Aan financieringsplan wordt gewerkt Hoongelach Toestand verbeterd in enkele noodgebieden Heintje Davids 65 jaar Ontgoochelde emigranten terug uit Australië Oplichter bijna gelyncht Dr Drees over de schade in noodgebied Besteding van het geld van Rampenfonds groot probleem Engeland treedt op tegen de misdaad DE NATUUR ZIJ, DIE ZIJN OMGEKOMEN tjït de Kerken HOGER ONDERWIJS Gevluchte Duitser opnieuw verhoord In één oogopslag De Dofdienaar Woensdag 11 Februari 1953 DE DORDTENAAR (Vervolg van pag. 1) Dr Drees zei gistermiddag in de Tweede Kamer: Een financieringsplan heeft de regering nog niet. De belas tingmaatregelen, die de regering in den zin heeft, zijn nog niet in de mi nisterraad in behandeling genomen, hetgeen toevallig hieraan is te wijten, dat het kabinet deze middag in de Kamer moest zijn. Over enige facili teiten op dit gebied kon de minister president dus ook niets zeggen. Verder is het ook onmogelijk te zeg gen, wat er zal gebeuren met het geld van het Nationaal Rampenfonds. Wij staan hier voor een gemeenschapstaak, hetgeen niet wil zeggen, dat het uitslui tend een staatstaak moet zijn. Veel hangt ook af van de mate van de buitenlandse hulp. Vanzelfsprekend kan de regering de vergoeding van een deel van de schade niet afwentelen op het Rampen fonds. Dat is een particuliere instelling, die zelf bepaalt wat zij doet. Er is echter geen reden, om bij het bepalen van het geen de regering moet doen, het Ram penfonds te negeren, wat tenslotte zou neerkomen op de omstandigheid, dat de bevolking later nog eens in belastingen zou moeten betalen wat het al vrijwillig heeft gegeven. De regering moet echter handelen volgens vaste en algemene re; gelen. Een particulier fonds kan nog w eens iets meer doen, in bijzondere g> vallen. Bemoedigend De vergoeding van de schade zal ge beuren, zo heeft de regering het zich voorlopig voorgesteld, in de geest van de oorlogsschaderegeMng. Het is zeker niet de bedoeling de getroffenen de grootste klap van de schade te laten incasseren, maar er moest enig houvast zijn en dat heeft men aan deze regeling, die bij de gemeentebesturen bekend is. Men kan er mee werken. Wij moeten -komen, aldus beloofde de minister-presi dent, tot een eenvoudiger regeling, op dat de mensen weer zo gauw mogelijk aan de gang kunnen gaan. Daarom is de middenstandsbank ge machtigd credieten te verstrekken tot ten hoogste een millioen gulden, ieder cre- diet ten hoogste 4.000 gulden. Het Ram penfonds zal garant zijn tot 200.000 gulden. Bij de berechting van de plundering zijn de eafste gevallen in handen van de Dank! aan redders LONDEN (Reuter) Officieren en bemanning van het Britse m.s. Bloem fontein Castle zijn gisteren te Londen gehuldigd voor het redden van passa giers en bemanning van het Nederland se schip Klipfontein. dat vorige maand bij Mozambique is gezonken. De heer S. Mook, directeur van de Holland-Afrika Lijn, heeft daarbij schenken aangeboden. Inmiddels hebben duikers ontdekt, dat het wrak van de Klipfontein over een groot deel van de kiel is opengereten. In het casco zijn volgens de duikers stukken rots gevonden. Het kamerlidmaatschap van de heer Roolvink DEN HAAG (A.NP.) Het bestuur van de K.V.P. heeft mr Roolvink, benoemd is tot lid der Tweede Kamer, uitgenodigd die benoeming niet te aan vaarden. Naar het oordeel van de heer Roolvink zou dit betekenen de goed keuring van een overtreding van het kiesreglement van de partij en hij meent aan die uitnodigiri; geen gevolg te kun nen geven. Hij zal in beroep komen bij de partijraad en heeft inmiddels in overeenstemming met de bepalingen van het reglement het lidmaatschap aanvaard. Het secretariaat van de K.V.P. deelt mede, dat het partijbestuur na een zeei ruime bespreking eenstemmig heeft be sloten de heer Roolvink te verzoeken zijn benoeming niet te aanvaarden, zulks op grond van de bepalingen van het reglement. LONDEN (A.F.P.). Met het oog op de golf van jeugdcriminaliteit heeft de Britse regering besloten, bij het La gerhuis een wetsontwerp in te dienen, waarbij het wapenverbod wordt uitge breid tot het dragen van knuppels en boksbeugels en de gescherpte fietsket- lingen, waarmee de zware jongens van de Britse onderwereld hun slachtoffers bij voorkeur' bewerken om hen te „mer ken". Het dragen van vuurwapens was al bij de bestaande wet verboden. poli tier echter-, die niet meer dan zes maanden kan opleggen, gelegd, om door middel van snelle berechting afschrik wekkende voorbeelden te stellen. Andere gevallen komen voor de rechtbank, dergelijke misdadigers zes jaar gevan genisstraf kan opleggen, Als zijn algemene indruk zei de mi nister-president de toestand bemoe digend te achten. Het Nederlandse volk zal zeer spoedig weer de weg vooruit en omhoog hervatten en voortzetten. Bij de replieken is nog ter sprake gekomen, dat wellicht de gemeente raadsverkiezingen tot het volgende jaar in de getroffen gebieden zouden moeten worden uitgesteld alsmede de vraag, of dit een uitstel van de verkie zingen in alle gemeenten tengevolge moet hebben. De regering bleek er nog al huiverig voor te zijn. Zij wilde slechts de verkiezingen uitstellen in die meenten, waar het noodzakelijk zou blijken. Voorzitter Kortemhorst deelde nog mee, dat hij vandaag de samenstelling van de nieuwe Kamercommissie voor de watersnood, die de wetsontwerpen over dit onderwerp zal bestuderen en overleg kan plegen met de regering, zal bekend maken. Deze commissie zal waarschijnlijk aan het eind van dit jaai baar taak beëindigen. Advertentie HOEST, GRIEP. De weldadige warmte van Tber- jnogèDe stilt de pijn in keel en Van onze parlementaire correspondente. DEN HAAG. Ons volk kan zijn taak aan! Deze slotzin van dc rede van minister Drees bij het debat over de rampnota was kenmerkend voor het gehele verloop daarvan. Fouten waren aangewezen, cri- tiek uitgeoefend, maar er was niemand geweest die de moeilijkheden die de ver wezenlijking van die taak met zich mee zal brengen als te zwaar of als onover komelijk had ingezien. De eenheid; die zo treffend de afgelopen dagen tot uiting is gekomen, was er ook in de Tweede Kamer, alle modder, waarmee de commu nisten de gigantische krachtsinspanning hadden willen besmeuren, ten 'spijt. Zij hadden het dan ook niet aangedurfd om de motie van prof. Romme (k.v.p.) lot hulde aan de binnen- en buitenlandse hulp, ondertekend door alle fracties be halve de e.p.N., niet te steunen. Zij leden verder een smadelijke nederlaag onder het hoongelach van Kamer en tri bune toen zij hun beschuldigingen zowel door de ministerpresident als door ni" ter Algera met keiharde feiten hoorden weerlegd, en toen hun interrupties ad rem door regering en Kamerleden wer den gepareerd. Het was dit gelach, dal menigeen, die gis termiddag aan de radio zat om de discus sie in de Tweede Kamer te beluisteren, wellicht wat vreemd zal hebben aange daan, omdat de interrupties niet door de in de Kgjjfcr opgestelde microfoons kon den wordfB>pgenomen. De Kamer lachte niet omdatae stemming zo vrolijk maar omdat zij haar minachting en ontwaardiging over zulk een optreden lucht wilde geven. Helder en duidelijk was liet betoog van minister Algera. Zijn voordracht is niet boeiend, maar hetgeen hij te berde bracht was zo doorwrocht en zo feitelijk dat het algemeen bewondering oogstte. De ministers die met hem aan de rege ringstafel zaten verdrongen zich om hem heen toen hij klaar was om hem hun lof te betuigen. Advertentie Êo bekle b kfeiba gelijk aks se Mggen: Ha!... HUNTER Heerl^kl Terugkeer op bescheiden schaal Een vertegenwoordiger van een grote Haarlemse uitgeverij, die zijn firma voor ruim 15,000 heeft opgelicht, is voortvluchtig. in en om utc huis Bij ons bloeien dan de sneeuwklokjes al weer, doch ze staan wel op een be schut en zonnig plekje dat moet ik er wel eerlijk bij vertellen. Nu moet u dat zonnige plekje niet al te ernstig nemen; de bolletjes krijgen nu wel volle zon, doch straks niet meer, want ik heb ze aan de voet van een flinke heester geplant. Daar blijken ze het best naar hun zin te hebben want ze houden er helemaal niet van als de zomerzon de grond bovenmatig verwarmt. Ze groei en veel beter in een. koele bodem; daar om doen ze het in een gazon over het algemeen ook wel goed. Het is nu geen tijd om dat leuke goedje uit te poten, doch noteer nu eens even dat ze in September geplant moeten worden, an ders bent u het immers straks weer vergeten. Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. In verscheidene der Heusden en AH noodgebieden is de situatie nu zodanig verbeterd, dat de bevolking op be scheiden schaal kon terugkeren. Dat geschiedde o.a- in Zevenbergen, Kruis land, Molenaarsgraaf, Breskens Willemstad. In de omgeving van laatst genoemde gemeente hoopte men gis teren zo ver met het dijk- en wegher- stel te zijn gevorderd, dat Willemstad weer over land zal kunnen worden be reikt. De commissarissen der Koningin in de noodgebieden regelen de revacuatie van de ontruimde gebieden. Aan de commis sarissen is verzocht, aan ieder geval waar terugkeer mogelijk is. algemene bekendheid te geven. Terugkeer is niet toegestaan, zolang voor een gemeente deze algemene bekendmaking nog niet heeft plaatsgevonden. Op Sint Philipsland werd een gat in de dijk van de Willempolder gedicht. De Nederlandse genie bouwde in de weg van Hamk naar Kille, in het land van Advertentie 't Begon met een scheut of steelt Kraschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders.» Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldbe roemde Kruschenlcuur op korte termijn verlossing bracht van die slopende rheu- matische pijnen. De aansporende wer king van Kruschen op de bloedzuive rende organen kan ook bij U dat won der te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschen- kuu-r. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. >n brug van 52 me ter lengte. Ook te NunK^rSdorp is men weer een flinke stan jzferder op de weg paar .nor male omstandigheden. Dinsdag werd daar het electrische gemaal in bedrijf gesteld en gisteren kwam het dieselge maal te Schuring weer op toeren. Per minmit wordt thans een 450 kubieke meter water uit de polder gepompt. In het land van Heusden en Altena begonnen gistermiddag drie buitengema len met het wegmalen van water. Op Schouwen en Duiveland wérden Noordoostelijk van Zierikzee twee gaten in de zeedijk gedicht. Het eiland werd opnieuw onderzocht op geïsoleerde men sen en vee. Levend vee werd naar Zijpe afgevoerd. Het grootste probleem in St. Annaland op Tholen is de watervoorziening. Water voor eten en drinken is er genoeg, maai de ongeveer vijfduizend inwoners en mi litairen hebben niet voldoende water om zich te wassen. Uit Oud-Vossemeer wordt per dag 16.000 liter water aange voerde maar dit is niet toereikend. Op Walcheren heeft het Amerikaanse leger drie noodinstallaties ter beschik king van de waterleidingsmaatschappij Midden Zeeland gesteld, waarmee water kan worden opgepompt en gezuiverd. Voorlopig zijn twee van deze instal laties in bedrijf gesteld in een duinpan bij Domburg, terwyl men een derde wil gaan gebruiken op Noord-Beveland. Het enige teleurstellende bericht kwam uit Made in Noord-Brabant. In de pol der rondom deze gemeente steeg het water zeventig centimeter. Dinsdag moesten dientengevolge uit Terheiden 2070 mensen worden geëvacueerd. In to taal waren toen reeds 65.798 mensen ge ëvacueerd. Het informatiebureau van liet Roode Kruis, gevestigd te Rotterdam, is voort aan geopend van negen uur 's morgens tot acht uur 's avonds. De telefoonnum mers zijn 26060, 27802, en 27936. Eigen Nieuwsdienst AMSTERDAM. Mevrouw Henriette Davids, in de telefoongids staat er artiste achter haar naam. „Eigenlijk overbodig want iedereen kent me toch wel", vindt Heintje Davids, wanneer ze in een kamer van haar huis, aan de voet van de enige wol kenkrabber die Amsterdam ryk is, een ogenblik haar gedachten laat gaan naar de verjaardag' die haar over enkele dagen, op 13 Februari, tot een vijf en zestig-jarige zal maken. „Eerst had ik Amsterdam op die dag willen ontvluchten", bekent ze, „maar toen iedereen me duidelijk Prof. Thysse keert Maandag terug ANN ARBOR, MICHIGAN. (AP.) Prof., ir J. Th. Thysse is, naar aanleiding van het telegrafisch verzoek van de Ne derlandse regering van plan 16 Februari per vliegtuig naar Nederland terug te keren. Prof. Thysse kwam hier pas acht dagen geleden aan om gastcolleges te geven aan de universiteit van Michigan. Prof. Thysse was één van de ingenieurs, die zeer nauw betrokken is bij het plan om de zeegaten tussen de Nieuwe Water wegen en de Wester Schelde af te sluiten. Naar aanleiding van het Nederlandse plan om de waterkering te verbeteren, zei prof. Thysse „over ongeveer vijftien jaar zouden wij onkwetsbaar zijn geweest voor overstromingen. Indien de natuur ons nog vijftien jaar de tijd had gegeven, zouden wij klaar zijn geweest". maakte dat je zoiets niet kunt doen, besloot ik een speciale verjaardags avond te gevenmet een revuetje en zo. Daar kon echter niets van komen, wanter was geen enkele zaal vrij, de schouwburg- en cabaretzalen zitten vol en ik kan moeilijk ergens een toneelserie laten onderbreken. Geen optreden dus, maar wel een gezellige receptie boven de artisten- sociëteit op het Rembrandtsplein. En nu gaat die niet door. In verband met de ramp heb ik alle feestelijk heden opzij gezet. Ja, van die vijf en zestig jaren heb ik het allergrootste deel op de planken gestaan, welgeteld één en vijftig seizoenen en ik ben blij dat ik er bij het publiek nog steeds in zit. Alles is namelijk zo veranderd sinds de oor log. Het publiek is anders gevormd, het heeft een nieuwe smaak. Maar wanneer je tussen een aantal moder ne liedjes er één uit de oude doos brengt, dan krijg je direct een nau wer contact met de zaal, dan heb je soms het gevoel nog even de glorietijd van de Nederlandse revue te beleven. De mensen zijn die tijd nog niet vergeten." Wanneer mevrouw Davids over de vakbroeders van gisteren en die van vandaag spreekt, kan zij het niet laten haar grote verering te uiten voor een Wim Kan, een Toon Her mans en toch imiteerde hij in het begin mijn broer, zegt ze en Hetty Blok. Pracht mensen", vindt ze, „met een eigen genre en een groot vakmanschap". 7e LIJST VAN SLACHTOFFERS FIJNAART Teuntje Driesprong (D 182). HALSTEREN Petronelta van Osf.a. geb 11.4.01. Cornelia Paulus, geb 23.7.36. Johannes Raats, geb 24.3.20. Maria Elisabeth Petronella Roks, geb. 25.11.34. Johanna Maria Raats, geb 4.7.09. Adriana Langenberg. geb 29.9.19. HOEK (Z.) Aanvulling op le lijst d.d. 4.2.'53: Pie- ternella Janneke Smallegang, geb 18.8.52 (A 19). KAPELLE (Z.) Adriana Nijsse. geb 22.6.39. KLUNDERT Johannes Adrianus Blommers, geb 19.12.00 (Krugerstraat 6). KORTGENE Annie Clement, 5 jaar (Torendijk). Wed. P. de Loolf (Torendijk). Cornelia NiJsse—Bolle, ongeveer 31 jaar (Toren dijk). Wilhelimina Schrier, ongehuwd. MIDDELHARNIS Jacob Appel, geb 2.6.30 (Voorstraat 31). Jacob Troost, geb 12.10.30 (Van Pal- landtspolder 1). Job Troost, geb 9.8.35 (Van Pallandtspolder 1). Adriane Vis, geb 5.3.43 (Oostvoorgors 39). NIEUWERKERK Johannes Stoutjesdijk, geb 1.3.77. Cor nelia Krabbe, geb 3.8.79, echtgenote van Joh. Stoutjesdijk. Adrianus Kik, geb 5.6.46. Jan Jacobus Ki'k, geb 8.6.49. Jo- zina Cornelia Kik. geb 8.7.52. Jannetje de Jonge, geb 4.10.94, echtgenote van Jan de Bil. Neeltje de Reus, geb 10.3.13, echtgenote van Adriaan Stoutjesdijk. Willy Goudzwaard, geb 17.2.40. Leentje Kooijman, ongeveer 8 jaar (Ooststraat). Adriana PuitOverbeeke (Ooststraat 185). NIEUW-VOSSEMEER Maria Johanna Meesters, geb 10.7.11. O UW ER KERK Wed. van Jan Slager. Marina Koopman, 50 a 55 jaar, echtgenote van C. Wes- tenbrugge (Molenweg). RILLAND-BATH Maatje Kriger, geb 22,9.72. Jan Nijsse, geb 14,3.34. STAVENISSE Johanna Geluk, geb 5.3.29 (Buurtseweg B 60). Anthonetta Pietemella Quist, geb 6.1.92, echtgenote van Jacob Blolc- poel (Kerkstraat A 303). Helena Wes- dorp, geb 7.9.89, echtgenote van Abel Jan van der Reest (Kerkstraat A 363). WILLEMSTAD Anna Bos, geb 6.3.74, weduwe van D Punt (Helsendijk C 1). Arie Balten Bos, geb 17.12.81 (Helsendijk C 1). (Het Ned, Rode Kruis kan in verband met, de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harlin- gen F. Bloemhof, Spannum; te Kuinre toez.) M. C. Don, cand. Amsterdam. Aangenomen naar Mijdrecht F. N. M. Nijssen, vicaris Delft; naar Wesepe, P. M. v. Waarde, Kuinre. Benoemd tot vi caris te Erichem G. Griffioen, cand. Apeldoorn. Benoemingen Den Haag. Aan ir. A A. van Douwen is opgedragen gedurende het tijdvak va Januari tot en met 31 Augustus 1953 ii afdeling der weg- en waterbouwkunde de technische hogeschool te Delft onderwijs te geven in de staalconstructies. Tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de metaUographie aan de Technische Hogeschool te Delft is voor het jaar 1953 benoemd ir. B. Pennekamp. Tot wetenschappelijk ambtenaar bij d< anorganische scheikunde aan de rijksuniver siteit te Leiden is voor het jaar 1953 benoemd mejuffrouw C. Brink. Promotie Groningen. Op een proefschrift getiteld radio en volksontwikkeling is gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Groningen de heer K. van Dyk, geboren te Meppel, Examens Arasterdam. Doet. ex. godgeleerdheid mej. A. G. van Dalen, Amsterdam (met lof); cand. ex. Frans mej. F. van Walterop, Am sterdam; cand. ex. opvoedkunde mej. P. E. G. Pelgrim, Amsterdam. Groningen. Kerkelijk voorbereidend ex. Strikwerda, Groningen; doet. ex godge leerdheid A. S. van der Woude, Oosterlit- tens (Fr.) oum laude. Pseudo-rechercheur ter beschikking gesteld AMSTERDAM (A.N.P.). De recht bank te Amsterdam heeft gisteren de 64- jarige Amsterdammer L. J. B. conform de eis veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De man, die reeds 12 keer is veroor deeld, had vorig jaar in Amsterdam mensen op straat aangesproken, zich daarbij voordoende als rechercheur. De aangesprokenen werden dan verzocht „even mee te gaan naar het bureau van de zedenpolitie". Alleen een grote dosis geluk Eigen Nieuwsdienst AMSTERDAM. Ruim vijftig ge zinnen bevonden zich aan boord van het Panamese stoomschip Fairsea, toen dit schip gisteren van een reis naar Australië in de Amsterdamse haven terugkeerde. Honderd-en-tien Neder landse emigranten, onder wie slechts enkele verlofgangers, zochten hun va derland weer op, nadat alle emigratie- plannen in de afgelopen zes maanden Australië de bodem waren inge slagen. Een ontgoocheld gezelschap, waarvan de meesten hun bittere teleurstelling niet onder stoelen of banken staken. Australië, het land van de toekomst, had hun geen enkele mogelijkheid voor een nieuw bestaan opgeleverd. Na maanden van vruchteloos solliciteren, en einde loos gezoek naar een beetje menswaar dige huisvesting, waren deze Nederlan ders tot het besluit gekomen, terug te keren, naar Nederland om daar de mis lukking van de emigratie te zien goed te maken. „De praktijk heeft me geleerd, dat bijna de helft van de officiële en door de Australische regering gelegaliseerde werkgeversverklaringen, in het land zelf nutteloos blijken", vertelde Haagse automobielhandelaar L. van Oostrum, 34 jaar, die met vrouw en twee kinderen dolgelukkig was weer eigen land te zijn. „Hulp van de Australische immigra- tiebureau's blijft veelal uit en in de Advertentie HUIDKLACHTEN zoals puistjes, vetwormpjes en mee» eters die Uw huid ontsieren verdwij nen snel door plaatselijk betten (deppen) met l<feï/",ers*èunl FRANSMAN „COLLECTEERDE" VOOR NEDERLAND RIJSSEL. Een op lichter, die voorgaf geld en goederen voor de ge troffenen in Nederland te verzamelen, is door een woedende menigte bijna gelyncht. Hij was met een vrachtauto en een coUectebus de stad in ge trokken en de bevolking van Rijssel had, zoals zo velen van haar landgeno ten, met milde hand ge geven. Op een gegeven ogen- Eigen Nieuwsdienst blik meende een agent van politie zich echter te herinneren dat hij de man, die Marcel Larose bleek te heten, al eens eerder had gezien. Hij had het bij het rechte eind; ondanks zijn 25 ja ren was de collectant al zeven keer wegens op lichting veroordeeld. Men hield hem aan en het bleek dat hij niet het minste plan had, de goe deren naar Nederland of zelfs maar naar het Ro de Kruis van Rijssel te rijden. Een menigte, die ge tuige was van de aanhou ding, nam een uiterst dreigende houding aan en wilde Larose lynchen. De politie moest hem in bescherming nemen. Zij zorgde er ook voor dat de goederen en het geld toch bij het Rode Kruis kwamen. advertenties voor werkzoekenden komt maar al te vaak de zin voor: „Nieuwe Australiërs komen niet in aanmer king". Het zijn trieste ervaringen waarvan de ex-emigranten vertellen. Zo bijvoor beeld over een uitstekende baan, die een kleine twintig pond per week zou op leveren en die net bleek te zijn weg gegeven, op het moment dat het Neder landse gezin ter plaatse soms diep in het binnenland aankwam. Een textieldeskundige, die zijn baan van bedrijfsleider te Enschede In de steek liet. om, éénmaal in Australië, te merken dat hij, met zijn diploma van de hogere textielschool, in een textiel bedrijf kon worden aangesteld als por tier. Zonder kans op enige promotie, omdat men zijn concurrentie voor Aus tralische gegadigden vreesde. ROERMOND (A.N.P.) De Duits» smokkelaar, die in begin Januari kans zag aan de bewaking van twee recher cheurs van de Amsterdamse vreemde lingendienst te ontsnappen, is opnieuw naar Roermond overgebracht. De rech- ter-commissaris daar zal hem ondervra gen over zijn ontvluchting naar aanlei ding van het onderzoek dat tegen de 2 rechercheurs is geopend. Zodra de recherche de man voor dit onderzoek niet verder nodig heeft zal hij naar Duitsland worden uitgeleid. Hij had anderhalf jaar op clandestiene wij ze in ons land vertoefd en zich bezig gehouden met ongeoorloofde transito handel tussen Amerika. Nederland en Rusland. Het moderamen der generale synode van de Ned. Hei-vormde kerk heeft in overleg met de vertegenwoordigers van de b« hulpverlening en herstel betrok ken organen van bijstand, een waters noodcommissie ingesteld. Bij de fabrieken van Werkspoor te Amsterdam en Utrecht wordt door het gehele personeel 17 uur overgewerkt ten bate van het Rampenfonds. Het op deze wijze verdiende bedrag, zal door de vennootschap met een gelijk bedrag worden aangevuld. De bijdrage zal al dus de 400.000 gulden overschrijden. De organisatie Bescherming Burger bevolking in de gemeente Groningen is begonnen. Voor de stad Groningen zijn 2960 mensen nodig. De wervingsactie begint op 16 Februari. De vergunning om langer te mogen werken en wel tot het maximum aan tal uren dat wettelijk kan worden toe gestaan, is thans verlengd tot en met Zaterdag 28 Februari a.s. Het Griekse vliegtuig, dat goederen ter hulpverlening naar Nederland braoht, is beschikbaar gesteld om zo no dig voor aanvoer naar het rampgebied te worden gebruikt. Zeepost kan worden verzonden voor Indonesië met het m,s. Willem Ruys, uiterlijk ter post 2 Maart, Ned. Nw. Guinea m.s. Amstelbron (5 Maart); Ned. Antillen: m.s. Willemstad (17 Febr); Suriname; s.s. Cottica (18 Febr.); Unie v. Zuid-Afrika en Z.W. Afrika; m.s. Stir ling Castle (14 Febr.); Canada: s.s. Groote Beer (18 Febr.); Australië en Nw Zeeland: s.s. Himalaya (19 Febr.): Zuid-Amerika (niet Brazilië) s.s. Andes (28 Febr.); Brazilië: s.s. Alioth (24 Febr.) Dp ebde MuA&etiekó naar de beroemde avonturenroman van Alexander Dumas 103 Maar de schrandere d' Artagnan talmde niet. Niet zo gauw had hij de musketlopen bemerkt, die op zijn borst waren gericht of hij wierp zich plat op de grond, op hetzelf de ogenblik knalde een schot, en hij hoorde een kogel over zijn hoofd fluiten. Met één sprong was hij weer op de been, het andere musket vuurde en deed de keisteentjes voor zijn voeten opvliegen. D'Artagnan behoorde niet tot die roekelozen die zich in doodsge vaar storten om toch maar de reputatie te veroveren dat ze geen stap terug zijn gewe ken. Het vege lijf was hem altijd nog wel iets waard en hij stond erop dit zo gaaf mogelijk in veiligheid te brengen. Het derde musket had nog geen geluid gegeven en de jongeman wachtte, terwijl hij met bonzend hart voortsnelde, op dit fatale schot, bere kenend dat deze kogel stellig een eind aan zijn leven moest maken. Hij vloog weg in de richting van het kamp met de rapheid waar mee de mensen uit zijn streek zich een roep van lenigheid hadden verworven, maar hoe snel hij ook liep, het schot kwam toch en ditmaal zo goed gemikt, dat het lood zijn hoed doorboorde en deze hem op tien pai afstand van het hoofd rolde. Daar hij maar een hoed bezat, raapte hij het hoofddeksel onder het weghollen op, mompelend „net op 't nippertje" en kwam geheel buiten adem en doodsbleek in het kamp aan, waar hij, zonder iemand iets van het gebeurde te vertellen, op zijn gemak over het avontuur ging zitten nadenken. Hij kwam tot de slotsom dat er drie verschil lende oorzaken achter konden zitten. De eerste en meest voor de hand liggende was dat hij in een hinderlaag van de inwoners van La Rochelle was gelopen. Maar hij verwierp die mogelijkheid, toen hij het ko gelgat in zijn hoed nog eens goed bestudeer de. Die kogel was niet een musketkogel ge weest, maar een uit een haakbus. Het wel gemikte schot had hem reeds doen vermoe den dat het was gelost met een speciaal wa pen. Het was dus geen militaire hinderlaag geweest, want de kogel was van een ander kaliber dan dat bij dergelijke acties werd gebruikt. Het kon een souvenirtje zijn van de kardinaal. Maar ook dat leek niet waar schijnlijk. Voor lieden naar wie hij maar de hand behoefde uit te strekken om hen te grijpen bediende zijne eminentie zich zelden van dergelijke opvallende middeltjes. Bleef dus over dat hier een wraakneming van mi- lady in het spel was. En dat was wel aan nemelijk. Tevergeefs trachtte d' Artagnan zich de trekken en de uitrusting van de vermoede lijk gehuurde moordenaars te binnen te brengen. Hij had nu eenmaal geen tijd gehad ze op zijn gemak te bestuderen. Hij sliep die nacht onrustig. De gehele volgende dag bleef hij in zijn kwartier onder het voorwend sel dat het zulk hondenweer was. De dag daarop daverde om negen uur in de morgen het gehele kamp van tromgeroffel. D'Ar tagnan kwam haastig te voorschijn en vroeg wat er aan de hand was, waarop een officier hem antwoordde dat de gardes moesten ver zamelen. Van alle kanten liepen de gardes inderdaad te wapen en d'Artagnan nam zijn plaats in de gelederen in. De hertog van Orléans, broeder van de koning, inspec teerde de troepen, waarna alle hoofdofficie ren naar hem toe kwamen om hem hun compliment te maken. Onder hen was ook mijnheer Essarts, de kapitein, onder wie on ze Gasconjer diende. De hertog monsterde de manschappen met vorsende blikken en wendde zich toen tot des Essarts. Ik zoek een dapper en intelligent man onder uw officieren, sprak hij ernstig. Zoek u maar uit, monseigneur, antwoord de des Essarts trots. Al mijn mannen, min deren zowel als officieren, kunnen aanspraak maken op die kwalificatie. Wijst u maar ie mand aan. D'Artagnan die met stijgend ongeduld naar dit gesprek had geluisterd en die nu zijn kans om zich beroemd te maken meende te kunnen grijpen, riep op dit moment uit het gelid: Monseigneur, kiest u mij! Welke uw op dracht ook zij, ik zal ze zo uitvoeren, dat u tevreden over mij bent. De hertog nam de drieste jongeman op met welwillend oog en keek" des Essarts vragend aan. Deze knikte. De hertog zei: Ik zoek voor een gevaarlijke expeditie drie of vier vrijwilligers, die moeten worden aangevoerd door een vertrouwd man. Ze moeten een bastion verkennen dat vannacht door de troepen van La Rochelle op het Franse leger is heroverd. Hij hier zal de -ommandant zijn Waar blijven de vrijwil- 'igers? Dadelijk stormden van alle kanten kame- aden van d'Artagnan toe. Hij koos er uit die hij nodig had en stuurde alle anderen terug Met vier man vertrok hij naar het bedreigde punt. Wordt vervolgd Bagijnhof 31 - Dordrecht Kantooruren: 8.4517.30 uw 's Zaterdags: 8.15—13— «ur TELEFOON; Advertentie-aW. 5841 Directie, Administra tie, Abonnementen- afdeling 58« Advertentie-afdeling 5843 Redactie5344 Klachtendienat (18.30 —19.30) 6030 Postbus 54 Giro Nr. 510835 Bankiers: Twentsche Bank Ned. Middenstandsbank Abonnementsprijs 47 ct. per week, 2.— p. maand; 6— p. kwartaal. Postabonnement 6.75 p. kwartaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2