Duizenden landbouwmachines worden het verdronken gebied opgehaald uit ZWITSAL DE SPAR Evacuatie thans voltooid Centraal Bureau voor Statistiek publiceerde cijfers over het noocteebied IN BELGISCHE NOODGEBIEDEN VORDERT HERSTEL GESTADIG Werving voor BB. loopt bevredigend Grote verwoestingen door overstromingen Perssteren uit In donesië t de ramp BE HULFKWAM, MAAR II Schade aan sportvelden in Zeeland en West-Brabant valt mee VOORWMRDEN VOOR ECONOMISCHE UNIE ZIJN NOG NIET VERVULD In Someren werd vocaal en instrumentaal solistenconcours gehouden Geen gratis kaarten voor officials ZELFRIJZEND BAKMEEL P SLAOLIE extra kwaliteit v. 45 ct en 10o/0 korting in Sparzegels 188 Ct en 100/0 korting in Sparzegels i 106 Ct en 100/0 kortingln Sparzegels i een fles slaolie! Donderdag 12 Febr. 1953 Pagina 4 Operatie „Roest" begini Vijftig technische hulpploegen binden strijd aan tegen roest en beschadiging BREDA, 11 Febr. Vier tot vijfduizend tractoren en duizenden andere land bouwmachines, waarvan de geschatte waarde tot in de tientallen mi Ui oenen loopt, komen thans weer geheel of gedeeltelijk boven water. Op korte termijn zullen derhalve maatregelen moeten worden genomen om verdere schade c.m. door roest- vorming, te voorkomen. Gebeurt dit niet, dan wordt een schade geleden, die in de millioenen loopt- Alles zal er dus op moeten worden gezet om deze schade zoveel mogelijk te beperken technische ploegen in samenwerking met de landbouwvoorlichtingsdienst een sti mulans uitgaat voor alle gedupeerde be zitters van landbouwmachines om zelf hieraan hun volle aandacht schenken. De berging van de landbouwwerktuigen zal, voor zover de eigenaren zulks zelf niet. kunnen doen, geschieden door de plaat selijke bureauhouder van de provinciale voedselcommissaris. Deze wordt behalve door militaire hulp, geassisteerd door andere officiële instanties waaronder het Bureau Oogstvoorziening. Do belanghebbenden wordt met na druk gewezen op de noodzakelijkheid om by de berging van de machines en andere bezittingen zoveel mogelyk zelf de handen uit de mouwen té steken. Hierby zullen zy de nodige voorlichting krygen. Tevens is er voor gezorgd dat by de verdere afwerking \an schade regelingen e.d. met deze eigen hulp re kening wordt gehouden. Verwacht mag worden dat door de samenwerking met Italiaanse brandweerlieden doen mee aan „gevecht" Er worden thans in dit verband 50 technische hulpploegen ingezet. Het cen trum van deze hulpverlening is het Bu reau Inspectie Oogstvoorziening, Ginne- kenweg 44, Breda. Met alle mogelijke middelen zullen de kostbare machines uit het water worden gehaald. Daarbij zal onder meer assistentie worden ver leend door de genie en de Italiaanse brandweerlieden, die pas in Nederland zijn gearriveerd. De genie zal daarbij onder meer gebruik maken van speciaal geconstrueerde vlotten. Bovendien zijn speciale maatregelen genomen in ver band met de grote aantallen machines die op het droge zullen worden ge bracht. Ingesteld is thans de commissie Nood voorziening Landbouwwerktuigen, waar in zitting hebben vertegenwoodigers het ministerie van landbouw, van stichting voor de landbouw, van de Wa- geningse technische instituten, bene vens vertegenwoordigers van de impor teurs, fabrikanten, handelaren, land- bouwsmeden en garagebedrijven. Van buiten het noodgebied zijn groe pen monteurs met materiaal ter be schikking gesteld, die in de noodgebie- den deze werktuigen gaan schoonmaken, om ze tegen verder bederf te vrijwaren. Hierdoor wordt de mogelijkheid gescha pen, dat de afvoer en berging van deze landbouwwerktuigen, waarbij door leger en marine op voortreffelijke wijze hulp wordt verleend, vrijwel onmiddellijk ge volgd kan worden door dit noodherstel. De werktuigen, die deze behandeling ondergaan hebben, kunnen zo enige tijd blijven staan en daarna, indien nodig, voor defenitief herstel door de eigena ren naar de reparatiebedrijven worden gezonden. Dit definitieve herstel Is voor tracto ren .alvorens zy worden gebruikt, nood zakelijk. Het noodherstel is evenwel no dig om voortwoekering van roest en dergelijke tegen te gaan. Er wordt verwacht, dat van deze het bedrijfsleven en overheid in de korst mogelijke tijd veel schade kan worden voorkomen. AUTO'S Wat de auto's betreft, die uit het wa ter komen, heeft de E.V.O. (Eigen Ver voerders Organisatie) aan haar auto keuringsdeskundigen opdracht gegeven zoveel mogelijk aan eigenaren van auto's in het noodgebied ter plaatse, deskundig advies te verstrekken en aanwijzingen te geven. Eigen vervoerders kunnen zich om advies wenden tot de Techni sche Dienst van de E.V.O.Stadhouders- laan 162 te Den Haag, tel. 552273. of tot het secretariaat te Middelburg, Lan ge Delft' 23, tel. 2116, te Rotterdam van Vollenhovenstraat 23, tel. 25644 en te 's-Hertogenbosch Parklaan 23a. tel. 6047. De E.V.O. zal zich voorts belasten met de vervanging van de nodige auto documenten, die in de afgelopen weken verloren zijn geraakt. Leden die t.z.t. documenten voor binnenlandse en bui tenlands vervoer nodig hebben, kunnen zich met de E.V.O. in verbinding stellen. DEN HAAG. 11 Febr. De evacuatie der noodgebieden kan thans vrijwel als voltooid worden beschouwd. Alleen uit Zierikzee zyn nog een 500-tal vrijwillige evacué's te. verwachten. Het is zelfs niet uitgesloten, dat dit aantal nog enigszins zal worden verhoogd. De zaak is hier zo, dat thans niet meer wordt aange drongen op een verplichte ontruiming van Zierikzee. De aandacht begint zich al meer te richten op de revacuatie, waarvan er reeds een aantal zij het spaarzame -gevallen zijn. In dit verband kunnen we Molenaarsgraaf en Breskensgraaf noemen, waarheen reeds bewoners zijn teruggekeerd. In de eerstvolgende dagen zal het wel bij spaarzame gevallen van herbevol king blijven. Zo zal in de meeste geval len wel de spring vloed van 16 Februari worden afgewacht en in andere een verdere dichting der d jken. 'Advertentie4 „Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd verkouden kinderen" dat gehoest met:: Gegevens hebben betrekking op de toe stand vóór de overstroming DEN HAAG. 11 Febr. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een pu blicatie het licht doen zien met cijfers over het rampgebied in Zuid-West Ni derland. Hierin zijn gegevens vermeld over direct getroffen gebieden of ge meenten. waarvan de cijfers uiteraard slechts bij benadering zijn verkregen. Van het totale rampgebied zuid-west- Nederland. groot 358.097 ha. werd di rect getroffen 251.223 ha. of 70.2 per cent. Het gehele rampgebied is 11.1 per cent en de direct getroffen gemeenten 7.8 percent van de totale oppervlakte land in Nederland. Van de bevolking in het rampgebied (waartoe beheren Zeeuwsoh Vlaanderen, Walcheren. Zuid- en Noord-Beveland Schomven-Duiveland, Tholen. St. Philips- land. Goeree-Overflakkea. Voorne-Put- ten. Rozenburg, Hoeksche Waard. IJssel- monde. eiland van Dcrdi-echt, Noord- West-Brabant, Alblassgrwaard en Krim- penerwaard). dat 750,741 inwoners telt zijn 580 814 personen woonachtig in het direct getroffen gebied, dat is 77 4 per cent. Het aantal woningen bedroeg in het rampgebied op 1 Januari '1953 188 502, waarvan er 143.567 of 76.2 per cent in het direct getroffen gebied ston den. By de volgende gegevens is vermeld het aantal c.q. de hoeveelheid in het to tale rampgebied zuid-west-Nederland, met lussen haakjes het absolute cyfer in de direct getroffen gebieden, alsmede dit cijfer m percenten van het rampge bied: Land- en tuinbouwbedrijven 29.636 (20.469 of 69.1 percent), totale opper vlakte cultuurgrond 297.373 ha. (206.407 of 69.4 percent) waaronder bouwland 185.811 ha. (127.294 of 68.5 percent), grasland 90870 ha (63.590 of 70 per, Tussen Gent en Dendermcnde is de normale toestand weer bereikt BRUSSEL. 11 Febr. De strijd tegen de overstromingsgevolgen in de Belgische noodgebieden heeft in het gebied tussen Gent en Dendermonde geleid tot het herstel van een normale toestand. In de streek tussen de Dunne en de Schelde zijn de g emeenten Hamme, Zele en zyn de gemeenten Humrae, Zele en Gremljergen weer droog gekomen. Op verscheidene andere plaatsen ech ter hebben diepe bressen het nog niet mogelijk gemaakt de toestand meester te worden. Nabij Dendermonde op de rech teroever van de Schelde staat het ge hucht Vlassenbroek nog onder water. Er zijn twee grote bressen in de hoofddijk tussen Dendermonde en genoemd ge hucht. De stroomopwaarts gelegen bres werd voorlopig onschadelijk gemaakt door middel van een er omheen gebouw de dijk. Om dè stroomafwaarts gelegen bres te dichten, die meer dan tien meter diep is bij laag water, èn ongeveer 70 meter breed is het nodig een beschoeiing van rijswerk aan te brengen. In de streek van Wintham-Hingene blijft de toestand ernstig door twee bressen, de ene in de dijk van de Schelde, de andere in de dijk van de Rupel. Laatstgenoem de bres is zeer diep en moeilijk te dich ten. De werken hiertoe zijn reeds begon nen. Op de linkeroever van de Schelde, tussen Temse en Steendorp, worden her stellingswerken aan de dijken verricht. Langs de Dijle en de Nete zijn de meeste bressen gedicht; er zijn nog enkele ope ningen, o.m. in de Battenbroek, waar men echter eveneens bezig is de gaten te stoppen. Stroomafwaarts van Antwerpen wordt de laatste hand gelegd aan het dichten van de openingen in de binnendijken tus- President van Israël betuigt leedwezen JERUZALEM, 10 Febr. De president van Israël. Itznak Benzvi, heeft de Rus sische gezant bij de Israëlische regering in een persoonlijke boodschap zijn leed wezen betuigd over de bomaanslag. Hij sprak teven de hoop uit dat de gewon de echtgenote van de gezant spoedig geheel hersteld zou zijn. Studiedag Brabants Heem: 22 Februari DEN BOSCH, 11 Febr. De eerste stu diedag van Brabants Heem, die Zondag 8 Februari in Boxtel zou worden gehou den, vindt nu plaats op Zondag 22 Fe bruari a.s. sen de polders. Wanneer dit werk vol tooid is zullen het Vlaams Hoofd Zwijn- drecht, Beveren, en Kallo (linkeroever) volledig van water bevrijd zijn. evenals Zandvliet, Berendrecht en Lillo op de rechteroever. De voorlopige werken voor het dichtmaken van de bressen in het bo venste gedeelte van de zeedijken van de Schelde zijn beëindigd. De bressen, een dertigtal waren meer dan 700 meter breed en vormden een gevaar bij het aanstaande springtij. Thans zijn er nog twee grote openin gen: een in de dijk aan de linkeroever te Kallo en een op de rechteroever, bij Fort Fredenk (tegenover Berendrecht) waar het water nog bij elk hoogtij de polders van Melsele en Zandvliet binnen stroomt. Het dichten van deze openingen biedt grote technische moeilijkheden daar deze bressen zeer diep (die te Kal lo is 12 meter diep bij laagtij) en breed 65 a 150 meter) zijn en de stroming bij elk ty zeer sterk is. Alle werken worden uitgevoerd door aannemers onder leiding van de bevoegde diensten van het depar tement van openbare werken en weder opbouw, met hulp van het leger. DEN HAAG, 11 Febr. Toen op 26 Ja nuari j.l. de werving van vrijwilligers vcor de Bescherming Bevolking in de provincies Noord-Brabant, Limburg en Overijssel één week aan de gang was, kon gemeld worden, dat in deze drie provincies zich in totaal 16.027 perso nen bereid hadden verklaard dienst doen in de B. B. Dit aantal is sindsdien met ongeveer 7000 gestegen, zodat In de genoemde drie provincies thans ruim 23.000 vrij willigers beschikbaar zijn. Vooral in provincie Overijssel zijn de resultaten van de werving zeer gunstig. Een week geleden, n.l. op 2 Febr. is de werving begonnen in Gelderland, Utrecht, 't Gooi en kring Gouda. Ook in deze gebieden zijn de resul taten verheugend. In totaal hebben in de provincie Gelderland tot nu toe 7152 personen zich bereid verklaard aan de B. B. mee te doen,, In Utrecht 6929 per sonen. In deze beide provincies en het Gooi is de stand ongeveer 15.250. In to taal voor de vijf provincies waar de werving aan de gang is, mag het aan tal B. B.-vrijwilligers dus op dit mo ment gesteld worden op ruim 38.250. Op 16 Februari begint de werving in Groningen, Friesland en Drenthe. cent), tuinland 23035 ha. (16.825 of 73.1 percent). Geoogste hoeveelheden in tonnen: tarwe 113.340 (79.067 of 69.8 percent) gerst 103.547 (64.115 of 61.9 percent)' vlas 103.226 (70.369 of 68.2 percent), consumptieaardappelen 747.182 (587.735 of 78.7 percent en suikerbieten 1.487.509 (1.083 036 of 72.8 percent). Veestapel in 1952: .runderen 228.401 stuks (155.427 of 68.1 percent i. varkens 116.303 (76.074 of 65.4 percent), land- bcuwpaarden 31 636 (20.833 of 65.9 per cent) schapen 22.302 (15.101 of 67.7 per cent) en kippen 683.605 (419.598 of 61.4 percent), landbouwwerktuigen: motor trekkers 5851 (4141 of 70.8 percent), Ji-dorsmachincs 543 (356 of 65.6 per cent). dorsmachines 1988 (1436 of 72.2 percent), karren en wagens 36.015 124.630 of 68.4 percent). IX INDONESIË i j DJAKARTA, 11 Fëbr. Bandjirs richten in verspreide delen in Indonesië verwoestingen aan. Buiten Atjeh ech ter zijn tot op heden geen slachtoffers van de overstromingen gemeld. Vijfduizend personen in Solo (Midden- Javai werden door de watertoevloed van de uit haar oevers getreden kali Pepe gedwongen naar hoger gelegen stadswijken te evacueren. Het Rode Kruis heeft voor de verdrevenen gaar keukens ingericht en medicamenten on der hen verspreid. De correspondent van P.I. Aneta in Solo meldt, dat Maandag ook grote ge bieden in de regentschappen Sragen en Sukohai-djo door overstromingen van de rivier Bengawan Solo onder water stonden. Er is nog geen overzicht van de aangerichte schade te verkrijgen. De correspondent van Aneta in Ma kassar (Celebes) meldt, dat. een nood weer Zondag de bewoners van de dessa Tompobalang dwong naar veiliger oor den. In Makassar werden 20 kampong huizen vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het treinverkeer in de omgeving van Semarang (Midden-Java) werd op ver schillende plaatsen gestremd door een watervloed, tengevolge van aanhouden de regens. DEN HAAG.ibr. De Javabode (Djakarta) varebruari schreef: „Nederland 'er van verzekerd zijn, dat de Noiders in Indonesië intens meeleverdat ook in andere kringen een dhedegevoel heerst door het lot der landen. Daarnaast is er een gevoei trots dat in deze bange uren heüerlandse volk als één man zich m-schaarde om de strijd tegen de and aan te binden" De Vrije Persrabaja) van 2 Fe bruari schrijft: i zekerheid is er: dat er van alle en hulp wordt ge boden en dat vi geheel Nederland gemobiliseerd is; is een goed ding in Nederland:dien verenigd is bij dei-gelijke rampeaar juist dat geeft ons hier zo'n onixig gevoel: afwach ten. afwachten i en hoogstens fi nancieel kunnen -agen. waartoe wij U allen hierbij epen". Het A.I.D. de;angerbode (Ban dung) van 3 Fejespreekt de wor ding van Nederl ontworsteld aan de zee en geworitot een land waar het volk werkt e»ont onder de zee spiegel. Soms onlkt die zee in to meloze storm: „Dan verenigt ons volk, dat in gezapige dagen veld is tot één vast verbond, een broetring, een natie die storm doorsta-nen begrijpt dan opeens zijn aard eaarde. Deze ramp heeft duizenden gffen en ons hart ;aat naar hen uit De Locomotief (larang) van 3 Fe- iruari betreurt, d?eel werd wegge vaagd wat in de 'oorlogse opbouw- jaren met grote wkracht tot,stand werd gebracht. Naras een land als Nederland zo ver, diet met trots kon wijzen op zijn ecoiisch herstel een voorlopig einckon maken aan Amerikaanse dollaip met daarmee gepaard gaande aflkelijkheid van de Verenigde Staten eiu gebeurt dit. Nederland, gewenan de strijd tegen het water, zal ookïze ramp wel te boven komen, maant blijft een ont zaglijke tragedie. EEN NEDERLAND! IN AMERIKA OGDEN (Utah). lFebr. ..Hoe krijg ik de spullen naar Nerland?" dat is op het ogenblik h grote probleem van mevrouw Boogae-Riet (2840 Por ter Avenue, Ogden, lah. U.S.A.), die in haar eentje, onmidllijk nadat haai de eerste berichten ot de watersnood bereikten, een hulpacb voor de getrof fenen op touw zette, [iermede had zij echter evenals d>e hémde tovenaars leerling een formuli uitgesproken, waarvan zij in eerste »nleg de gevol gen niet heeft kunnei overzien. Haar adres wordt namelijk thans overstroomd met gave voor Neder land. Grote hoeveelheitn kleding staan al klaar voor verzending. Haar pro bleem is thans deze zendingen in New- York of San Francisco te krijgen ter verdere expeditie naar Nederland. „Het is mij bekend, dat verschillende. Neder landse maatschappijen goederen voor getroffen Nederlanders kosteloos van deze havens naar Nederland willen ver voeren. maar het transport van Ogden naar de kust gaat boven mijn krach- zo deelde zij ons mede. „Het Ame rikanse Rode Kruis kan ook niet helpen omdat deze organisatie alleen geldelijke van U?ali wif nog" neer zenden", aldus mevrouw Boogaert, ■maar ik durf op het ogenblik niet eer der verdere gaven te accepteren, voor ik weet, dat het transport is geregeld". Basis voor uitlevering van Faber en Bikker BONN, 11 Febr. De Nederlandse verklaring, waarin de wederkerigheid uitleveringsverplichtingen wordt gegarandeerd, moet als een voldoende basis voor de uitlevering van de in Duitsland gearresteerde Bredase vluch telingen worden beschouwd. Tot deze conclusie komt prof. Bilsinger van de ersiteit van Freiburg in een des kundig advies, dat hij op verzoek van het Oberlandesgericht in Düsseldorf heeft gegeven. De Duitse wetgeving be paalt, dat bij afwezigheid van een uit leveringsverdrag in concrete gevallen een accoord inzake een uitlevering kan worden getroffen, mits daarbij weder kerigheid wordt gegarandeerd. Het ge recht had over de betekenis van deze bepaling een deskundig advies gevraagd. De gearresteerde SS-man Faber zal, alvorens de Duitse regering tot uitle vering kan overgaan, voor het gerecht in Düsseldorf moeten verschijnen, dat over zyn verzoek tot het verlenen van asyl als politieke vluchteling zal moe ten beslissen. De tweede gearresteerde, Bikker, zal voor het gerecht in Hamm verschijnen; de data van de behandeling staan evenwel nog niet vast. Evacué's bij voorkeur naar eigen milieu DEN BOSCH, 11 Febr. .Als onderdeel van het r'yksevacuatiecentrum voor Noord-Brabant Is een commissie inge steld ter behartiging van de kerkelijke aangelegenheden van de evacuatie. De ze commissie wordt gevormd door ver tegenwoordigers van de hervormde, ge reformeerde en katholieke gezindten. Uitgaande van het standpunt, dat de beste wijze- van evacueren is, om de mensen te huisvesten in eigen sfeer en evacuaties enkele correcties noodzakelijk milieu, zijn by de nu tot stand gekomen gebleken. Men probeert thans niet al leen zo veel mogelijk de protestantse gezinnen bij protestanten onder t'e bren gen .doch men zal tevens trachten om gezinnen, die in een niet eigen milieu zijn gehuisvest, te plaatsen in een meer voor hen passende omgeving. Bovendien zullen enkele gemeenten, die relatief 'n te groot aantal evacué's hebben opgeno men, worden ontlast om de verhoudin gen reent' te trekken. Ten aanzien van terugkeer naar de eigen gemeenten is voor de provincie Noord-Brabant be paald, dat de burgemeester van de be treffende gemeente de uiteindelijke be slissing heeft. Voordat echter een derge lijke beslissing wordt, genomen, wordt advies ingewonnen bij de inspecteur van de volksgezondheid, bij de veterinaire inspectie en bij de waterstaat. Tenslot te wordt over mogelijke terugkeer dan nog contact opgenomen met het rijks evacuatiecentrum in Noord-Brabant. Mgr. H. Pauïissen S.M.A. twintig jaar bisschop MAASTRICHT, 11 Febr. Mgr. H. Pauïissen, oud-bisschop van Kumasi aan de Goudkust in Afrika, verblijft thans om gezondheidsredenen voor enige maanden te Lacroix in Zuid- Frankrijk. Het is vandaag precies twintig jaar geleden, dat mgr. Paului BREDA, 11 Febr. Het bestuur van het district Zuid 1 van de KNVB heeft zich onder voorzitterschap van de heer E. A. Wijdicks beraden over dc situatie, welke in West-Brabant en Zeeland door de overstromingen is ontstaan. Gebleken is dat de sc-sade aan de sportvelden in het algemeen gesproken minder ernstig is dan ge vreesd werd. Zierikzee en Burgh zijn natuurlijk Amsterdammer verduis terde 15.000 gulden THANS VOORTVLUCHTIG HAARLEM, 11 Febr Een grote Haarlemse uitgeverij is door een van van haar vertegenwoordigers 'n 35-ja rige gehuwde Amsterdammer, voor een bedrag van ruim f 15.000 bena deeld. De man is voortvluchtig sinds Zaterdag en men vermoedt, dat hij zich in België ophoudt. De fraude is uitgekomen, doordat de man de vlucht genomen heeft. De directie van de uit geverij was n.l. van plan een nieuwe administratievorm in te voeren en had al haar vertegenwoordigers een brief geschreven om een bespreking daar over op het hoofdkantoor te Haarlem bij te wonen. Ook de verdachte ont ving deze uitnodiging doch zag daarin een aanwijzing dat zijn manupulaties ontdekt waren. Hij vluchtte met een auto van de zaak naar Breda en het enkele brieven achter aan zijn vrouw en de directie, waarin hij o.m. clemen tie voor zijn misdrijf vroeg. De auto is in Breda in een garage aangetrof fen. De politie heeft aanwijzingen, dat de man naar België is uitgeweken. Een onderzoek naar de fraude heeft voor de huidige competitie uitgescha keld, en verder heeft het terrein van EMM te Vlissingen nogal geleden van het tanken van vrachtauto's, terwijl het veld van Goes dienst doet als lan dingsterrein voor hefschroefvliegtui- gen. Maar voor het overige is de situatie niet zo en de heer Imanse, lid van het districtsbestuur en voor zitter van de afd. Zeeland deelt dit standpunt volkomen dat aan de instelling van een nood-competitie gedacht behoeft te worden. De heer Imanse ziet de toekomst optimistisch in en meent dat de competitie binnen niet al te lange tijd en met uitzonde ring van Zierikzee en Burgh normaal zal kunnen worden hervat. Intussen zijn enkele overgangsmaatregelen noodzakelijk. Zo zullen Zondag in het grootste gedeelte van de noodgebieden geen wedstrijden worden gespeeld, en is besloten het program voor de vierde klasse G van Zuid I (gebied rond Halsteren en Steenbergen) voor vier weken geheel op te schorten. Een moeilijkheid is voorts dat de verbinding tussen Zeeland en West- Brabant thans alleen na Antwerpen mogelijk is. In dit verband is besloten dat de clubs gedurende vier weken regionaal zullen spelen, dus Zeeuwse tegen Zeeuwse en Westbrabantse te gen Westbrabantse clubs. Men ver wacht dat na afloop van deze termijn de verbinding weer intact zal zijn, waarna het districtsbestuur wederom bijeen zal komen om de toestand on der het oog te zien en de'dan nodig blijkende voorzieningen te treffen. NEDERLAND-DENEMARKEN sen in~dé St. Servaaskerk te Maastricht I uitgewezen, dat de verduisteringen tot bisschop werd gewijd. zich over 5 jaar uitstrekken. Volledige oplossing moet worden gezocht in grotere economische integratie van West-Europa Devaluatie Belgische valu ta niet aanvaardbaar BRUSSEL, 11 Febr. Het Vlaams Economisch Verbond (V.E.V. heeft de Belgische ministers van buitenlandse zaken, economische zaken, buitenland se handel en van arbeid een memoran dum doen toekomen over de moeilijk heden met betrekking tot de Benelux. In deze nota wordt o.a. opgemerkt, dat hoewel het V.E.V. voorstander is van de Benelux, het voor een economische unie niettemin noodzakelijk is, dat een zeker evenwicht bestaat tussen de productiekosten. Tevens moet een be paalde overeenstemming heersen over de economische en sociale politiek en moet het levenspeil der betreffende bevolking niet te ver uiteenlopen. De ze voorwaarden nu, aldus de nota, zijn verre van vervuld. Op hoo g niveau Burgemeester Boeren- kamp sprak openings woord SOMEREN, 11 Febr. Het vocaal- en instrumentaal solistenconcours, dat hier twee dagen achtereen werd gehouden, en dat vanwege zijn hoge culturele in slag toch doorgang had gevonden, is zeer goed geslaagd, al zal dit dc organi serende vereniging, het mannenkoor „De Nachtegaal"' te Someren-Dorp, financieel niet veel baten hebben opgeleverd. Dit concours werd officieel door burgemees ter Boerenkamp in het parochiehuis ge opend. Het verheugde hem, dat de opzet van dit concours niet was om financieel voordeel te behalen. Hij verwelkomde de juryleden Hein Jordans, dirigent van het Brabants Orkest en M. Kockelkoren, dirigent van de Maastreeehter Staar, en juichte het toe, dat bij de organisatie secretaris W. Jacobs Aan de stichting „Culturele dagen" was ingeschakeld. Hieronder laten we de utslagen volgen over beide dagen: Superieure afd.: Ria Fransen, Asten, piano, 3e pr. 68 pj.; H. van Loon Tilburg trombone 2e pr. 75 p.; J. van Gerven, Mierlo vocaal, 2e pr. 77 p.: J. Leenders Beek en Donk. voc. 2e pr. 80 p.; A. Ruij- ters, Someren-Eind, voc. Ie pr. 96p.; A. van Houdt, Mill, piston le pr. 997 p.; H. v. d. Vleuten Someren, ki. trom, le pr. 100% p.; M. v. d. Heijden, Someren- Eind, voc. le pr. 106% p. (hoogste aantal punten van Zaterdag met compliment v. d. jry), G. Ruijs, Oss, bombard,, le pr. met lof der jury, 110 p. (hoogst aantal punten van Zondag en van 't concours) Ere-ardeling: Fr. Stamps, Boxtel, es- clarinet, 3e pr. 70% p.; Fr. Wijnen, So meren, sax-sopr., 2e pr. 80% p.- V. Goos. sen,. Mill Bi b-bas. 2e pr. 84% p.; J. Tonnaer, Weert, clarinet si b, le pr. 94% p. Afdeling uitmuntendheid; G. Streu- kens, Roosteren, piston 3e pr. 65 p.; M. v, d. Bosch, Tilburg, sax alt, 3e pr. 71% p.; diuo F. Kremers en H. v. Loon, Til burg,. piston -trombone 2e pr. 78% p.; A. Schlangen, Roosteren sax.-alt le pr., 95 p. le Afdeling; F. Scheepers. Helmond, accordeon, 3e pr. 70 p.; J. Smeets, Roos. teren, alto 2e pr. 76% p.; J. Bierens Dui zel. piston 2e pr. 77 p.; F. v. d. Moos- dijk, Asten, bugle, 2e pr. 79 p.;J. Weber, St. Oeder.rode, accordeon 2e pr. 83 p.; M. van Rooij, Tilburg kl. trom, 2e pr. 85 p.; Th. Curvers, Roosteren, tuba, 2e pr. 86 p.; C. van Ka/mond Boxtel, piston, 2e pr. 89 p.; A. Jacobs, Tilburg, kl. trom le pr, 91% p.- H. van Galen, Heeze pi ston le pr. 92 p.; P. Schlangen, Roos teren sax.-sopr. le pr. 95 p.; W. Tinne- mans,- Someren-Eind. sax.-tenor, le 106+ p., M. van Hamond, Boxtel, clari net. le pr. 107 p. (beide laatsten met bijz. compliment van de jury. 2e afdeling: A. v. d. Heijden, Asten vo. oaal 3e pr. 65% p.; J. Lenders, Weert, clarinet, 3e pr. 70 p.; G. Hoeben, Liessel bugle 3e pr. 71% p.; M. Boerekamps, As ten, bariton, 2e pr. 75 p.; Tonny Ha-ge. laar. Asten, piano 2e pr. 75 p.; A. v. d. Kerkhof, Helmond accordeon 2e pr. 77 p.; J. Claassen. Liessel, sax-sopr. 2e pr. 78 p.; M. van Lier op, Liessel. bariton, 2e pr. 80 p.; E. van Loon, Geldrop, ac cordeon, 2e pr. 80 p.; A. Hoefnagels. As ten vocaal 2e pr. 85 p.. A. Berkers. As. ten. gr. fluit, le pr- 93 p.; W. van Roos malen. Boxtel, tuba, le pr. 96% p.; W. Poulisse, Asten, kl. trom le pr. 979% p. 3e Afdeling: Th. Cortenlbaoh, Asten, oor, 3e pr. 65 p.; F. v. d. Eijnden, Sornc- ren, kl. trom 3e pr. 67% p.: J. Gommans Heeze accordeon 3e pr. 71 p.; L. Snijders Asten, vocaal 3e pr. 72 p M. v. d. Loo Asten, vocaal 3e pr. 72_ p.; H. Snijders. Asten vocaal 3e pr. 73 p.; E. van Asten, Weert, clarinet. 2e pra. 75 p.; F. Loo- I mans. Asten, clarinet, 2e pr. 75 p.; J. I van Goch, Asten piccolo, 2e pr. 79 p.; J. Janssen, Liessel, trompet 2e pr. 81 p.; H. v. Oosterhout. Liessel, cor. 2e pr. 83 p. A. Goossens, Mill, trompet 2e pr. 83 p.; C. v. Otterdijk, Someren, kl. trom, 2c pr. 84 p.; Tonny Hagelaars. Asten, vo caal, 2e pr. 86 p.; P. Swinkels, Breugel, voc. le pr. 102% p. 4e Afdeling: J. Gerardts, Neerkant., bugle, 2e pr. 75 p.; J. Kessels, Neerkan:, sax.-sopr. le pr. 90% p.; A, Haans, Gel drop. accordeon le pr. 92 p. Tussentijds reikte de conc.-secretaris, P. v. d. Weerden telkens de prijzen uit. Aan elf solisten kon geen prijs worden toegekend. Na afloop dankte de heer H. Jordans namens de jury voor het goed en prettig verloop van het concours, prees de goe de organisatie van het concours en had een lofwoord voor de houding van het publiek. Byzonder veel eerste prijzen waren er niet gevallen; was Someren zelf hierin de eerste dag het sterkst, op Zondag werden zij door deelnemers van buiten overvleugeld. De extra prijzen per afdeling gingen naar de winnaars met het hoogst aantal punten. Solist G. Ruijs uit Oss ontving met zijn Air Varié van Langlois op bombardon si-b een extra prijs wegens hel hoogst aantal punten over alle afdelingen over beide dagen en de lof der jury. Voorzitter G. Ben ne broek sloot met een hartelijk dankwoord aan jury, pianist, deelnemers en belang stellenden. Hij was ervan overtuigd, dat Het V.E.V. is van oordeel dat de tij delijke maatregelen, die voorzien zijn, geen definitieve oplossing van het pro bleem kunnen brengen. Het verbond meent dat de noodzakelijke aanpassing der productiekosten in de twee landen slechts verkregen kan worden op basis van het gemiddelde prijs- en loon niveau in de voornaamste landen van West-Europa. In dit verband herin nert het verbond san een studie van het Verbond van Belgische Indus trieën (F.I.B.) volgens welke in de pe- •iode FebruariApril 1952 de arbeids kosten in Nederland 44 percent leger kosten in Nederland 44 percent lager dan m Frankrijk, 34 percent lager dan in Engeland en 32 percent lager dan in Duitsland. GÉÉN DEVALUATIE „Wat de devaluatie van de Belgische valuta betreft, die door sommige Ne derlandse kringen wel eens wordt voorgesteld om tot een nivellering van prijzen en salarissen in de twee landen te geraken, is het V.E.V. van oordeel, dat deze niet in overweging genomen kan worden ter oplossing van de pro blemen. Het is boven iedere twijfel verhe ven, dat een dergelijke devaluatie er toe zou leiden, dat België op korte termijn voor de aankoop van zijn grondstoffen in het buitenland hogere prijzen zou moeten betalen, hetgeen al spoedig weer een aanpassing der lonen ten gevolgen zou hebben, aldus het memorandum. Het is allereerst noodzakelijk, zo heet het verder, dat de twee landen hun economische politiek in dezelfde richting oriënteren.-Hiertoe is het ge wenst gemengde supranationale orga nen in te stellen, naar het voorbeeld van de organen der Europese Kolen- en Staalgemeenschap. In afwachting van een gelijklopende economische politiek is het, aldus de nota, nodig maatregelen te nemen ter bescher ming van de industriële sectoren, die het zwaarste getroffen worden door de abnormale concurrentie van Neder landse producten. „Wij zijn van oordeel dat een volle dige oplossing voor de economische moeilijkheden in onze betrekkingen met Nederland, in het kader van een grotere economische integratie der landen van West-Europa moet worden DEN HAAG, 11 Febr. In verband met 't grote aantal girostortingen voor de wedstrijd Nederland-Denemai'ken op 7 Maart te Rotterdam wordt de leden van voetbalverenigingen dringend ver zocht hun aanvragen en stortingen te doen bij het bestuur van him vereni ging. De verenigingsbesturen wordt verzocht de girostortingen met opgave van de gewenste kaarten zo spoedig mogelijk te doen. Ter voorkoming van teleurstellingen wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan geen enkele officials van de K.N.V.B. bestelformulieren wor den toegezonden. Oolc hen wordt vei-- zocht bestellingen te doen uitsluitend met de storting op postrekening 58928 indien zij kaarten wensen. Zuidamerik. invitatie voor Karei van der Meer DEN HAAG, 11 Febr. De Haagse voetbalscheidsrechter Karei van der Meer heeft een uitnodiging ontvangen aan het eind van deze maand naar Lima, de hoofdstad van Peru, te komen als arbiter te fungeren in het tournooi om het kampioenschap van Zuid-Ame rika. Aangezien het tournooi ongeveer vier weken zal duren, is het nog niet zeker of onze landgenoot de invitatie zal kunnen accepteren. Oproep Nederlandse Katholieke Sportbond EINDHOVEN, 11, Febr. Het nationale bestuur van de Nederlandse Katholieke Sportbond roept alle bij haar aangeslo ten bonden, verenigingen en personen in deze voor ons land zo zware dagen hun medewerking te geven ter leniging van de nood door het brengen van persoonlijke offers, het medewer ken aan collectes en inzamelingen, dcor het afstaan van recettes,, het organi seren van bijzondere wedstrijden etc. Zij adviseert haar leden om alle mede werking te geven aan het Nationaal Rampenfonds en dc krachten onder dit fonds samen te bundelen. de prijzen die waren gegeven, ook „ver diend" waren en meende op een goed gezocht", aldus heet het tenslotte in dit geslaagd concours te kunnen terugzien. memorandum. Korfbal-programma Eerste klasse, Zaterdag: Odilo KCT, PSV—Rust Roest. Zondag: DETO OEC, EindhovenSportlust. Tweede klas, Zaterdag: DETO 2Odilo 2. Zondag: OrganonOranje Wit, Sport lust 2—PSV 2. Hockey-programma Heren, eerste klas: VenloEindho ven, HTCC—Tilburg, MOP—Geel Zwart. Dames, eerste klas: EMHCOranje Zwart, Venlo GirlsEindhoven, HTCC —Tilburg, MOP—Push. Heren, promotieklas A: MEPPush Tilburg 2Den Bosch, Forward Zwart Wit 2; promotieklas B: HMHC Oranje Zwart, Venlo 2Tegelen, Maastricht—HTCC 2, EMHC—HU AC; tweede klas A: Push 2Breda 2, DES Forward 2; tweede klas B: Keep FitHopbel, DeurneDen Bosch 2, Eindhoven 2HOCO, RapidityMOP 2; tweede klas C: Venlo 3Blerick, Green StarHeerlen, WeertConcor dia, Maastricht 2Oranje Zwart 2. Dames, promotieklas A: Den Bosch Keep Fit, BredaWere Di; promo tieklas B: EMHC 2—HUAC; tweede klas A: Breda 2Push 2, Tilburg 2— Forward 2; tweede klas B: MOP 2 Waalwijk, GeldropNuenen, Oirschot Hopbel; tweede klas C: Venlo Girls 2Tegelen, ConcordiaOranje Zwart 2, Maastricht—HTCC 2. Chelsea in vijfde ronde om Engelse beker LONDEN, 11 Februari. Op het Arsenal-terrein is de voor de derde maal overgespeelde bekerwedstrijd tussen Chelsea en West Bromwich Albion ge ëindigd in een 40 zege voor Chelsea. Chelsea speelt Zaterdag thuis in de vijfde ronde tegen Birmingham City. De residentie van de Poolse Kardi naal-Primaat te Warschau, welke tij dens de oorlog zwaar werd beschadigd, wordt thans door de regering voor eigen gebruik herbouwd. Het paleis werd kort na het aan de macht komen der com munisten door de regering in beslag ge nomen en zal nu onderdak verlenen aan het ministerie van cultuur en kunst. Het hoofdgebouw is reeds in gebruik. (Advertentie) GEZELLIGHEID THUIS! VOOR OLIEBOLLEN EN PANNEKOEKEN pak i l/i fles p. x/2 fles Spaar 23 ct op een pak bakmeel c ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3