tESSM m De Nederlandse jeugdorganisaties - financiële moeilijkheden - stortten f 35.000 In Zweden werden reeds tien millioen kronen voor Nederland bijeengebracht Italiaanse millioen hakkerspatroons legden een lire voor Nederland op tafel Oud-Beijerland bracht f 60.000 bijeen r- DAGBOEK -i WEDEROM MAAKTE DE KOMGIN EEN TOCHT DOOR DE RAMPGBIEDEN De arbeiders en de ramp Ook Zuid-Afrika verleent faciliteiten aan emigranten uit de noodgebieden ADAAtSON NATIONAAL RAMPENFONDS GIRONUMMER 9S75 4DRES: STATENLUN 81 DEN DAAG Stroom blijft onverminderd vloeien „Springvloed" op Schiphol Donderdag 12 Febr. 1953(,) Pagina 3 De groei van het Rampenfonds De mannen van de L.S.K.-garnizoen Nijmegen gaan snert verkopen EINDHOVEN, 11 Febr. Ook vandaag beginnen we de bloemlezing van de binnenlandse hulp weer met een collec te in het getroffen gebied zelf: de ge meente Oud-Iïeijerland bracht 60,000 bijeen voor het Nationale Kampenfonds, dat komt 'neer op een bydrage van 8,50 per hoofd. Heusden aan de Maas, dat in de oorlog zo zwaar getroffen werd, gaf „op straat" 15.000 en in de l.erkcoliecte 5000, dat is 20.000. Bovendien herbergen de Heusdenaren 'n 600 evacué's uit Dussen, Hanlt, Brul- nisse en Goes. De Nederlandse jeugd heeft haar beste beentje voorgezet en doet dat nog. Over veel geld beschikken onze jeugdorganisaties niet, integendeel, hebben zware financiële zorgen. Toch heeft de Nederlandse Jeugdgemeen schap thans bekend gemaakt, dat de gezamenlijke Nederlandse jeugdorgani saties en instellingen-van het jeugd werk uit eigen middelen een bedrag van 35.000 voor het Rampenfonds hebben bijeengebracht. Benthuizen met 1300 inwoners staat hu, de kerk- en straatcollecten bijeen- gerekend, met 16.914.76 op 13.01 per inwoner of 52.50 per gezin. De onderofficierenvereniging „Ons Belang" heeft 3000 in het Rampen fonds gestort. OVERWERK Zowel bij de fabriek van Werkspoor te Amsterdam als te Utrecht, wordt door het gehele personeel gedurende 14 dagen overgewerkt ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Door alle werknemers, van hoog tot laag,, wordt op deze wijze 17 uur over werk verricht. De directie en het col lege var commissarissen hebben beslo ten, dat het op deze wijze voor dc slachtoffers „verdiende" 'bedrag, door de vennootschap met een gelijk bedrag zal worden aangevuld. De bijdrage, die door werkgevers en werknemers van Werkspoor N.V. aan het Nationaal Rampenfonds wordt afgestaan, zal al dus 400.000.overschrijden. De Caltex Petroleummij, (Nederland) N.V. heeft een bedrag van 100.000 ter beschikking gesteld van het Natio nale Rampenfonds gesteld. De Schiedamse vereniging tot best rij- ding der tuberculose heeft een bedrag van 5000 geschonken aan de Neder landse centrale vereniging tot bestrij ding der tuberculose, speciaal bestemd voor de her-inrichting van de door watersnood beschadigde consultatie- burcaux. De bemanning van het Amerikaanse schip „Southland", dat te Rotterdam ligt, bracht 205 dollar bijeen voor ons Nationaal Rampenfonds. In Njjxnegen viert de vindingrijkheid hoogtij. Thans heeft de garnizoens commandant daar goedgevonden, dat de militairen van het L.S.K. snert, de militaire keuken bereid, aan de bur gerij gaan verkopen ten bate van het Rampenfonds. De „Dutch Suring College Band" is teruggekeerd van een tournee met Sid ney Bechet door Zwitserland. Bij deze concerten is gecollecteerd voor het Nationale Rampenfonds en de opbreng sten gingen tot. duizend Zwitserse francs per keer. KONIJNEN VOOR UTRECHT Texel, In niet geringe mate zelf door de watersnood getroffen, stuurt 500 ko nijnen naar Utrecht voor de daar ver blijvende evacué's. Particulieren ln Utrecht zullen deze konijnen schoonma ken en braden en die worden dan in vetvrij papier en kartonnen dozen per auto op de evacuatie-adressen thuisbe- 't Begon met een scheut of steek Kruschön Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenlcuur op korte termijn verlos sing bracht' van die slopende rheumati- sche pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek. in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. „Beurzen open, dijken dicht" AMSTERDAM, 10 Febr. Het bestuur van de V.P.R.O. verzoekt ons het vol gende mede te delen: Het zal stellig 'n aantal radioluisteraars verwonderd heb ben, dat aan het eerste programma van de actie „Beurzen Open Dijken Dicht" op j.l. Maandagavond, slechts vier van de vijf omroepverenigingen medewer king verleenden en dat' met name de V.P.R.O. in het geheel geen deel had aan de uitvoering hiervan. Door 'n misverstand heeft de V.P.R.O. aan dit eerste programma niet kunnen medewerken. Dit misverstand is inmid dels hersteld en voor het vervolg van deze radio-actie is thans ook de V.P.R.O. ingeschakeld. Schooljeugan mee werken aan ae „Waters- noodpoegel" AMSTERDAM, jbruari. Het comité „Watersnooczegel 1953", deelf» mede, dat er van die van do katho lieke autoriteiten, fc name van het R.K. Centraal Bun voor Onderwijs en Opvoeding, ge^zwaar bestaat voor de katholiekejlen aan de actie „Watersnooclpostzej953" van harte mee te werken op flfde wijze als bij de kinderpostzegel! steeds is ge schied. V erlengmgverw er k- verguing DEN HAAG,, ljbr. De op 2 Fe bruari voor arheidivan 16 jaar ouder ingevolge (arbeidswet 1919 verleende vergum öm in onderne mingen, waarin w&amheden worden verricht ter voorzjig' in de behoef ten der getroffen ieden steunac- ties hieronder begin langer tc werken en wel foi't maximum aan tal uren, dat krains de arbeidswet voor de betrokkenU'knemers bij ver gunning kan woii toegestaan, thans verlengd t<n met Zaterdag 28 Febr. a.s H.M. voer met een politiebobt naaZierikzee en bezocht andere plaatsen per hieopter SINT ANNALAND, 11 Februari. Onvermoeid heeft onze Landsvrouwe ook Woensdag weer een tocht door het rampgebied gemaakt. Hare Majesteit arriveerde ln de namiddag per politie- boot in Zierikzee, waar zy in het katho lieke ziekenhuis een gesprek had met moeder-overste. Hierna werden aan de Koningin o.a, voorgesteld de comman danten van de Amerikaanse en Engelse troepen, die hier hulp bieden. Kolonel Waning, commandant van de Neder landse maritieme strijdkrachten op Schouwen, roemde bij deze gelegenheid tegenover Hare Majesteit het werk va.n de lerselter en Urker vissers, speciaal van schipper Schot, die 409 a 500 mensen gered heeft. Dr. van den Acker, veearts te Zierik zee, onder wiens leiding niet minder dan 7000 stuks vee gered zijn, werd ook aan de Koningin voorgesteld. Op straat sprak de Konlgin met vèrscheidene om standers. PER HELICOPTER Met een helicopter vertrok de Konin gin uit Zierikzee naar Brouwershaven en voorts naar St. Annaland. De watersnood heeft vooral de Noord- leveren. Van harte hopen wy dat ook ia Brabantse en Zeeuwse boerenbevolking de komende maaden, nu het op uithou- geteisterd, wat niet zeggen wil dat de dingsvermogen aankomt, zo zal zijn. arbeidersstand er zonder kleerscheuren Als wij onze dijkwerkers onze polder- vanaf kwam. jongens, onze chauffeurs dag en nacht Waar boeren wonen, huizen van ouds- bezig zagen, dan voelden wij ons niet her landarbeiders. En wie de sociale alleen één met hen als Nederlander maar kaart van Zeeland en West-Brabant kent ook als standgenoten. Een stand en 'n weet dat de landarbeiders nu niet be- volk wélk een dusdanige krachtsontwik- paald de meest materieel gezegende ar- keling, zonder winstoogmerk, kan op- beidersgroep is van deze gewesten. brengen, is waard gerespecteerd to Voor de oorlog' werd in het doornee worden. landarbeidersgezin armoede geleden, ook al kwam na de oorlog er wat meer welvaart in deze gezin nen, iedereen weet dat deze 'n K.A.B. man heeft 'i woord Moge ons volk en de regering vooral in de eensgezinde verzorgings- en her stelpogingen zich 't voorbeeld herinne ren welke de redders van 't eerste uur, de soldaten, de EHBO'ers, de dijkwer kers, de chauffeurs, en anderen ons ga ven. Nederland was gelukkig één ln de nood, moge 't ook één zijn in de maat- welkë in de komende maanden VLIEGTUIGEN VOOR KATOEN VERMOEDELIJK voor het eerst in de geschiedenis Van de Engelse vlieg tuigbouw zijn vliegtuigen verruild voor andere waar. Zeventig Gloster „Meteor"-straaljageivs zullen aan Bra zilië worden geleverd voor vier mil lioen pond sterling. Brazilië zal voor 'n waarde van dit bedrag aan Engeland ruwe katoen leveren. Het betreft een hoeveelheid van circa 15.000 ton ka toen. De 70 „Meteor"-str aaljagers bestaan uit tien lestóestellen van het type „Meteor 7" en zestig van het type „Meteor 8". SPOOKSCHIP HET BRITSE' vrachtschip „Ranee" heeft een motorvaartuig' dat het tussen Singapore en Colombo op de oceaan had aangetroffen, de haven van Colombo binnengesleept. Op het vaartuig, de ..Holchu", was geen spoor van de be manning te bekennen, hoewel het schip voorzien was van brondstof, water en levensmiddelen. JE KUNT HET GELOVEN OF NIET... DR. BüCKMANN van het Max- P1 anck-instituut in Wilhelmshaven be weert, dat in de Duitse bocht en in de Jadebusen (by Wilhelmshavenvoor het eerst eieren en larven van sardijnen zijn aangetroffen. Hy" schrijft dit toe aan het voortdurend warmer worden van de noordelijke wateren. EXAMENS OIRSCHOT. Voor het examen Ne derlandse Handelscorrespondentie, af genomen door „Het Nederlands Han dels-Instituut" te Amsterdam, slaag de mej. Nelly van Kollenburg te Oir- schot, Rijkesluisstraat 8. LEEUWEN NAAR MÜNCHEN EEN GROEP LEEUWEN van Klants dierenpark te Valkenburg en enkele" leeuwen, die optredeft in de film „Quo Vadis", zullen binnenkort naar Mün- chen vertrekken, om daar op te treden ln een nieuwe Duitse film, waarvan de naam nog niet bekend is. De Oosten rijkse dompteuse miss Belit.a, zal waar schijnlijk met de filmleeuwen het nieu we nummer in Münchén repeteren, Voorrang en vereenvou diging van de procedure DEN HAAG, 11 Febr. Aan adspi- rant-errdgranten uit de getroffen ge bieden, die naar Zuid-Afrika willen emigreren, zal volgens een opdracht van de Zuidafrikaanse regering thans alle mogelijke voorrang worden verleend, terw\jl de procedure speciaal voor hen wordt vereenvoudigt. Aytx adspirant-emïgranten uit het Nederlandse noodgebied, die of reeds in het bezit zyn van een werkvergunning voor Zuid-Afrika of een aanvraag heb ben ingediend, kan door het Zuidafri- Noorwegen wil 100 huizen schenken OSLO, 11 Febr. Volgens „Arbei- derbladet", het orgaan van de Ncorse regeringspartijoverweegt het Noorse ministerie voor stedelijke aangelegen heden 100 geprefabriceerde woningen naar de door de watersnood getroffen gebieden in Nederland te zenden. Het geschenk heeft volgens het blad een waarde van een a twee millioen gul den. Volgens het Noorse blad zouden de Nederlandse autoriteiten bereid zijn de gift te accepteren. De architect Hed- lund, een vertegenwoordiger van het Noorse ministerie van woningbouw zal Donderdag naar ons land komen om van de autoriteiten hier te vernemen, welke huizentypen men wenst. De de finitieve beslissing valt na zijn terug keer in Noorwegen. Schilders willen millioen bijeenbrengen EINDHOVEN, 11 Febr. Naar wij vernemen is voor de schilders een regeling in voorbereiding, om hen in staat te stellen een snipperdag te of feren voor de slachtoffers van de over stromingsramp. De schildersgezellen, die daartoe bereid zijn, staan de pa- Troon twee vacantiebonnen af. patroon voegt hierbij een bedrag, dat gelijk is aan de totaalwaarde der ont vangen zegels, en zendt geld en bon nen aan het Sociaal Fonds voor het Schildersbedrijf in Den Haag. De ge zamenlijke organisaties van werkge vers en werknemers in het bouwbe drijf zijn overtuigd -van het welslagen van deze actie, en deelden het Natio naal Rampenfonds mede, dat zij ver wachten op deze wijze een bedrag van tenminste een millioen gulden voor de geteisterde gebieden bijeen te brengen. •kaanse emigratiekantoor in Den Haag een noodvergunning worden afgegeven. De permanente verblijfsvergunning kan dan in Zuid'-Afrlka zelf worden aange vraagd. Dit in tegenstelling tot de ge wone procedure, waarbij vergunningen over Pretoria moeten lopen. Naar in Den Haag is vastgesteld, hebben ruim driehondei-d gezinseenhe den in totaal ruim duizend perso nen een verzoek tot emigratie inge diend of een werkvergunnning vei'kre- gen. De bedoeling is, zoveel mogelijk van deze emigranten op de „Zuider kruis" ölie op 14 April vertrekt te plaatsen. Het is van groot belang, dat adspi- rant-emigrajiten uit de noodgebieden voor zover mogelijk schriftelijk hun nieuwe (evacuatie) adres opgeven aan het Zuidafrikaanse emigratiekantoor, Ramiweg 8, Den Haag, of bjj een der verschillende aanmelcLingskantoren. Mario Badoglio, zoon van ex-maar schalk Pletro Badoglio, is te Venetië overleden op 48-jarige leeftijd. Hy was directeur b(j een Italiaanse petroleum- maatschappij en zou belangrijke con tracten afgesloten hebben met de Iraan- se nationale petrcleummaatschappy. In dit laatste di bracht H.M. op. 18 Aug. '50 een bezo toen wapperden er honderden vlagge Nu stak er één enkele vlag uit (kerktoren, die moest hetzelfde vertolk* als de honderden dundoeken toen ij.950. Hare Majesteit joeg hier een bont mantel met Hoof dék en tekenend voor de situatie t plaatse water laarzen- In Sint' Aaland ontmoette de Koningin twee g©entelijke functiona rissen uit het sta(j Mantes (ten Zuiden van Parijs), die dr hun burgemeester naar het getroffe gebied waren ge stuurd om te heljn waar nodig. H.M. toonde zich zeer jtroffen en verzocht de beide heren hjr dank aan burge meester en bevolljig van Mantes over te brengen. Later stelde H.Ijzich nog op de hoog te van de toestaruin. Sint Maartensdijk, Scherpenisse en jnt Philipsland. En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! bevolkingsgroep onder allesbehalve g€ lukkige sociale omstandigheden leefde. WU voegen daar nog aan toe, dat de regelei huisjes langs de dijken (veelal armzali- geleverd moeten worden. Wy wagen het ge bouwsels) de schamele woonhaarden ook al doet denken aan stands waren van de zwoegende en ploeteren- egoïsme bizondere aandacht te vragen de landarbeiders. En 't zyn juist deze voor de kleine man, welke dubbel zwaar huisjes, plus dc kapitale boerderijen in de lasten van deze watersnood moet de polders, waar de storm en de spring- dragen. vloed zijn vernielend werk deed. Dit behoeft onze eensgezindheid niet Wij zullen de laatste zijn om de waar- te schaden, integendeel. Wij zullen sa- de en de waarheid van de leus „Eén men als volk deze last moeten dra ramp, één volk" te ontkennen. gen, samen onze armoede torsen. Hij. die Tot ons genoegen was de landelijke veel verloren heeft moet veel terugkry- K.A.B. en de betrokken diocesane bon- gen, hy die alles verloren heeft moet den onmiddellijk bereid en in staat hulp meer krijgen. Welnu, onder de landar- te verlenen. De Nederlandse K.A.B. gaf beiders zyn er duizenden, die materieel uit haar toch reeds bescheiden kasmid- gesproken alles verloren hebben al wil- delen een bedrag van minstens 150.000. len we niet zeggen dat onder de zelfstan- Ze riep de leden op door overwerk, door dige landbouwers geen zware zelfs zeer inzamelingsactie, door goederenaanvoer, zware verliezen zyn geleden, door reddingsmaatregelen de helpende Moge de rechtvaardige en goede God hand te reiken. ons volk 't inzicht geven de nood zo Zeker, deze oproep was overbodig. De menselijk mogelyk te lenigen. Dit is de Nederlandse arbeider voelt zich mens, hartgrondige wens van schryver dezes, christen en Nederlander genoeg om in 't die met eigen ogen de vernielingen in gehele reddingswerk, verzorgings- en West-Brabant heeft waargenomen, herstelwerk, de uiterste inspanning te JAN VAN WOENSEL. Café in Gethoom ver brand, terwijl eigenaar in Zeeand hielp GIETHOORN, 11 Febr. Een der Giethoornse teristencentra, café Watersport Centaal te Giethoorn is Woensdagochtend vermoedelijk ten gevolge van een uitslaande gasvlam, tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de bewoners van het neven-gebouw zich in nachtgewaad moesten redden. Ook de gehele inventaris ging verloren. De eigenaar van de zaak bevond zich op het ogenblik van de brand met de Giethoornse punterploeg in het rampgebied waar hij al dagenlang heeft deelgenomen aan het reddings werk en de hulpverlening. President Eisenhower heeft het ■erzoek tot benoeming van Allen Dul les tot hoofd van dc geheime dienst by de senaat ingediend. Allan Dulles is een broer van de minister van buitenlandse zaken. Hulp in goederen en materiaal zal in de volgende maanden blijven aanhouden STOCKHOLM, 11 Februari. „Op eigen initiatief, spontaan en goed georgani seerd, werkt geheel Zweden mede aan de enorme hulpactie voor ons zwaar ge troffen land. Volgens de jongste gegevens is aan geldelijke bijdragen een som van tien millioen Zweedse kronen in ruim een week bijeengebracht, een fantastisch bedrag, waarvoor wy buitengewoon dankbaar zijn", aldus de Nederlandse gezant te Stockholm, de heef W. Daniels, toen een verslaggever van het ANP hem om nadere gegevens verzocht. Het was ons reeds opgevallen, by onze aankomst te Stockholm, dat in het centrum van de stad, op het Stureplan, het grote plein, waarop verscheidene boulevards uitkomen, op een massaal gebouw de rood-wlt- blauwe kleuren van ons land waren aangebracht met verticaal het typische pro duct, dat in Scandinavië zo geliefd is, de Hollandse tulp. En met forse letters was boven de brede ingang van het gebouw het woord .Holland hjelpen" aange bracht. Vrachtauto's stonden in rijen achter elkaar. De lading werd gelost, wanneer de wagens wegreden werden zij weer vervangen door andere vehikels, die kle ding, schoeisel, levensmiddelen, dekens, bedden uit geheel Zweden aanvoerden. GROTE SYMPATHIE Het Zweedse volk koestert veel sym pathie voor Nederland, dat is in de af gelopen week ontroerend en duidelijk cebfeken. Waarom? De redenen zullen ongetwijfeld velerlei zijn. De voornaam ste reden is echter, dat de Zweden grote bewondering hebben voor de wijze, waar op ons land zich na de tweede wereld oorlog in enkele jaren tijds heeft her steld. Het Zweedse volk is zakelijk en nuchter, het waardeert de kolossale po- (Advertentie) KOU en GRIEP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende HEI OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN Grootboek der Naastenliefde Fransen brachten - alleen in geld - al 15 millioen francs bijeen EINDHOVEN11 Febr. De stroom vcm goederen en geld die vanuit het buitenland naar Nederland wordt gezonden krijgt een. verbijsterende omvang. Steeds meer niev/we acties worden op touw gezet, steeds meer wordt ingezameld en afgezonden. Deze hulp zal ongetwijfeld nog we- ken blijven voortdwren. Nog eens brengen lüij een (klein) aantal van de massa berichten die binnenko men. Enkele vertegenwoordigers van de bond van Italiaanse bakkerspatroons hebben aan de Nederlandse gezant in Rome een bedrag overhandigd van een millioen lire. Het geld is bestemd voor de bakkers in de geteisterde gebieden. DUITSLAND Een autofabriek te Stuttgart (de Mercedes Benz) heeft een ambulance wagen geschonken aan het Nederland se Rode Kruis. Deze wagen is Woens dag overgedragen. De gezamenlijke Westduitse speel goedfabrikanten hebben besloten voor de hulpverlening aan de slachtoffers der overstromingsramp in Nederland een bedrag van 10.000 Duitse marken af te staan. De regering van Neder-Saksen heeft besloten, 25.000 mark (22.500 gulden) beschikbaar te stellen. De gezamenlijke landbouwcoöpera-, ties in Württemberg hebben 10.000 D.M. ter beschikking gesteld. Bij de Nederlandse legatie te Ma drid en het kantoor van de K.L.M. stromen nog steeds geschenken, in geld en in natura, binnen. Reeds is meer dan 3 ton goederen door de K.L.M. naar Amsterdam overgebracht. Aan geld is bijna 400.000 peseta' (ongeveer 40.000 gulden) ontvangen. FRANKRIJK De algemene bestuursraad van het Franse departement Bas-Rhin heeft 10.000 gulden voor de Nederlandse ge troffenen beschikbaar gesteld. De ste den Straatsburg, Ccmar en Haguenau stelden resp. 10.000, 5.000 en 2.000 gul den beschikbaar. Het Nederlandse consulaat-generaal te Marseille heeft tot nu toe 100.000 gulden ontvangen. Verder zijn reeds duizenden dekens per vliegtuig naar Nederland gezonden. Tot dusver is in Frankrijk meer dan 15 millioen francs bijeengebracht. ZWITSERLAND EN OOSTENRIJK In Zwitserland is tot dusver een be drag van meer dan 3 millioen francs bijeengebracht. Bovendien heeft Zwit serland grote hoeveelheden dekens, la kens en kleren ingezameld. De door de Oostenrijkse regering georganiseerde inzameling voor Neder land heeft tot dusverre 75.000 gulden opgebracht. Het Oostenrijkse vakver bond, evenals de stad Wenen, bracht zelf al 135.000 gulden bijeen, terwijl de Weense kamer van koophandel 20.000 gulden schonk. AMERIKA De Amerikaanse republikeinse afge vaardigde Gerald Ford heeft een wets voorstel ingediend, strekkende tot de toelating van 50.000 Nederlandse im migranten in de Ver. Staten in 1954 „om de overbevolking, die door de jongste overstromingen is veroorzaakt, te verminderen". De Isbrandtson en Co. te New York (de maatschappij van de „Flying En terprise") heeft aan haar vertegen woordiger in Nederland opdracht ge geven 5.000 dollar 'aan het rampen fonds over te maken. De republikeinse senatoren Taft en Thye hebben een voorstel ingediend om overtollige graanvoorraden in de Ver. Staten aan de overstroomde ge bieden in Europa te leveren. Voor het vervoer op kosten van de Amerikaan se regering wordt een bedrag van 10 millioen dollar gevraagd. Een delegatie van de 82ste Ameri kaanse luchtlandingsdivisie, die des tijds bij Nijmegen in actie is geweest, heeft de Nederlandse consul-generaal te New York een chèque van 12,255 dollar overhandigd. ging van de Nederlanders om snel v op eigen benen te staan. En op het ogenblik, dat het herstel grote vorderin gen had gemaakt, werd dat kleine, dap pere landje, zoals de Zweedse bladen het in de afgelopen dagen zo treffend heb ben geschreven, opnieuw door een cata strophe getroffen. Hier moest geholpen worden, snel, doeltreffend en groots, zo kan men de hulpactie in Zweden om schrijven. Dat Nederland de gaven met grote dankbaarheid heeft ontvangen, kwam tot uiting in een bezoek, dat de Nederlandse gezant dezer dagen aan de Zweedse minister van buitenlandse za ken heeft gebracht, en werd ook onder woorden gebracht in de uitlatingen door de heer Daniels tegenover Zweedse journalisten en in een toespraak voor de radio. Als wij vernemen, wat' het Zweedse plaatsje Halmstad heeft gedaan, kan toch wel geconcludeerd worden, zonder de overige steden tekort te doen, dat dit stadje met zijn 28.000 inwoners een bij zondere plaats inneemt bij de hulpver lening. Toen het nieuws van de ramp in Halmstad bekend werd, sloegen de be woners direct de handen ineen en na drie dagen had men reeds 65.000 Zweedse kronen ingezameld. Zaterdagmiddag be reikte Halmstad een spoedverzoek uit ons land cm toezending van matrassen en direct vertrok een enthousiaste chauf feur met een vrachtauto met 300 ma trassen. Hij reed dag en nacht en de Duitse grens leek een hinderpaal, omdat er geen douaniers bleken te zijn, zo diep in de nacht. Ze moesten echter wel op hun post komen, want do Zweed liet de mannen uit hun bed bellen. Zondag avond om negen uur was hij te bestem der plaatse. Uit Halmstad zijn verder reeds 5.000 bedden met toebehoren aan gekomen. Zaterdag bracht een truck uit' Halmstad reeds 2100 dekens en alsof het niet genoeg zou zijn, vertrokken Maan dag uit Halmstad auto's met duizend dekens en honderd matrassen. Nu staat er nog 15 ton kleding in de zelfde plaats gereed om na opgave van een plaats van bestemming naar ons land te vertrekken. HULP OP LANGE TERMIJN Over de hulp op langere termijn kon de heer Daniels nog de volgende mede delingen verstrekken. In Zweden begrijpt men, dat na het lenigen van de eerste nood, de moeilijke maanden van het her stel, van de wederopbouw komen. Het Nederlandse volk heeft in die lange periode steun nodig, bijstand in menige vorm. De van huis en haard verdreven mensen zullen terugkeren, zij zullen hun huis geheel of gedeeltelijk verwoest vin den, meubels zijn verloren gegaan, de grond zal opnieuw moeten worden be werkt, de veestapel heeft grote ver liezen geleden. Hulp op langere termijn is toegezegd door de Zweedse maat schappij voor handel en nijverheid. De eerste maatregelen, door een wijd vertakte organisatie, zyn reeds genomen. Nederland zal adviezen geven, wat no dig is, wat men kan gebruiken. En de Zweden zullen in de komende maanden helpen, zo veel als zij kunnen. Want Zweden heeft een stille bewondering gehad in de afgelopen jaren voor de wyze, waarop ons land zich weer heeft omhoog gewérkt. En die stiile bewon dering heeft zich nu, na de natuurcata- strophe, geuit in de daad. FRANSE EN NEDERLANDSE mili taire hebben de verbinding tussen Hal steren en Steenbergen in het over stroomde gebied rondom Bergen op Zoom hersteld, door liet aanbrengen van zandzakken op de overspoelde weg. De generaal J. G. Warrmga maakte Dins dag een inspectietocht in deze gebieden. We zien hem hier (op de voorgrond) op de uit zandzakken bestaande weg. Ach ter hem overste A. R. H. Pine, comman dant van de troepen, die hulp verleenden in dit gebiedRechts: een door Franse genietroepen aangelegde Baileybrug. Van deze brug af wordt zand gestort in de gaten, welke in de weg zijn geslagen. Wanneer een gat is gedicht, wordt de brug weer verplaatst. „GEVLEUGELDE HULP" GOEDEREN UIT 32 LANDEN KWAMEN REEDS BINNEN DEN HAAG, 11 Febr. De geschenk zendingen stromen nog steeds toe uit allerlei landen. Een bewijs hiervan le vert het vrachtkantoor van de K.L.M. op Schiphol, waar tot vanmiddag twaalf uur reeds 229.735 kg. goederen voor de getroffen gebieden zyn gepasseerd. En onophoudelijk worden nog nieuwe zen dingen aangevoerd door vliegtuigen van de K.L.M, en van andere luchtvaart maatschappijen die hiertoe hun hulp aanboden. De hoeveelheden „gevleugel de hulp", die uit de verschillende lan- den werden aangevoerd, varieerden van 5 kg. uit Syrië tot 44.000 kg. uit Frank rijk. De overige landen waar vandaan geschenkzendingen op Schiphol aan kwamen zijn Afrika, Australië, België, Canada, Denemarken, Duitsland, Fin land, Groot-Brittannië, Ierland, Indone sië, Israël, Italië, Noorwegen, Oosten rijk, Portugal, Suriname en de Ned. An tillen, Turkije, Verenigde Staten, Zuid- Amerika, Zweden en Zwitserland. Aan gevoerd werden o.m. 40.000 zandzakken, grote hoeveelheden levensmiddelen, ba- byvoedsel, verlichtingsmateriaal, red dingsmateriaal, medicamenten, laarzen en buitenboordmotoren. Op Schiphol wordt reeds gespróken van een tweede springvloed, namelijk van buitenlandse giften. De gemalen werken weer in het land van Heusden en Altena DEN HAAG, 11 Febr. De directeur van de technische dienst van het land van Heusden en Altena heeft het ver heugende bericht, dat Woensdagmid dag om 13.30 uur begonnen kon wor den met het wegmalen van het water door middel van drie buitengemalen. De gaten in de dijken zijn nu voor lopig gedicht. VOOR DE SLACHTOFFERS Het Brabants Orkest geeft concert in Breda DEN BOSCH, 1 Febr. Voor het buiten gewone, concert dat op Maandag 16 Februari a.s. 's avonds te half acht in de Grote Kerk te Breda door Het Brabants Orkest zal worden gegeven, is by het sa menstellen van het programma de keuze gevallen op de 4e Symphonie van Bruck ner, omdat dit werk volgens de pers al gemeen werd beschouwd als het hoogte punt van het seizoen en zich gezien het bovenaardse karakter van de muiek bui tengewoon leent voor een concert in een Degenen, die na de uitvoeringen te Eind hoven, Den Bosch en Tilburg vroegen om een herhaling van dit werk, krijgen thans de gelegenheid om het in Breda te beluisteren en steunen daarmede gelijk tijdig de slachtoffers van de watersnood. Geregend wordt op een massale be langstelling uit de gehele Provincie, daar Breda na het concert trein- en busver- bindnigen heeft in alle richtingen. Met het oog hierop is het aanvangsuur ge steld op half acht. Kaarten a 5. 4.en 3.zijn verkrijgbaar aan alle V.V.V. kantoren in de Provincie.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2