Oirscliot musiceerde en Geldrop zond brandweennaterieel en spuitgasten Van achter het voetlicht Verenigsngsnieuws BOETEGELDEN TOT EEN BEDRAG VAN 9989,- Y00R HET RAMPENFONDS VOOR 1953 WERD CONTINGENT VAN 23 WONINGEN TOEGEWEZEN Donderdag 12 Febr. 1953 Pagina 2 OP DE STOEP Agenda DONDERDAG De Straat" CHICAGO THEATER: (Gatan) IS jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT THEATER: „Manon" (18 jaar), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. CINEMA PARISIEN: „Misdaad N.V.' (18 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY THEATER: „De wraak der Quantaro's (14 jaar), 2.30 en 8 uur. PLAZA THEATER: „Duizend en één nacht" (18 jaar), 2 en S uur. PHILIPS' SCHOUWBURG: „High Noon" (18 jaar), 8 uur. OLD DUTCH: Lezing door B. Buiten dijk voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. 10.15 u. MUSIS SACRUM: Vergadering afd. Eindhoven van de Alg. Ned. Bond van Ouden van Dagen, 2 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN: Van Tilburg, hoek Demer-Vrijstr. Hoebens, Leenderweg 171. VRIJDAG GELDROP: Boerenleenbank Geldrop Geldrop 91'2.30 uur. Boeren leenbank Zesgehuchten 57 uur. OERLE: Kantoor Boerenleenbank geopend. Aanbestedingen HEEZE. Door architect A. M. Retf- kelijkhuïzen alhier werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor de heer J. Verhoeven te Soerendonk. In geschreven werd als volgt: W. Guns. Maarheeze f 16.263: A. J. Meeuwis- sen. Soerendonk f 15.948: Gebr. Vlas sak. Budel f 15.665: P. v. d. Kruijs, Soerendonk f 15.038; A. v. Leeuwen. Budel f 14.832: J. v. d. Akker. Heeze f 14.575. Gunning volgens bestek. Markten BOSSCHE VEEMARKT Aangevoerd werden 4796 stuks vee, zijnde: 1502 runderen, 248 vette kal veren. 1215 nuchtere kalveren. 44 drachtige zeugen. 297 slachtzeugen,, 110 lepers, 1255 biggen, 99 schapen, 26 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien 9001250, Guiste koeien f 600—825, Kalfvaar- zen 8501150. Klamvaarzen 675 775. Guiste vaarzen 550—685, Pin ken 425525, Graskalveren 240 325, Fokkalveren 90—135, Slacht- kalveren 3043, Zware soorten 50—65, Lopers 65—75, Biggen 3550, Drachtige zeugen 250 315, Oude schapen 60—75, Vette schapen 105, Vette lammeren 78 —92. Aanvoer van slachtvee: 703 stuks. Prijzen: Extra kwaliteiten 2.90— 3.—. Ie kw. 2.75—2.85, 2e kwal. 2.452.55. worstkoeien 2.102.30, vette stieren 2.55—2.S5, alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren lichte 1.90—2.20, Vette kalveren zware 2.402.75, prima boven no tering. Nuchtere slachtkalveren 0.95 1.05. Zware soorten 1.10—1.40, Slachtzeugen 1.52—1.58, met 4 kg! tarra. Voor getroffen gebieden: Knippen en scheren voor Rampenfonds GELDROP De Geldropse kapper Frans de Ruig-, ter. Hulst 85, die zo spontaan Zaterdag j.l. zijn zaak ten dienste stelde van het Rampenfonds, doordat' zijn klanten de helft van het verschuldigde bedrag voor knippen, scheren, permanenten, enz. in een verzegelde bus moesten doen. kon daardoor aan het plaatselijk Rampen- comité een bedrag van 45.80 overhan digen. "Werkelijk een mooie daad iedeleven met de getroffen landge noten. Op de Zondag gehouden algemene vergadering van de kaartvereniging „De Vriendenkring", gevestigd in café d. Bcmmel. Zesgehuchten, is met algemene stemmen besloten, de jaar lijkse feestavond, die was vastgesteld op 14 Februari a.s. te laten vervallen, van wege de ramp, die ons land getroffen 1 heeft en de helft van de verenigingskas, zijnde 50.af te dragen aan het Rampenfonds. Voorwaar een voorbeeld dat navolging verdient. Dezer dagen vertrok vanuit, Geldrop een gedeelte van het materieel v vrijwillige brandweer, bestaande uit een trekker-manschappenwagen met motor spuit met als brandgasten de heren C. Brouwers en L. de Win. Het doel was Zonnemaire op Schouwen, om al daar voorlopig gestationneerd te worden ter vervanging van de plaatselijke brand weer van Zonnemaire. Op Schouwen en Duiveland aangeko men werd vanaf Brunisse over de zee dijk gereden, richting Brouwershaven. Men bleek evenwel al spoedig niet ver der te kunnen en daarom werd het ma terieel per marine-vaart'uig naar Brou wershaven vervoerd, om vandaar uit de standplaats Zonnemaire te bereiken. Veilt, ngen VEILING N.C.B. EINDHOVEN Op 11 Febr. 1953 werden onder staande prijzen genoteerd: Belle fleur Huish. 12—18, Bellefleur K.K. 6—10; Gold. Delicious K.K. 27—30; Goudreinette Huish, 1521, Gourei- nette K.K. 716; Jonathan Stand. 3541. Jonathan Huish. 1529, Jo nathan K.K. 1019; Pres. v, Enge land Huish, 2131; Brederode K.K. 810; Comtesse de Paris Huish. 18 29, Comtesse de Prais K.K. 1224; St. Remy K.K. 48; Aardappelen (zand) 1012; Savoye kool 1922; Rode Peen 1012; Prei 3549; Knol selderij p. st. 931; Spruitkool 36 83; Boerenkool 3039, BlaJselde ri.i per bos 1315. Bovenstaande prijzen zijn per kg tenzij anders vermeld HULSEL De voetbalvereniging S.D.O. zal Zondag in het bondsgebouw een toneel uitvoering geven. Vertoond zal worden „Het gouden recht". Traditiegetrouw zal op Maandag gespeeld worden voor de ereleden van de vereniging. ZEELST Na een vrij lange rustperiode is de Zeelster toneelver. wederom voor het voetlicht getreden in zaal G. Schee pers met „Achter de Wolken schijnt toch de Zon". Na een welkomstwoord door voorzitter A. Rommers, belicht te deze de oorzaak waarom N.G. ge ruime tijd op non-actief was gesteld. Gebrek aan regie, verlies van enige goede krachten waren hiervan de oor zaak. Door aanwerving van jonge krachten is N.G. aldus de voorzitter thans zover, dat zij op bescheiden wij ze voor het voetlicht kan treden. Over het algemeen werden de rollen hier na vrij goed vertolkt, doch niettemin waren de jongerevertolkers, dikwijls zeer van de ouderen te onderscheiden. Er werd in vlot tempo gespeeld en gezien de bezetting kan „Nooit Ge dacht" op een goede geslaagde opvoe ring terugzien. ,.L Union Fraternelle" heeft haar donateurs wederom enkele gezellige Einohovense Jonge Spe lers komen naar ButSel BUDEL. De Eindhovense toneelgroep „De Jonge Spelers" zal Zondag en Dinsdag a.s. met het toneelstuk „Er krmt een vriend vanavond" optreden. Dit spannende successtuk met een lach en een traan, als we het zo mogen noe- belooft een succes te worden, zo wel voor de organiserende vereniging de O.V.A., als voor „De Jonge Spelers' Deze toneelgroep is in Brabant niet meer zomaar een naam zonder meer. Al velen hebben kennis gemaakt met deze toneelgroep, een kennismaking, die al tijd zeer prettig verliep. Waar schuilt tcch het succes van „De Jonge Spe lers" in? Zeker, de spelers zjjn talent zij hebben een degelijke scholing doorgemaakt, bezitten tcneelroutine en konden onder deskundige leiding hun gaven tot ontplooiing brengen. Ook beschikt deze toneelgroep over de technische middelen, die nu eenmaal voor het slagen van een uitvoering noodzakelijk zijn. Doch er zijn beroeps gezelschappen, die dit alles ook bezaten toch hun bestaan slechts moeizaam konclen rekken, omdat het vuur ont- HAPERT De collecte, die hier Zondag onder alle H. Misen en onder het Lof werd gehouden ten bate van het Rampen fonds, heeft in het geheel 1250.— op geleverd. LUIJKSGESTEL De plaatselijke hulpactie, welke door de E.H.B.O. werd geregeld, bracht bij de geldinzameling langs de huizen 2200.op. De opgehaalde goederen werden onmiddellijk gesorteerd en afge leverd aan een der opslagdepóts van het' Rode Kruis te Eindhoven. Het totaal bedrag van de binnengekomen gelden was 2345.—, terwijl nog 150.— ont vangen werd van de oud-militairen en Boerenleenbank. De opbrengst, van de schaalcollecten tijdens de kerkdiensten •ermoedelijk ongeveer 900.— zijn, zodat in totaal een bedrag van ontvangen werd. OIRSCHOT Maandag gaven verschillende dames i heren uit" Oirschot, die de muziek- en zangkunst beoefenen, met medewer king van de heer Jac. Jansen uit een zeer geslaagde muziekavond in het. parochiehuis te Oirschot ten bate de slachtoffers van de watersnood. Bijzonder verdienstelijk werden ken ten gehore gebracht van Bach. Von Beethoven. Bocherini. Chopin, Von Gluck, Massenet, Mendelssohn, Mozart'. Schu bert, e.a. Ook kleuters van de Montessori school droegen het hare bij. Het optre den van deze kleintjes was alleraardigst. Deze avond heeft, tezamen met die. gegeven voor de pensionnaires van de Kweekschool voor onderwijzeressen, al hier. een bedrag van f 540.— byeenge- voor het Nationaal Rampen- bracht fonds. gaat nemen achter de schermen hij ,.De Jonge Spelers", ,dan ziet men een groep enthousiaste mensen, die voldoen de Idealisme bezitten op de door hen in geslagen weg door te gaan, goed toneel te brengen, overal waar daar behoefte aan is. Op enthousiaste wijze goed to neel brengen, dat is inderdaad het ge heim van ,,De Jonge Spelers". En wie de uitvoeringen van de toneelgroep meemaakt merkt dat „De Jonge Spe lers" van dit geheim eigenlijk helemaal geen geheim maakt. Steeds wordt er bechaafd gespeeld, zonder te vervallen tot banaliteiten en grove effecten. In derdaad kan Brabant zich met zo'n to neelgroep geluk wensen BLADEL In het parochiehuis vond de laatste ontwikkelingsavcnd plaats van dit win terseizoen. Dit betekende tevens een af sluiting van de serie spreekbeurten, die in nauw verband staan met de herden king van het eeuwfeest van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie. Het spreek woord: ..Lest Best" was hier zeker niet van toepassing. Het weer was zo slechts, dat nauwelijks vijftig belangstellenden aanwezig waren. Dit was voor de spre ker drs. Van Rooy uit Loon op Zand niet bemoedigend, maar wel begrijpelijk. Zjjn te bespreken ondei-werp was: „Het sluit stuk of 100 jaar cultureel winst en ver lies". Het ontwikkelde de toestand van bet culturele leven der katholieken vorige eeuw. Op alle gebied was er een enorme achterstand op cultureel gebied. Eenvoudig omdat er geen gelegenheid, zelfs geen mogelijkheid was om aan we tenschappelijk werk te doen in ons eigen land voor katholieken. En degenen, die zich in het buitenland bekwaamden, von den geen emplooi omdat de weg tot een ambt of functie gesloten was voor ieder die katholiek was. Er bestond geen katholiek onderwijs, geen eigen kunst uiting. geen eigen pers. Het werd een langdurig proces, dal nog steeds niet ge heel voltooid is. Mannen als Thym. Noyens. Schaepman e.a. hebben hierbij baanbrekend werk Verricht en de cultu rele emancipatie tot stand gebracht. Op allerlei gebied als bouw- en schildsr- Auto in Aalst in sloot gereden AALST. Dinsdagmiddag, rond twee uur deed zich cp de Eindhovense nabjj de fabrieken van de firma Hezemans een ongeval voor dat nogal goed afliep. Een luxe wagen uit de richting Eindhoven, plots een handwagen met bouwma teriaal voor zich, uithalen was onmoge lijk omdat een tegenligger naderde. Door het krachtig remmen, begon de wagen te slippen en kwam terecht in de vrij brede moddersloot langs de weg. waar de wagen zich rustig neervleide. De beide inzittenden liepen practisch geen wondingen op en konden met een nat pak de wagen verlaten. Met een takel wagen werd het vehikel op het droge ge haald. waarbij bleek dat de schade be trekkelijk gering was. De Rijkspolitie stelde onmiddellijk een onderzoek in. In Eersel uitgereikte onderscheidingen EERSEL. Wederom werden enige per sonen uit de gemeente Eersel door de Minister van Oorlog onderscheiden met het ereteken voor Orde en Vrede. n.l. Met de Gespen 1948—1949 A. H. v. d. Aalst, Vcort A 77 Eersel; Met Gesp 1949 G. Rombouts Schadewijk A 32 EerselP. J. Schellens, Postakkers 42 EerselJ. H. Smets. Oude Kerkstraat 13 Duif-sl; A. J. Ronir- en kasveislag avonden geboden in haar zaal op de kunst, muziek en liturgie, letterkunde en Heuvel. Vice-voorzitter A. Bressers vooral de hogere wetenschappen, be- opende de avonden, verwelkomde zo wel de donateurs als de gezamenlijke autoriteiten. De voorzitter herdacht nog de slachtoffers van de watersnood, en de aanbevolen collecte bracht nog ruim f 200,op. De avond werd ge opend door de harmonie, die o.l.v. J. Flipse verschillende nummers goed uitvoerde „L Union's aflorie" liet zich ook van haar beste zijde zien, en ook de voordrachten vielen goed in de smaak. Al met al waren dit goede avonden. Aan het slot hoopte de vice- voorziter dat Zeelst zi.in harmonie in het komende jaar zou blijven steunen. De Zeelster toneelver. „Onderling Kunstgenot" zal in haar clubhuis op den Heuvel enige opvoeringen gaan geven waarvan de baten zullen komen aan een nieuw te bouwen kleuter school ter plaatse. Opgevoerd zal wor den een dolle klucht in 2 bedrijven: „De huistyran" van Godfried Bos nians. Verder wordt de avond aange vuld met muziek, zang. voordracht. De opvoering zal Zondag en Dinsdag avond om 7 30 u. plaats vinden. Het algemeen belang heeft O.K. doen be sluiten hieraan haar medewerking te verlenen en door middel van enkele uitvoeringen haar steentje bij te dra gen tot herbouw van de kleuterschool Dat dit plan veel geld kost is ieder hogere wetenschappen, oefend op de eigen katholieke universi teit, werd in deze eeuw grote voortgang gemaakt, We moeten deze pioniers dankbaar zyn en zelf meewerken aan de voltooiing van dit grootse werk dat in de eeuw van de kerkelijke hiërarchie is tot stand gebracht. HEEZE Heden. Donderdagavond, om 7.30 uur houdt de R K. vereniging van spoorweg mannen ..St. Raphael" een zeer belang rijke jaar vergadering in café Verheljen. Naast de gewone punten komt o.m. voor het verkiezen van een nieuwe voorzit ter. Vrijdagavond om 7 uur houden de R.K. Boerenbond en de Veeverzeke ring hun jaarvergadering in café Ver- heijen. Naast de gewone punten komt o.m. voor: bespreking eventueel aan koop van een vaandel, spreekbeurt met debat door jonge boeren over een ac tueel onderwerp en toelichting rechts herstel. Vrijdagavond om 7 uur houdt de R.K.V.V. „Heeze" in café J. Verest algemene ledenvergadering voor de junioren. Op deze vergadering spreekt de geest, adviseur en zal worden gespro ken over trainen. Het plan bestaat om een juniorenblaadje uit te geven. •cnende Clarapolder C 15 IJzendyke). Zender gespen: P. F. C. M. Teurlinckx Eindhovenseweg 78 Steensel; H. J. Driessen, Mai'kt 3 Eersel (thans wonen de te Eindhoven Mathildelaan 107)W. A. Klaassen, Markt 31 Eersel (thans wo nende te Duitsland). Burgemeester Stevens reikte de onder scheidingen uit. V'waards jeugd stroopt mouwen omhoog VALKENSWAARD. Onder de leuze „Mouwen omhoog ons land moet droog", is de gehele georganiseerde jeugd voornemens er Zaterdag op uit te trek ken, teneinde met het opknappen van alle mogelijke karweitjes minstens één gulden te verdienen voor het Nationale Rampenfonds. Wanneer dus Zaterdag de jeugd met opgestroopte mouwen aan de deur klopt: zet ze aan de slag. Zij schrikt nergens voor terug. Overigens is tenop- zichte van het gestelde doel iedere ver dere aanbeveling overbodig. GELDROP Heden Dogavond 8 uur houdt de R.K. Bond 'erkmeesters en ander toezichthouoersoneel van het dis trict Ge!dro|aarvergadering in het KAB-gebouer. De aftredende be stuursledenLaarhoven, Fr. Don ders en J. Gs stellen zich herkies baar. Men kmvel candidaten stel len op de vesng. De geesteiviseur kap. G. Hen driks zal eenekbeurt houden met als onderweg hereniging der Ker ken". Ook zEeeer belangrijke mede deling gedaaden. Gezien de ^rijkheid der vergade ring worden den dringend verzocht aanwezig te zijn. WINTELRE Vrijdagav<al om half acht de jaarvergadenan de rijvereniging worden gehc in 't Bondsgebouw. Als belangrijpunt van de agenda worden de se werkzaamheden besproken vcden aan de organisa tie van het tiden groot concours- hippigue teilegenheid van het 25-jarig best?an de rijvereniging. Nieuwe ledennen zich nog opge ven tot en ne vergadering. ZEELST De KAB afielst hield haar jaar vergadering it patronaat. Uitvoe rig gaf voorz. A. Rommers een terugblik ovet afgelopen jaar, hij belichtte de lerverkiezingen, be sprak verder ötbouw der verschil lende instellin der KAB en het orogramma vd953. Aan het slot herdacht hij dote ramp welke ons land getrofferaft. Hij hoopte, dat allen door ge ten offer de last van velen zouden ichten. Hierna deel de hij mede, (bij het 40-jarig ju bileum van He Levenskracht geen commissie uit CAB zal worden ge vormd, daar dtie ter plaatse goed is. De heer Hulazelmans werd toe gevoegd als omissielid van de C.V.B. Het lid Koster bedankte te vens als afgevdigde V.A.J. en van de Beroepske voorlichtingscom missie. Bij i bestuursverkiezing erd het bestubij afwezigheid van candidaten bij .eclamatie herkozen. De verkiezing an een voorzitter erd naar eenider bekend te ma ken datum venoven. Uit het jaar verslag bleek, t het. leden-aantal 380 bedroeg. F totaal aantal leden met inbegrip v. onderafd. en onge organiseerde jeileden bedroeg 771. Van de onderdelingen heeft de K.A.V. 150 ledt en 33 vakbonds leden, de V.K.A telt 64 vakbonds leden en 23 niwakbondsleden. De K.A.J. lelde 97 akbondsleden. Over de instellingen d KAB kon de voor zitter in het alyneen goede mede delingen doen. .ezinszorg" verdien de naar zijn meng echter meer be langstelling. Uit het jaarverag van de penning meester bleek et nadelig saldo, of schoon de afdeli* meer materiaal had aangekocht. Hierdoor ontstond naar herwaardeng een voordelig saldo. De begrotig, bestaande uit 23 posten, werd na -nkele opmerkingen onveranderd aangnomen. De voor zitter en secretari werden weer be noemd als afgevardigden naar de Centrale Raad. Inde controlecommis sie namen zitting.de heren F. Koster, W. v. Oorschot en!. Pigmans. Tot slot belichtte de gees'ttlijk adviseur spe ciaal de in 1954 róor de jeugd van Nederland te houcen bedevaart naar Lourdes. Thans telt Zeelst 36 spaar- de. Oudersavond in Best BEST. De afdelingen Best van de B.J.B. en R.K.J.B. bieden de ouders van de boeren-jengeren en de leden van de Boerinnenbond en Boerenbond een oudersavond aan op heden Donderdag in het Parochiehuis alhier. Aanvang 7 uur. Als spreker zal optreden rector Jansens uit Eindhoven. De avond zal verder wor den verzorgd door de zangvereniging, de toneelclub en de sportclub. Raadsvergadering Geldrop Bepaalde watertarieven gewijzigd steunen. De volgende voorstellen der leden waren ingekomen: informatie bij de gemeente naar de oorzaak van tariefverhoging der Waterleiding, en vervroegd schoolvacantie (grote va- cantie). Nadat door de voorzitter nog verschillende vragen werden beant woord, had nog een gratis verloting plaats. Vergadering vee- en paardenverzekering SON. De aangekondigde algeme ne vergadering van de vee- en paar denverzekering heeft volgende week Donderdag 19 Febr. plaats. Aanvang kadercursus V'waard gewijzigd VALKENSWAARD. Jn verband met de opening van het 40-uren gebed vangt de kadercursus van de K.A.B. Zaterdag middag inplaats van 6 uur om 5 uur reeds aan. Aanmelding nieuwe leden in Geldrop GELDROP. De wandelsportverenïg;ng „De Jonge Vriendenkring" stelt de aan melding van nieuwe leden wederom open voor bet aanstaande seizoen. Op het ogenblik zijn vooral nodig jongens van 14 t.m. 16 jaar, omdat het in de bedoe ling van het bestuur ligt de groep te splitsen in adspiranten en junioren. Het bestuur verwacht dat vele Gel dropse jongens van bovengenoemde leef tijd zich zullen melden voor het beoefe nen van deze mooie lichamelijke sport. Daar „De Jonge Vriendenkring" de enigste wandelclub is, ter plaatse kan deze gemakkelijk' uitgroeien tot een grote vereniging. Nieuwe leden kunnen zich melden aan het adres Hoog-Geldrop 80 of iedere Maandagavond bij de training in de zaal van de jongensschool op Zesgehuchten. Naar veiliger verkeer GELDROP. De Vereniging voor Vei lig Verkeer gaat in Geldrop een actie beginnen, om het aantal verkeerson gevallen te doen verminderen. Daar toe zond zij aan haar leden en aan ongeveer 500 inwoners van Geldrop een circulaire, waarin zij tijdens een contact- en propagandaavond op 26 Februari a.s. alle bestuurders en be stuursters van motorvoertuigen te Gel drop uitgenodigt over het onderwerp van gedachten te wisselen. Degenen die als bestuurder van een motorvoer tuig deze circulaire nog niet ontvin gen, en deze bijeenkomst willen be zoeken, kunnen zich opgeven: Paral lelweg 57, gemeentehuis of politiebu reau. Speciaal wordt hierbij gedacht aan de bewoners der nieuwe wijken te Geldrop-centrum en te Braakhuizen. Deze avond is gratis toegankelijk voor personen van 18 jaar en ouder. Uitslag concours Sacra- mentsgilde te Hulsel De Sacramentsgilde te Hulsel hield in café J. Maas een uitstekend geslaagd concours. Het slagen zal. naast de gezel lige sfeer, die er steeds heerst, wanneer de gildebroeders verenigd zijn, mede wel afhankelijk zijn geweest van de mooie prijzen, die voor de winnaars werden be schikbaar gesteld. Hier volgen de geluk kige prijswinnaars: Biljart: 1. Leo Maas: 2. L. M. Goud smits: 3. Jos Jansen; 4. W. de Waal. Luchtbuks: 1. G. v. d. Heijden 2. H. Vrij- sen; 3. Jan Maas: 4. Jos Jansen. Vogel- pik- Fr. Groeneveld; 2. J. Groenen; 3 Fr. Roest; 4. Th. Michelbrink. Barak Jac Maas; 2. P. Ansems; 3. P. Maas Jzn, 4. A. v, d. Voort Lage Mierde. Bonenpot' G. v. d. Heijden en H. Maas, Netersel, Heden oudersavond in Nuenen NUENEN, Heden Donderdagavond 7.30 uur wordt in parochiehuis Vank" een oudersavond gegeven voor de ouders van leden van het St. Clemens- patronaat. rvm rroncn:0n NUENEN. De verleden week door de Katholieke Kring Nuenen uitgestelde uitvoering waarin het Marionettenthea ter van Bert Brugman ten tonele brengen de opera „Paljas" van Leonca vallo wordt nu definitief gehouden Vrij dag a.s. aanvangende 8 uur in het paro chiehuis. (Advertentie) DAMES, direct gepermanent Sj 1. Zonder bespreken 2. 9 cabines 5) 3. 7 geschoolde krachten 4. Verzekerd prima permanent Q 5. Goedkope prijzen 2) 6. Eerste klas bediening 7. en direct geholpen DUS NAAR Kapsalon G00SSEKS| g) W. de Zwijgerslraat 22, Tol 5894 Eindhoven Raadsvergadering Waalre f 1000 uit gemeentekas voor Rampenfonds een goede kleuterschool onmisbaar is 't gemeenschappelijk leven. De - ouders op de eerste plaats profiteren bekend, doch evenzeer is bekend, dat hiervan. WAALRE. Maandagavond kwam de raad der gemeente in vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester H. Mol. Na opening met gebed, wl'dde de voorzitter piëteitvolle woor den aan het adres van de getroffenen in het rampgebied. Staande werd een minuut stilte in acht genomen. Doch het leven gaat verder, het herstel zal kernen en de mensen zullen weer terug keren naar hun eigen grond. In tijden van nood leert men zijn vrienden ken nen, maar leert cck het volk zich zelf kennen, want ffe hebben een machtige demonstratie gezien van eensgezindheid van de wil om de schade samen te her stellen en het leed zoveel mogelyk tf verzachten. De burgemeester drukte dan zyn dank en erkentelijkheid jegens de bevolking, die zo spontaan daadwerkelijke hulp geboden heeft. Een legertje van vrijwilligers was di rect paraat en reeds Maandag kon een zending van twee vrachtwagens met kle ding. schoeisel, dekens en beddegoed naar de bewoners van Hank, de vroegere standplaats van de spreker, gezonden worden Donderdag konden vanuit Aalst weer 4 vrachtauto's met goederen naar Geertruidenberg worden gedirigeerd, dit alles in overleg met Rode Kruis en het Provinciaal opbouworgaan. De straat collecte bracht 8345 cp. De collecte in de R.K. kerk van Aalst bracht 2652 op, in die van Waalre 924 en in de N. Her vormde kérk 450, hetgeen een totaal bedrag van 12.372.vormt. Door over werk in de industrie er. anderszins re kent men nog op 8000. zodat onze ge meente met 20.000 geen slecht figuur slaat, temeer cmdat velen reeds recht streeks hun bydrage aan het Rampen fonds gireerden. De voorzitter dankte alle ingezetenen voor de betoonde mild heid en alle werkers, die dit succes mo gelijk maakten. Op voorstel van B. en W. besloot de raad daarna uit de gemeente kas 1000.over te maken aan het Rampenfonds. Daarna gaf de voorzitter een overzicht van de loop der bevolking. Aantal inwo ners op 1 Jan. 1952 7263. Vermeerderd door geboorten 196, door vestiging 517. Totale vermeerdering 713. Vermindering door overlijden 36. door vertrek 398. To tale vermindering 434. Aantal inwoners op 1 Jan. 1953 7542. De procentuele toe name is 3.84%. HUIZENBOUW IN 1952 Wat de bouwnijverheid betreft het vol gende; Er werden in 1952 73 bouwver gunningen uitgereikt, daarvan waren er 18 bestemd voor de bouw van 23 wonin gen, waarvan 5 zonder premie en 14 met premie. Er kwamen 4 woningwetwonin gen bij. De overige vergunningen betrof fen het aanbrengen van veranderingen, uitbreiding enz. De notulen der vorige vergadering werden na een opmerking van de heer Zoetmulder goedgekeurd. Aan een ingezetene werd 80% der reis kosten voor het bezoeken van een BLO school toegekend. Voor de commissie ter onderzoek van de geloofsbriexen van het nieuwbenoemde raadslid P. v. d. Linden, werden aangewezen de heren Jansen, Zoetmulder en Jac. v. Mierlo. By monde van laatstgenoemde werd verklaard, dat alles in orde bevonden was en werd tot toelating geadviseerd. Met de heer Elias aan de Blokvenlaan werden gronden geruild, waardoor deze vrjjer komt te zitten en de belanghebben den via een grondstrook toch toegang; hebben tot de zich achter dit pand be vindende grond percelen. Aan Ir. A. v. d. Berg werd daar een klein grondstukje verkocht. Aan de Julianaweg werd een bouwterrein verkocht aan de heer M. v. d. Boom, Aalst. Gedeeltelijk is dit eigen dom der gemeente, gedeeltelijk van de gemeentelijke instelling tot Maatschap pelijk Hulpbetoon. De totale verkoopprijs bedraagt 3693.—. Aan de August Snie- derslaan werden 2 bouwterreinen ver kocht, n.l. één aan P. H. Hertroys, Val- kenswaard voor 3360 en één aan E. de Roode, Eindhoven van 2436. Aan de di verse scholen werd een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, ex artikel 103 der L.O. wet over 1953 toegekend ten be drage van 25.09 per leerling van het g.l.o. en 36 per leerling van het v.g.l.o. Voor de vakonderwijzeres verbonden aan de v.g.l.o. school werd 2828 voorschot toegekend. Een voorstel tot wijziging van de rechtspositie van het gemeentepersoneel en regelende de bezoldigingsaanspraken by militaire dienst werd aangenomen. Met de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten werd een rekening-courant overeenkomst aangegeven ten bedrage van 125.000. De voorzitter verklaarde, dat er momenteel geen behoefte aan kas geld bestond, doch als de woningbouw doorgaat zeker wel aan het einde van het jaar. Voorgesteld werd een vaste geldlening aan tc gaan met de N.V. Bank voor Ne derlandse gemeenten ad 356.000 om kapitaalsuitgaven, die aanvankelijk gefi nancierd werden met kortlopende credie- ten, te financieren. De looptijd is 30 jaar, rente 4%. Aldus besloten. Vervolgens kwam de voorlopige vast stelling van de gemeenterekening en de rekening van de gemeentelijke instelling voor Maatschapplijk Hulpbetoon over het dienstjaar 1951. De financiële commissie rapporteerde bij monde van de heer A. Pceters geen aanleiding tot aanmerkin gen gevonden te hebben en sprak lof uit over de keurige staat, waarin alles be vonden was en de voorlichting, die de be treffende ambtenaren bij het onderzoek hebben willen geven. WONINGWETWONINGEN Voor 1953 is de gemeente een contin gent van 23 woningen toegewezen, aan 12 inwoners, die zelf een woning stichten met behulp van de rijkspremieregeling, is bouwvolume verleend. Van de overblij vende woningen zullen er 7 in Aalst ko men aan de Hortensiastraat en 4 in Waalre aan de Wollenbergstraat. Over de plaatsing is de bouwcommissie, de he ren Van Mierlo en Schaar, gehoord, die zich volledig met de parochiële verdeling kunnen verenigen, temeer daar er van de particuliere bouwers 9 in Waalre bouwen en slechts 3 in Aalst. De Hortensiastraat is dan vol, de straat kan volledig worden afgemaakt en de gemeente heeft voor particuliere bouwers nog mooie bouwter reinen beschikbaar in de Kerkhoflaan. De huur zal 6.70 bedragen, toekomstige huurverhoging inbegrepen. M. v. d. Pa len kon zich met de parochiële verdeling niet verenigen. Aalst krijgt steeds prio riteit en ze zullen daar over de laatste 4 jaar heus niet te klagen hebben. De voorzitter antwoordde omstandig en ver klaarde, dat de woningen gezet worden, waar ze inderdaad thuis horen. Ant. Peeters (voorzitter R.K. Aalster Raadsfractie) verheugt zich dat er ge bouwd wordt, het „waar" speelt bij hem geen eerste rol Inderdaad is er in de laatste 4 jaar in Aalst veel gedaan, maar de situatie voordien was wel van die aard, dat een grote achterstand moest worden ingehaald. Bovendien zijn de ka- pi taalswerken daar uitgevoerd, hoofdza kelijk straatverbeteringen, waarvoor de aangelanden jaarlijks 4500 moeten op brengen. Als we het lijstje van vroeger GELDROP. Onder vooizitter- schap van mr. F. van Lanschot kwam de raad der gemeente Geldrop Dins dagavond in openbare zitting bijeen. Vooraf stelde de voorzitter de leden in kennis van het schrijven van „De Drie Harten", dat het concert door Het Bra bants Orkest, waarop de raadsleden waren uitgenodigd Donderdag 12 Fe bruari niet doorgaat en is uitgesteld tot later datum. Van de ingekomen stukken noemen wij o.a. de besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van diverse besluiten van B. en W. tot aankoop, verkoop en/of ruiling van onroerende goede ren en tot toekenning van een voor schot ingevolge de bouwcredietrege- ling t.b.v. de bouw van particuliere woningen. Volgens het rapport van de korpschef der gemeentepolitie betref fende de veiligheidsmaatregelen bij het uitgaan der meisjesscholen op het Bogardeind, bestaat geen behoefte de ze te treffen. De kinderen verlaten de school klasgewijze, zodat er geen op eenhoping van kinderen ter plaatse is. De huidige situatie levert naar het oordeel van de korpschef en van het onderwijzend personeel geen gevaar op voor de schoolgaande jeugd. Daar er heden een schrijven was ontvangen van de geneeskundig in specteur der volksgezondheid te Bre da, stelde B. en W. voor om het voor stel tot -wijziging van de Verordening Besmettelijke Ziektengelden 1952 te rug te nemen en aan te houden tot een volgende vergadering, waarmee de raad accoord ging. Z.h.st. werd aangenomen het voor stel tot vaststelling van een verorde ning tot heffing van 150 opcenten op de personele belasting 1953-1954, waar door de bestaande heffing wordt be stendigd. Het lid Meulendijks vond echter het verschil in klassenindeling voor de personele belasting tussen Eindhoven en Gcldrop te groot, waar door vooral voor de in de laatste tijd gebouwde woningen een hogere belas ting verschuldigd is, dan voor soortge lijke in Eindhoven. B. en W. zullen nader bekijken op welke wijze hierin verandering en verbetering gebracht kan worden. DIVERSE GELDLENINGEN Het voorstel V3n B. en W. om hen te machtigen voor 1953 één of meer kas geldleningen te sluiten tot maximaal f 270.000, had de bedoeling het moge lijk te maken dat ter besparing van rente een eventuele schuld in reke ning-courant wordt vervangen door een kasgeldlening. Evenals voor de re kening-courant is een hogere vlotten de schuld dan 25 pet. van het begro tingsbedrag niet toegestaan en geldt derhalve hiervoor het maximum van f 270.000. Ook werd besloten tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst voor 1953 met de plaat selijke Boerenleenbank en de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een maximumbedrag van resp. f 20.000 en f '250.000. Daar gebleken is, dat na besteding van de reeds in 1952 aangetrokken ka pitalen, nog circa f 200.000 nodig is voor de financiering van kapitaals-, wcincM, v»coi-wc -reeas eerder besloten werd, meer speciaal voor scholen- en woningbouw, zal een geldlening van f 200.000 a 4 pet. worden aangegaan. Volgens het lid Theunissen zullen er wel speciale overwegingen bestaan, die B. en W. er toe geleid hebben tot ver deling van die f 270.000 over de twee genoemde banken. Toch zou hij gaarne de twee plaatselijke Boerenleenbanken zoveel mogelijk willen ingeschakeld zien, daar de rentevoet toch hetzelfde is. Het bestaan van een goed func- tionnerende Boerenleenbank is een belangrijk goed voor de samenleving. Als de gemeente door haar leningen daartoe iets kan bijdragen, vervult zij daardoor een taak voor de dorpsge meenschap. De voorzitter zette uiteen, dat toen -bij de geldnood in 1952 door de gemeente op iedereen tevergeefs 'n beroep gedaan werd, de N.V Bank van Ned. Gemeenten de gemeente uit de brand hielp. B. en W. meenden dan ook, de relatie met deze bank eerder te moeten vergroten dan te verklei nen. Het lid Theunissen was van oor deel, dat hetzelfde argument ook te bepleiten ware voor de plaatselijke Boerenleenbank en zag liever een 'ac ceptabeler verhouding tussen de be dragen. De wethouder van financiën wilde wel degelijk de relaties met de Boe renleenbank behouden, doch die met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten in eerste instantie aan te houden. Toch werden na dit debat alle voor gestelde geldleningen goedgekeurd. De raad ging accoord met het voor stel tot verhoging van het bedrag, waarmede Geldrop deelneemt in de waarborgingsregeling der Frauderisi co-Onderlinge van Gemeenten (F.O.G.) tot f 45.000. Tot heden was de ge meente slechts verzekerd tot f 25.000. Volgens het gewijzigde verzekerings reglement zou moeten worden deelge nomen tot tenminste f 30.000. Er zal echter verzekerd worden tot f 45.000 cp advies van de gemeentelijke countantsdienst van Eindhoven, die beiast is met de controle der reken- plichtige ambtenaren der gemeente Geldrop. WIJZIGING WATERTARIEVEN De algemene tarievenverordening voor wat betreff bepaalde tarieven voor water, werd aangevuld en wordt aldus; de prijs van water, uitsluitend ten dienste van een bedrijf wordt 20 cent per m3 bij een gegarandeerd mi nium verbruik van 40 m3 per maand; voor water, bestemd voor huishoude- Hedenavond emigratie films in Valkenswaard VALKENSWAARD. Heden Donder dagavond half acht worden- in zaal wed. Lavrijssen wederom enkele interessante films over Canada en Australië vertoont. Belangstellenden hebben gratis toegang doch uitsluitend voor personen boven de 18 jaar. lijke doeleinden en tevens voor een bedrijf zal de prijs zijn als volgt: voor de eerste 4 m3 per maand 30 cent per m3 en alle volgende m3 20 cent per m3. Voor afname van 100 m3 of meer per maand en verder in bijzondere ge vallen zijn B. en W. gemachtigd een afzonderlijk tarief vast te stellen. Voor de diverse scholen werd de ex ploitatievergoeding, bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920 voor het jaar 1953 per leerling als volgt vastgesteld: f 28 voor g.l.o.; f 32 voor v.g.l.o.; f 44 voor u.l.o. en f 60 voor b.l.o, Daar de minis ter van O. K. en W. bij besluit van 24- 10-1952 de vergoeding per leerling voor de Chr. Nat. School alhier voor 1952 heeft vastgesteld op f 32,75 en het schoolbestuur in verband daarmede aanspraak maakt op een verhoudings gewijze verhoging van het toegekende voorschot, werd goedgevonden het voorstel tot verhoging van het op 21- 5-1952 toegekende voorschot aan bo vengenoemde school. VERKEERSHEKJES Een crediet van f 2100 werd be schikbaar gesteld voor beveiliging van de verkeerssituatie nabij de kerk van de H. Maria Brigida. Er zullen ver- keershekjes worden aangebracht op de vier hoeken van hrt kruispunt aldaar. De raad ging accoord met de be schikbaarstelling van een crediet van f 4730 voor uitbreiding en verbetering der alarminstallatie voor de brand weer, Deze uitbreiding is noodzakelijk gebleken vanwege de uitbreiding der gemeente. De verbetering der alarm- nstallatie betreft het aanbrengen van wijzigingen in de installatie, teneinde het loos alarm zoveel mogelijk te be perken. Voorlopig zullen vijf melders orden bijgeplaatst en wel op de vol gende punten: garage Bakermans, Hout 25, Griendstra.at 46, Katoenstr. 1, Burg. W. Knaapenstraat 51 en in de Bisschop Ophoviusstraat. Het publiek diene hier goede nota van te nemen. Voor de laatste twee credieten werd een wijziging der gemeente-begroting 1953s goedgekeurd. De raad ging accoord met de toetre ding der gemeente tot de Vereniging van Waterleidingbedrijven en tot de Vereniging van Gasbedrijven. In ver band met de opheffing der vakgroepen per 1 Jan. 1953 zijn beide bovenge noemde verenigingen opgericht. De kosten van het lidmaatschap zijn af hankelijk van de omzetten en zullen over 1953 voor het waterleidingbedrijf plm. f 125 en voor het gasbedrijf plm. f 225 bedragen. GIFT AAN RAMPENFONDS Alvorens de vergadering te sluiten, deelde de voorzitter mede, dat In de vergadering van B. en W. van Maan dag j.l. naar voren is gekomen, dat in de gemeentekas nog steeds een bedrag van f 9989 aanwezig was, hetwgjk boetegeld was uit de oorlog 194fl^->45 van het toen te veel gebruikte gas. B. en W. deden thans het voorstel dit be drag van f 9989 te schenken aan hel Nat. Rampenfonds. De leden vonden dat dit voorstel weinig discussie be hoefde en juichten eenparig dit voor stel toe. i Programma afd. Brabant KRING IV le klas A: ViolaOirschot Vooruit, RKSSSZigo, RielHilvaria, Were Di Berkdijk, WSJAudacia; 2e klas B: Tuldania—SDO, Oirschot V. 2 Spoordonkse B., HMVV—RKDSV; 3e klas A: RWDSV 3Tuldania 2, Hilva ria 3Audacia 2, Beerse B. 3Beerse B. 2, RKDSV 2RKSOS; 3e klas H: Broekhoven 6Willem II 7, Zigo 5 WSJ 4, Were Di 4—VOAB 5. KRING V 2e klas A: TicoSchijndel 3, TGG RKSVA 3, Rhode 2—ODC 3, BW 5— VOW; 3e klas D; Essche B.—St. Mi chielsgestel 3, RKSVA 4RKVVN, BoskantBoxtel 3; 3e klas G: Boskant 2Boxtel 4, Heeswijk '2Irene 2, RKWN 2Blauw Geel 3. KRING IX le klas A: VolkelDVG, GW 3— RKSVA 2, UDI 2—Handel, Stiphout V. ELI, ErpWEC; le klas B: Deurne 2—Someren, NWC 2—PVV. SJVV— Neerkandia, Helmondia 3Helmond 3, Mulo 3Bavos; 2e klas A: Birma ASV 2, GW 4—Mierlo Hout 2. KI. ArsenalSparta 2, Dijkse BoysGW 5; 2e klas B: SJVV '2—Neerkandia 2, Deurne 3Lïessel, HelenaveenMilh. Boys, NWC 3—PVV 2. 3e klasse A: Kolping 4KI. Arsenal 2, Bavos 2 Mulo 4, Milh. Boys 2Helmondia 5. 3e klas B: Sparta 3Handel 3, Viona Handel 2, Birma 2Fiducia. 3e klasse C: LieropSJW 3, KI. Arsenal 3 PW3, Someren 3—-SPV; 3e klas D: Liessel 3Helenaveen 2, SPV 2— Neerkandia 3, Someren 4Lierop 2. 3e klas E: ASV 4Mifona 3, Bavos 3 Mulo 5, Stiph. Vooruit 3ELI 2. KRING VIII le klas: SteenselZSC, Dommelen Bladella '2, BESMarvilde, Hapert Voorwaarts; 2e klas; De RavenHul sel, EFC 3Hapert 2, Reusel Sport 2 EFC 2, NeterselBergeijk 2, Casteren Vessem. 3e klasse A: SDO 2—Caste ren 2, Hulsel 2—HMVV 2, Hoogeloon 2 Bladella 3, Reuse! Sport 3Hapert 3. 3e klas B: Hoogeloon 3Steensel 2, Bladella 4Reusel Sport 4, Vessem '2 -Dosko 2: 3e klas C: Riethoven 2— ZSC 2, Dommelen 2De Raven 2, Steensel 3Voorwaarts 2, Riethoven 3 BES 2. 3e klas D: Dosko 3Marvilde 2. DEES 2—Una 4, Rood-Wit 5— RKVVO 2. uitgevoerde kapitaalswerken even con troleren, springt 't direct in 't oog. dat Oud-Waalre nog steeds in het voordeel is. De heer Zoetmulder meent dat Aalst toch in het voordeel is, omdat er zo'n groot Philipscomplex is bijgekomen, waarmede de middenstand toch gebaat zal zijn. Na een uitvoerig debat werd het voor stel van B. en W. tot het verschaffen an de nodige credieten voor de woning- wetbouw met algemene stemmen aange nomen. Op een vraag van de heer Ant. Peeters over de mogelijkheid van het verkrijgen van een gemeentelijke hypotheek voor zelfbouwers, antwoordde de voorzitter dat er maar weinig animo daarvoor is, en dat het een moeilijke kwestie wordt, daar de gemeente voor een dergelijk doel moeilijk onder de 100.000 een lening zal kunnen sluiten. Hierna sluiting van de vergadering met gebed. KRING VII le klasse A: BraakhuizenGestelse Boys, HeezePhilipswyk; 1 klas B: Boxtel 2Best Vooruit '2, SCB 2 Eindhoven 5, Spechten 3VSV 2, PSV 5Veloc 3, Tongelre 2Woensel 3; 2e klas A: Woenselse B. 2Veloc 4, Una 2Tongelre 3, WAEEindhoven 6, Geldrop 2Brabantia 4; 2e klas B: Waalre 2—DOSL, VSV 3—Maarheeze, De Valk 5—PSV 6; 2e klas C: Gestelse B. 2Una 3, Geldrop 4Rood Wit '2, Eindhoven 7WVVZ 2; 3e klas A: PSV 7—LEW 3, Groenewoud 2—Ti vol i 3, Rust Roest 2Spechten 4; 3e klas B: DOSL 3Dorplein 2, BSV 4—Maar heeze 2, Dorplein 3Kraanvogel 2, Budel-Schoot 3BSV 3; 3e klas C: Te- ioc 5Brabantia 6, Eindhoven 8DVS 2. RPC 3—Rood Wit 3; 3e klas D: Braakhuizen 2PSV 8, Groenewoud 3 Tivoli 4, LEW 4Spechten 5; 3e klas E: Woensel 5Gestelse B. 3, Philips- wijk 2WVVZ 3, Best Vooruit 3 RKGSV; 3e klas F: SBC 3—DVS 3, RKGSV 2—WAE '2, Veloc 6—Woensel 6; 3e klas G: WAE 3—Gestelse B. 4, Heeze 3Tongelre 5, WVVZBraban tia 7, Eindhoven 9Geldrop 5.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2