KATHOLIEK DGBLAD V MEIERI Nederland kan deze ramp aanf omdat volk weer gezond en krachtig is ons UITGAVE VAN DE STICHNG „OOST-BRABANT" Een koniiijk onderkomen voor evacué s Schade-regeling beter en sneller dan bij oorlogsschade RAMPENFONDS: 34 MILIiOEN Bewogen door stroom van naastenliefde HERSTE EN WEDEROPBOUW ZAL PER PODER WORDEN AFGEWERKT ylin. Algera neemt zelf verantwoorde- ijkheid voor het herstel van de dijken Philips schenkt half millioen Rode Kruis hracht al 10 rnillioen dollar bijeen Telefoon werkt weer in noodgebied Generaal Van Fleet vertrok uit Korea Moskou verbreekt de banden met Israël MATR0ZENSHAG yf Oost - Brd)önt Hoofdredacteur JEF DE BROUWER Redactie-Bureau: Wal 2 - Eindhoven Telef. K 4900 - 2526 Administratiebureau Wal 2 - Eindhoven Télef. K 4900-2526 Donderdag 12 Febr. 1953 Negende Jaargang No. 85 De minister-president in de Tweede Kamer: Grote bewondering en waardering voor nationale en internationale hulp (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 Febr. „Nederland kan deze ramp aan, omdat ons volk weer gezond en krachtig is; onze havens staan open als altijd, onze industrie is gereed de opdrachten uit te voeren, ons verkeer werkt normaal en onze landbouw zal ook weer spoedig beschikbaar zijn". Aldus besloot de minister president dr. Drees vanmiddag zijn rede in de Tweede Kamer om de verkeer de indrukken weg te nemen, die zich in het buitenland omtrent de watersnood hebben gevestigd, en waardoor reeds opdrachten aan de Nederlandse industrie zijn teruggenomen en toeristenplannen werden gewijzigd. Door een foutief verstaan van een telefoongesprek hebben Amerikaanse bladen melding gemaakt van 500.000 verwoeste huizen. Dr. Drees had ge sproken van 50.000 mensen, die „home-less" (dakloos) zijn, terwijl bij de verkeerde uitleg bovendien nog een nul is gevoegd.' Dr. Drees gaf in zijn rede van vijf kwartier, die dcor de radio werd uit gezonden, antwoord op vele vragen, die naar aanleiding van de nota over de watersnoodramp, die in de Tweede Kamer onderwerp van gesprek uit maakte, waren gesteld. De premier maakte van deze gelegenheid opnieuw gebruik de grote bewondering en waar dering van de regering uit te spreken over de ontzaglijke nationale en inter nationale hulp en samenwerking, waarbij „heldendaden door vele onge- noemden" zijn verricht. Tevens hield de premier een scherp requisitoir te gen de communisten. „De heren heb ben zich ditmaal vergist in de moge lijkheden van hun propaganda", aldus dr. Drees. Terwijl de communistische Eenheidsvakcentrale onmiddellijk tele grammen zond met eisen, kwamen van alle andere kanten telegrammen met hulpaanbiedingen. Het gestook der communisten heeft/ de bevolking niet kunnen weerhouden van sponta ne hulp: niettegenstaande de commu nistische tegenactie weigerde er slechts één van de 3000 arbeiders bij Werk spoor Amsterdam en slechts vijf van de 4000 bij Werkspoor Utrecht zich extra in te zetten. De belastingsherzieningen, die wa ren. aangekondigd, zullen nu niet kun nen worden doorgevoerd zoals aan vankelijk was gedacht, maar maat regelen voor het bedrijfsleven zullen nodig blijven. Vorige week Woensdag zou de regering de laatste hand heb ben gelegd aan de voorstellen tot be lastingherziening, en als de Kamer vandaag niet bijeen was geweest, zou dat nu gebeurd zijn. De Nederlandse ambassadeur in Washington heeft machtiging gekre gen om de geruchten togen te spre ken als zou Nederland wegens de ramp nu zijn NAVCVverplichtingen niet zou kunnen nakomen. Wel is van1 de zijde der regering een nota opge- j steld n.a.v. de ramp, mede in verband met de bestemming van de gelden uit het tegenwaardefonds van de Ameri- kaanse dollar-hulp. Omdat de schade! van de ramp nog niet is te overzien, heeft de regering nog niet vastgesteld welk bedrag uit dit fonds zal worden gevraagd. De regering zal schadevergoeding geven „in de geest" van de regeling van de oorlogsschade, aldus bena drukte dr. Drees, „maar we moeten en kunnen veel sneller werken dan bij de oorlogsschade; voor een totaal bedrag van 1 millioen worden reeds bedrijfscredieten verleend tot een maximum van 4000 gulden voor lichte gevallen; het Rampenfonds blijft hiervoor tot 200.000 gulden garant". Dr. Drees waarschuwde er echter te gen, dat bij de schade-uitkeringen geen te groot onderscheid zal kunnen worden gemaakt met de oorlogsslacht offers, omdat deze zich anders ten achter voelen gesteld. Hij heeft hier over reeds brieven van oorlogsslacht offers ontvangen, die nu ook meer willen hebben. Een raming van de schade is nog niet te maken, aldus dr. Drees, maar wel is te zeggen, dat het niet zo ver nietigend is, als wel eens wordt ge dacht. Om een „aanduiding" te geven in een „richting van grootte" noemde dr. Drees, geheel vrijblijvend overigens, een bedrag van rond één milliard gul den. Alle uitgaven voor herstel er. schadeuitkering worden apart geregis treerd en komen ten laste van de Bui tengewone Dienst en dus niet op de gewone begroting. Het financieringsplan is nog niet klaar, ook al omdat men nog niet weet met welk bedrag uit het tegenwaarde fonds en met welke bedragen uit het buitenland rekening mag worden ge houden. Het Rampenfonds is een particuliere instelling, al hebben dan twee verte genwoordigers van dé regering zitting in de leiding. Dit voor een nauwe menwerking; op suggestie van het Rampenfonds zelf zal de Rijks-accoun tantsdienst controle uitoefenen. Welke taken het Rampenfonds op zich zal kunnen nemen is uiteraard ook nog niet te overzien omdat men nog niet weet, welke bedragen er nog in ko men. De schenkers bedoelen zeker geen neerbuigende liefdadigheid, maar de gaven kwamen voort uit een gevoel, van verbondenheid met zwaar getrof fen medemensen. Er is gezegd, dat de staat de schade geheel moet dragen, maar wat zou dan het Rampenfonds te doen overblijven? Een gemeenschaps taak is nog niet altijd een staatstaak; de regering legt niets op aan het Ram penfonds, maar is overtuigd van een nauwe samenwerking. Het herstel aan huizen en gebouwen zal geen ernstige invloed hebben op het bouwvolume voor Jiet gehele land. Tegen plunderaars zal met de strengste straffen worden opgetreden. De regering zal een voorstel indie nen om de gemeenteraadsverkiezingen in de getroffen gebieden uit te stellen als dat nodig is. Het apparaat van de Bescherming Bevolking is nog in opbouw; was dit gereed geweest, dan zou het even als dat nu ten dele geschiedde ge heel zijn ingeschakeld bij de reddings- werkzaamhedn. Naar aanleiding van de vraag: moe ten we niet meer helicoptères aan schaffen, zei dr. Drees. dat de grote betekenis van deze machines pas in de Koreaanse oorlog is gebleken: in het kader van de legerplannen zijn ook helicoptères begrepen, maar Nederland zou er nooit zoveel kunnen inzetten als thans met buitenlandse hulp is ge schied. Vordering van woonruimte voor evacué's is niet nodig: de vrijwillige aanbiedingen overtreft de behoefte. Het gezinsverband der evacué's zal zoveel mogelijk worden bewaard. Tegenover een beschuldiging der communisten, dat 40 boten van de Kon. Militaire Academie te Breda niet voor het reddingswerk zouden zijn ge bruikt, deelde «dr. Drees mee, dat reeds 's Zondags om 12 uur 40 boten van de K.M.A. bemand met cadetten aan het reddingswerk gingen deelnemen; de cadetten hebben daarbij in levensge vaar verkeerd. Tot DEN HAAG, 11 Febr. Woensdagavond was er bij Nationaal Rampenfonds (Giro nummer 9575) in totaal een be drag binnengekomen van ruim 34 millioen gulden. Dinsdagavond was. de stand ruim 31 millioen. VOOR HULPVERLENING MOTIE VAN TWEEDE KAMER: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 Febr. Aan het slot van de tweedaagse debatten over de regeringsnota over de watersnood, heeft de Tweede Kamer een door alle fracties behalve de communisten on dertekende motie aangenomen van de volgende inhoud: „De Ka mer, kennis genomen hebbende van de uiteenzettingen van de regering betreffende de Waters- nood-1953, bewogen door de stroom van naastenliefde en saamhorigheid, waarvan niet al leen het Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volkeren gemeenschap t-ot ons is gekomen, vertolkt aan all.e bevriende rege ringen en volken de dank van Nederland voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen". Leiders wereldfederatie van cud-strijders in Nèderland DEN HAAG, 11 Febr. Donderdag middag om twee uur zijn op Schiphol aangekomen de „assistente general se cretary" van de wereldfederatie van oudstrijders de heer Bolo en de heer Caip de Ville. Deze wereldfederatie heeft aan de oudstrijdersorganisaties in negentien verschillende landen tele grammen gestuurd met het verzoek een fonds te stichten om Nederland te on dersteunen. In de negentien landen zijn in totaal 107 oudstrijdersorganisaties. De Franse blindenbond heeft reeds voordat deze telegrammen uitgingen een bedrag gestort van 40.000 francs voor hulp aan Nederland. Op de andere telegrammen zijn al diverse antwoorden binnengekomen. Zo heeft de Italiaanse bond van militaire oorlogsslachtoffers een bedrag gestort van een millioen lire, de Italiaanse bond van oudstrijders een bedrag van honderdduizend lire, de Franse bond van militaire oorlogs slachtoffers en de Deense bond van mi litaire oorlogsslachtoffers hebben via hun ambassade of het Rode Kruis even eens een bedrag gestort. Ook de inter nationale federatie van ex-politieke ge vangenen, die ook aangesloten is bij de wereldfederatie van oudstrijders, ver zameld geld voor dit fonds. De genoemde heren komen hier om te zien of de wereldfederatie steun kan verlenen aan de getroffen gebieden. Zij zullen morgen een tocht ondernemen naar het noodgebied en nemen Vrijdag uit de lucht de toestand In ogenschouw. Zij zullen spreken met mensen uit de getroffen gebieden, ook met Neder landse militaire oorlogsslachtoffers. Evacué's uit een teh,ivoor ouden van dagen te Zierikzee vonden een koninklijk" onderkomen in Palette'. Loo, dat voor het herbergen van vluchtelingen uit de rampgebieden door I. Koningin Juliana gedeeltelijk beschikbaar werd gesteld. Aankomst van een dbussendie de bejaarde lieden vervoerdenaan de rechter vleugel van het Palei Ned. „Tihunderjet" in neergestórt PILOOT GEDOOD DEN HAAG, 11 Febr. Omstreeks 12.15 uur Woensdagmiddag is een „Thunderjef'-straaljager van de vlieg basis Volkel bij het vliegveld Giiters- loh, gelegen ten noorden van Pader- born (Duitsland), verongelukt, waarbij de 23-jarige sergeant-vlieger H. Th. H. Sanders uit Nijmegen het leven ver loor. De vlieger kreeg tijdens een oefe ning op geringe hoogte met motorsto ring te kampen en probeerde een noodlanding te maken. Deze noodlan ding echter had een ongunstig verloop. Toen men de ,Thunderjet" bereikte, bleek de vlieger reeds te zijn overle den. Een commissie van onderzoek is naar dé plaats van het ongeluk ver trokken. Voor nooderstel de grootst mgelijke rijkslilp DEN HAAG, 11 Ftr. Ten aanzien van die wederopbouw- eiherstelwerkzaam- heden, waarbij het mjisterie van weder opbouw en volkshuiisting zal zijn be trokken kan voorloig het volgende worden medegedeeld /Betrouwbare gege vens over de omvang/an de schade aan gebouwen zijn nog niet voorhanden. Thans zijn deze ook xiet'te verkrijgen; het wachten is op hetdroogvallen van de geinundeerde gebieden Veel zal afhan gen van de weersomstandigheden in de komende weken. Ongetwijfeld zal er veel herstelbare schaden Er bestaat geen vrees, dat de te ver wachten werkzaamheden het apparaat van het ministerie bovenmatig zullen be lasten. Aangezien de'overstroomde pol ders successieve,1»% d-s^»-.rA*Uen komen, oeöïevcn te woroefi aangepakt; het zal zich ever een langere tijd kunnen uit strekken. Thans is de verwachting gewettigd dat de technische en administratieve taken met betrekking tot de wederopbouwar- beid in de getroffen gebieden in hoofd zaak plaatselijk zullen kunnen worden aangevat en uitgevoerd. Daartoe zal in vele gevallen versterking van de plaatse lijke en/of regionale apparatuur noodza- - In een staatsgevangenis van Sa lem (Oregon) is een opstand uitgebro ken. Dertig gevangenen wisten uit de cellen te ontsnappen en namen vier bewakers in gijzeling. - In het Noordwesten van Queens land (Australië) zijn tengevolge van zware regenval meer dan 200.000 ha. bouwland overstroomd. Afsluiting van de zeegaten reeds in studie, uitvoering van werk duurt enige tientallen jaren (Van onze parlementaire redp^ïeur). DEN HAAG, II Februari. Nadat minister-president dr. Drees had ge sproken over het algemene regeringsbe leid inzake de watersnood, hield de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera een redevoering, waarin hü meedeelde zelf de verantwoordelijk heid voor het dijkherstel in de over stroomde gebieden te willen dragen, zo dat de volksvertegenwoordiging daar omtrent ook in het openbaar rekenschap kan krygen. Mr. Algera dopt dit niet uit zelfoverschatting, maar het gaat hier om een nationale zaak, waarvoor een centrale verantwoordingsplicht moet be staan. De minister zal ten nauwste samenwerken met de waterschappen en polderbesturen. Met de provinciale be sturen heeft reeds overleg plaats. Op Dinsdag j.l. was een historische dag voor de Europese Kolen- en Staalgemeen schap. Sinds deze dag heeft het hoge Gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeen schap een deel der bevoegdheden van de zes landen overgenomen. Op dit gebied zijn de grenzen tussen de landen dus weggevallen. Eet comité van het Hoge Ge zagsorgaan van de gemeenschap tijdens de rede van de Duitse afgevaardigde en vice-president van het comité, Preusker. Van l. n. r.: Coppe, lid van het Hoge Gezagsorgaanmevrouw Etzel, vice-presidente; Jean Momiet, president; Paul Rey- naud, Franse afgevaardigde; De Nerée, secretaris van het comitéde Nederlandse gedelegeerde Sassen, en Preusker. geregelde tijden zal de minister de stand van de werkzaamheden In het parlement bespreken. Tegelijk met het herstel van de pl.m. 1000 kilometer beschadigde dijken, zal met voortvarendheid worden gewerkt aan de uitwerking van de plannen tot het' dichten van de zeegaten tussen de Zeeuwse eilanden. Het is echter nog de vraag, of een dergelijk werk mogelijk is. Het werk zal, als het uitvoerbaar is, vele malen moeilijker zijn dan het ma ken van de afsluitdijk van de Zuider zee. In de bewuste zeegaten zijn hier en daar diepten van 40 tot 60 meter, terwijl het getij er zeer sterk is. De regering kan op dit moment nog geen besluit ne men, omdat eerst de onderzoekingen achter de rug moeten zijn. Reeds in November 1.1. heeft mr. Algera de Rijks waterstaat opdracht gegeven de moge lijkheid tot afsluiting der zeegaten te onderzoeken. Zonder dit werk te door kruisen, doet hq thans een beroep op de topdeskundigen buiten het ambtelijk apparaat om in een brede commissie waarvan de directeur van de Rijkswa terstaat voorzitter is de aangelegen heid nog forser aan te pakken. Prof. Thijssen, die in Amerika, vertoeft, heeft een verzoek ontvangen naar Nederland terug te keren. Wanneer het werk uitvoerbaar mocht blijken, dan zal het enkele Mentallen jaren in beslag nemen. Intussen moeten veiligheidsmaatregelen worden getrof fen. Het aanleggen van vluchtterpen be hoeft geen grote bedragen te kosten, aldus de minister. Verder zal het alarm systeem worden vex-beterd, evenals het waarschuwingssysteem op de Noordzee (weerschepen) en bij het Kon. Metereo- logisch Instituut. Een aboslute veiligheid, zo was mr. Algera zijn rede begonnen, is nooit te krijgen, Het was zeer zekér weten schappelijk niet onbekend, dat er bij een stormvloed, zoals we beleefden, over stromingen zouden plaats hebben. Maar het water kwam 60 a 70 centimeter ho ger dan het ooit is geweest. Inmiddels was de Rijkswaterstaat de laatste jaren reeds bezig met een intensieve studie tot kering der gevaren; voordat deze studie is beëindigd, heeft de zee ons echter overvallen, aldus mr. Algera. In de meeste gevallen zijn de dijken van binnen uit, nadat ze waren over stroomd bezweken. Nieuwe voorzienln- kelijlc zijn. Waar nodig zullen de directies van de wederopbouw in de provincies de nodige bijstand verlenen. In de betrokken gebieden zullen uiter aard niet zodanige beperkingen ten aan zien van de bouwbedrijvigheid gelden, dat herstel en wederopbouw daardoor zullen worden belemmerd. Voor het noodherstel zal de grootst mogelijke hulp van rijkswege worden verleend. Het streven is erop gericht om door een zo eenvoudig mogelijke en vlot werkende schaderegeling een snel her stel te bevorderen. Over de mate van schadeloosstelling en de wijze, waarop deze zal worden verleend, zullen zo spoedig nodig mededelingen volgen. NAAST REEDS 285.000 GULDEN BIJEEN EINDHOVEN, 11 Febr. Nu blijkt welke grote afmeting de overstromings ramp heeft aangenomen hebben de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken en hare dochterondernemingen in Nederland be sloten een bedrag van 500.000 gulden in geld en goederen uit te trekken aan de nood tegemoet te komen. Een bedrag van 350.000 gulden is in middels aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. Intussen zal ook het per soneel, behalve de 2 uur overwerk, een zeer groot bedrag ter beschikking stel len van het Rampenfonds. Woensdag 11 Februari beliep het totaalbedrag aan geld dat de werknemers van Philips ten behoeve van de getroffenen van hun loon of salaris laten afhouden reeds meer dan 285.000 gulden. In dit totaal is dus nog niet begrepen het bedrag dat bijeen werd gebracht door 2 uren over te werken. VOOR NEDERLAND, ENGELAND EN BELGIË GENEVE, 11 Febr. Rode Kruis verenigingen over de gehele we reld hebben tot dusverre ten naaste bij 10 millioen dollar aan geld bijeengebracht voor hulp aan de slachtoffers van de over stromingen in Nederland, Enge land en België, zo heeft de liga van Rode Kruisverenigingen te Génève Woensdag meegedeeld. In dit bedrag zijn zowel de bijdra gen begrepen, die door de nationale Rode Kruis-organisaties zijn geleverd, als ook het geld, dat van regering ont vangen is. Bovendien zijn goederen ter waarde van meer dan een millioen dollar ingezameld. SCHADE LOOPT IN DE MILLIOENEN BREDA, 11 Febr. Op alle plaatsen In Zeeland en West-Brabant waar mensen wonen is thans weer een telefoon verbin ding, doch de schade aan het telegraaf- en telefoonnet loopt volgens deskundigen in de miUioenen. Soms is de verbinding nog provisorisch via mobilofoon, hier en daar liggen noodknbels, maar zoals de toestand thans is kan men overal contact krygen met de rest van Neder land en als het moet ook met het bui tenland. Oud-Kamerlid H. M. J. Blomjous overleden TILBURG. 12 Febr. Te Tilburg- is in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer Henri M. J. Blomjous, in leven ge durende vele jaren president-curator van de R.K. economische hogeschool, oud-lid van de Eerste Kamer en directeur van de wollenstoffenfabriek J. A. Blomjous N.V. te Tilburg. Henri M. J. Blomjous werd1 11 Augus tus 1877 geboi-en. Hij bezocht het gym nasium te Sittard en vestigde zich als industrieel te Tilburg. Hij werd een dei- invloedrijkste leden van de vereniging van Til'burgse fabrikanten van wollen stoffenj en van de R.K. Werkgeversver eniging. Nadat hij enige tijd lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant was geweest, werd hij in 1920 lid van de Eerste Kamer voor de R.K. partij. Hij heeft dit kamerlidmaatschap bekleed tot 20 Juli 1946. Gedurende een reeks van jareïi was hij lid van het curatorium der R.K. leenganigen en der katholieke eco nomische hogeschool. Later heeft hij de beide onderwijsinstellingen gediend als presidenit-curator. In 1913 heeft de heer Blomjous Nederland' mede vertegen woordigd op de internationale arbeids- eonferentie in Washington. Hij was niet alleen Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, doch ook in de Orde van de H. Gregorius de Grote en Commandeur in die Orde van de Kroon van Roemenië. De uitvaartdienst zal worden gehou den Zaterdag 14 Februari a.s. om 10.30 u:ur in de parochiekerk van St. Joseph, waarna de begiafenös op het kerkhof aan de Oisterwijkse baan te Tilburg. Eisenhower weigert gratie aan de Rosenbergs gen hiertegen zullen moeten worden getroffen. Over <le vraag, of er eerder had kun nen worden gewaarschuwd, deelden zo wel dr. Drees als mr. Algera nog mee, dat o.a. de bevolking van Feynaart tij dig was gewaarschuwd, maar dat men liever in de huizen bleef, uit een begrij pelijk verlangen om huis en hof niet in de steek te laten, en omdat niemand een zó hoge waterstand had verwacht. Naar de mens gesproken zullen we doen, wat we kunnen doen, zo besloot mr. .Algera zqn rede, om de grootst mo gelijke veiligheid te bereiken, ln afhan kelijkheid van Hem, die het Al gebiedt. WASHINGTON, 11 Febr. President Eisenhower heeft geweigerd gratie verlenen aan Ethel en Julius Rosenberg, die op beschuldiging van het verraden an atoomgeheimen zyn ter dood veroor deeld. In een door het Witte huis uitgegeven verklaring zegt de president o.m.: „de aard van de misdaad, waaraan de Ro senbergs schuldig zijn bevonden, is veel ernstiger dan het doden van een mede burger: het gaat hier om het moedwil lig verraden van 'n gehele natie, hetgeen zeer goed de dood van vele, vele duizen den onschuldige burgers ten gevolge zou kunnen hebben. Door hun daad hebben deze twee personen in feite de zaak van de vrijheid verraden, waarvoor op dit ogenblik vrije mensen strijden en ster ven." President Eisenhower zegt verder dat 'n zorgvuldige bestudering van de zaak hem de overtuiging heeft gegeven, dat gëscm-ed".OSCnbCrSS VvoUcdi& recht is- OOSTENRI.JKS VREDESVERDRAG Moskou beschuldigt de westelijke „Grote Drie" 12,rFebn'an Radio Mos- kou heeft de Verenigde Staten, Enge- w ai^Crijk er van beschuldigd het Oostenrqks staatsverdrag te heb ben „getorpedeerd". Zoals bekend zijn de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse za ken der „Grote Vier" Maandag te Lon den voor de 260ste maal bijeengekomen om over de bepalingen van dit verdrag te spreken. De bijeenkomst werd ech ter voor onbepaalde tijd verdaagd, na dat de Russische afgevaardigde gewei gerd had, het door de westelijke verte genwoordigers ingediende verkorte ont werpverdrag te bespreken. ^°J510; Febr- Generaal James Fleet,_ bevelhebber van het achtste leger m Korea heeft het bevel overge dragen aan generaal Maxwell Taylor Bij zijn vertrek naar Tokio uit Seoel juichten en weenden de Zuidkoreanen om beurten. De generaal schudde de Zuidkoreaanse minister van defensie de hand en inspecteerde een erewacht. In Maart verlaat Van Fleet na 38 dienst jaren het leger. Duits-Arabische onder- handelingen opgeschort CAïRO, 11 Febr. De Westduitse dele gatie, die in besprekingen met de leden-landen der Arabische liga wilde trachten de Arabische bezwaren tegen de schadevergoedingsovereenkomst met Israel weg te nemen, heeft totnogtoe alleen met de Egyptische delegatie on derhandeld en keert thans teurg naar Bonn om bondskanselier Adenauer slag uit te brengen. In regeringskringen te Bonn toont men zich verbolgen over het feit, dat de Egyptische regering parallel met de onderhandelingen met de Westduitse economische delegatie handelsbespre kingen voert met een Oostduitse econo mische afvaardiging. Premier Naguibs eis tot het ongedaan maken van de sc-hadevergoediingsovereenkomst met Is rael en zijn verwijt,, dat de Westduitse aanbiedingen onvoldoende zijn, hebben in Bonn een zeer ongunstige indruk ge wekt. HET VERGIFTIGDE POEDER Vergiftig poeder doodde 152 Franse zuigelingen RENNES, II Febr. De autoritei ten die een onderzoek instellen naar net „zuigelingenpoederschandaal" West-Frankrijk hebben bekendge maakt, dat tengevolge van het gebrui ken van een vergiftig poeder vorig jaar 152 zuigelingen om het leven zijn gekomen, terwijl 752 zuigelingen ver wondingen hebben opgelopen. Het poeder, dat te Bordeaux werd rW Tgrote boeveelheden hl0? uan j werd verkocht, bleek een hoog arsenicum-gehalte bevatten. Het onderzoek was ingesteld naar aanleiding van een uitslagepide- mie onder zuigelingen in het genoem de öebied. De scheikundige, die aan briek?00/»1 St0rld Va"' de betr°l'ken fa- moeten staa"?£enS d°°dslag ,erecht LONDEN, 12 Febr. Het officiële Sovjetrussische nieuwsbureau, Tass, heeft vandaag gemeld, dat de Sovjet- Unie de betrekkingen met Israël heeft verbroken. Het bericht van Tass is in Londen opgevangen. Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, heeft de Israëlische gezant te Moskou, Sa muel Eliahsiv, mededeling gedaan van het besluit van de Sovjet-Unie, haar gezantschap in Tel Aviv te sluiten. Wysjinsky verzocht de Israëlische le gatie Moskou onverwijld, te verlaten. W anordelijkheden te Tel Aviv TEL AVIV, 11 Febr. In de straten van Tel Aviv zijn communistische demon stranten slaags geraakt met voorbijgan gers. Er zijn talrijke gewonden. De poli tie moest gebruik maken van gummi stokken om de vechtenden te scheiden. De demonstratie was op touw gezet door de „Vereniging van vrienden der Sovjet-Unie". Het doel er van was te protesteren tegen de bomontploffing in het gebouw der Sovjet-ambasstde te Tel Aviv. Besprekingen over het E.V.G.-verdrag PARIJS, 11 Febr. Te Parijs zjjn Woensdag besprekingen begonnen over het EVG-verdrag, die werden bijgewoond door vertegenwoordigers van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg. Herve Alphand, verte genwoordiger van Frankrijk, bij wie de leiding der beraadslagingen berust, heeft de afgevaardigden der vijf andere Euro pese staten de tekst ter hand gesteld van vier amendementen op of bijvoegsels van het oorspronkelijke verdrag, waarin Frankrijk bepaalde wijzigingen voorstelt. De voorgestelde wijzigingen laten het boven-nationale karakter van het E.V.G. verdrag ongewijzigd. Arrestaties van commu nistische joden in Hongarije WENEN. 11 Febr. „Rot-Weiss-Rot", het Weense, onder Amerikaans toe zicht uitzendende radiostation, meldt dat de Hongaarse gezanten te Wash ington en Parijs, beiden Joden, zijn te ruggeroepen. Toen zij in Boedapest aan kwamen, werden zij onverwijld in arrest gesteld. Gemeld werd, dat de Joodse professor Lazlo Benedek, deskundige op het ge bied van zenuwziekten en een intiem vriend van president Rakosi, gearres- teerd is. Uit dezelfde bron wordt mee gedeeld dat zijn arrestatie mogelijk verband houdt met het arresteren van Joodse Kremlin-artsen, daar professor Benedek vooraanstaande Sovjetrussi sche persoonlijkheden, waaronder maai-- schalk Worosjilof, heeft behandeld. Van neutrale diplomatieke zijde wordt vernomen dat 1500 Joodse communisten in December j.l. uit de te Boedapest gevestigde Joodse gemeenschap zijn ge treden. De Hongaarse communistische autoriteiten hebben thans echter be paald dat leden der Joodse gemeenschap deze niet meer kunnen verlaten, „opdat de Zionistische agenten in de Hongaarse communistische partij hun verleden niet meer zullen kunnen verbergen". Zuivering in de Oost duitse industrie BERLIJN, 11 Febr. Het politieke bureau van de Oostduitse socialistische eenheidspartij (S.E.D.) heeft Woens dag de eerste resultaten van de vorige maand begonnen zuivering in de in dustrie bekendgemaakt. Drie afdelingshoofden van het staatssecretariaat voor kolen zijn we gens „grove onachtzaamheid" ontsla gen. Twee anderen, onder wie de com munistische staatssecretaris voor kolen en energie, Fritsch, hebben een beris ping gekregen. De betrokkenen worden verantwoordelijk geacht voor het feit, dat vorig jaar slechts 2.850.000 ton steenkool in plaats van de geraamde 4 millioen ton werd gedolven. In het partijrapport wordt voorts ge zegd dat de mijnwerkers veel dagen verzuimen, omdat de leidinggevende functionarissen niet voldoende toezicht uitoefenen. Opstand op Koje kostte 5 man het leven TOKIO, 11 Febr. Het opperbevel der verbondenen in Korea deelt me de, dat vier van de 38 krijgsgevange nen, die Dinsdag bij het incident op het eiland Koje gewond werden, zijn overleden. In totaal hebben hierdoor vijf gevangenen het leven verloren. Het Panamese consulaat-generaal te Hongkong heeft bekend gemaakt, dat de Panamese registratie van twee sche pen, de 2639 ton metende „Willa" en de 5330 ton metende „Rostro", is opgehe ven. Men gelooft dat beide schepen zich in haven van het Chinese vasteland be vinden. De Panamese regering zal on derzoeken of ook de registratie van het 1315 ton metende schip „Midar", dal door de muitende bemanning naar For mosa is gebracht, moet worden opge heven. (Advertentie) VAN ROSSEM S %0CELES^ Het uxee.'i tot hedenavond: Veel bewolking. Zwaar bewolkt met enige regen of sneeuw. Overwegend matige Noord oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Zon op 8.02, onder 17.48 Maan op 7.19, onder 15.41

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1