m Draglines zwoegen voor behoud van spoorlijn naar Ylissingen LL BEJAARDEN OP HETLOO SLAPEN in de „MEISJESKAMER Wieg' Dijkdichting door opzinking of met grondkaden Slaperdijk redde half Tholen If Bonn verbolgen over te hoge eisen van Naguib Verbetering van Kieswet aan Kamer voorgesteld Averechts christendom ■VLd ïlilllll - J SnuiFen wrijf Oostelijke vleugel hotel gemaakt Zesde colonne Festival-steun Je \o9Lsltranl van Donderdag 12 Februari 1953 3 Het uitgeraasde water vindt sijn meester: DE MENS. (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 11 Febr. Met.de regelmaat van d.e klok die ook 's nachts doorloopt herovert Nederland zichzelf op de zee, Het uitgeraasde water heeft zijn meester weer ontmoet: de mens. Voorbij zijn de dagen van stille heldenmoed en dankbare bravour- stukjes van redders; begonnen zijn de weken en het zullen wel maanden worden van bedaard vakmanschap en onverdroten her- stelarbeid. Dé dagen worden daartoe met de nachten uitgebreid. De nonnen van Moerdijk, voor één nacht verblijd met een licht-aggregaat, heb ben dat gorgelend motórretje weer zien wegslepenmaar na een dag van niet aflatende hulpvaardigheid loven zij de Lieveheer wel in het pikkedonker voor hun lijfsbehoud. En troosten zich met. de gedachte, dat langs het Hollands Diep de rijswerkers nu ook in nachtploeg de dijkgaten kunnen opzinkenDie man nen moeten kunnen zién wat ze zeggen", meent, zuster Donatablozende West brabantse boerendochter, die Waarlijk wel weet en zonder blozen horen lean wat voor basterdvloeken een rechtschapen dijkwerker door de nacht kan kraken. Wat dat aanbelangt kunnen de pol dergasten van rond Bergen op Zoom er óók mee terecht. Evenzeer bij licht van in de wind zwierende schijnwerpers, want ook hier brengt de nacht geen rust. Maar „opzinken" is er in de Augusta- polder bezuiden Bergen niet bij. Met deze vakterm bedoelen de dijkwerkers het stuk voor stuk i n het dijkgat en óp elkaar neerlaten van met stenen en zand verzwaarde zinkstokken van gevlochten rijshout. Een tijdrovend karwei, dat op zinken tot men boven de waterspiegel uit is; het is slechts nodig in zodanig diepe dijkgaten, dat er bij vloed èn eb stroming doorheen gaat. Stroming die zand-zonder-meer radicaal zou wegspoe len zodra het in het gat wordt gestort. Lijn naar Vlissing* uen Aldus gaat bij Moerdijk en op tal van andere breukplaatsen het werk „in zijn garen". Maar In de Augusta-polder Oud-Boi'gvliet beneden Bergen op Zoom gaat het anders. Over een lengte v derhalve kilometer gapen in de hoge Scheldedijk vier bressen, de grootste ruim 500 meter breed. Verder Zuid- Westelijk dezelfde ruïne in de Reigers- berger- en de Völkerpoldcr, vruchtbaar akkerland, waar de spoorweg naar Vlis- siugen doorheen loopt. Een levensader voor geteisterd Zeeland, deze spoorweg die zelf zodanig door bet wilde water is gemaltraiteerd, dat bielzen en opgebogen rails her en der zijn gevlogen. „De Spoor" repareert zichzelf. Maar het is ter beveiliging van de spoordijk zélf, dat de Amsterdamse Ballastmaat- schappij en het volk van Dirk van Blan kevoort de nachten aan de dagen breien om de Scheldedijk te dichten. Als ge zegd; „opzinken" is Mei- zelfs bij normaal hoog tij niet nodig: c dringt het Scheldewater over de slikschorren niet meer in de dijkgaten. Integendeel: het opdringende water blijft meters vóór de dijkvoet staan. Een gelukkige omstan digheid die ingenieur Otto Meckel, tech nisch hoofdambtenaar der Unie van Wa terschappen, terdege heeft uitgebuit. I-Iet bed van meneer Meekel staat in het bij wielrijder en voetballer welbekende café „De Raaiberg", maar vorige week bleef het meest onbeslapen. Volk moest Otto Meekel hebben: ervaren, opzichters. Hij kreeg ze van het heemraadschap Wierin- germeer; Willem de Rapper en Jan Dob belaar, twee Medemblikkers, die hier de zaak vast in de hand hebben en naar haai- voltooiing leiden. Naar hun plan verloopt het werk als volgt. Enkele draglines de grootste schept 1250 „liter" grond in één hap graven buitendijks, hun reikwijdte ver uit het dfjkgat, een diepe gracht. De op cl orte go De Zuidnederlandse bond van postdui ven liefhebbers heeft vijf duizend gulden uitgetrokken, voor het Rampenfonds. Bovendien zullen de Brabantse duiven- houders de leden van geteisterde vereni gingen in West-Brabant weer aan duiven 'helpen. De arme kerels zijn in de wolken Ook burgemeester Kolfschoten van Eindhoven was in de wolken. Hij kreeg bericht uit Bayeux, waar zijn vrienden van de bevrijdingsfakkel wonen, dat er vijf ton kleding en schoeisel voor de ge- evacueerden in zijn stad onderweg zijn Roermond staat komende Zaterdag in het teken van de oliebollen. Iedereen kan er zich te goed aan doen. Als hij maar be taalt aan het Rampenfonds Er zijn blijkbaar lieden, die na de helicopter moeilijk meer aan iets anders kunnen wennen. Gistermorgen landde zo'n hef- schroefvliegtuig tenminste zonder meer bij de Parksluizen in Rotterdam. Enkele mannen stapten uit en de helicopter was alweer verdwenen voor de politie erbij was. Passagiers, door een vriendelijke piloot, even naar Rotterdam gebracht, waren niet meer te achterhalen. Laat maar lopen, dacht de politie. Zolang het geen luchtbrug wordt In Overschie heeft mgr H. J. J. van Hussen de eerste steen gelegd voor een nieuwe kerk. De burgemeester van Rotterdam kwam kij ken In de stad Arnhem werd al bijna negen ton ingezameld voor het Rampen fonds. De inwoners hebben elkaar in vin dingrijkheid overtroffen oni het millioen te halen. Keeper Bos van Vitesse laat in de grote zaal van Musis Sacrum penalties op zich nemen voor een gulden per schot. Stopt hij de bal, dan valt die gulden in het Rampenfonds. Wordt het 'n goal, dan krijgt de schutter z'n geld terug, als ie wil. In dezelfde zaal zullen straatvoetballertjes ook nog een wedstrijd op hun kousen spelen. De in Utrecht verblijvende evacué's kre gen van bet eiland Texel 500 konijnen aangeboden om 'ns lekker van te smul-, len. De beesten zijn al onderweg. En door de wonderlijke geest van samen werking die het land op het ogenblik be zielt komt het heerlijk wild al schoon gemaakt. gebraden en verpakt in vetvrij papier en kartonnen dozen in Utrecht aan. En wordt dan ook nog gratis thuis bezorgd. In de goede stad Amsterdam hoeven we toch geen enkele roker meer aan te raden bonnetjes te kopen, die hij op z'n sigarettendoosje of zo kan plak ken? Zo maar. Voor tien cent per stok. Zo vaak hij er zin in heeft. Voor het Fonds. „Schouw voor de vrouw" is de naam van een tentoonstelling, die van 27 April tot 2 Mei in Utrecht zal worden gehouden. Door de bonden van platte landsvrouwen. In de grote nieuwe Jaar beurshal, die in het voorjaar in gebruik zal worden genomen. Een ouderling ergens in een Noordhollands dorp kwam na een kerkeraadsvergadering tot de ontdekking dat van de overvolle kap stok, z'n overjas, shawl, wanten en hoed waren verdwenen. Meegegaan met een zending goederen naar het rampgebied. Toch geen ramp, vond de ouderling spor tief. Hij liet het zo. grond die de draglines daarbij ophalen storten ze tot een halve-cirkelvormige noodkade vóór het (droge) dijkgat. Wei nig spectaculair, maar zo solied als de bank; zelfs het springtij van volgende week zal er voor halt houden. Is ieder clijkgat hier op die manier ge-nooddicht, „laat dan de kat maar kommen; wij be ginnen dan zonder één centje pijn de dijkgaten zélf te dichten". 'En het overstromingswater? Het be jaarde stoomgemaaltje hier is nog goed. voor 75 kubieke meter water per minuut en voorwaar: het water in de Augusta- polder zakt om zo te zeggen ziender ogen. De draglines die meneer Den Hol lander liet 'aanrukken om zijn eigen spoortje zélf te lappen, konden op de drooggevallen ijzeren weg hun werk al beginnen. Zo werkt d.e een de ander in de hand. In de Reigersberg gaat het goed, nabij het. wrak van hoeve „De Kraaijenberg" dito-dito en uit de Völkerpolder onder Woensd,recht brengt Jan Dobbelaar de beste berichten. Als niets bijzonders te genspeelt sporen wé over een maandje' weer naar Ylissingen. Verenigd Europa En aan de overkant, hoe is het over de Eendracht heen op Tholen gesteld? Van de tweesprong Vogelenzang bij Hal steren vertrekt om het uur een 'duck, zo'n reuzenklomp op wielen die rijden kan en varen. Amerikaans materiaal, af geladen met Zeeuwen. Ludwig Lehner uit Worms zit achter het stuur en een juist passerende Franse pontonier wenkt, dat Ludwig nog net niét vertrekken kan, nondetonnerre! Buiten adem dravend komt immers juist een struise Zeeuwse met haar baby door de slagregen-om- tegenaan-te-Ieunen. In de overbem'ande duck uwrdt plaats gemaakt. Maar een zwart doorkloofde hand. wijst naar de met dekzeil beschutte harde bank na.ast de „driver" en in on vervalst Limburgs klinkt het: „Zet dich, madam; 't is beter sjlecht gezeten dan kwaad, gesjtaan". Een levensgrote mijn werker tot hulp hierheen gereisd; mens. wat heeft die barre Noordwester Europa tot eenheid op een hoopje geklutst! „Abfahren, Ludwig". En dan ronkt de duck met een zee van schuim achter zich aan door de Oude Bijmoerpolder en de Auvergnepolder. Halsterens „dodenpol- der", waarvan .de vermisten thans wel zijn opgegeven. Aangespoeld dood vee markeert de weg waar die nog even droog is; vaal rundvee met afzichtelijk gezwollen halgen. een paard nog hart verscheurend gaaf in zijn dood. Het water is al sterk gevallen hier, dat ziet men aan de er boven uit, wan kelende bomen. Maar hoe schrikwekkend hoog hééft het gestaan: iedere boom kruin is op twee manslengten hoog triest gesierd met een guirlande van stinkend hooi. Weggezogen uit de tot een ver kreukeld wrak gegeselde eeuwenoude boerderij „De Nijverheid". De hoeve er naast? Een dam van puin. leidt als een toepad naar de weg. Maar op de plek waar eens een trotse hoeve stond, staat thans niets, maar dan ook niets anders daneen door het watergeweld glan zend gepoetste haardkachel. Dan Tholen! De stalen brug nog In tact en de hoofdgemeente onverlet. De Oostelijke helft van het eiland is op de Poortvlietpolder in het Zuiden na droog en practisch niet nat geweest. Maar op de Westelijke kust staat een uitgestorven Stavenisse boven aarde. Droog bij eb en zelfs bij vloed niet ge heel meer overspoeld, 'want de beschoei ing van de over kilometers weggeslagen zeedijk weert enig water. Maar achter Stavenisse, tot op onge veer de helft van het eiland, staat alles blank en de dwars over het gebied van polder tot polder lopende, slaperdijk kan de waterdruk amper weerstaan. Van daar dat men niet man en macht van wege de „Dienst Droogmaking Tholen" bezig is de slaperdijk te verzwaren. Die dijk redde half Tholen, heel Tholen werkt aan zijn behoud. Maar dat behoud acht de waterschaps secretaris van het dorp Sint Maartens dijk niet volaoenae. .yPompen", zegt hij. „Pompen moeten we hebben in menigte. Dan kunnen we de 1800 hectaren polder rond liet dorp temee uitwateren. Heb ben we een goede kans, dat van 't. zo mer de tarf nog bloeit." Ongeduld en arbeidslust. Vlakbij repa reren in metersdiep water de mïl'itairen van de duikerschool in Geertruidenberg de waterleiding, bij Strijenham en aan de Noordelijke zeedijk zwoegen de Am sterdammers van de* Ballast. Hard aver ken en ook een beetje bidden, zegt een vrome Zeeuwse van.de Korte Vest. Ze wijst naar boven, naar de lateisteen bo ven baar deur. En men leest: „Wert thuys niet gebout vande Heere, soo ist- dl niet, al werekt men seere". En daaronder in brokkelige kapitalen: „God verlenet al". (Advertentie) En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Hal... HUNTER Heerlijk! Handelsbesprekingen afgebroken Lege zetels ingenomen door Oostduitsers CAIRO, 11 Febr. (Reuter en A.P.) De Westduitse handelsdelegatie, die on langs naar Cairo is vertrokken om met de regering van generaal Naguib een commercieel verdrag te sluiten, heeft haar onderhandelingen met de Egypte- naren afgebroken. Zij keert morgen naar Bonn terug. Als reden voor dit afbreken van de onderhandelingen wordt van Duitse zijde gezegd, dat Egypte te hoge eisen stelde: Naguib verlangde een crediet van 700 millioen dollar. Dat is bijna even veel als het bedrag, dat Wcst- Duitsland aan Israël zal betalen als scha devergoeding voor de materiële verliezen, die Duitse Joden tijdens het Hitlerrcgicni hebben geleden. De Duitsers hadden Egypte een han- delscrediet ter waarde van ongeveer 80 millioen dollar aangeboden. Duitsland wilde grondstoffen, vooral katoen van Egypte betrekken, doch de prijzen die de Egyptenaren bedongen waren veel te hoog. Bovendien eisten zij een import van Duitse kapitaalgoederen in een der gelijke omvang, dat Egypte die zeker niet zou kunnen betalen. -En de EgynUseh- Duitse betalingsbalans vertoont dé laatste ren reeds een nadelig saldo. Daarom aren de Egyptische voorwaarden „on aanvaardbaar", zoals de leider van de Duitse delegatie, dr Westrlch, zich uit drukte. Dit Duitse fiasco in Cairo is voor Bonn dubbel gevoelig. Het had. gehoopt, dat, West-Duitsland via een handelsverdrag met Egypte een plaats zou kunnen ver overen ov de markt van alle Arabische landen. Een tweede consequentie is, dat de zetels, die de Westduitsers aan de conferentietafel in Cairo hebben verla ten, onmiddellijk zijn ingenomen door Oostduitsers. Gisteren is in Cairo een handelsdelegatie vit cormruinistisch Oost-Duitsland aangekomen. Zij zal haar eerste besprekingen met de Egyptenaren mprgen houden. In Bonn is men nogal ontstemd over Ten bate van het Rampenfonds: Uitverkocht Concertgebouw dronk dure koffie (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 11 Febr. Een uitvcr kochte zaal was het antwoord van de muzikale Amsterdamse burgerij op de spontane geste van liet Concertgebouw orkest om Woensdagavond een extra con cert te geven ten bate van het Rampen fonds. Helaas was de dirigent Rafael Kubclik plotseling ziek geAvorden; zijn plaats werd evenwel op zeer gelukkige wijze ingenomen door Eduard Flipse, die liet orkest, liet Toonkunstkoor en de so listen Willem Andriessen, Erna Spooren- berg, Annie. Hermes, Han Lefèvre en Léon Conibé knap en kundig leidde ei begeleidde in Schubert's „Kyrie" uit dt As-dur Mis, BeetlioA'en's Derde Piano- meert. en Dvorak's Vijfde Symphonic. Tijdens de pauze serveerden niet min der dan zeventien befaamde dames-solis ten de koffie en weer anderen verkoch ten loten, omdat er een prima naaimachi ne te geef bleek. De koffie a'ooral Averd een succes. Zo maakte Annie Woud voor 80 kopjes 96 gulden en naast haar telde mevrouw Seroen er 76. En dat had nog meer kunnen zijn, als niet enkele gasten die beter dienden te AA'eten zonder betalen Avaren weggelopen. „Dat hadde ze mijn niet moete lappe", zei lange Cor, de kellner, die ons gemeenlijk pleegt te laven. „Maar ik kreeg van 'een meneer een tientje voor z'n ene kopje", beet An nie Woud trots terug. Toen zAveeg Cor; zoiets kon ie toch niet helemaal AVisse- len Minerva-paviljoen In het Minerva-paviljoen ook al uitverkocht gaven solisten van het Gaskell-Ballet een recital als smaak volle omlijsting van een optreden van de Italiaanse chansonnier Prins Roland Brancaccio, die zich deed kennen als een kleinkunstenaar met een suggestief beel dend vermogen. Zijn Franse en Italiaan se chansons, ingeleid en A'erklaard door mevrouw Willy Corsari, oogstten grote bijval. Voor de dansers bood het te klei ne podium niet geringe moeilijkheden: door wijze keuzebeperking konden deze echter vrij bevredigend worden opgelost, zodat ook de jonge kunstenaars Marian ne Hilarides, Louki van Oven, Maria Huisman, Willy de la Bye, Janine van Thor, Jaap Flier en Conrad van de Wee- Subsidie „Holland Festival" AMSTERDAM', 11 Febr. B. en VV. an Amsterdam hebben de gemeenteraad een voorstel doen toekomen om het „Hol land Festival-1953" een subsidie te verle nen van. ten hoogste f» 80.000, en boven dien een bedrag van f. 10.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van het geven van voorstellingen tegen lagere prijzen. tering met zwier aan het Avelslagen van deze weldadigheidsavond mee konden werken. Burgemeester d'Aillv had tevoren de consul-generaal van Italië welkom gehe ten en in zijn begroeting herinnerde hij aan de Nederlandse hulp bij de overstro mingsramp in Noord-Italië, die zo harte lijk Averd beantwoord, nu ons land ge troffen werd. De Italiaanse diplomaat op zijn beurt spralc woorden van medeleven en nodigde de aamvezigen uit, staande zijn ter herdenking der doden gezegde tekst aan te horen. dit verloop van de onderhandelingen met Egypte. De Duitse delegatie was naar Cairo gegaan en heeft daar een rijk aan bod gedaan om de spanningen met de Arabische landen te sussen, die Avaren ontstaan na het sluiten van het verdrag met Israël, inzake herstelbetalingen. De Arabische landen hebben vergeefs bij de Westduitsers aangedrongen op het onge daan malce'n Aran dit accoord met Israël. GIFTEN, binnengekomen VICI. Je ^olLsLranl HIER a'olgt de zesde verantwoording van giften, die door de administratie van de VOLKSKRANT zijn ontvangen en door haar werden overgemaakt aan liet Nationaal Rampenfonds. Personeel en enkele buitenl. gasten hotel Polen, A'dam 272; Zr J. Sp., Lu xemburg 50; W; A., Culemborg 100: R. KeigJitlèy, Leicester^/. 5;.H. A. J_!Th. M.; A'dam 50. Vóór de gemeenteraadsverkiezingen: Bepaling over intrekken van candidatuur (Van onze correspondent) DEN HAAG, 31 Febr. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tol wijziging van de Kieswet. Deze nieuwe Avet, die van 1951 dateert, is voor het eerst toegepast bij de Kamerverkiezin gen van verleden jaar. Daarbij zijn toen enkele onvolmaakhedcn en onduidelijk heden aan de dag getreden. Het zijn een aantal los van elkaar staande ivfjzigingen, die een voornamelijk technisch karakter dragen. De toelichting wijst er op, dat een der verbeteringen nodig is, omdat het de laatste tientallen jaren enige malen is voorgekomen, dat een candidaat tever geefs heeft getracht zijn schriftelijke A'erklaring van bewilliging in de candi- daatsstelling in te trekken. Bij de jongste Kamerverkiezingen deed zich zulk een geval Aveer a'oor. Een can didaat, Avaarscliijnlijk wordt hier be doeld de heerDe Jong, bestuurder a'an de Nederlandse R.K. Middenstandsbond, die te vergeefs heeft getracht zijn candi datuur voor de lijst-Welter in te trekken wendde zich om deze reden tot een aantal stembureaux. De verschillende colleges van Gedeputeerde Staten hébben de intrekking evenwel eenstemmig a onmogelijk a'erklaard. Zij overwogen daarbij, dat de Kieswet geen bepaling bevat, die op de mogelijkheid van trekking duidt. Niet mogelijk Prof. Boel wil thans bepaald zien, dat intrekking van een op de dag der can- didaatstelling bij het Hoofdstemburean overgelegde schriftelijke verklaring ran toestemming niet mogelijk is. De minister is tot dit voorstel ge komen, omdat een tegenovergestelde re geling ernstige gevaren voor een goede gang'van zaken ten gevolge zou kunnen hebben. Een candidatenlijst vormt im mers met de namen en handtekeningen van de ondertekenaars één geheel. Som mige candidaten hebben daarop hun can didatuur aanvaard, omdat bepaalde per sonen een plaats op de lijst innemen, terwijl ook voor -de ondertekenaars in vele 'gevallen de namen van de gestelde candidaten een beslissende betekenis voor hun ondertekening hebben gehad. De bestaande regeling, die het mogelijk ONTSNAPTE SMOKKELAAR VOOR DE RECHTER AMSTERDAM, 11 Febr. De Duitse smokkelaar, die onlangs in Roermond kans zag aan zijn begeleiders, twee Am sterdamse rechercheurs, te ontglippen, maar korte tijd later opnieuw werd ge pakt, is Aveer' overgebracht naar Roer mond. De man, die zich bezig hield met ongeoorloofde transitohandel tussen Amerika, Nederland en Rusland, zal door de reohter-commissaris worden onder vraagd over zijn ontvluchting in ver band met het onderzoek, dat tegen de twee rechercheurs Avordt ingesteld. Zo dra dit onderzoek is geëindigd, zal hij naar Duitsland worden uitgeleid. De man had reeds anderhalf jaar clan destien 111 Nederland vertoefd. Heputat-m L-v 5-;r.if:-.rwtörJe Kernen 3nor. Prof. ,1 ,Rcviu«.. Sae.nltWeg 3, Apeldoorn Apeldoorn, 5 Februari 1955, tfu&ïde broeder-*, **>n vc-rrwswu, er «a aiaveraUml ia ir.veti oo >m.m 'mmmmemvxNm: Ae «S AT' Het- Nederlandse volk, hoezeer ook verdeeld in zijn opvattingen over velerlei belangrijke zaken, heeft in deze dagen van nationale rampspoed een verheugende saamhorigheid en eendracht getoond. Het bleek in ware zin een christelijke natie, één in de liefde die de ziet is van het christendom. Dat de communisten zich daarbuiten hebben gesteldis tragisch, doch valt misschien nauwelijks te ver wonderen. Veel erger is echter dat ook een groep van christenen zich aan de alom gegroeide eenheid meende te móeten onttrekken. Aan alle predikanten van de Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland werd de hierboven gerepro duceerde mededeling gezonden, waaruit blijkt dat de gelden van de 'Zondag gehouden collecte niet mochten worden bestemd voor het Nationaal Rampenfonds, 'doch ïtitshiüend voor „bijzondere noden in eigen kerkelijk leven". Dus géén hulp voor andere dan de getroffenen in eigen beperkte kring? Hoe oneindig veel triester dan nu zou hel er hebben uitgezien, wanneer men iedere in nóód verkerende eerst, naar zijn geloofsovertuiging had gevraagd en daarvan de hulpverlening afhankelijk had gesteld. DU is wel. een pijnlijk voorbeeld van geheel averechts christendom. maakt bij de gemeenteraadsverkiezingen t candidatenlijsten te verbinden, werkt in de praetük evenmin geheel bevredigend. Vele kiezers blijken de verbonden lijst die met de letter A wordt aangeduid, voor een zelfstan dige. niet verbonden lijst aan te zien. Aan dit bezwaar kan worden tegemoetgekomen door beide lijsten zwart te omlijnen en boven de omlijning het nummer van de lijst onder toevoeging van een of andere letter te plaat- Verder zijn de burgemeesters op het ogen blik niet gerechtigd, een ambtenaar aan tc wijzen, die in hun plaats verklaringen afgeeft, dat aan een kiezer wordt toegestaan in andere gemeente te stemmen. De grote vang van het aantal ingediende verzoeken om elders te mogen stemmen heeft echter een aanvulling in deze zin nodig gemaakt. Het is de bedoeling van de Regering, dat deze wet tijdig vóór de gemeente raadsverkiezingen in werking treedt. Mr Roolvink heeft benoeming tot Kamerlid aanvaard (Van onze correspondent) DEN HAAG, 11 Febr. Het partijbe stuur der KVP heeft mr E. G. M. Rool vink - uitgenodigd zijn benoeming door het Centraal Stembureau tot lid der Tweede Kamer niet te aanvaarden. Het ingaan op die uitnodiging zou echter, volgens mr Roolvink betekenen, dat hij medeAverkt aan een overtreding a'an het kiesreglement der partij. Hij zal daarom in beroep gaan bij de partijraad het Avetgevend orgaan der partij. Inmiddels heeft hij „in overeenstemming met de bepalingen a'an het reglement" het Ka merlidmaatschap .aanvaard. Koning Boudewijn in Lillo Koning Boudewijn van België bezoekt het loalersnoodgebied van Lillo bij Ant werpen, na te zijn teruggekeerd van de Franse Rivièra, waar hij. in verband met een griepaanval, enkele dagen had doorgebracht. Zijn reis naar Zuid-Franlc- "ijk, vlak na de stormramp, ontmoette ritielc in België. Koning Boudeivijn brak zijn verblijf aan de Rivièra af en bezocht opnieuw de overstroomde gebie den. Kringendie-dicht, bij het. hof 'staan, deelden mee, dat de koning na zijn be zoek aan Lillo een nieuwe aanval van griep heeft gekregen. Water in Enschedese huizen Dam doorgebroken rond industrie-terrein (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 11 Febr. Een twee meter hoge dam rond liet industrieter- -in-wording is in Enschede vanavond een breedte van 15 nieter doorge broken. Het terrein werd opgespoten met zand uit de nieuwe havenarm van het Twentekanaal. 1-Iet Avater, dat zich op het terrein had opgehoopt, zocht zich een uitweg en stroomde in huizen aan -de Rigtersbleek- weg en omgeving. Tal van bewoners kre gen de schrik van hun leven, toen deu- •en opengeduwd Averden en een modde- •ige stroom naar binnen drong, die in vele huizen een hoogte bereikte van en- el e decimeters. In rond honderd huizen ontstond vrij ernstige, schade aan meu bilair, vloerbedekking en voorraden, die in de kelders waren opgeslagen. Politie en brandweer maakten een ope ning in de dam langs de spoorsloot van de lijn naar I-Iengelo. Hierdoor A'loeide het Avater spoedig af, de beAvoners ho zend, dweilend en schrobbend achter latend. (Advertentie) Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met (Van onze correspondent) APELDOORN, 11 Febr. Met de woorden „zijn dit de dames en heren die hier komèn logeren" trad de heer P. C. Wiessner de contactman tussen de Apeldoornse Roode Kruis-helpsters het paleispersoneel van Het Loo de 2ede groep evacué's uit Zierikzee te gemoet, die hier vanmorgen om half 12 arriveerde met een luxe touringcar .uit ""'tc bij Duurstede. et Avaren negen dames en drie heren uit „Ons Huis" in Zierikzee. De oudsté onder hen is de SO-jarige Herman Krom, maar hij spant nog lang niet de kroon, want onder de eerste groep, die Dinsdag avond op het paleis aankwam, is een echtpaar van 8b jaar. De benjamin on der de 26 bejaaraen, die momenteel in de tot hotel omgetoverde Oostelijke vleu gel van het paleis in geriefelijke kamers zijn ondergebracht, is 60 jaar. 'Straks, Avanneer het aantal a'an 100 ouden van dagen zal zijn gehuisvest in Het Loo. zal het gezelschap des middags aan tafel gaan in de kleine uit de 17e eeuw daterende eetzaal, Avaar de Avanden en pilaren gesierd zijn met originele de coraties van de Franse binnenhuis-archi tect Marot. De aangrenzende, zogenaam de bruine kamer is ook ingericht als eet zaal. Hier staat nog een ouderwetse ma honiehouten poreeïeinkast met allerlei fraaie geschenken, die koningin Wilhel- rnina kreeg op haar zilveren huwelijks feest. Wanneer de oudjes hier straks gezamenlijk aan tafel zitten zien ze uit up een groot ga?on. Een gazon, Avaar het standbeeld „De Faam" herinnert aan watersnood van 1S61, die het land tus sen de grote rivieren teisterde. In de grote keuken met een enorm kolenfornuis zwaait de chef-kok van de Koningin uit Soestdijk, de heer A. v. d. Linden, de scepter. Dit zal de eerste dagen nog zo zijn en dan zal zijn arbeid overgenomen Avorden door de koninklij ke Kok-met-snov, Marinus Huusken, eveneens uit Soestdijk, die thans reecjs op Het Loo aanwezig is. Overdag vertoe ven de oudjes in de Wapenzaal, die is ingericht als recreatiezaal. In de aan grenzende rookzaal, die ook als recreatie zaal dienst kan doen, hangt een grote kristallen kroonluchter, terwijl portret ten van Oranje-telgen in de lambrizerin- gen zijn aangebracht. Eigen kamer Elke drie oudjes beschikken over een •■laapkamer met centrale verwarming. En op elke 2 slaapkamers heeft men een badkamer en een dóuóhegelegenheid. De echtparen onder de evacué's 'hebben een pigen kamer toegeioezen gekregen. BoA'endïen zijn er tAvee grote slaapka mers, waar zes dames of heren kunnen worden ondergebracht. Op de kamer van, de dames staat het bordje „meisjeska mer", een overblijfsel van de tijd, dat het paleis Het Lóo gedeeltelijk ter be schikking stond van de Stichting 1940 1945. Dit laat men zo, zodat straks hier „meisjes", variërend van 60 tot ruim 80 jaar zullen slapen. Bij ziekte heeft men de beschikking over een ziekenafdeling met negen bed den. a'erdeeld over vier kamers, allemaal a'oorzlen a'an een vaste Avastafel en cen- en voor evacue s (Van onze correspondent) APELDOORN, 11 FebVToen beleend werd, dat koningin Julia na haar paleis Het Loo beschik baar had gesteld voor de getroffe nen van de vmtersnood, kwam er uit hethele land een lawine van aanbiedingen binnen van 'allerlei aard. In dank werden deze aan vaard, maar men zoy, nog wel na der bericht or\tvangen wanneer er gebruik van gemaakt zou ivor- den. Men kan zich echter de ver bazing begrijpen van de heer Wiessner, toen hij gisteravond uit zijn bed werd gebeld met de me dedeling, dat- 'er een vrachtauto met tien wiegen met even zoveel complete baby-uitzetten was gear riveerd voor de evacué's, die spoe dig zouden komen trale verwarming. We zullen er voor zorgen, aldus de intendant van het pa leis, ir S. G. van Geuns, dat het onze evacué's aan niets mankeert. Dat is trou wens ook de uitdrukkelijke wens van oningin Juliana, die haar paleis Het Loo zo spontaan afstond voor getroffe nen van de Avatersnood. In totaal zijn in het paléis 34 kamers in gereedheid ge bracht, benevens A'ier grote zalen. Boete voor journalist AMSTERDAM, 11 Febr. Het ge rechtshof te Amsterdam heeft een 44- jarige Amsterdamse journalist Avegens eenvoudige belediging en smaadschrift jegens een ambtenaar veroordeeld con form de eis (bevestiging a'an het vonnis van de rechtbank) tot 200 gulden boete of een maand. Extra-maatregelen tegen springvloed in Engeland (Van onze correspondent) LONDEN, 11 Febr. HoeAvel de En gelsen zich niet ongerust maken over de springvloed die Maandag wordt ver nacht hebben zij A*oor het gebied dat op 1 Februari overstroomde speciale inaatregelen genomen. De BBC zal vai morgenmiddag af met tussenpozen a~ai een uur dag en nacht de laatste water standen geven van verschillende punten aan de Oostkust. „Laten we verstandig zijn", zei van middag minister sir David Maxwell Fyfe in het Lagerhuis, „en lering trekken 'uit de ramp die West-Europa tien dagen ge leden heeft getroffen." Hij vertelde dét behalve de meteorologen 'ook de politie en de mannen van de Avaterstaat een extra oogje in het zeil zullen houden. In het bedreigde gebied Avordt grote voor uitgang gemaakt met het dichten van de dijken, die op 1 Februari zijn bezAveken. Verwacht Avordt dat de breuken Maan- voor 60 percent zullen zijn hersteld. 5 Doden Lij onlusten op Koje TOKIO, 11 Febr. (Reuter) Bij nieu we onlusten'op het eiland Koje (voor de Zuidkoreaanse kust) zijn vijf communis tische krijgsgevangenen om het leven ge komen. Hét aantal geAvonden bedraagt 34- 'Jit cïe VlLsLranï van 12 Februari 192S: „In geheel Europa heeft een orkaan, gepaard gaande met sneeuw- en hagelstor men gewoed. In Noorwegen is zware scha de aangericht. Er schijnen 20 tot 30 doo- deu te betreuren te zijn. Ook Engeland en Ierland hebben van het noodweer te lüden gehad. In het binnenland van Duitschland is groote schade aangericht." jV/TET een welgemikte slag heeft Bonn geantwoord op de eigenmachtige Britse actie tegen het nationaal-socialis- tisch complot-Naumann. De Westduitse politie heeft het „Vrijkorps Duitsland", een getroutve copie van de vroegere NSDAP, verboden en zijn leiders gear resteerd. Britse Avoordvoerders hebben in hun verklaringen, die eenparig dit Duitse ingrijpen toejuichen, hun verle genheid nauwelijks kunnen verbergen. Want tenvijl de Westduitse regering de geheimen A'an het Vrijkorps zijn doel stellingen, zijn leiders, zijn binding met het verleden nauwkeurig heeft ont huld, wacht de wereld nog steeds op de aangekondigde Britse onthullingen over de groep-Naumann, die het eigenmachtig Brits optreden in deze kwestie moeten ■echtvaardigen. De jongste Duitse actie heeft in elk geA'al bewezen, dat Bonn in staat en bereid is tijdig in te grijpen als de democratie gevaar loopt. Dit is een lichtpunt in de sfeer van wantrouAA'en, die de Britse actie tegen de groep-Nau mann had geschapen. Niettemin blijft er reden tot ernstige bezorgdheid. In nauAvelijks één jaar tijds zijn in West-Duitsland niet minder dan 55 na- tionaal-socialistische groeperingen ont dekt en verboden. Van velen hiervan werd gezegd dat ze „wijdere contacten" onderhielden met Westduitse en Oost- duitse communisten. Ofschoon de beAvij- zen hiervoor nog steeds op zich laten wachten, valt het bondgenootschap tus-r sen communisme en nationaal-soeialïsme nauwelijks meer te loochenen. Sinds de communistische machthebbers tot de overtuiging zijn gekomen, dat het com munisme in West-Duitsland geen kans van slagen biedt, speculeren zij blijkbaar op het nieuwe nationaal-socialisme om hun doeleinden, te verAvezenlijken. De Nationaal Democratische Partij in de Russische zone van Duitsland heeft haar leden in hoofdzaak onder oud-Nazi's ge- recruteerd en wint zienderogen aan macht en invloed. Hetzelfde is het geval met het Oostduitse Nationaal Front, dat hardnekkig tracht ook in West-Duitsland te infiltreren. De samenwerking tussen uiterst links en uiterst rechts komt het duidelijkst tot uiting in' de Westduitse Bondsdag. Op de belangrijkste punten van de buitenlandse politiek blijken communisten en uiterst rechtse splinter partijen het telkens weer op verrassende wijze met elkaar eens te zijn. Deze symp tomen' zouden niet zo verontrustend zijn, indien ook de rechtervleugel van de Westduitse regeringspartij der liberalen niet steeds meer geneigd Avas, de koers der nieuwe natïonaal-socialisten te vol gen. Verklaarde niet dezer dagen nog de liberale leider dr Friedrich MiddelhauA'e, dat duizenden vroegere Nazi's zich in zijn partij zeer gelukkig voelen? Van het nieuAve nationaal-socialisme valt niet op de eerste plaats een herle ving van het Hitler-regiem te vrezen. De nieuwe nationaal-socialististen in Duits land dreigen een instrument te worden ïn de handen van Moskou, een zesde colonne, om de Europese samenAVèrklng te vertroebelen. Daarin schuilt hun grote gevaar. A AN de moeilijkheden rondom het Holland-Festival van verleden jaar, gerezen toen het gemeentebestuur van Amsterdam geen extra-subsidie verleen de, zal nu een einde komen. Het feest werd verleden jaar een vrij eenzijdige Haagse aangelegenheid, een twistpunt ook tussen twee elkaar naar de culturele roon stekende stadsbesturen. Wanneer de Amsterdamse raad nu accoord gaat met het voorstel van B. en W. om voor het Holland-Festival van dit jaar een subsidie van 80.000 gulden te verlenen, zijn deze moeilijkheden van de baan. Er.weinig reden om aan te nemen, dat de raad dit niet zal doen, ook al zullen er wel waarschuwende stemmen opgaan over de dure kunst, die toch al zoveel zorgen efi belastinggelden opeist. Deze laatstgenoeifïUe- bezwaren aan gescherpt door de omstandigheid, dat de manifestaties van het Holland-Festival slechts tegen zo hoge prijzen toeganke lijk waren, dat niet meer dan een zeer klein deel der bevolking er van kon ge nieten zijn door het Amsterdamse raadsvoorstel échter grotendeels onder vangen. B. en W. stellen voor een extra subsidie van 10.000 gulden te vei'lenen onder a'oorAA'aarde, dat dit bedrag wordt besteed om voorstellingen tegen lagere prijzen te geven. Daardoor komt deze kunstsubsidie werkelijk beter ten goede aan wat het doel dezer subsidies moet zijn. Niet een middel tot concurreren tussen op belangrijke manifestaties be luste gemeentebesturen, maar een mid del om de cultuur in haar rijkste bloei te brengen in milieu's, die anders al te zeer van die bloei Verstoken blijven. Want overheidssteun aan culturele za ken is alleen dan ten volle verantwoord, wanneer die steun er toe leidt dat zoveel mogelijk onderdanen dier overheid in de vormende Averking dier culturele aange legenheden delen. Ook in dit opzicht mag men Amsterdam dus met de voorgestelde regeling gelukwensen. Cjeciclite redactie Uw reportage over de Geertekerk in de krant van 22 Januari is „top" op de laatste zeven regels na. Uw verslaggever schrijft daar: „Of moet dit gehele probleem binnen de chauvinistische, typisch Utrechtse sfeer worden gehouden? I11 dat geval is er wei nig hoop op een oplossing, want de eigen aardigste karaktertrek van Utrecht is de hardnekkigheid, waarmee het zijn conser vatisme bewaart". Dat noem ik als Utrech ter, die jarenlang in Amsterdam woont, gif- poeder. AMSTERDAM. C. J. P. Merkestein. NASCHRIFT: Van „gifpoeder" is geen sprake. Hardnekkigheid en conservatisme zijn immers geen slechte eigenschappen. Bovendien, de Utrechtse Amsterdammer zal de slotzin zeker kunnen begrijpen omdat hij „die eigenaardigste karakter trek van Utrecht" ongetwijfeld ook kent. Er is hier meer sprake van typering dan van blamering. „Men wordt Utrechter door in Utrecht te wonen, te zijn, gelijk men Amsterdammer Avordt door liet enthousiasme van de stad te beleven", zegt dr Ritter in „Het Hart van Neder land". En de schrijver voegt hieraan toe „Utrecht is gedwongen tot grootheid, maar blijft klein"Zover heeft de ver slaggever niet eens durven gaan. RED.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2