BANKIERS ADVISEREN RAMPENFONDS Emigranten met de Fair Sea teruggekeerd Meer extra werk van de mijnen? Huis uitgebrand in Enschede Engeland bereidt zich voor DE TIJD DONDERDAG-12 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Uitkering op grote schaal eerst bij terugkeer van getroffenen Geen beperkende voorwaarden (Van onze Haagse redacteur) In het bedrag van 34 millioen gulden, zijnde de eindstand van gisteren van de bij het Nationaal Rampenfonds binnen gekomen gelden, zijn nog niet begrepen de vele toezeggingen uit binnen- en bui tenland voor financiële bijstand. Aldus heeft de directeur van de stichting „Na. tionaal Rampenfonds", luitenant-gene raal b.d. P. Alons, vandaag medegedeeld. Een bedrag van 1.2 millioen gulden heeft een voorlopige bestemming ge kregen. Hiervan is 1 millioen gulden naar het Rode Kruis gegaan o.a. voor voeding en verzorging van geredden en geëvacueerden, aanschaffing van buta- gas, verstrekking van rubberlaarzen, transport van redders, geredden en le vensmiddelen. het inrichten van nood hospitalen en noodverblijven. en voe ding. verzorging en transport van hulp- kolonnes en dijkwerkers. Ook heeft het R.K. Huisvestingscomité een bedrag van 200.000 gulden ter leni ging van de eerste noden toegewezen gekregen. Deze instellingen zijn voor de besteding van de ontvangen gelden ver antwoording verschuldigd aan het Ram penfonds. Voorts is in de eerste dagen na de ramp aan de middenstandsbank een ga rantie verleend van 200.000 gulden ter dekking van eventuele verliezen op cre- dieten voor rehabilitatie van midden- sta ndsbedrij ven. Door een inmiddels ge nomen regeringsmaatregel van meer uit gebreid karakter kon deze garantie ech ter weer worden ingetrokken. De gelden, welke binnenkomen, wor- vil hg' ers Afscheid directrice St. Antoniushove De directrice van het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg, mej. M. J. A. Groothuizen, heeft vorige week haar functie neergelegd. Zij is benoemd tot presidente van het Internationale Op leidingscentrum van de Graalbeweging „De Tiltenberg" te Vogelenzang. Op 1 Maart 1943 werd mej. Groothui zen benoemd tot directrice van het Voorburgse ziekenhuis, het eerste R. K, ziekenhuis, waar vanaf die datum op de verantwoordelijke posten leken wer den benoemd. Op velerlei terrein heeft de scheidende directrice activiteiten ontplooid, maar haar eerste en voor naamste streven is er altijd op gericht geweest, de katholieke leken, die in het ziekenhuis werkzaam zijn, te doordrin gen van hun verantwoordelijkheid om de eeuwenoude traditie van christelij ke charitas in opdracht en onder lei ding van de Kerk voort te zetten. Uit dit streven vloeide voort de oprichting van een verpleegstersschool en de op richting van de stafcursus voor ver pleegsters in leidende functies. In eeu eenvoudige viering heeft het ziekenhuispersoneel afscheid genomen van de directrice. In een buitengewone vergadering van het College van Re genten, de directie en de medische staf van het ziekenhuis werd besloten, dat mej. Groothuizen was benoemd tot Re gentes van St. Antoniushove, zodat zij toch in de gelegenheid zal blijven, de belangen van het ziekenhuis te beharti gen. Reeds bijna 40.000 BB.-vrijWi Resultaten verheugend Toen 26 Januari de werving van vrij willigers voor de bescherming bevol king in de provincies Noord-Brabant, Limburg en Overijssel een week aan de gang was, kon gemeld worden, dat in deze drie provincies zich in totaal 16.027 personen bereid hadden verklaard dienst te doen in de B. B. Dit aantal is sindsdien met ongeveer 7000 gestegen, zodat in de genoemde drie provincies thans ruim 23.000 vrijwilli gers beschikbaar zijn. Vooral in de pro vincie Overijssel zijn de resultaten van de werving zeer gunstig. Kon bij de eerste opgave voor deze provincie ge meld worden, dat het aantal benodigde vrijwilligers in de A-gemeente voor 37 pet. was bereikt, op het ogenblik be draagt dit percentage reeds 64. Een week geleden is de werving be gonnen in Gelderland, Utrecht, 't Gooi en kring Gouda. Ook in deze gebieden zijn de resultaten verheugend. In totaal hebben in de provincie Gelderland tot nu toe 7152 personen zich bereid ver klaard aan de B. B. mee te doen; in Utrecht 6929 personen. In deze beide provincies en het Gooi en Gouda is de stand ongeveer 15.250. In totaal voor de vijf provincies waar de werving aan de gang is, mag het aantal B.B.-vrijwilligers dus op dit mo ment gesteld worden op 38.250. In feite zal het aantal nog we! hoger zijn, aangezien alle gegevens betreffen de de bereikte resultaten nog niet be kend zijn. Op 16 Februari begint de werving in Groningen, Friesland en Drente. Westfriese Flora geopend Geen ongunstige toekomst bollenexport De voorzitter van het Bedrijfschap van Sierteeltproducten uit Voorburg, dr A. J. Verhage, heeft gisteren in de grote afmynzaai van de veiling „West- Friesland", de dertiende West-Friese Flora geopend, in aanwezigheid van talrijke genodigden en belangstellenden. Voor de openingsplechtigheid had de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer S. Schaper-Rood een welkomst woord tot allen gericht en daarin mede gedeeld, dat een eventueel batig saldo dezer Flora aan het Rampenfonds zal worden afgestaan. In zijn openings rede zei dr. Verhage o.a., dat de voor uitzichten voor de bollenexport niet zo ongunstig zijn, al ziet het er niet naar uit, dat Engeland en Frankrijk de im- Qortbeperkingen snel zullen opheffen. Ruime internationale samenwerking kan z. i. hier de oplossing brengen. Waalwijkse stadsfeesten De data der stadsfeesten 1953 Waal dijk (650-jarige stadsrechten) zijn voor lopig vastgesteld op 15, 16 en 17 Aug. den in eerste aanleg van de postcheque- en girodienst overgebracht naar de Nederlandsche Bank. Een adviescollege van bankiers zorgt verder voor deug delijke belegging. Het is niet gewenst aan giften beperkende voorwaarden te verbinden; dit doet afbreuk aan het doel. dat men zich stelt: hulpverlening in algemene zin. daar waar noodzake lijk. Het Rampenfonds meent daarom dergelijke beperkende voorwaarden niet onder alle omstandigheden in acht te kunnen nemen. Het fonds, welks terrein, zoals be kend, de schadevergoeding in de per soonlijke sector is, zal eerst op grote schaal beginnen met het verstrekken van vergoedingen voor geleden schade wanneer de getroffenen naar hun wo ningen terugkeren. De geredden, die op hun haardsteden zijn achtergebleven, zijn voorzien van de eerst noodzake lijke kleding en voeding van de geëva cueerden zijn ondergebracht in een tijdelijk verblijf. Hulpverlening ln de vorm van verdere verstrekking of ver goeding van huisraad en woninginrich ting is derhalve in het algemeen op dit ogenblik niet opportuun. Generaal Alons gaf als zijn persoon lijke mening, dat het verkrijgen van bij stand voor de getroffenen geen gunst is, doch een recht. Het Rampenfonds kan echter uiteraard dit recht niet vastleg ger^ De rampenschadebureaux zullen de normen vaststellen volgens welke de uitkeringen zullen geschieden. Er is een commissie ingesteld ter bestudering op korte termijn van het vraagstuk der schadevergoeding van huisraad; tevens heeft men een commissie gevormd voor maatschappelijk werk en een derde com missie om alle uitgaven te onderzoeken, waarvoor geen verantwoordelijke op drachtgevende instanties kunnen wor den aangegeven. Het Rampenfonds beperkt zich er op dit moment toe de hulp, welke van vele zijden loskomt, te kanaliseren. Op de duur zal men wellicht ook zelf acties ondernemen en dan zou het houden van een loterij overwogen kunnen worden. Duidelijkheidshalve wordt er op ge wezen, dat de actie van de omroepver enigingen „Beurzen open, dijken dicht" niet ten doel heeft dijken te dichten, doch via het Rampenfonds persoonlijke noden te lenigen. 5.000 boete voor „De Ommelanden" Bovendien betaling van 60 mille aan Landbouw- Egalisatiefonds Het gerechtshof te Leeuwarden heeft ar rest gewezen in de zaak tegen de Coöpera tieve Melkfabriek „De Ommelanden" te Groningen, die door de politierechter was veroordeeld tot betaling van een boete van 67.500 terzake van het verzwijgen bij het doen van een opgaaf aan het bedrijf schap Zuivel van een hoeveelheid 430.000 kg. suiker. Deze suiker werd kocht, waarna tegen lagere prijs een iets geringere hoeveelheid werd teruggekocht. Die transactie leverde een winst op van j 60.000. Het vonnis van de politierechter is be vestigd met aanvoering van gronden, doch de op te leggen straf werd gewijzigd in 5000 boete en betaling aan het Land- bouw-Egalisatiefonds van een bedrag van 60.000.—. De assisent-directeur D. S„ die opdracht tot de verkoop had gegeven, werd overeenkomstig het vonnis van de politie rechter veroordeeld tot een boete van 750.of 3 maanden hechtenis. Onderduikers verraden Tot drie jaar veroor deeld De Bijzondere Strafkamer te Rotter dam heeft de 30-jarige H. Z. uit Cla- renton (Fr.) tot een gevangenisstraf van drie jaar zonder aftrek veroordeeld. Zij zou in 1944, toen ze als dienstbode in Schiedam werkte, aan de politie hebben verteld, dat er ergens te Vlaar- dingen twee onderduikers waren. Twee broers zijn toen gearresteerd en een hunner is niet uit Duitsland terugge keerd. Zes jaar voor poging tot moord In hoger beroep is de 43-jarige bank werker H. ter H. uit Weesp vanochtend wegens poging tot moord op de 45-jarige evangeliesatieleider J. Z. van V. door het Amsterdams gerechtshof veroor deeld tot zes jaar met aftrek. Tegen hem was veertien dagen geledén zeven jaar geëist met daaropvolgende ter be schikkingstelling van de regering. In eerste instantie had de Officier van Justitie vijf jaar tegen hem geëist, doch de rechtbank had verdachte een zwaar dere straf opgelegd, t.w. acht jaar. Nog geen commissie voor de watersnood In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter hedenmiddag meege deeld, dat hij terugkomt op zijn voornemen om thans een voorstel te doen met be trekking tot de samenstelling van een com missie voor de watersnood. Hij zal Dinsdag een desbetreffend voorstel doen. Dinsdag werd door de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een gemeenschappelijke markt ingesteld voor kolen, ijzererts en schroot. Op dit gebied vielen dus de tolgrenzen weg en nam de Hoge Autoriteit dus de bevoegdheden over van de nationale regeringen. Tijdens een speciale zitting van deze autoriteit in Luxemburg sprak o.m. haar vice-president, de Duitser PreuSTcer. Geen vetpot in Australië Gemis aan cultuur te hoge prijs Gebrekkige voorlichting Woensdag is aan de Javakade te Amsterdam de ontscheping begonnen van het m.s. „Fair Sea", het emigran tenschip dat onlangs naar Australië is vertrokken, zoals men zich nog wel herinneren zal naar aanleiding van de deining die toen in belanghebbende kringen is veroorzaakt. Het schip is nu teruggekeerd o.a. met ongeveer honderdvijftig emigranten die niet geslaagd zijn om in Australië een tweede vaderland te vinden. Er ligt iets triests over zo'n debarkatie. Geen juich kreten en uitbundige verwelkomingen. Alleen maar stille groepjes mensen met voor zo'n reis opvallend weinig We hebben pater Michael Muijzers, die als geestelijk verzorger van de emi granten de reis met de Fair Sea heen en weer heeft meegemaakt, heel even aan kunnen klampen. De oorzaak zo zei hij van hun terugkeer ligt niet zozeer in de omstan digheid dat ze het financieel daar niet konden bolwerken. Natuurlijk, met en kelen is dat wel het geval, maar de meeslen hadden het, materieel gezien, redelijk goed. Wat hen terugdreef naar Nederland was de geestelijke atmosfeer. Ze misten er bet huiselijk leven, want in Australië speelt zich het belangrijk ste af op straat. Zelfs zijn er terug gekomen die het financieel bijzonder goed hebben getroffen. Maar met het gemis van zoveel wat in Nederland van zelf spreekt, en met name van de cul tuur, vonden ze hun welstand te duur betaald. Een mens leeft niet van brood alleen. Bovendien aldus pater Michael moet men niet denken dat het daarginds zonder meer een vetpot is! Elf, twaalf Australische ponden is een heel gewoon weekloon, maar om te beginnen gaat daar al meer dan de helft van af voor de huishuur. En met vier pond doe je niet veel in een gezin! Hij verwachtte dat van de eerstvolgende groep emi granten naar Australië zeker tien pet, terugkeren. Aangenomen althans dat hiertoe nog gelegenheid is. Over de voorlichting was pater Mi chael allerminst te spreken. Evenmin als een handelsreiziger die in September 1952 met de Johan van Oldenbarneveld naar Australië is ver trokken en vandaag weer in Amster dam arriveerde. Vier maanden heeft h(j ginds als werkloze rondgelopen. Van wege de economische slapte werd hem Voor de hulpverlening De Mijnindustrieraad heeft in zijn laatste vergadering besloten de verdere hulpverlening voor de noodgebieden te bevorderen. Het daarvoor in aanmerking komende personeel zal in de gelegenheid worden gesteld op de Zaterdagen 14 en 21 Fe bruari zonder betaling twee uren extra te werken. De opbrengst van de meer- productie, welke hierdoor ter beschik king komt, zal geheel worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Van degenen, die niet in de gelegen heid worden gesteld over te werken, wordt aangenomen, dat zij in totaal één verlofdag of één dag loon of salaris af staan. De mijnondernemingen zullen aan deze laatste bedragen eenzelfde bedrag toevoegen. Het gehele personeel van de mijnen werd dank gebracht voor de bijdragen tot het welslagen van de eerste in het mijnbedrijf gevoerde actie. de baan niet gegeven die hem schrifte lijk dcor een firma was toegezegd. Al die tijd heeft hij vergeefs ingeschreven gestaan op een arbeidsbeurs. En ik was heus niet de enige, voegde hij er nog aan toe. Dat er met mij niet nog meer zijn teruggekeerd komt alleen omdat ik de overtocht toevallig nog betalen kon. Hij was ongeschoold en ongeschoolden hoeven' helemaal niet te gaan, zei hij. En zelfs als je een vak verstaat, is het bijzonder moeilijk. Alleen slagers. kunnen het daarginds best rooien. Die krijgen 17 pond per week! Toevallig troffen we ook een slagers vrouw die met de Fair Sea voor een korte vacantie in Nederland was terug gekeerd. De stemming aan boord, ver klaarde zij, liet veel te wensen over. Iedereen schimpte op Australië. Zelf echter had ze niets dan lof. Haar man verdiende goed en haar zwager had reeds na twee jaar een eigen huis kun nen bouwen. Dat had hij in Nederland nooit gekund. Natuurlijk, in het begin was het niet prettig. Ze hadden wel op hun blote knieën naar huis willen krui pen. Maar met de tanden op elkaar moet je door die eerste maanden heen. En dan gaat 't beter dan in Nederland, meende ze. Of liever: ging 't beter, voegde ze eraan toe. De beste tijd om naar Australië te emigreren, achtte ze voorbij. Er was nu inderdaad veel slap te; velen waren er werkloos. Asphaltering in Enschede (Van onze correspondent) In Enschede zal in de komende zomer een groot aantal wegen geasphalteerd resp. verbeterd worden. B. en W. stellen de raad voor om voor dit doel een cre- diet van liefst f 1.647.000 te verlenen. Belangrijke technische hulp uit Duitsland Materiaallening ter waarde van honderden millioenen (Van onze Haagse redacteur) Van Duitse zijde is Dinsdag bij monde van prof. Halstein, secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn, aan Nederland een be langrijk aanbod gedaan tot technische hulpverlening. Het betreft de ter beschikkingstelling van materieel voor het terstel van de getroffen gebieden ter waarde van honderden millioenen guldens, o.a.: 100 dieselpompen, 100 kilometer smalspoor, 40 locomotieven, 50 buldozers, kiepkarren, vrachtauto's, 50 draglines en een groot kwatum damwand. Dit materieel wordt aan ons land in bruikleen gegeven. De autoriteiten van de Duitse Bonds republiek hebben tot dit gebaar van allure besloten, naar aanleiding van een Nederlands antwoord op de vraag waaraan ons land behoefte heeft voor het herstel van de rampgebieden. De heer Lamping, Nederlands ambassadeur te Bonn, heeft dit aanbod in dank aan vaard. Vertegenwoordiger voortvluchtig Vrees voor ontdekking van verduistering Een Haarlemse uitgeverij van tech nische boeken is door een van haar vertegenwoordigers, een 35-jarige ge huwde Amsterdammer, voor een be drag van ruim f-ZSJxl 0 benadeeld. De man is voortvluchtig sinds Zaterdag en men vermoedt, dat hij zich in België ophoudt. De fraude is uitgekomen, door dat de man de vlucht genomen heeft. De directie van de uitgeverij was n.l. van plan een nieuw? administratievorm in te voeren eh had al haar vertegen woordigers een brief geschreven om een bespreking daarover op het hoofdkan toor te Haarlem bij te wonen. Ook de verdachte ontving deze uitnodiging, doch zag daarin een aanwijzing dat zijn manupulaties ontdekt waren. Hij vlucht te met een auto van de zaak naar Breda en liet enkele brieven achter aan zijn vrouw en aan de directie, waarin hij om clementie voor zijn misdrijf vroeg. De auto is in Breda in een garage aange troffen. De politie heeft aanwijzigen, dat de man naar België is uitgeweken. Een onderzoek naar de fraude heeft uitge wezen, dat de verduisteringen zich over vijf jaar uitstrekken. Bouwcentrum wil vorde ringen in herstel uitbeelden (Van onze Rotterdamse redacteur) In het Bouwcentrum te Rotterdam is in overleg met het Ministerie van Ver keer en Waterstaat overwogen een ma quette te vervaardigen van het door de watersnood getroffen gebied, waarop men de beschadigingen aan de water keringen had willen aangegeven en de vorderingen bij het herstel. Aangezien het maken van een dergelijke maquette vanwege het grote aantal dijkgaten op bezwaren stuitte, heeft men hiervan af moeten zien. Men is nu echter wel voor nemens kaai'ten te exposeren van de herstelwerkzaamheden in Zuid-West- Nederland, hetgeen ongetwijfeld vooral voor buitenlandse bezoekers van het Bouwcentrum interessant kan zijn. St. Carolussiekenhuis Den Bosch uitgebreid (Van onze correspondent) Het St. Carolus-zïekenhuis te Den Bosch is onlangs met een nieuwe vleu gel uitgebreid. Deze vleugel werd Woensdagmorgen dcor Mgr. Mutsaerts plechtig ingezegend en daarna officieel geopend door de voorzitter van de Zie kenhuisstichting St. Joan de Deo en St. Carolus-Borromeus, lr. H. M. Buskens. De dag was begonnen met een pontifi cale H. Mis, opgedragen door Mgr. Mut saerts met assistentie van rector J. de Kroon en rector H. Beex in de kapel van het ziekenhuis. De uitbreiding van het ziekenhuis be treft o.a. een nieuwe kinder- en rönt- gen-afdeling, uitbreiding van een aantal patiëntenvertrekken en een aula voor vergaderingen en cursussen. Bovendien werd gisteren feestelijk herdacht het 300-jarig bestaan van de Congratïe der Barmhartige Zusters van de H. Carolus Borromeus en het feit dat de zusters vijf en zeventig jaar in Den Bosch gevestigd waren. Voor deze ge legenheid was ook de algemene Overste van de Congregatie uit Trier naar Den Bosch gekomen. De officiële openings zitting werd o.m. bijgewoond door Mgr. Mutsaerts, burgemeester Loeff en wet houders van Den Bosch. mevr. De Quay v. d. Lande en oversten van andere huizen der Congregatie. Overstromingen ook in Midden-Java 7.500 evacue s Sinds Dinsdag zijn verscheidene gebie den op Midden-Java tengevolge van de zware regenval onder water komen te staan, aldus bericht A.P. De overstro mingen in Surakarta nemen een ernstig karakter aan. Volgens berichten, die in Djakarta ontvangen werden, stijgt het water in de stad nog steeds. Op sommige plaatsen reikt het tot de daken van de huizen. Uit de bedreigde streken zijn vele mensen geëvacueerd. De verbindin gen zijn veroroken. Uit Makassar werd gemeld, dat daar Zaterdag en Zondag morgen bij een storm twintig dorpshui zen vernield zijn. Er zouden geen slacht offers zijn. In Modjo (aan de Noordkust van mid- den-Java) is het water de dijkranden genaderd. Dinsdagnacht werden duizend personen geëvacueerd, waardoor het totaal aantal evacué's thans is gestegen tot zeveneneenhalf duizend. De kali Dengkeng in het Klatense (midden-Java) is buiten haar oevers getreden. Delen van de onderdistricten Karandowo, Bajat, Tjawas en Djuwi- ring zouden daardoor onder water staan. Ook het regentschap slagen (midden- Java) is door bandjirs geteisterd. Min stens duizend hectare sawah is hier overstroomd. In het regentschap Suko- hardjo is zelfs een oppervlakte van 2000 ha overstroomd. Moeilijkheden in het onderhouden van de verbindingen maken het onmogelijk de schade vast te stellen. Evenmin is bekend, of hier slachtoffers te betreuren zijn. Schade aan scholen valt mee (Van onze Haagse redacteur) De schade aan scholen in het getroffen gebied valt mee. Dit zei ons dr. J. P. Chr. de Boer, inspecteur van het Gym nasiaal en Middelbaar Onderwijs, terug gekeerd van een eerste oriëntaticbezoek aan Zuid-West-Nederland. In vele scholen is het water gelukkig slechts tot een hoogte van een metei gekomen. Dit is uiteraard niet bevor derlijk voor de conditie der gebouwen, doch wanneer hrt water binnen niet al te lange tijd zakt. zullen ze deze schade wel kunnen doorstaan Het is opmerke lijk, dat ook oude schoolgebouwen het bij de stormramp goed hebben gehouden. Dr de Boer deelde ons nog mede, dat de watersnood geen vertraging behoeft te betekenen in de studie van de leer lingen; geëvacueerde scholieren kunnen in andere plaatsen „bij"blijven en het volgend schooljaar dan gewoon bevor derd worden. Telefoonverbinding in Zeeland hersteld Op alle plaatsen in Zeeland en W- Braoant waar mensen wonen is thans weer een telefoonverbinding, doch de schade aan het telegraaf- en telefoon net loopt volgens deskundigen in de millioenen. Soms is de verbinaing nog provisorisch via een mobilofoon, hier en daar liggen noodkabels, maar zoals de toestand thans is kan men overal contact krijgen met de rest van Neder land en als het moet ook met het bui tenland. Een en ander is het werk geweest van de mannen van het telefoondistrict Breda, dat alle getroffen gebieden in Zeeland en N.-Brabant omvat en waar men onder leiding van de directeur van het district, ir. R. Diks, als paarden gewerkt heeft om de verbroken con tacten te herstellen. Wat meer is, men heeft er nog honderdvijftig extra ver bindingen bijgemaakt voor militaire posten, het Rode Kruis, de evacuatie- dienst, enkele burgemeesters en de aannemers, die thans reeds hard wer ken aan het herstel der dijken. Hon derd vijf en zeventig km. veldkabel is er door P.T.T.-personeel en militairen van het 2e regiment verbindingstroepen uitgelegd. Staatsraad Deckers 70 jaar 14 Februari hoopt staatsraad mr. dr. L. N. Deckers 70 jaar te worden. Er was, om dit feit feestelijk te gedenken, een uitgebreid huldigingscomité gevormd, waarvan dr. L. G, Kortenhorst voorzitter was. Van elke huldiging is evenwel on der de huidige omstandigheden afge zien. De binnengekomen gelden zullen aan het Nationaal Rampenfonds worden afgedragen. Twee jaar geëist tegen dader van roofoverval (Van onze correspondent) Enige tijd geleden is melding gemaakt van de overval op het station Horst Sevenum. De schrale buit bestond ech ter slechts uit dertig gulden. Tegen de dader, de 27-jarige H. uit Horst, is Dins dag j.l. voor de rechtbank te Roermond twee jaar met aftrek geëist. 18e Nederlandse Meireis naar Lourdes In de mooiste tijd van hèt jaar de Meimaand gaat. dit jaar de Neder landse Meireis voor de achttiende keer naar Lourdes. Zij is in Lourdes op de eerste Mei en de eerste Zondag in Mei. De Meireis is de eerste groep uit Ne derland, die telkenjare in het Maria- oord Lourdes verblijft. Deze reis is in de eerste plaats voor hen, die in het zomerseizoen hun Lour- desreis niet kunnen maken of wier ge zondheid minder warme reistijd vereist Nederl. opleggers voor Saoedi-Arabië Enige maanden geleden ontving een car- rosseriefabriek te Waddinxveen (N.V. Ver heul) van de Arabian-American Oil Co. een grote exportorder, bestaande uit de le verantie van 22 120-persoons opleggers, be stemd voor het vervoer van Arabisch per soneel door de woestijn. Een dezer dagen zal het eerste exemplaar van deze in Ne derland tot nu toe nimmer vervaardigde oplegger de fabriek in Waddinxveen ver laten teneinde vanuit Amsterdam per schip naar Saoedi-Arabië te worden getranspor teerd. (Van onze correspondent) Een felle brand woedde Woensdag morgen vroeg in het woonhuis annex slijterij van B.V. aan de Veenstraat te Enschede. De bewoners hadden 's avonds een door lekkage nat geworden matras en deken bij de haard geplaatst om tc drogen. De matras en deken zijn waar schijnlijk tegen de haard gevallen en veroorzaakten zodoende brand. Het vuur werd ontdekt door een spoorweg beambte, die op weg was naar zijn werk. De bewoners bevonden zich nog te bed, doch konden zich bijtijds in vei ligheid stellen. De brandweer kon niet verhinderen dathet woonhuis geheel uitbrandde. De slijterij en wijnhandel liepen veel waterschade op. Het drama te Herwijnen Acht maanden geëist tegen jachtopziener De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft acht maanden gevan genisstraf geëist tegen de jachtopziener W- B. uit Herwynen, die door de recht bank te Dordrecht was vrijgesproken van dood door schuld. Tegen dit vonnis had de Officier van Justitie appèl aan getekend. In December 1951 bevond B.. die on bezoldigd rijksveldwachter is, zich op een jachtveld te Herwijnen om een haas te gaan schieten. Op dit jachtveld zag hy een zekere M. van Z., wiens hond een haas achterna ging. Daar M. van Z. in overtreding was omdat hij de hond aan de lijn had moeten houden, riep de jachtopziener hem aan. M. van Z. maakte zich echter uit de voeten- De jachtopziener nam toen Van Z.'s fiets in beslag die tegen een bruggetje stond. Dit zag de broer van M. van Z., die daar in de buurt aan het werk was. Deze broer, L. van Z., wilde dat ver hinderen en kwam op de jachtopziener af. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij L. van Z. de jachtopziener met een groot mes bedreigd zou hebben. Om zich te verdedigen sloeg de jacht opziener L. van Z, met zijn jachtge weer, dat op een gegeven ogenblik af ging. Door het schot hagel werd L. van dodelijk getroffen. De procureur-generaal wees er in een uitvoerig requisitoir op, dat hier niet van doodslag gesproken kon worden. B. had echter naar zijn me ning niet met het geweer mogen manoeuvreren, zoals hij gedaan heeft. Hij is hoogst onvoorzichtig te werk gegaan. De procureur vroeg daarom een gevangenisstraf van acht maan-, den, De verdediger, mr. J. J. van Gent, bestreed dat B. onvoorzichtig gehan deld zou hebben. Hij kon niet voorzien dat het schot zou afgaan, want hy meende dat het geweer op veilig stond. Aan het einde van zijn pleitnota zeide spreker het te betreuren dat zij i cliënt tot op heden toe niet voldoende be schermd was tegen de woede der dorps bewoners, die hem deze geschiedenis niet kunnen vergeven. Uitspraak 25 Februari. Toneelgroep „Theater" in Arnhem Voorstel tot gemeente- subsidie Arnhem zaJ, als het daartoe strekkende voorstel van B. en W. wordt aangenomen het nieuw te vormen toneelgezelschap „Theater", dat zich in de Gelderse hoofd stad zal vestigen, over dit jaar een subsidie van t 13.000.en over de twee volgende jaren van 20.000.toekennen. De pro vincie Gelderland heeft reeds f 15.000.— beschikbaar gesteld, bij Provinciale Staten van Overijssel is een subsidievoorstel tot een bedrag van 1 10.000— aanhangig. Vrij wel alle gemeenten in de beide provincies, die daarvoor in aanmerking komen, hebben hun medewerking toegezegd en het bedrijfs leven zal zich evenmin onbetuigd laten, zodat de 80.000.die het Rijk als voor waarde heeft gesteld voor haar subsidie van 80.000.—, zal bereikt worden. Het gezelschap zal dan kunnen starten op een basis van 160.000.per jaar. Overstrominkje in Enschede (Van onze correspondent) Bewoners van een tiental huizen aan de Rigtcrsbleekweg te Enschede zagen gisteravond tot hun grote schrik hun woning plotseling vol met geelachtig water stromen. Het water, dat in een oogwenk bijna een halve meter liopg stond, was vermengd met zand afkom stig van een bouwterrein langs de spoor lijn Enschedc-Hengelo. Het zand. door een zandzuiger wordt weggegraven, wordt via een pijpleiding naar de ande re zijde van het Twente-Rijnkanaa! ge spoten, waar het gebruikt wordt ter ophoging van een aldaar aan te legden bouwterrein. De „dyk" rondom terrein begaf het gisteravond, zodat het water plotseling de ongeveer twee meter lager gelegen woningen aan de Rigters- bleekweg binnenstroomde. Spoedig stond ook de straat zelf ge heel blank. Personeel van de Dienst Gemeentewerken en brandweerlieden begonnen direct met het dichten van de stuk geslagen „dijk", nadat de aanvoer van zand en water was stopgezet. Zo doende kon de watertoevloed vrij spoe dig gestopt worden. In de woningen bleef, nadat het water via de straatriole- rings was weggevloeid, een laagje, mod der achter. Leeuwarder raad Motie Friese plaatsnaam- borden aangenomen (Van onze correspondent) In de Leeuwarder gemeenteraad is Woensdag tijdens de behandeling van de begroting door B- en W. een motie aangenomen tot het aanbrengen van Friese plaatsnaamborden. B. en W. wil den ten aanzien van deze kwestie een afwachtende houding aannemen totdat het vraagstuk van het Fries in het rechtsverkeer in het algemeen nader is geregeld. Maar vooral ook omdat reeds een aantal andere gemeenten is voor gegaan en de minister van Verkeer en Waterstaat heeft verklaard dat de wet zich niet tegen het plaatsen van twee talige plaatsnaamborden verzet, werd deze kwestie nu opnieuw ter sprake gebracht. Mr. J. van der Schaaf diende na enige discussie een motie in die door de fractie .oorzitters werd ge steund en vervolgens door B. en W. werd overgenomen. Spaarbankboekje vervalst Tot twee jaar veroordeeld (Van onze correspondent) De 26-jarige timmerman G. B. is door de Leeuwarder rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek, zulks overeenkomstig de eis wegens oplichting van een P.T.T.-amb tenaar door vervalsing van een spaar bankboekje. B. vulde steeds enkele cijfers in voor het bedrag dat hij wer kelijk ingelegd had en op deze wijze wist hij omstreeks negenhonderd gulden in zijn bezit te krijgen. Communisten dreigen: Volledige blokkade van West-Berlijn Als E.D.G.-verdrag door Bonn wordt geratificeerd De (communistische) socialistische eenheidspartij, de S.E.D., heeft in een proclamatie gedreigd dat West-Berlijn volledig zal worden afgesloten als de republiek van Bonn het W.-Europese Defensie-verdrag zal ratificeren. Adenauer heeft de datum van de ra tificatie van het E.D.G.-verdrag vastge steld tussen 10 en 15 Maart a.s. In de proclamatie van de S.E.D. werd o.m. gezegd, dat de bezettende mogend heden door West-Berlijn op te nemen in het agressieve militaire systeem van de oorlogspacten ten slotte de viermo gendhedenovereenkomst van Berlijn rchenden, hetgeen geen ander gevolg kan hebben dan een verdere isolatie, en in gevaar .brengen van de West-Berlijn- i se bevolking. LAATSTE NIEUWS Op nieuw springtij Met ingang van vandaag zal de Brit se radio-omroep, de B.B.C., baar pro gramma's ieder uur onderbreken o a mededelingen te doen over eventueel gevaar voor nieuwe overstromingen, die zouden kunnen voortvloeien uit het ti verwachten nieuwe springtij. De waarschuwingen zullen ook 's nachts worden uitgezonden. Bij Sut ton on Sea, in het zwaargetroffen Lincolnshire, sloegen vanmorgen de golven reeds over de dijken. In het Noorden van Engeland woedden zware sneeuwstormen. verschillende dorpen zijn reeds van de buitenwereld afgesneden. Honderden auto's zijn onder een dikke laag sneeuw bedolven en door hun bestuurders verlaten. De stormen worden ook in het Zuiden ver wacht. De minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat in de be dreigde gebieden een geïmproviseerd al armsysteem van licht, en geluidsseincn is ingericht om voor mogelijk nienw overstromingsgevaar te waarschuwen. De politie zal o.a. gebruik maken van lui dsprekersauto's. Vooral op het reeds zwaar getroffen eiland Canvey, in de monding van de Theems, is men op zijn hoede. Er liggen hopen zandzakken gereed voor diet ting van bressen. Gisteren zijn de Theems, de Ouse en de Lea op verschillende punten buiten haar oevers getreden. De waterstand is extra hoog tengevolge van de zware regens. Bekend waterstaatkundige Prof. Thijsse komt terug uit de V.S. Prof. ir. J. Th. Thijsse hoogleraar en directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, een van Neder lands vooraanstaande deskundigen op waterstaatkundig gebied, die kort gele den naar de V.S. is vertrokken om daar colleges te geven, zal in verband met de ramp naar ons land terugkeren. Prof. Thijsse is nauw betrokken bij het plan om de zeegaten tussen de Nieuwe Wa terweg en de Westerschelde af te sluiten. Mr. Roolvink aanvaardt Kamerlidmaatschap Het bestuur van de K.V.P. heeft rar. E, Roolvink. benoemd lid der Tweede Kamer, uitgenodigd die benoeming niet te aanvaarden. Naar het oordeel van de heer Roolvink zou dit betekenen de goedkeuring van een overtreding van het kiesreglement van de partij en hy meent daarom aan die uitnodiging geen gevolg te kunnen geven. Hij zal in be roep komen bij de partijraad en heeft inmiddels in overeenstemming met de bepalingen van het reglement het lid maatschap van de Tweede Kamer aan vaard. Het secretariaat van de K.V.P heeft desgevraagd medegedeeld, dat het partijbestuur Zaterdag 1.1 na een zeer ruime bespi'eking eenstemmig heeft be sloten de heer Roolvink te verzoeken zijn benoeming niet te aanvaarden, zulks op grond van de bepalingen van het reglement. Zoals men weet. betreft het de op volging van mej. dr. De Waal. die een kwaliteitszetel bezette, waarvoor mej. dr. De Vink als plaatsvervangster op de candïdatenlijst staat. De Tweede Kamer heeft vanmiddag be sloten tot toelating van mr. E. Roolvinlc. Nadat de heer Roolvink de voorgeschreven eden had afgelegd en de voorzitter een ge lukwens had uitgesproken, nam het nieuwe lid zijn plaats in. De Koningin spreekt met ministers Koningin Juliana heeft in de loop van de dag in het paleis aan het Lange Voor hout te 's-Gravenhage vertoefd voor het voeren van besprekingen. Zij heeft ach tereenvolgens ontvangen de ministers Luns, Mansholt, Algera en Beyen. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ac*h- ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms. „Willem Ruijs" (2 Maart). Ned.-N.-Guinea: ms. „Amstelbron" (5 Maart). Ned. Antillen: ms. „Willemstad" (17 FebrSuriname: ss. „Cottica" (18 Febr.. Unie v. Zuid-Afrika en Z.W- Afrika: ms. „Stirling Castle" (14 Febr.). Canada: ss. „Groote Beer" (18 Febr.). Australië en Nw.-Zeeland: ss. „Hima laya" (19 Febr.). Zuid-Amerika (niet Brazilië: ss. „Andes" (28 Febr,). Brazi lië: ss. „Alioth" (24 Febr.). Journalist veroordeeld Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren een 44-jarige Amsterdamse journalist terzake van eenvoudige be lediging en smaadschrift jegens een ambtenaar, veroordeeld conform de eis tot f 200 boete subs, een maand. De journalist had in het voormalige weekblad „De Vlam" twee artikelen gepubliceerd. Het ene luidt: „Wester ling. de reactie blaast verzamelen", het andere: „De arrestatie van Westerling". In het eerste keerde de schrijver zich tegen een periodiek, dat uitgegeven wordt door de journalist J. Fabius uit Den Haag. „De Nieuwsbrief", welk blad hij laster verweet. Dit gaf de heer Fa bius aanleiding een klacht in te dienen igens laster. '.n het tweede artikel verweet de journalist o.a. staatsraad dr. J. W. Meijer Ranneft: „stukken aan publica tie ten behoeve van de koloniale reac tie prijs te hebben gegeven", waardoor hi wegens smaadschrift werd vervolgd. Het hof wees de civiele vordering van f 1j0, die de staatsraad had ingesteld, toe en bovendien werd de journalist veroordeeld aan de staatsraad diens kosten, begroot op f 75. te betalen. Uitgevers voor het Hof Gisteren hebben drie Amsterdam se uitgevers-boekhandelaren in hoger beroep voor het Amsterdamse Ge- echtshof terechtgestaan omdat zij por nografische lectuur uit Frankrijk heb ben ingevoerd. De Amsterdamse recht bank had ieder f 500 boete opgelegd; de procureur-generaal bij het hof eiste tegen twee hunner f 500 boete en een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en tegen de derde, die er zijn beroep van maakte om dergelijke lec tuur in te voeren, f2000 boete en drie maanden voorwaardelijk met drie iaar proeftijd. De verdachten beriepen er zich op dat de Amsterdamse politie de lectuur kende en geen bezwaar tegen de invoer had gemaakt. De verdedigers pleitten vrijspraak. Uitspraak 25 Febr.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4