Verkeersweg over Moerdijk mogelijk sneller gereed dan de spoorlijn 34 MILLIOEN VOOR HET NATIONAAL RAMPENFONDS Aanlegsteigers voor treinboten in Hoek van Holland moeten geheel vernieuwd worden :mm. Reeds 3700 cadavers verwerkt Evacué s op Het Loo Minister Algera wenst systeem der waterschappen niet prijs te geven Het bouwen van terpen wordt overwogen Konijnen voor evacué's in Utrecht DE TIJD DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 DE SCHADE VOOR DE NEDERLANDSE SPOORWEGEN Langzaam baant een zandtrein zich een weg door de vernielingen, die aangericht zijn aan de spoorweg bij het Moerdijk-kanaal. Met het zand herstelt men voor de trein u'il de spoordijk. Als de rails hersteld is, zeult de trein weer verder. 300 Duitsers hielpen bij overstromingen Een detachement van driehonderd Duitsers heeft de Amerikaanse troepen geholpen bij de bestrijding van de wa tersnood. De Duitsers maakten deel uit van de compagnieën arbeidsdienst, die aan het Amerikaanse leger verbonden zijn. De Duitsers bestuurden de dukws. waarmee velen uit hun geïsoleerde po sitie zijn gered en verleenden hulp bij 't herstel van de dijken. Ook verricht ten zij medische diensten. Binnenkort zal in Canada een extra editie in het Nederlands en Engels ver schijnen van het immigrantenblad ..Ne derlandse Post". De prijs van het blad. dat geheel gewijd zal zijn aan de Na tionale Ramp, bedraagt twee dollar. De gehele opbrengst komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. VIJFTIG TREINEN MET BASALTSLAG UIT FRANKRIIK ONDERWEG (Van onze speciale verslaggever) Nu op vele plaatsen het water begint te zakken, kan men een globaal overzicht krijgen van de gevolgen van de ramp, die in de eerste uren van 1 Februari de Zuid-West hoek van ons land heeft geteisterd. Voor de Nederlandse Spoorwegen valt de schade, die aan haar outillage is aangebracht, nogal mee. De bruggen en viaducten in het rampgebied hebben het woedende geweld van het water glans rijk doorstaan. Alleen is op vele plaatsen grote schade toegebracht aan de spoor baan en aan de installaties voor de beveiliging van de baanvakken. Gedurende de gehele Zondag, toen de berichten over de omvang van de watersnood steeds schrikwekkender werden, durfde de directie van de N.S. niet te hopen, dat met het herstel van haar uitrusting een bedrag van minder dan tien millioen gulden gemoeid zou zijn. Die donkere gedachten zijn evenwel opgeklaard en hoewel met geen mogelijkheid een bedrag is vast te stellen, is het wel duidelijk geworden, dat het herstel zeker niet meer dan vijf millioen zal kosten. Ingenieur Den Hol lander, president-directeur van de N.S., zeide te rekenen op „een bedrag tussen een half millioen en vijf millioen gulden". Hoe dat zij, rond 25 Februari zullen alle kleinere versperringen, die het spoorwegverkeer in het rampgebied belem meren, zijn opgeruimd. Rond de 15e Maart zal het vervoer over de Moerdijkbrug weer mogelijk zijn. Het kan echter nog maanden duren voordat de trein weer rjjdt van Bergen op Zoom naar Vlissingen. Reeds zijn in de loop der voorbije anderhalve week een zeer groot aantal herstellingen aan verwoeste of afgekalf de spoordijken aangebracht. Aan de ha vensporen van Rotterdam is men druk bezig. Men hoopt dat er deze maand nog treinen over zullen rijden. In Hoek van Holland moet een geheel nieuwe aan legsteiger voor treinboten worden ge bouwd. Na de ramp kon hier nog slechts één schip meren in plaats van drie. Die steiger had echter reeds lang vernieuwd moeten worden. De vernielingen van 1 Februari heeft men aangegrepen om deze vernieuwing definitief uit te voe ren. Tussen Sliedrecht en Giesendam zakt het water geregeld. Men mag aannemen dat daar de volgende week weer trei nen zullen lopen. Op 16 Februari zal de eerste goederentrein weer van Gorkum naar Dordrecht rijden. Gisteren heeft men de eerste locomotief over het baan vak gestuurd. Vandaag gaan er enkele zandtreinen overheen. Als die proeven slagen zal de geregelde dienst hervat worden. De Dongen- en Amercentrales kunnen thans weer vanuit 's-Hertogen- bosch bereikt worden. Op 4 Februari was het gat in de spoordijk bij Geer- truidenberg weer gedicht. Dit zijn de belangrijkste verbete ringen die sedert de vorige week in de benarde toestand zijn ingetreden. De grootste problemen leveren echter de grote verwoestingen aan de spoor baan ten Noorden en ten Zuiden van de Moerdijkbrug en aan de lijn van Bergen op Zoom naar Vlissingen op. Met het herstel hiervan zullen maan den gemoeid zijn. Het emplacement van Lage Zwaluwe staat thans vrijwel droog. Daar heeft het water een verschrikkelijke ravage aangericht. Het seinwezen. dat daar pas was gereviseerd, is volkomen vernield Het nieuwe seinhuis is door het water van zijn plaats gespoeld en hangt hele maal scheef. Een seinpaal is in het Naar verluidt liepen Maandag, toen bekend werd, dat er geen schade aan bruggen en viaducten van de Nederlandse Spoorwegen was aan gericht, de mensen van de afdeling bruggenbouw mei opgestreken ve ren door het hoofdgebouw in Utrecht. „Onze bruggen hebben het toch maar uitgehouden", was hun Uitroep. ..Jammer genoeg hebben jullie ze niet lang genoeg gemaakt", was het enige en snedige antwoord, dat de andere personeelsleden van N. S. konden hebben. Advertentie KOU en GRIEP i kunt U bestrijden met de f zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK IHHEMEH Destructiebedrijf Rotterdam Het destructiebedrijf „Gekro" te Rot terdam (voormalig Overschie) heeft tot Dinsdagavond reeds 3700 cadavers ver werkt, afkomstig uit de geteisterde ge bieden. De directeur van dit bedrijf schatte, dat hiermee ongeveer de helft verwerkt is van wat dit bedrijf aan dode dieren kan vervrachten. De verwerkte cadavers zijn hoofdzakelijk runderen en paarden. De directeur meende, dat in de Krim- pener- en Alblasserwaard de dode die ren verwijderd zijn; in de Hoekse- waard gaat het de goede kant op en van Voorne en Putten schatte hij reeds meer dan vijftig proent gehad te hebben. De huiden van de dieren brengen f 25 tot f30 per stuk op en aan de hand van eventuele oornummers kan worden na- Rampenfonds Commissies voor Huisraad- schade en Maatsch. Werk Het Nationaal Rampenfonds heeft eer. commissie ingesteld, die de kwestie zal bestuderen van de vergoeding voor door de watersnood veroorzaakte huisraad- schade. Aan deze commissie is opgecka- gen op korte termijn verslag uit te bren gen. In dezelfde vergadering werd een commissie benoemd, die advies zal uit brengen over de in het noodgebied te nemen maatregelen betreffende het maatschappelijk werk. Het heeft nog geen zin aan het fonds brieven te schrij ven met het verzoek voor een schade- uitkering in aanmerking te komen. Katholieke scholen en de Watersnoodpostzegel 1953 Het comité Watersnoodpostzegel 1953, deelt mede, dat er van de zijde van de Katholieke autoriteiten, met name van het R. K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding,, geen bezwaar be staat voor de R. K. scholen aan de actie Watersnoodpostzegel 1953 van harte mee te werken op dezelfde wijze als bij de kinderpostzegelactie steeds is ge schied. gegaan wie de eigenaar van de dieren was. Normaal kreeg de veehouder ne gentig procent van de huid vergoed: hoe een en ander nu zal gaan moet worden afgewacht, aldus de directeur Uit hon derd kilo van de cadavers verkrijgt men bij de verwerking vierentwintig procent diermeel, dat in kippen- en varkens voer wordt verwerkt tot een percentage van zeé tot acht procent. Verder ver krijgt men hieruit acht procent vet, dat voor technische vetten wordt aange wend, de rest is water. Lepeltjes ten bate van het Nationaal Rampenfonds In Utrecht is opgericht het comité Lepeltjes Actie ten bate van het Natio naal Rampenfonds. Dit Comité heeft een zwaar verzil verd lepeltje in omloop gebracht dat door dc Sola Fabriek te Zeist tegen kostprijs wordt geleverd. Zo zal het het Comité mogelijk zijn ongeveer 1.per lepeltje over te maken aan het Nationaal Rampen fonds. Wanneer ƒ2.wordt overgemaakt op giro 116116 ten name van de pen ningmeester de heer C. A. Walhof. Van Alphenstraat 18, Utrecht, wordt het le peltje franco toegezonden. Overwerkvergunning verlengd Ten behoeve van de noodgebieden Zoals bekend, is 2 Februari voor ar beiders van zestien jaar en ouder inge volge de Arbeidswet 1919 vergunning verleend in ondernemingen, waarin werkzaamheden worden verricht ter voorziening in de behoeften der getrof fen gebieden steunacties hieronder begrepen langer te werken en wel tot het maximum aantal uren, dat krachtens de Arbeidswet voor de be trokken werknemers bij vergunning kan worden toegestaan. Deze algemene ver gunning, die aanvankelijk gold tot en met Zaterdag 14 Februari, is thans ver lengd tot en met Zaterdag 28 Februari. Een stationschef, die drijft in zijn wachtkamer bij vloed en een wegopzichter die alle schade alleen opknapt uiterst behulpzaam. In Frankrijk zijn vijftig treinen met tienduizend ton van dit kostbare materiaal geladen en naar Nederland gezonden. Voordat de Noor der oprit van de brug echter weer te gebruiken is. moeten eerst de gaten in de dijk langs de Dordtse Kil dicht worden gemaakt. Daar heeft Water staat tenminste een maand voor nodig. Zodat het wel 15 Maart zal worden voordat de Noord-Zuid-verbinding is hersteld en weer treinen lopen van Dordrecht naar Breda. Het zwaarst is de lijn door Zeeland, van Bergen op Zoom naar Vlissingen, beschadigd. Bij Bergen op Zoom zijn de rails over een lengte van 1400 meter weggespoeld. Hier is men echter bezig het gat in de dijk van de z.g. „Augusta Polder" te dichten. Volgende week komt Waterstaat daarmee klaar. Dan kan het baanvak worden hersteld. De lijn, die langs Rilland-Bath over Zuid- Beveland loopt, heeft over een lengte van 3 ie K.M. onder water gestaan. Op sommige plaatsen is de spoordijk hier zwaar beschadigd. Bij Kruiningen staat bij vloed bijna anderhalve meter water op de baan. Op het station Kruinïngen-Ierseke woont nog steeds de stationschef. De man leeft echter midden in het water. Bij eb stroomt het zijn stationnetje uit, maar bij vloed neemt het weer bezit van zijn wachtkamer en speelt het met Hollands Diep gewaaid en er is geen spoor meer van te vinden. Van een trein van twintig wagons die daar heeft gestaan zijn tien wagons op één oor ge zakt omdat de rails verzonken. Vanuit Breda tracht men thans met zandtreinen het emplacement te nade ren. teneinde de gaten die in de spoor weg zijn ontstaan te dichten. De groot ste schade is echter ten Noorden van het emplacement, aan de Zuidelijke op rit van de Moerdijkbrug aangebracht. Daar zit een diep gat van 800 meter lengte. Dit is zeer moeilijk te dichten, wanneer niet eerst de gaten in de dijk langs het Hollands Diep worden weg gewerkt. Hier is de Rijkswaterstaat met hulp der Amerikaanse genietroepen druk bezig. Verwacht wordt, dat de verkeersweg eerder droog zal zijn. Is dat het geval, dan zal N. S. daarover onmiddellijk busdiensten van Breda naar Dordrecht vice-versa instellen. Aan de Noord zijde van de brug heeft de spoordijk weinig geleden. Toch zijn daar de rails op verschillende plaatsen weggeslagen. Alle basaltslag, dat daarop lag, is ver dwenen. Dat basaltslag is uiterst moeilijk te krijgen. Het moet geïmporteerd wor den en is erg duur. De Franse Spoor wegen zijn hiermee de Nederlanders de tafels en stoelen die daar staan. Zo doende kan hij alleen bij eb gepro viandeerd worden. Ook in Sloedam de verbinding tussen Zuid-Beveland en Walcheren zijn gaten in de spoor dijk geslagen. De wegopzichter, Colijn, heeft daar echter alles alleen opge knapt. Hij heeft het hoofdbureau in Utrecht laten weten dat hij geen hulp nodig had. Met zestig man is hij aan het werk getogen. Er zat een groot gat over de gehele breedte van de dub bele spoordijk. Iets verder heeft hij de dijk onder een der twee spoorlijnen weggegraven en met het vrijkomende zand is hij bezig het gat te dichten. Deze week komt hij daarmee klaar. Dan is er weer enkel spoorverbinding tussen Zuid-Bcveland en Walcheren en gaat er een trein rijden van Vlis singen langs Goes tot Kapelle-Bïeze- lirige. Tol nu toe wordt de verbinding tus sen Vlissingen en Bergen op Zoom on derhouden met autobussen, die driemaal daags over Antwerpen en Breskens rijden. Van deze dienst wordt zeer druk gebruik gemaakt. Tot nu toe zijn onder het personeel van de spoorwegen tengevolge van de watersnood geen dodelijke ongevallen, noch ernstige ongelukken voorgevallen. Dat komt voornamelijk door de geluk kige omstandigheid dat in de nacht van Zaterdag op Zondag nooit goederenver voer door de N.S. plaats vindt. Veiligheid na rampspoed (Van onze verslaggever) Onmiddellijk na haar eerste bezoek aan de noodgebieden heeft Koningin Juliana, zoals reeds eerder gemeld, spontaan een grote vleugel van het koninklijk paleis Het Loo ter beschikking van evacué's gesteld. In dit waardige en rustige paleis hebben nu reeds dertig bejaarde mensen uit Zierikzee een geriefelijk on derdak gevonden. Bijna de gehele Oostlijke vleugel is voor hen gereserveerd. Na de koninklijke geste van de Ko ningin heeft men hier met spoed de nodige voorzieningen getroffen. In de kamers die geen centrale verwarming hadden is een kachel of een haard ge plaatst. Naast iedere kamer bevindt zich een ruime badkamer. In een der grotere vertrekken is een gemeenschappelijke eetzaal ingericht. In de keuken arriveert een ganse inventaris afkomstig uit Den Haag. De koks zijn uit Soestdijk naar hier gekomen. Als recreatiezaal doet dienst een hoog vertrek met donkere lambrizeringen en een classisistische schouw. De bejaarde evacué's genieten er van de grote rust en veiligheid na de doorstane rampspoeden. In de brede vensternissen en op de tafels staan fleurige tulpen. Hier kan men als be jaarde vluchteling uit het noodgebied weer tot rust komen, en zijn lotgenoten uitvoerig het verhaal doen van de woe lige belevenissen van de afgelopen da gen. In een ander gedeelte van de vleu gel worden nog meer appartementen in gereedheid gebracht. Er is nog plaats voor ruim zeventig evacué's. In een ver warmde eetzaal op de eerste verdieping geven hoge vensters uitzicht op het kale en glimmende geboomte van het grote Evacué's uit een Tehuis voor Ouden van Dagen te Zierikzee hebben een ko ninklijkonderkomen gevonden in het Paleis het Loo, dat voor het herbergen van vluchtelingen uit de rampgebieden door H. M. Koningin Juliana gedeeltelijk beschikbaar werd gesteld. De bejaarden zijn met bussen naar hun nieuwe ver blijfplaats gebracht. natte park. De oudjes beseffen met dankbaarheid dat het goed is om binnen te zijn. Midden in het park staat een beeld, een engel van marmer, met een gouden trompet aan de mond. Het is het beeld, door de Nederlandse vrouwen aangeboden aan Koning Willem III, uit dankbaarheid voor Zijner Majesteits hulp ten tijde van de watersnood van Wijziging Kieswet: Intrekking bewilliging candidaatsstelling niet mogelijk Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet. Aan de memorie van toelich ting van de minister van Binnenlandse Zaken is het volgende ontleend: Het is de laatste decennia enige malen voor gekomen, dat een candidaat tevergeefs heeft getracht de door hem onderte kende schriftelijke verklaring van be williging in dj»_candidaatstelling in te trekken. Wannéér ué candidaat dit dëed bij of na inlevering van de candidaten- lijst bit' het hoofdstembureau, kwam het hoofdstembureau in een situatie te verkeren, waarin de Kieswet niet na drukkelijk voorzag. De verschillende colleges van Ge deputeerde Staten hebben bedoelde intrekking eenstemmig voor niet mo gelijk verklaard. Ook naar de mening van de minister dient in een voor schrift te worden bepaald, dat deze intrekking niet mogelijk is. De minister is tot dit voorstel ge komen uit de overweging, dat een tegenovergestelde regeling tot ernstige gevaren voor een goede gang van zaken bij de candidaatstelling zou kunnen leiden. Bij het vaststellen van de nieuwe Kieswet is er naar gestreefd de bepa lingen betreffende de plaatsvervanging en het begin en einde van het lidmaat schap bij de vertegenwoordigende li chamen zoveel mogelijk gelijkluidend te maken. Met betrekking tot de voor schriften aangaande het einde van het lidmaatschap is daarbij evenwel nage laten een bepaling op te nemen, inhou dende dat het lidmaatschap van de Provinciale Staten, onderscheidenlijk van de Raad ook verloren gaat, wan neer een lid een uitgesloten betrekking vervult of aanneemt. Het komt de mi nister voor, dat voornoemd voorschrift gelijkelijk voor de leden van alle ver tegenwoordigende lichamen dient te gelden, weshalve wordt voorgesteld ar tikel W 1, eerste lid, in genoemde zin aan te vullen. Naar zijn mening kan hier volstaan worden met de invoeging dat het lid zijn lidmaatschap verliest bij vervulling van een daarmede on verenigbare betrekking. Tweede Kamer bespreekt de watersnood (Vervolg van pag, 1) Na deze zeer openhartige inzage in de boeken, heeft de minister de publca- tie in het orgaan „De Ingenieur" be sproken, die wij ook in ons blad heb ben vermeld. Daarin wordt gezegd, dat deskundigen reeds jarenlang tegen ver zwakking van onze dijken hebben ge waarschuwd. Wanneer men in niet- ambtelijke wetenschappelijke kringen meent, dat er werkelijk moet worden gewaarschuwd, omdat de verantwoor delijkheid dat eist. dan moet nien dat ter bevoegder plaatse doen. Men zal de deur van mijn departement voor deze tips open vinden, aldus de minister. Maar noch ik, noch mijn voorgangers hebben degenen die met die publicatie achteraf komen opdagen, ooit gezien. De geruchten, als zou de verhouding tussen Rijkswaterstaat en de Provincia le Waterstaat minder goed zijn, verwees hij naar het rijk der fabelen. Hij was het eens met de Kamerleden, die meer aandacht vroegen voor de binnendijken, die een wellicht uit het oog verloren uiterst belangrijke functie hebben en beloofde bijzondere toezeggingen m deze. Aan de mededelingen van minis ter Drees kon hij nog toevoegen, dat het waarschuwingssysteem wel degelijk volgens de regels heeft gefunctioneerd De dijkwachten waren op hun post, maar zij konden tegen het geweld van deze storm niets uitrichten. Zij hebben gewaarschuwd met het bekende gevolg, dat men hun adviezen vlak achter de dijk in de wind sloeg. Inderdaad, de be volking achter de tweede dijken zijn niet gewaarschuwd, maar wat zou dit- uitgehaald hebben. Daar had men zich zeker veilig gewaand achter dijken die sinds mensenheugenis niet waren door- gebrolcen, Op de beschouwingen van mr. Oud omtrent de noodzaak tot reorganisatie van de waterschappen antwoordde de minister, dat inderdaad het scheppen van grotere eenheden te bezien zou zijn, mits men maar niet het kind met het badwater wegwerpt. Er mag in ons waterschapswezen geen verandering komen die schade zou doen aan de beginselen van autonomie voor de la gere organen. In eerste instantie is dit alles materie voor de provinciale besturen, waaronder de waterschappen ressorteren. De financiële verhouding van het Rijk tot de waterschappen achtte de minister een studieobject van groot belang. Misschien is het wel een vraagstuk voor een commis sie-Oud voegde hij er veelbetekenend aan toe. Hii herinnerde eraan, dat de Unie van Waterschappen terzake nut tige voorarbeid zou kunnen verrich ten. Bij het bespreken van de ontwerp- noodwet kwam het door het Rijk uit te voeren en te financieren herstel aan de dijken ter sprake, waarbij de minister onmiddellijk op het principe der auto nomie teruggreep en mededeelde, dat hij de bestaande organen zoveel mogelijk zou inschakelen. Via de verantwoorde lijkheid van de minister zal de volks vertegenwoordiging dan toch controle uit kunnen oefenen. Terzake is met de provinciale besturen reeds overleg ge pleegd. Het repareren van de hoofd- en buitenwaterkeringen waarop de nood wet betrekking zal hebben, noemde hij een geweldig object. Wat de practische kant van de plan- De directie en het personeel van de Provinciale Gelderse Electriciteitsmaatschappij te Nijmegen heeft tot nu toe reeds 56.000 gulden aan het Rampenfonds geschonken. In Dwingelo heeft men ruim 31 gul den per gezin voor het Rampenfonds gegeven, to taal 23.392 gulden. De Werkspoor N.V. (Amsterdam en Utrecht) hoopt meer dan 400.000 gulden over te maken. Het resultaat van zeventien uren overwerk van het ge hele personeel, terwijl het aldus verkregen bedrag door de directie wordt verdubbeld. Oud-Beijerland heeft 60,000 gulden opgebracht. De gemeenteraad van Beesd geeft de presentie gelden van de Dinsdag gehouden raadsvergadering aan het Rampenfonds. Gouda heeft ruim ander-hal ve ton bijeengebracht. Limburg heeft 815.000 gulden ingezameld, niet inbegrepen de bijdrage van de mij nen, de collectes van het Rode Kruis en de kerk- collectes. De gezamenlijke Nederlandse jeugdorganisaties en de instellingen van het jeugdwerk hebben 35.000 zuiden biieengcbracht. Zoals bekend is hebben ook de Protestantse ker ken Zondag 8 Februari een collecte gehouden voor de slachtoffers van de watersnood. Bij de questor- generaal van de Ned. Herv. Kerk was reeds Dins dag een bedrag binnengekomen van 212.606 gulden, afkomstig uit 80 van de 1400 Hervormde gemeen ten. Ook uit het buitenland ontvangen de kerken vele bijdragen en toezeggingen. Het gezamenlijk personeel van P. de Gruyter en Zn. N.V. te 's-Hertogenbosch heeft voor het Ram penfonds 25.000 gulden opgebracht. De directie heeft hieraan 50.000 gulden toegevoegd. Tot gisteravond was er bij het Nationaal Ram penfonds In totaal ruim 34 millioen gulden binnen gekomen. Prins Regnier III, regerend vorst van Monaco, heeft de Nederlandse consul aldaar, de heer E. A. J. de Kuyper, een bedrag van twee millioen Franse francs overhandigd. We vermelden voorts, zonder commentaar, dat het (communistische) Wereldvakverbond als „eerste blijk van solidariteit" een bedrag van vijf millioen Franse francs aan de E.V.C. heeft overgemaakt. Het is echter niet zeker dat dit bedrag aan het Ram penfonds wordt afgedragen. De kans is groot, dat de E.V.C. dit bedrag zelf verdeelt! Rode Kruisverenigingen over de gehele wereld hebben tot dusverre ten naaste bij 10 millioen dollar aan geld bijeengebracht voor hulp aan de slacht offers van de overstromingen in Nederland, Enge land en België. In dit bedrag zijn zowel de bijdra gen begrepen, die door de Nationale Rode-Kruis- organisaties zijn geleverd, als ook het geld, dat van de regering ontvangen is. Bovendien zijn goederen ter waarde van meer dan één millioen dollar inge zameld. En tenslotte maken we nog even gewag van een enorme doos petten, die de firma Witteveen ons heeft gestuurd om door te zenden naar een aantal evacué's uit het noodgebied, over wie onze speciale verslaggever Maandag j.l. heeft gemeld, dat zij dringend behoefte hadden aan petten, wandelstokken en schorten. De zending is inmiddels doorgestuurd en in dank aanvaard. iiiiiiiiiimuiiiiiiiitiiHiiiiiimiiMiiitiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimmiimiiiiiiiitiiiiiiniii De Waalwijkse Bond van Schoenfabrikanten heeft besloten 50 a 60.000 gulden beschikbaar te stellen voor het Nationaal Rampenfonds. Texel, dat zelf tot de door de watersnood getrof fen gebieden behoort, heeft aan het Utrechts comi té Rampenfonds 500 konijnen aangeboden voor de in Utrecht verblijvende evacué's. De Scandinavische landen. De hulpactie van het Noorse Rode Kruis heeft reeds ruim 1,5 millioen gulden opgebracht. Aan goe deren is voor een waarde van 380.000 gulden inge zameld. Volgens „Arbeiderbladet", het orgaan van de Noorse regeringspartij, overweegt het Noorse mi nisterie voor Stedelijke Aangelegenheden honderd geprefabriceerde woningen naar dc door de waters nood getroffen gebieden in Nederland te zenden. Het geschenk heeft volgens het blad een waarde van één a twee millioen gulden. West-Duitsland. De gezamenlijke Westduitse speelgoedfabrieken hebben een bedrag van 10.000 Duitse marken bij eengebracht. De regering van Neder-Saksen heeft besloten 22.500 gulden beschikbaar te stellen. Frankrijk. Het Nederlandse consulaat-generaal te Marseille heeft tot op heden 100.000 gulden ontvangen. De Russische journalisten in Wenen hebben vier honderd schilling bijeengebracht voor de slachtof fers van de overstromingen in NédeiTand. Amerika. Isbrandtsen en Co. te New York (de maatschappij van de „Flying Enterprise") heeft aan haar verte genwoordiger in Nederland opdracht gegeven 5.000 dollar aan het Rampenfonds over te maken, nen tot dichten van de zeegaten betreft, men moet dit niet te simplistisch stellen: ofwel onze dijken over een lengte van duizend km. verhogen, of de zeegaten dicht. Het resultaat van de studie zal wel neerkomen op een advies, dat een combinatie van beide systemen inhoudt. De beveiliging van de bevolking ook bij niet verhoogde dijken zal een punt van overweging gaan uitmaken. Het idee om terpen in de polders te bouwen en de alarminstallaties met moderne telecommunicatiemiddelen uit te brei den, waaraan wij in ons blad de vorige week in enkele beschouwingen aan dacht hebben besteed, is de minister niet ontgaan. Hij acht deze suggesties zeer bruikbaar en zal overwegen ze in practijk te brengen. Bij de replieken heeft minister Drees nog eens duidelijk gezegd, dat de rege ling oorlogsschade voor de uitkeringen aan de slachtoffers van de watersnood alleen om practische redenen is geko zen. Het was namelijk een nog geldende regeling, waarmede alle ambtenaren vertrouwd zijn. Ten aanzien van de mogelijkheden om de doelstellingen van het Rampenfonds uit te breiden, zoals de heer Schouten had gesugge reerd. was dr. Drees optimistisch. Het hangt er maar van af hoe hoog de in komsten van dat fonds zullen zijn. En hij was er van overtuigd, dat het totale bedrag, mede door de nog te verwach ten hulp uit het buitenland, alle ver wachtingen zal overtreffen. De regering is ten aanzien van de plannen van de heer Tilanus om de ge meenteraadsverkiezingen een jaar uit te stellen en ze dan met de statenver kiezingen te doen samenvallen, wat huiverig. De verkiezingen zijn namelijk eenmaal vastgesteld. Maar de kwestie zal Maandag in de ministerraad worden besproken. De plannen, die de regering voor de ramp had om de lasten van het bedrijfs leven te verlichten zal zij zeker niet laten varen. „Als ik het zo voorzichtig mogelijk mag zeggen." aldus dr. Drees, „wat thans gebeurd is. zal deze plannen althans niet doen verdwijnen." Generaal Handy bi] hulpactie van VS. De plaatsvervangend opperbevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, generaal Thomas C. Handy, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de hoofdkwartieren en de afdelingen te Velde van de Amerikaanse militaire hulporganisatie in ons land. De generaal werd in de Julianakazer- ne te Den Haag over de werkzaamhe den van de Amerikaanse strijdkrachten en over de huidige situatie van het rampgebied ingelicht door brigade-ge neraal R. R. Hendrix. die thans de lei ding heeft bij de werkzaamheden van de Amerikaanse militaire hulpactie. Ook bracht generaal Handy een bezoek aan de chef' van de generale staf, luitenant- generaal B. R, P. F. Hasselman en sprak hij met de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin. Daar na vertrok de Amerikaanse generaal naar het vliegveld Valkenburg, vanwaar hij een vlucht over het ondergelopen land maakte. Op Woensdrecht inspec teerde hij het centrum van de hulp met de helicopters, nadat hij ook Gilze-Rijen had bezocht. In Breda bekeek de ge neraal het werk te Velde, dat wordt uitgevoerd door de „39 th engineer con struction group". Bij de ontmoeting in Den Haag was o.m. aanwezig generaal- majoor A. H. Noble, hoofd van de Military assistance advisory group to the Netherlands". Na afloop van het bezoek verklaarde generaal Handy aan generaal Hendrix dat hij was getroffen door de wijze waarop hulp was verleend aan de bevolking van een bondgenoot der V. S. 101-jarige overleden (Van onze correspondent) De oudste inwoonster van' Bellingwolde (Grietje Kruiter), is op 101-jarige leeftijd overleden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3