Hoe de Nederlandse met de ramp meeleefden Tussen de vele nationaliteiten in het rampgebied ZWITSAL Sinds de oorlog is er nooit zo intensief naar de „Curom" geluisterd BRIEVEN- Tentoonstelling van Nederlandse architectuur naar Londen West-Brabant herstelt zich r Zevende dodenlijst Broekman op 5000 meter nog steeds ongeslagen Toch Frankrijk- Nederland? Over 2 golven DE TIJD DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 (Van onze correspondent per luchtpost) WILLEMSTAD (Curacao) Met een verrassende spontaneïteit zijn de eilanden der Nederlandse Antillen in actie gekomen aanstonds nadat verleden week de eerste berichten uit Nederland een indruk hadden gegeven van de ontzettende catastrophe, die het moederland had getroffen. Een spontaneïteit, die niet slechts door de Nederlanders zelf werd ontwik keld, maar in niet mindere mate door de bewoners dezer eilanden zelf en die in haar vaart allen meenam, ook de Amerikanen, die op Aruba werken, ook de Portugezen, ook de Venezolanen, ook de meisjes van Santo Domingo, die alle door hun eigen consuls werden aangespoord om niet achter te blijven. Ook zelfs de vele Amerikaanse touristen, die net in dit hoogseizoen van de Caribbean cruises de winkelstraten van dit stadje luidruchtig in spraak en kleding bevolken. willigheid op. De eerste filmjournaals werden op instigatie van het secreta riaat en met medewerking van dr. Gos- linga, de inspecteur van het onderwijs persoonlijk, een hele morgen lang in twee bioscopen in doorlopende Cineac voorstelling gedraaid voor alle school kinderen, opdat zij zich toch maar vooral een duidelijk beeld konden vor men van wat watersnood betekent, een moeilijk begrip in een land, dat alleen maar waternood kent. Er waren mensen, die na het zien van de jour naals spontaan bekend maakten hun gift te verdubbelen of te verdrievoudi gen. Nederlandse ranten werden door de studenten van de middelbare scholen op een theemiddag verkocht voor be dragen, die tot tien gulden en meer per stuk opliepen. De mensen verdrongen zich voor winkels, waar foto's waren uitgestald. Speciale in het Engels opge stelde pamfletten met tekeningen van Charles Ëyck werden vervaardigd en Enorm enthousiasme bij inzamelingen Nog maar enkele uren waren de be richten over de overstromingsramp in Nederland oud of de locale omroep, de CUROM, nam maatregelen om deze be richten zo snel en zo volledig mogelijk binnen ieders bereik te brengen. In nor male omstandigheden sluit de CUROM Zondagsmiddags. Er is toch geen mens, die luistert, omdat na de lunchtijd de ene helft van Curacao op één oor gaat liggen en de andere helft zich haast om in het koele water van een der verruk kelijke baaien te springen. Niet echter op die Zondagmiddag van 1 Februari. De omroep bleef in de lucht en zond de berichten uit'ieder half uur. Zij werden van de Heli-apparaten van het ANP als het ware weggegrist en zo, heet van de band, opgelezen door de onvermoeibare omroeper. En overal werd geluisterd. Nog nooit sinds de oorlogsjaren is er zo intensief naar de CUROM geluisterd als die Zondag en de week daarna Aru ba, dat altijd klaagde, dat de CUROM niet te .ontvangen was, bleek plotseling gespannen mee te luisteren en evenals op Curagao wekten ook op dit eiland de steeds alarmerender berichten een groiend verlangen om iets te DOEN. En inderdaad er wérd iets gedaan. Op Curagao kwam nog de avond van die eerste Zondag een groep mensen bijeen, haastig samengebracht en zoveel moge lijk alle groeperingen op het eiland ver tegenwoordigend, om de situatie te be spreken, Staande de bijeenkomst werd een Centraal Comité „Overstromings ramp Nederland 1953" opgericht, be staande uit vier Curagaonaars en vier Nederlanders en niet één groots gebaar bracht een van deze laatste vier, de heer L. Nederhorst de inzamelingsactie, waartoe dit Comité besloot, op het juis te peil door een eerste openingsgift aan het te vormen fonds van niet minder dan 70.000 Nederlandse guldens. Daarmee was een klinkend startschot gelost. De wedloop in edelmoedigheid, die er op volgde, is nog steeds niet be ëindigd. Reeds de tweede dag begonnen de vrijwillige giften te stromen op de rekeningen, die de banken alle hadden geopend ten behoeve van het Comité. De personeelsvereniging van de op Curacao gevestigde talc van de Ko ninklijke Shell nam reeds de tweede dag het initiatief om alle employe's en werklieden aan te sporen een deel van hun inkomen, 1 pCt. van hun jaarsala ris. ter beschikking te stellen en aan stonds liet de Directie weten, dat zy bereid was deze bijdrage in zes maan delijkse termijnen op salaris en loon in te houden, doch bijwijze van voorschot .bet hele bedrag ineens aan het fonds, dat door het Comité werd gevormd, over te dragen. Andere bedrijven na men dit initiatief over. De Regerings raad en het Eilandbestuur besloten het zelfde te doen voor de ambtenaren. De KLM-directie ging nog een stap ver der en maakte bekend, dat zij iedere gulden, op deze wijze door haar em ploye's bijeengebracht, zou verdubbe len, Vrijdagavond kon de waarnemend Directeur van de CP1M-SSM op het secretariaat aan de Voorzitter van het Comité, de president van het Curagao- se Rode Kruis, de heer Norman Chuma- cciro, mededeling doen, dat op deze wijze door het gezamenlijk personeel van zijn bedrijf (ruim 10.000 mensen) reeds een bedrag van bijna drie en een halve ton Antilliaans courant, dat is bijna zeven ion Nederlandse guldens was bijeengebracht. De inzameling by de KLM stond op dat ogenblik op ruim 60.000 Nererlandse buldens. En 's ander endaags werd de actie van de ambte naren afgesloten met een bedrag van rond 130.000 Nederlandse guldens. Deze drie grote bedragen echter vormden tezamen slechts iets meer dan de helft van wat aan het eind van de eerste week was binnengekomen. De afrekenstaat, Zaterdag door het secre tariaat geplubiceerd, vermeldde een totaal van bijna acht ton Nederlands courant aan allerlei binnengekomen giften. Daar was o.a. de opbrengst bij van een speldjesactie ten bedrage van bijna een kwart ton. Een inzameling met collectebussen bracht Zaterdag nog eens extra 17.000 Nederlandse guldens op. die nog niet in de verantwoordings- staten zijn opgenomen. Dat waren bij dragen van de eenvoudigsten onder de Curacaose bevolking, van de kindertjes uit de kleine hutjes van de gekleurde bevolking, die hun dubbeltje of hun kwartje schuchter bij de collectanten kwamen brengen. Op de scholen werd gecollecteerd. Opbrengst honderden en honderden guldens. Hoe meer berichten er uit Nederland kwamen, des te hoger sloeg de bereid- van lezers Nationale ramp Een teleurstelling was die mededeling van Minister van TM el. dat voorlopig geen kinderen naar het buitenland gezonden zouden worden. Het: zou voor veel kinderen een prach tig psychisch tegenwicht vormen wanneer ze na eon weel: van verschrikking 6 we ken onbezorgd konden spelen, b.v. in hel zonnige Italiö waar de lente juist begint. Ook voor veel moeders zou bet goed zijn na die narigheid cn hoogspanning hun kin deren een tijdje vacantie te kunnen ge ven cn zich zelf wat rust te gunnen. De Europese solidariteit zou ermee win nen wanneer we een uit-het-hart komend aanbod aanvaardden: geld nemen we wel aan, liefde niet? En weten we ook ver trouwen te geven? Ik zou willen roepen: Excellentie, herzie uw mening, neem de nare indruk d'ie ze gewekt heeft, weg. A. J. W. M. VAN OVERBEEK Acht (N,-Br.). Nationale ramp IV Veel mensen hebben ergens oude of ge broken gouden sieraden liggen, die zij toch nooit meer gebruiken. is hel niet mogelijk een landelijke actie op touw te zetten om dit oude goud in tc zamelen onder het motto: „Met oud goud een nieuwe dijk gebouwd"? R, SEELEN. Voorburg, bij duizenden verspreid onder de Engels sprekende inwoners van het eiland en onder de touristen, die door een pakkende maquette van de waters nood midden in de stad opgesteld tot het geven van een bijdrage werden aangespoord. Woensdag bereikte het secretariaat een telegram, waaruit bleek, dat Ne derland behoefte had aan rubber-hand schoenen, flashlights, lakens en dekens, die voor het reddingswerk noodzakelijk waren. Dit telegram kwam binnen om kwart voor twaalf in de voormiddag. Aanstonds werd het Rode Kruis inge schakeld en stelde een meubelbedrijf zich beschikbaar voor het in ontvangst nemen, sorteren, verpakken en ver zenden van de gevraagde goederen, terwijl de K.L.M. alle beschikbare ruimte in haar vliegtuigen aanbood. Binnen een kwartier werd de hele regeling door de radio bekend ge maakt. Tien minuten later stonden de eerste gevers al met de gevraagde goederen voor het meubelbedrijf. Duizenden splinternieuwe lakens, honderden dekens, duizenden stuks flashlights werden nog diezelfde mid dag binnengebracht. Kleren en schoe nen werden er maar en passant bijge voegd. 's Anderendaags ware 's mor gens vroeg al twee en een halve ton goederen, waaronder niet minder dan 500 paar xubberhandschoenen. naar Nederland onderweg. En nog steeds staat de actie niet stil en de laatst-geplubliceerde afrekening van Curacao eindigde met 330.000 gul den. Op Aruba is men de één ton ge passeerd. Verschillende belangrijke pos ten zijn daarbij nog niet meegeteld. Men kan veilig zeggen, dat Maandag precies een week na de start het millioen er is. Advertentie Zondagmorgen te 8.45 uur ontdekte een inspecteur van de Vereenigde Nacht- veiligheidsdiensten een brandje in een etalage aan de Leidsestraat. Hij belde de abonné wakker en waarschuwde de brandweer, die het gevaar snel wist te keren. De oorzaak bleek kortsluiting te zijn in een transformator, die was gaan gloeien en vlam had gevat. VEREENIGDE HACHTVEILIGHEIDSDIENSTEN - VOSSIUSSTRAAT 8 Advertentie „Vatbare" Kinderen...? Moeder, bestrijd voortaan bij „altijd [verkouden kinderen" dat gehoest met:j Colleges Ned. Econ. Hoge school worden hervat De rector-magnifieus van de Neder landse economische hogeschool te Rot terdam maakt bekend, dat de colleges Maandag 16 Februari zullen worden her vat. Om kwart over twaalf die dag zul len de rector-magnificus en de academie predikant de studenten in de aula toe spreken. Beeld van het naoorlogse bouwen Dit land beneden de zeespiegel (Van onze Rotterdamse redacteur) Op 25 Februari a.s. zal de Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. D. Stikker, m de Henry Florence Hall aldaar een tentoonstelling openen, welke een beeld geeft van de na-oorlogse architectuur in ons land. De architectenwereld had graag op de grote Nederlandse expositie tc Mexico-City acte de presence gege ven, doch het bleek niet eerder dan dit jaar mogelijk een voor het Nederlandse bouwen representatieve collectie pane len met afbeeldingen samen te stellen de architecten waren, zo zeggen zij, te zeer geoccupeerd met het bouwen zelf. Thans zijn echter verschillende initia tieven om toch in deze richting wat te ondernemen gebundeld en zo is nu dooi de samenwerking van de Regerings Voorlichtingsdienst, de departementen van O.. K. en W. en van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de Bond van Ne derlandse Architecten, het Genootschap Architectura et Amicitiêe. de Bond van Nederlandse Stedebouwers en het Rot terdams Bouwcentrum een expositie sa mengesteld, welke in een vijftigtal pa nelen laat zien wat er in ons land ge bouwd is of gaat worden. Deze reizende tentoonstelling, „Buil ding in the Netherlands", gaat eerst naar Londen, dan naar enige andere plaatsen in Engeland en vervolgens ver moedelijk naar Sao Paulo en nog enige Zuid-Amerikaanse steden. De aesthetische adviseur. W. van Gel deren. heeft zich er niet op toegelegd alle stromingen in de Nederlandse ar chitectuur tot hun recht te laten komen; men koos die voorbeelden betreffende de bouw van huizen, kerken, .scholen, in dustriegebouwen, waterbouwkundige werken enz., welke het buitenland een kijk kunnen geven op hetgeen de Ne derlandse architectuur verricht. De be langstelling hiervoor is aanwezig; dal is (Van onze Brabantse redactie) „Sono stanco", mompelt er een van de onafzienbare ry, die aan de Zeedijk langs het Hollands Diep werken. Hij recht zyn rug eens en ziet hoofdschuddend uit over de watervlakte vóór hem. Het is een Italiaanse brandweerman, die Dinsdag met 149 Romeinse collega's in Zevenbergen is gearriveerd om te helpen aan het her stel van de dijken. Zij zijn niet de enige buitenlanders, die hier de afgelopen dagen zyn aangekomen: In Klundert, waar nog grote gedeelten van de binnen stad onder water staan, is de brandweer uit Saarbrücken komen helpen, en even voorbij Standdaarbuiten zagen wy tussen de zakken zand, waarmee de weg ver sterkt is, een aantal Amerikaanse negersoldaten aan het werk. Toen we Dinsdag uit Steenbergen vertrokken, waren het Duitsers, die bezig waren een tweetal neergestorte hélicoptères te bergen, en we waren nog niet in Dinteloord of we zagen Franse soldaten, die goederen vervoerden, die in Dintelsas waren gelost uit een Deense Rode-Kruisboot. Van alle kanten zijn ze gekomen om te helpen: we staan tenminste niet alleen om de gevolgen van deze ramp te overwinnen. derden vrijwilligers, die aan de verster king van de dijken bij Fijnaart, Klun dert, Zevenbergen en Standdaarbuiten werkten. Meer dan 200.000 zakken zijn, overdag en 's nachts, met zand gevuld en naar de dijken vervoerd. Bij de verzor ging van deze helpers hebben de diverse internaten en kloosters van Oudenbosch een belangrijke rol gespeeld In totaal werken in Zevenbergen on geveer 1000 militairen. De opruiming van cadavers is hier nu vrijwel vol tooid. Men is thans ook bezig met het bergen van aanspoelend materiaal, dat Onbeschrijfelijke hoeveel heden zandzakken Wij hebben Dinsdag ongeveer het ge hele noodgebied van West-Brabant be reisd. Hetgeen we gezien en gehoord hebben, bevestigt opnieuw onze in druk, dat de schade en het verlies aan mensenlevens triester zijn dan men uit de eerste berichten had durven opma ken. Er is iets waar men zich bij het be zoeken van de getroffen of nog be dreigde gebieden telkens opnieuw ovei verwondert: Dat is de onbeschrijfelijke hoeveelheid zakken zand, die men in één week tijds heeft weten neer te leg gen. Onafzienbaar zijn deze rijen van half ondergesneeuwde zakken, die langs of op de wegen liggen: alleen hierin zitten bedragen van millioenen, want elke zandzak kost ongeveer een gulden. Klundert en Halsteren Voor Klundert staan 13 doden op de verlieslijst vermeld; wij weten niet of hbt juist is, en trouwens niemand zal dit op dit moment precies weten, Het oude gedeelte van het dorp, waarin ook het monumentale stadhuis van 1621 staat, ligt nog steeds ongeveer een me ter onder water. Het gemeentebestuur heeft zich thans gevestigd in een ho tel. Halsteren mist nog vele inwoners, Het dorp heeft geen last van het water ondervonden, maar onmiddellijk achter dit prachtige blok zeventiende-eeuwse bouwkunst, dat gevormd wordt door het stadhuis en de Oude Kerk, begint de zee, waar vroeger polder was. De dijk is daar tot bijna aan Bergen op Zoom over de gehele lengte voor het Eendracht-water bezweken. Zo snel kwam het water daar op, dat redding haast niet meer mogelijk was. Jan van den Berg, de brandweercom mandant van Halsteren, heeft zijn le ven verspeeld, toen hij de anderen kwam waarschuwen. Bijna alle over levenden uit de vroegere polder zijn die Zondag met boten van hun huizen gehaald., die achter hen zijn ingestort. De eerste boot, die geredden aanbracht, is omgeslagen: zeven mensen verdron ken. Alleen de roeiers, twee schippers, slaagden er in het droge te bereiken. Oudenbosch, dat zelf geen schade heeft geleden, is één van de voorposten in de hulpverleningsactie geweest. Daar ver blijven nu nog ruim 1000 evacué's, bijna allen afkomstig uit Klundert en Fynaart. Uit veiligheidsoverwegingen zullen deze zeker tot na de springvloed van 16 Fe bruari moeten wachten op permissie om terug te keren. In Oudenbosch doet zich het merkwaardige feit voor, dat tal van vluchtelingen hun oude evacuatie-adres uit de oorlog weer hebben opgezocht. Toen heeft Oudenbosch namelijk ook bewoners uit Fynaart en Klundert op genomen. Daarenboven heeft Oudenbosch voe- ding en slaapplaats geleverd voor hon- Indonesische gedichten voor Rampenfonds De Indonesische schrijvers en journa listen B. Sirégar, G. Siagian. A. Sani en mevr. N. Sani hebben elk een gedicht geschreven, dat betrekking heeft op de ramp. Deze gedichten zijn bij de Am sterdamse Grafische School gedrukt. Naast het Indonesisch is een Nederland se vertaling opgenomen. Het geschrift is gesierd met een omslag van Mochtar Apin en vignetten van Salim. Op de studentenbazar, die Maandagmiddag in Bellevue te Amsterdam is geopend, zul len de boekjes worden verkocht. De op brengst komt geheel ten goede van het Rampenfonds. onmiddellijk geschift wordt in waarde vol en waardeloos materiaal. Helaas blijkt het overgrote deel tot de laatste categorie te behoren. Nieuw Vossemecr tenslotte is nog steeds geïsoleerd. Nederlandse en Fran se militairen z(jn daar bezig met het dichten van de eerste slaperdijken, de Nieuw Vossemecrjje^cn de Moorse dijk. Waterstaat heel't toegezegd, zo vertelde burgemeester Janssens ons, dat men de zer dagen ook met het dichten der bui tendijken zal beginnen. reeds gebleken. Afzonderlijk documen tatiemateriaal geeft deskundigen de ge legenheid zich in de details van de ver schillende bouwwerken te verdiepen. De expositie, welke Woensdag voor haar vertrek in het Bouwcentrum te Rotterdam was opgesteld, wordt inge leid door een aantal karakteristieke landschapfoto's en een reeks foto's over onze strijd tegen het water. Een ma quette van de hoogtekaart toont aan, dat een groot deel van ons land beneden de zeespiegel ligt, Dat ook voor dit laat ste in Londen interesse zal bestaan mag men na de gebeurtenissen van de vo rige week wel aannemen. Bemanning .Bloemfontein" gehuldigd Officieren en bemanning van het Britse m.s. „Bloemfontein" zijn gisteren te Londen geëerd vanwege't redden van passagiers en bemanning van het Ne derlandse schip „Klipfontein", dat vo rige maand bij Mozambique is gezon ken. In de lounge van de Bloemfontein heeft de directeur van de Holland Afri ka Lijn, de heer Sj. Mook, een zilveren model van een Hollandse molen over handigd aan kapitein Ferguson en zil veren fruitschalen aan de eerste offi cier, de purser en de eerste marconist. Mgr. H. Paulissen S.M.A. 20 jaar bisschop Mgr. H. Paulissen S.M.A., oud-bisschop van Kumasi, aan de Goudkust in Afrika, verblijft thans om gezondheidsredenen voor enige maanden te Lacroix in Zuid- Frankrijk. Het is twintig jaar geleden, dat mgr. Paulissen in de St- Servaaskerk te Maastricht tot bisschop werd gewijd. Wederbevolking ontruimde gebieden De minister van Binnenlandse Zaken maakt bekend, dat de regeling van het door de bevolking opnieuw betrekken van de ontruimde gebieden in handen is gelegd van de commissarissen der Koningin in de noodgebleden. De desbetreffende com missarissen is verzocht, in ieder geval van mogelijke terugkeer algemene bekendheid te geven. Zolang voor een gemeente deze algemene bekendmaking nog niet heeft plaatsgevonden, is. wederbevolking niet toegestaan. Vergoeding vervoer te land en te water De minister van Verkeer en Water staat heeft een regeling getroffen vooï vergoeding .van het vervoer te land en te water in de rampgebieden. Deze re geling bevat bijzonderheden over de wijze, waarop rekeningen kunnen wor den ingediend en vereffend bij de Rijksverkeersinspectie, de bevrachtings- commissarisscn, de burgemeesters en de evacuatiecommissarissen. N Hieronder volgt de zevende doden lijst. Het Nod. Rode Kruis kan in ver band met de omstandigheden, waaron der de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de nodige ga rantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wij ziging achteraf noodzakelijk zal blijken. PIJN AART: Driesprong, Teuntje, laat ste adres: D 182. HALSTERENVan Osta, Petronella. geb. 11.4.01; Paulus, Cornelia, geb. 23.7.36; Raats, Johannes, geb, 24.3.20; Roks. Maria Elisa beth Petronella, geb. 25.11.34; Raats. Jo hanna Maria, geb. 4,7.09; Langenberg, Adriana, geb. fO.9.19. HOEK (Z.): Smallegang, Pieternella Janneke, geb. 19.8.52 te Hoek, dochter van Jan Jacob Smallegang en Jannetje Plad- det, laatste acfres; A 19. Nijsse, Adriana, geb. KORTGENE: Clement, Annie, 5 jaar, dochter van A. Clement, laatste adres 'To- rendijk. Wed, P. de Looft, laatste adres Torendijk. Nijsse-Bolle, Cornelia, ongeveer 31 jaar, laatste adres Torendijk. Schrier, Wilhelmina, ongehuwd. M1DDE.LHARN1S: Appel, Jacob, geb. 2.6.30 te Middelharms, laatste adres Voorstraat 51 Troost, Jacob, geb, 12.10.30 te Sommelsdijk, laatste adres Van Pallandtspolder 1. Troost, Job, geb. 9.8.35 te Melissant, laatste adres Van Pallandtspolder 1. Vis, Adriana, geo. 5.3.43 te Middelharnls, dochter van Leenden Vis (overleden) en Trijntje Arendje Buth. laatste adres Oostvoorgors 39. NIEUWERKERK: Stout,(esdijk, Johannes, geb, 1.3,77; Krabbe, Cornelia, geb. 3.8,79, echtgenote van Joh. Stoutjesdijk; Kik Adrianus, geb. 5.6.46; Kik, Jan Jacobus, geb. 8.6.49; Kik, Jozina Cornelia, geb. By al het leed, dat de bewoners van de geteisterde gebieden heeft getroffen, is het dikwijls opmer kelijk, hoezeer ook het verlies van hun huisdieren hen aan grijpt. Opa Coen- raads uit Stellen dam, die Zondag drie en negentig jaar wordt, heeft dagenlang getreurd om het verlies van zijn hond Pluto, die bij de overstro mingsramp is ver dronken. Zó groot was zijn verdriet, dat hel tot in alle delen van ons land doordrong. Van alle kanten volgden hier op onmiddellijk aanbiedingen om een remplagant voor Pluto te sturen. En tot grote verrassing van de bejaarde bewoner van Goe- ree, die thans ge- evacueerd is naar hel noodziekenhuis te Rijswijk, arri veerde gistermiddag inderdaad een nieu we Pluto. De eerste kennismaking viel nog wel mee. 8.7,52; De Jonge. Jannetje, geb, 4.10.94, echtgenote van Jan de Bil; De Reus, Neel- tje, geb. 10.3.13, echtgenote van Adriaan Stoutjesdijk; Goudzwaard, Willy, geb. 17.2. 40, dochter van'Neeltje de Reus; Kooij- raan, Leentje, ongeveer 8 jaar, zoon van J. H, Kooijman, laatste adres Ooststraat; Puit-Overbeelce, Adriana, laatste adres Ooststraat 185. NIEUW-VOSSEMEKR: Meesters, Maria Johanna, geb. 10.7.11. OUWEllKEKK: wed. van Jan Slager; Koopman, Marina, 50 55 jaar, echtgenote van C. Westenbrugge, laatste adres Molen weg. IULLAND-BATH: Kriger, Maatje, geb. 22.9.72; Nysse, Jan, geb. 14.3.34. STAVENISSE: Geluk. Johanna, geb. 5.3.29 te Stavenisse, doehter van Jan Ge luk en Pieternella Smits, laatste adres Buurtseweg b 60; Quist. Anthonetta Pie ternella, geb. G.1.92 tc Stavenisse. echtge note van Jacob Blokpoel, laatste adres Kerkstraat a 303; VVesdorp, Helena, geb 7.9,89 te Stavenisse, echtgenote van Abel Jan van der Rcest, laatste adres Kerk straat a 363. WILLEMSTAD: Bos, Anna, geb. 6.3.74 te Willemstad, weduwe van D, Punt, laat ste adres Helsondyk c 1; Bos. Arie Bal ten, geb. 17.12.81 te Willemstad, laatste adres Helsendtfk c 1. „Ik ben nog lang niet uitgebrand Gerard Maarse won Woensdagavond in het oude. ongezellige, Olympische stadion te Stockholm de 500 meter. Kees Broekman bleef dit seizoen nog steeds ongeslagen op de 5000 meter, zy het, dat hij slechts met 0,1 seconde verschil over Anton Huiskes, die na onze Euro pese kampioen reed, zegevierde. Het vroor ongeveer drie graden en er stond een ongemakkelijke valwind in het stadion, dat slechts matig was be zet. Het sprak vanzelf, dat op deze 333.!-J-meterbaan de bochtenspecialist een voordeel had boven de technische glijder, die het meer van de lange rechte stukken zal moeten hebben. Kees Broekman had zich geërgerd aan de voorbeschouwingen, welke in een deel Voetbalprogramma EERSTE KLASSERS A: Frisia—Ajax, WageningenHeracles, NEC—De Volewijckers, Sneek—RCH, VSV— DOS. Euschedese BoysZwolse Boys, B; Vitesse—DWS. Haarlem—Enschede, Blauw Wit—Be Quick Gr., Elinkwijk—Leeu warden, AGOVV—Go Ahead. C: Excelsior—LONGA, Juliana -Sparta SittardiaBW, Emma—MVV. D: Xerxes--DHC, Hermes-DVS—ADO, TEC—NAC. TWEEDE KLASSERS West IA: De SpartaanUW, Hollandia— Alcm. Victrix, ZFCDe Kennemers, VVA— DWV. B: Rapiditas—ZVV, Schoten—OSV HVC—Helder, Zeeburgia—Volendam. West IIA: CoaiFortima, HVV—Scheve- ningen. ONA-TSC. B: RFC—CVV, Velox- Umtas, Wassenaar—UVS, Quick— DFC. Vriendenschaar—Leerdam. Noord A; Oosterparkers—GRC, FVC—FVV 3: MuntendamVeendam, NoordsterWW HSCZ wartei neer, AppingedamVeeler- veen, EextBNC. Oost A: ZACPEC, EilermarkRigters- bleek, Labor--Hengelo, Alcides—Tubantia Achilles '12—Borne. B: Arnh. Boys—BVC. Be Quick—WVC, Quick N—WAVV, Sal- landia—Dier. Boys. Zuid IA; Sarto- RKTVV, Top—Wocnsel Kolping SDWSpechten, Schijndel—Desr. SetWilhelmina. B: TerneuzenAxel Mld delburgGoes, AllianceRac, De Baronie- Moe. Zuid HA: Di Ster—WH, Groene Ster- Sportcl. Emma, HoensbroekKerkrade, Rl< ONSHeksenberg, Chèvremont—Waubach. B; Wit Zwart-—Wilhelmina. BSV— Almania Zoals gemeld, heeft de Franse voet balfederatie zich dezer dagen tot de K.N.V.B. gewend met het voorstel om te Parijs een landenwedstrijd Frank rijk—Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Do -oorgestelde datum 12 Maart was evenwel voor de K.N.V.B. onaanvaard baar met het oog op de reeds vastge stelde wedstrijden tegen Denemarken op 7 Maart en tegen Zwitserland op 22 Maart. Daarmee is de landenwedstrijd tegen Frankrijk echter niet van de baan. De beide bonden houden voeling met el kaar. In do. eerstvolgende bestuursver gadering van de K.N.V.B. zal de kwes tie nader onder het oog worden gezien. NederlandDenemarken Geen gratis kaarten voor officials De K.N.V.B. deelt het volgende mede: In verband met het grote aantal giro stortingen voor de wedstrijd Nederland Denemarken op 7 Maart a.s. te Rotter dam wordt de leden veui voetbalvereni gingen dringend verzocht hun aanvra gen en stortingen te doen bij het be stuur van hun vereniging. De vereni gingsbesturen wordt verzocht de gil'O- siortingen met opgave van de gewenste kaarten zo spoedig mogelijk te doen. Ter voorkoming van teleurstellingen wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan geen enkele officia] van de K.N.V.B, be stelformulieren worden toegezonden. Ook hun wordt verzocht bestellingen te doen uitsluitend met storting op post rekening. indien zij kaarten wensen. Paauwe verlaat Maurits Bas Paauwe, die zes jaar als trainer in dienst is geweest van Maurits, heeft zijn ontslagaanvraag ingediend bij het bestuur van deze club. Hij zal Maurits nog tot aan het eind van het lopende seizoen blijven trainen. Maurits heeft intussen reeds een t.. bod ontvangen van een Oostenrijker. Veg genaamd, die trainer is van de Wiener S.C- Het bestuur zal zich hier over beraden. Chelsea in de vijfde bekerronde Op het Arsenal-terrein is Woensdag de voor de derde maal overgespeelde be kerwedstrijd tussen Chelsea en West. Bromwich Albion geëindigd "in een 40 zege voor Chelsea. Chelsa speelt nu Zaterdag a.s. thuis in de vijfde ronde tegen Birmingham City. Sportflitsen Op de H.O.K.IJ. te Den Haag is de jaarlijkse ijshockey wedstrijd gespeeld tussen Nederland en België. Nederland won met 94 (10 54 30), Voor het wereldkampioenschap in het hardrijden op de schaats. Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari a.s. te Helsinki, zijn 29 rijders uit 9 landen ingeschreven: tul Gr. Britlannië 3, uil Nederland 4, uit Oostenrijk 2, uit Korea 2. uit Rusland 4, Uit Noorwegen 4, uit Zweden 4, uit Hon garije 2 en uit Finland 4. De Zwitserse athletiek bonel heeft be sloten. de Europese athletiek kampioen schappen 1954 niet in Zürich doch in Bern te doen houden. Na de verplichte dansfiguren hebben de Brit Lawrence Demmy en zijn part ner Jean Westwood, uit Manchester, de leiding genomen in de wereldkampioen schappen ijsdansen, die momenteel in Davos worden gehouden. Hel 'Neder landse paar Lydia Boon en Aad van Dam staat op de zesde plaats. Het negen en veertigste nationale concours hippique van de Vereniging tot Bevordering der Paardenfokkerij in Gelderland wordt Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag) op het landgoed Hoe- ltelum te Bennekom gehouden. Bij de na-controle is gebleken dat Lütgehetmann het door hem gewonnen jongste tournooi om het Europese kam pioenschap cadre 71/2 gespeeld heelt met een algemeen gemiddelde van 24.21. Dit is een nieuw Europees record. Het oude stond met 22.82 op naam van P. v. d. Pol en werd gemaakt in Februari 1952 tijdens het Europees kampioen schap te Mulhouse. VKIJDAC U: HILVERSUM 1, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., S.Oo nieuws, 4.Ik gram., 3.50 huisvrouw, 0.05 gram., 0.40 kleuters, VPRO: 10,00 causerie, 10,05 prot pi VARA, 10.20 gram., 10.30 schoolradio, 10.50 orgel, 11.20 radio feuilleton, 11.40 bus en piano. AVRO: 12.00 Musetie-orkest, 12.33 sport, 12.43 gram., 13.00 nieuws 13.15 gram, 13.20 urine muz., 13,50 gram., 14.00 kookprautje, 14.20 viool en piano, 14.50 voordracht, 15.10 sopraan en piano, 15.30 amusem.muz. VARA 16.00 gram.. 16.30 jeugd, 17.00 orgel en zang. 17.20 muzikale causerie1S.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.45 hoorspel. 19.00 meis jeskoor, 19.15 causerie. VPRO19.30 cause rie, 20.011 nieuws, 20.05 boek. 20.15 voordr met muz., 20.30 causerie, 20.40 causerie VARA: 21.00 11 Trovatore, opera22,00 bui- tent, weekoverz. VPRO: 22.40 causerie 22.45 prol. pr. VARA: 23.00 nieuws. 23.15 cause rie, 23.30 gram. HILVERSUM U, 298 m. - KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram,, 1.15 gym.n., 7.30 lustrum septet, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram,, 9,00 huisvrouw, 9.35 gram., 0.45 schoolradio, 10.00 orkest, 10.45 vrouwenkoor 11.00 zieken, 11,40 kamerorkest en solist, 12,00 Angelus, 12.03 politlekapel, 12.65 zon newijzer, 13.00 nieuws, 13.20 act., 13,25 pia no, 13.45 vrouw, 14.00 strijkorkest, 14.30 duusmuz., 15.00 schoolradio, 15.30 sopraan eri tenor, 16.00 zieken. 17.00 jeugd, 17.15 kin derkoor, 17.35 gram., 17.40 lichte muz 18.00 ■militaire reportage, 18.lu insirum. octet, 18.30 lichte muz., 1S.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 rcgeringsuiiz.. 19.30 gram., -20.25 de gewone man, 20.30 Promenade-orkest, 21.00 causerie, 21,15 strijkkwartet, 21.50 klank- oeeld. 22.05 gevar. muz., 22.25 klankbeeld, 22.45 Ik geloof in ene, heilige Kath. Kerk, 23.00 nieuws, 23.15 gram. VRIJDAC ZIET U: Televisie. AVRO20.15 Journdal. Schep pende handen, Weerbericht. Ga je even mee naar de kerk. Dagsluiting. In het Noorse stadje Bergen zijn wed strijden in het hardrijden op de schaats gehouden. De 500 m. werd gewonnen dcoy de Noor Arne Johansen in 45,2. De 3000 m. leverde een overwinning op voor Odd Pedersen. Zijn tijd was 5 min. 7 sec. van de Zweedse pers ten aanzien van de wereldkampioenschappen te Hel sinki hadden gestaan. Daarin^ kwam d® zinsnede voor: Broekman's energie is, als hij in de Finse hoofdstad aankomt, uitgeblust. Broekman beet fel van zich af, toen een Zweedse journalist hem Woensdag avond in het stadion te Stockholm een vraag stelde. „Wij zullen in Helsinki zien, dal ik nog lang niet uitgebrand ben. Integendeel, alle Nederlandse rij ders zijn er juist op g'ebrand, de Noren, de Zweden, de Russen, de Finnen en de Oostenrijkers fel partij geven." De uitslagen luiden: 500 meter: 1, Ge rard Maarse (Ned.) 44,2 sec.; 2/3. Jonsson en Stroem (Zweden) 44,4; 4. Larsson (Zweden) 44,9; 5. Wim van der Voort (Ned.) 45,0; 6. Lindberg (Zweden) 45,3; 7/3. Samuelsson (Zweden) en Kees Broekman (Ned.) 45,5: 9. Anton Huis kes (Ned.) 46,1; 10. Egbert van 't Oever (Ned.) 46,2 (nieuw pers. record). 5000 meter: 1. Kees Broekman (Ned.) 8 min 34,5 sec.; 2. Anton Huiskes (Ned.) 8 -min. 34,6 sec.; 3. Franz Offenberger (Oostenrijk) 8 min. 37,7 sec.; 4. Sigge Ericsson (Zweden) 8 min. 39,0 sec.; 5. Carl Erik Asplund (Zweden) 8 min. 39,5 sec.; 6. Henk Schuier (Ned.) 8 min. 43,8 sec. (nieuw pers. record); 7. Wim v. der Voort (Ned.) 8 min. 46,4 sec.; 8. Egbert van 't Oever (Ned.) 8 min. 51,7 sec.; 9, Gunnar Hallkvist (Zweden) 8 min. 56,2 sec,; 10. Olie Dahlberg (Zwe den) 8 min. 58,5 sec.; 11. Arthur Manns- barth (Oostenrijk) 9 min. 01,7 sec.; 12. Gerard Maarse (Ned.) 9 min. 02,6 sec. Examens AMSTERDAM (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het doctoraal theologie: ds. J. P, Hartvelt, Bodegraven en C. Klapwijk, Den Haag. AMSTERDAM Bevorderd tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op proef schrift: „Risico bij koop in verband met eigendomsovergang": A. D. Bonnet, geb. te Amsterdam. Cand. Econ. Wetensch.: S. de Boer (Edam). Pol. en Soc. Weten schappen: mej. H. W. van Woelderen en. mej. L. Twijnstra (Amsterdam). AMSTERDAM (Vrije Universiteit). Doctoraal rechten: J, H W. Poortman, Oegstgeest; D. Kars.emei.jer, Muiden; T, W. Atlema, Den Haag; H. B. Frieman, Enschede; J. Kloosterman. Den Haag; E. D, Kraan, Vlaardingen. AMSTERDAM Doctoraal godgel. mej. A. G. v. Dalen (Amsterdam). Cand. Frans mej- F. v. Walterop (Amsterdam). Cand. opvoedkunde mej. P. E. G. Pel grim (Amsterdam). DELFT. Prop. metaalkundig ing.; D. Schuitema, Delft. Cand. werktuigk. ing.: A. J. Kranendonk, Maasdam. Electro-tech- nisch ing R. J. Augustijn, Bussum; F. J. Backer, Nijmegen; J. Beïjer, IJsselmuiden; A. Bijl, Rotterdam; L. H. E. Blom, Amster dam; P. Bouman, Dordrecht; R. M. G. Delsing, Sittard; H. v. d. Ende, Overveen; J. W. de. Fluiter, 's-Gravenhagc-, D. Glas, Rotterdam; M. G. de Graaff, Delft; H. vV. F. van 't. Groenewout, Rotterdam; C. A. J. M, v. d. Heijden. Haarlem; B. Hogeweg, Velscn-Noord; K. C. Jansen, Asch (Buren); A. E. Kimmel, s-Gravenhage: Koentohadji, Delft, W. Krijger, Zwijiylrecht; J. J. La- veil, Arnhem: G A. C. v d Linden, Vcghel; D. Mac-Daniel, l.opik; W. F. Mohr (met lof), Eindhoven; C Moolliuijzen, Amsterdam'. A. D. de Mosch (met lof), Huizen: II. F. Pit, Zeist; E Ri.isdorp, Schiedam; K. Ruiter, Hengelo (O.); R. de Ruiter, 's-Graven hagc; W. C, Smit, Amsterdam, Souw Joe Kong 's-Gravenhage: tl. Uurbanus, Gro ningen.- J. P- de Vreede. Delft; L, P. M. Wensing, Rotterdam; P. Wlarda, Delft; J. Wij mans, Haarlem; H. E. van Wijngaar den, Kampen; F. G, Wilson, 's-Gravenhage; C. J, wuatonhofi. Hilversum. Cand, schelk. ing.: A. M Bastein, Rotterdam; n. J. C. Boertje, Dordrecht; J. Bolssens, C'ilnge; E. F Bunge. Rotterdam; J. A. Butter, Over veen: A. E. F van Capelle, Eindhoven; J. Elgeman, Rotterdam; F. J. H. Felix, Maas tricht: H. J, Frings, Bocholtz, Cand. elec- trotechn ing.: J. J. Broodman. Delft. Cand schelk, ing.: M. W. Geerlings. Arnhem; J. de Graaff. Goedereede: W. van Har- tmgsvelcM, 's-Gravenhage; A. Kats, Klaas waal, A. Kessle,Velsen; E H Kemmen, Soestdijk: W van Lookeren Campagne, Zaltbommel: H. Lovink, Maasdijk: A. Lubei-k. Rotterdam- C. J. van Maanen, Eindhoven: L. tv M. Mudde, Rotterdam, Oei Han Kiong, Delft; R W. Rooda 's-Gva- venhage; G. Schaefer, 's-Gravenhage; A, Stikker, Amsterdam: W. F. v. Vliet, 's-Gra venhage: mej. D, Wabeke, Leiden; J. A. Waterman (met lof), Delft; A. B. R. We ber (met lof), 's-Gravenhage-, J. 1 Wezel, Hengelo (O.E. A. Wijsmuller. Eindho ven. Voor bet ingenieursexamen civiel in genieur: J. C Vogel, 's-Gravenhage. Inge nieursexamen electrot. ing.: I-I. L. Bakker, t.oosduinen: C. L Bos,. Hengelo (O.); J. A. Brake], 's-Gravenh. ge; H. J. den Breeijen, C.ravenhage: P Clement. Haarlem; K. T. A. Halbertsma. Oud-Loosdrecht; S. G, A. Heilbron. 's-Gravenhage: J. Keuning, Hen gelo (O.); B, Krediet, Enschede: J. W de Fluiter (met lof), Rotterdam; F. H. M. Kulipcr, 's-Gravenhage; A. G. Leenders, Rhoon; C. J. T. v. L,eeuwen, Leidschendam! A. A. Loeff, Rotterdam: L. J W, v. Loon, Nun-peet: M. Martin, Haarlem; D. J. Meijer, Leeuwarden: W. H. Moll. Middel burg; M. L. Mulders, Delft; F C'. de Ronde, Eindhoven; J. di Rooij. Gouda; u, Scheti- grond. 's-Gravenhage; G. J. Seip, Schie dam; P. C Snoi-n, 's-Gravenhage; T. A. Tielens. "s-Gravenhage. GRONINGEN Kei'kel. voorber. examen: J Slrikwerda, Groningen: doctor, ex. god gel.: A. S. van der Woude, Oosterllttens (Fr.) cum laude. GRONINGEN - Cand'. Lett, en Wijs- beg. (Nederlands); G. W. K, J. van der Zee. Groningen, Doctoraal rechtsgel.: mej. C. M. van der Kraaij, Gronin gen. GRONINGEN Doctoraal geneesk.: mej, r Pouwels, Meppel (cum laude), mej, A. Sauveplanne, Wassenaar; J. v, d. Burg, Licm Sik Giok, A. Cley. M. v. d. Zee, al len te Groningen; K, Lamberts. Maastricht; A. Lonnee, Den Haag; J. Geling. Winscho ten: F. Sondermeijer, Schiedam Cand. ge neesk J. Oostenrijk. Groningen Artsex. te ged.: mej. H. de Kroon, Warnsveld; mej. Veenhoven, Groningen; R. Hauer, Hengelo, Bevorderd tot arts: .1. Boer, Wildervanlt; J Dekker. Groningen; H. Homan, Haren (Groningen) LEIDEN Godgel.: J. H, Schellinger bout, Alphen a.d. Rijn. Doet. ex. genees kunde; dames E, M. Staab, Rotterdam; A. Veldhuijzen van Zanten, Hillegom; M. Vissers, Rotterdam; de heren F. de Jong, Gorinchem; P. van Leeuwen, Rot- teidam; P. v. Leeuwen, Voorburg; A. Roos, Dordrecht; H. Schouwink. Lo- chem en L N Zaaijer, Voorburg. -Semi- artsexG A. C. Voorhorst, Den Haag. Artsex.: de dames A. E. Nissen, Den Haag; G. C. de Vries, Rotterdam; de he ren G H. van Driem, Den Haag; dr, G. A, Harten, Den Haag. LEIDEN Cand. Ned. recht mej M, Moussault., Heemstede, ROTTERDAM Cand. econ. wetensch.: mej. H, Vissink, Eindhoven; A. Ooms, Krimpen a. d. Lek; doctoraal econ. weten schappen J, de Haan, 's-Gravenhagc, Ch. Nijman, Rotterdam; F. Foudraine, Voor burg; G. van Wieringen, Rotterdam on A. Huisman, Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de econ. wetensch. F Hartog, Scheveningen op proefschrift: Problemen der moderne economische politiek UTRECHT Sémi-arts: W. J. van Zijl, De Bilt; P. H. v. Setten, Zwolle; J. Roos, Utrecht; mej. W. G. Renger, Rijs- sen; mej L. W- P. de' Ruiter, Utrecht. Arts-ex.: H. G. Parren, Zaltbommel; A. Potasse, Aerdenhout; H. Verhoef. Utrecht; G. J. Ensïnk, Hilversum. Tand- artsex,; F, H, Meijer, Oosterbeek; P. W. Akkerman, Dordrecht. UTRECHT Cand. rechten: P. W. Pestman, Bilthoven; F. I-I. de Man, Ede en C, Nieuivkerk, Hilversum; Cand, ex. en natuurk. G: VV. J. Hornix Utrecht 3. J. M Tonino, Breda: Cand. wis- en natuurk. L; H. F. L. Liefferink, Heelsum i H. de Jonge, Arnhem; Doet. ex. Phar- lacie J. Struyvé Utrecht; Doet. scheik.: J. J. C, Goos. Bilthoven; J. A, v. d. Bergh, Utrecht en J. W. Renken, Utrecht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3