srmmf De week België en de Europese defensie Ruim één milliard franc schade in België Hoever reikt bevoegdheid van de Raad van State Beslissing ligt bij het parlement De fiscus verleent faciliteiten O s c Ruimer emigratie-mogelijkheden voor getroffenen West-Duitse besprekingen met Egypte afgebroken Europa-cocktail Monica Baldwin: Ik sprong over J od envervolging in Hongarije S(èoj) IN WESTMINSTER Plan Schuman in actie DE TIJD DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 (Van onze Brusselse correspondent) TT) ij de aanvang van dit jaar hebben de meeste buitenlandse bladen, in min f) of meer sensationele opmaak, het bericht gebracht dat de Belgische Raad van State het ontwerpverdrag van de Europese Defensiegemeenschap strij dig achtte met de Belgische Grondwet. Hieruit werd door sommigen geconclu deerd, dat een grondwetsherziening aan de ratificatie van het verdrag door de Kamers moest voorafgaan. Grondwetsherziening betekent Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen, d.w'.z. juist datgene wat de oppositie, sedert de gemeente raadsverkiezingen van verleden jaar van de regering zoekt af te dwingen. Weer anderen meenden een parallel te kunnen trekken tussen de houding van de Bel gische Raad van State en die van het Hoge Gerechtshof te Karlsruhe en zij hechtten aan het uitgebrachte advies een politieke betekenis met verstrekkende draagwijdte. In werkelijkheid was dit advies toen nog niet eens betekend aan de regering. (Dit is intussen gebeurd). Door een indiscretie lekte de zaak echter uit en kwam het tot bovengenoemde tendentieuze interpretaties, voortvloeiend uit een gebrek aan inzicht in de bevoegdheden Van de Raad van State. fel opgemerkte bijdrage gewijd, ver schenen in de „Nation Beige". Profes sor De Visscher is van oordeel dat het hoog tijd wordt met de technische voor bereiding van deze grondwetsherziening te beginnen, indien men tenminste wil klaar komen tegen de volgende wet gevende verkiezingen in Juni 1954. Tot hiertoe is men het in de schoot van de De wetgevende sectie van dit in 1946 opgerichte lichaam heeft in de eerste plaats tot taak de wetteksten in de meest geschikte vorm te gieten. De haast waar mee regering en parlement op dit terrein soms tewerk gaan kan inderdaad scha den aan de nauwkeurigheid. Daarom heeft men gemeend een soort van „schoonheidsinstituut" in het leven te moeten roepen dat zou waken over de ..technische perfectie" van de afgelever de producten. Deze technische perfectie heeft niet alleen betrekking op de vorm (stylistische engrammaticale fouten) maar ook op de inhoud. Alle eventuele juridische fouten moeten geweerd wor den en aldus behoort het eveneens tot de bevoegdheid van de Raad van State te zorgen voor een goede coördinatie Van de wetten. De bezorgdheid om de technische per fectie diende nochtans in overeen stemming te worden gebracht met het grondwettelijk beginsel van de politieke suprematie der door de Natie verkozen Wetgevende Kamers. Daarom gaf men aan de wetgevende sectie van de Raad van State slechts een adviserende be voegdheid. Noch de regering, waar het decreten betreft, noch het parlement, waar het gaat om wetten,' zijn aan dit advies gebonden. Geldt het een dringen de aangelegenheid dan zijn zij zelfs niet gehouden het advies van de Raad in te winnen. Dit is trouwens de procedure die gevolgd werd t.o.v. het ontwerp verdrag voor de oprichting van een steen kool- en staalgemeenschap. Nu rijst de vraag of het in de be voegdheid ligt van de Raad van State zich uit te spreken over de grondwet telijkheid van de teksten die hem wor den voorgelegd. Hierover lopen de me ningen enigszins uiteen omdat sommigen van oordeel zijn dat de wet tot oprich ting van de Raad van State niet met zo veel woorden gewag maakt van zijn taak van wetgevende coördinatie. De meest bevoegde juristen terzake beamen echter de stelling dat de Raad wel degelijk over de grondwettelijkheid moet waken. Dit geldt dan niet alleen voor de gewone wetten en decreten maar evenzeer voor de internationale verdragen daar men ander de grondwettelijke vrijheden in het gedrang zou kunnen brengen door het afsluiten van ongrondwettelijke verdra gen. Wat het verdrag der Europese Defen siegemeenschap betreft, had de regering om het advies van de Raad verzocht in zake de vraag of de Grondwet gedoogt de organisatie van, en het bevél aver het leger toe te vertrouwen aan een supranationaal gezag; Het ligt voor de hand dat het uitbrengen van dit advies een technische kwestie blijft en op zich zelf niets té maken heeft met de „grote politiek". De regering heeft thans het ontwerp verdrag van de E.D.G. aan het bureau van de Kamer overgemaakt samen met het afwijzend advies van do Raad van State De zaak zal eerst in de commis sies worden behandeld en daarna zal het debat in de Kamer beginnen. De regering is helemaal niet haastig. De minister van Buitenlandse Zaken, van Zeeland, heeft in de jongste dagen er op gewezen dat er geen reden bestaat op de gebeurtenissen vooruit te .lopen en dat men er het best aan doet af te wachten wat er in Duitsland en Frank rijk gebeurt. Volgens van Zeeland kun nen de aanvullende protocollen die de Franse regering wenst in te lassen niet zeer belangrijk zijn, noch in stryd met de beginselen die aan dc oorsprong lig gen van het ontwerpverdrag. In een uiteenzetting voor de commis sie van Buitenlandse Zaken van de Ka mer gaf de minister nochtans blijk van enige ongerustheid met betrekking tot de Europese meningsverschillen en de daaruit voortvloeiende vertraging van dc nagestreefde integratie. Hij waar schuwde er voor dat de Amerikanen wel eens hun geduld zouden kunnen verliezen en hun hele politiek zouden kunnen herzien door hun toevlucht te nemen hetzij tot de oprichting van een zelfstandig Duits leger, hetzij tot een periferische strategie waardoor men "West-Europa aan de a'lea's van invasie en daaropvolgende bevrijding zou over leveren. Intussen blijft het probleem van de grondwetsherziening de geesten' bezig houden. De bekende jurist Paul De Vis scher. professor aan de Leuvense Uni versiteit. heeft aan dit onderwerp een se i de tijd. is? BeOBD-QOLUIVDSCBE (JOCBm. 12 Febr. Uit hoofdartikel: De slaven-quaestie is tegenwoordig aan de orde van den dag. Het scheelt weinig of zij wint het in belangrijkheid bij de Fransche Keizers-quaestie, met welke zq een ongelijken stryd met on derscheiding volhoudt. Zulks is te dan ken aan eene Amerikaansche dame, eene predikants dochter en gade, mis-" tress Harriet BeecherStowe, die de afschaffing van den slavenstand uit de koude wereld der dorre diskussie heeft overgebragt op het weelderig gebied van een dichterlijken roman. Na jaren lang met hare geheele familie door al lerlei soort van legale middelen vruch teloos te hebben gearbeid aan de vrij heid der slaven, heeft zij eindelijk aan hare verontwaardiging tegen de in standhouding der slavernij lucht gege ven in een verhaal, dat met romantische kleuren al de grieven schildert, die zij met zorg heeft opgegaard. „Uncle Tom's case", zoo is de titel van haar pennevrucht. Tom's negerhut geeft in treffende tooneelen te zien wat al anmenschelijkhcden de slavenhandel, koop, verkoop en stand onvermijdeiyk veroorzaakt. Zij levert het zondenregis- ter der slavenhandelaars en -houders, gekleurd met de levendigste verwen, die een vurige verbeelding, bestuurd door een warm gevoel, kan vereenigen. Verbazend is de opgang, dien dit pro- dukt van Amerikaansche letterkunde gemaakt heeft. De roman is in weinige dagen gansch Amerika rond gevlogen, heeft van New York spoedig Londen bereikt, en had uit Londen weldra zijn weg gebaand naar alle hoofdsteden van Europa, waar hy met lof en luide toe juiching bekroond is binnen gehaald. „Uncle Tom" is thans door de gansche beschaafde wereld in de mode. regering nog niet eens over het karak ter van deze grondwetsherziening. Som migen willen eep grote, anderen een kleine revisie. De minister van Kolo niën zou het eerste artikel van de Grondwet in die zin willen wijzigen, dat het uitsluitend Belgisch karakter van het Congolees territorium beter zou uitkomen Anderen wensen nieuwe formules in verband met de strekking tot decentralisatie van het Belgische staatsbestel. Nog anderen willen de so ciale en economische vrijheden uitdruk kelijk in de Grondwet vermeld zien. Maar om het even of het tot een grote dan wel tot een kleine revisie komt, het gaat hier om een technische aange legenheid, die een zorgvuldige voorbe reiding vergt. Professor De Visscher verwijst in zijn artikel naar het voor beeld van Nederland waar de commis sie Eysinga het terrein schoonmaakte en daarvoor meer dan een jaar van doen had, terwijl met de „officiële'' fase van de grondwetsherziening twee jaar ge moeid waren. (Van onze correspondent in België) De Belgische Kamer heeft Dinsdag eenparig, op de communisten na, een wets ontwerp goedgekeurd, waarbij de regering' credieten ten bedrage van tien millioen francs kan uittrekken, die zullen gestort worden in het Nationaal Rampenfonds. Deze credieten zyn bestemd om de schade door de watersnood aan particulieren berokkend te lenigen. Het Nationaal Rampenfonds heeft tot op heden 44 millioen francs ontvangen. De regering zal eventueel nieuwe credieten uitschrijven. De oppositie betoogde, dat de tien millioen totaal ontoereikend zijn en vroeg dit be drag tot 100 millioen te verhogen. Deze eis werd verworpen. De minister van Fi nanciën gaf een voorlopige raming van de geleden schade, die voor de publieke sector volgens een ruwe schatting 700 millioen franc bedraagt; 310 millioen voor de zeedijken, 360 millioen voor de Scheldedijken en 30 millioen voor de wegen. De door particulieren geleden schade wordt op 300 millioen geraamd, zodat de totale schade ruim één milliard bedraagt. De minister deelde mede, dat de di rectie der belastingen onderrichtingen heeft gekregen om mild te zijn voor de getroffen belastingbetalers. Het minis terie van Openbare Werken heeft een overzicht verstrekt van de toestand waaruit blijkt dat de voorlopige wer ken voor het dichten van de bressen in het bovenste gedeelte van de zeedij ken van de Schelde zijn beëindigd. i bressen, een dertigtal, waren meer dan 700 meter breed en vormden een gevaar bij het aanstaande springtij. Thans zijn er nog twee grote openingen, één in de dijk aan de linkeroever te Callo en een op de rechteroever bij Fort Frédérik tegenover Berendrecht, waarlangs het water nog bij elk hoog tij de polders van Melsele en Zandvliet binnenstroomt. Het dichten van die geweldige openin gen biedt grote technische moeilijkhe den. In de streek gelegen tussen de Dur- me en de Schelde zijn alle bressen in dè "Düïmedijken te Ham'me en' in de Seh'qldëdijk te Hamme «ó.v te Grem- bergen gedicht, zodanig 'dat de ge meenten Hamme, Zele en Grember- gen opnieuw droog kwamen. Nabij Dendermonde op de rechteroever van de Schelde staat het gehucht Vlassen broek nog steeds onder water. Er zyn twee grote bressen in de hoofd- dijk tussen Dendermonde en genoemd gehucht. De stroomopwaarts gelegen bres werd voorlopig onschadelijk ge maakt door middel van een er om heen gebouwde dijk. Om de stroom- afivaarts gelegen bres te dichten, die meer dan tien meter diep is bij laag water en ongeveer zeventig meter breed, is het nodig een beschoeiing van rijswerk aan te brengen. In de streek van Wintham-Hingene Advertentie Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruisl) in huis hebt. blijft de toestand ernstig, Het leger heeft met het oog op de komende ge beurtenissen een voorraad van een mil lioen zandzakjes aangelegd. De minis ter van Landsverdediging kol. deGreef bracht Woensdag een bezoek aan de ge teisterde gebieden van de midden- Schelde en de Rupel. De Koning heeft op voorschrift van de dokter voorlopig zijn bezoeken moeten afgelasten. Inge volge een nieuwe uiterst hevige sneeuw storm in de nacht van Dinsdag zijn weer talrijke dorpen in de Ardennen ingesneeuwd. Het stadje Bastenaken werd voor de- tweede maal vrijwel van de buitenwereld afgesneden. In alle Belgische scholen heeft men geld inge zameld, De opbrengst zal dienen voor de leniging van de nood zowel in het eigen land als in Nederland. A R Zuid-Afrika geeft speciale faciliteiten Aan adspirant-cmigranten uit de ge troffen gebieden, die naar Afrika wil len emigreren, zal volgens een opdracht van de Zuid-Afrikaanse regering thans alle mogelijke voorrang worden ver leend, terwyl de procedure speciaal voor hen wordt vereenvoudigd. Naar in Den Haag is vastgesteld, heb ben ruim driehonderd gezinseenheden in totaal ruim duizend personen een verzoek tot emigratie ingediend of een werkvergunning verkregen. De bedoe ling is om zóveel mogelijk_ van deze emigranten op de „Zuiderkruis", die 14 April vertrekt, te plaatsen. Het is van I.C.V. begroet instelling gemeenschappelijke mark Het Internationaal Christelijk Vakver bond heeft een manifest gepubliceerd, waarin het de instelling van de gemeen schappelijke markt voor kolen en staal als een historische stap begroet. Daar mede is, aldus het I.C.V., een eind ge komen aan de ongebreidelde jacht naar afzetmarkten en winsten, waarvan de arbeiders in bet verleden zo vaak het slachtoffer zijn geworden. Aan het mani fest ontlenen wij het volgende: De Christelijke arbeiders hebben mee gewerkt aan het totstandkomen van de Europese Gemeenschap voor Kolen, en Staal in het vertrouwen, dat daarmede een eind is gekomen aan de ongebrei delde jacht naar afzeönarkten en win sten, waarvan de arbeiders in het ver leden zo vaak het slachoffer zijn geweest. Daarom waarschuwen zij tegen een te rugkeer van de vroegere wantoestanden en met name tegen de vorming van trusts en kartels, die het economische leven van de supra-nationale gemeenschap zouden kunnen beheersen en haar sociale doelstellingen in gevaar brengen. De Christelijke arbeiders zijn van mening, dat degenen, die verantwoordelijk zijn voor het slagen van deze gemeenschap, tevens verantwoordelijkheid dragen voor het vertrouwen, dat met name van de zijde der arbeiders opgebracht moet worden bij de verwezenlijking van ver dere plannen tot eenmaking van Europa. De onderhandelingen te Cairo tussen een West-Duitsé dej^c^e en de landen van de Arabische' Liga zyn opgeschort. De delegatie za$ voo;"jJ^^éen gezoek bron- ken aan dé hoofdsteden van de Arabische landen, zoals eersT'ih het voornemen lag. Zij heeft totnogtoe alleen onderhandeld mét de Egyptische delegatie en keert thans direct naar Bonn terug om bondskanselier Adenauer verslag uit te brengen. De West-Duitsers hopen de Arabische hoofdsteden later te bezoeken. De West- Duitsers trachten de bezwaren der Arabische landen tegen de schadevergoedings overeenkomst met Israël weg te nemen door handelsbetrekkingen met deze landen aan te knopen. Ook een Oost-Duitse delegatie ontvangen In regeringskringen te Bonn toont men zich verbolgen over het feit, dat de Egyptische regering tegelijk met de onderhandelingen met de West-Duitsé economische delegatie handelsbesprekin gen voert met een Oost-Duitse economi sche afvaardiging. Premier Naguita's eis tot het ongedaan maken van de schade- vergoedingsovereenkomst met Israël en zijn verwijt, dat de West-Duitse aanbie dingen onvoldoende zijn, hebben in Bonn een zeer ongunstige indruk ge wekt. De West-Duitse regering bereidt een antword aan Naguib voor, Een regeringswoordvoerder te Bonn heeft verklaard, dat alleen reeds aan Egypte de levering van kapitaalsgoe deren ter waarde van vierhonderd millioen mark is aangeboden. De Egyptische regering had echter het tienvoudige gevraagd. De aanwezig heid van de Oost-Duitse missie noem de de woordvoerder een van de re denen van het onderbreken der be sprekingen. Op 7 Februari had de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken nog verklaard, dat geen missie' uit Öost-Duitsland zou ketmen. Twee dagen later was aan de West-Duitse ambassadeur in Cairo medegedeeld, dat een Oost-Duitse handelsmissie uit genodigd was. Yan de zijde van de Bondsregering was van het begin af aan als voorwaarde gesteld, dat geen Oost-Duitse missie tegelijk met een West-Duitse in Cairo onderhandelin gen zou voeren. De woordvoerder noemde de Egyptis.che handelwijze misleidend. Het verzoek van Egypte, aldus de woordvoerder, overtreft ver re de economische capaciteit van Egypte. Egypte zcu de te leveren ka pitaalsgoederen niet kunnen betalen, te meer daar de Ëgyptisch-Duitse be talingsbalans reeds vele jaren een na delig saldo vertoont. De Egyptische argumenten worden geheel onaan vaardbaar genoemd. De woordvoerder zeide dat aile po gingen van Arabische zijde om West- Düitsland te bewegen het verdrag met Irsaël op te zeggen, op niets uitgelopen waren. Het verdrag zou spoedig aan het parlement ter. ratificatie voorgelegd worden. Oost-Duitsland, zo zeide hij, had geweigerd schadevergoeding aan de Joodse slachtoffers van het Nazi-regiem te geven. De barkeeper van een hotel in Lu xemburg heeft in verband met de totstandkoming van de gemeenschap pelijke markt voor kolen en staal een „Gemeenschapscocktail" samenge steld. De kleur van de cocktail is groen de kleur van de Europese beweging. Als basis heeft deze „Eitropese drank" Monnet cognac, een product van de familie Monnet, waarvan de voorzitter van de E. K. S. G. een afstammeling is. Het re cept ziet er als volgt uit: cognac (Frankrijk), Mirabelle (Luxem burg), Oranjebitter (België), Cin zano Rouge (Italië), Kummel (West- Duitsland), en een paar scheutjes Curagao Bleu Bols (Nederland), J. W. Hofstra de muur Ik prevelde de oude formule, die iede re postulante zodra zij in het noviciaat komt moet leren, waarmede ik haar verzocht mij ter liefde Gods op mijn foil- ten te wijzen. Haar antwoord is mij immer bijge bleven. Zij sprak met een stem die haast nors klonk van verlegenheid: Ik zat er net aan te denken dat het beter zou zijn wanneer mij op de mij ne wees." Deze woorden droegen er natuurlijk meer toe bij mij tot het beoefenen van de deugd van nederigheid aan te zetten dan welke geleerde verhandeling ook. Ik vertelde haar wat voor gedachten er door mijn hoofd begonnen "te dwar relen zodra ik wilde gaan bidden en vroeg haar wat ik daar tegen moest .doen. Zij antwoordde glimlachend: „Domkopje! Dat is de duivel die je dwars wil zitten. Pater zus en zo", ze noemde de naam van een bekende, reeds lang overleden Jezuïet, wiens woorden, naar de smaak van de jongere leden van de communiteit, veel te vaak door de oudere nonnen, wier geestelijke leidsman hij was geweest, werden aan gehaald, „zei altijd, dat hij er een vaste gewoonte van had gemaakt nóóit een idee, dat hem was ingevallen op een ogenblik dat hij eigenlijk moest bidden, te verwerkelijken, hoe schitterend dat idee ook was." Ik zou er wat voor over hebben mei de hand op het hart te kunnen verkla ren dat ik van dat ogenblik af dit schit terend voorbeeld altijd heb nagevolgd. Voor alles heb ik echter getracht in dit boek de waarheid te spreken. En de waarheid is, tot mijn grote spijt Enfin, laat ik maar niet verder gaan 7 Omstreeks deze tijd nam mijn afkeer voor Hove dergelijke vormen aan dat ik het er onmogelijk langer kon uithouden. Soortgelijke gevoelens had ik in het klooster zo vaak gekoesterd dat ik er zo langzamerhand immuun voor moest zijn. In zeker opzicht was ik dit ook wel. geloof ik. Het verschil tussen vroeger en nu was echter, dat ik nu de vlucht kon nemen als ik het ergens ondraag lijk begon te vinden. Er was natuurlijk maar één plek op aarde waar ilc heen wilde vluchten, te meer daar alles in mij zeide, dat thans het uur was gekomen om gehoor te ge ven aan de lokroep die mij na mijn vertrek uit Scoreswick in de oren had geklonken. Het betoverde land aan de andere zij de van de Tamar trok mij voor de zo veelste maal als een magneet naar zich toe. Er zat kennelijk niets anders op dan te bezwijken voor de sterkste inner lijke drang die ik ooit had gevoeld. 8 De tassen en koffers boven in het rek schommelden gevaarlijk. Er lagen veel te vèèl koffers in het rek. Bij de min ste beweging van de trein zouden wij ze op ons hoofd krijgen. Dit, en het feit dat er veel meer mensen in de coupé za ten dan oorspronkelijk de bedoeling moet zijn geweest, was het enige dat mij er bij tijden aan herinnerde dat ik in een trein zat. U zult kunnen begrijpen hoe heerlijk ik het vond naar Cornwall te gaan als ik U vertel, dat ik een wildé rit dooi het luchtruim in een met draken De spannen open wagen onmogelijk span- nender gevonden zou kunnen hebben dan deze réN Zelfs de spanten van de overkapping van hét gebombardeerde Paddington Station zagen er anders uit dan andeis: het waren voor mij de poorten waar door ik mijn intocht deed in sprookjes land. „Sprookjesland", Inderdaad, dat was het goede woord. De ganse lucht was vervuld van wonderen. Wonderen die by tijd en wijle haast tastbaar voor mij waren. I]; nestelde mij nog wat behaaglijker in mijn hoekje en ging door het brede raam van de Cornwallse Riviera Ex press naar buiten zitten kijken. Een tovervenster dat uitkeek op eén sprook jeszee vol gevaren, inderdaad. Een strak blauwe lucht stond gespannen boven de steile klippen waarop bloemen bloeiden in de zonneschijn. Beneden in de baai dreef wrakhoutEen getrouwe af spiegeling van het tweeslachtig karak ter van Cornwall. Juist de onverwach te tegenstellingen die het landschap in zulk een groot aantal bood maakten het zo boeiend. Met een lange reeks vreem de kleine schokken werkte het op je in. Als ik de tegenstelling zou moeten noemen die mij het meest karakteristiek leek voor het dubbele karakter van Cornwall, dat overal in het oog springt, dan zou mij dit weinig moeite kosten Deze was mij al veel eerder opgevallen, lang voordat ik er een voet had gezet, namelijk de bijna onmerkbare, en haast sinistere Tannhöuser-strijd tussen de motieven van het heidendom en he< christendom. Aan de ene kant had je de heiligen en kluizenaars, die vele eeuwen terug op een gespreide mantel of een molen steen van wonderdadige oorsprong hier- groot belang, dat adspirant-emigranten uit de noodg'ebieden voor zover moge lijk schriftelijk hun nieuwe (evacuatie) - adres opgeven aan het Zuid-Afrikaanse emigratiekantoor, Raamweg 8 Den Haag', of bij een der verschillende aan meldingskantoren. De Canadese regering bereidt een re geling voor een aantal gedupeerde niel- agrariërs toe te laten, die thans voor het eerst de wens te kennen geven naar Ca nada te emigreren en daar overigens de geschiktheid toe bezitten. Ook overweegt de Canadese regering een beperkt aantal zwaar getroffen boeren uit het nood- gebied te helpen aan een eigen boerderij in Canada. Het Chileense kabinet heeft besloten duizend getroffen Nederlanders immi gratiemogelijkheid aan te bieden naar de provincie Chiloe in Zuid-Chili. De Chileense regering zou de overtocht be talen en voor de vestiging zorg dragen, aldus een woordvoerder. De republikeinse afgevaardigde Ford heeft het Amerikaanse Congress ver zocht het volgende jaar 50.000 Neder landse immigranten in de Ver. Staten toe te laten „om de dringende bevol kingsproblemen ten gevolge van de schade in' de overstroomde gebieden van Nederland te helpen verlichten." Ook Noorwegen zou Nederlandse im migranten willen opnemen. De Argen tijnse dagbladredacteur Perez, die Dins dag in ons land aankwam,, heeft gewe zen op de nieuwe mogelijkheden voor Nederlanders in Argentinië. tiet Weense, onder Amerikaans toe zicht uitzendende radiostation „Rot- Weiss-Rot", meldt dat de Hongaarse ge zanten te Washington en Parijs, beiden .Joden, zijn teruggeroepen. Toen zij in Boedapest aankwamen, werden zij onverwijld in arrest gesteld, De Joodse professor Lazlo Benedek, deskundige op het gebied van zenuw ziekten en een intiem vriend van Ra- lcosi is gearresteerd. Uit dezelfde bron wordt medegedeeld dat zijn arrestatie mogelijk verband houdt met het arres teren van Joodse Kremlin-artsen, daar professor Benedek vooraanstaande Rus sische persoonlijkheden, onder wie maar schalk Worosjilof, heeft behandeld. Van diplomatieke zijde wordt te Wenen ver nomen dat 1500 Joodse communisten in December j.l. uit de te Boedapest ge vestigde Joodse gemeenschap zyn ge treden. De Hongaarse communistische autoriteiten, hebben thans, echter be paald dat leden der Jöödsë' gemeenschap deze niet meer kunnen verlaten, „opdat de Zionistische agenten in de Hongaarse communistische partij hun verleden niet meer zullen kunnen verbergen." Zuivering in de Oost- Duitse industrie Het politieke bureau van de Oost- Duitse Socialistische Eenheidspartij (S.E.D.) heeft gisteren de eerste resul taten van de vorige maand begonnen zuivering in de industrie bekendge maakt. Drie afdelingshoofden van het staatssecretariaat voor kolen zijn we gens „grove onachtzaamheid" ontsla gen. Twee anderen, onder wie de com munistische staatssecretaris voor ko len en energie, Fritsch, hebben een be risping gekregen. De betrokkenen wor den verantwoordelijk geacht voor het feit, dat vorig jaar slechts 2.850.000 ton steenkool, in plaats van de geraamde 4 millioen ton, werd gedolven. In het partijrapport wordt voorts gezegd dat de mijnwerkers te veel dagen verzui men, omdat de leidinggevende functio narissen niet voldoende toezicht uit oefenen. Verscheidene leden van de S.E.D. die zitting hebben in de spoorwegdirectie zijn uit de partij gezet, van hun func ties ontheven en door de staatspolitie in hechtenis genomen. Protocollen bij het E.D.G.-verdrag Herve Alphand heeft gisteren te Pa rijs, in zijn hoedanigheid van voorzitter van het voorlopig comité van de Euro pese Defensiegemeenschap, aan de ver tegenwoordigers van West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg de teksten voorgelegd van vijf aanvul lende protocollen voor het E,D.G.-ver- drag. Deze protocollen zullen aan de belanghebbende regeringen ter bestu dering worden voorgelegd. Frankrijk wil deze protocollen hechten aan het ver drag, dat verleden jaar door de zes lan den getekend is. heen waren gedreven. Van de kleme kerkjes aan het strand en de heilige bronnen waarbij zij gewoond hadden en die hun naam droegen rees noe de na klank van hun gebeden en lofzangen, luid en klaar als een pelgrimskoor En aan de andere kanthet viel niet te ont kennen, hoe je ook draaien wilde kon je op een lentemorgen of 's zomers by volle maan, ver weg tussen de klim op en de knoestige boomstronken in de bosrijke valleien, of tussen de grote steenblokken op de heuvels, de cirkels van stenen en de oude graven, nog het zoet gefluit van de- Pan horen Ik zat met mijn neus platgedrukt te gen mijn tovervenster. Nadat de trein Reading was gepasseerd begon het ple zier echter pas goed. Alle kleuren werden voller. De aarde werd roder, de weiden groener en mal ser en de lucht dieper blauw. Voor mijn oog verschenen beekjes en vijvers; bos sen en kreupelhout vertoonden niet lan ger alleen mosgroene, maar thans ook brandend groene en gouden tinten. In Exeter stopte de trein iets langer: lang genoeg om mij voor het eerst te doen kennismaken met het zangerige, laaggesproken dialect van het westen. Ik vond het de mooiste taal van de we reld. Na Exeter kreeg de melodie een nieuw rhythme. Het rliythme van de zee. Aan het kilometerslange honingkleurige strand tussen Teignmouth en Dawlish braken brede zilveren golven. Het watei had de blauwwitte kleur van eierschaal- porcelein en deed teer en vrouwelijk aan naast het rossig bruin van de met tunnels doorboorde rotsen waar de trein bij tijden doorheen denderde. Wij reden zo dicht langs de zee dat de golven op sommige plaatsen over de rails schenen te spoelen. (Wordt vervolgd).' Advertentie Voor de ware shagroker is Sterling Shag het ideale merkl Door het speciale Niemeijer's Positief-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone shag. Overtuig U zelf. Rook eens een week Sterling en vergelijkI Dan wordt ook Uw devies: (Van onze Londense correspondent) Wij geloven dat de Britse publieke opinie moedwillig om de tuin wordt geleid",niet slechts weinig overtuigend, doch ook nogal schandalig"frauduleus"bui tengewoon dwaas"Deze en derge lijke krasse woorden kon men de vo rige Zondag lezen in de felste en meest overtuigende veroordeling van de Brit se féderatieplannen voor Centraal Afri ka, welke ons tot heden onder ogen gekomen is. Het was een hoofdartikel van het Zondagsblad The Observer. De vorige week verscheen het Witboek mrt de herziene federatieplannen voor Centraal Afrika. Ofschoon er enige wijzigingen waren aangebracht, bevat ten deze slotplannen geen enkel wezen lijk element, waaruit de nïet-geraad- pJeegde meerderheidvand<? te federe ren gebieden- de*-negers,-troost .zouden kunnen putten...De .geruchten fcijdens'..de conferentie over een .vrijwel volledig tpegeven van de Britse regering aan de verlangens van de blanke nederzetters in Zuid- en Noord-Rhodesie bleken juist geweest te zyn. En op een tijd waarin de Mau Mau in Kenya op af schuwelijke wijze demonstreert waar toe een onrechtvaardige behandeling van de autochthone bevolking kan lei den, schrikt de Britse regering er niet voor terug aanleiding te schennen voor geweld in een ander uitgestrekt gebied van Afrika. Vertegenwoordigers van het derde in de ferleratleolannen ge bied, Nyassaland, die naar Londen kwamen en ernstig waarschuwden voor de gevolgen en die zulks deden op waardige wijze, vonden de regering doof Voor zover men kan zien zijn er nog slechts twee kansen dat de ramp- znlinp plannen geen doorgang zullen vinden. De ene kans is. dat het in Zuid- Rhodesië te houden referendum onder de blanke nederzetters de plannen zal verwerpen als „te zeer tegemoetkomend aan de verlangens van de negers!" De tweede kans is, dat het Britse parlement de olannen verwerpt, een zeer verwij derde kans, die vrijwel neer zou komen op de val van de regering, Ernstige waarschuwing Wat The Observer vooral moeilijk te slikken vindt in de situatie is dat dé voorstanders van de federatieplannen in hun slimme propa gandacampagne de zaak hebben voor gesteld alsof het opgeven van de fede ratieplannen zou betekenen dat dc be trokken gebieden geleidelijk zouden worden geabsorbeerd door Zuid-Ai'rika. De propagandisten beseften terecht dat de Engelse geestdrift over Maians ras senpolitiek uiterst gering is. Doch The Observer vermeldt niet alleen en er zyn goede gronden om dit bericht als juist te accepteren dat deelnemers aan de conferentie in particuliere ge sprekken hebben toegegeven dat Malan alleen maar werd gebruikt als boeman om de Engelse publieke opinie gunstig te stemmen voor de federatieplannen. doch voegt hier aan toe dat men zo'n haast heeft mét federatie omdat men bang is dat over enige jaren d' negers politiek te zeer geëmancipeerd zullen zijn om zich te schikken in de onder geschikte positie welke hun te wachten zou staan in. eén federatie, de positie namelijk, die reeds bestaat in het mo menteel moest onafhankelijke van de drie te federeren gebieden. Zuid-Rho- desië. Vandaar dat het Zondagsblad verontwaardigd schrijft over een opzet telijke, nogal schandalige, frauduleuze en buitengewoon dwaze misleiding van de Britse publieke opinie. Het blad eindigt met een ernstige waarschuwing. Het doordrijven van de federatie tegen de zin van de meerderheid van de be volking, de negers, betekent het opleg gen van de federatie door middel van dwang. Ht blad acht het van groot be lang dat men dit in Engeland zal besef fen en dat men zal begrijpen dat het de blanke nederzetters zijn die de ver antwoordelijkheid zullen dragen indien hun dwang leidt tot geweld van de kant van de negers, „Wij geloven", al dus besluit het blad dit indrukwekkend hoofdartikel, „dat Brittannië gewaar schuwd dient te worden dat het opleg gen van een federatie in Centraal Afri ka neer zou komen op het wegwerpen van het vertrouwen van de Afrikanen, het prijsgeven van vreedzame vooruit zichten voor de blanke nederzetters en het verliezen van onze eigen reputatie voor eerlijkheid en politieke wijsheid". Sfalïn en Benelux Benelux zal het zonder Nederland moeten stellen,, want Stalin heefi een eind gemaakt aan ons lid maatschap. Dit nieuws is verschenen in een zeer belangrijk boek, waarin Tito's naaste medewerker, Wla'dimir Dedijer, met Tito's rechtstreekse steun de 'ge- i schiedenis verhaalt van Tito's revolu tie, zyn bondgenootschap met Stalin en het einde van dit bondgenootschap. I Dit boek is om vele redenen boeiend en lezenswaardig, zelfs al gevoelt men voor Tito even weinig sympathie als voor de tyrannen van het Kremlin, in wier dienst Tito zo lang en zo ijverig werkte. De voornaamste reden waarom het boek Tito Speaks (Weiden.feld Nicoison, Londen, 21 sh.) zo belangrijk is. is omdat het een zo duidelijk beeld tekent van Stalin. Om slechts een voor- be ld te noemen Als Tito zich verzet tegen het advies van Stalin (dit was Icort na het eind van de oonogl koning Peter van Joegoslavië weder op de troon te plaatsen uit louter politiek op portunisme, zegt Stalin na enige ogen blikken van stilzwijgen dat Tito hem met permanent op de troon hoefde te plaatsen: „Breng hem tijdelijk terug en dan kun je hem altijd nog op een" ge schikt. ogenblik een mes in zyn rug steken".""Hét bevel aan Nederland Be nelux te- verlaten, kwam als volgt. Sta lin beWeerde dat tolunies nooit iets uit haalden. Toen Kardelj beweerde dat dit onjuist was, vroeg Stalin hem een voorbeeld te noemen. Joegoslavië's mi nister van Buitenlandse Zaken noemde Benelux, En hier volgt de conversatie tussen Kardelj en mijnheer Stalin. Stalin: „Benelux, dat is niets" Kardelj: „Daar is België, daar is Luxemburg. Stalin: „En anders niets". Kardelj: „Daar is Nederland". Stalin: „Neen". Kardelj: „Jawel. Kijk naar de naam Benelux. Het betekent Lelgiè, Neder land en Luxemburg". Stalin: „Als ik ..Neen" zeg. .*tn is het „NEEN". (Vervolg vun gag. 1) I,m,ITlers' een van Sevolgen van de instelling van een gemeenschappelijke markt zal zijn dat door de onderlinge wedijver der bedrijven het zwaartepunt van de productie zal komen te liggen bij de goed geoutilleerde, efficiënt geleide bedrijven en dat achterlijke bedrijven daardoor gedwongen zullen worden' om zich daarbij door technische reorganisa tie aan te passen of anders te sluiten. Dergelijke bedrijven zullen dan niet meer kunnen rekenen op protectie door de staat. Teneinde voor dergelijke be drijven en bedrijfstakken een geleidelijke overgang mogelijk te> maken, zullen zij nog gedurende een klein aantal jaren beschermd mogen worden. Met het oog hierop zullen b.v. de Duitse en Neder landse mijnen offers moeten brengen ten bate van de Belgische mijnen, welker productiekosten boven het gemiddelde liggen. Dit is alleszins redelijk uit 'een oogpunt van Europese solidariteit en het zou bijzonder te betreuren zijn, indien men zich daartegen in Nederland en Duitsland zou gaan verzetten in de Sibe- lux-trant. Wat het hoge gezagsorgaan voor de Kolen en Staal Gemeenschap van binnen uit zou kunnen ondermijnen is de ge neigdheid van sommige leden er van- dm het nationale eigenbelang door een achterdeurtje weer binnen te smokke len, nadat zij er aan de voordeur offici eel afscheid van hebben genomen. Een symptoom daarvan is b.v. het aanvanke lijke Duitse voornemen om de in het binnenland geheven belasting op steen kool in het vervolg ook te gaan heffen op de geëxporteerde steenkool en cokes, waardoor de productiekosten van de Franse staalindustrie onmiddellijk zou den stijgen. Een ander voorbeeld is het voorstel van de nationale regeringen om de zes nationale staalindustrieën onderling te laten uitmaken op welke wijze het schroot zal worden verdeeld onder de verschillende landen. Een nogal vreemd voorstel, omdat het schijnt aan te sturen op de vorming van een kartel, zulks terwijl het doel van de gemeenschappelijke markt juist *is om kartel-vorming zoveel mogelijk te belet ten. Hieromtrent ligt de beslissing echter niet mee'- bij de regeringen, doch bij het hoge gezagsorgaan. Wanneer dit zijn supranationaal karakter weet te hand haven kan het een enorme invloed ten goede uitoefenen in een overigens helaas nog al te verdeeld Europa. Geen gratie voor het echtpaar Rosenberg President Eisenhower heeft gewei gerd gratie te verlenen aan Ethel en Julius Rosenberg, die op beschuldiging van het verraden van atoomgeheimen zyn ter dood veroordeeld. De terccht- stellingsdatum is bepaald op Maandag 16 Februari.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2