Bradley tegen blokkade van de Chinese kust Reeds in 1940 werd theoretisc voor onze dijken ingezien Arbeiders aan lilliputters de dijk zijn als EISENHOWER OVERWEEGT EMBARGO Koningin Juliana landt per helicopter in St. Annaland Spoedig EgyptischEngels accoord verwacht Het weer Plan Sc human in actie Onze positie verduidelijkt Commissie zal thans vraagstuk van de zeegaten gaan bezien OPENHARTIG VERSLAG VAN MR. ALGERA DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 108e JAARGANG No. 35266 Zeedijken hoger of zeegaten dicht De regering was in haar antwoord aan de communisten de gehele middag zeer ad rem, waar tegenover stond, dat de communisten het niet opgaven om met allerlei motieven weer het spreekge stoelte te beklimmen en hun spreektijd wisten te rekken door maar te praten, ondanks het hoongelach dat van de pu blieke tribune en uit de Kamer opklonk vanwege de ongerijmdheden die zij naar voren brachten. Zelfs professor Romme, die een doodonschuldige motie aan de ordehad gesteld, waarin aan alle be vriende regeringen en volken de dank van Nederland voor de spontane hulp aan ons land werd uitgesproken, moest het ontgelden. Op het laatste moment, nadat de voorzitter al een waarschuwing aan het adres van de heer Gortzak had gericht, vloog er nog een hatelijkheid Gortzak en de Chinese projecten uit de mond van deze aartsdemagoog door de Kamer, aan het adres van de katholieke afgevaardigde. Romme een motie, dan de communisten ook een motie. Er werd hun echter dat is het beproefde parlementaire recept het volle pond gegeven: hoofdelijke stem ming, waarbij de motie vanzelfsprekend sneuvelde, omdat zij volkomen irreëel was. daar zij tot bepaalde hoogten inte grale schadevergoedingen voorstelde, waaromtrent nog niets te regelen valt. De gehele middag had het debat ech ter een levendig karakter, waartoe de communisten ongewild hun portie heb ben bijgedragen. Er waren, zoals dat bij dijkdoorbraken pleegt te gebeuren, vele stromingen en tegenstromingen, deels verraderlijke, deels verrassende, temidden waarvan het regeringsbeleid alleen maar sterker naar voren kwam. In de voortreffelijke uiteenzetting van de minister van Waterstaat, mr. Algera. die volgde op wat dr. Drees had ge zegd, werd het debat overheerst door een grote vloed van exacte gegevens en argumenten die uit het spuigat der re gering te voorschijn kwamen. Vooral wat minister Algera vertelde over de oorzaken van de ramp en de zeer uit voerige gegevens die hij verschafte over het zeldzaam natuurgebeuren in de nacht van 31 Januari op 1 Februari, werd het duidelijk, dat men zich tot in de hoogste waterstaatkundige krin gen toe niet bewust had kunnen zijn van de reële risico's die Nederland met zijn huidig dijken- en zeegatenstelsel loopt. Deze risico's waren n.l. tot voor de fatale nacht zuiver theoretisch. Nooit waren de waterstanden zo hoog ge weest. zo lang de Waterstaat over cij fers daaromtrent beschikt. Door de ge gevens van de minister is echter wel duidelijk komen vast te staan, dat de mogelijkheid, hoe theoretisch ook, de genen die in zijn departement de top leiding hebben, al jaren lang niet is ontgaan. Reeds in de Memorie van Toelichting voor de begroting van 1951 werd er duidelijk op gezinspeeld. Zo duidelijk, dat de Kamers daarin wel degglijk dat hadden kunnen lezen, wat hun nu door de harde praktijk duidelijk is geworden. In dezelfde passage van de Memorie van Toelichting wordt, aan de hand van reeds voor de oorlog ondernomen be studering van het gehele probleem der stormvloedstanden in de bovenrivieren, uitgegaan van nieuwe criteria, die voor de dijkprofielen moeten worden gesteld. Door de inzichten die de wetenschap ons in deze tijd heeft gegeven omtrent de krachten die theoretisch mogelijk moeten worden geacht, wanneer water en wind in hun volle sterkte op onze dijken drukken, was toen reeds in de kamerstukken gepubliceerd, dat de vei ligheid in de lage landen nieuwe plan nen noodzakelijk maakte., die door de oorlog nog niet uitgevoerd hadden kun nen worden. Een hele reeks eilanden plannen zijn er naar aanleiding van dat studiewerk ontstaan, waarin reeds aan stonds was geadviseerd om de kruins hoogte van de betreffende dijken te ver hogen en de Hollandse IJssel af te slui ten. Er zijn dus thans andere criteria dan die, welke ook de grote professor Lorenz technische werken kunnen permitte ren, is thans wel in een bijzonder scherp daglicht komen te staan. Tegen deze verdrukking in leven wij al eeuwen. Rampen als die, welke ons thans getroffen heeft, zijn er de oorzaak van, dat wij en vermoedelijk ook anderen ons deze reële positie weer eens terdege bewust worden. volgde, die zich nog uitsluitend op de historische gegevens omtrent de water standen baseerde, zo zei de minister. En, al kunnen wij niet alle risico's wegne men, en nog minder de hand des Heren keren, wij zullen toch moeten doen wat wij kunnen, om het gevaar te bezweren, zeker, nu het zelfs een practisch gevaar is gebleken. Hoewel de minister er op vertrouwt, dat bij de springvloeden dia ons bij de huidi ge situatie nog te wachten staan, geen samenloop van spring- en stormvloeden, plus een windrichting die, over de vol le lengte van het gehele Noordzee-bas- sin juist tot in de fatale hoek bij het Kanaal opdrijft, en een windkracht die bij vloed zijn hoogtepunt vindt, meer zullen voorkomen, moest hij toch eer lijkheidshalve bekennen, dat er nog wel een ongelukkige omstandigheid bij had gekund, die ongetwijfeld de ramp nog groter had gemaakt.. (Hfj zinspeel de daarbij kennelijk op een hoge wa terstand op de rivieren). (Vervolg op pag. S vijfde kolom) Met man en macht wordt gewerkt om het gat te dichten, dat in de hoofddijk van Bergen op Zoom vaar het eiland Tholen geslagen is. Deze luchtfoto toont overduidelijk hoe enorm groot de bres is, die het wilde water geslagen heeft. Aan beide zijden van het gat heerst thans grote bedrijvigheid en men gebruikt draglines om het zand te verplaatsen, maar de hon derden arbeiders zijn als lilliputters vergeleken bij het enorme dijk- licliaam en de onafzienbare water vlakten. Thunderjet van Volkel verongelukt Omstreeks 12.15 uur gistermiddag is :en Thunderjet-straaljager, van de vliegbasis Volkel, bij het vliegveld Giitersloh, gelegen ten Noorden van Pa- derborn (Duitsland), verongelukt, waar bij de 23-jarige sergeant-vlieger H. Th. H. J. Sanders, uit Nijmegen, het leven verloor. De vlieger kreeg, tijdens een oefening op geringe hoogte met motorstoring te kampen en probeerde een noodlanding te maken Deze noodlanding echter had een ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte, bleek de vlieger eeds te zijn overleden. President Eisenhower zal naar te Washington, volgens A.P., verwacht wordt bin nenkort de bondgenoten verzoeken zich bij een Amerikaans besluit om een em bargo te plaatsen op alle goederen, die voor China bestemd zijn, aan te sluiten. Eisenhower overweegt de maatregel in plaats van de riskante blokkade, die door verschillende autoriteiten is voorgesteld, maar bij de bondgenoten grote onrust heeft verwekt. Van gezaghebbende zijde is gisteren door Reuter te Washington vernomen, dat Eisenhower's raadgevers pogen bepaalde stromingen in het Con gress, die aansturen op een onmiddellijk ingaande blokkade van communistisch China, tot bedaren te brengen. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat gene raal Omar Bradley, voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, zich Dinsdag, in de besloten zitting der commissie voor Buitenlandse Zaken van de Amerikaanse Senaat, heeft uitgesproken tegen een Amerikaanse marineblokkade, daar dit z.i. het gevaar van een wereldoorlog met zich zou brengen. Het aanhouden van Russische schepen H. M. de Koningin heeft gisteren een bezoek aan de gemeente St. Annaland gebracht. Kwart voor drie landde de helicopter met de hoge gaste aan boord op het Schoolplein. Hare Majesteit droeg een bruine bontmantel met hoofddoek en waterlaarzen. Zy werd begroet door burgemeester F. M. Boo gaard, waarna notaris A. J. Bierens. dijkgraaf, aan Haar werd voorgesteld. Te zelfder tijd vertoefden in deze ge meente de chef van de Sociale Dienst en de particuliere secretaris van burge meester Jean Paul David van Mantes, een stadje ten Zuiden van Parijs. Ook zij werden aan H.M. de Koningin voor- Koningin Juliana in gesprek met de burgemeester van St. Philipsland. gesteld, evenals de burgemeester van St. Maartensdijk, D. C. Bouwense. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de nabijgelegen Rode Kruispost De burgemeester zette de ontwikkeling van de rampspoedige nacht uiteen. Dijkgraaf Bierens en de heer Kant van Rijkswaterstaat gaven een uiteenzetting van de situatie van het ogenblik, voor zover het de dijken van de St. Anna- landse waterkering betrof. Vervolgens onderhield Hare Majes teit zich nog enige tijd met de Fran se afgevaardigden, die door de burge meester van Mantes naar het ge troffen gebied waren gestuurd, om de helpende hand te bieden. H. M. was door deze Franse bij stand zeer getroffen en verzocht beide heren de burge meester en bevol king van Mantes voor dit spontaan medeleven dank te zeggen. Daarna ver trok H. M. met bur gemeester Bouwen se per auto naar St. Maartensdijk. Eerder op de dag had H. M. de Ko ningin een bezoek gebracht aan Schou- wen-Duiveland. Na een bezoek aan het R. K. Ziekenhuis te Zierikzee, waar de Koningin sprak met de moeder-overste, begaf Zij zich naar de trouwzaal van het stadhuis, waar men Haar voorstel de aan kolonel Van Waning, comman dant van de mari tieme strijdkrachten op Schouwen. De Koningin heeft ver volgens Zierikzee bezichtigd en zich op straat met ver scheidene omstan ders onderhouden. Daarna heeft Zij St. Annaland., St. Maartensdijk, Scherpenisse en St. Philipsland bezocht. De Verenigde Naties hebben haar leden-staten in 1951 aanbevolen de uitvoer van alle goederen naar het Chinese vasteland die in de oorlogs industrie kunnen worden verwerkt stop te zetten. Sindsdien is in het Amerikaanse Congress herhaaldelijk de klacht geuit, dat Groot-Brittannië en andere Amerikaanse bondgenoten dergelijke goederen naar communis tisch China zijn blijven verschepen. De Britse ambassade te Washington herhaalde gisteren, dat Groot-Brit tannië geen voor oorlogsdoeleinden van belang zijnde goederen naar com munistisch China zendt Van bepaalde diplomatieke zijde is er te Washington op gewezen dat een Amerikaanse marineblokkade in. feite tegen de scheepvaart der verbondenen zou zijn gericht, daar communistisch China vrijwel geen koopvaardijvloot be zit. Door een Amerikaanse marineblok kade zouden ook Russische schepen worden getroffen, die thans in de ha vens Dairen en Port Arthur voor com munistisch China bestemde goederen Rusland verbreekt de betrekkingen met Israël Het officiële Russische persbureau Tass heeft vanochtend gemeld dat de Sovjet-Unie de diplomatieke betrekkin gen met de staat Israël heeft ver broken. De Russische minister van Buiten- Ij'io.fc Zake», Vishinsky, neefl de Is raëlische gezant te Moskou, Samuel Eliahsiv, mededeling gedaan V3n dit besluit. Het Russische gezantschap in Tel Aviv wordt gesloten en Vishinsky heeft de Israëlische gezant verzocht Moskou onverwyld te verlaten. In een nota, die gisteren aan de Is raëlische gezanten te Moskou werd over handigd en die in alle Moskouse bladen stond afgedrukt, verklaart de regering van de Sovjet-Unie dat de bomaanslag van 9 Februari op de Russische legatie te Tel Aviv een bewijs vormt dat in Is raël „de elementaire voorwaarden vooi normale diplomatieke werkzaamheden, van Russische diplomatieke vertegen woordigers van Israël, ontbreken." Tevoren werd in een uitzending van radio Moskou de Israëlische politie er van beschuldigd dat zij de bomaanslag te Tel Aviv oogluikend had toegela ten. De verontschuldigingen van de Israë lische regering na de bomaanslag, aldus radio Moskou, zijn in tegenspraak tot bet feit, dat vertegenwoordigers van de Israëlische regering meerdere malen rechtstreeks hebben deelgenomen aan „het opzwepen van de haat tegen de Sovjet-Unie en het aanzetten van vijan dige daden t.a.v. Rusland. Alleen werkbezoeken van de Koningin Koningin Juliana heeft besloten dit jaar geen bezoeken af te leggen, welke met feestelijkheden gepaard gaan. Zij is voornemens alleen werkbezoeken t« brengen bij voorkeur in de door waters nood getroffen gebieden. lessen. Men meent, dat generaal Brad ley. hierin vermoedelijk gesteund door de Amerikaanse stafchefs, voor de com missie voor Buitenlandse Aangelegen heden van de Amerikaanse Senaat heeft uiteengezet dat het aanhouden van Rus sische schepen door Amerikaanse oor logsbodems als een „oorlogsdaad" zou kunnen worden uitgelegd. Autoriteiten te Washington wijzen er ook nog op dat' indien Groot-Brittannië zich tegen een blokkade van het Chinese vasteland zou verzetten, het voor de Verenigde Sta ten nauwelijks mogelijk zou zijn Britse schepen te beletten hun normale vaart op Hongkong en Zuidchinese havens voort te zetten. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Er kan nu ieder ogenblik verwacht worden, dat Engeland en Egypte het eens zullen worden over de wüze, waar op onafhankelijkheid zal worden ver leend aan de Soedan, Eden. die Londen had verlaten voor een korte vacantie. keerde gisteren voor enige uren naar Westminster terug om deel te nemen aan een kabinetsvergadering in Chur chill's vertrek in het Lagerhuis. Van daag komt het kabinet wederom bijeen. De kabinetszitting van gisteren werd gevolgd door een spoedvergadering van de conservatieve fractie. Ofschoon geen communiqué werd ge publiceerd omtrent deze bijeenkomst, kan worden aangenomen, dat Eden, die vergezeld was van zijn onderminister voor Buitenlandse Zaken, zijn partij heeft ingelicht over de besprekingen, die sedert lange tijd hebben plaats ge vonden tussen generaal Naguib van Egypte en de Britse ambassadeur in Cairo. Er heerste de laatste dagen grote en waarschijnlijk gegronde bezorgdheid onder conservatieve Lagerhuisleden, die vreesden, dat de Britse regering aan-, zienlijke concessies had gedaan aan Egypte. De spoedvergadering van giste ren was ongetwijfeld bedoeld als een poging de conservatieve gemoederen te sussen. De voornaamste geschilpunten tussen Engeland en Egypte over de Soedan waren de volmachten te verlenen aan de Britse gouverneur voor het bescher men van de politieke rechten van de Zuidelijke Soedan, en het tempo, waarin het ambtelijke apparaat van de Soedan behoort te worden overgenomen door de Soedanezen zelf. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk eni- :o sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelyk nu en dan harde wind tusse» Noord en Noord- Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. Zon: 817.50. Maan: 7.43—17.16. Temidden van een reeks rampzalige gebeurtenissen en alarmerende berichten heeft zich deze week bijna onopvallend de stichting voltrok ken van de gemeenschappelijke markt voor steenkool en ijzer spoedig ook voor staal en staalproüucten van de zes landen, die zich aaneengesloten, heb- b-'h te; de Kolen en Staal Gemeenschap. Na langounge on moeizame onderhan delingen en minutieuze voorbereidingen heeft het Plan-Schuman dus een belang rijk begin van verwezenlijking gevon den. Het kan niet anders dan tot zeer grote voldoening en hoop voor de toe komst stemmen, dat dit mogelijk is ge bleken in een tijd, waarin het oude nationalistische sen timent in verschil lende Europese lan den weer met nieu we kracht schijnt te ontwaken. Voor de eerste maal in de geschiede nis hebben zes Europese landen vrij willig afstand gedaan van een deel van hun souvereiniteit op economisch gebied en zich geplaatst^ onder het gezag van een supranationale hoge autoriteit, be kleed met werkelijke macht. Men zal er misschien goed aan doen hieruit niet al te haastig de conclusie te trekken, dat hiermede de grondslag is gelegd voor wat in wezen een nieuwe Europese staat van federaal karakter is. Niettemin kan men zeggen, dat er op 10 Februari 1953 een nieuw hoofdstuk is begonnen van de Europese geschiedenis. De bete kenis van de definitieve stap, die thans door Frankrijk, Italië, West-Du itsland en de Beneluxlanden is gezet, ligt opgeslo ten in het feit, dat deze landen met een gezamenlijke bevolking van 155 millioen zielen kunnen beginnen met het opbou wen van een economie, die in omvang te vergelijken is met die van de V.S. en de Sovjet-Unie. Jean Monnet, de secre taris-generaal van de Kolen en Staal Gemeenschap, heeft in zijn radiorede van Dinsdagavond j.l. er op gewezen, dat de schepping van de gemeenschap pelijke markt, waardoor een einde komt aan de discriminatoire politiek, die de West-Europese landen van oudsher tegen elkaar hebben gevoerd, de moge lijkheid doet ontstaan om door produc tie-uitbreiding het levenspeil der volke ren te verbeteren. De Kolen en Staal Gemeenschap is op het uiterst belangrijke, zij het nog be perkte gebied, dat zij bestrijkt, de logi sche conclusie uit, en het positieve ant woord op het feit, dat het nationaal- egoïsme van de Europese staten in de jaren dertig niet bij machte is gebleken de verschillende bevolkingen te behoe den tegen de afschuwelijke ellende van de economische crisis. In dezelfde zin vormt het streven naar politieke en militaire integratie het antwoord op de harde ervaring van de jaren '40, dat de souvereine nationale staten niet in staat zijn gebleken hun bevolkingen te be schermen. Het is dan ook ietwat bevreemdend, dat het inwerkingtreden van de gemeen schappelijke markt voor steenkool en ijzer bijna ongemerkt zijn beslag heeft gekregen. Er is over het algemeen wei nig aandacht aan besteed, niet alleen in Nederland, waar de gemoederen nog te zeer in beslag worden genomen door de noodlottige gebeurtenisen van de vorige week. maar ook in andere landen. De reden hiervoor is niet ver te zoeken. De aanvankelijke geestdrift, die het Schu- man-plan in de verschillende landen heeft opgewekt, heeft onvermijdelijk te lijden gehad van de zeer lange duur der voorbereidingen. Daar komt bij, dat er in de onderscheidene landen ook niet zo heel veel gedaan is om het publiek ter zake op ruime schaal voor te lichten en er warm voor te maken. En op de derde plaats is de gehele organisatie van de Kolen en Staal Gemeenschap een zo in gewikkeld technisch apparaat, dat het voor de niet-ingewijden moeilijk te overzien is. Op zichzelf is dat niet zo erg, doch het kan een nadeel zijn, wan neer straks blijkt, dat de stichting van de gemeenschappelijke markt naast grote voordelen voor de toekomst, in het begin ook nadelen met zich zal brengen voor bepaalde groepsbelangen, die tot nu toe min of meer kunstmatig zijn be schermd door nationale, protectionisti sche maatregelen. (Vervolg op pap. 2 zevende kolom) HET WERELD BEELD vy HOOFDKANTOOR: N.Z. Voorburgwal 65—73 - AMSTERDAM (CENTRUM) Telefoon 63381 (5 lijnen) BIJKANTOREN: 's-Gravenhage: Stationsweg 10, telefoon 111696, Rotterdam: )an Kruyffstraat 53 tel. 36769; Haarlem: Smedestraat 5, tel. 21543 en 21544: Eindhoven: Vestdijk 5, telefoon 2445: Hilversum: Emmastraat 12, tel. 9985; Maastricht: Stationsstraat 20, tel. 3013; Utrecht: Steenweg 37 tel. 10064. ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbet. 16.65 p. kwart., f 2.25 p. mnd., 52 ct-p.w Losse nummers 13 cents. Directie: J. J. W. Boerrigter en mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Mr. W. A. M. van der Kallen en H. Baron van Lamsweerda. DE TIJD DAGBLAD VOOR NEDERLAND De prijs der advertentiën in de Tijdpers bedraagt 70 cent per m.m.- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Contracttarieven op aanvrage verkrijgbaar bij de administratie en bij de erkende advertentie- bureaux. Familieberichten 50 cerns per m.m.-hoogte. Bewijsnummers 15 cents. Do administratie behoudt zich het recht voor adver tentiën evenfueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. Wij reserve ren ons het recht brieven op advertentiën niei af te geven, indien wij daartoe gronden aanwezig achten. Niel afgehaalde of niet doorgezon den brieven worden een maand na ontvangst vernietigd. UITGAVE VAN DE N.V. DRUKKERIJ DE TIJD. AMSTERDAM-C. Postgiro 22884 - Gemeente-giro Amsterdam N. 665. (Van onze parlementaire redacteur) Met de toezegging, dat er een commissie komt. die het uitvoerige theoretische werk zal gaan verrichten, dat aan het eventueel sluiten van de zeegaten tussen de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden vooraf dient te gaan, is gisteren het debat over de nota naar aanleiding van de watersnood 1953 in de Tweede Kamer gesloten. Minister Algera richtte zich nogmaals tot de communisten, die over aandacht van de regering hij dit debat niet te klagen heb ben gehad en deelde hun minzaam mede, dat hij zou voor stellen om dezelfde bekende Nederlandse ingenieur in de commissie te benoemen, die destyds in het toen nog niet communistisch! China de jarenlange intensieve tech nische voorarbeid heeft verricht voor wat de heren Gortzak cum suis thans een waterstaatkundige overwinning van het communistisch regime in datzelfde China hadden genoemd. Wanneer het inderdaad zo zou zijn, dat de beruchte over stromingen van de Jangtse en de andere rivieren door waterstaatkundig werk van de laatste drie jaren uit de Chinese wereld zijn geholpen, dan, zo zei de minister, zyt gij mynheer Gortzak als Nederlander en nog wel als volks vertegenwoordiger verplicht voor my de tekeningen en pro jecten uit China eens op te vragen. In ons kleine Nederland zouden wy daarmede ongetwijfeld in slechts een jaar kun nen bereiken, waar de Chinezen in hun enorm gebied drie jaar voor nodig hebben gehad. Wat in China een ontzag lijk vraagstuk is geweest, dat is het navenant ook in Neder land in een gebied, waar de tijstromen door een verschil van eb en vloed van drie a vier meter, zeemonden van 50 en meer meter diep uit de bodem hebben geschuurd en waar grote stromen de situatie beheersen, die, ook wanneer men ze zou opheffen, allerlei tot dusver nog onberekenbare waterstaatkundige consequenties in het achterland ten ge- volge zullen hebben. Wie zou denken dat na de lang durige Kamerdebatten, rege ringsverklaringen en schrifte lijke uiteenzettingen Nederland thans wel weet waar het met de gevolgen van de watersnood aan toe is, wat zo ongeveer de kosten zijn en hoe de getroffenen geholpen zullen worden, vergist zich lelijk. Na alles wat met inderdaad wonderlijke snelheid hier over is medegedeeld moet toch eigen lijk het eerste woord dat ons volko men kan inlichten nog gezegd wor den. Aan de juistheid van de globale raming van dr. Drees van rond een milliard gulden werd gisteren in de Kamer al ernstig getwijfeld. Hoe onze betalingsbalans op de ramp zal rea geren kunnen ook de knapste econo men nog niet voorspellen en zelfs de vraag of deze ramp nu in de toekomst tot de onmogelijkheden gaat behoren laat na wat minister Algera daarover met bewonderenswaardige openhar tigheid heeft geopenbaard, een pijn lijke onzekerheid achter. En gelukkig is het enigszins anders ten aanzien van de maatregelen die voor de getroffenen zullen worden genomen. Uit wat thans bekend is gemaakt blijkt wel dat zij in ieder geval vlot en royaal zullen worden geholpen en dat de schade een ere zaak is voor het Rijk en voor het Nederlandse volk. Dat deze erezaak geen frase is hebben de ruime giften die nog altijd binnen stromen duidelijk bewezen. Voor de getroffenen is het maar goed dat er nog geen saldo valt te maken van de fondsen die beschikbaar zijn voor hun hulp. Zij bunnen van deze onzeker heid alleen maar beter worden. Voor Nederland zelf echter blijven enige nogal pijnlijke overwegingen bestaan die enigszins afsteken tegen de vele bewijzen van innerlijke kracht die de laatste dagen ons volk in nood te zien heeft gegeven. Op de allereerste plaats is de situatie van onze dijken nu wel duidelijk onvol doende, dit nog afgezien van de enor me ravage die de storm heeft aange richt. Duidelijker dan ooit voelt de Nederlander, die het zich tot dusver maar weinig bewust was, hoe onwe zenlijk en kunstmatig zijn land is ge legen en hoeveel moeite en zorg, om van de millioenen die er jaarlijks voor worden uitgetrokken nog maar te zwijgen, deze kunstmatigheid van ons vraagt. De ambtenaren van de Rijkswater staat hebben onlangs in een van hun vele flegmatieke opmerkingen die zij naar aanleiding van deze ramp heb ben gemaakt tot de pers gezegd dat nu eindelijk het hele volk erachter is gekomen dat hun departement de laatste jaren niet*'op de eerste plaats met het probleem van de verziltïng van het water in onze polders en tuinbouwgebieden was geconfron teerd, maar dat nog altijd hun eerste zorg de waterkering gold, ook al bleek daarvan naar verhouding tot de an dere bemoeienissen slechts weinig. Verzilting en watérkering vormen in derdaad een onafscheidelijk geheel. Trekt men een draad los uit het klu wen van de waterstaatkundige positie van ons land die met de verzilting heeft te maken, dan komt er bijna steeds als gevolg daarvan een knoop in een andere draad die dan op de waterkering betrekking heeft. Als iets ons uit dit alles wat er tot dusver reeds over de gebeurtenissen op 1 Februari is medegedeeld duide lijk is geworden, dan is het wel de uiterst kwetsbare positie van Neder land door zijn ligging, door zijn over bevolking, die ook voor de Water staat heel speciale problemen schept. Een kwetsbaarheid die vooral door de oorlog nog sterk is toegenomen. Men kan het, na wat minister Algera gis teren heeft medegedeeld, zo zien, dat de oorzaak van de ramp aan niets anders dan aan wereldoorlog II te wijten is geweest. Immers waren de plannen die gevormd waren naar aan leiding van wat de staatscommissie reeds in 1940 had gerapporteerd niet door de oorlog gefrustreerd, vermoe delijk waren wij dan al tien jaar eer der begonnen met maatregelen te nemen. In stilte heeft het kwaad, dat slechts theoretisch scheen, voortge woekerd. Het gebeurde kan de vele buitenstaanders die wel eens op onze volksaard smalen een duidelijk be wijs leveren van de redenen waarom Nederland wat zwaar op de hand is. De gecompliceerdheid van ons land met zijn tien en een half millioen mensen, die nauwelijks vol doende kunnen produceren om zich zelf in het leven te houden laat staan zich milliarden kostende cultuur-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1