Amsterdam onder een critische loupe Ideeën voor de toekomst neergelegd in lijvig P. v. d.A. -rapport ITALIAANSE HOLLANDSE Besprekingen Caïro- Bonn mislukt ïïïlontie*^.. Geen offer te groot voor veilig verkeer Accoord over de Soedan Frans-Engelse besprekingen over politieke toestand Azië, Europa èn Midden-Oosten aan de orde gesteld f 17.95 - f 18.95 - f 19-95 Eduard Flipse leidde concert ten bate van het Rampenfonds WEK DE GAL IN UW LEVER OP Andersen gaat weer rijden MAAK MENÉÉK... BRITTEN blijven „Jalta" erkennen DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 5 Raakt Amsterdam achterop en dreigt het zijn positie als cultureel en economisch centrum van ons land te verliezen? Ontbreekt het de hoofdstad des lands aan voldoende stuwkracht om de stormen des tijds te weerstaan En, zo ja, wordt het dan niet tijd naar middelen te zoeken om de stad uit die impasse te halen? Ket bestuur van do federatie Amsterdam van de Party van de Arbeid heeft een commissie in het leven geroepen, die de stand van de gemeentelijke zorg op verschillende gebieden van het gemeentelijk leven moest onderzoeken en moest rapporteren omtrent te treffen voorzieningen voor de bloei van Amsterdam, nu en in de toekomst. De commissie, onder voorzitterschap van wethouder B. C. Franke, heeft na vier maanden werk haar bevindingen neergelegd in een Ijjvig rapport: „Mens en Stad; Amsterdam vandaag en morgen". (N.V. De Arbeiderspers). breidingsplan van 1935, dat bedoeld was te voorzien in de behoeften tot het jaar 2000, veel sneller is verwezenlijkt, dan men destijds kon voorzien. Dat be tekent. dat binnen afzienbare tijd een plan tot uitbreiding van de stedelijke bebouwing tot buiten de bestaande grenzen van Amsterdam zal moeten volgen. Zo doet het rapport meer nuttige ideeën aan de hand. Het dringt aan op de bouw van een representatief univer siteitsgebouw. een groot gebouwencom plex. waar tentoonstellingen en congres sen gehouden kunnen worden, gebouwen voor sportbeoefening, een gebouw, waarin de dienst der Publieke Werken. Bouw- en Woningtoezicht en de Wo- ningdienst kunnen worden gevestigd enz. Ook de krotopruiming heeft aan dacht: per jaar zouden ten minste duizend krotwoningen moeten wor den opgeruimd. In het hoofdstuk over de Gezond heidszorg wordt aangedrongen op de bouw van een nieuw ziekenhuis en vol tooiing van het academisch ziekenhuis op het terrein van het W.G. Ook dienen in Noord woningen te worden gebouwd, waar zich specialisten kunnen vestigen in dit deel van Amsterdam met ruim 60.000 inwoners is géén ziekenhuis ge vestigd en er woont niet één specialist! Cultuur Wat de cultuur betreft, breekt het rapport een lans voor eein nieuw ge bouw voo; het Veiligheidsmuseum, voor nieuwe voorzieningen op het terrein van de natuurlijke historie en een ver dere uitbouw van het Kon. Instituut voor de Tropen. En het wijst op de grote waarde van de totstandkoming van een museum voor de geschiedenis van Am sterdam. waarin ook de grote, onver gankelijke betekenis van de Joden voor Amsterdam zijn tragische documentatie moet vinden. Weliswaar dient thans de Waag als historisch museum, maar op wel zeer onvoldoende wijze. In het hoofdstuk Vrije Tijdsbestedin gen en Volksontwikkeling wordt gezegd, dat de grote recreaitde-oorden (Schiphol, Amsterdamse Bos, Waterland, Sloter- plas) gemakkelijke en snelde verbinddn- Dït boek is niet een urgentiepro gramma; als een verkiezingsprogram ma moet men het ook niet zien. De be doeling is geweest, dat de Partij van de Arbeid zich nu, vyftig jaar nadat de eerste sociaal-democraat zyn intree deed in de Amsterdamse raad, zou be zinnen op de vraag, waar wij nu staan: hel boek geeft enerzijds een blik in het verleden en anderzijds uiteraard ligt daarop het zwaartepunt wil het een oriëntatie zijn op de mogelijkheden, die in de toekomst voor de hoofdstad zijn weggelegd. Concrete, vast omlijnde voorstellen zal men er niet in vinden, wél suggesties, die de moeite van het overdenken waard zijn. Het rapport constateert allereerst, dat cr in democratisch opzicht in Am sterdam bepaald iets mis is. Bij de be staande verhoudingen van gemeente bestuur tot burgerij kan dat ook moei lik anders, want feitelyk vormt de ge meentelijke huishouding van Amster dam één enorme onderneming met een omzet van meer dan 400 millioen gul den per jaar en een staf van bijna 11.000 werklieden en ruim 12.000 ambtenaren. En de democratie houdt in feite op te functlonncren, wanneer de burgers niet meer deel hebben, direct of indirect, aan de besluitvorming op gemeentelijk terrein. Raad te klein? Maar er is toch een gemeenteraad, gekozen door en uit de burgerij? Zeker, maar deze raad telt slechts 45 leden en kan zonder wijziging van de Gemeente wet niet verder worden uitgebreid. Dat wil zeggen, dat elk gemeenteraadslid thans 20.000 inwoners of 11.000 kiezers vertegenwoordigt en de vraag dringt zich dus op, of niet een zodanige wijzi ging van de Gemeentewet dient tot stand te komen, dat een uitbreiding van het aantal raadsleden voor Amsterdam mogelijk wordt. Tegenover de voordelen daarvan meer deskundigen in de raad, meer specialisatie op de verschillende buur ten, enz. staan echter ook belang rijke nadelen. Er zouden ook meer kleinere partijen in de raad komen, de discussies zouden nóg uitvoeriger wor den en het -raadswerk nóg tijdrovender dan nu. Om aan de bestaande toestand toch meer reliëf te geven oppert de commis sie de gedachte om de raad te laten bijstaan door commissies van advies voor het gemeentebestuur, waarin naast leden van de raad deskundigen uit de burgerij zitting zouden kunnen hebben. De vraag dient verder te wor den gesteld of het niet gewenst is de mogelijkheid te openen wethouders te benoemen buiten de raad om. Stadsgewest Onlogisch vindt de commissie het ook, dat Amsterdam onder toezicht blijft staan van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland en het ware staatsrechtelijk consequenter om i het preventieve toezicht voor Am sterdam op te heffen, waardoor de hoofdstad de positie zou gaan in nemen van een stadsgewest, waar bij het repressieve toezicht van de Kroon uiteraard blijft bestaan. Wat de decentralisatie betreft, de commissie meent, dat de bestaande so ciale en culturele organisaties, uit en door de burgerij der stad zelf gevormd, in veel sterkere mate kunnen en moe ten worden ingeschakeld dan tot nog toe het geval is bij het bestuur der ge meente. Zo geeft de commissie bv. In over weging een „Amsterdamse Dlstrlbutle- raad" ln het leven te roepen, waarin enerzijds vertegenwoordigers van de gemeente, anderzijds vertegenwoor digers van organen en verenigingen, die rechtstreeks of zijdelings met de distri butie van de dagelijkse levensbehoeften te doen hebben, zitting nemen. De commissie gaat voorts ln op de financiële verhouding van Amsterdam tot het rijk en zij meent, dat er meer differentiatie nodig le Ln de uitkeringen. Ook acht de commissie een geregeld op stellen van een gemeentelijk inves teringsplan nodig. Wat de gemeentebedrijven betreft, meent de commissie dat het voor een gezonde basis van de gemeentefinanclën dringend gewenst ls, dat aan de exploi tatietekorten van de bedrijven een eind komt. Maar dit gelde voor het geheel der bedrijven, waarbij de tariefsstelllnj zou moeten differentiëren, d.w.z., da hogere en lagere tarieven berekend zou den kunnen worden al naar de draag kracht der afnemers en al naar gelang de afgenomen dienst meer een luxe karakter draagt dan wel ln eerste levensbehoeften voorziet. Gas van Hoogovens? Wat de gasproductie betreft, stelt de commissie de vraag of het niet wense lijk ls, dat Amsterdam financieel gaat deelnemen ln het project van de Hoog ovens tot stichting van een nieuw kolen- vevedellngsbedriif. Een belangrijke taak van het ge meentebestuur aoht de commissie het stimuleren van de nijverheid, tot het verschaffen van openbare voorzienin gen. die de ontplooiing van industrie er handel mogelijk moeten maken en tot het voorbereiden van openbare werken, die aan vele handen werk kunnen geven, wanneer het particulier bedrijfsleven on voldoende arbeiders opneemt. Een niet minder ernstig probleem is bet woning tekort en de bouw van 60.000 woningen in tien jaar ziet de commissie dan ook als een minimumeis. Ruiten de grenzen Wat de stadsontwikkeling betreft, constateert het rapport, dat het uit- (Van een onzer verslaggevers) De ongeveer 12.000 kleine en grote 'erkeersongelukken, die per jaar in Amsterdam plaats vinden, betekenen een nauwelijks te omvatten bron van men selijk leed en zij betekenen bovendien een economische schade, die in de tien tallen millioenen loopt, aldus het rapport ..Mens en Stad; Amsterdam vandaag en morgen." Daarom kunnen economische offers, die strekken tot grotere beveili ging van het verkeer en vermindering der ongelukken, moeilijk té groot worden geacht. Men zal tot radicale oplossingen voor het verkeer in de binnenstad moeten komen. Vervangingen van de tram door een ondergrondse bv. is technisch moge lijk, maar uitermate kostbaar. Zij zal investeringen vragen, die in omvang en de bouw van een nieuwe grote industrie, een electrische centrale of een stadhuis ver te boven gaan. De bouw van vele viaducten op ge vaarlijke kruispunten en van een gehele reeks van voetgangerstunnels moet nood zakelijk worden geacht naast een oplos sing voor het onder- of bovengronds openbare vervoer in de binnenstad. Het rapport knoopt bij zijn opmerkin gen over een vervanging van de tram door een ondergrondse aan bij het idee dat „Het Pa.rool" in zijn nummer van 31 December 1952 ook reeds heeft ge opperd. Technisch kan het. Zéér duur zal het zijn. Maar men zal de mogelijk heid van een dergelijk object toch ern stig dienen te onderzoeken. Engeland en Egypte hebben, naar As sociated Press uit Londen meldt, voor lopige overeenstemming bereikt over de toekomst van de Soedan. De nog reste rende geschillen, waardoor het tot stand komen van een overeenkomst in de af gelopen dagen werd vertraagd, zouden door een compromis uit de weg zijn ge ruimd. In een speciale vergadering, waarvoor minister Eden van vacantie was teruggekeerd, heeft de Britse rege ring zich gisteravond met het accoord hezig gehouden. De overeenkomst werd anmorgen in Cairo getekend. Sedert 1899 hebben Egypte en Groot- Britannië de Soedan gezamenlijk be stuurd. De laatste jaren ging dit even wel gepaard met toenemende geschillen. Naar men in Londen hoopt zal de nu ge reed gekomen overeenkomst deze ge schillen uit de weg ruimen. Ook ver- wacht men in Britse kringen, dat het verdrag de weg zal banen voor een al-| gemene regeling van het conflict over de zone van het Suezkanaal en oor Egypte's toetreding tot een defensie- pact voor het Midden-Oosten. Het ver drag voorziet in onmiddellijk zelfbestuur voor de Soedan, hetgeen binnen drie jaar zal leiden tot zelfbeschikkingsrecht. Verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering zullen waarschijnlijk reeds in Maart worden gehouden. gen moeten krijgen met de stad. Het tekort aan zalen voor beoefening van de zg. zaalsporten is ernstig. Ook zijn er te weinig overdekte zwembaden en met de bouw van een nieuw, modern openluchtbad aan de Amstelveenseweg wordt veel te lang gewacht. En ook oppert de commissie het plan om in Amsterdam een „Huls van Jeugdver- keer" te bouwen, waar niet alleen een hotel- en restaurantbedrijf zou kunnen worden uitgeoefend, maar waar ook studenten zouden kunnen verblijven, enz. Uiteraard hebben wij uit dit 150 pagina's tellende rapport slechts enkele grepen kunnen doen. „Mens en Stad, Amsterdam vandaag en morgen" is een boek, dat ofschoon men op details hier en daar wel critdek zou kunnen uitoefenen althans blijk geeft van een warme belangstelling van de fede ratie Amsterdam van de Partij van de Arbeid voor het wel en wee van de hoofdstad. De kroon van onze trotse Westertoren moge in de loop der jaren dan ook wel iets van zijn glans hebben verloren, Amsterdam moge a.a.n vitali teit hebben ingeboet, deze neergang ziet althans een deel der burgerij en zeker niet het onbelangrijkste deel niet werkeloos aan. Wanneer dit rapport burgerij èn gemeentebestuur zou kunnen inspireren tot nieuwe initiatieven, die de stad uiit haar dommel kunnen doen ontwaken, dan mag de commissie haar taak als geslaagd beschouwen. (Van onze correspondent) PABIJS, Donderdag. De Franse minister-president Bené Mayer en zijn ministers van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken, Georges Bldault en Robert Buron, zijn vergezeld van een grote staf deskundigen naar Londen ver trokken, waar zij twee dagen besprekingen zullen voeren. Oorspronkelijk zou de minister van Financiën van de party zyn, d°cït de Engelsen hebben de financiële besprekingen van de agenda gevoerd; zy willen het eerst met de Amerikanen er over hebben. Het Franse deficit in de sterlingzone is groter dan in de dollarzone, dus men kan begrijpen, dat Frankrijk verlangend is, hierover eens te praten. Onmiddellijke en spectaculaire resultaten behoeft men niet te verwachten van deze besprekin gen, waarbij het meer zal gaan om een wederzijdse positie-bepaling en het uit spreken van wensen en verlangens dan om directe onderhandelingen. Dit geldt ook voor de andere onder werpen, die ter sprake zullen komen: Europa, Azië en het Midden-Oosten. Het spreekt wel vanzelf, dat als er over Europa gepraat wordt, de verhouding van Engeland tot de E.D.G. zal worden besproken. In dit verband sprak de woordvoerder van de Quai d'Orsay met nadruk de berichten tegen, als zou de Franse ministerraad een aanvullend pro garanties aan de EDG veel verder zou willen gaan dan het reeds gegaan is. In het andere gesprekpunt dat stellig aan de orde zal komen: de wenselijk heid van vergroting van Franse export naar Engeland een kwestie die vo rige maand in de permanente Engels Franse economische commissie uitvoe rig besproken moet zyn schijnen ook niet veel practische mogelijkheden te zitten. tocol hieromtrent hebben geredigeerd. Dat Frankrijk aan Engeland een vijftig jarige garantie zal vragen voor hulp en >y stand in het geval de Europese troe pen worden aangevallen, wilde de woord, voerder niet ontkennen en niet bevesti gen. Hij achtte dat „weinig waarschijn lijk" zo zeide hij, omdat Frankrijk weet, dat Engeland hiertoe niet geneigd Dit onderwerp, zo voegde hij er aan toe, zou zeker in Londen worden be sproken. Ondervraagd over de aanvullende pro tocollen, waarover hij geen enkele mede deling wilde doen, zei de woordvoerder van ae Quai d'Orsay nog, dat de Franse regering de supra-nationale structuur van de E.D.G. niet wil verlaten. Hy ver wees hierbij naar de uitspraak van René Mayer, die op een dergelijke vraag had geantwoord, dat men op verschillende manieren een huis binnen kan komen: door de deur en door een venster, maar zeker niet door het huis tegen de grond te gooien. Met dit laatste heeft de minis ter-president de supra-nationale struc tuur bedoeld, zo zei de woordvoerder. Onze Londense correspondent seint: Hoewel Franse ministers in Lon den uit de aard der zaak altijd geziene gasten zyn de hoofdartikelen van de opiniebladen spreken automatisch van de traditionele en hechte banden van vriendschap en gemeenschappelijke be langen verwachten goed ingelichte kringen hier toch niet dat het bezoek van Mayer, Bidault en Buron belang rijke en concrete resultaten zal kunnen opleveren. Het wordt n.l. zeer onwaarschynlyk geacht, dat Engeland op het stuk van (Advertentie) wtw DE DOOR DE RAMP ONDERBROKEN VERKOOP VAN H5MB 500 PAAR HERENSCHOENEN alleen eerste klas merken tegen uiterst lage prijzen hervatten wij heden. SCHELLEKENS (Van onze verslaggevers) BREDA, Woensdagavond. Ergens op de w\jde watervlakte tussen het overstroomde Klundert en het Hol- landsch Diep heeft de Italiaanse in genieur Eduardo Pagnoni ons vanmid dag toevertrouwd, dat Umberto Maset- ti een groots motorrenner is, dat Gilera als een voortreffelijk motorrijwiel moet worden beschouwd, dat de TT-races in Assen erg belangrijk zijn, dat Coppï en Bartali grote wielrenners zijn en dat hij zich in deze overstroomde polder al zeer thuis voelde. De heer Eduardo Pagnoni is waarne mend commandant van 156 luidruchtige en tevens zeer hard werkende Italiaanse brandweerlieden, die gisteren pardoes in een eigen trein 25 wagons het stationsemplacement van Zevenbergen kwamen binnenrijden, met de mede deling, „dat zij onmiddellijk dijken wil den dichten, water uit huizen wegpom pen en helpen, waar ze konden en zo lang dat mogelijk was' De Italianen zijn gekomen met op hun trein acht vrachtwagens en brand weerwagens, vier grote dukws, een kleine jeep-dukw, vier bootjes en twee radio-auto's. Vyf wagons van hun trein tweede klasse coupé's, waarin het gezelschap praat en slaapt reden zij naar het fabrieksterrein van de grote suikerfabriek, die Zevenbergen rijk is. In een van de fabriekshallen pruttelden vanmiddag al de welvoorziene vleespot ten en werd de spaghetti dampend op de borden geschept. „Onze commandant, Carlo Mala- ganiba, kunt U wel ln Klundert vinden" zei de brandweerman Simone Luciano ons, terwijl hjj in zijn privé coupé zijn geweldige rubberlaarzen afstroopte, drie lagen oliegoed afpelde en toen smetteloos bruin uniform onthulde. In Klundert was de commandant Carlo Malaaramba ook niet. „Ongetwij feld naar Zevenbergen",' zei de brand weerman J. Daniele uit Modena ons in een overvloedige woordenstroom, waar bij hy een gebit onthulde, waarop iedere tandpasta-reclame-agent jaloers zou worden. De heer Daniele had ook al drie dubbele lagen oliegoed, hulde zijn hoofd bovendien in een grijze muts, die kin en wangen nauw omsloot en schoof daarop nog even een diepzwarte Zuidwester. Waarnemend commandant Pagnoni sloeg in kleding alle records. Hij droer tussen de lagen oliegoed n.l. nog eea met bont gevoerde jekker, die hem com pleet het uiterlijk van een zwaar Miehelinmannetje verleende. „Ik heb het niet koud", zei hij gerust stellend. toen wij een van de vier kleine snelle motorboten betraden. De organi satie van de Italianen werkt perfect. Er wordt bijzonder teel en uitvoerig ge sproken, maar er wordt ook bijzonder hard en stevig aangepakt. In dit voor hen volslagen ontekend gebied hebben de Italianen gisteavond een waterroute uitgezet en met palen gemerkt. Die route legden zy dis af, een tocht langs halfvernielde of gedeeltelijk weggeslagen hulzen. Waamemind commandant Pa gnoni kende alle toeren langs deze route al bij naam. Hij sprak vol deernis over „mijn vriend KooS', een landbouwer, die al zijn vee had verloren. „Deze ramp Is 'eel erger dan de Po- ramp". zei hij besist en plotseling zeer ernstig. „Daar heiben vil ook gewerkt, dat een groot aaltal weercorpsen voor ieze keurploeg enkelen an hun beste nannen hadden afge- Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET 0UWEI-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH EMAKKEIUK INNEMEN Amsterdams Concertgebouw hiip mee: (Van onze kunstredactie) Een tot de laatste plaats uitverkocht Amsterdams Concertgebouw wachtte gisteravond voor het begin van een concert, waarvan alle baten bestemd waren voor het Nationaal Kampenfonds, op de komst van dirigent. Rafael Kube- lik, toen per microfoon werd aangekon digd dat deze te elfder ure ziek was ge worden en zou worden vervangen door Eduard Flipse, de op Noord-Beveland geboren leider van het Rotterdams Phil- harmonlsch Orkest. Het publiek had daarvoor reeds iets kunnen merken van het ongewone ka rakter van dit concert. Een staf van personeel ving de binnenkomenden in de gangen op met mandjes waarin men zijn bijdrage voor een programma kon stor ten, we hebben er slechts biljetten van minstens één gulden in zien leggen. Ook de vestiaire, volgens de bordjes in an dere gevallen „betaald", bood ditmaal de mogelykheid tot offeren: collecte bussen stonden als stille getuigen van onze plicht op de „toonbanken" en stroomden steeds voller naarmate méér jassen en mantels werden afgegeven. Het concert opende met het Wilhelmus. Daarna klonk als inleiding en ter her denking van de slachtoffers, het Kyrie uit Schuberts Mis in As, waaraan be halve het Amsterdamse Toonkunst koor, Erna Spoorenberg (sopraan), An nie Hermes (alt), Han Lefèvre (tenor) en Leon Combé (bas) hun medewerking verleenden. Staande betrachtten vervol gens publiek en orkestleden een minuut stilte. I Vóór de pauze oogstte Willem An- driessen die Beethvens Derde piano concert speelde, ea uitbundig succes waarin hij Eduard Eipse terecht betrok. Met Dvoraks Vyfs symphonie („Uit de nieuwe wereld" werd het concert (dat via Hilversuml door de VARA is uitgezonden) besloïn. De gangen en fo.trs hadden geduren de de pauze voor regelmatige bezoe ker van ons Concetgebouw ook al een vreemde aanblik gaad. Dames en heren solisten, kantoor- sn ander personeel van de N.V. hadên met grote zorg koffie- en theetafis ingericht en ser veerden drank en sijs onder het publiek dat zich in dichte Irommen by de buf fetten verdrong. Bt ging minder om het bemachtigen \n een kopje koffie dan om het bereikn van een der geld mandjes, en het Rmpenfonds kan zon der twyfel dezer daen een groot bedrag uit de Van BaerleTaat tegemoet zien! Een loterij waarvoc de loten met enorm enthousiasme weren gekocht en ver kocht, heeft daar jg toe bijgedragen. Het hoeft nauvlyks gezegd, dat iedereen, van digent tot vestiaire juffrouw, belangelcs heeft meegewerkt en dat de consurotie-artikelen gratis ter beschikking w:en gesteld. En een woord van grote wardering voor allen die op deze wijze c nood mede hebben helpen lenigen, is ,ier zeker op zijn plaats. Het concert heeff 16.500 opgebracht; hierin zyn nog nie begrepen de resul taten van de verko) van spijzen en van een deel der lotej van de „Concert gebouwvrienden" »t als pry's een elec trische naaimachin.De resterende loten worden vanavond p het Volksconcert verkocht. staan. „Wn komen overal vandaan, uit Turijn, Modena, Rome, Milaan, Venetië." Toen moest commandant Pagnoni zwijgen, omdat onze kleine boot, de „Stanghella" een naam, die meer reminiscenties aan romantische Napoli- taanse nachten dan aan een gure Hol landse Februarimiddag opwekte aan legde bij de dijk, waar de Italianen thans een gat dichten. Midden in het dijkgat werken ze, heel gedisciplineerd, met de lieslaarzen stevig geplant in de zware Brabantse klei. Van boven af lijken het door hun enorme zware oliejassen en brede ronde zuidwesters kleine heks achtige duivels, die verbeten in de aarde rondzwoegden. Als een kleine ronde veldheèr keek commandant Pagnoni op zijn mannen neer. „Wij zijn nu pas goed een dag bezig", zei hij. „Wy proberen dit gat zover dicht te krijgen, dat wij onze vrachtwagens er in kunnen laten ryden. Dan kunnen wij pas goed beginnen. Hoe lang wij blij ven?" Waarnemend commandant Pagno ni wachtte even met zyn antwoord en zei toen nadrukkelijk en ook een tikje trots: „De Italiaanse brandweerlieden blyyen zo lang Uw land hen nodig heeft." By het afscheid boog hij elegant, zo ver als zijn olie-kledij dat toeliet. De mannen, beneden in de klei, staakten even het werk en hieven hun donkere, soms breedbesnorde, gezichten omhoog. „Arrivederci". riepen zij. „Tot ziens." Arti verloot pastel van prof. H. J. Wolter voor Rampenfonds Op de herinneringstentoonstelling van werken van wijlen prof. H. J. Wolter, die van 14 Februari tot 9 Maart in Arti et Amicitiae te Amsterdam wordt ge houden, zal een daar geëxposeerd groot pastel van deze schilder worden verloot ten bate van het Nationaal Rampen fonds. Advertentie) D zult 's morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, bet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjea, ^TERWIJL de Giethoomse restaurateur G. W. Dijksma met een aantal Over ijsselaren op Schouwen en Duiveland hulp verleent, met behulp van Gieterse punters, brak brand uit in zijn café- restaurant „Watersport Centrum" te Giethoorn. Binnen een half uur was zijn hele zaak volkomen platgebrand. De familie kon worden gered. Verzekering dekt welisivaar een deel van de schade, maar gevreesd wordt, dat de zaak niet voor het aanstaande toeristenseizoen kan worden herbouwd. Tenzij ook hier gezamenlijke inspanning de zozeer ver diende hulp zou kunnen bieden. Garcia Lorca's Y erma nu in Amsterdam (Van onze kunstredactie) Het heeft lang moeten duren voor de Haagse Comedie de kans geboden werd haar voorstelling van Federico Garcia Lorca's Yerma aan de hoofd stad te tonen. Al byna drie maanden ls het geleden, dat onze toneelredac teur na de première In Den Haag zijn waardering uitsprak over dit, wellicht sterkste toneelwerk van Lorca en daar aan de hulde verbond voor wat onder Cees Laseurs regie tot stand was ge bracht. De op alle rangen dichtbëzette Stads schouwburg heeft de opvoering van dit als „tragisch gedicht" juist gekarak teriseerde, ln korte taferelen geschre ven toneelspel in ademloze spanning gevolgd. Een spanning die Lorca weet te wekken door de tragiek, die hij oproept ln de figuur van de vrouw, die hunker'; naar een kind, een ver langen dat haar tot obsessie wordt waarbij zij in een vlaag van waanzin haar man wurgt. In het applaus aan het slot van de avond vond .de bewondering, die de aanwezigen hadden voor de keuze van dit stuk, de regie en het spel ten volle weerklank. Voor de vertolkster van de titelrol, Elisabeth Andersen werden daar bloemen aan toegevoegd. Toneelavond uitgesteld (Van onze kunstredactie) Om technische redenen kan de toneel avond, welke door Nederlandse Comedie en A.T.G, op 14 Februari in Amster dams Stadsschouwburg zou worden ge geven ten bate van het Nationaal Ram penfonds, geen doorgang vinden. Er worden thans plannen voorbereid voor een groots opgezette spectacle coupé, die enige weken later in hetzelfde thea ter zou plaats vinden. De Nederlandse Radio Unie heeft Henk Badings opgedragen een psalmen- symphonie van 30 minuten te compo neren voor koor en orkest; het werk, dat op vier psalmteksten wordt geschreven, is bedoeld voor het a.s. Holland Festival. Sem Dresden zal in opdracht van de N.R.U. een radiophonische compositie met tekst schrijven (van minstens 25 minuten tijdsduur) voor mededinging naar de Prix Italia 1953. (Van onze correspondent) BONN, Donderdag. De handelsbesprekingen tussen de Bonds republiek en Egypte, die van Duitse zijde onder leiding van de staats secretaris van Economische Zaken, dr Westrick, sinds enige dagen in Cairo werden gevoerd, zijn afgebroken. De Duitse delegatie was vol goede voornemens naar Cairo vertrokken, bereid om Egypte in belangrijke mate tegemoet te komen, met name handels- credieten op lange termijn te verstrek ken. De Bondsrepubliek was in deze positie gebracht door de bezwaren, die van Arabische kant werden gemaakt tegen de overeenkomst, die Duitsland enige maanden geleden met Israël ge sloten heeft, strekkend tot herstel van aan de Joden tijdens de oorlog door Duitsland toegebrachte schade. Deze overeenkomst is een doom in het oog der Arabische landen, die menen dat de positie van Israël er door versterkt wordt in de strijd, die nog altyd tussen Israël en de Arabische landen bestaat. Het contact met Egypte heeft echter tot het resultaat geleid dat voorlopig geen verdere besprekingen zullen plaats vinden. Van Duitse zijde verklaart men, dat de reden daartoe gelegen is in over matige eisen van Egyptische kant. Men i bereid een lang lopend crediet te geven voor uit Duitsland te leveren goe deren. maar de Egyptenaren vroegen liefst een tienmaal zo hoog crediet en gaven er daardoor blyk van de economi sche positie van de Bondsrepubliek niet juist te beoordelen. Aldus de Duitse commentaar. Bovendien is men van Duitse zijde zeer geïrriteerd door de omstandig, heïd dat dezer dagen, terwyl nog de besprekingen tussen vertegenwoordi gers van de Bondsrepubliek en Egyp te werden gevoerd, een handelsdelega tie uit Oost-Duitsland in Caïro is aangekomen. Het is niet helemaal duidelijk of deze delegatie op eigen initiatief gekomen is dan wel op uit nodiging van de Egyptische regering, maar het heeft er alle schijn van als of het inderdaad een initiatief van de Egyptische regering is dat tot deze reis der Oostduitsers geleid heeft. Extra T.V.-uitzendingen voor Beurzen open, dijken dicht" (Van onze correspondent) HILVERSUM, Donderdag De Ne derlandse televisiestichting zal met in gang van 14 Februari op Zaterdagavon den voorlopig extra uitzendingen geven van de bijeenkomsten welke door alle omroepverenigingen gezamenlijk over Hilversum I en II worden uitgezonden in de actie „Beurzen open, dyken dicht". De N.V. Philips stelt voor deze extra televisie-uitzendingen haar reportage wagen gratis ter beschikking. Hjalmar Andersen, Noorwegens schaatsfenomeen, heeft in een vandaag gepubliceerd interview met „Sports manden" medegedeeld, dat hij het vol gend jaar weer aan schaatswedstrijden zal deelnemen. Hy zei er van overtuigd te zijn, dat het hem, na een jaar rust, geen moeite zal kosten zijn topvorm van het vorige seizoen weer terug te krygen. Geprikkelde Broekman sloeg op 5 km Zweed Ericsson: 8.34,5 Een geprikkelde Broekman een Zweedse journalist suggereerde, dat Broekman in Helsinki wel zou zijn uit geblust heeft Woensdagavond in het Olympisch Stadion te Stockholm het tegendeel bewezen en hier mondeling direct aan toegevoegd, dat hy in Helsin ki ook nog lang niet uitgebrand zal zijn. Op de 5000 meter bedwong de Europese kampioen de Zweed Slgge Ericsson. De Nederlander reed sterk en liet de tijd van 8 min. en 34.5 sec. voor zich af drukken. Huiskes was eveneens in goede vorm en eindigde op de tweede plaats in 8 min. en 34,6 sec. De 500 meter leverde ook een Neder landse overwinning op. Maarse reed on danks sterke valvrinden in 44,2 seconde een goede sprint. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Gerard Maarse (Neö.) 44,2 ïc. 2/3. Jonsson en Stroem (Zweden) 44.4 _ec-: 4. Larsson (Zweden) 44.9 sec.: 5. Wim van der Voort (Ned.) 45.0 sec.; 6. Lindberg (Zweden) 45.3 sec.; 7/8. Samuelsson (Zweden) en Kees Broekman (Ned.) 45,5 sec.9. Anton Huiskes (Ned.) 46.1 sec.; 10. Egbert van 't Oever (Ned.). 5000 meter: 1. Kees Broekman (Ned.) S min. 34.5 sec.; 2. Anton Huiskes (Ned.) 8 min. 34.6 sec.; 3. Franz Offenberger (Oos- tenr.) 8 min. 37.7 scc.; 4. Sigge Ericsson (Zweden) S min. 39.0 sec.; 5. Carl Erik Asplund (Zweden) S min. 39.5 scc.; 6: Henk Schuier (Ned.) S min, 43,8 sec. (nieuw pers. record)7 Van der Voort (Ned.) 8 min. 46.4 sec.; 8. Egbert van 't Oever (Ned.) 8 min. 51.7 sec.; 9, Gunnar Hallkvist (Zweden) 8 min. 5R.2 sec,: 10. Olie Dab1berg (Zweden) 8 min, 5S.5 sec.; 11. Arthur Mannsbarth (Oos- tenr.) 9 min. 01.7 sec.; 12. Gerard Maarse (Ned.), g min. 02,6 sec. Het opnemen van brieven i» deze rubriek betekent niet dat de redactie instemt met de meningendie daarin lot uitdrukking komen, doch dat de redactie deze belangwekkend genoeg vindt om ze ter kennis van de lezers te brengen. Nationale ramp (VII) DE ergernis, die de communistische reactie op de ramp van 1 Februari beeft gewekt, is begrijpelijk; het is echter zeer de vraag of de lieden die deze obstructie voeren zelf inderdaad overtuigd zijn van de juistheid en recht vaardigheid hunner gepousseerde en nog te pousseren gezichtspunten. Zij weten b.v- heel goed dat hun vaste kern van volgelingen cerebraal nog in. het zaagseltijdperk verkeert en dat deze troep wel achter hen aan blyft draven, zelfs in geval van een volledige volte face. Zij realiseren zich eveneens dat hun dwarsdrijverij hun geen verdere proselieten zal opleveren, omdat zelfs een rudimentair denkvermogen dwars door hun gepraat heen ziet. Hun weinig sociale gedrag is dus zinloos en sorteert geen effect, noch naar de ene noch naar de andere zijde, en toch gaan zij, veelal tegen eigen overtuiging en beter weten in door met het bedrijven van abnorma liteiten. De achtergrond van dit alles kan niet anders dan vrees zyn, vrees voor Mos kou en voor hun opdrachtgevers, een altyd aanwezige angst om gewogen en te licht bevonden te worden. Het is weinig opwekkend te weten dat zelfs blinde trouw soms niet kan redden, dat de geringste erkenning van de redelijk heid van eens anders standpunt fataal kan ztfn; dat iets nalaten verkeerd is en iets doen eveneens, al naar gelang in Moskou op dat moment de pet staat. Dat alles maakt het, voor wie een maal in het schuitje zit en dus moeilijk kan uitstappen, penibel, heel penibel. En wanneer wij dit bedenken dan weten wy dat wij te maken hebben met zeer beklagenswaardige en pathetische figu ren die hol en leeg moeten praten, om dat ze niet anders mogen, hoewel zij laten we dit niet vergeten wel eens graag hun eigen latente geweten aan het woord zouden laten komen. We moesten ons voortaan maar niet zo gauw meer ergeren en het commu nistische gedrijf liever zien als een zie lige affaire, die niet au serleux genomen maar wel in de gaten gehouden moet worden, want angst kan mensen tot gekke dingen drijven. Amsterdam E. BUDDINGH Zondag 8 Februari was een rouwdag. Daartoe had men overal de vlag half stok gehangen. Tot mijn grote verbazing bemerkte ik, dat men niet wist wat dit inhield, want vrijwel nergens had men de pun ten van het doek aan de vlaggestok vastgemaakt, zodat nu de vlaggen huis na huis en huls boven huis hoewel halfstok vrij-uit, vrolijk, feestelijk wapperden. In de hele Rooseveltlaan te Amster dam b.v. waren slechts drie huizen, die de vlag op voorgeschreven wijze half stok hadden en daarmee de vlag de rouwende, ingetogen aanblik gaven, waartoe juist het levendige vlaggedoek zo geschikt ls. Het Nederlandse volk is geen volk van vorrnon, Want vormen zijn geen hoofdzaak. Maar bijzaken zyn niet ge heel en altijd onbelangryk. Amsterdam M- V. Daar er in het buitenland interesse zal zijn voor het foto-gedenkboek en veel Nederlanders boeken daarheen zul len verzenden, stel ik voor: Laat de drukker naast de Nederlandse tekst ook de Franse en Engelse plaat sen. Het zal de verkoop in de gunstigste zin beïnvloeden. Amsterdam D. MEI Natuurrampen vernietigen het natuur schoon. De gebeurtenissen in de afge lopen week hebben dit opnieuw aange toond. Degenen, die desondanks in de gelegenheid zijn in het buitenland van de natuur te gaan genieten, mogen be denken, dat zy zeer bevoorrecht zijn, en zij mogen blijk geven van hun mede leven door een bijzondere bijdrage in de leniging van de noden der getroffenen. Onze suggestie nu is de volgende. De banken berekenen over alle aan vacan- tiegangers verstrekte deviezen een toe slag van op zijn minst één procent. Het aldus vrijkomende bedrag wordt ten gunste van het Nationaal Rampen Fonds geboekt. Hiervoor is de toestemming van de cliënt vereist. Natuurlijk moet men het bovenstaan de geheel los zien van de hulp, die men, !n welke vorm dan ook, reeds mag heb ben geboden, een hulp. waaraan slechts zeer weinige, minder bevoorrechte Ne derlanders zich zullen hebben onttrok ken. Amsterdam K. WALLACH Amsterdamse tram (33) FiR stonden in deze rubriek al enige f keren stukken betreffende die tram halten, waar vlak vóór er definitief gestopt wordt de tram even stil houdt om de wissel om te zetten. Er zyn reeds ongelukken gebeurd doordat de mensen in- of uitstapten op het ogenblik dat de tram weer in beweging ging. Is het nu niet mogelyk, dat op de bal- cons lichtjes worden aangebracht, die gaan branden als het veilig is voor het in- en uitstappen? O f de wagenbestuur der o f de conducteur kan die bedienen. Amsterdam. HENRI C. v. PRAAG. Het is maar goed, dat mej. R. de Pietri Daudet (die in Het Parool van 7 Februari de nieuwe tram kil, nuchter en fantasieloos noemt) niet directrice van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf is, an ders reden we nu nog met de paarden tram (echt Amsterdams, romantisch, langzaam, met bij het stadsbeeld pas sende knollen). Misschien denkt ons nageslacht wee moedig aan de „nieuwe trams", wanneer zy in de „straaltram" langs of onder(?) de huizenrijen suizen. Eindhoven. S. H. v. d. PLOEG. Engeland zal vasthouden aan de af spraken van Jalta, waarbij werd be paald dat het voormalig Japanse gebied van Sachalln en de Koerlllen aan de Sowjet-Unle zouden worden over gedragen. Dit heeft de Britse onder minister van Buitenlandse Zaken, Lord Reading gisteren in het Hogerhuis medegedeeld. Voorstel subsidie aan Toneelgroep Theater B. en W. van Arnhem hebben het plan de Stichting Toneelgroep Arnhem onder bepaalde voorwaarden voor 1953 een subsidie te verlenen van 12.000 en voor 1954 en 1955 van 20.000 's jaars. (Advertentie) Hoest? Keeiplj"?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3