Amersfoort verzoekt Delft adoptie ongedaan te maken Gustav Landin liep weg met tranen in de ogen Komkommertuinders verdiepten zich in theorie van hun vak TWEE LIEFDES VOOR MIDDELHARNIS Overleg met wethouder J. Biihler met Vereniging Ned. Gemeenten Nog altijd meer geld en goed Alles geregeld van hogerhand Motie van B. en W. over hulpverlening Ray Millancl in spionnagefilm Aan de Delftse burgerij! Vergadering KVP-jongeren Delft toonde verrassend grote opkomst Xinnenliof Telers lopen veel te veel achter de markt aan PAG. 3 HET BINNENHOF WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 In een nota aan de raad zullen B. en W., vermoedelijk nog heden, een overzicht geven van de hulp, welke door de gemeente Delft dezer dagen werd geboden als bijdrage tot beperking van de gevolgen van de ramp, welke een aanzienlijk deel van ons land heeft getroffen. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om tegen Woensdag 25 Februari een raadsver gadering te beleggen ter bespreking van deze nota en eventueel daar mede samenhangende voorstellen. Het door Delft bijeengebrachte bedrag is thans de 220.000 gepasseerd. Er zyn bij dit bedrag zeer veel grote giften, doch dat neemt niet weg, dat ook de kleintjes dikwjjls moeizaam byeengespaard niet veronachtzaamd mogen worden. Een inwoner uit Delft kreeg bijvoorbeeld van een correspondentievriend uit Amerika bij een brief drie dollar ingesloten. Drie jongens, Cor de Vries, Koos Prien en Peter Schoustra droegen de vier gulden vijf en twintig af, die zij met sneeuw ruimen hadden verdiend. De kaartclub van de K.A.B. haalde tussen neus en lip pen nog even gauw twintig gulden op en zo gaat dat maar door op de weg naar de twee en halve ton. Goederen komen ook nog steeds binnen. Over de zending uit Zweden vindt men elders in dit blad meer. Het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis zond 250 pakketjes naar Delft, waarin allerlei nuttige aardige geschen ken. Deze pakketjes zijn samengesteld door Amerikaanse schoolkinderen. In elk pakje zit een blanco brief. Het is de be doeling, dat het kind, dat het pakje ont vangt, hierop naar de afzender terug schrijft. De brieven zullen verzameld worden in Den Haag. waar ze vertaald worden en via het Rode Kruis naar Ame rika worden teruggezonden. Ook het Ne derlandse Jeugd Rode Kruis bleef niet achter en droeg zorg voor een honderdtal pakketjes, die bestemd zijn voor de oudere kinderen. Scheergerei, zakdoeken, naaigamituren en allerlei nuttige dingen alsmede enige versnaperingen maken deze pakketjes tot een aantrekkelijk en nut tig geschenk. Was bromfietser J. v. d. S. nu maar wat vlotter geweest met het vergoeden van de schade, dan was de zaak nooit voor het Kantongerecht gekomen. Nu moest hij van morgen in Delft terechtstaan omdat hy op Zondag 2 November de ruim 70-jarige E. V. tegen de vlakte had gereden en deze daardoor zelfs even bewusteloos was ge raakt. Achteraf bleek het met E. V. zelf nogal mee te vallen. Zijn mooie Zondagse pak echter had danig te lijden gehad. Op verschillende plaatsen waren er bij de aan rijding centimeters lange scheuren inge komen. De kleermaker had dit wel hersteld, maar het was toch duidelijk te zien, waar de scheuren hadden gezeten. Toen E. V. na vier weken nog niets van v. d. S. had ge hoord, besloot hij eens naar hem toe te gaan. Omdat dezé het toen erg druk had beloofde hij eens gauw langs te komen om de zaak te regelen. Maar dat duurde weer zo lang, dat E.V. besloot de zaak aan te geven en zo werd alles nu vanmorgen van hogerhand geregeld en beslist. Het kostte v. d. S. zodoende zeventig gulden, waarvan twintig gulden boete voor onvoorzichtig rijden en vijftig gulden als vergoeding voor de door E, V. geleden schade. „Ik zal het betalen, al moet ik ervoor overwerken", besloot v. d. S., niet zonder pathos. Haarfijn De student J. S. kwam er beter af. Hij werd ervan beschuldigd, dat hij het ver keer onnodig had belemmerd, toen hij aan de Houttuinen zijn wagen had gekeerd. De motorrijder W. C J. B. was er prompt tegenop gereden. De ambtenaar vroeg dan ook vijftien gulden of vijf dagen hechte nis. Maar S. had een verdediger meege bracht en die rafelde alles haarfijn uit. Het resultaat was vrijspraak. Onvoorzichtig rijden Dat men niet ongestraft een paar fietsen op een trottoir kan kraken ondervond de bloemist J. K. uit Rijswijk. De 23-jarige typiste J. M. L. en de bankbediende v. d. P. waren het slachtoffer geworden. Zij hadden in volle gemoedsrust hun fietsen voor het gebouw van de Middenstandsbank achtergelaten en vonden bij hun terugkeer slechts resten. De schade was echter al door de verzekeringsmaatschappij van J. K. ver goed. Restte dus nog de strafmaat voor onvoorzichtig rijden. De ambtenaar vroeg vijf en twintig gulden. De kantonrechter besloot zich met twintig gulden of tien dagen hechtenis tevreden te stellen. Cursus spelleiders gaat morgen niet door In verband met de evacuatie zal ook morgen, Donderdag, de cursus van drs Hermans niet doorgaan. De daarop vol gende Donderdag hoopt liij de lessen te hervatten. Delftse agenda HEDENAVOND. Zaal Abraliamse, Bees tenmarkt, jaarvergadering R.K. melkhandela ren ;St. Joseph, Burgwal, 20 uur. Eucharistische Week, opening; Gebouw Voorstraat 64. mando- linegezelschap „De jolige tokkelaars". TENTOONSTELLINGEN Het Prinsenhof. 10-17 uur; Huis Lambert, van Meerten, 10-17 uur; Paul Tetar van Elven, 11-16 uur; Kunsthandel van Bokhoven, Wijn haven 13, 9-18 uur Aquarellen F. J. Alkemade. APOTHEEKDIENST De apotheek fa W. A. Kipp, Oude Delft 204 de .•ond-. BIOSCOOPPROGRAMMA (met K.F.C'-keuring) CITY: „The greatest show on earth" (14) 2 30, 8; DELFIA: „Zo zijn we niet getrouwd" (18) 2.30, 7. 9; DOELEN KINO: „The drum" (18) 2.30, 7 9; „Engel der duisternis" <14> Dond. 2.30, 7. 9; FLORA: „Frisco Lady" (18) 7, 9 15: „Spionnen aan de Theems" (14) Dond. .1. .8-15; ROXY: „Paniek op .straat" (18) 2.30. 7, 9. De twee man tellende communistische raadsfractie heeft wel het verzoek inge diend, om ten spoedigste een vergadering van de gemeenteraad te beleggen, doch B. en W. menen niet aan dit verzoek te moe ten voldoen, omdat op het ogenblik met te overzien valt, wat nog moet geschieden. Zo wordt b.v. het plan, dat Delft de ge meente Middelharnis zou adopteren zo als wij gisteren hebben gemeld door kruist door de beslissing van de gemeente Amersfoort, reeds op 1 Februari genomen, om genoemde gemeente in het rampgebied te adopteren. Telegrafisch heeft nu het ge meentebestuur van Amersfoort aan Delft verzocht, het genomen besluit te herzien. De wethouder van Financiën, de heer J. Bühler, zou vandaag persoonlijk overleg plegen met het Bureau der Vereniging van Ned. Gemeenten in Den Haag, dat betref fende de adoptie met de leiding is belast^ Er is overigens ook geen reden om de datum van de voorgenomen raadsvergadering te vervroegen, wanneer ieder maar doet wat zijn hand te doen vindt en er niets ge schiedt, wat tegen de algemene leiding in gaat. Zo heeft de Provinciale Waterstaat dan ook dankbaar gebruik gemaakt van de reeds door het gemeentebestuur van Delft geboden technische hulp. De hoofdinge nieur van Openbare werken, ir H. Vos, met drie technische ambtenaren van deze dienst, blijven voorlopig in het noodgebied ter beschikking van de Waterstaat, hetgeen door deze instantie ten zeerste wordt ge waardeerd Eventueel zal, wanneer de toe stand dit vereist, ook een technische ploeg van de gemeentebedrijven naar het nood gebied worden gedirigeerd, om leidingen ir orde te maken enz. Het is echter thans nog niet de tijd om hierover te beslissen. Wat betreft de zorg van gemeentewege voor de in Delft opgenomen evacué's, hierover heeft de inspecteur van de Volksgezondheid aan het college van B. en W. zijn bijzondere tevredenheid betuigd. Achttien mille voor Rampenfonds van Calvé Reeds eerder hebben wij gemeld, dat het personeel van Calvé Delft een flink bedrag had bijeengebracht. Een voortge zette actie vond, zowel in de fabriek als op het kantoor een zodanig gewillig oor, dat tenslotte totaal ƒ8651,32 kon worden genoteerd. De directie heeft dit bedrag door eenzelfde storting verdubbeld en deze som harerzijds, inclusief toezegging elders tot 10.000,opgevoerd. Totaal zal dus door Calvé ƒ18.651,32 aan het Rampen fonds worden overgemaakt. Verkoopster bestal werkgever Een 19-jarige verkoopster uit Delft werd door haar werkgever op heterdaad bij diefstal betrapt. Het bleek dat zij al meer van dergelyke misstappen had be gaan. De politie heeft de jongedame in verzekerde bewaring gesteld. DONDERDAG IN DELFT Goed Amerikaans realisme Uiteenlopend is de inhoud van de films, die op het speciale Donderdag-programma prijken. Sentiment, keiharde Amerikaanse levensinstelling en tenslotte spionnage gaan aan de vooravond van het nieuwe weekpro- gramma hand in hand. De belangrijkste van het drietal is „Spionnen aan de Theems" van de oude filmrot Fritz Lang met Ray Milland en Marjorie Reynolds in de hoofd rollen. Spionnen aan de Theems (Flora) De verdienste van regisseur Lang is, dat hij aan de „Theems-spionnen" spanning heeft gegeven. Het is jammer, dat het sce nario enige leemtèn bevat, waardoor de scherp toeziende en luisterende toeschou wer op onvolkomenheden in de verhaal draad stuit. Ray Milland, de bekende acteur uit „Lost Weekend", vervult in de film een uitstekende rol en de regisseur geeft hem volop gelegenheid om zijn kwaliteiten te demonstreren. Het scenario is gemaakt naar een verhaal van de bekende auteur Graham Greene. Wie van spanning houdt zal zich bij het zien van deze rolprent niet bekocht voelen. (K.F.C. 14 jaar). Paniek op straat (Roxy) Deze uitstekend door Elia Kazan geregis seerde film is er een van het realistische genre in Amerikaanse stijl. Twee voor dit doel zeer geschikte figuren spelen tegen over elkaar: Richard Widmark en Paul Douglas. Widmark is ditmaal een figuur, die aan „de goede kant" staat, namelijk een in staatsdienst werkende inspecteur van ge zondheid, die moet achterhalen welke figu ren in contact zijn geweest met een misda diger, die dood is gevonden en longpest- baeillen bij zich bleek te hebben. Regisseur Kazan heeft dit gegeven in spannende stijl verwerkt en los van het verhaal een inzicht gegeven in de betekenis van de officiële gezondheidsdienst voor de Expositie „Kees Verwëy" in Prinsenhof Een tentoonstelling, omvattende een keuze uit het werk van de schilder Kees Verwey, zal Zaterdagmiddag in het ste delijk museum „Het Prinsenhof" worden geopend door de Haagse kunstcriticus Jos de Gruyter. Deze expositie duurt tot 1 April. Burgerlijke Stand Geboren: Lydia Adriana Elisabeth Leo- nie d. v. L. Poot en P. Drijvers, Anthonie Heinsiusstraat 12; Reginald z. v. W. L. Versteeg en H. V. Daamen, Brassers kade 130. Overleden: M. P. de Visser 75 j., wed. van J. M. Nadorp, Hippolytusbuurt 20; J. van Leeuwen 83 j., wedn. van H. Burger, Dorpstraat 10, Schipluiden. Ondertrouwd: R. de Wit, Achterom 87 en T. A. Trommel, Achterom 87; P. A. Kouters, Sehieweg 20 en M. Wouters, Ba- gijnhof 66: H. Kleywegt, Zuidersteeg 25 en G. A. Lupker, Zuidersteeg 25; S. S. Smits, Graswinckelstraat. 3 en C. M. van Gent, St. v. d. Wieleweg 4; C. van Koe- veringe, Bankastraat 16 en D. Delfos, Noordeinde 18. Ray Milland en Marjorie Reynolds in „Spionnen aan de Theems." mensheid, die met behulp van de mo derne medische middelen moet worden be schermd tegen het gevaar van epidemieën. (K.F.C. 18 jaar). De film staat reeds enige dagen op het programma van Roxy. De engel der duisternis (Doelen-Kino) Ondanks de aanwezigheid in de hoofdrol van Jean Louis Barrault laat deze rolprent over een blinde oorlogsinvalide en beeld houwer een sentimentele indruk achter. Wij kunnen niet helemaal geloven in de offer vaardigheid van het meisje, dat haar oor spronkelijke liefde opgeeft en zich aan de blinde kunstenaar gaat wijden. Het geheel verloopt zeer traag en regisseur Bertho- mieux verricht geen wonderen. (K.F.C. 14 jaar). Inenting of herinenting In het Oude en Nieuwe Gasthuis, ingang Brabantse Turfmarkt, zal Woensdag 18 Februari, van twee tot drie uur nan., ge legenheid worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Men wordt verzocht geboortebewijs of trouwboekje mee te brengen. Nu de overstelpende drukte als gevolg van de ramp, welke ons land heeft getroffen, althans hier ter stede enigszins is verminderd, is het my een behoefte langs deze weg mijn warme dank te betuigen voor de wel buiten gewoon ruime en veelzijdige hnlp, welke de Delftse bevolking in al haar geledingen in de achter ons liggende dagen ten behoeve van de zwaar getroffenen in het rampgebied heeft willen verlenen. Myn dank gaat niet alleen uit naar hen, die hetzij door het geven van een geldelijke bijdrage, hetzij door het afstaan van kleding, schoeisel, dekens e.d. of door het ver lenen van persoonlijke diensten daadwerkelijk steun konden verlenen, doch evenzeer naar degenen, die zich tot het eventueel opnemen van evacué's, het verrichten van persoonlijke diensten, of het beschikbaarstellen van vervoermiddelen bereid verklaarden, doch om redenen van organisatorische of andere aard niet bij de hulpverlening konden worden ingeschakeld. Het aanbod hiervoor was zo groot, dat velen noodgedwongen moesten worden teleurgesteld. Er is te Delft ongetwijfeld met gulle hand gegeven, maar er is ter leniging van de nood nog veel, zeer veel nodig. In het volste vertrouwen doe ik daarom bij deze nogmaals een beroep op Uw aller offervaardigheid. Stort Uw bijdrage, hoe gering ook, op postrekening nummer 9575 van het Nationaal Rampenfonds, of deponeer haar in een der bussen, welke tot dat doel bij verschillende bankinstellingen en in vele winkels zyn geplaatst. Delft, 11 Februari 1953. De Burgemeester van Delft, J. A. LAUSBERG, Loco-burgemeester. Uit Parijs kwam 'n hartelijke brief De eigenaar van Hotel Bellevue te Delft de heer Slakhorst ontving naar aanleiding van de ramp, die ons land heeft getrof fen, een hartelijke brief van een leraar uit Parijs, Mr Louis Genestre, die ver leden jaar met zyn vrouw gedurende een week by hem logeerde. De heer Genestre schrijft goede her inneringen te hebben aan zijn bezoek aan Nederland en dan ook diep ontroerd te zijn door de ramp, die ons volk heeft ge troffen. Leerlingen van zijn school, jon gens in de leeftijd van circa 12/ jaar zo bericht hij hebben verschillende levensmiddelen en goederen tot een totaal gewicht van cii'ca 200 kg., alsmede een belangrijke som geld bijeengebracht als hun bijdrage in de hulpverlening. Inge sloten bij de brief waren tevens een twaalftal door de leerlingen geschreven en geïllustreerde briefjes met het verzoek, die uit te reiken aan een gelijk aantal jongens in het rampgebied, die de Franse taal leren, waardoor de jeugdige Parijze- naars in contact met deze jongens hopen te komen. SCHIPLUIDEN Uitslag kruisjasavond De L.T.B. hield haar gebruikelijke kruisjasavond, waarbij de navolgende deel nemers een prijs behaalden: 1. G. van Adrichem 5197 punten; 2. A. Kesper 5098 punten; 3. L. Roeling 5084 punten; 4. C. van Velzen 5029 punten. Laatste kaartavond. Zaterdag 14 Februari 1953 a.s., des avonds om 8 uur, zal de N.K.J.B. haar laatste kaartavond voor de vasten houden in het café van de heer N. van Dijk alhier. Alle leden wor den voor deze avond uitgenodigd. L.T.J.-nieuws. De L.T.J. zal Vrijdag 13 Februari as., des avonds om half 8, een algemene ledenvergadering houden in het café van de heer C. A. Koppert alhier. De agenda vermeldt o.m.: verslag van de bondsvergadering, gehouden te Haar lem. Aller opkomst is dringend gewenst. Dammen. Voor de onderlinge com petitie voor de damclub S.D.V. werden de volgende partijen gespeeld: J. HoekA. Oudijn 20, A. v. VelzenJ. v. d Windt 02, G. v. GooswilligenJ. Waardenburg n -2, N. CloostermanJ. v. d. Vliet 20, v. WindenS. v. Dijk 20, G. v. Goos willigenJ v. Noordwij k 20, M. van DorpJ. v. d. Windt Jzn 20, F. v. d. WindtH. de Bruyne 2—0. Klaverjassen. De K.A.B. hield zijn gebruikelijke prijskaartavond. De navol gende deelnemers wonnen de prijzen: de heer S. de Wit 5583 pnt., de heer P. Olst- hoor 5490 pnt., de heer M. Rulterman 5162 pnt., de heer D. v. d. Vaart 5021 pnt., de heer A. Haring 4964 pnt., de heer J. Arkesteyn 4905 pnt. ZWEEDSE „BAKBEESTEN" IN DELFT Jeugcl van Eksjö gaj 300 pakketten Onder het motto „Junex för Hol land" heeft een grote Zweedse tex tielfirma de verzending op zich ge nomen van een enorme hoeveelheid goederen voor de slachtoffers van de watersnoodramp in Nederland. Deze zending, die een waarde heeft van ongeveer anderhalf millioen Zweed se kronen of wel ruim een millioen gulden is gistermiddag in ons land gearriveerd. Hiervoor was 'n enorm convooi nodig, dat er meer dan twee dagen over deed. Zeven „bakbeesten" van vrachtwagens1 uit dit convooi zijn direct doorgereden naar Delft. Onvermoeibare Zweedse chauffeurs, ijlings toegeschoten studenten, ZES EN TWINTIG NIEUWE LEDEN Aan politiek doen is plicht De gisteravond in de parochiezaal aan de Simonsstraat gehouden propaganda- vergadering vanwege de Jongeren Organi satie der K.V.P., afd. Delft, kenmerkte zich door een verblijdend talrijke opkomst. Na een korte inleiding van de afdelingsvoor zitter de heer W. Pannebakker, die een zakelijk overzicht gaf van het werk zijner organisatie, heeft eerst kapelaan J. H. Warmerdam, van de parochie van het Allerh. Sacrament, een opwekkend woord gesproken. Hij juichte het ten zeerste toe, dat de katholieke jongeren de laatste tijd ook op politiek gebied van meer activiteit blijk gaan geven. Het is, zo betoogde hij, van ontzettend groot belang, dat wij katholieken één lijn trekken in het staatkundig leven, want als we passief blijven, zullen we onder de voet worden gelopen. Politieke en godsdienstige overtuiging zijn in feite niet te scheiden. Onze jonge mensen moeten voor de grote staatkundige problemen van deze tijd inderdaad belangstelling tonen. Dan zullen zij tevens tot de conclusie komen dat eenheid geboden is. Tweede spreker was de heer Frans Bur- manje. uit Amsterdam, die uitvoerig op de noodzaak van deze belangstelling voor de grote problemen van deze tijd van de zijde onzer jongeren inging. In een zeer aantrekkelijke, af en toe geestige rede, betoogde deze spreker: Gij moet aan poli tiek doen, om de gemeenschap te kunnen dienen. Als Nederlander èn als katholiek hebt gij daartoe de plicht. Politieke actie is katholieke actie van de eerste orde. Het bestaan van een christelijke politiek hangt van ons af. Maar dit vereist dan ook het aankweken van staatsburgerschap in onze kringen, waarbij idealisme geboden is. Bij dit alles zal men evenwel moeten beginnen met het bestuderen van de huidige maat schappelijke problemen, als de P.B.O., het humanisme, de industrialisatie, de emi gratie enz., welke punten door spreker in 't kort werden omschreven. Deze studie zal uiteraard het best kunnen geschieden in actieve groepen, zoals de Katholieke Jongeren-organisatie tracht te vormen. Na de pauze bestond er gelegenheid tot ge dachten wisseling met de inleiders. Het resultaat van de avond was de niet-onbe- duidende toename van het ledental der organisatie met zes en twintig, leden! Jaarrede voorzitter Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Delft en Omstreken (West- land) houdt Woensdag 25 Februari een buitengewone vergadering in de foyer van Stads Doelen. De voorzitter der Kamer, ir S. H. Stoffel, zal in deze bijeenkomst de gebruikelijke jaarrede uitspreken over de economische toestand binnen het ambts gebied der Kamer gedurende het afgelo pen jaar. scholieren en andere vrijwilligers begonnen terstond met het lossen van de kostbare lading, die niet slechts indruk maakte door de overweldigende hoeveelheid, doch te vens door de gedegen kwaliteit van de goederen. Al deze goederen zijn voorlopig ondergebracht in het centraal magazijn van het hulpcomité aan de Julianalaan. De goederen zullen daar niet lang blijven, doch zo spoedig mogelijk worden gedistri bueerd over de verschillende evacuatie centra. De eerste pakken zijn gistermiddag bij wijze van symbool reeds overhandigd. Wet houder A. C. M. Sipman, de heer J. v. d. Hoop van het Rode Kruis en een van de Zweedse chauffeurs, de 48-jarige expedi teur Gustav Landin uit Eksjö, die met zijn eigen wagen was gekomen, gingen daartoe naar het evacuatie-tehuis in de Geertrui van OostenschooL Men ging boven in het recreatiezaaltje onder de hanebalken juist aan tafel. De welgedane Zweed keek zijn ogen uit. Zich verstaanbaar maken kon hij niet, want hij sprak alleen maar Zweeds. Na een toespraakje door de heer van der Hoop, gevolgd door een spontaan applaus aan het adres van Gustav Landin, werd het de Zweed te machtig. Met tranen in de ogen beende hij met grote passen da school uit om zo gauw mogelijk weer in de Julianalaan te zijn, waar hij verwoed begon te helpen aan het lossen van de lading om zijn ontroering te vergeten. Uit zijn wagen kwamen ruim driehon derd pakketten, die de schooljeugd van Eksjö, waartoe ook zijn drie kinderen be horen, had bijeengebracht. Onder de goe deren bevinden zich dekens, jackets, laar zen, alle soorten kleding en schoeisel en een aantal pakketten met levensmiddelen. Verbaasd keek bakker in de gracht Wie zal de verbazing schetsen van de bakker D., toen hij gistermorgen na het bedienen van een klant aan de Volders gracht terug naar zijn wagen wilde gaan en zag, dat deze verdwenen was. Hij bleek in de gracht te liggen. De bakker ver moedt, dat een aanrijding oorzaak is ge weest van alles. De politie verzoekt even tuele getuigen zich te melden. Katholiek dagblad voor Zuid-Holland Het Bijkantoor te Delft ls gevestigd op de Hippolytusbuurt 26. Redactie: Botaniestraat 23. Tel. 794 en Noordeinde 6, Tel. 676. De abonnementsprijs bedraagt: per week ƒ0.47; per kwartaal ƒ5.95. Advertentieprijs 0.12 per millimeter- hoogte. Contracttarieven worden op aanvraag onmiddellijk verstrekt. Ingezonden mededelingen 0.24 per millimeterhoogte. „Delvertjes" tot 20 woorden ƒ0.50. Voor elke 5 woorden meer 10 cents. Zowel de advertentiën als de „Del vertjes" verschijnen zonder extra kos ten in de Westlandse editie. INaaldwijks Proefstation zetelde een middag in Delft De ontwikkelingsdagen van het Proefstation voor de Groenten en Fruitteelt onder glas hebben bij de tuinders een goede klank, getuige de grote belangstelling, die er telkenjare voor bestaat. Deze studiedagen zijn een uitvloeisel van de, aan een bepaald belangrijk product gewijde, dagen met een meer landelijk karakter zoals de druivendag, de bloem kooldag en andere. De praatmiddagen door „de proeftuin" georgani seerd dragen een meer regionaal karakter en zijn meer afgestemd op de structuur van de tuinbouw in het zo belangrijke Zuidhollandse glasdistrict. Dit keer was de platglaskomkommer aan de beurt, een voor de streek rondom het Westland, in de zogenaamde Kring, zeer belang rijk product. Zelfs bezoek uit België Even over twee uur mocht de voor zitter van de vereniging „De Proeftuin" of deftiger, van het proefstation voor de groenten- en fruitteelt onder glas, de tjok volle foyer van de Stads Doelen, begroe ten. Naast honderden tuinders uit de om geving, waren er komkommertelers uit het hele land, zelfs uit de omgeving van Groningen en een groep belangstellende Belgische tuind»vs De eerste inleider. hoofdassistent J. H. Groenewegcn, gaf rw aan de hand van talrijke, op liet witte l komkommers later zouden zyn is, nu de doek geprojecteerde, gegevens en grafie ken in welgekozen woorden de deugden en ondeugden, de goede en minder goede kwaliteiten, de sterke en de zwakke zyden aan van een zestal bij de practijk in ruim gebruik zijnde platglaskomkommerramen. Een en ander naar de verwerkte gegevens van. onder supervisie van de rayonassi stenten, gedane proeven op verschillende grondsoorten in diverse teeltcentra. Zeer interessant waren ook de welspre kende cyfers over de vroegheid van ver- ente komkommerplanten. Het, overigens goed verklaarbare, praatje dat verente entmethoden beter zijn, voorgoed uit de wereld. De levendige discussie, die nog weer eens bewees hoe nuttig middagen als dezs zijn en hoe diep de tuinder in onze tijd vaak op de dingen ingaat en probeert te verklaren wat hem vreemd schijnt, be wees dat het gegevene gewaardeerd werd. Vruchtvuur voorkomen Na een enkel woord van de voorzitter kreeg de heer Sj. Vriend, eveneens hoofd assistent bij het consulentschap 's-Gra- venhage, het woord om de vergadering duidelijk te maken hoe een aantasting van het gevreesde vruchtvuur te voorkomen is. In soms geestige beeldspraak zette hij de tuinders uiteen, dat deze gevreesde schimmelziekte het best te vermijden is door te zorgen, zoveel als dat mogelijk is, voor een regelmatige, kalme groei. We krygen dan een sterk „hard" gewas, waarop de schimmel geen vat kan krygen. Bovendien zullen, als de juiste cultuur maatregelen worden genomen, de voor waarden voor de schimmel omgekeerd evenredig zijn aan die voor de plant. Im mers te hoge temperatuur en te hoge luchtvochtigheid maken het gewas ijl én slap en scheppen gunstige voorwaarden voor ontwikkeling van de belager. Door voorbeelden uit de practijk werd duidelijk gemaakt, wat wel en wat niet moet. Mocht er toch een aantasting ko men, dan is Bulbosan het beste bestrij dingsmiddel. Helaas is het niet meer te krijgen. Er is echter goede hoop op een minstens even goed nieuw middel. Dit is echter, om verschillende redenen nog niet in de handel. Weer waren er talrijke vra gen uit de zaal, die bevredigend beant woord werden. Economisch aspect Wat we nu al zo lang op dit soort mid dagen gemist hebben, was het belichten van het economisch aspect van de behan delde groenten- of fruitsoort. Dit keer was deze hoop niet ijdel! Het is een prij zenswaardige gedachte van de organisa toren geweest ook deze kant eens te laten bekijken. In de heer W. H. Kemmers van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilin gen had het bestuur een goede greep ge daan. Op aantrekkelijke, populaire wijze besprak deze de positie van de platglas komkommer op de binnen- en buitenlandse markt. Via lantaarnplaatjes kreeg men een zeer duidelijk beeld van de ontwikke ling en het verloop van de prijs en de aanvoer, hoe het komtt dat de prijs zakt en later soms weer stygt, welke rol het weer speelt in de prijsontwikkeling en zoveel dingen meer. Frappant was vooral te zien dat, hoe vaak men het ook pro beert tegen te spreken, zowel de telers hier als elders, achter de markt aanlopen. Hoge prijzen nu geven een vergroot aan bod straks en omgekeerd, lage prijzen geven het volgend jaar een kleiner aan bod. Duidelijk was te zien, dat Hollandse platglaskomkommer de Duitse collega van de koude grond goeddeels verdrongen heeft. Al valt er uiteraard niets te voor spellen, het is wel aan te zien, dat de prijs zich de laatste jaren om een bepaald punt stabiliseert. Als het aanbod dat ook doet, dan zal by gelijkblijvende omstandigheden de platglaskomkommer het dit jaar „wel weer doen". Ir J. M. Riemens gaf een samenvattend slotwoord en memoreerde enkele belang rijke punten. Vooral het economisch ge deelte werd door hem onderstreept. Al valt er dan niets te voorspellen, iemand, die van de markt komt, weet meer dan iemand, die er heen gaat, zo besloot de consulent. Voorzitter Middelburg dankte de sprekers.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2