Tweede Kamer niet gerust op vergoedingen volgens de regeling oorlogsschade UITGAVE VAN DE STICHTING „OOST-BRABANT' r: 01 Ll EK DAGBLA D VOO R D E DE WATERSNOOD-NOTA Regeringsantwoord over de radio Kardinaal De Jong schenkt f RAMPENFONDS: 31 MILLTOEN Amerikaanse en Canadese hulp Rampenfonds mag nief gebruikt worden om staatsplicht te vervullen Schenker tegen wil en dank Dulles bracht in senaatscommissie verslag uit over Europese reis Duitsland biedt technische hulp ter waarde van enige millioenen aan Bonn zal alle kosten dragen WESTDUITSE REGERING ONTBINDT HET „FREIKORPS DEUTSCHLAND" Vliestuison geluk m Engeland verkort de diensttijd niet „Russen weigeren ieder voorstel" Oplichters collec teerden voor zich zelf VRESELIJK DRAMA TE SCHIEDAM Vervoer van kolen door een buisleiding ff Oost - Brabant ff Hoofdredacteur JEF DE BROUWER Redactie-Burteau: Wal 2 - Eindhoven Telef. K 4900 - 2526 Administratiebureau Wal 2 - Eindhoven - Telef. K 4900-2526 Woensdag 11 Febr. 1953 Negende Jaargang No. 84 HILVERSUM, 10 Febr. De re gering zal Woensdag (heden) om 1 uur antwoorden op de besprekingen in dc Tweede Kamer over de watersnood. Het regeringsantwoord zal via de ra- dio'worden uitgezonden over beide zen ders. De middaguitzending van nieuws is daarom vervroegd en vastgesteld van kwart voor een tot een uur. UTRECHT, 10 Febr. Zijne Eminentie kardinaal De Jong heeft namens het aartsbisdom Utrecht f 10-000 geschonken in de collecte, die Zondag 8 Febr. in de kerken van het aartsbis dom is gehouden voor de slacht offers van de watersnood. Evacué's in paleis het Loo APELDOORN, 10 Februari. Dinsdag zijn de eerste evacué's uit het rampge bied gearriveerd in het koninklijk paleis Het Loo, dat door H.M. koningin Juliana gedeeltelijk beschikbaar is gesteld, Ge durende het weekeinde had de afdeling Apeldoorn van het Nederlandse Rode Kruis, met medewerking van velen, onder meer van enkele grote Apekloornse hotels, die een honderdtal bedden ter beschikking stelden, alles-in gereedheid, gebracht voor de verwachte gasten. In de vooravond kwam de eerste groep van veertien vluchtilingen uit Zierikzee, die voorlopig onder het koninklijk dak een gastvrij tehuis zullen vinden. Woens dagochtend wordt eeu tweede groep venvacht, bestaande uit bejaarde lieden, die door. water en wind uit eèn Zierik- zees tehuis voor ouden van dagèn zijn verdreven. Verwacht mag worden, dat in de loop van deze week de beschikbare ruimte geheel in gebruik zal worden genomen. DEN HAAG, 10 Febr. - Bij het Nationaal Rampen fonds is tot Maandagavond in totaal ruim 31 millioen gulden binnengekomen. Prins Bernhard opnieuw in noodgebied DEN HAAG, 10 Febr. Ook Dinsdag heeft prins Bernhard een aantal plaatsen in het rampgebied bezocht. Nadat hij vanmorgen op Gilze-Rijen was geland is de prins overgestapt in eert hefschroef- vliegtuig, waarmee hij achtereenvolgens is geland in Raamsdonk, Raamsdonkveer en Nieuwendijk. Daarna vertrok de heli copter over Sliedrecht naar Papendrecht en maakte landingen in Puttershoek, 's Gravendeel, Zuidland op Putten, Nu- mansdorp, Strijensas, Lage Zwaluwe en Hoge Zwaluwe; van deze laatste plaats vertrok de prins naar Ypenburg. Tijdens zijn bezoek aan deze plaatsen was het de prins opgevallen, dat hem ditmaal geen lijsten met verzoeken om benodigdheden overhandigd werden, iets, wat tot dusver nog wel het geval is^ge-, Weest. Van Ypenburg vertrok de prins naar Den Haag, waar hij een vergadering van het Nationale Rampenfonds presideerde, Daarna sprak hij voor de de A.F.M. (American Forces Network) en da Deense radio. OTTAWA, 10 Febr. De Ver. Staten en Canada zouden, naar men in gewoonlijk welingelichte kringen te Ottawa meent te we ten, begonnen zijn met een inlei dende studie van een financieel hulpplan voor Nederland in ver band met de door de overstromin gen aangerichte schade. Het zou hier gaan om een hulppro gram op lange termijn, dat gebaseerd zou kunnen zijn' op: 1) een schenking van Canada en de,-Ver. Staten; 2) een lening door middel van de internatio nale bank en 3) een verhoging van de Noordamerikaanse bijdrage aan de NAVO. Een en ander zou ten doel hebben de verplichtingen van Neder land tegenover de NAVO tijdelijk te verlichten en Nederland in staat te stellen voorrang te verlenen aan het herstel van de schade in de getroffen gebieden. In Oost-Berlijn is een proces be gonnen tegen negen Oost-Duitsers .pit de voorplaats van Berlijn Kleïn- Manchnow. Onder hen bevinden zich twee gewezen burgemeesters van de plaats. De beschuldiging omvat: aan zetten van buitenlieden tot het be zoeken van West-Berlijn het specu leren in woonruimte en het aanzetten van de bewoners van Klein Machnow, om de Sovjet-maatregelen te negeren. Communisten vielen zelfs nu uit de toon (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 10 Febr. Ofschoon de Tweede Kamer het beleid van de regering in verband met de watersnood in grote lijnen goed keurt, achtte zij het thans toch nodig enkele waarschuwingen te laten horen met betrekking tot de verder te nemen maatregelen. Op de eerste plaats maakt men er zich algemeen ongerust over, dat de regering de schaderegeling wil opstellen overeenkomstig de regeling voor de oorlogsschade, omdat dit niet voldoende en te traag zou zijn en vervolgens werd er de regering op gewezen, dat de gel den, die zo rijkelijk in het Rampenfonds worden gestort, niet mogen worden aangewend om daaruit de huisraadschade te financieren. De huisraadschade mag niet worden afgewenteld op het Rampen fonds, maar moet het charitatieve doel behouden, waarvoor het par ticulier^ initiatief het bestemt. Algemeen werd aangedrongen op een zo integraal mogelijke schadevergoeding op korte termijn, zon der zoveel ambtelijke beslommeringen als bij de uitkeringen van de oorlogsschade het geval is. ook een nalaten van het aanschaffen van werkelijk reddingsmateriaal, zoals bo ten, die desnoods gevorderd hadden moe ten worden. Gortzak beschuldigde er de regering van, dat' zij de hulp van de spontane burgerij zoveel mogelijk van de hand heeft gewezen om buitenlandse troepen binnen te kunnen halen. Mr. Oud (V.V.D.) antwoordde hierop, dat men wel zeer verpolitiekt moet zijn, wanneer men in de buitenlandse hulp iets anders ziet dan een toe te juichen samenwer king der democratische volkeren. De onomwonden hulde die mr, Oud bracht aan het beleid van de regering en de gezagsdragers maakte grote indruk, daar toch juist zijn fractie de enige positieve oppositie vormt in het parlement. „Thans", zo zegt hij, „is het geen tijd voor critiek, maar voor het samenbun delen van krachten". Van deze mening was ook dr. Schouten (A.R.) die elke critiek schadelijk oor deelde voor hetgeen nog moet' worden gedaan terwijl het bovendien de enorme prestaties zou kleineren. Evenals de heer Van den Heuvel zijn mr. Oud en dr. Schouten van oordeel, dat het herstel aan dijken en water- schapswerken, ook al wordt dat door het rijk betaald, niet totaal in handen van de centrale overheid moet liggen met inschakeling van de waterschappen. Mr. Oud speelde al met de gedachte, aan een financiële verhouding rijk en wa terschappen zoals bij de gemeenten reeds gebruikelijk is, zodat ieders verantwoor delijkheid gehandhaafd kan blijven. Onder het nodige voorbehoud „ik ben maar een leek", zeiden ze gaven ook mr, Oud en dr. Schouten in over weging, de mogelijkheid van het afslui ten der zeegaten ernstig in studie te ne men. Mr. Oud wees er op, dat een derge lijk vraagstuk heeft gespeeld bij de in poldering van de Zuiderzee. De over stromingen in Noord-Holland in 1916 hebben de doorslag gegeven. Ook het maken van de afsluitdijk. Deze zeewe ring beveiligt de polders beter dan wan- Mr. Burger (P. v. d. A.) opende de ry van sprekers, die de regeringsnota, welke gisteren aan de Kamer is toege zonden, namens hun fracties zouden be handelen. Evenals de hem volgende woordvoerders, prees hy de spontane uitingen van daadwerkelijk meeleven van het Koninklijk Huis, de militairen, de bevolking en de toegesnelde bondge noten, Het is mr. Burger welkom, dat thans do roep klinkt: „sluit de zeega ten af", maar daar lean de eerste jaren nog geen sprake van zijn, omdat de plannen nog niet gereed zijn. Binnen twee jaar kan er naar zyn mening ech ter een rapport van deskundigen ter ta fel ligger, en hy dringt aan op een breed samengestelde commissie, die in het openbaar zal moeten werken. De katholieke woordvoerder Nyv. d. Heuvel wees erop, dat er behalve de schaderegelingen óók een blijvende financiële regeling zal moeten worden ontworpen voor de getroffen gezinnen, waar aan de kostwinner is ontvallen. Evenals mr. Burger drong hij erop aan, bij het herstel niet teveel af te wente len op het particulier initiatief. Ook hij heeft geen vertrouwen in een schade regeling op voet van de regeling oorlogs schade. Zijn fractiegenoot ir. Van Meel viel hem erin bij, dat snel en zo ruim mogelijk moet worden geholpen. Mr. Bur ger had een schaderegeling, die de rege ling van de oorlogsschade-uitkeringen niet te boven zou gaan, reeds van de hand gewezen. Welter (K.N.P.) advi seerde de regering voor de financiering een geheel afzonderlijke regeling te tref fen en die buiten het normale budget te houden. De gelden kunnen komen uit leningen, buitenlandse schenkingen en eventueel particulier initiatief. Let niet te schriel op het geld, drong Weiter aan, maar kijk naar de nood, die moet wor den gelenigd. Op de oorzaken van de ramp wilde men thans niet diep ingaan, maar mr. Burger had reeds geconstateerd, dat de dijken pas bezweken nadat ze van bin nenuit door het water werden aangetast, zodat het geen overstroming bleef maar later dijkbreuken werden. Ook ir. Van Meel sprak het vermoeden uit, dat pol- i derbesturen en waterschappen wel wat j al te veel vertrouwen hebben gehad op I de zeeweringen. Volgens N. v. d. Heuvel moet met bekwame spoed gewerkt wor den aan het veilig stellen van de polder-1 bevolking door het opwerpen van vluchtplaatsen, waar het vege lijf kan worden gered. De paraatheid, zo meenden de spre kers, was te gering; dit heeft de prak tijk pas geleerd en is geen kritiek op het overheidsbeleid. De zenders zouden dag en nacht open moeten zijn. Ir. Van Meel wees erop, dat reeds 's Zaterdags avonds om 6 uur bekend was, dat een orkaan in onze richting kwam en men wist daarbij, dat het springtij Was. NIET TE VEEL BUREAUX! Meer vertrouwen in een regeling van schade, zoals door de regering voorge steld, bleek de heer Tilanus (CH) te heb ben, die in de avondvergadering slechts waarschuwde tegen een té groot aantal bureaux, waardoor de uitkeringen wel s jarenlang op zich zouden kunnen doen wachten. Ook bleek hij er geen be zwaar tegen te hebben de huisraad schade uit het Rampenfonds te financie- De overheid moet, zo meent hij, het economische leven op gang helpen, het Rampenfonds kan geheel in de par ticuliere sector werken. Tilanus besloot zijn redevoering met een opzienbarend voorstel om de ge meenteraadsverkiezingen, die dit jaar plaats hebben, een jaar uit te stellen en volgend jaar te laten samenvallen met de Statenverkiezingen. Dit zou veel kosten besparen, terwijl toch in de noodgebieden dit jaar geen verkiezingen kunnen worden gehouden. (Onzerzijds zij opgemerkt, dat een dergelijk uitstel zich niet tegen de Grondwet, maar wel tegen de Kieswet verzet. In de Kieswet is nl. bepaald, dat de zittingsperiode van ge meenteraadsleden vier jaar is). De communisten vielen geheel uit de toon. Zoals te verwachten, geven zij de schuld van de ramp aan de regering, die wél geld uitgeeft voor oorlogsvoorberei dingen tegen de Sovjet-Unie. maar geen financiën over heeft voor de verdediging tegen de zee. Zy verwyten de overheid neer ze direct van zeedijken zien. De regering antwoordt Woensdag (he den) om 1 uur. Er was voor deze bijeenkomst van de Tweede Kamer, die morgen wordt voort gezet om dan de regering de gelegenheid te geven te antwoorden, grote belangstel ling. Op enkele ministers na was het gehele kabinet aanwezig en de publieke tribunes waren dichtbezet. Aan het begin van de zitting maakte voorzitter dr. lvortenhorst melding van de vele tele grammen van deelneming, die parlemen ten uit bevriende landen hebben gezon den en die door hem zyn beantwoord. WIJDWORMER, 10 Febr. - In een dorp in Noord-Holland was vorige week Maandag de hervormde pastorie in ge bruik genomen als opslagplaats voor de verzamelde goederen voor de ramp gebieden. Maandagavond was er ech ter een kerkeraadsvergadering. Na af loop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de onaangename ontdekking, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren verdwenen. Deze attributen waren namelijk niet aan de overvolle kapstok gedeponeerd doch daarnaast en dientengevolge als ge schenk-gave aangemerkt. Met de overige goederen was de overkleding van de ouderling reeds onderweg naar het rampgebied en redelijkerwijs niet meer te achterhalen. Het „slachtoffer" heeft de zaak verder maar blauw-blauw ge laten. Geldzendingen militairen naar evacué's DEN HAAG, 10 Februari Het hoofd van het centraal belastingkan toor delegaties, Frederikkazerne, ge bouw E 4, Van Alkemadelaan, Den Haag, verzoekt aan geëvacueerden uit de noodgebieden, die delegaties ontvan gen van militairen verblijf houdend in Korea, Indonesië, Nieuw-Guinea, Suri name en Engeland, zo spoedig mogelijk hun nieuw adres aan bovengenoemde instantie op te geven. Nog een Italiaans tank schip naar Abadan PORT SAID, 10 Febr. Na de „Miriella" bevindt zich thans een tweede Italiaanse tankboot op weg naar Abadan, om aldaar olie aan boord te nemen. Het betreft hier de „Recco", die Port Said gepasseerd is. Het vaar tuig is evenals zijn voorganger, de „Miriella", bevracht door een dochter maatschappij van de oliemaatschappij „Epim". Er is in Europa een tegenzin in het doen van de eerste stap voor een verdedigingsgemeenschap WASHINGTON, 10 Febr. „Ik heb tijdens mijn bezoek aan Europa er varen, dat de Europese landen geneigd zijn voort te gaan met het vormen ener verdedigingsgemeenschap, het geen evenwel gepaard gaat met een tegenzin in het doen van de eerste stap", verklaarde de Amerikaanse' mi nister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, in een uiteenzetting voor de commissie voor buitenlandse betrek kingen van de Amerikaanse senaat. De voorzitter der commissie senator Wiley, die dit vermeldde in een na afloop door hem "voor de pers afge legde verklaring, deelde voorts mede dat Foster Dulles van mening was dat de Europese staten, indien zij er toe zouden overgaan „tezamen op te trek ken", over voldoende hulpbronnen zouden beschikken voor hun bestaan. Foster Dulles had hieraan toege voegd: „Indien de Europese staten niet tot eenheid zouden komen, zullen de Verenigde Staten zich voor het zeer ernstige vraagstuk zien gesteld, te moeten uitmaken, hoe hun toekomstige koers zal zijn". En hij had besloten met de woor den: „Ik ben van mening dat het be zoek, dat Stassen en ikzelf aan Europa hebben gebracht, de Europese staten duidelijk hebben gemaakt welk be lang het Amerikaanse volk en het congres hechten aan het tot stand ko men ener Europese verdedigingsge meenschap. De plannen hiervoor zijn in Europa opgesteld en de uiteindelijke Noorwegen neemt niet deel aan de E.V.G. OSLO, 10 Febr. De Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, heeft in het parlement ver klaard, dat Noorwegen niet zal deel nemen aan de Europese Verdedigings gemeenschap, daar deze een supra nationaal karakter draagt. Later zou het mogelijk ter sprake komen, dat Noorwegen op een ander gebiedmet. andere landen in een organisatie met een supra-nationaal karakter zou samenwerken. verwezenlijking er van zal ook dooi de Europeanen zelf moeten geschie den". Ook de directeur van het Ameri kaanse bureau voor de wederzijdse be veiliging, Harold Stassen, heeft in de besloten zitting der genoemde Ame rikaanse senaatscommissie verslag uit gebracht over zijn tijdens zijn reis door Europa opgedane bevindingen. Eir heerst op het ogenblik een zeer strenge winter in Zioeden. Het gehele land is bedekt met een dikke laag sneeuw, die op vele plaatsen verkeersmoeilijkheden ver oorzaakt. Zelfs in Zuid-Zweden zijn temperaturen van 30 graden Celsius onder nul genoteerd. De inwoners van Stockholm gaan per ski naar hun werk of school. Deze twee jongensArne Baumbach (links) en Ulf Boghammar, skiën langs Stureplan, het hart van de stad. Op de achtergrond de Kungsgatan (Koningsstraat) met de> .JConingstorens". Edelmoedig en sprekend gebaar Westduitse regering wil reusachtig arsenaal moderne machines lenen BONN, 10 Febr. De secretaris-gene raal van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken, prof. Hall- stein, heeft de Nederlandse ambassa deur te Bonn, de heer A. Th. Lamping Dinsdag meegedeeld, dat de bonds republiek bereid is, „voor zolang als nodig is", de volgende goederen aan Nederland te lenen: 100 dieselpompen, 100 kilometer rails, 40 diesellocomotie ven, 3000 kipkarren, 750 vrachtauto's, 50 vrachtauto's die gebruikt kunnen worden als werkplaatsen of onderko mens voor arbeiders, 50 bulldozers, 100 kipauto's, 5000 kruiwagens, 100 „draglines", 10 sleuvengravers, 100 andere machines en een grote hoe veelheid damwand. De hondsdag had de Nederlandse regering vorige week Woensdag ge vraagd, waaraan het dringendste be hoefte bestond. De waarde van deze technische hulpverlening wordt door een woord voerder van de Nederlandse ambassa de in Bonn op verscheidene millioe nen guldens geschat. Het Westduitse kabinet heeft op grond van de door de Bondsdag gege ven opdracht besloten, technische bij stand in de vorm van zwaar materiaal te. zenden. Terstond na de zitting van het kabinet heeft staatssecretaris prof. Walther Hallstein de Nederlandse am bassadeur in Bonn, de heer A. Th. Lamping, ontvangen om de lijst van hulpmiddelen over te dragen, die Duitsland wenst te verstrekken. Hij Verboden organisatie acht zich gebonden aan Hitier en beschouwt Doenitz als staatshoofd BONN, 10 Febr. De Westduitse re gering heeft de ontbinding bevolen van het „Freikorps Deutschland", een uiterst rechtse organisatie. Vier lei ders zijn gearresteerd. Onder hen be vinden zich een vroegere Gauleiter, Frauenfeld genaamd, en de voorzitter van de „Bruderschaft" een vereniging van oudstrijders. Voorts is een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd tegen dr. Guen- ther Scheel, oud-studentenleider, die vorige maand door de Britten is ge arresteerd samen met de groep-Nau- mann, verdacht van landverraad. Bij 35 leden van het „Freikorps" is huiszoeking verricht. Het korps telde „1.000 en misschien wel 2.000" leden, voornamelijk in het noorden van het land, zo is van officiële zijde ver klaard. Het is ontbonden op grond van ^Ktikel 9 van de grondwet, dat gaat over de bescherming van de consti tutionele orde. Het kabinet noemt het korps een Rieuw-nazistische, para-militaire orga nisatie, die zich nog steeds gebonden acht door de eed van trouw aan Hitier en groot-admiraal Karl Doenitz als het wettige staatshoofd beschouwt. (Doenitz zit een gevangenisstraf van tien jaar uit wegens oorlogsmisdaden). Het stelde zich ten doel zich zonodig met geweld van de macht meester te maken en een „Duitse democratie" te stichten na een volksstemming. DERTIG DODEN C O C CAÏRO, 10 Febr/ Een transport vliegtuig van dé Egyptische luchtmacht is by Cairo neergestort. Dertig mili tairen ltwamen om het leven. Het toe stel is in een zandstorm terecht geko men. Vijf inzittenden overleefden de ramp. Twee hunner zyn echter ernstig gewond. Nog geen Amerikaanse beslissing over blokkade van China WASHINGTON, 10 Febr. Alexan der Wiley, de voorzitter van de se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, heeft verklaard dat zijn commissie de verzekering heeft gekre gen, dat president Eisenhower nog geen beslissing heeft genomen over het blokkeren van de Chinese kust. deelde daarbij mede, dat de Duitse regering alle consequenties der zen ding van dit materiaal, ook de finan ciële, geheel voor haar rekening zal nemen. De Nederlandse ambassadeur sprak zijn waardering uit. voor dit edelmoedige aanbod. Het Duitse aanbod, dat is gedaan na overleg met het Duitse bedrijfsle ven en de Duitse spoorwegen en na raadpleging van Nederlandse instan ties, omvat het bruikleen, alle huur en transportkosten en de verliesrisi- co's. Ook het aantal particuliere giften in alle delen van West-Duitsland blijft nog steeds groeien. Alleen in Stuttgart werd 100.000 mark bijeen gebracht. In Bonn moest een plaatse lijke krant een tweede „Helpt Hol land" rekening openen, omdat de binnenkomende gaven niet snel ge- genoeg op één rekening konden wor den verwerkt. De Nederlandse ambassadeur ont ving Dinsdagochtend een groep Duit se studenten, die inplaats van carna val te vieren in Nederland wilden gaan werken. LONDEN, 10 Febr. Premier Chur chill heeft meegedeeld dat de Britse re gering op het ogenblik geen verkorting van de dienstplicht van twee jaar be oogt. Hy verklaarde er zéker van te zyn dat een dienstmaatregel in geheel Europa wanhoop zou brengen en vele van de betrekkingen met de Verenigde Staten nog moeiïyker zou maken dan die op het ogenblik al zyn. OOSTENRIJKS VERDRAG WASHINGTON, 10 Febr. „De Sov jet-unie gevoelt niets voor het tot stand komen van een vredesverdrag met Oostenrijk, daar zij dan gedwon gen zou zijn haar bezetting van een gedeelte van dit land op te geven", verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken Dinsdag te Washington. „Op de jongste bijeenkomst te Lon den der plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandse zaken der „Grote Vier" hebben de Westerse ver tegenwoordigers hun uiterste best ge daan in de een of andere vorm over eenstemming te bereiken met de Sov- jetrussische afgevaardigde, doch ver geefs", vervolgde hij. „Speciaal de afgevaardigde van Frankrijk, die als voorzitter optrad, heeft zich hiervoor ingespannen, doch al zijn pogen bleef vruchteloos, onverschillig of er nu sprake was van een volledig Oosten rijks vredesverdrag, of van een opstel ling hiervan in verkorte vorm. De Westerse plaatsvervangers zijn toen tot de slotsom gekomen, dat het niet de minste zin had de besprekin gen met Gromyko voort te zetten. De onderhandelingen zijn thans opge schort. De Westerse vertegenwoordi gers hebben bij hun regeringen ver slag uitgebracht." TE REUSEL BETRAPT DEN BOSCH, 10 Febr. In een extra-zitting stonden Dinsdagmiddag voor de Bossche poiitie-rechter te recht een echtpaar uit Princenhage en een man uit St. Willibrord. Met drieën waren ze door Brabant getrok ken met het verhaal, dat zij uit het noodgebied geëvacueerd waren en al les verloren hadden, om zodoende voor zich zelf geld en goederen in te zamelen. Wegens oplichting werden de twee mannen veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met het bevel tot onmiddellijke gevange- name en de vrouw tot een gevange nisstraf van vier maanden wegens medeplichtigheid. In 'n auto, geleend van zijn schoon vader, was B. met zijn vrouw reeds Maandag 2 Februari op route gegaan. Onderweg hadden zij H. opgepikt, 'n vriend van B. Zij gingen de boeren af, vertelden, dat ze alles verloren had den door de ramp en geëvacueerd wa ren en vroegen om bijstand in hun nood. Verschillende mensen wilden echter een bewijs, dat zij getroffen waren en daarom werd de vrouw op gedragen hier voor te zorgen. Haar broer was namelijk wel uit het nood gebied gevlucht en deze zorgde voor de legitimatiebewijzen. Gewapend met dit briefje stroopten zij 6 Febr. de omgeving van Reusel af, maar werden daar gesnapt door de politie. De poiitie-rechter en de officier druk ten hun grote veronvwaardiging uit over de gepleegde feiten; 'de officier eiste tegen de beide mannen de zwaarste straf, die de poiitie-rechter kan opleggen: een gevangenisstraf van zes maanden met het bevel tot onmiddellijke gevangename. De vrouw had de mannen slechts gehol pen met het briefje en tegen haar eiste hij wegens medeplichtigheid aan oplichting een gevangenisstraf van vier maanden. De poiitie-rechter ver oordeelde hen conform de eis van de officier. Deze veroordeling geldt nog slechts voor hetgeen in het arrondis sement Den Bosch bedreven is. Voor het overige zullen zij zich moeten verantwoorden voor de poiitie-rechter te Breda. De beide mannen tekenden hoger beroep aan tegen het vonnis. NASLEEP VAN DE RAMP SCHIEDAM, 10 Febr. Een drama heeft zich gistermiddag te Schiedam af gespeeld. Daar was bij een familie, wo nende aan het Rubensplein, het echt paar Den B. uit Zierikzee en twee kleine kinderen opgenomen. Gistermiddag ging de heer Den B. de stad in. De moeder Den B. bleef met haar gastvrouw thee drinken. Ze moet toen door een vlaag van verstandsver bijstering overvallen zyn en snelde op eens naar boven, waar haar twee kin deren lagen te slapen. Ze nam eerst het zoontje van twee jaar op en wierp het van het 12 meter hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby naar omlaag en sprong tenslotte zelf van het balcon. De baby werd dood opgenomen en de moeder en het zoontje van twee jaar zyn In deerniswekkende toestand naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. Geëvacueerd jongetje in sloot verdronken KWINTSHEUL, 10 Febr. Dinsdag morgen is te Kwïntsheul de 10-jarige P., afkomstig uit Nieuwe Tonge en ge- evacueerd by de heer K, te Kwintsheul ln een sloot gevallen en verdronken. Auto door gladheid te water geraakt BESTUURDER VERDRONKEN GRONINGEN, 10 Febr. De grote sneeuwval van gisteren en vandaag heeft de buitenwegen in het noorden bijna onbegaanbaar gemaakt. De wegen zijn glad en een groot gevaar voor het verkeer. Reeds vanavond was de eerste dode te betreuren. De 39-jarige vertegenwoordiger J. H. B. uit Groningen, die onderweg was van Winschoten naar Groningen, reed, toen zijn auto slipte, het Winschoter- diep in. Eerst na tien minuten slaagde de kraanwagen van de Groninger brandweer er in de wagen op 't droge te trekken. Inmiddels was ook de ge meentelijke geneeskundige dienst van Groningen gearriveerd, maar het slachtoffer was toen reeds overleden. LONDEN, 10 Febr. Een van de opmerkelijkste schema's voor het ver voer van brandstoffen, die op het ogen blik in Engeland worden overwogen, is een voorstel voor de aanleg van een buisleiding, waardoor kolen in een stroom water zouden worden gepompt van de Midlands naar Londen. Hier voor zou een buisleiding nodig zijn van 100 of meer mijl lengte, welke een mil lioen ton kolen, per jaar zou kunnen vervoeren. Uet w.e.e.'i tot hedenavond: Iets kouder Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Matige tot krachtige en voornamelijk langs de kust' tijdelijk harde of stormachtige naar noord tot noordoost draaiende wind, maar in het uiterste zuidoosten van het land aanvankelijk nog zwak ke tot matige wind tussen zuidoos1 en zuidwest. Kouder dan gisteren Zon op 8.03, onder 17.46 Maan op 6.46, onder 14.10

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1