-Land heidema Ckefarine 4 en ~STAD De K. M. A .-evacué's voelen zich thuis Acties voor het Rampenfonds Prins Bernhard langs Brabants noord-rand De toestand in Wagenberg OPGRAVINGEN IN HOEVEN waren niet tevergeefs DANK AAN AMERIKANEN Publieke Tribune DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 EM. PASTOOR TH. KORST OVERLEDEN In het St. Elisabethgesticnt te Halsteren is overleden de zeer- eerw. heer Th. Korst, emeritus pastoor van Klein-Zundert. Hij be reikte de leeftijd van 77 jaar. Pastoor Korst was in 1902 pries ter gewijd. Na in diverse plaatsen zjjn 'priesterlijke arbeid te hebben verricht, ging hij in 191S naar Klein-Zundert. waar hij jaren lang met veel zorg en toewijding de pa rochie heeft geleid. Vry'dag a.s. heeft de uitvaart dienst plaats in de kapel van het gesticht, waarna de begrafenis op het R. K. Kerkhof te Halsteren. BUITENLANDSE HULP Het dorp Differdange in Luxem burg verzocht met spoed de naam van een geteisterd dorp op te ge ven. Hiervoor werd Raamsdonk op gegeven. Het plaatsje Hayes in W.- Kansas adopteerde Zeeland. PREMIEKEURINGEN GAAN NIET DOOR. De centrale premiekeuringen van hengsten te Goes en te 's-Herto- genbosch op Donderdag 12 en Vrij dag 13 Februari a.s. uitgaande van de koninklijke verenigingen „Het Nederlandse Trekpard", gaan niet door. DE AARDOLIE IN HET LAND VAN ALTENA. Nog steeds wordt bij de borin gen onder Veen, olie aangetroffen. Hiermede is echter nog niet ge zegd, dat de zich in de bodem be vindende hoeveelheid olie groot genoeg zal zijn voor lonende ex ploitatie. Er wordt een verharde weg naar het „olieveld" aangelegd. TILBURGSE GEMEENTEKAS DRAAGT NIET BIJ. De Tilburgse gemeenteraad heeft in een spoedzitting tot zijn spijt moeten besluiten tot zijn spijt voor het Nationaal Rampenfonds uit de stedelijke gemeentekas te kunnen toekennen. De financiële toestand van Tilburg, dat onder meer kampt met een begrotings tekort van ongeveer 1 3/4 millioen gulden, laat niet toe, dat er belang rijke giften uit worden geput. Het bedrag dat het gemeente-personeel van zijn loon afstaat, zal echter wel door B. en W. worden verdubbeld. Advertentie) Fijnaart kan nog niet terugkeren Beslissing: valt pas na 16 Februari FAE INWONERS var. Fijnaart, niet werkzaam aan het herstel, zullen de eerst. ua-;en nog niet kunnen terug keren in hun woonplaats. De beslis sing omtrent de terugkeer za] cers' worden genomen na 15 Februari, al dus een mededeling van de gemeend secretarie. BREDA GEMEENTE BREDA Registratie van Evacué's. Alle personen, die zich als geëva- cueerdcn in Breda bevinden, dienen zich volgens de voorschriften van de Minister van Binnenlandse Zaken te laten registreren. Daartoe zal gelegenheid zijn in de Receptiezaal van het Stadhuis (in gang Stadserf) op de volgende wijze: Namen beginnende met: A of B op Maandag 9 Februari 1953 C. D. of F op Dinsdag 10 Febr. '53. G, H. I. of J op Woensdag 11 Fe bruari 1953. K of L op Donderdag 12 Febr. 1953. M, N. O. P. of Q op Vrijdag 13 Fe bruari 1953. R of S op Zaterdag 14 Febr. 1953. T. U. V. W, X, Y of Z. op Maan dag 16 Februari 1953. Het verdient aanbeveling, dat het Hoofd van het gezin zich zo moge lijk persoonlijk meldt. Medebrengen van Trouwboekje, Paspoort of iets dergelijks zal de registratie verge makkelijken. Voor evacué's, die zijn onderge bracht in gestichten, ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen e.d., zullen ten stadhuize aan de hoofden van die inrichtingen formulieren op aanvraag worden verstrekt, waarop de nodige gegevens kunnen worden ingevuld. - Het registratiebureau is geopend van 8.3012.30 en van 1417.30 uur. Koninklijke onderscheiding voor de heer M. Welings INE heer M. J. Welings, confiseur bij de N.V. Kwatta was Dinsdag j.l. 40 jaar op dit bedrijf werkzaam. Wethouder J. Meijs, als vertegen woordiger van het gemeentebestuur, wenste de jubilaris geluk met dit prachtige jubileum en deelde hem me de. dat het H.M. de Koningin behaagd had zijn 40 jaar werken voor de ge meenschap te belonen met een ko ninklijke onderscheiding. Hij spelde hem de bronzen medail le. verbonden aan de Orde van Oran je Nassau, op de revers en wenste hem geluk met deze koninklijke on derscheiding. Daarna ti de heer M. van Iersel. voorzitter en gedelegeerde van de raad van commissarissen der N.V. „Kwatta", naar voren. Hij dankte de jubilaris voor hetgeen hij in de afge lopen 40 jaar voor de zaak had ge presteerd, wenste hem geluk met de koninklijke onderscheiding, die de ju bilaris zeer zeker verdiend heeft, en bood hem namens het bestuur van „Kwatta" een karpet aan. In zijn gelukwensen betrok hij eveneens mevrouw Welings. Tevens overhandigde hij de jubilaris het ge tuigschrift van de Nederlandse Maat schappij voor Handel en Nijverheid met de daaraan verbonden medaille in zilver. Het woord was toen aan de heer J. Wouters, die de jubilaris namens de staf toesprak: vervolgens aan de heer P. Bos. die namens het gehele perso neel de jubilaris feliciteerde. Diverse cadeaux werden hem hierbij aange boden. In een kort dankwoord gaf de ju bilaris uiting aan zijn dank voor deze huldiging en voor de mooie cadeaux, die hem bij deze gelegenheid werden aangeboden. Burgers tussen militairen pén groot huishouden is thans de Koninklijke Mililairc Academie. Kuim 700 evacué's worden hier thans nog verzorgd en zy worden met alle mogelijke zorg omringd. De aldaar gelegerde militairen, thans gewend aan het burgerlijk element in hun samenleving, is geen moeite te veel om het de geëvacueerden zoveel mogelijk naar de zin te maken. Dat een en ander noodzaakt lot maatrege len van orde. is in zo'n grote gemeenschap niet anders te verwachten. gen ter herinnering aan haar ge boorte op de K.MA. Wel zijn er op de academie nog een aantal babies in verzorging en het het zijn er niet meer dan tien. Juist is ook, dat op de.KM.A. een baby is gedoopt. Het was het zeven weken oude kindje van de familie De Bak ker uit Klundert. De doop geschiedde in de Protestantse kapel door Ds. de Bres. Ds. de Bres, die veldprediker is, is een van degenen, die de geestelijke belangen van de evacué's op de K.M.A. verzorgt. Ds. Baas uit Lage Zwaluwe assiteert hem daarbij. Iede re avond is er avondwijding. IEDERE DAG H. MIS. Geen babies geboren, wel een gedoopt 2o gaat in de grote verblijven van de evacué's iedere avond prompt om half elf het licht uit en om 10 uur moet iedere geevacueerde binnen zijn. Kinderen moeten om 9 uur al op stok zijn. In de gangen mag dan geen kind meer lopen of het maakt ken nis met een militair, die het prompt oppakt en naar moeder brengt. In het kleine hospitaal, waaraan ook een polikliniek is verbonden, liggen meestal zo'n dertig zieken. Het zijn geen ernstige gevallen. Doen die zich voor, dan worden zij meteen overgebracht naar een van de zieken huizen in de stad. Of er ook nog babies geboren waren op de K.M.A., vroegen wij aan een van de dienstdoende officieren. Nee, verklaarde deze. Aanstaande moeders worden naar de betreffende inrichtingen overgebracht, 't Verhaal waarin de geboorte werd gemeld van maar liefst vijftig babies, is uit de lucht gegrepen, evenals het vertelsel als zou een jonggeborene de namen Katharina, Maria Anna hebben gekre- Advertentie) APOTHEEK WILHELMIN ASTRA AT 2 - BREDA. Hulppost Princenhage voor geëvacueerden TN verband met de uitdeling van kle dingstukken aan geëvacueerden in de stad Breda, wordt bericht, dat ge- evacueerden, gehuisvest in de St. Martinusparochie te Princenhage wor den uitgenodigd zich te melden bij de maatschappelijk werkster. Haagse Markt 24. Spreekuur, Dinsdag 1012 uur, Woensdag 56 uur, Vrijdag 34 uur. Breng eigen verpak kingsmateriaal mee pVACUé'S wordt dringend verzocht 7.o mogelijk bij het afhalen van goederen en kleding eigen verpak kingsmateriaal mede te brengen. Dit bevordert een snelle afwerking. TN DE LINDEBOOM op de Grote Markt zal een rikconcours wor den georganiseerd, dat Zaterdagavond begint. De baten zijn voor de slacht offers van de watersnood. Bijzonder actief toont zich de Pool se volksvereniging P.S.L. in Breda. Een inzameling bracht f 104 voor het rampenfonds op. Gedurende 14 dagen zullen de leden 2 pet. van hun sala ris afstaan, wat neerkomt op iedere dag één uur overwerken. Tenslotte heeft de vereniging ook kleding inge zameld en ook deze actie heeft bij zonder veel succes gehad. De Polen willen met deze actie hun dankbaarheid demonstreren ten op zichte van de Nederlandse bevolking, die hen zo gastvrij in haar gemeen schap heeft opgenomen. De verkennersgroep St. Raphaël wil evenmin achterblijven bij de duizen den, die hun steun geven aan de ac tie voor 't Rampenfonds. Deze jonge lui gaan het met oliebollen doen, waarbij zij verzekeren, dat deze vak kundig gebakken zullen worden. Men kan er 3 voor 'n kwartje krijgen of 12 voor één gulden. Bestellen op tele foon no. 5864. De actie duurt één dag en wel a.s. Zaterdag. XXX In hotel Regina te Ginneken werd gisteravond het toneelspel „Mrs Pat terson's chauffeur" gebracht door de toneelvereniging Sportpark II. De netto-baten van deze uitvoering, die f 79 bedroegen, werden geschonken aan het Nat. Rampenfonds. De optre denden, onder regie van Harry Radix vonden voor een ruim bezette zaal wederom veel waardering. Wethou der Romsom opende de avond met 'n toepasselijke rede. L TRAGISCHE THUISKOMST Geeit bestemming voor de cadeautjes uit. Canada A/IEVROUU' JOHANNA ROKS-Ncs afkomstig uil Halsteren, was in Juli 1950 met man cn kinderen naar Canada geëmigreerd. Ze wonen »u ir Delaware en vorig jaar was de heer Roks op famiiieb-roek geweest. Dit jaar was het de beurt van me vrouw en vol verwachting had ze zich op Donderdag 29 Januari te New York ingescheept met allerlei ca deautjes voor neefjes en iebtjes. Een verslaggever van het Vrije Volk die mevr. Roks na aankomst te Rot terdam ontmoette, vernam, dat men Zondagmiddag om 4 uur aan boord de Jobstijding »-ia de radio onving. Direct werden aan dc passagiers bulletins uitgereikt en werd op een grote kaart van Nederland het ramp gebied aangegeven. Ook Halsteren bleek in een van de zwaarst getrof fen streken te liggen. Aan boord leef den de passagiers mee met de slacht offers en spontaan werden in een col lecte vele duizenden guldens biieen- gebracht. Mevrouw Roks was vol angst hoe zij haar familie aan zou treffen, mischien zou zij er wel geen een meer levend zien. Toen zij diezelfde dag in Rotterdam arriveerde, trof zij dan haar broers aan. die haar de mistel- lende mededeling deden, iat elf leden van de familie het lever hadden ver loren of nog waren vermist. De tocht naar Halsteren was de moeilijkste die zij ooit heeft gemaakt. Zij had zich zo veel van de terugkeer voorgesteld.... In Moderne en De Beurs werd een bridge- en canasta-drive georganiseerd ten bate van het Nat. Rampenfonds. 250 personen namen hieraan deel en ruim' f 1000 was het prachtige batig saldo. De drive stond onder leiding van de heren Bouwmeester, v. d. Hoeven en Kuypers. Voor geëvacueerde K.A.B.-leden T EDEN van de vakafdelingen, aan- gesloten bij de K.A.B. kunnen al lerlei inlichtingen over de organisatie ontvangen, tijdens speciale zittingen. Deze worden gehouden in het K.A.B.- gebouw. Reigerstraat 22a cn wel op Zaterdagmiddag van 3 tot 6 uur iedere Woensdagavond van 7.30 tot 9 uur. >OO<><XX><XX><>O<X><X>O<><X>O<X><><><>OKX><><><><X><XXXXX><><>OO<C><X><X>O Het gaat hier dus over die geval len, die beslist de medische weten schap te boven gaan en de Kerk stelt iedere medicus in de gelegen heid in Lourdes kennis te nemen van de werkwijze van het bureau der genezingen. De Kerk betracht deze grote voorzichtigheid en waak zaamheid om de opwerpingen der ongelovigen te ontzenuwen. Zij wil daardoor niet aangeven, dat er in Lourdes niet meer wonderen ge beuren. Trouwens, het gelovige volk is daar ook diep van overtuigd en het aantal pelgrims, dat naar dit De laatste twintig jaar zijn meer meest begenadigde bede-oord der dan twintig verschijningen van Ma- Lieve Vrouw trekt, beloopt de laat- ria als wonderbaarlijk aangeKon- ste jaren de drie millioen per jaar. digd. doch slechts enkele hebben de Wie zal bij al deze pelgrimerende toets van wetenschap en theologie katholieken het aantal gebeds-ver- kunnen doorstaan en zijn als echt horingen, bekeringen en bijzondere erkend, o.a. Banneux en Beauraing gunsten verhalen, die Maria's voor in België. spraak daar bewerkt? In de meeste gevallen evenwel kwamen de wonderbare gebeurte- QP 11 FEBRUARI viert de Kerk nissen voort uit een ziekelijke zucht het feest van de Verschijning naar godsdienstige sensatie, die van O. L. Vrouw in Lourdes meer zijn oorsprong in bijgeloof en zij richt daardoor de blikken der vond dan in een diep godsdienstige gelovigen naar dit genade-oord, overtuiging. waar tegen de donkere rots van Hoe voorzichtig en nauwlettend Massabielle de lichtende verschij- de Kerk ook toeziet op hetgeen door ning der Zoete Moeder plaats had gelovigen als wonderbaar wordt be- en waar Zij nog steeds voortgaat stemneld. door de andersdenkenden Zich liefdevol neer te buigen tot al en ongelovigen wordt dit toch gaar- degenen, die vertrouwvol tot Haar ne als een bewijs voor het bijgeloof opblikken. In deze dagen van na der Katholieken aangehaald. tionale nood zijn er velen onder de Daarom ook gaat de Kerk uiterst getroffenen, die hun redding aan nauwgezet te werk bij het vaststel- Maria toeschrijven, tot Wie ze in len der wonderen, die er in het hun benauwenis hebben gebeden, meest beroemde oord van Maria's Velen van hen, die alleen het verschijning, Lourdes, gebeuren. Dr naakte leven hebben kunnen red- Fr. Leuret, de leider van het me- den, missen zelfs hun rozenkrans, dische bureau, dat de wonderen waaraan ze plachten te bidden in moet vaststellen, maakte onlangs het huisgezin en daarom verdient (11 Februari) LTERHAALDELIJK hebben de ker kelijke autoriteiten de laat ste jaren moeten waarschuwen tegen een al te naïef geloof hechten aan beweerde verschijningen van O L. Vrouw en in het bekende ge val van Heroldsbach in Zuid-Duïts- land zijn zij zelfs zeer krachtig op getreden. bekend, dat er in Lourdes in hel geheo] 1200 genezingen als „me disch onverklaarbaar" zijn vastge steld. Van deze 1200 heeft echter dc Kerk er slechts 44 als wonderbaa: erkend, omdat ze duidelijk de gren: van het medisch mogelijke over schrijden. ie oproep der Katholieke Actie om kerkboeken en rozenkransen te ge ven voor de geëvacueerden onze aandacht. Geven we deze arme me iemensen en geloofsgenoten de ro zenkrans in de hand; ze zullen hem in de moeilijke tijd, die ze tegemoet gaan, niet kunnen missen. A almoezenier Maas van de lucht macht behartigt de geestelijke be langen van de katholieken. Voor hen ordt vrijwel iedere dag een H. Mis gelezen en dit gebeurt in de katho lieke kapel die op de K.M.A. in een van de torens van het Span jaarsgat is ondergebracht. De geëvacueerden zijn over de ver zorging in de K.MA. zeer tevreden. Zó tevreden zelfs, dat verschillenden, die nadien waren ondergebracht bij particulieren, kwamen verzoeken of zij niet opnieuw in de K.M.A.-huis- houding konden worden opgenomen. Het eten is er best. er is vrijwel elke dag vlees. Het menu komt uit de cadetten- keuken, maar de vrouwelijke evacué's helpen er mee. Zij doen o.m. de af was en ruimen de boel mee op. Zij smeren brood en beleggen het. Vele vrouwen breien, dat de stukken eraf vliegen, want dat is harder nodig dan ooit, zeggen zij. Zo reilt en zeilt daar midden in Nederlands militaire universiteit het leven van enkele honderden burgers, die van huis en haard verdreven, hier hun bestaan moeten leiden. Het merkwaardige van dit alles is wel licht, dat de geëvacueerden zich op de K.M.A. volkomen op hun gemak gevoelen. Dat is niet in het minst ■het gevolg van de begrijpende wijze, waarop deze mensen hier worden te gemoet getreden. Normaal sluitingsuur tijdens Carnavals dagen YY/AAR MEN BESLOTEN heeft dit jaar geen Carnaval te vieren, is op de dagen 15, 16 en 17 Februari 1953, het sluitingsuur voor café's als op andere dagen (dus geen verlen ging). Vergunningen om gedurende ge noemde dagen in de localiteiten aan het publiek gelegenheid tot dansen te geven, zijn vervallen, behalve de permanente vergunningen. Deze gel den alleen op de dagen, in die ver gunningen vermeld. Vergunningen yooitj^eskyen /e«;st- avónaen (clubs, verenigingen!. - woi- den niet ingetrokken. Het wordt ech ter aan de betrokken vereniging overgelaten, of onder deze omstan digheden van deze vergunningen gebruik zal worden gemaakt, Minister van Thiel naar Breda |_|ct buitengewoon concert, dat Maan dag 16 Februari a.s. 's avond te half acht in de Grote Kerk te Breda door Het Brabants Orkest zal worden gegeven, zal o.m. worden bezocht door de Minister van Maatschappelijke Zorg, Zijne Excellentie Mr. F. J. van Thiel. De emigratie-avond, welke georga niseerd is door het bestuur van de Boerenbond, afdeling Breda, is even eens toegankelijk voor boeren-eva- cué's met hun oudere gezinsleden. De bijeenkomst is belegd in het paro chiehuis in het Bclcrumkwartier en wel hedenavond om 7 uur. Ir. Wellen zal het woord voeren. In het Jeugdhuis aan de Zandberg laan, ingang jongensschool, wordt he denmiddag om 2 uur een gratis film voorstelling gegeven voor de geëva cueerde kinderen. Gedraaid zal wor den de voor dit doel door de Cultuur- dienst der K A B. beschikbaar gestel de film: „Het Geheim van de Valcken- horst". Onverwachte bezoeken aart RaamsdonksveerNieu wen dijk en Hooge Zivaluice „Liet bezoek, dat Z.K.H. Prins Bern hard Dinsdagmorgen aan onze ge meente bracht, was voor ons een vol komen verrassing", aldus burgemees ter J. Prinssen. „De Prins was zeer be gaan met de getroffenen en de helpers cn helpsters van het Ned. Rode Kruis, die hier nog werkzaam zijn voor de evacué's, bedankte de Prins namens H.M. de Koningin voor hun prachtig werk. Van hier is de Prins naar Nieu- wendijk gegaan". Z.K.H. Prins Bernhard landde per helicoptère in Raamsdonk-dorp, waar schijnlijk in de mening verkerend daar het gemeentehuis van de gemeen te Raamsdonk te zullen vinden. Hij landde bij de garage van Snijders. De Prins ging daar 't kantoor binnen, waar pastoor van Herpt toevalliger wijze aanwezig was en verder de heer Snijders en de heer Kusters. De Prins drukte allen de hand, om vervolgens te informeren of de burgemeester thuis zou zijn. Waltherus Snijders bracht de Prins per auto naar Raamsdonksveer, ter wijl de helicoptère weer opsteeg en even later landde in de Margrietstraat op een klem pleintje. Op het gemeen tehuis werd de Prins begroet door burgemeester J. Prinssen, die door K. Hoogheid geluk werd gewenst met zijn verjaardag, die hij juist gis teren vierde. Begeleid door de burge meester, bezocht Prins Bernhard de ziekenkamer bij de Zusters, waar een aantal zieke evacué's liefderijk worden verzorgd. De pastoor en Moeder Over ste werden aan de Prins voorgesteld. Ook werd een bezoek gebracht aan het Henricusgebouw, waar goederen aan getroffenen en evacué's werden uit gereikt. De Prins dankte namens H.M. de Koningin hier de werksters en wer kers van het Rode Kruis. Tenslotte had de Prins nog een kort onderhoud met burgemeester Prinssen. Onder de hartelijke belangstelling van de bevolking, die spoedig in vrij groten getale was toegestroomd, steeg de Prins daarna per helicoptère weer op voor een bezoek aan Nieuwendijk. voor twaalf uur. Na vanuit de lucht de toestand in dit gebied te hebben be zien en bijzondere aandacht te heb ben getoond voor de gaten in dc dijk, waarboven de helicoptère telkens even bleef hangen, landde Z.K. Hoogheid in de tuin van mr. den Dekker. De be volking juichte de Prins hartelijk toe. Te voet begaf zich de Prins naar het dorp, waar hij zich met verschillende mensen onderhield. Aan enkele chauffeurs van vracht wagens. die in het noodgebied in en nabij Nieuwendijk werkzaam zijn, deelde de Prins sigaretten uit. Circa half een steeg de Prins weer op. Spon taan toegejuicht door de mensen, die ontegenzeggelijk dit bezoek op zeer hoge prijs hebben gesteld. „\Y/e schrokken wel een beetje", ver telde burgemeester Godwaldt. die behalve zijn gemeente Etten en Leur c.a. ook nog Hooge en Lage Zwa'uwe tijdelijk onder zijn hoede heeft. Om streeks 4 uur gisterenmiddag ging de deur van de secretarie open en daar stond ineens Prins Bernhard. Even tevoren was een helicoptère geland aan het eind van de Nieuw- landsedijk onder Lage Zwaluwe. Er uit stapte Z.K.H. Prins Bernhard. die aan enkele toegelopen burgers en mi litairen vroeg, waar ergens het bur gemeestershuis te vinden was. Een vertegenwoordiger van de Die renbescherming bood onmiddellijk aan, de Prins naar Hooge Zwaluwe te rijden en de Prins maakte er gaarne gebruik van. De helicoptère volgde langzaam en daalde op de Hoornhil- schedijk, waar het toestel bleef wach ten. „Kan ik hier nog helpen?" vroeg de Prins, die terstond bereid bleek, de handen uit de mouwen te steken als dat nodig was. Burgemeester God waldt vertelde een en ander over de algemene toestand in de gemeente. Ter sprake kwam hier ook het tragische geval met de loco-burgemeester, die hevig overspannen was geraakt en waaromtrent de Prins mededeelde, dat hij hiervan op de hoogte was. Zevenbergen over de Italiaanse zender LJEDENAVOND tussen 8 en 8.30 uur komt over de Italiaanse zender (370 meter) een reportage over de aankomst van de Itali aanse brandweerlieden te Zeven bergen. Burgemeester Schaminee en overste Duran zullen in deze reportage het woord De K.A.J. Breda Centraal heeft de jaarvergadering gehouden. Na een H. Mis, opgedragen door aalmoezenier de Jong, voor de slachtoffers van de watersnood wer.den eerat de magen gevuld, waarna de vergadering een aanvang nam. Deze stond onder lei ding van de vice-voorzitter, de heer J. Huslager, die ook dc verschillende genodigden welkom heette. Hij bracht ook het verslag uit van de vorige jaarvergadering. Het applaus bewees, dat de secretaris wel zijn best had gedaan, evenzo kwam dit aan de penningmeester toe. Als nieuwe voor zitter werd W. Koulil gekozen. De aanwezige nationaal propagandist G. v. Bakel legde nog eens tot in de fi nesses het doel van de K.A.J. uit. De vergadering was gedeeltelijk aange past aan de bekende omstandigheden. 18e Boekenweek Geen bekroonde novelle WAN DE inzendingen, die dit jaar binnenkwamen op de jaarlijkse novellenprijsvraag, waaruit men het geschenk voor de Boekenweek pleegt te putten ,is er niet een voor bekro ning in aanmerking gekomen. Nu zal er een bundel van 10 korte verhalen worden geschonken, samengesteld door Anthonie Donker. Er komen 130.000 exemplaren van de pers. De jeugd zal bedacht worden met een bloemlezing van 52 verzen, ge bundeld onder de naam „De muze en de seizoenen", samengesteld door Cla re Eggink, Advertentie) 4-voinlige bestrijding van pijnen en griep! De 4 birE ue geneesmiddelen in 1 labiet efarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'rietje doet wonderen.' Re-evacuatie nog altijd niet mogelijk TN DE LOOP van Dinsdag heeft de burgemeester van Terheijden-Wa- genbei g tezamen met de deskundigen van de Provinciale Waterstaat een ncuwgeze onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om de geëvacueer den naar hun haardsteden te doen terugkeren. Hoe gaarne de autoriteiten daartoe vergunning zouden hebben willen ver lenen. de omstandigheden laten dit nog altijd niet toe. Wel heeft burgemeester v. d. Meu- len toe kunnen staan, dat in een deel der onder Wagenberg liggende wo ningen per dag een lid van het gezin zich naar zijn desbetreffende woning begeeft. teneinde kleding te halen, klein vee 'e verzorgen of ma teriaal in veiligheid te stellen Dit kan echter uitsluitend geschieden tussen zonsopgang en zonsondergang, en mits voorzien van een zgn. dag pasje, dat pas na nauwkeurig onder zoek wordt afgegeven. De controle moet zo streng mogelijk zijn om bevorderen, dat geen mensen het ondergelopen gebied betreden, die er niets te maken hebben. Bovendien is het uit een oogpunt van veiligheid voor de desbetreffende bewoners verboden zich te begeven naar ondervermelde woningen en wel de van deze huisnummers voorziene huizen: 1—6: 8—10; 21—36; 45—49; 52 —61; 62, 64. 65. 66 72—74 92—96; 111A —119; 144; 160—173; 121 A, 228— 235—239; 240 A—240 H; 241 A— 303 A—311: 322 A—336. Al de bewoners van de genoemde woningen is het verboden deze te betreden tot nader order. Wordt er nog een oude kapel gevonden In 1740 werden er onder de toren klokken gegoten J-JET is wel grappig, dat de plaats waar een klok werd gegoten voor een van de Hoevense kerktorens werd gevonden", zo vertelde de heer .T. Ypey van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek., belast met de opgravingen In de gemeente van burgemeester de Krom. „We vonden een kruin met steenen aan de binnen- en buitenkant om geven met leem. Vroegere onderzoekingen in Zutphen, Oosterbeek, Eisendoorn en Gilze brachten ook „klokkengieterijen" aan het licht''. De heer Ipey vertelde voorts, dat de opgravingen in Hoeven, waar hij aanvankelijk sceptisch tegenover stond met succes werden gevoerd. De werkzaamheden zullen deze week worden beëindigd. CINDS Maandag 2 Februari werken er op 't terrein van Hoevens oude kerk tien arbeiders. Zij deden fknk hun best en zodoende schoot het werk. staande onder de supervisie van de D.U.W goed op. De arbeiders kre gen hun aanwijzingen van de heer Ypey een van de assistenten van de bekende dr. Glazema. Burgemeester de Krom had er bij de instanties op aangedrongen om het graafwerk te laten verrichten Mogelijk zouden in teressante. oudheidkundige gegevens worden verzameld. De eerste dagen stagneerde het werk enigszins in ver band met de watersnood, maar na en kele dagen kon alles gewoon door gans vinden 0000000000<X>'C>0<XX>000000<XXXXX><CxXXX>0000000<XX>00000< De heet Ype.v begon zijn werk aan de hand van kaarten, opgemaakt naar gegevens van de wichelroedelo per. de heer Adrianus Key uit Roo sendaal Het bleek, dat de tekening niet op alle punten klopte en dat de wichelroedeloper hier en daar niet ze ker was geweest van zijn zaak maar daar stond tegenovei dat hij ook zeer waardevol materiaal verschafte zo deugdelijk dat het gebruikt kon wor den bij het onderzoelt De heer Ypey eaf dp arbeiders aan wijzingen en reeds de eerste dag groeven de werkers funderingen op van een oua gebouw, vermoedelijk af komstig van de vijftien-eeuwse kerk van Hoeven Een en andei werd afge leid van het steenformoat, Er wp Jen stenen verzameld van 22 en '28 cm lang. Zij verhuisden naar ae een- traalpost van het oudheidkundig on derzoek en zullen daar verder worden bekeken GRAFKELDERS CPOEDIG ook belandden de arbei- ders bij oude grafkelders. Er werden er enkele bloot gegraven Zij zullen door de heer Ypev nader wor den bezien Vervolgens kwam wel het meest in teressante van de opgravingsaffaire te voorschijn De plaats waar de klok ken werden gegoten. Met zekerheid kon door de heer Ypey worden ge zegd. dat omstreeks 17-10 Hoeven een kerkklok kreeg, die in de toren werd gegoten. De heer Ypey vertelde: .Vroeger waren de klokkengieters mensen die rondtrekken Zii hadden geen .vas te" bedrijven, zoals er bi.ivooroeold een is ontstaan in Aarle-Rixtel De klokkengreters reisden van stad tot stad met de materialen en goten hun klokken meestal onder de toren In Hoeven geschiedde dit ook" Enkele steunberen werden olootge legd. Verwacht wordt dat er nog en kele grafkelders gevonden zullen wo:- den De mogelijkheid bestaal ie laatste dagen van hei onderzoek hier vooral op worden gelet dat e; nog eer aantal overblijfselen zullen worden gevonden van een kapel. Dc heer Yce.v noemde de opgravin gen belangrijk voor de bouwgeschie denis van de Kerken Tot nu toe be- wpp- Boeven dat eerder gedane ont- dr ngpn juist werden geanalyseerd. No de we"k-aamheden wordt een rap net, opge-,i.cId over de opgravingen /•K/VS BERNHARD: DRINS BERNHARD heeft luitenant- generaal Eddy, Opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Euro pa, zijn dank voor de hulp betuigd. Generaal Ridgway prees de Ameri kaanse soldaten, die in Nederland hel pen. Finland heeft de V. N. voorgesteld een internationaal hulpcorps op te richten om hulp te verlenen bij ram pen. De burgmeester van Putte N(.B.) heeft contact opgenomen met de di rectie van het Sportpaleis te Antwer pen waar binnenkort de zesdaagse wordt verreden. Op 14 Februari a.s. de drukste dag van de zesdaagse, mag een collecte worden gehouden voor het Rampenfonds. De studenten van de universiteit van Brussel hebben de gemeente Hal steren geadopteerd. De „Secours Catholique" te Parijs heeft aan het Nederlandse Episcopaat twaalf millioen francs geschonken. Een 30-jarige Deense zakenman gaf 1000 paar rubber lieslaazc.n. Zelf reed hij bijna 3000 km om de laarzen naar het vliegveld Valkenburg te brengen. Onmiddellijk werden de laar zen boven Zeeland uitgeworpen. Uit Oostenrijk arriveerde een Rode Kruis colonne, bestaande uit 19 auto's en voorts omvattende 68 man medisch en verplegend personeel. Deze am bulance werd in de tijd van twee uur ingericht en naar Nederland verzon den. VOORZITTER S.W.G. IN DE KUIL De Nationale Reserve wist raad DURGEMEESTER Raaymakers van D Rijsbergen, voorzitter van S.W.G. in Brabant, popelde van verlangen om zijn collega in Willemstad, met wie hij in S W.G.-verband altijd zo nauw heeft samengewerkt, op te gaan zoe ken in zijn „benarde veste". Hij trok er Zondag op uit met zijn auto en zijn zoontje ging mee naar „Oom Cor\' Het was geen gemakkelijke reis over de zwaav-beschadigde dijk. Maar het bezoek slaagde. Men trof er Burge meester van der Hooft zoals wij hem Zaterdag ook troffen, welgemoed en verheugd, goede vrienden te zien. De terugreis moest echter ook worden aanvaard. Weer zocht de ;.uto zijn weg over de dijk. Ditmaal lukte het niet een groot gat te onwijken. En daar zat het vehikel vastgezogen in de klei. Goede raad was duur. Het jeug dige Raaymakersje zag daar echter op de dijk een paar mannen in militaire kledij aankomen. Men wenkte en riep. Ze kwamen naderbij en zeiden opge togen: „Hé, voorzitter, dat is aardig, dal U ons knnt opzoeken." Het waren mannen van de Nationale Reserve! En ze lieten ook meteen zien wat dit korps waard is. De vette klei kon niet op tegen hun vereende kracht. De wagen stond spoedig weer op het verharde weggedeelte. En de voorzit ter van S.W.G. vertelde ons dit vol trots over de kranige mannen, die de Nationale Reserve telt en kweekt. AMERIKANEN EN DE JEVGD Uit hoofde van mijn beroep kom ik dagelijks in contact met de Amerikaanse militairen, die ons zio prach.'ig te hulp zijn gekomen, toen de vreselijke over stromingsramp ons land trof. Zij doen dit met liefde, dat bleek mij en betreuren het buitengewoon, dat juist ons land dliti getroffen heeft, nu wij zo mooi op weg waren ons te herstellen van de oorlog 1940-1945. Zij zijn graag in Breda, doch talloze van hen ergeren zich aan het gebedel, voornamelijk van onze jeugd tot 16 jaar om sigaretten, chocolade, kauwgom e.d. Meerdere officieren en minderen ver klaarden mij ronduit dit zeer onaange naam te vrtnden en nemen de indruk mede van een „bedelvolk". Zelfs ont zien vele kinderen zieh nieti om eten te vragen en roepen luidkeels „hungry'. Het ware te wensen, dat zij andere woor. den in deze taal minstens even snel leerden, als juist dit woord, dat volko men misplaatst wordt gebruikt. Ik heb bij herhaling geantwoord, dat in ons land gelukkig niemand honger behoeft te lijden en verzocht, niet in te gaan op dit ergerlijk gebedel. Practrsch elke Amerikaanse miilitair, die in de Vierwindenstraat builen de poort der Chassee-kazerne komt, wordt be stormd door groepen kinderen, die hem insluiten en hem het verder gaan haast onmogelijk maken en vragen om kauw gom e.d. Ik schaam mij voor mijn stadgenoten, voor de ouders, die dit niet verbieden (of zijn er masschen bij, df.e er ook nog van profiteren?) Kan het onderwijzend personeel op alle scholen de kinderen eens hierover onderhouden en er op wijzen, dat ons land en onze stad een naam hebben op te houden? Hier ligt voor opvoeders een pracht van een taak. waarvan het succes op korte termijn merkbaar kan zijn. IEMAND DIE ZICH ERGERT. EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT Voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde slaagde aan de Rijks universiteit te Utrecht de heer G. J. M. Tonino, Breda. AGENDA HEDEN BREDA. Stadhuis 8 uur* Raadsvergade ring. Parochiehuis Lune'stiaa .t u. Onorette De stukgedans - schoentjes oor re ATAR Gra "beurs. 8 uur Kon Ver. Oost cn .Vcs' fl'mo.-.nd. - Dc Beurs, 0 uur: verW—'■•■i ••pui Fotoerafen Verc geve slui' ■mti i MOFCI-y ANTWERPEN. - Kon Vlaamse Op-ra Cavallcria Rusticana en Palias BREDA. Mcdern, 8 uur KVU: Dr. J. Soeters: B'oedgrocncn en blcedlrans- fusie. Francïscushuis, 8 uur H-t beun van e'e Knomor. onder auspi- eil van de ATAR Zaal Prins Bern- lard; R uur: Tone-lvercnigmg Snort- lark II me' mrs. PaMeimns chauffeur. ->aroehieh'iis Rék-rum 8 uur Rlkcon- "iii's w:' .neven door hei H. Hart-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2