SIEBEL GIFTEN Set 3§mitenItof Moeilijkheid van een gastrol Commandant kreeg geen verlof voor beslissend offensief Stroom van hulp houdt aan Met uitbreiding van Ypenburg is 230 ha landbouwgrond gemoeid U spreekt met uw moordenaar msMSï PAG. 2 HET BINNENHOF WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 TTEEL verbreid is de mening, dat Frank- V rijk heel wat minder dfe emancipatie van West-Duitsland vrezen zou en met minder tegenstribbelen mee zou werken by het tot stand komen van bijvoorbeeld een Europees leger, in het geval dat Enge land zich niet langer beperkte tot het spe len van een gastrol. De twee „zaakgelas tigden" van Eisenhower, minister Dulles en Harold Stassen, hebben bij hun pogin gen om in Europa de motor van het E.V.G.-verdrag weer aan de gang te bren gen dan ook wel degelijk gedacht aan deze kant van het probleem. De twee Amerikanen hebben waar schijnlijk de Britse regering verzocht de ketting van het isolement wat hoger op te heffen dan gewoonlijk. Er kwamen inderdaad enkele concessies: de Britten beloofden verbindingsofficieren te zullen aanwijzen voor het contact tussen het te scheppen Europese leger en de eigen strijdkrachten; ze stelden verder in het vooruitzicht dat Britse experts een be hoorlijk aandeel zouden leveren bij het opleiden van geschoolde militaire krach ten. Beloften welke inderdaad een fractie verder gingen dan datgene waartoe Lon den zich in het verleden had verplicht. Maar zoals onder meer terecht de Londense correspondent van de N.R.C. en zijn collega van de New York Times op merken deze concessies raken het pro bleem in zijn wezen niet. „Het probleem is immers de Fransen te helpen hun vrees voor Duitse overheersing of een Duits los breken uit de E.V.G. te overwinnen. En het ligt voor de hand, dat daar meer voor nodig is dan zuiver technische arran gementen voor training van E.V.G.- eontingenten in Engeland, de uitwisseling van officieren en luchteskaders of de coördinatie van de luchtafweer. Dat wordt trouwens ook hier in Engeland zelf niet ontkend", schrijft bijvoorbeeld eerst genoemde. Het is inzake de Europese verdedigings gemeenschap dus weer dezelfde impasse welke aanvankelijk ook scheen te dreigen hy het Schuman-plan. Het zou voor de goede gang van zaken een weldaad zijn, als Groot-Brittannië zich aansloot. Maar de re gering in Londen en de conservatieven denken er in wezen niet anders over dan Labour, terwijl de liberalen misschien iets verder, doch dit ook weer niet zo heel veel, gaan weigert vast lid van de troupe te worden. Ze wenst zich slechts te beperken tot gastrollen. Met alle euvels van dien: in de eerste plaats de onzekerheid wanneer de gast wel en niet beschikbaar is. Ook dit maal staan drie hindernissen een vast en gagement van de Britten in de weg: vrees voor eike vorm van bovennationale be voegdheden, de belangen van het Gemene best en de voorkeur voor een middenpositie tussen Amerika en het vasteland van West- Europa. De eerste twee factoren hangen nauw met elkaar samen en zyn niet van lo gica ontbloot; het laatste zeker bij een figuur als Churchill een element dat mee telt in de weegschaal vormt een taktiek van „splendid isolation" waarvoor de Brit ten minder openlijk uitkomen, doch terdege in het spel van aarzelen en afstand houden betrokken. De vraag rijst onmiddellijk of dan de Verenigde Staten niet zouden kunnen ver hinderen dat die vlieger van de midden positie op gaat. Kunnen Eisenhower en Foster Dulles Churchill in Londen moreel niet evenzeer onder druk zetten als ze waarschijnlijk bereid zijn met Mayer in Pa- rijs en Adenauer in Bonn te doen? Waar schijnlijk ligt hier één der kernproblemen. Is het soms zo, dat ook Washington Groot- Brittannië éérder en liéver als een zelfstan dige macht tussen Europa en Amerika dan -S}Ki»^i-fén der West-Europëse bevrien de landen beschouwt? Feit is in elk geval, dat Londens invloed te Washington meer gewicht in de schaal legt dan bijvoorbeeld die van de Fransen. En voor ons is het een vraag of zulks nu uitsluitend aan de geroutineerde, knappe en vaak doortasten de politiek van een man als Churchill te danken is. Engeland kan zijn gastrol blijven spelen. Zeker zolang de Amerikanen hen dit niet willen of kunnen verhinderen. VAN FLEET NEEMT AFSCHEID Verbondenen lieten zicli twee kansen ontgaan Een algemeen offensief van de stryd- Io-achten van de Verenigde Naties zor thans zeker tot een succes leiden in Ko rea, Dat is de mening van generaal James A. Van Fleet, de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea. Ge neraal Van Fleet gaat met pensioen. Hy heeft vandaag zijn commando overgedra gen aan zijn opvolger, de 51-jarige luite nant-generaal Maxwell D. Taylor. Gene raal Mark Clark, de opperbevelhebber van de strijdkrachten van de Verenigde Na ties in het Verre Oosten, heeft zijn eigen vliegtuig beschikbaar gesteld om Van Fleet naar Amerika te brengen. Twee maal hebben de Verenigde Naties zich de kans laten ontgaan om de commu nisten in Korea een verpletterende neder laag toe te brengen, zo meent de ex-com mandant van het achtste leger. De eerste kans kwam in Mei 1951, toen de commu nisten zich te ver hadden gewaagd. De tweede kans was er in de herfst van 1951, toen de strijdkrachten van de Verenigde Naties de communistische verdediging doorbraken. Het was op het hoofdkwartier van het (Advertentie) STOFZUIGERS H-C-van LEEUWEN PRINSESTRAAT 13 m ©OGWENK In verband met de omstandigheden is de dies-viering bij het Opleidingsinstituut voor de Buitenlandse Dienst in Breukelen-Ny en- rode, die zou plaatsvinden op Zaterdag 14 Februari, afgelast. De algemene jaarvergadering van de Konink lijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen is in verband met de natio nale ramp uitgesteld tot 6 Mei. Door de Columbiaanse marine wordt een fregat aangekocht, dat naar Korea zal wor den gezonden. Het nieuwe fregat wordt ge noemd naar de in Curasao geboren Neder lander Brion. een groot strijder voor de onafhankelijkheid van Columbia. Haagse agenda Kunstagenda HEDENAVOND. Kon. Schouwb. 20 uur, „U spreekt met Uw moordenaar" (Ned. Co- medie); De Kleine ComedSe, 20 u, „Toevallige ontmoeting" en „Als een Phoenix..." (volw.) (Comedia); Geb. v. K. en W., 20 u. Concert Residentie Orkest o.l.v, Willem van Otterloo. Solist: Szymon Goldberg, DONDERDAG 12 Febr. Kleine Comedie, 20 u. „Als een Phoenix..." en „Toevallige ontmoe ting" (Comedia) (volw.): Diligentia, 20 uur, Vioolrecltal Betty-Jean Hagen: Kon. Conser vatorium, 20 u. Uitwisselingsconcert; Juliana- kerk, 20 u. Orgelconcert door Henk Herzog. VRIJDAG 13 Febr. Kon, Schouwb. 20 u. „Yerma" (Haagsche Comedie) (volw.): De Kleine Coinedie, 20 u. „Als een Phoenix,en „Toevallige ontmoeting" (Comedia) (volw.); Geb. v. K. en W. 20 u. „Messiah" van Handel, door de Kon. zangver. „Excelsior", APOLLO: „De terugkeer van Bulldog Drum mond" (14) 12, 2.30, 4.45, 7. 0.15; ASTA: „Zo zyn we niet getrouwd" (18) 2.30, 6.45, 9.15; CAPITOL: „De bekentenis van Annesa" (18) 2, 8; CENTRUM: „Gefolterde mensen" (18) 1, 3, 5, 7, 9.15; Woensd, 7, 9.15; CINEAC: Nieuws en actualiteiten. Dag. 9-24; CITY„Ivanhoe" (14) 2.15, 7 en 9.15; CORSO: „De rode Pim pernel" (14) 2,15, 8.15; HOLLYWOOD: „Met geheime instructies" (14) 2.30, 7, 9.15; KR1TE- RION: „De dood van een handelsreiziger" (18) 2.30. 7.15. 9.15; METROPOLE-TÜSCHINSKI: „Sterren stralen overal" (a.l.) 2.15 en 8.15; MUSICA: „Operatie Cicero" (14) 2.15, 8; Wo. 8u.; ODEON: „Ivanhoe" (14) 2.15, 7, 9.15; OLYMPIA: „De hertogin van Idaho" (18), 2.8; PASSAGE: „Sterren stralen overal" (a.l.) 2.30, 6.45, 9.15: PLAZA„De trek naar het Westen" (14) 2.15, 7, 9.15; REMBRANDT: „Affair in Trinidad" (volw.) 2 en 8; REX: „De terug keer van Bulldog Drummond" (14) 9.30, 11.30, 1,30. 3,30. 5.30, 7.30, 9.30; DE ROSKAM: „De onoverwinnelijken" (14) en „Vader is vrij gezel" (18): ROXY: „De zoon van dr Jekyll" (18) 2.30, 7, 9.15; STUDIO: „De zoon van dr Jekyll" (18) 2, 4. 7. 915: THALIA: „Met de blanke sabel" (14) 2.30. 4 30, 7. 0.15. Het programma in CF.INPÖST en WEST END wordt door de K.F.C. ontraden. De hulp aan de slachtoffers, voortvloeien de uit spontane reactie duurt nog; steeds voort. Deze manifesteert zich in hulp van financiële en materiële aard, geboden zowel door binnen- als buitenland. Het Noodfonds Verbond van Nederlandse Werkgevers four neerde 300.000,de Coöperatieve Cen trale Raffaisenvank en de by haar aan gesloten boerenleenbanken stelden in totaal 345.000,ter beschikking, terwyl Philips N.S.F. het bracht tot een bedrag, dat de honderdduizend passeerde. De CaRex petroleum maatschappij stortte 100.000, in het Rampenfonds. De American Businessmen's Club deelde mede, dat twee van haar buitenlandse rela ties een bedrag van 5.000.dollar hadden overgemaakt. Een bekende Italiaanse auto bandenfabriek droeg ƒ30.000,bij voor de inzamelingsactie in Italië; Israël stuurde nog 1.000 kisten sinaasappelen ter aanvul ling van de 5.000 kisten die reeds gestuurd zijn. De Vereniging van Duitse koffiehan delaren kreeg 10.150,mark bij elkaar en een zelfde Franse organisatie bracht het tot 60.000 franc. Gisteren is een compagnie van het eerste regiment Franse genietroepen, omvattende 120 man, 44 vrachtauto's en 36 schepen naar ons land vertrokken. In Rotterdam is een Franse vissersboot met 4.000 pakket ten aan boord binnengelopen.. Verder wor den overal in ons land nog collecten ge houden, die bedragen opleveren, welke in de tienduizenden lopen. Arnhem bracht ƒ855.375,bijeen. De kas van het Rampenfonds te Rome is aanzienlijk opgelopen door een nieuwe bijdrage van ongeveer ƒ70.000,Namens het Franse Hoge Commissariaat in Duits land is aan de Nederlandse gezant 17.000, aangeboden. Nieuw Guinea bracht 17.000,bij elkaar. Het resultaat van de actie in de buitenposten is nog onbekend. Griekenland, dat zelf nog zeer vele moei lijkheden heeft, stuurde per vliegtuig hulp middelen, terwijl voorts verschillende arti kelen per schip zijn verzonden. In Zweden is tot nu toe aan geld en goederen voor een waarde van ongeveer zeven millioen gulden ingezameld. De Westduitse regering heeft Nederland aangeboden een grote hoeveelheid dam- wand, 100 draglines, 100 zware dieselpom pen, 100 kilometer smalspoor met wissels, 40 diesellocomotieven voor smalspoor, 3.000 kipwagens, 50 bulldozers, 10 sleuvengravers, 100 andere machines, 500 vrachtauto's en woonwagens en 5.000 kruiwagens. De Ne derlandse ambassadeur ontving Dinsdag morgen een groep Duitse studenten, die in plaats van Carnaval te vieren in Nederland wilden gaan werken. Amerikaanse achtste leger geen geheim, dat Van Fleet slechts een oplossing kende om aan de oorlog in Korea een einde te maken. Die oplossing was een verplette rend offensief, dat het communistische leger tijdens een grote slag een beslissen de nederlaag zou toebrengen. Van Fleet, die voor ieder besluit de toestemming moest hebben van het opperbevel in To kio, kreeg voor een algemeen offensief echter geen verlof. Hij had in de periode, waarin hij het commando voerde, daarom slechts één hoop, namelijk, dat de commu nisten zelf nog eens een offensief zouden ontketenen, dat de Amerikanen de kans gaf tot het voeren van een beslissende veldslag. In zijn afscheidsboodschap verklaarde de scheidende generaal echter erop te ver trouwen, dat president Eisenhower de weg zal vinden, welke zowel in Korea als in het overige deel van de wereld tot vrede zal voeren. Over een oplossing van het militaire probleem in Korea wilde Van Fleet zich niet uitlaten. Schenker tegen wil en dank In een dorp in Noord-Holland was de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor" de verzamelde goederen voor de rampgebieden. Maandagavond was daar ook een kerkeraadsvergadering. Na afloop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de onaange name ontdekking, dat zijn overjas, shawl wanten en hoed waren ver dwenen. Deze attributen waren namelijk niet aan de overvolle kap stok gedeponeerd, doch daarnaast en dientengevolge als geschenk gaven aangemerkt. Met de overige goederen was de overkleding van de ouderling reeds onderweg naar het rampgebied en niet meer te achterhalen. Het „slachtoffer" heeft de zaak verder maar blauw-blauw gelaten. voor Rampenfonds 11 FEBRUARI 1953 Meisjes U.L.O. Brandtstraat 10, R.K.S.V. „Wit Blamv" (klaverjaswed- stryd) 22,15; J. A. M. v. K. ƒ50,—; Bridgeclub Japiroto 50,N. N. 5, Damesclubje v. 8 ƒ.50,Kaartpot J. F. G. 14,10R.K. gezinsverzorgsters en ge zinshulpen Den Hang ƒ227,50; Klaverjas ƒ23,Kleuterschool Beeklaan ƒ6,71; R.K. Residentiekoor 50,Havo-kaart- pot ƒ40,—; Rouletteclub S. D. M. O. 10,50. K.N.M.l. DEELT MEDE Lichte vorst venvacht Een diepe depressie, die gisteren over Engeland trok deed ook in ons land de barometer tot zeer lage standen dalen, zo dat velen zich zullen hebben afgevraagd of er niet opnieuw een zware storm op komst was. Gewoonlijk gaan diepe depressies wel met flinke stormen gepaard, en ook deze depressie maakte op die regel geen uitzon dering. Boven het Engelse Kanaal, aan de N Zuidflank van de depressie, ontwikkelde zich namelijk een zware Westerstormter wijl boven het Noordelijk deel van de Noordzee een volle Oosterstorm woei. Dat ons land aan deze storm ont- kwam was te danken aan het feit,.dat de depressie recht op ons land af koerste waardoor Nederland in een sector kwam te liggen waarin niet meer dan harde tot krachtige winden voorkwamen. Nabij het centrum van de depressie, dat vanmorgen bij Zeeland lag, nam de wind tijdelijk zelfs tot matig af. Hoewel de depressiekern nu in Zuidwestelijke rich ting wegtrekt en het stormveld aan de achterzijde ervan zich naar ons land be weegt is toch geen storm meer te verwach ten. De depressie vult nu namelijk snel op en de winden nemen in het gehele depres- siegebied af, zodat in ons land niet meer dan krachtige en langs de kust tijdelijk harde winden zullen voorkomen uit rich tingen tussen Noord en Noord-Oost. Door dat vanuit Scandinavië koudere lucht wordt aangevoerd is nu weer geleidelijke daling van temperatuur te verwachten. De eerst komende 24 uur zal echter niet meer dan lichte vorst voorkomen. (Advertentie) PM OP m mu In de keel beginnen enkele der g gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste V klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid A de snelwerkende AKKER'S K.l.M. fotografeert ramp-landkaart Het fototechnisch. en cartografisch be drijf van de K.L.M. heeft het rampgebied in Zuid-West Nederland in verticale lucht foto's vastgesteld. Dit fotowerk, dat ge schiedde ten. behoeve van de Rijkswater staat, is verricht om op korte termijn een inventarisatie te hebben van het aantal dijkdoorbraken van de randdijken en hun ligging. De stereoscopische beelden, opge nomen met een automatische camera, geven hiervan een nauwkeurig beeld en maken het onder meer mogelijk te calcu leren hoeveel kubieke meter grond nodig is voor de herstelwerkzaamheden enz. Uit het K.L.M.-fotovliegtuig zijn alle rand dijken gefotografeerd, zodat de aan elkaar gevoegde foto's een overzicht geven van het hele gebied. Jongstleden Zaterdag toen 5/6 van het gebied werd vastgelegd heeft de sneeuw de herkenning van het land schap vergemakkelijkt. Aangezien de foto's soms namelijk ook het onder water liggende land laten zien, kon men nu on middellijk constateren, welke gedeelten boven het water uitstaken.De luchtfoto's geven ook waardevolle aanwijzingen be treffende zwakke punten in de dijken, die op de' grond moeilijk te constateren zijn. In totaal zijn bijna duizend foto's gemaakt. Grafschender aangehouden Op de nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam heeft de politie gistermiddag een 25-jarige havenarbeider uit de hoofd stad aangehouden. Hij werd ervan verdacht brons van grafzerken te hebben gestolen. Een nijptang en een bronzen vaas werden in beslag genomen. De havenarbeider, die reeds eerder met de justitie terzake van metaaldiefstal in aanraking is gekomen, ontkent iedere schuld. Deventenaar gaf ook zijn portefeuille (Van een onzer verslaggevers) HALSTEREN. De opperwachtmeester der rijkspolitie in het zwaar geteisterde Halsteren kreeg Dinsdag bezoek van een inwoner uit Deventer, die ter leniging van de nood onmiddellijk enige kledingstukken had afgestaan. In de haast was 791 gulden in de zak van het colbertje blijven zitten. Het costuum kwam terecht in Halsteren en het watersnood-slachtoffer dat ermede ver blijd werd, ontdekte het geld plus een rekening waarop een adres in Deventer voorkwam. De vinder deed aangifte en nog voor de schenker van het costuum wist, dat hij wel iets le veel had weggeschonken, kreeg hij bericht van de „vondst," Dinsdag kwam hij naar Halsteren om het geld terug te halen en het rekeningetje Water bij mondjesmaat in St Aimaland St Annaland telt 2600 inwoners met on geveer een even groot aantal militairen, die bij de hulpverlening zijn ingeschakeld. Het grootste probleem van dit plaatsje op het Zeeuwse Tholen is thans de water voorziening. Er is niet voldoende water voor het bereiden van eten, niet voldoende voor dranken, laat staan om zich te was sen. St Annaland zit zonder waterleiding en de 16.000 liter, die per dag uit Oud- Vossemeer wordt aangevoerd, is bij lange niet toereikend om in de behoefte te Herstel stroomvoorziening zal maanden duren De algemene indruk is, dat in de droog komende plaatsen de netten en huisaanslui tingen van het provinciale Zeeuwse elec- triciteitsnet zeer zwaar zijn beschadigd en dat alle desbetreffende schakel- en trans formatorstations zullen moeten worden leeggehaald en van nieuwe of zo mogelijk herstelde materialen zullen moeten worden voorzien. Er zijn nog tal van Zeeuwse plaatsen van electriciteit verstoken. Of schoon alle beschikbare krachten van de provinciale Zeeuwse electriciteitsmaat- schappij met grote voortvarendheid werk zaam zijn, daarbij gesteund door alle mo gelijke hulp van andere electriciteitsbe- drijven en particuliere ondernemingen, is het toch waarschijnlijk, dat met het herstel zeer lange tijd en zeer hoge kosten gemoeid zullen zijn. ,E.V.G.-candidaten bang voor eerste stap" „Europa is nog steeds bereid voort te gaan met het stichten van een defensie gemeenschap, maar de zes eandidaat-leden van de E.V.G. aarzelen de eerste stap te zetten", vertelde John Foster Dulles giste ren de Senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen in Washington. De Ameri kaanse minister bevestigde dat, als de Europese staten niet tot eenheid zouden komen, de Verenigde Staten zich voor het ernstige vraagstuk gesteld zien te moeten uitmaken hoe hun toekomstige koers zal zijn. Churchill wenst diensttijd niet te verkorten Een verkorting van de diensttijd in En geland zou nadelig zijn voor de Brits- Amerikaanse betrekkingen en zou veel meer schade aanrichten, dan men op het eerste gezicht zou denken. Zo verklaarde Winston Churchill, Engelands premier, gisteren,- in het- Lagerhuis. Eendergelijk' Besluit,, zo meende Churchill, zou. in ge heel West-Europa moedeloosheid teweeg brengen. De premier kondigde het ver schijnen van een witboek over de Britse defensie aan. Finland wil internationaal hulpcorps oprichten De Finse vereniging tot steun aan de Verenigde Naties heeft de volkerenorgani satie voorgesteld een internationaal hulp corps op te richten om hulp te verlenen bij rampen, zoals de overstromingsramp in Nederland, België en. Engeland. Het corps zou moeten bestaan uit afdelingen, die te allen tijde klaar moeten staan om vlug naar de plaats van een ramp te wor den vervoerd. De afdelingen zouden moe ten worden uitgerust met het modernste materiaal en zouden een speciale opleiding moeten krijgen. Hoge officieren van Tsjang Kai Sjek voor studie en overleg naar Korea Een groep nationalistisch-Chinese of ficieren zal in de loop van deze week in Korea aankomen. Na een bezoek aan het front, willen zij met Zuidkoreaanse gene raals besprekingen voeren over de nieuwe toestand, door het terugtrekken van de zevende Amerikaanse vloot uit de wate ren van Formosa geschapen. Ook andere algemene vraagstukken van militaire aard worden aangeroerd. Op Formosa is beves tigd dat nationlistische jonken in actie geweest zijn in de baai van Wentusjov, 370 kilometer ten Zuiden van Shanghai. Aanslag op Sovjet-ambassade in Tel Aviv afgekeurd De president van Israël heeft in een persoonlijke boodschap aan de Russische gezant in zijn land zijn leedwezen betuigd over de bomaanslag, welke Maandag avond op het gebouw van de Russische legatie te Tel Aviv werd gepleegd. De Israëlische regering heeft haar afkeuring over deze aanslag uitgesproken. Ook in de pers is de aanslag afgekeurd. Er zijn in verband met de bomaanslag in Israël een dertigtal arrestaties verricht. Kort nieuws uit 't buitenland James Conant in West-Duitsland aangekomen. Professor James Conant, de nieuwe Ame rikaanse Hoge Commissaris in West-Duits land, arriveerde gisteren te Frankfort om zyn nieuwe functie te aanvaarden. Allen Dulles' benoeming bij Senaat ingediend" President Eisenhower heeft gisteren bij de Amerikaanse Senaat het verzoek ingediend Allen Dulles te benoemen tot hooïd van de geheime dienst. Amerikaanse transportmachine verongelukt. Een transporttoestel van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren in West-Duitsland neergestort. De vijf inzittenden kwamen om het leven. Spionnageproces in Griekenland begonnen. Voor een Grieks militair gerechtshof begon gisteren een proces tegen zeventien Griekse boeren, die ervan worden beschuldigd voor Albanië te hebben gespionneerd. Vijf officieren uit gevangenis ontsnapt. Vyf Argentijnse officieren kwamen gisteren zwemmend in Uruguay aan. Zij waren uit de militaire gevangenis op het eiland Martin Garcia ontsnapt. Turkse dorpen met overstroming bedreigd. Vijftien dorpen in het gebied van Adana in Turkije worden met overstroming bedreigd. Door hevige regens is de rivier de Ceyhan buiten haar oevers getreden. Nazi-generaal op erewoord vrijgelaten. Ex- generaal Walter Kuntze, die door het ge rechtshof te Neurenberg tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, is wegens zijn slechte gezondheid op erewoord vrijge- Slecpbootstaking In New York geregeld. De tien dagen oude staking van de sleepboot bemanningen in de haven van New York is geregeld. De stakers krijgen zeventien dollar cent per uur meer. l ACTIE IN NOOTDORP Veertien boeren ivorden gedupeerd Een dezer dagen kwamen in de zaal van café Sluys het gemeentebestuur van Noot dorp, het bestuur van de L.T.B., afdeling Nootdorp en een 14-tal boerenuit deze gemeente byeen. Deze vergadering was belegd in verband met de uitbreiding van het vliegveld Ypenbusg in zoverre deze van belang is voor de gemeente Nootdorp. Door de uitbreiding van het vliegveld Ypenburg, waarmede in het aanstaande voorjaar een begin zal worden gemaakt, zullen 14 boeren uit Nootdorp al hun land of een gedeelte hiervan moeten afstaan, •Sjlet det onteigening ten behoeve van voor melde.. uitbreiding zal plm. 230 ha van Nootdorp gemoeid zijn. Het betreft hier voornamelijk het land aan of nabij de Lage Veen weg. De woningen van de- heren A. Borsboom en J. Steeneveld aan de Lage Veenweg zullen in de loop van deze zomer moeten worden ontruimd. De 14 betrokken landbouwers hebben eerst kort geleden bericht van onteigening van hun land gekregen. Vóór 21 Februari a.s. kunnen zij bezwaarschriften tegen deze onteigening indienen. Teneinde de boeren bij het indienen van hun bezwaar schriften zo veel mogelijk behulpzaam te zijn, is een commissie gevormd bestaande uit een vertegenwoordiger van de L.T.B., één van de C.B.T.B. en één van de Mij. van de Landbouw. Namens deze commissie was de heer Vergouwen op deze vergade ring aanwezig. Deze gaf voor de aan wezigen een uiteenzetting van het doel en de werkzaamheid van de gevormde com missie. Hierna kreeg burgemeester H. C. A. M. Schölvinck het woord. Spreker be- Oranje Nassau voor generaal Van Fleet De commandant van het Achtste Ameri kaanse leger in Korea,, generaal Van Fleet is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De Nederlandse commandant luitenant Schilperoord deelde mee, dat de for mele uitreiking later in Amerika zal plaats vinden. Café in Giethoorn tot de grond toe afgebrand Vermoedelijk tengevolge van een uit slaande gasvlam is vanmorgen het café Watersport Centraal in Giethoorn tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de bewoners van het nevenge bouw zich in nachtgewaad in veiligheid moesten brengen. De gehele inventaris van het café ging verloren. De eigenaar van de zaak bevond zich op het ogenblik van de brand met de Giethoorne punter-ploeg in het rampgebied. Beraad over Iraanse olie staat weer stil De besprekingen, welke de laatste tijd gevoerd zijn ter regeling van het Brits Iraanse oliegeschil, zijn weer tot stilstand gekomen. Naar het schijnt zijn Engeland en Iran niet bereid tot verdere concessies, indien de regering-Eisenhower niet ten volle de regeling onderschrijft, welke on der de vorige minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, werd ontworpen. Te Washington is men van mening, dat Foster Dulles zich misschien persoonlijk met de onderhandelingen zal bemoeien. Nieuw ontwerp voor federatie in Centraal Afrika Een nieuw ontwerp voor een Centraal- Afrikaanse federatie is gepubliceerd; de be trokken parlementen moeten hierover hun oordeel uitspreken. In Zuid-Rhodesia, dat met Noord-Rhodesia en Nyasaland een fe deratie zou moeten vormen, staat verder nog een volkstemming onder de blanken over het ontwerp op het program. De mi nister-president van Zuid-Rhodesia heeft gewaagd van de mogelijkheid van nauwere aansluiting bij de Unie van Zui.d-Afrika, ingeval bet plan voor een federatie geen doorgang zou kunnen vinden. De belangrijkste wijziging, waarom het bij het nieuwe ontwerp gaat, is die van het veilig stellen der belangen van de inheem sen. Volgens het nieuwe ontwerp zal dit de taak zijn van een „Raad voor Afrikaanse zaken", bestaande uit drie blanke en drie inheemse leden, welke de bevoegdheid zal hebben voor de inheemse belangen schade lijke maatregelen tegen te houden. treurde het zeer dat hoewel met de hui dige uitbreiding van het vliegveld Ypen burg tweederde deel der gemeente Noot dorp gemoeid was, het gemeentebestuur van Nootdorp er niet in werd erkend. Hij deelde voorts mede, dat wanneer de uit breiding van 't vliegveld zal zijn voltooid er veel verbodsbepalingen met betrekking tot de land- en tuinbouw van kracht zouden worden De burgemeester stelde voor uit de Nootdorpse L.T.B, een commissie te vormen, die bij het indienen der bezwaar- schriften een helpende hand zou bieden. De vergadering ging met dit voorstel accoord. Aan deze commissie werd een ambtenaar van het gemeente-secretarie als administrateur toegevoegd. De heren A. P. van de Sande, G. P. Kneppers en A. C. v. d Helm maken van deze commissie deel uit. Naar verluidt zal vóór 1 Maart a,s. een beslissing op deze bezwaren moeten zijn genomen. Tot slot bracht de voorzitter van deze vergadering de heer A, P. v. d. Sande dank aan de heer Vergouwen voor diens uiteenzetting en aan de burgemeester van Nootdorp voor diens aanwezigheid. C. J. Jasperse ten grave gedragen Onder grote belangstelling heeft Maan dag de uitvaart en de begrafenis plaats gevonden van de heer Corn. J. Jasperse, in leven ambtenaar bij de centrale afdeling Telegrafie van het Hoofdbestuur der PTT te 's-Gravenhage. Naast familieleden waren een groot aan tal collega's der betrokken afdeling als mede ir Janssen der PTT aanwezig. Diverse bloemstukken dekten de baar Namens de directeur-generaal der PTT heeft hoofdingenieur van Lommei zijn deelneming betuigd. Mooie geste van brandweermannen Ieder jaar houdt de Nootdorpse brand weer een feestavond. Dit jaar gaat deze feestavond niet door. De brandweermannen hebben besloten het bijeen gespaarde geld beschikbaar te stellen voor het Nationaal Rampenfonds. Jaarvergadering R.K. Middenstand De R.K. Middenstanders van Nootdorp worden hedenavond om 8 uur verwacht in het R.K. Verenigingsgebouw, waar de jaar vergadering wordt gehouden. DEN HOORN Kaartavond uitgesteld De L.T.B.-kaartavond, die vandaag zou plaats vinden, is tot nader order uitge steld. Zandzuiger „Ahoy" helpt Hoekse Waard leegpompen De zandzuiger „Ahoy" is op bevel van de directie in gereedheid gebracht om assistentie te verlenen bij het leegpompen van de ondergelopen polders in de Hoekse- waard. De „Ahoy" lag reeds enige tijd op gunstig weer te wachten om het wrak van de „Faustus" geheel te doen verdwij nen. „De volmaakte misdaad bestaat slechts op papier", zegt Max Halliday in het toneelspel „U spreekt met uw moorde naar", dat gisteravond door de Neder- landsche Comedie voor „Kunst voor Allen" in Stads Doelen werd opgevoerd. Hy voegt er aan toe, dat er in de praktijk altyd iets is, dat anders loopt dan men voorzien heeft. En zo gebeurde dat dan ook in deze door Frederick Knottgeschreven thriller. Tony Wendice had de moord op zijn vrouw uitstekend voorbereid. Alleen hij kon niet vermoeden dat captain Lesgate de moord niet tot uitvoer zou brengen, omdat zijn vrouw Sheila de moordenaar zelf met behulp van een schaar naar de andere wereld zou helpen. Deze onver wachte wending in de gang van zaken bracht de cynisché echtgenoot echter niet van zijn stuk. Hij wist bijna nog zijn doel te bereiken door op zijn vrouw de schijn te laden dat zij de moordenares is van captain Lesgate. Vlak voor de terecht stelling echter keert alles ten goede en verraadt hij zich. Een sleutel werd hem tenslotte noodlottig. ,,U spreekt met uw moordenaar" is on getwijfeld een knappe thriller. De intrige zit buitengewoon goed in elkaar. Ér is aanvankelijk geen speld tussen te krijgen. Tony Wendice heeft met alles rekening gehouden. .Niet minder knap wordt het toneelstuk, wanneer de gehele opzet lijkt te mislukken, doch Tony weet zich blik semsnel in de nieuwe situatie aan te pas sen. Veel andere verdiensten dan de knap pe constructie heeft dit toneelspel niet. De dialogen komen niet uit boven het peil van de doorsnee detective-roman. Over de spelers 'kunnen we kort zijn. Maxim Hamel was de rol van Tony Wen dice als het ware op het lijf geschreven. Gerard Rekers en Hans Kaart gaven res pectievelijk als captain Lesgate en inspec teur Hubbard goede vertolkingen. Dat Ina van Faassen als Sheila Wendice goed voldeed was bij zulk een jonge actrice een verrassing. Alleen Jan Teulings gaf in de rol van Max Halliday, niet het sterke spel te zien dat we doorgaans van hem ge wend zijn. Nieuwe intentie voor Stille Omgang Mgr G. P. J. v. d. Burg, geestelijk modera tor van het gezelschap der Stille Omgang, heeft een boodschap tot alle leden van het Genootschap gericht. In deze boodschap wordt het volgende gezegd: „Binnenkort trekken de Stille Omgangers weer op om een hulde te brengen aan Jezus ln zijn H. Sacrament van Mirakel. Hoevele van de nu geslagenen hadden zich die tocht reeds voorgesteld als hun, misschien zelfs jaarlijkse bijdrage aan de verering van het H. Mirakel Sacrament, waardoor Christus reeds zes eeuwen lang in en buiten Amsterdam hulp in nood en ellende en genezing voor alle denkbare wonden bood. Helaas velen zullen in Maart aanstaande niet kunnen meedoen aan het stilbiddend pro- cessioneren langs de oude beeweg. Wtj zul len hen missen, maar zij mogen op ons re kenen. De intentie van de Stille Omgang 1953 wordt gewijzigd. Wij zullen de Stille Omgang houden en het gehele jaar voor deze zelfde intentie veel blijven bidden: dat God de over leden slachtoffers van de watersnood de eeuwi ge vrede geve en aan de overledenen kracht en troost. Met deze bede in het hart en op de lippen zullen de tienduizenden optrekken, in de geest de getroffenen meedragend tot voor de troon van Jezus Eucharisticus. Hierheen hebben eeuwen lang de katholieken hun zie ken gebracht. Hier schreiden zij him angsten en pijnen uit en verborgen al hun leed in Je zus' hart. Dit gaan wij nu ook doen in de nacht van de Stille Omgang. Aan Jezus aan bieden al. het verdriet dier geslagenen, tezamen met al ons leed omwille van hun lijden." Thomas Mann geridderd. De vroegere Fran se minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Dinsdag, vergezeld van de Franse ambassadeur in Zwitserland, Jean Chauvel, een bezoek gebracht aan de in Er- lenbach woonachtige Duitse romanschrijver Thomas Mann, Het doel van dit bezoek was Mann het officierskruis van het Legioen van Eer aan te bieden. ECHTE IJSPRINSES Prinses Margrethe, de 13-jaar oude dochter van koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken is een goed schaatsenrijdstertje en zij houdt er van op een vrije middag met haar schaatsen naar een ijsbaan te gaan, om daar naar hartelust „krullen te draaien" en „baantjes te rijden." Hier ziet U haar in het Deense nationale park Dyrehaven ten noorden van Kopen hagen. Op de achtergrond staat haar zusje Benedikts, die een ogenblikje haar zusters schaatskunstjes bekijkt. PrijsTwintig woorden 50 cents Iedere 5 woorden meer 10 cents Opgaven bijkantoor dagblad „Het Binnenhof" Hippolytusbuurt 26 en by de bezorgers. DIVERSEN Eiken kloostertafels vanaf 25.-. handw. Dressoirs vanaf 40.-. Eigen en ge- sch. ledikanten, stoelen en fauteuils. Aan huis te ont bieden. Koster, Vlaming straat 80-82, tel, 3590 Delft. Meubelen. - Heeft U iets nodig? Ga dan naar Kos ter, Vlamingstr. 82. Delft,. Voor nieuw en tweede hands speciaal ingericht Reparatié-inr. sinds 1910 I Aan huls te ontbieden. Stoelen - fauteuils - ledi kanten - bedden - spiraal- matrassen enz, te koop en te koop gevraagd. Tevens speciale reparatie-inrich ting sinds 1910. - Koster, Vlamingstraat 80-82, Oos terstraat 45 tel. 3590 Delft Theeserviezen - glasser viezen - ontbijtserviezen - eetserviezen. - J. Dullaart, Burgwal 35. tel. 1403. Delft Tomatenplanten in grond- pot te koop. Verschillende soorten bij C. van Rijn, Overgauw 47, Pijnacker, telef. no. 10. DANKBETUIGING Langs deze weg betuig ik mijn hartelijke dank aan al de buren van de Vijver berglaan voor de spontane hulp aangeboden bij de stormschade van 1 Febr. C. MARREWIJK, Mariëndijk 9, Honselersdyk Gevraagd JONGEN voor tuin. Leeftijd 18—20 jr. MARREWIJK, Voor vast. Adres C. PROBEERT U het eens met EEN DELVEETJE lil

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2