De geestelijke verzorging der geëvacueerden Loterij wet niet overtreden Rijksweg 43 doet stof opwaaien Boekenweek 1953 Radio-ontvangst in de uithoeken Nieuw systeem op komst? Intentie voor de Stille Omgang gewijzigd Voor de slachtoffers van de watersnood Drie Fokkertypes naar Brazilië? DE TIJD WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 Het deel der evacuatie, dat het meest geruisloos verloopt (Van onze Brabantse redactie) „Het deel van de evacuatie, dat het meest geruisloos verloopt", noemt kape- iaan M. Lam de geestelijke verzorging van de geëvacueerden. Enige jaren ge leden kreeg de Centrale Evacuatiecom missie een sub-commissie voor kerke lijke aangelegenheden, waarin de Rooms Katholieke, de Gereformeerde en de Ne derlands Hervormde Kerk zijn vertegen woordigd. Voor de Katholieke Kerk heb ben in deze sub-commissie zitting mgr. H. van Bussen uit Den Haag en ka pelaan M. Lam uit Helmond. Zij heb ben onderling de werkzaamheden zo verdeeld, dat mgr. Van Hussen voorna melijk de zorg voor de twee noordelijke, kapelaan Lam die voor de drie zuide lijke bisdommen heeft. De practijk heeft namelijk bewezen, dat juist in moeilijke tijden de grote rivieren vaak een ernstig obstakel voor het nodige contact bete kenen. Alle pastoors van parochies, die eva- cué's herbergen, zijn thans in het bezit van de richtlijnen, die door het episco paat voor de zielzorg bij evacuatie zijn vastgesteld. In de grotere gemeenten, waar evacué's verblijven, is een priester speciaal belast met de behartiging van de geestelijke belangen. Bij de schoolbesturen wordt er op aangedrongen, dat zij zullen bevorderen, dat de geëvacueerden zo snel mogelijk de scholen gaan bezoeken. Voor de vol wassenen is een goede vrijetijdsbeste- -ding van groot belang. Men onderzoekt thans wat voor mogelijkheden er op dit gebied zijn. Hiervoor zijn ook de hulp en medewerking van de Katholieke Vrouwenbeweging ingeroepen. Voorts heeft deze sub-commissie voor kerke lijke aangelegenheden mede bewerkt, dat in alle massakwartieren katholieke ziel-' zorgers aanwezig zijn. Wij hebben kapelaan Lam, die ons deze bijzonderheden over de behartiging der zielzorg voor de evacué's meedeel de, gevraagd naar zijn mening als ziel zorger betreffende de wenselijkheid van massakwartieren voor evacué's. „Een pensionaat kan men er moei lijk van maken", aldus aalmoezenier Lam, „en dan loopt men kans. dat het al gauw een soort kazerne wordt. In Nieuwe T.C. heeft selectie gemaakt O.a. Lenstra en v. Schijndel Voor de training van het Nederlandse elf tal zijn de volgende 23 spelers uitgenodigd (in alfabetische volgorde)'. Alberts (Vites se), Biesbrouck (RCH), van de Bogert (DOS), Boskamp (Ajax), Clavan (ADO), Claus (Helmondia), Van Ede (Sparta), Van der Gijp Emma), Hendriks (Vitesse), Klaassens (VVV), Van der Kuil (VSV). Kuypers Volewijckers). Landman (Sparta), Lenstra (Heerenveen), Louer (NOAD). Louwers (Eindhoven). Luiten (DOS), Van Kaalte (Blauw Wit), Van Schijndel (SW), Tebak (Eindhoven), Terlouw (Sparta). De Voogd (Haarlem) en Wiertoz (DWS). D Keuze Commissie verklaart uitdrukke lijk. dat. de mogelijkheid blijft bestaan, dat alsnog spelers worden uitgekozen om de training (of trainingsbijeenkomsten) te vol gen als de K.C. daartoe aanleiding vindt. Ook is het mogelijk dat spelers, die plot seling een uitstekende vorm blijken te be zitten en niet uitgenodigd waren, in het Nederlands Elftal worden gekozen. De voorbereiding voor de wedstrijd tegen Zwitserland geschiedt onder meer door het spelen van trainingswedstrijden en daarom is het aantal uitgenodigde spelers groter dan voorheen het geval was. De militairen in de noodgebieden (Eigen bericht1* Zo spoedig als maar enigszins moge lijk is zullen de troepen, die thans wer ken aan het herstel in de noodgebieden, teruggetrokken worden. Men heeft er in de legerleiding nog geen juist denk beeld van wanneer dit zal zijn, daar vóór deze terugtrekking allereerst beëindiging van het eerste herstel en overgang naar een enigszins normale toestand noodzakelijk zal zijn. Als het zover is en men hoopt uiteraard dat dit zo jnel mogelijk zal gebeuren zullen de troepen geleidelijk aan uit het noodgebied wegtrekken. Enig verband tussen de komende springvloed en het verblijf van de militairen in de Zuid- Westhoek van ons land moet men niet zoeken, 'aldus zei men ons van bevoegde zijde. De militairen blijven alleen voor zover hun aanwezigheid in het rampge bied noodzakelijk is, en dit is voorals nog het geval. Café in Giethoorn verbrand Een der Giettoornse toeristencentra, café Watersport Centraal te Giethoorn Koord, is vanochtend, vermoedelijk ten gevolge van een uitslaande gasvlam, tot de gTond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de be woners van het nevengebouw zich in nachtgewaad moesten redden. Ook de gehele inventaris ging verloren. De eigenaar van de zaak bevond zich op het ogenblik van de brand met de Giethoornse punterploeg in het rampge bied, waar hij al dagenlang heeft deel genomen aan -het reddingswerk en de hulpverlening. Dief heeft trek in iets hartigs (Van onze correspondent) De Enschedese slager A. J. werd dezer dagen 's morgens om half vier wakker toen de bel van zijn winkel overging. Het bleek dat een inbreker met medeneming van wat geld, worst en spek zijn winkel via de voordeur had verlaten. De man kon een uur later door de Enschedese recherche gearresteerd worden. In de woning van kennissen, waar een feestje gevierd was en gebrek aan eetbare waar ontstaan was. was hij juist bezig met het verdelen van bet spek. De man, de 43-jarige J. J, M., die reeds vaker met de politie in aanraking kwam. werd in het Huis van Bewaring te Almelo ingesloten. Pauselijke onderscheiding (Van onze correspondent) Zondag 8 Februari, bij gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Conferen tie van de H. Vineentius parochie H. Cal- lixtus te Groen lo, ontving de president van de Conferentie, mr. S. A. Seholte, van mgr. Huurdeman, vicaris-generaal van het aarts bisdom, de mededeling, dat het Z.H. de Paus had behaagd hem ook om zijn per soonlijke verdiensten te benoemen tot Rid der in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Pater U. van Erp O.Carm.f Te Boxmeer is op 68-jarige leeftijd pater Urbanus van Erp, Carmeliet, overleden. Vóórdat hij in 1948 ging rusten, heeft hij een kwart eeuw lang de leiding gehad van de rectoraatskerk in Oss. het kort kan ik wel zeggen, dat een massakwartier geen geschikte voe dingsbodem is, om de geest tot rust te laten komen. Men moet liefst de mensen zoveel mogelijk in hun eigen sfeer evacueren. In de regel bevin den zij ook zelf zich daar het beste bij." Inmiddels is reeds onder de evacué's een zekere verschuiving begonnen. Deze verschuiving richt zich naar ker kelijke gezindte en naar milieu. In de derde plaaiis zal ook binnenkort een verschuiving plaats hebben voor bete re spreiding. Er zijn namelijk diverse gemeenten die, gerekend naar hun in wonertal, een onevenredig>»groot aantal vluchtelingen hebben opgenomen. Hoe zeer men deze hulp in de eerste dagen ook heeft gewaardeerd, toch acht het Rijksevacuatiecentrum voor Noord-Bra bant het gewenst, dat spoedig een juis tere verdeling en spreiding zullen ge schieden. Inmiddels hebben in Noord-Brabant op enige plaatsen de geëvacueerde in woners reeds weer permissie ontvangen om naar hun woonplaats terug te ke ren. Deze toestemming wordt verleend door de burgemeester van de gemeente na overleg met de inspecteur voor de volksgezondheid, de inspecteur van de veterinaire dienst en met Waterstaat. Achten deze instanties terugkeer ver antwoord, dan wordt contact opgeno men met het Rijks-evacuatiecentrum, waarna de terugkeer kan worden ge regeld. H. M. J. BlomjousT Te Tilburg is de heer H. J. M. Blom- jous, textielfabrikant, van 1920 tot 1946 lid van de Eerste Kamer, jarenlang curator en nadien president-curator van de Katholieke Economische Hoge school, overleden. Hij was 11 Augustus 1877 in Tilburg geboren er is dus 75 jaar geworden. In de tijd dat hij nog tot de katho lieke jongeren behoorde, heeft H. M. J. Blomjous een actief aandeel gehad in de uitbouw van de Katholieke Staats partij in het Zuiden, vooral in het dis trict Tilburg, dat hem in de Prov. Sta ten van Brabant afvaardigde. In de Eerste Kamer kreeg hij zitting als vertegenwoordiger van de Tilburgse textielindustrie. Dat Kamerlidmaatschap is zeer vruchtbaar geweest, ook omdat hij door zijn vriendschap met ouü-coa- lilïe-genoten invloed had in kringen, die voor katholieken niet altijd toegan kelijk waren. Zijn naam als Kamerlid is vooral verbonden met de verwerping van het Belgische Kanalenplan. met de feitelijke opheffing van het beruchte art. 177 van het Indische Regerings reglement, dat de vrije missionnering in Indië aan banden legde en met zijn strijd tégen de geleidelijke afbraak van leger en vloot. Bovendien was hij op financieel ge bied geen onbekende, zijn belangstel ling ging vooral uit naar de belasting- politiek. waarover hij vroeger o.a. in „De Tijd" artikelen geschreven heeft, Als technisch adviseur heeft hij zijn aandeel genomen aan de werkzaam heden van een internationale arbeids- conferentie in Washington. Ten slotte heeft hy zich ook veel op sociaal ge bied bewogen. In 1947 heeft Z. H. de Paus de heer Blomjous ter gelegenheid van zijn ze ventigste verjaardag benoemd tot rid der in de orde van dé H. Gregorius de Grote. Auto door gladheid te water gereden Bestuurder verdronken (Van onze correspondent) De gladheid van de wegen door de opdooiende sneeuwlaag heeft in Gro ningen een ernstig ongeval ten gevolge gehad. Gisternamiddag slipte een per sonenauto, bestuurd door de negen en dertigjarige vertegenwoordiger G. H. Boon uit Groningen. De auto kwam in het Winschoterdiep terecht en verdween geheel onder water. De Groninger brandweer had de wagen wel spoedig op het droge, maar de levensgeesten van de bestuurder waren toen reeds ge weken. Functionaris van „De Ommelanden" in arrest Op 't terrein van „De Ommelanden" te Groningen is gearresteerd de heer B. V. V. Zoals bekend is, werkte V. tot kort voor zijn indiensttreding bij de eondensfabriek „Friesland" te Leeuwar den. Hij heeft daar ontslag genomen en een functie geaccepteerd bij „De Omme landen". De eondensfabriek „Friesland" was het hier niet mee eens en deed een be roep op het concurrentiegeding. dat door V, mede ondertekend was. In kort geding werd deze zaak aanhangig ge maakt en het vonnis dat hierop volgde, zei, dat het V. verboden was op straffe van lijfsdwang bij een andere zuivel fabriek in dienst te treden en contacten met andere zuivelfabrieken te onder houden, Uit dit straatbeeld in Willemstad blijkt, dat de Nederlandse 'Antillen niet achter blijven bij de inzameling voor het Na tionaal Rampenfonds. Er is intensief gecollecteerd en het resultaat was al leszins bevredigend. Bij de telling van de inhoud van de bussen waren bank biljetten van honderd gulden geen zeld zaamheid. Snertoffensief in Nijmegen (Van onze correspondent) Het Commando Luchtvaarttroepen te Nijmegen heeft besloten om met een geweldig snertoffensief de nood in de geteisterde gebieden ie helpen le nigen. Op Maandag 24 en Woensdag 26 Februari zullen de Nijmeegse huis vrouwen hun handen ifiet vuil behoe ven te maken bij het aardappelen schillen of groenten schoonmaken, want op die dagen zullen honderden soldaten over de stad uitzwermen om een complete maaltijd, bestaande uit onvervalste militaire erwtensoepaan huis af te leveren. Voor een gulden per liter kunnen de huisvrouwen een morgen zorgenvrij zijn. Een be langrijk bedrag hopen de soldaten van het Nijmeegse garnizoen op deze wijze te kunnen afdragen aan het Nijmeegse ïvatersnoodcomité. Men re kent tenminste op 10 d 15 duizend liter soep per dag, hetgeen in een flink bedrag kan resulteren. Winke liers, fabrikanten en slagers is ver zocht om de benodigde ingrediënten tegen zo laag mogelijke prijs te le veren, terwijl aan alle hotel- en res tauranthouders is verzocht om deze dagen de enotensoep uit de lucht machtkeuken op het menu te plaatsen, Rad van avontuur (Van. onze correspondent) Twee-en-twintig Bornse winkeliers, c... onlangs voor de rechter te Almelo moesten terechtstaan wegens vermoedelijke overtre ding van de loterijwet. werden gistermor gen van het bun ten laste gelegde vrijge sproken. Zoals men zich zal herinneren verscheen de advocaat van de winkelier! met een rad van avontuur in de rechts zaal teneinde aan te tonen dat men bij een rad van avontuur bij het kiezen van een bepaald getal overwegende invloed op de keuze kan doen gelden. De kantonrech ter had de winkeliers destijds veroordeeld. Eerste schooltandartsen dienst van Limburg (Van onze correspondent) Op het gemeentehuis te Heer bij Maas tricht is in aanwezigheid van talrijke auto riteiten de eerste schooltandartsendienst officieel geïnstalleerd. In zijn openings woord schetste burgemeester Kessen van Heer het instellen van deze dienst als een historische gebeurtenis voor de gehele volksgezondheid in de provincie Limburg. De kinderen zullen nu tweemaal per jaar in schoolverband tandheelkundig worden onderzocht. De kring Heer omvat thans reeds de gemeenten Heer. Amby, Bemelen, Cadier en Keer, Berg en Terblijt. Eijsden, Grondveld, St. Geertruid, Margraten, Mheer en Noorbeek, met in totaal 4200 schoolplichtige kinderen. Jaarvergadering N.C.B. Kring Den Bosch (Van onze correspondent) De Kring Den Bosch van de NCB hield Dinsdag te Den Bosch zijn jaar vergadering. De heren J. Hooyman uit Vught en G. Akkermans uit Kerkdriel werden in het bestuur herkozen. De zeereerw. pater Pachomius O.F.M.Cap. sprak over „Onze organisatie", waarbij hij vooral de zorg voor de organisaties der jonge boeren en boerinnen onder de aandacht van de ouderen bracht. Ir, J- Schijen uit Breda hield een inleiding „Suikcl-bictoii cn/of voederbieten aardappelen". Tenslotte werd een film vertoond van de vorig jaar te Breda opgevoerde „NCB-Parade 1952". Sneeuwval isoleert dorpjes in Zuid-Limburg (Van onze correspondent) De sneeuwval van de laatste dagen is r oorzaak van geweest, dat meerdere kleine dorpen in. het heuvelland van Zuid- Limburg, t.w. Mheer, Noorbeek en Slena- ken geïsoleerd werden. Tengevolge van de sneeuwstormen- ondervond het busverkeer ernstige stagnatie en ook de eerste post bestelling van Maandagmorgen kon eerst de namiddag, nadat de sneeuw geruimd was, plaats hebben. Dieren uit het rampgebied Zij, die in de noodgebieden of in dc randgebieden zwervende dieren aan treffen, of evacué's, die hun huisdieren voorlopig niet bij zich kunnen houden, worden verzocht zich in verbinding te stellen met: Stichting AMIVEDI, Anto- nie Duyckstraat 6, Den Haag, tel. K. 1700 556137. Advertentie DANKBETUIGING De Katholieke Nationale Bond voor EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN betuigt, mede namens de zusterorganisatie de Nederlandse Vereniging E.H.B.O., oprechte aank aan allen, die op enigerlei wijzé hebben medegewerkt aan het verlenen van eerste hulp Verbinding AfsluitdijkGroningen Boeren voelen sich door plan gedupeerd (Van onze correspondent) De Rijksweg 43, die een verbinding zal vormen tussen de Afsluitdijk en Groningen en langs het ontwikkelings gebied Oostelijk Friesland zal leiden, heeft zo langzamerhand al heel wat stof doen opwaaien en kwam ook Dinsdag, zowel bij het kantongerecht te Heeren veen als op een te Tijntje bij Gorredyk gehouden bijeenkomst van boeren, die over de gang van zaken by de aanleg van deze weg slecht te spreken zyn, aan de orde. De Heerenveense kantonrechter deed uitspraak in een arbeidsconflict, dat en kele maanden geleden rees tussen de aannemer van de weg en 37 arbeiders. De aannemer B. Co. te Bloemendaal, had de arbeiders op staande voet ont slagen, omdat zij een langzaam-aan- actie op touw hadden gezet, Zij waren namelijk ontevreden over de arbeids voorwaarden. Op de dag, waarop zij waren ontslagen, hadden zij echter in verhoogd tempo gewerkt. De kanton rechter leidde hieruit af, dat de arbei ders blijkbaar niet in hun houding wil den volharden en hij was van mening, dat onder deze omstandigheden het ontslag op staande voet niet was te ver enigen met de redelijkheid en dat de dienstbetrekking voortduurde en de ar beiders hun recht op betaling van loori bleven houden. De boeren tussen Gorredijk en Lux- woude zijn niet te spreken over de Rijksweg, die nu zal worden -aangelegd, volgens een in de gemeente Opsterland gewraakt tracé, dat vele landerijen in stukken hakt, waardoor een aantal boe- Koninklijk Paar bij de opening Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen te kennen gegeven tegenwoordig te zijn bij de officiële ope ning van de 18e Boekenweek, op 27 Fe bruari a.s. in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Zoals bekend zal op deze avond een vier tal bekroonde een-acters worden opgevoerd: in verband met de nationale ramp is het traditionele feestelijke schrijversbal afge last; de daardoor bespaarde kosten komen ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. De vier een-acters zijn „De heldere wereld". „Retour afzender". „Twee is te weinig en drie is te veel" en „Het omgekeerde pen sion". De auteurs zijn in alphabetisehe volgorde Tone Brulin, F. W. Hermans. Ed Hoornik en Manuel van Loggem. Op de avond zelf zal worden bekend gemaakt wie wat schreef. en wel die van Mies Bóuwhuis, F. J* W. Grotenhuis, Manuel van Loggem, Firn Povel en Louisa Treves. Op de prijsvraag waren 226 inzendingen binnengekomen. Het geschenk, dat wordt uitgereikt aan hen, die gedurende de boekenweek (van 28 Februari—7 Maart) voor minstens 3.90 k contant aan Nederlandse boeken kopen, is ditmaal niet een novelle, doch een bun del van 10 korte verhalen. Van de inzen dingen op de jaarlijkse novelle-prijsvraag was er deze maal n.l, niet een, die voor een bekroning in aanmerking kwam. Voor de jeugd wordt wederom een bloem lezing van verzen uitgegeven, ditmaal „De muze en de seizoenen". Gift voor beschadigde consultatiebureaux De Schiedamse Vereniging toit be strijding der tuberculose heeft een be drag van f5000 geschonken aan de Ne derlandse centrale vereniging tot be strijding der tuberculose, speciaal be stemd voor de herinrichting van de door de watersnood beschadigde consultatie bureaux Het heeft er alle schijn van, dat over niet al te lange tijd aan het verdriet, dat de radioluisteraars in de uithoeken van ons land dagelijks ondervinden, een ein de zal komen. Er wordt op korte ter mijn gewerkt aan afdoende verbetering ieze verbetering zal wel liggen in de lichting van het z.g. Frequentie-Modu- latie-systeem, omdat dit systeem de enige oplossing zal zijn volgens de des kundigen. De slechte radio-ontvangst in het Noorden van ons land heeft onge veer een maand geleden een actie ont ketend van luisteraars. In Winschoten werd een begin gemaakt en het actie comité kreeg binnen enkele dagen weerklank in het gehele Noorden. Dui zenden luisteraars schaarden zich achter het Comité Belangen Noordelijke Luiste raars. Er werd een definitief bestuur samengesteld, bestaande uit prominente figuren in de drie Noordelijke provin ciën en dit comité heeft een bespreking gevoerd met de Raad' van Beheer van de Nederlandse Omroep Zender Maat schappij (Nozema) in Zwolle. De resul taten van deze bespreking, die voort vloeiden uit de resultaten van een ener giek gevoerde actie gedurende enkele weken, zijn van zodanige betekenis ge weest, dat het Comité heeft besloten de actie, althans voorlopig, op te schorten. De besprekingen hebben immers bij het comité de verwachting gewekt, dat ver betering van de radio-ontvangst in de uithoeken van ons land ook in de ogen van de Nozema een zo urgente zaak is geworden, dat spoedige maatregelen wel haast onontkoombaar zijn. Van het ac tiecomité vernamen wij tijdens een on derhoud met verschillende comité-leden, dat het Bestuur van de Nozema er van overtuigd is dat binnen 4 of 5 jaar het F.M.-systeem in alle Europese landen zal zijn ingevoerd. Op korte termijn zal dit bestuur zich bezinnen welk advies aan de regering moet worden verstrekt. Met het uitbrengen van dit advies zal gezien de grote gevaren die thans zijn ontstaan, omdat een belangrijk deel der luisteraars zich inmiddels op het buiten land georiënteerd heeft, de grootste spoed - worden betracht. Caeciliaconcert te Arnhem Het Concertgebouworkest gaf gisteravond in Musis Sacrum te Arnhem het tweede der jaarlijkse Caeciliaconcerten. Het orkest stond ditmaal wederom onder leiding van Rafaël Kubelik. Deze had een tweetal wer ken op het programma gezet welke voor de bezoekers der Caeciliaconcerten min of meer noviteiten zijn, namelijk de vierdelige muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en celesta van Bela Bartok en de. ook ove rigens weinig gespeelde Serenade in E gr. terts opus 22 van Antonin Dvorak. Vooral dit laatste werk maakte grote indruk door de brilïanle vertolking welke het orkest er onder de begenadigde leiding van Kubelik van gaf. Deze beide werken vormden de hoofdschotel van een programma, dat be gon met de Symphonie in C gr. terts nr. 82 van Joseph Haydn en eindigde met Beethoven's ouverture Leonore III. 1 ren zich gedupeerd voelen. Sommige achtergelegen landerijen zal men na melijk slechts met moeite kunnen be reiken, doordat maar een gering aantal weggetjes de Rijksweg zal mogen krui sen. Bovendien zal men op enkele plaatsen met karren door uiterst dras sig land moeten rijden. Ook bleek men ontstemd over het feit. dat de bedragen voor schadeloosstelling buiten de boeren om waren vastgesteld en dat men, door die bedragen niet redelijk te achten in een onteigeningsprocedure verzeild raakt. Vertegenwoordigers van Rijks waterstaat zegden echter toe alle be zwaren zoveel mogelijk uit de weg t© zullen ruimen. Wisselkantoor C.S. te Utrecht (Van onze correspondent) In navolging van enkele andere grote steden zal binnenkort in de hal van het Centraal Station te Utrecht een wissel kantoor voor deviezen geopend worden. Dit kantoor wordt ingericht in de kiosk ter rechterzijde van de hoofdingang. Bankpapier zowel als munten van alle landen zullen hier kunnen worden inge wisseld. Ook andere geldswaardige pa pieren zullen inwisselbaar zijn. Evacué's op Het Loo Gisteren zijn de eerste evacué's uit het rampgebied gearriveerd in het Koninklijk Paleis Het Loo, dat door H.M. Koningin Ju liana gedeeltelijk beschikbaar 1s gesteld. Gedurende het weekeinde had de afdeling Apeldoorn van het Nederlandse Rode Kruis met medewerking van velen, onder meer van enkele grote Apeldoornse hotels, die een honderdtal bedden ter beschikking stelden, alles in gereedheid gebracht voor de verwachte gasten. In de vooravond kwam de eerste groep van veertien vluch telingen uit Zierikzee, die voorlopig onder het Koninklijk dak een gastvrij tehuis zul len vinden. Hedenochtend werd een twee de groep verwacht, bestaande uit bejaar de lieden, die door water en wind uit een Zierikzees tehuis voor ouden van dagen zijn verdreven. Geëvacueerde jongen verdronken Gistermorgen is te Kwintslreul de tien jarige P., afkomstig uit Nieuwe Tonge en geëvacueerd bij de heer K. te Kwintslreul, n een sloot gevallen en verdronken.. Klipfontein opengereten over gehele kiel Duikers hebben ontdekt, dat het wrak van de „Klipfontein", het Nederlandse vracht- en passagiersschip, dat in Ja nuari bij Lourengo Marques in drie kwartier tijds ten onderging, over de gehele kiel opengereten is, aldus be richt A.P. In het Casco zijn volgens de duikers stukken rots gevonden. Boodschap van Mgr. G. v. d. Burg Mgr. G. P. J. v. d. Burg, geestelijk moderator van het gezelschap van de Stille Omgang, richt de volgende bood schap tot alle leden van het Genoot schap: Ontroerend en bewonderenswaardig heeft ons volk de helpende hand ge reikt aan de zwaar getroffenen door d© verschrikkelijke watersnood. Wat aan kleding, dekking, voedsel, geldelijke bijdragen en persoonlijk hulpbetoon wordt en is geofferd overtreft de stoutste verwachtingen. Terecht hebben de Christelijke kerken in Nederland de gelovigen erop gewezen dat er iets is dat de slachtoffers nog meer dan alle materiële zorgen behoeven, hoezeer de ze overigens nodig zijn, de liefdedienst namelijk van het gebed. In verband hiermee zullen wij, katholieken, ons erop moeten bezinnen of wij voor onze getroffen medemensen, overledenen zo wel als overlevenden, in deze onnoeme lijk zware dagen wel genoeg, bidden. Bidden om eeuwige vrede voor de over ledenen. Bidden om kracht en troost voor de overlevenden. Binnenkort trekken de Stille Om- gangers waai- op om 'n hulde te brengen aan Jezus In Zijn H. Sacrament van Mirakel. Hoeveel van de nu geslagenen hadden zich die tocht reeds voorgesteld als hun misschien jaarlijkse bijdrage aan de verering van het H. Mirakel- Sacrament, waardoor Christus reeds zes eeuwen lang in en buiten Amsterdam hulp in nood en ellende en genezing voor alle denkbare wonden beoogt, He laas, velen zullen in Maart niet kun nen meedoen aan de stil biddende pro- cessionerenden langs de oude beêweg. Wij zullen hen missen, maar -'.ij mogen op ons rekenen. De intentie van de Stille Omgang in 1953 wordt gewijzigd. Wij zullen de Stille Omgang houden en dit hele jaar voor deze zelfde intentie veel blijven bidden: dat God de overleden slachtoffers van de wa tersnood de eeuwige vrede geve en aan de overlevenden kracht en troost. Met deze bede in het hart en op de lippen zullen de tiendui zenden optrekken in de geest de ge troffenen meedragend tot voor de troon van Jezus Eucliaristicus. Hierheen hebben al eeuwenlang d< gelovigen hun zieken gebracht, hier schreiden zij hun angsten en pijnen uit en verborgen al hun leed in Jezus' Hart. Dit gaan wij nu ook doen in de nachten van de Stille Omgang. Aan Jezus aanbiedend al het. verdriet der geslagenen tezamen met al ons leed om wille van hun lijden. Het bestuur van de afd. Renswoude Veenendaal van het genootschap van de Stille Omgang doet ons het volgende voorstel toekomen: 1. Dit jaar het deel nemen aan de omgang te Amsterdam achterwege te laten. 2. Nachtelijke aan bidding met of zonder omgang te doen plaats vinden in de parochiekerk. 3. De bespaarde reis en consumptiegelden te verzamelen en deze te bestemmen voor het R.K, Huisvestingscomité, hetwelk samenwerkt penfonds. met het Nationaal Ram- Amsterdamse subsidie voor Holland-festival Ook voor twee balletgroepen B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad het voorstel doen toe komen. onder nader vast te stellen voorwaarden aan de Stichting „Holland Festival 1953" een subsidie te verlenen van ten hoogste 80.000, en ten tweede een bedrag van ƒ10.000,beschikbaar stellen ten behoeve van het geven van voorstellingen tegen lagere prij zen. en W. hebben de raad verder het voorstel doen toekomen aan de stich-' ting „Ballet-recital" en aan de stichting „Het Ballet der Lage Landen" elk een subsidie van 10,000.te verlenen voor het seizoen 1952/'53, onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden. Aan de stichting „Nederlandse Ope ra", gevestigd te Amsterdam, zou het college onder nader doife' B. en W. te bepalen voorwaarden, v^ior het sei zoen 1952/'53 een subsidie willen ver lenen van ten hoogste f 630.000, het geen ruim een ton meer is dan het vorig jaar, Voor de stichting „Kunstmaand" wil len B. en W. een bedrag van f 20.000 aan subsidie uittrekken. Joan Hammond vervangt Gré Brouwenstijn Joan Hammond, de „leading soprano" van de Covent Garden Opera te Lon den, zal Donderdagavond in de Stads schouwburg te Amsterdam de titelrol in „Aïda" zingen ter vervanging van Gré Brouwenstijn, die wegens ziekte ver hinderd is. Joan Hammond zingt deze rol ook Maandag a.s. te Utrecht. Duits consul bezocht de burgemeester van Maastricht (Van onze correspondent) Op zyn doorreis naar Amsterdam heeft le nieuw benoemde consul van Duitsland ons land, dr. Wallichs uit Aken, een of ficieel bezoek gebracht aan de burgemees ter van Maastricht. Dr. Wallichs, die te vens waarnemend consul-generaal is, heeft bij deze gelegenheid verklaard zich in het bijzonder te zullen inspannen voor de ver wezenlijking van betere verbindingen tus- sen de Nederlandse en Duitse grensgebie den. Verder deelde dr. Wallichs mede. dat nog dit jaar een Duits consulaat te Maas tricht zou worden gevestigd. SCHENKER tegen wil en dank In een dorp in Noord-Holland ivas vorige iveek Maandag de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats boor de verzamelde goederen voor de rampgebieden. Maandagavond was er echter een kerkeraadsvergadering. Na afloop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de onaangename ontdekking, dal zijn overjas, shawl, wanten en hoed wa ren verdwenen. Deze attributen wa ren namelijk niet aan de overvolle kapstok gedeponeerd, doch daarnaast en dientengevolge als geschenkgaven aangemerkt. Met de overige goederen was de overkleding van de ouder ling reeds onderweg naar hel ramp gebied en redelijkerwijsniet meer te achterhalen, Hel „slachtoffer" heeft de zaak verder maar blauw- blauw gelaten. Blinde studeni siaag,.. voor doctoraal rechten De 35-jarige heer H. B. Frieman, die sedert zijn zevende jaar blind is, slaagde aan de Vrije Universi teit te Amsterdam voor het docto raal examen rechten. Dank zij het Brailleschrift kon hij de lessen op de lagere school blijven volgen. Na dien behaalde hij de diploma's han delscorrespondentie Engels en Duits en vervolgens in 1941 de mid delbare acte Duits en in 1947 de acte Engels M.O. Sedert 1948 reis- de hij tweemaal per week naar Amsterdam om. de colleges aan de V. U. te volgen, De boeken die hij moest bestuderen, las zijn vrouw voor, waarbij de tekst werd opgeno men op een wire-recorder. De heer Frieman behoefde slechts dit appa raat in te schakelen om de studie- stof te kunnen volgen. De heer Frieman geeft overdag les in han delscorrespondentie. Opbrengst collecte der kerken De colt. te van Zondag voor de slachtoffers van de ramp heeft in de katholieke kerken van Nijmegen in totaal f 41.250.50 opgebracht. Parochies; St. Joseph f 4000. Halert f 769. St. Do- minicus f 1769. St. Canisius f 3400. St Stephanus f 3500, St. Franciscus f 1000. Chr. Koning- f 2000 St, Theresia f 2000, St. Augustinus f 1600. St, Antonius f 4017,50. Maria Geboorte f 3665. St, Thomas- f 1367. H. Hart f 1400. Neer bosch f 1350. St. Anna f 3764. Brakken - stein f 1175. Lent f 700. Huize St. Anna f 274, Sanal. Dekkerswald' f 1000 Lour- des f 2500. Welvaartsonderzoek in Zuid-West Friesland Ir. D, S. Visser, voorzitter van het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Fries land, heeft meegedeeld, dat het E.T.I.F. op het punt staat eer grootscheeps welvaarts onderzoek te doen ln de Zuid-Westhoek van Friesland, waarmee iri totaal 16 gemeenten zijn gemoeid. Wat Oostelijk Friesland betreft, wordt, thans op departementaal niveau het grote belang ingezien, dat naast maatregelen op economisch gebied ook maatregelen op so ciaal en cultureel terrein nodig zijn voor een totale verheffing van dit deel "an Fries land, Dodelijke aanrijding door dronkenschap Eén jaar geëist De Officier van Justitie bij de recht bank te Roermond heeft een jaar ge vangenisstraf geëist en vijf jaar ontzeg ging van de bevoegdheid een motorrij tuig te besturen tegen de 25-jarige filmoperateur K. uit Den Haag, die 18 December tegen het vallen van de avond op de Rijksweg te Weert de huisvrouw L. heeft doodgereden. De advocaat, mr. Michiels van Kes- senich, legde de nadruk op het schuld bewustzijn van zijn cliënt. Hij wilde niet beweren dat verdachte onschuldig was maar hij stelde toch wel de vraag, of een niet benevelde chauffeur de aanrijding wei had kunnen voo. komen. Verdachte gaf toe te veel te hebben gedronken en ondanks dat toch in zijn auto naar Spekhoizerheide te zijn ge reden. De verdediger vroeg een gedeel telijk voorwaardelijke straf. De inzenders schatten het bedrag, dat dan vrij komt, op 3 a 4 ton. Alhoewel bekend, dat de directe caritas niet de doelstelling is van het genootschap, is het bestuur van mening, dat uitzonde ring de regel bevestigt. „Grote waardering Het- bestuur van het gezelschap van de Stille Omgang, wélke xoij boven staande suggestie voorlegden, verzoekt ons mede te delen, dat, hoe groot de waardering voor deze suggestie ook moge zijn, in alle opzichten wordt aan geraden juist ditmaal de Stille Omgang met meer intensiteit en in groter getale te maken. Men heeft met die inzet ook op instigatie van haar moderator, mgr. G. P. J. v. d. Burg, de intentie van de Omgang aangepast aan de droeve omstandigheden, waarin volk en land verkeren. Behalve het feit, dat enorme moeilijkheden verbonden zijn aan het ongedaan maken van afspraken met spoorwegen enz., mag niet worden ver geten, dat behalve materiële hulp vóór alles de hulp nodig is van God, welke ju'ist door deze boete-omgang ten volle kan worden afgesmeekt. In de Tweede Kamer Wie sal mej. dr De Waal opvolgen (Van onze parlementaire redacteur) Over de opvolging van mej. dr. De Waal als lid van de fractie van de K.V.P. in de Tweede Kamer bestaat nog geen zekerheid. Overeenkomstig het reglement zou mej. De Waal, die een door de verkiezingsraad „aangewezen zetel" (kwaliteitszetel) bezette, worden opgevolgd door mej. mr. dr. De Vink. Op de lijst staat echter de heer Rool- vink als eerste na mej. De Waal, De heer Roolvink is dus. door het centraal stembureau benoemd. Volgens het re glement zou de heer Roolvink nu zijn beurt voorbij moeten laten gaan om wille van de opvolging van deze „aan gewezen zetel". Indien de heer Roolvink eventuéel in beroep zal gaan bij de partijraad over deze opvolging, waar kans op schijnt te bestaan, dan heeft hij de bevoegdheid om, hangende de be slissing van de partijraad, reeds zitting te nemen. 300.000 exemplaren van „De Ramp Van het album „De Kamp" zijn op het ogenblik 250.000 exemplaren be steld, zodat men de oplage 'Voorlopig: op 300.000 exemplaren bepaald heeft. Prins Bernhard dankt O De opperbevelhebber van de Ameri kaanse troepen in Europa, luit.-gen. Manton S. Eddy, die direct na de storm van Zondag 1 Febr. een tocht boven het geteisterde gebied in ons land maakte en uitgeruste troepen zond om behulp zaam te zijn bij het reddingswerk en evacuatiewerk, heeft gisteren een tele gram van Prins Bernhard ontvangen. Dit telegram luidt: „Ik ben gedurende- de laatste vier dagen getuige geweekt van het verbazingwekkende werk, dat uw troepen op het land en in de lucht verrichten. Ik wens mijn oprechte dank uit te spreken tot u voor uw bewonde renswaardige bijdrage als goede wapen broeders in dit uur van beproeving." (Van onze luchtvaartmëdewerker) Besprekingen tussen het Braziliaanse ministerie van Luchtvaart en de Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuigenfa- briek Fokker, die reeds geruime tijd gaande zyn, zijn thans in een stadium gekomen, waarin van Nederlan se zijde goede hoop gekoesterd kan worden, dat Brazilië in de naaste toekom.it een drie tal Fokkcrtype's zal gaan afnemen. Er is een overeenkomst gesloten, die echter het karakter heeft van een zeer algemeen en principieel basiscontract, waarbij beide partijen de zekerheid verschaffen het ernstige voornemen te koesteren de plannen uit te voeren. Een zelfstandige Braziliaanse onderne ming, waarin Fokker aandelen zal nemen, zal in de nabijheid van Rio de Janeiro in een fabriek, welkt, thans dienst doet als reparatiewerkplaats voor de regering, vliegtuigen gaan bouwen. Als de verdere onderhandelingen vol gens plan verlopen zal deze onderne ming de licentierechten kopen van drie Fokkertype's: de lesvliegtuigen S-U en S-12, en het met een straalmotor uitge ruste lesvliegtuig, de S-14. Deze .leve ranties zijn dus zowel van belang voor de militaire- als voor de burgerlucht vaart. Nel Oostbout voor het Rampenfonds Nel Oosthout, die Dinsdag 17 Februari a.s. in de aula van het gemeentemuseum in Den Haag „Esther" van Ina Boudier- Bakker za) geven, komt Zondag 22 Februari in het Concertgebouw te Am sterdam, met hetzefde programma. De totale opbrengst van beide avonden is bestemd voor,, het Nationaal Rampen fonds. Stavenissers moeten adres opgeven De burgemeester van Staven isse heeft alle geëvacueerde inwoners van deze plaats verzocht hun huidige adres op te geven aan de secretaris van Staven isse, gemeentehuis Tholen. Dit dient om een overzicht te ver krijgen van het totaal aantal Stavenissers, dat gered is kunnen worden. Inlichtingenbureau N.S. te Middelburg Ten gerieve van het publiek en van de handel en de industrie in het geteisterde Zeeland hebben de Nederlandse Spoorwe gen in het station Middelburg met ingang vandaag een tijdelijk inlichtingen- ïau geopend, Het bureau is geopend 8 lot 18 uur en telefonisch bereikbaar onder nummer 2393,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3