■n ROW, f¥ilJ KOOBTS HET RAMPENFONDS Veel voorstanders van sluiting der zeegaten Ossendrecht ongeschikt voor een langdurig verblijf van evacué s Vrij lusteloze uitvoering van het U.S. O. in het Concertgebouw AKKERTJES' Alle dijken zijn gefotografeerd 54.600 nieuwe woningen Het Hoger Personeel moet zich NU organiseren D Technische hulp uit 31 MILLIOEN BINNEN VOOR Duitsland DE TIJD WOENSDAG 11 FEBRUARI 195? PAGINA 3 Watersnood-nota Welter fulmineert tegen verlamming van ambtelijk apparaat tijdens weekends (Vervolg van pag. Ij „De zee is machtiger dan iemand kan bevroeden", merkte de heer N. van den Heuvel op, die voor de KVP het woord voerde. Ook zijn fractiegenoot ir. van Meel stond er op, dat de regering duidelijke situaties zal verklaren deze dat juist de zwaarst getroffen ge bieden het langst van steun verstoken zjjn gebleven. Hebben de polderbestu ren te veel op hun buitendijken ver trouwd? Hij noemde enkele markante voorbeelden van dijkverzorging die niet met de veiligheid overeen te brengen zyn, zoals het inbouwen van huizen dijklichamen, iets dat men in ons land nogal eens tegenkomt. Hij wilde met mr. Oud komen tot een herziening van de polderlastcn. Hij wees op de onge broken energie van de boeren, die hem uit gesprekken was gebleken. Zij wach ten alweer op het droogvallen van het land. Hij vroeg de regering om een goed gecentraliseerde voorlichting op land bouwgebied en overleg met de georga niseerde landbouw. De heer Wel ter vroeg om de finan ciering" van de schade geheel buiten het gewone budget te houden omdat het hier typische buitengewone uitgaven betreft. Het had op hem een pijnlijke indruk gemaakt, dat juist oude dijken waren bezweken, terwijl de nieuwe te gen de kracht van het water bestand zijn gebleken, Met mr. Oud vroeg hij of de talrijke bunkers langs de kust in derdaad nadelig voor het behoud daar van zijn en waarom men ze dan niet eerder had opgeruimd. Hij fulmineerde tenslotte tegen een verlamming, waar aan blijkbaar ons ambtelijk apparaat op de weekends laboreert en vroeg de regering met aandrang om nu eindelijk eens de Ambonezen een kans te geven bij de uitvoering van de werken die op handen zijn. Van verschillende zijden werd ook op minister Donker een beroep gedaan om de gauwdieven, die van de nood van de dag profiteren, met de strengste straf fen aan te pakken. De heer Tilanus kwam met een 'voorstel om mede om bezuinigings- en administratieve rede nen de gemeenteraadsverkiezingen een jaar uit te stellen. Mr. Oud vond het beter dit alleen in de gemeentes die thans geëvacueerd zijn te doen en dan het uitstel tot een half jaar te beperken. Ook aan de reacties van de PvdA was het al te zien dat de fantasie van de heer Tilanus in de Kamer geen genade Vond. De kwestie die door verschillende sprekers werd aangeroerd was de ge dachte om nu maar meteen in de Zuid westelijke hoek van het land de zaken radicaal aan tc pakken, en de grote zeegaten dicht te maken. Het was ech ter duidelijk dat ook de Kamer zich wel bewust was van de vele consequenties daaraan verbonden, die men nog geens zins ban De heer Waarom it RWiYrook? band weer met zijn idee om de eilan den voor industrialisatie open te leggen. Hij zou een aparte staatscommissie voor dit doel in het leven willen roepen. Dr. Schouten meende dat men ook zonder een commissie wel niet ambtelijke des kundigen zou kunnen inschakelen bij het theoretisch vooronderzoek van dit grote waterstaatkundige plan voor de toekomst. Minister Drees dankte de Kamer voor de goede sfeer waarin deze debatten zijn gevoerd en zal vandaag antwoorden. Geen goederen meer naar Den Haag Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis verzoekt tot nader bericht geen ingezamelde goederen meer naar Den Haag te zenden, omdat hiervoor geen op slagruimte ter beschikking is. Als gevolg hiervan is het van belang dat alle tot he den ingezamelde goederen ter plaatse wor den opgeslagen en zoveel mogelijk worden gesorteerd waarna schriftelijke opgave van hoeveelheden en soorten gaarne zo spoedig mogelijk ingewacht worden bij de inten dance van het Nederlandse Rode Kruis. Fluwelen Burgwal 1!) te Den Haag. Dank voor de hulp uit Zweden De Nederlandse gezant in Stockholm, de heer W. A. A. M. Daniels, heeft gisteren de dank van de Nederlandse regering ver tolkt voor de hulp die ons land ter gele genheid van de watersnood van Zweden heeft ontvangen. Koningin Louise van Zwe den heeft een bezoek gebracht aan liet hoofdbestuur van het Zweedse Rode Kruis, waarbij zij zich uitvoerig heeft laten in lichten over de hulpactie. Enkele vragen over de nationale ramp Rond afsluiting van de Brielse Maas (Van onze Haagse redacteur) In het jongste nummer van weekblad „De Ingenieur" komen naar aanleiding van de nationale ramp enige aantekeningen voor van de hand van ir. C. Teilegen. directeur van de Hol landse Beton-Maatschappij. In zijn korte beschouwing werpt ir. Teilegen de vraag op: hoe hebben wij ons zo kunnen laten verrassen? Hierop volgen enkele andere vragen: „Wat be tekent het. dat bij Noordwester storm, die het water zeker opstuwt in de zee gaten, maar die toch ook over het land van Noord naar Zuid waait, in dijken, waarvan de waterzijde in de luwte ligt, gaten komen?" Noemen wij er eni ge: Noorderdijk Waterweg bij Maassluis, Noorderdijk Oude Maas bij Baren- drecht, Noorderdijk Lek bij Lekker- kerk, Noorderdijk Merwede bij Papen- drecht (ondergelopen Alblasserwaard) Noorderdijk Westerschelde ten Oosten van Vlissingen (ondergelopen gedeelte Walcheren). Hebben wij niet een gevaarlijke stap gedaan door de tegenover de zee zeker geringe, doch tegenover de niet lang durende top van de binnen dringend* hoogwatergolf wellicht belangrijke wa terberging van de Brielse Maas door de afsluiting bij Oostvoorne tot nul te rug te brengen? En wat met de wer ken aan de Bïesbosch?" Desgevraagd deelde ir. Tellegen mede, dat hij het op dit moment nog niet juist ach te op deze vragen een antwoord te geven. De materie, welke hiermee wordt aangesneden, zal echter zeker nader bestudeerd moeten worden. Oostenrijkse ambulance in Dordrecht In Dordrecht is een Rode Kruis-am- bulance uit Oostenrijk aangekomen, be staande uit negentien auto's en voorts omvattende acht en zestig man medisch en verplegend personeel, van wie een hc-ogleraar en tien artsen. ACHTERGRONDEN VAN DE ONTRUIMING VAN HET MILITAIRE KAMP (Van onze Brabantse redactie) Naar aanleiding van de ontruiming van het militaire kamp te Ossendrecht door de evacué's vernemen wjj nog het volgende. Tot driemaal toe heeft de chef staf van het 3e militaire gewest het hoofd van het Rijksevacuatiecentrum voor Noord-Brabant, de heer F. de Leeuw, doen weten, dat dit kamp zo spoedig mogelijk moest worden ontruimd, omdat het moest worden vrijgemaakt voor bui tenlandse troepen. Ook de kampcom mandant, majoor Speek, deelde ons mee, dat het kamp voor Amerikaanse hulp troepen (2000 man) moest beschikbaar komen. Afgezigq, Ifdnfp^siechts als tijdelijke verblijfplaats voor evacué's zou kunnen dienen. Als zodanig, als tijdelijke verblijfplaats en ook wat de voeding in het kamp betreft, acht de heer De Leeuw dit kamp prima. Voor een langdurig verblijf in gezinsverband echter is het ongeschikt. Wat de lichamelijke volksgezondheid aangaat, biedt een kamp aan in gezins verband levenden niet de gewone hy giënische mogelijkheden, nog minder die voor intieme hygiëne. Uit 't oogpunt van geestelijke volksgezondheid is het voor evacué's zeer- moeilijk hier de nodige rust te vinden. Ook de normale maat schappelijke voorzieningen, als b.v. on-, derwijs aan de jeugd, zijn daar niet mogelijk. Ten slotte zijn er ook uit het oogpunt van moraliteit bezwaren. Niet alleen zijn er ernstige morele bezwaren ver bonden aan onderbrenging van evacué's in een militair kamp, waar ook troepen gelegerd zijn, maar bovendien is geble ken, dat met de evacué's, ook andere personen in het kamp zijn weten door te dringen, die men op zijn zachtst als .ongewenste elementen" kan kwalifi ceren. Wat de ontruiming van het kamp en de ontvangst in Eindhoven aangaat, zijn de avond voor de ontruiming uitgebrei de besprekingen gevoerd met de kamp commandant, de medische staf, de Rode- Kruisstaf en de zielzorgers. In de nacht zijn alle registratiekaarten alfabetisch gerangschikt om een vlot verloop te garanderen. Allen zeiden toen hun me dewerking toe. In Eindhoven waren voorzieningen getroffen voor de ont vangst van evacué's. Reeds Maandag 2 Februari had burgemeester Kolfschoten bericht, dat alles voor ontvangst gereed was. Zoals wij uit eigen aanschouwing weten, is zowel in Ossendrecht als in Eindhoven de gehele „verhuizing" zeer ordelijk en tot volle tevredenheid ver lopen. Eisenhower laat de hond los Voor de leden van de Amsterdamse Kunstkring speelde het U.S.O. gister avond o.l.v. Paul Hupperts in het Con certgebouw de Symphonie „La Chasse" (nummer 73 in D gr. t.) van Haydn en de Tweede Daphnis-Suite van Ravel, af gewisseld door Laurens Bogtman, die de Harfner-liederen van Huge Wolf en de Don Quichote-liederen van Ravel £ong. Een kort en overwegend licht pro gramma, waarvan de uitvoering leed aan een zekere luchthartigheid, tengevolge waarvan al deze muziek tamelijk opper- vlalïkig aan ons voorbij gleed. Het is niet dat er op het orkest zoveel valt aan te merken. Integendeel, het produceert een aangename, lichte en heldere klank. Het is een orkest dat een grote school heeft doorlopen en het staat ook nu nog onder leiding van een bekwaam dirigent. Het orkest is tech nisch in een zeer behoorlijke conditie, het heeft iets van stoffige gerou tineerdheid over zich. Het speelt luste loos. Het heeft een gebrek aan zelfbe wustzijn, het heeft derhalve ook geen spanning en het musiceert niet in de vare zin van dat woord. De dirigent heeft een -vlotte manier an doen over zich, die hem ertoe brengt alles een tikje te gemakkelijk te nemen. Te weinig dynamische contrastwerking, te weinig schakering in de kleur, te weinig verschil tusen de tempi: bemin- vlakkiüOj>. De staking m de New Yorkse haven is voor de Queen Mary" geen beletsel ge weest veilig aan de kade te meren. Zonder hulp van sleepboten is het Sl.OOO ton metende passagiersschip de Hudsonrivier opgestoomd. die manier dartelt zo'n Haydn-sympho- nie net een tikje te onnozel aan u bij en aangezien de spanning vrij laag is. ontbreekt het aan die finesse, welke de rhythmische waarden van zulk een partituur hun echte profiel in de ruim te verleent. In die vlotheid van de di rigent schuilt overigens een goed stuk pose, gelijk men in de Daphnis-muziek kon vaststellen. In werkelijkheid tacteert hij daar met een zekere krampachtig- neid, vastgekluisterd aan zijn partituur. Het stuk wordt wel correct gespeeld, maar de ontbloeiing van die klankvi sioenen blijft uit, evenals de alles over spoelende levensvreugde van de „Danse générale". Men moet gedeeltelijk hetzelfde op merken van Bogtman's optreden, ofschoon oppervlakkigheid waarlijk niet zijn zwakke punt is. Misschien was het toch wel het overal langs glijdende gemak, waarmee Hupperts de Harfner-liederen begeleidde, gepaard aan de op dat mo ment schier volkomen gedesinteres seerdheid van het orkest, die voor Bogt man zelf fnuikend is geweest. Ander zijds doen deze liederen, die tot de aan grijpendste. de meest tragische van Wolf's oeuvre behoren, het toch maar slecht in een orkestrale versie. Men moet hier niet de piano werken om van noot op noot in elkaar te kunnen grijpen. Ofwel er moet een dirigent voor het orkest staar.. die datzelfde vermogen op zijn ^afiobreifi. upiio-iuA -aiu'i-hiauuti. maar zoiets is heel zeldzaam. Hoe dan ook. niemand in de zaa! die deze liederen r:iet van binnen en vai; buiten kende, kan bij benadering hebben begrepen, wat zij betekenen. Zij gingen voorbij, te snel. tc ongedifferentieerd in talloze details, te glad. De Don Quichote-liede ren eigenlijk evenzeer. Zij werden goed gezongen, maar ze bleven tc strak er. te rechtvaardig. L. H. V.P.R.O. en „Beurzen open, dijken dicht" Het bestuur van de VPRO verzoekt mede te delen, dat door een misverstand de VPRO aan het eerste programma van „Beurzen open, dijken dicht" niet heeft kunnen medewerken. Dit misverstand is inmiddels hersteld en voor het ver volg van deze radio-actie is thans ook de VPRO ingeschakeld. m moehuiverig Misschien voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een "AKKERTJE^; In korte tijd voelt U zich helpen direct.' Oversicht van gehele gebied Het fototechnisch en cartografisch bedrijf van de K.L.M. heeft Zater dag en Maandag het rampgebied in Zuid-West Nederland in verticale luchtfoto's vastgelegd. Dit is ge schied ten behoeve van de Rijks waterstaat teneinde op korte ter mijn een inventarisatie te hebben van het aantal dijkdoorbraken van de ra-nddijken en hun ligging. De stereoscopische beelden geven hier in een nauwkeurig inzicht. Zij ma ken het mogelijk te berekenen hoeveel kubieke meter grond nodig is voor herstelwerkzaamheden e.d. Alle randdijken zijn van het K.L.M.- fotovliegtuig uit gefotografeerd zodat de aan elkaar gevoegde foto's een over zicht geven van het gehele gebied. Zaterdag, teen vijf zesde gedeelte van het gebied was vastgelegd, heeft de sneeuw de herkenning van het land schap vergemakkelijkt. Aangezien de foto's soms n.l. ook het onder water liggende land laten zien kon men nu onmiddellijk constateren welke gedeel ten boven het water uitsteken. De luchtfoto's geven ook aanwijzingen be treffende zwakke punten in de dijken. Deze punten zijn op de grond moeilijk te constateren. In totaal zijn bijna duizend foto's ge maakt. In 1952 In 1952 werden 54.601 woningen vol tooid, waarvan er 1968 als duplexwoning werden gebouwd, zoda.t vorig jaar voor 56.569 gezinnen nieuwe woonruimte werd gesticht. Sedert de bevrijding, gerekend tot en met 1952, werden 250.974 nieuwe vionin- gen gebouwd, waarvan -gr' 12.983 als du plexwoning zijn ingericht, zodat voor 263.957 gezinnen nieuwe woonruimte is beschikbaar gekomen. ontwikkeling van het sociale denken in de eerste helft van de twintigste eeuw heeft geleid tot belangrijke beslissingen op het gebied van de sociale politiek. Het feit, dat de arbeidersgezinnen voortaan niet meer volkomen afhankelijk zijn van hetgeen het hoofd van het gezin met werken verdient, doch dat voorzieningen zijn getroffen om aan de economisch zwak kere gezinnen hulp te bieden, wanneer er calamiteiten over die gezinnen ko men, betekent, dat de opvatting omtrent de betekenis van de arbeder is gewij zigd. De arbeid is niet meer zuiver koopwaar, welke alleen maar behoeft te worden betaald, wanneer en zolang er voordeel van te plukken valt; de arbei der. de mens. het. gezinshoofd wordt mede in de beschouwing betrokken. Dit alles is bereikt, nadat men op theoreti sche gronden de motieven voor een ver andering had opgesteld en omdat er daarna krachten zijn gekomen om de theoretische conclusies in daden om te zetten. De ontwikkeling van het denken is voortgeschreden. Steeds sterker werd het besef, dat de arbeid, welke wordt gepresteerd, afkomstig is van een levend subject en dat een scheiding anders dan theoretisch tussen arbeid en ar beider niet mogelijk is. Daaruit volgt, dat de arbeid als een der factoren, wel ke in het economisch gebeuren een rol spelen, moet worden behandeld drijfscommissie, waarin uitsluitend erkende verenigingen zetelen. De practijk heelt reeds uitgewezen, dat in de bedrijfscom- missies juist over het punt van de candi- daatstelling door ongeorganiseerden verschil van mening bestaat tussen de diverse orga nisaties. In liet algemeen kan dus worden gesteld, dat aan twee voorwaarden moet zijn vol daan Er moet een vereniging zijn en deze vereniging moet representatief worden ge acht voor de desbetreffende groep. Dat aan het hoger personeel een plaats toekomt, in de nieuwe organen is na het bovenstaande wel duidelijk. De vraag kan nog worden gesteld, o£ dit personeel thuis hoort aan de kant van de werkgevers of aan de kant van de werknemers. Bij de huidige opbouw van onze samenleving, bij de beslaande constructie van de onderne mingen kan de vraag, of het hoger perso neel al dan niet werkgever is. niet anders worden beantwoord dan door een volmon dige erkenning, dat zij geen werkgever zijn. De typische functies en eigenschappen van de werkgever ontbreken bij deze groep. Het hoger personeel is niet belast met de algemene leiding van de onderneming, ten hoogste met de leiding van een bepaald deel en dan nog onder aanwijzingen van de di rectie. De groep van het hoger personeel is ook niet verantwoordelijk voor de algemene gang van zaken; de leden nemen evenmin onherroepelijke beslissingen, want steeeds bestaat voor de directie het recht van veto. Het hoger personeel is werknemer, ook al willen sommige groepen zulks wel i Premières bij Rotterdams Toneel Het Rotterdams Toneel heeft in studie genomen „The living room" van Grahatn Greene en „The Hollow" van Agathe Christie. Door ziekte van vele leden van het' gezelschap moesten de repetities tel kens worden opgeschort, waardoor de premières later zullen worden uitge bracht dan aanvankelijk was vastgesteld. Verwacht kan worden dat door de Enschedese bevolking en het bedrijfsleven een bedrag van on geveer een millioen gulden ten bate van het Na tionaal Rampenfonds bijeengebracht zal worden. Een collecte in Lieshout bracht gemiddeld 17)4 gulden per gezin op. In Bleiswijk, een gemeente met 3045 inwoners (600 gezinnen) is 41000 gulden bijeengebracht. Benthuizen heeft 52yQ gulden per gezin geofferd; totaal 16.914.76 gulden. Grootebroek heeft 20.556 gulden voor het Rampenfonds opge haald. De burgemeester van Nijmegen heeft als voorzit ter van het plaatselijke watersnoodcomité medege deeld, dat Nijmegen zeker f 300.000 zal kunnen af dragen aan het Nationaal Rampenfonds. In overleg met de voorzitters der Statenfracties hebben Gedeputeerde Staten van Friesland beslo ten een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar te stellen voor het Rampenfonds. Het personeel van een motorenfabriek te Arnhem heeft acht uur loon en een snipperdag, totaal 5000 gulden, afgestaan. De directie heeft er 25.000 van gemaakt. De Franse fabriek heeft het bedrag op haar beurt verhoogd tot 40.000 gulden. Het noodfonds Verbond van Ned. Werkgevers heeft een bedrag van 300.000 gulden overgemaakt. De Coöperatieve cen trale Raiffeisenbank en de bij haar aangesloten boerenleenbanken hebben in hun gezamenlijke actie ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 300.000 gulden bijeengebracht. Volgens de definitieve cijfers heeft het personeel van de Provinciale Gelderse Electriciteitsmaat- schappij de som van 23.353.42 weten op te brengen. Dit bedrag is aangevuld door de ambtenarenver- eniging „Prelecta" tot 29.000. De gift van het be drijf bedraagt 25.000, zodat in totaal 54.000 gulden kan worden afgedragen. Sinds vorige week Maandag neemt het personeel van Philips-telecommunicatie N.S.F. te Hilversum deel aan een actie ten bate van het Rampenfonds, zowel door dagelijks één uur over te werken, als door onderlinge inzamelingen. Op het fabriekster rein geeft een grote thermometer de stand van de acties aan. Gisteren was men de 100.000 gulden ge passeerd. Geen stortingsrecht voor girostortingen Bij het Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond in totaal ruim 31 millioen gulden binnengekomen. De directeur-generaal van de P.T.T. heeft goed gevonden, dat met ingang van 10 Februari, op giro stortingen op postrekening no. 9575 ten behoeve van het Nationale Rampenfonds geen storUngsrechten behoeven te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor de stortingen op girorekening no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen open. dij ken dicht". Het hoofdbestuur van het Indonesische Rode Kruis heeft bekend gemaakt, dat het een beroep doet op de afdelingen van het Rode Kruis in Indo nesië geld en kleding in te zamelen tot leniging van de nood onder de slachtoffers van de overstromin gen. die Nederland en Indonesië hebben geteisterd. Wat er van de inzameling binnenkomt zal gelijke lijk worden verdeeld als steun voor de slachtoffers in binnen- en buitenland. Ook in Nieuw-Guinea zijn steunpostzegels verschenen. De Landsdrukkerij heeft in recordtijd overdrukken vervaardigd. Bin nen enkele dagen zullen de zegels over heel Nieuw- Guinea verkrijgbaar zijn. Het bedrag van ruim één millioen, dat de Neder landse Antillen tot nu toe in totaal bijeengebracht hebben voor de slachtoffers in Nederland, betreft Antilliaanse courant. De opbrengst aldaar heeft dus de twee millioen gulden Ned. courant overschreden Illllllllllllllllltlllllll De bemanning van het Amerikaanse schip South land, dat te Rotterdam ligt, bracht 205 dollar bij een. In aansluiting aan de mededeling inzake een in zameling onder het gehele overheids- en semi-over- heidspersoneel. delen de besturen van de vüf cen- tralen van overheidspersoneel mee, dat zij besloten hebben het personeel op basis van vrijwilligheid dringend aan te bevelen niet alleen over de maand Februari, maar ook over de maanden Maart en April een procent van het salaris af te staan. In dien aan dit verzoek wordt voldaan, dan zal door het personeel in dienst van de Nederlandse over heden een bedrag van ruim 2J4 millioen gulden «'oriien afgestaan. Scandinavische landen. Denemarken heeft tot op heden meer dan 5Vz millioen gulden voor Nederland bijeengebracht. Uit Zweden is gisteren een grote partij nieuwe kleding aangekomen, ingezameld op initiatief van een con fectiefabriek. Amerika. De republikeinse senatoren Taft en Thye hebben Dinsdag een voorstel ingediend overtollige graan voorraden in de V. S. aan de overstroomde gebie der» in Europa te leveren. Voor het vervoer op kosten van de Amerikaanse regering wordt een be drag van tien millioen dollar gevraagd. „The American Joint Distribution Committee" heeft 5000 gulden ter beschikking van het Rampen fonds gesteld. Het Internationale Joodse Hulpcomité „Bnai Brith", heeft de Nederlandse ambassadeur te Wash ington een chèque van 10.000 dollar overhandigd. Frankrijk. De „Secours Catholique" heeft een chèque ter waarde van .12 millioen francs ter beschikking ge steld van het Nederlandse Episcopaat. De Franse autoriteiten in Duitsland hebben de Nederlandse ambassade in Bonn 14 000 gulden over handigd. Het personeel van de Bata-fabrieken in Hellocour. Neuvic en Vernon staan een uur werk loon af. West-Duitsland. De secretaris-generaal van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, prof. Hallstein, heeft de Nederlandse ambassadeur te Bonn, de heer A. Th. Lamping, meegedeeld, dat de Bondsrepubliek bereid is, „voor zolang als nodig is", een groot aan tal locomotieven, vrachtauto's etc. aan Nederland te lenen. De waarde van deze technische hulpver lening wordt op verscheidene millioenen guldens geschat. Venezuela. In de steden Maracaibo en El Cardon zijn, onder de leiding van de consuls van Nederland aldaar, comité's gevormd. 4 Februari was daar reeds een tegenwaarde van 20.000 en 30.000 Amerikaanse dol lars bijeengebracht In de recente wetten, welke de toekom stige opbouw van het sociale en economi sche leven in ons land regelen, te weten de Wet op de Ondernemingsraden en de Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie is de vorm, welke aan de samen werking zal moeten worden gegeven, vast gelegd, terwijl tevens is aangegeven over welke gebieden deze samenwerking zich zal dienen uit te strekken. Het principe van beide wetten is, dat de partners in het economisch leven, zij die in een onderne ming samenwerken, verschillende proble men gezamenlijk zullen bekijken en tot zo'n oplossing brengen, dat in eerste aanleg de onderneming of de bedrijfstak en uit eindelijk de gehele gemeenschap er het meeste mede is gebaat. Wie zijn nu de partners? Uit de wetten is af te leiden: de directie van de onderneming(en) en het personeel: zonder ten aanzien van deze laatste groep een nadere precisering te geven. De groep personeel omvat dus allen van hoog tot laag niet uitzondering van de directie, Is die groep zo amorph, dat een nadere spe cificering niet nodig is? Neen. in de prac tijk bestaat wel degelijk onderscheid, het geen ook in het spraakgebruik tot uiting komt. Heel algemeen en met een niet al te nauwkeurige aanduiding spreekt men hand- en hoofdarbeiders. Deze groepen hebben met elkaar gemeen, dat zij m loon dienst werkzaam zijn. Het zou echter on juist zijn ze over één kam te scheren, om dat zij ontegenzeggelijk evenveel verschil lende als gelijkgerichte belangen hebben, voortspruitend uit de plaats, welke zij in dé onderneming innemen, voortvloeiende uit de functie, welke zij vervullen. Ook de groep hoofdarbeiders is niet ho mogeen. Er is met name in de laatste de cennia een categorie werknemers geko men, welke ter onderscheiding van de handarbeiders zou kunnen worden aange duid met hoofdarbeiders, doch welke in deze groep een aparte plaats inneemt, om dat van de leden uit deze groep een veel sterkere invloed uitgaat op de richting, welke de onderneming inslaat, dan van de hoofdarbeiders in het algemeen kan worden gezegd, Zij staan dadelijk onder de directie; vormen het management, Zo zijn er dus in de onderneming drie groepen te onderscheiden, welke een eigen plaats in de onderneming hebben. In de onderneming werken zij tezamen; zij stre ven er gezamenlijk naar het doel van de onderneming te verwezenlijken, doch doen zulks ieder op hun eigen wijze, overeen komstig de ontvangen opdracht, al naar hun functie. Deze drie groepen zullen ook gezamenlijk de nieuwe opbouw van de sa menleving moeten zien te verwezenlijken, zij zullen vertegenwoordigd moeten zijn in de ondernemingsraad en .zullen hun plaat sen moeten bezetten in de diverse publiek rechtelijke bedrijfsorganen. Geen van hen mag in principe worden uitgesloten, wil men een goed functioneren van deze orga nen niet bij voorbaat zeer bemoeilijken of zelfs geheel onmogelijk maken. De zorg voor een juiste samenstelling van de verschillende organen berust bij' de be- drijfsgenoten zelf. Zij worden door de Wet In staat gesteld zitting te nemen in de on dernemingsraden en in de bedrijfsorganen; zij moeten zelf ervoor zorgen, dat deze or ganen goed worden opgebouwd. De Wet stelt echter eisen ten aanzien van de candidaatstellïng: deze kan slechts ge schieden door representatief geachte ver enigingen. Wel is het mogelijk, dat in de ondernemingsraad eandidaten worden ge steld door ongeorganiseerde leden van het personeel, mits de bepalingen uit het regle ment voor die raad hierin voorzien. Nu wordt dit reglement opgesteld door de be- l de belangen van het hoger perse organen te behartigen of ïïSÜK worden behandeld ooer- eenkomstig zijn menselijk karakter. Dit perl om de belangen van het hoger perso- brengt met zich, dat de arbeider als redelijk wezen wordt ingeschakeld en een rol gaat spelen in de gemeenschap, waaraan hij zijn beste krachten geeft: hem komt een zekere mate van mede- spreken toe. te verdedigen. De vraag of dan de bestaande werkne mersvakorganisaties de eandidaten moeten aanwijzen, moet met evenveel klem worden ontkend. Het hoger personeel heeft nu een maal een speciale positie. Daarvoor zou al kunnen dienen de boven gesignaleerde me ning. dat het hoger personeel aan werkge verskant thuis zou horen. Hoewel zulks., zoals gezegd, zeker niet juist ïs. geeft deze mening wel uiting aan het gevoel, dat het hoger personeel in de onderneming een bij zondere plaats inneemt. Er rest derhalve niets anders, dan dat deze aparte groep tracht haar afzonderlijke plaats in de verschillende organen in te nemen doordat haar eigen vereniging ean didaten kan aanwijzen. Nu kan men het betreuren, -maar deze eigen vereniging is nog eerst onlangs opgericht; zij be staat nauwelijks twee jaar. Toch heeft deze organisatie in sommige sectoren van het bedrijfsleven reeds meer dan de helft van het personeel, dat voor toetreding in aanmerking komt. tot zich zien komen. Dut zulks in andere sectoren nog niet het geval is, komt door de onbekendheid, zowel ten aan zien van het bestaan van de vereniging als met betrekking tot de noodzaak om zich aaneen te sluiten. De tijd om zich te verenigen in de geëigende organisatie drir.gt echter. Het is niet voldoende, dat bepaalde ideeën gemeengoed worden, er moeten ook lieden komen, die achter deze ideeën gaan staan en trachten om deze in daden om te zetten. Indien de katholieke leden van het hoger personeel hun plicht begrijpen, dan kunnen zij, die uit hoofde van hun opleiding en hun capaciteiten, alsmede op grond van hun functie -behoren tot de leidinggevende stand, zich niet er aan onttrekken om ook op het maat schappelijk terrein leiding te geven; om mede te werken aan de uitvoering van de belangrijke sociale wetten. Het wordt hoog tijd dat het gebouw, waarvoor mgr-, dr. Poels de lichtdruk ken heeft verschaft en waarvan een deel reeds is tot stand gekomen, in volle luister wordt afgebouwd door de uitbreiding met en de volledige inge bruikneming van de nog ontbrekende vleugels. Daartoe is nodig, dat de standsorganisaties van de leidinggeven de stand en van de werknemende mid denstand zo worden uitgebouwd, dat deze de belangen van de tot haar beho rende groepen volledig kunnen behar tigen door middel van een eigen be roeps- of vakcentrale en dat in de op bouw van de huidige katholieke vak centrale door een wijziging in de samenstellende delen en van hun rela tieve belangrijkheid bij het bepalen van het uiteindelijke standpunt een zodanige verandering komt, dat deze centrale inderdaad wordt een orgaan van de samenwerkende vakorganisaties uit de verschillende standen, welk or gaan in eerste instantie wellicht op federatieve grondslag kan zijn opge bouwd. Om dit te bereiken is nodig dat de juiste opvatting omtrent de organisatie van alle katholieke werknemers wordt erkend en beleefd. Daartoe is vereist, dat de betrokkenen zich aansluiten bij de hun geëigende standsorganisatie, hetgeen voor het hoger personeel im pliceert, dat het zich aansluit bij de St. Adelbertvereniging en bij de katholieke vereniging van hoger personeel. P. VAN DER ZANDEN, Drs. Ec.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2