Eisenhower s besluit over blokkade der Chinese kust nog niet gevallen Ernstige spanningen in W.-Dnitse liberale partij Partijfunctionaris verdedigt gearresteerde nasds Uit Vaticaanstad Groenland deel van Deense rijk O s c Chefarine A Koje Weer onlusten op eiland EDELMOEDIG LEGER VAN HELPERS IN ITALIË Medeleven en offerzin van Zwitsers zeer groot Vrouwen! Zesde dodenlijst DE TIJD WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Engeland duldt geen belemmeringen van de rechtmatige handel met China John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren te Washington voor de senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen ver schenen. De vergadering werd met gesloten deuren gehouden. Volgens twee leden van de commissie, Alexander Smith en J. Fulbright, heeft Dulles verklaard, dat het „voortijdig" is om thans reeds te spreken over een blokkade van de Chinese kust. De twee senatoren zeiden van oordeel te zijn, dat president Eisenhower nog geen besluit ten aanzien van het Verre Oosten in het algemeen en een blokkade van de Chinese kust in het bijzonder heeft genomen. vloot de Britse regering met bezorgd heid zou vervullen. Hü voegde hieraan toe dat' de Britse regering van mening was dat een dergelijke blokkade niet zou bijdragen tot een spoedige beëindiging van de vijandelijkheden in Korea. Lord Reading legde deze verklaring af naar aanleiding van een vraag of de Snellere wapen leveranties aan Formosa Generaal Omar Bradley, voorzitter .van de Amerikaanse chefs van staven, heeft gisteren verklaard, dat de wapenleve ranties aan Formosa door het militaire hoofdkwartier in een sneller tempo uit gevoerd zullen worden. De republikeinse voorzitter van de senaatscommissie voor de Buitenland se Betrekkingen, senator Alexander Wiley, verklaarde, dat Bradley dit medegedeeld had tijdens een zitting van zijn commissie. Wiley gaf geen verdere bijzonderheden over de ver snelling van het tempo. Hij zei, dat Bradley de senatoren gezegd had, dat de kwestie van een zeeblokkade van communistisch China ,.een zaak van het hoogste staatsmansbeleid was, waarover de president een beslissing moest nemen". Britse bezorgdheid Onze Londense correspondent meldde hedenmorgen telefonisch: De Britse regering, die in het geval van de deneutralisatie van Formosa zich onthield van een publiek protest totdat Amerika unilateraal het besluit nam tegen de zin van Engeland, heeft niet willen wachten op een herhaling van Amerika's eenzijdig optreden inzake een mogelijke maritieme blokkade van Chi na. Gisteren verklaarde namelijk Lord Reading, ondersecretaris van buitenland se zaken, in het Hogerhuis dat een blok kade van China door de Amerikaanse regering bereid was publiekelijk te ver klaren dat zij niet toe zou staan dat be letselen in de weg zouden worden ge legd aan Engelands wettige handel op China en Hongkong. Deze vraag doelde vanzelfsprekend op de mogelijkheid dat vooral de Chinese nationalisten, doch bij een eventuele blokkade van China ook de Amerikanen, Engelse schepen zouden aanhouden en doorzoeken. Lord Reading antwoordde op de hem gestelde vraag dat de regering het onnodig achtte momenteel een dergelijke verklaring af te leggen. Hij herinnerde er evenwel aan dat de Chinese nationalisten, voor dat Eisenhower zijn besluit nam tot de- neutralisatie van Formosa, in enige ge vallen de Engelse handel op China had den bemoeilijkt door het aanhouden van schepen. Doch in elk van deze gevallen had de Britse regering „de vereiste stap pen" genomen om wettige Britse belan gen te beschermen. „Wij zullen", aldus Lord Reading, „ook in de toekomst in deze plicht niet te kort schieten". De arrestatie van de zeven voormalige nazi-functionarissen door de Britse vei ligheidsdienst in West-Duifsland heeft in de liberale Freic Democratische Partei een ernstige spanning teweeggebracht. De partij, die op Adenauer's C.D.U. na de grootste partij in de regeringscoalitie is, heeft zich met kracht verzet tegen de beschuldigingen, dat zij contact zou hebben gezocht met voormalige nazi's en in verbinding zou hebben gestaan met de gearresteerden. Samengaan met Deutsche Partei? De voorzitter van de buitenlandse commissie van de liberale partij, D'Achenbach, heeft zich echter onmid dellijk na de arrestatie van Werner Naumann c s. opgeworpen als verdedi- De overstromingen, die Nederland. België en Zuid-Oost Engeland hebben getroffen, hebben een diepe indruk ge maakt op de H. Vader en Hij heeft dan ook aanstonds opdracht gegeven, zoals men weet, een actie te organiseren, teneinde de slachtoffers van de ramp te hulp -te komen. Mgr. Ferdinando Baldelli heeft in zijn kwaliteit van pre sident van de Internationale Katholieke Conferentie van de Caritas en van de Pauselijke Hulpcommissie een bezoek gebracht aan de overstroomde gebieden om de hulpacties te coördineren, die zowel door zijn eigen organisaties als door de Italiaanse bisdommen en de Italiaanse Katholieke Actie zijn onder nomen. De voorzitter van deze laatste, 'Luigi Gedda, heeft de leden van alle secties opgeroepen het hunne bij te dragen tot de' geest van solidariteit, die zich overal heeft gedpenbaard. De ledeif van het Episcopaat hebben in dit op zicht met elkaar gewedijverd en in Parma heeft men een colonne autobus sen met een keukenwagen beschikbaar gesteld, waarmee priesters, verplegers en sociale werkers naar de getroffen gebieden zullen reizen. Deze materiële hulp is nog versterkt door een groot scheepse openbare gebedsactie, die na een oproep van de Kardinaal-Vicaris in Rome is gehouden teneinde Gods hulp af te smeken voor de slachtoffers en de getroffenen. Hoewel de geest van solidariteit in het grote Katholieke gezin, die veroor zaakt is door de ramp welke Nederland, België en Engeland getroffen heeft, troostvol is, is het nieuws van de rouw en de verwoestingen die de ontketening der natuurkrachten heeft veroorzaakt, niet bevorderlijk geweest voor het her stel van de I-I. Vader, die immers zo gevoelig is voor de slagen waardoor de mensheid getroffen wordt. De Paus moet nog altijd Zijn kamer houden en buiten de pro-staatssecretarissen Tardini en Montini, met wie hij de meest be langrijke en dringende staatszaken be handelt, ontvangt hij niemand. Zijn lijf arts, prof. Galeazzi-Lisï, blijft voortdu rend in de nabijheid, hoewel dit slechts bij wijze van voorzorgsmaatregel ge schiedt, want de toestand van de Paus geeft momenteel geen reden tot onge rustheid. Men wil er zeker van zijn dat de H. Vader volledig herstelt en zijn gezondheid beschermen tegen iedere in zinking, welke onherstelbare gevolgen zou kunnen hebben. De momenteel heersende griep blijkt vooral in het Vaticaan nog al wat slachtoffers te maken waar, in de onmiddellijke om geving van de H. Vader, verscheidene personen aan deze ziekte lijden, onder wie ook de kloosterlingen, die met de kamerdienst van de Paus belast zijn. Intussen stapelen de verzoeken om audiëntie zich op, maar het is nog niet te voorzien wanneer deze kunnen worden ingewilligd. De H. Vader zal immers pas zijn normale werkzaamhe den volledig kunnen hervatten, wan neer ziin arts hem dit toestaat, Welis waar heeft men aangekondigd dat de H. Vader in de Sixtijnse Kapel de plechtige rouwdienst zé. 'bijwonen ter gelegenheid van de veerti'ende sterfdag van Pius XI, maar men heeft Hem niet willen blootstellen aan de vermoeienis- In het nieuwe grondwetsontwerp, dat na een arbeid van zeven jaren bij het Deense parlement is ingediend en waar omtrent, na het parlement, ook het volk zich bij volksstemming zal moeten uit spreken, wordt o-a. bepaald, dat Groen land geen Deense kolonie meer zal zijn, doch als een deel van het Deense ko ninkrijk beschouwd zal worden. In de nieuwe ontwerp-grondwet is voorts omschreven, dat een minister, tegen wie een motie van wantrouwen 'S aangenomen, moet aftreden en be treft het de minister-president, dan moet de gehele regering heengaan. Wel kan over dergelijke moties van wantrouwen de mening van het volk gevraagd worden in de vorm van ver kiezingen. De nieuwe grondwet ver zekert elke valide burger het recht op arbeid tegen behoorlijk loon. Zij laat verder de mogelijkheid open van over dracht van een gedeelte der Deense souvereiniteit aan een internationaal lichaam, dat zou worden opgericht bij overeenkomst met andere landen, In de nieuwe grondwet is ook het vrou welijk opvolgingsrecht op de troon vastgelegd, onder voorrang voor man nelijke afstammelingen van de rege rende souverein. De Paus en de overstro mingsrampen Pius XII smartelijk getroffen door de Jobstijdingen „De Kerk der Stilte" Kerk vervolging in de volks democratieën VJ s®n: die een dergelijke ceremonie toch altijd met zich meebrengt. Twee katholieke manifestaties in volle zin van het woord hebben de laatste dagen de aandacht getrokken. Enerzijds is dat de internationale bid week voor de eenheid der Kerk en aan de andere kant de week voor de „Kerk der stilte." Zoals men weet is het ini tiatief tot de bidweek afkomstig van een Amerikaanse kloosterling. Pater Paul Wattson, die vóór zijn bekering, in 1908 het idee opperde een bidweek te organiseren om de terugkeer van alle gelovigen tot de schaapstal van Christus te bevorderen. Tevoren reeds had pater Wattson met hetzelfde doel een Anglicaanse kloostergemeenschap gesticht. Deze kloostergemeenschap volgde hem naar het katholicisme en vanaf dat oogenblik kreeg deze bidweek een waarlijk oecumenisch karakter. Sedert dit initiatief heeft deze bewe ging zich steeds meer ontwikkeld en ieder jaar nemen er nieuwe groepen Christenen aan deel. Dit jaar droegen de plechtigheden in het kader van de ze bidweek al een heel bijzonder ka rakter door het feit, dat de Paus in zijn recente encycliek „Orientales Eccle- sias" de gelovigen had aangespoord dit jaar niet alleen te bidden voor de een heid van de Christenen, maar ook „op dat de kerkers geopend zullen worden, opdat de ketenen zullen afvallen van zovelen, die gepoogd hebben op held haftige wijze de godsdienstige rechten en instellingen te verdedigen, opdat de christelijke waarheid, de rechtvaardig heid, de eendracht en de vrede, die het hoogste goed zijn, overal zullen zege vieren." Het doel van deze bidweek viel zo in zekere zin samen met dat van de week voor „de Kerk der stilte." Bij de ze tweede manifestatie heeft men zich niet willen beperken tot het strikt-ker- kelijke. Men hééft de aandacht van de hele openbare mening willen richten op het lijden van de gelovigen achter het ijzeren gordijn. Daartoe heeft men af fiches aangebracht op de muren, waar op tegen een donkere achtergrond een ontluisterd altaar te zien was, met ge broken kandelaars, een van de altaar- treden geworpen ciborie, waaruit de hosties over de grond lagen uitgespreid. Deze manifestatie heeft-de communisten verschrikkelijk geërgerd en zij hebben dan ook in hun kranten getracht de opvatting te verdoezelen, dat de Kerk in de volksdemocratieën vervolgd wordt. Een daaruit voortvloeiende po lemiek met de katholieke bladen, met de Osservatore aan het hoofd, heeft dui delijk de ernst en de omvang getoond van de vervolgingen, waaraan de Kerk ten prooi is overal waar het atheïstisch communisme aan de macht is gekomen. De katholieke bladen en vooral a» Osservatore Romano hebben tevens een bres willen schieten in de bewering van de communisten, die willen doen geloven, dat men niet kan zeggen dat de Kerk vervolgd wordt, omdat de ere dienst kan worden uitgeoefend en om dat de leden van de geestelijkheid door de autoriteiten bezoldigd worden. In het Vaticaanse blad herinnert Federico Alessandrini eraan, dat deze bewerin gen eerder tot de liberalen, dan tot de katholieken gericht zijn. „De liberalen immers" zegt hij „zijn van mening dat de vrijheid van godsdienst slecht? berust op de mogelijkheid om ter ker ke te gaan, de Mis te horen en de sa cramenten te ontvangen." Maar hij ver volgt: „Dit is slechts één aspect van dp vrijheid van godsdienst. Het andere ir de vrijheid om volgens het geloof te onderrichten en op te voeden en te le ven overeenkomstig deze leer. Voor de volksdemocratieën is dit echter poli tiek. De waarheid is slechts, dat in deze .„nieuwe democratieën" de gods diénst aan banden wordt gelegd en in toenemende mate en met een onverbid delijke hardnekkigheid- wordt verstikt. Temidden van deze onophoudelijk groeiende nood lijdt dé Kerk en wordt Zij tot zwijgen gedwongen. De leugen/ en het cynisme, die in de communisti- •sche propaganda hand in hand gaan, zijn niet voldoende om dit feit te ont zenuwen. A R a?.?ua«aapy 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen (alen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n 4ije doet wonderen ger der gearresteerden. Daardoor is het partijbestuur in een moeilijke situatie geraakt. Achenbach heeft daardoor zelf het bewijs geleverd dat er wel degelijk nauwe relaties hebben bestaan tussen de nazi's en de F.D.P. In het hoofdbestuur van de liberale partij wordt, nu een felle strijd om Achenbach uitgevochten. Partijleiders als Vice-kanselier Blycher en de Ham- burgse dr. Schafer hebben zich ertegen verweerd, dat Achenbach de verdedi ging der beschuldigden op zich zou nemen zolang hij een zo belangrijke functie in de partij bekleedt. Tegen de sterk rechtse invloed van de omstreden afdeling Noord-Riinland-Westfalen, on der leiding van dr. Friedrich Middel- hauve, bleken zij echter niet ongewas sen en moesten ten slotte toestemmen in een compromis, waarbij Achenbach tenminste voor de tijd van de behande ling der Naumann-affaire zijn partij - functie moest neerleggen. Achenbach zelf blijft zich hiertegen echter met hand en tand verzetten. De Duitse pers heeft over de per soon van deze functionaris herhaalde lijk documenten gepubliceerd, die zijn actief deelnemen aan jodendeportaties zouden moeten bewijzen. In ziin functie van politiek adviseur van de Duitse gezant Abetz in Parijs deed Achenbach volgens deze documenten aan Berlijn de mededeling, dat 2000 Joden naar het Oosten zouden wor den gedeporteerd als maatregel van vergelding voor een mooird op twee Duitse officieren. Volgens de „Deutsche Zeitung" is Achenbach in dit geding de hand boven het hoofd gehouden, door de Bondsminister van Justitie, dr, Dehler. Volgens hetzelfde blad had minister Dehler ook de bedoeling ge had de leider der gearresteerde nazi's daags voor de arrestatie te ontvangen, hetgeen echter op het laatste ogen blik verhinderd werd. In de Duitse pers wordt de vraag op geworpen of de weigering der liberale partij in Noord-RijnlandWestfalen om Achenbach te laten vallen niet tot een splitsing in de partij op federaal niveau zal leiden. De mógelijkheid van zulk een splitsing werd reeds bij de laatste partijdag in BadJSms onder het oog ge zien. Dr. Middelhauve. die de ziel der rechtse beweging in de FDP is, heeft er in zijn eerste optreden voor de buiten landse pers geen twijfel aan gelaten, dat hij vast besloten is voort te gaan om voormalige nazi's aan te trekken. Middelhauve heeft intussen verklaard, er tegen te zullen waken, dat deze nazi's het heft in handen zouden nemen in de überale partij. Verder verklaarde Mid delhauve zijn pogingen te zullen blijven voortzetten om zijn partij samen te doen gaan met de Deutsche Partei, de kleinste partij van de regeringscoalitie. Naar zijn mening dienden in de Bonds republiek drie partijen te bestaan: een socialistische partij, die „voorlopig on misbaar bestanddeel" van het politieke leven zou blijven, een christelijke par tij. die een eenheid zou kunnen blijven zolang een krachtige figuur als dr. Adenauer de heterogene delen dezer partij samenhield, en een rechtse partij van liberalen en conservatieven. 1 dode, 38 gewonden Eén communistische krijgsgevangene is om het leven gekomen en 38 anderen hebben verwondingen opgelopen, toen Maandag op Koje de bewakingstroepen met geweld een poging om onrust te verwekken onderdrukten. Volgens een bekendmaking van het commando-krijgsgevangenen op het eiland Koje, begonnen gisteren de Noord-Koreanen luide communistische strijdliederen te zingen in weerwil van het desbetreffend schriftelijke verbod. Onmiddellijk werden Amerikaanse en Zuid-Koreaanse wachten naar het blok gezonden, om de gevangenen tot kalmte te brengen. Woorden hielpen echter niet en traangasbommen werden met stenen beantwoord. Tenslotte moesten de bewa kers van hun wapens gebruik maken om zich toegang tot het blok te verschaffen en de orde te herstellen, De krijgsge vangenen waren kennelijk op een aan val voorbereid geweest, want in de zalen lagen grote hoeveelheden stenen opge slagen, terwijl zji lakens voor de ramen gehangen hadden om het traangas bui ten te houden. Ook stonden overal em mers zeepwater om de uitwerking van het traangas te neutraliseren. Volgens het commando had de ongehoorzaam heid kennelijk ten doel de kracht van de bewakers te testen en nieuwe inci denten te veroorzaken. Organisatie van neo- Nazi's ontbonden De West-Duitse regering heeft de ont binding bevolen van het „Freikorps Deutscliland", een uiterst rechtse orga nisatie. Vier leiders zijn gearresteerd. Onder hen bevinden zich een vroegere Gauleiter, Frauen.fold genaamd, en de voorzitter van de V.JJVuderschaft", een vereniging van otro-striirfers. Voorts is een bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd tegen dr. Gustav Scheel, oud studentenleider, die vorige maand door de Britten is gearresteerd samen met de groep-Naumann, verdacht van land verraad. Bij 35 leden van het „Freikorps" i; huiszoeking verricht. Het korps telde „1.000 en misschien wel 2,000" leden, voornamelijk in het Noorden van het land, zo is van officiële zijde ver klaard. Het is ontbonden op'grond van artikel 9 van de Grondwet, dat gaat over de bescherming van de constitu tionele orde. Het kabinet noemt het korps een neo- Nazi- en para-militaire organisatie, die zich nog steeds gebonden acht door de eed van trouw aan Hitler en die groot admiraal Karl Doenitz als het wettige staatshoofd beschouwt. (Doenitz zit een gevangenisstraf van tien jaar uit wegens oorlogsmisdaden.! Het korps stelde zich ten doel zich zonodig met geweld van de macht meester te maken en een „Duitse 'democratie" te stichten na een volksstemming. Churchill tegen kortere diensttijd (Telefonisch van onze Londense correspondent). LONDEN, hedenmorgen. De heer Shinwell, voormalige minis ter van defensie, beijvert zich reeds ge ruime tijd voor het beperken van de duur van d'e dienstplicht in Engeland, welke 2 jaar bedraagt. Deze agitatie van de heer Shinwell is van louter po litieke aard, want de heer Shinwell weet beter dan enig ander van zijn col lega's dat Groot-Brittannië niet slechts de verplichtingen heeft na te komen welke het gemeen heeft met andere na ties, doch dat het als koloniale mogend heid meer legers nodig heeft dan an ders het geval zou zijn. Toen dan ook gisteren Shinwell terugkeerde tot de aanval, werd Churchill boos en ant- •rdde, cïat niets rampzaliger zou kunnen zijn voor Engeland dan op dit ogenblik de dienstplicht te bekorten. Het zou wanhoop verwekken in de gehele vrije wereld. Shinwell beriep zich op Churchill's verklaring van October van het vorig jaar toen de premier als zijn mening had gegeven d'at hij een derde wereldoorlog niet waarschijnlijk achtte. Doch Churchill zeide dat niemand zoiets met zekerheid kon beweren, doch in dien het waar was dat het gevaar voor een derde wereldoorlog verminderd' was, dit te danken was aan de militaire in spanning van Engeland, Amerika en de Europese bondgenoten. Raad van Europa In parlementaire kringente Bonn is gisteren vernomen dat West-Duitse parlementsleden bin nenkort formeel zullen voorstellen een bijzondere bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de Raad van Europa bijeen te roepen om te spreken over de overstromingsramp en de toestand van de Oost-Duitse vluchtelingen. De voormalige Duitse generaal Walter Kuntze, een van Hitler's voor naamste militaire leiders in de Balkan,, is op medische advies ontslagen uit de Amerikaanse gevangenis voor oorlogs misdadigers in Landsberg. Kuntze werd in Neurenberg veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Eén millioen lire aan giften bij de Nederlandse gezant De in Rome verblijvende Nederlan ders, die bij hét vernemen van de be richten over de watersnood zeer terneer geslagen waren, voelen zich op dit ogen blik getroost door de warme sympathie waarmede de Romeinen bet leed. dat over het vaderland is gekomen, oprecht cn met edelmoedigheid delen. Nauwe lijks was tot de Italiaanse bevolking de omvang van de ramp doorgedrongen, of in eenieder kwam spontaan de drang op te helpen, te gever., te troosten. Aan het hoofd van dit edelmoedig le ger van helpers staat Z. H. de Paus zelf, Die, nauwelijks van het onheil in kennis gesteld, de Apostolische Inter nuntius in Den Haag opdroeg alles in het werk. te stellen om zoveel mogelijk Neem 'egen 2;/!hci(a S REQUIEMMIS TE FRIBOURG (Van een correspondent) Maandagmorgen werd in Fribourg in meer dan een opzicht het Nijmegen van katholiek Zwitserland op het graf van Petrus Canislus een plechtige Requiemmis opgedragen voor de slachtoffers van de overstromingsramp. De H. Mis werd opge dragen door de Nederlandse pater J. Ver- paaien S.C.J., die werd geassisteerd door een Engelse Benedictijn als diaken en een Belgische Marianist als subdiaken. Deze plechtigheid trok veel belangstel ling, niet alleen van de Nederlandse, En gelse en Belgische families hier in de stad. maar ook van de Zwitsers zelf. Het Zwitserse volk beeft begrepen dat er geholpen moet worden en langs officiële weg is er reeds meer dan vier millioen op gebracht. Schoolkinderen organiseren uit eigen beweging geldinzamelingen op school. Verkenners staan op de drukke'punten van de stad met de grootste kookpot uit hun kampuitrusting om het geld van de bur gers te ontvangen, in alle kerken van het Bisdom Fribourg-Genève-Lausanne zijn gis teren collectes gehouden voor de noodlij dende gebieden; de directeur van de Ca ritas weet geen raad met alles wat. hij bin nenkrijgt voor het getroffen Holland. Advertentie J oegoslavisch-T urks- Grieks verdrag Ondertekening op IS Maart Op 15 Maart zal Joegoslavië te Ankara een vriendschapsverdrag met Grieken land en Turkije tekenen, aldus heeft een betrouwbare Turkse woordvoerder gis teren te Istanboel aan Associated Press medegedeeld. De woordvoerder, wiens identiteit niet onthuld kan worden, zei, dat het verdrag geen militaire clausules zou bevatten, maar dat volgens de ver wachtingen in Mei of Juni een tweede overeenkomst getekend zou worden, waarin een regeling voor de wederzijd se verdediging vervat zou zijn. Foster Dulles dringt aan op E.D.G. „Ik heb tydens myn bezoek aan Euro pa ervaren, dat de Europese landen ge neigd zyn voort te gaan met het vormen ener verdedigingsgemeenschap, hetgeen evenwel gepaard gaat met vrees voor het doen van de eerste stap," verklaar de de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, gisteren in een uiteenzetting voor de commissie voor Buitenlandse Betrekkingen van de Amerikaanses Senaat. Zo overweldigend groot zijn het medele ven en de offerzin van het Zwitserse volk. dat wij, handjevol Nederlanders, bijeen gekomen om te zien wat wij konden doen, tot bet besluit moesten komen, dat niets te doen overbleef, dan namens c landgenoten onze dankbaarheid te tonen. Bomaanslag op Sovjet legatie te Tel Aviv Dertig personen gearresteerd In het gebouw van het Russische zantschap te Tel Aviv, zijn de echtge note van deRussische gezant in Israël en twee leden vsjn de ïegatiestaf gewond bij een bomaanslag. De aanslag wordt in Tel Avivbeschouwd als eén protest tegen de anti-Zionistische insinuaties die door Russische autoriteiten in Mos kou zyn geuit in verband met het zo genaamde „complot der artsen'. I-Iet gebouw werd ernstig beschadigd. Een vertrek is geheel vernield, een tweede gedeeltelijk. Een belendend perceel liep eveneens schade op. Tot heden heeft de politie een dertig tal personen gearresteerd, onder wie de leider, van de „anti-communistische bond". De Israëlische premier. David Ben Goerion, die Maandag in Jeruzalem een spoedzitting heeft bijgewoond van het kabinet over de veiligheid, heeft besloten voorlopig in Jeruzalem te blijven en de supervisie op zich te ne men van alle stappen, die zouden kun nen leiden om een einde te maken aan de gevaarlijke terroristische anti-Russi- scl.e werkzaamheid. de nood van de getroffenen, en vooral van de getroffen kinderen, te lenigen. De H. Vader heeft ook terstond de Pau selijke Commissie van Bijstand bevolen alle kinderkolonies, welke verleden zo- enkele honderdduizenden Italiaan se kinderen gedurende vier weken heb ben gehuisvest, geheel ter beschikking van de noodlijdende Nederlandse kin deren te stellen. De Nederlandse rege ring echter heeft, zoals gemeld, ge ineend, dit aanbod voorlopig niet te mogen aannemen, omdat zowel de ge troffenen als de helpers er de voorkeur aan geven de kinderen in eigen gezins verband te doen blijven. Ook de Vicaris-Generaal van Vati caanstad, Z. II Exc, Mgr. Van Lierde, heeft een oproep tot de gelovigen in zijn gebied gericht. De ledert van de vrouwelijke en mannelijke afdeling van de Katholieke Actie van Vaticaan stad brachten persoonlijk een bezoek bij de meer dan 900 gelovigen van Vati caanstad om er geld en goederen in te zamelen. Mgr. Van Lierde verklaarde, dat hij diep getroffen was door de edel moedigheid, waarmede de bewoners van Vaticaanstad zijn oproep hebben beant woord. Slechts twee dagen na het bekend worden van de ramp waren de initia tieven tot hulpverlening in Italië niet meer te tellen. De Italiaanse radio, waarvan de luisteraars reeds sedert ja ren gewend zijn aan weldadigheids- acties, die bij verschillende gelegenhe den door de .radio worden georgani seerd, roept tot zes maal per dag haar luisteraars op tot vrijgevigheid, 48 uren na de eerste oproep overschreden de uit h.et gehele land binnengekomen gif ten de 50 millioen lire. Daarbij komt dan nog. dat allerlei verenigingen van arbeiders en vakorga nisaties van industriëlen, winkeliers, kortom van alle klassen en standen van de" bevolking, ook een oproep tot hun leden hebben gedaan En dit met een succes, dat alle verwachtingen over treft, Al deze oproepen en aansporingen blijken allerminst tevergeefs gedaan te worden, want sedert Dinsdagavond is in het Nederlandse gezantschap te Rome meer dan één millioen lire aan giften door de gevers persoonlijk gebracht. Naast deze inderdaad nationale geld inzameling staat de inzameling van kle dingstukken. dekens, levensmiddelen en andere voorwerpen, waaraan onder de daklozen gebrek bestaat. Om dit spontaan helpen nog te ver volledigen, heeft minister-president De Gasperi Woensdagavond na de nieuws berichten via de radio persoonlyk een oproep tot het Italiaanse volk willen richten. Ook hij heeft in een zeer hoog staande toespraak de tastbare bewijzen gevraagd van de solidariteit der Euro pese gemeenschap. Inderdaad heeft Italië deze solidari teit getoond. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijn lijke tijden. Zij kunnen deze aanmerke lijk verlichten, ja, die pijnen doen ver dwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft gisteren de zesde lijst van slachtoffers van de waters nood uitgegeven Het Ned. Roode Kruis kan ook nu weer in verband met de om standigheden waaronder d'e gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het is dus mogelijk, dat een en kele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. HALSTEREN: Paulus, Cornelia, geb. 5.5.52 te Malsteren, laatste adres: B. 325; Raats, Petrus, geb. 17.12.84 te Halsteren, weduwnaar, laatste adres: B. 308; Ver- burgt, Anna Cornelia, geb. 19.7,1865 te Hal steren, laatste adres: B. 316 wed. van Cor nells de Krom. KORTGENE: Janse. Krijn, laatste adres: Torendijk; Van Boven, Stoffehna, echtge note van Willem Westerweel, .laatste adres: Torendijk; De Looff, Adriana. laatste adres; Hoofdstraat; mevrouw Jdcobs—Keydenier, Monica Baldwin: Ik sprong over de muur Vertaling J. W. Hofstra V» 97 Mijn Schotse dokter waarschuwde mij, norser dan ooit, dat mij nog veel meer ellende te wachten zou staan als ik er niet een tijdje tussen uit zou trekken om rust te nemen. Daar er niemand was die mij zou kunnen oppassen als ik ziek werd, trok de gedachte daaraan mij allerminst aan. Ik liet mij dus, niet zonder moeite, van mijn verplichtingen als burgerlijk vrij willigster ontslaan en begon maatrege len te treffen, Er ontstond een druk schriftelijk en telegrafisch verkeer tus sen mijzelf en A.B. Tenslotte pakte ik mijn koffers, die nu duidelijk de spo ren van veelvuldig gebruik begonnen te vertonen en nam een taxi naar Victoria. Mijn zoveelste treinreis. Ik had wel een massa bijgeleerd sinds ik twee jaar ge leden in mijn eentje dezelfde veelbewo gen .tocht had ondernomen. Mijn Lon dense episode was ten einde. Tante ver welkomde mij bij de deur en ik werd wederom het slachtoffer van de neer slachtigheid die mij altijd in. Sussex overvalt. Buiten hadden de hagedoornstruiken hun bruidskleed aangetrokken. In alle tuinen stonden de seringen en goudenre gens volop in bloei, maar de hitte was verschrikkelijk. Bovendien leek de ge hele streek wel één groot legerkamp. Soldaten, tanks, vrachtwagens en de reusachtige gesloten huizenhoge vehi kels die ook al tot Londen waren'door gedrongen, versperden de wegen. De hittegolf en de zenuwstemming die aan de dagen voor de invasie vooraf gingen waren bij tijden haast onverdraaglijk, 's Nachts liet de vijand zijn bommen val len. Het donderend lawaai van de hevige luchtgevechten boven mijn hoofd maak te slapen onmogelijk en vergrootte nog het verschrikkelijk gevoel van spanning Bijna onmiddellijk na mijn aankomst in Sussex namen er zulke ontzagwek kende gebeurtenissen een aanvang dat een mens practiseli ophield een eigen leven te hebben, Iedereen verkeerde in de grootste opwinding. Men griste el kaar de kranten uit de handen, kwam nauwelijks bij de radio vandaan, waar uit de omroepers de koortsachtige ver slagen van de laatste heldhaftige oor logsverrichtingen de wereld inzonden. Midden Juni vroeg een andere tante mij te. komen logeren. Zij woonde in Hove, wat ik altijd een afschuwelijke plaats heb gevonden, en haar gezond: heidstoestand was zo slecht dat zij slechts bij uitzondering het gezelschap van andere mensen om zich heen kon verdi-agen. Mijn afkeer voor Hove is bijna abnor maal, Wanneer ik er noodzakelijk zy'n moet probeer ik zoveel mogelijk mijn ogen dicht te houden. Zodoende blijven mij een massa dingen waarvan ik ver schoond wens te blijven bespaard. Deze houding leidt onvermijdelijk tot een zekere ingekeerdheid, Wie schetst echter mijn verbazing toen er. zodra ik mijzelf met afkeer van mijn omgeving had afgewend en de deur van mijn innerlijke vesting met 'n slag had dichtgeworpen, in mijn, wat naar ik meen tegenwoordig bekend staat als on derbewustzijn, iets als een ziedende hek senketel begon te borrelen en zich met. alle macht een uitweg zocht. .Dit kon slechts op één manier geschieden. Ik zette mij aan een schrijftafel, nam een pen en begon te schrijven En zo, dames en heren, ontstonden de eerste hoofdstukken van dit boek. De wetenschap dat ik ongestoord en net zolang als ik wilde kon blijven zit ten schrijven was een hemelse gewaar wording voor mij. Eén van de ergste dingen van het kloosterleven had ik gevonden, dat men voortdurend op het eerste teken van de bel van bezigheden moest veranderen Bovendien was het feit dat men volgens de Regel ook verplicht was zijn gedach ten aan banden te leggen' voor iemand, die zoals ik met een zeer levendige verbeeldingskracht was gezegend, of gevloekt, een zware beproeving. .De zwaarste strijd had ik altijd te voeren: a) bij het inwendig gebed, bl tijdens de lange uren van het H. Officie en c) 's avonds voor ik slapen ging natuur lijk de momenten waarop de Regel van je eiste dat je met geen andere dan „geestelijke" zaken zou bezig zijn. Ik had ogenblikken geleend waarop 't mij bijna ónmogelijk was geweest mijn eigen gedachten niet de vrije loop te la ten. Als ik neerknielde om te bidden scheen dit het sein te zy'n voor allerlei aantrekkelijke ideeën zich in mijn hoofd te gaan vastzetten. Intriges voor verha len, gegevens voor opstellen, begin- en sluitregels van hoofdstukken, boeiende situaties aardige stukjes dialoog, zelfs versresrels en ideeën voor toneelstuk ken, De lucht om mij heen scheen als het ware vervuld van dit soort literaire grappenmakerijen. Elgar ondervond het zelfde met muziek, 't Zat in de lucht om je heen; je behoefde slechts je hand uit te steken en er naar te grijpen Ik klaag de hierover eens mijn nood bij een oude, wijze zuster, naar wie de Novicen- meesteres mij had toegestuurd. Bij ons in het klooster moesten namelijk op de vigiliedagen van hoge feesten de novi cen aan een lid van de communiteit, dat in hoog aanzien stond en dat haar werd aangewezen, gaan vragen wat deze op haar had aan te merken. Meestal vond ik dit soort gesprekken vreselijk. Het ging allemaal zo formeel dat je zelden tot een werkelijk onge dwongen gesprek kwam. Bovendien wist je, dat er van alles wat je had ge zegd zorgvuldig aantekening werd ge houden, en dat dit duchtig meetelde wanneer de betrokken persoon haat stem op je moest uitbrengen wannec-r het er om ging of je' je Geloften mocht afleggen of niet. Met deze zuster was het echter iets anders. Ik kende haar slechts oppervlak kig, maar er waren mij toch bepaalde dingen aan haar opgevallen dio ik nie) anders kon dan bewonderen. Zij stond in de communiteit bekend als zijnde een beetje „afwezig", hetgeen met zich mee bracht dat zij vaak ergens te laat kwam Dit bracht dp arme ziel 'in de meest pijnlijke situaties, doch mijn scherpe jeugdige ogen hadden opgemerkt, dat zij elke aanleiding tot vernedering met beide handen en vol vreugde accepteer de. Toen ik naast haar op mijn knieën plofte in het kale celletje, waar ten gebruike van de gehele communiteit oud napier, touw en kartonnen doosjes wer den opgeborgen/fronste zij 't voorhoofd met de borstelige grijze wenkbrauwen. Zij scheen zich niet erg met haar positie te kunnen verzoenen, maar lachte toch half geamuseerd. laatste adres: Torendijk; Nijsse, Cornells Pieter; Weys, Elisabeth, geb. 2.8 50 laatste adres: Cats Annapolder 18. MIDDELHARNIS: Aanvullingen van per sonalia in 4e lijst, cï.d 7 2.53, blz. 2. over leden dd, 1.2,53; Kranse, Maria, geb, 6.7.96 te Middelharms, laatste adres: Waterweg 91; VroegincJewey, Fransje, geb. 28.7.72, echtgenote van Arend Kranse, laatste adres: Waterweg' 91; Van der Sluis, Neeltje, geb. 12.3.81 te Sommelsdijk, echtgenote van Ja cob van Koote, laatste adres: Waterweg 43; Vis, Leendert, geb. 9.2.05, laatste adres: Oostvoorgors 39: Breeman, Huiberdina, ge boren 15.11.68 te Middelharnis, echtgenote van Leendert Driesche, laatste adres: Oost voorgors 12: Nette, Hendrikus, geb. 9.10.14 te Veur. woonwagenbewoner: Van Wezel, Aren Leendert, geb. 25.10.89 te Middelhar nis, laatste adres: Oostvoorgors 32. NIEUWERKERK: Scholten, Jebbigie, geb. 8.11,1944; Scholten, Hendrikus Johan nes Hermanus, geb. 1.6.48; Scholten, Elisa- geb. 24.12,52. beth Cornelia, OUDELANDE. Te Goes geïdentificeerd: Jansens, Cornelia Adriana, geb. 20,10.75 te Oudelande, echtgenote van Joh. Mol, laat ste adres Oudelande B 9; Mol, Johannes, geb 13.4.75, echtgenoot van Jansens, Cor nelia Adrians, laatste adres Oudelande B.9; De Jager, Jan, geb, 6,11.76, laatste adres Oudelande B 68. fj' PHILIPS LAND. Begraven: Kunst, Willem, ongeveer 82 jaar, laatste adres Achterstraat 1. RILLAND-BATII: Dronkers, Dirk, onge veer 90 jaar, laatste adres Bath: Dronkers, Johanna, ongeveer 91 jaar. laatste adres Bath; Nysse, Foort, ongeveer 18 jaar: Nijs se, Pieternella, ongeveer 20 jaar; Nijsse, Catharina, ongeveer 15 jaar; wed. A. Blok- Kneger, laatste adres A. Buteijnweg; mevr De Bokx-Schrier, laatste adres Zimmer- manpolder; Cijsow, A.. laatste adres Hoofd weg; De Goffati, J. S„ burgemeester; mevr. Van Zwienen-v. d. Maas, laatste adres 2e weg bij R.K. Klooster. STAVENISSE; Stoel, Jacob, geb, 24,9.72 te Kerkwerve, laatste adrgs Bos A 41; Mol, Cornelia Adriana, geb. 12.10.36 te Stave- nisse, dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf, laatste adres Kerkstraat A 306 A: Hage, Leendert, geb. 27.12.07 te Stavenisse, echtgenoot van Wil- helmina Janna Sonke, laatste adres Kerk straat A 310; Van Zulen, Neeltje Cornelia, geb. 14.10.39 te Stavenisse, dochter van Adriaan Jacob van Zuien en Janna Pieter nella Stoutjesdijk, laatste adres Kerkstraat A 319; Noerland, JacobusMartinus, geb. 25.10,96 te Stavenisse, echtgenoot, van Maria Flerens, laatste adres Kerkstraat A 330; Luyk, Johanna, geb. 29.7.67 te Stavenisse, weduwe van Arie Hage, laatste adres Post- straat A 378; Hage, Johanna Pieternella, geb, 20.9.29 te Stavenisse, dochter van Pie ter Johannes Hage en Pieternella Jozina Koeman, laatste adres Molenpad A 200. STEENBERGEN. Geïdentificeerd en be graven: De Groot, Adriana Cornelia, geb. 4.4.98 te Wouw, gehuwd met Dekkers, laat ste adres Kleisedijk 25: Heijligers, Adria- nus, geb. 20.7.94 te Steenbergen, laatste I adres: Koeveringsedtjk 23; Heijligers, Jo hanna Maria, geb. 8.10.23 te Halsteren, laat ste adres Koeveringsedyk 23.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2