Slachtoffers hebben ook «.liefde dienst van het gebed" nodig Reddingsbrigade van 's-Gravenzande redde mensen en vee r 7 DE MAASBODE WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Mgr G. P. J. v.d. Burg richt zich tot „Stille' Omgangers" Mgr G. P. J. v. d. Burg, deken van Am sterdam en geestelijk moderator van het Gezelschap van de Stille Omgang, heeft de volgende boodschap tot alle leden van het Genootschap gericht: „Ontroerend en bewonderendswaardig heeft ons vólk de helpende hand gereikt aan de zwaargetroffenen door de ver schrikkelijke watersnood. Wat aan kleding, dekking, voedsel geldelijke bijdragen en persoonlijke hulpbetoon wordt en is ge offerd overtreft de stoutste verwachtin gen. Terecht hebben de christelijke kerken in Nederland de gelovigen erop gewezen, dat er iets is, dat de slachtoffers nog meer dan materiële zorgen behoeven, hoezeer deze overigens ook nodig zijn: de liefde dienst n.l. van het gebed. In verband hiermee zullen wij, katho lieken, ons erop moeten bezinnen of wij voor onze getroffen medemensen, overle denen zowel als overlevenden, in deze on noemlijk zware dagen wel genoeg bidden;- bidden om de eeuwige vrede voor de over ledenen, bidden om kracht en troost voor de overlevenden. Binnenkort trekken de Stille-Omgangers weer op om hun hulde te brengen aan Jesus in Zijn H. Sacrament van Mirakel. Hoevelen van de nu geslagenen hadden zich die nacht reeds voorgesteld als een misschien zelfs jaarlijkse bijdrage aan de verering van het H. Mirakelsacrament, "Waardoor Christus reeds zes eeuwen lang In en buiten Amsterdam hulp in nood en ellende en genezing voor alle denkbare gewonden biedt. Helaas, velen znllen in Maart a.s. niet kunnen meedoen aan het stille biddend processïoneren langs de oude bcêweg. Wü zullen hen missen maar zij mogen op ons rekenen. De intentie van de Stille Omgang 1953 wordt gewijzigd. Wij zullen de Stille Om gang houden en dit gehele jaar voor de zelfde intentie veel blijven bidden: „Dat God de overleden slachtoffers van de wa tersnood de eeuwige vrede geve, en aan de overlevenden kracht en troost". Met deze bede in het hart en op de lip pen zullen de tienduizenden optrekken, in de geest de getroffenen meedragend tot voor de troon van Jesus Eucharisticus. Hier hebben eeuwenlang de katholieken hun zieken gebracht, hier schreiden zij hun angsten en pijnen uit en verborgen al hun leed in Jesus' hart. Dat gaan wij nu ook doen in de nachten van de Stille Om gang, aan Jesus aanbiedend al het verdriet der geslagenen tezamen met al ons leed omwille van Zijn lijden". K.L.M. maakte 1000 verticale luchtfoto's Overzicht van het gehele rampgebied Het fototechnisch en cartografisch be drijf van de K.L.M. heeft Zaterdag en Maandag het rampgebied in verticale luchtfoto's vastgelegd. Dit is geschied ten behoeve van de Rijkswaterstaat, ten einde op korte termijn een inventarisatie te hebben van het aantal dijkdoorbraken van de randdijken en hun ligging. De stereo scopische beelden geven hierin een nauw keurig inzicht. Zij maken het mogelijk te berekenen hoeveel kubieke meter grond nodig is voor de herstelwerkzaamheden _en dergelijke. Alle randdijken zijn van het K.L.M.- fotovliegtuig uit gefotografeerd, zodat de aan elkaar gevoegde foto's een overzicht geven van het gehele gebied. Zaterdag jL toen vijfzesde gedeelte van ,het gebied was vastgelegd, heeft de sneeuw de herkenning van het landschap ver gemakkelijkt. Aangezien de foto's soms nl. ook het onder water liggende land laten zien, kon men nu onmiddellijk constateren welke gedeelten boven het water uit steken. De luchtfoto's geven ook aanwij zingen betreffende zwakke punten in de dijken. Deze punten zijn op de grond moeilijk te constateren. In totaal zijn bijna duizend foto's gemaakt. Prins bezocht Raamsdonksveer Omstreeks het middaguur heeft Z.K.H. Prins Bernhard gisteren met een hef- schroefvliegtuig een bezoek gebracht aan Raamsdonksveer. De helicopter landde midden in het dorp Raamsdonlc. Burge meester J. H. M. Prinsen gaf de hoge be zoeker een overzicht van de situatie, waar in de gemeente thans verkeert. Ongeveer 50 huizen zijn in deze gemeente onbewoon baar geraakt. Het uitbreidingsplan, dat geprojecteerd is in de 15 H.A. grote Boter- polder, hoopt men binnen een jaar weer in zoverre gereed te hebben, dat de werk zaamheden normaal kunnen worden voort gezet. Genoemde polder is thans met enkele aangevoerde pompen nagenoeg drooggemalen. Raamsdonksveer telt thans een honderd tal evacué's uit eigen en andere gemeen ten, o.a. Hank en enige Zeeuwse dorpen. De Prins heeft verder in Raamsdonksveer de school bezocht, waar evacué's zijn ge huisvest. Ook heeft hij een kijkje genomen in het gebouw, waar geschonken kleding stukken worden gesorteerd. Opbrengst collecten geheel voor Rampen fonds Er lopen geruchten als zou een deel van de opbrengst der collecten, welke Zondag gehouden zijn in de katholieke kerken, be6temd worden voor H.H. Missen en andere doel einden. Naar wij van de meest bevoegde zijde vernemen, zijn deze geruchten te enenmale onjuist. De opbrengst van de collecten in de katholieke kerken gaat in haar ge heel naar het Nationaal Rampen fonds. Rampenfonds verbetert organisatie Twee commissies ingesteld Naar wij vernemen is het bestuur van het Nationaal Rampenfonds bezig met het uitbouwen en verbeteren der. organisatie, zodat ook enige controle kan worden ver kregen op alles wat in naam of ten bate van het Rampenfonds wordt ondernomen en opgezet. Van het ministerie van Justitie is reeds een missive naar de burgemees ters uitgegaan, die voorschriften inhoudt -met betrekking tot loterijen, welke even tueel ten bate van het Rampenfonds wor den georganiseerd. •Het Rampenfonds heeft Maandag een commissie ingesteld, die de kwestie zal bestuderen van de vergoeding voor door de watersnood veroorzaakte huisraad- schade. Aan deze commissie is opgedra gen op korte termijn verslag uit te bren gen. Ook werd een commissie benoemd, die advies zal uitbrengen over de in het noodgebied te nemen maatregelen be treffende het maatschappelijk werk. Het heeft nog geen zin aan het fonds brieven te schrijven met het verzoek voor een schade-uitkering in aanmerking te komen. Geëvacueerd jongetje verdronken Gisteren is in Kwintsheul in liet Westland de 10-jarige P., af komstig uit Nieuwe Tonge en ge- evaeueerd hij de lieer K. te Kwints heul, in een sloot gevallen en ver dronken. MGR BALDELLI IN ONS LAND Mgr Baldelli, directeur van het Pause lijk Missiewerk, is uit Brussel in Den Haag aangekomen. Hij heeft Maandag een rondvlucht gemaakt boven de geteisterde gebieden. Ook bracht hij een bezoek aan mgr dr B. J. Alfrink, coadjutor van de aartsbisschop van Utrecht en aan mr F. J. T'n. M. van Thiel, minister van Maat schappelijk Werk, die de hulpacties coördi neert. Gistermiddag is mgr Baldelli naar België vertrokken. VOOR HET RAMPEN FONDS Girostortingen kosteloos De directeur-generaal van de P.T.T. heeft goedgevonden, dat met ingang van gisteren op girostortingen op postrekening no. 9575 ten behoeve van het Nationale Rampenfonds geen stortingsrechten be hoeven te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor de stortingen op giro rekening no. 17 ten behoeve van de radio actie „Beurzen Open Dijken dicht". HOUT UIT FRANKRIJK VOOR DIJKHERSTEL Het Franse staatsblad van gisteren deelt mee, dat buitengewone uitvoerquota voor hout beschikbaar zijn gesteld, waarvan het grootste deel is bestemd voor Nederland ten behoeve van hét herstel der dijken al daar. Speciaal ten behoeve van Nederland zijn de volgende uitvoerquota bekendge- maakt: 100.000 stuks dwarsbalken van dennenhout, 100.000 stuks dwarsbalken van beuken- en eikenhout, 15.000 kubieke meter Sologne-dennenbalken, 42.000 stuks andere dwarsbalken en; 1500 kubieke meter den nenhout. Storm over Engeland Snelheid tot 130 km. per uur Stormwinden uit het Westen, met een snelheid van 130 k.m. per uur, raasden gisteren over Groot-Brittannië, nadat ge durende de nacht ruw weer had gewoed, zoals dn deze winter nog maar weinig in die mate wa9 voorgekomen. Voor de meeste districten werden storm- waarschuwingen omgeroepen, terwijl hoge zeeën werden gerapporteerd. Wilde golven beukten de kusten in het Zuid-Westen en Zuiden van Engeland. Donder, bliksem en zware hagelstormen werden tijdens de nacht gesignaleerd bo ven een uitgestrekt gebied in het Zuid westen en Zuiden. Bomen werden ont worteld en daken beschadigd. In Londen heerste er matige wind. Minister Beijen in Brussel „Geen monetaire storingen" BRUSSEL, Maandagmiddag. Op het ogenblik dat wij dit schrijven, bevindt de minister van buitenlandse za ken van Nederland, de heer Beijen, zich in de Wetstraat in conferentie met zijn Belgische collega, prof dr. Paul van Zee land. Tevoren heeft de heer Beijen in het ge bouw der Nederlandse ambassade in aan wezigheid van H. M.'s ambassadeur, baron Van Harinxma thoe Sloten, en van de persattaché, de heer J. A. van Houten, ver tegenwoordigers van de Belgische en bui tenlandse pers te woord gestaan. In de allereerste plaats sprak de minister de op rechte dank van het Nederlandse volk en de regering uit aan het adres van de ontel bare Belgen, overheidsinstanties en parti culieren, die op zo ruime en spontane wijze hebben bijgedragen om het door een ont zettende ramp getroffen Nederland te hel pen en dit ondanks het feit, dat België zelf ook zwaar geteisterd is. Op de vraag welk het doel van zijn be zoek te Brussel is, antwoordde de heer Beijen, dat het van informatorische aard is. Vervolgens werden in verband met de overstromingsramp nog enkele vragen ge steld, o.a. of de Nederlandse economische situatie erdoor aangetast is. Er werden natuurlijk ook zware materiële verliezen geleden,, aldus het antwoord van de minis ter, o.a. aan vee, terwijl verder bepaalde inkomsten vooreerst zullen uitblijven. Hoeveel zal het herstel bedragen: 500 millioen, 800 mïllioen? Niemand kan het vooralsnog zeggen, doch zeker is dat dank zij de binnenko mende giften dit herstel minder zal ver gen dan het in feite had kunnen kosten. De uitvoerpositie van Nederland blijft onaan getast, ondanks verloren gegane voorra den, en er zijn ook geen monetaire storin gen te vrezen. Over een eventueel afsluiten van de Zeeuwse stromen wenste de heer Beijen zich niet uit te laten. Daar moeten eerst de technici zich over utispreken. Zeker is, dat dit ontzaglijke werk nog veel moeilij ker zou zijn dan het bouwen van de Zui derzeedijken. Korea-vrijwilliger moet boeten voor oude zonden Een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar eiste gisteren de offi cier van Justitie van de Haagse recht bank tegen J. H. uit Rijswijk. Verdachte had in de nacht van 27 op 28 Februari 1951 in vereniging met de gebroeders Van de K. 'n inbraak gepleegd in een horloge-' winkel aan de Gouverneurlaan te Den Haag. Daarbij waren 80 horloges en 70 ringen ontvreemd. H. had echter weinig van de buit gekregen, die voor het groot ste deel verkocht was door dë genoemde broeders. In de maand October 1951 was H. als vrijwilliger naar Korea vertrokken, waar hij" uitstekend dienst had gedaan. Tijdens zijn dienstverband in Korea was hij aldaar ondervraagd over de bewuste diefstal. Toen zijn dienstverband in 't verre Oosten was afgelopen, was hij naar Nederland teruggekeerd. Hij wilde weer naar Korea terug omdat hij daar beroepsmilitair kon worden. H. zei aan de inbraak te hebben meegedaan, om van de buit mensen, bij wie hij in dienst was, financieel te kunnen steunen. De verdediger bracht In herinnering dat Hl op de trappen van het stadhuis te Rot terdam was gearresteerd, toen hij in het huwelijk wilde treden. Het zou, zo zei de raadsman, èn voor H. èn voor diens aan staande vrouw zeer goed zijn als zij nu In de echt konden treden, omdat beiden steun van elkaar nodig hebben. Uitspraak over 14 dagen. „Journalist" kreeg anderhalf jaar Geestelijken en hoteleigenaar opgelicht De Amsterdamse rechtbank heeft giste ren de 35-jarige H. H. uit Utrecht, zich noemend „journalist", wegens meermalen gepleegde oplichting een gevangenisstraf opgelegd van l'/2 iaar met aftrek. De 21- jarige kapster, mej. P. E., eveneens uit Utrecht, werd wegens diefstal tot 3 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar veroordeeld plus een geldboete van 75.-. Tegen de „journalist" was 2 jaar geëist, tegen het meisje 6 maanden voorwaardelijk met een geldboete van 75— H. stond terecht, omdat hij zoals hij ter zitting erkende diverse geestelijken, onder wie een te Bussum, had opgelicht. Hij zelf had enige tijd voor geestelijke ge studeerd. Hij vroeg de geestelijken geld ter leen onder het voorwendsel, dat zijn schul denaars dreigden hem bij de politie aan te geven, doch betaalde dit geld niet terug. In een hotel te Hilversum had hij eerst zijn logies normaal betaald, doch later, toen de rekening was opgelopen tot f 800, was hij vertrokken, waarbij hij d'e koffer van zijn meisje als waarborg achterliet. Toen men later deze koffer opende, trof men er tafelgerei, tafellakens en kleren hangers van het hotel in aan. Het meisje is thans veroordeeld. Zij erkende sommige dezer klerenhangers te hebben gestolen. Bovendien was zij er van op de hoogte, dat H. de andere gestolen artikelen in haar koffer verborg. Een getuige van het hotel deelde ter zitting twee weken geleden mede, dat het meisje, dat op vrije voeten is, intussen een met haar getroffen schade vergoedingsregeling-trouw is nagekomen. „LANGZAAM-AAN ACTIE" WAS JUIST BEëINDIGD Aannemer mocht arbeiders niet meer ontslaan In September van het vorige jaar ont stond tussen arbeiders, werkzaam aan de Rijksweg 43 bij Heerenveen en de aanne mer van deze werken een conflict toen na intrekking van een toeslag op het loon de arbeidsprestaties volgens het oordeel van de aannemer dermate zakten, dat tot onmiddellijk ontslag van een aantal ar beiders werd overgegaan. Hiertegen kwamen de arbeiders in ver zet. Zij eisten doorbetaling van loon, om dat huns inziens het ontslag onrechtma tig was gegeven. Verscheidene malen heeft deze zaak voor het Heerenveense kantongerecht ge diend en gisteren deed de kantonrechter, mr S. Wolthers, uitspraak. Hij conclu deerde, dat de arbeiders hun recht op uitbetaling van loon blijven behouden, aangezien de aannemersfirma de dienst betrekking rechtens niet had mogen be ëindigen. De „langzaam-aan actie" der arbeiders werd door de kantonrechter ongeoorloofd geacht en hierin had de aannemer zonder meer aanleiding kunnen vinden de arbei ders op staande voet te ontslaan. Maar op de bewuste morgen, waarop zij werden ontslagen, hadden de arbeiders juist het arbeidstempo weer verhoogd, zodat dit voor de aannemer redelijker wijze het vermoeden hadden kunnen bevestigen, dat zij in hun houding niet wilden vol harden. Onder die omstandigheden was het ontslag op staande voet volgens de kantonrechter toen niet meer te vereni gen met de redelijkheid. De arbeiders bleven derhalve hun recht op uitbetaling van loon behouden. Vliegtuigongeluk eist 29 doden In de woestijn tussen Suez en Cairo is een vliegtuig neergestort. Hierbij zijn 29 personen omgekomen en drie gewond. Twee inzittenden zijn ongedeerd. De nationaliteit van het toestel is nog niet bekend. VIOLIST ANTON KOENE DEBUTEERDE TE OUDENBOSCH De Óudenbossche violist Anton Koene maakte in zijn geboorteplaats Oudenbosch Dinsdagavond zijn solistisch debuut in Ne derland. Een voortreffelijk debuut in Mo zart's vioolconcert in A-dur, daarbij be geleid door het Brabants Orkest onder de energieke leiding van Hein Jordans. Enige jaren geleden was Anton. Koene verbonden als eerste violist aan het Philh. Radio-orkest in Batavia. De 27-jarige vio list werd door ziekte de laatste jaren uit geschakeld en zodoende mocht Ouden bosch voor het eerst getuige zijn van zijn solistisch optreden in ons land. De debutant had het zich beslist niet ge makkelijk gemaakt met de keuze van het vioolconcert in A-dür, dat in techniek en maat het meesterstuk van de violist kan worden genoemd. De solist speelde zich boven iedere technische moeilijkheid uit. Zijn streek, die een strakke, in de lyrische delen soms iets te scherpe toon-liet horen, had vooral in de cadenzen een tintelende souplesse. Niet altijd gingen solist en orkest gelijk met elkaar. Het samenspel paste nog niet in elkaar, maar dat neemt niet weg, dat Koene een merkwaardig de buut maakte. Het concert werd in verband met de ge beurtenissen in het geteisterd gebied rond Oudenbosch ingezet met het koraal „O mensch bewein dein' Sünde gross" van J S. Bach, dat stijlvol werd uitgevoerd door het Brab. Orkest als een eresaluut aan de slachtoffers van de ramp. Na het koraal namen de toehoorders staande enige minuten stilte in acht. Een pittige ouverture Leonore III van Beethoven ging aan het vioolconcert vooraf. Na de pauze dan nog de 5e Symphonie van Dvorak (Aus der neuen Welt), die het Brab. Orkest zo juist op haar repertoire heeft genomen, nu het beschikt over zwaardere koperblazers. Dvorak's Sym phonie is een stuk pure muziek, dat de dirigent knap ontleed heeft en een warme vertolking deed geven. Th. MEER TREINEN TUSSEN DORDRECHT EN GARCUM Met ingang van Donderdag a.s. wordt de dienstregeling met treinen en autobussen' tussen Dordrecht en Gorcum uitgebreid. Het aantal verbindingen op werkdagen (behalve Zaterdagen) wordt in beide rich tingen gebracht van acht op elf. Op Za terdagen zullen er twaalf eh op Zon dagen tien verbindingen komen. Kolonel Van Houten t Op 73-jarige leéf- tijd is overleden de heer M. C. van Houten, kolonel b.d. van de Kon. marechaussée en directeur van het te Leiden gevestigde „Nederlandse Legermuseum". Als kapitein werd hij in 1919 belast met de bewaking van de in 1918 naar ons land uitgeweken Duitse keizer Wilhelm II. Deze functie heeft hij voortgezet nagenoeg tot de dood van de keizer, kort na het uitbreken van de tweede wereldoorlog. Ook was kolonel Van Houten vice-voorzitter van de inter nationale organisatie tot bestrijding van de misdaad. EXAMENS UTRECHT Cand. rechten: P. W. Pestman Bilthoven: F. H. Ede - en H. C. Nieuwkerk, Hilversum: cand. wis- en natuur kunde G: W. J. Horhix, Utrecht en G. J. Tonino, Breda; cand. wis- en natuurk. L: H. F. LiefXerlnk, Heelsum en H. de Jonge, Arnhem; doet. pharmacie: J. Struyvé, Utrecht; doet. scheikunde: J. J. Goos Bilt hoven; J. A. v. d. Bergh Utrecht en J. W. Rentoen, Utrecht. Met de tomboot er op uit Gisteravond waren wij in de gelegenheid een ongedwongen gesprek te volgen van de zeven leden van de 's-Gravenzandse Reddingsbrigade met liet bestuur, toen zij verslag uitbrachten van bun ervaringen op Flakkee. Van Dinsdag, op Woensdagnacht waren zij er op uit getrokken. De tomboot werd op een vrachtwagen van de heer Van Baaien geladen en de zeven jongens stapten in de particuliere auto's van de heren G. Sonneveld en Zijderveldt. Zij gingen naar Rotterdam, waar zij aan boord stapten van de Nassauplaat Zij kregen de militaire vergunning en voeren in die eerste nacht reeds af in het vroege ochtenduur: 4 uur. Het waren commandant A. van Oosten, plaatsver vangend commandant H. van den Bos en de manschappen Th. van Zijderveldt, W. van Daalen, G. den Harder, W. Hofman en A. van Staalduinen. Tijdens de bijeenkomst van gisteren avond heette voorzitter H. J. van Staal duinen al zijn moedige leden welkom als mede de ere-voorzitter, Burgemeester H. B. N. Mumsen. Die zeven leden van de 's-Gravenzandse Reddingsbrigade, aldus de heer van Staalduinen, hebben geen sensatie nagejaagd; zij hebben zich in dienst gesteld van de mensheid en van hun levende have. De ivaterfiets Op Flakkee had men nog nooit een tom boot gezien. Toen „dat ding" aan land kwam, zeiden de bewoners van dit eiland: wat willen jullie hier beginnen met die waterfiets. Zij hebben er echter veel, heel veel mee gedaan. Na van Hellevoetsluis te zijn overgevaren naar Middelharnis, kwam Jan en alleman er aan te pas om die 's-Gravenzandse tomboot aan wal te krij gen. De vrachtauto van Van Dongen uit Dirksland werd voor de volgende dagen de transporteur. Had men er aanvankelijk veel fiducie in? Allerminst. De plaatstelijke politie vroeg aanstonds: wat doen jullie hier met die boot? Kan er geen motor op? Men trok ér echter op uit. In het wilde weg? Neen, want men ging slechts naar de adressen, die werden op gegeven. De eerste dag ging men reeds naar eén boerderij, waar 32 paarden werden ge houden en 24 koeien. De koeien werden op het droge gezet en de paarden wilde men proberen op veilig, dus droog land te krijgen Er werd- een lijn overgebracht van de bewuste boerderij naar de 400 a 500 meter verder liggende dijk. Alles stelde men in het werk, doch het mocht dit kra nige troepje niet gelukken meer dan vijf paarden op het definitief-droge te bren gen. Wat wel gelukte: vier mensen zaten op een hek. De boot, waarmede zij waren af gehaald, was afgedreven. De 's-Graven- zanders hebben gezorgd, dat zij in veiliger oorden kwamen. De hulp gaat voort Toen de eerste dag er op zat vanuit een verlaten boerderij hadden deze jon gens 's-Gravenzande opgebeld om de fa milieleden gerust te stellen gingen zij terug naar Middelharnis. Chauffeur van Dongen wilden hen allen meenemen naar zijn huis. Hij had respect gekregen voor de 's-Gravenzandse jongens. Maar de of ficiële posten hadden reeds gezorgd voor een ander nachtverblijf. Én zo gingen zij naar een als noodziekenhuis ingerichte pastorie te Dirksland. Dat werd alle nach ten hun verblijf. Niet alleen sliepen de jongens er na een koude dag, dat zij meer malen in het water hadden gezeten, dat oren en vingers tintelden, dat hun ge zonde magen meermalen hadden gevraagd om voedsel, volledig verzadigd en gelest vonden zij er onder drie en vier dekens de warmte en de rust, die hen weer sterk maakte voor de volgende dag. De volgende dag gingen zij opnieuw naai de politiepost, die hen verwees naar een veearts. Deze gaf nieuwe adressen. Er waren niet meer mensen te redden, maar wel vee te verzorgen. Telkens opnieuw gedurende de volgende dagen brachten zij koeien en paarden op het droge. Zij heb ben soms een koe gemolken om de nog in leven gebleven katten en honden op een boerderij melk te geven. Zij hebben koeien naar de zolder gedreven, waar zij droog konden staan. Zij hebben paarden aan de korte of lange lijn achter de tom boot meegesleurd naar de veilige haven. Lijken hebben zij zien drijven, soms vijf en twintig tegelijk in een bocht, waarheen het water deze had gedreven. Cadavers kwamen zij op hun tochten tegen, maar zij voeren er voorbij. Alles wat leven had, wilden zij redden dag aan dag. En zij be treurden het, al hadden zij het in het noodziekenhuis nog zo goed, dat zij niet 's nachts konden doorgaan. Om zes uur in de avond moesten zij echter telkens te rugkeren, met de tomboot op de vracht auto van Van Dongen, wilden zij geen ge vaar lopen om het schieten van de mili tairen. Die maatregel betreurden maar respecteerden zij, want ook zij hebben er varen, dat er lage individuen rondliepen, die probeerden te roven. Veel beleefd Veel hebben zij beleefd. Zeer veel. Tot Zondag toe. Toen moest het ongeorgani seerde reddingswezen verdwijnen. Maar toch redde men op die dag voor een boer nog' kinderkleertjes, een radiotoestel en vier goede fietsen. Elders haalde men nog bieten voor voedering van het vee. Men haalde zelfs kippen op. Zij werden op de vrachtauto geladen en bereikten een vei lige haven. Zij lokten met het ene hinni kende paard het andere. Totdat de tijd lcw3m, dat men moest vertrekken. Steenkoud waren zij. Rub- berpakken hadden zij niet. Rubberlaarzen waren kapot gegaan. Met een blij hart verlieten zij echter het zwaar geteisterde eiland Flakkee. Zij hadden iets kunnen doen voor het welzijn van mens en dier. Eenmaal teruggekeerd in Rotterdam, stónden aan het einde van de Maastunnel mensen te wachten. Zijt ge in de noodge- bieden geweest, werd hun gevraagd. En op hun ja-woord konden zij het niet laten mee te gaan. Die Rotterdammers hielden niet op voordat die 's Gravenzandse jon gens hete soep en een volledige warme maaltijd hadden gehad. Alle zeven zijn in goede welstand 's Gx-avenzande teruggekeerd. De 's Gra venzandse Reddingsbrigade heeft met de reddingstocht van deze jongens slechts kleine materiële verliezen ondergaan, maar heel die brigade is trots op deze jongens. Zij hebben gedaan wat zij kon den. Zij hebben de naam van het West- land in deze rampdagen hoog gehouden. Was het een wonder, dat voorzitter H. J. van Staalduinen en ere-voorzitter, burge meester Mumsen meer dan tevreden wa ren om deze hulp door de 's Gravenzand se jongens geboden? Er, zou nog veel meer over te schrijven zijn. Wij zouden chronologisch alle daden van dit zevental kunnen nagaan. Laten wij er van af zien. Er is veel door de Westlanders gedaan. En daarover kunnen wij tevreden zijn. Daarmee heeft het Westland de naam van mensenreddende streek gehandhaafd. Het martelaarschap van mgr Cieplak Onder voorzitterschap van mgr Traglia is een speciale kerkelijke rechtbank in het vicariaat van Rome begonnen met de voorbereiding tot het zaligverklarings- proces van mgr J. Baptist Cieplak, aarts bisschop van Wilna, die in 1924 in balling schap tengevolge van de doorstane marte lingen is gestorven. Mgr Cieplak werd in Maart 1923 door de Russen ter dood veroordeeld, nadat hij hevige martelingen had ondergaan, die hem door de communisten waren aange daan. Hij werd echter vrijgelaten en ver bannen, doch bezweek aan het doorstane lijden. VOORMALIG MAKELAAR GEVANGEN GENOMEN De Amsterdamse rechtbank heeft de ernst van het. misdrijf, gepleegd door de 58-jarige voormalige makelaar M. H. uit Naarden, veel zwaarder geacht, dan de officier van Justitie. De laatste had veertien dagen geleden tegen deze ver- dachte wegens verduistering van f 10.000 en daartoe gepleegde valsheid in geschrif te een gevangenisstraf van een maand geëist, Gistermorgen uitspraak doende ver oordeelde de rechtbank deze vroegere makelaar tot een jaar met bevel tot on middellijke gevangenneming en insluiting te Amsterdam. FUNCTIONARIS VAN OMME LANDEN GEARRESTEERD Te zijnen huize in Leeuwarden is Maan dagavond gearresteerd de heer B, Vooistra. Zoals bekend is, werkte de heer V. tot kort voor zijn indiensttreding bij de condensfabriek „Friesland" te Leeuwar den. Hij heeft daar ontslag genomen, er een functie geaccepteerd bij „De Omme land n". De condensfabriek ,Fi-iesland" was het hier niet mee eens en deed een beroep op het concurrentiegeding, dat door V. mede ond riekend was. In kort geding werd deze zaak aanhangig gemaakt en het vonnis, dat hierop volgde, zeïde, dat het de lieer. V verboden was op straffe van lijfsdwang ui andere zuivelfabriek dienst te i i of contacten met andere zuivelfabrieken te onderhouden. NED. ECON. HOGESCHOOL HERVAT COLLEGES De rector-magnificus van de Nederland se Economische Hogeschool te Rotterdam heeft bepaald, dat de colleges Maandag 16 Februari zullen worden heiwat. Om kwart over twaalf die dag zullen de rector-magnificus en de academiepredi kant de studenten in de aula toespreken. naar ons nader wordt meegedeeld niet 4000, doch 4760 opgebracht. De gelden van de collectes, die Zondag in verscheidene kerkgebouwen in en om Rot terdam zijn gehouden, zijn nog niet geheel geteld. Tot nu toe zijn de volgende cijfers bekend: Ned. Herv. Kerk (drie kerkge bouwen) ruim 24.000, Hervormde Ge meente te Rhoon 1995, Remonstants Ge reformeerde Gemeente 6000, Gerefor meerde kerken: Zuid 7480 (benevens 1324, opgehaald tijdens de vorige week gehouden bidstonden), Feijenoord 1271,50, Overschie 1953,74, Pernis 4200, IJssel- monde 2325, Rhoon 6694,24, Evangelisch Lutherse kerk 1.400, Ned. Herv. kei-ken te Hillegersberg 12.465. ROTTERDAM Bloemenveiling op de Coolsingel „Niemand meer dan 32.50? Dan zijn ze voor u, mijnheer Een flinke bloemenmand gaat over in de handen van de man, die daarmee werd bedoeld en die prompt zijn schuld inlost. „Hier, een bos tulpen en een bos chrysanten De afslager, die op een geïmproviseerd podium voor het Beursgebouw op de Cool singel staat, heeft het druk. Bossen bloe men, manden met bloemen, gevlochten doosjes met bosjes mimosa-takjes waar van de helgele bloempjes fris afsteken tegen het blauwe papier, waarin zij ge huld zijn, stuk voor stuk gaat dat alles door de hand van deze man, die de waar haar geld laat opbrengen. Een flinke groep mensen staat belang stellend te kijken bij dit ongewone ge beuren op de Coolsingel. En niet alleen kijkt men. Er wordt geboden en gekocht, want voor het Rampenfonds, waarvoor de opbrengst van deze veiling is bestemd, heeft men graag wat over. Een jongeman staat wat vreemd te manipuleren met een bosje bloemen, dat hij plotseling, bleek ge kocht te hebben. De afslager heeft geen tijd om op de reacti'es van zijn klanten te Jetten. Nog een -hele massa bloemen en planten moet hij verwerken. Als een bloemenbed staan de potten cyclamens op. de grond bij elkaar. Een grote tak mimosa staat er naast de opgeslagen kraam. Vingerplanten en rub- herplanten staan er tussendoor. Al deze bloemen en planten zijn geschonken door de Rotterdamse bloemenhandel en de kwekers van Parijs en Zuid-Frankrijk. Langzamerhand wordt de voorraad klei ner. De klanten trekken weg met hun ge kochte bloemen. Anderen, nieuwsgierig geworden, komen toelopen en nemen hun plaats in. De afslager gaat door: „Hier nog een bos chrysanten....". Opbrengst collecte in kerken rond f 115.000 Bü het bedrag van ƒ112.774, dat we gis teren als resultaat van de Zondag in de katholieke kerken te Rotterdam gehouden collecte konden opgeven, zijn nog enkele duizenden guldens bijgekomen. De nage komen giften hebben het totaal thans ge bracht op rond ƒ115.000. De opgave van de lcerkcollecte voor het Rampenfonds, gehouden in de kerk van van O.L. Vrouw Rozenkrans, heeft, Weerrapporten van het K.N.M.I. van hedenmorgen 7 uur: Stad Weers Wind p Temp. van Meers, in mn. gesteldheid meter/sec. ochtend 7 u. -.fee, 2' uw Oslo sneeuw NNO 6 -13 1, Stockholm sneeuw O 6 m "0,4 Kopenhagen sneeuw O 12 -5 0,2 Londen 6 Amsterdam geheel bewolkt ZZO 6 2 5 Brussel regen 8 4 Parijs regen 1U 2 regen W geheel bewolkt 3 2 sneeuw 0,3 sneeuw -2 1 Frankfurt regen zzw Mühchen sneeuw Wenen nevel 1 -6 0,6 AMSTERDAM TIJDELIJK MONUMENT HULPVERLENING Plaatsing op do Dam ln het kader van de hulpverlening aan het Nationaal Rampenfonds door de kun stenaars, zoals deze hulpverlening door de federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars wordt georganiseerd, is op initiatief van de Gebonden Kunsten federatie, door enkele bij deze vereniging aangesloten kunstenaars een tijdelijk monument ontworpen, dat vermoedelijk Vrijdag 13 Februari a.s. op de Dam in Amsterdam zal worden geplaatst. Enkele aannemers hebben eveneens aan-de oprichting van het monument hun medewerking verleend. Het monu ment bedoelt een stimulans te_ geven aan de hulpverleningsactie, die in Amster dam gehouden wordt en zal worden voortgezet. Er zal fotomateriaal hangen van de overstromingen, er kunnen be richten worden geplaatst, loten verkocht, enz. enz. Ook op deze wijze trachten de kunste naars aan de algemene landelijke hulp actie hun medewerking te geven. VEILIGHEIDSINSTITUUT VERSTUURDE BIJNA 500 TON GOEDEREN In het Veiligheidsinstituut zijn door een ploeg van ca. 500 vrijwilligers uit de Amsterdamse burgerij, met aan het ho.ofd een staf, waarvan ir E. Spaan de leiding had. in de afgelopen week de volgende hoeveelheden goederen en levensmiddelen verzonden (alles in tons) Hulst 18, Terneuzen 10, Breskens 3, Hellevoetsluis 6, Brielle 3, Bergen op Zoom 104, Zundert 3, Breda 6, Tilburg 44, Geertruidenberg en omstreken 39, Den Bosch 6, vliegveld Valkenburg 6, vliegveld Woensdrecht 13, Rotterdam 129 en haven Amsterdam 105. Totaal 495 ton. De-actie is thans, wat het Veiligheids instituut betreft geëindigd behoudens voor beddegoed, dat in overleg met de voorzitter vam de Sociale Raad tot van daag wordt verwerkt. Bovendien is er nog een grote voorraad gesorteerde kleding voor evacué's, waaruit de evacuatie-cen tra de gewenste partijen betrekken. MISLEIDING IN DE INDISCHE BUURT Vrijdagavond werden de bewoners van de Indische buurt in een vergadering bijeengeroepen, om te besluiten een actie te gaan voeren voor de getroffenen van de ramp. Met enthousiasme werd hieraan medewerking toegezegd mits dé actie in deze volkrijke buurt in geen enkel opzicht het werk van andere organisaties voor hetzelfde doel zou doorkruisen. Met ver ontwaardiging namen echter Maandag velen kennis vap een biljet dat in winkels werd opgehangen en waarop een Oproep stond' afgedrukt tot het verzamelen van evacuatieadressen, goederen enz. Dit biljet was o.m. ondertekend door een drietal doktoren uit de Indische buurt. Op dit biljet stond, dat alles geschiedde in samenwerking met de organisatie Volks hulp. Dit laatste woord heeft velen - de ogen geopend en het wekte dan ook geen ver wondering, toen gisteravond reeds op last van commissaris Bijlsma van het bureau Linnaeusstraat de biljetten werden ver wijderd. Als reden werd opgegeven dat een dergelijke actie alleen maar verwar ring wekt omdat hier wordt getreden op het terrein dat door de regering uitstekend is georganiseerd. Daarbij komt, dat de openbare inzameling Zaterdag jl. is be ëindigd en dat Amsterdam bovendien over voldoende evacuatieadressen beschikt. De wijkraad Indische buurt benevens enkele ondertekenaars van het biljet, die te goe der trouw waren, hebben scherp tegen deze actie geprotesteerd en de officier van Justitie op de hoogte gesteld van deze mis leidende actie, die waarschijnlijk onder „rode" vlag gevoerd wordt. ALGERIJNSE ZAKKEN ROLLERS MOETEN BOETEN De Procureur Generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr W. Bakhoven, heeft Maandag wegens zakkenrollerij gevange nisstraffen van 4 jaar geëist tegen twee Algerijnen, de 23-jarïge mijnwerker A. M. uit Constantine (Algiers) en de 35-jarige textielbewerker B. O. uit Luik. Op 18 No vember van het vorige jaar zijn. zij door de Amsterdamse rechtbank wegens zakken rollerij veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek. De heren opereer den speciaal bij tramhaltes in de buurt van het Centraal Station. HIJ MAAKTE UITSTEKENDE INDRUK Anderhalf jaar geëist tegen oplichter Tegen een Amsterdammer, die volgens de Officier van Justitie van 1949 tot 1952 „van oplichting en verduistering, van leugens en bedrog" geleefd had, is giste ren bij verstek anderhalf jaar gevange nisstraf geëist. Een lange rij van getuigen, onder wie diverse gedupeerden, belichtte op de zit ting van de Amsterdamse rechtbank het leven van deze verdachte, de 32-jarige C. P., voor wie als beroep op de dag vaarding uitgever vermeld stond. Tegen hem was een vijftal dagvaardingen uit gebracht wegens verduistering en op lichting. De belangrijkste ten laste legging be trof echter een verduistering ten bedra ge van bijna 15.000 ten nadele van de Intercontinental Publishing Company te Amsterdam, een naamloze vennootschap, waar hij zich onder de valse naam van Van den Brink wist in te dringen, Blijk baar had men van heni daar een uit stekende indruk, want na enige tijd werd hij in een vergadering van aandeelhou ders aangesteld als waarnemend direc teur met. het beheer van dé kas. Dat hij daaruit 15.000 ten eigen bate verduisterde heeft verdachte zelf echter nooit toegegeven. Toen hij vele maanden geleden door de politie werd gehoord, zeide hij, dat hij dit geld op ver zoek van een der aandeelhouders, die binnenkort als commissaris zou worden aangesteld, aan deze had uitbetaald. De desbetreffende aandeelhouder ontkende dit ter zitting ten sterkste. Hij was het bovendien geweest, die de klacht tegen verdachte bij de politie had ingediend. Verdachte zelf moest zijn werk bij de firma onderbreken, omdat hij ernstig ziek werd en in een ziekenhuis moest worden opgenomen, Hjj is daaruit in middels ontslagen, doch is volgens de president van de rechtbank nog ernstig ziek. Zijn huidige verblijfplaats is onbe kend, Aangenomen wordt, dat hü in het buitenland vertoeft. De rechtbank zalop 19 Februari a.s. uitspraak doen. AARTSBISDOM GAF TIEN MILLE Z. Em. Kardinaal De Jong heeft namens het aartsbisdom Utrecht 10.000 geschon ken in de collecte die Zondag, 8 Februari in. de kerken van het aartsbisdom ge houden is -voor de slachtoffers van de watersnood. Nieuw sneeuwruimrniddel in gebruik De Amsterdamse gemeentereiniging heeft een nieuw apparaat in werking gesteld om sneeuw te ruimen dat-, naar het leek, met veel succes werkt. Het ziet er uit als een tractor met een grote laadschop die de sneeuw opschept en in een daarvoor rijdende vrachtwagen gooit, Dit nieuwe apparaat doet het werk van ongeyeer 4 arbeiders. „Cliché en papier In de Apollohal is een tentoonstelling geopend onder de titel „Cliché en Papier" In een reeks van beelden laat men zien hoe een reproductie van welke aard ook, tot in de perfectie kan worden uitge voerd. En toch is men met het bereikte resultaat nog steeds niet tevreden. De uitvinding van de „camera obscura" door Da Vinei, de lichtgevoeligheid van de zilverzouten, 'een ontdekking van dr Schulze, maakten het Daguerre mogelijk een beeld fotografisch weer te geven. Toen Meisenbach in 1882 het raster uit vond, was het mogelijk foto's in druk over te brengen. De chemigrafie heeft in de jaren dat zij bestaat e'en ont zaglijke ontwikkeling doorlopen het geen te zien is in de snufjes van techniek en werkelijke kunst, die op deze ten toonstelling zijn te zien. Voor het Rampenfonds Het concert, dat door Jo Vincent, Annie Woud en Piet van Egmond in de Oude Kerk is gegeven, heeft een bedrag opge leverd van 1008,40. De samenwerkende jeugdorganisaties hebben een inzameling van speelgoed georganiseerd in de Ooster park- en Dapperbuurt. Huis aan huis zul len de jongens en meisjes het speelgoed hedenavond inzamelen. Zij, die niet aan wezig kunnen zijn, kunnen hun gaven afleveren aan het Verenigingsgebouw 2e Oosterparkstraat 230. Het personeel en de artisten van Circus Strassburger, die momenteel in Carré wer ken, hebben voor het Rampenfonds 645.79 bij'eengebracht, terwijl de ouvreuses van Carré 90.afdroegen. Zesde heremnodebeurs In het R.A.I.-gebouw is Maandag de zesde Nederlandse Herenmodebeurs van de gelijknamige stichting geopend. De beurs die tot Zaterdag duurt, omvat 53 stands. Het is een vakbeurs, doch de eer ste vier avonden ook voor het publiek toegankelijk. Teneinde het publiek een overzicht te geven van hetgeen de Nederlandse he renmode- en confectie industrie presteert, wordt op deze avonden een modeshow gehouden, waarin de herenkleding voor het komende voorjaar naast die van een eeuw geleden wordt getoond. Ter opfleu ring laten enkele mannequins en pas sant modellen uit de voorjaarscollectie voor de dames zien. De entreegelden zul len aan het Rampenfonds worden afge dragen. In September a.s. zal de zevende beurs worden gehouden. IN DEN HAAG Nieuwe brandweer commandant De commandant van de brandweer, d9 heer C. W. P. Otten, zal wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 11 Juni a.s. zijn functie neerleggen. De heer Otten heeft zitting in de commissie voor normalisatie op brandweergebied en was lid van de commissie ingesteld tot het ontwerpen van verordeningen met betrek king tot de brandweer. Van de na de be vrijding opgerichte vereniging van brand weercommandanten was hij tot 1947 waarnemend voorzitter. Sedert dat jaar was de heer Otten hoofdredacteur van het maandblad „De Brandweer". B. en W. van 's-Gravenhage hebben in zijn plaats benoemd de heer H. J. Oost veen, thans waarnemend commandant. De nieuwe commandant in 1897 gebo ren, werd in 1921 benoemd tot adspirant- inspecteur van politie te Den Haag, was later inspecteur en werd in 1938 bij keuze bevorderd tot hoofdinspecteur van politie. Bij de scheiding van politie en brandweer in 1941 werd hij tot referendaris bij de brandweer benoemd. In die functie heeft hij een werkzaam aandeel gehad in de reorganisatie van de brandweer. In 1946 werd hij aangesteld tot waarnemend com mandant. Hij wordt thans opgevolgd door de heer J. van Houten, die in 1907 geboren, als scheepwerktuigkundige werkzaam was bij de Java-China-Japanlijn en daarna in het buitenland zijn technische studie heelt voortgezet. In 1940 kwam hij bij de brand weer van Amsterdam in opleiding voor brandweer-officier. AFSCHEID IN ST. ANTONIUS- HOVE Mej. Groothuizen ging heen als directrice St. Anloniushove, het Voorburgse zie kenhuis, heeft dezer dagen afscheid ge nomen van zijn directrice, mej. M, J, A. Groothuizen. Oorspronkelijk wilde men dit afscheid op grootse wijze doen plaats vinden, maar de ramp, welke ons land heeft getroffen alsmede het overlijden van een der leden van de medische staf, dr J. ten Cate, zijn aanleiding geweest tot het besluit alles in besloten kring te doen verlopen. In een buitengewone vergadering van het.colleg'e van regenten, de directie en de medische staf heeft de voorzitter van het regentencollege, burgemeester Ban ning van Leidschendam, aan mej. Groot huizen medegedeeld, dat zij was benoemd tot regentes van St. Antoniushove, zodat het heengaan als directrice welke func tie zij sedert Maart 1943 had vervuld geen verbreking betekent van de banden. De volgende avond is er een afscheids receptie geweest voor allen, die in het ziekenhuis werkzaam zijn. Daarbij is op spontane en hartelijke wijze uiting gege ven aan aller waardering. Enkele leden van het personeel hebben het woord ge voerd en geschenken werden aangeboden. Mejuffrouw Groothuizen zal lid blijven van het bestuur van de Stichting Vrone- stein, zodat zij als zodanig én als regen fes van hel ziekenhuis, ook in haar functie van presidente van het Internationaal Opleidingscentrum van de Graalbeweging „de Tiltenberg" te Vogelenzang, gelegen heid zal hebben de belangen van de ver- pleegstersschool en het ziekenhuis te blij ven behartigen. Kerkcollecten De Zondag in de beide parochiekerken van Leidschendam gehouden collecten voor 't Rampenfonds hebben f 8.287,50 op gebracht n.l. 5.187.50 in de parochie H.H. Petrus en Paulus (Leidschendam-Veur) en 3.100 in de paroc'ii' H. Laurent.ius (buurtschap Stompwijk). In Voorschoten was de porengst 3.55G (H. Laurentius f 2,546 en Haagse Schouw 1010).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2