Sterk Z13n vóór de zestiende v Van dorp naar dorp in Brabants Westhoek België duldt geen inmenging in Kongo-politiek Aantal doelen 1444 EISENHOWER HEEFT NOG GEEN BESLISSING OVER BLOKKADE VAN CHINA GENOMEN DAGBLAD VOOR NEDERLAND 85ste JAARGANG No. 31444 WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 ACHT PAGINA'S De KANTOREN van „De Maasbode" zijn gevestigd: Rotterdam, Kortenaerstraat 1, tel. No. 25270; Amsterdam, Singel 93, tel. No. 31945; 's-Gravenhage, Stationsweg 79, tel. No. 115061; Haarlem, Kleine Houtweg 7, tel. No. 19396. Postgiro 9095 Postbusnummer 723 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Nederland 6.65 per kwartaal, 2.25 per maand of 0.52 per week. Voor het buitenland hoger. Losse exemplaren 13 ct. De ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolombreedte be draagt 0.55 per m.m. hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte dubbel tarief. Bij contract lagere tarieven. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Adver- teniiewezen. DE MAASBODE IETS KOUDER Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Matige tot krachtige en voornamelijk langs de kust tijdelijk harde o£ stormachtige naar Noord tot Noord-Oost draaiende wind, maar in het uiterste Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets kouder dan gisteren. Donderdag 12 Februari. Zon op 8.02 uur, onder 17.48 uur. Maan op 7.19 uur, onder 15.41 uur. Flitsen uit droogkomend land (Van onze speciale verslaggever) Het front 16 tot stilstand gekomen. Dat wil niet zeggen, dat men in de strijd tegen het water stil zit. Maar alles, wat wij vandaag in de Westhoek van Brabant zagen, wijst er toch op, dat men vóór alles consolideert: men wil sterk zijn vóór de zestiende, zo sterk mogelijk. En daarom is momen teel het zakken van het water, het hier en daar zelfs weer droog vallen van bepaalde poldergedeelten min of meer secundair, hoe belangrijk ook voor de tienduizenden, die hun dagen in een of ander evacuatie-oord zitten af te tellen. Deze hele lange dag. het verdronken land doorkruisend van Moerdijk tot Halsteren, van St. Philipsland tot Steenbergen, troffen wij slechts één man, die terugkeerde. En ook dat verhaal was anders dan U dit verwachten zou. kilometer rijden moest om nonderd meter verder het overvolle gemeentehuis te be reiken. Amerikaanse ducks, jeeps, trucks, Amerikanen, die hun eigen telefoonlijn aan het leggen waren en een schooljeugd, die volgens een benarde huismoeder de ramp nog dubbel erg maakte: de jeugd nad nl. een maand vrijaf. St. Philipsland Wij rijden naar St Philipsland Rechts hoe wreed toevallig een span paarden, dat in een polder onder de ploeg de schil len zwarte vruchtbare grond doet kante len, links Nieuw-Vossemeer, verdronken in het water en over de kaarsrechte beton weg drie volgeladen desiructor-auto's op weg naar een onder hoogspanning wer kend destructiebedrijf. Men bereikt St Philipsland aan het einde van 'n prachtig stuk rechte betonweg. „Het water zakt lekker", zegt de zo veelste agent, die ons controleert. „Al thans in deze polder, maar het eigenlijke dorp heeft nog eb en vloed. Gisteren zón er nog een paar huizen ingevallen. Er wonen slechts nachtwakers en een politiepost. „Waar is de buitenwijk, die al droog is", wil men weten. Men wijst u de Stations straat, lage éénverdiepingshuisjes, nieuw, u kent ze van honderden Hollandse plaatjes. Er staat ergens een deur open. Een man komt. telkens met een emmer naar buiten. Die man, een van de nacht wakers van het v'erder uitgestorven dorp, heeft permissie gekregen om zijn eigen woning in orde te brengen. Er staat zeker een vuist modder op de vloer en op de meubels. Het water heeft tot boven de schoorsteen gestaan. De man, Johan R.eijn- goudt, Stationsstraat 31. sch'ept emmer na emmer modder naar buiten. ,.Dïe vloed golf heeft de halve polder meegenomen", zegt hij, „en wij hebb'en hier nog geboft, dat de kracht van het water gebroken was, voor het hier kwam". Hij schept stronken van spruitkool uit zijn keuken en veegt bossen doorwe'ekt stro, en ont dekt een paai'denhaam in zijn voortuintje. „Ik geef er geen vijf cent meer voor voor het hele meubilair", zegt hij. Hij heeft een electrische naaimachine, 380 gulden, verklaart hij,- in een teil met petroleum gezet. „Het zou wel niks meer uithalen, maar men kan niet weten". In het eigenlijke dorp is de verwoes ting verschrikkelijk- Ook van bijna splinternieuwe hulzen is de hele achter gevel weggeslagen. Franse en Nederlandse militairen hebben de verbinding tussen Halsteren en Steenbergen in het overstroomde gebied rondom Bergen op Zoom hersteld, door het aanbrengen van zandzakken op de overspoelde weg. De generaal J. G. Warringa maakte Dinsdag een inspectietocht in deze ge bieden. We zien hem hier (op de voorgrond) op de uit zandzakken be staande weg. Achter hem overste A. R. H. Pine, commandant van de troepen, die hulp verleenden in dit gebied. Rechts: een door Franse genie troepen aangelegde Baileybrug. Van deze brug af wordt zand gestort in de gaten, welke in de weg geslagen zijn. Wanneer een gat gedicht is, wordt de brug weer verplaatst. „Verdronken" Amerikanen bij Zevenbergsche Hoek Nooit zagen wij de drukke verkeersweg Breda—Moerdijk zo troosteloos als deze ochtend. Er joegen- lange colonnes zware Amerikaanse kipwagens met volle lichten op door d-e grauwe dag. Met het zand, dat zij naar het bedreigde gebied brachten, wilde men zo spoedig mogelijk het vloed bekken verkleinen, dat thans met elk hoogtij opnieuw door de grote gaten rondom Moerdijkdorp alleen drie naar binnen drong, de geweldige watermassa's in kleine oppervlakten verdelen en de penetratie boven afgrendelen, Bij Zeven bergsche Hoek een dijk van zandzakken midden op de weg. Verderop langs de route een dubbele rij zandzakken met klei ertussen. „Waarschijnlijk worden Donderdag de eerste zinkstokken gezonken in een der gaten, indien tenminste de weersomstan digheden het toelaten", zei ons een der ingenieurs van Rijkswaterstaat. In d<e haven wachten reeds zandzuigers. Ergens op deze troosteloze weg, aan weerszijden de zwaar gehavende open gereten huizen en boerderijen, hier en daar nog steeds dood vee, stond een groep Amerikanen, die bezig waren met het af sluiten van een duiker onder de weg. Het was hun tweede poging; de eerste was mislukt. Ingekwartierd in de Chassé- kazerne te Breda, werkten ze van zeven uur 's ochtends tot negen uur 's avonds. Het was een groep verdronken soldaten, totaal doorweekt, die elkaar aflosten om zich in het hondenweer te kunnen war men bij een vuurtje, .(van waterkerings planken). - -V „Nooit zoveel regen gezien in mijn hele leven", sputterde er een uit Texas. „Nooit; zoveel water ook", kauwde een jongen uit Chicago, „en het gaat wéér scheef met deze afsluiting. De druk duwt de planken nou al weg". „Begrijp niet, dat jullie ooit die Noord zee dicht gekregen hebben", zei Texas weer tegen mij. We telden, één cantine- wagen, één wagen van de P-X. en een ambulance-auto. Maar in die gutsende, ijs koude regen, die alles doorweekte, was ook hun leven allerminst benijdenswaar dig. Bij Zevenbergsche Hoek zwoegden ande ren om een zandtrein te lossen: -grauwe dwergen op een spoorbaan, verloren onder een zondvloed van steeds nieuwe regen vlagen. I)e tractor en het touw Op weg naar Zevenbergen ergens een kapita le schuur: v:er boerenmensen. Op eer. schuurdeur-vlot boomden ze naar een verdronken tractor, maakten er een lange lijn aan vast. bevestigden deze via een katrol en eer. half verdronken fruitboom aar, een andere tractor op het droge. De hele manoeuvre had anderhalf uur ge duurd. Toen eindelijk de tweede tractor aantrok, knapte het touw, boomden ze met een v.ieuw touw naar de tractor. Onver moeibaar. met lettend op de regen. De tractor stond in zout water, moest zo snel mogelijk op het droge. Misschien zouden ze er een dag aan sjouwen aan één trac tor, één stuk landbouwgereedschap. Klundert meldde, dat het water vijftien centimeter was gezakt: het had overigens zijn werk daar reeds gedaan. Een lange rij Stoottro'epers uiit Oirsckot, nat to-t op i de huid, trok, de eindeloze troosteloze j regenochtend in hun leden, terug naar het dorp om eten te halen; de rijkspolitie, een Groninger en een Fries („prettige men- i s-en hiel', overal staat altijd de koffie i klaar") hi'eld ons aan op de dijk tossen j Klundert en Roodevaart. vroeg, het was misschien al de twintigste keer die och- 1 tend, onze papieren en vertelde over een hulpcolonne uit Saarbrücken, die „mi-ra- j kels mooi" was uitgerust met een eigen electrische zagerij en een speciaal voor deze overstroming ontworpen boot. StampersgatDinteloord Steenbergen Onze wagen was een der eerste, die ge bruik maakten van de pas drooggevallen weg FijnaartStampersgat, welke overi gens nog niet officieel voor het verkeer geopend was. De suikerfabriek in Stam persgat zonder sporen van het water, Dinteloord grauw en stil onder de regen, maar uiterlijk eveneens ongeschonden en Steen-bergen, een stadje in oorlogstijd: stampvol militairen, een verkeer zo dras tisch omgelegd door M.P.'s, dat men drie „Ze zeggen, dat wij ook in deze huizen voorlopig nog niet zullen mogen terug keren", zegt hij later nog. „Vanwege ziekten en zo, er drijven nog cadavers met hopen". Kruisland heeft weer heivoners In het Kruisland zijn de mensen te rug. Er zijn daar évacué's, bij familie on dergebracht, die tweemaal zijn wegge- moeten, eerst uit Klundert en toen van Klundert naar Ossendrecht en nu zit ten ze weer in Kruisland, dat slechts uit voorzorg évacueerde, maar weinig over last van de overstroming heeft gehad. Een paar oude mensen bij hun dochter ver tellen nogmaals de ramp van Klundert, beginnen dan over hun huisje, dat zij er achter lieten: dat de hele binnenbetim- mering wel weg zal zijn. waar zij nog voor vijfhonderd gulden extra aan had- den laten opknappen, toen zij twee jaar geleden het huisje hadden betrokken. Zo j zijn oude mensen. Die huisjes staan thans onder water, zeggen ze, en de be timmering is maar board. Het is opvallend, hoe weinig al deze noodcentra van elkaar afweten. Wanneer de twee oudjes horen, dat wij zo „be voorrecht" waren om Klundert te heb ben gezien willen zij alles vain hun woonplaats weten- We vertellen van tien centimeter val per dag- Een meter in tien I dagen, rekent de oude. „Wij hebben geen papieren, maar wij zijn al eens wezen kijken tot waar wij mochten komen, konden net ons huis zien. Er is niet veel van te zien, maar het doet toch deugd". De burgemeester van Halsteren In Halsteren wacht men anderhalf uur lom de burgemeester te spreken. Burge meesters van noodgebieden hebben het, men vergeet dat wel eens, helemaal niet zo gemakkelijk in deze dagen. Mr Eik huis, met grote laarzen, heeft vanavond de raadsvergadering van Halsteren ge leid- Van de 68 doden zijn er n-og steeds 40 niet geborgen. Er is een conferentie (met de politie, met de Heidemaatschap- pijdie opdracht heeft gekregen om de [gaten te dichten, met de militaire com- [mandanten, men bespreekt maatregelen in verband met de te verwachten hoge [stuwing en burgemeester Eikhuis om jacht uur raadsvergadering ontvangt I daarna nog iemand uit Amsterdam, die een auto vol goede gaven brengt, neemt tientallen telefoontjes aan, krijgt zijn j avondmaal, gezeten tussen de opper en ;de hoofdopzichter van de Heidemaat- jschappij, uit een emaille pannetje op het [gemeentehuis, eet het steenkoud, omdat, hij tussen twee happen over draglines te lefoneert, twee verpleegsters moet ont- I vangen, uw verslaggever te woord moet 'staan, die zich zeer schuldig voelt en zorgen heeft over het onhebbelijke weer en nog een telegram gedicteerd krijgt uit Rotterdam aangaande zakken voor nieu we dijkversterkingen- Tegen elf uur gisteravond bezochten wij de werkzaamheden aan het gat in de dijk bij de Theodoruspolder, I-Iet was ijzig koud. Een lange rij mannen over bruggingswerklozen uit Etten, Breda, Tilburg en Oosterhout sjouwde over die dijk vol halfgedichte gaten naar de bres. Er werd daar gewerkt bij het felle witte licht van een guirlande van lam pen, gevoed door een aggregaat. Een an dere ai'beidersploeg zwoegde de dijk op, gebukt onder zakken zand. Twee dragli- Van Zeeland over België's buitenlands beleid Onmiddellijke ratificatie van E.D.G.-verdrag nes stonden in het denker te wachten om de andere ochtend te beginnen met het zandstorten. -Nog hoxjdcrdvijf<:«-TAetei'; het gat was bij laag tij 3.75 meter diep. „Wij hebben nog honderdduizend zakken zand nodig, alleen voor de bekleding van de bres dichting", zei de opzichter, „en vijfdui zend kilo stro". Het water van de naderende vloed, lu guber in de donkere -nacht, ruiste dichter bij. De dwergen vloekten en gleden, bag gerden door de modder, stieten gelaten de zakken nat zand van hun schouders, allen een jutezak puntmuts op. Tien.... twintighonderd'.... dui zend- Na één uur de hoge vloed zou het werk onderbreken begon men op nieuw- Het was bitter en bitter koud, maar het gat móést dicht. Prins Bernhard in het nood gebied Gesprekken voor drie radio-omroepen Z. K. H. Prins Bernhard is gisteren na zijn bezoek aan Raamsdonk, Raamsdonks- veer en Nieuwendijk per helicopter over Sliedrecht naar Papendrecht gevlogen. Hij maakte voorts landingen in Puttershoek, 's-Gra ven deel, Zuidland op Putten, Nu- mansdorp, Strijensas, Lage Zwaluwe en Hoge Zwaluwe. Van deze laatste plaats vertrok de Prins naar Ypenburg. Tijdens zijn bezoek aan deze plaatsen viel het de Prins op, dat hem ditmaal geen lijsten met verzoeken om benodigdheden Werden overhandigd, iets dat tot dusver nog wel het geval is geweest. Van Ypenburg vertrok de Prins naar Den Haag, waar hjj, zoals elke dag, een vergadering van het Nationale Rampen fonds presideerde. Daarna sprak hij voor de B.B.C., de A.F.P.". (American Forces Network) en de Deerse radio. Uit een vertrek naast de verga derzaal van de Tweede Kamer volgden de ambtenaren van Rijks waterstaat, wiens namen geregeld in de debatten werden genoemd, en die zijn belast met dè voorberei dingen voor het opnieuw opbou wen en herstellen van het Neder landse dijkensysteem, de debat ten. Van rechts naar links ir A. G. Maris (directeur-generaal Rijks waterstaat), ir G. B. R. de Graaff (hoofdingenieur en directeur Rijkswaterstaat.) en. ir C. in 't Veld (hoofdingenieur en directeur Rijkswaterstaatgij het bestu deren van 'n kaart van de storm vloed- 1953, waar met stokjes de hoogste waterstanden zijn aan gegeven. Conant in Bonn aangekomen De nieuwe Amerikaanse hoge commis saris in West Duitsland, prof. James B. Conant, is gistermiddag in Bonn aange komen. Bij zijn aankomst verklaarde hij blij te zijn, weer in Duitsland te zijn. Hij deelde mee, dat de functie van hoge com missaris verdwijnen zal en zal worden ver vangen door een normale diplomatieke vertegenwoordiging. Conant hoopte, dat „de verheugende ontwikkeling der laatste jaren" in de verhouding tossen West Duitsland en de V.S. zou voortduren. Hij zou het werk van zijn voorgangers voort zetten, die het fundament gelegd hadden om voor Duitsland de vrede 'en de vrij heid te bewaren. Het rampzalige hoge getal van de slacht offers stijgt opnieuw. Op de voorlopige verlieslijst kwam ondanks alle onheil spellende geruchten, welke reeds van de eerste dag af de ronde d'eden Halsteren tot dusver voor. met „slechts" 19 doden. Volgen® een opgave echter van het ge meentebestuur aldaar zijn op het ogen blik in de gemeente Halsteren 68 slacht offers van d-e watersnoodramp geteld. Van dezen zijn er 28 geborgen. Het totale ver liescijfer stijgt hierdoor van 1395 tot 1444. De burgemeester van Stavenisse heeft alle geëvacueerde inwoners van deze plaats verzocht schriftelijk hun tegen woordig adres op te geven aan de secre taris van Stavenisse, gemeentehuis Tho- len, Op deze wijze wil men een overzicht verkrijgen van het totale aantal Stave- hissers, dat gered is. (Tel. van onze Brusselse correspondent) De minister van buitenlandse zaken van Zeeland heeft Dinsdag in de Belgi sche Kanier een lange rede gehouden over de internationale toestand en de in j verband daarmede door België gevolgde politiek. De minister begon met het zich terugtrekken van de Amerikaanse vloot bij Formosa als „zeer ontroerend, maar ook zeer onrustwekkend" te bestempe len. Hij had het vervolgens over de crisis in de V. N„ waar alles door Rusland en zijn satellieten in de war wordt gestuurd. Deze instelling, die men ondanks alles niet missen kan, heeft een neiging om zich met aangelegenheden van binnen landse aard te bemoeien. Eén dezer ten- denzen is het anti-kolonialisme. De Bel gische overheid is van oordeel, dat dit niet de actie van België in Kongo kan laken. Heel wat personen hebben, na ter plaatse de Belgische koloniale politiek te hebben bestudeerd, hun opvattingen over die politiek moeten wijzigen. Doch Bel gië moet op dit punt waakzaam blijven. In verband met de N.A.T.O., zei van Zeeland, dat België tot het sluiten van regionale pacten is moeten overgaan, als gevolg van het feit, dat het niet ge noeg waarborgen tegen het gevaar van .agressie had. Spr. is ervan overtuigd, dat geen enkel land besloten is zijn toevlucht tot oorlog te nemen, maar de communis tische wereld heeft het er op aangelegd de verdediging van West Europa gevaar te doen lopen. Het oorlogsgevaar zal al leen dan verdwijnen, wanneer er even wicht zal zijn tussen de tegenover el kaar staande machten en men het tot stand brengen van de vrede op hechte basis in overweging kan nemen. In de Europese Defensiegemeenschap, ging Van Zeeland voort, moet Duitsland zijn aandeel in de verdediging van het Westen opnemen. Of men daardoor niet bevreesd moet zijn voor een herleving van de Duitse militaire macht? Deze, vraag werd reeds eerder beantwoord. Duitsland moest in het vrije Westen worden geïntegreerd om een verenigd Europa in het leven te helpen roepen. Daarom moeten ook Duitse divisies in het Europese leger worden geïntegreerd. Om dat doel te bereiken was geen andere politieke methode mogelijk. Wil men Europa verdedigen, dan moet. onmiddel lijk het traetaat inzake de Europese De fensie-gemeenschap geratificeerd wor den. De minister is ervan overtuigd, dat de parlementen der zes partners dit ver drag ook zullen ratificeren. Ook de Europese Politieke gemeen schap is absoluut nodig. Europa moet ook verenigd zijn op economisch sociaal en cultureel gebied. Men moet, zo eindigde Van Zeeland, tot een resultaat komen, anders is Euro pa tot verval gedoemd. Voor de vrije volken is het kwestie van leven of dood, van vrede of oorlog, van beschaving of barbaarsheid. De rede van de minister werd op de banken der C.V.P. toegejuicht. Onder de socialisten gaf alleen de heer Spaak enig applaus ten beste. De aanslag op de Russische legatie in Tel Aviv Israëlische regering getuigt van haar leedwezen Premier David-Ben Goerion van Israel heeft gisteren zijn vacantie onderbroken en heeft drie buitengewone vergaderin gen van de Israëlische ministerraad ge presideerd in verband met de in een deel van onze editie gemelde bomaanslag op de Russische legatie te Tel Aviv, waarbij de echtgenote van de Sovjet gezant in Israel, Yersjof, en twee leden van het legatiepersoneel gewond werden. Later op de middag verklaarde hij voor de Knesseth, het Israëlische parle ment, dat de „straatschenners", zoals hjj de nog onbekende daders van de aanslag noemde, een „onvergeeflijke daad" had den begaan, waardoor de goede naam van Israel was getroffen en de zaak van Israel gecompromitteerd. Ben Goerion merkte overigens op, dat de aanslag was begunstigd door de Russen zelf, die steeds hadden geweigerd om Israëlische politie toe te laten op. punten, waar dit voor een doeltreffende bescherming van het legatiegebouw noodzakelijk was. Bovendien was de opsporing der daders bemoeilijkt door de omstandigheid, dat de politie eerst vele uren na de aanslag toegang tot de plaats van het misdrijf had verkregen. De Israëlische president, Ben Zvi, de Israëlische regering, en vele buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers betuig den hun leedwezen t.a.v. het gebeurde. De Israëlische regering heeft vergoeding voor alle geleden schade aangeboden. Naar verluidt zou de Israëlische politie inmiddels meer dan dertig arrestaties hebben verricht, Men zwijgt evenwel over de namen der betrokkenen. Ook weigert men enige aanwijzing te geven inzake het milieu, waarin men de daders meent te moeten zoeken. Leveranties aan Formosa versneld John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is Dins dag' voor de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen verschenen, De vergadering werd met gesloten deuren gehouden. Volgens twee leden van de commissie, Alexander Smith en J. Fulbright, heeft Dulles verklaard, dat het „voortijdig" is om thans reeds te spreken over een blokkade van de Chinese kust. De twee senatoren zeiden van oordeel te zijn, dat pr- ident Eisenhower nog geen besluit ten aanzien van het Verre Óósten in het algemeen en een blokkade van de Chinese kust in het bijzonder heeft ge nomen. Ook senator Wiley, de voorzitter is van.de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, verklaarde, dat z'y'n commissie de verzekering heeft gekre gen, dat president Eisenhower nog geen beslissing heeft genomen over het blok keren van de Chinese kust. Persoonlijk sloot hij zich-bij Taft aan, dat de V. S, zich reeds met China in oorlog bevonden. Het was aan de opperbevelhebber der strijdkrachten, cU, de president, om de te volgen gedragslijn aan te geven. In d© is-vp van de middag hoorde de senaatscommissie ook nog de voorzitter van de commissie van Amerikaanse staf chefs, genraal Bradley, die naar later be kend werd, heeft medegedeeld, dat op last van liet ministerie van defensie de militaire leveranties aan Formosa wa ren versneld. Hij zou zich echter 'hebben onthouden van enige aanwijziging omtrent de wen selijkheid van een blokkade der Chinese kust, omdat dit een politieke kwestie was, welke door de regering moest wor den behandeld. Volgens senator Spark- man had de senaatscommissie de mili taire situatie in het Verre Oosten tot. in details met generaal Bradley besproken. „Europa moet het zelf doen Tijdens zijn bovengenoemd verhoor voor de Senaatscommissie legde Dulles ook een verklaring af over zijn reis naar Europa. „Ik heb tijdens mijn bezoek aan Europa ervaren, dat de Europese landen geneigd zijn voort te gaan met- het vor men ener verdedigingsgemeenschap, het geen evenwel gepaard gaat met een tegenzin in het doen van de eerste stap", verklaarde lui. De voorzitter der commissie, senator Wiley, die dit vermeldde in een na af loop door hem voor de pers afgelegde.. verklaring, deelde voorts mede dat Fos ter Dulles van mening was dat de Euro pese staten, indien zij er toe zouden overgaan „tezamen op te trekken", over voldoende hulpbronnen zouden beschik ken voor hun bestaan. Dulles had hieraan toegevoegd: „In dien de Europese staten niet tot eenheid zouden komen, zullen de V.S. zich voor het zeer ernstge waagstuk zien gesteld te moeten uitmaken, hoe hun toekom stige koers zal zijn". En hij had besloten met de woorden: „Ik ben van mening, dat het bezoek, dat Stassen en ik aan Europa hebben ge bracht, de Europese staten duidelijk heeft gemaakt welk belang het Ame rikaanse volk en het Congres hechten aan het. tot stand komen ener Europese defensie-gemeenschap. De plannen hier voor z\jn in Europa opgesteld en de uit eindelijke verwezenlijking ervan zal ook door de Europeanen zelf moeten ge schieden". Britse bezorgdheid De aandrang in de V.S. uitgeoefend in de richting van een blokkade der Chinese kust heeft in het Britse parlement reacties opgeroepen. Lord Reading, de Britse on derminister van buitenlandse zaken, heeft het Hogerhuis Dinsdag medegedeeld, dat Groot-Brittannië een eventueel voorstel tot een blokkade van de Chinese kust „met zorg" zal bezien. Volgens lord Reading zal een dergelijke maatregel niet bijdragen tot een spoedig einde van de vijandelijkheden in Korea. De conservatieve afgevaardigde Lord Elibank drong er bij de regering op aan geen belemmeringen toe te staan bij recht matige handel die door Groot-Brittannië wordt of zal worden gedreven met Hong kong en communistisch China. Lord Reading zei, dat de regering het niet nodig vond nu een verklaring af te leggen. Vóór de aankondiging van presi dent Eisenhower van het deneutralisatie- besluit t.a.v. Formosa was het reeds voor gekomen dat Chinese nationalisten Britse schepen bij hun rechtmatige handel belem meringen in de weg hadden gelegd. In al deze gevallen waren door de Britse rege ring passende maatregelen genomen om de Britse belangen te verdedigen. „U kunt er van verzekerd zijn, dat wij niet nalatig zullen zijn bij het vervullen van deze taak", aldus lord Reading. Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken deelde de zelfde dag mede, dat de Britse consul op Formosa instructies heeft om bij Tsjiang Kai Sjek te protesteren tegen elke inmen ging van de nationalistische vloot in de Britse scheepvaart. De bedoelde instructies gelden voor. schepen van alle landen, van het Britse .gemenebest. BUITENLANDSE KRONIEK Sleutels van de vrede DE LAATSTE TIJD hebben we heel wat artikelen over de nieuwe Ameri kaanse, maar ook over een nieuwe Russische politiek gelezen. Het kan in derdaad zijn en zal wel zo zijn, dat het Kremlin bij de regiemwisseling in de Verenigde Staten overweegt, of het bij het meer offensieve karakter, dat naar men in Washington wil suggereren, de buitenlandse politiek van Eisenhower en Foster Dulless zal kenmerken, wellicht ook een nieuwe tactiek zal toepassen. Tot dusverre echter hebben we meer nieuwigheden bij de Amerikanen dan bij de Russen ontdekt. Van deze laatsten zagen wij slechts twee stunts: de her vatting van de viermogendhedenbespre- kingen over het maar steeds uitblijvende staatsverdrag voor Oostenrijk en de me dedeling, dat niemand minder dan minis ter Visjinski naar New York zal gaan om daar de Russische delegatie tijdens het tweede deel van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties te lei den. Wat deze besluiten betekenen, zal eerst over enige tijd blij,ken. De Russische tactiek moge dan, mis schien veranderen, het doel: de wereld- overheersing door een communistisch Rusland (waarbij het accent wellicht nog Sterker op Rusland dan op communisme valt) blijft ten eeuwige dage hetzelfde. En daarbij is één punt, dat Moskou steeds voor ogen staat: het uitzicht op, het con tact met de grote wereldwateren. Dat is allerminst een nieuw, aan Lenin of Sta lin eigen fenomeen; we kennen het reeds eeuwen, uit de tijd der oudste tsaren. Al len, zonder uitzondering, hebben, als zij wereldpolitiek bedreven, de uitweg naar de zee gezocht. Uit nationaal oogpunt overigens volkomen begrijpelijk, want Europees Rusland is nu eenmaal een land, dat in Europa geen steeds bruik bare havens heeft; in het Noorden zijn de havens een groot deel van het jaar niet ijsvrij; de Oostzee kan gemakkelijk worden afgesloten; en voor de Zwarte Zee liggen zoveel grendels, dat de vrije toegang naar de Middellandse Zee niet veel meer dan een woord is. In vredestijd levert dit alles niet veel moeilijkheden op; maar de staatslieden en militairen denken nu eenmaal, ook in vredestijd, bovenal in oorlog; zij willen zich in geval van nood niet in hun aanval of verdedi ging belemmerd voelen. Daarom is bijv. de Dardanellenkwestie als het ware per manent actueel; daarom ook is Scandi navië een voortdurende zorg voor Rus land; en als reactie natuurlijk ook voor alle landen, die als het tot een oorlog mocht komen, tegenover de Sovjet-Unie en haar satellieten zullen staan, der halve voor de gehele vrije wereld. Daarom tenslotte kost het Aziatische pro bleem „het Westen" zoveel hoofdbrekens, omdat, als het Kremlin de Aziatische kus ten van de Stille Oceaan zou beheersen, niet alleen Australië, maar zelfs geheel Noord- en Ziud-Amerika in voortdurend levensgevaar zouden verkeren. ALS WE ONS TOT EUROPA beper ken, moet heel wat kleingeestig ge twist over de Europese Defensiege meenschap als vólkomen onreëel worden gezien tegenover de geweldige betekenis van Scandinavië en de Balkan. Er zijn militaire deskundigen genoeg, die deze twee gebieden: de uiterste vleugels van het Europese front, als de sleutel van de vrede beschouwen. Zjj menen, dat Rus land nooit een aanval op West-Europa zal doen, als deze twee vleugels niet te voren geneutraliseerd zijn. Zonder die on zijdigheid zou een agressie zonder meer militaire zelfmoord zyn. „Rusland weet dit even goed als wij, schreef een hun ner; en het zal zijn hoofd nooit in deze strop steken". De gedachte, welke in deze opvatting tot uiting komt, is. dat Rusland zelfs met een overweldigende landmacht geen frontaanval op Europa zal doen, zolang de flanken niet stevig ziin beschermd te gen een luchtvergelding, ondernomen van luchtbasissen in Turkije,, Grieken land en Joego-Slavië in het Zuiden tot de Scandinavische vliegvelden in het Noor den. Nu is de Zuidflank door de gemeen schappelijke verdediging in of in aan sluiting op de Noordatlantische verdrags organisatie menselijkerwijze stevig ge noeg om stand te houden. De tijd, dat een aanvaller slachtoffer na slacht-offer kon afmaken, is gelukkig voorbij; een aanval op een der Nato-landen is een aanval op allen; een agressie .tegen Turkije. Griekenland of Joego-Slavië zou het gehele Natofront in beweging bren gen. Maar Scandinavië is en blijft, alleen reeds door zijn ligging, een zeer zwak punt en daarom kan men het o.i. terecht de belangrijkste sleutel van de vrede noemen. Hoezeer Scandinavië het Kremlin ter harte gaat, blijkt ó.m. uit de soms zeer bittere notawisseling, welke nu al sinds de herfst van het vorig jaar tussen Mos kou en Denemarken aan de gang is. De nemarken heeft daarbij het standpunt in genomen en vastgehouden, dat het nooit toestemming zou geven tot maatregelen, „welke terecht zouden kunnen worden geïnterpreteerd als zijnde van agressieve aard". In dit, zinnetje valt het woord „terecht" op. Maar het laat wel een tweehonderd geallieerde vliegtuigen op zijn vliegvelden toe, zuiver als een ver dedigingsmaatregel tegen een mogelijke Russische agressie. Noorwegen daarente gen neemt een straffer standpunt in: in vredestijd geen buitenlandse basissen in het land, dat ten slotte in het Noorden een gemeenschappelijke grens met de Sovjet-Unie heeft. Zweden is niet. tot de Nato toegetreden, maar onderhoudt een eerste klas strijdkracht, waarmede elke aanvaller ter dege rekening zou moeten hóuden. Ten slotte is er daar in het Noorden Finland, dat innerlijk tot het Westen behoort, maar eigenlijk volkomen onder de greep van Rusland ligt. En dan is er nog de Oostzee, waarvan Rusland meer en meer een Russische zee maakt. Inderdaad, het gehele Scandinavische ge bied is een uitermate belangrijke positie in het politieke spel, met vrede of oorlog als inzet. „Slachtoffers van de watersnood" Justitie straft snel en gevoelig politierechter te Den Bosch heeft gisteren wegens oplichting M. B. uit Prin- ccnhage en K. H. uit St. Willibrord, con form de eis wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden de echtgenote van M. B. tot een gevan genisstraf van 4 maanden. Het drietal heeft zich in de arrondisse menten Breda en Den Bosch uitgegeven voor slachtoffers van de watersnood. Op het platteland hebben zij van enkele boeren hoeveelheden rogge en enig geld weten los te krijgen. Zij werden in Reusel betrapt en gearresteerd. Het drietal bleek in het bezit te zijn van een bewijs je, dat afkomstig was van de broer van de vrou welijke verdachte. Deze broer is inderdaad slachtoffer van de ramp.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1