Schade moet door ganse volk gedragen worden Voorne en Putten voelt zich veilig achter dijk van zandzakken Noordoostenwind TWEEDE KAMER: SNEL, ROYAAL EN LOYAAL HELPEN Eerste taak is het aanleggen van noodverbanden Elf procent land rampgebied U leest over: 31 millioen Ontslag bij ziekte eerst na twee jaar BEDDEGOED WORDT TE DROGEN GEZET Wedloop met de tijd in volle gang Program waarom gevraagd wordt WoensSag 11 Februari 1953 De rubriek „WEGWIJZERS" is voor 'n ieder belangrijk en wordt letterlijk uit- 3ef 9 fiathollek Dagblad voor Zuid-Holland Achtste jaargang no. 2365 De Bilt verwacht: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Noordooste lijke wind. Temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.02, 17.48; Maan: 7.19, 15.41; Hoogwater Scheve- ningen: 1.26, 14.03 uur. Directeur: C. M. Drabbe. Wnd-lioofdredacteur: Frans Plug Bur. Redactie/Advertentiën en Abonnementen: Riviervismarkt 2. Directie: Riviervismarkt 3a, Den Haag, Tel. 183580. Klachten over bezorging uitsl. van 6.30—7.30 uur 's avonds Tel. Abonnementsprijs p. w. 47 ct; p. kw. ƒ5.95; p. post binnenl. p. kw. ƒ6.55 p. post bultenl. p. kw. ƒ8.55. Advert,: per mm. 27 ct. Familieberichten gereduceerde pr. Ingezonden Mededelingen 2 maal adv. tarief. Giro 401819. (Van onze parlementaire redacteur) Tegen een achtergrond van kaarten, waarop de omvang van het ramp gebied was aangeduid, besprak de Tweede Kamer gistermiddag en -avond, aan de hand van een regeringsnota, de velerlei problemen, waarvoor de watersnood ons volk heeft geplaatst. Bij deze bespreking overheerste de door alle woordvoerders uitgesproken wil om de slachtoffers van de ramp zo goed mogeljjk te helpen. „De schade moet door de hele gemeen schap gedragen worden", aldus dr v. d. Heuvel (K.V.P.). En zijn fractie genoot, ir van Meel sprak van „snel, royaal en loyaal helpen". In het zelfde verband maakte mr Burger (P.v.d.A.) zich enige zorg over de mededeling, dat de schaderegeling geschoeid zal worden op de leest van de wet „Materiële oorlogschaden". Hij wilde reeds nu zeggen, dat de regering z.i. ruimer zou moeten zijn, omdat de schade ditmaal beperkter en de omstandigheden beter zijn. Ook de heer Weiter pleitte voor een regeling met een andere geest. Zo mogelijk moet de schade integraal worden vergoed. Nederland dankt Zweden De lieer W. A. A. M. Daniels, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter voor Nederland in Zweden, heeft tijdens een plechtigheid in de Santa Mariakerk in Stockholm, die Zondag j.l. werd gehouden, de Zweedse koningin Louise bedankt voor het medeleven van het Zweedse koningshuis en van het Zweedse volk met het getroffen Nederland. Van de bevolking in het rampgebied, dat 750.741 inwoners telt, zijn 580.814 personen woonachtig in het direct getroffen gebied. Van het totale rampgebied Zuid-West-Ne derland, groot 358.097 ha., werd direct ge troffen 251.223 ha. Het gehele rampgebied is 11.1 procent en de direct getroffen ge meenten 7.8 procent van de totale opper vlakte land in Nederland. Viev tot vijfduizend tractoren en duizen den andere landbouwmachines, waaronder zeer kostbare maaidorsers, waarvan de ge schatte waarde tot in de tientallen mil- lioenen loopt, komen thans weer geheel of gedeeltelijk boven water. Op korte ter mijn zullen maatregelen, worden genomen om verdere schade door onder meer roest- vorming, te voorkomen. Er worden thans 50 technische hulpploegen ingezet. Parkeergeld alleen op de parkeerplaatsen pag. 1 (Ywr „Freikorps Deutschland" door Duitse regering verboden pag. Kabeiverbinding naar 't Zuiden hersteld pag. 5 1 Het debat van gisteren, gehouden op een tijdstip waarop de ellende en het leed ons nog onverminderd bezig houden, kwam daardoor ook in dit teken te staan Dr v. d. Heuvel (K.V.P.) dacht met grote deernis aan de levenden en de doden; aan hen, die verwanten verloren of schade le den aan huis en goed. Na de gesel van de oorlog, nu weer de nieuwe gesel van de overstroming. „Wij kunnen ons hoofd slechts eerbiedig buigen voor Gods Hei lige Wil." aldus dr v. d. Heuvel. Aandere woordvoerders Uitten zich in dezelfde geest. Naast deze deernis werd hulde gebracht aan allen, die geholpen hebben om de ge volgen en de omvang van de ramp zoveel mogelijk te beperken. Dr v. d. Heuvel (K.V.P.) roemde met mr Burger (P.v.d.A.), ir van Meel (K.V.P.) en de heer Weiter het prachtige werk van de mannen van le ger en vloot, van de dijkgraven, de politie, van het Rode Kruis en van de ontelbare particulieren, die dag en nacht hebben gezwoegd. Oranje stond hij dit alles weer temidden van het volk. Ook hiervan maakte dr v. fl. Heuvel met grote waar dering melding en mr. Burger (P.v.d.A.) getuigde, dat aldus een schone Oranje traditie werd voortgezet. De vragen in hoever de hulpverlening nog doeltreffender had kunnen zijn, wer den in dit debat slechts voorlopig aange roerd. „Wij vragen nu voor alles activi teit," zei mr Burger (P.v.d.A.), „en willen de regering niet met details lastig vallen." Wel leek hem een speciale Kamercom missie wenselijk. Toch stelde ook mr Burger (P.v.d.A.) in dit verband wel en kele vragen. Waarom zijn geen waarschu wingen over de radio gegeven? Ir v. Meel (K.V.P.) bleef staan bij de vraag of uit het samenspel van noodlottige omstandig heden al niet eerder conclusies hadden kunnen worden getrokken. De heer Weiter vreesde dat de onderbezetting van bureaux tijdens het weekend het hulpwerk nadelig heeft beïnvloed. Indien het waar is, dat de bunkers het gevaar voor de dijken hebben vergroot, hadden deze dan al niet eerder moeten verdwijnen? En verder wees de heer Weiter er op, dat uit pu blicaties is gebleken, dat het Westland slechts op het nippertje gespaard bleef. Voorzieningen voor de toekomst Wat de naaste toekomst betreft werden vele wensen geuit. Mr Burger (P.v.d.A.) duidde als eerste taak het leggen van noodverbanden aan, opdat hetgeen behou den bleef ook behouden kan blijven. Het alarmsysteem bleek gebrekkig. Dr v. d. Heuvel (K.V.P.) ging ervan uit, dat het risico zo gering mogelijk moet blijven. Hij dacht aan het aanleggen van werken achter de dijken. Inschakeling van „Be scherming Burgerbevolking" lijkt gewenst. En ook zal materiaal moeten worden aangeschaft, dat thans ontbrak. Dr v. d. Heuvel (K.V.P.) dacht hierbij o.m. aan helicopters. De heer Weiter noemde het opvallend, dat slechts de nieuwe dijken het hebben gehouden, waaruit hij de con clusie trok, dat de voorzieningen voor de oude dijken in bet vervolg ruimer zullen moeten zijn. Ook mr Burger (P.v.d-A.) achtte het nodig, dat „Verkeer en Water staat" meer armslag krijgt. In breder verband gingen ir. van Meel (K.V.P.) en mr Burger (P.v.d.A.) ervan uit, dat het vraagstuk van de polderschap pen opnieuw de aandacht moet krijgen. De heer Weiter waarschuwde, dat de his torische taak van de waterschappen hierbij niet in het gedrang zou mogen komen. De grootste vraag voor de toekomst of een radicale oplossing door het sluiten van de zee-armen mogelijk is, wilde mr Burger thans niet beantwoorden. Er is allereerst studie nodig. En hij wenste in dit verband dan ook een technische com missie, die in het openbaar adviseert er die wellicht in twee jaar met haar werk zaamheden gereed zou kunnen zijn. Over de schade op korte en lange ter mijn wordt in de nota, die aan de discus sies van gisteren ten grondslag lag, nog weinig of niets gezegd. De heer Weiter had thans enige raming gewenst. En ook ir van Meel (K.V.P.) en mr. Burger (P.v.dA.) wilden hierover iets meer weten, speciaal wat de agrarische sector en de gevolgen voor de voedselvoorziening be treft. Dr v. d. Heuvel (K.V.P.) wenste nadere gegevens over de schade aan hui zen en over mogelijke consequenties hier van voor het bouwvolume. Mr Burger (P.v.d.A.) vroeg of de ramp een streep haalt door de fiscale plannen van de mi nister van Financiën. En tenslotte gingen de gedachten van sommige sprekers in de middagvergadering al uit naar de wijze waarop de nieuwe uitgaven straks gefi nancierd zullen moeten worden. De heer Weiter wenste een afzonderlijke rekening waarop inkomsten en uitgaven moeten worden geboekt. Mr Burger wilde reeds bij voorbaat waarschuwen tegen een ver- Bij het Nationaal Rampen fonds is tot gisteravond in totaal ruim 31 millioen gul den binnengekomen. schuiving van uitgaven, die geen blijvende waarde hebben. Hulp en politiek Verheugend noemden mr Oud en de heer Schouten (A.R.) die in de avondver gadering het v/oord voerden, de nieuwe eenheid, die over ons volk is gekomen. De hulp van de Ver. Staten door andere woordvoerders terecht geprezen, noemde de heer Gortzak (Com.) „maar mager voor zulk een rijke staat" en z.i. werd deze hulp misbruikt voor inmenging in bin nenlandse aangelegenheden. Mr Oud (V.V.D.) merkte ten aanzien van deze kritiek op, dat men zelf wel erg verpoli tiekt moet zijn om in de buitenlandse hulp politiek te kunnen zien. De heer Schou ten (A.R.) constateerde dat van achter het IJzeren Gordijn geen enkel aanbod is gedaan. De heer Gortzak (Com.) richtte zijn in politiek gedoopte pijlen intussen vooral op de voorzorg die naar zijn me ning ernstig zou hebben gefaald. De gel den, die voor versterking van de dijken hadden moeten worden bestemd, heeft de regering gebruikt voor afweer tegen „een niet bestaande vijand". In feite, aldus de heer Gortzak (Com.) is de ramp een ge volg van het Atlantisch pact. Hij wilde 'n enquêtecommissie, die ook de ministers zou moeten kunnen ondervragen. Afsluiting zeegaten Was de communistische woordvoerder zonder meer van mening, dat wij bekwa me mensen genoeg hebben om het land afdoende tegen het water te beschermen, de heer Tilanus (C.H.) maakte hierbij de beperking „voor zover de mens de krach ten kan keren, die God in de natuur heeft gelegd" ds Zandt (St. Ger.) keerde zich eveneens niet af van een plan tot afslui ting van de zeegaten, maar hij getuigde tevens, „dat deze ramp ons door God is toegeschikt". Mr Oud (V.V.D.) realiseerde zich. dat een dergelijk plan een werk van lange adem zou zijn, indien het althans uitvoerbaar is. (Van onze parlementaire redactie) In het algemeen zal een werkgever geen ontslag mogen verlenen aan een arbeider gedurende de tijd, dat deze we gens ziekte ongeschikt is tot het verrich ten van zijn arbeid, tenzij de ongeschikt heid ten minste twee jaar heeft geduurd. Deze bepaling zat van kracht worden in dien de Staten-Generaal hieraan haar goedkeuring geeft. Reeds in 1947 is de regering met een reeks bepalingen de overeenkomst tussen werknemers en arbeiders betreffende neergelegd in het wetsontwerp tot wijzi ging van de bepalingen omtrent het ont slag bij arbeidsovereenkomsten bij de Tweede Kamer gekomen. In de afgelopen jaren zijn tal van stukken tussen regering en volksvertegenwoordiging gewisseld. Thans is door minister Donker een wijzi ging van het oorspronkelijke wetsontwerp aan de Tweede Kamer toegezonden, waar bij de ontslagtermijn bij ziekte, die aan vankelijk op een jaar was bepaald, op twee jaar is gesteld. Hierop was door de Tweede Kamercommissie voor privaat- en strafrecht aangedrongen. De verlen ging van de termijn is vooral van belang voor t.b.c.-patiënten, waarbij het niet zel den voorkomt, dat eerst in het tweede jaar van hun ziekte genezing intreedt. Een ontslag zou juist in dergelijke om standigheden psychisch voor de zieke arbeider moeilijk te verwerken zijn. Parkeergeld alleen op dé parkeerplaatsen Vijf leden van de K.V.P.-Tweede Kamer fractie hebben een wijziging van het ont- werp-Motorrrjtuigenbelastlngwet voorge steld. Hun amendement houdt in, dat be houdens de heffing van tolgeld terzake van het gebruik van de openbare weg met motorrijtuigen geen andere belasting mag worden geheven dan de motorrijtuigenbe lasting. Een uitzondering willen de K.V.P.-leden voor die gevallen, waarin de gemeenten een bijzonder ingelichte par keerplaats hebben aangelegd. Evacué uit Nieuwe Tonge verdronk in Kwintsheul Bij het bezoeken van zijn familieleden, die bij verschillènde tuinders aan de Holle Watering te Kwintsheul als evacué zijn ondergebracht, kwam gisteren de tien jarige B., afkomstig uit Nieuwe Tonge, in een tuinsloot terecht en verdronk. Een boerderijtje langs de weg Halsteren- Steenbergen in het overstroomde gebied van Bergen op Zoom is droog gevallen. Allereerst hebben de bewoners het bedde- goed naar buiten gebracht om te drogen. (Van een onzer verslaggevers) MELISSANT. De dijken moeten worden hersteld. Natuurlijk; en Zeeland zal weer Zeeland worden. En over een jaar of vyf zal iedereen zich nog heel goed die verschrik kelijke ramp van 1 Februari herinneren; en als men dan eens de zo getroffen eilanden zal bezoeken in de veiligbeschutting van een hechte dijk, zal men stellig denken: „Hier stond het zeewater zo en zo diep en dat grote stuk land, die effen autoweg waren volkomen verdwenen". Zo zou het kunnen gaan over vijf jaar; of zou het mogelijk korter zijn? Het zal er helemaal van afhangen in welk tempo de kapot gebeukte dijken zullen zijn hersteld; kort en goed een wedloop met de tijd. En wat voor een wedloop! Nooit hebben wij zo goed begrepen welke vijanden de wind en het water voor ons land zijn, en nog nooit hebben wij zo'n heilig ontzag gekregen voor de dijk, welke ons en alles wat wij bezitten aan dierbaars moet beschermen. De dijken moeten zo snel mogelijk dicht. Alle mooie en treffende leuzen, waarmede op het ogenblik zoveel geld wordt gewonnen, bieden alvast een behoorlijke ruggesteun. Doch dat alles is nog maar indirect. Het directe werk doen de duizenden, die momenteel in jachtsneeuw, striemende regen, een ijskoude wind en alle verdere narigheden, welke deze onzalige Fcbruari- maand al over ons heeft losgelaten en nog loslaat, onophoudelijk in touw zijn om de bressen te dichten. I man, een zuidwester op, bezorgt de krant, waarin maar weer altijd meer staat over de grote overstroming. Enkele kilometers verder van het bordje „Doorgaand verkeer" is men met man en macht bezig de dijk langs de Nieuwe Wa terweg, dichtbij de zeemonding, te herstel len. Een autobus, dik onder de modder, hobbelt over de hobbelige weg .Er zitten arbeiders in, stille mannen, met rubber laarzen aan, een zakje brood bij zich. Op de dijk heerst dezelfde stilte als in de bus. Alleen de gierstoten van de wind en het kletteren van de regendruppels in de plas sen op het wegdek componeren een bijster guur en vals concert. In de dijk zijn twee gaten geslagen, geen kinderachtige bres sen, en men wil ze dicht hebben vóór Maandag 16 Februari, het volgende spring tij („giertij" zeggen ze). „Als het uit de hoek waait van nu, mag Het lijkt eigenlijk onbegonnen werk Het lijkt eigenlijk onbegonnen werk. Het eiland Rozenburg, zo vlak naast de deur, is op het kantje af aan de vreselijke ramp ontsnapt. Er staat veel water op de landen, enkele decimeters hoog, de huizen aan de binnenkant van de dijk, die naar het Brielse veer leidt, staan nog kurkdroog. Let wel: nóg. Een decimeter hoger en de groezelige watermassa komt over de drempels. Middenin een boerenkoolveldje wat zielig staat deze „waterboerenkool" er bij ligt een gehavende roeiboot en tegen de dijk klotsen over een brede lijn brok ken afval. Het is alsof het zo hoort. De postbode daalt de trapjes af, de kranten dat niet hinderen. Het moet wel heel toe vallig zijn als we een herhaling van de le Februari krijgen" en de dijkarbeider, een van de gemobiliseerden uit Rotterdam, stopt dankbaar een sigaret onder z'n pet. Voor dadelijk...." Er is ook niet veel tijd om te roken, nog minder om te praten. Gigantische vrachten grond worden telkens in de ga ten gestort. Een huis zou eronder worden bedolven. Maar voor het gulzige water lijkt het wel een korreltje. De grond ploft in het water, verdwijnt en vuilgrijs schuim komt ervoor in de plaats. Het heeft er veel van weg grond te storten in een bodem loze put. En toch moét de gehavende dijk zo weer een hele dijk worden. „We hadden 'm een keer dicht. Maar toen kwam er een schip voorbij, nogal met vaart. Nou. en een boot is nu eenmaal geen auto, die je ineens kunt stoppen De boeggolven sloegen tegen de dijk en meteen zat het gat er weer in. We konden wel met z'n allen huilen De eilanden worden (gelukkig) thans scherp bewaakt. Rijkspolitie staat bij de veren en de toegangswegen, en mensen, die er niets te maken hebben, worden zon der pardon teruggewezen. De pont naar De Briel heeft het nog nooit zo stil gehad. De veerman, die er niet beter van wordt, vindt deze overheidsmaatregel toch goed. Hij vertelt ons, dat er van die ongure lieden zijn binnengedrongen, die van andermans leed hun profijt trekken. Hij heeft het van horen zeggen, zoals zovelen dat hebben gehoord. Maar de hyena's zijn er absoluut geweest. En de politieman, die naar onze papieren vraagt bij het kruispunt naar Hellevoet-sluis, en die er warempel niet kwaadaardig uitziet, zegt met een onheil- 1 spellende dreiging in zijn stem, dat hij on herroepelijk zo'n sujet zal neerschieten als hij er eentje betrapt. Zonder horizon Voorne en Putten, het eiland is er, ver geleken met de andere eilanden, nog ge zegend afgekomen. Er staat een grote op pervlakte van de grond onder water. Maar liet is via een omweg weer mogelijk, zon der een pont te gebruiken, naar Rotterdam te komen. Het oude plaatsje Geervliet heeft nog nooit zoveel verkeer gekend. Mi litaire vrachtwagens en jeeps denderen door de bochtige straatjes. Overal militai ren, die aan de dijk werken langs het Voornse kanaal. In Rozenburg zal men ze niet meer ontdekken. „Dat is jammer," zeggen de arbeiders daar. „Want toen kre gen we zulk lekker eten Als de militairen op Voorne en Putten klaar zijn, zullen ze ook verdwijnen naar plaatsen waai- men thans dringend om meer mankracht roept. Tienduizenden zak ken zand liggen opgestapeld tussen houten beschoeiingen bovenop de dijk. Deze ge- improviseerde borstwering moet Voorne en Putten behoeden voor een verdere over stroming. Het is te hopen, dat deze zand- muur over enige tijd kan worden opge ruimd, zonder dat zij nodig is geweest. Datzelfde Voorne en Putten is echter nog een paradijs vergeleken bij Goeree en Overflakkee. Laat staan dus het eiland Rozenburg, waar slechts zeven koeien zijn verdronken. Het was voor kort nog zo een voudig op de pont te stappen en naar Mid- delharnis over te steken. Nu valt er eigen lijk niets meer over te steken; er is geen horizon van land. alleen maar een einde loze watervlakte. In die vlakte liggen als op een atol. bijkans hermetisch afgesloten van de buitenwereld, een paar plaatsjes: Dirksland en Melissant. Het is een zon derlinge gewaarwording in het barstens volle hotel „Regter" ineens de radiostem te horen. „Hier is de nieuwsdienst.,.." VLOTTE afwerking van zaken hebben het op 31 Januari de partijraadsvergade ring van de Katholieke Volks Partij in het nieuws van vorige week vrijwel geheel in verdrukking geraakt door alles wat sa men hing met de nationale ramp moge lijk gemaakt, ook alle kringvoorstellen on der de loupe te nemen. Voor voorzitter An- driessen scheen dit een meevaller te zijn, aangezien hij zich bij het vaststellen van de Drocedure al verzoend had met de gedach te dat de voorstellen wel bij de najaars vergadering aan de orde zouden moeten worden gesteld. We achter het voor verschillende voor stellen goed, dat de voorzitter ditmaal in zijn verwachtingen werd overtroffen. En wel in het bijzonder wat betreft het voor stel waarvoor we in deze kolom reeds voor de partijraadsvergadering een lans gebro ken hebben: het plan om vanuit de katho lieke beginselen een concreet maatschappij beeld te construeren en wel een dat concrete richtlijnen bieden zal voor de toe komstige maatschappij-structuur. Afgevaardigden uit de kring Den Haag initiatiefneemster tot het voorstel heb ben ook in de partijraad vurig gepleit voor him denkbeelden en naar ons voorkomt niet zonder succes. Ze wisten in concreto twee dingen te bereiken: ten eerste dat het. plan om e en concreet katholiek maat schappij-beeld op te stellen niet de waarde, ring kreeg van een voorstel dat nog wel eens aan de orde zal komen als het op ds agenda van de volgende partijraadsverga dering andermaal prijkt, ten tweede dat bij monde van de voorzitter beloofd werd het op korte termijn zoeken van contact met de instantie welke omwille van een prac- tische gang van zaken dient te worden in® geschakeld: het Bureau voor Maatschappe lijk en Cultureel Overleg. WAARSCHIJNLIJK hebben vele voor standers van het Haagse plan, gedach tig de resultaten van een vroeger contact tussen de partij en het bureau, bun schone illusie in het niet zien opgaan, toen zij vernamen dat voorzitter Andriessen ook ditmaal de landelijke centrale der stands- organisaties als de instantie waar in con creto moet worden begonnen, beschouwt. Gezien de laatste ervaring is zulk e.en reactie begrijpelijk. Maar daarom toch nog niet juist. Inderdaad valt er moeilijk een orgaan te bedenken vanwaaruit beter de katholieke beginselen een concreet maatschappijbeeld kan worden geschapen dan juist het bu reau. Dat in de praktijk de moeilijkheden talrijk zullen kunnen zijn, mag daarbij geen doorslaggevend bezwaar heten. Scha kelt men bepaalde utilitaristische toevallig heden uit, dan ligt 't bestaansrecht van het bureau feitelijk juist in het scheppen van 'n program, als dat waarom, met de K.V.P.- kring welke het uitsprak, feitelijk geheel katholiek Nederland dringend zit te wach ten. Het Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg zal zeker in de opdracht kunnen slagen, wanneer het er snel toe overgaat om uit de talrijke deskundigen over wie de samenwerkende c/igaïnaiuiës- beschikken een commissie te vormen welke naast „inzicht" ook „werklust" in haar ba- niet wil voeren. Het kan niet anders of zulk een maat schappijbeeld zal dan de concrete richtlij nen waarom nu het K.V.P.-bestuur ge vraagd is, voor het opscheppen bieden. Een en ander mag geen in tijdnood verricht werk worden. In tempo maar .net bezinning moet het materiaal de pauselijke ency clieken zullen ons inziens de voornaamste bouwstof vormen geanalyseerd worden en tot een overzicht en bondig geheel sa mengevoegd. Daarna is het waarschijnlijk goed een andere, door de K.V.P. in te stel len, commissie opdracht te geven om maat schappijbeeld en richtlijnen te gieten in een vorm welke spreekt tot de verbeelding van de grote massa. Terecht werd in de toelich ting van eerder genoemd voorstel opge merkt, dat de politieke doctrine van de K.V.P. te „philosophisch is en te ver van de praktijk staat"; met dien verstande althans dat de vormgeving van de doctrine die in druk wekt. Dat nu, en niet tegen het eind van het lopende jaar, aan dit werk begonnen kan worden, achten we een groot voordeel. Elke dag dat de te benoemen commissie zich eerder aan het werk zet om het alom ge vraagde program uit te werken, is kostbare winst. Volgend jaar 50.000 Nederlanders naar V.S. Ford, republikeins afgevaardigde in het Amerikaans Congres, heeft een. voorstel in gediend om het volgende jaar vijftigdui zend Nederlandse immigranten tot de Ver enigde Staten toe te laten. Op deze wijze zou enige verlichting kunnen worden gebo den in het dringende bevolkingsvraagstuk in Nederland tengevolge van de overstro mingen. Voor Nederland is een immigratie quotum vastgesteld van 3.136 personen per jaar. Ford vroeg tijdelijke opschorting van dit quotum. Canada zet deur open voor slachtoffers De Canadese regering- heeft besloten prioriteit te verlenen bij de emigratie van alle agrariërs en niet-agrariërs, die door de ramp in Nederland ernstig zijn ge- getroffen en die zich voor 1 Februari j.l. reeds voor emigratie naar Canada hadden aangemeld. Voorts bereidt zij een regeling voor om een aantal gedupeerde niet-agrariërs toe te laten die thans voor het eerst de wens te kennen geven om naar Canada te emigreren en daar overi gens de geschiktheid toe bezitten. Ten slotte overweegt de Canadese regering om een beperkt aantal zwaar getroffen boeren uit het noodgebied te helpen aan een eigen boerderij in Canada. INTR0II50 12 Februari. De zeven heilige Stichters van de Servieten, belij ders. Tijdens de burgertwisten in de 13de eeuw trokken deze Floren tijnse edellieden zich terug in de eenzaamheid. Uit hun stichting ontstond de orde van de Servieten (Dienaren), die zich vooral ten doel stelde het lijden des Heren en de smarten van Maria te over wegen. „Hun lichamen zijn begTa- ven in vrede, en hun naam blijft leven van geslacht op geslacht. Laat de volkeren verhalen van hun wijsheid, en de Kerk hun lof blijven verkondigen." (Lezing). Mis Justi. Wit. 2de geb. Ne des- picias.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1