Socialistische stem Kerkelijke tegenstem Schade aan velden in Zeeland en West-Brabant valt mee Een kwart van de oogst kwam uit rampgebied Laurens Bogtman zong Wolf en Ravel Meer wapens voor Tsjiang Kai-sjek Artur Hirschberg overleden Onvolledige, Engeland houdt vast aan diensttijd van twee jaar Churchill iveerstond stokpaardje van eenzame Shinivell ISRAEL BOOD RUSLAND EXCUSES AAN maar interessante verzameling documenten Balkanpact wordt in Maart getekend VOOR EEN WERKELIJK HEERLIJKE KOFFIE STENO-TYPISTE LEVENSPOSITIE ADVERTEREN? HET PARGDL 140.000 LOHENGRIN ANALYST(E) iioeciecs-tec CINEAG^PLAZA SIR WALTEI? SCOTT S 4 HET PAROOL WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Geen redenen voor noodcompetitie In een Dinsdagavond gehouden ver gadering heeft het bestuur van het dis trict Zuid I van de KNVB zich onder voorzitterschap van de heer E. A. Wydicks beraden over de situatie, die in West-Brabant en Zeeland door de over stromingen is ontstaan. Gebleken is. dat de schade aan de sportvelden in het al gemeen gesnroken minder ernstig is dan werd gevreesd. Zierikzee en Burgh zijn natuurlijk voor de huidige competitie uitgescha keld en verder heeft het terrein van EMM te Vlïssingen nogal geleden van het tanken van vrachtauto's, terwijl het veld van Goes dienst .doet als landings terrein voor hefschroefvliegtuigen. Maar voor het overige is de situatie niet zo en de heer Imanse, lid van het dis- trictsbestuur en voorzitter van de af deling Zeeland deelt dit standpunt vol komen dat aan de instelling van een noodcompetitie gedacht behoeft te wor den. De heer Imanse ziet de toekomst opti mistisch in en meent dat de competitie binnen niet al te lange tyd en met uit zondering van Zierikzee en Burgh nor maal zal kunnen worden hervat. In tussen zijn enkele overgangsmaatrege len noodzakelijk. Zo zullen Zondag in het grootste gedeelte van de noodgebie- den geen wedstrijden worden gespeeld. Er is voorts besloten het programma Watersnood in cijfers (Van onze Haagse redacteur) In de door de stormvloed van 1 Februari direct getroffen gemeenten In de Zuidwestelijke hoek van het land woonden per 1 Januari 1952 in totaal 580.814 mensen in 148.567 woningen, zo blijkt uit een publicatie van het Centraal Bureau van de Statistiek. Het direct ge troffen gebied beslaat in totaal 251.22c ha land. hetgeen 7.8 pet is van de total* oppervlakte van Nederland. Uit de cijfers van het C.B.S. blijkt voorts, dat in dit gebied (dus uitsluitend de werke lijk ondergelopen streken) 13.7 pet van Nederland bouwland. 12.7 pet van ons tuinland, 4.9 pet van het grasland en 8.3 pet van de boomgaarden is getroffen. In Dec. 1950 bevonden zich in de ondergelopen gebieden 20.469 tuinbouw bedrijven. tezamen 7.3 pet van alle Nederlandse land- en tuinbouwbedrijven. In 1952 leverden deze bedrijven tezamen 24.2 pet van de totale Nederlandse tarwe-opbrengst op, 26.8 pet van dc gerst-opbrengst, 37 pet van de vlas productie. 17.8 pet van de Nederlandse consumptie-aardappelenoogst, 38.8 pet van de suikerbietenoogst, 57.6 pet van de uienopbrengst en 29.2 pet van de peu 1 vruchtenproductie. In het ondergelopen gebied werden 155.427 stuks rundvee gehouden, totaal 5.7 pet van de Nederlandse rdndvee- stapel vormend. Daaronder bevonden zich 65.640 stuks melk- en kalfkoeien, hetgeen 4.4 pet is van het Nederlandse totaal-cijfer. Van de Nederlandse var kensstapel bevond zich 3.4 pet in het getroffen gebied, van de landbomvpaar- den 8.6 pet, van de schapen 3.9 pet en van de pluimveestapel 2.7 pet. T419.598 kippen). Wat de landbouwwerktuigen betreft bevonden zich in het getroffen gebied 16.9 pet van de motortrekkers. 29.6 pet van de maai- en dorsmachines. 5.2 pet van de dorsmachines en 6,2 pet van de totale hoeveelheid karren en wagens die bij de landbouw worden ge bruikt. Het totaal inkomen in 1946 bedroeg in dit gebied 420 millioen gulden, het geen 5.4 pet is van het totaal inkomen van het land. Het vermogen in handen van bewoners van deze gebieden werd in 1947 geraamd op 1012 millioen, zijnde 5.6 pet van het totaalcijfer voor Neder land. Per 1 Januari 1952 woonden i gebied 168.163 kinderen tot en met tien jaar. 381.125 personen van 15 tot en met 69 en 31.526 personen boven de 70 jaar. Op 1 Augustus 1952 beschikte men in het getroffen gebied over 8.632 perso nenauto's (5 pet van het totaal voor Nederland) en over 5.670 vrachtwagens (7 pet van het totaal). Van der Putten buiten vervolging gesteld (Van onze Haagse redactie) De Haagse rechtbank heeft in raad kamer de heer F. H. vanderPutten buiten vervolging gesteld. De heer Van der Putten werd destijds door de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank vervolgd wegens het aanranden van de eer en goede naam van de oud-hoofd commissaris van politie te Bandung J. C. Chr. Damen en de oud-resident op Java M. Klaassen. De zaak was een nasleep van de zaak-Aernout. In artikelen in „De Leidse Post" van September 1950, onder de titel „Moest de veiligheidsofficier vaandrig Aernout uit de weg worden geruimd?", werden beiden er van beschuldigd steekpennin gen te hebben aangenomen. De hoofd redacteur van het blad, H. L. werd ver loden jaar door de rechtbank vrijgespro ken, doch in hoger beroep door het Sercchtshof wegens belediging veroor- eeld tot driehonderd g;ulden boete. De officier van Justitie gaat tegen de beslissing van de rechtbank niet in hoger beroep. voor de vierde klasse G van Zuid 1 (ge bied rond Halsteren en Steenbergen) voor vier weken geheel op te schorten. Een moeilijkheid is, dat de verbinding tussen Zeeland en West-Brabant thans alleen via Antwerpen mogelijk is. In dit verband is besloten, dat le clubs gedu rende vier weken regionaal zullen spe len. dus Zeeuwse tegen Zeeuwse en Westbrabantse tegen Westbrabantse clubs. Men venvacht, dat na afloop van deze termijn de verbinding weer intact zal zijn, waarna het dlstrictshestuur wederom byeen zal komen om de toe stand onder het oog te zien en de dan nodig blijkende voorzieningen te treffen. US O in Concertgebouw Laurens bogtman, die de solist was op het concert dat gisteravond in de Grote zaal van het Concert gebouw voor de leden van de Amster damse Kunstkring werd gegeven door het Utrechts Stedelijk Orkest, zong twee groepen liederen waarvan het instru mentale gedeelte de begeleiding zoals dat heet oorspronkelijk niet voor orkest is gedacht. Hugo Wolfs „Gesange des Harfners" (uit „Wilhelm Meisters Lehrjahre" van Goethe), zijn muzikaal èn psychologisch prachtige liederen, al bereiken ze niet de aangrijpende genialiteit van Schu berts composities op deze zelfde teksten. En Bogtman heeft ze ook voorbeeldig gezongen. Maar helaas „doen" ze het niet in deze orkestrale zetting. Wolf was geen symphonicus. en weinig bedreven in orkestreren;, de instrumentatie dezer liederen is daarvan een bewijs. De voort durend wisselende harmonieën zyn op deze wijze, zelfs voor wie de piano partijen goed kent. slechts met moeite te volgen en men krijgt zo zeker niet een beeld van de aparte schoonheid dezer muziek. (Ook niet met de wijzi gingen die hier en daar waren aange bracht.) Ravel daarentegen is in zün orkest zetting van „Don Quichotte Dulcinée' met superieur raffinement te werk ge gaan. Maar zelfs bij hem blijft men het „bewerken" horen en moet men het oor spronkelijk prefereren. Bogtman heeft ook deze liederen met grote kundigheid en begrip gezongen, daarbij door Hup- perts en het U.S.O. uitmuntend terzijde gestaan. Een mooi verzorgde repro ductie van Ravels tweede suite uit „Daphnis et Chloé" voegde zich daar achter tot een stijlvol slot. Een bijzonder geslaagde uitvoering van Haydns 7 3ste Symphonie, in D, naar de finale „La Chasse" genaamd, vormde het schone begin van deze als geheel zeer geslaagde avond. BERTUS VAN LIER Paul Kerkhof exposeert in Kunstzaal Van Lier PAUL KERKHOF, die leerling is ge weest van de Antwerpse academie, blijkt, evenals zovéél schilders uit het Vlaamse land. de invloed van de expressionist Permeke geducht te on dergaan. In zijn landschappen en figuurstudies herkent men Permeke's donker palet, diens aan de aarde ont leende kleuren en zucht naar de grote, samenvattende vorm. Echter, het na tuurgeweld en felheid van een Permeke ontbreken Kerkhof een zachter, lyrischer toon gaat hem beter af. Zijn beste werken bij Van Lier te Amsterdam doen hem kennen als een nog niet sterk schilder, die vooral met de vorm en het volume nog worstelt, doch die onopgesmukt en eerlijk is. Tot deze beste behoren m.i. een groot zit tend naakt, een stilleven met tafel, een enkel portret en twee landschappen, al is daar Permeke è.1 te duidelijk in terug te vinden. Tot 28 Februari. J. M. prange Sadlers Wells tóch naar Amsterdam (Eigen bericht) Het staat nu vast, dat het Sadlers Wells Theatre Ballet tijdens zijn tour- née door ons land niet alleen in Den Haag en Rotterdam zal optreden. Sa menwerking van vele instanties heeft er toe geleid, dat de Amsterdamse Stadsschouwburg op 7 en 8 April ls vrij gemaakt om dit beroemde Engelse bal let te ontvangen. Cilly Wang helpt met dansavond in Graz Eigen bericht) De Nederlandse dans-parodiste Cilly Wang, die momenteel op tournée in Oostenrijk is, geeft op 15 Februari een door haar persoonlijk georganiseerde galavoorstelling in Graz. Dankzij de medewerking van de burgemeester en andere autoriteiten zal de gehele recette voor het Rampenfonds kunnen zy"n. Thomas Mann krijgt Franse onderscheiding Robert Schuman, de gewezen Franse minister van Buitenlandse Zaken heeft, naar A.P. meldt, een bezoek gebracht aan de in Erlenb'ach (Zwitserland) wonende Duitse schrijver Thomas Mann en hem het officierskruis van het Legioen van eer aangeboden. J?EN van de talrijke helicopters die nog steeds in het watersnoodgebied opereren, is b\) Achthuizen op Over. flakkee verongelukt. De Engelse be stuurder kon z\jn machine niet, gelukkig zichzelf wel, redden. Amsterdamse kunstsubsidies B. en W. vragen 630.000 voor Nederlandse Opera B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld aan de Ne derlandse Opera voor het seizoen 1952/ '53 een subsidie te verlenen van ƒ630.000. By de vaststelling van dit bedrag is men uitgegaan van de veronderstelling dat de Nederlandse Opera haar eigen Operaballet zou behouden. Aan de stichting Ballet-Recital willen B. en W. van 1952/'53 een subsidie toe kennen van 10.000, eenzelfde bedrag wordt voorgesteld t.a.v. de stichting Ballet der Lage Landen. Voorts is de gemeenteraad gevraagd een subsidie van 80.000 te verlenen voor de in Amsterdam te geven kunst manifestaties in het kader van het Hol land Festival. Bovendien achten B. en W. het gewenst een bedrag van 10.000 uit te trekken voor voorstellingen die tegen lage prijzen worden gegeven. Ten slotte is een subsidie van 20.000 voorgesteld tén behoeve van de stich ting Kunstmaand Amsterdam, die ook in 1953 van 1 Juni tot 1 Juli uitvoerin gen zal organiseren op het gebied van muziek, toneel en dans. STAATSRAAD DECKERS WORDT 70 JAAR Op 14 Februari hoopt staatsraad mr dr L, N. Deckers 70 jaar te worden. Er was, om dit feit feestelijk te geden ken, een uitgebreid huldigingscomité gevormd, waarvan dr L. G. Kortenhorst voorzitter was. Van elke huldiging is evenwel onder de huidige omstandig heden afgezien. De binnengekomen gel den zullen aan het Nationale Rampen fonds worden afgedragen. De Amerikaanse wapenzendingen ne-ar Formosa, het eiland waarop het natio nalistische Chinese bewind van Tsjiang Kai-sjek is gevestigd, zyn thans aan zienlijk groter dan enige tyd geleden. Dit heeft generaal Bradley, voorzitter van de commissie van Amerikaanse staf chefs gisteren tydens een besloten zitting van de Senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen medegedeeld. Voor dezelfde commissie onthulde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, dat er geen plan nen bestaan voor een onmiddellijke blok kade van de Chinese kust. De minister wees er op dat de uiteindelijke beslissing door president Eisenhower moet worden genomen. Inmiddels heeft de Britse regering duidelijk gemaakt, dat zij niet zal be rusten in een belemmering van de Britse scheepvaart op Hongkong door de natio- nalistisch-Chinese autoriteiten. De Britse consul op Formosa heeft instructies ge had met kracht te protesteren tegen elke inmenging van deze zijde. Het ministerie van Defensie van de Chinese nationalisten heeft vandaag meegedeeld, dat twee gemotoriseerde jonken bemand met guerrilieros Maan dag in de baai van Wentsjou, 370 km ten Zuiden van Sjanghai, een communisti sche jonk tot zinken hebben gebracht en twee andere in beslag hebben genomen. „EUROPA AARZELT EERSTE STAP TE DOEN" verklaart Dulles in V.S. Foster Dulles, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft tijdens zijn reis langs zeven Europese hoofdsteden overal bereidheid aange troffen, het verdrag voor de Europese Defensie Gemeenschap te bekrachtigen. „De landen aarzelen echter de eerste stap te doen", zo heeft hij voor de Senaatscommissie voor de Buitenlandse Betrekkingen verklaard. Volgens de senatoren heeft Dulles in de besloten vergadering verder gezegd dat Europa de middelen heeft om in eigen behoeften te voorzien, indien het vastberaden de weg naar de eenwording opgaat. „Als Europa evenwel deze weg niet volgt, zullen wij onze politiek moeten herzien", zou Dulles er aan hebben toegevoegd. Prof. dr M. Minnaert morgen 60 jaar Morgen wordt prof. dr M. G. J. Min naert, hoogleraar aan de rijksuniversi teit t6 Utrecht en directeur van de Utrechtse Sterrenwacht, zestig jaar. Prof. Minnaert, te Brugge geboren, begon zyn loopbaan als docent aan de universiteit te Gent en kwam in 1920 in dienst als observator aan de rijksuniver siteit te Utrecht. Van zijn hand verschenen verscheidene wetenschappelijke publicaties, vooral over de zon. (De sterrenwacht aan het .Zonnenburg te Utrecht houdt zich ook voornamelijk met het zonne-onderzoek bezig) Prof. Minnaert, die indertijd eerst pro moveerde op een biologisch onderwerp en pas jaren daarna in de wis- en na tuurkunde, is voor zyn sterrenkundig werk o.a. onderscheiden met de gouden medaille der (Engelse) Royal Astrono mical Society (1947) en met de Cathe rine Bruce-medaille, die geldt als de hoogste Amerikaanse onderscheiding op sterrenkundig gebied (1951). (Van onze correspondent) NIJMEGEN, Woensdag. Te Soest (Westfalen) ls gisteren op 63-jarige leeftijd overleden de opera zanger en -paedagoog Artur Hirsch berg. In 1939 nam hij de wyk uit Duits land naar Nederland. Hij dook onder ln Nijmegen, waar hjj zich in de loop der jaren ontwikkelde tot een bekend zang- paedagoog. Hy leidde tal van leerlin gen voor de opera op. Als bariton heeft hij zelf in tal van Wagner-opera's gezongen. De heer Hirschberg zou binnenkort naar Arnhem verhuizen, om daar een zang-paedago- gisch Instituut op te richten. Socialistische documenten, uit de literatuur van meer dan een eeuw byeengebracht door prof. dr W. Banning en prof. mr dr J. Barents", zo luidt de volledige titel van dit door „De Arbeiderspers" uitgegeven boekje van 256 bladzijden, dat 7.90 kost. De samenstellers van deze bloem lezing hebben zich beperkt tot die documenten die betrekking hebben op het democratische socialisme. In een andere bundel zullen zy een aantal do cumenten aangaande het „communisme" byeenbrengen. Zy hebben zich ook. meen ik te moeten aannemen, een an dere beperking opgelegd, door alleen die socialistische geschriften op te nemen die van belang zyn geweest voor de Ne derlandse ontwikkeling. Anders is het niet te begrijpen waarom niets is opge nomen, noch van Proudhon maar wel licht heeft men het hele „libertaire" socialisme opzettelijk uitgeschakeld, al ls dat voor Nederland wel degelijk van betekenis geweest, en brengt men dit, en het syndicalisme, in de volgende bun del, waar men het communisme zal documenteren', en komen daar dan ook „linkse marxisten" als Mekrïng, Luxem burg, Roland Holst, Gorter en „rechtse" als Cunow en waar komt Labriola? noch b.v. van de Franse possibilisten. Maar zelfs in dat geval is het moeilijk te begrypen dat men geen enkel fragment van Kautsky heeft opgenomen, die toch een kwart eeuw lang de meest gezag hebbende stem was in de internationale sociaal-democratie. Zowel Kautsky als Bernstein heeft het Nederlandse socia lisme zó diep beïnvloed, dat een dergelijk verzuim de documentatie toch wel zeel onvolledig maakt. Dat men de austro- marxisten (Adler, Bauer, Hilferding, Renner) buiten de deur houdt, zal wel te verklaren zyn uit het beperkt Neder lands karakter van het boekje. En hier uit moet men zeker ook verklaren dat noch Tawney, noch Cole, noch Laski een plaats in dit boekje krijgen, terwijl meer dan twintig bladzijden worden gegeven uit het „Communistisch Manifest", waar van op het ogenblik zeker drie volledige Nederlandse vertalingen in de handel zyn. Met alle respect voor het „Mani fest". waarom zou men vergeten dat Bellamy's „In het jaar 2000" vermoede- lyk evenveel invloed heeft gehad op de idee-vorming van de socialistische massa in Nedei'land als Marx of Lassalle? Intussen, al protesteert men tegen het feit, dat dit boekje niet bevat wat voor documentatie eigenlyk onontbeerlyk is, en al voegt men er aan toe dat het eigen lyk alleen maar de prekende kant van het socialisme laat zien en byna mets van wat het over economische en sociale kwesties, ook in constructieve zin, naar voren bracht, dat betekent niet dat het gebodene niet te waarderen zou zijn. Een eeuw MEN heeft dus de hoofdzaken van het Communistisch Manifest, en daar naast de belangryke stellingen van Marx over Feuerbach en de conclusies van Engels over „de ontwikkeling van het socialisme, van Utopie tot Weten- (Van onze correspondent) LONDEN, Woensdag. Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis in ant woord op een vraag van Shinwell, de vroegere Labour-minister van Defensie, te kennen gegeven, dat Engeland zal blijven vasthouden aan de tweejarige dienstplicht. Shinwell, die al enige tijd een cam pagne voert voor het verminderen van de eerste oefeningstyd, trachtte aan te tor.en dat een uitlating van Churchill Bomaanslag in Tel Aviv De Israëlische politie heeft gisteren in Tel Aviv, Haifa en Jeruzalem een aantal jongelieden gearresteerd, lid van de „Jong Hebreeuwse" organisatie, die ervan worden verdacht Maandag een bomaanslag te heben gepleegd op de Russische legatie ln Tel Aviv. Israël heeft inmiddels voor het gebeurde ex cuses aangeboden. Volgens de politie werd de bom. die waarschijnlijk in een koffer by de aohteringang was achter gelaten, via electrische weg tot ontplof fing gebracht. De vrouw van de Rus sische gezant werd licht gewond, ook enkele leden van het personeel liepen lichte kwetsuren op. De premier Davld Ben Goerlon heeft ln een speciale ztt- ting van de Knesset (het parlement) de aanslag in scherpe bewoordingen veroordeeld. Israël is bereid schadever goeding te betalen. Men verwacht in Tel Aviv een Rusische nota over de aanslag. zelf van enige tyd geleden nl. dat het gevaar van een derde wereldoorlog wat geweken was een reden diende te zyn voor vermindei'ing. Doch Churchill ant woordde: „Als het waar is en wy hopen allen dat het zo is dat het ge vaar van een derde wereldoorlog wat is vei'minderd, is dat grotendeels te danken aan de inspanningen van dit land, de Verenigde Staten en onze bondgenoten in Europa, om ons in staat van verdedi ging te brengen." Toen de Labour-pacifist Yates hierop ook nog zijn woordje deed, zei Churchill ervan overtuigd te zyn dat verlaging van de diensttijd „ontsteltenis" in de gehele vrye wereld zou veroorzaken en op vele punten de verhouding met de Verenigde Staten nog moeilijker zou maken. Attlee, Morrison en Gaitskell hoorden dit alles zwygend aan. De campagne voor verkorting van de diensttyd is een persoonlijk stokpaard van Shinwell en zijn oud-collega's hebben er hem nooit enige steun in gegeven. Blokkade Lord Reading, onderminister voor Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in antwoord op vragen in het Hogerhuis medegedeeld dat aan de Bi-itse regering geen voorstellen tot het instellen van een blokkade van de Chinese kust waren gedaan. Hij voegde eraan toe, dat de regering ieder voorstel in die richting „met bezorgdheid" zou hebben te be schouwen, aangezien het naar haar me ning niet zou bijdragen tot een spoedig beëindigen der vijandelijkheden in Korea. Luisteraars naar het eerste pro gramma van de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht" hebben zich wellicht verwonderd, dat de V.P.R.O. geen deel aan de uitvoering had. Het is, deelt het bestuur van deze omroepvereniging mee. een misverstand geweest. Aan vol gende uitzendingen werkt ook de V.P.R.O. mee. schap". Het is goed ook een belangryk fragment van Lassalle's „Arbeiderspro- gramma" hier te zien en een fragment van Sidney Webb uit de „Fabtan Essays". Het is ook goed, en gemakke lijk, al de programma's van de SDAP bijeen te zien en een paar fragmenten uit belangryke brochures van Troelstra. Dan krygen we enige belangryke op vattingen van Hendrik de Man, waarna we, na het program van de Nederlandse Volksbeweging en Bannings speech op het stichtingscongres van de PvdA te hebben gelezen door een eeuw van de mocratisch socialisme heen zyn. Maar de samenstellers geven ons nog meer. Wat de Katholieke Kerk van het socialisme vindt, kan men lezen in grote uittreksels uit de Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno", en in een artikel van dr von Nell Breuning. En belangwekkend is ook de protes tantse visie, zoals die tot uitdrukking kwam in de grote redevoering waarmee dr A. Kuyper in 1891 het Christelijk Sociaal Congres opende. Met de stellin gen van H. Diemer voor het C.S.C. van 1919 hebben we dus een kykje op wat by de protestanten in Nederland over socialisme gedacht werd. Maar waar blijft bv. een fragment uit Herman Kutters „Zy moeten" waarin werd aan getoond waarom een gelovig protestant niet naast, maar i n de socialistische bewegin moet staan En wij hadden toch ook ónze „Blyde Wereld" en Enka? En de Katholieken ln Engeland deden mee aan de Labour Party, ook al waren de programma's van die party heel wat „socialistischer" dan de Encyclieken toelieten. Geluiden uit die kring zouden eigenlijk niet mogen ontbreken. Doch dat behoeft ons niet te belet ten, prijs te stellen op wat hier aan stem en tegenstem byeengebracht is. J. DE KADT DE besprekingen tussen Egypte en Engeland over de toekomst van de Soedan bevinden zich in het eind stadium. De laatste Britse voorstellen, gedateerd 12 Januari jl. zyn onlangs door generaal Nagieb geamendeerd. Het belangrykste strydpunt daarby was de bevoegdheid van de Britse gouver neur-generaal in Khar toem gedurende de overgangstyd naar vol ledige zelfbeschikking. Maar ook op dit punt schynt nu een compro mis te zullen worden bereikt. Zou het moge lijk zyn dit ene belang rijke geschilpunt tussen Engeland en Egypte uit de weg te ruimen dan blijft nog het an dere: de Britse bezet ting in de zone van het Suezkanaal. Generaal Nagieb is echter vast besloten ook dit pro bleem aan te pakken, ofschoon het op dit ogenblik aanmerkelijk moeilijker oplosbaar is dan de Soedanese kwestie, omdat het samenhangt met de gehele strategische positie van het Midden Oosten en de Britse verbinding gebied en met het Z.O.-Azië. De oplossing van het conflict betref fende de Soedan berust op enige begin selen, die reeds door beide partijen zijn aanvaard, en wat niet minder belang ryk is, ook in de Soedan zelf vrij alge- Het gebied, dat thans practisch alleen door Engeland wordt bestuurd, zal bin nen drie jaren gelegenheid krygen om zich door middel van een volksstem ming uit te spreken over zyn politieke toekomst. In de tussenliggende periode zal een commissie van drie leden een Brit, een Egyptenaar en een „neu- traal" persoon (uit India of Pakistan) de Britse gouverneur-generaal bij staan in het bestuur. Wanneer de be-r slissingen of inzichten van de commis sie in strijd komen met de opvattingen van de gouverneur, zal de zaak worden voorgelegd aan de regeringen ln Caïro en Londen. Kunnen de regeringen in onderling overleg binnen één maand geen overeenstemming bereiken, dan blyft de beslissing van de commissie gehandhaafd. VERDER zal een gekozen volksver tegenwoordiging het tijdstip van het plesbisciet bepalen. Dit rnag in leder geval niet langer dan drie jaar worden uitgesteld. Zowel Britse als Egyptische troepen Zullen uit het ge bied van de Soedan worden terugge trokken voordat de volksstemming plaats heeft. Tenslotte zal een geleide- iyke „Soedanisatie" van het gehele binnenlandse bestuur worden doorge voerd d.w.z., dat in de overgangspe riode steeds meer inheemsen in be stuursfuncties zullen worden benoemd. Aanvankelijk hadden de Britten be zwaren tegen de bevoegdheid van de commissie van drie, voornamelijk met betrekking tot het bestuur in de Zui delijke provincies, die voor het over- Op 15 Maart zal in de Turkse hoofd stad, Ankara een vriendschapsverdrag tussen Turkije, Joegoslavië en Grieken land worden getekend, zo verneemt As sociated Press in betrouwbare Turkse kringen. Het verdrag zal geen militaire clausules bevatten, maar het zou in de bedoeling liggen enkele maanden later een tweede overeenkomst te tekenen, waarin een regeling voor de wederzydse veiligheid zou zijn opgenomen. Het verdrag dat in Maart van kracht zal worden, is het eerste dat Joegoslavië met niet-communistische landen sluit sinds het zich in 1948 van de Komin- form losmaakte. grote deel bevolkt worden door negers, die nog in primitief stamverband leven. Londen vreest namelijk, dat deze be volking al te zeer in verdrukking zal geraken, wanneer zij door de Noorde lijke bevolking, die bestaat uit Mos lims van gemengd Arabisch-Egyptisch bloed worden over heerst. De negerbevolking zelf is steeds bevreesd geweest voor de Egyp tische invloed in Khar toem en heeft daarom aangestuurd op be schermende garanties vanuit Londen. Voor een deel zijn deze be zwaren ondervangen door de nieuwe con stitutie, die onmiddel lijk na de a.s. verkie zingen in werking zal treden. In deze consti tutie wordt voorzien in een twee-kamer stelsel en in beide kamers heb ben de Zuidelijke pro vincies een zodanige vertegenwoordiging, dat zij niet zonder meer door de Noordelyke overstemd kunnen worden. Het toekomstige par lement zal het normale bestuur con troleren en alleen in bepaalde voorbe houden onderwerpen heeft de Gouver neur-Generaal, bijgestaan door de ge noemde commissie van drie, zeggeni- schap. INTUSSEN biyft het hoogst urgent, dat de voorgenomen verkiezingen, die door de langzame voortgang der Brlts-Egyptlsche onderhandelin gen reeds enige maanden verlaat zijn, zo snel mogelijk gehouden worden. Deze zijn op zich zelf een moeilijke onderneming. Voornamelijk in de pro vincies langs de Nijl-oevers, waar de bevolking voor een deel nog min of meer nomadisch leeft. Men bebouwt daar het land in het natte seizoen. In Februari begint echter de droge tyd en dan trekken de veehouders door het land met hun kudden op zoek naar weiland om dan omstreeks Mei dit jaar het begin van de vastenmaand der Moslims zich weer od hun uit gangspunt te verzamelen. De periode tussen Februari en Mei ls dus de meest ongunstige voor het houden van verkiezingen. Het is echter om poli tieke redenen moeilyk de verkiezingen langer uit te stellen. De oude volks vertegenwoordiging ls reeds ontbon den en de nieuwe moet nog gekozen worden, zodat het land thans zonder wetgevende macht zit. GENERAAL Nagieb heeft in de af gelopen maanden blijk gegeven van groot diplomatiek talent zo wel tegenover Londen als tegenover Khartoem. Hij wist namelijk de grote politieke partijen in de Soedan voor zijn inzichten te winnen, zonder Lon den van zich af te stoten. Wij kunnen slechts hopen, dat hij dezelfde voor zichtigheid zal betrachten In de kwes tie van de bezetting van het Suez kanaal. Ook op dit punt zijn binnen kort nieuwe onderhandelingen te ver wachten. Amerika wacht hierop met ongeduld want het wil de defensie van het Midden Oosten nu eindelijk eens gaan organiseren. Koning Boudewijn weer ziek Koning Boudewyn moet volgens een hofbericht tijdelijk het bed houden daar hy nog steeds aan de griepaanval ïydt welke hem aanvankelijk verhinderde een bezoek aan de overstroomde gebieden te brengen. De koning keerde Zondag van de Riviera naar Brussel terug en ging toen de daaropvolgende dag naar de ge teisterde gebieden, waar hem toen vol gens U.P. een koele ontvangst wachtte. NEEMT U KOK'S BESTE KOFFIE de fynste soorten, met zorg gebrand en vers afgeleverd i rx e» per 1/4 kg slechts A"ë> Ct GEBROKEN ORANJE PEKOE THEE Krachtig en met een lekkere smaak, per 100 gram 05 Cl GEDROOGDE APPELEN (stukjes) per 100 gram CL NOORD-HOLLANDSE CAPUCIJNERS -n pracht kwaliteit, per 500 gram 4)0 Cl i-*r- "■TT"" Koffiebranderij en Theehandel S B 'y Filiaal: FERDINAND BOLSTRAAT 47 >fSk W -M-m. HAARLEMMERSTRAAT 139 N.V. Essencefabriek „GRUNO" O.Z. Achterburgwal 131 te Amsterdam-C., vraagt per 1 April a.s. of eerder een GEROUTINEERDE accuraat en zelfstandig kunnende werken. Brieven met volledige inlich tingen en referenties onder motto „Sollicitaties" aan bovenstaand adres. „HEBRON" EN „ZON EN SCHILD" Ned. Herv. Inricht, voor Zenuw- en Geesteszieken te Amersfoort vragen LEERLING-VERPLEGENDEN van Ohr. beginselen (ongehuwd m. en v.) ter op leiding voor het B-diploma. Salaris gedurende de opleiding 1324.41 tot 1578.17 p. jaar (plus de ver hoging per Maart 1951), onder aftrek van 700.— voor kost en inwoning. 3 Weken vacantie per jaar. Diploma's niet vereist. Voor de eerste aanschaf van uniformkleding wordt gezorgd. Soil, aan de Genees heer-Directeur. Voor een bekwaam drukker wordt een aangeboden als VOORMAN van de drukkerij in een middelmatig bedrijf te Amsterdam. komenc >n staat zijn leiding te geven. Bij" voorkeur woonachtig te Amsterdam of naaste omgeving. Behoorlijke machinekennis wordt vereist. Geboden wordt een vaste positie en een goed salaris. Brieven onder no. P 13121, bureau Parool. Accoord want: Ruim 90.000 abonné's ln Amsterdam Ruim 50.000 abonné's over geheel Nederland verspreid. in totaal meer dan betalende abonné's Vraagt inlichtingen bi) de Advertentie-Exploitatie van ,jEet Parool". Telefoon 382S8. Toestel 48. I Large American Company in the Middle East has openings for Single Men as MACHINISTS 3 to 5 years experience as Machinist preferably in a heavy duty job shop. Ap prenticeship years of any number must be prior to this experience, must work with a.o.: Large and small lathes, milling machines, shaper, horizontal boring mill, radial drill press, power saws, drills, reamers, micrometers, gauges, wrenches, heat-trea ting oven, bearing pouring fixtures. Per forms duties such as refinishing and regrin- ding piston wearing faces and ring grooves, refaclng valves and valve seats, a.s.o. Education: High school or equivalent, must read, write and speak good English. Apply under letters I.E.C., to Nygh van Ditmar, Noordeinde 49, Den Haag. STADSSCHOUWBURG NEDERLANDSCHE OPERA Zondagmiddag 15 Februari I uur Prijzen I 7.50 tot f 1.50 (rechten inbegr.) M. H, BOAS, Kloveniersburgwal 61, Amsterdam (Cj, vraagt voor spoedige indiensttreding: FACTURIST(E) en ASSISTENT-F ACTURIST(E) liefst bekend met Burrough-factureermachin Gevraagd door laboratorium van grote industrie met diploma Ned. Cliem. Ver. dl. 1 Schr, soil, onder P-27844, Bur, Parool. De beste „KLEINE ANNONCE". DE ZWARTE RIDDER. WREKER DES KONINGS, TREKT OP OM RICHARD LEEUWENHART TE BEVRIJDEN. Kleur door - TECHNICOLOR-* (Nederlandse!! Impresariaat Concertgebouw, kl. zaal. Maandag 16 Febr., 8.15 u, Clavecimbelrecltal JANNï VAN WERING Progr.Bach - Couperin - Scarlatti - Flothuis e.a. Krt. 2,50, f 2-, 1.25 aan de zaal. Telef. 27500.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3