Overal in de wereld wordt gewerkt voor het geteisterde Nederland Gat in Moerdijk zo diep dat elke vloed er door spoelt ZESDE DODENLIJST Teleurgesteld terug van emigratie Barometers stonden zeer laag; toch geen storm Telefoonverkeer Noord-Zuid kan van vandaag af weer functionneren Koningin naar St. Annaland Lectuur-importeürs horen boete en voorwaardelijke straffen tegen zich eisen Evacué's uit drie plaatsen weer naar huis Vijftig Nederlandse gezinnen iveer in patria aangekomen per „Fairsea 55" GD 7K WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 HET PAROOL 3 (Van onze verslaggevers) MOERDIJK, Dinsdagavond. De bruggen over de Moerdyk staan er nog. Het zal ongetwijfeld nog geruime tyd duren, voor de snelweg Rotterdam-Breda weer te gebruiken is. Maar het feit, dat zowel spoor- als verkeersbrug nog vol komen intact zyn, kan de Nederlandse reiziger weer moed geven. Ook de telefoon gebruikers zullen binnenkort in de verbinding Noord-Zuid minder moeilijkheden ontmoeten. Vanmiddag vonden w(j op de verkeersbrug enkele mensen: PTT-monteurs. Sinds gisteren vertoeven zy op de afrit-richting Breda en nu hebben zy de kabel breuken tussen Dordrecht en Breda bekeken, uit de door de storm ontwrichte oprit opgegraven en gerepareerd. Van Woensdag af kan het telefoonverkeer Noord-Zuid weer normaal functionneren. Dit betekent, dat ook de internationale telefoonlijn Amsterdam-Brussel-Parijs weer haar gewone route kan volgen. DE BRUGGEN OVER DE MOER DIJK STAAN ER NOG Op de voorgrond het gat in de dijk by Moerdijk dat in dit deel van Brabant zoveel ellende heeft veroorzaakt. (Eigen foto's) Koningin Juliana werd vanmiddag te Sint Annaland op Tholen verwacht om zich ter plaatse van de toestand op de hoogte te stellen. Ook in Zierikzee werd de Koningin vandaag venvacht. Gisteren zijn de eerste evacué's, veer tien vluchtelingen uit Zierikzee, onder gebracht in het paleis Het Loo, dat door de Koningin gedeeltelijk hiervoor ter be schikking is gesteld. Vanmorgen werd een tweede groep, een aantal bewoners van het Zierikzees Tehuis voor Ouden van Dagen, venvacht. Prins Bernhard heeft gisteren met een hefschroefvliegtuig bezoeken ge bracht aan een aantal plaatsen in de ge troffen gebieden. De Prins, die met ma joor-vlieger G. Sonderman naar Gilze Rijen was gevlogen, stapte daar over in een helicopter en bezocht daarmee ach tereenvolgens Raamsdonk, Raamsdonk- veer en Nieuwendijk in Noordbrabant. Vandaar vloog hij over Sliedrecht naar Papendrecht en maakte landingen in Puttershoek, 's-Gravendeel, Numansdorp en Strijensas in de Hoeksewaard, Zuid- land op Putten en Lage en Hoge Zwa- luwe in Noordbrabant. Vandaar vloog hij naar Ypenburg, waarna hij in Den Haag een vergadering van het Nationaal Rampenfonds presideerde. Tenslotte sprak de Prins radiopraatjes uit voor de B.B.C., de A.F.N. (American Forces NetWork, de Amerikaanse radio in Europa) en de Deense omroep. Die twee P.T.T.-monteurs en vijf wegwerkers van een aannemersbedrijf uit Dordrecht waren de enige sterve lingen in het verlaten waterland. Ver der was er niets te zien dan de daken van drie personenauto's, die in de rampnacht door het water zijn over vallen. De mensen, die erin zaten, zyn verdronken; hun stoffelijke overschot ten zijn pas gisteren uit de auto's ge haald. De Moerdijkbrug is dus op het ogen blik bereikbaar. Van Dordrecht uit vla een lange omweg over binnen dijken; van Breda uit kan men slechts tot Zevenbergschenhoek komen. Even voorbij dit plaatsje verdwijnt de hoofd verkeersweg onder water. Wanneer rijdt hier weer verkeer? Dat hangt er van af, hoelang de daar in de omgeving werkende ploegen van Amerikaanse soldaten en Nederlandse burgers en soldaten ervoor nodig heb- TXE Amerikanen zijn niet gewend aan onze regenvlagen en gure wind. Om het half uur gaat een ploegje by een houtvuur de handen warmen. ben een ruwe driehoek van dijken te vormen om het ondergelopen stuk weg ten dele aangelegd en ten dele verhoogd te kry'gen. De basis van deze driehoek wordt Ëevormd door de dijk van het Hollands dep, waarin één gat is geslagen, dat op het ogenblik alweer tot dergelijke afmetingen is teruggebracht, dat wij er vanmiddag door konden waden. Het is misschien dertig meter breed en ligt tussen het dorp Moerdijk en de verkeersbrug. De baslshoeken van die driehoek worden gevormd door de plaatsjes Moerdijk en Lage Zwaluwe. De top ligt iets benoorden Zevenberg schenhoek. Het is een kleine driehoek, waarvan de zijden elk niet langer zijn dan een kilometer of zeven. Maar deze staat op dit ogenblik vooral naast de hoofdweg zeer diep onder water. Een auto zou er volledig in verdwijnen. Amerikaanse genie In de striemende regen spraken wij vanmiddag met de Amerikaanse luite nant Olsen, die de leiding heeft over 75 soldaten van de Amerikaanse genie. Luitenant Olsen en zijn mannen komen uit staten waar men nog nooit iets te maken heeft gehad met doorbrekende dijken. Ze zien dit alles met verbijste ring aan en dat waarschijnlijk is de reden, dat zij diep onder de indruk zijn geraakt van de overstromingen in ons land en dat zij werken als paarden. Die 75 mannen hebben sinds vorige week Vrijdagmiddag nu al 150.000 zandzak ken gelegd op de dijk tussen Zeven bergschenhoek en de Moerdyk. Die zak ken zijn slechts een verhoging van de waterkering van drie meter hoog, die daar al lag, maar die op het ogenblik zelfs bij laag water al op verscheidene plaatsen wordt overspoeld. Haast Die Amerikanen hebben haast. Ze hebben van de Nederlandse ingenieurs gehoord over het springtij, dat in de nacht van de vijftiende op de zestiende zal komen en er is hun verteld van het belang van de hoofdweg, die zij- op het Pseudo-rechercheur wordt ter beschikking gesteld De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen de 64-jarige Amsterdammer L. J. B., die als beroep landbouwer op gaf, conform de eis veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en onvoor waardelijke ter beschikking stelling van de regering. B., die reeds 12 keer is veroordeeld, had vorig jaar in Amster dam mensen op straat aangesproken, zich daarbij voordoende als rechercheur. De aangesprokenen werd dan verzocht ,,even mee te gaan naar het bureau van de zedenpolitie".. ogenblik proberen te verdedigen. Twin tig enorme vrachtwagens rijden af en aan om de zakken, die zij onder des kundige leiding leggen, aan te voeren. Maar ze zijn aan het Hollandse klimaat van scherpe wind en gure regenvlagen niet gewend. En daarom wordt constant een vuurtje aangehouden in de buurt van de plaats, waar ze aan het werk zijn. Elk half uur gaan kleine ploegjes daar even hun versteende handen war men. J~rT zVn' en^ee^e van ae Amerikaanse hébben gelegd op de dijk tussen Zeven- Een kilometer verder ligt Moerdijk. genie-soldaten die sedert vorige week bergschenhoelc en Moerdyk. En daar weer een kilometer vandaan Vrijdagmiddag 150.000 zandzakken\ heeft het opgezweepte water in de nacht van de eerste Februari een diep gat geslagen. Door dat gat zijn op het ogenblik, bij laag water, 50 polder jongens bezig met zinkstukken, zand zakken en klei. Zware Hollandse klei, waarin een mens tot de dijen wegzakt. Zy hebben waarschijnlijk de belangrijk ste taak in het sluiten van de driehoek rond de Moerdijkweg. Want de andere dijken zijn slechts binnendijken, die by een goede bescherming aan de buiten kant geen gevaar meer lopen. De Moerdyk, die het land beschermt tegen het water, dat in directe verbin ding staat met de zee, is voor het sla gen van dit plan van de ingenieurs van de Rijkswaterstaat van het meest vitale belang. Maar er kan alleen bij laag water worden, gewerkt; bij hoog tij stroomt het water met zo'n kracht door het djjkgat dat elke zandzak onmiddel lijk zou worden weggespoeld. Ambonezen helpen bij werk aan de dijken (Van onze correspondent) DEN BOSCH, Woensdag. Honderd en zestig Ambonezen uit het woonoord Lunetten te Vught hebben zich vrij willig beschikbaar gesteld voor het ver richten van herstelwerkzaamheden, waarvoor zy niet willen worden betaald. Vla het Gewestelijk Arbeidsbureau zyn veertig van hen naar Giessen in het Land van Heusden en Altena vertrok ken, waar grondwerkzaamheden aan de dijk worden verricht. Elke dag zal een nieuwe groep naar het noodgebied vertrekken ten einde de anderen een dag rust te bezorgen. NIEUWE SCHOOL IN DE HAARLEMMERMEERBUURT B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor, ter verdere voorziening in de behoefte aan schoolruimte voor het lager onderwijs in de Haarlemmermeer- buurt een schoolgebouw van lichte con structie te stichten met acht lokalen, op een terrein aan de Noordzijde van het Surinameplein, nabij de Andreas Schelfhoutstraat. De lagere school met negentien klas sen, die op een terrein aan de Rietwyker- straat in aanbouw is, zal vermoedelijk eerst einde van dit jaar in gebruik kun nen worden genomen. Het is echter nood zakelijk, dat reeds by het begin van de cursus 1953/54 over meer schoolruimte kan worden beschikt; daarom komen B. en W. met bovengenoemd voorstel. In dien deze maand met de bouw kan wor den begonnen, zal by het begin van de nieuwe cursus zo niet over alle, dan toch over vier lokalen worden beschikt. De school zal, wat de constructie aan gaat, gelijken op de school, die in 1951 aan de Andreas Schelfhoutstraat werd gebouwd. B. en W. vragen er ƒ251.000 voor beschikbaar te stellen, nl. 205.500 voor de bouw en 45.500 voor de meubi lering en stoffering. Discussie voor Hof over karakter van gewraakte leesstof (Van een onzer verslaggevers) Op de tafels van de president van het Amsterdamse hof en op de katheder van de advocaat mr L. P. van der Does lagen vanmorgen stapels boekjes, ge titeld: Paris Gai, Eve de Paris en Paris Paris. „Pornografie", zei de procureur- generaal. „Geen pornografie", meende mr Van der Does. Over veertien dagen zullen de leden van het hof zeggen wat zy er van vinden. De drie boek- en tijdschriftenimpor teurs in de verdachtenbank, de 65- jarige A. H. Ch. L. H. v. B., de 28- jarige L. F. en de 27-jarige H. J. O. S. gaven toe de bladen, waarin een groot aantal afbeeldingen van geheel of ge deeltelijk ontklede vrouwen voorkomen, te hebben geïmporteerd. Maar zij zeiden er by: „We zijn er mee naar de zeden politie gegaan om te vragen of wij dit mochten verkopen. De zedenpolitie zei ja, maar liet de verantwoording er voor aan ons. Wy gaan altijd met dergelijke bladen naar de zedenpolitie. Wy willen geen tijdschriften invoeren, die kwet send voor de eerbaarheid zijn. Wij heb ben nog nooit door de politie afge keurde tijdschriften op de markt ge bracht". Charge-décharge Een inspecteur en een rechercheur van de zedenpolitie waren door de pro cureur-generaal als getuigen A charge gedagvaard, maar traden tot grote vreugde van de advocaat als voortref felijke getuigen a décharge op: „Wy hebben de blaadjes inderdaad ter inzage gehad en hadden geen bezwaar er te gen. Wij hebben ook de verhalen, die (Advertentie) Stop flat branden op Uw maag! Heem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. Heden ontvingen wij de zesde lijst van slachtoffers van de watersnood. Het Rode Kruis kan, in verband met de omstandigheden waaronder de ge gevens van deze lijst werden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk dat een enkele wijzï- fing achteraf noodzakelijk zal blij- en. HALSTEREN. Cornelia Paulus. 5.5.52; Petrus Raats, 17.12.84; Anna C. Ver- burgt, 19.7.65. KORTGENE. Krijn Janse; Stoffelina Westerweelvan Boven; Adriana de Looff; Mevr. JacobsKeydenier; Cor nells P. Nljsse: Elisabeth Weys, 2.8.50. MIDDELHARNIS. Aanvullingen van personalia in 4e lijst. Overleden 1.2.53: Maria Kranse, 6.7.96; Fransje Kranse Vroegindewey, 28.7.72; Neeltje van Kootevan der Sluis; Leendert Vis, 9.2.05; Huiberdina DriescheBreeman, 15.1168; Hendrikus Nette, 9.10.14, woonwagenbewoner. NIEUWERKERK. Jebbigje Scholten. 8.11.44; Hendrikus J. H. Scholten 1.6.48: Elisabeth C Scholten. 24.12.52. OUDELANDE Te Goes geïdentifi ceerd Cornelia A. MolJansens, 20.10.75: Johannes Mol, 13.4.75; Jan de Jager. 6.11.76. ST. PHILIPSLAND. Begraven. Willem Kunst, ongeveer 82 jaar. RILLAND—BATH. Dirk Dronkers. ongev. 90 jaar. Johanna Dronkers, on- gev. 91 jaar; Foort Nijsse, ong. 18 jaar; Pieternella Nijsse. ong. 20 jaar; Catha- rina Nijsse, ong. 15 jaar; wed. A. Blok Krieger; mevr. De BokxSchrier; A, Cysow; J. S. de Goffau, burgemeester; mevr. Van Zwienenv. d. Maas. STAVENISSE. Jacob Stoel, 24.9.72; Cornelia A. Mol. 12.10.36Leendert Hage, 27.12.07; Neeltje C. van Zuien, 14.10.39; Jacobus M. Moerland. 25.10.96; Johanna HageLuvk, 29.7.67Johanna P. Hage. 20.9.29. STEENBERGEN. Geïdentificeerd en begraven: Adriana C. DekkersDe Groot, 4.4.9S; Adrianus Heijligers, 20.7.94Johanna M. Heijligers. 8.10.23. FIJNAART. Teuntje Driesprong, laatste adres: D 1S2. HALSTEREN. Petronelle van Osta, 11-4-01; Cornelia Paulus. 23-7-36; Johan nes P.aats, 24-3-20; Maria E. P. Koks, 25-11-34; Johanna M. Raats 4-7-09; A. Langenberg. 29-9-19. HOEK (Z). (Aanvulling op le lijst d.d. 4-2-53)Pieternella J. Smallegang, 19-8-52. KAPELLE (Z). Adriana Nijsse. 22-6-39. KLUNDERT. Johannes Blommers, 19-12-1900. KORTGENE. Annie Clement, 5 jaar, laatste adres: Torendijk: Wed. P. de Looff laatste adres: Torendijk; Cornelia Nijsse Bolle, ongeveer 31 jaar. laatste adres; Torendijk: Wilhelmina Schrier, ongehuwd. MIDDELHARNIS. Jacob Appel. 2-6-'30; Jacob Troost, 12-10-30; Job Troost, 9-S-35; Adriane Vis. 6-3-43. NIEUWERKERK: Johannes Stout jes- dijk, 1.3.77; Cornelia Krabbe. 3.8.79; Adri anus Kik. 5.6.46; Jan J. Kik. 8.6.49; Jo- zina C. Kik, 8.7 52; Jannetje de Jonge, 4.10.94; Neeltje Stoutjesdijkde Reus. 10.3.13; Willy Goudzwaard; Leentje Kooü- man, ongeveer 8 jaar. laatste adres: Oost straat; Adriana PuitOverbeeke, laatste adres; Ooststraat 185. NIEUW-VOSSEMEER: Maria Joh. Meesters, 10.7.11. OUWERKERK. Wed. van Jan Sla ger: Marine Westenbrugge-Koopman, 50 55 jaar. laatste adres: Molenweg. RILLAND-BATH. Maatje Kriger, 22.9.72; Jan Nijsse. 14.3.34. STAVENISSE, Johanna Geluk, 5.3.29: Anthonctta Blokpoel-Quist 6.1.92: Helena v. d Reest-Wesdorp 7.9.S9. WILLEMSTAD, Anna Punt-Bos, 6,3.74; Arie B. Bos, 17.12.81. er in staan, gelezen. Deze mensen ge dragen zich over het algemeen zeer netjes. Het is voorgekomen dat zij eige ner beweging schunnige tijdschriften terugzonden. In dit geval vonden wij zeker niet dat alle perken er mee te buiten waren gegaan. Wij hebben ver baal opgemaakt op last van de officier van Justitie. Voor ons was daartoe geen aanleiding. Het aantal blaadjes dat wy door de afspraken met de importeurs van de markt hebben geweerd is on eindig groot. Wy hebben contact met grote, te goeder naam en faam bekend staande boekhandelaren, die ons ook altijd om advies vragen. De vraag naar pornografie en dergelijke lectuur enorm groot. Men is gedwongen mef doen met de verkoop uit een oogpunt van concurrentie. Als u deze tijdschrif ten met echte pornografie vergelijkt is dit helemaal niet erg. Bij grote boek handelaren kan men zich er op abon neren". „Pornografie is datgene dat uitslui tend of hoofdzakelijk tot doel heeft aan stoot te geven aan de eerbaarheid", sprak de procureur-generaal. „Men vindt deze blaadjes niet in dokters wachtkamers, de gemiddelde Nederlan der neemt er aanstoot aan, daar gaat het om." En om herhaling van het im porteren te voorkomen vroeg de pro cureur-generaal tweemaal 500 boete en een maand voorwaardelijk, en een maal 2000 boete met drie maanden voorwaardelijk. De laatste straf gold de verdachte F., die uitsluitend deze ge schriften importeerde. Mr Van der Does pleitte kort en kwam tot de conclusie: „Er is geen sprake van opzet en deze geschriften zyn geen pornografie." Arrest 25 Februari. .Va De heeft geëvacueerden uit Zevenbergen (N.-Br.) en uit Molenaarsgraaf en Bles- kensgraaf in de Albiasservvaard toege staan terug te keren. Voor een aantal van de overige geëvacueerde gemeenten is toegestaan, dat een aantal mannelijke bewoners, die behulpzaam kunnen zyn by herstelwerkzaamheden, terugkeert. Verwacht wordt, dat over enkele weken in nog een aantal gemeenten de bewo ners mogen terugkeren. Voor de zwaar der getroffen gemeenten zal de wachttijd waarschijnlijk enkele maanden zjjn en voor eilanden als Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveiand zal deze waar schijnlijk zeer langdurig moeten zyn. Het ANP meldt voorts, dat de evacua tie als voltooid kan worden beschouwd en dat alleen uit Zierikzee nog circa 500 vrijwillige evacué's worden verwacht. Op verplichte ontruiming van die plaats wordt thans niet meer aangedrongen. (Van een onzer verslaggevers) „Toen ik merkte, dat ik bij niemand op welke medewerking ook kon rekenen en onze huisvesting, die nergens naar leek, bleef zoals ze was, heb ik in December besloten om terug te gaan naar Nederland. Australië heeft ons bitter teleurgesteld en ieder, die nog overweegt er nu naar toe te gaan zou ik willen aanraden, zich heel goed te bedenken." Dit waren de woorden van de diep ontgoochelde 33-jarige Haagse automobiel-verkoper L. J. van Oostrum, die met zijn vrouw en twee zoontjes van twaalf en zeven jaar vanmorgen met de „Fairsea" in Amsterdam uit Australië terugkeerde. Dit gezin was niet het enige, dat in Australië bepaald niet had gevonden, wat het zich ervan had voorgesteld. Er kwamen nog ongeveer 50 Neder landse en een aantal Engelse gezinnen terug, die over het algemeen weinig goeds over Australië te vertellen hadden. 'e Nederlanders werden aan boord weer opgevangen door de Emigratie-dienst, die enkele formaliteiten regelde. Voor het overige zullen zij in ons land weer hun eigen weg moeten zoeken. Voor de meesten komt dit neer op onderdak bij familieleden en inschrijving bij de arbeidsbureaux. „Ik was op 2 April 1952 met Jn'n vrouw en kinderen, ook met de „Fairsea" vertrokken, met een accommodatie en werkgeversverklaring die door de Australische regering was gelegali seerd", vertelde de heer Van Oostrum. „Mijn vrouw en ik zouden werk vinden op een schapenfarm in Balmoral in Vic toria. Toen we er kwamen, bleek dat er geen woongelegenheid was en dat er ook voor mijn vrouw geen baan was. De schatryke Australische farmer, die 11.000 acres land en 16.000 duizend scha pen bezat, had intussen al een Austra lisch echtpaar aangenomen. We konden onze intrek nemen in een scheerdershut, waar de woon- en slaapruimte, die zeer beperkt was, met een gordijn moest wor den gescheiden. Als echtpaar zouden we oorspronkelijk 17 pond per week gaan verdienen, maar nu alleen ik maar werk kreeg, werd dit 12 pond. Ik moest nagels van schapen knippen, hooi rijden en vee voeren. Dat werk was zwaar, maar dat was niet het ergste. Erger was, dat we na drie maanden aanzegging kregen, de scheerdershut te ontruimen. We werden toen in een caravan gestopt, die zo lek als een vergiet was en waar we bij hevige regen een zeil over moesten leg genaldus de heer Van Oostrum. „Over onze ervaringen beb ik toen contact opgenomen met de Nederlandse afdeling van de immigratie-dienst in Melbourne. Daar wist men niet beter te doen, dan ons terug te schrijven, dat het wel niet zo erg zou zijn en dat er ge vallen waren, die er erger aan toe waren. Toen ben ik zelf naar Melbourne gegaan en daar is mij door de heer Scheeren medegedeeld, dat ongeveer veertig procent van de officiële accom modatie- en werkgeversverklaringen in de practijk niets waard bleken te zijn. Ook de Australische immigratie-autori teiten konden mij in geen enkel opzicht helpen. Tenslotte heb ik nog werk ge- leiden." „De Hoop" terug in Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) Het Hospitaalkerkschip „De Hoop" is uit de noodgebieden teruggekeerd naar Amsterdam. Vannacht voer het de ha ven van de hoofdstad binnen en van morgen vroeg meerde de boot aan de Marinewerf, „De Hoop" was verleden week Maan dag naar de noodgebieden vertrokken. In Rotterdam kreeg het schip die dag order naar Brouwershaven te varen, waar een hospitaal moest worden ge- evacueerd. Veertig zieken werden daar aan boord gebracht. Normaal heeft „De Hoop' een accommodatie voor acht pa tiënten. „Maar ze hebben allemaal ge legen", zei kapitein Rog. „We hadden de tafels er uitgehaald en alles wat niet nodig was, opgeslagen. Wij hebben de zieken overgebracht naar Dordrecht. zocht bij de Ford-fabrieken in Geelong en bij arbeidsbureaux, maar overal kreeg ik te horen, dat er geen emplooi was. Wanneer er een job te vergeven was, gingen de Australiërs voor. In adver tenties kon men ook geregeld lezen: „New-Australians not wanted". Voor ons was toen de maat vol en met het beetje geld dat we hadden kunnen oversparen en de paar centen, die ik nog in Holland had laten staan, hebben we de terugreis kunnen betalen. Over Australië zullen ze van my beslist niets goeds te horen krijgen", zei deze Hage naar verbitterd. Hij zal weer trachten in zijn oude vak werk te vinden. „Wie niet bang is voor het avontuur kan er in Australië nog wel met enige moeite komen", was de conclusie van een Eindhovense bankwerker, de heer C. A. van der Loo, ook teruggekeerd. „Maar dit wil ik nog wel zeggen", voegde hij er aan toe. „Op dit ogenblik beschouw ik het als een misdaad om gezinnen met vier of vijf jonge kinderen te laten gaan, want met de gemiddelde lonen die tussen acht en twaalf pond liggen, de huren en de levensstandaard, kan dit alleen maar tot mislukking t\E Haagse automobiel-verkoper Van Oostrum, die vanmorgen met zijn vrouw en zijn zoontjes Raymond en Adri uit Australië terugkeerde, had, evenals een aantal andere Nederlanders die waren geëmigreerd, weinig goeds over dit land te vertellen. Hij was bitter teleurgesteld. JOURNALIST BEBOET Het Amsterdamse gerechtshof heeft vandaag de 44-jarige journalist Frits Kief, eertijds redacteur van het voor malige weekblad „De Vlam", veroor deeld tot 200 gulden boete subsidiair een maand. Hij werd veroordeeld wegens eenvou dige belediging en smaadschrift jegens de journalist J. Fabius in Den Haag, uit gever van „De Nieuwsbrief", en staats raad dr J. W. Meyer Ranneft, gepleegd in artikelen met betrekking tot de zaak- Westerling. Bernard Rakers, bewaker in concen tratiekampen tijdens het nazi-regime, ia door een Duitse rechtbank tot levenslang veroordeeld. Hy werd beschuldigd van moord, doodslag en medeplilohitiligheiid aan rms'dirijven gepleegd in Auswitz en Soöh- senhanisen. ght.^ainithi (Ewnnt0gf l| B&2«3 3 OW9) "IT ALLE DELEN van de we reld bereiken ons brieven waarin wordt verteld hoe over weldigend de resultaten zijn van de hulpacties, die in de landen van de afzenders spontaan ont- OP een van de eilanden van de Nederlandse Antillen drinkt een tienjarig jongetje geen chocolademelk meer, in plaats daarvan krygt hij voor elke keer dat zijn moeder hem het zou hebben gegeven vijftien cent. Elke dag brengt hij ze naar iemand, die geld inzamelt voor Nederland. Een meisje van twaalf jaar wast thuis alle kopjes af en poetst tientallen schoenen voor twee dubbeltjes per uur. na schooltijd. Som mige bedrijven schieten geld voor dat de employé's afdragen en in termijnen terug betalen. Padvinders leveren zaklan taarns in, een grote firma stuurt tien duizend lakens. De consulaten van Venezuela en Santo Domingo stellen de hulp van de Nederlandse Antillen ten voorbeeld aan de Stonden. De pers helpt bij die in- landgenoten daar. Na drie dagen was er anderhalf millioen t j j j gulden bijeen, acht gulden per hoofd van de bevolking. De zamelingen door de adressen en briefschrijver, die ons dit vertelde, heeft uitgerekend dat Nederland als wij hier evenveel geven 80.000.000 zou gironummers te vermelden waar- kunnen opleveren op die manier. op giften worden ingewacht. Er worden in alle continenten arti- ]VT~A,1?-TIN H- AMBERG schreef ons uit Detroit in Amerika: -L* Myn vrouw zat een dag of wat geleden by haar kapper, kelen geschreven over ons land. Het meisje, dat haar hielp, herinnerde zich dat zij uit rj T Holland kwam en gaf haar vijf dollar een gift van een z,elis Japanse kranten verschijnen eenvoudige kapster, die hard voor haar bestaan moet werken i j Ik beb.een artikel in een grote krant geschreven over Holland, met grote koppen over de waters- over de dijken die nu zyn doorgebroken. De schoolkinderen krygen vandaag of morgen een dergelyk verhaal. Met het verzoek een actie op touw te zetten. Als een millioen schoolkinderen vyf cent geeft wat een bedrag zou dat zijn. Er zijn „Flood Disaster"-comité's op gericht er worden gebouwen ter be schikking gesteld voor het opslaan van GD nood. I POJT6WO 900800 RÖDAKORSET A 900100 RAECAB>XNSJI fJET Japanse tekenschrift leest men gewoonlijk van boven naar beneden en van rechts naar links. Maar i» de Mainichi een krant uit Tokio vonden wij ook een horizontale kop. Daar staat Grootste typhoon van deze eeuw, ae „eschonken goederen, er zijn bank- I en daaronder: Schade in Europa rekeningen beschikbaar: alles gratis. Nederland zal moeilijke maanden te- t gemoet gaan. Maar iedereen weet hier dat de „stoere Hollander" er toe In staat is deze slag te boven te komen. wordt steeds groter. Verticaal rechts: Een zevende deel van Holland overstroomddaarvóór flinks): Ook in Engeland aantal doden bijna duizend. ju A AST de „kop" van Dag ens Nyheter, het grootste dagblad in Stockholm, prijkt elke morgen deze (vuurrode) advertentie van de Holland-actie", versierd met een tulp. Ook voor Zweden is Ne derland het land van de tulpen. Men wacht er met spanning op de J troffen, aardbevingen en tvoh^nnV* dag dat de tienduizenden tulpen, Nederland gebeurde Errntef Ku l de be'angslelling voor wat er in die Nederland heeft geschonken f dat het Nederlandse vnuJ de l oog daarop verwachtte. Ik hoop /er ere 7>e/ •yo/)_,V,rf„e Leo#"eL «eaenanOSe VOlK de slag met voortvarendheid en mee#! te „„1 ter ere van het 700-jarige bestaan 1 komen zn stseiTëm J,lct Wv«w«varenaneia en moed te boven z van de stad Stockholm, in Humle- jlet herstellen vntwL bekend, en dat het de enorme taak vj >„e„ I net eerstellen van de verwoestingen zo sne rnosrelnk zal kunnen ™itnni™ garden zullen opkomen. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie die gisteren over Engeland trok deed ook in ons land de barometers tot zeer lage standen dalen, zodat velen zich zullen hebben afgevraagd of er niet opnieuw een zware storm op komst was. Gewoon lijk gaan diepe depressies wel met flinke stormen gepaard, en ook deze depressie maakte op die regeling geen uitzondering. Boven het Kanaal, aan de Zuid-flank van de depressie, ont wikkelde zich namelijk een zware westerstorm, terwijl boven het Noorde. lyk deel van de Noordzee een volle Oosterstorm woel. Dat ons land aan deze storm ont kwam was te danken aan het feit dat de depressie recht op ons land afkoerste, waardoor Nederland ln een sector kwam te liggen waarin niet meer dan harde tot krachtige winden voorkwamen. Nabij het cen trum van de depressie, dat vanmor gen bij Zeeland lag, nam de wind tijdelijk zelfs tot matig af. Hoewel de depressiekern nu in Zuid westelijke richting wegtrekt en het stormveld aan de achterzijde ervan zich naar ons land beweegt is toch geen storm meer te verwachten. De depressie vult nu namelijk snel op en de winden nemen in het gehele depressiegebied af, zodat in ons land niet meer dan krachtige en langs de kust tijdelijk harde winden zullen voor komen uit richtingen tussen noord en noord-oost. Doordat uit Scandinavië koudere lucht wordt aangevoerd is nu weer geleidelijke daling van tempera tuur te verwachten. De eerstkomende 24 uur zal echter niet meer dan lichte vorst voorkomen. TWEE brieven uit Zweden. Marga- retha Lippens uit Ammeberg stuur de ons een lijst van wat er in dit kleine stadje is opgehaald, een lange lijst van zoveel dozen ondergoed, tien tallen paren schoenen, kousen, laarzen. Honderden truitjes, kinderkleertjes. Er is een aanzienlijk bedrag aan Zweedse kronen ingezameld. Zij heeft een adres waar twee kinderen op verhaal kunnen komen. Mevrouw Frieda Beherens Meinsma uit Bromma vertelde, dat in alle kranten gtfntis advertenties staan van het Rode Kruis en Pro Juventute. In drie dagen was er meer dan een millioen kronen bijeen. Zaterdag werd op alle scholen geld ingezameld. Er is een gemeente, die Zondag tol heeft ge heven op zes bruggen ten bate van Nederland. Er worden ooncerten gegeven door zang ens, organisten. Een bekend jongenskoor heeft 'zich belangeloos be schikbaar gesteld voor optreden ten be hoeve van de getroffenen. Grote firma's geven korting op dekens die worden ge kocht voor de evacué's in Nederland. Enige malen per dag roept de radio het gironummer om waarop geld kan worden gestort. ALGIERS helpt ook. TwaalO kranten die daar verschijnen hetC-*n een hulpactie op touw gezet. Da '*adio heeft oproepen uitgezonden om steun. Vrijdag zal in de grootste bioscoop een gala-avond worden gegeven met spe ciale toegangsprijzen. De opbrengst wordt naar Nederland gestuurd. Lucht vaartmaatschappijen boden aan gratis materiaal te vervoeren. Meer dan vijf ton aan kleding is al verzonden. In de ruimen van vrachtschepen is plaats voor meer. Tientallen mannen en vrou wen uit alle rangen en standen en vaak van verschillende rassen staan in kel ders en pakhuizen tot diep in de nacht te sorteren en in te pakken. Aan geld is reeds meer dan een millioen Alge rijnse francs bijeen gebracht. Soldaten van het Vreemdelingenlegioen storten een deel van hun soldij, dagbladen pu bliceren de intekenlijsten. Hier in Algiers zo schreed een landgenoot wordt al het mogelijke gedaan om te helpen. DE redactie van The Times of Indi», die in Bombay verschijnt, schreef ons: De berichten, die wij van dag tot dag lezen over de verwoestingen d e het water heeft aangericht, hebben or.s diep getroffen. Het is tenminste een troost, dat het ergste nu achter de rug is. Maar wij vrezen, dat een overziclt van de totale schade pas bekend zal worden als de evacué's naar hun hui zen kunnen terugkeren en zien w%t de storm hen heeft aangedaan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2