Tg u 1 Oost-Duitsland bouwt aan moderne luchtmacht Democratie van de mode, terug naar de praktijk Met 50 vliegtuigen en monteur als generaal POLITIEK BELANGRIJKER DAN MILITAIRE KENNIS Drie „gelukkige" desperado's Atjeh: 82 doden bij overstromingen /cent y VanderFlip Staking van textielarbeiders in Duitse grensgebied Eén generaal per twee luitenants? DE VOORJAARSMODE VOOR '53 De werkende vrouw: Correct en eenvoudig De voorspellingen der grote huizen MEDISCHE BOEKEN Chefarine 4 Levendige propaganda om Nederlanders te laten lezen ,DE BENELUX, DAT IS NIETS «Ie ^oILsItraraü van Woensdag II Februari 1953 5 (Van onze correspondent) BERLIJN, Februari. Met een eerste kern van negen eskaders bestaande uit te zamen 50 vliegtuigen, heeft generaal Heinz Kessler, vroeger monteur en infanterist aan het Russische front, de basis gelegd voor de nieuwe Oostduitse luchtmacht. De vliegtuigen zijn nog van het verouderd type Jak 18. En maar 1350 van de 5000 lucht strijdkrachten hebben een vliegeniersopleiding gehad. Maar het be roepskader wordt in snel tempo opgeleid en de werving voor de luchtmacht wordt met kracht ter hand genomen. De ervaring heeft geleerd, hoe snel de Duitsers een slagvaardig leger kunnen op bouwen, als het beroepskader daarvoor aanwezig is. Dit geldt ook voor de luchtmacht. Hoofdkwartier: Cottbus Dé chef van het Oostduitse luchtwapen Heinz Kessler heeft zelf nooit een vlieg tuig bestuurd. In de oorlog liep hij naar Russische zijde over en bezocht in de Sovjet Unie de zogenaamde anti-fascis tische scholen. In Oost-Duitsland terug gekeerd, hielp hij de Oostduitse jeugdbe weging mee oprichten. Van deze taak kweet hij zich zo goed. dat hij met een plaats in het centraal comité der Oost duitse communistische partij werd be loond. Sedert enkele maanden maakt Heinz Kessler deel uit van het college van plaatsvervangende ministers van binnenlandse zaken, dat niets ander dan een gecamoufleerde generale staf der gezamenlijke strijdkrachten. Wat Kessler aan practische ervaring bij de militaire vliegerij ontbreekt, dat heeft zijn stafchef, generaal Zom, in des te grotere mate. Zom was officier van de Duitse generale staf. Daarom is hij verantwoordelijk voor de militaire orga nisalie en opleiding van het luchtwapen terwijl Heinz Kessler er met zijn adju dant, majoor Saschewskt, voor moet zor gen, dat de politieke zijde der opleiding niet wordt verwaarloosd. Dit is vooral bij het luchtwapen, omdat piloten zon der een vaste communistische overtui ging maar al te gemakkelijk in de ver leiding kunnen komen mét hun vliegtuig de wijk naar het buitenland te nemen In Bulgarije en Roemenië kan men hier over meepraten. De voorbereidingen voor het nieuwe luchtwapen begonnen op 15 Januari. 1951. Heinz Kessler vormde een voorlopige staf. die in Berlijn-Johannisthal werd ge vestigd en de nietszeggende naam ont ving van „referaat voor bijzondere doel einden". Het eerste personeel werd onder jongere leden van het gewezen Duitse luchtwapen gezocht. Wie voor opleiding als piloot geschikt werd bevonden, volg de een technische cursus van zes maan den aan de opleidingsschool voor lucht doelartillerie in Pinnow. In Juni van het vorig jaar gingen de eerste tweehonderd afgestudeerde cursisten naar Tsjecho.slo- wakije om verder in de militaire vliegerij en haar technische aspecten te worden bekwaamd. Begin September werden de eerste regimenten luchtstrijdkrachten opgesteld. „Luchtpolitie" Officieel was hiervan natuurlijk geen aprake, maar na 7 October kon men dit militair geheim moeilijk nog langer ver bergen. Op deze dag immers nam het eerste eskader van het eerste regiment der Oostduitse luchtstrijdkrachten voor het eerst deel aan een grote parade in Oost-Berlijn. Men hield er echter de hand aan, dit eskader als „luchtpolitie" te be stempelen, ofschoon het van alle mili taire onderscheidingstekenen was voor dien. Sinds die dag maakt de organisatie der luchtstrijdkrachten snel voortgang. De staf werd van Berlijn-Johannisthal naar Cottbus overgeplaatst, waar ook het eerste regiment luchtstrijdkrachten en het eerste bataljon technische troepen zijn gevestigd. In de stad Kamenz ten Zuiden van Cottbus werden het tweede regiment en het tweede bataljon gele- ferd, terwijl het derde regiment en de aartoe behorende technische troepen in Bautzen werden gestationneerd. Zo ont stond 26 kilometer van de Poolse en 300 kilometer van de Westduitse grens ver wijderd, de eerste kern van het Oost duitse luchtwapen. Vooralsnog vormt het feen gevaar. Maar reeds zijn er tekenen, at het stiefkind der Oostduitse herbe wapening. de luchtmacht, in de toekomst meer aandacht zal genieten. Tot nu toe lag het zwaartepunt overduidelijk bij de marine en de landmacht. Nog geen half jaar geleden zou nie mand hebben durven voorspellen, dat de Oostduitse regering er in zou slagen de sterkte van het landleger van 55.000 op 120.000 man te brengen. Toch werd dit doel bereikt. Het eerste legercorps is ge vormd. het tweede bevindt zich in voor bereiding. Ook de ontwikkeling van de Oostduitse luchtmacht mag men daarom niet onderschatten. DJAKARTA, 9 Febr. (Aneta) Ten gevolge van overtromingen, die Noord en West-Atjeh en Tapanoeli hebben ge teisterd, zijn 82 personen om het leven gekomen en worden er nog 32 vermist. De schade van de overstromingen in Groot-Atjeh wordt door het ministerie van sociale zaken op 15 millioen roe- piah geschat. Intussen is ook een comi té opgericht voor de slachtoffers van de overstromingen in Atjeh. De Nederland se bladen drukken ook verantwoordin gen van de inzamelingen voor Atjeh af. „Zeer gunstige indruk" Stalin ontving Peron s ambassadeur MOSKOU, 10 Febr. (Reuter) Stalin heeft, voor bet eerst sinds Augustus van het vorige jaar, zelf een nieuwe am bassadeur ontvangen. Hij had een onder houd met de nieuwe Argentijnse verte genwoordiger, Bravo, die de" Russische staatschef vertelde, dat Argentinië nau were handelsbetrekkingen met Rusland wil vestigen. Bij het onderhoud was ook de Russische minister van buitenlandse zaken Visjinski aanwezig. Het gesprek tussen Stalin en Bravo beeft nogal op zien gebaard in diplomatieke kringen in Moskou. Na zijn ontmoeting met Stalin vertelde Bravo het volgende: ,.Ik heb Stalin ge zegd. dat aan de Russische ambassadeur in Buenos Aires een memorandum was overhandigd, waarin de producten en ar tikelen worden genoemd, die we willen verkopen en kopen." Volgens de ambas sadeur is Argentinië voornamelijk ge ïnteresseerd in de verkoop van huiden, leer en vlees en de aankoop van land bouwkundige en andere machinerieën. Maarschalk Stalin had een „zeer gun stige indruk" op Bravo gemaakt. De ambassadeur verklaarde: „Hij leek me kerngezond en was erg vlug in de con versatie, die prettig en aangenaam was. Ik zal altijd de beste herinneringen bewa ren aan het hoofd en de leider van het grote land, de Unie van Sovjet Socialis tische Republieken." „Olieproces" in Roemenië BOEKAREST, 10 Febr. (A.F.P.) In de Roemeense stad Ploesti is een proces begonnen tegen „een groep spionnen en saboteurs in de Roemeense olie-industrie" Volgens radïo-Boekarêst zijn er 30 be klaagden, voor het merendeel ingenieurs en beheerders van belangrijke Roemeen se oliemaatschappijen. De beklaagden zouden gehandeld heb ben in opdracht van „de Amerikaanse en Britse oliekartels". Zij hadden, „vermomd als leden van de Amerikaanse en Britse militaire missies, een spionnage- en sabo tagenet georganiseerd, met dé hulp van ex-koning Michaël". Onder de beklaagden bevinden zich de voormalige minister van financiën, Alexander Alexandroe, vier voormalige directeuren van oliebe- drijven en de voormalige secretaris-gene raal van het ministerie van mijnbouw, Romeo Plian. (Advertentie) jN dit hoekje van een oude fabriek in West-Berlijn wacht 'n Oostduitse vader met- zijn twee zoontjes gelaten op een uiterst onzekere toekomst. Zij zijn gevlucht voor de communistische „volkspoHHe", die opnieuw in een meedogenloze cam pagne van terreur en verschrikking is losgebarsten. Het drietal acht zich nog ge lukkig: ze hebben de vrijheid, bereikt en een dak boven het hoofd gekregen, een bed en zelfs een tafel waarop een geschonken maaltje aardappels kon worden bereid. Bijna 2000 Oostduitsers volgen elke dag hun voorbeeld: uitgeput en met enkele schamele bezittingen trekt, het leger der politieke desperado's West-Berlijn binnen. Zij vormen een probleem dat de voormalige Duitse hoofdstad met haar 300.000 werklozen alleen niet meer kan oplossen. De bondsregering in Bonn heeft nu beloofd cle hulp in. te roepen van alle Westduitse Landerwaar men reeds tobt met acht millioen ontheemden die hier vlak na de oorlog neerstreken. WERKGEVERS WEIGERDEN LOONSVERHOGING Thans reeds 26.000 man bij conflict betrokken 'Van onze correspondent) GRONAU, 10 Febr. In de Duitse ka toenindustrie zijn ernstige moeilijkhe den gerezen tussen werkgevers en werk- >rs. In Gronau, enkele kilometers Enschede, zijn Maandagavond om vijf uur ruim 5.0(10 textielarbeiders in staking gegaan. Ook in Nordhorn en Borghorst beide eveneens in het Duit se grensgebied ter hoogte van Twente gelegen wordt gestaakt. Hier hebben ■espectievcUjk 11.000 en 10.500 arbeiders het werk neergelegd. De textielarbeiders in de provincie Westfalèn en enkele daaraan grenzende gebieden hebben loonsverhoging geëist De onderhandelingen zijn thans afge broken, nadat de werkgevers geweigerd hadden, aan de eisen tegemoet te ko men. Als het conflict zich over de hele xrövincie zou uitbreiden, zuilen rond .00.000 arbeiders in staking gaan. De werkgevers wensen de loonoverèen komst, die het vorige jaar van kracht was, te verlengen tot eind 1953. Dit heb ben de arbeiders geweigerd. Zij vragen het basis loon van de vakbekwame ar beidskrachten te verhogen van DM 1,19 tot DM 1,31 per uur. In feite betekent dit een verhoging van meer dan 12 Pfen nig, omdat hogere prestaties gehonoreerd worden met percentages van het basis- loon. Weinigen verdienen minder dan 120 percent van dit loon. Ook voor de ande re arbeidskrachten in de katoenindustrie wordt een loonsverhoging gevraagd, die in een bepaalde verhouding staat tot die van de vakbekwame arbeiders. Vakbond solidair De „Gewerkschaft Textil Bekleidung", de enige vakbond van textielarbeiders in West-Duitsland, maakt deel uit van de Deutsche Gewerkschafts Bund en staat geheel achter de actie tot loonsverho ging. De gedachte aan politieke motieven voor deze actie worden door de bond van de hand gewezen. I-Iij voert aan. dal sinds 1949 winsten en investeringen in' de textielnijverheid steeds gestegen zijn, terwijl de lonen een dalende tend enz vertonen. Ondanks het toenemen van de productiviteit en een prijsstijging van de noodzakelijke levensbehoeften met rond negen percent, zijn sinds het voor jaar van 19ol in de textielindustrie de lonen met verhoogd. Daardoor neemt de textielarbeider volgens zijn bond in vergelijking met zijn collega's in an dere bedrijfstakken de ongunstigste plaats is op één na: de landarbeider. Voor bepaalde arbeiders zou het zelfs financieel voordeliger zijn, steun te krij gen uit de sociale overheidskassen, dan te werken in de katoenindustrie. Het conflict heeft een ernstig karakter, doordat het niet is gericht tegen enkele afzonderlijke werkgevers, maar tegen de bond die 'zij tezamen in Westfalen vor men. De organisatie van werkgevers heeft haar leden aan sterke banden, die hun verhinderen, afzonderlijke loonover- eenkomsten aan te gaan, hoewel bij een aantal van hen daartoe wel de wil aan wezig schijnt. Slechts één bedrijf, M. van Delden in Gronau, heeft te kennen ge geven, bereid te zijn tot afzonderlijke onderhandelingen. Hier vindt het wérk tot nog toe clan ook normaal doorgang. De 200 Nederlanders, die als „grens arbeiders" in de Westfaalse textielindus trie werken en bij het conflict betrokken zijn, hebben van cle Nederlandse Unie bonden de mededeling gekregen, dat hun de normale steun zal worden uitge keerd. Zij worden beschouwd als leden, die ten gevolge van een staking zonder werk gekomen zijn. Deze regeling geldt uiteraard slechts voor cle georganiseer- 'Jen. Hun aantal bedraagt 7o. Amerikaanse luchtmacht hoos (Van onze correspondent) NEW YORK, 10 Febr. -De Amerikaanse luchtmacht heeft boos met haar vleugels geklap perd. Vorige wèek verscheen in verschillende kranten een bericht m,et als kop: „Eén generaal in de luchtmacht op elke twee tweede luitenants"Dit bericht was geba seerd op een verklaring van de republikeinse afgevaardigde Nor blad. Deze had echter verklaard, dat er één generaal ivos op elke twee beroeps-tweede luitenants. Maar zelfs dat is niet waar; aldus heeft de luchtmacht de New York Heralcl Tribune voorgerekend. Als alleen met beroeps rekening wordt gehouden is de verhouding altijd nog een op drie. Norblad moet dus volgens de luchtmacht ook generaals buiten actieve dienst en misschien wel overleden gene raals er bij hebben geteld, aldus werd nijdig opgemerkt. De luchtmacht heeft ook een re kensommetje gemaakt en niet al leen rekening gehouden met de 1200 beroeps tweede luitenants, maar ook met, de 24800 reservisten in actieve dienst. Er zijn 366 gene raals in de Amerikaanse lucht macht dus eigenlijk is er één ge- neraal op elke 71 tweede luite nants. Maar als men dit gegoochel met cijfers op de keper beschouwt, blijkt, dat er eigenlijk twee lucht machten in de Verenigde Staten zijn, evengoed als trouwens twee legers. De beroepsofficieren, voor het. merendeel afkomstig van de beroemde militaire academie „West Point", kunnen zich name lijk lid noemen van respectievelijk, de „United States Air Force" (Amerikaanse luchtmacht) en de „United States Army" (Ameri kaans leger). De reserve-officieren zijn lid van de „Air Force of the United States" (luchtmacht van de Verenigde Staten) en „Anny of the United States" (leger van de Verenigde Staten). Als u het ver schil ontgaat, kunt u dat ook niet helpen. Maar ér bestaat een ver schil, zeggen ze. NAAR AUSTRALIË Voorrang voor verwanten van emigranten (Van onze "correspondent SYDNEY, 10 Febr. Bij cle immigra tie zal Australië in de toekomst voorrang verlenen aan familieleden van reeds in Australië gevestigde Europeanen. Van cle 80.000 immigranten, die men dit jaar verwacht, mogen er slechts 10.000 kost winners zijn. Dit werd meegedeeld dooi de minister van immigratie Holt tijdens het vierde Nationaal Burgerrecht-con gres in Canberra. De minister zei voorts, dat de regering voor de immigratie een bedrag heeft uitgetrokken van 55 mil lioen gulden. Hiervan is 47 millioen be stemd voor de immigratie van uitslui tend Engelse immigranten. De 300 afgevaardigden op het congres, onder wie vertegenwoordigers van de kerken, vakverenigingen, werkgevers-or ganisaties, oud-strijdêrs en nationale iefdadigheidsinstellxhgen, kwamen over- een. een grootscheepse campagne op touw te zetten om de bestaande immigra tie-vraagstukken op te lossen. Deze zijn: de diep gewortelde nationale vooroorde len onder de volwassen immigranten, het gebrek aan waardering voor de nieu welingen en het tekort aan begrip voor de nationale trots der immigranten op hun cultureel erfdeel. DUITSE PARACHUTE VOOR ZEER LAGE SPRONGEN BERLIJN, 9 Febr, Een nieuwe pa rachute, die in hoofdzaak werd ontwor pen voor laagvliegende zweefvliegtuigen, is met sueces beproefd bij een" sprong van een brug. De Berlijnse ingenieur Os wald Schade deelde mee. dat de sprong werd gemaakt van een 66 meter hoge overspanning van een brug over de ri vier cie Wen-a. De parachute Is gemaakt van perlon, een soortgelijk product als Van onze mode-medewerkster) PARIJS, Febr. De mode van 1953 heeft gevoel voor de praktijk en is aangepast aan onze tijd. De eerste dag van het nieuwe seizoen gaven de collecties een bijna revo- lutionnair beeld van redelijkheid. Meer en meer zet de draagbaar heid haar stempel op de couture. De knoppen aan de bomen in Parijs zwellen al; in een streep zon zaten vier slanke mussen op een rij hun veren op te doffen. Precies op dezelfde manier stonden even later vier mannequins in de „cabine" van Serge Korgan zenuw achtig hun pluimage te schikken, voor ze öp moesten om de nieuwe voorjaars mode 1953 te tonen. „En piste", zei een oude, strenge ven- ieuse, en daar draafde de eerste creatie vlugvoetig binnen, wervelend langs de -ritïsehe blikken van cle mode-pers der gehele wereld. „Qué lindo," „Wat mooi". Tiet een Spaanse schone zich ontvallen. En het eerste waarderende woord over de voorjaarsmode 1953 was gespi-oken. De werkende vrouw DE JONGE SERGE KORGAN heeft zich dit seizoen ingesteld op de ver eende vi-ouw. Zoals hij zelf, nerveus en moe na deshow, vertelde: „op de vrouw die eenvou dig en correct ge kleed wil gaan zon der op te vallen; de vrouw die zich in alle lagen van de maatschappij moet kunnen bewegen, zonder aanstoot te geven". Het uitgangspunt is de dandy van om streeks 1920: hoog dichtgeknoopt jasje met gesteven, ge- plisseerd kraagje om de hals. Op het hoofd kleine petjes van de stof van de tailleur, soms zelfs met een lak-lclep op het voorhoofd De studenten-uni formen van Eton en Oxford werkten inspirerend. Iets nieuws zijn de vijf-acht ste getailleerde jasjes, waarvan alleen cle bovenste twee knopen worden gesloten. Dit soox-t mantelpak is voor vrouwen met zware heupen en benen zeer draag baar en zelfs flatteus. Ouderwetse streep- sstof die herinneringen opwekt, aan ei-werkt tot jasjes met het trouwpak, is effen, zwarte rokken. Fijne, grijze en donker-blauwe jurkjes zijn zo de voor boden van de idealen van het seizoen. Na de kantooruren begint voor de werkende vrouw de andere kant van het leven. Het typisch vrouwelijke, 'n tikje coquetterie en verfijning komen dan aan bod. Na vijf uur verandert het mode beeld en wordt een en al luchtigheid. Men ziet nog slechts mousseline, ox-ganza en volle jurken, als lampekappen in vo lants verwerkt. Het lijkt een voortdu rend tuinfeest met Victoriaans aandoen de hoeden, met voiles over de bol en onder de kin, muurvast verankerd. Hoe den die zelfs in het winderig klimaat van de lage landen op het hoofd zullen blijven. Het reeds uit de zèstiende ëeuw stam mend juweliershuis MELLERIO had dat allemaal versierd met wondei-lijke juwe len: gouden vlinders met bewegende vleugels op strenge tailleurs, of koste lijke fantasie-bloemen met opengaande blaadjes, die een weelde van gloeiende meeldraden en stampers van robijn en saffier vertonen. Deze verfijnde en be schaafde sieraden waren een waardig kader voor de collectie van de jonge couturier. Festival van kleur JEANNE LAFAURIE, een oud-Frans modehuis dat zich steeds weet te ver nieuwen, komt met 'n festival van kleur en souplesse, stralend van jeugd en stijl, en van vreugde over de komende zomer. Motief: jumper. Laag onder de heupen LUXE, MAAR OOK NOESTE VLIJT HET is 'n eigenaardige gewaarioording op dagen dat Nederland de vlag halfstok hangt, de nieuwe mode van de Parijse „haute couture" te verslaan. Het is niet prettig ongelofelijke luxe te zien, terwijl duizenden landgenoten lijden om het verlies van levens, have en goed. Maar de wereld van de coutureheeft een warm hart. en het meeleven van Frankrijk met de ramp die ons land trof, is enorm. Een taxi-chauffeur die hoorde dat we uit, Holland kwamen, wilde geen sou aannemen en vroeg ons 100 francs van hem in het Rampenfonds te storten. Een kleine geste die typeert hoe het Franse volk in deze dagen van ramp spoed meeleeft. De mode-wereld, is niet alleen maar een wereld van luxe. maar vooral ook van noeste vlijt, hard werken en taai doorzetten. De luxe Is er maar schijn. Er staat een harde werkelijkheid achter. Het dagelijks brood van duizen den. is er mee gemoeid. Ook voor Neder land. waar de confectie straks de nieuwe richtlijnen uit Parijs in enkele weken omzet in deviezen, die op hun beurt weer de wederopbouw versnellen en verbreden. van kleur veranderen". Een heel ander gamma deze zomer. Oranje, GRIFFE. Wit, wist LAFAURIE. Bleu. zegt DESSES. Oranje, blanje, bleu, Minder grijs, meer beige, meer pastel, zachte kleuren, zegt men bij DIOR. Fraaie imprimé's, annonceert FATH. De inspiratie kwam van alle kanten. „Deuzième Empire" bij DESSES. De tijd van keizerin Eugenie hielp MONTIJO. De jongenskleding der be roemde kostscholen gaf KORGAN zijn motieven. De schoonheid en de kleur WSI'Pn GIVF.NP.HV'c Hnp! TT.n FATH 73, rlacronl-ïnrr T'o|.eoI^nct I v\ viotii-.- 5 doel. En FATH zat dagenlang verschanst in de natio- varen GIVENCHY' nale bibliotheek. „De rokken zijn iets langer." Het wordt een kwestie van: de zoom er uit. voorspelde MONTAIGNE, voor wie nog geen 28 cm van de grond droeg. „De taille lager" is de mare, maar gemarkeerd. Lange ruggen, ceintuurs naar beneden om cle heupen gedrapeerd. Eenvoud en harmonie. „Een mode gericht op de praktijk van het leven." „Democratie is de mode" zegt men bij DESSES: „De prijzen zijn lager." beginnen de rokken uit te waaieren in plooien, of in aangerimpelde rokken, van linnen of jersey of van allerlei nieuwe materialen die het effect van shantung aan alpacca koppelen. Of mous seline met zijde, beide bedrukt met wit- zwart motietjés; het geheel geeft een oort mist-effect. Diep. donker-blauw is weer terug met turquoise en hard-gele accessoires. En zelfs rood en wit. "En ook veel beige, zandkleurig tot maron, tweeds en dieprode in vele nuances. En mantelpakken en jurken in wit linnen of jersey, met rechte mantels in felle kleuren. De logische opbouw der ensem bles van de nieuwe mode heeft iets van zelfsprekends, zon der de rare ver rassingen van de vorige jaren. Tot uitentreuren ziet men hetzelfde model in vex-schil- iend materiaal pas seren. Wie even de ogen sluit ziet soms precies het zelfde, alleen even van kleur verscho ten. Na deze eer ste dag is het dui delijk dat alles kan. Een beetje handige vrouw kan haar garderobe, met een goede greep in de dozen met accessoires en met wat experi menteren, met de huisnaaister een heel eind up to date krijgen. Eén ding is daax-bij richting gevend: cle mode is vx'ouwelijker naarmate bet later op de dag is. Het typisch coquette van wat wit aan de hals het-geheim dat zo oud is als de costuum-geschiedenis is opnieuw in trek. En de rokken blij ven tussen de 28 en 30 cm van de grond. Leidseslraai 11 - Ceintuurbaan 30B tarnt LAMPEN MET SFEER EN STIJL OaHB Wordt Togliatti's zoon katholiek (Van onze correspondent) ROME, S Febr. Een der meest gelezen Italiaanse dagbladen berichtte dezer da gen, dat Aldo, cle zoon van de commu nistenleider Togliatti, op het punt stond zich tot het katholicisme te bekeren en misschien zelfs in een klooster zou gaan of priester worden. Het bericht werd échter van communistische zijde tegen gesproken en ook van bepaalde katho lieke zijde werd bericht, dat niets be kend was over een voorgenomen beke ring van Togliatti's zoon. Aldo is het enige kind van de leider der Italiaanse communisten. Zijn moeder is Rita Mon- tagana, lid van de Italiaanse senaat, van wie Togliatti gescheiden is. Aldo woonde bij zijn moeder in Turijn, studeerde daar aan cle technische universiteit en be kleedde later een positie bij een tech nisch bedrijf in die stad. Aldo Togliatti, die communistisch is opgevoed, trad po litiek nooit op de voorgrond en hij zou zelfs nooit lid van de partij zyn geweest. zyn vader heeft nu verklaard, dat zijn zoon geen contact heeft kunnen opnemen met ae aartsbisschop van Turijn, zoals bericht was, omdat hij al twee jaar in een fabi-iek in-Moskou werkt. Van wie is het bericht dat Aldo katho liek zou gaan worden dan afkomstig? Heeft iemand zich vergist in de persoon eri ten onrechte gedacht, dat hij Aldo bij de aartsbisschop heeft gezien? Of is het bericht, zoals ook wordt gezegd, af komstig uit een communistische bron? Het is bekend, dat Togliatti vele vijan den heeft. Of is het bericht toch waar? Aldo is onvindbaar en zijn móéder wei gert elke inlichting. (Van onze medische medewerker) ZES tafels vol medische boeken boeien leek en arts die bij de firma Broese te Utrecht binnenlopen. De Fransen, zo blijkt hier, schrijven veel grote gespe cialiseerde werken, zoals een boek van Nataf over het trachoom, de ziekte van het bindvlies, waaraan vroeger zoveel Amsterdamse joden leden. De prijs is 37 gulden, dat lijkt heel duur, maar wan neer men daarmee één patiënt één week sneller geneest, is die uitgave economisch juist geweest. Twee dikke delen van Guttmann over de pijnlijke aandoeningen van de bovenste maagstreek. En als al gemeen werk 14 delen van een handboei* van de uitgever Flammarion, Vsbiadig. die elk jaar met het nieuwste worden aangevuld. De Duitsei-s hebben zich in korte tijd hersteld van de wetenschappelijke nazx- laagstand. Daar staat een boek van Sehlriz, Baensch en anderen in vier dikke delen over de Röntgen-diagnostiek; de px'ijs is meer dan 500 gulden; maar ex- is ook al een Amerikaanse vertaling van. (Advertentie) 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n 4$ije doet wonderen BOEKENWEEK 1953 IN AANTOCHT Ramp-gedenkboek in 300.000 exemplaren (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 10 Febr. De oplage van het officiële gedenkboek van de watersnood, die aanvankelijk was be paald op 50.000 exemplaren, zal worden verhoogd tot 300.000. Tot nog toe zijn door middel van de Nederlandse boek handel ongeveer 250.000 exemplaren van het boek besteld, een ongekend hoog aantal. Dit is vanmorgen medegedeeld op een persconferentie, waarop de Com missie voor de Collectieve Propaganda van liet Nederlandse boek mededelingen verstrekte over do van 28 Februari tot 4 Maart te houden Boekenweek. De officiële opening dei- Boekenweek in de Amsterdamse Stadsschouwburg zal ditmaal een soberder karakter dragen dan in vorige jaren. Het traditionele Schrijversbal gaat niet, door, Wèl wor den de vier één-acters „Briefgeheim" op gevoerd, die het ï-esultaat zijn van een letterkundige prijsvraag, waai'op 226 in zendingen binnenkwamen. De auteurs van de vier bekx-oonde spelen zijn Tone Brulin, F. W. Hermant! Ed. Hoornik en Manuel van Loggem. De voox-stellingen worden nog herhaald in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Ook het gebruikelijke geschenk zal ditmaal een enigszins ander karakter dragen. De novelle-prijsvraag leverde geen geschikte inzending op en daarom beeft Anthonie Donker een bundel van tien korte verhalen van hedendaagse Nederlandse en Vlaamse schrijvers sa mengesteld. De lezers kunnen zich verdiepen in de vraag wie de schrijvers dezer verha len zijn en komen bij juiste oplossing in aanmerking voor een aantal boekprijzen. Deze verhalenbundel wordt verspreid in een oplage van 130,000 exemplaren. Voor de jeugd is er weer een fris boek ie met gedichten, ditmaal getiteld „du Muze en de Seizoenen". Het behelst 52 gedichten over de vier jaargetijden, door Clara Eggink verzameld en door Jenny Dalenoord verrassend geïllustreerd, De driemaal per jaar verschijnende Boeken gids ziet als vorige jaren ook ter gelegen heid .van de Boekenweek het licht. De oplage bedraagt 220.000 exemplaren. Fed- de Weidema ontwierp een aantrekkelijk affiche. Boekenschip Naast deze langzamerhand traditionele activiteiten heeft de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Neder landse boek enkele nieuwe acties georga niseerd, Een fraaie tjalk, „De vrouwe Eva" met aan boord een royale exposi tieruimte voor vijfhondex-d boeken, maakt sinds gisteren eèn lange tocht door Ne derland. Er wordt aangelegd in Alphen aan den Rijn, Waddinxveen, Oudewater. Vreeswijk. 'Geldermalsen, Vianen, Does- bux-g, L'ochem, Hasselt, Dedèmsvaart en Zwartsluis. Op 16 Maart is de tocht ten einde. Ook werd met succes een aantal lezin gen voor personeelsverenigingen van grote bedrijven georganiseerd. Albert Vo- gel houdt 'op middelbare scholen een reeks voordrachten over onderwerpen uit de Nederlandse lettex-kunde. Een geheel nieuw, interessant propa ganda-object waarmee de commissie dezer dagen in zee gaat, berust op de ge dachte, dat men adspirantlezers nu eens niet over het boek wil vertellen, maar een deel van het boek thuis wil bezorgen en wel huis aan huis door het gehele land, waar zulks mogelijk is. De mensen krijgen het eerste vel van een boek in huis tezamen met een prijsvraagformu lier, waarin zij worden uitgenodigd de drukfouten in het vel te corrigeren en- een goede propagandaleus te noemen. Degenen die hierin slagen dienen hei boek, waarvan zij het begin gelezen heb ben, öf een ander boek te kopen. Zij kunnen dan, wanneer zij een goedé greep hebben gedaan met het oplossen dezer prijsvraag, zeer vele prijzen win nen met een hoofdprijs van 10ÖO gulden in contanten. Langs deze weg hoopt de commissie er toe mede te werken, dat de mensen die tot nu toe alleen hun dag blad en misschien een enkel tijdschrift lazen, de grote stap naar het boek en de vreugde van 1 et boekenlezen verrichten CANADESE KAB HELPT VELE EMIGRANTEN MONTREAL, 9 Febr. (K.N.P.) In de eex-ste maanden van 1952 heeft volgens een officieel rapport de Katholieke Ar beidersbeweging in Canada, Canadian Catholic Confederation of Labour (C.C.C.L.) aan 6000 immigranten inlich tingen verstrekt over arbeidswetgeving, lonen, sociale verzekeringen, woning en arbeidersorganisaties. Ook werden aan bevelingsbrieven verstrekt aan vele im migranten, die reeds functies hadden bekleed in de Europese arbeidersbewe ging. Alhoewel ook Canada vele werklozen telt, heeft de Katholieke Arbeidersorga nisatie dank zij de hulp van zusterorga nisaties 1000 personen aan werk kunnen helpen. Een nevenorganisatie, de Bouw- unle, heeft 350 bouwvakarbeiders van de nodige papieren kunnen voorzien om te kunnen bouwen, terwijl aan vele an deren een tijdelijke toelating werd ge geven op grond van vakbekwaamheid. STALIN tot Zuidslaviër Kardelj: (Van onze correspondent) LONDEN. 9 Febr. Ten behoeve van Tito heeft de Zuidslaviër Vladimir Dedijer in Engeland een boek uitgegeven getiteld: „Tito spreekt; zijn zelf portret en strijd met Stalin". In dit boek komt een opmerkelijke passage voor. In Februari 1948 vertoefde de huidige Zuidslavische minister van bui tenlandse zaken, Kardelj, in Moskou, waar hij met Stalin sprak over de wenselijkheid van een tolunie van de Balkanlanden. Voorstander van zulk een unie was ook Diniitrof, het inmiddels overleden staatshoofd van Bul garije. Stalin, blijkbaar bevreesd voor een te sterk Balkanblok, voelde cr niets voor. Hij zei. dat tollinies in het algemeen niet realistisch zijn. Hij vroeg Kardelj' een voorbeeld te geven en de Zuidslaviër noemde de Bene lux. Stalin merkte echter sarcastisch op: „De Benelux, dal, is niets". Kar delj. zei: „Maar België zit er toch in en Luxemburg". Stalin: „En anders niemand". Kardelj „Ja en Nederland". Stalin: „Neen". Kardelj: „Jaivel, Nederland ook. Gaat u de -naam Benelux maar na. Het. betekent België, Ne derland en Luxemburg". Stalin zeer boos: „Als ik „nee" zeg, betekent het NEE". Kardelj hield verder zijn mond, omdat hij stond tegenover een man, die zelf weigerde het bestaan van de Benelux te erkennen, aldus het boek. Wij weten trouwens, dat de Duitsers weer op vrijwel alle wetenschappelijk gebied flink meetellen. De tentoonstelling bevat niet zoveel Nederlandse boeken: trouwens voor spe cialistische wei-ken is het taalgebied te klein; voor wei-ken, die voor alle huis artsen nuttig zijn, of voor alle studenten, is er tegenwoordig wel een behoorlijke markt. Het is een verheugend verschijnsel, dat de Amerikaanse literatuur, die vlak na de oorlog de toon aangaf, nu niet meer alleenheersend is; niet omdat men ze dat zou moeten misgunnen, maar omdat dat zou wijzen op een Europese achterstand. Europa kan nu weer behoorlijk concur reren en behoeft niet de handen in de schoot te leggen. Wat de uitgevers aandurven! Er ligt een boek van 1200 bladzijden en van 6500 frs. alleen over „Het gezichtsveld", een Frans werk nog wel, dus niet met zo'n heel gi-oot taalgebied. Spaanse wer ken waren niet aanwezig. Ik zag ook een werk van Van der Veldt, O.F.M., en Odenwald, M.D. over „Catholicism and Psychiatry" (Uitg. Mc Gx-aw-Hill) en een boek van een Angli- caanse(?) geestelijke over „The ethical basis of Medical Practice". De schrijver heet Mi Hand L. Sperry. Ovei-igens was de psychiatrische afdeling niet zwaar bezet. Het is een genot, langs de tafels te lopen, en gemakkelijke getuige te zijn van de vlijt van anderen, als dat ten minste geen gewetenswroeging geeft. Er zit ook nog een zekere moraal in: worden onze hoogleraren niet overstelpt door hun benoeming in honderd com missies, zodat zij voor hun eigen taak nauwelijks tijd over hebben? Men moet ook met de wetenschappelijke krachten, die men in het land bezit, voorzichtig om gaan; anders kunnen zij niet dat produ ceren, waartoe zij in staat zijn. Dr TH H. SCHLICHTING May, OM KABINET TE HELPEN er ontslaat minister van gezondheid (Van onze correspondent) PARIJS. 9 Febr. Om zijn jonge re gering al niet x-eeds na eeii maand in moeilijkheden te brengen, heeft René Mayer vanavond het ontslag aanvaard vaii de heer Boutémy, zijn minister voor volksgezondheid. De" Assemblée had op instigatie der communisten, die dit keer niet alleen bleven, met grote meerder heid besloten de regei'ing de volgende week over het politieke verleden van de heer Boutémy te interpelleren. Men ver wijt deze onafhankelijke senator, dat hij tijdens de bezetting als prefect onder hét duo Pétain-Laval op zijn minst een dub bele rol heeft gespeeld. Wel werd Bouté my na de bevrijding vrijgesproken, maar de partijen van het verzet vinden, dat een vrijspraak in een troebele bezettings affaire geen titel mag zijn voor een mi- nistei--portefeuille. Nu de Franse premier op het punt staat in Engeland politieke besprekingen te gaan voeren, heeft hij er de voorkeur aan gegeven zijn bimien- lands front te zuiveren en b\j minister Boutémy op ontslagneming aan te drin gen. Een griep met (politieke) complica ties dekt de aftocht van de Fi-anse minis ter voor volksgezondheid. Bulgaarse diplomaten moeten Zuid-Slavië verlaten BELGRADO, 9 Febr. (A.P.) Drie hoge functionarissen van de Bulgaarse ambassade in Belgrado zullen binnen vijf dagen Zuid-Slavië moeten verlaten. Dit als represaille over het feit, dat de Bulgaarse regering Zuid-Slavië heeft ge dwongen al zijn functionarissen van de Zuidslavische ambassade in Sofia terug le roepen. Sinds Juni vorig jaar heeft Belgrado nog slechts een zaakgelastigde in Sofia. Over vijf dagen zal er nog slechts een Bulgaars zaakgelastigde in Belgrado overblijven. NOTABIS TE DEN HAAG DEN HAAG. 10 Febr. Bij Koninklijk Besluit is benoemd lot notaris binnen het arrondissement Den Haag rar dr J. R. H. Buining. candidaat-notaris. wonende te Den Haag. Hij treedt in de plaats van A. C. .van Mourik Broekman, die eervol ontslagen is.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3