Eenstemmige lof voor hulp van burgers en militairen elke Eén dag extra Jgitten voor 10.000 Mark schade HULPACTIE van middenstand Namen van de slachtoffers Puistjes IEDERE DIEFSTAL WORDT BEKNOPT VERSLAG VAN DE TWEEDE KAMER Royale schadeloosstelling voor getroffenen gevraagd Spreektijd werd gerantsoeneerd Maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters gevraagd '111 Geruststelling voor evacué's NAUWKEURIG ONDERZOCHT Wereldkrant SMOKKELAARS van MÜTZENICH VEROORDEELD Totaal 17 jaar voor 47 man 4 tie \oILsltran:r van Woensdag II Februari 1953 (Van onze verslaggever) BINNENHOF, 10 Febr. De voorziter opent om 1 uur vanmiddag de vergade ring van de Tweede Kamer. Hij stelt voor hedenmiddag om half vier een i vang te maken met de behandeling de regeringsnota met betrekking lot de watersnood, om de leden m de gelegen heid te stellen het stuk te bestuderen. De vergadering zal £71 de gedachten- gang van dr Kortenhorst aan heden avond voortgezet moeten worden. Het ligt in de bedoeling de beraadslagingen Woensdagmiddag te besluiten. Daarom stelt hij tevens voor de spreektijd voor de eerste termijn te bepalen op SO minu ten per fractie; bij de tweede termijn dient de Kamer dan rekening te houden met ae wens om Woensdagmiddag ge reed te komen. De heer WAGENAAR (comm.) maakt bezwaar tegen de spreektijdbeperking. De VOORZITTER zegt, dat zijn voorstel geen politieke achtergronden heeft, maar slechts tijdrekenkundige. De heer GORT ZAK (comm.) zegt, dat de Kamer toch wel bereid zal zijn Woensdag wat langer te vergaderen. Na het antwoord van de regering zullen bovendien velen de be hoefte aan een uitvoerige dupliek hebben. De VOORZITTER zegt, dat hij moet zor gen, dat het program van de Kamer niet al te zeer in de war loopt. Wat de tweede termijn aangaat, juist dit is reden om de spreektijd voor ae eerste termijn te be perken. Het voorstel van de voorzitter wordt zonder stemming aangenomen. De vergadering wordt tot half vier geschorst. Maatregelen nodig Na de hervatting van de vergadering zegt mr BURGER (Arb.) nu niet lanj- nieer te willen stil staan bij het leed vai de slachtoffers. De voorzitter heeft dit di vorige week reeds gedaan en bovendien z(jn de slachtoffers nu meer gebaat bij een gedachtengang over maatregelen, die genomen dienen te worden, dan by uit voerig rouwbeklag. Hij verheugt zich over het medeleven van de Kamer. Het is helaas niet traditioneel. Voorts heeft de Koningin onmiddellijk van haar diep medeleven blijk gegeven en zijn verscheidene ministers dadelijk naar de nood- gebieden vertrokken. De regering heeft oj lofwaardig korte termijn een nota aan de Kamer gezonden. Hieruit is onder meer ge bleken, dat een debat op vorige week Dinsdaj praematuur was. Zelfs nu kan de discussii niet anders zijn dan globaal. Bovendien kan de discussie niet het karakter dragen van ,.ter verantwoording" roepen van de rege ring. De Kamer kan slechts suggesties doen en inlichtingen vragen. Hc-t lijkt mr Burger wenselijk voor het contact tussen regering en Kamer een spe ciale kamercommissie in het leven te roepen. Mr Burger spreekt een woord van dank jegens de civiele en militaire autoriteiten, die hebben weten in te grijpen. Natuurlijk 2ijn er fouten gemaakt, maar het grote feit blijft, dat men ingreep. Wat nu te doen? „Sluit de zeegaten af", zegt men. Maar het moet duidelijk zijn, dat het de vraag is, of we daar technisch reeds aan toe zlin. De kwestie is echter belangrijk, ook met het oog op de ontsluiting van de eilanden. Daarom dringt spreker aan op de instelling van een breed samengestelde tech nische commissie, die binnen twee jaar rap port uitbrengt. De spreker vestigt er de aandacht op. dat dijkdoorbraken zijn ontstaan, waar overstro ming plaats vonddit tengevolge van het feit. dat de overspoelde dijken van binnen uit be zweken. Waren de dijken voldoende be schermd? Waarom zijn de waarschuwingen niet via de radio doorgegeven? Was hot ge hele waarschuwingssysteem juist? Is minis ter Beel voorzitter van de coördinatiecom missie, mede omdat onder hem de burgerlijke regelL.„ ding vrij houden, wat dit aangaat. Heeft 'regering zich het abnormale en tijdelijke Ka rakter van de slachtoffers voldoende gereali seerd Hoe staat het met de inschakeling van het departement van wederopbouw? Kan iets meegedeeld worden over de positie van de voedselvoorziening, over de aard appelen? Hoe groot zijn de verliezen aan vee? Kan de regering reeds mededelin gen doen over de totale schade? Wat zijn de belastingplannen? Gaan de plannen tot verlaging voor de belastingen door? Welk deel en hoe groot is dat ver schuift de regering naar de toekomst? Mr Burger dringt dan op een integrale vergoeding aan. De tegemoetkoming nu kan royaler zijn, dan de oorlogsschade- uitkering. Het gebied is namelijk beperk ter en het overige deel van net land staat er nu beter voor. De regering legt ie veel accent op de economische motieven en te weinig op de sociale. De eerste hulp voor de kleine man de huisschaderegeling mag niet op het rampenfonds afgewenteld worden. Het geld van dit fonds moet aanvullend worden aan gewend. Het mag niet in de plaats treden van de elementaire taken van de overheid. Het rampenfonds zal onder meer kunnen worden aangewend voor vergoeding van niet- materiële schade. Voldoende waterkering? Dr VAN DEN HEUVEL (kath.) zegt met een zekere schroom over deze zaak te spreken. De ellende is haast te groot, om een zakelijke discussie te voeren. Hy herdenkt hen, die zijn omgekomen en nit woorden van medeleven jegens de nabestaanden en hen, die zo veel ver loren. Dankbaar is dr Van den Heuvel voor wat de koninklijke familie ons in deze dagen gaf. Het is moeilijk te zeggen, hoe deze ramp te voorkomen ware geweest, evenmin wie ln ge breke is gebleven. Maar er is reden om te vragen, of de huidige waterkering nog wel voldoende is en of geen werken achter de waterkering uitgevoerd moeten worden, die een ramp kunnen voorkomen. Plannen moeien spoedig en openbaar behandeld worden. Wli de regering de Kamer niet periodiek op de hoogte houden? Dankbaar moeten we zijn voor de hulp. die zo snc-1 is geboden door burgers en militai ren. Voorts moeten wij erkentelijk zijn voor de acties van het Rampenfonds en voor de hulp uit het buitenland. Bij de opbouw van de organisatie voor de burgerlijke verdedi ging dient men lering te trekken uit de les, die we hebben gehad. We moeten aanschaf fen. wat nu noodzakelijk aanwezig moest zijn. Spreiding van ae evacué's is noodzakelijk: zij die eerder zullen kunnen terugkeren, zul len zo dicht mogelijk bij hun woonplaatsen ondergebracht'moeten worden. Onderbrenging in grote fabrieken of dergelijke acht spre ker met wenselijk. Het komt spreker juist voor. dat de oor- logssuhaderegelinir van toepassing verklaard wordt op de slachtoffers. Kan de regering reeds een uitwerking van de schaderegeling geven? Ite besteding van het geld van het rampenfonds behoort openbaar te geschieden. Dr Van den Heuvel vraagt naar de mate van beschadiging van de woningen. Hij kan doze vragen slechts in het algemeen stollen. Wanneer de regering met haar ge detailleerde gegevens komt. zal een concreter discussie mogelijk zijn Zij kome daar spoedig mee en late de vergooding van do schade niet over aan de particuliere organisaties. Meer boten? De heer VAN MEEL (kath.) zegt. dat de nota van de regering niet volledig kan zijn en is dankbaar, dnt de regering to spoedig deze nota heeft ingediend. De vraag rijst, of de waarschuwing nlot aan veel meer instanties doorgegeven had moeten worden. Wellicht ware dan voel ellen de voorkomen. Voorts moet gevraagd worden, of er niet meer boten aanwezig hadden kun nen zijn. Hebben de lagere organen genoeg voor de binnendijken gedaan en is hot waar. dat alleen de buitenpolders verantwoordelijk heid hebben voor de buitendijken? Vol lof is de heer Van Meel over de hulp die van alle zijden zo spoedig is ingezet. In het bijzonder moeten de militairen en de bur gers, die te hulp snelden genoemd worden: voorts de buitenlandse hulp. Een groot deel van het overstroomde land is bedekt met zee klei. Hoe staat het met de export van onze producten, die op de zeeklei groeien Spreker vraagt aandacht voor de t.b.c.-bestrijdlng on der het vee. De regering deelt niet mee. hoe zij de Innd- bouwschade en de schade, die aan de visserij Is toegebracht., denkt te vergoeden. Kan zij dnt nu spoedig doen? De heer Van Meel vraagt aandacht voor do belangen van de getroffen aspirant emigran ten. Ook vraagt spreker de regering de Kamer regelmatig op de hoogte te houden. Tenslotte vraagt spreker of onze ambassadeur in Wash ington het regeringsstandpunt heeft weerge geven. toen hij sprak over onze militaire ver plichtingen. Nóg geen critiek Do heer WELTER (Kath. Nat betuigt medeleven met de slachtoffers van de ramp. Voorts brengt hij hulde aan allen, die zo spoedig doortastend zün opgetreden en is dankbaar voor het medeleven van de konink lijke familie. De regering dient onbekrompen en royaal te helpen. Kan de regering nu een raming geven van de totale schade? De nota werpt vele vragen op, die critiek zouden inhouden Spreker wil deze thans nog achterwege laten. Hij zal daar later wel op terugkomen. Hoe denkt de regering de financiële gevol gen op te vangen? Een speciale rekening dient opgemaakt te worden. De uitgaven val len immers buiten elk departement. Het ge wone budget behoeft dan met deze schade niet belast te worden. De oude döken zijn niet tegen de stroom bestand geweest, de nieuwe wel. Ligt hier geen grote verantwoordelijkheid? Zijn de bun kers inderdaad 20 slecht voor het duinbe stand? Waarom zijn ze dan niet opgeruimd Ts de situatie in 's-Gravenzande inderdaad zo kritiek geweest? Hier ligt een groot gevaar voor liet Westland en zelfs voor een deel van Den Haag. De ramp vond plaats in een week end. Waren de burgerlijke autoriteiten wel vroeg genoeg te bereiken? Is onze afweer niet te zeer gericht op de vijand in het Oosten en te weinig tegen die 111 het Westen, de zee' Helicopters kunnen ook in oorlogstijd dienst doen. Waarom heeft de regering de diensten van de Ambonezen niet aangenomen? De heer Weiter wenst zwaardere eisen te gen hen. die zich vergrijpen aan eigendommen van de slachtoffers. De regelingen, die ge troffen worden, mogen niet worden beheerst door de wet op de oorlogsschaden. De schade moet zo veel mogelijk integraal vergoed wor den. Spreker hoopte, dat niet zal worden gemarchandeerd over minder of meer schade vergoeding. Het verschil zal op de totale schade niet groot zijn. Fouten vallen weg De heer TILANUS (OH) zegt de regering dank voor de spoedige indiening van de ta. Dankbaar is spreker ook voor de natio nale en internationale saamhorigheid, die uiting is gekomen. Spreker is getroffen door het medeleven van de koninklijke familie. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt, maar deze vallen toch eigenlijk weg bij het vele goede, dat tot stand is gebracht. Spreker is ver heugd over de energie, waarmede de rege ring de zaken wil aanpakken. Spreker be treurt het in hoge mate. dat gedurende de eerste dagen zo weinig aandacht is besteed aan Schouwen en Duiveland, Waren er geen vliegtuigen, die een beter overzicht konden leveren De heer Tilanus hoopt, dat de competen tie-moeilijkheden tussen Rijkswaterstaat on Provinciale Waterstaat spoedig uit de weg geruimd zullen worden. De regering zorgo dat voldoende aandacht wordt besteed aan de binnenwaterkeringen. Zü zijn van groot belang. Spreker kan zich verenigen met de plannen, die de regering op waterstaatkun dig gebied heeft ontworpen. Ook zal spreker het toejuichen, als de regering zou besluiten de zeegaten af te sluiten. Grootse construc ties zijn noodzakelijk. Maatregelen tot verhoging van de veilig heid zijn ook nodig. Het gebeuren met Schou wen en Duiveland bewijst het. Ook zal zeer ernstig Onder ogen gezien moeten worden of de eilanden niet door bruggen met het vaste land verbonden moeten worden De bruggen hebben zich ln het algemeen goed gehouden. Spreker acht het gunstig, dat de oorlogs schaderegeling 4045 op de getroffenen van toepassing wordt verklaard, Maar hoe kan voorts de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering van toepassing worden verklaard' Waarom is de Middenstandsbank niet bij dc credietverlening Ingeschakeld Niet gerust is spreker waar het de organisatie van de schaderegeling be treft. Bij de getroffenen zijn mensen, die hun oorlogsschadeuitkering nog niet hebben ontvangen. Laat dit nu niet weer acht jaar duren.. Spreker uit woorden van lof aan het adres van de militairen, lli» uitstekend werk hebben verricht. Voorts vraagt spreker of er geen reden Is om de raadsverkiezingen van het gehele land een jaar uit te stellen en liet volgend jaar te combineren met de statenverkiezingen. Atlantisch Pact oorzaak De heer GORTZAK (CPN) zegt. dat de norzaak van de ramp gezocht moet worden in verwaarlozing van de waterstaatswerken De regeringen na de ooWog hebben milliar- den voor de oorlogsvoorbereidingen uitgege ven om een onschuldige vijand te bestrijden. Maar met de werkelijke vijand voor ons land het water houdt men geen rekening. Het Atlantisch Pact is de oorzaak van de ramp. Spreker pleit voor een parlementaire en quête-commissie. die een onderzoek instelt. Verscheidene ministers zijn naar de nood- gebieden gegaan, maar heeft de regering op de eerste dag de maatregelen geleid? Inder daad er is voel. zeer veel goed werk gedaan. Maar is dit gedaan door de centrale over heid? Het heeft op vele plaatsen aan leiding ontbroken. Platte boten uit Aalsmeer en Langedljk zijn niet of voor een deel gebruikt. De mensen beklagen zich erover, dat ze in veel gevallen voor niets kwamen. De regering wenste de mensen niet in te zetten. Wel deed dc regering een beroep op buitenlandse mili taire hulp. Spreker is dankbaar voor buitenlandse hulp. maar protesteert tegen een poging van de Verenigde Staten om onder de vlag van hulpverlening zich te bemoeien met onze bin nenlandse aangelegenheden. Wat de Ver enigde Staten hebben gedaan is niet zoveel voor zuik een rijk land. Spreker betoogt, dat de buitenlandse troepen onmiddellijk terug gezonden behoren te worden. Met het oog op de aanstaande springvloed betoogt spreker, dat de dijken, die gedicht kunnen worden, gedicht moeten worden. Ver der moeten de dijken versterkt worden er dient alles nauwkeurig gecontroleerd te wor den. De heer Gortzak betoogt, dat het bedrag voor oorlogsuitgaven verlaagd dient te den met 500 millioen. opdat de schade goed kan worden. Voorts dient een heffing ineens op de grote vermogens en winsten gelieven te worden en moet een nationale herstelraad in het leven geroepen worden. Critiek is onbillijk PROP MR OUD (VVD) zegt. dat naast ee woord van deernis jegens de slachtoffers ec woord van hulde aan het adres van de helpers <>p zijn plaats is. In het bijzonder noemt spre ker de militairen, de burgemeesters en hel medeleven van onze koninklijke familie. Ook brengt spreker hulde aan de voorzitter de wijze, waarop hU door de radio ons volk heeft toegesproken. Ook heeft spreker grote waardering voor de wijze, waarop de ministers hun taak heb ben volbracht. Natuurlijk zijn er fouten ge maakt. Wie uit politieke bedoelingen daar verwijten over lanceert, bewijst niet te weten, dat er bij Iets dergelijks altijd dln gen gebeuren, waar niemand op rekent. Cri tiek op deze fouten is hoogst onbillijk. Uit de nota zijn slechts voorlopige conclu sies te trekken, maar in beginsel moet d< schade komen voor rekening van het gehele volk. Natuurlijk moeten we daarbij rekening houden, dat dit niet in alle gevallen mogelijk is. Voorts dient het tempo van de afwikkeling hoog te zijn.' Moet de waterschapszorg nu centraal ge regeld worden? Spreker meent van niet. Wel dient er een reorganisatie in de waterschaps indeling te komen. Ook vraagt spreker zich af. of het financiële vlak van de waterkering met uitgebreid moet worden. Spreker be doelt met name. of het gebouwde eigendom ook niet moet deelnemen aan de bestrijding van de kosten. Moeten we voorts niet komen tot een financiële verhouding tussen Rijk on waterschappen. Het Rijk krijgt dan invloed, maar dc waterschappen kunnen voor een groot deel autonoom blijven. Prof. Oud vraagt, of men wist, dat het water buitengewoon hoog zou komen. Was het waarschuwingssysteem goed georgani seerd? Spreker zou zich geen oordeel willen aanmatigen. Ook wil spreker voorzichtig vragen, of er geen reden is de zeegaten af te sluiten. Het is een probleem van zeer algemene strekking en spreker zou kunnen begr" nitie of er geen reden is de gemeenteraadsverkie zingen in de noodgebleden een half jaar uit te stellen. ZANDT (Staatkundig Gerefor meerd) betuigt medeleven met de slacht offers van de ramp. Spreker betoogt, dat deze ramp ons is toebeschikt tot onze lering en bekering. Zij kan ons doen beseffen, dat wij afhankelijk zijn van hogere maclit. ramp heeft ons bewezen, dat de mili tairen zo dicht mogelijk bü hun woonplaats ondergebracht dienen te worden. Spreker heeft lof voor de wijze, waarop leger, lucht macht en marine te hulp zijn gesneld. Maar beschikken wij over genoeg platte boten, helicopters en amphibievliegtuigen? Zijn Schouwen en Duiveland inderdaad later pas- in de hulp betrokken geweest, hoe staat dit met Tholen. Goeree en Overflakkee en Noord- Beveland? De regering zorge, dat zij ook ge durende het weekend paraat is. (De zitting duurt voort,) BEDRIJFSLEVEN HELPT BEDRIJFSLEVEN (Van onze correspondent) DEN HAAG, 10 Febr. De hulpactii ngezet door ongeveer 100 vakorgan saties van middenstanders Katholieke, Koninklijke en Christelijke Midden standsbond onder het motto: „Bedrijfs leven helpt bedrijfsleven", vindt grote weerklank. Een Utrechtse middenstands- vereniging heeft een originele inzame lingsactie bedacht. Vrouwen en dochters van middenstanders maken kleine j zakjes, die ze met zand vullen en te koop aanbieden. De opbrengst van deze actie, die zeer attractief blijkt te zijn, zal ge stort worden in het Nationaal Rampen fonds. Toepasselijk ls de gift van de Katho lieke Bond van Kermisvakgenoten, die qnmiddellijk twaalf woonwagens ter be- ichikking heeft gesteld. De textielhandel heeft in twee dagen tijd al 3900 paar gloednieuwe dameskousen bij de vakge noten opgehaald. De kousen zijn be stemd als bedrijfsvoorraden voor de ge troffen ondernemers. De opticiens, die de getroffenen gratis van brillen voorzien, hebben een actie in- ;ezct om de verloren gegane voorraden Generaal van Fleet krijgt orde van Oranje Nassau SEOEL, 9 Febr. (AP) Generaal van Fleet, de bevelhebber van het 8ste leger in Korea, is onderscheiden met het groot kruis en de zwaarden in de orde van Oranje-Nassau. De formele uitreiking van de onderscheiding zal later in de Ver enigde Staten geschieden. Woensdag zal van Fleet zijn functie in Korea over dragen aan luitenant-generaal Maxwell Taylor. Lohengrin" met Nederlander in de hoofdrol AMSTERDAM, 10 Febr. In de voor stelling van Wagner's „Lohengrin", die Zondagmiddag lo Februari door de Ne- derlandsohe Opera zal worden gegeven in de Stadsschouwburg te Amsterdam, wordt de hoofdrol vertolkt door Jan Michiel Schroeder. Dit is de eerste maal dat deze in Limburg geboren zanger zich in Nederland doet noren; hij u-ad reeds met veel succes op in Duitsland en Noor wegen. Autobus met A.T.G. geslipt (Van onze correspondent) UTRECHT, 9 Febr. Een bus. die het Amsterdams Toneelgezelschap naar de Schouwburg .n Utrecht vervoerde, is Maandagavond om zes uur vlak bij hei kasteel rJtfenrode geslipt. De voorzijde bleef boven het water van de Vecht ban gen. De dertig inzittenden, onder wie vele bekende acteurs en actrices, kwamen met :1e schrik vrij. van hun collega's weer zoveel mogelijk aan te vullen. Dat (loon ook de smeden en de loodgieters. Wanneer er straks een overzicht is van wat er nodig is worden de materialen rechtstreeks van gever naar getroffenen gezonden. Bij de geldinzameling wordt in grote lij nen de suggestie van de Stichting van de Arbeid gevolgd. Zo zal een bepaald percen tage van de omzet van één dag gestort wor den in het Rampenfonds. Omdat er voor de getroffen middenstanders aanvullende midde len beschikbaar moeten zijn en wel in die gevallen, waarin de t.e treffen regelen niet voorzien, is het ..Middenstands-Steunfonds 1953" in het leven geroepen. Om de nationale actie van het Rampenfonds niet te doorkrui sen wordt voor dit Middenstands-Steun fonds geen bijdrage gevraagd van individue- lddenstanders. maar van de bonden bond is bericht ontvangen, dat door dt gische middenstanders geld zal worden inge zameld voor het Middenstands-Steunfonds 1953. (Advertentie) Een foonzerad fsoefd van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee "AKKERTJES" ...die helpen direct! J Geschil over opvolging mej. dr De Waal? DEN HAAG, 10 Febr. Mr E. G. M. Reolvink uit Almelo, die door het Cen traal .Stembureau is benoemd tot lid der Tweede Kamer als opvolger van mej. dr A. de Waal. zal volgens het verkiezings reglement der K.V.P. zijn zetel moeten afstaan aan mej. mr <lr J. C. H. H. de Vink uit Utrecht, die eveneens reeds eerder deel uitmaakte van de katholieke fractie. Dr De Waal, die onlangs staatssecretaris van O.K. en W. is iioemd, bezette namelijk een kwaliteits zetel, waarvoor mej. De Vink ais plaats vervangster was aangewezen. Tegen deze gang van zaken schijnt de heer Roolvink, die op de kieslijst als eerst in aanmerking komende na mej. De Waal volgt, bezwaar te hebben ge maakt. Naar verluidt zou hij voornemens zijn in beroep te gaan bij de Partijraad en. in afwachting van de beslissing van dit college reeds zitting in de Kamer willen nemen. Het ligt echter niet voor de hand, dat de Partijraad de heer Rool vink in het gelyk zai stellen. Mej. De Vink, die destijds promoveerde op een volkenrechtelijk proefschrift bij prof. Van Vollenhove. werd door de Ver- kiezingsraad als buitenlands specialiste aangewezen. Aan dit besluit valt zelfs door het Partijbestur niet meer te tornen. Mr Blaisse spreekt voor katholieke werkgevers DEN HAAG, 10 Febr. De Algemene Katholieke Werkgeversvereniging zal haar eerste algemene ledenvergadering in dit jaar te Amsterdam houden or Dinsdag 3 Maart in het Carlton Hotel Na een openingswoord van de algemeen voorzitter, de heer L. A. J. M. van Heijst, waarin met name aandacht zal worden besteed aan bepaalde facetten van de fi nanciering van de onderneming, zal door mr P. A. Blaisse, lid van de Tweede Ka mer. een rede worden gehouden over de Europese integratie. Uitgewezen Indonesiërs naar Djakarta vertrokken AMSTERDAM. 10 Febr. Maandag avond zijn de beide Indonesiërs, de he ren Go giem tjwan, directeur van het Indonesische persbureau Antara te Am sterdam, en Sunito, oud-voorzitter van de Perhimpunan Indonesia, die op grond van ongewenste politieke activiteit op 24 November door de Amsterdamse vreemdelingenpolitie werden gearres teerd, met hun gezinnen met het KLM- lijntoestel, de Constellation „Enschede" naar Djakarta vertrokken. Onder begeleiding van rechercheurs van de Amsterdamse vreemdelingenpoli tie en onder persoonlijk toezicht van de chef van de vreemdelingendienst, com missaris H. R. Stoett, werden beiden van het hoofdbureau naar Schiphol over gebracht. De auto reed direct het plat form op waarna beiden onmiddellijk in het vliegtuig overstapten. KAPITEIN VAN LIMBURGSE JAGERS VERONGELUKT DEN HAAG, 10 Febr. Tengevolge van een verkeersongeval is op de ver keersweg RoosendaalEtten de kapitein W. Borst om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Venlo en hij behoorde tot het regiment Limburgse Jagers. DEN HAAG. 10 Febr. Het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis heeft vandaag de 6e lijst van slacht offers van de watersnood (niet gecontro leerde opgave) uitgegeven. HALSTEREN. Paulus, Cornelia, geb. 5-5-52 te Halste ren. laatste adres: B. 326. Raats, Petrus, geb 17-12-84 te Halsteren, weduwnaar, laatste adres: B. 308. Verburgt. Anna Cornelia, geb. 1.9-7-65 te Halsteren, laat ste adres: B. 316 wed. van Cornelis de Krom. KORTGENE. Janse, Krijn, laatste adres: Torendtlk, Van Boven, Stoffelina, echtgen. van Wil lem Westerweel, laatste adres: Toren- dijk. De Looff, Adriana, laatste adres: Hoofdstraat. Mevr. JacobsKeydenier. laatste adres: Torendijk. Nljsse, Cornelis Pieter. Weys, Elisabeth, geb. 2-8-50, laat ste adres: Cats Annapolder 18. MIDDELHARNIS. Aanvullingen van personalia in 4e lijst, van 7 Februari overleden op 1 Februari: Kranse. Maria, geb, 6-7-96 te Middelhar- nis. laatste adres; Waterweg 91. Vroeg- indewey. Fransje, geb, 28-7-72, echtgen. van Arend Ivranse. laatste adres: Water weg 91 Van der Sluis. Neeltje. geb. 12-3- S1 te Sommelsdijk, echtgen. van Jacob van Koote, laatste adres. Waterweg 43. Vis, Leendert, geb. 9-2-05, laatste adres: Mlddelharnls. laatste adres: Oostvoor- gors 39. Breeman, Huiberdina, geb. 15-11- 68 te Middelharnis. echtgen. van Leen dert Driesche, laatste adres: Oostvoor- gors 12. Nette. Hendrlkus. geb. 9.10-14 te Veur, woonwagenbewoner. Van Wezel. Aren, Leendert. geb. 25-10-89 te Middel harnis, laatste adres: Oostvoorgors 32. NIEUWERKERK. Scholten, Jebbigje, geb. 8-11-44. Schol- ten. Hendrikus Johannes Hermanus, geb. 1-6-48. Scholten, Elisabeth Cornelia, geb. 24-12-52. OUDKLANDE. Te Goes geïdentificeerd: Jahsens. Corne lia Adriana, geb. 20-10-75 te Oudelande, echtgen. van Joh. Mol. laatste adres: Oudelande b. 9. Mol, Johannes, geb. 13-4- 75 echtgen. van Jansens. Cornelia Adria na, laatste adres: Oudelande b. 9 De Ja ger, Jan. geb. 6-11-76, laatste adres: Oudelande b. 6S. ST. PHILIPS LAND. Begraven: Kunst. Willem, ongeveer 82 jaar, laatste adres: Achterstraat 1. RILLAND—BATH. Dronkers, Dirk, ongeveer 90 jaar, laatste adres: Bath. Dronkers, Johanna, ongeveer 91 jaar, laatste adres. Bath. Nljsse, Foort, ongeveer 18 jaar. Nijs»e, Pieternella, ongeveer 20 jaar. Nijsse. Ca- tharina. ongeveer 15 jaar. Wed. A. Blok— Kneger, laatste adres: A. Butetjnweg. Mevr. De Bokx—Schrier, laatste adres: Zimmermanpoldor. CUsow, A., laatste adres: Hoofdweg.-De Goffau. J. S., Bur gemeester. Mevr. Van Zwlenenv. d. Maas, laatste adres; 2e weg bij R.K. Klooster. STAVENISSE. Stoel, Jacob, geb. 24-9-72 te Kerkwerve, laatste adres: Bos a 41. Mol. Cornelia Adriana, geb. 12-10-36 te Stavenisse, doch ter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf, laatste adres: Kerk straat a 306a, I-lage, Leendert. geb. 27- 12-07 te Stavenisse, echtgenoot van Wil- helmlna Janna Soilke. laatste adres: Kerkstraat a 310. Van Zulen. Neeltje Cor nelia. geb. 14-10-39 te Stavenisse, dochter van Adriaan Jacob van Zuien en Janna Pieternella Stoutjesdük, laatste adres: Kerkstraat a 319 Noeriand. Jacobus Martinus. geb. 25-10-96 te Stavenisse. echtgenoot van Maria Fierens. laatste adres: Kerkstraat a 330. Luyk, Johanna, geb. 29-7-67 te Stavenisse, weduwe van Arie Hage, laatste adres: Poststraat a 378. Hage, Johanna Pieternella. geb. 20-9-29 te Stavenisse, dochter van Pieter Johannes Hage en Pieternella Jozina Koeman, laatste adres: Molenpad a 200. STEENBERGEN. Geïdentificeerd en begraven: De Groot, Adriana Cornelia, geb. 4-4-98 te Wouw. gehuwd met Dekkers, laatste adres: Klo- aedijk 25. Heijligers, Adrianus, geb. 20-7- 94 te Steenbergen, laatste adres: Koeve- rlngsedijk 23 Ileijllgers, Johanna Maria, geb. 8-10-23 te Halsteren, laatste adres: Koeveringsedijk 23, Plet Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden ver zameld. niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mo gelijk. dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Na week van spanning en onzekerheid: (Van onze correspondent) DEN HAAG, 10 Febr. Er bestaat grote behoefte aan maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters om de getroffen bevolking in de getroffen ge bieden en evacuatiegemeenten by te staan. Na ruim een weck van spanning en onzekerheid doen zich op moreel 011 psychisch terrein vele moeilijkheden voor. In overleg met de minister van Maat schappelijk "Werk heeft het Nationaal Rampenfonds nu een regeling getroffen om in de speciale kosten van de tewerk stelling dezer krachten te voorzien. Het beschikbaarstellen van maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters vindt zoveel mogelijk plaats met inschakeling van de verschillende nationale organisa ties. Dit wordt meegedéeld in de nota over de watersnood, welke de minister president de Tweede Kamer heeft toe gezonden. Enige buitenlandse instellingen heb ben laten weten, dat zij ook gaarne be reid zijn hele gezinnen op te nemen, wannéér het bezwaarlijk wordt geacht, de kinderen reeds in de eerste weken (Advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, - de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN wüfuen Bredase politie-rechter verwijst ernstige zaak (Van onze correspondent) BREDA, 10 Febr. „Van plundering ln het noodgebied in het arrondissement Breda is tot nu toe niets gebleken. Voor zover ons bekend is dit ook in het arron dissement Middelburg het geval, hoewel ik dit laatste alleen officieus kan zeg gen", aldus mr Temmink, substituut-of ficier van Justitie by de Bredase recht bank. „Wel zijn er twee gevallen van verduistering in het noodgebied voorge komen. Voor de evacué's is er geen en kele reden om ongerust te zijn over hun achtergebleven bezittingen want er wordt streng gewaakt. Iedere aanwijzing wordt nagegaan en de Justitie zal streng straffen." De twee gevallen van verduistering werden vandaag door de Bredase politie rechter berecht. De Roosendaler G. F. van L. die als DUW-arbêider tewerk was :esteld bij het dichten van dijken op Jt Philipsland had daar 6 linnen zakjes gestolen. Hij wilde er kleertjes voor zyn kinderen van maken want, zo verklaar de hij, deze hebben niets. Ik verdien maar 32 gulden. De officier van Justitie eiste 6 maanden gevangenisstraf. Het vonnis luidde 3 maanden. Heel wat ernstiger was de diefstal van levensmiddelen voor de getroffenen waar aan de Bredase koopman de 28-jarige H, L. zich heeft schuldig gemaakt. Deze man had zijn auto ter beschikking ge steld voor het ophalen van door burgers spontaan ter beschikking gestelde goe deren. Zondag 1 Februari reed hij de ge hele dag meubels en kleding, welke ver kenners ophaalden, naar het verzamel- centrum in de Middelbaar Technische School te Breda. Met zijn auto, waarop in grote letters ïulpverl heen, Hy rijst, 50 pakjes vermicelli, 50 pakjes kin dermeel en 2 dozen met pakken haver mout. Deze goederen eigende hij zich toe Na thuis een pond suiker en een pond rijst met wat zakken havermout te heb ben afgegeven ging hij naar Limburg. Daar probeerde liij bij een kruidenier in Eygelshoven de suiker te verkopen voor 70 cent per kilo en de rijst voor 90 cent Voor de politierechter bekende hij van daag zijn diefstal. Hij verklaarde uit armoe de te hebben gehandeld. De officier van per kilo. Justitie vroeg na de bekentenis verwijzing van de zaak naar de meervoudige kamer van de rechtbank omdat deze diefstal te ernstig is om te worden behandeld door de politie rechter, die geen hogere straf dan 6 maan den kan opleggen. De politierechter was het hiermee eens. Donderdag zal de man voor de meervoudige kamer terecht staan wegens verduistering waarop een maximum straf van drie jaar staat. na de ramp van hun ouders te schei den. De Nederlandse maatschappelijke organisaties, zijn echter van mening, dat om dezelfde psychologische redenen dit vriendelijke aanbod voorlopig evenmin kan worden aanvaard. Intussen heeft hét Nationaal Rampen fonds wederom in overleg met minister Van Tliiel een voorlopige regeling ge troffen voor de financiering van moge lijke bijkomende kosten van een vacan- tie van kinderen in Nederland of van de reiskosten naar het buitenland. „Klok" en Showboat wijken voor dijken (Van onze correspondent) HILVERSUM, 10 Febr. Het radio- programma „Beurzen open, dijken dicht", verzorgd door de vier omroep verenigingen, zal vaste uitzendingen van dc Zaterdagavond voor enige maan den doen verdwijnen. „Beurzen open, dijken dicht" wordt over beide zenders uitgezonden van kwart over acht tot kwart voor tien. Als gevolg daarvan vervallen „De klok heit negen" (KRO) en „Sliowboat" (VARA). Voor de KRO zijn de consequenties minder ingrijpend dan voor de VARA. Gedurende de Vasten zou de katholieke omroep toch geen „Klok" hebben laten luiden. Ze zwijgt thans een week vroe ger dan in de bedoeling lag. Het Lichtba ken van pater Loop wordt uitgezonden van 8 uur tot S uur 15. Om 10 uur be gint het Vasten-hoorspel „De zweetdoek van Veronica". Bij de VARA zal Karei Prior, kapitein van de „Showboat", dit schip voor anker leggen. Hy gaat alleen maar dijken dichten. Na 10 uur volgen de gebruikelijke uitzendingen, zy het wellicht iets Ingekort. Hoofdcommies gearresteerd Ingezamelde goederen in verkeerde handen DEN HAAG, 10 Febr. De 36-jarige K. B., hoofdcommies bij een der minis teries in Den Haag, is door dc Haagse politie gearresteerd wegens diefstal van ingezamelde goederen. Hij had in dc nacht van Donderdag op Vrijdag in de Houtrusthallen geholpen bij het sorteren van goederen, en daarbij een paar wollen handschoenen in zijn zak gestoken. Col lega's die dit gezien hadden, bobben dit kennis gebracht van de politie. B. heeft bekend en is reeds voor de officier Justitie geleid. Hij zal ten spoedigste worden berecht. REGISTRATIE EVACUE'S AMSTERDAM, 10 Febr. Het Am sterdamse registratiecentrum voor eva cué's uit de noodgebieden blijft tot Za terdag 14 Februari gevestigd in het jeugdhotel de Laurier, Lauriersgracht 116. Dit is geopend op werkdagen van 9 tot 17 uur, Zaterdag van 9 tot 33 uur. Met ingang van Maandag wordt het re gistratiecentrum verplaatst naar de af deling burgerlijke stand en bevolkings register. Plantage Kerklaan 36 tot 38. Amsterdam C. De uitreiking van kleding, dekking en schoeisel aan evacué's die hun registratieplicht vervuld hebben, blijft in het jeugdhotel de Laurier. No 14 op 7 Fee Consumptiebeperking MANCHESTER GUARDIAN (9 Febr.): „Waarschijnlijk zal Nederland ophouden een crediteur te zijn in liet kader van da E.B.U., want het moet meer besteden aan de invoer van goederen, die nodig zpn voor liet herstel van de schade: timmerhout, touw, metalen voor machinerieën, bouw materiaal en zelfs stenen. Om de 0111 lljke bouwplannen te kunnon finanei die in de toekomst moeten worden uitge voerd, zal de Nederlandse regering op kone termijn het besluit moeten nemen, de con sumptie te beperken of anders het risico van inflatie te lopen. Het zal voor de huidige Nederlandse regering moeilijk zijn bet ver bruik te beperken, daar zij de distributie heeft afgeschaft, met de naburige landen overeenkomsten heeft gesloten inzake vrij making van de handel en in het kader van een zo vrij mogelijke economie het particu lier initiatief zoveel mogelijk aanmoedigt. Niettemin zullen de Nederlanders met hun spaarzaamheid en hun stoer zelfvertrouwen zeker niet terugschrikken voor de ontberin gen, die zij wellicht te verduren krijgen om het verloren gebied op de zee te heroveren." Solidariteit THE TIMES (9 Febr.): „Eeuwen lang heeft er een instinctief ge voel van solidariteit bestaan tussen de vol ken van de lage kusten aan beide zijden van de Noordzee, die aan de gevaren van het zelfde water blootstaan. De bewoners van de Engelse lage landen hebben veel te dan ken aan de kunde van de Nederlandse raad gevers. die hun voorvaderen geholpen heb ben bij de beveiliging van hun woonsteden* Want de Nederlanders, wier land voortdu rend in gevaar verkeert, zijn altijd meesters geweest in de kunst van de inpoldering en de verdediging van het gewonnen land. In tijden, waarin zich een zeldzame ramp voor doet zoals nu. is de aanval van de zee op Engeland hoe verschrikkelijk die ook is slechts eon rooftochtop de meeste plaat sen zal het water zich terugtrekken en het droge land weer te voorschijn komen, Maar in de provincies Zeeland en Zuid-Holland, de voornaamste slachtoffers van de ramp ln Nederland, komt de zee binnen als een veroveraar: deze gehieden zijn hectare na hectare gewonnen door de werkers van vroe gere generaties: als de zee ze herovert, kan het water slechts worden verdreven door de zelfde geweldige inspanning langzaam te herhalen Honderdduizenden mensen hebben er slechts het leven afgebracht. De wereld, en niet in het minst het Engelse volk, zal hen gaarne helpen: maar Nederland zal zich van deze slag herstellen door de beproefde goe de hoedanigheden van het Nederlandse volk zelf." Nationaal plan reeks veroordelingen. Bi Dorpelingen bezweken voor verleiding (Van onze correspondent) AKEN, 10 Febr. De grote strafkamer van de Akcnse rechtbank veroordeelde 47 van de 53 smokkelaars van Miitzenich tot gevangenisstraffen van in totaal 17 jaren en geldboeten van tezamen 13.800 Mark. Vier beklaagden werden vrijge sproken en twee anderen van rechtsver volging ontslagen. In twee jaren van intensieve smokkel heeft het kleine Miit zenich (le Bondsrepubliek „officieel" be nadeeld voor ruim 2 millioen Mark. Daar de veroordeelden in lengte van jaren deze enorme schadevergoeding niet kunnen terugbetalen, moeten zij (lit bedrag „uit zitten". De hoofddaders, die meer dan 100 duizend Mark schade moeten vergui- krijgen voor elke 10 duizend Mark dag langer gevangenisstraf. Voor v beklaagden ligt de weg naar gratie open. De lange straflijst van de smokkelaars van Miitzenich lijkt even zakelijk als de koffiehandel in de bossen langs de grens. Toch is de zakelijkheid van de recht bank maar kinderspel vergeleken met die van de smokkelaars. „Waarom bent u na uw vrijlating gewoon doorgegaan mei smokkelen?" vroeg de president op een van de zittingen aan de woudloper V. En het laconieke antwoord luidde: „Edelachtbare, ik moest nog enkele lo pende zaken afwikkelen. Dat kan nu eenmaal niet anders aan de grens. Je moet daar door en door zakelijk zijn." Wie zal zeggen hoeveel koffie verborgen is gebleven achter het eamouflagenct van leugens en verzinsels, dat de beklaagden hebben gespannen? De rechters van de smokkelstad Aken zijn ervaren genoeg urn beseffen. ,.De rechtbank hoeft reeks veroordelingen. Bijna zender uitzon dering berusten zij ln hun vonnis. Zaken doen brengt nu eenmaal risico's mee. Hoge accijns Maar ccn andere vraag is of do illegale koffiehandel aan dc Duitse grens niet te veel wordt begunstigd door de enorm hoge accijns op koffie. Dit verwijt aan do Bondsregering is door de verdedigers van dc beklaagden uitgesproken. De pre sident rekent er snel mee af. Wij kunnen ons niet bezig houden met belasting zaken, zegt hij. Dat is regeringszaak. Maar wij moeten niet vergeten, dat geen enkele staat kan bestaan zonder belas tingen. En waar moeten de milliarden van daan komen voor de ondersteuning van de weduwen, wezen, oorlogsinvaliden en vluchtelingen? De wonden, door twee wereldoorlogen geslagen, kunnen niet worden genezen met wat „lauw water en pleistertjes". Geef daarom de keizer wat de keizer toekomt. Maak u niet wijs, dat verlaging van de accijns veel verschil zal maken. De echte smokkelaars kun nen het zaken doen toch niet laten. Al leen een flinke jicht kan hen dwingen des nachts in bed te blijven. De dorpelingen van Mützenicli beho ren niet tot dit onverbeterlijke soort smokkelaars. Zij werken niet met gum mischoenen. Zij trekken geen witte ca mouflagehemden aan als de sneeuw bos sen en moerassen bedekt. Zij zijn alleen „Wij hebben zelfs niet bij benadering kunnen vaststellen hoeveel koffie dc veroor deelden en vrUsesprokenen werkelijk over de grens hebben gebracht". De smokkelaars ten het ook. Met gebogen hoofd luisU. a- zij staande naar het voorlezen van de lange I dorp steeg. Door twee grenscorrecties eü,a0,u u* w-,- maar bezweken voor de verleiding, die Met gebogen hoofd luisteren groter werd naarmate de nood in het werd deze kleine gemeenschap aan drie kanten ingesloten door Belgisch gebied. Met één pennestreek van harde zakelijk heid werden de bewoners beroofd van hun bestaansmogelijkheid. Past hier nog harde zakelijkheid in de beoordeling? De woorden waarmee de president het pro ces sluit, getuigen van begrip voor de moeilijkheden van dit kleine grensdorp. „Bij het vaststellen van de straffen moes ten wij rekening houden met de woorden van hét Onze Vader; „en leidt ons niet in bekoring". Wanneer het ons gelukt is Mützenich te overtuigen dat hard wer ken toch heter is dan de gevangenissen vullen met smokkelaars, dan heeft dit proces zijn doel bereikt". 150.000 Gulden voor techniek in landbouw (Van onze correspondent) DEN HAAG, 10 Febr. Een bedrag van 150.000 gulden van de dollarrekening is uitgetrokken voor de bevordering van een beter gebruik van tractoren en werk tuigen in land- en tuinbouw. Een deskun dig gebruik daarvan zal de productiviteit opvoeren en belangryk op de kosten be sparen. Minister var. de Kieft deelt dit mede een nota aan de Tweede Kamer. Van dit bedrag is één ton bestemd voor de aankoop van demonstratie-machines, on derdelen en gereedschappen door het In stituut voor Tuinbouwtechniek te Wage nïngen, dat korte cursussen organiseert De resterende 50.000 gulden moeten de inrichting van een werkplaats en demon stratiezaal voor de practijk-opleiding door de Stichting voor vakopleiding voor het smeden-, constructie- en macninere- paratiebedrijf ln Nederland mogelijk ma ken. DAILY HERALD (6 Febr.): „De (Engelse) minister van binnenlandse zaken waarschuwde gisteren het land, dat er nieuw gevaar voor overstromingen be staat Dij vloed op 14 Februari. Noodarbeid op grote schaal is tot die datum nodig om de zwaarste doorbraken aan onze Oost kust te helen. Maar wat zal er daarna ge beuren? Zullen we terugkeren tot die on verantwoordelijke houding, die vorig jaar de uitgaven aan de kustversterklng deed ver minderen. Het parlement mag dat niét toe staan. Er moet een nationaal plan voor arbeid aan de kustbescherming komen." Is Marianne frivool? Het Amerik. weekblad „LIFE" heeft een scherp artikel over Frankryk ge publiceerd. Frankrijk is een joffer van lichte zeden, die op de zak van Uncle Sam speculeert, de Assemblée is een cabaret, de regeerders zijn hansworsten, kort en goed, Frankrijk is de hinderpaal nummer één voor de eenwording van Europa. Maar „PARIS-PRESSE" ant woordde (27 Jan.) „We boeven ons niet kwaad te maken over „Life". We zouden de indruk maken van mensen, die zich aan bun eigen echo erger den. We weten heel wel', dat we onmoge lijke mensen zijn. Maar we zeggen dat liever zelf. Het artikel geeft alleen stof tot overwegen, het is niet het enige Ameri kaanse blad. dat de laatste tijd over de Franse frivoliteit sprak. Een Washington» blad bracht onlangs over de hele voor pagina de titel' „Weddenschap voor 1953: de Franse regering wordt omvergeworpen". Het artikel schreef, dat de regering-Mayer om dezelfde reden zal vallen, als waarom de Franse schilders vlerkante cirkels teke nen en de Franse boksers met hun voeten aanvallen de Fransen zijn ongeneeslijke individualisten. In de wereldpers zijn de laatste tijd dozijnen van zulke artikelen ver schenen. De negen maanden, die het minis- tcrie-Pinay duurde, hadden het buitenland de indruk gegeven, dat FrankrUk een periode van stabiliteit tegemoet ging. Maar hoepla, daar verdwijnt Plnay door het kel dergat on sleept met zich de enige Franse politicus mee, wiens naam en gezicht in bet buitenland bekend waren: Robert Schuman. Zo iets heeft onberekenbare ge volgen. Iedere nieuwe Franse regering be steedt vier tot vijf maanden om te bewijzen dat ze regeert. Maar nauwelijks zit ze ln haar meubels, of de deurwaarder verschijnt met een bevel tot uitwijzing. De Fransen houden daar evenmin van als Life. Ze wor den woedend te zien dat elke nieuwe rege ring bij de Banque de France om een voor schot aanklopt, heilig verzekert, dat er aan de franc niet geraakt zal worden en tege lijkertijd plaatsen bespreekt in het vlieg tuig naar New York om daar een nieuwe toewijzing van dnllars af te smeken. Het oude volk van Frankrijk wenst eigenlijk niets liever dan veiligheid en onafhanke lijkheid. Het heeft het begrijpelijke ver langen naar de tijd. toen hét leven kon, zonder iemand iets schuldig te blijven. Maar de Franse rede verbiedt het zich uit de Atlantische en Europese samenwerking terug te trokken, het Schuman-plan te liqui deren, Indo-China aan zijn lot over te laten en zich tot zijn eigen tuintje te beperken. Deed Frankrijk dit laatste, jawel, dan kon Life een grote mond opzetten en schrijven, dat Marianne „de hinderpaal nummer één voor de eenwording van Europa" gewor den was an komt terug NEUE ZüRCHER ZEITUNG (4 Febr.): „Met 'n zekere berusting schreef de „Finan cial Tlme3" (Londen) onlangs over „het enthousiasme der Japanners om te leren, en de ijver der Amerikanen hen met de nieuw ste methoden bekend te maken". Inderdaad vindt de industriële ontwikkeling van Japun met grote schreden plaats. Men wil bet ver loren terrein herwinnen en bovendien nieu we afzetgebieden veroveren. In een weinig opgemerkte rede op 18 No vember 1952 voor de „National Foreign Trade Council" beèft de Japanse gezant in de Verenigde Staten Ryujl TakeuUu, de aandacht gevraagd op het latente gevaar dat in Azië bestaat als gevolg .van de ongeloof lijk lags levensstandaard. „The Economist" verzekert, dat Ameri kaanse hulp aan Japan in de Verenigde Staten zelf gemengde gevoelens opruept. Ook hier begint men de a.s. concurrentie van Japan te vrezen. Het zou dan ook met verrassend mogen heten, dat de vice-presi dent dor Wereldbank, Robert Gardner, van mening Is. dat Japan thans in staat is, zich zelf te helpen bij voorbeeld door eon verhoging van de electriciteitstarleven in plaats van aanvullende credleton in de orde van grootte van 500 millioen dollar te ver langen (sic!). Daartegenover stelt Japan, dat de grote bevolking het verlies van de helft van het Japanse Rijk, het verlies van het Chinese af zetgebied, de volledige afhankelijkheid van de invoer van grondstoffen en het feit. dat het land slechts 75% van het benodigde voodscl .kan voortbrengen, een groot pro bleemcomplex vormt, dat slechts op te los sen ls door een stelselmatige industrialise ring en een hierbij passende ontwikkeling van de buitenlundse handel, Hinderpalen worden gevormd door de ln- voerreslricties en deviezenregelingen van vele landen, de importmonopolies van de koloniale mogendheden en do nog steeds be staande afkeer van de Japanse handelsprak tijken: bovendien behoort Japan ln wezen niet tot een economisch bloc. Japan laat zich niet ontmoedigen. Men hoopt nog steeds op een wederopvatting van de betrekkingen mot China: met de Ver enigde Staten en Engeland werd reeds een regëling van de vooroorlogse schulden van Japan bereikt; onderhandelingen met an dere landen staan voor de deur. Japan re kent op ruilovereenkomsten met Frankrijk, Egypte, Pakistan en Turkije, Naar alle zij den worden de voelhorens uitgestrekt. De grootste betekenis wordt gehecht aan de Amerikaanse afzetmarkt: de handelsbalans met de Verenigde Staten sluit namelijk met een nadelig saldo van 500 millioen dollar, hetgeen tot nu toe gedekt wordt door de Amerikaanse uitgaven in Japan ln verband met de oorlog ln Korea. De „Financial Times" koestert grote twij fel over de kwaliteit der Japanse industriële producten, doch ln zijn reeds genoemde rede neeft de Japanse gezant in de Verenigde Staten dit als een vooroordeel verworpen. De Japanse regering verzekert ook, dat de fouten, dié vroeger ln de handel werden gemaakt, niet herhaald zullen worden Men doet goed, de Japanse inspanning niet te onderschatten en rekening te houden met een onverbiddelijke concurrentie." Japa

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3