'H ROXVt TOTAAL voor Rampenfonds nu 31 millioen Zwitsaletten LL if ja. Geëvacueerden terug om schoon te maken Mohammedaanse extremisten NE O-NAZISTISCH „VRIJKORPS" DOOR DUITSE POLITIE OPGEROLD GISTEREN KWAM 3,5 MILEIOEN BINNEN Minder goederen, geld meer KAMER stelt tientallen vragen over watersnood UIT DE VERTE GEZIEN >Hukitot Nog steeds trouw aan Hitier DÖNITZ wettig staatshoofd Historische dag De frisse wind Je \oïïcs1<Lran! van Woensdag II Februari 1953 3 Maarschalk «Sfalm kryöf een beetje^ buikpyr7.ie óovjéG doxflers laten zfch echter evcu&eren en vallen f-|auu/. y (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 10 Febr. Tot vanavond is in totaal ruim 31 mil lioen gulden bij het Nationaal Rampenfonds binnengekomen. De oogst van één dag bedraagt dus ruim drie en een half millioen. De verschillende provincies en gemeenten wedijveren met elkaar in wel dadigheid. Friesland heeft alleen reeds meer dan twee millioen bij eengebracht en de giften komen nog dagelijks binnen. Leeuwarden bracht daarvan 300.000 gulden bijeen. De Provinciale Staten besloten een bedrag van 100.000 gulden ter beschikking te stellen. Getroffen Dinteloord gaf f 25 per gezin (Van onze correspondenten) In Heerenveen brachten de 24.000 in woners ruim 76.000 gulden bijeen. In Arnhem hebben de giften de 800.000 gul den overschreden. zal 300.000 Nijmeg< gulden aan het Rampenfonds afdragen. Het drostambt Tuddpren heeft ook zijn bijdrage geleverd voor de slachtoffers. De collecte bracht 9000 gulden op. Bent huizen offerde bijna 17.000 gulden of 52,50 per gezin. Bleiswijk met 600 ge zinnen bracht 41.000 gulden bijeen. Dinteloord dat zelf zwaar werd ge troffen. bracht 20.000 gulden bijeen, wat neerkomt op 25 gulden per gezin. Haa- ren (N. Br.) bracht 0524 en voor 6700 gulden aan goederen op. De collecte in Lieshout bracht bijna 10.000 gutden bij een. In Huizen (N.H.) werd ruim 100.000 gulden, dat is ruim acht gulden per in woner ingezameld. De gemeente Groote broek offerde ruim 20.000 gulden. Putte in Noord-Brabant zamelde bijna 4000 gulden in. Een groep van 40 Puttenaren zal Zaterdag by de Zesdaagse in Ant werpen collecteren. Bedrijfsleven Bedrijfsleven en organisaties stellen grote fondsen ter beschikking. De Co- operatieve Centrale. Baiffeisenbank en de bij haar aangesloten Boerenleenbanken hebben een bedrag van 300.000 gulden bijeengebracht. Eveneens 300.000 gulden werd geschonken door het Noodfonds Verbond van Nederlandse Werkgever Daarnaast zal de Nederlandse industrie op andere wijze de nood trachten te lenigen. Door een uur overwerk en door inza melingen heeft Philips-N.S.F. reeds een ton geofferd. Personeel en directie van de Gelderse electriciteitsmaatschappij hebben 54.000 gulden afgedragen. Een naaimachinehandel in Arnhem stelde 30 naaimachines ter beschikking. Een mo- torenfabriek in dezelfde plaats schonk 25.000 gulden. De Franse fabriek van dit bedrijf verhoogde het bedrag tot 40.000 gulden. Verder werden 35 rijwielen met hulpmotoren geschonken door deze firma. Het overheidspersoneel in het gehele land hoopt ruim twee en een half millioen gul den in te zamelen, wanneer alle ambte naren in de maanden Februari. Maart en April een percent van het salaris offeren. GIFTEN, binnengekomen via Je \olItsftranl HIER volgt de vijfde verantwoording van giften, die door de administra- tie van de VOLKSKRANT zijn ontvangen en door haar werden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Collecte KAB Roelofarendsveen 124,10; NN 0,94; Zr A. Speekman, Luxemburg 25; H. G. M. T., Berghem 10; J. L., Amersfoort 1.95: De KL, Dreumel, 10: Cam. G., Vlissingen 3; VKAJ afd. St Joseph-par., 25. (Advertentie) I KOU. GRIEP, KOORTS 'zijn snel en afdoend te bestrijden met' op orSe go Dat gezin in een der gehuchten rond het Drentse plaatsje Vledder, dat aanvan kelijk alle hulp voor de getroffenen in de rampgebieden weigerde, heeft zich be dacht,. Het neemt aan de hulpverlening deel en is dus weer in de gemeenschap opgenomen. De leveranciers leveren weer Deken Schamper van Purmerend ver gaderde met alle pastoors uit zijn deke naat. Hij wilde ook z'n kerk nog 'ns laten zien. Maar daar hadden de eerwaarde heren niet van terug. Het dak valt er in, stukken pilaar slingeren daar zo maar rond. Toen zei de deken Schamper: „Hij die in staat van genade is, volge mij". Toen moesten die pastoors wel gaan kij ken Gisteren arriveerden de eerste evacué's uit het rampengebied op het Loo. Veertien vluchtelingen uit Zierikzee. Vandaag komen er meer. veelal bejaar de lieden, die verdreven zijn uit een Zierikzees tehuis voor ouden van dagen De stallingbaas, die onder het Utrechts station over de fietsen waakt, draagt op zijn manier bij aan het Rampenfonds. Voor een kwartje schildert hij de achter spatborden helemaal wit Geëvacueer- den, die studeren voor hun midden standsexamen algemene handelskennis, kunnen straks deze studie voortzetten in de plaats waar zij thans verblijven Er wordt verzocht geen ingezamelde goe deren meer naar Den Haag te sturen. Er is geen opslagruimte meer beschikbaar. Alles maar ter plaatse opslaan, zoveel mogelijk sorteren, daarna schriftelijk melden bij de intendance van het Neder- landsche Roode Kruis, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag De vraag naar het boek „De ramp", dat binnenkort zal. verschij nen, is zo groot, dat nu al -meer dan 300.000 exemplaren zijn geplaatst. Men denkt zelfs al over een oplaag van een half millioen. Daarvoor zullen reusachtige orders moeten worden geplaatst bij meer dan acht van de grootste drukkerijen Vier Noren kwamen zich inog melden bij het Rode Kruis met 25 walkie-talkies. Zij wensten zelf actief in het noodgebied te gaan helpen. Dat gebeurt in Rilland Bath en in Wissekerke, waarheen de heren per helicopter zijn vervoerd De burgemees ter van Amsterdam ontving een pakket kindergoed van mevrouw Kale uit Aber deen. Er was een briefje bij: „Wil dit simpele pakje kleren aanvaarden voor de slachtoffers van de watersnood van de, vrouw van een soldaat, die in 1944 in uw land heeft gestreden en daarbij ernstig werd gewond" Er is een commissie iri het leven geroepen, welke gaat bestu deren wat kan en dient te worden gedaan tot herstel van waterschade, toegebracht aan boeken en bescheiden van gemeente lijke instellingen De Schiedamse ver eniging tot bestrijding der tbc heeft vijf duizend gulden gegeven aan de Neder landse Centrale Vereniging, voor de her inrichting van door de watersnood be schadigde consultatie-bureaux De gar nizoenscommandant van Nijmegen kreeg een lumineus idee. Heel Nijmegen krijgt deze maand een snert-dag. Heel de stad kan dan van de soldaten snert eten. Ten bate van het Rampenfonds. Uit het buitenland: (Van onze correspondent) DEN HAAG, 10 Febr. In onvermin derde mate blijft het buitenland hulp vaardig voor de slachtoffers van de over stromingen in Nederland. De stroom van goederen is aan het afnemen doch het inzamelen van geld schijnt nog lang niet aan zijn hoogtepunt toe. Na de Verenigde Staten hebben nu ook Canada en Zweden besloten de hulpverlening voortaan gro tendeels van overheidswege te leiden. Ook komen nog geregeld berichten bin nen over steden die plaatsen in het nood gebied willen adopteren. Het is ondoenlijk een compleet over zicht te geven van de hulp die vandaag, tien dagen na het begin van de ramp, door bevriende naties werd aangeboden. Boven aan de lijst staat vandaag WEST- DUITSLAND. Bij monde van prof. Hail- stein, secretaris-generaal van bet West- duitse ministerie van buitenlandse zaken, is de Bondsrepubliek bereid voor onbe paalde tijd aan Nederland te lenen: 300 dieselpompen, 100 kilometer rails, 40 die sel-locomotieven, 3000 kipwagons, 570 vrachtauto's, 50 vrachtauto's die kunnen worden gebruikt als werkplaats of nood woningen, 50 bulldozers, 100 kipwagen tjes en 5000 kruiwagens. De staat Bene den-Saksen stelt 20.000 gulden beschik baar voor het Nationaal Rampenfonds, de stad Paderborn 2700 gulden. Op de Nederlandse ANTILLEN is tot dus ver 2 millioen gulden bijeen gebracht, in DENEMARKEN ruim 5li millioen gulden In FRANKRIJK heeft de ..Secours Catho- lique" een cheque ter waarde van ruim 120.000 gulden ter beschikking gesteld van het episcopaat in Nederland. In de haven van Rotterdam is het eerste Franse schip met goederen voor de Lage Landen binnen ge komen. Aan boord van de ..Aiglon", een vissersboot uit Boulogne sur Mer. waren 4000 pakketten met kleding en dekens. Ook in bet verre CHILI wil men Nederland helpen. De Chileense regering is bereid 1000 emigranten kosteloos te laten overkomen en in Zuid- Chili aan land te helpen. KERKCOLLECTE bracht rijke giften (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 9 Febr. In vele katho- lieke kerken in het larnl is bij de grote collecte van Zondag na alle inzamelin gen van de vorige week het tienvou dige geofferd van hetgeen een goede col lecte opbrengt, Uit de verschillende protestantse kerken komen gelijkluiden de berichten. In de parochies van de drie grote steden werd meer dan ƒ450.000 in gezameld (Amsterdam ruim 195.000, Rotterdam 120.p00 en Den Haag 127.000). Kardinaal De Jong heeft na mens het aartsbisdom Utrecht 10.000, geschonken in de collecte. In de katholieke kerken van Utrecht wercl ƒ55.700 opgehaald, in de protes tantse kerken 60.300, totaal dus ƒ116.000. De vier parochiekerken in Apeldoorn brachten 6.909 op, de 34 protestantse kerken ƒ36.000. De katho lieke kerken in deze omgeving: Loenen 700, Vaassen 3.229. Twello 3.000. Epe 412, De Vecht-Terwolde 798, Brummen 533, Klarenbeek 785. In Beverwijk bracht de parochie Ó.L. Vrouw van Goe de Raad 9500 en St Agatha 9450 bij een. In de katholieke kerken van Arnhem werd 26.300 ingezameld. De collectes in de katholieke kerken in '1 Gooi brachten tegen de zestig mille op. In Hilversum waren de opbrengsten als volgt: St Vituskerk 6250; O.L. Vrouwe- kerk 3400; St Clemenskerk 3100; H. Hartkerk ƒ3275 en de St Jozefkerk ƒ1717; in Bussum: St Vitus ƒ5268; O.L. Vrouw ƒ5475; H. Hart ƒ2511; St Vitus kerk te Naarden 1350; St Anthonius- kerk te Kortenhoef 635; St Nicolaas- kerk te Baarn 3000; Soest 4500; St Lau- rentiuskerk Weesp 2915; O.L. Vrouw ten Hemelopneming, Ned. den Berg 1000; St Martinus te Ankeveen 570; St Jan te Laren 6700; St Vitus, Blaricum 1500; St Nicolaas, Eemnes ƒ900; St Vitus, Huizen 803. In de twee parochie kerken van Den Helder werd 5600 inge zameld, waarvan ƒ2600 van de O.L. Vrouwekerk en 3000 van de Petrus en Paulus. In Haaksbergen werd in de St Pancratiuskerk 2150 geofferd. Parlementair medeleven (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 10 Febr. De voorzit ter van de Tweede Kamer, dr L. G. ICor- tenhorst, deelde vanmiddag m.ede, dat- de parlementen van Griekenland, Israël, Frankrijk, Luxemburg, België, Portugal, Italië, Noorwegen en de Assemblee van de Gemeenschap voor Kolen en Staal te legrammen aan het Nederland.se parle ment hebben gezonden, waarin mede leven wordt getoond met de ramp in Nederland. (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF. 10 Febr. Bij de be raadslagingen in de Tweede Kamer over do watersnood-nota werden zoveel vra gen aan premier Drees voorgelegd, dat het debat, enigszins ging lijken op vragenuurtje. Hier volgt een greep uit de opmerkingen mét de namen van de afgevaardigden die ze maakten Is de regering bereid een breed samenge stelde commissie op te richten, die binnen twee jaar rapport moet uitbrengen over de mogelijkheid om de zeearmen af te sluiten? vroeg de heer Burger (P.v.d.A.). Is het niet nuttig om de gemeenteraadsver kiezingen. die dit voorjaar gehouden zou den moeten worden een jaar uit te stellen nu zoveel gemeenten vóór die tijd niet op orde zullen zijn?, vroeg de heer Tilanus (CHU). Prof. Oud verzocht slechts om een uitstel van de verkiezingen in de gemeenten die getroffen zijn. Is liet juist dat ingenieurs de ramp hebben voorspeld?, vroeg prof. Oud (WD). Had niet eerder gewaarschuwd kunnen t den dat watersnood dreigde?, wilden de heren Van Meel (KVP). Oud en Burgei weten. En is gevolg gegeven aan de waar schuwing van De Bilt?, vroeg dr Schou ten (AR). Welke gevolgen heeft de watersnood voor de aangekondigde belastingverlagingen? Burger. Is de minister bedacht op prijsopdrijving in de bouwsector? Van den Heuvel (KVP). Totale schade Wil de regering zo spoedig mogelijk een ming van de totale schade geven?, vroegen bijna alle woordvoerders: en de heer Van den Heuvel verzocht in het bijzonder om een nauwkeurige opgave van de schade aan huizen en om geregelde gedetailleerde over zichten van de stand van zaken voor de Kamer. Is het niet nuttig achter de dijken werken aan te leggen waardoor het water nog wordt opgehouden, zodat de bewoners van de polders in tijden van gevaar tijd hebben om het vege lijf te redden? Van den Heuvel. Waren de binnendijken verwaarloosd? Van Meel. Welke regelingen komen er voor gezinnen waarvan de kostwinner is overleden? Van den Heuvel en Weiter. Wat doet de regering om de emigratie van mensen uit de noodgebieden die het land willen veriaten te bevorderen? Van Meel. Waarom zijn de bunkers niet reeds jaren geleden uit de duinen verwijderd als zij zo gevaarlijk waren? Weiter en Oud. Is het ambtelijk apparaat wel voldoende pa raat in de weekends? Weiter, Zandt (SGP). Waarom hebben de 4.000 Ambon- nezen die door het nietsdoen moreel ver worden. niet mogen helpen? Welter. Wordt tegen plunderaars wel steeds de zwaarste straf geëist? Weiter. Waarom is pas zo laat iets bekend geworden over de ernst van de toestand op Schouwen- Duiveland?Tilanus en Zandt. Is de regering bereid ervoor te zorgen dat het gezinsverband van de evacué's zo snel mo gelijk wordt hersteld en dat het gezamenlijk Merck toch hoe sterek" heette het Nederlandse verhaal, dat door de VARA- televisie Dinsdagavond op het scherm werd gebracht. Samensteller zowel als spelers bleven anoniem en dat maakte dit stuk zo uitermate sympathiek. Im mers, het gezin van Jan de Dykwachter, dat de tragische gebeurtenissen van de eerste Februari beleefde, personifieerde in feite geheel het volk van Nederland. In denken en doen toonden deze mensen wat ieder van ons dacht en deed naar individueel vermogen. Als TV-stuk had het voortreffelijke verdiensten, vooral ook door het ruime gebruik van authentiek filmmateriaal, zoals dat gedurende de voorbije week reeds in de huiskamer werd gebracht. Min of meer deed dat echter wijl het nog zo vers in het geheugen ligt tege lijkertijd afbreuk aan de fraioneur; men zag beelden die men helaas reed9 te goed kende. Zeer zeker echter zal dit tref fend verhaal na verloop van tijd weer eens uitgezonden moeten worden. Het zal dan eerder nog sterker indruk ma ken. En wellicht heeft men intussen ge legenheid om de door de korte voorbe reidingstijd onvermijdelijke zwakke plekken te herzien. Het begin van de uitzending, dat als gemeenschappelijk programma werd ge geven, gaf interviews met Rijkswater- staat-ingenieur Dibbits en dr 'Banning, hoofdinspecteur der Volksgezondheid in Nederland, terwijl een interessante film over de ontwikkeling van het hefschroef- vliegtuig als wel bijzonder actueel mocht, gelden. VERREKIJKER -onderbrengen van vluchtelingen in grote zalen zo kort mogelijk duurt Van den Heuvel. Moet uit de opmerkingen van de Nederlandse ambassadeur in Washington de conclusie •worden getrokken dat de regering zich nu al op het standpunt heeft geplaatst dat ondanks de watersnood de defensie-inspan ning niet wordt verminderd? Van Meel. Wil de regering aan de woningbouw in de getroffen gebieden voorrang geven? dr Schouten. Getroffenen steken zelf handen uit de mouwen Vrouwelijke hulptroepen ingezet in operatie „Zwabber en dweil" (Van onze speciale verslaggever) BERGEN OP ZOOM, 10 Febr. Negen- lig- tot honderdduizend mensen in de watersnoodgebieden zijn dakloos. Aldus een voorzichtige raming. Behalve de ruim 65.000 personen, die uit de nood gebieden moesten worden geëvacueerd, zijn er nog enkele tienduizenden achter gebleven. Zij werken aan het herstel van de dyken, de evacuatie van vee of bren gen hun huisraad in veiligheid. Deze mensen slapen in groepjes in schuren en op zolders van huizen, die nog droog staan. Van het aantal in Noord-Brabant ge- evacueerden zijn de laatste dagen enkele duizenden naar hun haardsteden in Kruisland, Zevenbergen, Wagenberg, Terheijden en nog enkele andere dorpen teruggekeerd. Zij vinden in de onder gelopen huizen en hofsteden een enorme ravage. Hun eerste werk is meestal een dikke modderlaag uit de kamer te scheppen. Dan komt de muur aan de beurt, die moet worden afgekrabd. Zelfs als schrobber en dweil hun werk gedaan hebben ziet menige huisvrouw er nog leen gat. in. Er komt echter hulp op agen van door de verschillende gezind ten geformeerde vrouwelijke hulpcolon nes. Die hebben tot taak de teruggekeer de gezinnen bij de schoonmaak van hun huizen te helpen. Het werk is al-gestart in Hontenisse Zevenbergen, Zevenbergse Hoek, Wagenberg en Terheyden. Het is zwaar Na maandenlange gevangenschap herenigd maken hier de leider van de Perzische Mohammedaanse extremistische strijdorganisatie Fedayan Islam, Navab Safavi (midden) en Khalil Tahmasebi (rechts), de moordenaar 'van de Perzische minister president Razmara, een praatje. Aan Safavi's organisatie worden behalve de moord op Razmara, die enkele jaren geleden viel door ae hand van Tashmasebi, omdat hij pro-Britszou zijn geweest, nog twee andere moorden en een mislukte aanslag op de Perzische minister van buitenlandse zaken, Fatemi, toegeschreven. In het laatste geval was eigenlijk Mossadeq als slachtoffer uitgekozen. De vrijlating van Safavi en Tahmasebi was afgedwongen door felle nationalisten, die nog verder gaan in hun anti-buitenlandse ideeën dan Mossadeq. Tahmasebi kwam vrij dank zij een speciale wet, die door het parlement werd aangenomen. Safavi heeft ver klaard, dat zijn organisatie het program om „Perzië te zuiveren van verraders, die het land aan de buitenlanders willen uitleveren"zal voortzetten. Links van Safavi zit Abdoel Hoessein Vahedi, de voornaamste leerling van Safavi. werk. Behalve gediplomeerde gezinsver zorgsters uit de bisdommen Den Bosch en Breda, hebben al honderden jonge boerinnen uit Brabant zich voor deze „schoonmaak" opgegeven. Elke colonne bestaat uit tien meisjes. Vijf gediplomeer den en vijf vrijwilligsters. Zij staan onder leiding van een maatschappelijk werk ster, die het werk plaatselijk organiseert. Over het algemeen zijn de boerenmeisjes het best tegen het zware werk opgewas sen. Volgens een voorlopige raming staan zeker 500 gezinsverzorgsters ter beschik king in de operatie „Zwabber en dweil". Niet alleen met zwabber en dweil helpen de gezinsverzorgsters, ook met troostende woorden, koken en hulp aan kinderen. Prins per helicopter in noodgebied DEN HAAG. 10 Febr. Ook vandaag heeft prins Bernhard zich, evenals Maan dag, toen hij de Zeeuwse eilanden be zocht, naar een aantal plaatsen in het rampgebied begeven. Nadat hij vanmor gen op Gilze-Rijen was geland, is de Prins overgestapt in een hefschroef- vliegtuig, waarmee hij achtereenvolgens is geland in Raamsdonk, Raamsdonks- veer en Nieuwendijk. Daarna vertrok de helicopter over Shedrecht naar Papen- drecht en maakte landingen in Putters- hoek, 's-Gravendeel, Zuidland op Putten, Numansdorp, Strijensas,. Lage Zwaluwe en 1-Ioge Zwaluwe. Van deze laatste plaats vertrok de prins naar Ypenburg. Tijdens zijn bezoek aan deze plaatsen is het de Prins opgevallen, dat hem dit maal geen lijsten met verzoeken om be nodigdheden overhandigd werden, iets, wat tot dusver vrijwel steeds geschiedde. Van Ypenburg vertrok de Prins naar Den Haag, waar hij een vergadering van het Nationaal Rampenfonds presideerde. Daarna sprak hij voor de Engelse, Ame rikaanse en de Deense radio. Intentie .Stille Omgang' gewijzigd AMSTERDAM, 10 Febr. De deken van Amsterdam, mgr G. P. J. v. d. Burg, moderator van het „Gezelschap de Stille Omgang", heeft in verband met de na tionale ramp, die West-Nederland heeft getroffen, de intentie voor de Stille Om gang van dit jaar gewijzigd. Deze luidt nu: „dat God de overleden slachtoffers van de watersnood de eeuwige vrede geve en aan de overlevenden kracht en troost". PASTOOR van OUDE TONGE MOET RUST HOUDEN OUDE TONGE. 10 Febr. De zeer- eerw. heer J. H. D. Hofstede, pastoor van Oude Tonge moet tengevolge van zijn zeer heldhaftig optreden tijdens de over stromingramp enige tijd op verhaal ko men. In verband hiermede heeft de bis schop van Haarlem in zijn plaats de waarnemend pastoor benoemd de wel- eerw. heer P. H. L. v. Ingen, thans kape laan te Leiden (Heilige Petrus). j.-direct. „De Ommelanden" thans in gijzeling GRONINGEN, 10 Febr. De sinds kort in functie zijnde adjunct-directeur van „De Ommelanden", de heer B. Vooi stra, is in Leeuwarden gearresteerd. Zijn arrestatie houdt verband met een con currentiebeding, dat de heer Vooistra had gesloten met de Coöp. Condensfabriek „Friesland" te Leeuwarden, waar hij vroeger werkzaam was. Deze fabriek heeft onlangs de heer Vooistra in kort geding gedagvaard. De rechtbank had toen op overtreding van het concurrentie beding gijzeling gesteld. Adj GEEVACUEERDE JONGEN VERDRONKEN KWINTSHEUL, 10 Febr. Hedenmor gen is in Kwintsheul de 10-jarige P., af komstig uit Nieuwe Tonge' en geëva cueerd bij de heer Iv. te Kwintsheul, in een sloot gevallen en verdronken. (Advertentie) ....ruik maar eens Schaduw-kabinet hield zich gereed (Van onze correspondent) BONN, 10 Febr. De Westduitse re gering heeft een geheime organisatie, het zogenaamde „Vrijkorps Duitsland", verboden en een aantal van haar leiders laten arresteren. Dit „Vrijkorps" was een getrouwe copie van do vroegere Nazi partij. De leden naar schatting zijn het er ongeveer 2000 beschouwen zich nog steeds gebonden door de eed van trouw aan Hitler. Volgens hen is diens opvolger, admiraal DiSnitz, thans wettig staatshoofd van Duitsland. Dünitz zit in de gevange nis van Spandau als oorlogsmisdadiger een straf van 15 jaar uit. Dit is de eerste keer dat de Westduitse politie tegen neo- Nazistische organisatie optreedt. Het „Vrijkorps" had zich reeds ge heel voorbereid op de dag, waarop het de federale regering van Bonn uit haar positie zou verdringen. Het wilde daar na het regiem in Duitsland reorganise ren naar het oude Nazi-model. In het, „Vrijkorps" bestond daarom ook al een „schaduw-kabinet" van tien „ministers". Alle leden van de organisatie moesten de eed van geheimhouding afleggen. Zij kregen schuilnamen en op hun kaart van lidmaatschap stond slechts een nummer. Anti-semietisme. strijd tegen de Jezuïeten en de vrijmetselarij waren leidende beginselen. Net op tijd Om de greep naar de macht voor te be reiden. had het „Vrijkorps" een speciaal „ministerie" gevormd, dat contacten on derhield met andere oud-Nazi's in het bij zonder met de voormalige gouwleider van Wenen. Frauenfeld, en de voormali ge gouwleider van Salzburg, Scheel. Frauenfeld en een andere leider van het „Vrijkorps", Eberhardt von Ranke, wer den vanmorgen bij liet krieken van de dag uit hun bed gelicht. Von Ranke moet van iemand een seintje hebben gekregen, want toen de politie bij hem binnen drong stond hij zich aan te kleden. Zijn vrouw was al reisvaardig. Frauenfeld is voor de oorlog hoofd aanvoerder geweest van de Oostenrijkse Nazi's. Hij moest echter naar Duitsland uitwijken. Na de Anschluss ijl 1938 ver wachtte hy een grote rol in Oostenrijk te zullen spelen. Maar Hitier vergat hem. Vorig jaar dook zijn naam voor het eerst sinds lange tijd opnieuw op, toen hij het woord voerde op vergade ringen van neo-Nazi's. Oostenrijk heeft sindsdien vergeefs gepoogd hem te doen uitleveren, omdat Frauenfeld een der hoofdschuldigen is geweest aan de on dergang van Oostenrijk in 1938. Via Scheel stond het „Vrijkorps" in contact met een andere neo-Nazistische organi satie, de groep-Naumann, die vorige maand door de Engelse bezettings-auto- riteiten werd opgerold. Scheel werd toen door de Britse militaire politie gearres teerd. De Duitse politie onderzocht van daag zijn woning en nam twee brieven mee, die de post had gebracht na de ar restatie van Scheel. Posthume onderscheiding LONDEN, 10 Febr. (A.P.) Koningin Elizabeth van Engeland heeft de Londen- se politieman Sidney Miles posthuum on derscheiden. Miles kwam m December om het leven. Hij werd doodgeschoten door een jonge inbreker, Craig, die in tussen tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. Zijn medeplichtige, Derek Bentley, werd tot de strop veroordeeld. Zijn executie veroorzaakte in Engeland grote opschudding. RODE KRUIS-HELPSTERS ONTSLAGEN (Van onze correspondent) DEN HAAG, 10 Febr. Het Rode Kruis in Den Haag heeft meegedeeld dat de drie Rode Kruishelpsters, die giste ren werden gearresteerd, op staande voet en oneervol zijn ontslagen. Het drietal had zich aan onregelmatigheden schuldig gemaakt en was daarom door de politie aangehouden. Het Rode Kruis deelt bovendien mee, dat de Rode Kruis- onderscheidingen, welke aan de help sters waren verleend, haar zijn ontno men. Auto door gladheid te water; bestuurder verdronken GRONINGEN, 10 Febr. De 39-jarige vertegenwoordiger J. H. B. uit Gronin gen, die onderweg was van Winschoten naar Groningen, reed vanavond, toen zijn auto slipte, het Winschoterdiep in. Eerst na tien minuten slaagde de kraan wagen van de Groninger brandweer er in de wagen op het droge te trekken. Inmiddels was ook de gemeentelijke ge neeskundige dienst van Groningen ge arriveerd, maar het slachtoffer was toen reeds overleden. (ADVERTENTIE) Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik'van Togal, de grote pijnverdryver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apo'th., drog. ƒ0,95, ƒ2,40, ƒ8,88. TNINSDAG 10 Februari 1953 was een historische dag, omdat het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap gisteren een deel van de macht, die vóór die datum berustte bij de zes regeringen van de Schuman-landen, heeft overgenomen. Van vandaag af kan de Nederlandse regering niet meer be slissen over de steenkoolprijzen, over de hoeveelheid steenkolen, die in Nederland zal worden geproduceerd en dus ook niet over de opening van nieuwe mijnen of over het kwantum der Nederlandse kolen, dat naar het buitenland mag worden ver kocht. De markt is vrij. Invoer- en uit voerrechten zijn vervallen. De transport kosten dienen voor iedere steenkoolge bruiker gelijk te worden berekend. De regering gaat zelfs zo ver, dat de re gering in Den Haag geen beperkingen meer mag opleggen aan iemand, die buitenlands geld wil gebruiken voor de aankoop van steenkolen in een van de zes Schuman-landen. Formeel zijn al deze maatregelen van kracht geworden, maar in de praktijk staan de zaken anders. De oude steenkool prijzen blijven voorlopig gelden; de oude toewijzingen aan de verschillende landen ms, zodat er van vrijheid nog geen sprake is. Uit de reeks van conferenties, die aan de voorlopige "beslissingen van de Hoge Autoriteit zijn voorafgegaan, is vol komen duidelijk geworden, dat het een •re van eenvoudige zaak is, de éne Europese steenkoolmarkt tot werkelijk heid te maken. De prijsvaststelling, die er Dinsdag had moeten zijn is nog niet geschied. Toch streeft het Hoge Gezags orgaan naar de verwerkelijking van de besluiten van het Schuman-verdrag en op korte termijn zullen de beslissingen moeten vallen. Gebeurt dit niet, dan ver speelt het Hoge Gezagsorgaan zijn be tekenis. De steenkoolmarkt verkeert nu mede door de gebleken Frans-Duitse tegenstellingen in grote onzekerheid, die niet lang kan voortduren zonder schadelijke gevolgen te hebben. ROND Korea, nog steeds een verstard front, begint het onrustig te wor den. De regering-Eisenhower, die tijdens de verkiezingscampagne niet altijd be dekte beloften in de richting van Korea gedaan heeft, kan een voortzetting, van de Pan moen jon-se sfeer, hoofdzake lijk op Amerikaanse kosten, niet langer gedogen. Truman heeft hier het Ame rikaanse geduld al vrijwel uitgeput. Het grote nadeel voor Eisenhower is, dat hij onder druk moet werken. Amerika ver wacht grote en nieuwe dingen van de nieuwe president, in Europa zowel als in Zuidoost-Azië. Straks zal misschien blij ken dat de koers-Eisenhower niet zo heel eel afwijkt van de route die Truman volgde. Maar op dit ogenblik moet de man. wiens naam voor vele Amerikanen belofte is, op het gebied van voort varendheid en frisheid van ideeën van zich doen spreken. Eisenhower moet iets doen en bij voorkeur anders dan Tru man. Europa was voor deze „frisse wind" niet zo moeilijk te bestrijken. John Fos ter Dulles maakte een Dliksemtournee, geheel in Amerikaanse stijl; snel, kort, zakelijk, soms prijzend en vermanend. Dit laatste altijd in een aanvaardbare dosis. Europa weet nu dat de tijd van het geduldige Amerika voorbij is. Europa moet beseffen dat het Amerika van Eisenhower over eenheid en EDG geen Trapjes en geen talmen meer verstaat. Betekent dit dat Amerika Europa de rug zal toekeren als blijkt dat de Europese eenheid niet op commando harder groeit? Wil dit zeggen dat Amerika, als de parlementaire weg van het EDG-ver- drag te lang blijkt, zonder meer Duits land als zijn uitverkoren waker over de Europese veiligheid zal aanwijzen? On getwijfeld zijn er Amerikanen van de „nieuwe koers" die voor deze ingewik kelde zaken een simpele oplossing bij de hand menen te hebben. Maar Eisenho wer en Dulles en alle anderen die directe verantwoordelijkheid dragen weten be ter. Europa is voor Amerika onmisbaar en een Duits leger, dat buiten de Euro pese harmonie zou vallen, zou een bron van zorg worden. Amerika zal, dat is zijn goed recht, alles blijven doen om de Europese eenheid te bespoedigen. Dulles heeft meer „tempo" dan Acheson, die soms een afgezant, maar meestal een memorandum stuurde. Europa juicht het toe dat de nieuwe minister persoonlijk zo duidelijk is komen zeggen wat hij verwacht. Dulles van zijn kant zal de oude ervaring opgedaan hebben dat pro blemen, van dichtbij bekeken, een ander aanzicht krijgen. Op de globe in Wash ington lijkt West-Europa kleiner en zijn onderlinge grenzen onbelangrijker dan zij in werkelijkheid zijn. Zwaarder dan in Europa zijn de con sequenties, waarvoor het nieuwe Ameri kaanse regeringsteam zich in Zuidobst- Azië gesteld ziet. Hier is geen groeipro ces dat geduld vereis-t en dat door een frisse wind van overzee gestimuleerd kan worden. Op de kusten van de Paci fic hebben afbraak en slijtage hun stem pel gedrukt. Truman moet geglimlacht hebben toen voortvarende republikeinen Eisenhower de liquidatie van het Ko reaanse probleem opdrongen. De presi dent heeft, ver van het Koreaanse strijd toneel, een spectaculaire stap gezet. Hij heeft Tsjang kai sjek bevrijd van de voogdij van Amerika's zevende vloot. De nationalistische generalissimo, die op Formosa de tijd voelt knagen aan zijn werkloze strijdmacht, heeft thans de handen vrij. Er zijn hier verschillende dingen waarop Amerika hoopt en andere die Eisenhower zeker niet zal doen. Ame rika hoopt vooral dat „Korea" zichzelf zal oplossen, als Tsjang de rode dictator zal dwingen zijn „vrijwilligers" van de 48st.e breedtegraad terug te roepen. Amerika wenst ook dat de blokkade van het Chinese vasteland, waartoe de na tionalistische opperbevelhebber thans kan overgaan, de economie van de volks republiek ernstig zal aantasten. Mao moet zoveel zorgen krijgen, dat hij Ko rea laat schieten. De Amerikanen stel len zich veel voor van deze blokkade. Maar zij weten ook dat slechts met Ame rikaanse hulp een afdoende verzegeling mogelijk is van de monden, waardoor communistisch China ademhaalt. Zal de Amerikaanse vloot hier de volgende stap zetten, die vooral door Engeland, dat re presailles tegen Hongkong vreest, als „gevaarlijk" wordt beschouwd? Eisen hower beseft te zeer de waarde van „teamwork" tussen bondgenoten, om zonder ernstig overleg te werk te gaan. Wat Korea betreft moge senator Taft nog steeds van mening zijn. dat Mac Arthur twee jaar geleden deze oorlog had kunnen winnen; Eisenhower weet dat het bombarderen van Mandsjoerijse bases, waarop periodiek uit dezelfde hoek wordt aangedrongen, dezelfde risi co's meebrengt als waarvoor Truman twee jaar geleden terugschrok. Voorlopig is Tsjang kai sjek de enige nieuwe hulp, die op beperkt terrein en met beperkte middelen kan worden ingeschakeld. Ver moedelijk zal Eisenhower toch. zoals hij beloofd heeft, meer Amerikaanse solda ten naar huis sturen dan Truman kon doen. Hij zal hiertoe het Zuidkoreaanse reservoir voortvarender en ruimer aan spreken. Maar meer dan tegemoetkomen aan de Amerikaanse openbare mening doet hij hierdoor niet. De „frisse wind'" reikt niet tot Korea, dat voor elke Ame rikaanse regering een slepend probleem blijft, zolang zij niet bereid is t.ot stap pen, waarvan zii de eevoleen niet Iran

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2