e ToiksKranf Helicopters en boten voor BIJ MOERDIJK: dubbele frontaanval op vijf KATHOLIEK DAGBLAD VOOR NEDERLAND Bescherming Burgerbevolking Europese markt voor kolen en staal open CONCLUSIE NA DE RAMP: Eensgezinde Kamer besprak waardig de watersnood Alarmsysteem gebrekkig D.U.W.-arbeiders geen werklozen MONNET: „Grenzen vallen weg' Duitse kolentrein reed ongemoeid naar Elzas Fokker begint in Brazilië Eerste broden voor hongerige baggeraars Polders droog - dan herstel van Noord-Zuidverbinding Partij-reorganisatie VolL WOENSDAG II FEBRUARI 1953 30ste Jaargang No. 8582 ACHT PAGINA'S Nieuwezijds Voorburgwal 345, Amsterdam - Telefoon 64633 (8 lijnen) - Giro 46006 Hoofdredacteur J. M. Lücker - Directeur J. A. Kolkman Abonnement f 6,35 per kwartaal; 49 cent per week; 13 cent per nummer (Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 10 Febr. Een bijna geheel eendrachtige Tweede Kamer heeft vanmiddag en vanavond de watersnood op waardige wijze besproken. Al werden er enkele aanmerkingen gemaakt, toch kreeg de Regering veel meer hulde dan verwijten. De afgevaardig den waren het eens, dat de schade, die de ramp heeft veroorzaakt, door het gehele volk moet worden gedragen. Woordvoerders van de meeste partijen waarschuwden dat de schadevergoeding van nu niet op precies dezelfde wijze moet worden geregeld als die voor de oorlogsschade. De vergoedingen moeten sneller worden gegeven en indien maar enigszins mogelijk ook ruimer. De kwestie van het afsluiten van de zee-armen had alle belangstelling en verschillende sprekers pleitten hiervoor. Er was geen oppositie tegen een eventuele vertraging in het uitvoeren van de Zuiderzeewerken. „De zee is machtiger clan iemand kan vermoeden". Zelfs de heren Weiter en Oud (VVD) volbloed oppositie-paar den beloofden de regering zo veel mogelijk steun. „Het is een klein kunst je de fouten breed uit te meten, zoals de heer Gortzak doet", zei prof. Oud. Maar hijzelf had in 1940 als burgemees ter van Rotterdam ervaren dat er altijd onverwachte dingen gebeuren. De door de afgevaardigden veel geprezen ver bondenheid in de bezettingstijd was ook in de Kamerleden zelf gevaren en de historicus Oud vertelde dat het steeds zo is geweest in tijden van nationale nood. De aanmerkingen die nog werden ge maakt door de democratische partijen hadden niet de bedoeling de regering te krenken, maar moesten veel meer in het licht worden gezien van de vraag: „Hoe voorkomen wij dergelijke dingen in de toekomst?" Velen spraken over de gebrekkigheid van het huidige alarmsysteem. Hoe komt het dat de zwaarst getroffen gebieden het laatst zijn geholpen?, wilde de heer Van Meel weten. Alle moderne dijken hebben het gehouden, de oude niet,'con stateerde de Leer Welter. Het ministerie :i Verkeer en Waterstaat moet ruimer zijn geld komen te zitten, meende de heer Burger. Wat dient er nu te gebeuren? Aan het afsluiten van de zeegaten zijn Wij in geen jaren toe, aldus de P.v.d.A.-fractie- Ieider. Maar studie is wel nodig. Eerst het bestaande land beschermen, daarna pas nieuw land winnen. De heren Oud en Tilanus (CHUj waren het daarmee eens. Dat de organisatie van de waterschap pen opnieuw zal worden bekeken kreeg veel instemming, al bleek er vaaglijk al enig verschil van mening over het ant woord op de vraag hoe die dan moet worden. De juiste conclusie De heer Van den Heuvel trok uit de ramp de juiste conclusie, dat de organi satie van de Bescherming Burgerbevol king de beschikking moet krijgen over helicopters en boten, zodat in een oorlog niet dezelfde moeilijkheden ontstaan als op de eerste Februari. Eventuele verdere centralisatie, zei bij, mag in geen geval leiden tot tijdverlies bij reactie op een ramp. Mr Burger wilde zich volledig de han den vrijhouden tegenover de huidige plannen van de regering voor het ver goeden' van de schade „in de geest van de oorlogsschadevergoeding". De toe stand in Nederland is nu veel gunstiger dan vlak na de bevrijding, zei mr Bur ger. De watersnood is niet zo algemeen als de gevolgen van een oorlog. De staat kan dus royaler zijn. „Wees snel, royaal en loyaal", zei de heer Van Meel sprekende over de ver goedingen en hij voegde er de verzuch ting van menig slachtoffer aan toe: „Alstublief, zo weinig mogelijk admini- stratieye beslommeringen". Niet be krompen zijn, riep de heer Welter, die door zijn rhetoriek overigens hopelijk onbedoeld nog even in communistisch vaarwater terecht kwam. Hij vroeg of de regering niet te veel op de 'vijand in het Oosten heeft gelet en te weinig op de vijand in het westen; de zee. Dat vond de communist Gortzak ook. Te veel aan de defensie uitgegeven, zei hij, te weinig aan de dijken. (Zie ook pagina 3 en 4) CRITIEK: In het koor van eensgezindheid zorg den de communisten opnieuw voor de valse noot. „De Amerikanen", schreeuw de de heer Gortzak (CPN), „moeten zo snel mogelijk verdwyneu, want onder de vlag van hulpverlening mengt de U.S.A. zich in binnenlandse aangelegenheden. Het Atlantisch Pact heeft ons deze ramp gebracht." De Moscovicten gaan rustig door met dit soort propaganda, al zijn er aanwijzingen dat zij een averechtse uitwerking heeft. Iedereen kan zien dat het communis tische gemopper puur negatief is. Dr Schouten legde vanavond laat de vinger op een rauwe wonde „Het spijt mij", zei hij, „dat ik bij mijn dank voor de hulp tot nu toe niet het buitenland kan be trekken, dat ligt achter het IJzeren Gor dijn". De communist Reuter vertoonde een staaltje van echt communistische so lidariteit 'door te verklaren: „ovenver- ken ten behoeve van het rampenfonds is niet nuttig want het verscherpt de werk loosheid". Aan het debat over de Watersnood nota namen verscheidene fractieleiders deel, hetgeen het belang van de beraad slagingen accentueerde. Bijna iedereen bracht dank en lof aan het koninklijk huis, de helper^ in de rampgebieden, het gulle buitenland (28 landen hebben ge geven, rekende de heer Tilanus (CI-IUi voor) en in het bijzonder aan de mili tairen. We hebben een merkwaardig staaltje van Europese eenwording ge zien, zei de heer Van Meel (KVP). De P.v.d.A.-fractieleider mr. Burger zette terecht een kleurige pluim op de hoed van voorzitter Kortenhorst die voor de radio zulke uitstekende speechjes voor het Rampenfonds heeft gehouden. De nota had een zeer voorlopig karak ter en het debat kon niet anders dan dezelfde eigenschap hebben. Het zal nog lang duren voordat een volledig over zicht is verkregen. Daarom konden de ministers nog niet in het beklaagdebank- je gezet worden, zelfs al zou daartoe aanleiding zijn geweest. Het beste wat de Kamerleden konden doen was nadere inlichtingen vragen. Het heeft geen zin te vragen hoe de ramp voorkomen had kunnen worden, aldus de heer Van den Heuvel (KVP). SINDS 1 JANUARI 1953: DEN HAAG, 10 Febr. Met ingang van 1 Januari 1953 worden D.UAV.-ar- beiders niet meer als werklozen be schouwd. Sociaal-economisch kunnen zij niet als werklozen worden aangemerkt omdat zij volwaardige arbeid verrichten tegen vrijwel normale arbeidsvoorwaar den. Over het aantal werklozen in de maand Januari staan geen cijfers ter be schikking uit Zeeland, Breda, Dordrecht en Rotterdam. Met uitzondering van de bureaux in Zeeland en de drie genoemde fdaatsen stonden bij de arbeidsbureau* n totaal 117.005 geheel werkloze man nen geregistreerd tegen 116.368 op 31 De cember 1952. Het aantal aanvragen voor mannelijk personeel steeg In Januari van 6885 tot 9127. Het aantal als werkloos ge registreerde vrouwen steeg van 8336 lot 8903. De vraag naar vrouwelijk personeel liep op van 10.175 tot 12.195. HERENMODEBEURS in Amsterdam „Binne 't jaar loopt iedereen zó!!" Bestuur van de K.V.P. DEN HAAG. 10 Febr. Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft de zer dagen het dagelijks bestuur gekozen. Het presidium bestaat uit; W. J. Andries- sen, voorzitter, prof dr J. J. Gielen en Chr, Matser, vice-voorzitters, P. B, M. Al berts, tevens kringvoorzitter (nieuw), penningmeester. In het dagelijks bestuur hebben thans met het presidium zitting: adviserende leden: prof. mr C. P. M. Romme, als voor zitter van de katholieke Tweede Kamer fractie, dr L. A. H. Albering, secretaris, en leden: mr P. J. M. Aalberse (nieuw), rlrs C. Cosijn, ^voorzitter J.O. in de KVP, Th. S. J. Hooij, J. Joosten, kringvoor zitter, G. Mertens, J. A. Middelhuis (nieuw), mej. A. I-I. Nolte (nieuw), prof. mr L. G. A. Schlichting (nieuw), mej. C. St.ringa (nieuw), F. Terwindt., J. J. de Wit (nieuw). Het partijbestuur bestaat uit het pre sidium plus het dagelijks bestuur en onderstaande leden: pater prof, dr L. J. C. Beaufort O.F.M. (nieuw), dr Jos de Boer. kringvoorzitter, A. J. Copra.y, kringvoorzitter, (nieuw), A. C. A. Dee- renberg, kringvoorzitter, mevr. L. Dings- Hendrickx (nieuw), mr H. W, v. Doom, kringvoorzitter, (nieuw). I-I. C. J, Er- kens, waarn. knngvoorzitter, (nieuw), drs G. J. M. I-Iorbach, kringvoorzitter, (nieuw), J. Hulsman, kringvoorzitter, mr F. v. Kemenade, kringvoorzitter, dr B. H. Kessens, kringvoorzitter, Th. Laan (nieuw), M. P. A. Meissen, kringvoor zitter, mr dr A. J. M. Mes. kringvoorzit ter, ir J. A. baron Van Olrleneel tot 01- 'lenzeel waarn. kringvoorzitter, (nieuw). J, 'A. Poncin, kringvoorzitter, H. N. Smits, kringvoorzitter (nieuw), mr H. W. de Vink, kringvoorzitter (nieuw), Th. v. •1. Zee, kringvoorzitter, „Damco 76" gezonken op de Rijn EMMERIK, 10 Febr. Het 605 ton metende sleepschip „Damco 76" uit Rot terdam zonk vandaag op de Rijn bij Em merik, na een botsing met het Duitse motorschip „Hannover". Het schip dat met cement was geladen, zonk binnen enkele minuten. De bemanning kon het schip nog tijdig verlaten. DR DREES antwoordt VANDAAG Van onze parlementaire correspondent) BINNENHOF, 10 Febr. Minister president Drees zal Woensdagmiddag 0111 l uur antwoorden op de opmerkingen van de Tweede-Kamerleden over zijn Watersnood-nota. De rede wordt direct over de radio uitgezonden. Het debat over de nota is vanmiddag pas om half vier begonnen, in plaats van om 1 uur, zoals de bedoeling was. Som mige Kamerleden hadden nog niet vol doende gelegenheid gehad om het lijvige stuk, dat pas Maandagavond kon wórden verzonden, door te lezen en enkele frac ties wilden nog een vergadering houden. Twaalf van de zestien ministers zaten achter de regeringstafel volijverig aan tekeningen te maken. Boden kwamen nu en dan binnenlopen met stapeltjes brie ven, die getekend moesten worden. De bewindslieden hebben het druk. Daarom stelde de voorzitter voor hen niet on nodig op te houden en het zo te regelen, dat het watersnooddebat Woensdagmid dag beëindigd wordt. Om dat te bereiken is het nodig, dat elke partij niet langer dan 50 minuten aan het woord blijft. De praatgrage communisten verzetten zich natuurlijk weer tegen spreektijdbeper king. maar het voorstel van de voorzitter werd toch zonder stemming aangenomen: Nu alle partijen aan het woord zijn ge weest kan cle regering vannacht en Woensdagochtend rustig haar' antwoord "oorhereiden. Vandaag werden opnieuw grote kaar ten uitgedeeld, waarop de laatste stand van zaken in het rampgebied is aange geven. Achter de regeringstafel staan drie ezels met niet minder dan vier zeer technische kaarten, o.a. enkele met een tekening van de stormrichting. In het gebouw van de Tweede Kamer werden collectes gehouden voor het Ram- oenfonds. De belangstelling op de pu blieke tribunes was vrij groot. In de loges zaten een aantal autoriteiten. Ambassadrice van VS Mevrouw Clare Boothe Luce, die tot ambassadrice van de Verenigde Staten in Italië is benoemd. Deze toneelschrijf ster is een katholieke bekeerlinge en is gehuwd met Henry R. Luce, uitgever van de bladen „Time", „Life" en „For tune", Zij heeft, zitting gehad in het Amerikaanse Congres. Mevrouw Luce zal de tweede Amerikaanse vrouw zijn die benoemd wordt tot ambassadrice. De eerste was mevrouiv Anderson, die naar Kopenhagen werd gezonden. LIEFST 85 meter breed was het gat, dat tijdens de stormvloed van 1 Februari werd geslagen in de dijk bij Papendrecht. Reeds thans is er resultaat te bespeuren in de herstellingswerkzaam heden. Het dichten van de dijk geschiedt door het opspuiten van zand. Een zinkstuk ligt gereed om een deel van het gat weg te werken. Explosie in Russische ambassade in Tel Aviv TEL AVIV, 9 Febr. (Keuter) In <lc Russische ambassade in Tel Aviv (Israël) -heeft zich vanavond een zware ontplof fing voorgedaan. Drie ledeii van de staf van de Sovjet-ambassadeur werden ge wond. Leden van een Israëlische terroristi sche organisatie hebben voor het plegen van deze aanslag een gat geboord m een muur van het Russische ambassadege bouw. Een bom van zeer zwaar kaliber werd daardoor naar binnen geschoven en latpr op afstand c'r V'ch *pt ontplof fing gebracht. Er' werd een ware ravage aangericht. Onder de gewonden bevindt zich de echtgenote van de Sovjet-ambas sadeur. De Israëlische regering heeft deze aanslag streng afgekeurd. Drama in Schiedam SCHIEDAM, 10 Febr. Een uit Zie- rikzee geëvacueerde vrouw, die bij een familie aan het Rubensplein te Schiedam was ondergebracht, heeft Maandagmid dag haar kinderen een jongetje van twee jaar en een baby, van een 12 meter hoog balcon op straat geworpen en is daarna zelf naar omlaag gesprongen. De baby werd dood ongenomen, terwijl de vrouw en het jongetje in deerniswekkende toe stand naar het ziekenhuis werden over gebracht. De vrouw moet gehandeld hebben in een vlaag van verstandsverbijstering Terwijl haar man de stad was in gegaan, zat dè vrouw thee te drinken met haar gastvrouw. Eensklaps snelde zij naar bo ven waar haar beide kinderen lagen te slapen. BENELUX geeft handel in Europese auto's vrij DEN HAAG, 10 Febr. (A.N.P.) De regeringen van Nederland. België en Luxemburg zijn overeengekomen, dat personenauto's van Europese merken, welke zijn geassembleerd in een der lan den van de Benelux vrij kunnen worden verhandeld binnen het gebied van de gehele Benelux, (Van onze correspondent) LUXEMBURG, 10 Febr. „De grenzen tussen <le volkeren van Europa beginnen te verdwijnen". Zo begon vandaag Jean Monnct, president van het eerste Euro pese supra-nationale gezagsorgaan, de Kolen- en Staalgemeenschap, een rede voor radio-Straatsburg. „Sinds vanmor gen zijn wij allen, Duitsers, Fransen, Italianen, Nederlanders, Belgen en Luxemburgers op dit gebied Europeanen. Er bestaat geen Duitse steenkool meer, noch Frans staal; alleen nog maar Euro pese steenkool en staal, die vrij over de grenzen van de zes landen mogen wor den vervoerd. Voor zover liet. deze pro ducten betreft leven de 155 millioen ver bruikers van de zes landen als het ware nog slechts in één land. 155 Millioen zie len; even veel als in de Verenigde Staten en even veel als in Rusland". De eer&te trein met „Europese" kolen is vannacht de Duits-Franse grens gepas seerd. Het was een lading cokes, dié van uit Wincheringen in Duitsland via Apach naar hoogovenbedrijven in de Elzas wer den vervoerd. Deze kolentrein was de eerste die zonder douaneformaliteiten over de grens reed. De Europese markt voor kolen en staal was officieel ge opend. Het Hoge Gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft vandaag een deel van de bevoegdheden der regerin gen van de zes landen overgenomen. De Nederlandse regering heeft vandaag de verantwoordelijkheid voor de verdeling van dc sttenkoolproductic en, voor het vaststellen der prijzen metterdaad afge staan aan de Kolen- en Staalgemeen schap, waarvan Luxemburg de „hoofd stad is. Tot en met 31 Maart blijft de vroeger vastgestelde verdeling van steenkolen van kracht. Over de steenkoolprijzen zal de Hoge Autoriteit overleg plegen met de regeringen en met de Raadgevende Commissie. Er komen nog speciale voor lopige machtigingen voor enkele rege ringen om bepaalde subsidies en speciale lasten te handhaven. De heffing op de Duitse en Nederlandse steenkool produc tie voor het gezond maken van de Bel gische en Italiaanse kolenprijzen, die in het Europese kader veel te hoog liggen, is nog niet vastgesteld. (Van onze luchtvaartmedewerker) AMSTERDAM, 10 Febr. De plannen van Fokker om een vliegtuigindustrie in Brazilië te vestigen, zullen doorgaan. Een basiscontract is reeds getekend met de Braziliaanse regering. Met Braziliaans en Nederlands kapitaal zal een maat schappij worden opgericht, die de ver schillende typen Fókkervliegtuigen in licentie gaat bouwen. Hiertoe hééft Fok ker een fabriek bij Rio de Janeiro ge huurd. (Van onze speciale verslaggever) MOERDIJK, 10 Febr. Met holle ogen en bevend op zijn benen vanwege een verwaarloosde bronchitis haalt Janus Verburgh de eerste broden weer uit zijn drooggestookte oven. Lang leve het leven, het eerste bedrijf van Moerdijk is weer op gang en we kunnen weer een veer van de lippen blazen. „Toch maar gelukkig, dat tenminste wij niet zijn'gevlucht", zegt diep in haar omslagdoek de bakkers vrouw. Want waarmee anders dan met het kostelijke brood van een kortborstige bakker zouden zij moeten schaften, de rijswerkers en baggeraars die woest van werklust en met een doorlopende geeuw honger hier de frontaanval op het wrede water zijn begonnen. Aanval op twee fronten zelfs. En het anders zo stille vissershaventje fungeert als uitvalspoort. Het ligt er bomvol schepen en scheepjes, trantelgrnt rond de enorme zandzuigers „Kennemerlaud" en „Gaasterland" van Bakker in Gorcum. Met spoed zijn die karonjes Vrijdag al vervaren van het Merwedestadje, een huizenhoge stapel buizen van de persleiding als deklast. Woningen tot kelders blootgeslagen Persleiding; reeds werden de eerste boom dikke buizen de wal opgerold en /ekoppeld aan de persmolen de „Caas- Icrluvd", pal gericht op het eerste en kleinste van vijf dijkgaten. In dit gat voor de monding van de pijpleiding reppen zich de rijsvlechters met het eer ste zinkstuk. „Le'kko, mannen, smak dat vlechtwerk te water, want morgen aan de dag vaart de Kennemerlaud ae rivier op om te zuigen". Zand, zand, en nog eens zand, dat samenklonlerend in de rijshoutcn zinkstukken de waterwolf Ie mond moet snoeren. Werken, uit alle macht werken. Dat. verzet cle zinnen en het getergde gemoed vindt er vrede bij dat het water met water wordt bestreden. Want gedragen door het water zal het zand in de pers leiding met spoed naar de bressen wor den gestuwd. „Brave kerels, jullie", prijst over het hoofd van Engel het Man heen de bak ker alle dijkwerkers van gans de gemar telde waterkant. „Ik zal nog maar weer een nieuw deeg aanmaken", zegt hij bul derhoestend. En achterna, als de Gor- cummer met een baal heet brood op de nek wegklost: „Niet zo daverend, vrind, want subiet valt de hele keet in". Dat is geen overbodige waarschuwing, De bakkerij ligt tot de onderste steenlaag van haar diepe kelder bloot. Ondermijnd, ïlootgewoeld door het water, toen het die rampzalige Zondag uit zijn boeien brak. Van vijf kanten Van vijf kanten tegelijk werd Moerdijk besprongen. Twee dijkbreuken tussen haven èn spoorbrug, 'drie bressen bene denst i ooms in de dijk naar het gehucht Rodevaart, gemeente Klundert. En van die kant, voor de Noordwester uit. kwam het ergste watergeweld. Het verwoestte het betonnen dijktalud. spaarde wonder boven wonder het huisje van Tonia Vis- sers, die vandaag de was al geblauwseld. aan de lijn heeft hangen en viel dan tomeloos op heel het dorp je neder. Bij de Havenkant moet de van de brug komende watermassa het. beneden stroomse geweld hebben ontmoet, Een herculische botsing: de met beton gehei de villa van ir De Jongh is er aan dood gegaan. „De eerste steen is gelegd 10 luli 1950", vermeldt de hardsteen naast cle deur. waarvan het naamplaatje is af gerukt. Het ligt nu in het meer clan drie meter diepe gat onder heel de villa, een wankel nuis-op-palen thans. Tonnen grond zijn hier verspoeld, weggevaagd onder het gemetselde terras dat als een gobelin uit het stenen tijdperk loodrecht jn het ijle niets hangt. „Huize Goeree" is de vandaag wel zeer tragische naam van dit witte herenhuis, waar de primu la nog voor de ramen bloeit, maar dat reddeloos verloren schijnt Even redde loos als vrijwel alle huizen en huisjes, langs de Steenweg op Zevenbergse Hoek aan. Ondermijnde funderingen, als door een reuzenhand weggeslagen gevelhoe- ken, telkens weer die hoeken, die het water wegvrat op zijn sprong naar de verkeers- en de spoorbrug, de twee scha kels in het verkeer NoordZuid. Om die beide bruggen weer berijdbaar te maken, is de aanval op het water hier begonnen. Zijn de dijkgaten nog slechts bij nooddichting gesloten, dan kan het water in de Klaversepolder, waar de spoorlijn naar de Moerdijk doorheen leidt, worden geloosd. Voor een deel zelfs op natuurlijke wijze door het havensluisje dat ten minste niet helemaal is verwoest. Terwille van die dijkdichting beulen nu ruim honderd rijswerkers en ba raars zich af in ontaard kwaad w Blauw van de kou en met een natte rug niet van het zweten maar van de regen richtten zij het groot materiaal. En helpe wie kan: In zijn verdronken herbergje werkt kastelein Geert Kanters het slijk met scheppen de deur uit. Piet Proper, kerkvoogd van de hervormde ge meente en de noodklokluider in de rampnacht, is doende drempelschotten te maken tegen het komende sprin-*"' Want hoe dan ook, droog moet het i blijven, in het ontvolkte dorp dient het 'ie dijkwerkers tot schaftlokaal. Geen zandzakken meer De dijkgaten nooddicht en dan: aan rukken met de dragline om grondkaden op te werpen ter bescherming van het definitieve herstel. Zandzakken zijn er hier niet meer bij, dat is al geweest. En slechts voor het watervrij houden van de Steenweg, de enige verbinding van het dorp met de bewoonde wereld, worden ze aangevoerd. Door Amerikaanse genie troepen. dik in bont en uitgerust met een kilometerslange autocolonne. „Daar kun nen wij niet tégen op", bekent de plaatse lijke aannemer Zandstra, „maar de echte ouderwetse dijkdichting is Hollanders- werk en geen die het beter kan". Dijkdichting! De pijpleiding is gekop peld en verankerd en morgen gaat de „Kennemerland" zuigen. Zand uit het Hollands Diep, dat binnen de buizen door het water wordt vertransporteerd. Zo wordt het wede water weer bondgenoot Morgen al! Nog een schaftje doorstaan, wakkere poldergasten. Nog een baksel deeg, Janus Verburgh en dan gaat het hurry up". Moerdijk, in de oorlog drie keer geteisterd, zal' ook voor de vierde keer herrijzen. Een vredig dorpje in de luwte van eerlang weer voorbijrazend snelverkeer Noord-Zuid. TVFü de gewone zorgen haar rechten beginnen te hernemen, moeten wij nog eens terugkomen op de vergaderin gen van de Partijraad, die de KVP in het weekeinde vóór de ramp heeft ge houden. De reorganisatieplannen, die daar aan de orde zijn geweest hebben nog niet hun beslag gekregen. De Partijraad heeft alleen besloten het reglement betreffen de de gemeenteraadsverkiezingen te wij zigen. Voortaan zal een candidaat, die bij de verkiezingen de volle'kiesdeler haalt, zonder meer zitting kunnen nemen, ook al bestaat een deel er van uit vooi'keurs- stemmen. De andere voorstellen zijn ver wezen naar een reglements-commissie, die bij nadere uitwerking er van reke ning moet houden met bezwaren en opmerkingen die in de Partijraad zijn geuit. Blijkbaar heeft de vergadering zich laten leiden door het oordeel, dat deze voorstellen niet zo dringend zijn als het eerste, dat reeds over enkele maan den bij de gemeenteraadsverkiezingen moet worden toegepast. Over het geheel genomen bleek er wei nig bezwaar te bestaan tegen, en veel sympathie vóór de voorgestelde splitsing van de bestaande Partijraad in een (or ganisatorische) Bestuursraad en een (po- litiek-programmatische) Partijraad. Dit voorstel behoefde ook nauwelijks nadere uitwerking en de vergadering had het, menen wij, eigenlijk wel kunnen aan- vaarden. Het gevolg zou dan echter ge weest zijn, dat over de verdere, nog aanhangig gebleven voorstellen waar schijnlijk niet meer de huidige Partij raad, maar één van de beide nieuwe colleges, en dan uiteraard de organisato rische Bestuursraad, had moeten be slissen. Meer bezwaren zijn geopperd tegen de 'oorstellen om het systeem van candi- daatsteiling voor de Tweede Kamer te wijzigen. Het was niet anders te ver wachten. De voorstellen van het Partij bestuur (die ook slechts in grote lijnen, en niet in uitgewerkte regleméntsvorm de vergadering werden gepresen teerd) beogen een ingrijpende centra lisering van de candidaatstelling. De meeste oppositie verwekte het voorstel voortaan de centrale Verkiezingsraad de helft in plaats van ongeveer een derde der verkiesbare plaatsen definitief te la ten toewijzen en dat om de Verkiezings raad ook het eindadvies voor de gros- ly'ststemming in de kieskringen te laten uitbrengen. Zij betekenen goeddeels een terugkeer tot het stelsel van 194S. De toen ingevoerde wijzigingen hebben in de praktijk veel moeilijkheden en strub belingen veroorzaakt, zonder dat het be oogde doel de ruimst mogelijke bevre diging van de behoeften en verlangens der kringen er feitelijk mee werd be reikt. Verscheidene vertegenwoordigers bleken van de nu vooi'gestelde sterkere centralisering der candidaatstelling be nadeling van de behoeften en wensen der kringen te vrezen. Dat is echter een mogelijk gevolg, dat vermeden kan wor den. De voorgestelde centralisering stelt, behoudens de eindproef van de groslijst- itemming, een systematische opzet van ie gezamenlijke candïdatenlijsten in de plaats van de afzonderlijke eindadviezen der individuele kringen. Het ligt voor de hand, dat bij die systematische opzet aan de behoeften en verlangens der krin gen de grootst mogelijke aandacht moet worden besteed en het resultaat behoeft allerminst bij dat van de tegenwoordige methode achter te blijven. De verantwoordelijkheid van de Ver kiezingsraad en van het Partijbestuur, dat hem zijn voor-ontwerpen voorlegt vordt daarmee echter aanzienlijk groter dan thans, nu de kringen zijn advies altijd nog keuren en desgewenst wijzi gen. En dit brengt mee, dat de voorbe reidende arbeid, waaronder het overleg met de kringen een zeer grote plaats zal innemen, des te omvangrijker zal zijn. Daarom hopen wij op spoed bij de uit werking van de reorganisatieplannen en de daarna vereiste beslissing, opdat men later niet in de haast gebruikelijke tijd nood komt te verkeren. Opnieuw zij echter gezegd, dat zonder een sterkere apparatuur van de Partij elke ï'eorganisatie betrekkelijk nutteloos blijft. Willen de centrale organen van de partij de zwaarwichtige en delicate taak, die hun in deze voorstellen is toegedacht, op voor allen bevredigende wijze vervul len, dan zal hun een goed-bèwerktuigd en doeltreffend apparaat ten dienste moeten staan. Er was op de jongste Partij raadverga dering een goede stemming, die men als „gematigd optimisme" heeft geken schetst. Zulk een optimisme is gegrond, als het slaat op de tekenen van herstelde spankracht, die in de gelederen der Par tij over en weer aan de dag treden. De geestdrift, waarmee de rede van prof. Romme ontvangen werd. was van deze opleving een uiting. Maar het zou ge vaarlijk zijn zich door deze tekenen en door een kleine ombuiging naar boven van de sinds lang dalende lijn van het ledencijfer te laten geruststellen. De proef moet nog komen en zij zal zeker niet licht zijn. Het weerbericht geldig tot vanavond, luidt; Over wegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen of sneeuw. Matige tot krachtige en voornamelijk langs de kust tijdelijk harde of storm achtige naar Noord tot Noordoost draaiende wind. maar in het uiter ste Zuidoosten van het land aan vankelijk nog zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuid west. Iets kouder dan gisteren. DONDERDAG 12 FEBRUARI Zon op: 8.02 Onder: 17.48 Maan op: 7.19 Onder: 15.41

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1