■n xom Zeeweringen in Nd.-Holland vragen grote zorg Vissersboten legden een radionet over het rampgebied Chefarine 4 Milde handen binnen en buiten de grenzen lurken- m gf*® Elf landen hielpen bij het reddingswerk Iedereen zocht naar Pluto... Duinenrij bij bedenkelijk Callantsoog geslonken ERNSTIGE OVERSTROMINGEN IN INDONESIË Atjeh en Tapanoeli zwaar geteisterd De Drummer Vder Demonen URKERS BEHOORDEN TOT DE EERSTEN Woningbouwschema voor 1953 niet in gevaar gebracht Dagelijks feuilleton mr. G. TH VERHAREN Dankbaar, niet voldaan WOENSDAG 1! FEBRUARI 1953 TROUW 3 Verscheidene instanties en particulieren zijn gisteren in touw geweest om de 92-jarige evacué J. Coenraads uit Stel lendam, die in een noodzieken huis te Rijswijk ivordt ver pleegd, zijn hond terug te be zorgen. De regeringsvoorlichtingsdienst, de Koninklijke Marine, de radio, gemeente-autoriteiten en bur gers van Numansdorp en vele anderen kwamen er aan te pas om Pluto, die op een marine vaartuig gesignaleerd zou zijn, op te sporen. Het is ten slotte gelukt, maar helaas bleek Pluto dood te zijn. Het dier werd teruggevonden aan boord van een cadaverschip, de Broeder trouwvan schipper Van der Molen, dat gisteravond in Rot terdam werd gelost. Toen de schipper hoorde, dat het leven van de bejaarde Coenraads mis schien zou kunnen worden ge red als de hond werd gevonden, ging hij dadelijk zoeken. Aan de hand van het opgegeven signalement herkende hij Pluto onder de verdronken dieren in rij» schip. Intussen ging het vandaag wat beter met Coenraads, dank zij zijn sterke gestel. En de telefoon van het noodziekenhuis te Rijswijk heeft niet stil ge staan. De aanbiedingen voor een nieuwe hond stroomden bin nen. Men heeft ten slotte zijn keuze gedaan en vandaag zal de heer Coenraads op voorzichtige wijze worden meegedeeld, dat hij het voortaan zonder Pluto zal moeten stellen. Maar, er zal dan aan worden toegevoegd, dat de heer Coenraads die Zondag a.s. zijn 93ste verjaardag hoopt te vieren een andere trouwe viervoeter wacht. (Van onze correspondent) Hoewel de stormvloed in Noord-Holland geen rampen teweeg heeft gebracht, heeft hij toch terdege zijn sporen nagelaten en in het bijzonder ten Noorden van Callantsoog heeft het weinig gescheeld of de zee had bezit genomen van het land. In deze hele gang van zaken ligt een ernstige vingerwijzing en het zou niet verwonderen als het vertrouwen in de toestand, dat onlangs in Provinciale Staten bij monde van de Gedeputeerde werd uitgesproken, heeft plaats ge maakt voor een ander inzicht. In het algemeen kan worden gezegd, dat de voorste duinenrij over grote af standen zo goed als geheel is vernie tigd. Van deze niet zeer brede rij is op. Dat wil zeggen: er zijn hagen van ter weggeslagen. De kruin van de treu rige resten, die zijn blijven staan, is een tiental meters landwaarts ver plaatst. Van het toch al niet hoge en brede duin is dus weinig overgebleven. Op enkele plaatsen is het gehele duin verdwenen. Dat zijn de plaatsen, waar de zee is ingebroken. Daar wan delt men uit de duinvallei, die zich vroeger uitstrekte achter het voorste zandmassief, zonder meer het strand op. Dat. wil zeggen: er zijn hagen can takkenbossen geplaatst, in de hoop, dat het zand daar tegenaan zal stuiven en dat op den duur weer een barrière zal ontstaan. Of deze maatregel afdoende moet Worden geacht, staat te bezien. Tot nu toe werden de aanwinsten bij volgende stormvloeden steeds weer weggenomen, langzaam maar zeker verplaatste de kust zich naar het Oos- ten. Een zeewering in de eigenlijke zin van het woord is de voorste duinenrij op het ogenblik niet meer en daarmee rijst het probleem: Wat moet er aan de duinen gebeuren? Dijk achter het duin? Daar, waar de duinen he breedst zijn, dat wil zeggen ten Zuiden van Camperduin en ook tussen Petten en Callantsoog, behoeft men zich ten aan- Minstens twee en tachtig personen zijn om het leven gekomen ten gevolge van overstromingen in de Noord- Sumatraanse provincies Atjeh en Tapa noeli. Twee en dertig personen worden nog vermist. Het regenwater dat gedurende twee weken werd opgespaard in de dalen van het bergachtig gebied, baande zich een uitweg en vernielde alles wat in zijn weg kwam. De bevolking heeft in paniek Koeta- radja verlaten en is naar hoger gele gen gebieden gevlucht. Tegelijkertijd woedde een zware storm in Tapanoeli, waardoor het zee water landinwaarts gedrongen werd en grote gebieden overstroomd werden. De spoorweg van Koetaradja naar Medan is over een afstand van ruim acht kilometer door het water vermeld. Telefoon en telegraafverbindingen zijn verbroken. Volgens officiële schattingen be draagt de schade reeds meer dan vijf tien millioen roepiah. De autoriteiten zijn van mening dat de overstroming, d'ie volgens zegslieden de ergste is sinds 1917, in de eerste plaats te wijten is aan de onoordeel kundige ontbossing van grote gebieden in Noord-Sumatra door de bevolking. Inmiddels wordt in berichten van 117 BIJ de aller-achterste bank staat hij stil, en zijn vereelte hand be duidt met stom gebaar, dat hier hun plaats zal wezen. De jongste van die twee kijkt langs de koster, en verder de kerk in. Dan trekt hij vragend z'n wenkbrauwen op. „Is er iets meer naar voren geen plaats?" „Vanzelf," zegt Steven koppig, en hij blijft domweg staan waar hij staat, zijn hand wijzend naar die achterste bank. ..Vanzelf, maar als de heren hier gekomen zijn om onze dominee goed te horen, moeten ze in deze bank wezen. Een dominee, die niet voor de achterste' bank preekt, is geen domi nee De heren geven zich glimlachend gewonnen, en na elkaar schuiven ze de lege bank in. „De koster is niet erg op ons bezoek gebrand," fluistert de jongste. „Kapers op de kust,..." veronder stelt de ander. „Maar helemaal onge lijk heeft hij toch weer niet." Als het orgel begint te spelen, springt Daantje met twee treden tegelijk de trap af. Hij heeft toch maar gewacht, tot meester De Raadt er was. Het is niks leuk om het briefje dom weg neer te leggen, en dan weg te gaan zonder dat de meester je gezien heeft. „Het briefje, meester." „Kijk eens aan! Daar hebben we zowaar onze Daan weer!" Daantje blijft gespannen naar het gezicht van de meester kijken. Zou hij er erg in hebben? „Wat zullen we nou hebben?" ver wondert de organist zich, en ook hij draait het briefje om. „Toch geen ziekte, hoop ik? Preekt vader van daag niet?" „Jawel," zegt Daantje, en hij krijgt er een kleur van. „Maar ik heb de preek voor vader overgeschreven." De meester slaat zich met z'n vlakke Celebes (Oost-Indonesië) gemeld, dat verscheidene delen van de hoofdstad Makassar door de hevige regens en stormen overstroomd zijn. Honderden hectaren rijstvelden in de Zuidwestelijke hoek van het eiland zijn overstroomd. Op de Noordelijke punt van het eiland zijn de verbindin gen tussen Menado en andere steden verstoord door aardverschuivingen. Op Java was gisteren de spoorweg dienst tussen Soerabaja en Semarang gestremd door overstromingen onge veer 25 kilometer ten Oosten van Semarang. Entreegelden vrij van omzetbelasting De staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over de en- tréegelden van de vóór 2 Maart a.s. ge houden sportwedstrijden en gegeven concerten en theatervoorstellingen, van welke ten minste 50 procent van de bruto-recette aan het Nationaal Ram penfonds is afgedragen. zien van het ac'herland geen zorgen te maken. Evenwel.... moet de voorste rij en daardoor op den duur ook de daarachter liggende vallei, worden prijsgegeven? Alle strandhoofden zijn, wat men noemt „achterloops" geworden. Ze sluiten niet meer aan bij de duinen. Een doortrekken tot aan de voet der duinen zal wel het eerste zijn, wat no dig is. Ernstig is de toestand tussen Cal lantsoog en Den Helder. De duinen zijn daar slechts smal en bij Groote Keeten heeft de tweede èn laatste rij slechts nauwelijks weerstand kunnen bieden. We hoorden de mening uiten, dat hier achter de duinen een dijk zal moeten worden gelegd, waarbij op de meest bedreigde punten zou kunnen worden begonnen. Urgent is ook de toestand aan de uiteinden van de dijk tussen Camper duin en Petten, daar, waar deze aan sluit aan de duinen. Een tweede storm vloed zou ten gevolge kunnen hebben, dat de zee zich een weg baant om de uiteinden van de dijk heen. Verlen ging van de dijk werd ons als oplossing genoemd. Ten slotte zij nog vermeld, dat de zeedijk tussen Petten en Callantsoog over een lengte van ongeveer 5 km in beheer is bij het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier en over een afstand van ongeveer 500 meter bij de Rijkswaterstaat. Dit laatste stuk is on geveer een meter lager dan het deel, dat ressorteert onder het Hoogheem raadschap en de ondervinding heeft nu wel geleerd, dat ophoging noodzake lijk is. JVakker geschud Wanneer men aan dit alles nog toe voegt, dat ook de dijk langs het Balg- zand verbetering behoeft, dan wordt het duidelijk, dat de Noordhollandse zeeweringen in de naaste toekomst niet alleen ernstige aandacht verdienen, maar ook, dat er geweldige bedragen aan ten koste zullen moeten worden gelegd. Het stormgetij van de vorige: week heeft de instanties, die de kustverdediging verzorgen, wak- kergeschud. Men leefde in de vaste overtuiging, dat alles in uitstekende orde was. Die ge dachte is in zoverre juist geble ken, dat inderdaad geen onge lukken zijn gebeurd. Maar het heeft weinig gescheeld en de stormloop van de zee heeft zoveel schade aangericht, dat er in de naaste toekomst heel wat zal moeten gebeuren. Bij k.b. is benoemd tot notaris te 's-Graverthage mr. dr. J. R. H. Bui- nin>g, candidaat-notaris te 's-Graven- hage (in de vacature A. C. van Mourik Broekman). IN de stuurhut van de UK 31 de „Zeven Ge broeders" van schipper K. Kramer is het een drukte van belang. Voortdurend worden andere vissers op geroepen per radio-telefo- nle om meldingen te maken en berichten door te geven. Hallo „Ennie en Appie" Hallo „Ennie en Appie" hier de „Zeven Gebroeders" hier de „Zeven Gebroe ders" ik heb een bericht voor u over! Waarop de „Ennie en Appie" ant- De schepen waren in goede woordt, dat hij de „Zeven staat en men besloot uit te zee, Brouwershaven, Kort- Gebroeders" duidelijk kan varen. De tocht van de gene, Ouwerkerk, enz. verstaan en dat deze zijn Wester- naar de Ooster- bericht door kan geven, schelde was niet gemalcke- Als een grote familie zijn de Urker Vissers, die het weekeinde thuis in Urk waren, op de Zondag na de ramp per bus naar hun schepen in de haven van Breskens teruggekeerd. Zij namen het initiatief om met behulp van hun schepen een raidio-'net over de noodgebïeden te leggen. Dagen en nachten zijn zij in touw geweest en hadden zo de eerste dagen de leiding bij het opsporen van de ergste nood. Een ooggetuigedie aan boord van een der Urker visser boten dit prachtige initiatief zich heeft zien ont plooien, zond ons nevenstaande bijdrage. nachts in Breskens aan. post. Zo werden posten uit gezet bij Bruinisse, Zierik- Maandagmorgen binnen en zochten de boer derijen af. Honderden men sen heeft men zo kunnen redden. Het centrale schip In deze radio-telefonieverbinding was het jacht „May Be" met een zender en ontvanger. Onafgebroken is de „May Be" op post geweest en stond op haar beurt in con tact met radio Schevenin- gen. De schipper van de „Vriendschap II" had met enkele mannen de leiding in handen. Dit werk is in de loop van Woensdag 4 Februari g door officiële instanties Hier zijn de mensen aan het lijk. Storm "met windkracht Jc-helde^/mn de^o^ten^të over5enom^. Maar zelfs jl. werk die de spits hebben' 8 a 9. Te Hansweert werd betrekken Van toen af Zondagnacht waren de vis- - - va" sersschepen met verbin- aan boord gevormd in het organiseren beraadslaagd met de burge- werd er geploeterd. Vier en van het reddingswerk zelf. meester en een binnenloods. Twin Ho- mm «n of. dingsmiddelen reddingswerk zelf. Een vloot van vijftien Urker vissersboten liep Zaterdag 30 Januari te Breökens binnen. De meeste mannen (enkele vrijgezellen uitgezonderd) vertrokken per gehuurde bus om in Urk Dertien van de schepen had een radio-tele- fo-nie aan boord en hier werd besloten om de sche pen als posten over Zeeland te verspreiden. Ook maakte men dubbelposten, zodat het week-end door te bren- schepen zonder telefonie de gen. Maar het was vain korte dijken konden verkennen, duur. Zondagmiddag ver- de gaten in de dijken peilen trokken zij weer per bus van en door deze gaten varen Urk om te kijken wat er van om met vletten de boerde- de schepen overgebleven rijen af te gaan en terugge was en indien mogelijk te komen de situatie te melden helpen bij het reddings- aan het zusterschip mèt werk. telefonie. Dit meldde twintig uur op zonder af- Ingbs,.hakeld. Ook de Kon. vijftien lossing Met een bemanning Marin<_ een dankba„ van vijf a zes koppen moest bruik van hun gegevens de radiotelefonie bezet gemaakt. Minister Beet heeft worden en vletjes moesten vl s£.w H Snoek van over de dijken en door de de Jacob,. d schippers geslagen gaten gezeuld wor- verzocht om te blijven, den om mensen te redden. Deze scblpBers offerden Vanaf dat moment begon vijf of meer werkdagen, Dat een handjevol Urkers de betekent een kwart van hun haast onmogelijke taak om maandelijkse besomming, op snelle manier gegevens En hun olieverbrui'k? Dag te verzamelen en hulp te en nacht zijn ze o-nafgebro- bieden. Grote schepen met ken in touw geweest, een flinke diepgang bleven Al deze stoere zeelui, al voor een gat in de dijk lig- deze schippers naast God, gen. kleinere schepen gin- hebben hun plicht gedaan De bus kwam om halféén situatie aan een centrale gen met hun vletten naar en meer dan dat. (ADVERTENTIE). 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n 4ije doei wonderenI VERWACHTING IN DEN HAAG: (Van onze Haagse redacteur) Volgens een zegsman van het mi nisterie van Wederopbouw is het niet te verwachten, dat de verwoesting van de enkele duizenden woningen in het rampgebied het woningbouwschema voor 1953 in gevaar zal brengen. Blij kens de jongste raming waarvan de cijfers slechts onder het allergrootste voorbehoud kunnen worden genoemd zijn tot dusver 4 a 5000 woningen en boerderijen onherstelbaar vernield. Van alle kanten en uit vele landen blijven de giften en geschenken tot le niging van de nood in de getroffen gebieden toestromen. Het is ondoenlijk ze alle te vermelden. Wij noemen slechts enkele markante voorbeelden. Bij Denekamp passeerden vanmorgen zes vrachtauto's uit Zweden, volgela den met nieuwe kleding, de grens. Een im- en exportfirma van naai machines te Arnhem heeft twintig nieuwe naaimachines en tien nieuwe electrische naaimachines gratis be schikbaar gesteld voor het geteisterde gebied. Het bedrag, dat in Friesland bijeen is gebracht, heeft de twee millioen gul den overschreden en nog dagelijks ko men er giften binnen. Leeuwarden bracht daarvan f 300.000 bijeen. In Bleiswijk, een gemeente met 3.045 inwoners in Zuid-Holland, was de op brengst van de collecte voor het Ram penfonds f 41.000. Bleiswijk telt 600 (ADVERTENTIE) Een kwastgat of naad? Neem GUPA te baat! KNEEDBAAR HOUT VAN CETA-BEVER hand tegen het voorhoofd. „Ach ja!" roept hij. „Da's waar ook! Nou, maar dat is een hele vooruitgang. Eerlijk gezegd moest ik er bij je vader wel eens naar raden, en dan vergeleek ik het voor alle zekerheid maar .met het bord.... Maar kom, ik moet spe len.... Donderdag halfacht. bij Van Leeuwen, hè?...." Met twee treden tegelijk springt Daantje dan de trap af. Hij bijt op z'n tong, om toch maar niet hardop te lachen, nu alles zo fijn is. En zal vader het nu goed kunnen lezen? Zou hij er ere in hebben, dat ik....? Theo en Rudi zitten er al. Nellie komt er net aan. Gek is dat toch: net kon je nos in de Bijbel van de voor lezer bladeren zonder dat je dat vreemd vond, maar nu zou je het niet meer durven. Wat is dat gek. want al die men'pn ken ie toch. en zij kennen mij.... Het is helemaal niet erg, als de mensen naar ie kijken, maar als ze er voor gaan zitten om naar vader te kijken, pp ze zouden dan jou zien, d^n wordt het raar. Hij stoot Theo aan. ..Hoe laat is 't?" Theo draait zijn pols zo, dat Daantje het kan zien. Onog één minuut. Tn ziin Biïbeltje zoekt hij alvast naar het hoofdstuk, en daar legt hij het handje bij. Zo, en nou de psalm. Ha. alle mensen moeten eerst naar het bord kijken om het te weten, maar ik weet alle psalmen en gezangen die we nu gaan zingen uit m'n hoofd. En de tekst ook. ..Sst!" fluistert Theo, want Daantje zit de tekst op te zeggen. Die heeft het vanmorgen ook weer op z'n heiioen, En daar zijn de ouderlingen, de diakenen. Van Leeuwen.de boven meestervader Daantje speelt zenuwachtig met de zoom van z'n broek. Zou vader het merken? En als hij het merkte, zou hii dan erg boos zijn? Maar het is toch waér? Het troost hem een beetje, en het geeft ook een beetje rust, dat vader het vast niet zal lezen, als het soms verkeerd is, wat hii er zomaar tussen- schreef Dominee Dalman haalt het schrift uit zijn binnenzak, en spreidt het uit wat naar achter, zodat het goed vlak blijft liggen Wonderlijk rustig en blij voelt hij zich. Of dat nu alleen maar komt door de prettige gewaarwording dat hij zonder bril zal kunnen lezen....? Na het uitspreken van de zegenbede, terwijl Van Leeuwen de voorzang leest, de wet, en daarna het opgegeven bijbelgedeelte, kijkt dominee Dalman het schrift nog eens in, bladert het door. leest hier en daar een paar regels buiten hun verband. Zie je, dit kan hij goed lezen zonder bril. Die jongen heeft een goede hand van schrijven, door en het schijnt wel dat hijzelf ook aar digheid heeft in dit werk. Des te beter, want nu Theo gaat studerenJe moet je bovendien niet indenken dat Rudi of Nellie dit zouden moeten doen. Nellie heeft steeds een krab- belig schoolschrift gehouden, en de letters van Rudi hotsebotsen tegen elkaar als paarden in een stoeterij. Nee, het is goed zoals het is „Tot- zoverzegt lange Van Leeuwen, en er is een geschuifel en gekuch in de kerk, terwijl de dominee opstaat voor het gebed Daantje opent onder het bidden stiekem z'n ogen, om even goed naar vaders gezicht te kijken. Zou vader het gezien hebben, toen hij net in het schrift zat te bladeren? Even wenst hij, dat hij het maar niet gedaan had. Stel je voor dat vader er door in de war raakt, of dat hij niet meer verder durft: te lezen,... Hij knijpt maar weer gauw z'n ogen stijf dicht, uit ziend naar het Amen, als naar een bevrijding. „De tekst voor onze overdenking van deze morgen...." En dan leest vader. „In de droom, die de vluchtende Jacob had, ip wat Mj later „huis Gods" noemt, merkt hij, de zware Statenbijbel, buigt de rug dat de weg naar God steil is, als een ladder, die op de aarde geplaatst is. Steil en moeilijk is de weg van de aarde naar de hemel...." Daantje kijkt voorzichtig de kerk rond, of er Iemand is, die iets bijzon ders aan vader vindt. Maar er is nie mand die het merkt, hoe vader zijn bril niet gebruikt, hoe hij maar even in het schrift kijkt, en dan weer twee, drie zinnen zonder moeite kan zeg gen Terwijl hij leest, weet dominee Dal man dat het niet om het makkelijk lezen is, dat hij zich zo gelukkig voelt. Dat ook, maar meer omdat deze preek hem lief geworden is. Die mens, die daar op de aarde ligt, teleurgesteld om wat hij wilde grijpen, maar wat het leven hem niet gaf, dat ben ik, dat zijt gij, gemeente. De mens, met zijn verloren liefde, zijn teleurgestelde verwachting, zijn verspeelde para dijs. In de domineesbank vouwt Daantje zijn handen, en die handen worden klam, omdat hij ze zo stijf vouwt tus sen zijn knieën. Hij durft haast niet meer naar boven te kijken, waar vader zonder argwaan staat te preken, maar hij kan toch z'n ogen niet van hem afhouden.... Nog even, dan is vader er Nellie stoot Daantje aan, omdat hij zo hoorbaar zucht, en Theo kijkt opzij. Maar Daantje heeft geen erg. Het bloed klopt in zijn hals. Hij probeert zich het schrift voor te stellen. Hal verwege die bladzij staat het. „Die ladder is steil, gemeente, maar God eist van ons, dat we in het geloof die weg gaan. Hij ziet, hoe we moei zaam vorderen, stap voor stap. De weg naar de hemel is geen brede trap, met een zware, wollen loper er op. waarop we van tijd tot tijd nog eens kunnen rusten, nee, het is een ladder, met dunne sporten, zodat we ons dikwijls angstig vastgrijpen en denken: „Hoe moet dat aflopen!?" „Maar wie van die. Hij ademt diep, stopt even, grijpt nerveus naar z'n bril, neemt nog eens het beeld van die zin in zich op. Dan zegt hij wat Daantje neerschreef: „Maar wie van de ladder naai de hemel een glijbaan maakt, komt in de hel terecht!" (Wordt vervolgd) gezinnen ,die dus gemiddeld 68 gulden per gezin hebben geofferd. De Berner Sennenhondenclub uit Zürich, voor het merendeel bestaande uit eenvoudige mensen, heeft met gra tis transport een jonge Berner Sen- nenhond beschikbaar gesteld om im Ne derland aan de meestbiedende te wor den verkocht. Ieder kan zijn boa on der gesloten enveloppe inzenden bij no taris mr. H. B. van Rhijn te Zeist, Hon denhandelaren zijn hierbij uitgesloten. Het minimumbod is f 300. Een goed tehuis moet verzekerd zijn. De inzen ding staat open tot 22 Februari. Het personeel van een motorenfa- briek te Arnhem heeft 8 uur loon en een snipperdag, totaal f 5.000 afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. De directie heeft er f 25.000 van gemaakt en de Franse moederfabriek heeft het bedrag verhoogd tot f 40.000. Boven dien heeft de fabriek te Arnhem ten gebruike aan een gemeente in 't nood- gebied, waaraan Arnhem hulp zal ver lenen, tien rijwielen met hulpmotor ter beschikking gesteld alsmede 25 voor het Ned. Rode Kruis. Post komt weer in de noodgebieden Nagenoeg alle nog bewoonde plaat sen in het overstroomde gebied zijn weer voor de post bereikbaar. Alleen op Schouwen/Duiveland zijn Ellemeet, Dreischor en Schuddebeurs, hoewel daar vermoedelijk nog bewoners aan wezig zijn, nog niet van post voorzien. Met vertraging moet rekening worden gehouden. Het is geenszins denkbeeldig, dat dit aantal nog zal toenemen door het in storten van huizen, die in geïnundeerd gebied staan en veel van het nog steeds in beweging zijnde water te lijden heb ben. Met de herbouw van deze woningen en boerderijen zal men wellicht dit jaar slechts voor een gedeelte kunnen be ginnen. In de gebieden, die het ergst door de ramp getroffen zijn, zal de herbouw misschien eerst tegen de win ter of in het volgende voorjaar moge lijk zijn. Maar ze-lis indien het nu op 4 a 5000 geraamde aantal nog aanzien lijk zou stijgen en de herbouw nog ge heel in 1953 Kan beginnen, zal deze her bouw kunnen worden opgevangen met handhaving van het woningbouwsche ma. Dit schema immers voorziet in de bouw van 55.000 woningen, waarbij ter wille van de werkgelegenheid de mo gelijkheid is gelaten om dit aantal tot 65.000 op te voeren. In theorie kunnen dus dit jaar 10.000 woningen worden herbouwd, zonder dat aan het schema van 55.000 wordt getornd. In Zeeland staan, ruw geschat, 13 14.000 woningen en boerderijen in het water. Daarvan zijn vermoedelijk 1500 woningen en 1000 boerderijeji ver woest, 3000 woningen en 1200 boerde rijen zwaar beschadigd en 3500 wonin gen en 1000 boerderijen licht bescha digd. Voor Brabant gelden in deze ra ming de volgende cijfers: 6000 wonin- (ADVERTENTIE) Waarom ik ROXY rook? 1 ruik maar eens gen en boerderijen nog. in het water, 250 a 260 panden verwoest, 550 zwaar en 2750 licht beschadigd, Van de circa 20.000 woningen en boerderijen, die in Zuid-Holland nog in :t water staan, zijn er volgens deze raming 1500 ver woest, waarvan alleen op Goeree- Overflakkee al 1000 en het is geenszins uitgesloten, dat deze getallen nog zul len stijgen. De definitieve balans kan eerst wor den opgemaakt als de overstroomde gebieden vrij van water zijn en men de toestand van de nog overeind staan de huizen en boerderijen kan beoor delen. x In zijn nota over de watersnood heeft de minister-president een uit voerig overzicht gegeven van deze redding van over de grenzen. Wij no teerden hieruit de volgende militaire hulp, die ons geboden werd. Op 4 Februari beschikte de marine-lucht vaartdienst over zes Packet-vracht- vliegtuigen en twee Grumman-vlieg- boten van de Amerikaanse luchtmacht, twee Valletta's van de R.A.F. en een Catalina-vliegboot van de Deense luchtmacht. De dag daarop arriveerde nog een Hastings-transportvliegtuig van de Britse luchtmacht en een twee de Catalina uit Denemarken. Een speciaal hoofdstuk in het red dingswerk is geschreven door de heli- Wy zijn dankbaar voor de vele giften welke wij ontvingen ter leniging van de nood in de door de ramp getroffen gebie den. Dankbaar, maar niet voldaan. Er is zoveel nodig! Kijk eens of n ook (of nog!) wat missen kunt! 7e VERANTWOORDING. Ontvangen 9 Febr. per Kas. NN, A'dam van tekening f 20; R. T. de J., Haarlem f 35; W. M. Rusth. „Thabor", Sneek f 10; W. G., Unterreiohenbach, Franse zone, Duitsland f 8.40; J. H. B„ A'dam f 8; dames K., A'dam f 20; mej. H. J. v. G., A'dam f 100; A. Z. Sr., A'dam f 100; G. V., A'dam, f 100; H. H., A'dam f 25; Uit de spaarpot van Marti en Flenck f 2.20; B., A'dam f 5; G. J. M., A'dam f 20. Ontvangen 7 Febr. per Gem. Giro. G. J. v. B., A'dam f 25. Ontvangen via Trouw Haarlem, 9 Febr. J. S., Haarlem f 10. Ontvangen via Trouw Apeldoorn, 9 Febr. v. E„ Apeldoorn f 10; Prinses Ireneschool, Apeldoorn f 13.70. Ontvangen 9 Febr. per Postgiro. J. J. W„ Heemstede f 50; NN, Vlissingen f 100; P. v. B., Hilversum f 5; K, H., Moerkapelle f 25; Personeel en Directie R. Dooyes' Confectie fabrieken N.V. A'dam, Zutpben en Schoonhoven f 6000; A. P. S„ Bus- sum f 10; J. Ph. B., Apeldoorn f 25; J. R., Utrecht f 25; E. v. d. W.B., A'dam f 24.07; L. M., Spijk Gr. f 15; D. R., Dordrecht 90; Uit de spaar potten van de 80 kinderen van de C.N.S., Dinxperlo f 40.68; S. v. d. V. Rzn., Bolsward f 50; mej. E. H., Haarlem f 10; C. S., A'dam f 29; mr. G. de R., Arnhem f 75; mr. E, t. T., Wijde Wormer N.H. f 100; Chr. korfbal club ZKC, Zaandam f 50; G. H„ Duivendrecht f 25; NN, Leeuwarden f 15; mej. C. v. S., A'dam f 15; N. A. v. W„ A'dam f 26; mej. A. E. v. H. GJdr., Enschede f 500; Uit de spaarpotten v. d. leerlingen der P. Ver- meulenschool, IJmuiden-Oost f 84.15; H. v. G., Voorthuizen f 75; dames M., Hilversum f 50; J. V., Hoofddorp f 7.50; H. v. W., Leiden f 10. Verder ontvingen wij van de fa. A. H. en Co. te Amsterdam tien hor loges, welke wij aan het Nationaal Rampenfonds hebben gezonden. STORT UW GIFTEN OP GIRO 9575 (NATIONAAL RAMPENFONDS) OF OP POSTGIRO 412739 („TROUW") MET VERMELDING VAN „SLACHTOFFERS WATERSNOOD". copters. Zij waren afkomstig uit Engeland, België, Zwitserland en de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland. Voorts deed ook de enige Nederlandse helicopter van de marine dapper mee. In totaal hebben deze vreemde libel len met haar grote molenwieken ruim 2200 mensen van de dood gered. In de nota van dr. Drees wordt nog geen melding gemaakt van de pas ge arriveerde Italiaanse hulp. Wel lezen wij, dat reeds op 1 Februari twee com pagnieën van het Belgische leger in Zeeuwsch-Vlaanderen werden ingezet. Ook de Belgische genie hielp mee evenals een detachement Canadese genietroepen. De Deense en de Zweed se luchtmacht hebben rubberboten ter beschikking gesteld, de Noorse lucht macht bood twee amphibievliegtuigen aan, die door hun capaciteit echter niet gebruikt konden worden. Frankrijk stuurde twee complet# genie-bataljons (met 144 stormboten), het Britse Rijnleger hielp met een groot aantal schepen en zoeklichten. De marine en Britse luchtmacht lever den eveneens prachtig werk met schepen, vliegtuigen en helicopters. Amerika hielp ons op wel zeer in drukwekkende wijze: twee complete compagnieën amphibie-voertuigen (Ducks), grotendeels bemand met Duitse vrijwilligers, een aantal heli copters, talrijke andere vliegtuigen, 300.000 zandzakken, 20.000 schoppen, een genie-bataljon, een kip-auto com pagnie, 18 waterzuiveringsinstallaties en 5 draglines. ONTZETTEND DRAMA TE SCHIEDAM Een ontzettend drama heeft zich Maandagmiddag te Schiedam afge speeld. Bij een familie, wonende aan het Rubensplein, was het echtpaar Den B. uit Zierikzee met twee kleine kinderen opgenomen. Gistermiddag ging de heer Den B. de stad in. De moeder bleef met haar gastvrouw thee drinken. Zij moet toen door een vlaag van verstandsverbijs tering overvallen zijn en snelde op eens naar boven, waar haar twee kin deren lagen te slapen. Zij nam eerst het zoontje van twee jaar op en wierp het van het 12 meter hoge balkon af op straat. Daarna wierp zij de baby naar omlaag en sprong ten slotte zelf van het balkon. De baby werd dood opgenomen, de moeder en het zoontje van twee jaar zijn in deerniswekkende toestand naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2