Zwitsaletten ZESDE LIJST VAN VERLIEZEN Ook 7 exel herstelt zijn dijken Noodtoestand niet geweken Waar zitten de evacue s? Groningse studenten direct paraat Beurzen gingen flink open Bijzondere leerstoel in Wageningen Spijkenisse: f 14 per gezin DUINEN ZWAAR GESCHONDEN Familieberichten Evacué's 2 TROUW WOENSDAG II FEBRUARI 1953 Wy publiceren hieronder de zesde lijst van slachtoffers van de watersnood. Het Rode Kruis kan in verband met de omstaoidig- heden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden ver zameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. (Niet gecontroleerde opgave) uitgegeven 102'53 HALSTEREN Paulus, Cornelia, geb. 5.5.52 te Halsteren, laatste adres: B. 326. Raats, Petrus, geb. 17.12.84 te Halsteren, weduwnaar, laatste adres: B. 308. Verburgt, Anna Cornelia, geb. 19.7.1865 te Halsteren, laatste adres: B. 316, wed. van Comelis de Krom. KORTGENE Jan-se. Krijn, laatste adres: Torendijk. Van Boven. Stoffelina, echtgenote van Willem Westerweel, laatste adres: Toren- ^De Looff, Adriana, laatste adres: Hoofd straat. Mevrouw JacobsKeydemer, laatste adres: Torendijk. Nijsse, Cornelis Pieter. Weys. Elisabeth, geb. 2.8.50, laatste adres: Cats Annapolder 18. MIDDELHARNIS Aanvullingen van personalia in 4e lijst, dd. 72'53, overleden dd. 11'53 Kranse. Maria. geb. 6.7.96 te Middel- harnis, laatste adres: Waterweg 91. Vroegindewey, Fransje, geb. 28.7.72. echt genote van Arend Kranse. laatste adres; Waterweg 91. Van der Sluis, Neeltje, geb. 123.81 te Sommelsdijk, echtgenote van Jacob van Koote. laatste adres: Waterweg 43. Vis, Leendert, geb. 9.2.05, laatste adres: Mlddelharnis, laatste adres: Oostvoorgors 39. Breeman, Hutberdina, geb 15.1168 1e Mlddelharnis, echtgenote van Leendert Driesöhe, laatste adres: Oostvoorgors 12. Nette. Hendrikus. geb. 9.10.14 te Veur. woonwagenbewoner. Van Wezel. Aren Leendert. geb. 2o,10 89 te Middelharnis. laatste adres: Oostvoor gors 32. Dr. Drees heeft gisteren in een nota een overzicht gegeven van de evacuatie uit de rampgebie den. Wij ontlenen aan de nota het volgende globale overzicht: De evacué's uit Schouwen en Duiveland zijn naar Utrecht ge voerd, vanwaar zij over de om liggende gemeenten zijn ver spreid. Overigens zijn de meeste evacué's uit Zeeland, voor zover zij niet in die provincie zijn on dergebracht, opgenomen in ge meenten in Noord-Rrabant. De getroffenen van de Zuidhol landse eilanden zijn, voor zover zij niet in de naaste omgeving zijn ondergebracht, m hoofdzaak via opvangcentra ter plaatse in Brielle, Rotterdam en 's-Graven- hage geplaatst, alsmede in een aantal gemeenten in de omgeving daarvan. Gegevens hieromtrent, voor zover thans bekend, zijn als volgt: aantal ge- evacueerden opgenomen in: Zeeland 9395 uit Zeeland. N.-Brabant 26578 grotendeels stig uit N NIEUWERKERK Scholten, Jebbigje. geb. 8.11.1944. Scholten. Hendrikus Johannes Hermanus. geb. 1.6.48. Scholten, Elisabeth Cornelia, geb. 24.12.52. OUDELANDE Te Goes geïdentificeerd Jansens, Cornelia Adriana. geb. 20.10 75 le Oudelande, echtgenote van Joh. Mol, laatste adres: Oudelande B. 9. Mol. Johannes, geb. 13.4.75, echtgenoot van Jansens. Cornelia Adriana, laatste adres: Oudelande B. 9. De Jager, Jan, geb. 6.11.76, laatste adres: Oudelande B. 68. ST. PHILIPSLAND Begraven Kunst, Willem, ongeveer 82 jaar, laatste adres: Achterstraat 1. RILLAND-BATH Dronkers, Dirk, ongeveer 90 jaar, laatste adres: Bath. Dronkers. Johanna, ongeveer 91 jaar, laatste adres: Bath. Nijsse, Foort, ongeveer 18 jaar. Nijsse, Pieternella. ongeveer 20 jaar. Nijsse, Catharina, ongeveer 15 jaar. Wed A. BlokKneger, laatste adres: Buteijnweg. Mevr. De BakxSohrier. laatste adres- Zimmermanpolder. Cüsow, A.. laatste adres: Hoofdweg. De Goffau, J. S., burgemeester. Mevr. Van Zwienenv d. Maas, laatste adres: 2e weg bij R K. klooster. STAVENISSE Stoel. Jacob, geb. 24.9.72 te Kerkwerve. laatste adres: Bos A 41. Mol. Cornelia Adriana, geb. 12.10.36 te Stavenisse, dochter van Marinus Mol Dina Cornelia Johanna de Graaf, laatste adres: Kerkstraat A 306a. Hage, Leendert. geb. 27.12.07 te Stave- sse, echtgenoot van Walhelmina Janna Sonke, laatste adres: Kerkstraat A 310 Van Zu-ien, Neeltje Cornelia, geb. 14,10,39 te Stavenisse. dochter van Adriaan Jacob Zuien en Janna Pieternella Stoutjes- dijk, laatste adres: Kerkstraat A 319. Noerland. Jacobus Martinus, geb. 25.10.96 te Stavenisse. echtgenoot van Maria Fierens. laalste adres: Kerkstraat A 330. Luyk. Johanna, geb. 29.7.67 te Stavenisse, 'eduwe van Arie Hage, iaatste adres: Post- Iraat A 378. Hage, Johanna Pieternella. geb. 20.9.29 te Stavenisse, dochter van Pieter Johannes Hage en Pieternella Jozina Koeman, laatste adres: Molenpad A 200. STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven De Groot., Adriana Cornelia, geb. 4. te Wouw. gehuwd met Dekkers. Heijligers. Adrianus. geb. 20.7.94 Steenbergen, laatste adres: Koeveringse- dij'k 23. Heijligers, Johanna Maria. geb. 8.10,23 Halsteren, laatste adres: Koeverlngse- dijk 23. afkom- Brabant en Zeeland, ten dele ook uit Z.-Holland Z.-Holland 24096 grotendeels uit Z.- Holland. ten dele uit Zeeland. Utrecht 5729 afkomstig uit Zee land, ten dele uit Z.-Holland. Totaal 65798 (Van onze correspondent). De studenten aan de Rijksuniversi teit te Groningen hebben zich wel de gelijk op de eerste dag reeds voor hulpverlening aan het noodgebied ge meld en zij zijn niet, zoals hier en daar Ln Westelijk Nederland beweerd wordt, in gebreke gebleven, deelde de rector magnificus dezer universiteit, prof. dr. J. H. Beekhuis, ons Maandagmiddag mede. Reeds om twee uur Zondagmiddag heeft de rector magnificus namens de Groninger studenten, bij de commissaris der Koningin in Groningen, hulp aan geboden. Deze moest echter medede len, dat men in het Westen van het land op dat ogenblik onmiddellijke overkomst der studenten niet gewenst achtte. In de loop van de week hebben de commissaris der Koningin, de rector magnificus en de rector van het Gro ninger Studentencorps nog herhaalde lijk geprobeerd om ook de Groninger- studenten ingeschakeld te krijgen bij het hulpwerk in de getroffen gebieden. Intussen hebben de studenten zich te Groningen ijverig geweerd bij plaat selijke acties. Momenteel zijn er plannen bij de studenten om zich in de zomer enige tijd beschikbaar te stellen voor hulp werkzaamheden, indien die dan nog nodig mochten blijken te zijn. Kapitein van de Limburgse jagers verongelukt Zaterdag jl. is t.en gevolge van een verkeersongeval op de verkeersweg Roosendaal-Etten kapitein H. W. Borst, legernummer 120120010, om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit Ven-lo en hij behoorde tot het regiment Lim burgse jagers. GIFT VAN EEN TON Dank zij een gift van 100.000 gulden, door een ontroerd luisteraar Zondag na de radiorede van H. M. de Koningin toegezegd aan de voorzitter van de Ned. Radio-Unie, leverde de actie „Beurzen open, dijken dicht" van de gezamen lijke omroepverenigingen op de eerste dag reeds een som van f 178.222,15 voor het Nationaal Rampenfonds op. De actie is Maandagavond begonnen met een programma, dat een belangrijk aantal suggesties bevatte. Dagelijks, zo werd medegedeeld, zal door de radio des avonds in een „beursthermometer" de stand van het fonds van deze radio actie worden bekendgemaakt. Girostor tingen mogen zonder frankering wor den gedaan. (Gironummer 17, Ned. Ra dio Unie, Hilversum). De actie zal voorlopig tot 1 April duren. Het perso neel van de radio gaf f 16.200 en 2 pCt. van het jaarsalaris. Er vloeiden voorts vele spontane giften binnen, van 50 cent tot f 10.000. Foto-journalisten stennen Rampenfonds De Nederlandse Ver. van Fotojour nalisten heeft het initiatief genomen tot het organiseren van een tentoon stelling van foto's betrekking hebben de op de ramp. De batige saldi van de entreegelden zullen worden overge maakt aan het Rampenfonds. Directies van expositiezalen, die be reid zijn gratis expositieruimte voor het goede doel beschikbaar te stellen, kunnen zich richten tot de secretaris der Nederl Ver. van Fptojournallsten, de heer E. A 't Hoff, Provenierssin gel 30 te Rotterdam en tot de voorzit ter, de heer Th. v. d. Reyken, Ko renmarkt 72, Delft. Zijn verloren gewaande familie zat in dezelfde trein (Van onze correspondent) De Groninger politie-agent A. D. Bil heeft enige dagen ln grote span ning gezeten Dinsdagmorgen nam hij verlof om naar Schouwen-Duiveland te vertrekken, waar zijn schoonouders wonen. Een week lang zocht, hij ver geefs naar familieleden in het noodge bied. Vrijdags in de trein kwam het sprek op de ramp en vertelde de heer B. van zijn vruchteloos zoeken naar zijn schoonouders uit Dreischor. Een der reizigers vertelde toen dat enige coupé's verderop In de trein mensen uit Dreischor zaten, misschien dat die hem iets konden vertellen. De agent ging onmiddellijk naar de andere coupé en vond daar tot zijn onuitsprekelijk geluk zijn schoon ouders. Dr. W. Rip als hoogleraar voorgedragen (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen heeft het bestuur an de stichting „Bijzondere Leerstoe len voor Chr. Maatschappijleer te Wa geningen", dr. W. Rip van Voorburg, lid van de Eerste. Kamer der Staten- Generaal en oud-secretaris van de CBTB bij de Kroon voorgedragen als bijzonder hoogleraar aan de Landbouw hogeschool voor bet geven van onder wijs in de Christelijke economische en sociale politiek in de landbouw. Het is al weer enige jaren geleden, dat in het hoofdbestuur van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond de vraag rees of niet door middel van een bijzondere leer stoel getracht moest worden aan de Landbouwho geschool te Wa geningen de Prot. Chr. visie op tal van agrarische problemen duide lijker tot haar recht te doen ko men. De noodzaak daarvan was ge bleken door de moeilijkheden die men ondervond bij het zoeken naar geschikte dr. W. Rip leerkrachten voor he>t Chr. landbouw onderwijs. Niet alleen in de CBTB, maar ook bij de Ned. Chr. Landarbei- dersbond bleek men veel te voelen voor het vestigen van een bijzondere leerstoel aan de Landbouwhogeschool. Gezamenlijk hebben beide organisa ties zich indertijd gewend tot de Stichting „Bijzondere Leerstoelen voor Calv. Wijsbegeerte" maar het bleek dat de doelstellingen te ver uiteenliepen om een samengaan mogelijk te maken. Beide organisaties hebben daarna be sloten zelf een slichting in het leven te roepen om het gestelde doel te ver wezenlijken. In he.t bestuur namen zit ting de heren A. W. Bieuwenga en W. P. Cnossen namens de CBTB en P. Stokman en H. Oudekerk namens de NCLB, aan wie werd toegevoegd een onpartijdig voorzitter (wijlen mr. J. Terpstra) en als secretaris ir. G. Wan- sink. Het bestuur van de Stichting heeft nu in zijn vergadering van 4 Februari jl. dr. Rip aangewezen de leerstoel te bezetten en behoudens bekrachtiging van de Kroon waarmee twee maan den zijn gemoeid mag worden aan genomen, dat deze benoeming op i April a.s. van kracht wordt. De nieu we hoogleraar zal dan waarschijnlijk eind April a.s. zijn inaugurele rede kunnen houden. De heer Ri.p werd geboren 13 No vember 1903. Hij bezocht het Chr. Ly ceum te Haarlem en studeerde aan de V.U. te Amsterdam. In 1934 deed hij zijn doctoraal examen in de Rechten. Vele jaren was de heer Rip algemeen secretaris van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Als zodanig is hij een paar jaar geleden afgetreden om zijn studie te kunnen voltooien. Men zal zich herinneren dat de heer Rip in De cember jl. aan de Vrije Universiteit promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid. Sinds 23»Juli 1946 maakt dr. Rip deel uit-van $2 Eerste Kamer. TF.K1KO TAKS EN DE NIEUWE UITVINDING Zó voortreffelijk werkten die lachtabletten van pro fessor Starreveld, dat wanneer de agent en de brigadier elkaar maar aankeken, zij het uitproestten van het lachen. Het was dan ook een lawaai van jewelste daar in dat wachtlokaal, Temidden van dit tumult echter, ging plotseling de deur open en trad met een dood ernstig gezicht de inspecteur binnen. „Wat is hier aan de hand?" vroeg hij streng. „Grappen maken doe je maar thuis, brigadier. Wat bezielt je? Ik herken je bijna niet!! Ik heb anders nooit over je te klagen! Kerel schei uit met dat stomme gebulk!" Daar schrokken de beide lachebekken toch wel even van en een ogenblik was het muisstil. „Ik moet je direct even onder vier ogen spreken, brig!" zei de inspecteur afgemeten en draaide zich om, om naar zijn- kamer terug te gaan. De agen-t keek de brigadier eens aan en de brigadier de agent. Een bulderend gelach was het gevolg. En de inspecteur versteende van erger nis en woede op de drempel van het vertrek. KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met De gemeente Spijkenisse op Voornc- Putten, welke zelf zwaar getroffen werd door de watersnood, heeft gis teren voor het Nationaal Rampenfonds een bedrag bijeengebracht van totaal f 9308.hetgeen neerkomt op 1 14.— per gezin. Blinde student deed doet. ex. rechten Dé 35-jarige heer H. B. Frieman te Enschede, die sedert zijn zevende jaar blind is. slaagde aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam voor het docto raal examen rechten. Dank zij het brailleschrift kon hij de lessen op de lagere school blijven volgen. Nadien behaalde hij de diploma's handelscor respondentie Engels en Duits en ver volgens in 1941 de middelbare akte Duits en in 1947 de akte Engels M.O. Sinds 1948 reist hij tweemaal per week naar Amsterdam om de colleges aan de V.U. te volgen. De boeken, die hij moest bestuderen las zijn vrouw voor, waarbij de tekst werd opgenomen op een wire-recorder. De heer Frieman behoefde slechts dit ap paraat in te schakelen om de studie- stof të kunnen volgen. De heer Frie man geeft overdag les in handelscor respondentie. Ds. A. Dekker overleden In huize „Rustoord" te Voorburg is Zaterdag jl. op 84-jarige leeftijd over leden ds. A. Dekker, emeritus-predi kant van de Ned. Hervormde Kei-k. Ds. Dekker werd in 1897 predikant te Nieuwpoort en diende daarna ach tereenvolgens de Ned. Hervormde ge meenten te Bergambacht, Gameren, Giessendam, Hoevelaken, Opheu9den, Bleiswijk, Nieuwe Tonge, Ernst en Ot- terloo. Op 1 April 1939 werd hem eer vol emeritaat verleend. De teraardebestelling zal Donderdag a.s. plaats vinden, des middags om on geveer kwart voor drie op de algemene Rodelaan te Voorburg. Diesvierinn; Leidse Universiteit Gistermiddag is in het groot-audito rium van de Leidse Universiteit de stichting van deze academie herdacht. De na de oorlog gebruikelijk geworden alumni-dagen ter opluistering van de viering van deze stichtingsdag, zijn dit jaar als gevolg van de nationale ramp vervallen. De herdenking bleef be perkt tot de gebruikelijke oratie van de rector-magnificus. prof. dr. J. J. L. Duyvendak. Prof. Duyvendak wijdde alvorens tot het wetenschappelijke onderwerp van zijn rede te komen, enkele woorden aan de ramp, die ons vaderland getroffen heeft op het moment, dat het dacht de gevolgen van de oorlogsramp .zover te boven te zijn gekomen, dat bet op eigen krachten aan verder herstel kon wer ken. De aanwezigen namen enkele ogen blikken stilte in acht. ter nagedachtenis van de honderden slachtoffers. Het wetenschappelijk gedeelte van de dies-rede was gewijd aan de historie van de grote Chinese muur, in de loop der eeuwen tot stand gekomen ter be scherming van het intensief-agrarische China tegen de barbaarse nomaden stammen van het Noorden. (Van een onzer verslaggevers) In de warreling der gebeurtenissen dreigde Texel, dat op zijn kwetsbare Zuidoostkust door de stormvloed bezocht is, een vergeten eiland te worden. Hoewel de zee er slechts één polder opeiste de Eendrachtspolder nabij De Cocksdorp is op het schapeneiland de noodtoestand niet geweken. (Uit andere bladen) Getrouwd: W. Ramp en R J Duncan Port Dover (Canada) Bevallen: Mevr Vellenga—van Baggum Rotterdam z.; mevr Zuijderhoudt—Vink Amsterdam, z.. mevr Van der Wilk—Faye Ween. Surabaja d., mevr Du Celliee Mul lervan Geuns, Los Alios iCalilormë, USA) z mevr Van Breemen— Vaumon:.. Haarlem z.; mevr AnemaBalke. Rotterdam, z.; mevr. BroekemaRamaer. Den Haag z.: mevr. MatternSchilling, Bandung, z. Overleden: W. A. Zlessen, 54 J.. Amster dam; J Schooten, 67 j.. Bussum: B G BUI Kragt. 82 j„ Rotterdam; M. C. van Houten 73 j.. Den Haag: C de Regt. Den Haag: S I Spillenaar Bilgen. Arnhem: F F E van Delden. 60 Deventer: M E L Baron van Tuyll van Serooskerken Den Haag, F L de Jong. 69 Rotterdam. A J W H Kolft Amersfoort; G. DiederixMescher Slutt- fartFauerbach (Duitslandi: M Spyer, 59 Den Haag; C. C. Kuttschrütter. 24 j. Bussum: A. DekkersKerst. 66 Rotter dam; J. J. van der Kamp. 62 Katwijk aan den Rijn; A. CoRjn, 82 J.. Lelden; K Les Wijk en Aalburg: G. LesMunters Wijk en Aalburg; S en A Les. Wijk en Aalburg; W Ketting Katwijk aan Zee; J Wijnbeek 64 Leiden: A G H Ganze boom 74 Epe. E E Pelamonia Den Haaa A M Marinkelle 72 i Win'erswljk C l de Laat. Oude Tonge. J en H en L de Laat Oude Tonge; J B Smitvon Santen. 72 J Amsterdam; A. A. H. Boon Hartslnck. Eaarn; J. P. van der Schaaf—Solkamans, m j„ Amsterdam. TWEE GEVARENZONES BENEVENS EVACUATIE-PLAN Dijkwachten waken over het polder- la.nd en indien felle sneeuwstormen dit niet verhinderen werkt men onver droten aan de dijken. Niet alleen een keurtroep van de Provipciale Waterstaat is sedert Zon dag 1 Februari op het grootste wad deneiland gestationneerd, tweehon derd mariniers en een legertje DUW- arbeiders versterken zwakke plekken, die op tal van plaatsen in de kustlijn OudeschildDe Cocksdorp zijn ont staan. Hoe gulzig de waterwolf in de zanddijk van de ondergelopen polder heeft toegebeten, blijkt uit het aantal „happen" dat deze zeewering vertoont: 116 over een afstand van slechts 2 km. Hoe ernstig Texel de situatie op neemt, illustreert een grootscheeps evacuatieplan, dat na de stormdagen, toen verwoed is gevochten voor het behoud van dertig polders, is gemaakt. Dat de ramp op dit eiland zes slacht offers heeft gevergd, beschouwen allen, die op de kritieke punten hebben ge werkt, als zeer laag. Het liefelijke eiland der vacantie- gangers is door het oog van de naald gegaan. Dank zij honderden vrijwilli gers. ciie door de sirene van de brand weerauto opgeroepen werden, heeft men de dijk bij de Qostsluis, Krasse .Keet,, Schans, Dijkmanshuizen en de Kaap kunnen houden. Het gevaar is niet denkbeeldig ge weest, dat Oudeschild zou onderlopen. Veel lof verdient ook de Nationale Reserve voor haar aandeel in de dijk- arbeid. Les geleerd Texel wil thans op veel zijn voor bereid. Het eiland is thans verdeeld Ln twee gevarenzones. De eerste zone, het laagste land, reikt van Oudeschild tot aan de dezer dagen versterkte tussendijk van de 226 ha grote Een drachtspolder. Deze zone is het breedst in de richting van De Waal. Ten Noordwesten van Oosterend begint zone II. Indien voor de nu geschonden parel van de Waddenzee onverhoopt opnieuw hoge nood ontslaat, is het mogelijk terstond 1500 Texelaars uit beide zonegebieden te evacueren als mede het vee. Opgemerkt dient te worden dat de schapen zich heel vlot laten evacueren, zulks in tegenstelling tot bv. varkens en biggen. Den Burg en De Koog hebben vooral in de winter mogelijkheden voldoende om bedreigde mede-eilandbewoners huisvesten. Deze voorzorgsmaatregelen be houd op het eigen erf zijn vandaag ter kennis van de bevolking gebracht, Op Texel trekt men lering uit de ramp, welke bijna ook het leven had gekost aan opzichter Van der Pijl van het waterschap. Het feit dat hij in het stormtij, vallende in een sluispunt, aan een uitsteeksel bleef hangen, heeft hem vermoedelijk gered. kreeg ik tal van aanbiedingen voor hulp. I'k noem er enkele, de lijst is niet volledig," aldus burgemeester C. de Koning. „Zaandam zond 100.000 zakken, Sneek stuurde een groep oorlogsvete ranen, die uitmuntend heeft gewerkt. In Leeuwarden stonden 150 leerlingen de MTS klaar, in Harlingen wachtten timmerlieden op het eerste sein om over te steken. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam vroeg mij tele fonisch wat hij doen kon." En werd Texel niet vergeten, het vergat het grote rampgebied ook niet. Terwijl zijn dijken nog alle zorg be hoefden, zamelde het eiland reeds in voor erger getroffen streken. Het eiland van flora en fauna bracht een slordige 40.000 op de tafel van het Rampenfonds. Dan was daar de practische zin van een ULO-klas op Den Burg, die geest driftig de geëvacueerde huisraad van een der boerderijen uit de verdronken polder heeft schoongemaakt. „Ik heb niets dan lof voor de hou ding van de bevolking," aldus de eer ste burger, die voorts van oordeel is, dat zijn gemeente geen hulp behoeft (dekens, kleding, enz.) van het vaste land. Als Texels dijken aan het einde van deze week het allernoodzakelijkste herstel hebben ondergaan, is Water staat tevreden. De situatie welke het eiland achter de rug heeft, vestigt opnieuw de aan dacht op de wenselijkheid van een be slissing omtrent het al dan niet dichten van de zeegaten in de gordel dezer blonde eilanden. Gehavende dubien Ook in de trotse duinenrij hebben storm en vloed toegeslagen. Ziehier de hoofdstukken uit het rampjournaal van Texels duinen. De Koog: beide bunkers, door de Duitsers in het buitenste duin ge bouwd, liggen in zee Westerslag: Hier bereiken de golven de fietsenloods op de kleine neder zetting. Eierlandse vuurtoren: De duinrand, welke hier toch reeds sterk afbrokkelt, kreeg een gaping van 15 a 25 meter. Zes vers gedolven graven van man nen, die te hulp waren gesneld, herin neren in de eerste plaats aan de ramp spoed. Thans staat het zeewater vergeleken met elders laag in de Eendrachtspolder, waar het twee kloeke hofsteden en enkele woningen van arbeiders omspoelt. En nog steeds houdt Texel de wacht! YERSEKE GEDROEG ZICII MOEDIG Burgerij redde duizenden De gemeente-secretaris van Ierseke, de heer J. H. Sinke Jr., deelt ons mede, dat in Ierseke geen slachtoffers te be treuren zijn. Alleen een man en een vrouw, die bij familie op het eiland Schouwen op bezoek waren, zijn daar verongelukt. Iemand uit Schouwen, die te Ierseke op een stuk dak was ko men. aandrijven, is kort na z'n redding overleden. Ook zijn enkele lijken, af komstig uit Kruiningen, te Ierseke be graven. Gevaar voor Ierseke is er op dit ogenblik niet. De plaats herbergt ruim duizend evacué's, die uitermate goed verzorgd worden. Alles wordt in het werk gesteld om het leed van deze mensen te verzachten. Behalve stormschade aan oesterbe- drijven is Ierseke er goed afgekomen. Met gevaar voor eigen leven hebben burgers van Ierseke duizenden mensenlevens gered. Nadat de gemeentesecretaris hulde heeft gebracht aan de redders, besluit hij zijn mededeling aan ons: „Bidt God dat. u en niemand zo iets behoeft te ondervinden." Te Alphen aan den Rijn zal een weekmarkt in het leven worden geroe pen voor levensmiddelen, huishoude lijke goederen en andere gebruiks- en verbruiksartikelen textiel en leder waren en -bloemen, planten en zaden Deze weekmarkt die voorlopig voor een proeftijd-van een jaar wordt inge- steld, zal het eerst worden gehouden in „Texel is niet vergeten; telefonisch de eerste week van April. ZuivelarLeider onder auto geslipt en gedood (Van onze correspondent) Te Briltil onder Zuid'ho'rn is de 46- jarige zuivelarbeider T. van Dijk, toen hij zich per fiets naar de melkfabriek wilde begeven, door de gladheid van de weg geslipt en door een juist pas serende melkauto uit Ulrum overre den en gedood. GROENTE EN FRUIT. HOOGEZANIDSAPPBMEER, 9 Febr. Prei A 4346, B 2633. Spruit-kool 44. Witlof 5659 p. 100 kg; Ra-baber 1215 p. 100 bos. LOPPERSUiM. 9 Febr. Appelen: Bram y's Seedling f 38, Notarisappel f 6.50 19, Glorie v. Holland f 317, Groninger Kroon f 6IC, GoudreineMe f 322, Zoete Wintenkroon f 424. Peren: Mannekepeer f 410, Gieser Wildeman f 812; Boeren kool f 22, Sprtii'lllcool A D f 21—55, idem afw f 21—33, Rodekool f 7—10 Gele f 7.50—3.50, Prei f 27-4-2, Uien f 10—35; Sjalotten f 3-8. Koolrapen f 46 50, Aard appelen: Bevelanders 10.50 per 100 kg. Stakingen in Gronau en Nordhorn (Van onze correspondent). Evenals in Nordhorn is thans ook in de textielindustrie in Gronau een staking uitgebroken, waarbij ca. 5000 arbeiders betrokken zijn. Daar ook het werk bij de spinnerij Eilermark is neergelegd, zijn 200 Ne derlandse 'arbeiders uit Glanerbrug zonder werk. Zij ontvangen Van de Gewerkschaft Textielbekleidung even wel een zelfde uitkering als de sta kende Duitse arbeiders. De staking is uitgebroken, omdat de Duitse arbeiders een loonsverhoging van 12 pf. per uur eisen. IN GIJZELING GEZET Te Leeuwarden is gearresteerd de heer B, V, V., een functionaris van de Coöper a ti eve Me likipro ductenf aib riek „De Ommelanden" te Groningen. De heer V. werkte tot voor kort bij de condensfaforiek „Friesland" te Leeu warden. Hij heeft, daar ontslag genomen en een functie geaccepteerd bij „De Omme landen". De condensfabriek „Fries land" was het, hiei niet mee eens en deed een beroep op het concurrentie beding, dat door V. mede ondertekend was. In een kort geding werd beslist, dat het de heer V. verboden was op straffe van lijfsdwang bij een andere zuivelfabriek in dienst te treden of contacten met andere zuivelfabrieken te onderhouden. Ook de Antillen helpen De opbrengst van de actie voor het Rampenfonds op de Ned. Antillen heeft de twee miJlioen overschreden Maandagmidcag had Curacao 904 00(1 Curacaose guldens opgebracht. Aruba meer dan 100.000 en Bonaire 15.000 In Ned. Crt. is dit meer dan 2 millioen gulden. met f2200. KUSTVAART. ABEL TASM)AN 9/2 te A'da-m; ADM. NELSON 9/2 te Riuricorn; ANNA B. 10/2 te Sas v. Gent; ANNA SYLVIA 9/2 v, LT,minden n. Workington; ANTILOPE 9/2 te IJmiuden; ARCTIC 10/2 te Cork verw.; A'ROTORUS 9/2 te Swansea; ARNHEM 3 0/2 le R'dam: AIRY SC HEFFER 9/2 v. Lissabon n. R'dam; BERKELSTROOM 10/2 te Am sterdam; BESTEVAER p. 10/2 Start Pt n. Swan-sea: BIERUM 9/2 te Kopenhagen BFLL-S. 10/2 v. A'darn n. Antwerpen; BIR MINGHAM 10/2 te Harlingen; BORNEO 10/2 te Hull; OLOTTHUDA M. 9/2 te Goole, COETA p, 10/2 Vflsslmgen n. Dublin; COM- B'PNATIE 10/2 te Marseille; CONDOR 9/2 te Gr. Yarmouth; CONTINENTAL 9/2 te Antwerpen, CRESCENDO p. 10/2 Kiel n. Alloa; DIANA V 10/2 te Antwerpen; EEM- STROOM 9/2 te A'dam; ELI,SA 30/2 te Bordeaux; ERICALIN p. 10/2 Kiel n. Gdy nia: ERNA p. 10/2 W'ight n. Waterford; EUROPA 9/2 te Antwerpen; EXPORT 10/2 te Londen; FIVEL 9/2 in Abenraafjord n, Hamburg; FR.ANIKA 10/2 te Cardiff; FRE- MA 9/2 te Wismar; FRIST A 10/2 te Fedala;' GLASHAVEN 1.0/2 te Gothenburg; HAR- TEL 10/2 te Antwerpen; HASKBRLAND 9/2 v. R'dairn n. Grangemouth; HEBE NO BEL 10/2 te Huil; WELEN 10/2 te R'dam: HOOP OP ZEGEN 9/2 te Vlissingen; IDA PIETER p. 9/2 de Humiber n. Nantes; INSP. MELLEMA p. 10/2 K. St. Vincent n. Tunis; JABA 10/2 te Londen; JACOBA CATHE- R.IWA 9/2 te Pt Lyautey; JOHANNES 10/2 te Antwerpen; JONGKIND U/2 te Casa blanca verw.; JOOST 9/2 v. Bordeaux n. Boston; KAAP FALGA p. 9/2 Holtenau: ICITTY 9/2 v, Maimo n. Stettin; LACRA 10/2 te Gdynia; LEUVEHAVEN p 10/2 Kiel n. R'dam- LINGESTiROOM 9/2 te Manchester; BOOïERSGR.ACHT p. 10/2 Tre- vose Hd n. Brest: LUC BOLS II 9/2 te Leer; MARCELLA 10/2 te Graneemoulh: MARIE 10/2 te Waterford: MARIA-S 9/2 v Sauda n IJmuiden; MARKEN 9/2 te A'dam; MARVA 10/2 te R'dam; MATTHEW 10/2 te Aberdeen; MEES CREMER 9/2 te Wismar: MBRWEHAVEN p. 10/2 Ouessant n Londen; M'ETROPOLE 1.0/2 te Hamburg- MIRZAM-N 10/2 te Rouaan, MISSOURI p, 10/2 Brunsb. n. Kopenhagen, MONICA 10/2 te 'SeTzaele; MYPUOK 0/2 te Cher bourg; NAS'SAUHAVEN p. 10/2 Vlissingen n. Gothenburg; NEPTUNUS 9/2 te Leith; NOOH/D 10/2 te Imimingbam; PONTO 9/2 v, Bordeaux n. Lowestoft: REGINA 10/2 te Antwerpen: RUBICON 10/2 te Londen; SANDETTIiE p 9/2 Kiel n, R'dam; SANTA LUCIA 0/2 te Grangemouth; SANTA MAR- GHERITA p. 9/2 K Areona n. Liverpool: SERVUS 9/2 te Caen; SHAMIROCK 9/2 te Goole; STLViRETTA 10/2 te Kopenhagen; SIPOIROTA p 0/2 V-irnga n, Londen; SPURT p. 10/2 Oporto n. Genua; START 9/2 te Brussel; TOM v. d. HIE IDE 9/2 v. Bordeaux n. Fedala; FR/1ANCA 9/2 te Rouaan; TU- KO 10/2 te Kopenhagen; TWEE GEBROE DERS p. 10/2 Lissabon n. Nantes; URA NUS 10/2 te Avcnmoutb; VIOLETTE ERI CA 9/2 té Castellon: WALENBTTRGH p 9 2 Ouessant WBGRO 9/2- v. A'dam n Malmo: WILLY 10/2 te Bordeaux WOTA 9/2 v. Swansea n. A'dam; I.TSTROOM 10/2 te A'dam; ZEEHOND p. 10/2 Kiel n. Ko penhagen: ZEEMEEUW 9/2 te Lysekil: ZiWIAtRTOEWiATER 9/2 v. Goole. NED. HERV. KERK Beroepbaarstelliug: P. D. de Bruin, Groene Zoom 33, Rotterdam-Zuid, A. W. Kranenburg, Dordtsestraatweg 922, Rotterdam-Zuid, I. J. Wisse, B376, Kamperland. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning: M. C. Baai'd,. J. Vermeerstr. 4a, Schiedam, P. D. de Bruin, Groe Zoom 33, Rotterdam-Zuid, A. W. Kranen burg, Dordtsestr.weg 922, Rotterdam-Z., J. L. Maris, Bejjerlandselaan 139a, Rot terdam-Z., S. Meijers, Willemsplant- soen 12, Utrecht, mr. A. A. A. A. Voerman, Geerte Bolwerk 25, Utrecht, I. J. Wisse, B376, Kamperland, A. W. Lenderink, Eeekstr. 44, Almelo, B. J. J. Naessens, Van Nispenstr. 13, Doe- tinchem. Benoemd: Te Uithoorn (tot vicaris), H. C. Boer, vicaris te Eindhoven. Bedankt: Voor Oldebroek (2e pred.- pl.) H. A. van Slooten "te Wierden. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Heerde, M. J. Mulder te Sprang. GEREF. KERKEN (Onderhoudende Art. 31 K.O.) Beroepen: Te Middelstum, cand. H. W. Noordman te Kampen. Bedankt: Voor Eindhoven, J. Rijne- veld te Bunschoten-Spakenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te Scheveningen, W. de Wit te Moerkapelle. Bedankt: Voor 's-Gravenhage, J. W. Kersten te Genemuiden.. OUD-GEREF. GEMEENTEN Aangenomen: Naar Utrecht (Am bachtsstraat), de heer W. Kamp te Rotterdam. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen: De benoeming als tweede reizend predikant in algemene dienst voor de Binnenlandse Zending, J. J. van Petegem te Apeldoorn. De Jeugdvereniging van de Belgischë Christelijke Zendingskerk te Wijnegem, bestaande uit vijftien leden, heeft In eigen kring een collecte gehouden ten bate van de slachtoffers van de ramp Deze collecté bracht 2000 francs op. Dit bedrag werd naar de Gereformeerde predikant te Goes gezonden. AMBTSAANVAARDING PROF. H. J. DOEDENS. Prof H. J Doedens heeft bij de aan vaarding van zijn ambt van hoogleraar ln het belastingrecht aan de Rijksuniversiteit te Groningen een rede uitgesproken geti teld „Goed koopmansgebruik en fiscale winstbepaling" ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT Geslaagd voor: cand.ex. rechten: P. W. Pestman te Bilthoven, F. H.' de Man te Ede en H C. Nieuwkerk te Hil versum: cand.ex. wis- en natuurkunde G: W J Hornix te Utrecht en G. J. M. Tonlno te Breda: cand.ex wis- en natuurkunde L: H. F. L. Liefferink te Heelsum en H. da Jonge te Arnhem; doet. ex. pharmacie: J. Struyvé te Utrecht; doet. ex scheikunde: J. J. C. Goos te Bilthoven, J. A v. d. Bergh- en J. W. Renken, beiden te Utrecht. INAUGURELE REDE PROF. HOEKENDIJK Dr. J. C. Hoekendijk, benoemd tot ker kelijk hoogleraar, vanwege de Ned. Her vormde Kerk. om aan de Rijksuniversiteit te Utrecht onderwijs te geven in het wezen en geschiedenis van het apostolaat, de Bijbelse godgeleerdheid en 'de practische theologie, hoopt Maandag 16 Februari in het groot auditorium zijn ambt te aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele rede LEIDSE UNIVERSITEIT HERVAT COLLEGES De rector magnificus .van de Rijksuniver siteit te Lelden deelt mede. dat de colleges en practiva. die vorige week gestaakt wer den in verband met hulpverlening van Leidse studenten bij de overstromingsramp. Donderdag a.s alle worden hervat. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Tot directeur: Zetten (Chr. H. B. S 3- jarige ou-rsus), J. C. van Dorssen te Utrecht. Tot lerares: Eind-hoven (Middelb. Meis jesschool op alg Chr grondslag) mej B, Berger te Helmond. Tot hoofd: Heerenveen (vac.-H Senne- ma), J H. Houikes le Katlljk. Tot, onderwijzer: Kampen (hoofd C. G. Oldenburg). M W. H de Weerd te Hippo- lytushoef, Siddeburen (hoofd: K. E. Helder), T. T Dobbenga te Groningen en H. Tigchelaar te Amstelveen. CHRISTELIJK JONGEMANNEN VERBOND Als d-islrictssecretaris bij -het Christeiyk Jong.e. Mannen .Verbond zijn hpnoemd de heren A, Rolloos 'en J. J. Sinnëmai Zij zül- len speciale aandacht geven aan de ontwik keling van het C.J.M.V.-werk in Overijsel, Drente en Friesland. Dr. L. Bonman overleden (Van onze correspondent) Op 87-jarige leeftijd is te Gronin gen overleden dr. L. Bouman, rustend geneesheer aldaar. Dr. Bouman, die te I-Ioogezand werd geboren, heeft onge veer 55 jaar praktijk uitgeoefend te Groningen. Na enkele jaren de allopa thie te hebben beoefend, kwam hij tot de conclusie, dat hierin voor hem niet de weg als geneesheer was gelegen. Na grondige voorbereiding, o.a. door een studieverblijf in Engeland, vestigde hij zieh als homoeöpaath. Als zodanig ge noot hij later bekendheid in heel Ne derland. Zijn patiënten telde hij zelff in Limburg en Brabant Onze abonné's, die. moesten evacueren, willen wij graag ons blad sturen. Als aan on ze administratie worden op gegeven de naam, het oude adres en het adres, waar men hii verblijf houd.t, zullen wij voor prompte toezending. zorgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2