Het witte doek wordt groter Rekensommen beheersen lange baan hardrijden Cijferreeksen doden durf en initiatief Frans Mahn: aanwinst voor de „klassiekers Geen revoluties in de ranglijst verwacht REVOLUTIE IN HOLLYWOOD ARTISTIEKE BUIT OP DE MEUBELBEURS U.S.O. voor de Kunstkring REEDS 300.000 Evacués op 't Loo De Boekenweek Sport zonder specialisten Basketball-uitslagen -HELP- GIRO 9575 4 DE TELEGRAAF WOENSDAC II FEBRUARI 1953 (Van onze filmredacteur) AMSTERDAM. 10 Febr. liet begint ernst te worden met de 3-dimensionale film, in Amerika kortweg „3-D" genoemd. Met één klap de wereld veroveren zal 7^ niet, daarvoor brengt zij te veel kosten met zich. maar veel klappen zal zij toch ook niet nodig hebben, want door een snelle invoering van de ..3-D" kunnen de grote Amerikaanse filmmaatschappijen de TV een slag voor zijn, hetgeen ze niet zullen nalaten. Voorshands is de situatie ta melijk verward door een over vloed van systemen, die elkaar waarschijnlijk niet heel veel zul len ontlopen. In het begin sprak men alleen maar van ..Cinera ma". waaraan uitvinder Fred Waller 15 jaar had gewerkt; Men kam TV een slag voor zijn thans schijnt elke maatschappij er een eigen systeem met een eigen naam op na te willen hou den. Paramount werkt met „Paravi- sion" aan de film „Sangaree" Zodra men hiermee gereed i wil men zich aan een musical wagen. De oprichting van Para mount, Adolph Zukor. heeft vo rige maand bij zijn 80e verjaar dag verklaard: „We staan op de drempel van een nieuw tijdvak van techni sche ontwikkelingen, waarbij de revolutie, die de invoering van het geluid in 1926 met zich heeft gebracht, in het niet verzinkt". Warner Brothers gebruikt het „Natural Vision"-systeem voor de film ..House of Wax". De di rectie is van mening, dat er over 2 jaar alleen nog maar 3-D's gemaakt zullen worden. Hetzelfde systeem wordt ge bruikt door Columbia en voor 2 films én in kleuren en één zwart-wit door Twentieth Century-Fox. RKO bezigt een „revolutionnaire camera" van een zekere John A. Norling. Hoe de namen ook mogen luiden, men schijnt in alle gevallen twee camera's nodig te hebben, ter wijl het publiek een speciale bril dient op te zetten. Twentieth Century-Fox werkt intussen ook met een systeem zonder-bril. de „Cinemascope". Sp,vr"s P. Skouras, de president van Fox, heeft verklaard, dat in October a.s. een 2 a 3 duizend bioscopen over de gehele wereld aan dit systeem zullen zijn aan gepast. In April a.s. hoopt men in de voornaamste centra pers en vakkringen met de Cinemascope te laten kennismaken. O.a. zul len scènes worden vertoond uit de technicolor .The Robe", waar in Richard Burton en waarschijn lijk Jean Simmons, zullen optre den. Het schijnt heel gemakkeliik doch zeer kostbaar te zijn Concertgebouworkest voor Rampenfonds HILVERSUM. 11 Febr. Het concert van hedenavond, dat door het Concertgebouworkest o.l.v. Rafael Kubelilk en m.m.v. Willem Andriessen, Erna Spoorenberg, Annie Hermes, Han le Fèvre. Léon Combé en het Amsterdamse Toonikunstkoor ten bate van het Rampenfonds wordt gegeven, zal door de VARA rechtstreeks worden uitgezonden, Ooik de gebruikelijke vergoeding voor het uitzendrecht zal aan het fonds ten goede komen. Leo de Hartogh naar Rotterdam AMSTERDAM, 10 Febr. De toneelspeler Leo de Hartogh, die bij het gezelschap van Johan Kaart optreedt, heeft zich voor h?t volgende seizoen aangesloten bij het Rotterdams Toneelgezel schap. dat onder leiding staat van Ko Arnoldi en Frits van Dijk. Advertentie) Een bonzend hooCd van de. pijn. die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er m tien minuten af te zijn neem één of twee AKKERTJES ...die helpen direct! J In Rusland was het niet gebeurd.... AMSTERDAM. 10 Febr. De directeur van het Russische meteo rologische instituut heeft in een artikel critiek geleverd op de Britse en Nederlandse autoriteiten, omdat zij niets zouden hebben ge daan om de overstromingsramp te verhinderen. Volgens de Rus zou de watersnood gemakkelijk te voorspellen zijn geweest aan de hand van meteorologische voor spellingen. A.P.) om bioscopen voor dit speciale systeem in te richten. De invoe ring er van sluit tevens de ver toning van gewone, „vlakke" films niet uit. De verbouwing van een bioscoop met haar in stallaties schat men op 25.000: in Engeland berekende men een aanpassing aan Cinerama op 20.000 per bioscoop, aanzien lijk hoger dus. Intussen tracht men in Holly wood door uitwisseling der ver schillende vindingen tot de idea le vorm en een standaardisatie te komen, waarop de bioscopen zich dan kunnen baseren. De „Society of Motion Picture and Television Engineers" is daar druk mee bezig en zal o.a. de supervisie hebben over een rap port, waarin alle gangbare sy stemen met elkaar worden verge leken. Dit betreft natuurlijk alleen Amerikaanse systemen. Intussen werkt men nl. ook in andere landen aan de 3-dimensionale film. Kortgeleden kondigden wij de productie van Hongaarse 3- dimensionale films aan, thans, kunnen wij wijzen op een nieu we vinding van de vroegere filmproducer uit Hollywood, Bo ris Morros. Hij beweert een uitvinding te hebben gedaan, die de „eerste werkelijk 3-dimensionale films mogelijk maakt". Morros, die in Wenen patent heeft gekregen, werkt met een nieuw soort pro jectiescherm. die men zelfs op klaarlichte dag in de open lucht kan gebruiken. Volgens hem heeft het publiek geen speciale bril of andere hulpmiddelen nO' dig, terwijl noch in de studio's, noch in de bioscopen iets behoeft te worden veranderd of aange- TOT 13 Februari wordt in drie Jaarbeursgebouwen het Vredenburg te Utrecht tweede Beurs voor meubelen en woningtextiel gehouden. Na het succes der eerste zijn ditmaal alle parterreruimten en de hallen en bovendien een groot paviljoen op het Vredenburgplein bezet: een vrijwel volledig aanbod voor in terieur en woninginrichting is nu bijeengebracht, De kunstcriticus, die deze beurs ambtshalve be zoekt, geeft uiteraard geen reken schap van de vele technische wonderen: hij beschouwt deze beurs vanuit een aesthetisch ge zichtspunt. Hoewel er in dit huis vele wei-ingerichte en versierde woningen zijn, is het een wirwar als in een enorm .arote meubelwa gen. Als men al deze meubelen stoffen ter beschikking stelde van de door dolle woestaardij der na tuur van huis en hof verjaagde bevolking, zou men al een eind in de goede richting schieten. Voor mij: ik kan na dit bezoek geen meubelen meer zien en ver lang naar een kale monnikcel. Men kan uit het aanbod dei- producenten op deze beurs de vraag van de consument opma ken- En dan moet mij van het hart, dat men van de nieuwe koers, welke de Nederlandse m belindustrie onmiskenbaar zou hebben gekozen (die in brede lagen van de bevolking de be langstelling voor de vraagstukken van het moderne en efficiënte in. terieur zou hebben wakker ge roepen), hier nog niet bijster veel bemerkt. De artistieke buit is nog te gering, het getal spiegels in de vorm van vlinders etc-, de met teiels ingelegde tafeltjes en kap stokken. de gothische of klooster- meubelen, al dan niet old-finish, de monumentale clubs en club stellen. onverzettelijk zonder de hulp van butlers of kruiers en véél te groot voor onze over hel algemeen kleine behuizingen, de met suikerbakkersplastiek beeldhouwde" meubelen, de belins" met slechte copieën samenlappintgen van Oudholland se e.a. schilderijen te groot! Oase De meubelen met nieuwe vorm geving, al dan niet in nieuwe ma terialen ontbreken hier echter niet, zij vormen de oase in deze woestijn, waar men overal kan wonen, maar slechts hier en daar leven. De tendens der nieuwe meubelkunst blijlkt dezelfde als die der moderne beeldende kun sten. Maar algemeen en voortref felijk kenmerk is een streven naar puurheid en klaarheid, een zich bezinnen op de grondelementen. Het décor schijnt als de meubel- kunst-vijand no. 1 te worden be schouwd. En als men de „versie ringen" der meeste meubelen en stoffen hier ziet, komt men tot de conclusie, dat men in onze tijd niet meer en nog niet kan deco reren, Men zou haast zeggen dat de kernspreuk der moderne meu. belkunst is: zo eenvoudig en zt duur mogelijk! Want de goede smaak moet betaald worden- Het is nl. opmerkelijk dat versierde meubelen vaak goedkoper zijn dan onversierde- (Waarmee niet ezegd wil zijn, dat de laatste minder „arbeids-intensief" zou den zijn). Men is ook niet meer zo uit op „gemakkelijke" meube len: als men comfort zoekt, gaat men naar bed. De kleur der mo derne meubels en stoffen straalt meer vreugde uit dan die der oude, die eer donker, om niet te zeggen vuil is. De propaganda van stichtingen en tijdschriften als „Nieuw Wo nen", van exposities als Kunst en Kitsch, de Mens en het huis, etc. begint ten slotte vruchten te dra gen. Onder de „Pas toe-" en „Wie- ner"-meubelen bijv. (ik passeer van de beste) is het goede zeker niet zeldzaam, evenmin als onder de effen en eenvoudiger of stil ler stoffen. Moet men nu de liefhebbers van gruwelkamers „dwingen om in te gaan" in moderne inte- t zó rijk, dat hij geen cent overhoudt, nadat hij zijn be lasting heeft betaald. rieurs? M.i. kan een goede gids alleen hen die reeds op de drem pel daarvan staan, trachtten te brengen waar het mooier is- Voor de amateurs van Kitsch is de overgang naar een huis dat meer kunst behelst, te abrupt. Leren zien is ten slotte alles en aan deze opvoeding van het oog, oa. dooi de naast-elkander-plaatsing van het slechte, middelmatige en goede, ontbreekt het ook hier niet! K. NIEHAUS Haydn: 73 ste Symphonie. Wolf: Drel Gesange des Haifners. Ravel: Don Quk hotte A Dulelnée. ld.: Daphnls et Chlofi (tweede suite) ALS primaire verdienste van het concert dat het Utrechts Stedelijk Orkest gisteravond v de Kunstkring-leden gaf in het Concertgebouw mag de uitvoe ring gelden van de beide hoek- delen van het programma. Paul Hupperts heeft in Haydns drie- enzeventigste symphonie evenmin naar problemen gezocht als Ravels Daphnis et Chloë, maar beide werken juist dat gegeven wat hen toekomt. Haydns sym phonie was hier een speels stuk, een verstrooiingsmuziek van het beste gehalte, een uitnodiging tot een feest: voorbeeldig van uit voering in juist equiübre tussen spanning en dartelheid, tussen af werking en verfijning. An'derzijds Ravels Daphnis e Chloë (tweede suite). Ook hier geen problematiek, maar slechts een zoeken naar klankkleur, naar epateren door Ravels uitgebreid kleurenpalet, door voortoveren als uit een kaleidoscopische ko ker. En evenals Haydn lukte ook deze Ravel, men werd overbluft door diens instrumentatie-raffine- ment, ondanks een te zwakke toon der strijkers en een lichtelijkc ontstemming tussen de blazers. Aan Laurens Bogtman viel de taak toe de pauze, waarin de rui ge griepkelen van het publiek de nodige smering verkregen, te om lijsten. In diepgang die men hier verwacht had in liederen van Wolf (Drei Gesange des Harf- ners) schoot zowel de zanger als het orkest te kort; het leed dat Wolf hier uitroept trachtte Bogt man te suggereren door een sterk vibrato. Slechts op één moment in het laatste gedicht (bij „Der kennt euch nicht, ihr himmlischen Machte!"), stelde hij zich geheel open voor de smart. Na de pauze zong Bogtfnan nog maals: in Don Quichotte a Du!- cinée toonde hij zich een beheerst man met een vrolijke dronk. Een kort maar succesvol con cert. Maar voor velen nog te lang iedere vijf minuten verdween een luisteraar in hoestkramp achter het rode pluche. Tip: Een doosje dropjes hangen aan iedere stoel - wegblijven is uiteraard beter. Het boek „De Ramp AMSTERDAM, 10 Febr. Er zul len reeds minstens 300.000 exem plaren worden vervaardigd van het foto-boek „De Ramp' dat de gevolgen van de gebeurte nissen op 1 Februari h; beeld brengt. Het oorspronkelijke plan, op 2 Febr. geboren uit de samenwer king van uitgevers, boekverko pers, papierleveranciers en grafische industrie sprak van een oplage van 50.000 exempla ren. Woensdag waren er reeds 3,000 bestellingen binnengeko men, Vrijdag 18.000, Zaterdag 100.000, Maandagochtend 200.000 en die avond 250.000. Toen tot een oplage van 100.000 was besloten, moesten reeds 8 grote drukkerijen samenwerken en de Ned. Ver. van Papierfa brikanten stond voor grote pro blemen. Het is duidelijk dat bij de huidige overweldigende vraag materialen en arbeid niet gratis ter beschikking kunnen worden gesteld, zoals aanvan kelijk in de bedoeling lag. Doch ook indien tegen kostprijs wordt geleverd, komen zeer belangrijke bedragen beschik baar voor het Nat. Rampen fonds. APELDOORN, 10 Febr. De eerste evacué's uit het rampge bied een groep van veertien uit Zierikzee zijn vanavond in het paleis Het Loo, dat gedeelte lijk door de Koningin beschikbaar is gesteld, aangekomen. Woens dag volgt een tweede groep, be staande uit bejaarden, die uit hun tehuis in Zierikzee zijn verdre ven. Verwacht wordt, dat voor het einde van de week de gehele be schikbare ruimte ongeveer 100 bedden in gebruik zal zijn ge nomen. Jaarlijks evenement AMSTERDAM. 10 Febr. Ko ningin Juliana en prins Bernhard zull.-n op 27 Februari aanwezig zijn bij de officiële opening van de 18e Boekenweek in de dit jaar onversierde Stadsschouwburg tc Amsterdam. Die avond zullen vier een-a.>ters ten tonele worden ge bracht door een tiental amateurs uit verschillende plaatsen van ons land. Deze stukken, alle geïnspi reerd op hetzelfde motief, zijn be kroond uit 226 inzendingen. Hel traditionele aansluitende Schrjj- versbal is afgelast. De Commissie voor de Collec tieve Propaganda van het Neder landse Boek heeft géén ingezon den novelle waardig gekeurd voor het jaarlijkse Geschenk. Wel is echter een bundel met 10 verha len van „levende, doch onvoldoen de erkende auteurs", door prof. Donkersloot samengesteld en in 130.000 exemplaren vervaardigd, om aan het publiek bij besteding van een zeker bedrag voor boe ken, te worden uitgereikt. Voor de jeugd is er de bundel „De Muze en de seizoenen": 52 gedichten door Clara Eggint ver zameld. En de allerjongsten wor den via een kleurplaat nader tot het boek gebracht. Ten slotte be schikt men nog over de kleurig© Boekengids, in 220.000 exempla ren. Intense activiteit De Commissie heeft trouwens nog meer pijlen op haar boog: een citatenbundel „Wie schreef dit?" die deze zomer verschijnt. Het Boekenschip, de varende exposi tie die in afgelegen plaatsen meert,- schoolvoordrachten, het zg. katernplan, waarbij één vel (ld pag.) van een boek op ruime schaal zal worden verspreid en waarbij het publiek via de aan wijzing van een aantal zetfouten aantrekkelijke geldprijzen kan winnen. Voorts zijn er de lezin gen door auteurs, meestal georga niseerd door boekverkopers in hun bedrijven. Dezer dagen is te Utrecht tij dens zulk een lezing, waarbij in tegenwoordigheid van de Com missaris der Koningin de dichter Nijhoff werd herdacht, proces verbaal opgemaakt in verband met de Winkelsluitingswet. De commissie, overwegend, dat het cm besloten bijeenkomsten gaat waarbij niet wordt ver kocht, stelt zich voor de zaak tot in hoogste instantie te laten be handelen. Voorzitter Chr. Leeflang, spre kende over de situatie op de Ned. Boekenmarkt, noemde de navor deringen der belastingen eer. der oorzaken voor de gedaalde omzet. Voor cie boekverkopers is er voorts het te ver doorgevoerde credietsysteem, dat de financie ring der bedrijven in gevaar brengt. Het goedkope boek wint nog voortdurend aan betekenis. Ten slotte bepleitte de heer Leef lang de 'afschaffing der omzetbe lasting voor boeken gelijk reeds voor geïllustreerde bladen is ge schied. Volleybal voor bet Rampenfonds AMSTERDAM1, 11 Febr. Ten bale van hel Nationaal Rampenfonds or ganiseert de afdeling Amsterdam van de Nevobo Zaterdagmiddag a.s. in de Turnzaal aan de Marnixstraat een stedenontmoeting tussen de vertegen woordigende dames- en herenteams van Uireeht en Amsterdam. Samenstelling Amsterdamse teams dames: A. Weststrate, N. S'tuy van den Herik. H. Polma (AMVJi, M. de Vries. H. Blitz. W. v. d. Wal Boeme rang i, B. Kaaskoper (US) en A. de Jong (AMVJ) Heren: D, Ruiter, O. Got* VHH), J. Korsloot (Vossiusi. B. Groenman (ANVJ), W. van Oosten B Kampstra (SMH), J. Pater (TOS Actief) en J. Visser (Fotor). Coach voor beide teams Ton van Veen. Groot tafeltennislournooi voor Rampenfonds (Van onze tateltennismedewerkeri AMSTERDAM, 10 Febr De Am sterdamse tafeltennisvereniging „Ne- hamy" organiseert in samenwerking met het afd,bestuur van de Ned. Ta feltennis Bond op 8 Maart een ,/root tournooi in de „Apollohal". De d,rsc- tie van de „Apollohal" heelt de zaal gratis beschikbaar gesteld, terwijl an dere instanties eveneens toezeggingen hebben gedaan voor prijzen e.d. De gehele opbrengst, van dit tour nooi zal in hel Nationaal Rampenfonds worden gestort. Inschrijvingen leunnen geso'nieden bij de beer J. D. de Hertogh, Chiur- ehill-tean 177, Amsterdam voor spe lers uit. Amsterdam Den Haag, Utrecht en geheel Noord-Holland. NED. OPERA AMSTERDAM, 10 Febr. Zondag 15 Febr. om 1 uur reeft de Ned. Ope ra in de Stadsschouwburg een oor stelling van .Lohengrin" met in de titelrol de Limburgse zanger Jan Michel Schroeder, die hiermede voor het eerst in Nederland optreedt, Op Dinsdag 17 Febr. 8 u. worden de opera's ..Cavalleria Ruslicana" en .Paljas" ten tonele gebracht. Persoonlijke overwinningen zeggen weinig Door Jan Blankers DE DENEN, die van een grapje houden, hebben jaren geleden hun Noorse broers aan de overzij eens alle trek in hun dagelijkse versnapering de akvavit ontnomen door het nardrijden op de schaats geen sportbeoefening te noemen, maar het te kwalificeren als. boekhouden. Een grapje, dat als een voltreffer aankwam en dat de Noorse schaatswereld naar adem over deze heiligschennis deed snakken. En toch was dit Deense grapje niet zo maar ontstaan, want geen sport beoefening wordt dusdanig door de cijfers beheerst als het hardrijden op de lange baan. Zelfs in die mate, dat de dode cijfers een belang rijke invloed uitoefenen op de prestaties van de rijders. maar als een sterke tegenstander op dit nummer meent, dat het voor zijn eindresultaat niet nodig is alles te geven, rijdt hij niet meer dan de tijd, die de reken meester aan de kant voor hem heeft uitgestippeld. Welke reken kunde ook de mindere goden toe passen en waardoor op vele num mers van een werkelijke strijd geen sprake is. Dit is mogelijk, omdat c schaatssport de enige sportbeoefe ning is, waarin de specialisatie nog weinig aanhangers vindt, daar met uitzondering van de Olympi sche Spelen, die kampioenen op de persoonlijke nummers kennen, op alle overige wedstrijden de winnaar wordt aangewezen door zijn gemiddelde prestaties op vier verschillende afstanden. Een sy- HJALMAR ANDERSEN, die met alle schaatstradities brak en reed voor wat hij waard loas, zonder zich b\j voorbaat te binden aan tevoren opgestelde schema's. steem, dat in alle andere indivi duele takken van sport is losge laten. Maar welk systeem inhoudt dat in de schaatssport en speciaal voor de langere afstanden de top van het prestatiepeil nog lang niet is bereikt. Omdat het tot de on mogelijkheden behoort, dat één hardrijder voor vier afstanden over alle vereiste lichamelijke en geestelijke eigenschappen be schikt om op elk nummer een werkelijke topprestatie te leve ren. Evmeens kan worden gezegd en dit is de oorzaak voor het ont staan van het Deense mopje, dat de wijze, waarop de sterkste hard rijder wordt aangewezen, een rem is voor de ontwikkeling van het prestatiepeil. Boeken gaan open Bij alle schaatswedstrijden wor den namelijk na het verwerken van het eerste nummer, de 500 meter, de boeken geopend en ma ken de leiders aan de kant reken sommen, zoals die in geen andere sportbeoefening voorkomen. Want het gaat nadien niet meer om het behalen van een toppres tatie, maar om de tijd, die de hardrijder moet maken om zijn verlies of winst op het eerste nummer te niet te doen of veilig te stellen. Een gang van zaken, die na het tweede en derde num mer wordt voortgezet. En daar het internationale schaatsenrijders- veld klein is en de krachtverhou dingen aan elke insider bekend, betekenen persoonlijke overwin ningen op een nummer meestal niets. Het spreekt vanzelf, dat de hardrijder op de afstand, die hem het beste ligt of waarop hij meent puntenwinst te kunnen boeken, probeert als eerste te eindigen, Grootste euvel Waarmede wij terecht zijn ge komen bü het naar ons idee groot ste euvel van de schaatssport, dat zij wordt beheerst door schematij den, die vaak op niets berustend worden vastgesteld. Het pleit vooi de ontwikkeling van de schaatssport, dat de lei ders in deze tak van sport reeds lang hebben ingezien, welke gro te waarde moet worden genecht aan het 'rijden van ronden in een gelijkmatig tempo. Maar dit tem po kan nooit van tevoren worden bepaald, doch is een zaak van de rijder, die wanneer hij van start is, zelf moet uitvinden, welk tempo de weersomstandigheden en de toestand van het ijs hem toelaten. Dit nu doet men in de schaatssport' niet. De hardrijder rijdt een tempo, dat van tevoren is vastgesteld of gebaseerd op de tijd van een concurrent en dat zo nodig tijdens de wedstrijd geheel wordt gewijzigd. Hetgeen m het laatste geval be tekent, dat de rekenmeestei aan de kant beter zijn handen in zijn jaszakken kan steken, daar het spel met de vingers dan toen zon der betekenis is geworden. Gissen en raden Maar hoe lnuikend in het alge meen deze methode is en dat zij niet meer is dan een gissen eri raden, bewijst de recente wereld recordverbetering op de 3000 me ter door onze landgenoot Anton Huiskes. Een prima hardrijder, die zich dit jaar van de Europese hardrijders in het Westen na Broekman als de beste stayer op de 5 en 10 km heeft ontpopt. Doch die positief niet de sterkste rijder op de 3 km is. Want hoe kreeg hij het wereldrecord? Omdat hij het geluk had als laatste van onze drie cracks, in de volgorde Van der Voort, Broekman, Huiskes, te Davos te kunnen rijden. En wij behoeven er niet bij te zijn ge weest, hoe deze drie rijders allen beneden het voormalige wereld record van Ake Seyffarth zijn ge bleven. Van der Voort reed op een schema, dat even beneden het re cord van de Zweed was, Broek man daarna op de rondetijden van onze tuinder terwijl Huiskes de geluksvogel was, die de tijd van Broekman met succes kon aanval- Rekenkunde Een dergelijk rijden is reken kunde en heeft met sport weinig te maken, omdat het de belang rijkste factor uitsluit, dat een sportman ongehinderd door in vloed n van buiten probeert het maximale-kunnen uit zijn lichaam te halen. Want hoeveel respect wij heb ben voor de manier, waarop An ton Huiskes zich de laatste jaren tot een prima hardrijder heeft ontwikkeld; het wereldrecord dankte hij aan de loting en aan schematijden, die gebaseerd wa ren op de Drestatie van de vroe gere wereldrecordhouder, maar die geen rekening hielden met de werkelijke capaciteiten van Van der Voort en Broekman op dit nummer. Elke gewijzigde volgor de van rijden zou een andei re sultaat hebben opgeleverd en dat zegt genoeg «ver de betekenis van de schematijden, waaraan de schaatswereld hardnekkig vast houdt. doch die verhinderen, dal de hardrijders zich volkomen uit leven in hun pogingen een top prestatie te maken. Baanbreker De hardrijder van de laatste ja ren, die zich niet aan de reken kunde heeft gestoord, is Hjalmar Andersen geweest. Hij riskeerde aanvangssnelheden, die de reken meesters aan de kant grijze haren bezorgden, maar die hem op Noor se ijsbanen verbluffende wereld records liet rijden. Voor onze Nederlandse hardrij ders is het te hopen, dat het voor beeld van deze baanbreker wordt nagevolgd, want het is de enige manier om een klasse apart te worden. CRICKET Zuid-Afrika 435 Australië 98 v. 3 MELBOURNE, 10 Febr. Dank zij een fraaie st3nd voor het zevende wioket van 111, gescoord door Jack Cheebham 661 en Percy Manscll (521 heeft Zuid-Afrika zijn totaal voor de eerste innings in de vijfde testmatch tegen Australië te Melbourne op 435 gebracht. Aan het einde van de speeltijd op de vierde dag hadden de Australiërs 93 runs gemaakt voor het verlies van 3 wickets. In de Australische aanval had Bill Johnston het meeste succes (6 voor 152). Hutton „Sportman van liet jaar" LONDEN, 9 Febr. Len Hulton, aanvoerder van het Engelse cricket elftal is door de deelnemers aan het door „Sporting Record" uitgeschreven referendum gekozen tot „beste sport man van 1952". De bokser Randolph Turpin ver wierf de tweede plaats en de ruiter kol. Harry Llewellyn werd derde. Tot Deste sportvrouw werd de kunstrijd ster Jeanette Aftwegg gekozen. (Van onze baskelballmedewerkcr) AMSTERDAM, 10 Febr. De strijd om de bovenste plaats is door de zege van AMVJ op DED (3332) nu wel beslist, daar de Jongemannen nu 4 punten voorsprong hebben. AMVJ bezigde een man lo mon ver dediging en kon door nauwlettend verdedigen door v. d. Veen Ouderland en daarmee de stootkracht van DED goeddeels uitschakelen. Bij AMVJ speelde v d. Broek een tech nisch en tactisch hoogstaande partij. De uitslagen zijn: Heren: le kl DED—AMVJ 32—33. 2e kl. A: ROHDAAgon 32—41. B: HBU—Nyenrode 29—25, DZB—AHC 28—26. 3e kl. A: Fortuna—ZSVC 26— 31. B: HerlyAV '23 7526, KNSM A AC 23—27. C. DAZ—Twentsche Bank 41—18. 4e kl. B SCALO—DDV 3250. Res. le kl.: USS IIDED 17 —26, Mosquitos II—US II 20—44. Res. 2e kl. A: ANDB II— SHELL II 19—10. Res. 4e kl. B: HBU IIINijenrode II 1029. Dames: le kl.: AgonAMVJ 4330. 2e kl. A: KBV—ROHDA 2032. B: SurnedLandlust 2120, 3e kl. A: RobaverPIT 288. B- Twentsche Bank—TIW 1420, Gold Star—KNSM 1714. C- SportQuick 11—6. Res. le kl.: DED IIAgon II 2427. Res. 3e kl. B Landlust II—KBV III 38—8. Res 4e kl.: Retova III—JMC II 8—19, TIW TI—ZSVC II 1228. Jongens: Jun.' le kl, AMVJThe Wolves 3730. Jonge renners vragen de aandacht n /N wielerkringen weet men niet recht wat men met Frans Mahn voor vlees in de kuip heeft. Ja, dat. hij rap is en spurten kan, is algemeen bekend. Boekte hij vooral het laatste seizoen niet een respectabel aantal overwin ningen? In acht dagen ging hij zelfs driemaal met de bloemen huiswaarts. Vooral streeks Juni ging het best. Krom menie, Amer s foórl, Assen- delf!. Amster dam-Noord Betondorp ren alle den. waar zijn naam nis win naar door de FRANS MAHN luidspreker ...veelbelovend, klonk, Daarmede is zijn erelijst echter verre van volledig. Staatslieden- kwartier en Havencriterium te Amsterdam. Medemblik en Dene kamp waren eveneens succesvol voor deze 20-jarige Amsterdamse amateur. Ook op de banen te VOETBALCOMPETITIE GAAT WEER DRAAIEN DIT is een wintertje geweest om het resoluut op een emi greren le zetten. Ge wéést? Het is pas Fe bruari en wie weel hoeveel drab ons nog wacht. Koning Winter stelt zich aan als een hof- nar. als u het mij vraagt. Een cynische grappenmaker zonder ruggegraat. Weet niei wat lui wil. Zó laat hij het dusdanig vrie zen. dat elk ogenblik de Elfstedentocht kan uitbreken en het vol gende moment gelast hij alles weer af met lauw water. Dit is geen fiere winter met een i.jstrui aan, maar een rheumatische sap pelaar. Geen mach tige souverein met een ijzige adem, maar een druiloor met een druppel aan z'n neus die maar om hel nul punt heen blijft schar relen en voortmoddert zonder een besluit te nemen. Hij laat 's avonds sneeuwjachten om de huizen gieren, maar dan schrikt hij er zelf van en probeert de volgende morgen weer mild te doen met een gluiperig zonnetje aoor de ruiten en brui ne brei in de straten, Om daarna weer een reslantje regen, een assortimentje hagel oi te ruimen. Een macht- hïbber met zo'n vaag regeringsprogramma al is dat aim mode behoudt, het respect en de eerbied niet Een ijscoman zonder ijs wordt óók belache lijk. Broekman en de zijnen moeten als ban nelingen leven om met de benen van de vloer te kunnen. Slechts ais refugié's kunnen zij lauweren plukken Hier zou voor hen alles in het vet blij ven, schaatsen en ti tels en wereldrecords Wat zouden we er veel beter aan toe zijn met één fikse periode van vorst en daarna desnoods flink wat last van dooi dan thans, nu we om de haverklap in de viezigheid en de as pirine zitten. Ook deze week weel een pekellandschap in Amsterdam-Centrum. Sneeuw heeft iets moois. Schilders, dichters en kinderen zijn er dol op. maar volwas senen huiveren er van, vooral stedelin gen. Sneeuw is iets voor buiten, voor sprookjesachtige heu vels en coquette val leien, voor eeuwiv zingende bossen en altoos neuriënd kreu pelhout- In de stad leidt sneeuw niet tot poëzie, maar tot in grijpen van de stads- reiniging. Je kruipt maar bij de kachel met een roman, die aan de Rivièra speelt of met een reisbeschrijving van Californië of Zuid-Amerika, kort om met wanne lec tuur en hete kwast. Word-t het nog len te? O jawel, de ka lender houdt dal staande. Maar wal brengt ze? Dit is een landje, waar je in be gin Mei nog met win tertenen en met iichtschsuten kun' lopen, terwijl alle vo geltjes onverant woordelijk genoeg een ei leggen. Mij nog een aspl- rientje.GIJSBREGHT WANNEER de weergoden ons land nu eindelijk eens met rust laten, dan kunnen we voor Zondag weer een tamelijk grool voetbalprogramma tegemoet zier, E enprogramma. waarop niet veel grote wedstrijden staan ge noteerd, maar waarbij het ver rassingselement een grote rol za spelen. In IA is bv. van Wageningen— Heracles niet veel te zeggen er. ook bij VSVDOS kan de slin ger elke kant uit. Ook in 1B geldt dat. vooral voor wedstrijden als Haarlem Enschede en VitesseDWS. In IC krijgen de Spartanen het bewijs te leveren, dat ze het echl menen, (Juliana uit), terwijl bii EmmaMVV de vraagtekens van doel tot doel staan opgesteld. In ID ten slotte heeft TEC de kans om de voetbalreputatie van Tiel enigszins te herstellen. En dan zijn hier de vooruitzich ten: A: FrislaAjax 2, Wageningen— Heracles 3, NECde Volewijcfoers 1, Sneek—RCH 2. VSV—DOS 3, Ensche- dese Boj'sZwolse Boys 1. RCH 11—19 Ensoh. B. Ajax 1318 Volewjjek. DOS 1316 EDO Heracles 12—15 NEC GVAV 14—14 Zwolse B, VSV 1.21 2 Sneek Wagening. 1111 Frisla w I j k Leeu wa rd en Ahead 1 Heerenveen 1420 Vitesse 1316 Enschede 1316 Leeuward. 1215 Haarlem 1215 Stortnvog 1315 Blauw Wit 13—14 AGOVV—Go DWS AGOVV Be Quick Elmkwijik Gooi Achilles Go Ahead IC: ExcelsiorLonga 1, Jullana- parta 2, SitlardïaBW 3, Emma— Sparta Willem II MVV VVV BW Longa 1,D: Xerxes—DHC ADO 2, TEC—NAC 1. Excelsior Sittardia SVV Brabantia Juliana HBS Theole Hermes 13—14 12—13 13—11 1411 128 13— 8 14— 6 DVS— PSV Eindhoven Feyenoord ADO NO AD 13—131 TEC RBC NAC 1 DHC 1 Hernv DVS 1 Maurits 1 Li'-nburgia 1 Schade aan velden in Zeeland en V.-Brabanl valt mee BREDA, 10 Febr. In een Dins dagavond eehouden vergadering heeft hel. beituur van het District Zuid I van de KNVB zich onder voorzitter schap van de heer E. A. Wijdicks be raden over de situatie welke in West- Brabant en Zeeland door de overstro mingen is ontstaan. Gebleken Is dal de schade aan de sportvelden in het algemeen gesproken minder ern.-tig is dan gevreesd werd. Zierikzee en Burgh zijn natuurlijk voor de huidige competitie uitgeschakeld en verder heeft het terrein van EMM te Vlis- singen nogal geleden van hel. tanken van vrachtauto's, terwijl het veld van Goes dienst doét als landingsterrein voor hefschroefvliegtuigen. "ijn enkele overgang: - - V r» 11— -7 r. -.uil".-. Utrecht en Nijmegen kwam hij best voor de dag. Illusie armer Nico Rechter dé man op de Apeldoornse Wielerbaan was na het bezoek van Frans Mahn een illusie armer. Een zeer bemoe digende staat van dienst voor een jong renner, maar het brevet van bekwaamheid is in wielerland het winnen van een „klassieker". Jn deze wedstrijden van stad tot stad. faalde hij tot nu toe. En toch.... na GentWevelgem, een rit in Belgenland over 125 km, noemde de sportpers van onze Zuiderbu ren hem de beste Nederlander, ook al had hij door een defecte derailleur geen kans op succes. Tegenslag was steeds oorzaak, dat hij in „klassiekers" faalde. Of mist Mahn voor deze wedstrijden de nodige hardheid? Dan was de „Ronde van Limburg" weer een punt in zijn voordeel. Na 10 km had hii bandenpech, repareerde en reed de wedstrijd verder in z'n eentje uit. Deze zo verdienstelijke solorit bracht hem een 26ste plaats. Waren deze verrichtingen incidenteel, of is er voor deze knaap met zijn onmiskenbare aanleg voor het métier in de grote coursen kans van slagen? Frans Mahn is vastbesloten op deze vraag no<» voor hij in het najaar in militaire dienst gaat, het antwoord te geven. Gedurende de wintermaanden deed hij aan in- doortraining en bereidde zich voor op het hem wachtende be langrijke programma. Demarrage en snelheid zijn hem eigen en hij is jong genoeg zich dc nodige hardheid te verwerven. Sparta en Nedllovd speelden in België (Van onze tafeltennlsmede werker) AU VELA IS. 10 Febr. Ongeveer f 600 was de opbrengst t.b.v. hel Ned. en Belg. Rampenfonds van een groot internationaal tafeltennistouirnoot, dat in Auvelals (B.) werd georganiseerd en waaraan ploegen unt rrankrijk. Luxemburg, het Saargebied, België en de Amsterdamse teams Nedlloyd en Sparta deelnamen. Bovendien namen ploegen een groot aantal pakket- beide ten k'eding, schoeisel etc de Nederlandse slachtoffers, bijeenge bracht door de inwoners van Auve- Wel gelen noodzakelijk. Zo zullen Zondag In het grootste gedeelte van de nood- gehieden geen wedstrijden worden ge speeld en is besloten het program voor do vierde klasse G van Zuid I (rebied rond Halsleren en Steenber gen) voor vier weken geheel op te schorten Een moeilijkheid ts voorts, dat de verbinding tu sen Zeeland en West- Brabant thans alleen via Antwerpen mogelijk is. In dit verband is beslo ten, dat. de clubs gedurende vier we ken regionaal zuilen spelen. dus Zeeuwse tegen Zeeuwse en We<dbra- bantse tegen Weitbrabantse clubs. Na afloop van deze termijn zal het dls- trletsbestuur wederom htjeen komen de toestand onder het oog te zien Gatsonides in de rallye van Sestrière TURIJN, 10 Febr. Maus Gatso nides. winnaar van de rallye van Mon te Carlo 1953, heeft met een Ford Zep,hyr ingeschreven voor de rallye van Sestrière, die van 26 Febr.2 Maart, gehouden wordt. Ook de Italiaan Nmo Farina heeft elfder ure ingeschreven. Hij zal, lar verwacht wordt, met een Fer rari of een Lancia Aurelia deelnemen G.S. behaalt damtitel „Gezellig i geslaagd - slepen kampioenen tegen DCG allerminst vorm waren (DCG heeft zelfs de kans op een zeer gunstig resultaat, gehadi wisten zij toch een 128-overwinning 3.). Verleden jaar zegevierde Sparta in dit tournooi. Nu won het wel de wed strijden ln zijn poule met 50, doch verloor ;n de demifinale met 53 van Zorro (Antwerpen). Sparta verscheen zonder v. Zoelen, wet een handicap betekende. Ook Nedlloyd moest met een invaller uitkomen en wel voor Cor Pelser. In de poule verloor het van Mézières (Fr.) en Charlerois (B De finale werd gewonnen door R C. Paris met Lanskoy, Agopoft' en Du- boulller. Amateurs boksten in Kras AMSTERDAM, 10 Febr. De boksavond die door do Landelijke Instrucleursvereniging Dinsdag avond in Krasnapolsky werd ge houden, gaf de volgende resulta ten: A-klasse zw. weltergew.: H. v. Berkum (Groothuis) w.o.p. van G. Mazurel (SBKTheo Baars (Ter- meulen) w.d.k.o. le r. van Kra mer (SBK); middengew.: J. de Vries (SBK) w.o.p. van G. v Eijlc (Termeulen): B-klasse: C. Hallie (Grool.huis) onbeslist met Zwart jes (Hercules): Th. v, Cittert (Bisschop) w.o.p. van C. Drielin- ger (Huizenaar R'dam); Teumssen (Bisschop) w.o.p. van Scholsberg (Huizenaar R'dam): A, Montijn (Ring A'dam) w.d. opgave 3e r. van De Wit (Diepbrink); Rooth (DOS) w.o.p. van Th. de Boer (Bisschop). Enkele partijen kon den niet doorgaan daar de bok sers (militairen) voor de hulp actie ingezet waren. Rode Duivels-Zwaluwen GENT. 9 Febr Voor de wedstrijd :egen de Zwaluwen. Dinsdag 17 Febr. i s op het terrein van La Gantoise, ,s het elftal van de Rode Duivels als /olg; samengesteld. Doel: Seghers i La Gantoise)-, ach ter: Struyf (St. Niklaas) en Van Bra- brandt (Lierse S.K.i. midden Renarcl (Bergeni, Barre (Charleroi) en De Bels (Genti; voor: Smolders (Berin- Bolllen (Waterschei). Willems Gantoise), Straetmans (White Star) en Rlxhon (Gant).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3