AAN de SLAG MAAR HOE? ,ZeIfbevrijder' schreef vreemde brieven HOOFDSTAD WEER IN HOLLAND-FESTIVAL Makelaar onmiddellijl gevangen genomen Sopliia-Ver. in actie Ginger en Jacques Zwitsaletten Periodiek onderzoek van 4000 Amsterdammers ZIJN .PU Tir IS DOOD. BEELDEN VAN DE RAMP „Pluto" ZWEDEN HELPT WEER ALS IN HONGERWINTER Wetenschap ziet geen oplossing f 90.000 subsidie voorgesteld Valsheid in geschrifte duur betaald Chefarine 4 f 630.000 hoofdstedelijke subsidie voor Opera EEN SCHITTERENDE GLANS IN EEN WIP! KIWI Emotie en schuldbewustzijn Hëtjideatè, !paar. Blauwe Gillette En nu maar roken WOENSDAG II FEBRUARI 1953 DE TELEGRAAF 3 DE mensenlevens, die nog ge red konden worden, zijn in veiligheid gebracht, de evacua tie is voltooid en wij hebben een globaal overzicht van de schade van honderden millioenen. die aan ons land is toegebracht. Reeds wordt het dichten der dijken met kracht ter hand ge nomen, w?t nodig is om de vei ligheid althans zoveel mogelijk te herstellen en om aan de vol gende fase. het verwijderen van het water, te kunnen beginnen. Maar als ook het water is ver wijderd. zijn wij niet verder dan vóór de ramp. dus in een toe stand. die de veiligheid niet voldoende waarborgt. Het Nederlandse volk moet zich thans ernstig bezinnen op de maatregelen. welke moeten worden genomen en wij kunnen er daarbij niet aan ontkomen ons te bezinnen op onze gehele po litiek. In oeroude tijden zorgden de gemeenschappen in de eerste plaats voor veiligheid naar bin nen en naar buiten. Er werd in de eerste plaats aandacht besteed aan de weerbaarheid, aan de bin nenlandse orde en veiligheid en.... aan de dijken. Eerst daarna kwam de materiële welvaart. Deze natuurlijke volgorde is uit het oog verloren; wij verlenen thans voorrang aan de consump tie. En als de middelen daarvoor ontbreken, vinden wij wel een oplossing. Wij gaan er eerst toe over, het nationale vermogen te herverdelen, dan nemen wij de nivellering der inkomens ter hand, en als dat nog niet vol doende middelen opbrengt, dan bezuinigen wij op tal van werken, die door alle tijden de basis vormden van ons volksbestaan. Vertaald in begrotingstermino logie komt deze politiek er op neer, dat het minisierie van Ver keer en Waterstaat, met zijn we gen en dijken, het kind van de rekening is geworden. Het lot wilde tevens, dat dit departement, sluitstuk bij elke kabinetsforma tie in de verstreken jaren niet de figuren heeft opgebracht, die zich krachtdadig verzetten tegen de politiek van besnoeiing der essentiële uitgaven. Critiek is gemakkelijk, zegt men, en critiek achteraf lijkt zin loos. Zo is het niet. Critiek is moeilijk, en critiek achteraf is noodzakelijk als men Vooruit wil blijven zien. Critiek is daarom zo moeilijk, omdat men slechts zelden in de keuken kan zien. Als een boer het presteert om naast zijn boer derij een café op te richten, dan kan men critiek uitoefenen op dit café en op de mentaliteit, die aan de stichting ten grondslag ligt. Maar men kan van buiten niet constateren, of de boer met ploe gen werkt van slechte kwaliteit en'evenmin of het zijn bedoeling was in zijn eigen café de beste klant te worden. Maar op het departement van Waterstaat weet men wel en had men in ieder geval behoren te weten, in hoeverre is verzuimd, onze wegen en dijken in orde te houden. En weet men ook, dat de dijken en duinen waren onder mijnd door de Duitse bunker bouw en dat voor het herstel hiervan niet voldoende middelen zijn uitgetrokken. Fantastisch WIJ moeten nu aan de slag, maar kunnen er niet mee volstaan de gaten te dichten en het water te verwijderen. Wii zullen het zien en beleven, dat juist in de kringen, die geen man en geen cent voor waterstaats werken over hadden, thans de meest fantastische plannen wor den gekoesterd, zoals de afslui ting van de zeegaten van de mond van de Westerschelde tot aan de mond van de Nieuwe Wa terweg. Men vraagt zich nu niet af. hoevele honderder millioenen hiermee gemoeid zullen zijn. hoevele jaren de uitvoering zal vergen en zelfs niet of het tech nisch uitvoerbaar is. De bezwaren tegen de plannen zijn legio. Men zou de zee moe ten dichten op plaatsen, waar zij soms zestig meter diep is. Men zou geen binnenwateren, maar binnenzeeën overhouden en de mogelijkheid van aanslibbing uit sluiten. Moeten wij dan volstaan met een herstel' van de oude toestand en alleen de dijken hoger en zwaarder maken, waarmede eveneens honderden millioenen gemoeid zullen zijn? Er is een tussenweg. De tus senoplossing. de eilanden meer Oostwaarts op hun kortste pun ten te verbinden. Het project 1? dan overzienbaar, er kan cultuur grond worden gewonnen mogelijkheid blijft bestaan. van aanslibbing Het geschil met België, omtrent het „Moerdijk- kanaar' zou dan een natuurlijke oplossing vinden, omdat verkeer mogelijk wordt tussen Schelde en Rijn langs wateren, die van de zee zijn afgesloten en dus voor binnenschepen bevaarbaar zijn. Ook dit project vereist een forse aanpak en een gewijzigde instelling van ons gehele volk. Wij hebben thans dijken nodig en geen vestigingsvergunningen Wij moeten ons weer bezinnen op hetgeen het eerst nodig is voor de veiligheid van ons be staan, veiligheid in haar mees! primitieve betekenis en niet in de vorm van een materiële zeker heid van de wieg tot het graf. Wij zullen weer bij onze. voor ouders in de leer moeten gaan. Als dezen de middelen niet beza ten, om de dijken zo te verhogen, dat zij tegen elke zondvloed be stand waren, dan bouwden zij terpen. Ook wy zullen ons moe ten afvragen, of wij geen terpen moeten bouwen, of de dorpen met binnendijken omgeven, opdat de mensen en ook het vee in ieder geval beschermd ziin. Wij zullen ook de middelen van de moderne techniek niet mogen verwaarlozen. Het buitenland kent het systeem van stalen pla ten. waardoor ondermijning van de dijken wordt tegengegaan. Wij zi.llen er ons met spoed over moeten beraden, of wij niet eveneens in deze richting moeten werken. Nederland is een volk van dij kenbouwers en heeft een erva ring van vele eeuwen. Wij moe ten aan de slag. Wij moeten de problemen fors aanpakken, maar met Hollandse nuchterheid en met de juiste mentaliteit. ALS gezamenlijk programma weer journaalfilms, nu o.a. van het laten springen van Duit se bunkers in onze gehavende dui nen en de werkzaamheden in Bra bant. We zagen iets van de een mansactie van soldaat Harry; van de bezoeken van prins Bernhard aan het rampengebied. „Beurzen open, dijken dicht" projecteerde een oheque van 100.000, zojuist ontvangen. Ir. D i b b e t s van Rijkswater staat, in het VARA-programma geïnterviewd, door Evert Garret- sen, vertelde over de hyperstorm vloed, die maar eens in de 300 jaar optreedt en het waterpeil, 60 cm hoger dan ooit was geregi streerd. Een verhelderend betoog, toegelicht door luchtfoto's en een kaart. Goed duidelijk werd, hoe omvangrij'- en ingewikkeld het herstelwërk is. Als voorbehoedmiddelen voor de toekomst gaf de spreker aan: slaperdijken en een beter waar schuwingssysteem. Het „journalis tieke" plan om de Zeeuwse stro men geneel van de open zes af te sluiten achtte hij zeer lastig uit voerbaar in verband met de getij stromingen. Het moet gradueel worden aangepakt en vordert zorgvuldige voorbereidingen. Na de voor Zeeland luguber- siechte weersvoorspelling volgde een interview met dr. Banning, hoofdinspeceur van de Volksge zondheid. Deze vertelde o.a., hoe hij direct de eerste dag van de ramp be schikking had gekregen over een helicopter voor zijn inspectie reizen en die dag ook al een chi rurg heeft „gedropt". Het dood schieten van honden in de over stroomde plaatsen keurde hij ten sterkste af. Ten aanzien van het epidemieëngevaar verklaarde hij zich niet ongerust. Over de ontwikkeling van de hefschroefvliegtuigen, die in deze dagen zo volop hun nut hebben bewezen, werden wij ingelicht in een film, waarvan de Nederlandse toelichting werd uitgesproken door Siebe van der Zee. Het denk beeld van roterende vleugels is al afkomstig van de geniale Leo nardo da Vinei. Bij de bespreking van 19e-eeuwse literatuur had men Jules Verne niet mogen ver geten (al werd hij naderhand wel in het voorbijgaan genoemd): zie de afbeelding in ons blad van Zaterdag 11. Met ontroéring zagen wij pri mitieve opnamen terug van de grote Sikorski en de la Cierva's autogiro, die ons eertijds op Schip hol tranen van geestdrift in de ogen bracht. Hoe snel heeft de techniek zich in die luttele jaren sindsdien alweer geperfection- neerd en hoe kan zij, voor vrede lievende doeleinden toegepast, een zegen voor de mensheid zijn! En wat is er thans een verscheiden heid in modellen en toepassingen van deze voor velerlei emplooi zo bruikbare toestellen. Eerst door het langzaam vliegen heeft de moderne mens zich werkelijk. meester van het „zwaarder dan de lucht" betoond. OP dit prettig-zakelijke pro- grammadeel volgde het ge voelselement met ..Merck toch hoe sterek, een Nederlands ver haal". Eerlijk gezegd zagen wij er tegenop, want een onderwerp als dit verleidt zo licht o vals pathos. Maar de prachtige, stemmings volle filmbeelden van vredig kleinestadsleven wonnen al dade lijk het pleit. Die goede sfeer bleef behouden in het optreden van Fie Carelsen: een fraaie moederrol met meesterlijk stil spel. Een menselijk-gevoelige, ge lukkig nergens sentimentele dia loog; een raak getroffen entou rage; rustige, sobere vertolking. Goed-doordachte compositie van beeld en geluid; een knappe mon tage van film en toneelspel. We hoorden weer het noodlot tige weerbericht van Zaterdag avond 31 Januari. We hoorden op nieuw de lange litanie van Jobs tijdingen, op de onheilsdag door het ANP omgeroepen; we luister den nogmaals naar Mies Bouhuis' aangrijpende verzen. En ditmaal werden ze vergezeld door beelden van wat zich daar in storm en watersnood heeft afgespeeld de beelden uit de rampjournaals van deze week. En we leefden intens mee met deze gewone, serieuze mensen uit het polderland, die, ieder met hun eigen particuliere gedachten en belangen, opgenomen worden in het algemene storm-avontuur. Is het niet ons allen min of meer zó ;aan? )ok déze uitzending van de VARA eindigde weer lang na het vastgestelde uur. Maar ditmaal hadden we er vrede mee. Dit was nu televisie in haar allerbeste vorm. En geen betere aansporing tot steun is denkbaar dan de een voudige woorden, die Fie Carel sen hier als dijkwachtersvrouw spreekt en die voor elk van ons. zonder uitzondering, gelden: „Het had ons óók kunnen overkomen" Ofschoon de idee van dit stuk eerst Donderdagavond is uitge werkt. draagt „Merck toch hoe sterek", geschreven en geregis seerd door Willy van He rn e r t, in geen enkel opzicht het karakter van maakwerk. Het spel ook van Heieen Pimente] als de dqehtsr van de dijkwachter, Johan Fiolet als haar vader en Jan Retè] als haar verloofde, was volkomen af. En de journaalfragmenten van de ramp. de tijdens de schaarse zonnige uren van het afgelopen weekeind in allerijl speciaal ge filmde dorpstaferelen en de recht streeks uit de studio uitgezonden speelscènes in een uiterst geslaagd ruimte en sfeer scheppend decor van Peter Zwart sloten met tekst en muziek aaneen tot een hecht geheel: een respectabele prestatie HANS LEERINK Krijgsgevangene voor radio? PEKING. 10 Febr. Radio Peking heeft een bericht uitge zonden. dat vandaag de Neder landse krijgsgevangene Arie Bie- ver (legernr. 260425004) uit Den Haag via de radio een boodschap zou zenden naar zijn vrouw en kinderen. (A.P.). JAN COENRAADS. de 92- J jarige evacué uit Stellen dam. die verpleegd wordt in het noodziekenhuis te Rijs wijk (Z.-H.), heeft men gis termorgen voorzichtig ver teld, dat zijn hond Pluto, die hij bij de vlucht voor het water moest achterlaten, weliswaar gevonden is, maar niet meer leeft. Opa Coen- raads bleef geruime tijd voor zich uitstaren, maar ver zoende zich ten slotte met de nieuwe Pluto. een herders hond, die hem door een Haagse dame is geschonken. Deze Pluto lijkt heel veel op de vorige en volgens de woorden van de grijze Stel- lendammer zal „de vriend schap wel groeien". ZE brachten hem in veiligheid Uit 't watersnoodgebied, Daar zat hij, twee en negentig, Zwaar ziek en vol verdriet. Hij ijlde heel de lange nacht, Tot aan de ochtendstond, Niet om zijn huis, niet om zijn Maar om zijn trouwe hond. land, ..Wie weet er waar mijn Pluto is? Waar is mijn Pluto heen? 'k Lig in de volle ziekenzaal Zo hopeloos alléén".... Helaas, het arme dier is dood, Gaf in de vloed de geest. Maar dit staat vast: zijn laatste Is voor zijn baas geweest. snik CLINGE DOORENBOS STOCKHOLM, 10 Febr. De onvergetelijke hulpverlening die Zweden tijdens de hongerwinter aan ons land heeft geboden, wordt geëvenaard zo niet bvertroffen door de Zweedse acties voor de door watersnood getroffen Neder, landse gebieden. Koningin Louise heeft zich gisteren bij het Zweedse Rode Kruis laten inlichten over de voortgang, d e de hulpactie maakt. Een confectiefabriek in Zweden heeft aan relaties gevraagd om een deel van de geplaatste orders af te staan voor Nederland. Het ievolg was, dat vanochtend vrachtauto's vol nieuwe kleding onze grens passeerden. Voor Nederland bracht het Zweedse Rode Kruis ruim een millioen gulden op. De Zweedse radio haalde met een actie ruim IV2 millioen guldei op. De Ver eniging Zweden-Nederland maak te in totaal 800.000 over. (Van een onzer verslaggevers.) AMSTERDAM, 10 Febr. Door het schrijven van brieven was hij in een krankzinnigenge sticht terechtgekomen. Een lange, bleke man van 48 jaar. afkomstig uit Doorn. Hij greep steeds maar weer naar de pen en schreef dan brieven. Tientallen vreemde, grillige, duistere brieven ver stuurde hij, de meeste aan een jongedame in zijn woonplaats. Ook een aan een drogist aldaar, vol wonderlijke en heftige „J'accuse's". Dit epistel bracht hem wegens belediging voor de rechtbank te Utrecht, welks uit spraak, na advies van een psy chiater. luidde: ontslag van rechtsvervolging, plaatsing in een krankzinnigengesticht voor de tijd van een jaar. Nu diende de zaak in hoger be- AMSTERDAM, 10 Febr. De Amsterdamse rechtbank heeft de ernst van het misdrijf, gepleegd door de 58-jarige voormalige ma kelaar M. Ch. J. H. uit Naarden. veel zwaarder geacht dan de of ficier van Justitie. De laatste had tegen deze verdachte wegens ver duistering van f 10.000 en daartoe gepleegde valsheid in geschrifte een gevangenisstraf van één maand geëist. Vanmorgen uit spraak doende, veroordeelde de rechtbank, onder presidium van mr. J. Meihuizen, deze vroegere makelaar tot een jaar met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming en insluiting te Amsterdam. Ruim een jaar geleden maakte H. met de directeur van een hui- zenexploitatiemaatschappij, de heer H. H. A. J. S., uit Bus- sum. de afspraak, te zamen een stuk bouwterrein te Baarn te ko pen. De prijs was f 62.000. maar voor een voorlopig koopcontract zou als eerste betaling f 20.000 voldoende zijn. In Januari 1952 liet de directeur uit Bussum ver dachte op afgifte van een kwitan tie, zijn aandeel in deze eerste be taling, nl. f 10.000, overhandigen. Verdachte, in financiële moeilijk heden, gebruikte dit geld voor zichzelf en toonde de heer S. la ter een door hem zelf en ten na me van een grondfinancierings- W maatschappij opgesteld voorlopig koopcontract van f 20.000. Hij had dit contract zelf opgemaakt en van een fictieve handtekening voorzien. Advertentie) 4-voudige bestrijding AMSTERDAM. 11 Febr. Aan gezien van verschillende zijden is aangedrongen op het weder deel nemen van Amsterdam aan het Holland-Festival, stellen B. en W de Raad voor aan de Stichting „Holland-Festival 1953" een subsi die te verlenen van ten hoogste f 80.000 voor de in 1953 in de hoofdstad te geven manifestalies. Zij achten het gewenst, dat maatregelen worden genomen om een zo groot mogelijk publiek van de voorstellingen der grote kunst instellingen in het Holland-Festi val te laten profiteren. B. en W. zouden daarom bovendien f 10.000 uitgetrokken willen zien voor voorstellingen, welke tegen lagere prijzen worden gegeven. Aan de Stichting ..Kunstmaand Amsterdam" willen B. en W. een subsidie verlenen van ten hoogste f 20 000. ter tegemoetkoming in haar exploitatietekort op de door haar te organiseren uitvoeringen tegen lage prijzen op het gebied van kamermuziek, muziek-drama- tische kunst, toneel en danskunst, in de periode van 1 Juni tot 1 Juli 1953. Bij aanneming van deze voorstellen zal. aldus R en deze zomer op voldoende wijze voorzien kunnen worden in de behoefte aan muzikale ontwikke ling van bredere bevolkingsgroe pen van de hoofdstad. AMSTERDAM, 10 Febr. Ook de Sophiavereniging tot bescher ming: van dieren kwanf, in ver band met de ramp in actie. Hon derd mensen namen daaraan deel. Zij vestigden een centrale hulp post te Amsterdam en zonden van daar verkennings- en hulpcolon nes naar de overstroomde gebie den, waar zij tevens posten vestig den. Haar aandacht ging uiter aard uit naar dieren in nood, maar waar het mensen betrof was men natuurlijk even actief, zodat op verschillende plaatsen nuttig werk kon worden verricht. Zowel groot vee als kleine huis dieren kwamen in aanmerking. Van deze zijn, zoals mr. Willet, voorzitter der vereniging, die ver- I |scheidene tochten maakte, ons Vall pijnen en GFlêP; mededeelde. negentig procent om- r I gekomen. REGISTRATIE-CENTRUM AMSTERDAM, 11 Febr. Het re gistratiecentrum voor evacué's uit de noodgebieden blijft tot Zaterdag a.s. gevestigd in het Jeugdhotel „De Laurier". Lauriersgracht 116. Werk dagen 917 u.. Zaterdags 9—13 u. Met ingang van Maardag 16 Febr. wordt het verplaatst naar de afd. Burgerlijke Stand en Bevolkingsregis ter. Plantage Kerklaan 3638. De uitreiking van kleding, dekking I en schoeisel aan evacué's. die hun I registratieplicht hebben vervuld, blijft plaats vinden in „De Laurier". De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 iablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n dflje doet wonderen GRATIS GRAAN UIT V.S.? WASHINGTON, 10 Febr. De republikeinse senatoren Taft en Thye hebben een wetsontwerp in gediend, volgens hetwelk overtol lig Amerikaans graan aan dej^ rampgebieden in Europa zal mo-|* gen worden geleverd. Voor de kosteloze levering van dit graan aan de overstroomde gebieden is een toewijzing van 10 millioen dollar aangevraagd. - (AP). „ALLES IS EE A' LONDEN, 10 Febr. En- J kele dagen geleden is Ginger Rogers getrouwd met haar vierde echtgenoot: Jacques Bergerac, 26 jaar. DROOM" Nieuwe lagere school in Haarlemmermeerbuurt AMSTERDAM, 11 Febr. Ter verdere voorziening in de behoef te aan schoolruimte voor het lager onderwijs in de Haarlemmermeer- buurt, stellen B. en W. de Raad voor, een schoolgebouw van lich te constructie (8 lokalen) te stich ten op een terrein aan de Noord zijde van het Surinameplein, na bij de Andreas Schelfhoutstraat. De kosten van bouw en inrichting zullen f 251.000 bedragen. roep voor het Amsterdamse ge rechtshof, dat eerst de behande lende psychiater hoorde. Deze zei. dat verdachte als ontoere kenbaar moet worden beschouwd Voor zijn afwijking heeft de we tenschap geen afdoende bestrij dingsmiddelen ter beschikking. De stroom van brieven kan al leen ophouden, als hij in een ge sticht wordt geplaatst. „Is dit niet een paardenmid del?" vroeg een der raadsheren. ..Wie trekt zich nu iets aan van de brieven van een ontoereken bare." De getuige zei. dat de kans, dat de verdachte gevaarlik, agressief zal worden, gering is. maar niet geheel is uitgesloten. Had verdachte nog iets te zeg gen, vroeg de president. Ja, hij begon meteer. met een brief te zwaaien. Het was er niet een van zijn hand, doch geschreven door de zo juist gehoorde arts, toen deze hem indertijd opriep voor een «onderzoek. De psychiater had zich daarbij vergist met de datum. „Er zit wel een jaar ver schil in. riep verdachte uit. „En dit vind ik uiterst verdacht, vooral voor iemand die een an der moet onderzoeken." Verder betoogde hij. dat hij de brieven geschreven had uit zelfbevrij ding. De procureur-generaal zei, dat de zaak helaas wel duidelijk was. Een andere arts was tot dezelfde conclusie gekomen als de ge- tuige-deskundige. Hij achtte dei beslissing van de Utrechtse rechtbank juist en vroeg beves tiging van het vonnis. De lange man ging rustig weg. Zelfbevrijding.... Hoeveleh, die de pen voeren, doen dit op het zelfde motief. Zij komen echter niet in aanraking met een psy chiater, al hoort men wel zeg gen, dat sommige auteurs er rijp voor moeten worden geacht. Arrest: 24 Februari. VOORDRACHT AAN DE RAAD AMSTERDAM, 11 Febr. een voordracht aan de Raad stel len B. en W. van Amsterdam voor aan de Stichting „Ncderlandsche Opera" voor het seizoen 1952/53 een subsidie te verlenen van ten hoogste f 630.000. B. en W. achten het niet ver wonderlijk, dat de kosten ook af gezien van prijsverhogingen, zijn gestegen, indien gelet wordt op de wijze waarop de Nederlandsche Opera zich als muziekdramatische instelling heeft ontplooid. Naar de algemeen gehuldigde opvat ting, zo vervolgen zij, is de Opera beziig een factor van de grootste betekenis in het culturele leven van stad en land t.e worden. Het peil der voorstellingen heeft allerwegen tevredenheid en ver heugenis gewekt. Het is dan ook redelijk, bij de beoordeling van de belangrijke bedragen, welke met de instandhouding van de Opera zijn gemoeid, haar presta ties en de waardering in het oog te houden. Indien dit subsidie door de ge meente zal worden verleend en ook het Rijk zoals waarschijn lijk is op overeenkomstige wijze het subsidie voor de Opera t Advertentie) Verdubbel de glans en de levensduur van uw schoenen met KIWI SCHOENCREME in een prachtige reeks kleuren Zwart Bruin Oxbloed Donkerbruin Mahonie Middelbrum Blauw Lichtbruin Kleurloos En enkele grijzende, in de ver- g geteiheid terugzinkende acteurs I in Hollywood herinneren zich de g tijd. dat zij „mr. Ginger Rogers" waren. Zij stonden toen in het 1 middelpunt van de belangstelling, f maar toen hun huwelijken ein- digden voor de rechter, vergat Hollywood hen. Heden ten dage zijn Edward Culpepper, Jack f Briggs en Lew Ayres blij, als zij ergens een bijrolletje krijgen. Zii verklaren: ..Het leven is hard zonder Gïneer." En zii zijn nieuwsgierig naar de Parijse ad- vocaat Jacques Bergerac mr. Ginger Rqgers de Vierde. Voor Ginger Rogers werkc- lijke naam Virginia Katherinc McMath en zij wil graag toegeven dat zij reeds 41 is is de zaak deze keer toch anders. „Dit keer I is het blijvend," zegt zij. „Ik hen f zo opgewonden, zo nerveus," ver- 1 klaarde zij voor zij heel eenvou dig (slechts vier getuigen) in Palm Sorings in Californië in het huwelijk trad. Zij ontmoetten elkaar het vorig I jaar toen zii voor de eerste keer van haar leven een bezoek aan Parijs bracht. Daar werd zij in het Maxim's restaurant voorgesteld aan de lanse, donkere Jacques GINGER en JACQUES Bergerac die in het gezelschap lijdens hlln Teis door „aiie n ent.i' Al ce Evclyn ?eyos- «oor het graf van Julia - en' iLergerac p'ractïsch persoon Shahe- samen. Samen gingen zij naar de Rivièra en Italië. En voor zij naar Hollywood terugkeerde, zei ze tegen hem: ..Mijn studio zal je wel een contract geven. Ik krijg dat wel voor elkaar". Zij kreeg het voor elkaar. Jacques Bergerac heeft een con tract, maar nog geen rol. Hij vindt het niet zo erg: „Alles is als een droom met Ginger en Hollywood en een contract". Drie grijzende en in vergetelheid terugzinkende acteurs herinneren zich hun eigen tijd Kunstenaars staan werken af AMSTERDAM, 11 Febr. Tal van beeldende kunstenaars, beeld houwers, grafici en beoefenaars van de gebonden kunsten, ver enigd in de Nederlandse Federatie vart Beroepsverenigingen van Kunstenaars en de Algemene Ka tholieke Kunstenaarsvereniging, hebben een groot aantal kunst werken afgestaan ten behoeve van het Nationaal Rampemonds. Deze werken zullen, behoudens goedkeuring van de minister van Justitie, verloot worden in een grote Nationale loterij. Wegens het grote aantal is het niet mo gelijk alle kunstwerken te expo seren, maar een deel zal worden ten toon gesteld in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Deze expositie zal van 2 t.m. 24 Februari geopend zijn, elke werk dag van 10 tot 22 uur. Burgemees ter d'Ailly, heeft zich bereid ver klaard de tentoonstelling op 12 Februari 's middags om halfvijf te openen. Drama in Schiedam SCHIEDAM, 10 Febr. Een drama heeft zich gistermiddag te Schiedam afgespeeld. Bij een fa milie, wonende aan het Rubens plein, was het echtpaar Den B. uit Zierikzee en twee kleine kinderen opgenomen. Gistermiddag ging de heer Den B. de stad in. De moeder Den B. bleef met haar gastvrouw thee drinken. Ze moet toen door een vlaag van verstandsverbijstering overvallen zijn en snelde opeens naar boven, waar haar twee kin deren lagen te slapen. Ze nam eerst het zoontje van twee jaar op en wierp het van het 12 meter hoge balkon af op straat. Daarna wierp ze de baby naar omlaag en sprong ten slotte zelf van het balkon. De baby werd dood opgenomen en de moeder en het zoontje van twee jaar zijn in zorgwekkende toestand naar het gemeente-zie kenhuis overgebracht. m vergelijking met dat voor sei zoen 1951/52 zal verhogen, zal ,n-o,£?hele voor het seizoen 19o2/d3 geraamde exploitatiete kort zijn gedekt. Ballet. Aan de Stichting „Ballet-Reci tal en de Stichting „Het Ballet der Lage Landen", willen B. en W. voor het seizoen 1952/53 elk een subsidie van f 10.00 verlenen. Wanneer de concentratie van het ballet op 1 September 1953 tot stand komt, zal de gemeente haar houding tegenover subsidië ring van de Nederlandse ballet- k uws t nader k u n nen b ep a 1 e 11 Vooralsnog zijn B. en W. van oordeel, dat het geconcentreerde ballet in de standplaats der Ned Opera gevesti-gd behoort te wor den om de samenwerking zo vruchtdragend mogelijk te doen zijn. Zij hebben reeds aan de mi nister van O.. K. en W. van dit standpunt mededeling gedaan. DIEP onder de Indruk van wat hij in het rampgebied aan schouwde, heeft een mijner vrienden in de krant van Maandag 2 Fqbr. zijn emotioneel artikel ge schreven: Boten! Velen hebben dit met diepe ontroering gelezen, anderen waren van mening, dat de critiek wat te vroeg kwam, alsof de waarheid aan tijdslimiet gebonden zou zijn. Het merk waardige is dat het artikel van onze militaire medewerker in de krant van 10 Febr., zakelijk en zonder hartstocht ditmaal, volko men bevestigt wat Lunshof schreef. Er ligt in het verzoek om uit stel van critiek bij rampen als deze een bijna Freudiaanse drang het eigen schuldbewustzijn naar de achtergrond te werken. Want natuurlijk zijn wij allen schuldig en velen van ons verzoeken drin gend met deze schuldvraag niet geconfronteerd te worden. Waren er dan boten? Wéren er dan he licopters? Waren er wachten? Was Oorlog er zich van bewust dat deze kwetsbare provincie by het plot seling uitbreken van een oorlog hetzelfde lot zou ondergaan als zij nu, vanwege een aangekondig de weersconstellatie, inderdaad onderging? Het is goed dat wij eens met elkander in het open baar gesproken hebben en wij mo gen de omstandigheden zegenen dat wij dit in ans land nog kunnen doen. Velen hebben uitdrukking gegeven aan hun gevoel van ster ke waardering voor de dingen die Lunshof heeft gezegd één in zender meent dat hy zich door zijn artikel „buiten de natie" heeft geplaatst. Wist u overigens dat dit een Nazi-idee is? Wij kun nen ons namelijk niet buiten de natie plaatsen, tenzij wij in vreemde krijgsdienst treden Ja, ons schuldbewustzijn kan ons vreemde parten spelen. Er is namelijk een collectieve schuld, want wij hebben niet toegezien dat onze regeringen haar plicht deden. Dat wij by deze ramp het kabinet hebben dat wy hebben is niet de schuld van dat kabinet, nóch kan men het verantwoorde lijk stellen. Wij vragen alleen dat het optreedt en dat wy de gaten dichten in onze dijken en in onze defensie. Wij vragen waarom een commissaris der Koningin, die in het buitenland vertoefde, eerst Dinsdag laat terugkwam, nadat hij zich „telefonisch op de hoog;e had laten houden", terwijl de Prins der Nederlanden ogenblik kelijk zijn bezoek in Amerika af brak. Als de ministers Zondags aan het werk tijgen, mag dan die Zuidhollandse heer ook niet ijlings naar zijn getroffen provin cie terugkeren? Zo'n man moest meteen letterlijk en figuurlijk aan de dyk gezet worden. Ja, ons schuldbewustzijn! Ne derland geeft per jaar twintig millioen uit aanijsjes! Leg een paar centen op elk ijsje en koop helicopters. Koop boten. En laten wy elkander maar de waar heid zeggen vergissen doen wij ons dan tóch wel, maar door de botsing van meningen komt de waarheid wel zuiver voor de dag ten slotte. PASQUINO (Advertentie) (U «cheertzich nog gemakkelijker, beter en raelleTiLT acherpe Gillette mesje» in een Gillette scheerapparaatgebruik J il vormen een ideaal paar! Zü earandereu1dat U zichl teike morgen snelden perfect echeerug"^ GH LETTE S CHEER APPA RA A T ZSj de hoofdpersoon in Shake speare's onvergetelijk lief desdrama. Expositie Sted. Museum AMSTERDAM. 11 Febr. In het Museum Fodor in de hoofd stad heeft de wethouder van Kunstzaken, mr. A. de Roos, Dins dagmiddag een expositie geopend van een deel van de collectie- Si nger. De tentoonstelling, die tot 5 Maart duurt, omvat een twintig tal werken van Singer zelf. KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met; Blue Gillette Thin Gillette] Een~,goeiemorg en^begfntJn^i^Gilleaêl] AMSTERDAM, II Febr. B. en W.van Amsterdam willen bij wüze van proef een periodiek genees kundig onderzoek doen inslellen bij een groep van ten hoogste 4000 mannen en vrouwen, resp. boven de 40 en 35 jaar, gedurende één jaar. Zij vragen de Raad daarvoor een crediet van ten hoogste f 60.000 te willen goedkeuren. Uit ten studie van de Ameri kaanse literatuur is gebleken, dat bij een onderzoek van bevolkings groepen boven genoemde leeftij den, bij ongeveer 1% een kanker achtige aandoening werd gevon den, benevens een groot aantal andere afwijkingen, die voor ge neeskundige behandeling in aan merking kwamen. Volgens B. en W. verdient het aanbeveling na te gaan of een dergelijk periodiek onderzoek ook voor ons land doelmatig zou zijn. Daarbij zou gebruik kunnen wor den gemaakt van de nieuwste laboratorium-methoden, welke daardoor op haar waarde kunnen worden getoetst, Zo nodig zal in bepaalde gevallen specialistisch onderzoek plaatsvinden. Hoewel in de eerste plaats aan manker wordt gedacht, vallen ook o.m. circulatie- en stofwisselings ziekten in het kader van een der gelijk onderzoek. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 11 Febr. Van daag begint dan in de hoofdstad de rampenactïe „Rokers helpen", de eensgezinde hulpverlening van de sigarenwinkeliers en hun klan ten. Alle sigarenwinkeliers krijgen waarschijnlijk nog in de loop van deze dag de bonnetjes bezorgd, welke zy zullen plakken op de pakjes rookwaren van die rokers, die bereid zijn om per pakje of doosje 0.10 extra te betalen ten bate van het Rampenfonds. De sigarenwinkeliers stellen zich voor, eens per week de op brengst te verzamelen en op te zenden naar het fonds, en tege lijkertijd tegenover hun klanten verantwoording af te leggen. De actie zal een maand lang worden voortgezet. Mocht zy in slaan, dan zal zij waarschijnlijk landelijk worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2