I Zesde verlieslijst 4b Schoppenboer m D KAMER-DEBAT OVER RAMP -HELP- GIRO 9575 KONINGIN OP 0VERFLAKKEE PUZZLE Levende hond ongevaarlijk Arrestatie bij -Ommelanden' C DE TELEGRAAF WOENSDAG II FEBRUARI 1955 ongunstige omstandigheden. Ik vraag nu aan de regering met g:ote nadruk: Zullen de zaken, waarom het hier gaat, eens en voor al in het volle licht worden gesteld?" Gespannen blikken Het op minister Beijen na vol tallige kabinet, de allen weer op hun plaats gezeten Kamerleden, de hoge officieren m de loge, zij allen' richtten de blik op de heer Welter, die met deze vragen zijn goed-bedoelde, op Nederlands levensbelang gerichte aanval was begonnen. In de eerste loge ontdekten wij de strak gespannen blikken van mej. Tellegen van H.M.'s kabinet, gezeten naast de echtgenote van de Kamervoorzitter, dr. L. G. Kor- tenhorst. Zo was het ook bij de tientallen op de publiek tribune en de vooraanstaande figuren, die ook aanwezig waren als belang stellenden: oudminister Joekss, directeur-generaal van Water staat ir. Maris en andere hoge des kundigen van Waterstaat. En de heer Weiter sprak met vaste stem verder, nu eens zich richtend naar de tafel der minis ters, dan zich wendend tot de Kamerleden: „Ten vierde: Is het juist, dat de achtergelaten bunkers nadelig werken op het behoud van Hol lands duinenrij? Zo ja, waarom zijn deze dan niet reeds jaren ge leden opgeruimd? Een ingenieur van Waterstaat zei naderhand met trots, dat zij nu meteen de laan uit zullen gaan. Maar dan had dit reeds veel eerder moeten zijn ge schied! Ten vijfde: Is het waar, dat de waterkering bij 's-Gravenzande de strijd tegen het water ternauwer nood heeft kunnen houden en dat slechts op het nippertje het West- land voor overstroming kon wor den behoed? Dan, meneer de voorzitter, dient hier te worden gesignaleerd, dat er iets ernstigs aan de hand is, en dat zelfs Den Haag de grootste risico's heeft gelopen. Onder de huidige stand der techniek is het niet meer geoor loofd, dat zoiets zich kan voor doen. En ik neem aan, dat de re gering met de meeste voort varendheid de versterking van de dijken ter hand heeft genomen." „Weekeind-obsessie" Misschien wel het ernstigste vermaan liet spreker horen, toen hij de hulpverlenings- en waar schuwingsdienst besprak. Hij riep uit: „Men wist, dat springtij en storm te wachten stonden. Of men diende dit te weten. Het begint er op te lijken, dat de „weekeind-obsessie" In ons land tot grote overdrijving wordt opgevoerd. Op deze tijd van de week is het ambtelijk apparaat verlamd. Dit verschijnsel moet met alle mogelijke energie wor den tegengegaan. Is het waar, dat in de nacht van Zaterdag op Zon dag wel het ANP paraat was, maar dat de berichten verschil lende autoriteiten niet hebben kunnen bereiken wegens het weekeinde? Is het waar, dat De Bilt in die noodlottige nacht met zijn storm- en getij-vermaan pa raat was, maar dat de meteorolo gische noodkreet in het niet ver loren ging?" Aan de kabinetstafel schudden sommige ministers het hoofd. An deren zagen peinzend op naar de spreker en zij zullen misschien hebben gedacht: Is Nederland wel paraat, zoals een land kan zijn? Zijn ogen en oren, ook in de duis ternis en in de Zaterdagnacht, wel geheel geopend bij allen, die te waken hebben? Wat ontbrak? De heer Weiter ging voort, als of hij tot de bodem wilde. Maar hij had gezegd: „Deze keer slechts enkele vragen." Deze vragen kwa men dan ook. Spreker: „Een andere vraag rijst: Hebben wij bij de organisatie van ons defensief vermogen niet te veel gekeken naar de poten tiële vijand in het Oosten en te weinig naar die in het Westen, nl. de zee? Hadden de defensieve maatregelen voor Oost en West (Advertentie) niet kunnen worden gecoördi neerd? Wat ontbrak er precies aan de paraatheid van het materieel van land. en zeemacht in ons land? Hoe groot was het tekort aan sloepen, platte vaartuigen en heli copters? Myn indruk is", aldus de heer Weiter. „dat zonder Ameri kaanse en Engelse hulp met heli copters en vaartuigen met geringe diepgang het aantal slachtoffers vele honderden meer zou hebben bedragen. Tweeëntwintighonderd mensen zijn per helicopter gered. Dit cijfer spreekt een duidelijke taal." Sprekende over de noodzake lijke snelle financiële hulp zeide de heer Weiter, dat de regering hier een dringende taak heeft. Materiële overwegingen mogen in geen geval primair zijn. Als één ding zeker is, dan is het, dat de begrippen, zoals die van de oor- logsschadevsrgoeding, niet de be heersende factoren mogen zijn. Hier gelden andere maatstaven, nl. zo snel en zo effectief mogelijk te helpen om de nood te lenigen. De schade door de oorlog viel buiten de machtssfeer van de re gering. Dat was „force majeure". Maar wanneer, zoals bij deze ramp, een niet-voldoen aan de hoogste eisen van technische veiligheid een rol heeft gespeeld, rust op de regering de plicht zo ruim en snel mogelijk alle schade te vergoe den. Spreker besloot met nog enkele opmerkingen, die o.m. betroffen het noodzakelijk inschakelen van het departement van Maatschap pelijk Werk uit ethische en men selijke overwegingen, en voorts het geven van een aandeel in het opbouwwerk aan de vier duizend jonge Ambonezen, die lopen niets ts doen en bezig zijn moreel ten onder te gaan. Nog één wenk gaf spreker met grote klem: voor rovers en die ven, die de slachtoffers bestelen, moet men geen lichte straf vra gen. In overweging moet worden genomen hun de maximum-straf, die is bepaald op zes jaar, zo nodig op te leggen. Geen critiek Mr. J. A. W.Burger (P.v.d.A.) verheugde zich over het gebleken grote medeleven van de regering. Bij de watersnood van 1916 was dit anders. Het parlement werd toen veel te laat gewaar, wat er was gesohied. Spr. constateerde hoe koningin Juliana thans de tra ditie van haar Huis bevestigd heeft, door haar diepe belangstel ling. Wat de nu gevoerde discussies Detrof, zeide de heer Burger, dat deze niet het karakter moeten hebben van het ter verantwoor ding roepen van de regering, doch dat zij moeten zijn het geven van suggesties en het bieden van voor lichting aan het publiek. Toch dient het parlement wel critisch toe te zien. Spreker bracht hulde aan vele instanties, die bij het reddingswerk zijn ingeschakeld en stelde vast, dat de bevolking wel verslagenheid vertoonde, doch te vens de veerkracht heeft gede monstreerd. Ook is door de bui tenlandse hulp de internationale solidariteit tastbaarder geworden. Over de Rijkswaterstaat spre kende, zeide de heer Burger, dat deze de afgelopen jaren niet in on bezorgde onbewustheid heeft ge leefd, doch de belangen had uit te meten van wat noodzakelijk en van wat minder noodzakelijk was. Deze dienst zat met een bezet tingserfenis, met duinproblemen enz. Hier is geen plaats voor licht vaardige critiek. Toch vraagt de bevolking: hoe kan men de toe komst zekerder stellen? Aan een project tot afsluiting van de zee gaten zijn we in geen jaren toe. Daartoe wordt zeer veel studie vereist. Maar wel wenst spr. de toezegging van de regering, dat zij een technische commissie in zal stellen, die in deze materie open baar zal adviseren. Vele dijken, zo vervolgde de heer Burger, hebben het van bin nenuit begeven. Wat een over stroming had kunnen zijn, werd een dijkdoorbraak. Is er vol doende aandacht voor de water schapswetgeving? Over de paraatheid zei de heer Burger: Had de hulpactie Zon dagmorgen niet iets vroeger kun nen beginnen, bij een eventueel grotere paraatheid van het alarm systeem? Bij Breda is ook deze vraag reeds gerezen. Namens de K V.P. merkte mr. dr. N. H. L. v. d Heuvel op, dat een leven zonder risico's niet mo gelijk is, dodh dat het een dure plicht is om dit risico zo gering mogelijk te doen zijn. Daartoe stelde spreker de vraag of de huidige positie van onze water kering wel zo veilig is als zij kan zijn. Spr. achtte het nuttig om bij de opbouw van de Bescher ming Burgerbevolking te denken aan het tekort aan materieel, o.m. voor luchtverkenning. Ten slotte bepleitte hij massale onderbren ging van evacué's voor lange duur te voorkomen, in het be lang van het gezinsverband. „Ik heb niet" Tweede spreker namens de K.V.P. was ir. C. J. van Meel, landbouwdeskundige, die zich af vroeg of de voorafgaande waar schuwing, welke gelegen was in de storm bij Schotland, niet was veronachtzaamd. Voorts oritiseetrde hij: „Het is zeer ontmoedigend voor de over heid als zij op een verzoek om hulpmaterieel zeggen moet: ik heb niet. Is er te laat hulp ge boden voor de ergst getroffen ge bieden? Is er iets niet in orde met onze binnendijken? De onderlinge verantwoordelijkheid van polder en waterschapsbesturen dient op nieuw bezien te worden. Spr. bepleitte een nuttige land bouwvoorlichting, o.m. wat de verzilting betreft. Want veel boe ren zitten op het vinkentouw om de zaak weer op te vatten. De schadevergoeding is urgent. Men verlieze zich niet in formulieren doch grijpe in. Spoedig overleg met de georganiseerde landbouw is gewenst. Help snel, royaal en loyaal, riep deze katholieke spre ker ten slotte uit. Schouwen De heer H. W. Tilanus (C.H.) vatte zijn waardering voor de be toonde hulpvaardigheid en saam horigheid samen in de opmerking, dat de snelle huisvesting der slachtoffers in zulk een tijd van woningnood een treffend symp toom oplevert. Onaangenaam heeft het hem getroffen, dat eerst op 2 Februari de ernst van de situatie op Schou- wen-Duiveland is gebleken, zodat men zioh af moet vragen waarom er voor dit doel geen verken ningsvliegtuig beschikbaar was. Ook vreesde spreker, dat men zich aan de binnenwaterkeringen, zoals de slaperdijken, in de ach ter ons liggende tijden te weinig gelegen heeft laten liggen. Spreker gelooft, dat de rege ring verstandig heeft gehandeld door nog geen ramingen van de totale sohade te gewen. Een dag blad begrootte deze schade op 7 a 800 millioen. Spr. weet niet of deze krant meer weet dan de of ficiële bronnen, dodh hij gelooft wel, dat die schade, als zij een maal kan worden bepaald, zeer groot zal zijn. Het zal zeer grote offers kosten maar als voor ons bedreigde gebied dijken kunnen worden gelegd zoals de Afsluitdijk zou dit van grote betekenis zijn. Zo nodig moet men voor enorme besluiten niet terugdeinzen. Ook zal aan betere communicatiemiddelen, in geval van ernstige gebeurtenissen, aan dacht moeten worden geschonken. Over de sohadebetalingen zeide de heer Tilanus. dat vrees voor ambte narij hem bekruipt bij het lezen var de namen der vele commissies en bu reau's, die zuilen worden ingeschakeld. Laat men toch voor snelle afdoening zorgen. Ten slotte vestigde hij de aan dacht op de aanstaande gemeente raadsverkiezingen. die onder de hui dige omstandigheden in veel gemeen ten niet kunnen plaats hebben. Zou het niet beter zijn de verkiezingen voor het gehele land een jaar uit te stellen? C.P.N.-critiek De heer Gortzak (CPN) stelde de regering in gebreke wegens onvol doende maatregelen ter beveiliging van onze kust. Deskundigen hebben z.i reeds lang geleden de gevaren ge signaleerd. De ramp was te keren, zei de de heer Gortzak, Ook wat de duin- bescherming betreft, aldus het com munistische Tweede-Kamerlid, heeft de regering, aansturend op een nieuwe oorlog, gedacht: na ons de zondvloed De heer Gortzak sprak zelfs de con clusie uit, dat het Atlantisch Pact ons deze ramp heeft gebracht. Hij ver volgde, dat de regering in gebreke zou zijn gebleven onmiddellijk cen traal te beraden en centraal op te treden. Een buitenlandse verslaggever wist zich reeds Zondag tijdens een vlucht boven de noodgebieden beter over de meest getroffen gebieden te oriën teren dan onze overheidsinstanties. Wat de schepen betreft: beter 100 bo ten te veel, dan 1 te weinig gevor derd. De Nederlanders stonden te po pelen om te helpen, doch men scha kelde, volgens de heer Gortzak, hen niet ten volle in. De communistische spreker zeide van mening te zijn, dat sommige bui tenlandse hulp in feite niet anders dan een zucht tot inmenging in onze zaken was. Wij zijn dankbaar voor hulp, zei hij, in de vorm van mate rieel, maar de buitenlandse manschap pen moeten zo snel mogelijk worden teruggezonden. In de rij van sprekers k-wam hierna prof. Oud, die zioh aansloot bij alle woorden van deernis met de slacht offers, die reeds waren gesproken. Hulde bracht hij voorts aan de hel pers, waarbij hij in het bijzonder de burgemeesters der getroffen gemeen ten noemde, die zioh op bewonderens waardige w«ize hebben gedragen. In strijd met wat de heer Gortzak zeide, stelde spreker vast, dat de buiten landse hulp als een nobel gebaar en niet anders moet worden gezien. Sterk hebben wij de waarde onder vonden van de woorden van de Ko ningin, dat waar rampen komen, de zegen nabij is. Geen harde critiek Volle waardering heeft prof. Oud voor de houding van de ministers, die hun taak prachtig hebben vervuld. Natuurlijk kan men al zoekend fouten vinden. Er zijn, evenals in de eerste oorlogsdagen ook nu weer dingen ge beurd. die men niet heeft kunnen voorzien en die natuurlijk tot het ma ken -van fouten aanleiding hebben ge geven. Doch harde critiek Is niet op haar plaats, Integendeel: wij moeten krachten samenbundelen. Het jrote verheugende verschijnsel, dat te con stateren is, wordt gevormd door de gebleken offervaardigheid in alle ran gen en standen van de maatschappij. Prof. Oud drong op voorzichtigheid bij deze debatten aan. Hij wees op de voorlopigheid van alle beoordelingen op dit ogenblik en kende aan de snel tot stand gekomen nota van de rege. rm; een grote verdienste toe. In zijn nulde rede, waarin de libe rale spreker elke vorm van scherpe critiek met grote zorg vermeed, drong hij toch wel aan op een zo snel moge lijke financiële hulp, waarbij de trage gang van zaken met de oorlorsichade- betalingen niet tot voorbeeld mag dienen. Wat de uitvoering der herstel werken betreft, drong hij aan op in schakeling der waterschappen, een voorstel, waarnaar, zo zeide spreker, de minister van Waterstaat wel oren zal hebben. Een betere financiële grondslag voor de waterschappen leek spreker zeer gewenst. Prof. Oud wilde zich geen oordeel aanmatigen over de technische problemen der waterkering, maar toch wilde hij de vraag opperen of sommig' dijken wel hoog en sterk genoeg wa ren en eveneens of de organisatie wel voldoende is geweest om tijdig de no dige waarschuwingen te kunnen doen. Naar spreker vertrouwt, zal de re gering overwegen of in de Nederlandse Zuidwesthoek speciale veiligheids maatregelen zijn te treffen, zoaL hv in liet IJselmeergebied door middel van de Afsluitdijk heeft plaats zehad. Uitstel van gemeenteraadsverkiezin gen in het gehele land leek hem niet gewenst. Verstandiger zal zijn zich tot enkele plaatselijke noodmaatregelen in dit opzicht te beperken. Ds. P Zandt (Staatk. Geref.) be toogde, dat de getroffenen de geleden schade niet zelf kunnen dragen. Grote waardering had de grijze predikant voor de deelneming van ons konink lijk huis, voor de betoonde offervaar digheid en de buitenlandse hulp. Bij deze ram-p is wel gebleken, hoe goed het is, als de militairen niet te ver van hun woonplaats zijn gelegerd, waardoor zrïj spoedig in hun kazernes kunnen vezen. Hij bepleitte de wen selijkheid er van voldoende vaartui gen ter beschikking te hebben en herinnerde aan de vroegere reserve- vaartuigendienst. Waren, zo vroeg ds. Zandt, in de nacht van Zaterdag op Zondag verschillende autoriteiten niet te -bereiken? Grote nauwkeurigheid bij het herstel der dijken achtte spr. nood zakelijk. Kraohtig optreden tegen de plun deraars in de rampgebieden is gebo den. Indien de rijkspolitie niet vol doende sterk is, iohakele men meer gemeentepolitie in. Het is gebeurd dat gouden ringen van de vingers van lijken zijn gestolen. Daaraan moet een einde komenI Hoewel veel mooie buitenlandse aanbiedingen voor de geëvacueerden binnengekomen ziln, zou ds. Zandt daartegen willen waarschuwen. Men late hen in eigen land en bevordere hun spoedige terugkeer naar hun ge boortegrond in gezinsverband, zoveel als mogelijk is. De overheid ten slotte had ons volk moeten opwekken de paden der z de te verlatej) en terug te keren God. Een grote nalatigheid, een stij plichtsverzuim der regering achtte ds, Zandt dit. Een nieuwe ramp zal het w< wanneer de schadevergoeding aa slachtoffers zal geschieden op de van de materiële oorlogsschade, sprak de heer J. F. Reuter (CPN), die de gehele schadevergoeding uit de sfeer der liefdadigheid wilde gehaald zien. De regering verlene geen mede werking aan verzoeken tot overwer ken ten bate van het rampenfonds. De AR-leider, dr. J. Schouten, ge waagde eveneens van deelneming met de getroffenen der ramp en van hulde voor de daden van het kon. huis en van allen, die hulp hebben verleend in binnen- en -buitenland. Gedachten- wisseling over de nota achtte dr. Schouten in belangrijke mate praema- tuur, omdat ze onvolledig is en moest wezen. Het ogenblik voor het uitbren gen van critiek op wat gedaan en na gelaten is, meende hij. was nog niet aangebroken, omdat het geheel nog me! te overzien is. Met aandrang verzocht dr. Schou ten de regering bij het treffen van maatregelen de centralisatie niet ver der door te trekken dan strikt nood zakelijk. De verantwoordelijkheden van pro vinciale autoriteiten en waterschaps besturen moeten zoveel mogelijk wor den gehandhaafd. Afsluiting Met aandrang ook verzocht dr. Schouten de regering, de studie over de afsluiting der zeegaten te bespoe digen met inschakeling van alle des kundigen op waterstaatsgebied, ook van degenen die geen deel uitmaken van het ambtelijk apparaat. Goede organisatie der waarschuwingsdiensten is noodzakelijk en hg vroeg zich af. of Zaterdagavond 31 Januari wel vol doende aandacht gewijd is aan de waarschuwingen van De Bilt. Priori teit bij de woningbouw worde ver leend aan de zwaar getroffen gebie den. De indiening van het befaamde complex van maatregelen, dat de re gering overweegt ter bevordering van de industrialisatie en van de werkge legenheid, mag door de ramp niet worden vertraagd. Hij drong tevens aan op een nadere nieuwe nota met nieuwe gegevens over het verloop der herstelmaatrege len. Integrale schadevergoeding aan vaardde dr. Schouten alleen, wanneer bekend zou zijn hoeveel milliarden wellicht de schade zou bedragen. Men vermijde een reeks van voorlopige schaderegelingen en drage er zorg voor. dat de regelingen voor ieder dui delijk leesbaar zullen zijn. Tegen het financieren van een be paald deel der schade door het Na tionale Rampenfonds in overleg met de regering zou hij geen bezwaar heb ben, wanneer ons volk bereid blijft Flint van CHAUFFEUR Flint heeft intussen de taxi-chauffeur aangeklampt. Hij tqont hem zijn kaart en vraagt hem, of hij iets weet van een meisje, dat op deze plaats heeft staan wachten. De chauffeur bekijkt de kaart eens. Hé, bent u die meneer Flint? Wel, inderdaad heb ik hier een meisje opgepikt en daarna een wagen naar Park Lane ge volgd Op hetzelfde ogenblik beleeft Lauri Lovat op het hoofd kwartier van Gurd moeilijke ogenblikken. Eerst moet Chloë Gay haar hart nog luchten: „Pa Jongg, je bent een idioot om haar hierheen te brengen.' Maar de ander merkt rustig op: „Oh neen, de taxi reed weg, voordat zij de deur bereikte. Niemand anders dan ik zag haar hier binnengaan.' En ook Gurd valt hem bij: „Pa Jongg deed verstandig. Miss Ldvat kan ons belangrijke Inlichtingen geven." Lauri, die van mening is. dat gewoon doen hier de beste gedragsregel is en daarom haar neus poedert, haalt haar schou ders op: „Ik begrijp jullie niet," zegt zij koel. De taxi-chauffeur heeft Flint intussen waardevolle inlich tingen verschaft. „Mooi," zegt de detective. „Rijd maar vooruit, wy volgen wel. itrolêërde opgave) slachtoffers van de watersnood uit gegeven. Het Rode Kruis kan in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies lijst worden verzameld, niet de voUe- dige garantie geven voor de betrouw baarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzake lijk zal blijken. HALSTEREN PAULUS. Cornelia, geb. 5.3.52 te Hal- srteren, laatste adres B326. RAATS. Petrus, geb. 17.12.84 te Hal steren, weduwnaar, laatste adres: B308. VERBURGT, Anna Cornelia, geb. 19.7.65 te Halsteren, laatste adres: B316, wed. van Cornells de Krom. KORTGENE JANSE. Krijn, laatste adres: Toren- dijk. VAN BOVEN, Stoffelina, echtgenote van Willem Westerweel, laatste adres: Torendijk. DE LOOFF. Adriana, laatste adres: Hoofdstraat. MEVR. JACOBS-KEYDENIER, laatste adres: Torendijk. NIJSSE, Cornells Pieter. WEYS, Elisabeth, geb. 2.8.50, laatste adres: Cats Annapolder 18. MIDDELHARNIS Aanvullingen van personalia in de 4e lijst, van 7 Februari, overleden op 1 Februari: KRANSE. Maria, geb. 6 7.96 te Mid- delharnis, laatste adres: Water weg 91 VROEGINDEWEY, Fransje, geboren 28.7.72, echtgenote van Arend Kranse, laatste adres: Waterweg 91. VAN DER SLUIS, Neeltje, geb. 12 3 81 te Sommelsdijk. echtgenote van Ja cob van Koote, laatste adres: Wa terweg 43. VIS, Leendert, geb. 9.2 05. laatste adres: Middelhamis, Oostvoorgors 39 BREEMAN, Hiuiberdina, geb. 15.11.88 te Middel'harnis, echtgenote van Leendert Driesche, laatste adTes' Oostvoorgors 12. NETTE, Hendritous, geb 9.10/14 te Veur. woonwagenbewoner. VAN WEZEL, Aren Leendert, geb. 25.10,89 te Middelharnis, laatste adres: Oostvoorgors 32. NIEUWERKERK SCHOLTEN, Jebblgje, geb. 8.11,1944 SCHOLTEN, Hendrikus Johannes Her- manus, geb. 1.6.48. SCHOLTEN, Elisabeth Cornelia, geb. 24.12.52. OUDELANDE Te Goes geïdentificeerd: JANSENS. Cornelia Adriana, geboren 20.10 75 te Oudelande, echtgenote van Joh. Mol, laatste adres: Oude lande B9. MOL, Johannes, geb. 13.4.75, echtge noot van Jansens, Cornelia Adria na, laatste adres: Oudelande B9. DE JAGER, Jan, geb. 6.11.76, laatste adres: Oudelande B68. ST. PHILIP SLAND Begraven: KUNST, Willem, ongeveer 82 jaar, laatste adres: Achterstraat 1. RILLAND-BATH DRONKERS, Dirk, ongeveer 90 jaar, laatste adres: Bath. DRONKERS. Johanna, ongeveer 91 jaar, laatste adres' Bath. NIJSSE, Foort, ongeveer 18 jaar. NIJSSE, Pietemella, ongeveer 20 jaar. NIJSSE, Catharina, ongeveer 15 jaar. WED. A. BLOK-KRIEGER. laatste adres: A. Buteijnweg, MEVR. DE BOKX-SCHRIER laatste adres: Zimmermanpolder. CIJSOW, A., laatste adres: Hoofdweg. DE GOFFAU, J. S., burgemeester. MEVR. VAN ZWIENEN-v. d MAAS, laatste adres: 2e weg bij R.K. klooster. STAVENISSE STOEL, Jacob, geb. 24.9.72 te Kerk- werve. laatste adres: Bos A41. MOL, Cornelia Adriana, geb. 12.10.36 te Stavenisse, dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia JohBnna de Graaf, laatste adres: Kerkstraat A306a. HAGE, Leendert. geb. 27.12.07 te Sta venisse, echtgenoot van Wilhelimina Janna Sonke, laatste adres: Kerk straat A310. VAN ZUIEN, Neeltje, Cornelia, geb, 14.10.39 te Stavenisse, dochter van Adrlaan Jacob van Zuien en Janna Pietemella Stoutjesdijk, laatste adres: Kerkstraat A319. NOERLAND, Jacobus Martinus, geb. 25.10 96 te Stavenisse, echtgenoot van Maria Fierens, laatste adres' Kerkstraat A330 LUYK, Johanna, geb. 29.7.67 te Sta venisse, weduwe van Arie Hage. laatste adres: Poststraat A378. HAGE, Johanna Pietemella, geboren 20.9.29 te Stavenisse. dochter van Pieter Johannes Hage en Pieternel la Jozina Koeman, laatste adres: Molenpad A2O0 STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven: DE GROOT, Adriana Cornelia, geboren 4.4.98 te Wouw, gehuwd met Dek kers. HEMLIGERS, Adrlanus, geb. 20.7.94 te Steenbergen, laatste adres: Koe- vering sedijk 23. HEIJLIGERS, Johanna Maria, geb. 8.10,23 te Halsteren, laatste adres: Koeveringsedijk 23, ook op te brengen het gehele bedrag in het verloren gegane meubilair. De enige fundatie tot eenheid van het Nederlandse volk, zo besloot de AR-leider met diepe overtuiging, kan ontleed worden aan de strofe van ons volkslied: „Oorlof, mijn arme schapen, die zijt in grote nood". Ontroering Het enige Kamerlid uit Zeeland, F, E. baron van der Feltz (CH), die Zaterdag 31 Januari in Den Haag vertoevend. Maandag in het rampge bied was aangekomen, gaf een oogge- tuigeverslag van de aangerichte ver woestingen en getuigde als Zeeuw van de ontroering in zijn provincie over de daadwerkelijke hulp uit binnen- en buitenland. Ginds in Zeeland, ziet men angstig uit naar de 16e Februari als weer springtij is. Wat zal, zo vroeg de CH-afgevaar- digde, de houding der belastingautori teiten zijn tegenover de schadevergoe ding aan de rampslachtoffers? Moge deze niet zo wezen als tegenover ne genen, die een uitkering wegens ma teriële oorlogsschade gekregen hebben en een deel daarvan weer aan oelas- tin* moesten afstaan. Als hekkensluitster trad op mevr. M. E. Lips—Odlnot (OPN), die zich afvroeg, of er wel genoeg maatschap pelijke werksters beschikbaar zijn de rampgebieden en inschakeling alle 'vrouwenorganisaties voor de bystand aan de huisvrouwen 'bepleitte. Over uitzending van kinderen uit de rampgebieden naar het buitenland die nen de ouders en niet de overheid te beslissen. Het was half twaalf, toen ten slotte de minister-president dr. W. Drees, zijn rede nog even aanving en zijn dankbaarheid uitte voor de algemene teneur van het debat, die in overeen stemming was met de geest van ons volk bij en na deze ramp. Woensdag middag zal dr. W. Drees zijn rede voortzetten. MIDDELHARNIS, 10 Febr. Koningin Juliana heeft gisteren Oude Tonge en Nieuwe Tonge be zocht op GoereeOverflakkee, waar het zakkende water, de ont. zielde lichamen der slachtoffers teruggeeft. De Koningin, die de tweede keer een bezoek aan het eiland bracht, kwam per boot aan in Bommel. Zij trok hoge rubber waterlaarzen aan en begaf zich per amphibievoertuig naar Oude Tonge. De stromingen waren te sterk om van daar per boot naar Nieuwe Tonge te gaan. De 28-ja- rige Britse piloot, It. Richard Churpin kreeg order de vorstin per helicopter daarheen te bren. gen. Zij sprak daar met de achterge- blèven dorpelingen die zich belast hebben met het bergen van de do den. Buitenlandse journalisten, die Nieuwe Tonge direct na haar be zochten zagen auto's, waarin nog de mensen zaten, boven het water uitkomen. Tientallen dode koeien lagen in de stallen. Zes dorpelingen vervoerden de slachtoffers op een oude kar naar de lijkkisten, nadat ten overstaan van de gemeentesecretaris de identificatie en registratie waren geschied. Van Nieuwe Tonge begaf de Koningin zich per helicopter naar Willemstad. „Maar zelfs dan nog", bracht Libby Hunt .n het midden, „zal hij weten, wat Starner zelf vermoed de en kan hij het ons moeilijk genoeg masen. Wij zullen met Wenz geen last hebben ant woordde Carmelite rustig. „Starner zorgde er voor zijn assistenten te nemen uit dat soort mensen, die het moeilijk zouden vinden elders emplooi te krij gen. Ik zal mr. Wenz ophellen en hem vertellen, dat Starner zowel een moord als een zelfmoord be dreven heeft. Ik zal er op wijzen, dat er wel eens een onderzoek gehoüden zou kunnen worden naar zijn chanteurspraktijken en ik zal Wenz er aan herinneren, dat ik de enige ben, die toegang kan krijgen tot de privé-papieren van mijn eh vader. Ik ben er zeker van, dat mr. Wenz morgen vele mijlen van New York verwijderd zal zijn. Zij glimlachte nog steeds, maar haar mooie ogen waren ernstig op de baronet gericht. „Daarna zou ik wel eens kunnen tonen, hoe gehoorzaam ik kan zijn, Henry. Iemand moet de plaatselijke politie opbellen en mededeling doen van de zelfmoord. Ik geloof, dat ik daarvoor de meest aangewezene ben Een ogenblik bleef zij daar onbeweeglijk staan. Daarna keerde zij zich langzaam om en ging naar de hall. Toen zij haar kalme beheerste stem over de telefoon naar New York hoorden vragen, keerde Johnnie Thring zich tot Libby Hunt. „Wat een meisje!" riep hij enthousiast... DE wijzers van de klok stonden nu op vier uur. De politie uit Ashford was gekomen en weer weggegaan, de lichamen van Starner en Rechter Rock meenemend. Aan de krachten van wet en orde was een unaniem gelijkluidend verhaal ge daan, dat beleefd maar beslist door ieder in het huis bevestigd was. Daar de stad Ashford, die op een afstand van vijf mijlen lag, zelf door de sneeuwstorm geïsoleerd was geweest, nam de po litie gaarne aan, dat de tijdelijke buitenwerking- stelling van de telefoon, de afwezigheid van auto mobielen en de slechte toestand van de wegen het voor hen onmogelijk gemaakt hadden de dood van de rechter eerder te rapporteren. Een wel is door Q. Patrick waar volgens de routine, maar daarom niet minder grondig onderzoek bracht mets aan de dag, wat verdenking kon opwekken. Er werden geen on aangename vragen gesteld. En Carmelite's gedrag zou voldoende geweest zijn, om de meest scepti sche snuffelaars te overtu.gen. Er was een moord gepleegd en de moordenaar had zelfmoord ge pleegd. Daarmee was de zaak uit. Het was nu in de woonkamer zeer rustig. Van- derloon's jongere gasten waren naar bed gegaan. Alleen de Barones bleef met haar gastheer bene den. „Wel, Theo", mompelde zij, „dus het Is allemaal voorbij. De politie gelooft ons en respecteert jou klaarblijkelijk. Er zal geen verdere onaangenaam heid zijn." De rook van haar Russische sigaret kringelde langzaam omhoog naar de zoldering. „Het is vreemd vreemd en nogal amusant. De gehele tijd zijn wij aan het complotteren, we win den ons op, we verliezen ons hoofd en wat is het resultaat? Wij brengen niets tot stand. Het zijn de anderen, degenen voor wie wij eigenlijk bang waren, die werkelijk handelen." „En het is vreemd", zei Vanderloon nafenkend, „dat de drie mensen van wie wij dachten, dat zij ons de grootste last zouden bezorgen degenen zijn ge weest, die feitelijk al onze zorgen van ons afge nomen hebben: de Rechter Carmelite Star ner Als iemand, die een beetje liefhebbert in de philosofie zou ik dat toch als een eigenaardige commentaar op het leven beschouwen." „Ik ben geen philosoof, Theo, maar in mijn win kel zie ik zo vaak hetzelfde." De Barones wuifde even met haar sigaret. „Het is met het leven net als met hoeden. Dagen en nachten werk ik, om een model te creëren. Het is prachtig. Het zal New York stormenderhand veroveren. En wat gebeurt er? De mensen trekken er de neus voor op en het eenvoudige hoedje, dat ik in vijf minuten in elkaar flans, wil iedereen hebben. Je kunt nooit plannen maken. Je kunt alleen het onverwachte verwach ten." MET een sympathieke glimlach keek de Barones naar zijn vermoeid, vertrokken gezicht. „Je moet er geen spijt van hebben, Theo. Met al zijn geweld en al zijn domheden is deze dag toch goed geweest. Wij zijn allemaal van aangezicht tot aan gezicht tegenover de werkelijkheid komen te staan en dat gebeurt zo zelden. En dan de jongelui heb ben niet alleen zichzelf, maar ook elkaar gevonden. Ik geloof, dat zij gelukkig zullen worden." „Je hebt een charmant talent om een dwaas zijn zotheden te doen vergeten, Lili. En ook een grote intuïtie," „Maar mijn intuïtie gaat toch heus niet zo ver, Theo." Lili Tresckow keek hem nieuwsgierig aan. „Zelfs nu is er nog iets. wat ik niet begrijp lk dacht, dat ik je vrij goed kende en toch is deze hele zaak voor jou te hard, te onmeedogend Het klopt niet met het idee. dat ik van je heb. Wat deed je zo handelen?" Vanderloon's gezicht was zeer bleek geworden. „Het was om Leon", zei hij bedaard. „Hij komt aan het einde van deze maand vrij." „Theo I" „Ja. Nu Starner dood is. zijn jij en Bowles de enigen, die weten, dat ik een zoon hebi die vijf jaar in een Franse strafgevangenis heeft doorge bracht. Misschien zijn jullie wel de enigen, die weten, dat ik destijds getrtmwd was en een zoon had. Het is bijna twintig jaar geleden, dat Hen- riette my verliet en Leon met zich mee terugnam naar Frankrijk. Maar nu zij dood is, denk ik, dat hij naar huis zal komen en weer een Vanderloon worden." Hij haalde even de schouders op „De jongen had bij Henriette niet veel kans. maar hij zou zeker geen kans hebben om opnieuw te begin nen als Starner nog in leven was. Dus nu zie je. Lili, waarom ik uit mijn egoïstische eenzaamheid te voorschijn moest komen en een gebaar maken." De ogen van de Barones glinsterden toen zij op stond. „Dus komt je zoon tot iou terug," fluisterde zij. „O, Theo, ik ben zo blij voor je, zo heel erg blij. Maar het is laat geworden en ik zal je nu wel terusten wensen." Haar vingers drukten even op zijn arm en met een zachte glimlach verdween zij uit het fletse schijnsel van het kaarslicht als een charmante herinnering. Nadat zij heengegaan was liep Vanderloon naar de haard en leunde met zijn magere schouders te gen de schoorsteenmantel, Het was zeer stil in het huis. Slechts een enkele beweging nu en dan ver ried, dat er boven nog gasten op Chesham Grove waren. VANDERLOON keek niet op toen Bowles de kamer binnenkwam. Langzaam en als vervulde hij een vaste ritus bewoog de butler zich over het dikke tapijt, asbakjes leegmakend en kussens op schuddend. Eindelijk bleef hij even staan. „Wel. meneer, het is nu alles voorby." „Ja, Bowles; morgen zullen wij weer alleen zijn," Een frons van ontevredenheid, als herinnerde hij zich iets onaangenaams, trok over het voorhoofd van de butler. „Ik moet mijn excuses maken voor het diner, meneer. Ik vrees, dat de sauce hollan- daise niet was wat zij had kunnen zijn. Maar ik had niet zoveel tijd als ik wel had gewenst.' (Wordt vervolgd). Oplossing vorige MANDENMAKER A A K I R A RUPS#Z^RUND E»0»LOS»L»l COLLI ♦HALLO H E D'I E E T ALOE^C^ANNO U*N*THE+J+E SATOE+BROOS SI*REU+N*T ELST4E4EGGE E4C«PRO«EfL ♦SHAG4MUNT kruiswoord HORIZONTAAL: 1 nieuwigheid 4 groot huis in Fries land 8 bijwoord 10 Frans pers. v.n.woord 11 bekende medewerker aan ons blad 12 telwoord 13 afkorting op brief 14 ruslig worcen 17 techn. titel (afk.) 19 voorzetsel 20 voegwoord 21 voorzetsel 22 ambtshalve (afk.) 23 bijwoord 24 naar wij menen (afk.) 25 de oudere (afk.) ïaar zij menen (afk.) 27 kardinaatstitel (afk.) 29 iets zachter (muz. afk.) als gast vertoeven 33 maanstand afk.) 34 Duits pers. v.n.woord 35 heimelijk praten acad. titel (afk.) in 't jaar onzes Heren (afk.) larf 40 electrode VERTICAAL: 1 waternimf 2 voegwoord 3 van elkaar keerkringen i deel van Bijbel (afk.) 1 gekonfijte schil haast i erg J Duitse componist 1 Europeaan l mededeling van in sider i groente 5 insect l schouw moment vreemde mifrt (afk.) I ten bedrage van segt dr. C. Banning (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENHAGE. 10 Febr. Bij de opruimingswerkzaamheden In de overstroomde en ncva gevaar lopende aangrenzende gebieden heeft men loslopende honden doodgeschoten. Het waren dieren, die alleen waren achtergebleven, doch ook honden, die nog een thuis hadden, waarvan de eige naars nog aanwezig waren. Dit geschiedde uit vrees voor besmetting. Honden zwerven rond en kunnen overal in wroe ten. Het is dan ook zaak voor de eigenaars ze vast te houden en voor hen. die met de ontruiming zijn belast, de dieren, welke rond zwerven zonder eigenaar, op te vangen en ergens in een asyl onder te brengen. Daar kunnen ze na een bepaalde quarantaine- tijd door rechthebbenden worden afgehaald. „Ik acht het doodschieten honden een waanzin en volkomen onverantwoordelijk", verklaarde ons verleden week nog de hoofd inspecteur van de Volksgezond heid, dr- C. Banning. „Honden leveren absoluut geen gevaar voor besmetting op. zolang zij in leven zijn. Dat doen zij pas, wanneer zij ergens dood blijven liggen." GRONINGEN, 10 Febr. Op het terrein van de coöperatieve melkproductenfabriek „De Om melanden' te Groningen is gis teravond gearresteerd de heer B V. Vooistra. Zoals bekend is werkte de heer V, tot kort voor zijn indiensttreding bij de con- densfabriek „Friesland" te Leeu warden. Hij heeft daar ontslag ge nomen en een functie geaccep teerd bij „De Ommelanden". De condensfabriek „Friesland' was het hier niet mee eens en deed een beroep op het concur- rentiegeding, dat door V. mede ondertekend was. In kort geding werd deze zaak aanhangig ge maakt en het vonnis dat hieroo volgde, zei. dat het de heer V verboden was op straffe van lijfs dwang bij een andere zuivelfa briek in dienst te treden of con tacten met andere zuivelfabrieken te onderhouden Amusement Amsterdam, 11 Febr. iitA rt.ii. 'cotra.il Theater. 8 u.: Vla Liscanon (Ned Comedie) II. Konu-nle, u Potasoh en Perlemoet Ge* Joh Kaart) -cidsupIcuilhenL-r. 8 u.. Bibeionlé (ABC- Cabaret» Ie uwe l>e La Mar-Theal er, 8 u.: Het meisje met de grote voeten (Ensemble Wtm Sonne veld xtasc, var, 4 u. of: I'he dansant Moianda Caromella van 8 u. af: Russisch Cabaret Ralalalka cc "an 8 u of Rhythm Clue m m lUZILIv (Gr. concert; (Gr Orkest o.I.v. Rafael, solist W. Andrlcssen. piano (t.b v Nat. Rampenfonds). TENTOONSTELLINGEN. Steil. Museum, t/m 16 Febr.: Graham Sutherland; t/m 2 Maart: Collectie Domnick. Dc Wang, t m 15 Febr Kunst en Smaak, drie eeuwen eetcultuur, Willet liolthii.vzcn: Eigen verzameling, Zoologisch Museum: Tentoonstelling „Uier i Mens" W OPEN i 4 Mit.: Collectie t Blo 2. 7 15. 9.30: Singln' In the rain, a Ceintuur 2 7 15, 9 30: Vrouwen In nacht, 18 J Capitol 2. 7.15. 9.30: De Madonna v, DONDERDAG 12 FEBRUARI. Hilversum 1, 402 m. AVRO. 7.00 Nieuws. 710 Gram, VPRO: 7.50 Dagope ning AVRO: 8 00 Nieuws. 8 15 Gram. 8.45 Idem. 9 00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9 25 Voor de vrouw. 0.30 Wa- terst. 9.35 Gram. 10.35 „Ik weet. lk weet wal u niet weet", 10.50 Voor kleuters. 11 00 Amus.muz. 12.00 Piano, viool en cello. 12,25 In 't spionnetje". 12.30 Land cn tulnbouw- meded. 12 33 Orgel en piano. 12,50 „Uit het Bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13 15 Meded of gram 13.20 Lichte muz. 13 55 Vlaanderen en het Jonathan Myste- riee hoorspel. 14.35 Alt en plano. 15 00 Voor zieken. 16 00 „Tussen vier en vijf". 16 45 Voor de Jeugd. 17.30 Millt. actunlit. of gram 17 40 Gram 17.45 Reg.ultz.: J. Laan: „Nleuw-Gulnea's Austr. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportprobl. 18.25 Repoi-t of gram 18.30 Lichte muz. 19 00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazz- muz 19 40 Zang en orgel. 20.00 Nieuws. 2°, °5 Radto-Philh. ork. 21.05 „Mijnheer Tlk-Tak hoorspel. 22.10 Gram. 22 00 Gevar progr. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- aetualll 23 30—24 00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7 00 Nieuws. 7.10 Gram. 7 15 Gymn. 7.30 Gram. 7 45 Gebed en Lit. kal. 8.00 Nieuws, en wcerber. 8 15 Gram. .00 Voor de huis vrouw. 9 40 Gram NCRV: 10 00 Gewijde muz. 10.30 Morgend. KRO: 11.00 Voor zieken 11 45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert caug. '2 00 Angelus. 12 03 Amus.muz, ,12.30— 1- 33 Land- en tulnbouwmeded.) 12 55 „100 Jaai kromstaf". 13 00 Nieuws en Kath. nieuws. 13 20 Hawaiian muz. 13 40 Bariton en plano. NCRV: 14 00 Amus.muz, o 2? Voor dc vrouw. 15 15 Grom 15.30 ?«™°"Ehilh se*tet. 16 00 Bijbellezing. 18 30 Vocaal ens. 16.50 Gram 17 00 Voor de Jeugd 17 30 Gram. 17.40 Voordr, 18.00 Gram 18.30 „Op de stelling", caus 18 45 Gram. 19.00 Nieuws cn weer- onL 1:,1° L®yensvragen en een pastoraal antw. 19.30 Gram 20 00 Radiokrant, 20.20 Gevar. progr 21.45 Vragen aan voorbij gangers. 22 15 Orgelconcert 22.45 Over denking, 23 00 Nieuw en SOS-ber. 23,15— 24 00 Gram. DONDERDAG 12 FEBRUARI. Engeland, BBC Home Service, 330 m 12.00 Schoolradio 13 00 Voor landbou wers 13.25 Voor arbeiders. 13.55 Wcerber 14.00 Nieuws 14 10 Meded 14 20 Film- pyogr. 15 00 Schoolradio 16 10 Gram 16 30 Hoorspel 18 00 Voor kinderen 18 55 Weerber 19.00 Nieuws 19 15 Sport in 20 voor landbouwers 19 35 Lichte muz 20 00 Hoorspel 20 30 Strijkkwartet 21.30 progr. 22.00 Nieuws 22 15 Klankb. 23 00 Gevar progr 23 45 Parlcm overz 24.00—0 03 Nieuws Engeland BBC Light Programme, 1500 12 00 „Mrs Dale's dag- land Light Orchestra 14 45 Voor 15 00 Voor de vrouw, 16.00 Gevar muz. 16 30 Pianospel. 16 45 Accordeonork 17 15 ..Mrs Dale's Dagboek" 17 30 Caus 17 45 Mlllt ork 18.15 Variété Ork 18 45 Ver zoekprogr 19 15 Voor de Jeugd. 19 45 Hoorspel 20 00 Nieuws en radiojournaal. -5 25 Sport. 20 30 Gevar. progr 21 00 Hoorspel 22 00 Gram 22 15 Amus muz. 23 00 Nieuws. 23.15 Actuallt. 23.20 Dans- muz o 05 Voordr. 0.20 Orgelspel 0.56— 1 00 Nieuws Brussel Vlaams, 324 m. - 11 45 Gram. 12 30 Weerber 12 34 Gram (Om 12 50 koersen) 13 00 Nieuws 13 15 Gram 14 00 Eng les 14 15 Gram 16.00 Lichte muz. 18 10 Belg muz. 16 30 Gram 17.00 Nieuws 17 10 Gram. 17 15 Voor kleuters, 18 15 Kamerork. 16.30 Voor soldaten. 19,00 Nieuws 19.40 Vrije Pollt Tilbune 19.50 Gram 20 00 Klankb 20.20 Verzoekprogr, 21 00 Voor de vrouw 21 45 Verzoekprogr. voor de vrouw. 22.00 Nieuws 22.15 Mod. muz 22 55—23 00 Nieuws. BBC European Service. Uitzendingen Nederlnnd. 22 00—22 30 Nieuws. urgesch. (224 e (Damrak) n College. 9 30 af doorl. arklna Corso 3.45, 7 15. 9 30: Operatie Cl- Cultura 2 15. 8: Als je pas getrouwd bent. Desmet 2 15, 7. 9.30: Hartstocht tonder liefde, 18 j Do Manon, 18 j Edison 7 15. 9 30. Di. en Wo 2: Starllft. a I Do Humoresque, 18 t Hollen 2 7 15. 9 30. De schrik van New Orleans 18 Kriterlon 2 30. 7.15. 9 30: Le Plaisi:. IR j. Luxor 1130. 1,30. 3 45. 7 15, 9 30' Ge vleugeld gevaar, 18 J Noggeralli 130 3 45. 7 15 9.30 Getuige vermoord, 18 J Possage 1 30. 3 45. 7 15, 9 3(1- Hveno t van ^het Rotsgebergte, 14 j. Zedenpolitie, 18 J Rex 2 7.15, 9 30: Als de avondklokken luiden, 14 J .30, 7 15, 9 30' Al» de avond- I 30 3 45 7 9 80 Verhorten )un» oski 2 15, 7, 9 30: Sterren stra orio 2. 7, 9.30: The grea l End 2, 7.15, 9 30: De Z

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2