Dr. Drees antwoordt de Kamer ^-Radioprogramma Chefarine 4 De strijd om het behoud van de dijk bij Capelle De schade bij de RTM Hulp, hulp en nog eens hulp Benoemingen enz. 2 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT WOENSDAG II FEBRUARI 1953 2 De nota over de watersnood (Vergadering van Woensdag; geopend te 13.00 uur; voorzitter: mr. L. G. Kortenhorst) Voortgezet worden de beraadslagin gen over de nota betreffende de watersnood. De minister-presi dent, dr. W. Drees. zegt. dat zoals verscheidene sprekers reeds in herin nering hebben gebracht en zoals ook spr. heeft gesteld, de nota onvolledig moest zijn, zowel ten aanzien van de gebeurtenissen als ten aanzien van de maatregelen. Gaarne zal de regering de Kamer van tijd tot tijd verder inlichten. De nota is geschreven van het gezichtspunt dergenen, die van buiten het getroffen gebied geroepen waren om hulp te verlenen. Spr. roemt nogmaals de grote toewijding en de hulpvaardigheid van tallozen, die te hulp zijn gesneld. Stellig zijn zij daar bij aangemoedigd door het voorbeeld van ons Koninklijk Huis en de steun uit het buitenland. Toen ik de vorige week sprak van de eenheid, die zich zo krachtig manifes teerde, had ik de illusie, dat deze een heid algemeen zou zijn. Had de heer Gortzak niet gesproken, zoals hij had gedaan, dan zou ik hierover hebben gezwegen. Maar als iemand deze gebeur tenissen aangrijpt om politiek te be drijven. dien ik hier er wel nader in te treden. Van alle kanten ontving ik telegrammen van aanbiedingen voor steun en hulp. maar van communistische zijde werd al dadelijk geopperd, dat de arbeiders de gevolgen van de ramp alleen zouden hebben te dragen en men trachtte het zelfs voor te stellen alsof Nederland de watersnood aan de Ver enigde Staten te wijten zou hebben. En toen een enkele Amerikaanse generaal hier kwam om hulp te bieden, zei de heer De Groot: „Wij geloven niet aan die Amerikaanse pest-generaals". Wanneer er Russische helicopters met Russische generaals waren gekomen, zouden wij hen niet hebben uitgeschol den. maar hen dankbaar hebben be groet. Er werd gezegd, dat de Neder landse militairen in de kazernes moes ten blijven. Wie weet niet wat onze soldaten in het getroffen gebied heb ben gepresteerd? De communisten trachten weer propaganda te slaan uit dit trieste gebeuren. Er is gelukkig in deze dagen nog een andere stemming. Ook daarvan noemde dr. Drees een enkel bewijs. Sprekend over de oorzaak stelde dr. Drees de vraag of de ramp voorkomen had kunnen worden. De communisten zeiden: Het Atlantisch pact heeft dit gebracht. Over deze zaak zal mijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat stellig later nog spreken. Toen van communistische zijde werd gesteld, dat de regering geen gelden ter beschikking heeft willen stellen om de dijken onvoldoende sterk zouden zijn. ik gemeend, dat de actie van die zijde mij stellig is ontgaan. Mij is althans niet bekend, dat ooit door communisten is gewezen op enig gevaar, dat ons van de Overzicht van de weers gesteldheid (Toestand op 11 Febr., 7.00 M.E.T.) n- i- si O Windstilte. v'V.ZwaU» «tod. WVM«U Kr.cMj* wtnd. ^"-Stofte. ♦'#-'0rte» Een depressie die gisteren boven Engeland lag. nam in diepte al en trott langzaam naar het Oosten. De kern er van werd vanmorgen juist ten Zuiden van ons land aangetroffen. Ais gevolg van deze storing werden de baro meterstanden in ons land zeer laag en vleien in een groot deel van West-Europa buien, waarvan sommige bestaande uit regen en sneeuw. Op het midden en Noordelijk deel van de Noordzee kwamen samenhangend met depressie Oosterstormen voor, terwijl het ook in het Kanaal tijdelijk stormde, hier echter uit Westelijke richtingen. Boven Scandinavië handhaafde zich een uitloper van een krachtig hoged ruk gebied boven Sibe rië. terwijl op de Oceaan een lange rug van hoge druk naar het Oosten bewoog. Weerkundige ivaamemingen Te Rotterdam van 8 u. 40 Luchtdruk 732.3 mbar.: wind O Z O. 4: temp- 1.® C; Max temp. 5.8 C; Min. temp 1.4 C; weersgesteldheidregen. UIT HET - Donderdag 12 Februari (Wijzigingen voorbehouden) Hilversum I (402 m.). AVRO: 7.00 en 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9 25 Voor de vrouw. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gram. 10 50 Voor de kleuters. 12.00 Piano, viool en cello 12 30 Land- en tuinbouwmededelingen 12 33 Orgel en piano. 12.50 „Uit het Bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 1435 Alt en piano. 15.00 Voor de zieken 16.00 „Tussen vier en vijf". 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire actualiteiten 17.40 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: „Nieuw- Guinea's Australische buurman". 18.00 Nieuws. 18.25 Reportage. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.40 Zang en orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest. 21 05 „Mijnheer Tik-Tak". hoorspel. 22 10 Gram. 22 20 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Gram. Hilversum II (298 m.). KRO 7.00 en 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9 40 Gram. NCRV: 10 00 Gewijde muziek. 10 30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram. 12 30 Land- en tuinbouw mededelingen 13.00 Nieuws. 13 40 Bariton en piano NCRV: 14 45 Voor de vrouw 15.15 Gram. 15.30 Radio Philharmonisch sextet 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram 17 40 Voordracht. 18 00 Gram. 18 45 Gram 1900 Nieuws. 19.10 Causerie. 19 30 Gram. 20 00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.45 Vragen aan voorbijgangers. 22.15 Orgelconcert. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. kant van het water dreigde, noch dat de dijken ovnoldoende sterk zouden zijn. Is er, zo vervolgde spreker, voldoende beraad en voldoende centrale leiding ge weest? Verschillende ministers hebben op de Zondag na de ramp aangedrongen op liet houden van een bijzondere ini- nisterraad. Ik heb gemeend, hieraan gec-n I gevolg te moeten geven, omdat het bü- een brengen van de heren ministers te veel t(jd zou hebben gekost en men in eerste instantie de gang van zaken over kon laten aan de departementen, die met name dat van Waterstaat volkomen pa raat waren en tevens omdat het militaire apparaat was ingeschakeld. Na telefo nisch overleg met een aantal hoofden van dienst ben ik naar diverse bedreig de punten gegaan. gelUk ook enkele van mijn collega's hebben gedaan. Bij de diensten van de departementen waar men zaken te regelen had. waren de hoofden present. Ook bij landbouw is men spoedig actief geworden. De omstandigheden, dat het Zondag was. hebben uiteraard vertragend ge werkt. Desondanks werd er snel gerea geerd. Op de mogelijkheid, dat er op een Zondag, een dag die nu eenmaal anders is dan een andere dag. iets kan gebeuren, zal men voortaan bedacht moeten zijn. Nagegaan zal worden of er op dit punt wat veranderd zal moe ten worden. Is er wel snel genoeg gereageerd na het eerste bericht van het A.N P. tegen 4 uur? Wat ik weet. aldus dr. Drees, is. dat ir. Maris om 4.20 uur is gewaar schuwd en dat hij contact heeft gezocht o.a. met Rotterdam. Tussen half vijf en half zes heeft ook de R.V.D. contact opgenomen met het A.N.P. en gezegd kan worden, dat er sneller is gereageerd dan men wel heeft verondersteld. Er is op grote schaal gewaarschuwd verzekert spr. Maar de mensen geloof den met dadelijk, dat het zo'n vaart zou lopen en wilden niet dadelijk weg. Het zou wel loslopen, meenden zij. Ook dagen later wilden velen hun huizen nog niet verlaten. Aan verkenningsvluchten is reeds de eerste dag gedacht. Betreurenswaardig blijft, dat Schouwen en Duiveland niet aanstonds als een der ernstigste noodge- bieden onder de aandacht is gekomen. Ook vele boten zijn de eerste dag uitge gaan, zowel van de Marine als andere. Het is dikwijls moeilijk met boten te helpen, zodat het werk op vele plaatsen niet doeltreffend kon zijn. Spreker ci teert in verband hiermede een relaas in de N.R.C. De heer Gortzak heeft gezegd, dat 40 boten van de K.M.A. te Breda zijn blij ven liggen, zonder te zijn gebruikt. Het rapport van de directeur van de K.M.A. luidt, dat de 40 boten van de K.M.A. be mand met cadetten reeds op de eerste dag hebben gewerkt bij Klundert. Fij naart en Lage Zwaluwe. De cadetten hebben daarbij menigmaal in levensge vaar verkeerd. Hier heeft men nu een controleerbare bewering van communis tische zijde ontzenuwd. De regering wenste, dat de hulp op zo ruim mogelijke schaal werd verleend. Er is geen sprake van. dat van overheids wege door bepaalde maatregelen hulp onmogelijk zou zijn gemaakt. De vraag is gesteld wat er voor de toekomst kan worden gedaan. Niet alleen ter beveiliging en verdere ver sterking van onze dijken maar ook op het gebied van het verder ter beschik king stellen van middelen. Ik geloof, dat in de toekomst het apparaat van de Bescherming Bevolking goede dien sten zal kunnen bewijzen. Reeds thans zijn enkele afdelingen, o.a. de sociale afdelingen en de dienst Identificatie lijken in actie gekomen. Hun taak zou nog veel effectiever zijn geweest indien deze diensten al geheel gereed waren geweest. Wat in deze dagen is .geble ken, zal wellicht ten góede komen aan het welslagen dezer organisatie. Er is gewezen op de grote betekenis van helicoptèrs en ducks. Het grote nut van de eerste is gebleken in Korea. Zij zullen nu ook in ons defensieve appa raat worden opgenomen en het is niet onmogelijk dat de Amerikanen, binnen het kader van de verder te verlenen militaire hulp, ze blijvend ter beschik king zullen stellen. Met ducks is het anders gesteld. De ducks, welke zijn ingezet, waren be mand met Duits personeel. Onder deze omstandigheden zie ik Duitsers, aldus spreker, gaarne komen. De coördinatie van veel, dat gebeuren moest, berustte uiteraard bij de minis ter van binnenlandse zaken. Daarom is deze ook voorzitter van de coördinatie commissie. De minister is van mening, dat de critiek op de voorzitter van de centrale evacuatiecommissie het werk van deze man zou miskennen. Inderdaad is het waar. dat hij in enkele incidentele gevallen, daartoe gemachtigd door de minister, heeft moeten ingrijpen Richtsnoer bij de evacuatie moest zijn t,i was dan ook: zoveel mogelijk behoud van het gezinsverband. Met voldoening constateert spr. dat vordering van woon ruimte niet nodig is geweest, omdat de aanbieding om vluchtelingen op te ne en de behoefte heeft overtroffen. Spr. brengt hulde aan het werk van de radio-zendamateurs. De totale «chade laat zich moeilUk raden. Niemand weet b.v. wat het dich ten van de dUken zal gaan kosten, noch wat de duur van de heretelwerken zal zijn en niemand weet hoe de gebouwen er dan uit zullen zien. Wil men een aanduiding in de orde van de grootte, dan zou spr. onder het grootste voorbe houd willen stellen, dat de scha™? rondom de één milliard gulden ligt. Dit een zware slag voor onze volks huishouding. In een telefoongesprek met Amerika heb ik gerept van 50.000 mensen die ..homeless" z«n geworden Vermoedelijk heeft dit ten onrechte het bericht in de wereld gebracht als zouden 50000 wo ningen zijn verwoest. Hoe erg de ramp ook is. zo verschrikkelijk is zij gelukkig niet. Spr. gaat daarna over tot bespre king van de financiering van de schade Men moet echter niet vergeten dat een vermindering van de inkomsten uit belastingen zal kunnen optreden zon der dat de oorzaken daarvan direct aan toonbaar zijn. Een financieringsplan is er nog niet. Men moet ten aanzien van ons. aldus spr.. enige meegaandheid betrachten. De afgelopen 10 dagen hebben vele mi nisters wel een ar.dere taak gehad dan dat de heer Gortzak genoegen zou bezig houden. Wel zal er een beroep worden gedaan op de tegenwaarderekening. Hieruit komt geen nieuw bedrag ter beschik king, maar wel een bedrag waarover nog niot is besÜ9t waarvoor het zal worden aangewend. Spr had verwacht dat dit deheer Gortzak genoegen zou doen. Immers bij de Amerikanen leefde tot dusverre de wens dit bedrag te ge bruiken voor militaire doeleinden. De ramp zal onvermijdelijk van invloed zijn op de plannen der rege ring tot verlichting van belasting, aan welke j.I. Woensdag de laatste hand zou zijn gelegd. Maatregelen in het belang van de ontwikkeling van het bedrijfsleven blijven gehandhaafd, maar niet alles wat men gewild had, zal mogelijk zijn. Gevraagd is wat onze ambassadeur te Washington heeft medegedeeld over de moeilijkheden met betrekking tot onze defensie-uitgaven. Vermoedelijk heeft hij gereageerd op berichten uit de Ameri kaanse pers als zou Nederland zijn NAVO-verplichtingen thans niet kun nen nakomen. Wij hebben onze ambas sadeur gemachtigd dit tegen te spreken. Wel kan hij de regering der Ver. Staten wijzen op de giote moeilijkheden, waarin Nederland is komen te verkeren en de vraag voorleggen hoe het nu verder zal gaan met de tegenwaarde- rekening en hoe die gelden verder zul len worden besteed. Men wil weten, wat er nu verder zal moeten gebeuren. Men heeft gevraagd hoe de betrekkingen zullen zijn tussen het Rampenfonds en de Staat Het Rampenfonds toch is een particuliere instelling. Door middel van regerings vertegenwoordigers bij het bestuur van het Rampenfonds wordt evenwel een hechte samenwerking gewaarborgd. Sprekend over de verhouding Staat Rampenfonds betoogde dr. Drees. dat het onmogelijk is thans precies en defi nitief aan te geven wat er moet gebeu ren. Er is tijd nodig en eerst dient bezien te worden wat in orde van grootte de omvang van het Rampenfonds zal wor den. Wij staan voor een gemeenschaps taak is er betoogd, maar dat wil niet zeggen, dat die gemeenschapstaak dan uitsluitend een staatstaak zal moeten zijn. Wat particulieren en gemeenten onder ling doen is belangrijk en kan niet wor den gemist. Veel zal ook afhangen van de grote, soms zeer grote hulp, welke uit het buitenland is toegezegd. Als ik alles bij elkaar optel wat vol gens de geachte afgevaardigden het Rampenfonds niet zal mogen doen. dan blijft er niets van over. Het is mij dan ook niet duidelijk wat de gedachtengang van een aantal afge vaardigden is geweest. Wanneer het Rampenfonds zich bereid verklaart be paalde zaken te betalen, dan kunnen wij daar slechts dankbaar voor zijn. Het gaat mij te ver het fonds bepaalde zaken te verbieden. Hier is zeker geen kwestie van lief dadigheid in neerbuigende zin; er is in tegendeel spontane hulupverlening aan hen .met wie men zich menselijk ver bonden acht. Men onderschat de beteke nis hiervan nie-t, ook niet de psycholo gische. Spr. wijst er op, dat een groot voordeel van het beschikbaar zijn van een particulier fonds de grotere vrij heid is; terwijl he rijk altijd moet han delen naar vaste regelen, kan zo'n fonds meer rekening houden met be hoeften. die zich in speciale gevallen voordoen. De heer Reuter heeft bezwaar gemaakt, dat vergunningen worden ge geven voor overwerk, waarbij de arbei ders de vergoeding ten goede laten komen aan het Rampenfonds en de werkgevers ©en gelijk bedrag ter be schikking stellen. Van het rijk is geen aandrang uitgegaan. Dit is een spontaan initiatief, dat is opgekomen in het ge organiseerde bedrijfsleven. Natuurlijk kan men dit in bepaalde bedrijfstakken met grote werkloosheid niet doen, maar werkgevers en werknemers kunnen te zamen dit het beste onder elkaar uit maken. Reeds op 2 Februari heeft de fabriekskem van Werkspoor te Amster dam besloten op dergelijke wijze over werk te gaan verrichten. Ook de in de kern vertegenwoordigde E.V.C.-ers en communisten stemden voor deze re geling. Daarna zijn de instructies ge komen van de communistische leiding met het doel dit alles te doorkruisen. Ondanks de nog altijd sterke invloed van communistische en E.V.C.-zijde in de Amsterdamse metaalnijverheid heeft Zaterdag slechts een van de ruim 3500 man geweigerd het overwerkgeld ter beschikking van het Rampenfonds te laten stellen; in Utrecht waren het er 5 van de 4000. Maatregelen oo voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers zijn er getrof fen en hierop is kritiek- geoefend. Ge vraagd is waarom hebt gij dit gedaan? Het antwoord luidt: wij hebben een be staarde regeling, welke gewerkt had en waarmee men vertrouwd was, onmiddel lijk willen toepassen. Wij beschouwen deze regeling echter geenszins als blij vend "Wij blijven echter van mening, al dus de minister-president, dat het goed was ineens wat te doen. Er zijn twee uitgangspunten: in de eer ste plaats de groote van het gezin, ten tweede het bedrag van normale inkomens met minimum en maximum grenzen. Het ligt in de bedoeling in bepaalde geval len aanvulling te verlenen. Ook wordt gedacht aan een aanvullende regeling voor kwartiervergoeding, en huisvesting. De practijk heeft aangetoond dat het in derdaad mogelijk is zulk een regeling on middellijk toe te passen. Uitkeringen op grond van werkloosheidwet, ziektewet gaan door. De gezinsverzorging wordt natuurlijk uitsluitend verleend op verzoek van de betroffen gezinnen. Wat de schadevergoeding betreft stelt spr. vast, dat men thans veel sneller zal kunnen werken, dan bij de oorlogs schade is gedaan. Vooral voor de lichte schade moet een regeling worden ge troffen. welke het voor de betrokkene mogelijk maakt dadelijk zelf ai gang te gaan. Alles wat kan en moet gebeuren ten aanzien van regelingen van kleine schade zullen wü laten plaats hebben zonder op voorschriften te wachten. De heer Van der Feltz heeft belasting kwesties ter sprake gebracht. De ont vangers hebben opdracht gekregen re kening te houden met de situatie. De wederopbouw van publiekrechtelijke gebouwen, waarover mr. Oud heeft ge sproken heeft de andacht van de regering. Wat de voedselvoorziening betreft is in de regeringsnota reeds het een en ander aangegeven. Er zijn maatregelen genomen voor de normale voorziening. De export is ten dele stopgezet en maximumprijzen zijn vastgesteld. De oorspronkelijke schattingen van ver- dronken vee zijn te hoog geweest. De cijfers in de nota zijn ongeveer juist. Wel zal het geredde vee ten spoedigste op t.b.c. moeten worden onderzocht. Een overzicht van de schade, toege bracht aan de visserij zal worden ge geven. Met de georganiseerde landbouw is nog geen contact opgenomen. Het standpunt tav. de buitenlandse eige naars is nog niet bepaald. Ingaande op enkele, moeilijk te rubri ceren opmerkingen van afgevaardigden herinnerde spr. aan hetgeen de heer Welter heeft gezegd over de inschake ling van Ambonezen bij het herstel werk. Uit de vijf woonoorden hebben Ambonezen zich met hartelijke sponta niteit gemeld en zij zijn ingezet. Het was niet mogelijk nog anderen aan het werk te zetten. Of dit in de toekomst wel zal kunnen moet worden bezien. Spr. herinnerde er aan hoe pogingen om de Ambonnezen aan gewoon werk te helpen destijds zijn afgestuit op de eis. dat een deel van hun loon in vreemde valuta ter beschikking 20u worden gesteld opdat de strijd op de Molukken zou kunnen worden ge steund. Deze eis was voor de regering on aanvaardbaar. Zouden de A-mbonnezen thans een ander standpunt innemen, dan kan de zaak nog eens worden bekeken. De berechting van plunderaars heeftf enkelen de vraag doen stellen waarom tegen hen niet de maximale straf van 6 jaar werd geëist. Dr. Drees antwoordde dat een onmiddellijke berechting van be lang was en dat plunderaars daarom voor de politierechter werden geleid, die ma ximaal 6 maanden kan eisen. Het ging om een afschrikwekkend voorbeeld te stellen. Vandaar deze procedure. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Tilanus zegt spr. dat het in de bedoeling van de regering ligt een voorstel te doen tot uitstel van gemeen teraadsverkiezingen in gebieden, waar zulke verkiezingen taengevolge van de ramp niet wel mogelijk zouden zijn. Wat de schade aan woningen en boer derijen aangaat kan worden verwacht, dat "het herstel geen ernstige repercuties op het gewone bouwprogramma zal heb ben. De regering heeft nog geen besluit genomen, welke faciliteiten aan emi granten uit de getroffen gebieden zou den kunnen worden gegeven. Hij wijst erop dat ook in dit opzicht in het bui tenland een verheugende medewerking wordt getoond. Tot slot maakte spreker nog enige al gemene opmerkingen. Ik heb. zo zeide hij, over de getroffen gebieden gevlo gen, Het uitzicht, zeide hij, was triest, troosteloos en bijna hopeloos. Daarna ben ik ook in vele getroffen plaatsen geweest Naast gevoelens van een diep verdriet waren er toch ook van bemoe diging. omdat zo hard gewerkt wordt aan de herovering van het verloren land. Beworuderenswaard is ook de in ternationale samenwerking op het vliegveld Valkenburg. Nationaal en internationaal is een on gekende samenwerking tot stand geko men. Ons land kan de taak, welke het nu te vervullen heeft aan. De ramp heeft echter ook schadelijke gevolgen veroor zaakt, welke niet nodig zijn. Er zijn ge vallen dat schepen niet naar ons land koinen. Dat orders voor onze industrie worden gennuleerd of toeristische af spraken worden afgezegd op grond van de toestand, waarin ons land zou ver keren. Dit alles is niet nodig. Ons volk gesteund door Internationale sympathie zal de weg vooruit en omhoog kunnen voortzetten. Hierna was het woord aan de minister van Verkeer en Waterstaat. De vergade ring duurt voort. Advertentie Tot twee jaar gevangenisstraf heeft de Amsterdamse rechtbank de 47-jarige losse werkman J. van D. uit Bussum veroordeeld, die op 5 November j.I. uit jalousie getracht had een colporteur met een broodmes in de borst te steken Tegen hem was drie jaar geëist. Advertentie 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen (alen. Teza men werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'n 4lje doet wonderenJ iMet Buisman zet U lekkerder^ koffie. U spaart tegelijkertijd, i want U hebt minder dure k koffie nodig TWEE GIFTEN VAN DRIE TON Gisteren heeft het noodfonds Ver bond van Nederlandse werkgevers 300.000 overgemaakt aan het Natio nale Rampenfonds. De storting staat los van de steun, welke de Neder landse industrie langs andere wegen ter leniging van de nood in geld of natura ter beschikking heeft gesteld en stelt. De coöperatieve centrale Raiffeisen- bank en de bij haar aangesloten boe renleenbanken hebben in hun gezamen lijke actie ten behoeve van het Ram penfonds f 300.000 bijeengebracht. Daar enboven is, voorzover bekend, door de bij deze centrale aangesloten banken en plaatselijke en provinciale comite's nog één bedrag van f 45.000 gestort. Voor „De Verwoeste Stad" De beeldhouwer Ossip Zadkine, wiens beeld „De Verwoeste Stad" te dezer stede zal worden geplaatst, heeft 500 ter beschikking van het Rampenfonds gesteld met het ver zoek, dit bedrag speciaal aan de hulpverlening te Rotterdam ten goede te laten komen. De heer Susse, eige naar van de gieterij, waar het beeld wordt gegoten, heeft eveneens 500 geschonken. Zowel mensen gered als goederen gestolen De 19-jarige expeditieknecht A. J. K. uit Den Haag is door de Haagse politie gearresteerd als verdacht zich een aan tal goederen, bestemd voor de slachtof fers van de watersnood, te hebben toe geëigend. Deze jongen heeft echter ook naar hij zelf zegt in de noodgebieden verscheidene mensen gered, wat de po litie wel aannemelijk acht. K, had eerst uit een school, waar hij hielp bij het sorteren van ingezamelde kleding, twee costumes, een winterjas en een „battle-dress" meegenomen. La ter bood hij op 9traat iemand die een zwaar pakket liep te sjouwen aan, dit pak voor hem weg te brengen. Ook dit pak verdween echter naar zijn eigen huis. De inhoud gaf hij ter bewaring aan zijn kostjuffrouw en zijn verloof de. Vervolgens kocht hij Rode-Kruis- emblemen. die hij op de gestolen „battle-dress" bevestigde. Zo uitgerust begaf hij zich naar het rampgebied, waar hij versoheidene mensen gered schijnt te hebben. Hij hing hier de held uit, en liet zich zelfs interviewen door een verslaggever. Toen hij Zaterdag thuiskwam wachtte de politie echter op hem. aangezien het was opgevallen, dat hij tweemaal op een dag met een groot pak was thuis gekomen. Diefstal bij watersnood voor de rechtbank Een jaar gevangenisstraf, met be vel tot onmiddellijke gevangenneming, werd gisteren voor de Rotterdamse rechtbank door de officier van justitie geëist tegen de 18-jarige grondwerker J v. d. L. uit Rijswijk, die heeft te rechtgestaan. verdacht van diefstal bij watersnood. Hij zou op 3 Februari te Abbenbroek twee pakken koffie hebben weggenomen uit een auto van het Ro de Kruis: op 5 Februari te Spijkenisse hebben getracht een auto te stelen en op dezelfde dag te Zuidland een fiets, een naaidoos, een theepot en theemuts te hebben weggenomen. Verdachte ontkende de bedoeling te hebben gehad, een en ander te stelen. Hij maakte deel uit van een werkploeg uit Rijswijk en had de pakken koffie, weggenomen, met de bedoeling daar van kofie te zetten voor de ploeg. Hij had de koffie op verzoek van de leid ster van de ploeg, weer aan haar afge geven en deze had de koffie weer terug gebracht naar de Rode Kruis auto. Hij was wel in de auto gaan zitten, maar er weer uitgegaan toen de eigenaar kwam opdagen. De fiets had hij weg genomen. om even te gebruiken, om dat hij niet in het bezit was van laar zen en niet door de bagger kon lopen. De andere goederen had hij, zo verklaar de de man. op de fiets geladen om ze in veiligheid te brengen. De officier van justitie, mr R. Grasso, merkte op, dat deze zaak voor de straf kamer was gebracht met het oog op de straf, die moest worden opgelegd. De officier achtte de wederrechtelijke toe- eigening bewezen. Sommige mensen me nen te moeten profiteren van de ellende van anderen en het algemeen belang moet in het oog worden gehouden. Men moet weten, dat als men in deze nood iets wegneemt een zware straf volgt. De raadsman, mr- Q. J. Blaauw, te kende verdachte als een moeilijk mens. Bij een onderhoud in het bezoekkamer- tje. zei verdachte tot zijn raadsman: „Ik kan jou wel door de ramen slaan". Verdachte heeft een moeilijke jeugd ge had; hij heeft vier jaar in een opvoe dingsgesticht doorgebracht. Wat de fei ten aangaat achtte de raadsman het telastegelegde wederrechtelijk toe- eigening, niet bewijzen en was van me ning, dat zijn cliënt moest worden vrij gesproken. subsidiair een voorwaarde lijke straf opgelegd. Na raadkamer wees de rechtbank de onmiddellijke gevangenneming af. Uit spraak over veertien dagen. Giro-faciliteiten Met ingang van 10 dezer behoeven op girostortingen op postrekening no. 957o ten behoeve van het Nationale Rampen fonds geen stortingsrechten te worden betaald, evenmin als voor de stortingen op girorekening no. 17 ten behoeve van de radio-actie „Beurzen open dijken dicht". De Antillen overschrijden het millioen De opbrenigtt van de actie voor het Rampenfonds op de Antillen heeft thans het millioen ruim overschreden. Maan dagmiddag had Curacao 904.000 Cura- caosche guldens opgebracht. Aruba meer dan 100.000 en Bonaire 15.000. Een critisch geluid Uit Capelle a d. IJssel. waar het in de nacht van de ramp vooral op de Ketensedijk geducht gespannen heeft, bereikt ons critisch geluid. Men is er met te spreken over de paraatheid van het Hoogheemraadschap Sehieland, dat met de zorg voor de dijk langs de ri vier belast is. Met name wordt er op gewezen, dat burgemeester Van Dijk Zaterdagnacht om 12 uur heeft opge beld om te informeren wat de deskun digen van Sehieland over de toestand dachten en dat van die zijde toen ge antwoord is. dat bijzondere maatrege len niet nodig waren. Verder wordt ge zegd. dat Sehieland geen depots met zandzakken, klei en zand langs de dijk had. Voor de zandzakken heeft Capelle een beroep op anderen moeten doen. hetgeen met moeilijkheden en tijdver lies gepaard is gegaan. Het wil ons voorkomen, dat men de rampzalige gebeurtenissen van die stormnacht in hun juiste licht moet leerd te worde, al was he all mar zien. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat elke critiek behoort te zwijgen. In tegendeel. wanneer er ergens fouten zijn gemaakt dan dienen die gesigna leerd te worden, al was het alleen maar om er voor de toekomst lering uit te trekken. Maar alle critiek moet geba seerd zijn op het besef, dat er die nacht veel is gebeurd, dat geen mens had kunnen voorzien. Dat er mitsdien naar de eisen van het ogenblik gehan deld en dus veel geïmproviseerd moest worden. Inderdaad, de burgemeester van Ca pelle heeft 's nacht om 12 uur het advies van het Hoogheemraadschap Sehieland gevraagd. En inderdaad heeft men daar geantwoord, dat er geen aan leiding voor bijzondere maatregelen was. Sehieland heeft dit niet gezegd uit onderschatting van de toestand, maar omdat de feiten en verschijnse len op dat moment aanleiding daartoe gaven. Er woedde te middernacht een normale storm en met het oog daarop waren de dijklegers gewaarschuwd en overal in de weer. Er was een hoogste waterstand van 2.65 meter gemeten en die was voor gewoon stormweer ze ker niet abnormaal. Bovendien was men op het middernachtelijk uur terug gaande naar laag water; bij Korten- oord was reeds een val van 18 cm ge meld. Tot zo ver leek alles dus een normaal verloop te zullen nemen Pas toen enkele uren later bij eb bleek, dat het water ging stijgen, werd de toestand verontrustend. Toen heeft Sehieland terstond gedaan, wat in zijn vermogen lag om de dreigende gevaren het hoofd te bieden. Daarbij heeft het verblijdend veel hulp van anderen on dervonden. Ook van de Capellenaren. En daar is het uitermate dankbaar voor. De klacht over het ontbreken van depots langs de dijk is met helemaal juist. Ei zijn dijkmagazijnen op vijf plaatsen en elk magazijn had 200 zand zakken. Iets anders is. dat deze voor raad in de gegeven omstandigheden volstrekt onvoldoende is gebleken. En dit is dan een van de dingen, die voor de toekomst verbetering behoeven. Nie mand. die dit scherper ziet dan Sehie land zelf. Maar nog eens: wie had kunnen voorzien, dat we een waters- nood van zulk een verbijsterende om vang zouden krijgen? Het bestuur van dc Rotterdamse Vrouwelijke Studentenvereniging heeft besloten dat in verband met de ramp, die ons land getroffen heeft, de receptie ter gelegenheid van haar 37e dies nata- lis geen doorgang zal vinden. Nederlands Transport, het officiële or gaan van de Ned. vereniging van Trans port-ondernemingen wijst er op. dat het vervoersgebied van de R.T.M. het zwaarst getroffen gebied in den lande is en dat hel dus geen wonder is, dat het bedrijf zelf ook ernstig is getroffen. De materiële schade is aanzienlijk. De schade aan de schepen is nogal meege vallen en de vloot van de R.T.M. kon onmiddellijk worden ingeschakeld bij de hulpverlening. Meer schade heeft het auto-materieel geleden. Van vier auto bussen en vrachtauto's is nog niets be kend. Op Flakkee heeft men het mate riaal in veiligheid kunnen brengen op het perron van Middelharnis. In de Hoeksche Waard is een autobus bescha digd. Te Rotterdam hebben acht autobus sen. vier vrachtauto's en een trekker schade opgelopen. Ook het trammaterieel heeft veel schade geleden, ofschoon de drie motor wagens op Schouwen vermoedelijk be houden zijn gebleven. In de remise te Goudswaard heeft een locomotief wa terschade opgelopen. Te Rotterdam is dergelijke schade veroorzaakt aan loco-1 motieven, diesel-rangeermachines, rij tuigen en goederenwagens. Op Schouwen en Duiveland is een groot aantal rijtui gen ernstig beschadigd. Op dit eiland en op Goeree-Ooverflak- kee zijn grote gaten in de baanlichamen geslagen. Gaten in de baan Rotterdam Oostvoorne zijn inmiddels weer her steld. Bij Spijkenisse is de helling in de trambaan sterk afgekalfd. Bij Zuidland. in dc lijn SpykenisseHellevoet sluis zijn grote gaten in de haan geslagen Hel acht meter hoge viaduct aan de Achter zeedijk in de Hoeksche Waard is vermoe delijk vernield. De baanvakken Picrshil —Goudswaard, Middelharnis—Zuid Beier land en BlaaksedijkStrijen staan onder water. Op vele plaatsen zijn grote gaten in dc baanlichamen geslagen. Van het kantoorgebouw heeft de kelderverdieping onder water gestaan, waardoor o.m het archief verloren is gegaan. Smokkelarij van room naar België Voor de rechtbank te Antwerpen wordt thans een roomsmokkelzaak be handeld, waarbij Belgische en Neder landse zuivelfabrieken zijn betrokken. Grote hoeveelheden room men spreekt van 2,5 millioen liter in to taal werden onder de benaming „gecondenseerde melk" België binnen gesmokkeld. Wanneer men weet dat op gecondenseerde melk geen invoer recht is verschuldigd, dat voor room 9,5 francs per liter bedraagt, kan men zich een denkbeeld vormen van het geldelijke voordeel, dat deze smokke larij opleverde. De Belgische staat eist, in deze zaak een schadevergoeding van frs 300 millioen. Van een Neder landse zuivelfabriek in Noord-Holland wordt frs 17 millioen geëist, van een andere fabriek in Drenthe frs 2 mil lioen en van een derde zuivelfabriek in Noord-Brabant frs 50 millioen. De behandeling duurt voort. Van heinde en ver bereikten ons gisteren weer berichten over hulp in alle mogelijke vormen, die aan ons land is aangeboden. We moeten in het kort een greep doen. en we spreken nogmaals uit. dat niemand zich te kort gedaan voeie, als een bepaalde activiteit niet is vermeld. Een col lecte in de N H. kerk te Grootebroek heeft 20556 voor het Rampenfonds opgebracht. De vertegenwoordiger voor Nederland van het American Joint Distribution Committee heeft het Rampenfonds ƒ5000 ter hand gesteld. Italiaanse autofabrieken hebben geld. laarzen en vacanties voor kin deren aangeboden. De Verein der am Kaffee beteiligten Firmen maakte 10.150 Mark over. de Fédération natio nale du commerce des café's verts uit Le Havre 60.000 francs. Een col lecte in de N.H. kerk te Kampen heeft ƒ8400 opgeleverd, in de Ger. Kerk ƒ7200. De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken heeft het personeel op basis van vrijwilligheid dringend aanbevolen niet alleen over Februari maar ook over Maart en April 1 pet. van het salaris aan het Rampenfonds af te staan. Uit Canada meldt men. dat er vele duizenden dollars en honderden tonnen kleding en dekking zijn ingezameld. Een deel is reeds naar Nederland ver zonden. Uit Griekenland komt een vliegtuig met hulpmiddelen. Perso neel van een schoenfabriek ln Frank rijk wil een uur loon afstaan voor de slachtoffers. De burgemeester van Amsterdam heeft een pakket met kin- derkleertjes uit Schotland ontvangen. Te Lieshout leverde een collecte voor het Rampenfonds ƒ9610 op. De bemanning van een Amerikaans schip in de haven van Rotterdam bracht 205 dollar op voor het Rampenfonds. Uit Israël zullen nog meer sinaas appelen komen. Ene Koop, een Deense zakenman, stuurde per vlieg tuig en vrachtauto duizend paar lies laarzen. Het personeel va*1 oe Pro vinciale Gelderse Electriciteit: maat schappij heeft ƒ23 000 bijeengebracht, daarbij kwam ƒ4000 van een ambte- narenvereniging en 25.000 van het bedrijf; totaal ƒ54.000. Verpleegden van de psychiatrische inrichting Beiler- oord te Beilen hebU eigener bewe ging en zelfstandig f 1 bijeengebracht voor het Rampenfonds De natio nale collecte in Frankrijk voor de slachtoffers van de ramp in ons land had gisteren 112 millioen francs opge bracht. Een particulier in Finland schonk twee millioen Finse marken. De gemeente Straatsburg heeft een millioen francs gevoteerd. De in Oud-Beijerland ten bate van het Rampenfonds gehouden collecte heeft f 60.000 opgebracht. De collecte te Heerenveen heeft ruim f 76.000 opgebracht, te Dinteioord f 20.000 plus f 3783 in dg kerken in het Drostambt Tudderen ruim f 9.000. De collecte voor het Rampenfonds heeft te Bleiswijlc f 41.000 opgebracht, hetgeen neerkomt op f 65 per gezin. In de ledenvergadering van de afd. Axel van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij is een motie aangenomen waarin aan alle afdelingen wordt voor gesteld. dat de niet-gedlupeerde leden van de Maatschappij gedurende drie jaar de contributie zuilen betalen voor de leden in de getroffen gebieden. Nieuwe huizen in tuinstad Slotermeer Van een correspondent. AMSTERDAM, 10 Febr. Groot was vanmiddag de belangstelling in de tuinstad Slotermeer, toen daar in stromende regen de wethouder voor de volkshuisvesting en publieke werken in de hoofdstad, mr. J. J. van der Velde, de eerste paal sloeg voor de bouw van een complex van 54 wonin gen. Deze zullen door een combinatie van particuliere bouwondernemers wor den gebouwd. Het is voor het eerst, dat particulieren meewerken aan het bouwen van woningen in Slotermeer. De wethouder zeide in een rede, dat het bij dit bouwen door particulieren niet zal blijven; op andere plaatsen in de tuinstad zullen eveneens particulie ren aan de slag gaan. Van de 10.000 bij deze stadsuitbreiding geprojecteer de woningen staan er op het ogenblik 6300. Over anderhalf jaar hoopt men dat 9000 woningen bewoond zullen kun- nén worden. De huizen waarvoor thans de eerste paal is geslagen, zullen tegen het einde van dit jaar gereed zijn. Het zijn een gezinswoningen. Op een deel er van zullen dakterrassen worden gebouwd. Bij Van Gend en Loos geld verduisterd Van onze correspondent. ARNHEM, 10 Febr. Wegens ver duistering van ruim 8000 ten nadele van Van Gend en Loos is Dinsdagmid dag voor de Arnhemse rechtbank tegen de voormalige directeur van het bij kantoor Tiel van deze transportonder neming D. J. B. W. acht maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk ge- eist. Verdachte, die voor zijn over- Dlaatsing naar een grote stad stond, doch sinds zijn ontslag als kruideniers bediende de kost voor zijn gezin moet verdienen, had o.a. door de spoor wegen gerestitueerde gelden ten eigen bate aangewend. De officier van jus titie hield rekening met de maatschap pelijke neergang van verdachte, met diens berouw en belofte om het ver duisterde geld terug te betalen en wilde hem nog een kans geven. De raadsman, mr. H. Blom. vond het onbegrijpelijk, dat een getrouwde man met twee kinderen in een derge- lijke functie een salaris van slechts netto ƒ200 per maand genoot en dat de bij hem in dienst zijnde chauffeurs met een beetje overwerk gemakkelijk meer kunn;n verdienen dan hun chef. „Van Gend en Loos schijnt zelf ook gevoeld te hebben, dat dit salaris wel heel erg gering was. want na ontdekking van de verduistering heeft deze firma geen aangifte gedaan," al dus mr. Blom. Uitspraak over veer tien dagen. Automobilist verdronken Te Groningen is een auto ten ge volge van de gladheid geslipt en in het Winschoterdiep geraakt. De bestuur der, de 39-jarige heer J. H. B. uit Groningen, kwam daarbij om het leven Nadat de auto te water was geraakt trachtten voorbijgangers de portieren van de wagen te openen, echter tevergeefs. De brandweer is het gelukt de heer B. uit de wagen te bevrijden. Geruime tijd is nog getracht door toepassing van kunstmatige adem haling het slachtoffer weer bij bewust zijn te brengen, maar resultaat bleef uit. Vrouw achter stuur Van onze correspondent ALKMAAR, 10 Febr. Gedurende d« zaak tegen mej. Divera B. uit Bergen (N.H.), die terecht stond als verdacht van meineed, manoeuvreerde de presi dent van de rechtbank voortdurend met een speelgoedautootje. De vraag was, wie gechauffeerd had. Verdachte had ge reden met de heer P., eigenaar van een zwembad, aan wie het recht om een auto te besturen is ontzegd. Er was pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt, om dat hij dit toch zou hebben gedaan. Ver dachte verklaarde onder ede, dat zij had gestuurd. Ze werd toen ter zitting gearresteerd, doch later in vrijheid ge steld. Stel voor, dat dit de straat is. zo begon de president tegen iedere getui ge. In deze richting ligt Egmond en in die richting Castricum. Dan werd het autootje opgesteld en de getuigen moesten zeggen aan welke kant ze de heer en aan welke kant ze de dame hadden zien uitstappen. Daarmee was de president duidelijk ge noeg, wat niet wegnam, dat de getuigen elkaar lijnrecht tegenspraken. De officier vorderde 1A4 jaar en on middellijke gevangenneming; de verde diger meende, dat alleen vrijspraak kon volgen. Na in raadskamer te zijn geweest, vond de rechtbank geen aanleiding de verdach te gevankelijk te laten wegvoeren. Uitspraak over veertien dagen. Marechaussee beschoten Van onze correspondent ARNHEM, 10 Febr. Wegens be dreiging van een marechaussee is twee maanden gevangenisstraf geëist tegen de bedrijfsleider J. G. v. d. P. uit Beek bij Nijmegen. Deze was op 9 Decem ber j.I. 's morgens om elf uur op het veld aan het werk toen een marechaus see, H.. die oefende voor een veldloop in sporttenue voorbijliep. H. stond hier en daar even stil om naar de door stropers uitgezette strikken te kijken. V. d. P. meende, dat H. een van die stropers was, die in deze buurt uiterst brutaal zijn en schoot met zijn jacht geweer van circa 150 m. afstand een lading hagelkorrels in de richting van H., echter zonder deze te raken. H. dook direct in de struiken, zodat het tweede schot over hem heenging. De officier van justitie vond het een onbesuisde daad en meende, dat ook wanneer het een stroper geweest was diens leven even goed beschermd diende te worden tegen schietlustige particulieren De ver dediger vond het meer een komisch mis verstand en verzocht vrijsptaak. Uit spraak over veertien dagen. Onmiddellijke gevangeneming heeft de Amsterdamse rechtbank gelast ten aanzien van de 58-jarige voormalige makelaar M. Oh. J. H. uit Naarden, die zij, wegens verduistering en valsheid in geschrifte veroordeelde tot 1 jaar gevan genisstraf. P.T.T. De hoofdingenieur der P.T.T. ir. H. J. Bergsma te Amsterdam is met ingang van 15 Januari 1953 benoemd tot ad junct-directeur van het telefoondistrict Zwolle. De heer H. J. C. Thijssen, directeur van het postkantoor te Valkenburg is met gelijke functie belast te Laren. Notarissen Tot notaris te 's-Gravenhage ia be noemd mr. J. R. H. Buining. candidaat- notaris te 's-Gravenhage. in de plaats van de heer A. C. van Mourik Broek- wie eervol ontslag is verleend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2