NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT Velerlei vraagstukken in het debat over de watersnood Rampenfondsruim 31 millioen Ontvoering brengt Frankrijk in rep en roer Weer een nazi-organisatie ontbonden Activiteit en paraatheid behoedden Pieter B™£er in het West-Goeree voor erger Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. BOOY Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de With straat 73 Rotterdam Woensdag 11 Februari 1953 110e JAARGANG No. 35 Abonnementsprijs per kwart. 7.50. Losse nrs t 0.13. Verschijnt dag. beh. op Zondag. TeL (K 1800) 11.10.00 (19 Ujnen). Na 17 u.: 11.10.09. Telegr.-adr.: NIROCOUR, Postrek.40 Overzicht Tweede Kamer Schaderegeling en financiering (Middag- en avondvergadering va Dinsdag 10 Februari) TT OEVEEL verschillende problemen overstromingsramp oproept bleek al uit de regeringsnota, die de Kamer leden vanochtend hadden ontvangen. En al even duidelijk bleek het uit het debat van vanmiddag en van avond. Temidden van die verscheiden heid van vraagstukken vormt het Ne derlandse volk één front tegenover de ramp. Deze eens gezindheid wordt weerspiegeld in de Kamer; waar bij wij overigens moeten consta teren, dat de communisten buiten dat spiegelbeeld vallen. Intussen moet men niet verwachten, dat nu alle Kamerleden precies dezelfde mening over elk probleem op zich zelf heb ben. Bovendien moet men rekening houden met de voorlopigheid van dit debat. Uiteenlopende meningen h-oorde men bijvoorbeeld over de schadevergoeding, een van de kernkwesties, De regering wil de niet door verzekering gedekte pri vate schade regelen in "de geest van de Wet op de materiële oorlogsschade (W.M.O.). De socialist Burger nam wat afstand van dat plan: zou die regeling wel passen juist op deze schade? Hij voelde ook niets voor een uitlating die minister Witte volgens De Volkskrant zou hebben gedaan, nl. dat de vergoeding voor deze over- stromingsschade niet beter zou kunnen zijn dan die van de oorlogsschade. De K.VP.-er N. van den Heuvel vond de W.M.O. een juist uitgangspunt, de c.h. Ti- lanus, de V.V.D.-er Oud en de s.g. ds. Zandt zeiden, dat het tempo van uitvoe ring in elk geval sneller zou moeten zijn dan bij de W.M.O. het geval is. De vergoeding zal zoveel mogelijk integraal moeten zijn vond de heer Weiter: een me ning. die de a r. Schouten ook was toe gedaan, evenwel met het voorbehoud dat de omvang van de schade, in geld uit gedrukt, dat zou moeten toelaten. En die omvang is nog niet bekend. Evenmin is bekend het in uitzicht gestelde complex van belastingmaatregelen, dat in het ka der van de werkgeïegenheidspolitiek is ontworpen. Dl*. Schouten wees dan ook, gelijk anderen, met nadruk op het voor lopige karakter van dit debat. Hij wenste voorts een financieringsplan voor het ge heel van de schade. De financiering komt ook ter sprake ten aanzien van de be steding van de millioenen van het Natio naal Rampenfonds. Dr. Schouten zou geen bezwaar hebben tegen een regeling tussen dat fonds en de regering over de vergoe ding van een bepaald deel van de schade. De regering ziet de besteding van die gel den in de leniging van nood en vergoe ding van schade in de persoonlijke sfeer: levensonderhoud, kleding, schoeisel en ook huisraad. Mr. Burger keek vooral tegen dit laatste bedenkelijk aan. Wat overigens allerminst wil zeggen, dat hij het standpunt van de communisten deelt, die beweren dat men de schadevergoeding „in de sfeer ven de liefdadigheid heeft getrokken om de staatsfinanciën ten be hoeve van de militaire uitgaven te ont zien" (een formulering van de heer Reu ter). Dat zal dan zeker de reden zijn van het ontbreken van enig land uit de sow- jetsfeer in de indrukwekkende opsom ming van buitenlandse hulp. bij de re geringsnota gevoegd: een omstandigheid waar df. Schouten op wees. Technischjuridisch en ook menselijk TA IT alles Is nog maar een bloem- lezinkje over één der problemen. Er zijn verder vraagstukken van technische, van juridische, van orga nisatorische en ook van theologische aard (de laatste in het bijzonder door ds. Zandt aangeroerd). Technisch: bijvoorbeeld het denk beeld het is nog slechts een denkbeeld van afsluiting van de zeegaten. Daar wil mr. Burger een technische commissie voor hebben, die openbaar zal adviseren. Het is een mooi denkbeeld, maar niet zo een voudig als men op het eerste gezicht misschien zou menen, vond dr. Schou ten, die in elk geval een onderzoek door de beste waterstaatkundigen van buiten de ambtelijke sfeer wenst. Een niet-technicus kan er niet over oor delen, aldus prof. Oud, die zich af vroeg, of zo'n afsluiting van de zee gaten mogelijk eenzelfde effect kan hebben als de Afsluitdijk, die mede de veiligheid van de noordelijke helft van Noord-Holland dient. Dat stuk Noord-Holland, waar prof. Oud vandaan komt. noemde hij ook in •erband met de juridische kant van de feaik. Men heeft daar nL indertijd het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier gevormd: dit was een nieuwe waterschapsindeling. waar wel licht ook in Zeeland en Zuid-Holland aan te denken zou zijn. Herziening van het waterschapsrecht moet worden overwogen, zei mr. Burger; daar gelden ouide regels als „wie 't water deert 't water keert". Maar het water deert ons allemaal. Ook hierover kunnen de meningen uiteenlopen. De zeedijken zullen van rijkswege hersteld worden. Hierbij kan centralisatie niet worden gemist, aldus dr. Schouten, die eraan toevoegde: voor het overige moeten de polders en waterschappen hun autonomie behou den; een mening, die bijv. prof. Oud en de heer Weiter deelden. De organisatorische kant betreft o.m. de vraag, waarom de bevolking van de gebieden niet eerder en zeer dringend is gewaarschuwd; een vraag gesteld door de K.V.P.-er ir. Van Meel en door' de heren Schouten en Oud. Een andere vraag: hoe kwam het dat men niet eer der de ernst van de toestand op Schou wen en Duiveland heeft beseft? Vragen die de communist Gortzak natuurlijk ook stelde. Deze afgevaardigde, (voor wie het stellen van de vragen kenne lijk ook het voor de regering ongun stige antwoord betekent), is een meester in het breed uitmeten van de tekort komingen, die er bij al het goede dat gedaan is ook zijn geweest, zei prof. Oud. De heer Gortzak gaat daar inder daad ver in. bijv. wat betreft het ruime aanbod van hulp, die niet overal on middellijk kon worden gebruikt. Wie de zaken stelt zoals de heer Gort-zak deed en daarbij geen politieke bedoe lingen heeft, geeft blijk van gebrek aan ervaring, aldus prof. Oud. Geen politieke bedoelingen? De com munisten laten zich deze kans niet ont gaan om eens heerlijk demagogie te be drijven. Dat zij hierbij met het leed van duizenden spelen en de inspanning en offervaardigheid van tallozen misken nen deert hen blijkbaar niet. Liever maken wij nog gewag van de menselijke kant van de ramp: de woor den van deernis met de slachtoffers, de woorden van lof voor militairen en burgers, die zich bij redding en hulp verlening hebben geweerd, woorden waar ieder zijn bijdrage tot het debat mee begon. De menselijke kant. die ook naar voren kwam in het relaas van de Middelburger baron Van der Feltz: na een lange reis over „Bresjes" zoals hij Breskens altijd noemt Antwer pen. Den Bosch en Utrecht beschreef hij de droeve toestand van het hem zo dierbare Zeeland. Verdere bijzonderheden uit het debat, waarin een grote hoeveelheid onder werpen ter sprake kwam. vindt men in ons verslag Woensdagmiddag zal de Kamer het regeringsantwoord horen. zie pag. 4. Achter de regeringstafel bij de beraad slagingen over de nota betreffende de watersnood in de Tweede Kamer. V.l.n.r. de ministers Luns, Beel, Drces, Staf en Algera. Op de achtergrond de ver schillende landkaarten. De G.K.S. in werking Jean Monnet, de secretaris-generaal van de Gemeenschap voor Kolen en Staal, heeft Dinsdag in een radiorede voor de 155 millioen inwoners van de G.K.S. ge zegd, dat zij nu kunnen beginnen een economie, zoals in de V.S. en de Sow- jetunie, op te bouiwen. Hij verklaarde voor Radio Luxemburg, dat openstelling van de gemeenschappe lijke markt voor kolen en staal de Euro peanen voor de eerste maal de gelegen heid bood tot werkelijke massaproduc tie en voor een hogere levensstandaard. ,.Er is niet meer Duitse steenkool en F raus staal maar slechts Europese steen kool en staal, dat vrijelijk van het ene naar het andere land van de gemeen schap gaat. zoals in een land van 155 millioen consumenten dus evenveel als in de V.S. en de Sowjet-Unie", al dus Monnet. De openstelling van de gemeenschappe lijke markt kreeg reeds direct concrete betekenis doordat Monnet West-Duits- larid en Frankrijk opdracht gaf 25.000 ton schroot voor 15 Maart naar Italië te zen den om de Italianen een redelijk deel van het schaarse schroot te verzekeren. De Fransen moeten 20.000 en de West- dultsers 5.000 ton sturen. Het totale bedrag, dat tot en met Dinsdag voor het Nationale Rampenfonds is bijeengebracht, beloopt ruim 31 millioen gulden. b Oostenrijkse Rode Kruiscolonne Te Dordrecht ls een Rode Kruis-am- bulance uit Oostenrijk aangekomen, be staande uit 19 auto's en voorts omvat tende 68 man medisch en verplegend personeel, o.w. een hoogleraar en 10 artsen. Deze ambulance is in de tijd van 2 uur ingericht en naar Nederland gezonden. Zij heeft ook reeds dienst gedaan bij de overstromingsramp in de Po-vlakte. Maandag heeft men nog een kijkje genomen te 's-Gravendeel, waar de hulp echter niet meer nodig was. Gisteren is een der auto's, bemand met enkele artsen en verplegend personeel, naar Numansdorp vertrokken, de an deren zijn zonder auto's naar Zierik- zee vervoerd, om daar de mensen die reeds dagen lang in touw zijn, af te lossen. De colonne had ook nog 2Vi millioen Oostenrijkse schilling bij zich. Evacué's in eigen milieu Als onderdeel van het rijksevacuatie centrum voor Noord-Brabant is in Den Bosch een commissie ingesteld ter be hartiging van de kerkelijke aangelegen heden van de evacuatie. Deze commis sie wordt gevormd door vertegenwoor digers van de hervormde, gereformeer de en katholieke gezindten. Uitgaande van het standpunt, dat de beste wijze van evacueren is. om de mensen te huisvesten in eigen sreer en milieu, zijn bij de nu tot stand ge komen evacuaties enkele correcties noodzakelijk gebleken. Men probeert thans niet alleen zo veel mogelijk de protestantse gezinnen bij protestanten onder te brengen, doch men zal tevens trachten om gezinnen die in een niet eigen milieu zijn gehuisvest te plaatsen ln een meer voor hen passende omge ving. Bovendien zullen enkele gemeen ten, die relatief een te groot aantal evacué's hebben opgenomen, worden ontlast om de verhoudingen recht te trekken. Uitbreiding dienstregeling Dor drechtGorcum. Met ingang van Don derdag 12 Februari wordit de dienstrege ling met treinen en autobussen tussen Dordrecht en Gorcum uitgebreid. Het aantal verbindingen op werkdagen (be halve Zaterdagen) wordt in beide rich tingen gebracht van acht op elf. Op Zaterdagen zullen er twaalf en op Zon dagen tien verbindingen komen. Terechtstellingen te Kanton. Vol gens het te Kanton verschijnende blad Nam Fong Jat Po zijn te Kanton dertien contra-revolutionnairen terechtgesteld Zij werden Zondag voor een volksrecht bank er van bésehuldigd „contra-revolu- tionnaire verraders" te zijn. (Reuter) Oplaaiend anti- clericalisme Van onze correspondent. PARIJS, 11 Febr. Waar zijn de jongens Finaly gebleven? Worden zij ergens in Frankrijk verborgen gehou den? Zijn zij een week geleden, op Dinsdag 3 Februari, over de Pyre neeën naar Spanje ontvoerd? Met deze en andere vragen houden de Fransen zich nu al een week met een voort durend toenemende hartstocht bezig. Wanneer het hier een „doodgewone" vermissing of schaking zou betreffen, zou deze zaak niet zoveel opzien baren. Aangezien velen in dit land van religieuze animositeiten in de zaak Finaly de macht van de Kerk, met een hoofdletter k, menen te vinden zijn de tongen en pennen in beweging gekomen. L'Infame van Voltaire moet het weer eens ontgelden en voor zover dit uit de feiten, welke sinds een week ter openbare kennis zijn gebracht blijkt, lijkt het niet ten onrechte, dat een groot deel van de publieke opinie hier te lande in beroering is gekomen. De voorgeschiedenis komt in het kort hierop neer. In 1936 vluchtte een Joods echtpaar. Finaly, hij was medicus van zijn beroep, uit zijn Oostenrijks vader land. In de buurt van Grenoble streken de Finaly's neer en hier werden in 1941 en 1942 hun twee kinderen geboren, Ro bert en Gerard geheten. Voor zover valt na te gaan waren de Finaly's geen gelo vige Joden, maar toch lieten zij hun zo nen besnijden, in oorlogstijd, toen een groot deel van Frankrijk bezet was en Vichy zich gereed maakte in onbezet Frankrijk aan de Duitse wensen ten aanzien van het Joodse volksdeel te vol doen. Dr. Finaly voorzag het gevaar van deportatie en wilde zijn kinderen daar voor behoeden. Hij vertrouwde hen toe aan een goede kennis, die op zijn beurt, nadat de Finaly's dóór de Gestapo ge arresteerd en gedeporteerd waren, de beide jongens ter verzorging aan een zekere mej. Brun afstond. Met gevaar voor eigen leven wist mej. Brun, hoofd van de gemeentelijke bewaarschool te Grenoble de jongens Finaly en andere Joodse kinderen voor de Duitsers ver borgen te houden. Reeds in 1945 stelden bloedverwanten van de Finaly's zich met het gemeentebestuur van Grenoble en met mej. Brun in verbinding. Het bleek, dat de familie nog al verspreid was, som mige leden woonden in Engeland, ande re in Nieuw-Zeeland en Israël. Mej. Brun wist echter de kinderen voorlopig te behouden en plaatste hen in verschil lende katholieke instellingen. Op zekere dag, in December 1950. besliste de rech ter, nadat in Juni 1950 officieel het over lijden van de ouders was vastgesteld, dat een tante van de jongens, in Israël woon achtig, de voogdij over de beide wezen toekwam. Intussen bleef mej. Brun, die in 1948 Robert en Gerard had laten dopen, volhouden, dat het tegen de wens van de ouders zou zijn deze kinderen aan hun familie terug te geven. Hierbij valt aan te tekenen, dat mej. Brun de ouders kan worden geacht van de wensen van nimmer heeft gekend en ook niet in staat de ouders dienaangaande op de hoogte te zijn geweest. Terwijl de tante-voogdes van de jongens in Grenoble hemel en aarde beweegt om haar neven naar Israël mee terug te nemen, blijken de jongens onvindbaar. In het geheim van Marseil le naar Bayonne overgebracht, op 30 Ja nuari j.l. en aldaar ingeschreven op een katholieke school, zijn zij sinds Dinsdag 3 Februari onvindbaar. Het schoolhoofd, een kanunnik, heeft op de ochtend van 3 Februari gemerkt, dat de beide jongens verdwenen waren en van deze vermis sing heeft hij het parket te Bayonne in kennis gesteld. Sindsdien zoekt de politie vruchteloos, naar hen. Zij heeft ook con tact opgenomen met de Spaanse politie, omdat zij rekening houdt met ontvoering over de Pyreneeën naar Spanje. Mej. Brun zit in Grenoble achter slot en gren del, verscheidene leden van katholieke orden zijn in voorlopige hechtenis ge steld wegens verdenking van medeplich tigheid bij deze ontvoering. Mej. Brun blijft in alle talen zwijgen over de ver- Van onze correspondent BERLIJN, 11 Febr. Het Freikorps Deutschland, een neo-nationaalsocialis- tische organisatie, welke onder be- ln tijden van nood moeten zelfs gemechaniseerde legers terugvallen op oude, primi tiever methoden, Amerikaanse soldaten in Korea gebruiken een oude Koreaanse kar met een os er voor als transportmiddel. Toen In de late middag van de 31ste Januari de radio meldde, dat er vrees bestond voor gevaarlijk hoog water heeft de burgemeester van Oud dorp, de heer J. Kleijnenberg, terstond contact gezocht met de vuurtoren wachter, die van zijn post af uiter aard een goed overzicht had van wat het water deed. Gaandeweg werden de berichten, welke hij doorgaf naar het stadhuis, alarmerender, waarop de burgemeester met de brandweer auto naar de haven is gegaan. Toen bleek hem, dat hier en daar het wa ter reeds over de dijk sloeg en om dat hij wist, dat het nog geruime tijd zou duren, voor het water zijn hoog ste stand had bereikt, besloot hij alarm te slaan. Met de sirene van de brandweer-auto en de sirene, welke in de toren staat opgesteld, werden de bewoners van Ouddorp en omstre ken gewaarschuwd, dat er grote ge varen dreigden. Hieraan is het te danken, dat al het grote vee nog op tijd uit de stallen kon worden gehaald en naar hoger gelegen plaatsen over gebracht. Stellig is ook aan dit snel le waarschuwen te danken, dat Oud dorp slechts één dode heeft te betreu ren. Wel zijn veel varkens, geiten, konijnen en kippen verdronken. Bij Ouddorp zijn in totaal acht gaten in de dijk geslagen, waardoor een groot gedeelte van de gemeente is overstroomd. Het grootste gat is bij de haven geslagen. Het water joeg met zulk een geweld naar binnen, dat een aantal huizen nabij de haven finaal werden weggevaagd. De waterschade in de andere woningen is aanzienlijk. Bij Stellendam ontstonden eveneens doorbraken, waarbij er waren van nog grotere omvang dan die bij Ouddorp. Hierbij is de electrische leiding ver nield, waardoor heel Westelijk Goeree zonder stroom kwam te zitten. Voor Ouddorp is dit inmiddels ten dele op gelost, doordat men de beschikking heeft gekregen over een aggregaat, dat enkele panden, o.m. het kantoor der P-T-T. van stroom voorziet. De burgemeester van Vlaardingen heeft een politieman met een draagbare zender beschikbaar gesteld, waarvan men heel veel nut heeft. In de toneelzaal van een hotel heeft men thans een zuivelfabriek je in gericht, hetgeen mogelijk was, doordat men nog tijdig enkele apparaten uit de melkfabriek in veiligheid heeft kunnen brengen. Er wordt ook te Ouddorp ontzaglijk hard aan het herstel gewerkt. Leger en Marine. Nationale Reserve en allerlei vrijwilligers werken eendrachtig samen. Deventer heeft een autospuit met per soneel ter beschikking gesteld. Borne zorgt voor het rijshout. Per hefschroef- vliegtuig is een toestel aangevoerd, dat dient om hooibroei tijdig te kunnen vast stellen. Reeds zijn er enkele brand meldingen geweest als gevolg van hooi broei, zodat ook dit apparaat goede diensten zal kunnen bewijzen. In West Goeree gaat het water op het ondergelopen land met het tij mee op en neer. Slechts bii cb en vallen som mige stukken even droog. De verbin dingen met de rest van Nederland zijn uiteraard nog zeer gebrekkig. Intussen hebben vissers uit Ouddorp. hoe hoog de nood in de rampnacht ook was gestegen, toch nog kans gezien aan Schouwen hulp te bieden. Ook dit is slechts mogelijk geweest dank zij het feit, dat de bewoners van Ouddoi'p zo tijdig waren gewaarschuwd «oor bet dreigende gevaar. Van onze correspondent het ligt in de bedoeling van het! comité Haarlem Lichtstad om het standbeeld van Pieter Brinlcer, de Spaamdamse jongen, die volgens een legende in een Amerikaans boekdat reeds honderd drukken beleefde, het land voor overstroming redde door een gehele vacht zijn duim op een gat in de dijk te houden, bijzonder in de belangstelling te trekken. Door watersnood is het verhaal helaas weer zeer actueel geworden. De vreemde lingen, die tussen 14 Maart en 15 Mei in ons land zullen komen om de Flora in Heemstede te bezichtigen, zullen dan ook dit standbeeldje, geplaatst op de sluis van Spaarndam, niet willen over slaan. Groot verkeer is ter piaatse echter onmogelijk, zodat overwogen wordt vaartochten te organiseren van het Spaarne in het centrum van Haar lem naar het tot de grote stad be horende dorpsgemeenschapje. Het beeld van Pieter Brinker zal des avonds worden verlicht. Met de beeld houwster G. Rueb zal contact worden gezocht teneinde een afgietsel van het beeld op een markant punt te Haarlem te kunnen plaatsen. Het comité zal aan de regering ver zoeken een penning uit te geven met aan de ene zijde het beeldje en aan de andere kant een treffend opschrift. De penning zou in goud, zilver en brons geslagen kunnen worden. 'schermheerschap staat van kolonel Rudel, een naar Argentinië uitgeweken bekende jachtvlieger, is door de West- duitse regering verboden, omdat zijn activiteit in strijd is met de Westduitse grondwet. De regeringen van de Lander is verzocht het Freikorps te ontbinden. Door de autoriteiten zijn inmiddels ge arresteerd: de gewezen S.S. offi cier Lamp, leider van het Freikorps, de vroegere S.A. officier Hawranka, Frauenfeld, de vroegere gouwleider van Wenen, en Beck-Broichsitter, ge wezen officier van de generale staf. Deze laatste is tevens leider van de Broederschap van oud-frontsoldaten. Ware de vroegere studentenleider Scheel niet onlangs door de Engelsen tezamen met Nauman en de zijnen in verzekerde bewaring gesteld, dan zou hij met deze groep in hechtenis zijn genomen. Het Freikorps Deutschland, dat tweeduizend leden telt en para-militair is opgezet, is een gemeenschappelijke organisatie van de Broederschap van de verboden en ontbonden socialistiscne Rijksdagpartij, de neo-nationaal-socialis- tische Bond voor Vrijheid en Recht, als mede van de noodgemeenschap van ae Het Freikorps was voornamelijk ge concentreerd te Hamburg en Bremen. Het eiste van zijn leden onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid en strenge geheim houding. De „verbeterde" vijf en twin-ig punten van het programma van de N.S. D.A.P. vormde het programma van het korps; het huldigde het anti-semitisme, bestreed Jezuïeten en vrijmetselaars en beschouwde de Westduitse democratie als in strijd met de Duitse gedachte. De leden van het Freikorps achtten zich gebonden door de eed aan Hitier en beschouwden admiraal Doenïtz als de rechtmatige opvolger van de Führer. Het korps zou een omwenteling in de Bondsrepubliek door een referendum hebben willen verkrijgen. Men had de oprichting van een schaduwkabinet de plannen opgenomen. Het Freikorps was verdeeld in elf vrij- scharen, welke in de Lander van de Westduitse republiek de namen droegen van Doenitz. maarschalk Pétain, Werl, Lansberg, Schlageter. das Reich etc. Als embleem had men het balkenkruis van de vroegere Luftwaffe, met zwart-wit- rode rand. Volgens een spreker van het ministe rie van binnenlandse zaken zijn rijf en dertig woningen en kantoren doorzocht. Het in beslag genomen materiaal heeft bewezen, dat de verdenking van i nazistische activiteit juist was. De gezondheidstoestand van koning Boudewijn In een communiuqé van het ko ninklijk paleis te Brussel is gisteren meegedeeld, dat koning Boudewijn „op advies van de dokter zijn bezoe ken aan de overstroomde gebieden moest onderbreken". De koning bezocht de vorige week, zoals gemeld, onmiddellijk na de overstroming, het getroffen gebied. Daarna meldde een communiqué v het hof dat hij naar de Rivièra was vertrokken voor herstel van een griep. De pers critiseerde het ver trek van de koning buitenslands. Maandag is de tweeëntwintig jari ge koning weer naar het rampgebied bij Antwerpen geweest, waar velen hem toejuichten. De koning was blootshoofds, in regenjas en hoge rub berlaarzen. Hij onderhield zich met de mensen en keek toe, hoe de mi litairen de gaten in de dijken aan het dichten waren. Prins Bernhard vliegt en spreekt voor radio's Ook gisteren heeft prins Bernhard een aantal plaatsen in het rampgebied bezocht. Nadat hij op Gilze-Rijen was geland is de Prins overgestapt in een hefschroefvliegtuig. waarmee hij achter eenvolgens is geland te Raamsdonk, Raamsdonksveer en Nieuwendijk. Daar na vertrok de helicoptère over Slie- drecht naar Papendrecht en maakte landingen te Puttershoek, 's Gravendeel, Zuidland op Putten. Numansdorp, Strijensas, Lage Zwaluwe en Hoge Zwaluwe. Van deze laatste plaats ver trok de Prins naar Ypenburg. Bij zijn bezoek aan deze plaatsen was het de Prins opgevallen, dat hem ditmaal geen lijsten met verzoeken om benodigdheden overhandigd wer den. iets, wat tot dusver wel het geval is geweest. Van Ypenburg vertrok de Prins naar Den Haag. waar hij een vergadering van het Nationale Rampenfonds presi deerde. Daarna sprak hij voor de B.B.C., de A.F.N. (American Forces Network) en de Deense radio. blijfplaats van „haar" jongens.. Velen be schouwen haar als „een misdadig mon ster". dat gedreven door een fanatiek geloof „haar" jongens aan de macht van een wettige voogdes tracht te onttrekken. Juristen, die in het canonnieke recht thuis zijn. beweren, dat mej. Brun ook volgens dit recht niet gemachtigd was de kinderen in 1948 te laten dopen zonder toestemming van hun bloedverwanten en dat zij in ieder geval wel zeer voorbarig heeft gehandeld door niet de officiële vaststelling van het overlijden van de ouders van Juni 1950 af te wachten. Zo heeft de zaak van de „kinderen Finaly" aan het hier altijd smeulende anti-cleri- calistisch vuur nieuwe gloed gegeven en uit het zwijgen van de kerkelijke autori teiten leiden sommigen af, dat deze mej. Brun de hand boven het hoofd willen houden. Wat de zaak er voor hen niet beter op maakt. Bij Spijkenisse is een Sikorsky, een Engels hef schroef vliegtuig, verongelukt. Er waren gelukkig geen doden te betreuren. Den Haag zit stampvol Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis ver zoekt tot nader bericht geen ingezamelde goederen meer naar Den Haag te zenden, omdat geen opslagruimte ter beschikking is. Als gevolg hiervan is het van belang dat aide tot heden inge zamelde goederen ter plaatse worden opgeslagen en zoveel mogelijk worden gesorteerd, waarna schriftelijke opgave van hoeveelheden en soorten gaarne zo spoedig mogelijk ingewacht wordt bij de intendance van het Nederlandse Rode Kruis, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Geen Indiase vrouwen meer naar Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse minister van binnenlandse zaken, dr. T. E. Dön- ges, heeft in de Volksraad medege deeld, dat de concessie opgeheven is, volgens welke Indiase vrouwen het land binnen mochten komen. De con cessie werd in 1914 door generaal Smuts verleend na overleg met ma- hatma Gandhi: er was toen een on evenwichtige verhouding tussen In diase mannen en vrouwen in de Unie. De minister zei, dat volgens deze concessie 4.929 vrouwen en kinderen in het land gekomen waren. De om standigheden hadden haar in het ver leden gerechtvaardigd. Thans echter was er geen onevenwichtige verhou ding meer, aldus de minister. Noorwegen sluit zich niet aan bij E.D.G. De Noorse minister van buitenland se zaken, Halvard Lange, heeft in het parlement verklaard, dat Noor wegen niet zal deelnemen aan de Europese defensiegemeenschap, daar deze een supra-nationaal karakter draagt. Later zou het mogelijk ter sprake komen, dat Noorwegen op een ander gebied met andere landen in een organisatie met een supra-natio naal karakter zou samenwerken. Engeland komt op voor zijn belangen i.h. Verre Oosten Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat de Britse consul op Formosa instructies heeft om bij Tsjiang Kai-sjek te pro testeren tegen elke inmenging van de nationalistische vloot in de Britse scheepvaart. De woordvoerder zei, dat de Ame rikaanse regering op de hoogte is van de Britse houding t.a.v. belem meringen, die aan Britse schepen in de wateren rondom Formosa en om trek in de weg worden gelegd. De bedoelde instructies gelden voor schepen van alle landen van het Brit se gemenebest. Dulles over Europa's defensiegemeenschap Eerste stap kost moeite „Ik heb tijdens mijn bezoek aan Europa ervaren, dat de Europese lan den geneigd zijn voort te gaan met de vorming ener verdedigingsgemeen schap, hetgeen evenwel gepaard gaat met een tegenzin in het doen van de eerste stap", aldus heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Foster Dulles, in een uiteenzet ting voor de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Senaat verklaard. De voorzitter der commissie, sena tor Wiiley, die dit vermeldde in een mededeling voor de pers, zei voorts, dat Dulles van mening was, dat de Europese staten, indien zij er toe zou den overgaan „tezamen op te trek ken". over voldoende hulpbronnen zouden beschikken voor hun bestaan. Dulles had hieraan toegevoegd: „In dien de Europese staten niet tot een heid zouden komen, zullen de Ver. Staten zich voor het zeer ernstige vraagstuk zien gesteld, te moeten uit maken, hoe hun toekomstige koers zal zijn". En hij had besloten met de woor den: „Ik ben van mening, dat het bezoek, dat Stassen en ikzelf aan Europa hebben gebracht, de Europese staten duidelijk heeft gemaakt, welk belang het Amerikaanse volk en het Congres hechten aan het tot stand komen van een Europese verdedigings gemeenschap. De plannen hiervoor zijn in Europa opgesteld en de defini tieve verwezenlijking er van zal ook door de Europeanen zelf moeten ge schieden." Ook de directeur van het Amerikaan se bureau voor de wederzijdse bevei liging, Harold Stassen, heeft in de besloten zitting der genoemde Ame rikaanse senaatscommissie verslag over zijn tijdens zijn reis door Europa opgedane bevindingen uitgebracht. Wat het Verre Oosten oetreft zei Dulles nog op de zitting der senaats commissie, dat president Eisenhower nog geen besluit genomen had over een eventuele blokkade van commu nistisch China of over andere maat regelen in Oost-Azië. Conant in West-Duitsland. Prof. James Conant, de nieuwe Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, is gis teren te Frankfort aangekomen om zijn functie te aanvaarden. (Reuter) NOORDOOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur): Veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw. Matige tot £T?c????Se, en langs de Waddenkust tijdelijk harde Noordoostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. 12 Febr.: Zon op 8,02. onder 17.48. Maan op 7.19. onder 15.41. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1