,Raad van de revolutie' in Egypte VALDA MANNEQUIN DUITSE LIBERALEN IN NETELIG PARKET Opnieuw helpt Zweden met gulle hand Helpt! luisteren n&&r Pag. 2, Tweede blad DELFTSCHE COURANT Woensdag 11 Februari 1953 Rechtervleugel trekt ex-nazi's tot zich (Van een correspondent) De spanning in de Duitse Liberale partij, de tweede regerings partij in de Bondsrepubliek is sterk toegenomen als gevolg van de arrestatie van zeven voormalige prominente nazi's door de Britse bezettingsautoriteiten. Ofschoon bondskanselier dr Adenauer na in zage van een deel van 't materiaal tegen dr Werner Naumann en zijn medewerkers heeft erkend, dat het Britse optreden correct en ver standig geacht moet worden, blijft de Liberale partij zich verzetten tegen de aantijging als zou zij met de gearresteerden hebben ge- pacteerd. Het federale partijbestuur is daarbij echter in een moei- lijke positie geplaatst door de houding van de voorzitter van de buitenlandse commissie van de partij, dr Achenbach, die terstond als verdediger van de gearresteerde Naumann, Göbbels staats secretaris, is opgetreden en daardoor de indruk versterkt heeft, dat er inderdaad sterke banden bestonden. In het hoofdbestuur van de liberale partij wordt nu een felle strijd om Achenbach uit gevochten. Het is nu tot een soort compromis gekomen, waar bij Achenbach tenminste voor de tijd van de behandeling der zaak-Naumann zijn partijfunctie zou neerleggen, doch de func tionaris schijnt zich ook tegen dit compromis te blijven ver zetten. Omstreden figuur Achenbach zelf is een zeer omstreden figuur en in de Duitse pers zijn herhaaldelijk docu menten gepubliceerd, die zijn actief deelnemen aan Jodende portaties zouden moeten bewij zen. Dr Middelhauve, die de ziel der rechtse beweging in de Liberale partij is, heeft er feen twijfel aan gelaten, dat ij vast besloten is voort te gaan met het aantrekken van voormalige nazi's tot het ka der van de partij. Middelhau ve is zelf geen nationaal-soci- alist geweest. Hij zou het, zo zeide hij, niet geworden zijn „ook al hadden de nazi's ge braden duiven op gouden bor den gebracht". Dr Middelhauve wond er geen doekjes om, dat hij zich zelf heeft omgeven met een schare van voormalige promi nente nazi-figuren. Hij erken de, dat het program van zijn partij was opgesteld door die medewerkers en dat aan de in Neurenberg vrijgesproken me- Arabische landen niet tevreden over Duitsland De Arabische landen zijn niet tevreden over de voorstellen van de Westduitse delegatie, die thans te Cairo verblijft, aldus heeft Naguib verklaard. „Wij hadden aanbiedingen verwacht, die tenminste even --aantrekkelijk zouden zijn ge weest als de voordelen, die West-Duitsland krachtens zijn verdrag inzake de herstelbeta lingen aan Israel heeft ver leend". Generaal Naguib zei dat de Arabische landen niet zullen aarzelen de betrekkingen met West-Duitsland te verbreken, indien de schade, die door Westduitse herstelbetalingen aan de Arabische staten wordt berokkend niet op zijn minst wordt vergoed. De leider van de Westduitse delegatie in Egypte, dr Wes- trick, heeft generaial Naguib meegedeeld: „Wij hopen dat Egypte zal inzien, dat wij geen keus hadden bij het sluiten van de herstelbetalingsovereenkomst met Israel. Voorts hopen wij, dat Egypte de positie zal begrij pen van ons land, dat in één ge neratie tweemaal in een oorlog is verslagen. Het is onze wens dat de huidige toestand wordt verbeterd, vooral met het oog op het feit, dat West-Duitsland zeer gaarne vriendschappelijke betrekkingen met Egypte blijft onderhouden". Op uitnodiging van de Egyp tische regering is een Oost- duitse handelsdelegatie in Egyp te aangekomen. De leider, Fritz Koch, zei: „Wij hopen dat de onderhandelingen zullen leiden tot een handels- en betalings overeenkomst". dewerker van Göbels, Hans Fritzsche, was voorgelegd „om de propagandistische waarde er van te onderzoeken". Fritzsche, die vroeger GÖbels' phrasen aan de man bracht, probeert nu in Düsseldorf Franse lippenstift aan de vrouw te brengen. Middelhauve heeft verklaard, dat hij waakzaam zal blijven opdat zijn appél tot de nazi's er niet toe zal leiden, dat deze het heft der partij geheel in han den zullen nemen. Er was nog geen enkel geval voorgekomen, waarin de partijleiding zich in de democratische gezindheid van vroegere nazi's had vergist, zo zeide hij. MIJNENVEGERS AAN BOORD De Amerikaanse marine heeft kleine houten mijnen vegers in aanbouw welke aan boord van tank- of vrachtschepen kunnen mee genomen worden en van daar af te water gelaten wanneer zij hun werk moe ten doen. Zij hebben een diepgang van slechts ruim een meter en krijgen een bemanning van zes koppen. GROENLAND GEEN KOLONIE MEER In het nieuwe grondwetsont werp dat na een arbeid van ze ven jaren bij het Deense parle ment is ingediend en waarom trent, na het parlement, ook het volk zich bij volksstemming zal moeten uitspreken, wordt o.a. bepaald, dat Groenland geen Deense kolonie meer zal zijn, doch als deel van Het Deense koninkrijk zal worden be schouwd. Dientengevolge zouden de Groenlanders in het toekom stige, slechts één kamer van 179 leden omvattende Deense parle ment, twee afgevaardigden krij gen, evenals de Far-Oer-eilanden. In de nieuwe grondwet is ook het vrouwelijk opvolgingsrecht op de troon vastgelegd, onder voorrang voor mannelijke af stammelingen van de regerende souverein. De „Neue Züreher Zeitung" maakt, in verband met de bepa ling van de nieuwe Deense grondwet ten aanzien van Groen land, melding van berichten vol gens welke IJsland van plan is binnenkort bij de Deense rege ring aanspraken op het bezit van Groenland kenbaar te maken. Sedert 1948. heeft een IJslandse regeringscommissie deze kwestie in studie. Zuiveringsoperatie in Indo-China De strijdkrachten van de Franse Unie hebben tien opstan delingen gedood en 150 gevan gen genomen bij een zuiverings operatie nabij Haidoeong, vijf tig kilometer ten oosten van Hanoi, aldus is gemeld in een Frans legerbericht. Enige honderden verdachte personen zijn aangehouden voor een nader verhoor. Reeds zijn onder hen een aantal politieke commissarissen van de Vietminh geïdentificeerd. Voorts werd bekendgemaakt dat bij een operatie, die zes we ken duurde, troepenconcentra ties van de Vietminh ten noor den en noordoosten van Saigon uiteen zijn Naguib heeft in feite blanco volmacht Generaal Naguib heeft meege deeld dat de Egyptische „Raad van de revolutie", die „gedurende de overgangsperiode" met de sou- vereiniteït zal worden bekleed, maatregelen zal nemen ter be scherming van de revolutie en het recht zal hebben ministers te be noemen en te ontslaan. De „Raad van de revolutie" zal voortaan „vergadering" of „Con gres" heten. Leden zijn: de dertien militairen, die tezamen het leger- comité vormen en de ministers, uit hoofde van hun functie. De raad zal gedurende drie jaar fungeren als lichaam, waaraan het kabinet verantwoording schuldig is voor zijn beleid. Daar na zal volgens de woorden van generaal Naguib, „een volledig, democratisch bewind dat zijn basis heeft in de grondwet, en dat er voor zal zorgen dat wij allen een vrij en menswaardig leven kun nen leiden, worden gevormd." Generaal Naguib, die zowel voorzitter van het legercomité als minister-president zal zijn, zal de Egyptische souvereiniteit uitoefe nen. Egypte blijft officieel echter een koninkrijk, onder het jonge prinsje Foead II, met prins Mo hammed Abdel Moneim als regent. (Ingezonden Mededeling! TEGEN HOEST PASTI LLES Premier generaal Naguib heeft, als „leider der revolutie", het recht ministers te benoemen of te ontslaan. Door de proclamatie der rege ring is het bestaan en de bevoegd heid van het legercomité, dat de staatsgreep uitvoerde, waardoor koning Faroek werd afgezet en generaal Naguib de macht over nam, in de Egyptische grondwet erkend. Verklaard wordt dat alle Egyptenaren voor de wet gelijk zijn en dat persoonlijke vrijheid, vrijheid van meningsuiting en van godsdienst worden gewaarborgd. Walter Kuntze op erewoord vrij Ex-generaal Walter Kuntze, die door het gerechtshof van Neuren berg tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld, is we gens zijn slechte gezondheid op erewoord vrijgelaten, is door de Amerikaanse Hoge Commissie medegedeeld. Kuntze werd ver oordeeld in verband met de gij zelaarszaak. Tezamen met een aantal andere generaals werd hij er van beschuldigd de executie te hebben gelast van gijzelaars tot een aantal van vijftig voor iedere Duitser, die in de Balkan door verzetsstrijders zou worden ge dood. DE OPSTAND OP KOJE Het opperbevel der verbonde nen in Korea deelt mede, dat vier van de 38 krijgsgevangenen, die Dinsdag bij het incident op het eiland Koje gewond werden, zijn overleden. In totaal heb ben hierdoor vijf gevangenen het leven verloren. De griepepidemie in Duitsland Het aantal slachtoffers van de griepepidemie, die reeds enige weken in Zuid-Duitsland heerst, is alleen al in de staat Beieren gestegen tot 226. In München overleden in het afgelopen week-einde 24 personen; een groot gedeelte van hen jonge mensen. De autoriteiten verklaarden echter dat de toestand niet alar merend is, aangezien het aantal nieuwe griepgevallen de laatste dagen afneemt. Weer een proces in Roemenië Radio-Boekarest heeft bekend gemaakt dat Maandag het twee de van een reeks grote sabota- geprocessen te Ploesti, het cen trum van de Roemeense olie velden, is begonnen. Het proces wordt gevoerd tegen 23 leidende functionarissen en ingenieurs van vier voormalige Engels- en Amerikaanse oliemaatschappij en in Roemenië. Zij worden er van beschuldigd een spionnage- centrum te hebben gesticht en materialen naar de Britse en de Amerikaanse ambassade in Boekarest te hebben gezonden. Ook beschuldigt men hen van zwarte handel in buitenlandse valuta en van sabotage van olie productie. De voornaamste beklaagde is Alexander Alexandriu, die mi nister van Financiën was voor dat de communisten aan het be wind kwamen. Doodvonnissen voor rituele moord Een hoofdman uit Basoeto- land, Pheello Smith, en nog tien inheemsen, onder wie twee vrou wen, zijn Maandag te Maseroe in Basoetoland ter dood veroor deeld wegens het plegen van een rituele moord. Een hoofd man werd tot twaalf maanden dwangarbeid veroordeeld we gens medeplichtigheid na het plegen van het misdrijf. Volgens het openbaar ministe rie wenste Smith „medicijn" van mensenvlees om de oogst te vergroten. Zijn gehele dorp werd uitgenodigd om het doden van het stamlid, Motetwa Mema- ne, schoonvader van Smith, bij te wonen. Aanvankelijk waren 42 in heemsen naar de terechtzitting verwezen, maar tegen 21 van hen werd de beschuldiging inge trokken en aan het einde van de terechtzitting werden er ne gen van rechtsvervolging ont slagen. Zeldzame vis gevangen Onlangs is in diep kustwater bij Port Elizabeth een bijzonder soort snoek gevangen, de derde vangst van dit soort, voor zover bekend. De vorige twee exem plaren zijn in 1928 en 1937 nabij Durban en Oost-London uit de Indische Oceaan opgehaald. Dit soort snoek, officieel Marly's snoek geheten, bezit twee zijlij nen in plaats van één, kenmerkt zich door een donkere kleur en heeft scherpe tanden in de bo venkaak. De directeur van het museum te Port Elizabeth is van mening dat deze soort waar schijnlijk in groten getale aan de Zuidafrikaanse kust voor komt. De standaardisatie der Nato-bewapening In de kwestie der keuze van een standaard-geweer voor de Nato-strijdkrachten is thans in zoverre enige vooruitgang geko men, aldus meldt de „Manches ter Quardian" naar aanleiding van een over deze zaak uitge geven communiqué, dat Groot- Brittannië, Canada en België het eens zijn geworden over een standaard-patroon. De Nato moet thans tot een besluit zien te komen over een standaard kaliber van de kogel. De Ameri kanen willen een kaliber van 300, waarvan zij de uitwerking beter achten dan het door Brit ten en Belgen voorgestane ka liber 280. De handel in auto's in de Benelux Naar wij vernemen zijn de regeringen van Nederland, Bel gië en Luxemburg overeenge komen, dat personenauto's van Europese merken, welke zijn ge assembleerd in een der landen van de Benelux, vrij" kunnen worden verhandeld binnen het gebied van de gehele Benelux. ARRESTATIES IN HONGARIJE Volgens in Wenen uit Boeda pest ontvangen berichten is het merendeel van het hogere per soneel van de Hongaarse veilig heidspolitie thans in arrest. On der de arrestanten zou zich dr Istvan Balint bevinden, 'n Jood se hypnotiseur, die zijn hyno- tische kracht bij de ondervra ging van gevangenen zou' heb ben aangewend. RUMOER IN GUATEMALA Maandagavond zijn er onge regeldheden in de stad Guate mala geweest waarbij een per soon het leven verloor en velen werden gewond. De studenten van de juridische faculteit sta ken uit protest tegen de gevan genneming van studenten, die aan de betogingen van Maan dag zouden hebben deelgeno men. De leden van de balie zijn voor het merendeel in staking gegaan. Op Overflakk.ee verongelukte een helicopter. Slechts de staart steekt nog hoven water uit. Per soonlijke ongevallen deden zich echter niet voor. Reeds voor tien millioen kronen aan geld en goederen ingezameld In Zweden is tot nu toe aan geld en goederen voor een waarde van ongeveer 10 millioen kronen (ongeveer 7.325.000) ingezameld voor de Nederlandse slachtoffers. De hulpactie van de Zweedse radio bracht Dinsdag 550.000 op, terwijl het Rode Kruis 276.000 ontving. Dez« twee organisaties hebben tot dus verre tezamen 3.650.000 inge zameld. „Op eigen initiatief, spontaan en goed georganiseerd, werkt geheel Zweden mede aan de enorme hulpactie voor ons zwaar getroffen land", aldus de Neder landse gezant te Stockholm, de heer W. Daniels, toen wij hem om nadere gegevens verzochten. Het was ons reeds opgevallen bij onze aankomst te Stockholm, dat in het centrum van de stad, op het Stureplan, het grote plein waarop verscheidene boulevards uitkomen, op een massaal ge bouw de rood-wit-blauwe kleu ren van ons land waren aange bracht met vertikaal het typische pföuuct, dat in Scandinavië zo geliefd is, de Hollandse tulp. En met forse letters was boven de brede ingang van het gebouw „Hollandhjelpen" aangebracht. Vrachtauto's stonden in rijen achter elkaar. De lading werd gelost en wanneer de wagens wegreden werden zij weer ver vangen door andere vehikels, die kleding, schoeisel, levensmidde len, dekens, bedden uit geheel Zweden aanvoerden. fanny Hur\l Maar het was verschrikkelijk. Haar tong was helemaal dik, als had ze een hete, droge aardappel in haar mond. Daar te moeten bijzitten, gevangen in een net van leugens. En als waren het vertrokken gezicht van Martin en de ogen als vuurbakens van mevrouw Herrick nog niet erg genoeg, de zee van opgeblazen gezichten. Opgeblazen gichelge- zichten. Maar het was ver schrikkelijk. Er moest een mid del bestaan om niets meer te hoeven horen. Ze voelde zich als een opgejaagd wild, dat her- en derwaarts blikt. Ze wrong haar zakdoek tot een prop. Liet haar ogen dwalen langs de dubbele rij achter het schot van de jury. De Walrus. De Tomaat. De Mal le. De jury, onbeweeglijk. De Jury, reikhalzend in haar onbe weeglijkheid. En hoog de ramen met gestalten ervoor. Stukken lucht. Stadslucht. Grauwe lucht. Onpersoonlijke lucht. Vóór haar, op zijn zetel, de rechter. De no bele eerlijke rechter, die niet naar haar wou kijken. De nobele, eerlijke rechter met zijn geplaag de blik. Hij leek thans veel ouder en vermoeider en ingevallener. Het was verschrikkelijk. Het ge tuigenverhoor als een geseling. Orchis wou de klank buitenslui ten en 't lukte haar door heel strak haar trommelvliezen te spannen, dat 't was als hoorde ze enkel ruisend water, ruisend water. Er waren twee doktoren. Eén ervan leek op Shakespeare en de ander op een aardappel, die op twee tandenstokers zit ge prikt. Ze stonden maar te oreren en maaiden met hun armen door de lucht en, nee nee daar had je het ornament. Het ding van verguld filigrain met roze quarts. Toe weg daar mee! Het ging bij de jury van hand tot hand. Er sloot zich iets! Allan Terry moest gestoken zijn, zeiden de doktoren, aangezien hij met zijn gezicht omhoog met de dolk in zijn hart, gevonden was. Mijnheer Terrv moest zijn gestoken. Martins gezicht was door het spanraam helemaal uitgerekt tot een ovaal en de ogen, die als vuurbakens waren geweest, doofden uit. Mijnheer Terry was doorstoken! ,,'t Is niet waar, niet waar, mijnheer Terry is niet gesto ken!" kreet Orchis, haar handen naar voren als om een slag af te weren, ,,'t Is niet waar, mijn heer Terry is niet gestoken. Ziet U, zó is het gegaan," gilde ze en stond op en viel flauw, toen ze stond. Het water ruiste. Thans was de grote dag geko men. Voor Wilder Deneen was het alsof hij vijftien dagen lang tegen een' stuk graniet gesproken had, tot een beeld van stilte ge houwen. Bovendien voelde Or chis het zelf, terwijl zij zich wanhopig inspande al die tijd, om in zoverre haar onverschil ligheid te overwinnen dat ze zorgvuldig oplette en haar voor deel najoeg, maar dat gevoel van in graniet opgesloten te zijn, dat haar niet vrij wou laten! Ze wilden dat ze haar zwarte jurk aantrok met het wit organ die kraagje. Best. Maar net of dat iets zou geven! Het scheen dat er portretten van haar in de krant stonden in 't zwart met het vierkant uitgesneden halsje en de witte organdie kraag. Was er niet es juist daarover ge praat? O, eeuwigheden geleden. Vrouwen kunnen straffeloos moorden begaan. Scherm om de enkels. Och ja! Zes es Martin, 't Zou niet lief zijn 't Zou niet goed zijn het zwartje aan te trekken met de vierkantte ha'.s. Maar waarom? Het was zo moeilijk te denken. Arme De neen, hij kwam met kranten knipsels van haar aandragen en poogde haar aan 't verstand te brengen dat 't goed zou gezien zijn de zwarte jurk te dragen, waarin ze zo heel klein en wit jes leek. Zielig klein haast. Vechten? Och liefst was je in diepe slaap verzonken om wakker te worden ergens ver in een tuin. De officier was weer aan het bulderen. Verschrikkelijk. Zijn gezicht was helemaal vertrokken tot een grimas als een razende derwisch. Wat was dat? Deneen noemde hem zo. Getuigenkamer. Nee. Je durfde nooit meer in die getuigenkamer. Denk er aan! Die rammelende sleutels. Hé, wie had je opeens zo hard in die gele leun stoel neergeploft? Dezelfde stoel waarin juffrouw Snuggs had ge zeten. De getuigenbank, natuur lijk. De vrouwen met vochtige lippen daarbuiten in die zee. En de mannen, wier gezichten steun den op de rand hunner boor den. De ziedende zee, plotseling verkeerd in een zee van ijs. Mar tin, maak dat ze je niet zo tegen de muur drukken. Ogen, dooft thans niet. Mijnheer Deneen laat me begaan. Ik weet niet wat ik te zeggen heb. „Edelachtbare, dit is naar waarheid de eenvoudige toedracht van hetgeen er gebeurd is." „U zult iets luider moeten spre ken, juffrouw Sargossa. U wilt U misschien wel wat meer tot de jury wenden?" „Edelachtbare, zo heeft de zaak zich toegedragen Ergens in een diepe, droge put zat iemand met koele, luide, gal mende stem te praten. En die iemand was zijzelf en de put, op welks bodem ze zat, was die zee van ijs. (Wordt vervolgd) Het bevolkingsbeleid in Zuid-Afrika Volledige apartheid kan mis schien pas over honderd jaar verwezenlijkt worden en de resultaten van het bevolkings beleid kunnen niet binnen enkele jaren zichtbaar zijn, aldus heeft minister Verwoerd in de Zuid afrikaanse volksraad gezegd, toen het apartheidsbeleid van de regering ter sprake kwam. Dr Verwoerd, minister van naturel- lenzaken, zeide verder dat de wetten, waartegen de naturellen zich hebben verzet, reeds be stonden voordat de huidige rege ring aan het bewind kwam. De huidige wetten, volgens welke de naturel zich slechts, indien nodig, moet kunnen identifice ren, verschaffen hem een rui mere bewegingsvrijheid. Van de mogelijkheid, thans geschapen voor de naturel, om opgeleid te worden tot geschoolde arbeider, waartegen de blanke vakbonden zich destijds hebben verzet, wordt reeds in de bouwnijver heid gebruik gemaakt. Geschool de naturellen zijn ingeschakeld 'bij de bouw van woonhuizen voor naturellen. lacht op walvissen met echolood De nieuwste aanwinst voor de uitrusting van walvisvaarders is een echolood voor de opsporing van walvissen. Een serie ge luidimpulsen wordt in een smal le horizontale straal door het water gezonden. Wanneer zich een walvis in deze straal be vindt wordt een gedeelte van de geluidsenergie teruggekaatst en op het schip ontvangen. De har poenkanonnier krijgt dan voort durend gegevens omtrent de be wegingen van de walvis. Het walvis-echolood is niet gemaakt met de bedoeling om de aan wezigheid van een walvis vast te stellen, aangezien een walvis bij helder weer van een grote afstand zichtbaar is. Over het algemeen is het niet moeilijk om de walvis tot op geen mijl on opgemerkt te benaderen, maar van dat punt echter stelt het lood de kanonnier in staat om inde kortst mogelijke tijd de walvis te benaderen en onder vuur te nemen. Wanneer het contact met de walvis eenmaal tot stand is gebracht leiden koersveranderingen de straal niet meer van haar doel af. Het Zweedse volk koestert veel sympathie voor Nederland, dat is in de afgelopen week ont roerend en duidelijk gebleken. Waarom? De redenen zullen on getwijfeld velerlei zijn. De voor naamste reden is echter, dat de Zweden grote bewondering heb ben voor de wijze, waarop ons land zich na de tweede wereld oorlog in enkele jaren tijd heeft hersteld. Het Zweedse volk is zakelijk en nuchter, het waar deert de kolossale poging van de Nederlanders om snel weer op eigen ben ente staan. Dat Nederland de gaven met grote dankbaarheid heeft ont vangen, kwam tot uiting in een bezoek, dat de Nederlandse ge zant dezer dagen aan de Zweedse minister van Buitenlandse Za ken heeft gebracht en werd ook onder woorden gebracht in de uitlatingen door de heer Daniels tegenover Zweedse journalisten en in een toespraak voor de radio. SCHENKER TEGEN WIL EN DANK In een dorp in Noord-Hol land was vorige week Maan dag de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor de verzamelde goederen voor de rampgebieden. Maan dagavond was er echter een kerkeraadsvergadering. Na afloop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de onaangename ontdek king, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren ver dwenen. Deze attributen wa ren namelijk niet aan de overvolle kapstok gedepo neerd, doch daarnaast en dientengevolge als geschenk gaven aangemerkt. Met de overige goederen was de overkleding van de ouder ling reeds onderweg naar het rampgebied en redelijkerwijs niet meer.te achterhalen. Het slachtoffer heeft de zaak ver der maar blauw-blauw ge laten. Maandag weer colleges te Rotterdam De rector-magnificus van de Nederlandse economische hoge school te Rotterdam maakt be kend, dat de colleges Maandag 16 Februari zullen worden her vat. Om kwart over twaalf die dag zullen de rector-magnificus en de academiepredikant de stu denten in de aula toespreken. DE TEXTIELEXPORT NAAR BELGIë Volgens „Le Soir" hebben de leiders van de Belgische en Ne derlandse textielindustrie be sprekingen gevoerd om tot een accoord te geraken over de in voer van textielproducten in België. Volgens de bepalingen van dit accoord zou de invoer in België van Nederlandse tex- tielgoederen worden beperkt tot 50 procent van de gemiddelde hoeveelheden, die in de loop van de eerste negen maanden van 1952 werden geïmporteerd. De onderhandelingen zijn gevoerd buiten de onderscheidene rege ringen en de speciale Benelux- comité's om. Indien de betreffen de ministers, aldus „Le Soir", dit accoord goedkeuren, dan zou dit neerkomen op het weder invoe ren in Nederland van een ex portvergunning voor de betref fende textielproducten. Het A.N.P. verneemt van de zijde van de Nederlandse wol textielindustrie, dat de Neder landse delegatie geen mandaat had om namens alle betrokken sectoren van de Nederlandse textielindustrie op te treden. Er kan dus geen sprake van zijn, dat namens de gehele Nederlandse textielindustrie met de Belgische textielindustrie bindende afspra ken zouden zijn gemaakt, waar van volgens bovenstaand bericht van „Le Soir" sprake zou zijn. GEëVACUEERDEN IN PALEIS HET LOO Dinsdag zijn de eerste evacué's uit het rampgebied gearriveerd in het koninklijk paleis Het Loo, dat door H. M. de Konin gin gedeeltelijk beschikbaar is gesteld. Gedurende het week einde had de afdeling Apel doorn van het Nederlandse Rode Kruis met medewerking van velen, onder meer van en kele grote Apeldoornse hotels, die een honderdtal bedden ter beschikking stelden, alles in gereedheid gebracht voor de verwachte gasten. In de voor avond kwam de eerste groep van veertien vluchtelingen uit Zierikzee, die voorlopig onder het koninklijk dak een gastvrij tehuis zullen vinden. Vanmorgen werd een tweede groep verwacht, bestaande uit bejaarde lieden, die door water en wind uit een Zierikzee's te huis voor ouden van dagen zijr. verdreven. Verwacht mag wor den dat in de loop van deze week de beschikbare ruimte ge heel in gebruik zal worden ge nomen. CONTACT OVER LAND MET OOLTGENSPLAAT Vandaag zou een Engelse duck, die deelneemt aan het hulpver- leningswerk op Goeree-Over- flakkee, trachten over land het geïsoleerde dorp Ooltgensplaat te bereiken. Tot nu toe werd deze gemeente van de lucht uit van de noodzakelijke levensbehoef ten voorzien. Op het eiland is men nog steeds bezig met het afvoeren van de cadavers die bij tientallen uit de ondergelopen boerderijen worden gehaald. Het is een tijd rovend werk. De directie van de waterstaat, die tot nu toe het herstelwerk van Dirksland uit dirigeerde, heeft vandaag haar zetel verplaatst naar Middelhar- DE ARRESTATIE BI] „DE OMMELANDEN" Naar aanleiding van de ar restatie van de heer B. Vooistra deelt men ons van de zijde van de directie van „De Ommelan den" nog mede, dat de heer V. wel enige tijd werkte bij „De Ommelanden". Dit is voor de justitie aanleiding geweest hem te doen arresteren in verband met de uitspraak van de recht bank, waarin het de heer V. verboden werd, bij een andere zuivelfabriek in dienst te tre den of betrekkingen te onder houden op straffe van lijfs dwang. Men heeft nu evenwel gecon stateerd, dat de heer V. zich niet aan dit vonnis heeft gehouden. Bij zijn thuiskomst te Leeuwar den is de heer V. gearresteerd, en niet, zoals aanvankelijk werd medegedeeld, op het terrein van „De Ommelanden". Dinsdagavond is de staking van sleepbootpersoneel te New York afgelast. Bij deze staking, die 10 dagen geduurd heeft, waren 3500 personen betrokken. Staatsraad Deckers zeventig jaar Op 14 Februari hoopt staats raad mr dr L. N. Deckers zeven tig jaar te worden. Er was, om dit feit feestelijk te gedenken, een uitgebreid huldigingscomité gevormd, waarvan dr L. G. Kor- tenhorst voorzitter was. Van elke huldiging is evenwel onder de huidige omstandigheden af gezien. De binnengekomen gel den zullen aan het Nationale Rampenfonds worden afgedra gen. GUNSTIGER VANGSTRESULTAAT „WILLEM BARENDSZ" Per 25 Januari j.l. heeft de „Willem Barendsz" geprodu ceerd 5065 ton traan en 320 ton spermolie. Op dezelfde datum van het vorige jaar beliep de productie 5211 ton traan. Het cijfer voor de spermolie is niet vergelijkbaar. De grote achter stand (op 18 Januari was de pro ductie ca. 1000 ton minder) is dus in de week van 18 tot en met 25 Januari grotendeels in gehaald. 45 mill. 55 mill. 25 mill. 15 mill. 5 mill. 50 mill. 40 mill. 30 mill. 20 mill. 10 mill. Rampenfonds 31 millioen Bij het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van 31.000.000 binnengekomen aan geld, gestort via de Ne derlandse Bank, de postche que- en girodienst, en aan contanten. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81, 's Gra- venhage. DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 Hilversum I, 402 meter AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.35 ,,Ik weet, ik weet wat u niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amusements muziek. 12.00 Piano, viool en cello. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Lichte muziek. 13.55 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14.35 Alt en piano 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Tussen vier en vijf". 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire actualiteiten of gram.muziek 17.40 Gram.muziek. 17.45 Regerings uitzending: J. J. van der Laan: „Nieuw Guinea's Australische buurman". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of gram.muziek. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Zang en orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch Orkest. 21.05 „Mijnheer Tik-Tak", hoorspel. 22.10 Gram.muziek 22.20 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30- 24.00 Gram.muziek. Hilversum II, 298 meter KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Grammuz. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. muziek, 9 00 Voor de huisvrouw- 9.40 Gram.muziek. NCRV: 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Augelus. 12.03 Amusementsmuziek (12.30-12.33 Land. en tuinbouwmede- delingen). 12.55 „Honderd jaar Krom staf". 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13.20 Hawaiianmuziek. 13.40 Bariton en piano. NCRV14.00 Amusementsmuziek 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. muziek. 15,30 Radio Philharmonisch Sextet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 16.50 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. ,17.30 Gram.muziek. 17.40 Voordracht, 18.00 Gram.muziek. 18.30 „Op de stelling", causerie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. programma. 21.45 Vragen aan voorbij gangers. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten, 23.15-24.00 Gram.muz. Brussel, 324 m 11.45 Gram.muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Gram.muziek (om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram.muziek. 14.30 Franse les. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Kamerorkest en solisten. 16.00 Lichte muziek. 16.10 Belgische muziek. 16.30 Gram.muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram.muziek. 17.15 Voor de kleuters. 18.15 Kamerorkest en solist. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrije Politieke Tribune. 19.50 Gram.muziek. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne muziek. 22.55-23.00 Nieuws.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3