Mensenredder worstelt eenzaam met de dood Jeugd Rode Kruis uit eigen land en uit Amerika zenden goederen naar Delft Ewitsaletten Wethouder Lausberg spreekt voor fakkeldragers over zijn portefeuille Adoptie van Middelharnis weer op losse schroeven Meelij Is door Jeugd helpt mee Aan de Delftse burgerij Alles hangt samen met uitbreidingsplan „Koningin Wilhelmi na een week in touw Willem de.Jager gaf zich tot het laatst /Jyupx£m(k Beurzen open.... ....dijken dicht! Een jaar voor oplichting Bedrijfskapitaal van Waterbouwkundig Lab. wordt verhoogd Boeren moeten machines beter gaan gebruiken Willem de Jager gaat vooruit Dordt-Gorkum uitgebreid Redders zijn nu alles kwijt.... WESTLAND Dertig mille overschreden Wat ze vingen Met de tom boot naar Overflakkee HET VRIJE VOLK WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 HET FEIT, DAT DELFT een sterke afdeling heeft van het Ned. Jeugd Rode Kruis, blijkt profijtelijk voor de hier gehuis veste evacué's. Van een colonne auto's met goederen van het Rode Kruis in Zweden liepen zeven grote wagens rechtstreeks door naar Delft om daar kleding, matrassen, levensmiddelen, lakens, schoenen, sokken met „aangebouwde pantoffels", e.d. af te Iaden. Een partij scharen, zakmessen en naaigarnituren zal nog volgen. Het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis zond 250 kinderpakketten met kleine snuisterijen. Het Ned. Rode Kruis stuurde pakketten voor babies en voor jongelui tussen 15 tot 21 jaar. De adoptie van Middelharnis is weer op losse schroeven komen te staan. Gisteren arriveerde hier een telegram van het gemeentebestuur van Amersfoort, waarin mededeling gedaan wordt, dat die gemeente Middelharnis reeds Zondag 1 Fe bruari adopteerde- Deze adoptie is ook na overleg met de coördinatie commissie van de Vereniging van Ned." Gemeenten gehandhaafd. Aan Delft wordt in het telegram verzocht een andere gemeente voor adoptie te biezen. Het merkwaardige is, dat het ge meentebestuur van Middelharnis gisteren zelf nog onkundig was van de door Amersfoort op 1 Februari genomen stap. Wethouder J. Bühler trekt van daag persoonlijk naar Den Haag om overleg te plegen met de Ver. van Ned. Gemeenten. Dat de ramp, die ons land heelt getroffen, ook in het buitenland veel beroering heeft geioekt, mag uit de krantenberichten over hulpverlening door dat buitenland bekend worden veronderstelde Veel buitenlandse kennissen vrienden van stadgenoten zijn in het bijzonder nieuwsgierig naar de toe stand in Delft. Er zijn voorbeelden te over van brieven uit Duitsland, Engeland, België en Frankrijk, waar in ongerustheid, met het lot van Delft en met de vrienden in die stad wordt uitgesproken. De heer Van Willigen uit de Pieter Hendrikstraat kreeg zelfs het aanbod- van Italiaanse vrienden, om met zijn hele familie naar Italië te komen en bij de vrienden zo lang zijn intrek te nemen, tot de rampzalige gevolgen van de overstroming tot het verleden behoren. Dat Delft gespaard is gebleven voor de directe watersnood doet niets af aan het feit, dat dit medeleven van mensen in den vreemde ons goed doet. Wat niet doorgaat In verband met de evacuatie zal ook morgen de cursus van drs H. a. M, Hermans niet. doorgaan. De daar opvolgende Donderdag hoopt ny ae lessen te hervatten. Ook de Amusementsvereniging ..Zig-zag" heeft het beter geoordeeld de voorgenomen toneelavond aan staande Zaterdag niet te laten door gaan. Als nieuwe datum is 14 Maart gekozen. En wat ivel Daarentegen gaat de jaarvergade ring van de Delftse groenteveiling vandaag door. Ook de buitengewone vergadering van Dijkgraaf. Hoogheemraden en ingelanden van het Hoogheemraad schap „Delfland" vindt Donderdag ochtend om half elf in het Gemeen- landshuis doorgang. Na afloop van de zitting zullen de vergaderden een rondgang maken langs de waterkeringen van het Hoogheemraadschap, ten einde zich een beeld te vormen van de geleden schade, welke vooral k de duinstreek aanzienlijk is. De Kamer van Koophandel biedt op 25 Februari in de foyer van Stads Doelen de jaarlijkse thee aan, bij welke gelegenheid de voorzitter van de Kamer, ir S. H. Stoffel, een jaar overzicht zal geven van de werk zaamheden van de Kamer. In het museum „Het Prinsenhof" wordt Zaterdagmiddag om 3 uur een tentoonstelling geopend, welke een keuze biedt uit werk van Kees Ver- weij. Jos W. de Gruyter spreekt de openingsrede uit. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 1 April. Rampenfonds De heren-gymnastiekver. „Sparta" werkt Zaterdag in Den Haag mee aan een kringuitvoering ten bate van het Rampenfonds. De deelnemers wordt verzocht Donderdag de laatste voorbereidingen in de zaal mee te maken. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 10 Febr. Aan- voer in totaal 2327 dieren. Vette koeien en ossen 500, gebruiksvee w.o. 113 t.b.c.-vrij 253, vette kalveren 20, graskalveren w.o. 12 t.b.c.-vrij 37, nuchtere kalveren 1128, varkens 118, paarden 56, schapen of lammeren 209, bokken of geiten 6. Prijzen: Vette koeien 2.842.94, 2 64—2.78, 2.10—2.40; vette kalveren 2.85—2.95, 2.75—2.85, 2.45—2.65 per kg; graskalveren 380, 330, 250; nuch tere kalveren 46, 40, 38 per stuk; slachtpaarden 1.90, 1.75, 1.65 per kg; schapen 125, 110, 90; lammeren 95, 85, 70; kalf- en melkkoeien 1200, 1000, 860; vare koeien 800, 700, 600; vaar zen 875, 800, 600; pinken 600, 525, 400. Overzicht: Vette koeien: aanyoer Iets ruimer, handel levendig, prijzen .als gisteren, prima tot 3; vette kal veren: aanvoer klein, handel vlug, prijzen even hoger, prima's boven notering; graskalveren: aanvoer als vorige week, handel Waag, prijzen onveranderd; nuchtere kalveren: aanvoer veel groter, handel redelijk, prijzen iets lager; slachtpaarden: aanvoer matig, handel lui, prijzen als vorige week; schapen en lammeren: aanvoer gewoon, handel kalm, prij zen iets stijver, onveranderd; kalf- en melkkoeien: aanvoer iets ruimer, handel stil, prijzen stabiel; vare koelen: aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen als vorige week; vaarzen en pinken: aanvoer even groter, handel flauw, prijzen con stant; t.b.c.-vrij vee: aanvoer ruimer, handel stil, prijzen onveranderd. Rotterdam. 10 Febr. Coöp. Tuin bouwveiling der Zuidhollandse Eilan den G.A. Appelen Binnenland: Goud- reinetten 0.140.30 Jonathan 0,23— 0.41, Pr van Eng. 0.21—0.34. Laxton 0.28—0.59. Gold Del. 0.26—0.53 Peren Binnenland: St. Remy 0.11—0.13. Brederode 0.120.13, alles per kg. Raadsvergadering Op 25 Februari zal de gemeente raad in vergadering bijeen komen. Het college :?.l daarbij een nota overleggen van alles, wat ten opzichte van hulpverlening aan de getroffen gebieden is gedaan en welke plan nen er nog zijn om deze hulp voort te zetten. Een spoedvergadering heeft wei nig zin, aldus B. en W„ aangezien momenteel nog een overzicht ont breekt van de behoeften in de ge- I troffen gebieden. Ook de vraag ten aanzien van adoptie van een getroffen gemeente zal in die zitting onder het oog wor den gezien, alsmede de consequenties van zodanige stap. Overwogen wordt om ten behoeve van de te begunstigen gemeente een ploeg samen te stellen van personeel uit de Gem. Bedrijven, ten einde de aanleg en reparatie van vernielde en beschadigde leidingen ter hand te nemen. Dinsdagavond heeft de coördinatie commissie voor de hulpverlening in Delft nagegaan, wat iedere inwoner van de te adopteren gemeente aan lijfgoed, dekking, huisraad, e.d. zal nodig hebben. Geld blijft stromen Nog steeds groeit het bedrag, dat Delft ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood heeft bijeenge bracht. Fabrieks-. administratief, technisch en leiding gevend personeel van Plettery Enthoven, te zamen 320 man sterk, bracht 10.000 bijeen. Een voortgezette actie by Calvé ond, zowel in de fabriek als op het kantoor, een zodanig gewillig oor. dat in totaal 8651,32 kon worden afge dragen. De directie heeft een zelfde bedrag bijgepast en dit vervolgens inclu sief toezeggingen elders tot 10.000 verhoogd, zodat in totaal l 18.651,32 aan het Rampenfonds kan worden overgemaakt. Aan kleinere posten kwam nog f 5500 binnen. Hierbij was een gift van de Delftse Hengelaars Vereni ging van 500, dames-kegelclub ..Entre Nous" 100, Schoolfonds Jan Vermeerschool 100, fa Joh. Dekker 350, personeel en directie Vroom en Dreesmann 300. idem Van Dyk en Hoogstede 220. enz. Al met al blijft de Delftse hulpver lening zich bert ontwikkelen. WOENSDAG Bioscopen City, 2.30, 7 en 9 uur: The greatest show on earth. Delfia, 2.30, 7 en 9 uur: Zo zijn we niet getrouwd. Roxy, 2.30, 7 en 9 uur: Paniek op straat. Flora, 7 en 9.15 uur: De Frisco lady. Doelen-Kino, 2.30, 7 en 9 uur: The drum. DONDERDAG Bioscopen: City. Delfia en Roxy als Woensdag. Doelen-kmo. 2.30. 7 en 9 uur: De engel der duisternis. Bijeenkomsten: Gemèenlandshuis, 10.30 uur: Bui tengewone vergadering Hoogheem raadschap „Delfland". Drie Delftse jongens hebben zich beijverd om stoepen sneeuw vrij te maken ten bate van het Rampenfonds. Zij smaakten het genoegen 4.25 op het stadhuis te kunnen brengen. Een andere jeugdige stadgenoot vond in een brief van een Engelse correspondentievriend drie dollar bestemd voor het Rampenfonds. Ook deze papiertjes vonden hun weg naar het stadhuis. Advertentie I.M Nu de overstelpende drukte als gevolg van de ramp. welke ons land heeft getroffen, hier ter stede enigszins is verminderd, is het mij een behoefte langs deze weg mijn warme dank te betuigen voor de wel bui tengewoon ruime en veelzijdige hulp welke de Delftse bevolking in al haar geledingen in de achtei ons liggende dagen ten behoeve van de zo zwaar getroffenen m het rampgebied heeft verleend. Mijn dank gaat niet alleen uit naar hen die. hetzij door het geven van een geldelijke bijdrage. hetzij door het afstaan van kledmg. schoeisel, dekens e.d. of die door het verlenen van persoonlijke diensten daad werkelijk steun konden verlenen.-doch evenzeer naar degenen, die zich tot het eventueel opnemen van evacué's, het verrichten van persoonlijke diensten, het beschikbaar stellen van vervoermiddelen bereid verklaar den. doch om redenen van organisatorische of andere aard niet by de hulpverlening konden worden ingeschakeld. Het aanbod hiervoor was zo groot, dat velen noodgedwongen teleur gesteld moesten worden. Er is te Delft ongetwijfeld met gulle hand gegeven, maar er is ter leniging van de nood nog veel. nog zeer veel nodig. In het volste vertrouwen doe ik by deze nogmaals een beroep op uw aller offervaardigheid. Stort uw bijdrage, hoe gering ook. op postrekening 9575 van het Natio nale Rampenfonds of deponeer haar in een der bussen, welke tot dat doel in verschillende bankinstellingen efT in vele winkels zyn opgehangen Delft 11 Februari 1953. Burgemeester van Delft: J. A. LAUSBERG (L.B.) KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: wmiwjii-Miw.ru,klu IN EEN BIJEENKOMST voor fakkeldragers heeft het lid van het „driemanschap" W. Bonthuis Dinsdagavond in Ons Huis woorden van deernis gesproken met de slachtoffers van de ramp, die ons land getroffen heeft. De vergaderden ver hieven zich enige ogenblikken van hun zetels ter nagedachtenis van de gevallenen. Vervolgens heeft wethouder J. A. Lausberg enige facetten van de gemeentepolitiek belicht en wel in het bijzonder die, welke samenhangen met de door de spreker beheerde wet houdersportefeuille. Lausberg wees er op, dat Delft een gemeente is met vele aspecten en met bevolkingsgroepen van uiteen lopende aard. De stad heeft een groeiend aantal behoeften en grond slag voor uitbreiding van de stad is het uitbreidingsplan, dat nog steeds niet is samengesteld. Spreker ging de oorzaken hiervan na en kon me dedelen, dat er in deze materie nu tekening komt: Het plan kan in de loop van dit jaar worden tegemoet gezien en dan zal blijken, dat er be langrijke wijzigingen op handen zijn. De sanering van de binnenstad is er een van. Hele stadswy'ken rr ten worden opgeruimd, waardoor een heel ander aspect wordt verkregen. Echter moet het historische karakter van onze stad gehouden blijven. Het uitblijven van een uitbrei dingsplan heeft nog een andere moeilijkheid geschapen, nl. het ont breken van bouwrijpe grond. Daarbij komt. dat de stad binnen haar eigen grenzen niet voldoende ruimte heeft voor woningbouw en dus is aange wezen op grenswijziging, een proce dure. die veel tijd vergt. Vast staat wel. dat de uitleg van de (Van een speciale verslaggever) IN HET ZIEKENHUIS van Vlaardingen strekt de dood zijn koude hand uit naar een sterke tegenstander, die hem tientallen keren een bijna zekere prooi op het laatste ogenblik ontrukte. De mensenredder Willem de Jager, de onverschrokken schipper van de Stellen- damse reddingboot „Koningin Wilhclmina", is ernstig ziek. Zonder zich zelf te sparen hebben de mannen van de „Koningin Wilhelmina" bijna zes dagen onafgebroken met de dood geworsteld. Honderden mensen mannen, vrouwen en kinderen hebben zij gered. De schipper heeft zijn mannen opgezweept tot onvergelijk bare daden. Hij zelf stond gewond aan het roer. Onder het motto: „Beurzen open, dijken dicht" zijn de samenwerkende omroepverenigingen een actie be gonnen voor het getroffen gebied. Verschillende initiatieven zijn reeds bekendgemaakt. Hierbij een voorstel mijnerzijds, waartoe de gemeente Delft het initiatief, zou kunnen nemen. Alle schoolgaande kinderen sparen, te beginnen Maandag 16 Februari a.s., één of meer zegeltjes van de Rijkspost Spaarbank of de Spaar bank te Delft totdat elk een kaart heeft volgeplakt. Bi) één zegel per week kan dit, dus in elk geval nog vóór de zomer- vacantie. Elke kaart vertegenwoordigt dan een waarde van ƒ2.—. Langs deze weg roep ik hiertoe dan ook de medewerking in van alle hoof den van scholen met hun staf van onderwijzend personeel. Indien nu in Delft eens 5000 kin deren aan deze actie zouden deel nemen, brengen deze voor dit mooie doel een som van 10.000.— bijeen. Mocht dit initiatief van Delft door de gehele Nederlandse school jeugd worden overgenomen, dan brengt deze actie bij een schatting in 500.000 kinderen 1.000,000.—op. Dit idee is door mij tevens ter ken nis gebracht van de heren van de actie „Beurzen open. dijken dicht". Het motto zou kunnen luiden: Ook de schooljeugd helpt mee, Leniging nood, veroorzaakt door de zee! P. Albers, Fred. Hendrikstraat 77. Die wonden en de bijna totale uit putting hebben hem nu geveld. Een kwaadaardige ontsteking jaagt de hoge koorts door zyn krachtige lichaam. De toestand is ernstig, maar „er is geen direct levensgevaar", zeg- De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde de 30-jarige vertegenwoor diger J .H. B. uit Rij :wyk tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. B. had de aannemer v. d. G. te Rotter dam opgelicht voor een bedrag van 30.000 De officier van Justitie eiste twee weken geleden tien maanden gevangenisstraf met aftrek. C. v. d. K. uit Vlaardingen, die de oplichting had uitgelokt, kreeg ander half jaar met aftrek van het voor arrest: tegen hem had de officier een jaar geëist. Andijvie 0.77, Boerenkool 0.210.35, Kroten 0.04—0.14. Rodekool 0.11—0.17. Gelekool 0.11—0.14. Waspeen 0.09— 0.22. Grotepeen 0.120.19. Prei 0.32— 0.48. Groenekool 0.200.34. alles per kg: Selderij 7.209.50 per 100 bos: Knolselderil 0 21—0.38 per stuk; Spi nazie 0.660.68. Spruiten 0.150.59. Uien 0 32—0.54. Witlof 0.37—0.49. alles per kg. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer doen toekomen een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp „wijziging van hoofdstuk IX B der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1952" (verhoging bedrijfs kapitaal stichting waterbouwkundig laboratorium te Delft). Aan deze nota is het volgende ont leend: Ter voldoening aan de wens om de motieven, op grond waarvan een ver dubbeling van het bedrijfskapitaal van de stichting waterbouwkundig laboratorium wordt voorgesteld, uit voeriger uitéén te zetten, deelt de minister o.m. het volgende mee: Aan het gestegen loon- en prijs niveau moet in zoverre betekenis worden toegekend, dat in vervanging van installaties, aanvulling van voor raden en uit te voeren opdrachten, grotere sommen gelds moeten wor den gestoken. Mede ten gevolge daar van, doch voornamelijk door de toe neming van het aantal opdrachten zijn de omzetten der laboratoria als volet gestegen: Waterloopkundig laboratorium van f 170 000 in 1946 tot I 442.000 in 1951 Laboratorium voor grondmechanica van 446.000 in 1946 tot 980.000 in 1951. Totaal: van 616.000 in 1946 tot 1.422.000 in 1951. In 1951 was de totale uitkomst van Voor het bevorderen van een beter gebruik van tractoren en werktuigen in de land- en tuinbouw is een bedrag van 150.000.beschikbaar uit de tegenwaarde van de Amerikaanse hulpverlening. De minister van Financiën heeft in een nota medegedeeld aan de Tweede Kamer, dat met de Ameri kanen overeenstemming is bereikt over deze besteding. Met behulp van deze gelden zal de Stichting voor het smeden-, construc tie- en machinereparatiebedryf een werkplaats en een demonstraciezaal inrichten voor de practijkopleiding op het gebied van landbouwwerktui gen en tractoren. Ook ionge boeren en landarbeiders kunnen hier korte cursussen volgen. Verder zullen de cursussen op het gebied van de tuinbouwtechniek, die in Wageningen worden gehouden, een uitbreiding ondergaan, Hier zal be halve uitbreiding van het cursus materiaal ook een eenvoudig gebouw komen voor huisvesting van de cur- sisten. Door een deskundig gebruik van tractoren en werktuigen zal de pro ductiviteit van land- en tuinbouw kunnen worden opgevoerd en kunnen in veel gevallen belangrijke kosten besparingen worden verkregen De kosten van het speurwerk door het laboratorium voor grondmecha nica zyn de laatste jaren toegeno men. Dit houdt in de eerste plaats verband met de uitbreiding der on derzoekingen ter verdere ontwikke ling vande techniek voor het be palen van het draagvermogen van funderingspalen. Het tot dusverre door het laboratorium verrichte werk op dit gebied heeft reeds geleid tot een vooruitgang van betekenis ten opzichte van de vroeger gebruike lijke methoden van proefheien en proefbelasting. De proefnemingen openen tevens de mogelijkheid van een verbetering der gebruikelijke sondeertechniek. De reeds verkregen resultaten tonen aan. dat het ver antwoord is de onderzoekingen voort te zetten. De toestand van schipper De Jager, die met een lelijke infectie in het Vlaardingse ziekenhuis „Hofsing" werd opgenomen, was vanmorgen alleszins bevredigend. Wanneer er zich geen compli caties voordoen, zal Willem de Ja ger na verloop van tijd ongetwij feld weer het bevel kunnen voe ren over de Stellendamse redding boot. Vele gelukwensen zullen uit gaan naar de onverschrokken schipper van de „Koningin Wil helmina". die na zijn zesdaags ge vecht met wind en golven nog zo'n zware strijd daarbij te voeren kreeg. Met ingang van Donderdag 12 Februari wordt de dienstregeling met treinen en autobussen tussen Dor drecht en Gorkum uitgebreid. Het aantal verbindingen op werkdagen (behalye Zaterdagen) wordt in beide richtingen gebracht van acht op elf. Op Zaterdagen zullen er twaalf en op Zondagen tien verbindingen gen de doctoren. Zyn verweerde kop rust op een helderwit kussen, maar nóg strijdt hy met de dood. Ditmaal voor zich zelf, zoals hy jarenlang vocht voor anderen. Honderden mensen, die aan hem en zijn mannen hun leven danken, zullen dit bericht met ontroering ver nemen. Schipper De Jager, je kunt er zeker van zyn, dat de beste wensen naar je uit gaan. Moge je ook dit keer de kracht hebben de dood te ver slaan! Dat is de bede van allen, die je moed en zelfverloochening kennen. Zaterdag al Zaterdagavond, toen de razende storm reeds zyn driftige voorboden i zond, koos de „Wilhelmina" zee. Er verkeerde een Fins vrachtschip in nood. En wat malen dan de redders van-de-zee om storm? Zij varen het zeegat uit! Maar ze konden hun doel niet be reiken. Dat beduidde echter niet, dat ze de stryd staakten. Ze gingen terug door het Haringvliet om de volgende dag door het Volkerak een nieuwe aanval te doen. In hei Hellegat overviel hen de orkaan. Urenlang lagen ze met d( kop in de torenhoge golven te beu ken, De wereld was wit van het schuim. Het lichte scheepje werd be dolven onder machtige waterbergen. De volgende morgen lagen ze voo: Willemstad en ze zagen, dat hei stadje verdronken was. De angst voor hun verwanten thuis in Stellen dam nam hun harten in een kille greep. Eerst helpen Maar ze wendden de steven niet Ze gingen eerst- het onderspoelde haventje van Willemstad binnen Er was immers een mogelijkheid, dat hun hulp van node was. Daarna voeren ze. zo snel als de reddingboei wilde, terug r.aar Stellendam. Er onderweg zagen ze, dat Goeree en Overflakkee in de grauwe golven was verzonken. Hun angst werd vreselijke zekerheid. In de thuishaven vonden ze hun huizen, zoals ze het verwacht had den diep onder het water, dat tegen de daklijsten klotste. Maar al hun familieleden waren veilig! Meteen waren ze weer paraat. Met roeiboten gingen ze het verdronken dorp in en ze redden mensen. Tientallen men sen. Er strandde een marinevaartuig met honderd vluchtelingen aan boord De mannen van de „Wilhelmina" schoten te hulp. Alle schipbreukelin gen werden gered! Hoeveel mensen ze in totaal gered hebben? Niemand weet het Niemand zal het óóit weten, want toen die zes onbeschrijfelijke dagep achter de rug waren, zei de dodelijk vermoeide schipper tegen de inspec teur van de Koninklijke Zuidhol landse Maatschappij ter Redding van Schipbreukelingen: „Het spijt me, maar deze keer kan ik geen rapport opmaken" Honderden gered Het staat vast, dat het er enige honderden zyn geweest. Ze hebben zieken vervoerd. Een vrouw stierf bjj hen aan boord. Een moeder voedde haar kindje in de machinekamer. Vyf dagen en zes nachten zyn ze in t.ouw geweest. Hun kleren scheur den van hun lichamen. De laarzen sneden diepe wonden in hun liezen. Hun handen waren tot bloedens toe verwond. Maar zij vochten door. Vrijdagmiddag hebben ze hun boot in de Berghaven van Hoek van Hol land gemeerd. Zy hadden hun stryd gest reden. Dodelijk vermoeid, by na geheel uitgeput kwamen ze aan. Ze zijn in een slaap gevallen, die aar. bewusteloosheid grensde. En toen kwam die kwaadaardige infectie in de verwaarloosde wonden van schip per De Jager. Eenzaam moet hy ver der strijden. I stad naar het Zuiden, in de richting Schipluiden, zal moeten plaats vin den. Delft heeft ook grote behoefte aan industrieterreinen. Wij kunnen geen grote fabriek meer huisvesten. Alle bestaande industrieën zitten inge sloten en hebben geen mogelijkheid tot expansie. Een nieuw industrieter rein langs de Schie is uitgezet, maar ook hier is de onteigeningsprocedure ty'drovend. Een ander groot probleem vormen de verkeerswegen en wel de verbin dingen met het Westland. Den Haag heeft in dat opzicht beter begrepen, waar haar belangen liggen, dan Delft. Vooroorlogse stadsbesturen heb ben nagelaten op goedkope wijze voorzieningen te treffen, die nu mee duur geld moeten worden uitgevoerd. Dit geldt ook ten aanzien van het Schieplan, dat 20 jaar geleden al aan de orde kwam, toen te duur gevonden werd, maar thans toch moet worden uitgevoerd, hoewel het werk nu 10, 15, misschien wel 20 maal zo duur zal zijn als in het verleden. WATERWEGEN Er zijn waterwegen en loswallen nodig om weer centrum van het Westland te worden, maar vooral verkeerswegen. Obstakels in het verkeer zijn voorts de spoorwegovergangen, de Koe- poortbrug en Rotterdamse Poortbrug. De eerste zijn alleen te bestrijden door aanleg van tunnels. Aanleg daarvan bij Binnenwatersloot en Engelsestraat zijn in een vergevor derd stadium. Later zal er ook een tunnel moeten komen by de Wate- rlngseweg. Ook voor verbetering van de situ atie aan de Koepoortbrug zijn plan nen gedeponeerd. (Over de gewenste situatie daar schreven wij reeds eerder: red.). Wanneer het uitbreidingsplan tot stand zal zyn gekomen is er machtig veel werk voor Delft te verrichten, waarvoor het geld best is te vinden. Hierna heeft spreker zeer uit voerig stil gestaan by de onbevredi gende 'gang van zaken bij de woning bouw en bij de vele voorschriften van het departement van Wederopbouw om te besluiten met een schets van de moeilijkheden .welke bij het toe wijzen van woonruimte rijzen. Een geanimeerde discussie gaf de wethouder gelegenheid, diverse de tails nog nader te preciseren. De mannen van de Stellendam- se reddingbopt hebben een gast vrij onderkomen gevonden in Heek van Holland, ivaar ze ook„-van nieuwe kleding werden voorzien. Ook zij hebben alles verloren. Hun huisraad, hun kleding en ook hun trotse onderscheidingen zijn door het zilte water vernietigd of iveggesleurd. Maar schipper De Jager gelooft niet, zo vertelde zijn broer Arie, die. bij hem op de „Wilhelmina" dient, dat aasgieren zijn geld heb ben gestolen. Hij is er van over tuigd, dat de golven het meegeno men hebben. Het is in ieder geval spoorloos verdwenen Veilingnieuws Berkel en Rodenrijs. Bloemen veiling op Dinsdag 10 Febr. Potplan ten: Cineraria 0.250.80, Primula 0.120.55. Primula Malacoides 0.06 0.55. Cyclaam gr. 0.552.50, idem kl. nia 0.180.30. Azalea 1.143.30. idem klein 0.410.80. Japanse Azalea 0.28 0.80. Cactus 0.12—1.42. Vetplant 0.09— 0.10. Moederplant 0.140.16. Kalan- choë 0.11—0.27. Fuchsia 0.18—0.21. alle per stuk. Snijbloemen: Hyacinth 0.42, Freesia 0.361.24. Anemoon 0.80, Blauwe Druifje 0.13—0.22. Plumosa 0.43—1.32. Tulpen 0.33—0.69, alle per bos. Anjer 0.040.27, Hyacinth met bol 0.060.16. Seringen 0.160.45, Forsythia 0.20—0.35 alle per stuk. PIJNACKER Namens de Pijnackerse bevolking is Dinsdagmorgen door de penningmees ter van het plaatselijk comité en de gemeenteonivanger een bedrag van 20.025.— gestort op het bureau van het Nationale Rampenfonds in Den Haag. De totale opbrengst is met in begrip van een bedrag van 930. dat de poppenkastvertoning en de bazaravond van de sportvereniging DSVP opbrachten, gestegen tot 22.801.10. Met ruim 8500—, door de collec ten in de kerken opgebracht, is de 30.000.reeds overschreden. PIJNACKER Gevonden: 1 mondorgel bij Rijkspolitiepost Delf- gauw: een sleutel genummerd 801, aan hetzelfde adres; 1 bankbiljet van 25.by Kerklaan, Delftsestraat- weg 140. Scheveningen. 11 Febr. Vangst- berichten van hedenmorgen uit zee: Sch 2 met 1 k; Sch 236 met 1 k: Sch 249 niet gehoord, niet gevist hebben: Sch 35. Sch 310 en Sch 342 geen vangst. Van de haringvisseriï kwamen he denmorgen a. d. markt Sch 333 met 40 kisten verse haring; Sch 3 met 60 kisten verse haring. Notering verse haring: f 19.50 Der kist van 50 kg. Met verse vis kwamen de loggers Sch 160. Sch 305 en Sch 24. Prijzen van laptong 2.232.50: groot middel tong f 2.22—2.36; klein middeltong f 2.302.45: tongl f 2.45: tong 2 f 1.82: tarbot 1 f 2.29. tarbot 2 f 1.25. tarbot 3 f 1.20. tarbot 4 f 1.15. alls oer kg. Grote schol f 20.50. groot middeltong f 25.—. zetschol f 56. schol 2 f 25.00—33.50. schol 3 f 20.50— 32.00: Wijting f 27.50—33.00. schar f 24.0025.00. alles ner kisten van 40 kg (Van onze Westlandse correspondent) Gisteravond waren wij in de gelegenheid een ongedwongen gesprek te volgen van de zeven leden van de 's-Gravenzandse Reddingsbrigade met het bestuur, toen zij verslag uitbrachten van hun ervaringen op Flakkee. Van Dinsdag- op Woensdagnacht waren zij er op uit getrokken. De tomboot werd op een vrachtwagen van de heer Van Baaien geladen en de zeven jongens stapten in de particuliere auto's van de heren Sonneveld en Zijder- veldt. Zij gingen naar Rotterdam, waar zij aan boord gingen van de Nas- sauplaat. Ja. alsof het zomaar ging. Zii moes ten de wacht passeren, die naar de papieren van de jongens vroeg. Die zij natuurlijk niet hadden. De op drachten waren telefonisch gekomen. Want er was haast bii. Toen de jon gens echter wisten te zeggen: „Wij zijn opgeroepen, de Provinciale Grif fie in Den Haag heeft ons hierheen gezonden, wy moeten weg met de „Nassauplaat", Wat zei toen een ge wone politie-agent? Hierin kan geen bedrog zitten! En zy konden ver trekken Natuurlïik moest men in die dagen voorzichtig zijn. Allerlei lieden, die op avontuur waren belust, probeerden over te komen naar de bedreigde ge bieden. Wil zullen er dus geen kwaad zeggen. Hoofdzaak was. dat de 's-Gravenzandse jongens konden weg komen. Zii kregen de militaire ver gunning en voeren in die eerste nacht reeds af in het vroege ochtenduur: 4 uur. Het waren commandant A. van Oosten, plaatsvervangend comman dant H. van den Bos en de manschap pen Th. van Ziiderveldt. W. van Daa- len. C. den Harder. W Hofman en A. van Staalduinen. Tiidens de bijeenkomst van gister avond heette voorzitter H. J. van Staalduinen al ziin moedige leden welkom alsmede de ere-voorzitter burgemeester H. B. N. Mumsen. .Die zeven jongens van de 's-Graven zandse Reddingsbrigade, aldus de heer Van Staalduinen, hebben geen sen satie nagejaagd: zii hebben zich In dienst gesteld van de mensheid en van hun levende have". Burgemeester Mumsen zelf zeide: „Ik improviseer uit het hart. Wat waren wfl blii. toen wii wisten, dat jullie allemaal in goede welstand wa ren teruggekomen. Er zijn er thans reeds in de noodgebieden 1395 ver dronken. Daarover kunnen wil geen feest vieren. Daarover kunnen wil slechts bedroefd ziin en medeleven met de achtergeblevenen. Maar toch kunnen wii een beetje verheugd ziin, omdat onze jongens uit 's-Graven- zande. toen wii praatten en Drakki- zeerden. hielnen. waar geholpen kon worden. Er waren mensen, die door de stortvloed van het wacer ineens van alles beroofd waren. Wil waren on dat ogenblik allen eén. De schot- les- en vak.lesgeest viel ineens weg. Iedereen wist. dat er geholpen meest worden. Iedereen had sympathie voor de slachtoffers. Opnieuw heeft heel Nederland getoond, waarin een klein volk groot kan ziin. nl. in de weder zijdse huln. Onze jongens hebben geen spel bedreven. Zii hebben hun plicht- gedaan. Zii hebben zelfs hun leven voor dat van hun evennaaste willen geven. Er werd niet gevraagd: waar en hoe moeten wy helpen? Ze gingen, "n ze deden hun plicht". Onze 's-Grp.venzanders hebben viet mensen en iachtig beesten gered.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2