Tweede Kamer dringt aan op actie van regering CKefarlne 4 Spel van communisten weerzinwekkend Goochelen Voor alles aandacht schadevergoeding Federatie in Afrika Domme demagogie VOORLOPIG DEBAT NATIONALE RAMP Giften Fonds geheel vrij van loonbelasting Spreeu wenpraa t HET VRIJE VOLK WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 Uit de statistieken blijkt, dat het aantal kinderen per gezin ln Ne derland gemiddeld ongeveer twee bedraagt. Houdt men geen rekening met de gezinnen zonder kinderen, dan is het 2,67, De K.V.P. die haar wat wankele stal bijeen tracht te houden heeft daartoe onder meer aangegrepen de „gezinspolitiek". En daarbij be hoort naar het schijnt voor de K.V.P. de poging om het gemiddelde gezin in ons land zo groot mogelijk voor te stellen. In een artikel in het Katholiek Staatkundig Maandschrift van Ja nuari betoogt ..Observer": „Wanneer we de kinderloze huwelijken uit sluiten dan blijkt, dat ruim 60 procent van de gezinnen vier of meer kinderen telt en bijna 40 procent zelfs zes of meer." Deze bewering steunt op een aantal berekeningen, die drs Th. J. Platenburg onlangs heeft gemaakt ten behoeve van de K.V.P.-rappor- ten over de middengroepen. Drs Platenburg betoogt, dat „de cijfers onomstotelijk aantonen, dat het grotere gezin van om en bil de vijf kinderen het normale Nederlandse gezin moet worden genoemd." Op deze cijfers wil de K.V.P. blijken* vele recente uitlatingen de sociale politiek, de woningbouwpolitiek enzovoort bouwen. In het Jongste nummer van Socialisme en Democratie hebben prof. dr Sj. Groenman en dr W. Steigenga, twee erkende deskundigen op dit ge bied duidelijk aangetoond, hoeveel gegoochel er nodig is geweest om tot deze hoge cijfers over de gezinsgrootte te komen. Het blijkt, dat drs Platenburg niet één, maar een hele reeks van wetenschappelijke fouten heeft gemaakt en dat vooral zijn veronder stellingen en conclusies zeer aanvechtbaar zijn en daarom een ver tekend beeld geven van de werkelijkheid. Deze conclusie is waarlijk niet verrassend. Opmerkelijk is alleen, dat de K.V.P., zoals ook nu weer blijkt, klakkeloos gaat bouwen op feiten, waarvan zelfs de leek de onwaarschijnlijkheid inziet. De wens is blijkbaar weer eens de vade: van de gedachte geweest. Een wetenschappelijk man zei eens: „Voor feiten moet je je hoed afnemen". Het zou de K.V.P. niet misstaan, ook in dit geval deze bur gerlijke en wetenschappelijke beleefdheid beter in acht te nemen. De imponerende strook Brits grondgebied, die vroeger op de kaar ten van Afrika als de roze gekleurde baan van de vooruitgang door de oostelijke helft van het donkere werelddeel liep, is in weinige jaren een strook van onrust geworden. Egypte (met of zonder Faroek) wijst Britse eisen af, ook in de Soe dan. Kenya is het jachtterrein van en óp de Mau Mau, Betsjoeanaland heeft moeilijkheden bij de erfopvolging van de voornaamste stam, de Bamangwato's, Zuid-Afrika drijft steeds verder uit het Gemenebest. Het is gemakkelijk de Britten de mislukking van hun associatie- politiek in Afrika te verwijten. Maar voor men dit verwijt uit, is het goed een blik te slaan op de westelijke helft van Afrika. Inderdaad, daar hoort men niet van bevolkingsconflicten omdat noch in de Franse, noch in de Belgische, Spaanse of Portugese koloniën de Ne gers tot een peil van ontwikkeling zijn gebracht of de mate van be trekkelijke vrijheid genieten, waarin zij „lastig" gaan worden! Brits Oost-Afrika omvat meer dan de opgesomde landen. Wij sloe gen met opzet Noord- en Zuid-Rhodesia en Nyasaland over (en lieten Tanganjika voor de uitzondering die de regel moet bevestigen...) omdat deze drie het onderwerp zijn geweest van een conferentie, die vorige week in Londen besloten is. Vertegenwoordigers van de drie besturen, van de Britse kolonisten en van de Britse regering zelf, legden de laatste hand aan een plan, dat vorm geeft aan de oude droom van een Centraal-Afrlkaans rijk, een federatie die straks als zelfstandig dominion lid zal worden van het Gemenebest. De droom is al oud, zo oud als Cecil Rhodes zelf. de super-imperialist die Zuid-Afrika veroverde voor koningin Victoria en zijn naam gaf aan de streek bij de Zambesi-rivier. Na de oorlog 'rmtt de Arbeidexsregeting getracht de voordelen van een dergelijke fBÉatie aan vertegenwoordigers van de 51 millioer. Negers duidelijk trmaken. Maar zij vrezen en niet ten onrechte ln de federatie een overheersing van de 15(m)0 blanke kolonisten, die nu al in elk der drie delen volledig de toon aangeven. In Noord-Rho- desia en Nyasaland kan het ministerie van Koloniën in Londen nü de ergste „apartheid" voorkomen. Als deze ruggesteun uit Londen weg valt, wie garandeert de Negers dan dat de Zuidafrikaanse misère zich ln de federatie niet herhaalt? De Arbeidersregering heeft het plan er niet tegen de wil van dt Negers willen doordrukken. Beter geen federatie dan een federa tie. die op drijfzand is gebouwd. Maar de conservatieve regering heeft minder scrupules. Zij is van mening, dat de Negers huif eigen belang niet kennen en heeft het plan doorgezet. Een Raad voor Afrikaanse Zaken, een vaste commissie uit het federale parlement (waarin de Negers zes van de 35 zetels zul len krijgen), kan een beroep doen op de Kroon om bepaalde wetten tegen te houden. Maar als de zes Neger-afgevaardigden al niet representatief kunnen zijn voor de 5i millloen Negers, wie moeten de drie Neger-afgevaardig den in de Raad voor Afrikaanse Zaken dan wel vertegenwoordigen? En bovendien zal de minister in Londen wel altijd een juist oordeel kunnen vellen? De Negers achten hun belangen in de toekomstige federatie niet gewaarborgd. Maar de conservatieve meerderheid in het Britse La gerhuis zal het plan waarschijnlijk aannemen en de kolonisten in Zuid-Rhodesia (het enige van de drie landen met een gekozen „blank" parlement) eveneens, al vinden deze laatsten de Afrikaanse Raad te ver gaan. Formeel zal het plan voor tien jaar gelden. Maar al zal het de kolo nisten veel en de Negers wellicht ook wat economisch voordeel bren gen, het zal vergaan omdat het op te weinig heipalen gebouwd is. Nu de allerkritiekste uren voorbij zijn en geen mensen meer In direct levensgevaar verkeren, is het misschien goed nog even aan dacht te schenken aan de houding van de communistische leiders en aan het bijzonder afstotelijke geschrijf in De Waarheid. Het nationale Rampenfonds is in De Waarheid niet aanbevolen en slechts één enkele keer genoemd. Maandag werd van de regering ver langd, dat zij centraal zou hebben ingegrepen, wat in de eerste uren nog onmogelijk was. Bij het bekend worden van de ramp is er dadelijk van alle zijden spontaan hulp geboden en daarvan is dankbaar gebruik gemaakt. Zodra er echter lijn in het werk kwam en er inderdaad iets van organisatie uit de grond werd gestampt, kwam de C.P.N. met haar zielige comiteetjes voor volkshulp en haar jeugdbrigades om de eens gezinde en gecoördineerde hulp te doorkruisen. Toen duizenden nog in levensgevaar verkeerden, schreef De Waar heid over de hulpactie: „Amerikaanse soldaten zijn daarbij ongewenst. Men haalt ze onder fanfaregeschetter het land in en wie kan zeggen, wanneer ze zuilen verdwijnen?" Op Dinsdag, toen er reeds honderden tonnen goederen en millloenen guldens waren Ingezameld, moesten er zo nodig comité's voor volks hulp worden opgericht. Op Woensdag schreef De Waarheid: „Waarom moeten de Ameri kanen uit West-Dultsland komen, terwijl er Nederlanders met het be nodigde materiaal wachten?",.. En op Zaterdag schreef Paul de Groot: „Ook de helicoptères en ander materiaal, dat de Amerikaanse legerleiding uit het naburige Rijnland stuurde, zijn zeer welkom". Dit verhinderde de man echtei niet in hetzelfde artikel te schrijven over „die Amerikaanse pest-gene- raals". Het toppunt van draaierij en domme demagogie bereikte deze opper- zuiveraar echter, toen hij. nog steeds in hetzelfde artikel schreef, dat de Nederlandera niet beschikten over helicoptères en amphible-voer- tulgen, „want het gaat immers om de aanval tegen het Oosten"! Jaja. en daarom konden wij die helicoptères en amphibie-voertuigen lenen van de Amerikanen! Paul de Groot en zijn trawanten zitten ln het nauw. Hun pogingen om een wig te drijven in de eenheid, die in de uren van nood was ont staan, hebben volkomen gefaald. De bisamratten hebben hun kans niet gekregen. De C.P.N. heeft weer overvloedig reden tot zelfcrltlek. En Paul de Groot zal de straffen uitdelen, f. (Van onze parlementsredacteur) „Voor alles verlangen wij actie van de regering." Dit was hel uitgangspunt van de rede, waarmee mr Burger, de fractie voorzitter van de P.v.d.A., gistermiddag in de Tweede Kamei het debat over de nationale ramp en haar consequenties opende Een uitgangspunt, dat door vrijwel alle andere sprekers bleek te worden gedeeld. De eensgezindheid, waarmee ons volk op de gebeurtenissen gereageerd heeft, vond aldus haar weerklank in de Tweede Kamer. Men verenigde zich in de bereid- neid de regering te steunen bij wat zij gaat ondernemen. Daarbij werd uiteraard blijk gegeven van crltische belangstelling. Inlichtingen werden gevraagd, suggesties gedaan. Maar bij deze voorlopige dis cussie het tijdstip waarop het ge heel definitief kan worden overzien, is. zoals Burger opmerkte, nog lang niet aangebroken wilde men de regering niet ter verantwocrdiging roepen. Alleen de communisten maakten op deze regel uiteraard een uitzondering. De constructieve samenwerking tussen regering en volksvertegen woordiging zal stellig gebaat zijn met de door mr Burger geopperde instelling van een speciale commissie uit de Tweede Kamer, die een nauw contact met de regering zal kunnen onderhouden. In dezelfde richting ging een sug gestie van de KVP-er mr Van den Heuvel: deze verzocht de regering, de Kamer voortdurend verslag uit te brengen van de vordering van het herstel en de werking der te nemen maatregelen. Uiteraard was er geen spreker die niet uitging van het persoonlijk leed, dat zovelen getroffen heeft. ..Maar ik onderdruk het begrijpelijke ver langen. daarover uit te weiden", zei Burger o.a. Hij sloot zich aan bij de sobere en indrukwekkende woorden, welke de Kamervoorzitter de vorige week reeds namens de gehele Kamer gesproken had. En bovendien, zo zei hij, is niemand gebaat met be klag: het gaat om wat ons te doen staat. Daarbij is de neiging tot do mineren door enige politieke partij even verwerpelijk als de neiging, zondenbokken te zoeken. Het is al te goedkoop, te doen of men achteraf gelijk heeft gekregen. Waardering Burger waardeerde met name het meeleven dat ons koninklijk huis der traditie getrouw getoond heeft. Hij prees ook de snelheid, waarmee de ministers Drees. Algera en Beel zich op de rampzondag naar de noodgebieden hadden begeven en de actieve belangstelling van de Kamer zelf. Over een en ander bestond even min verschil van mening als over de bewondering, welke alle personen die actief aan de redding en hulpverle ning hebben deelgenomen, toekomt. Het tempo waarin het militaire apparaat op gang werd gebracht, noemde Burger „verrassend". De jeugd verdient een afzonderlijk woord van lof. Ook blijkens de medewer king aan het Rampenfonds heeft ons volk op grootse wijze gereageerd. „De verslagenheid moge algemeen zijn geweest, de veerkracht is nog sterker gebleken". De resultaten van het voorlopige herstel noemde Burger indrukwek kend. En de hulp van over de gren zen heeft ons bijna doen vergeten, dat ook België en Engeland door zware overstromingen zijn getroffen. (De KVP-er ir Van Meel zei ln dit verband, dat de ramp een ware „In tegratie" van hulpverlening teweeg heeft gebracht.) Noodverbanden Alle energie, zo zeide Burger, moet thans worden besteed aan het leg gen van noodverbanden, opdat ver dere voorjaarsstormen weeretaar kunnen worden. Voor de Waterstaat, die ongetwijfeld lering uit het ge beurde zal trekken, geldt, dat niel het winnen van nieuw land. maar de beveiliging van het bestaande d« eerste taak-is. Burger prees de „allerminst alar merende wijze", waarop de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ii Maris, in deze dagen is opgetreden, De Waterstaat zal de nodige finan ciële armslag dienen te hebben, zo betoogde Burger. Mr Van den Heu vel (k.v.p.) was dat met hem eens. En de heer Welter (k.n.p.) vroeg, of er bij het opmaken van de defen sie-plannen niet te veel aandacht ia besteed aan c j potentiële vijand in het oosten en te weinig aan het watergevaar. Burger zei evenwel ook, dat de Waterstaat allerminst een „onbe zorgd leven" heeft geleid. De dienst heeft voor de oorlog geworsteld met het bezuinigingsbeleid, in de oorlog met het gebrek aan inzicht van de bezetter en nadien met het herstel van de oorlogsschade. De dieqpt heeft na de oorlog aller minst stilgezeten. Dientengevolge heeft de duinenrij het gehouden de heer Weiter vroeg waarom men nu pas bunkers weghaalt en ook de nieuwe dijk tussen Rozenburg en Voome is. zij het beschadigd, in stand gebleven. Zeegaten De aangekondigde bestudering van de mogelijkheid tot afsluiting der zeegaten was Burger zeer welkom. Studie is nodig, omdat niemand nu weet, of de gedachte uitvoerbaar is en welk nuttig effect een dergelijk Jlan zou hebben voor de rest van e kust. Burger drong er op aan, een tech nische commissie te benoemen van brede samenstelling, welke de rege ring over twee jaar een openbaar advies kan uitbrengen. Een herziening van de waterstaats wetgeving werd zowel door Burger als door de heer Van Meel aanbe volen. Te vérgaande SDlltsinz van Alarmsysteem Burger stelde o.m. de vraag, waar om de waterstaat de radio niet reeds Zaterdag gewaarschuwd heeft, zodat de hulpactie op Zondag vroeger zou hebben kunnen beginnen. De heer Van Meel vroeg zich af. waarom alle betrokkenen niet op een dringender wijze gewaarschuwd zijn, toen Zater dag de gegevens duidden op een zeer gevaarlijke vloed. Burger wees er op, dat het alarm systeem tijdens het weekeinde niet te best blijkt te werken, zoals reeds bij de ontsnapping van de zeven gevan genen uit Breda was gebleken. De heer Weiter zei, dat het week eind in Nederland een „exces" dreigt te worden. Ir Van Meel betreurde het, dat op Zondag niet eerder hulp is geboden, met name voor wat de ergst getroffen gebieden betreft. Daartegenover stond de opvatting van zijn fractiegenoot Van den Heu vel. Deze meende, dat vrijwel alle slachtoffers in de eerste uren zijn gevallen, toen hulpverlening onmoge lijk was. Een critisch geluid moest Burger laten horen ten aanzien van het toe passen van de noodregeling oorlogs slachtoffers voor de slachtoffers van de ramp. Hij meende dat een een voudiger regeling waarbij aan alle getroffenen een gelijk bedrag zou worden uitgekeerd, zonder ingewik kelde berekeningen de voorkeui had verdiend. Sociale maatregelen In het algemeen betreurde hij het dat het departement van Sociale Za^ ken niet is ingeschakeld in de ver schillende rsahtreaelen voor de slachtoffers. HIJ achttte het nodig, dat de maatregelen, welke thans in de sfeer van de maatschappelijke zorg vallen, zo spoedig mogelijk so ciale maatregelen worden. Overleg met de Stichting van de Arbeid oordeelde Burger eveneens raadzaam. Op zijn beurt vroeg de heer Van Meel inschakeling van de georganiseerde landbouw bij de op agrarisch terrein te treffen maatre gelen. Burger heeft voorts geïnformeerd naar de plannen van de regering t.a.v. de financiering van het herstel en ae schadevergoeding. Heeft de regering reeds gekozen tussen de twee uitersten: een vermogenshef fing ineens en een verschuiving van de laste* naar latere generaties? Tegen de laatste'oplossing moest hij bezwaar maken, indien zij betrek king zou hebben op voorzieningen, die voor de toekomst niet van belang zijn. Met de regering was Burger het eens. dat het herstel een zaak vaD de hele gemeenschap dient te zijn Hij oefende critiek op een uitspraak van minister Witte, gedaan in een interview, waarin een schaderegeling werd voorzien, die minder gunstig zou zijn, dan de regeling voor dë materiële oorlogsschade. Zowel in geval van oorlog als in geval van watersnood, aldus Burger bestaat een gelijke morele verplich ting, voor grote groepen de geleder schade zoveel mogelijk geheel te ver Igoeden. Slechts een afweging vai verschillende belangen kan daarlr om practische redenen veranderini brengen. Zulk een afweging moest na di oo-log plaats vinden omdat het lanc als geheel te zeer verarmd was. Maai nu zijn de omstandigheden anderi en kan het royaler. De regering maf hier niet alleen economische motie ven laten gelden. „Maar de 60cial« motleven missen wij hier evenzeei als het departement van social» zaken." De heer Van den Heuvel (k.v.p.) was over de regeringsmededelingen inzake de schadevergoeding evenmin erg enthousiast. De heer Weiter zeimateriële over wegingen mogen niet primair zijn. Er is een heel andere geest nodig dan die van de regeling voor de ma teriële oorlogsschade. En indien mocht blijken, dat onze waterkerin gen technisch niet in goeden staat ver keerden, is de verantwoordelijkheid op dit punt nog zwaarder dan ln ge val van oorlog. Dat de mogelijkheden welke het rampenfonds biedt niet in de plaats mogen komen van de elementaire plichten van de staat, werd door Bur ger met klem betoogd. Mr Van den Heuvel vroeg inlich tingen over het fonds. Hij drong aan op volledige openbaarheid van zijn uitgaven. De heer Weiter stelde voor. voor de financiering van het herstel een afzonderlijke rekening in te stel len, los van de normale staatsbegro ting. „Neues Deutschland", het or gaan van de onder communistische leiding staande Eenheidspartij in Oost-Duitsland, heeft opgeroepen tot een „vastbesloten strijd tegen het Zionisme". 4-v9udige bestrijding van pijnen en griep De 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet Chefarine „4" brengen baat waar andere middelen falen. Tezamen werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig. 'r^lje doet wonderen! Voor werknemers, die overwerk verrichten ten behoeve van het Rampenfonds wordt het bedrag dat met overwerk is verdiend en afgestaan aan het fonds, g e- h e e 1 vrijgesteld van loonbelas ting en de gebruikelijke sociale lasten. Dit is gedaan om allerlei admini stratieve beslommeringen overbodig te maken. Voor werknemers, die geen overwerk kunnen verrichten, maar een bedrag ineens (bijv. een dag loon) aan het fonds afstaan, wordt deze gift vrijgesteld van de heffing van loonbelasting, maar de gebrui kelijke sociale lasten worden gehe ven van het loon zonder aftrek van de gift. Dezelfde regeling geldt voor alle andere giften, die gedaan worden door werknemers met een loon tot 5000 en die deze giften dus via de loonadministratie van hun werkge ver voor belastingaftrek in aanmer king moeten laten nemen. Werknemers met loon hoger dan 5000 kunnen de giften aftrekken van hun inkomen bij het aangifte biljet voor de Inkomstenbelasting voor 1952—1953. Het was gebleken dat er onzeker heid bestaat bij de werkgevers over de wijze, waarop met deze belasting faciliteiten rekening moet worden gehouden. In het Noordwesten van Queens land (Australië) zijn ten gevolge van zware regenval meer dan 200.000 ha bouwland overstroomd. Advertentie Van „luchtjes" gesprokenniemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick' met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. Pieter, die behalve spreeuw ook journa list is, werd Maan dag getroffen door een foto in de krant. Het was een afdruk van de Zierikzeesche Nieuwsbode, een krant die in de moeilijkste omstan digheden nog een bulletin met vele nuttige wenken voor de vluchtelingen uit gaf. „Een journalis tieke prestatie, waar voor wij respect heb ben". stond er in het onderschrift. Inderdaad, deze prestatie was gróót. In de afgelopen week hebben de verslaggevers en fotografen van de dagbladen bèrgen werk verzet. Maar wanneer ik zou schrijven: „Zij heb ben er voor gezorgd, dat het nieuws, tot in de meest geïsoleerde gebieden toe, de lezer bereikte", dan zou ik mis zün. Vergeten wij niet de presta ties, die ook de zetterijen en expe dities hebben geleverd. Ook hier hoogspanning en snel en nauwgezet werken. Pieter is een keer meegevlogen met de auto. die de kranten naar de Hoeksche Waard bracht. In normale omstandigheden doet de RTM dit werk. Deze maatschappij zit echter voor de chaos van vernielde baan- vakkken en ondergelopen emplace menten en dus moest Het Vrije Volk een andere oplossing zoeken. Zelfs in de moeilijkste omstandigheden moet de lezer immers op zijn krant kunnen vertrouwen. De krant moet de lezer opzoeken, waar hij ook zit. Wethou der Van Rij van Nieuw-Beijerland was op deze tocht de tolk van velen: „Wij snakken naar het nieuws uit ae andere gebieden. En zélfs op ons eiland weten we niet precies waar we aan toe zijn". En dus zwoegde onze Citroen die dag over kronkeldyken. doorweekt en aangevreten door het kolkende rivierwater. Soms versperden gapende gaten ons de weg, maar dan waren er altijd weer andere dijken, die ons naar zo'n torenspitsje aan het einde van de zoveelste binnenzee voerden. En in ieder plaatsje, hoe err.siig ook getroffen, was een agent op zijn post om de kianten zo goed en zo kwaad dat ging te bezorgen. Soms reed ce auto over wegen, boordevol water. Dan werd de voor ruit met modder volgespat en weiger de de ruitenwisser door saamgekoekte rietstengels zyn werk. Maar de auto raasde verder en Goudswaard, Piers- hil, de Beyerlanden, Maasdam, Klaaswaal, Greup, Puttershoek, al deze gemeenten kregen de krant. Het was niet altijd gemakkelijk een bepaalde plaats te bereiken. Niet gauw zal die Vrije-Volk-ploeg dat smalle dijkje tussen Goudswaard en Piershil vergeten, waar aar. beide zyden het schuimende water tot aan de kruin stond en ae kanten angst wekkend waren uitgehold. Spanning was er ook op de gevaarlijke dyic tussen Maasdam en Strijen, waar dat Citroentje bijkans vermorzeld werd tussen de volgeladen, machtig ronkende, zandwagens. Maar ae krant bereikte het dagenlang geïso leerde Strijen en de dijkwerkers met hun stoppelbaarden vouwden haar open op het toegedekte biljart van het dorpscafé en voor het eerst zag Pieter hoe een krant in de kortst mo gelijke tijd werostukgelezen. En daarom: óók de prestatie van de chauffeurs en expeditiemannen waren groot. Ook zij hebben de lezer niet in de steek gelaten. Want. alle- mensen, wat kunnen die dijken ge vaarlijk kronkelen. Nam '°°«MENStS^EEN^A,fNEu5( (Van onze parlementsredacteur) Het debat over de nationale ramp heeft gisteren ook tijdens de avond vergadering van de Tweede Kamer tal van vragen opgeleverd, waarop de regering hedenmiddag zou antwoorden. Gisteravond hebben voorts de communisten bewezen, dat zij er zelfs niet voor terugdeinzen, bij deze ge legenheid hun weerzinwekkend spel te spelen. Hun woordvoerder Gortzak heeft daarbij vrijwel alles overtroffen, wat wij tot dusverre van hen gewend zijn geweest. Getrouw aan het geschrijf in „De Waarheid" heeft Gortzak o.m. ver klaard, dat de raaqp veroorzaakt ia door... het Atlantisch Pact. Want als gevolg van onze bewapening, ter beveiliging tegen een alleen maar „denkbeeldig" gevaar, waren de dijken verwaarloosd en „rot". Voorts heeft de regering ongeveer alles wat zij voor de hulpverlening had moeten doen, volgens de com munisten niet gedaan. Zij heeft o.m. de hulp van de Nederlandse werkers versmaad, maar wel een be roep gedaan op hulp uit het buiten land. En het Amerikaanse aandeel daar in was en is niet anders dan een poging tot inmenging ln de binnen landse aangelegenheden van Neder land, onder het mom van hulpverle ning. Ondanks deze theorie wist de heer Gortzak ook te verkondigen, dat de Amerikanen veel minder gedaan hebben, dan zij als rijk zouden heb ben kunnen doen. Neen, dan is het volgens hem met de hulp welke in de Sowjet-Unie en de volksdemocratische landen wordt „voorbereid" en waarvan wij in Nederland nog niets hebben mogen vernemen. Red. heel anders. Gemeenplaatsen De heer Gortzak had zijn eigen program voor wat de regering alsnog zal moeten gaan doen, omdat z.i. het komende springtij veel gevaar lijker zal zijn dan de regering wil toegeven. Zij moet bijv „de dijken dichten, die te dichten zijn" en „con troleren waar te controleren is". On danks de ernstige sfeer waarin het debat zich voltrok, moest de Kamer om deze goedkope gemeenplaatsen lachen. De heren Oud (v.v.d.) en Tria nus (c.h.u.) achtten het vanzelf sprekend. dat er bij deze ramp fouten zijn gemaakt. De heer Tilanus zei: „Ze vallen weg bij het vele goede dat er gebeurd is". De heer Oud had zelf. tijdens zijn burgemeesterschap van Rotterdam in de Meidagen van 1940 ervaren, dat dergelijke fouten bij rampen onvermijdelijk zijn. De heer Tilanus betreurde-het, dat SchouwenrDuiveland zolang buiten de belangstelling is gebleven, Hij vroeg aandacht voor de binnen- wattrkeringen en raadde aan, de be trokken gebieden van meer vaartui gen te voorzien. „Men heeft er meer aan dan aan al die mooie auto's." Daar de bruggen de ramp goed doorstaan hebben, achtte hij de noodzaak van het aanbrengen van brugverbindingen ten behoeve van de eilanden, waar mogelijk, geboden. Hij had ook grote belangstelling voor de afsluiting van de zeegaten. De heer Tilanus vroeg met ver schillende andere afgevaardigden verzwaring van de strafmaat op plunderen, hij deed voorts onder meer de suggestie, de gemeenteraads verkiezingen voor het gehele land een jaar uit te stellen. Mr Oud voelde daar niet voor: er kan voor de getroffen gemeenten een noodregeling worden gemaakt; met uitstel van bijv. een half jaar. Snelheid gewenst De heer Oud beschouwde het de bat nadrukkelijk als voorlopig. Hij achtte het in beginsel geboden, dat de geleden schade door het gehele volk wordt, gedragen, maar de om standigheden kunnen de algehele doorvoering van dit beginsel beletr ten. In leder geval vond hij. even als de heer Tilanus. dat de vergoe dingen zo snel mogelijk moeten wor den uitgekeerd Een reorganisatie van de water schapsindeling achtte hij het over wegen waard. Hij stelde de vraag, of er op de Zaterdag voor de Zondag van de ramp wel afdoende gewaar schuwd is. Ds Zandt (sg.p.) oordeelde het. met andeïen. noodzakelijk, dat ons leger ook de beschikking krijgt over voldoende helicoptères. Hij zag de ramp als een goddelijke vermaning tot bekering en nam het de regering kwalijk, dat zij ons volk niet dien overeenkomstig tot verootmoediging heeft opgewekt. De tijd voor critiek achtte dr Schouten <a.r.) nog niet aange broken. Ten eerste omdat het over zicht nog al te beperkt is, maar ook. omdat critiek nu van ondankbaar heid zou getuigen Jegens hen, die zich tot het uiterste hebben gegeven. Wel zal de regering t.z.t. zonder aanzien des persoons alle aandacht moeten schenken aan tekortkomingen en ge breken. W aarsch mvingssysteem Dr Schouten Juichte het toe, dat de regering het waarschuwings systeem zal gaan herzien. In navolging van de heer Van den Heuvel (k.v.p.). achtte de heer Schou ten het nodig, dat de lessen van de ramp ook overwogen worden met het oog op de bescherming der burgerbe volking. Dat zelfde geldt voor de ma teriaalvoorziening van ons leger. Het plafond van de militaire uit gaven mag daarbij geen oelemmering zijn. De juiste schatting van de scha de achtte de heer Schouten nog ge heel onmogelijk. Er moet een algeheel financieringsplan komen. De vergoeding van de schade zal to mogelijk integraal moeten ge schieden, maar men kan dat zeker niet zonder reserve toezeggen De re gelingen moeten snel werken en een voudig en duidelijk zijn Het herstel moet zo nodig voorrang hebben bij de woningbouw elders in het land. De regeringsplannen ter bevordering van de industrialisatie en de werk gelegenheid zullen door de ramp wel beïnvloed kunnen worden, maar vertraging dient zowel voor het een als voor het ander vermeden te wor den. Al bij al zullen de regeringsmaat regelen de morele energie, welke de ramp in ons land heeft gewekt, niet mogen doven De eensgezindheid en de offervaardigheid van ons volk zullen van langer duur moeten zijn. Laat ln de avond sprak nog mr Baron van der Feltz (c.h.u.). Deze Middelburgse afgevaardigde had een hele dag nodig gehad om Den Haag te bereiken Hij schilderde de ernst van de gebeurtenissen, .die hij evenwel niet persoonlijk had meegemaakt: op de rampzondag ver bleef hij toevallig in Den Haag. De Zeeuwse bevolking, zo zei hij. is dankbaar voor de ondervonden hulp. Zij is bezield met grimmige ernst en Godsvertrouwen. De heer Van der Feltz drong aan op een gunstiger fiscale behandeling van de schadevergoedingen, dan die, welke op de oorlogsschade-uitkerin gen is toegepast Tegen middernacht heeft dr Drees ln enkele woorden dankbaar geconstateerd, dat de toon van het debat geheel in overeenstemming is geweest met de eensgezindheid welke ons volk in deze dagen heeft ge toond. Hedenmiddag zal hij de verschil lende sprekers beantwoorden. aar Er zijn altijd lieden, die op lepe manier van een noodtoestand profi teren. En dan denk ik niet alleen aan de plunderaars of aan het Rotter damse gezin, dat zich prinsheerlijk als evacué liet behandelen, omdat de woning een decimeter of wat onder water had gestaan, maar ook aan de man, die van zijn patroon vrij kreeg om te gaan helpen in de getroffen gebieden. De man ging in derdaad op reis, maarnaar het Oosten der lands, waar hij een paar dagen vacantie doorbracht bij zijn familie. Toen hij zich bij zyn chef meldde, werd hij nog gecom plimenteerd ook. Een nare man, vindt Pieter. Ook de artisten Van alle kanten wordt hulp gebo den. Oók door de artisten, die graag het hunne willen doen om de nood van de vluchtelingen zoveel mogelijk te lenigen. Er staan heel wat bijeen komsten op het programma waarvan de baten bestemd zijn voor het Ram penfonds. En, denkend aan deze bij eenkomsten, berichten „The Montana Ranchers" (adres: L. L. v. d. Ploeg Jr., Hendrik Idoplein 24, Rotterdam) mij, dat zij aan een dergelijke avond geheel belangeloos met hun cowboy ensemble willen meewerken. „Ook wij willen een steentje bijdragen," schrijven deze Ranchers. „Ons ensemble is bereid bij voor stellingen geheel belangeloos een programma te verzorgen van onge veer een uur, wanneer de baten wor den afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds"meldt Bernardo's Na tural Day Show, die als correspon dentieadres Vijverhofdwarsstraat 3a, heeft. Een goed voorbeeld, artisten. Ho pen wij dat vele anderen het volgen. Aanbod Vandaag noteerden wij het volgende aanbod: een radio van D. uit het Kon. Emmaflat ln Schiedam; tijdschriften van S. uit de Heemraadstraat; rijwiel- onderdelen van H. van de Zwaanshals; een fietsstuur van N. N. (aan het loket): een wieg van A. van de Heemraadssingel en capsules van L. uit de Harddraver straat. Hartelijk dank! Verlies De heer Nikken. Dtenhagestraat 213, verloor 9 Januari tussen Bergweg en Gordelweg een leren motorwont. Maan dagmiddag raakte W. Snaaver, Van der Werffstraat 65a. tussen Kruiskade en Luxor-theater een nikkelen horlogearm band kwijt. Wie ls de vinder van een Zondag ln de omgeving Bergweg verlo ren schakelarmband]e (gedachtenis)? A. Faassen, Zwartjanstraat 86b. wacht op antwoord. J. Koppenhal, Strevelsweg 19d, miste Zondag tussen Strevelsweg en Wle- rlngerstraat een paar paarlen oorbellen en een speldje. Afd. Dieren BIJ mevrouw Van der Made in de Pu- plllenstraat is een lieve zindelijke poes aan komen lopen. Het dier wacht op eigenaar of dierenvriend. Rampenfonds Voor het Rampenfonds noteerden tce nogtwee gulden van V. H. van H. uit de Metdoornstraat en een gulden van cvrouw K. uit de Rusthoflaan. Pieter verleent graag medewerking bij het doorsturen naar het fonds. Ge kunt het geld storten op giro 28333 van de Arbeiderspers te Rotterdam en er bij vermelden: Voor het Rampenfonds. Ge kunt het ook zelf naar Pieter brengen. Gitaar Er ls véél werk te doen voor de vluch telingen. Maarook de zieken mogen wU niet vergeten. Derhalve volgende op roep: Een jongetje (bij heet Arnold) Ugt geruime tijd ln een sanatorium. HU zou dolgraag gitaar willen spelen, maar Jam mer genoeg kunnen zyn ouders zo'n In strument niet bekostigen. Hopeiyk kan een van de spreeuwenlezers een nog bruikbare gitaar voor de Jonge Arnold afstaan. SPREEUW

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2