binnendijk Internationaal leger zwoegt aan Tholens Dicht! PER. Al de 31 millioen voorbij Bonn arresteert vier nazileiders Duitsland stuurt technische hulp België stuurt Baileybrug Productieleider „Ommelanden" in gijzeling Schenker tegen wil en dank Vliegtuigen keren terug Leden A N A B geef adres op „Ik breng er vijf mee Ook voldoende matrassen en dekens BE RICH1 ■-iA Hondeweer dwingt hen terug Contact over land met Ooltgensplaat Oud-Beijerland offert f 60.000 Nieuwe opstand op eiland Koje (Van een onzer verslaggevers) KOORTSACHTIG werkt Tholen aan zijn herstel. Een internationaal leger van hon derden en honderden militairen zorgt voor hetgeen deze week verreweg het belang, rijkste is: het versterken van de vrijwel noord-zuid lopende binnendijk. Met die opdracht zijn de mannen van het eiland en de hulptroepen aan het werk gegaan. Zij zijn niet hang voor het springtij van komende Zondag. Maar zij willen op alles voorbereid zijn. Want het weer heb je niet in eigen hand. Door regen en storm trekken zij in de vroege ochtend de dijken op. Zij hebben hun schoppen als een geweer geschouderd. Aardappelzakken zijn hun zuidwesters en op baggerlaarzen plompen zij door de modder van de Voorstraat van Sint-Anna- land. Laten wij zeggen: de voormalige Voorstraat. Alsof dagen lang honderden niets ontziende tanks over de bestrating reden, zo liet het stormwater na tien minuten kolken en razen het dorp achter. De propaganda voor hulp aan het getroffen Nederland wordt in Dene marken ondersteund door een sug gestieve reclameplaat: een grote aolf Ai* een molen dreigt te ver zwelgen. Na stappen die zijn gedaan door de Nederlandse ambassade bü het Mi nisterie van .Landsverdediging te Brussel zijn Dinsdagochtend Bel gische uitrustingsstuk:.en voor 50 meter Baileybrug uit Namen naar Nederland verzonden. Deze brug zal worden gebouwd door de 71ste com pagnie van de versterkte genie. Eveneens zijn twee bulldozers en een motorpemp naar Nederland ver zonden. Te Kapellenburg zal dit ge hele materieel door een ingenieur van de Nederlandse Waterstaat in ontvangst worden genomen om in Zeeuwsoh-Vlaanderen te kunnen worden gebruikt. Door het Belgische leger worden thans te Tilburg 10.000 strozakken afgeleverd. Verder worden in Neder land talrijke vervoersopdrachten uit gevoerd door colonnes Belgische vrachtwagens. Toen hü terugkeerde van de coöpe ratieve melkproductenfabriek ..De Ommelanden" is Maandag in gijze ling gezet de productieleider B. V. Vooistra, die tot kort voor zijn in diensttreding by do condensfabriek „Friesland" te Leeuwarden werkte. De condensfabriek ..Friesland" deed een beroep op het concurrentiebeding, dat door V. mede ondertekend was. In kort geding werd deze zaak aan hangig gemaakt en het vonnis, dat hierop volgde, zeide, dat het de heer V. verboden was op traffe van lijfs dwang bij een andere zuiverfabriek in dienst te treden of contacten met andere zuivelfabrieken te onderhou den. Daar gaan Jan de Vries en Piet Jansen, daar gaan Sjefke en Sjang, die vinden dat zij patatten genoeg krijgen maar minder vlees dan in den Belgique. Daar gaan de Franse bergingstroepen en de Tholense brandweer, de D.U.W.- arbeiders en de Engelse marine mannen. Zij zijn opgetrommeld om de gaten in de diik te dichten niet alleen, maar om de dijken zelf te verstevigen bo vendien. Hoger moet die noordzuide- lijke binnendijk. Duizenden, tiendui zenden zakken moeten vol klei ge schept worden. Loodzware klei Natte, modderige, loodzware klei. Uit het niet-overstroomde polderland scheppen honderd man elke minuut honderd zakken vol. Dan glijden horx- derd andere langs de glibberige dijk- berm naar beneden. Een zwaai en weer vijftig kilo hangt op de gekromde rug van een soldaat. De hoeveelste tocht naar het dijk- lichaam vangt hij aan. uitglijdend over het vertrapte gras? Het interes seert hem niet. Hij is er voor geko men om te helpen. Asaial Asma. in het gewone leven industrie-arbeider in Nieuwe Rode in België, maar nu dienstplichtig in het achtste genie in Leopoldsburg Asaial Asma vindt het allemaal best. ..Goed werk. weet ge", zegt hij. Hü slaat een modderplek van zijn overall, maar eigenlijk is dat een nutteloos gebaar, want zijn overall is één grote modderplek. ..Ze kunnen me d'r voor vatten", zegt hij. ..Wat zou het leger nuttiger kunnen doen nu alles hier is onder gelopen". „Voor kaar te laat" Asaial Asma rukt eens aan zijn baret met het Jeanne d'Arc-embleem en staart over het water. Geen kilo meter verder rijst een torentje, een helder rood dak. een rijtje bomen op uit het water: Stavenisse. Hier in deze dijkhoek vonden ze Dinsdag nog een vrouw, verdronken als die drie honderd anderen van het rampzalige dorp. „We zijn te laat gekomen voor die daar", zegt Asaial Asma. „maar dat was niet on<ze schuld. Niemand kon daar wat aan doen. Maar we kunnen misschien zorgen dat het Zondag niet net zo gaat met Sint Anna en Vosmeer en met die boerderijtjes daar". Somber en naargeestig Zijn hand zwaait 130 graden om en wenkt vaag over het droge land. Stofsneeuw ligt in de diep geploegde voren biieengewaaid. Het land is somber en naargeestig. Het wacht op het voorlaar. Als de lente komt moe ten het jonge graan en het groen van uien en bieten er een tere glans-over leggen en de zon moet er over schij nen en de boer moet er zich over buigen en werken aan een nieuwe oogst. ..Het water moet gekeerd", zegt Asa'al Asma. Zie verder pag. 4 9 In een dorp in Noord-Holland was de pastorie in gebruik geno men als opslagplaats voor de ver zamelde goederen voor de ramp gebieden. Maandagavond was er echter een kerkeraadsvergadering. Na afloop kwam een der ouder lingen tot de ontdekking, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren verdwetien. Deze attributen waren namelijk niet aan de overvolle kapstok ge deponeerd doch daarnaast en dientengevolge als geschenk-ga ven aangemerkt. Met de overige goederen was de overkleding van de ouderling reeds ondenoeg naar het ramp- ?'ebied en redelijkerwijs niet meer e achterhalen. Dinsdag zijn vliegtuigen naar hun landen terug gekeerd. Het zön 8 Britse helicop- tères en 6 Amerikaanse, een Deens, en twee Engelse gewone toestellen. Het vliegtuigpark bestaat nu nog uit 84 machines, waarvan elf heli- coptères. De luchtoperaties omvatten op het ogenblik droppings, verken ningsvluchten en personenvervoer. Het hoofdbestuur van de Alge mene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond. aangesloten bij het NVV, verzoekt alle leden, die door de wa tersnood geëvacueerd zijn, schriftelijk hun nieuwe adres op te geven. Hierbij moet ook de naam van de oude af deling. waarvan men lid is, worden vermeld. Deze gegevens dienen zo spoedig mogelijk per briefkaart gezonden te worden aan het hoofdbestuur van de ANAB, Catharijnesingel 38, Utrecht. Het staat zo simpel in de krant: „In de nacht van Maandag op Dins dag ging het laatste gat in de dijk bü Den Bommel op Overflakkee dicht en hiermee was de verbinding met Oude Tonge hersteld". Hoe dat is. hoe voorlopig zo'n dich ting en hoe wrak zo'n dichting is, ziet men op deze foto, die laat zien, dat dat gat bü Den Bommel nog maar enkele uren te voren een grote ope ning was, waarheen zwoegende sol daten de ene zandzak na de andere droegen. Een radio-telefonisch gesprek van een dijkwerker uit Slièdrecht, die op Goeree-Overflakkee aan de dijken werkt, met zijn vrouw: Ben jij daar Ali?" „Ja Bram." „Alles goed?" .Jawel." „Ik kom thuis. Ik breng er vijf mee." „Wat vijf?" Vijf évacué's." „Goed hoor Bram. Hoe oud zijn ze7" „Vijf jaar tot vijf maanden Zulke gezinnen heeft Neder land. Naar wu vernemen, heeft het Rode Kruis, dank zü de medewerking van de Nederlandse bevolking, aan de ge hele eerste aanvrage van matrassen en dekens voor vluchtelingen en voor de noodgebieden kunnen voldoen. Zoals bekend, werd de inzameling van goederen reeds vorige week stop gezet. omdat de inzameling een vol doend aantal stuks kleding enzovoorts had opgeleverd. Er was toen nog een tekort aan dekens en matrassen. Ook dit tekort heeft men intussen kun nen aanvullen. Wel is het natuurlijk mogelijk, dat te zijner tijd, wanneer alle évacué's kunnen terugkeren, een nieuw be roep op de bevolking zal moeten wor den gedaan om de terugkerenden ook in hun eigen huizen geheel op gang te helpen. De in de gemeente Oud-Beijerland ten bate van het Nationaal Rampen fonds gehouden collecte heeft 60.000 opgebracht. Dit komt neer op een bijdrage van 8.50 pér hoofd van de bevolking. „DOOR EEN MISVERSTAND". ZO meldt het bestuur van de VPRO, „verleenden aan het eerste program ma van de radio-actie „Beurzen open. dijken dicht", slechts vier van de vijf omroepverenigingen hun medewer king". De VPRO, die ontbrak, is voor het vervolg ^an de actie nu wel in geschakeld. 'Qp Meer dan tweehon derd beeldende kunstenaars hebben ruim zeshonderd werken afgestaan ten bate van het Rampenfonds. De kunstwerken zullen worden verloot, nadat ze in het stedelijk museum te Amsterdam van 12 t.m. 24 Februari zijn tentoongesteld. Burgemeester d'Ailly opent Donderdagmiddag de expositie. De vijf centralen van overheidspersoneel bevelen het per soneel dringend aan over de maan den Februari. Maart en April één procent van het salaris ten behoeve van het Rampenfonds af te staan. Indien aan dit dringende verzoek wordt voldaan, zal door het personeel in dienst van de Nederlandse over heden. een bedrag van ruim 2'4 millioen gulden kunnen worden bij gedragen. Wegens de ramp. die Nederland heeft getroffen, zal in de dichtbij Enschede gelegen Duitse stad Gronau, dit jaar de traditionele carnavalsoptocht niet doorgaan. Een groep leeuwen van Klants die renpark te Valkenburg, zal binnen kort naar Münehen vertrekken, ten einde daar op te treden in een nieuwe Duitse film, waarvan de naam nog niet bekend is. DE LOOTJESCOLPORTEUR Alberto Siller uit Monterrey in Mexico heeft 327.000 gulden gewonnen op lootjes, die hij had overgehouden. Hij had ze willen inleveren, maar was daar tien minuten te laat mee. Deskundi gen van de V.N. verwachten, dat de wereld in 1980 een bevolking zal heb ben van drie a drie en een half mil liard mensen. In 1950 had de aarde een bevolking van twee milliard en 406 millioen zielen. Een Engels echtpaar, de 41-jarige Albert Edward Bucknill en zijn ook 41-jarige echt genote Edith Alice zijn beiden ver oordeeld tot drie maanden gevange nisstraf wegens ernstige verontacht- zaming van negen hunner kinderen. Toen een vrouwelijke politie-agent dezer dagen het huis binnenkwam, waren beiden naar hun werk; er was geen eten voor de kinderen en toen zij brood roosterden, gingen de kinde ren in de rij staan en smeekten om eten: zij waren uitgehongerd. De in komsten van het gezin waren ruim 180 gulden per week. Er waren vijf bedden voor de dertien gezinsleden, en het huis was vuil. Noordoostelijke wind De Bilt verwacht van Woensdagavond tot Donderdagavond Veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw. Matige tot krach tige en langs de Waddenkust tijde lijk harde noordoos telijke wind. Tem peraturen om het. vriespunt. Febr. Woensdag 11 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2361 HB sB93 ^9^/ Ba ^9 9993 131 331 oe 39 EgB WA BB lBr H H B9 99 W WÊf BB H. v. KUILENBURG en B ^9 y W _BL 99 J9BL J9B_ PRIJS pet Kwartaal. gg T LOSSE nummers 10 Ct. - GUtO 28333. tv x. i ,1 Êg bureau jacq. perkstr. 9. rotterdam Democratiscn-socialistisch dagblad TEL 111030 bedactie 28693, 113949,24412 HOOFDREDACTEUR: EL VOSKUIL advertenties: 28446 28513.28302. MET LEGE ZAKKEN over hei hoofd kwamen de Belgen gisteren van de dijk op Tholen terug; het wat j.onwerkzaam weer" geweest, dat wi< zeggen, zó bar slecht, dat ze hel daarbuiten in regen, wind en sneeuu niet konden volhouden, 't Weró wachten op de volgende dag! Vandaag zal een Engelse duck, die deelneemt aan het hulpverlenings- werk op Goeree-Overflakkee, trach ten over land het geïsoleerde dorp Ooltgensplaat te bereiken. Tot nu toe werd deze gemeente uit de lucht van de noodzakelijke levensbehoeften voorzien. Op het eiland is men nog steeds druk bezig met het afvoeren van de cadavers die bij tientallen uit de ondergelopen boerderijen worden ge haald. Het is een tijdrovend werk. De directie van de Waterstaat, die tot nu toe het hers telwerk van Dirks- land uit dirigeerde, zal vandaag haar zetel verplaatsen naar Middelharnis. Bij het Nationaal Ram penfonds was tot Dinsdag avond in totaal ruim 31 millioen gulden binnenge komen. Maar ook nu is dit een voorlopig cijfer. Per uur wordt het hoger. Zie verder pag. 4 Hunehuis gaat op 18 Februari open Het militaire tehuis ..Het Hune huis" te Havelte <Dr.) zal op 18 Fe bruari worden cgeopend. Het is het derde militaire tehuis van het Huma nistisch Thuisfront. De opening was aanvankelijk be paald op 11 Februari, maar werd na de watersnood iut-"1~teld. (Van onze correspondent te Bonn, L. J. van Looi) De Duitse regering heeft Dinsdag de rechts-radicale organisatie „Vrijkorps Duitsland" verboden en alle Duitse deelstaten verzocht tegen deze organisatie op te treden. Dit vrijkorps leidde een legaal en illegaal bestaan. Naar buiten leek het een betrekkelijk onschuldige vereniging van oud-nazi's; ille gaal werkte het aan een wederopstanding van het nazi-bewmd. Be schermheer is de overste van de Luftwaffe R u d e 1, die in Argentinië zit. Geallieerde militairen hebben hand granaten en vuurwapens moeten ge bruiken om een nieuwe opstand van gevangenen op het eiland Koje bij Korea te onderdrukken. Eén gevangene werd gedood, 38 gewond. De Noord-Koreanen en Chinezen hadden in hun afdeling barricades opgeworpen en ontvingen de bewakers met een regen van ste nen. Dinsdag zyn vier van de leiders van het vrijkorps gearresteerd, t.w. de Führer Lamb, de vroegere nazi- Gauleiter Frauenfelder, Beek Brauch- sitter en Feybreka. Een vijfde arrestatiebevel kon niet worden uitgevoerd omdat de betrok kene. de vroegere nazi-studenten- Führer Scheel behoort tot de nazi's die enkele weken geleden al door de Engelse bezettingsautoriteiten zijn gearresteerd. Een woordvoerder van de regering verklaarde Dinsdagmiddag, dat van een samenhang met de Naumann- groep van het vrijkorps overigens niets gebleken was. Het vrijkorps was geheel op mili taire leest geschoeid en omvatte elf zg. vrijscharen die organisatorisch een militaire eenheid vormen. Het politieke program van de or ganisatie is het oude program van Hitler: compleet met Führer. anti semitisme, anti-Jezuïtisme en strijd tegen de vrijmetselaars. De leden verklaren zich gebonden te voelen aan de eed. die ze indertijd op Hitier hebben afgelegd. Zij beschouwen admiraal Dönitz, die door Hitier als zijn opvolger was aangewezen, als de rechtmatige heerser over Duitsland. Het ledental wordt door de Justitie geschat op een tot twee duizend, doch er wordt bij verklaard, dat al deze leden stuk voor stuk een be paalde betekenis hebben, m.a.w. dat zij klaarblijkelijk oud-nazileiders zijn, die er op mogen rekenen, een be paald aantal mensen achter zicli te hebben. (Van onze correspondent te Bonn, L. J. van Looi) DE REGERING van West-Duitsland heeft Dinsdag besloten aan Nederland technische hulp aan te bieden tot herstel van de door de watersnood ontstane schade. De hulp zal gegeven worden in samen werking met het Westduitse bedrijfsleven en de Bondsspoorwegen Tot deze technische hulp zal o.a. behoren het in bruikleen geven en het zorgen voor het vervoer, het huren voor kosten van de Duitse Staat van honderd km smalspoor met de daarbij behorende wissels, veertig smalspoorlocomotieven, drie duizend kiepwagens. honderd grote pompen, honderd draglïners, vijgtïg bulldozers, ruim honderd andere machines, meer dan vyfhonderd vrachtauto's en woonwagens bene vens een grote hoeveelheid damwand. Deze hulp heeft een financiële waar de van verscheidene millioenen gul dens. Een zeer nuttig en sympathiek staaltje van practische hulp toonden de arbeiders van de Nordseewerke in de Oostfriese stad Bremen. Platte boten Zij vernamen dat Nederland in het overstroomde gebied behoefte had aan platte boten voor het redden van mensen en het bereiken van nog steeds niet op andere wijze bereik bare boerderijen. De fabriek gaf de ijzeren platen, de constructeurs togen aan het werk, de arbeiders werkten dag en nacht door en binnen veertig uur waren achttien platte ijzeren boten gereed van zes meter lang en twee meter tien breed. Deze boten hebben zeer weinig diepgang en zijn gemakkelijk te ma noeuvreren. Omdat er haast bij was werden er voorlopig dollen voor roei riemen in gemaakt en daarmee wer den de boten verzonden, maar de buitenboordmotoren komen spoedig na.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1