Belgen, Fransen en Engelsen helpen dijk behouden Boete en gevangenisstraf geëist in smokkelproces Europese markt werkelijkheid Zesde verlieslijst Laat in dat tempo het werk doorgaan 's Avonds broederlijk bijeenuitgeput Thans weer regelmatig bestuur Negen Belgischedrie Neder I a n dse venta ch i en Hulp -van overal Werkloze hoofdarbeiders krijgen hogere lonen Koningin is voortdurend ter plaatse Voor de slachtoffers Geld en goed van heinde en ver Vliegtuigen keren terug HET VRIJE VOLK WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 (Vervolg van pag. 1) Om het water te keren hebben driehonderd Belgen, een paar hon derd Hollandse jongens en honderd polderwerkers tienduizenden zakken klei in het ellendigste dijkgat \an Tholen gesmeten. Ze zijn er een paar dagoA geleden aan begonnen en nu rijden de tractors en jeeps er al weer over. Het sopt onder de ijzeren rij platen die er over liggen. Honderd meter verder is wéér een dijkgat. Ook dat moet dicht. Maar dit gat was het ergste: het bedreigde Sint Annaland en verderop Vosse- meer. Het water sloeg tegen een huis je aan de voet van de dijk die hier kruist met een andere dijk. Het huisje sloeg weg bij de eerste vloedgolf. Er ligt nog wat puin van en men ziet de fundamenten. Er ligt een bloemenvaas. niet kapotgeslagen. De vier mensen die hier woonden zijn verdronken. Tot een meter hoog staan de klei- zakken opgestapeid van St Anna land tot. st Maartensdijk Het is eer borstwering, het. lijkt éen loopgraaf van een slagveld. Staat ge er achter en kijkt ge over het water, dan ziet ge daar ver weg de hoge buitendijk, tientallen meter: zijn er uit weggeslagen. Met een rustig gebaar heeft water bouwkundig opzichter Jacht op de buitendijk gewezen en gezegd: die moet dicht. Er kwamen lange Rijn aken het haventje van St Annaland binnenvaren, vol zand. Een Engelse landingsboot lag klaar om het zand over te nemen. Midden in de nacht begon er over het haventje een lichtaggregaat. te ronken en schijnwerpers speelden over de Royal Prince van het Rhine Squadron. De matrozen werkten en de volgende dag voeren zij uit bij hoog water: op weg naar liet gat Twee uur werken duizend man hulp en de eerste d'm lag er in. Neen dat is geen dam om een woeste zee te keren. Het is een dam metje om de zuiging in het water op de verdronken polders op te van gen, die hindert bij het dichten van de binnendijk. Want niemand ziet kans voor de Zondag Tholens zeedijken dicht te gooien. Vandaar dat voor die tiid Advertentie l.M Een bonzend hooSd van de pijn. die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee AKKERTJES ...die helpen direct! J de binnendijk diciTt moet zijn. Dit zal de waterkering en de stut en de veiligheid zijn voor dat tweederde deel van Tholen dat nog niet is overstroomd. F"rseant T. Dekker en korporaal L. A J. Biercns van het regiment Chassé uit Ermelo zijn natuurlijk geen deskundigen. Dat hoeft ook hiei. Ze hebben hun gezond ver stand en ze hebben het water gezien „Laten ze ons nog maar veertien dagen hier houden", zeggen ze. „We kunnen hier goed werk doen'en het is beter dan exercitie en oefenin gen...." Ze zijn hun barbaarse tocht in oper. driekwart tonners van Ermelo naar Bergen op Zoom vergeten. In die ijskoude nacht van Zater dag op Zondag bonden zij hun shawls om hun voeten om warm te blijven. Ze hebben gesjouwd en ge sleurd. Ze hebben gewerkt als karre- paarden met al hun jongens te za- men. Boerenjongens uit Noord-Hol land voor her overgrote deel. Sterk, •gewoon aan de landarbeid en aan zware lasten. ende kachel in de gelagkamer van hotel-café Havenzicht. Zij hebben de moed opgebracht zicli te ver schonen anders dan de meesten van hun Belgische kornuiten die we zenloos voor zich uit zitten te sta ren en wier handen trillen van de moeheid. Daar zijn ook de Enzel- sen die er in hun wijde montgomery- coats uitzien als gentlemen. Morgen baggeren zij weer de dij ken op. de schoppen als een kara bijn geschouderd en aardappelzak ken als stormhoeden op hun hoofd, om te vechten tegen het water, om te vechten voor Tholen. Technische Hogeschool helpt een handje De electromotorenfabrtek te Slik kerveer is overbelast met werk dooi de ramp. De afdeling electrotechmek van cie Technische Hogeschool in Delft, heeft thans voor spoedrepara- ties zijn hulp aangeboden. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Nu de eerste phase van de hulpver lening bij de watersnood als afgeslo ten mag worden beschouwd, meent de regering goed te doen er op te wij zen, dat liet gewenst is weer meer, lot de normale wegen van regelmatig bestuur terug te keren. Behoudens bijzondere omstandigheden dient daarom dc hulpverlening slechts in georganiseerd verband en door tus senkomst van daarvoor verantwoor delijke instanties te geschieden. Alle daarbij betrokken instanties, zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dragen, dat tevoren een regeling omtrent de financiële aansprakelijk heid voor de te verlenen hulp wordt getroffen. SALEM (Oregon) In de staats gevangenis is een opstand van een 40-tal gevangenen, die vijf bewa kers als gijzelaars vasthielden, na korte tijd onderdrukt. (Van een onzer verslaggevers.) Voor de Antwerpse rechtbank is Maandag het grote roomsmok- kelproces begon tegen negen Belgische en drie Nederlandse ver dachten: de. directeur van de coöperatieve zuivelfabriek „St. Ber- nardus" te Bergeyk, de coöperatieve stoomzuivelfabrick tc Hoogeveen en een Hilversumse vertegenwoordiger. Dinsdag eiste de procureur des konings een boete, die tien maal de ontdoken heffing bedraagt en tegen alle verdachten nader te bepalen gevangenisstraffen van vier tot twaalf maanden. Dc Belgische staat eist van de verdachten in totaal een schade vergoeding van 200 millioen francs, dat is ruim 15 millioen gulden. (Vervolg van pag. 1) En meer en meer. Het is volstrekt onmogelijk alle giften te melden. Hier zijn nog slechts enkele cijfers: Dinteloord: ƒ25.per gezin. Van het noodfonds Verbond van Neder landse werkgevers ƒ300 000 De gemeente Nijmegen ƒ300.000.— Arn hem. op weg naar het millioen, pas seerde vandaag de 8 ton, Collecte van kerken in Delft: ƒ50.000.—. De radio-actie. Beurzen open, dijken dicht, boekte op de eerste avond al 178.222.—. Van de Ned. Hervorgide kerk brachten collecten in 80 ge meenten ƒ213.000 op. Het drostambt Tudderen heeft, een bijdrage geleverd van ruim ƒ9000.— of ƒ6.50 per ge zin. De Coöperatieve Centrale Raif- feisenbank en de bij haar aange sloten Boerenleenbanken hebben ge zamenlijk ƒ300.000 bijeengebracht. Daarenboven is, voorzover bekend, door de bij deze centrale aangesloten banken en plaatselijke en provin ciale comitê's nog een bedrag van ƒ45.000 gestort. Het personeel van Philips-telecom- municatie NSF te Hilversum heeft door overwerk en inzamelingen 100.000 gulden bijeengebracht. De beide Nederlandse fabrieken en de Hilversumse agent hebben zoals bekend in 1950 grote partijen room aan een Antwerpse zuivelhan del geleverd, die onder dekking van valse facturen werd ingevoerd. De oorspronkelijke facturen wer den aan de Belgische grens verwis seld voor andere, waarop in plan's van room gecondenseerde melk' stond vermeld. De Antwerpse firma ontdook zo doende een heffing van zeventig cent per liter en maakte bovendien grote winsten op de boter, die uit de Ne derlandse room werd bereid. Volgens verklaringen van de ver dachten waren valse facturen van de Nederlandse fabrieken blanco verzon den aan de Antwerpse firma, die ze zogenaamd wilde gebruiken voor de verrekening met Belgische afnemers. De eerste getuige in het proces was de chef van de douane-opsporings dienst. de heer Semeels. Hij vertelde, dat de zaak aan het rollen was geko men, toen 20 November 1950 monsters werden genomen van een partij als gecondenseerde melk ingevoerde room in het douanedepot van Ant werpen. Bij de firma Desmet. voor wie de zending bestemd was. werd daarna dc hele boekhouding in beslag geno men. Uit het onderzoek bleek toen, dat de firma in het voorafgaande halfjaar driehonderd zendingen room, ter waarde van ruim zes mil lioen gulden, frauduleus uit Neder land had ingevoerd. De heer Serneels verklaarde ver der, dat de smokkel mogelijk was door onregelmatigheden aan enkele Belgische grensposten. Een douane ambtenaar, die rechtstreeks bij de zaak betrokken was, werd discipli nair gestraft. Een andere getuige, de gewezen ontvanger van de grenspost Lommei, was het niet met de lieer Serneels eens. Volgens hem had de douane met de zaak niets te maken, omdat in België goederen in luchtdichte verpakking buiten de bepalingen van invoervergunningen zouden vallen. De verdedigers, lien in getal, sprongen onmiddellijk op om hun instemming met deze zienswijze te betuigen. Zij dienden bovendien ver klaringen in, waarin zij dc bevoegd heid van de rechtbank betwistten. Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. HALSTEREN: Cornelia Paulus, 1952: Petrus Raats, 1884; Anna C. Verburgt, 1865. KORTGENE: Krijn Janse; S. Westerweel—van Boven; Adrlana de Looff; mevr. Jacobs—Keydenier; Cornelis P. Nijsse; Elisabeth' Weys, 1950. MIDDELHARNIS: Aanvullingen van personalia in 4e lijst, d.d. 7.2.'53, blz. 2 overleden d.d. 1.2.'53: Maria Kranse, 1896: F. Kranse— Vroegindewey. 1872: N. van Koote—van der Sluis. 1881: Leendert Vis, 1905: H. Driesche—Breeman. 1868; Hendrikus Nette. 1914; Leendert Aren. 1889. NIEUWERKERK: Jebblgje Scholten. 1944; Hendrikus J. Scholten. 1948: Elisabeth C. Scholten, 1952. OUDELANDE: Te Goes geïdentificeerd: C. A. Mol—Jansens, 1875; Johannes Mol. 1875; Jan de Jager, 1876. ST PHILIPSLAND: Begraven: Willem Kunst, ongeveer 82 jaar, RILLAND-BATH: Dirk Dronkers, ongeveer 90 jaar; Johanna Dronkers, ongeveer 91 jaar; Foort Nijsse. ongeveer 18 jaar; Pieter- nella Nijsse. ongeveer 20 jaar; Catharina Nijsse. ongeveer 15 jaar. wed. A. Blok—Krieger; mevr. De Bokx—Schrier; A Cijsow; J. S de Goffau (burgemeester): mevr. Van Zwienen—v. d. Maas. STAVENISSE: Jacob Stoel, 1872. Cornelia A. Mol. 1936; Leendert Hage. 1907; Neeltje C. van Zuien, 1939: Jacobus M. Moerland, 1896. wed J. Hage—Luyk. 1867; Johanna P. Hage. 1929. STEENBERGEN: Geïdentificeerd en begraven: A. Dekkers—de Groot, 1898; Adrianus Heijligers, 1894; Johanna M. Heijligers, 1923. Mr Van Lidth de Jeudc, die op treedt namens de Belgische staat, kwam Dinsdagmorgen terug op de bepalingen over geconserveerde goe deren. Volgens hem was gebleken, dat de Nederlandse fabrieken geen ver duurzaamde room, maar verse room in bhk hadden geleverd. Er zijn na melijk brieven gevonden met klach ten. dat enkele zendingen na een paar dagen zuur waren geworden. De Nederlandse verdachten, die niet waren verschenen, betichtte mr Van Lidt de Jeude van medeplichtig heid, door het leveren van blanco facturen. Dat de Nederlanders wisten waar voor de facturen gebruikt werden bleek volgens de advocaat uit een brief van de Hilversumse agent Van der B. aan de firma Desmet. Daarin schreef Van der B.: „Ik weet. dat enkele Nederlandse fabrie ken room leveren, die zonder extra heffing de grens passeert. Binnenkort zullen wij u onder dezelfde condities een aanbieding doen." Mr Van Lidt verklaarde verder, dat de oorspronkelijke en de vervalste facturen van de drie Nederlandse firma's op dezelfde schrijfmachine waren getikt. „De Ommelanden, die op de zelfde wijze room hebben gele verd, worden niet vervolgd," zei mr Van Lidth. „Omdat directeur De Boer de enige was, die onmid dellijk bereid was zich aan een verhoor van de Belgische opspo ringsdienst te onderwerpen." Dc advocaat van de Staat werd op dit punt onderbroken door twee verdedigers, die zijn lezing onjuist noemden en verklaarden later op deze kwestie terug jte komen. Mr Van Lidth kwam tot de con clusie. dat de beheerder van de firma Desmet, K. S.. de hoofdschuldige was Zijn mededirecteuren en de Belgi sche afnemers, die voor hem de in voervergunningen aanvroegen, zijn volgens mr Van Lidth van alle knoeierijen op de hoogte geweest. Hij vroeg de rechtbank dan ook de eis tot schadevergoeding van de Staat toe te wijzen. Ook de Procureur des Konings achtte de schuld van alle verdachten bewezen. De lonen van de werkloze hoofd arbeiders die in de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregelingen zijn opgenomen, zullen worden ver hoogd. Op liet ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is dc laat ste hand gelegd aan een nieuwe rege ling. Voor degenen, die op 2 Febru ari werkzaam waren op een object, zal de nieuwe regeling terug verkende kracht hebben tot 30 Juni 1952. Voor de hoofdarbeiders, die op of na 29 December 1952 in de regeling waren opgenomen, doch niet meer op 2 Februari, geldt de terugwer kende kracht tot 29 December 1952. De hoofdarbeiders worden naar gelang van de aard der werkzaam heden ingedeeld in vier groepen. De laagste groep omvat werkzaamheden van eenvoudige aard; in de hoogste groep is de arbeid ondergebracht, waarvoor een grote mate van kennis en zelfstandigheid vereist is. De lonen variëren naar gelang van de gemeenteklasse in de eerste groep van ƒ44.35 tot ƒ50 35 voor hen. die 32 jaar en ouder ziin. Voor de 23-jarigen bedragen de lonen 32.7036.50. In groep II bedraagt het loon ƒ55.50—63.20 voor 42-Jarigen en ouderen; voor 23-jarigen ƒ35,05 ƒ37.05. In groep III: 67.55 76.75 voor 42-jarigen en ouderen; voor 23-jarigen 37.25—41.05. In groep IV voor 42-jarigen en oude ren ƒ76 70—87.30 en voor 23-jari gen 39 10—45.50. Voor de leef tijden tussen23 en 42 jaar geldt een opklimmende schaal Het loon voor hoofdarbeiders van 22 jaar bedraagt. 90 pet. van het loon. geldend voor 23-jarigen en ver volgens 10 pet. minder voor elk jaar, dat de betrokkene jonger is. In elke gemeente zal een Commis sie Sociale Werkvoorziening Hoofd arbeiders de betrokkenen indelen in een loongroep. Wie jonger is dan 25 jaar of ouder dan 64. kan niet zon der toestemming van de minister van Sociale Zaken worden tewerk gesteld. oor bijzondere prestaties kan een toeslag van vijf procent worden ver leend en in sommige gevallen zelfs 10 pet., dit laatste alleen met minis teriële toestemming. Wanneer een hoofdarbeider de hem aangeboden fimctie niet kan aan vaarden doordat hij geen bruikbare kleding heeft, kan het gemeentebe stuur hem deze verstrekken, nadat de minister hiervoor toestemming heeft gegeven. De hoofdarbeiders hebben voor elke maand werk recht op één dag vacantie. Zij kunnen een beperkt deel van de werktijd verzuimen voor het volgen van cursussen, die tot ver groting van de plaatsingskansen in het normale bedrijfsleven kunnen leiden. Koningin Juliana zet haar bezoeken aan het rampgebied voort. Maandag kwam ze in Hellevoetsluis aan; zij reisde daarna per sleepboot naar Den Bommel, op Goeree Over- flakkee. Ze liep tot de uiterste punt van de dijk. waar mariniers aan het her stel bezig waren. Daarna reed de Koningin met een truck naar Nieuwe Tonge, waar ze lange tijd met de overgebleven inwo ners praatte. Ze vloog per helicoptère naar het zwaar getroffen Oude Tonge. waar ze door militairen en bur gerlijke autoriteiten van de toe stand op de hoogte werd ge bracht. Daarna vloog zij per helicoptère naar Willemstad De Koningin vertrok vervolgens naar Moerdijk en keerde pas om half tien 's avonds op Soestdijk terug. De tocht moet onze Koningin uiterst zwaar zijn gevallen. Het be zoek aan Nieuwe en Oude Tonge was niet minder dan verschrikkelijk. Zij sprak met de achtergebleven dorpelingen die zich belast hebben met het bergen van dc doden cn vroeg hun wat zij voor hen kon doen. En of er iets was wat zij spe ciaal nodig hadden. Auto's waarin nog mensen zaten, rezen langzaam boven het water uit. Tientallen dode koeien stonden in hun stallen, vastgebonden zoals zij er op die Zondagmorgen, een week geleden stonden. Dorpelingen vervoerden de slacht offers op een oude kar naar de kis ten. nadat ten overstaan van de ge meentesecretaris de identificatie en registratie was geschied. De kapitein der marechaussee Hans van der Vcgte, die de leiding heeft bij deze droeve, maar nood zakelijke arbeid vertelde, dat hij nu met zes mannen werkt. Velen had den het moeten opgeven. Zij konden niet langer, zij hadden de slachtof fers ie coed gekend. Maar het zijn met het'oog dp de identificatie juist alleen de dorpelingen, die het kun nen doen. Prins Bernhard vloog Maandag met slecht, weer van Soesterberg naar Woensdrecht en ging met een helicoptère verder. Hij bezocht Ril land- Bath, Hanswecrt, Baarland. Ellewoutsdljk en Wolphaansdijk. Daarna stak hij over naar Noord- Beveland en bezocht hij Kortgene en Colijnsplaat. Ten slotte landde de Prins in Zie- rikzee en op Sint Phllipsland. Overal sprak hij met de bewoners en be zocht hij de plaatsen, waar aan het herstel wordt gewerkt. Verantwoording van bij De Arbei derspers binnengekomen bedragen: Gezamenlijk personeel Arbeiders pers: ƒ15.640.80. Diverse A.P.-kantoren: Th. v. D. Groningen ƒ21.50: A. v. d. L. Groningen ƒ3.—; A. E„ Gro ningen 12,50; Vier Groningse meis jes ƒ2,50, verdiend met sneeuwrui men; Loterijclub, Arnhem ƒ4,—; Buurtvereniging Vriendenkring 75: leerlingen dansinstituut K.A.V., Lun- teren ƒ41,84: M., Arnhem ƒ1.— derde textielafd. A K.U., Arnhem ƒ75.G. v. G„ Haarlem ƒ3.50: v. S. ƒ4.50: G. v. T ƒ5.-: v. H.. Rotter dam ƒ2.— v. B.. Leeuwarden ƒ3,— mej. Leeuwarden 75.—; B„ Zaan dam 10,—. Arbeiderspers Amsterdam, bij kas sier: v. d. B. ƒ10.—: L. de B. ƒ6,—; Klaverjasclub Onder Ons ƒ25.—; G. S. 10.-. Gemeentegiro A.P., Amsterdam: C. P. ƒ25.-; N. B. 25.— J. S. ƒ10, D. M. ƒ10,-; W. N. ƒ5—, W. B. ƒ10,— A. H. ƒ10,— S. K. ƒ10.— J H. ƒ10,— C. D. 25.— J. V. ƒ.5: P P. 15.—; E. K. ƒ25,—: A. R ƒ10.— A. S. 25.— A. J. S. 50.-. Voor-portier Arbeiderspers, Amster dam: A. M. C. H. ƒ6,50; W. K. ƒ2.-; Sigarenfabriek Joma ƒ29,C. M. v. E. ƒ25,— M. G. R. 6,50; N.N. ƒ50,—; J. D. ƒ10; J. de G. ƒ2.50; Wed. I, 10,T. V. /I,—; T. C. v C. 10.-; E. v. D. ƒ10,—; J. G ƒ20,— H. H. M. ƒ3,50; Partij van de Arbeid, afdeling Oost 78,—. Het fotoboek „De Ramp", dat door de Vereniging ter bevordering van de Belangen des Boekhandels wordt samengesteld, wordt ge drukt in een oplage van drie honderdduizend exemplaren. Op het ogenblik is liet aantal bestellingen reeds tweehonderd duizend gepasseerd. Het werk in de noodgebieden vliegt vooruit. Dijkgaten worden gedicht, wegen hersteld, puin wordt geruimd, het laatste vee geëvacueerd. Pontonbruggen worden gelegd- verbindingen hersteld... en dit alles is Dinsdag gebeurd bij slagregens en harde sneeuwbuien. Ondanks het slechte weer. ondanks het feit dat de trucks als hulpeloze kinderen langs de moddervette, omwoelde wegen glibberden, ging men dóór. Zo gaan wij oolc door. Voor hen, daarginds Er zijn vrouwen, die de hele dag niet anders doen dan hete soep en koffie voor de dijkwerkers klaarmaken. Ze behoren tot de duizenden naamloze helpsters in de voorste linie. Wij zijn de duizenden naamlozen, die willen schenken. Geen soep of koffie, maar geld. Het broodnodige geld. Op 9 Februari was de stand ƒ39.745.20 Op 10 Februari bijgekomen 16.462,64 Totaal ƒ56.207,84 Van de naamlozen willen wij er een paar toch bij name noemen. Bi) de laatste gij ten zat 1 15.640,80 van het gezamenlijk personeel van De Arbeiderspers en f 2.50 van vier Groningse meisjes, die dit geld verdienden met sneeuwruimen. Zo gaat ook het werk van de inzameling voort. Het werk in de nood- gebieden verloopt in ongekend tempo. Laat ook dit werk in ongekend tempo verder gaan! PIET PAK-AN Trein over grens: géén douane Zonder door de douane onderzocht te zijn is Dinsdag ochtend om half drie een trein met cokes uit het Roergebied voor Franse fabrieken de Frans-Duitse grens gepasseerd. Deze gebeurtenis luidde de totstandkoming in van de ge meenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen. Te middernacht zijn namelijk krachtens een besluit van het. Hoge Gezagsorgaan der Europese Kolen- en Staalgemeenschap aiie douaneta rieven vervallen voor de handel in kolen, ijzererts en schroot tussen deze landen. Bovendien zijn met ingang van Dinsdag de in- en uit.voerbeperkingen, het ln sommige landen toegepaste systeem van dubbele prijzen voor binnenlandse markt en voor uitvoer en alle transportdiscriminaties ver vallen. Op 10 April zullen soortgelijke maatregelen voor staal worden afge kondigd. Hei Hoge Gezagsorgaan achtte het noodzakelijk dit twee maanden latei- te doen dan voor de grondstoffen waaruit staal wordt vervaardigd. Daardoor kan de prijsstructuur van staal worden bepaald door het prijs- verloop op de gemeenschappelijkfe grondstoffenmarkt. LONDEN De besprekingen over eer. Oostenrijks staatsverdrag tussen de Grote Vier zijn verdaagd, zonder dat een datum is vastgesteld voor een volgende bijeenkomst. MELBOURNE Meer dan 200.000 hectare land is ondergelopen in noordwest Queensland, waar de ri vieren door sterke regenval blijven wassen. Schenker tegen u il en dank ln een dorp in Noord-Holland ivas de pastorie in gebruik geno men als opslagplaats voor de ver zamelde goederen voor cle ramp gebieden. Maandagavond was er echter een kerkeraadsvergadeiing. Na a/loop kwam een der ouder lingen tot de ontdekking, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren verdwenen. Deze attributen waren namelijk niet aan de overvolle kapstok ge deponeerd doch daarnaast en dientengevolge als geschenk-ga ven aangemerkt. Met de overige goederen ivas de overkleding van de ouderling reeds onderweg naar het ramp gebied cn redelijkerwijs niet meer te achterhalen. Als eens het eindcijfer bekend zal zijn van hetgeen het buitenland aan hulp heeft gezonden, zal dit ccn dui zelingwekkend getal bli -n te zijn. Op dit ogenblik, nu de stroom zon der ophouden stijgt cn stijgt, kan men slechts enkele voorbeelden aan halen. Voorbeelden van hetgeen mensen in vaalt verre landen aan werkelijke offers brengen om ons ge troffen gebied bij te staan Een rijdend ziekenhuis, bestaande uit vijftien auto's, bemand met chi rurgen, artsen en verpleegsters van het Oostenrijkse leger, is in Dor drecht aangekomen. Vandaag bevindt deze colonne zich in de omgeving van Zienkzee. Op de Nederlandse Antillen heeft het bijeengebrachte bedrag de twee millioen overschreden. De Spoorwegesperantisten hebben uit vele landen bewijzen van deel neming gestuurd en zijn in Frank rijk een inzamelingsactie begonnen. De Noren dragen meer dan" ander half millioen gulden bij. Het Zweed se fonds bevat tezamen meer dan ƒ3.500.000.— In verschillende steden in Indonesië kwam men tezamen tot twee millioen. Elk K.L.M.-toestel, dat uit Rio de Janeiro vertrekt, brengt een ton hulpgoederen uit Brazilië mee. Italië schenkt 25.000 kilo rijst, Voor een millioen aan goederen is op de lucht haven van Montreal, Canada, aan gekomen. in Venezuela heeft men een bedrag van 100 000 dollar bijeengebracht Bij een Nederlands bedrijf aldaar heeft men zich tot taak gesteld 100 dollar per man in te brengen. Werkelijk van alle hoeken der wereld komen de giften. Ook in Nieuw Guinea zijn steun- postzegels verschenen, De Landsdruk kerij heeft in recordtijd overdrukken vervaardigd. Binnen enkele dagen zullen de zegels over heel Nieuw Guinea verkrijgbaar zijn. In Hollan- dia hebben collectes al 17.000,— op gebracht. Dinsdag zijn 17 buitenlandse hulp- vliegtuigen naar hun landen terug gekeerd. Het zijn 8 Britse helicop- tères en 6 Amerikaanse, een Deens, en twee Engelse gewone toestellen. Het vliegtnigpark bestaat nu nog uit 84 machines, waarvan elf heli- coptères De luchtoperaties omvatten op het ogenblik droppings, verken ningsvluchten en personenvervoer. i GUATAMALA In deze midden- Amcnkaanse stad hebben zich schiet partijen voorgedaan tussen studen- 'cn, politie en communisten. Er zou den ongeveer 20 personen gedood zijn en 25 gewond. Personeel gevraagd Por 1 Februari: Flink, lnw DIENSTMEISJE, boven 20 Jr. tegen hoog loon. Oosterham- rikkade 18a, Groningen, Tel. 25059. MEISJES voor cie mangelzaal, Wasserij De Wijert. Helper- wcslsingel 70. Groningen. ELECTROMONTEURS en HULPMONTEURS gevr. Bij voorkeur bekend met nieuw bouw. Aanm. bij N.V. Suyver cn Roosen, Runstraat 21-23, Amsterdam AGENTEN gevr. voor het ge hele land. Goed Ingevoerd bij drogisten en kruideniers, om verbrulksarlikel aan te bieden. Soil, onder nr AZ 7371 bur. ■an dit blad. BEKWAME SPUITER en een leerling-spul tor. Carrosserie- en spultlnrlchtlng De Wit De Bruin, Noorderstatlonsstr. Groningen. Woningen, kamers, pensions, enz. Aangeboden: NETTE SLAAP KAMER met pension, vaste wastafel, omgeving Parkweg. Br. onder nr G 1527 b. v. d. bl Meubelenkleding enz EE.N HAARDKACHEL. een petroleumkachel en een wieg. Voorstraat 16. Mcppcl. Grote partij, alle soorten WIN TERKACHELS. haarden en haardkachels, Ook ln ruil, onder volle garantie. Fa wed, P. Korenbrander, Oudeweg 10-10a (bij de Poelebrug) Gro- ningen. Tel. 2381)2 STOFZUIGER DEFECT? WIJ HERSTELLEN PERFECT. Spe ciaal en oudst adres voor levering van de beste fabri katen (Veilig en voordeligi Firma De Hodg Zoon, Spil sluizen 16. Groningen. Telef 24221 Gevestigd 1910 VERHUUR VAN MODERNE JACQUETS, smoking- en rok- costumes voor allo gelegen heden. Th Tros, Noordersta tionsstraat 22, Groningen. Tel. 39562. Voor prima STOFZUIGER- REPARATIE is het adres: Fa Vcnnema cn SMksma, Ged. Zuirierdlcp 58, Groningen. Tel Huisdieren M uziekinstrumenlen radio, enz. HANDWERK GUITAREN van 79.50 af (inkoop violen). Reparatie. Mondorgels en blokfluiten voorradig Muziek handel Veneman, Utrechtse- str. 60. Amsterdam. Auto's, rijwielen, enz. Te koop gevraagd: TANDEM. Br mei. opgave van merk en pri.is onder nr G 1523 bur. v. d. blad. met aftrek en instelcontróle telt op trekt af fff saldeert X vermenigvuldigt Resuliaai van 20 jaar ervaring! NIEUWE KLEINE EN GROTE WAGENS. All-rlsk verzekerd Gron inger A u tomo biel bed r 111 „Heereweg Hereweg 76. Tel 25341. Kennismaking, enz. Beslist serieuze bemiddeling tegen uiterst lage kosten, ge garandeerd tot Uw huwenjk een feit is. biedt U alleen BEMIDDELINGSBUREAU „IDEAAL". Postbus 130, Schie dam. Nadere Inlichtingen met vermelding van kosten ln blanco couvert gratis. Diversen Maar. voor APARTE MEU BELEN Jan de Vrleze Fabriek ;n toonkamer Noorderstations- suaat66, Groningen (onderde poert). Tel 25529 en 25967 Gcro Zllmeta THEELEPEL m. bloemmotief, gegarand. vlek- vrij door en door. slechts 95 cent. Cramers Hoekhuis. Nieu- weweg. Groningen, Tel. 28598. REPARATIES AAN KUNST GEBITTEN. Binnen drie uur perfect onder garantie uitge voerd, Gehlttenkllnlek „Oraal", Klaprooslaan 75, Groningen Geopend van 820 uur. BROMFIETSEN, merkrijwlclen, stofzuigers'en wringers op ge makkelijke betalingsvoorwaar den. Br. onder nr G 1150 fcur. van dit blad. SCHOENEN TE KLEIN? Wij maken ze groter Speciaalzaak „De Dollard", Nieuwe Ebblnge- slraat 41. Groningen, Tel. 27827 GEBAKKEN KALFSLEVER per portie 25 cent. Komt U eens proeven! Alleen City Auto matiek, Carolteweg 3, Gronin gen. Tel. 29452. Gelegenheid tot. het ZAGEN VAN BOMEN en ander hout. N V vh. Gebr. Brand. Zutder- straat 7, Hoogezand, Tel. 2073

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2