Koninklijk paar naar opening Boekenweek Verleden jaar 54.601 woningen voltooid Roomsmokkel is een millioenenzaak In St. Annaland kan niemand zich wassen Oplage van ,De Ramp' een half millioen? ABDIJSIROOP Voorrang voor emigranten uit rampgebieden Woensdag 11 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 1, Tweede blad Het geschenk ditmaal een bundel van tien korte verhalen jy ONINGIN Juliana en prins /C Bemhard hebben het voor nemen te kennen gegeven tegenwoordig te zijn bij de offi- ciële opening van de achttiende Boekenweek, op 27 Februari a.s. in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Zoals bekend zal op deze avond het viertal bekroonde één- acters, resulta.at van de prijs vraag worden opgevoerd en is met het oog op de nationale ramp het traditionele' schrijvers bal afgelast. De daardoor be spaarde kosten komen ten goede aan het Nationale Rampen fonds. De vier éénacters zijm van To ne Brulin, W. F, Hermans, Ed. Hoornik en Manuel van Loggem. Op de avond zelf zal worden bekend gemaakt wie wat schreef. Vijf éénacters kregen een tweede prijs en wel die van Mies Bouhuis, F. J. W. Groten huis, Manuel van Loggem, Wim Povel en Lousia Treves. Op de prijsvraag waren 226 inzendin gen binnengekomen. HET GESCHENK Het geschenk dat wordt uitge reikt aan hen, die gedurende de Boekenweek (van 28 Februari 7 Maart) voor minstens 3.90 contant aan Nederlandse boe ken kopen, is ditmaal niet een novelle, doch een bundel van tien korte verhalen. Van de inzendingen op de jaarlijkse novelle-prijsvraag was er deze maal namelijk niet een, die voor een bekroning in aan merking kwam. De bundel die Anthonie Donker heeft samen gesteld wordt in een oplage van bijna 130.000 exemplaren ver spreid. VOOR DE JEUGD Voor de jeugd wordt uitgege ven de bloemlezing van 52 ver zen „De Muze en de seizoenen". Clara Eggink heeft deze bundel samengesteld. Jenny Dalenoord schilderde het omslag en teken de de illustraties. De oplage is 27.000 exemplaren. De boekengids, de kleurplaat, plaatselijke acties, kortom al wat vorige jaren tot de boekenweek behoorde zal er ook nu deel van uitmaken. Aan zieken pas na twee jaar ontslag De minister van Justitie heeft een wijziging gebracht in het wetsontwerp „Wijziging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten." Hierdoor komt hij, naar hij in de toelichting bij zijn nota van wij zigingen meedeelt, tegemoet aan de wens van de meerderheid van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht. Ook hij is van mening, dat, met name in geval van tuberculose, het niet zelden voorkomt, dat eerst in het tweede jaar van een ziekte genezing intreedt. Een ontslag zal juist in dergelijke gevallen psychisch voor de zieke arbeider moeilijk te verwerken zijn. Daarom wordt nu voorge steld, het ontslag twee jaren, in plaats van één jaar na het op treden der ziekte te doen in gaan. DUW-ARBEIDERS GEEN WERKLOZEN MEER Met ingang van 1 Januari 1953 worden personen, werkzaam op een DUW-object, niet langer als werkloos beschouwd. Hoewel zij te allen tijde aan deze objecten kunnen worden onttrokken om in het gewone bedrijfsleven te worden ingeschakeld, kunnen zij sociaal-economisch gezien niet als werkloos worden aan gemerkt, omdat zij volwaardige arbeid verrichten tegen vrijwel normale arbeidsvoorwaarden, meent het ministerie van Sociale Zaken. Tengevolge van de waters nood staan geen cijfers ter be schikking uit Zeeland en uit de gewesten Breda, Dordrecht en Rotterdam. In onderstaande cij fers van 1952 voor de provin cies Zuid-Holland en Noord- Brabant zijn deze gewesten eveneens buiten beschouwing gebleven om aldus vergelijking mogelijk te maken. Eind Januari stonden bij de arbeidsbureaux (met uitzonde ring van de bovengenoemde) 117.005 geheel werkloze mannen geregistreerd tegen 116.368 op 31 December 1952. Wanneer men aanneemt, dat de toeneming van de werkloosheid in het rampge bied verhoudingsgewijs even groot is geweest als in overig Nederland, dan zou het aantal werklozen in geheel Nederland per eind Januari 145.000 hebben bedragen tegen 141.000 eind December. De relatieve werkloosheid was eind Januari het hoogst in Groningen met 69, het laagst in Limburg met 29 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefe naren, terwijl het rijksgemid delde 46 bedroeg, evenals op 31 December. Het aantal als werkloos ge registreerde vrouwen steeg van 8336 tot 8903. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 10.175 tot 12.195. DRONKEN CHAUFFEUR REED VROUW DOOD De officier van Justitie bij de rechtbank te Roermond heeft 'n jaar gevangenisstraf geëist en vijf jaar ontzegging van de be voegdheid om een motorrijtuig te besturen tegen de 25-jarige filmoperateur K. uit Den Haag, die op 18 December j.l. tegen het vallen van de avond op de rijksweg te Weert de huisvrouw L. heeft doodgereden. De vrouw liep met een kinderwagen waar in twee jonge kinderen, op weg naar huis en werd plotseling aangereden. De beide kinderen werden zwaar verminkt in het ziekenhuis opgenomen. De dader reed, zonder zich om zijn slacht offers te bekommeren, door naar Spekholzerheide, waar hij die avond een filmvertoning moest geven. Daarna is hij naar zijn hotel in Heerlen gereden, waar de politie hem die nacht arresteerde. Men had de auto en de eigenaar opgespoord door middel van de versplinterde koplamp, waarmee het merk van de auto werd vastgesteld. Bij de zitting bekende ver dachte schuldig te zijn aan het gebeurde en vroeg daarvoor zyn gerechte straf. De advocaat mr Michiels van Kessenich legde de nadruk op het schuldbewustzijn van zijn cliënt en vroeg, mede vanwege het gunstige reclasseringsrap- port, een gedeeltelijke voor waardelijke straf. Meer dan verwacht werd Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden in December jl. 4298 wo ningen voltooid. Het resultaat werd ongunstig beïnvloed door de vorstperiode in die maand. In dit aantal zijn begrepen 138 duplexwoningen, zodat door nieuwbouw voor 4436 gezinnen woonruimte is beschikbaar ge komen. In het gehele jaar 1952 wer den 54.601 woningen voltooid, waarvan er 1968 als duplexwo- ning werden gebouwd, zodat in 1952 voor 56.569 gezinnen nieuwe woonruimte werd gesticht. Sedert de bevrijding, gere kend tot en met 1952, werden 250.974 nieuwe woningen ge bouwd, waarvan er 12.983 als duplexwoning zijn ingericht, zo dat voor 263.957 gezinnen nieuwe woonruimte is beschikbaar ge komen. In December werd begonnen aan 3.567 woningen, waarin be grepen zijn 41 duplexwoningen. In geheel 1952 werd een aan vang gemaakt met de bouw van 69.372 woningen, waarin begre- Belgische staat stelt hoge eisen Voor de rechtbank te Antwerpen wordt thans een roomsmokkel- zaak behandeld, waarbij Belgische en Nederlandse zuivelfabrieken zijn betrokken. Grote hoeveelheden room men spreekt van 2,5 millioen liter in totaal werden onder de benaming „geconden seerde melk" België binnengesmokkeld. Wanneer men weet dat op gecondenseerde melk geen invoerrecht is verschuldigd, en dat dit voor room fr. 9,5 per liter bedraagt, kan men zich een denkbeeld vormen van het geldelijk voordeel, dat deze smokkel opleverde. De Belgische staat eist in deze affaire van groot formaat een schade vergoeding van 300 millioen francs. Van een Nederlandse zuivel fabriek in Noord-Holland wordt 17 millioen francs geëist, van een andere fabriek in Drente 2 millioen francs en van een derde zui velfabriek in Noord-Brabant 50 millioen francs. - De smokkelprocedure verliep, naar uit het verhandelde ter zitting zou kunnen worden ge distilleerd, als volgt: in Neder land werd een uitvoervergun ning voor room aangevraagd, in België een invoervergunning voor gecondenseerde melk. De wagens reden uit Nederland naar het Belgische grenskantoor, gedekt door documenten, die dus geheel in orde waren. Wanneer men echter het Nederlandse grenskantoor voorbij was wer den in het „niemandsland", dus voordat de Belgische grenspost was bereikt, alle etiketten van de vaten verwijderd en vervan gen door etiketten, waarop stond „gecondenseerde melk". Aangekomen bij de Belgische douanepost werd de vracht dan ingeklaard op de Belgische in voervergunning, waarop natuur lijk eveneens van gecondenseer de melk werd gesproken. Hier door behoefde dus niet de hef fing van 9,50 francs per liter room worden betaald. De smok kelaars hadden ook steeds dub- beie facturen bij zich. Bij het Nederiandse grenskantoor lieten zij de werkelijke zien, bij het Belgische een valse, in Belgie opgestelde factuur. Deze factu ren werden door de Nederlandse medeplichtigen van te voren op gestuurd naar hun Belgische af nemers, sommige reeds ingevuld, andere in blanco, doch getekend. Uit de aldus in België bin nengesmokkelde room werd dan boter bereid. - De bedrijvigheid van de be tichten kan in drie perioden worden verdeeld. Van Mei tot Juli 1950 werden blikken room van twee liter in België inge voerd, hoewel de vergunningen slechts één liter vermeldden. In de tweede periode van Juli tot September '50, werd de room in gevoerd onder de benaming „ge condenseerde melk", waarbij de medewerking van Nederlandse zuivelfabrieken ter zitting be wezen werd geacht. Tenslotte werd in de maanden September en October 1950 inplaats van room met een vetgehalte van veertig procent, waarop geen speciale rechten moeten worden betaald, room met een vetge halte tussen 50 en 78 pCt inge voerd, waarop wel rechten ver schuldigd zijn. Gedeclareerd werd dat het vetgehalte slechts 40 procent was. De room 1 bijna zo dik als boter. De zaak wordt 23 Februari voortgezet. DE WONINGBOUW IN NEDERLAND l 42.781 1 58.666 I 54.601 CARTO pen zijn 2.115 duplexwoningen. Nog nimmer werd in ons land in een jaar met de bouw van zoveel woningen een aanvang gemaakt. Daar het aantal in December in uitvoering genomen woningen geringer was dan het aantal dat gereed kwam, daalde het aantal in uitvoering zijnde woningen van 51.991 op 30 November 1952 tot 51.260 op 31 December 1952. Aan het eind van het jaar 1052 waren 1.506 duplexwoningen in aanbouw. Café in Giethoorn uitgebrand Een der Giethoomse toeristen centra, café „Watersport Cen traal" te Giethoorn Noord, is vanochtend, vermoedelijk ten gevolge van een uitslaande gas vlam, tot de grond toe afge brand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de bewoners van het nevengebouw zich in nachtgewaad moesten redden. Ook de gehele inventaris ging verloren. De eigenaar van de zaak be vond zich op het ogenblik van de brand met de Giethoornse punterploeg in het rampgebied, waar hij al dagenlang heeft deelgenomen aan het reddings werk en de hulpverlening. Geredden uit de overstroomde gebieden aan de maaltijd in evacuatiecentrum in Ossendrecht. AASGIEREN De politierechter te Den Bosch heeft wegens oplichting M. Boe ren uit Prinsenhage bij Breda en K. Heer uit St. Willibrord ieder conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en de echtgenote van M. B., mevr. Boeren-de Pijper, eveneens conform de eis tot een gevangenisstraf van vier maan den wegens oplichting. Het drie tal heeft zich in de arrondisse menten Breda en Den Bosch uit gegeven voor slachtoffers van de watersnood. Op het platteland hebben zij van enkele boeren hoeveelheden rogge en enig geld weten los te krijgen. Zij werden in de gemeente Reusel betrapt en gearresteerd. Het drietal bleek in het bezit te zijn van een bewijsje, dat afkomstig was van de broer van de vrouwelijke verdachte. Deze broer is inder daad slachtoffer van de storm ramp. „Het betreft hier weliswaar kleine hoeveelheden goederen", aldus de officier mr J. H. W. Houben, „maar niet de hoeveel heid, doch de mentaliteit is hier van doorslaggevende betekenis. Wat dit drietal heeft gepresteerd is weerzinwekkend." Deze drie zullen straks nog voor de poli tierechter in Breda moeten v r- schijnen, wegens oplichting on der dezelfde omstandigheden. GEEN GOEDEREN MEER NAAR DEN HAAG! Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis verzoekt tot nader bericht geen ingeza melde goederen meer naar Den Haag te zenden, omdat hiervoor geen opslagruimte ter beschik king is. Als gevolg hiervan is het van belang dat alle tot heden ingezamelde goederen ter plaat se worden opgeslagen en zoveel mogelijk worden gesorteerd, waarna schriftelijke opgave van hoeveelheden en soorten gaarne zo spoedig mogelijk ingewacht worden bij de intendance van het Nederlandse Rode Kruis, Fluwelen Burgwal 19, te Den Haag. Nu weer terug tot regelmatig bestuur Nu de eerste phase van de hulpverlening bij de watersnood als afgesloten mag worden be schouwd, meent de regering goed te doen er op te wijzen, dat het gewenst is weer meer tot de normale wegen van regel matig bestuur terug te keren. Behoudens bijzondere omstan digheden dient daarom de hulp verlening slechts in georgani seerd verband en door tussen komst van daarvoor verantwoor delijke instanties te geschieden. Alle daarbij betrokken instanties zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dragen, dat te voren een regeling omtrent de financiële aansprakelijkheid voor de te verlenen hulp wordt ge troffen. OOK DE V.P.R.O. IS VAN DE PARTD Het bestuur van de V.P.R.O. verzoekt ons het volgende mede te delen: Het zal stellig een aantal ra dioluisteraars verwonderd heb ben, dat aan het eerste program ma van de actie „Beurzen open, dijken dicht" op j.l. Maandag avond slechts vier van de vijf omroepverenigingen medewer king verleenden en dat met name de V.P.R.O. in het geheel geen deel had aan de uitvoering hiervan. Door een misverstand heeft de V.P.R.O. aan dit eerste program ma niet kunnen medewerken. Dit misverstand is inmiddels her steld en voor het vervolg van deze radio-actie is thans ook de V.P.R.O. ingeschakeld. (Ingezonden Mededeling) PM (IP IW KUL! i de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste 'i klacht, zoals kriebel, t»'t heesheid of gezwollenheid 0\«V de snelwerkende XSX*N, AKKERS 's werelds beste hoestsiroop Ook aanbiedingen uit Noorwegen, Chili en Brazilië De Canadese regering heeft, zoals gemeld, ter tegemoetkoming aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, nader beslo ten voorrang te verlenen bij de emigratie van alle agrariërs en niet-agrariërs, die door de ramp zijn getroffen en die zich op 1 Februari j.l. reeds voor emigratie naar Canada hadden aange meld Voorts bereidt zij een regeling voor om een aantal gedu peerde niet-agrariërs toe te laten die thans voor het eerst de wens te kennen geven naar Canada te emigreren en daar overigens de geschiktheid toe bezitten. Ten slotte overweegt de Canadese regering een beperkt aantal zwaar getroffen boeren uit het nood- gebied te helpen aan een eigen boerderij in Canada. NOORWEGEN Het hoofd van het bureau voor culturele betrekkingen van het Noorse ministerie van Buitenland se Zaken, Nilson, heeft Dinsdag in een rede voor de polytech nische vereniging te Oslo ver klaard, dat het tekort aan ar beidskrachten in Noorwegen al leen kan worden overwonnen door het uitnodigen van emigran ten. Hij was van mening dat men in dit geval het beste landverhui zers uit Nederland kon opnemen, omdat deze zich wellicht gemak kelijk aan de Noorse levensom standigheden zouden kunnen aan passen. Met het oog op de over stromingsramp, welke Nederland heelt getroffen, zou men zelfs kunnen zeggen, dat het de plicht van Noorwegen was, Nederlandse emigranten uit te nodigen, aldus Nilson. CHILI De Chileense regering heeft Dinsdag plannen besproken om duizend Nederlandse landverhui zers op haar kosten naar Chili te laten komen, waar zij zich in het zuiden zouden kunnen vestigen. De regering besloot, een beroep op de andere Zuidamerikaanse landen te doen om Nederland eveneens te helpen. BRAZILIË „In 1952 heeft Brazilië 18.000 immigranten toegelaten; in 1953 zullen het er 23.000 kunnen zijn", heeft de voorzitter van de Brazili aanse raad voor immigratie en kolonisatie, Nilo Alvarenga, die tevens vice-voorzitter is van het inter-gouvernementele comité voor de Europese emigratie, Maandag te Rio de Janeiro op een persconferentie verklaard. Hij voegde hieraan toe dat in 1953 de meeste immigranten uit Italië, Nederland en West-Duitsland worden verwacht. Zij zullen worden opgenomen in de staten Sao Paulo, Parana, Rio de Janeiro en Minas Geaes. Alvarenga sprak met name over het stichten van Italiaanse nederzettingen in de staten Sao Paulo, Goasi en Santa Catarina en van Nederlandse volksplantin gen in de staat Parana. Maar voorlopig denkt men daar alleen maar aan de dijk In St. Annaland op Tholen blijft het grootste probleem de water voorziening, temeer nu het aan tal van 2600 inwoners bijna ver dubbeld is door militairen, die water hebben voor eten en drin ken, maar evenals de inwoners niet voldoende om zich te wassen. Men zit er namelijk zonder wa terleiding. Dank zy de hulp uit Oud-Vossemeer wordt er thans per dag 1600 liter water aange voerd, wat evenwel voor reini ging onvoldoende is. In middels gaat 't aan de dijken in de goede richting en zoals de waterbouwkundig ambtenaar de heer J. de Jagt ons Dinsdag avond mededeelde, geeft een nor male weersgesteldheid, dus zelfs een harde noord-wester, geen reden meer tot ernstige ongerust heid. Aan het laatste buitengat is men Dinsdag begonnen en hier mee hoopt men Zaterdag a.s. zo ver klaar te zijn, dat van een goe de noodvoorziening kan worden gesproken. Zodra dit is afgewerkt gaat men in de richting Stavenisse trachten meer land terug te win nen. De weersomstandigheden zijn van dien aard, dat de werk- objecten in modderpoelen zijn herschapen en in uiterst moei lijke omstandigheden wordt ge werkt. Zoals ook in de andere noodge- bieden duurt de cadaverberging te lang en is verbranding ter plaatse dringend nodig. Men is dankbaar voor de aan bieding van alles, maar men moet er rekening mede houden ook de particuliere instanties dat er nergens anders tijd voor is dan voor de dijken, dus ook niet om de vele aanbiedingen te beant woorden. Hopenlijk houdt men die aanbiedingen op langere ter mijn vast, daar zeer veel nodig zal zijn. VER. STATEN De Amerikaanse republikeinse afgevaardigde Gerald Ford heeft Dinsdag een wetsvoorstel inge diend, strekkende tot de toe lating van 50.000 Nederlandse immigranten in de V. S. in 1954, „om de overbevolking, die door de jongste overstromingen is veroorzaakt, te verminderen." PRINS BERNHARD WEER IN NOODGEBIED Ook Dinsdag heeft prins Bem hard een aantal plaatsen in het rampgebied bezocht. Nadat hij des morgens op Gilze-Rijen was geland, stapte de prins in een hefschroefvliegtuig, waarmee hij achtereenvolgens landde in Raamsdonk, Raamsdonkveer en Nieuwendijk. Daarna vertrok de helicopter over Sliedrecht naar Papendrecht en maakte landin gen in Puttershoek, 's Graven deel, Zuidland op Putten, Nu- mansdorp, Strijensas, Lage Zwaluwe en Hoge Zwaluwe. Van deze laatste plaats vertrok de prins naar Ypenburg. Tijdens zijn bezoek aan deze plaatsen was het de prins opge vallen dat hem ditmaal geen lijsten met verzoeken om beno digdheden overhandigd werden, iets, wat tot dusver nog wel het geval is geweest. Van Ypenburg vertrok de prins naar Den Haag, waar hij weer een vergadering van het Nationale Rampenfonds presi deerde. Daarna sprak hij voor de B.B.C., de A.F.N. en Deense radio. LUCHTFOTO'S VAN HET RAMPGEBIED Het fototechnisch- en carto grafisch bedrijf van de K.L.M. heeft Zaterdag en Maandag het rampgebied in luchtfoto's vast gelegd ten behoeve van de rijks waterstaat teneinde op korte ter mijn een inventarisatie te heb ben van het aantal dijkdoorbra ken van de randgebieden en him Egging- Zij maken het mogelijk te berekenen hoeveel kubieke meter grond nodig is voor de herstelwerkzaamheden e.d. AJle randdijken zyn van het K.L.M.-vliegtuig uit gefotogra feerd, zodat de aan elkaar ge voegde foto's een overzicht ge ven van het gehele gebied. Zaterdag, toen vyf zesde ge deelte van het gebied was vast gelegd, heeft de sneeuw de her kenning van het landschap ver gemakkelijkt. Aangezien de foto's soms namelijk ook het on der water liggende land laten zien kon men nu onmiddellijk constateren welke gedeelten bo ven water uitsteken. De lucht foto's geven ook aanwijzingen betreffende zwakke punten in de dijken. Deze punten zijn op de grond moeilijk te constateren. In totaal zijn bijna duizend foto's gemaakt. Bij K. B. is met ingang van 1 Maart benoemd tot burgemees ter van Warffum (Groningen) mr W. J. Geertsema te Leiden. De heer Geertsema, die tot de V.V.D. behoort, is lid van de gemeenteraad te Leiden. Hij is geboren 18 Ocrtober 1918. De nieuwbenoemde bekleedt het voorzitterschap van de „3 Octo- bervereniging" te Leiden. Een schuit die over de dijk bij Papendrecht was geslagen wordt weer in haar element gebracht. Meer dan acht grote drukkerijen zullen hun handen vol hebben De vraag naar het boek, dat de Vereniging ter behartiging van de belangen des boekhandels binnenkort zal doen verschijnen onder de titel „De Ramp", over treft dermate alle verwachtin gen, dat nu reeds vaststaat dat meer dan driehonderdduizend exemplaren er van zullen wor den verkocht. Gedacht wordt zelfs aan een oplage van een half millioen exemplaren. Als men bedenkt dat een op lage van 50.000, waartoe de ver eniging zich aanvankelijk wilde „beperken", voor ons land reeds een uitzondering is, kan men zich enig denkbeeld vormen van de problemen die het op de markt brengen van een tienmaal zo grote oplage stelt. Zo zullen, om een voorbeeld te noemen, zeker meer dan acht van de grootste drukkersbedryven elk een enor me order moeten uitvoeren. Het is onder deze omstandig heden dan ook een eenvoudige onmogelijkheid de bij de uit gave betrokkenen alle buiten sporige hoge onkosten zelf ge heel te doen dragen. Van de aanvankelijk voorge nomen oplage doet men dat on verkort. Van de wellicht meer dan 400.000 exemplaren, waarmee het oorspronkelijk gedachte aan tal wordt overtroffen, zullen de betrokkenen slechts de kostprijs in mindering van de opbrengst brengen. Vast staat, dat de bijdrage voor het Nationale Rampenfonds, ge vormd door de opbrengst van „De Ramp" dank zij de grote offervaardigheid van papierhan del, uitgevers, drukkers, fotogra fen, boekhandelaren enz. en ook dank zij de honderdduizenden intekenaren ver zal uitgaan boven de oorspronkelijke ra ming. Van de intekenaars wordt verwacht: betaling bij de bestel ling en enig geduld. 68 slachtoffers in Halsteren? Volgens opgave van het ge meentehuis te Halsteren zyn op het ogenblik in deze gemeente 68 slachtoffers van de waters nood geteld, waarvan er 28 zijn geborgen. Er worden er nog 40 vermist. In vijf minuten, deWERELD UIT jjET Britse vrachtschip f—J „Ranee" heeft Dinsdag ■*- -* een motorvaartuig, dat het tussen Singapore en Colombo op de Indische Oceaan had aange troffen, de haven van Colombo binnengesleept. Op het vaartuig, de „Holchu" was geen spoor van de bemanning te bekennen, hoe wel het schip voorzien was van brandstof, water en levensmid delen. Volgens dr Bueckmann van het Max-Planck-instituut in Wil helmshaven zyn in de Duitse Bocht en in de Jadebusen (bij Wilhelmshaven) voor het eerst eieren en larven van sardijnen aangetroffen Hij schrijft dit toe aan het voortdurend warmer worden van de noordelijke wa teren. Een transportvliegtuig van het type „Flying Boxcar" van de Amerikaanse luchtmacht is Dins dag in de omgeving van Bitburg in het Eifelgebergte neerge stort. Alle vijf inzittenden kwa men om het leven. Koningin Elizabeth heeft Dinsdag 240 onderscheidingen verleend aan mannen en vrou wen uit landen van het Britse gemenebest. Tevoren had de koningin aan de weduwe van de door de 16-jarige Craig neerge schoten politieman Sidney Miles de „King's Police Medal" ter hand gesteld, waarmede haar man werd onderscheiden. Mevrouw Clare Luce, die in het protestantisme werd opge voed doch in 1946 tot de r.k. overging, is door president Eisenhower benoemd tot Ameri kaanse ambassadeur te Rome. Zij is 49 jaar en de echtgenote van de uitgever van „Time" en „Life". Mario Badoglio, zoon van ex- maarschalk Pietro Badoglio, is Dinsdag te Venetië overleden op 48-jarige leeftijd. Hij was direc teur bij een Italiaanse petro- leummaatschappij en zou be langrijke contracten afgesloten hebben met de Iraanse nationale petroleummaatschappij Groepen nieuw-fascistische studenten hebben verscheidene lokaliteiten van de universiteit van Rome bezet uit solidariteit met politieke gevangenen op het eiland Procida in de Golf van Napels. Deze gevangenen waren in hongerstaking gegaan om in- vrijheidsstelling te verkrijgen. Er zijn ongeveer dertig studen ten aangehouden. Verscheidene zullen zich voor het gerecht moeten verantwoorden wegens verdediging van het fascisme. De New York Times bericht, dat Gordon Dear, js afgetreden- als voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie. Dean, die in Juli 1950 David Lilienthal als voorzitter van de commissie opvolgde, zal zijn advocatenpractijk weer op nemen. President Eisenhower heeft Dinsdag het verzoek tot benoe ming van Allan Dulles tot hoofd van de geheime dienst bij de Senaat ingediend. Allan Dulles is een broer van de minister van Buitenlandse Zaken Foster Dul les. Premier Churchill heeft Dins dag meegedeeld, dat de Britse regering op het ogenblik geen verkorting van de dienstplicht van twee jaar beoogt. EN THUIS j-i EN groep leeuwen van rd Klants dierenpark te Val- x~' kenburg, versterkt met en kele leeuwen die optraden in de film „Quo Vadis", zullen bin nenkort naar München vertrek ken om op te treden in een nieuwe Duitse film. De Oosten rijkse dompteuse miss Belita, die momenteel met een andere leeu- wengroep in een circus te Ant werpen optreedt, zal waarschijn lijk met de filmleeuwen het nieuwe nummer in München re peteren. By Emmerik is Dinsdag na een botsing met het Duitse mo torschip „Hannover" de Rotter damse Rijnaak „Damko 76" ge zonken. De „Damko 76", die deel uitmaakte van een sleep, werd aan de achtersteven geramd. De aak, die met cement geladen was, zonk binnen enkele minu ten. De opvarenden konden zich redden. De 39-jarige vertegenwoordi ger J. H. B. uit Groningen, die onderweg was van Winschoten naar Groningen, reed, toen zijn auto door de gladheid slipte, het Winschoterdiep in. Eerst na tien minuten slaagde een kraan wagen er in de wagen op het droge te trekken. Het slacht offer was toen reeds overleden. Krachtens de Dinsdag te Cairo getekende handelsover eenkomst tussen Nederland ep Egypte zal laatstgenoemd land aan Nederland katoen leveren in ruil voor Nederlandse indu striële producten. De veerdienst Oostmahom Schiermonnikoog werd Dinsdag wegens de lage waterstand ge staakt. Vanmorgen keerden met het m.s. „Cottica" ongeveer 80 mi litairen van het corps comman dotroepen uit Suriname in Ne derland terug na een verblijf van een half jaar in Suriname. Te Soest in Westphalen is op -jarige leeftijd overleden de operazanger en muziekpaeda- goog Arthur Hirschberg, die na de oorlog korte tijd werkzaam is geweest te Utrecht, Nymegen en Maastricht. Onder meer had hij enige tijd de leiding van de Utrechtse Opera.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2