Nederlandse) ''dicht Wereldnaam van dijkenbouwer in het geding Avifauna staat er nu beter voor Wat doen de militairen en de vissersschepen? Commissies voor nood voorziening 35000 évacué's in Zeeland „Slag nog in volle gang Leden ANAB, geeft adres op Aantal veren uitgebreid Meer kansen op aflossing Toch op terrein ..Ommelanden", nu gegijzeld Privé-trein van J.E.S.-stichting deed goed werk Geruchten over plundering zijn sterk overdreven Kunstenaars: tachtig mille HET VRIJE VOLK WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA 4 „De omvang van de ramp stemt tot bezinning. De wereldnaam van de Nederlandse dijkenbouwers komt in het geding". Aldus staat te lezen in het jongste nummer van „De Ingenieur", waarin de hoofdredacteur, ir H. Sangster, verder consta teert, dat de consequenties van deze nieuwe hoogst bekende waterstand (waaraan de ramp immers moet worden toege schreven) voor Nederland nog niet zijn te overzien. De schrijver stelt vervolgens de vraag, die ministers en waterstaatdeskundigen reeds niet hem gesteld hebben, even als de gewone man op straat trouwens: In hoeverre zal een drastische afsluiting van het merendeel der Zuidelijke zeegaten een beveiliging betekenen van de achterliggende landen? (Nog afgezien van andere voordelen als vermindering van de ver- zouting). In hetzelfde nummer van „De Ingenieur" stelt ir C. T e 11 e g e n een aantal andere vragen, die van critiek, resp. zelfcritiek getuigen: „Hoe hebben vrij ons so kunnen laten verrassen? Was de reserve tegen een hogere dan de beleende hoogste stand so gering?" Deze schrijver vraagt wat het be tekent. dat ook dijken, waarvan de waterzijde in de luwte lag, zijn ge broken Voorts of het achteraf niet gevaarlijk is geweest door afdam ming van de Brielse Maas aldus een mogelijkheid tot waterberging te ver spelen. (Dit begrijpen wij niet. Dat argument zou dan ook tegen alge hele afsluiting zijn aan te voeren. Red.) Ir Teilegen besluit de opmerking, dat wij deze ramp niet met de uit leg van „Springtij en wind gaven een extra-hoog waterpeil" zullen kunnen voorbijgaan. Door schade... Een derde stukje in ..De Ingenieur" is van de hand van ir R. Ver L o- ren van Themaat. Deze her innert er aan. dat onze waterbouw kundigen in rapporten en adviezen hebben gewaarschuwd tegen de te kffe dijken op verschillende plaatsen. Hij haalt een Amerikaanse uit spraak aan van 1949: ..Laat niemand de illusie hebben, dat hij een overstromingsschade van $100 millioen kan voorkomen door een "plan voor te stellen dat $10 mil lioen sal kosten. Eerst moet de schade van $100 millioen komen. De menselijke natuur is overal het zelfde De schrijver hoopt echter, dat nu althans het Nederlandse volk de handen ineen zal slaan om het water te keren. En hij voegt er aan toe: '„Laten wij niet wachten op het vinden van de volkomen juiste kos tenverdeling. dit kost aan ieder te veel. Absolute veiligheid sullen wij ook dan niet krijgen, maar veiligheid tegen een zeer zware storm oj tegen zeer hoge afvoeren van de rivier is bereikbaar en nodig". Wakker geschud Naar aanleiding van de hierboven gestelde vragen, die een zekere cri tiek schijnen in te houden op het gevoerde waterstaatkundige beleid hebben wij ons gewend tot dr J. van Veen, hoofdingenieur bij de Rijkswaterstaat en hoofd van de studiediensten, die zei, geen commen taar te hebben op de in „De Inge nieur" verschenen artikeltjes. Hii had ze daarvoor ook nog niet nauwkeurig genoeg gelezen. „We Er is een commissie „Noodvoorzie ning Landbouwwerktuigen" opge richt. De lommissie vraagt motor monteurs, hulpmonteurs, service wagens, kraanwagens en gereed schappen, opdat men zo spoedig mogelijk tractoren en landbouw werktuigen kan droogmaken en con serveren. Secretariaat: Stadhouderslaan 126, 's-Gravenhage. Telef. K 1700-652210 De kosten van de hulpverlening zul len door de overheid worden ver goed. Het Nationaal Rampenfonds te Den Haag heeft een commissie be last mei het onderzoek naar een schaderegeling voor huisraad. De commissie zal op korte termijn rap port uitbrengen Het Nationaal Rampenfonds heeft een commissie benoemd voor Maat schappelijk Werk in de noodgebie den. De Bond van Agrarische Loonbe drijven (BOVAL) roept alle loon werkers op, aan de provinciale secre-1 tarissen opgave te verstrekken van landbouw tractoren, machines, woon wagens. loodsen, staaldraadpompen, reparatiematerialen, dommekrachten.1 landbouwwagens. bulldozers. stro persen enz., die beschikbaar kunnen worden gesteld voor herstelwerk- zaamheden. Inlichtingen: landelijk secretariaat van de Bond. Nachtegaalstraat f6 bis. Utrecht, telefoon K 3400-24796 Een andere deskundige van de Rijkswaterstaat hebben wij de situa tie aldus horen beschrijven: „Vóór 1 Febr. was de mogelijkheid van een ramp theoretisch wel bekend, maar het publiek was er niet aan toe. Het was psychologisch niet mogelijk om grote en kostbare plannen snel uit te voeren. Zo zal het echter na 1 Fe bruari psychologisch even onmoge lijk zijn om niets te doen. Wij zijn nu wakker geschud". Dat betekent: dijken verhogen óf zeegaten afsluiten. Het aantal personen, dat in Zee land moest evacueren, bedraagt 35.000. Daarvan hebben 15.000 slachtoffers van de watersnood een onderdak binnen de eigen provincie gevonden. De aantallen zijn als volgt: Zuid- Beveland 7564; Noord-Beveland 1697; Walcheren 404; Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen 116; West-Zeeuwsch- Vlaanderen 351; Zierikzee 500; West-Schouwen 2000; St Maartens dijk 35; Tholen 550: Scherpenïsse 200; Oud Vossemeer 200: niet gere gistreerde personen (wilde evacua tie) 1500. In Biervliet ruim 12 mille bijeen De in Biervliet gehouden huis-aan- huis-collecte voor het Rampenfonds heeft al ƒ11.076 opgebracht- De collecte in de bijzondere kerk dienst van Zondagmorgen bracht 1326,90 op. De kleutertjes van de chr. kleuterschool hebben in zelfge maakte spaarpotjes ƒ65,89 bijeen ge bracht. In totaal dus een bedrag van 12468.79, hetgeen neerkomt op ruim 5 per inwoner. jeug SLUIS Évacué's te zamen in gdgebouw Sluis O O In het jeugdgebouw van de Her vormde Kerk in Siuis, is een conver satiezaal ingericht ten behoeve van de geëvacueerden in die gemeente. De inwoners uit Sluis hebben ook rookgerei, serviesgoed, koffie, thee e.a. bijeengebracht. NS-in] ichtin genbureau te Middelburg Ten gerieve van het publiek en van de handel en industrie in het geteis terde Zeeland zullen de Nederlandse Spoorwegen in het station Middel burg met ingang van 11 Februari een tijdelijk inlichtingenbureau openen. Dit bureau zal geopend zijn van 8 tot 18 uur en telefonisch bereikbaar on der no 2393. Het hoofdbestuur van de Algeme ne Nederlandse Agrarische Bedrijl's- bond, aangesloten bij het N.V.V., verzoekt alle leden, die door dc wa tersnood geëvacueerd zijn, schrifte lijk hun nieuwe adres op te geven. Hierbij moet ook de naam van dc oude afdeling, waarvan men lid is, worden vermeld. Deze gegevens dienen zo spoedig mogelijk per briefkaart gezonden te worden aan het hoofdbestuur van de A.N.A.B., Catharijnesingel 38 te Utrecht. Het klinkt als een fronthericht uit oorlogstijd„De slijtageslag op het waterfront is nog in vol le gang". Maar wanneer men er middenin zit, dringt zo'n ver gelijking zich als van zelf aan de toeschouwer op. Want wat ziet men? Amerikaanse am- Het staat zo simpel in de krant: „In de nacht van Maandag op Dinsdag ging het laatste gat in de dijk bij Den Bommel op Overflakkce dicht en hiermee was de verbinding met Oude Tonge hersteld". Wat de wer kelijkheid achter zo'n bericht is, hoe voorlopig zo'n dichting en hoe ivrak nog maar die verbinding, bedenkt men amper. En toch was nog maar enkele uren te voren dat gat hij Den Bommel één grote gapende opening, waarheen zwoegende soldaten onver moeid zandzakken aandroegen. Van daag is het dichtgegooid eh is Oude Tonge weer bereikbaar. Knap werk! Volgende week zal de R.T.M. trach ten een bootverbinding tot stand te brengen tussen Rotterdam. Zijpe. Zierikzee en Burgsluis. Er zal worden gevaren op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. In Zeeland varen thans weer veerboten op de lijnen Vlissin- genBreskens, Veere—-Kamperland, TerneuzenHoedekenskerke, Kat.se- veer—Kortgene en Katseveer—Zie rikzee. DUW-arbeiders in noodgebied krijgen betere loonregeling c r (Eigen nieuwsdienst) D.U.W.-arbei- ders die in de noodgebieden te werk worden gesteld vallen tot en met Za terdag in ieder geval onder de loon regeling die geldt voor de tweede groep. Zij werken onder het water-, spoor- en wegenbouw-contract. Deze regeling houdt een verbete ring in; de DUW-arbeiders vallen nü onder de derde loongroep. In de plaats van de nu geldende tien procent accoordoverschrljding geldt in de noodgebieden tot en met Zaterdag een toegelaten accoordover schrljding van 25 procent. Maandag 16 Februari treedt een nieuwe loonregeling in werking, die naar wij vernemen, met, veel zal af wijken van de regeling, die tot en met Zaterdag geldt. SAS VAN GENT Carnaval afgelast De burgemeester van Sas van Gent. de enige gemeente in Zeeland waar openbaar Carnaval wordt gevierd, heeft, bekend gemaakt dat in verband met de ramp die de provincie heeft getroffen, dé viering dit jaar is afge last. Raad Sas van Gent komt morgenavond samen Op de agenda van de raadsvergade ring van Sas van Gent, van morgen avond half acht, komen o.m. voor de benoeming van een marktmeester en een voorstel tot het doen van een gift van 5.000 aan het Rampenfonds. PISA. De scheve toren van Pisa is voor het publiek gesloten, omdat sneeuw en ijs de marmeren vloeren gevaarlijk hebben gemaakt. Advertentie l.M. BEKENDMAKING De Burgemeester van Oost- en West- Souburg maakt bekend, dat alle aan gespoelde en gevonden voorwerpen ter gemeente-secretarie of ten kantore van de Rijkspolitie moeten worden opge geven. Oost- en West-Souburg, 3 Febr. 1953. De Burgemeester voornoemd, STEMERD1NG. plilble voertuigen, bemand met buitenlandse soldaten en Neder landse commandotroepen, rub berboten cn druk verkeer van actieve mensen: een frontbeeld dat past in de veldslag tegen dc watervijand. Hoedenzaken terug in Briti Mij De sterkte van onze troepen in het noodgebied is nog niet verminderd, reddingwerkzaamheden zijn overge gaan in herstelwerkzaamheden. Het evacueren van vee. het werk aan dijken en wegen, het afvoeren van cadavers, het bouwen van vlotten, het zuiveren van drinkwater, het pa trouilleren, dit alles behoort tot de taak van dc soldaten. Bovendien zal ccn begin worden gemaakt met het bergen van land- bouwmateriaal met dukws en het bouwen van pontonverbindingen. Er wordt wel naar gestreefd dc militaire hulp langzaam tc laten aflopen. Doordat, wegen drooggevallen zijn in de Albl^serwaard. bij Dordrecht, in de omgeving van Rotterdam en op Schouwen-Duiveland en Vöorne, kan het herstel- en bergingswerk krachti ger worden aangepakt. Bij Rozen burg en :n de Alblasserwaard is men zo ver. dat de aldaar gelegerde deta chementen konden worden terugge haald. Transport De Koninklijke Marine bemoeit zich thans met transport van post en materialen en de afvoer van levend vee en cadavers. De kleine bootjes, die bij de eva cuatie nodig waren, worden nu bij Rotterdam samengetrokken, om ge reed te blijven voor geval onverwachts de toestand mocht verslechteren. De Marine heeft verder troepen afgelost op Goeree-Overflakkee. In Stellendam en Middelharnis zal de Marine zich terugtrekken. In Zijpe blijft een aantal schepen liggen. Schepen terug De vissersschepen zijn nu uit alle getroffen gebieden teruggetrokken. Ze zullen naar hun thuishavens terug keren. Rotterdam verzorgt thans. Een gunstige kentering is gekomen in de afwikkeling van de financiële moeilijkheden van het vogelpark Avifauna. Op aandringen van de be windvoerders is de akte van Setem- ber '52, waarbij de hoedenzaken van de fam. Van den Brink buiten de Briti Mij, onder andere Avifauna, werden verkocht aan een zoon, on gedaan gemaakt. De winst van deze zaken komt nu weer nagenoeg ge heel ten goede aan Avifauna. Hierdoor is de kans op een af lossing van de schulden tot een totaal bedrag van zeven en een halve ton aan :t- leger crediteuren aan merkelijk vergroot. De verwachting dat Avifauna binnen enkele jaren Advertentie l.M. BEKENDMAKING Burgemeester cn Wethouders van Oost- en West-Souburg brengen ter openbare kennis, dat de door de Ge meenteraad op 7 November Jl. vastge stelde verordening ingevolge artikel 4, le lid van de winkelsluitingswet 1951, voor een ieder, gedurende 3 maanden, ingaande op heden, op de secretarie der gemeente ter inzage ligt. Oost- en West-Souburg, 4 Febr. 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (men denkt aan drie jaar) geheel aan zijn verplichtingen kan voldoen. Verwezenlijking van de bestaande plannen is echter mede afhankelijk van de medewerking van het gemeen tebestuur van Alphen aan den Rijn. De twee bewindvoerders hebben B en W. verzocht om een bepaalde sub sidie en voorgesteld gedurende enkele jaren het vogelpark vrij te stellen van het heffen van vermakelijkheids belasting. Dp zekerheid, dat Avifauna kan blijven bestaan, achten zij voor deze plaats van meer waarde dan directe inkomsten via deze heffing. De bewindvoerders zijn tegelijk een commanditaire vennootschap aangegaan met mevrouw Van den Brink, waarbij deze enig beherend vennote is geworden. Leveranciers van de hoedenzaken behoeven, aldus de toelichting van een der bewindvoerders, mr Van Vliet, niet bevreesd te zijn met de crediteuren van Avifauna te moeten opdelen, omdat de hoedenzaken in de C.V. een eigen bestuur hebben gekre gen. Op 26 Februari volgt de crediteu ren-vergadering, die haar standpunt ten aanzien van de aangevraagde surséance moet bepalen. (Van een onzer verslaggevers) warden is Maandagavond de heer B, Vooistra uit deze plaats in gijzeling gezet, omdat hij zich niet heeft ge houden aan het vonnis van de presi dent van dc Leeuwarder rechtbank. Het was hem op straffe van lijfs dwang verboden, het terrein van de zuivelfabriek „De Ommelanden" in Groningen te betreden. De president had dit vonnis geveld na een kort geding, dat de condens- fabriek „Friesland" te Leeuwarden aanhangig had gemaakt tegen dc heer Vooistra. die bij deze fabriek ontslag had genomen en daarna een functie had geaccepteerd bij De Ommelanden. Bij dit. korte geding deed „Fries land" een beroep op het concurren tiebeding dat door de heer Vooistra mede ondertekend was. De gijzeling zal voorlopig veertien dagen duren. Als de heer Vooistra daarna weerde uitspraak van de president van de rechtbank negeert, kan hij voor langere tijd worden ingesloten. samen met de commandant mari tieme middelen in Heüevoetsluis de transporten over Goerec-Overflakkec. De transporten over Schouwen- Duiveland lopen via de commandant maritieme middelen te Dordrecht. De „droppings" gaan nog steeds door. Voornamelijk zandzakken, me dicijnen. rubberlaarzen en kleren. De veeartsenijkundige dienst werkt voor de dieren, samen met een ploeg van het duikbedrijf van de Marine. Men zoekt het gestorven vee op in stallen, die onder water staan of langzaam drooglopen. Op het stationsemplacement te Bergen op Zoom staat een lange trein. Het is de privétrein van de J.E.S.-stichling (de vereniging „Jon geren en Studenten") uit Amsterdam, die daadwerkelijk hulp verleent bij de ramp in West-Brabant en Zee land. De algemene leider van de trein. Hans van Klift, troffen wij in zijn stafkwartier aan en hij wist even. tussen de drukte door, te ver melden wat er in de afgelopen week was gedaan. Dinsdagnacht waren een zestiental studenten, onder wie drie meisjes, met de trein uit Amsterdam vertrok ken met heel wat goederen voor de getroffen gebieden, Zij waren eerst terechtgekomen in Breda. Daar hadden ze een deel van hun lading uitgedeeld, en waren weer doorgetrokken naar Bergen op Zoom, omdat daar in de westhoek van Noord-Brabant veel schade aan de dijken was toegebracht. In de trein, die anders als kam- peertrein voor de jongeren wordt ge bruikt. heeft de bemanning een hon derdtal elaapplaatsen met bedden ingericht. De mensen, die in deze streek aan de dijken werken, zijn wat blij, dat deze trein voor hen be schikbaar is. De bemanning van de trein heeft het niet gemakkelijk gehad; het was dag en nacht werken de eerste da gen en het werd zo zwaar, dat enke len reeds oververmoeid naar huis moesten terugkeren. Niet alleen deze kampeertrein is ter beschikking gesteld, ook het J.E.S.-kampeerschip met de hoofd leider C. Kadorp is naar Zeeland gevaren. Zolang het nodig is, blijft de trein in West-Brabant, De leider was vol lof voor de medewerking tot nu toe. Zowel van het gemeente bestuur als van de Nederlandse Spoorwegen. HOOGWATERSTANDEN De hoogwaterstanden voor Donder dag 12 Februari zijn; Vlissingen en 12.29. Breskens 0.09 en 12 39. Veere 0.34 en 13.04. Terneuzen 0 44 en 13.14. Hoedekenskerke 1.04 en 13.34. Brouwershaven 1.14 en 13.44, Zierikzee 1.24 en 13.54, Hansweert 1.24 en 13,54, Wemeldingen 1.59 en 14.29. Bath 2.14 en 14.44. Tholen 2.91 en 14.49. Antwerpen 3.14 en 15.44. Dordrecht 3.59 en 16.29 uur. ZEEVAART Aangekomen te Terneuzen op: 5 Februari: Eng. ms. Lapwing van Hamburg naar Gent; Deens ss. Sal- ling v. Afrau n. Gent.; Eng. ss. Ousel v. Antwerpen n. Gent; Russ. ss. Kar- sum Shwslenkonski v. Moermanskn. Gent. 6 Februari: Port. ss. Coruche van Rotterdam n. Gent; Spaans ss. Mon te Icias v. Norfolk n. Zelzatc; Ned. ms. Maria Theresia v. Antwerpen n. Gent.; Eng. ms. Goldfinch v. Londen n. Gent; Ned. ss. Cronenburgh v. IJmuiden n. Gent: Ned, ms. Poort vliet v Cardiff n, Terneuzen; Frans Circe v. Brest n. Gent. 7 Februari: Ned. ms. Hoop op Ze gen v. Antwerpen n. Gent; Noors ms. Einar Kitlelsa v. Duinkerken n. Gent; Ned. ms. Maraat V v. Huil n. Gent,; Ned, ms. Europa v. Sunder land n. Terneuzen; Duits ms. Man- gen v Einden n. Gent: Zweeds ms. Kvikk Jokk v. Narvik n. Gent; Eng. Woodwren v. Antwerpen n. Gent, 8 Februari: Ned. ms. Geziena Hen- drica v. Antwerpen n. Gent: Zweeds ss. Pilhamn v. Antwerpen n. Gent, Belg. ss, Bruxelles v. Gulfport naar Gent; Eng. ms.' Drake v. Londen n. Gent; Eng. ms. Sapphir v. Londen n. Gent: Ned. ms. Albergen v. Re queade n. Gent; Zweeds ss. Helfrid v. Manchester n Gent; Eng. ms. Bucklaw v. Lelth n. Gent. Vertrokken van Terneuezen op; 5 Februari: Ned. ms Wim van Gent naar Middelfart; Ncd. ms. Tuko v. Sas van Gent n. Kopenhagen; Eng. ss. Themsleigh v. Gent n. Londen; Zweeds ss, Rane v. Gent n. Antwer pen; Frans ss. Sirie v. Gent n. Ant- Antwerpen. 6 Februari: Ned. ms. Zeehond v. Gent n. Antwerpen: Ital. ss. Zancle v. Gent n. Ryeka, Ned. ms. Astra v. Terneuzen n. Ostende; Duits ss. Ma- da Schroder v. Gent n. New Castle; Zwitsers ms. Lucerne v. Sas van Gent n. Belfast; Russ. ss. Nicolai Bruman v. Gent n. Rotterdam; Eng. ms Bortwick v. Terneuzen-Gent n. RotterdamZweeds ms. Yngen van Gent n. Odensce; Zweeds ss. Britt- I mari v. Sluiskil n. Halmstad. I 7 Februari: Eng. ss. Ousel v. Gent n. Belfast; Belg. ms. Francine van Gent n. Ronne: Ned. ms. Poortvliet v. Terneuzen n. Vlaardingen; Eng. ms. Lapwing v Gent, n. Londen; Eng. ms. Goldfinch v. Gent n. Lon den; Deens ss. Sailing van Gent n. Rotterdam. 8 Februari: Noors ms. Einar Kit- t.elsa v. Gent n. Duinkerken; Belg, ms. Bruxelles v. Gent n. Antwerpen. De Bredase politierechter is giste ren met, alle gestrengheid opgetreden tegen lieden die zich niet, ontzagen, tijdens de rampzalige watersnood in de getroffen gebieden hun slag te slaan. Allereerst stond terecht de Bredase koopman H. L. Deze meldde zich kort na de ramp „spontaan" aan om als chauffeur geschonken goederen op te halen. Slechts cén dag had hij nodig om de kat uit de boom te kijken, want- op 3 Februari reeds ver duisterde hij een baal suiker, een baal rijst, twee dozen havermout en 50 pakjes vermicelli. Te Eygelshoven (L.i probeerde L de goederen bij een winkelier van de hand te doen, doch deze kreeg ach terdocht. en waarschuwde de politie. De officier van Justitie, mr Bau- wens, was van mening, dat deze zaak een te ernstig karakter had om te worden afgedaan met maximaal zes maanden gevangenisstraf* Daarom vorderde hij verwijzing naar de vol ledige Kamer. Donderdag komt deze zaak nu voor bij dc Bredase Recht bank. De los-arbeider G. F. van L. uit Roosendaal kreeg drie maanden ge vangenisstraf wegens het verduiste ren van vijf meelzakken te St Phi- lipsland. Van L. was daar te werk gesteld bij een dijkdoorbraak en ver klaarde het strafbare feit gepleegd te hebben om van de linnen zakken ondergoed voor zijn kinderen te la ten maken, De officier van Justitie, mr Tem mink, verklaarde Dinsdag tijdens een pt/rs-bijeenkomst. dat dc verhalen, die momenteel de ronde doen over plunderingen in de getroffen gebie den. schromelijk overdreven zijn. In de districten Breda cn Middelhurg zijn werkelijke gevallen van plunde ring nog niet gemeld. Wel hebben enkele lieden zich vergrepen aan goederen, bestemd voor de évacué's. Zij dienen streng gestraft te worden. Ook de gemelde plundering te Wil lemstad en op Schouwen-Duiveland door de auto-monteur J. F. uit Haal- deren en de bootwerker J. uit Nijme gen. achtte mr Temmink nog niet, be- v. ezen. Volgens hem zou eerst moeten blijken, dat de verrekijker, die F. vol gens een getuige van dé hals van een bewusteloze man te Willemstad afge haald zou hebben, niet aan F. toebe hoorde, zoals deze pertinent verklaart. Volgens de verklaringen van het tweetal zou tijdens hulpverlening in het getroffen gebied hun boot zijn lekgeslagen, waarna beiden uit een evacuatiecentrum kleding gekregen hadden, Naar aanleiding van het voor-onderzoek heeft mr Temmink de voorlopige hechtenis van F. en J. op geheven. De ministeriële Beneluxconferentie, die op 14 Februari zou worden ge houden Is in verband met de waters nood uitgesteld. Voorlopig is als dag van samenkomst vastgesteld 21 Fe bruari. Men weet nog niet waar deze bespreking plaats zal vinden. Over 9000 hectaren van de Alblasser waard staat het water 1,25 meter hoog: men schat in totaal 112'. mil lioen kubieke meter. Het is binnen gestroomd door een tachtig meter breed gat, dat nu gevuld is met be tonblokken, zinkstukken, zandzakken cn los zand. Steenzetters zijn bezig de kop van de glooiing te verster ken. Ondertussen zijn de polderge malen gaan draaien, geholpen door twee machtige zandzuigers, de Boca (100.000 kub. meter per dag) en de Balder (1000 kub. meter per uur). En nu is het een rekensom, zeggen de deskundigen. Ja. maar dat is het enige niet. (Van onze kunstredactie) Meer dan tweehonderd beeldende kunstenaars, leden van de Federatie, hebben meer dan zeshonderd werken afgestaan ten bate van het Rampen fonds, met ccn totale waarde van tachtigduizend gulden. De kunst werken zullen worden ver loot door de nationale loterij van het Rampenfonds, georganiseerd dooi de coördinatiecommissie „Kunste naars Helpen", ingesteld door de Federatie. Er zullen prijzen voor worden vastgesteld, die met beneden de normale waarde van de werken liggen. De gehele verzameling wordt in het Stedelijk Museum in Amsterdam tentoongesteld, vaer burgemeèster Am. J. d'Ailly Donderdagmiddag de expositie zal openen. Ook buitenlan ders hebben toegezegd, werk voor dit doel af te staan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3