Belgen, Fransen en Engelsen helpen dijk behouden Mensenredder in het ziekenhuis '5 Avonds broederlijk bijeenuitgeput Laat in dat tempo het werk doorgaan Pluto is doodzieke krijgt een andere hond DICHT DE GATEN! klinkt het in Brabant Zesde verlieslijst Geld en goed van heinde en ver Hulp van overal Werkloze hoofdarbeiders krijgen hogere lonen Vliegtuigen keren terug Koningin is voortdurend ter plaatse Voor de slachtoffers HET VRIJE VOLK WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Als eens het eindcijfer bekend zal zijn van hetgeen het buitenland aan hulp heeft gezonden, zal dit een dui zelingwekkend getal bli. en te zijn. Op dit ogenblik, nu de stroom zon der ophouden stijgt en stijgt, kan men slechts enkele voorbeelden aan halen. Voorbeelden van hetgeen mensen in vaak verre landen aan werkelijke offers brengen om ons ge troffen gebied bij te staan Een rijdend ziekenhuis, bestaande uit vijftien auto's, bemand met chi rurgen, artsen en verpleegsters van het Oostenrijkse leger, is in Dor drecht aangekomen. Vandaag bevindt deze colonne zich m de omgeving van Zierikzee. Op de Nederlandse Antillen heeft het bijeengebrachte bedrag de twee millioen overschreden. De Spoorwegesperantisten hebben uit vele landen bewijzen van deel neming gestuurd en zijn in Frank rijk een inzamelingsactie begonnen. De Noren dragen meer dan ander half millioen gulden bij. Het Zweed se fonds bevat tezamen meer dan 3.500.000,—In verschillende steden in Indonesië kwam men tezamen tot twee millioen, Elk K.L.M.-toestel, dat uit Rio de Janeiro vertrekt, brengt een ton hulpgoederen uit Brazilië mee. Italië schenkt 25.000 kilo rijst. Voor een millioen aan goederen is op de lucht haven van Montreal, Canada, aan gekomen. In Venezuela heeft men een bedrag van 100.000 dollar bijeengebracht. Bij een Nederlands bedrijf aldaar heeft men zich tot taak gesteld 100 dollar per man in te brengen. Werkelijk van alle hoeken der wereld komen de giften. Ook in Nieuw Guinea zijn steun- postzegels verschenen. De Landsdruk kerij heeft in recordtijd overdrukken vervaardigd. Binnen enkele dagen zullen de zegels over heel Nieuw Guinea verkrijgbaar zijn. In Hollan- dia hebben collectes al 17.000,op gebracht. Tokio: inzameling van ƒ4919. Turkije: een partij wollen dekens. De gezagvoerder van Koeweit heeft enige trucks ter beschikking gesteld. De studenten van de universiteit van Brussel, die een getroffen ge meente wilden adopteren, hebben de gemeente Halsteren opgekregen. De gemeente Luik adopteert 's-Graven- deel. De gemeente Kungalv in Zwe den zal Haamstede adopteren. (Vervolg van pag. 1) En meer en meer. Het is volstrekt onmogelijk alle giften te melden. Hier zijn nog slechts enkele cijfers: Dinteloord: 25.— per gezin. Van het noodfonds Verbond van Neder landse werkgevers ƒ300.000.De gemeente Nijmegen 300 000.Am- hem. op weg naar het millioen, pas seerde vandaag de 8 ton. Collecte van kerken in Delft: ƒ50.000.De radio-actie. Beurzen open, dijken dicht, boekte op de eerste avond al ƒ178.222.Van de Ned. Hervormde kerk brachten collecten in 80 ge meenten ƒ213.000 op. Het drostambt Tudderen heeft, een bijdrage geleverd van ruim ƒ9000.of ƒ6,50 per ge zin. De Coöperatieve Centrale Raif- feisenbank en de bij haar aange sloten Boerenleenbanken hebben ge zamenlijk 300.000 bijeengebracht. Daarenboven is, voorzover bekend, door de bij deze centrale aangesloten banken en plaatselijke en provin ciale comité's nog een bedrag van ƒ45.000 gestort. Het personeel van Philips-telecom- municatie NSF te Hilversum heeft door overwerk en inzamelingen 100.000 gulden bijeengebracht. (Vervolg van pag. 1) Om het water te keren hebben driehonderd Belgen, een paar hon derd Hollandse jongens en honderd polderwerkers tienduizenden zakken klei in het ellendigste dijkgat van Tholen gesmeten. Ze zijn er een paar dagen geleden aan begonnen en nu rijden de tractors en jeeps er al weer over. Het sopt onder de ijzeren rij platen die er over liggen. Honderd meter verder is wéér een dijkgat. Ook dat moet dicht. Maar dit gat was het ergste: het bedreigde Sint Annaland en verderop Vosse- meer. Het water sloeg tegen een huis je aan de voet van de dijk die hier kruist met een andere dijk. Hel huisje sloeg weg bij de eerste vloedgolf. Er ligt nog wat puin van en men ziet de fundamenten. Er ligt een bloemenvaas, niet kapotgeslagen. De vier mensen die hier woonden zijn verdronken. Tot een meter hoog staan de klei- zakken opgestapeld van St Anna land tot St Maartensdijk. Het is een borstwering, het lijkt een loopgraaf van een slagveld. Staat ge er achter en kijkt ge over het water, dan ziet ge daar ver weg de hoge buitendijk, tientallen meters zijn er uit weggeslagen. Met een rustig gebaar heeft water bouwkundig opzichter Jacht op de buitendijk gewezen en gezegd: die moet dicht. Er kwamen lange Rijn aken het haventje van St Annaland binnenvaren, vol zand. Een Engelse landingsboot lag klaar om het zand over te nemen. Midden in de nacht begon er over het haventje een lichtaggregaat. te ronken en schijnwerpers speelden over de Royal Prince van het Rhine Squadron. De matrozen werkten en de volgende dag voeren zij uit bij hulp en de eerste dam lag er in. Neen dat is geen dam om een woeste zee te keren. Het is een dam metje om de zuiging in het water op de verdronken polders op te van gen, die hindert bij het dichten van de binnendijk. Want niemand ziet kans voor de Zondag Tholens zeedijken dicht te gooien. Vandaar dat voor die tijd de binnendijk dicht moet zijn.. Dit zal de waterkering en de stut en de veiligheid zijn voor dat tweederde deel van Tholen dat nog niet is overstroomd. Sergeant T. Dekker en korporaal L. A. J. Bierens van het regiment Chassé uit Ermelo zijn natuurlijk geen deskundigen. Dat hoeft ook niet. Ze hebben hun gezond ver stand en ze hebben het water gezien. „Laten ze ons nog maar veertien dagen hier houden", zeggen ze. „We kunnen hier goed werk doen en het is beter dan exercitie en oefenin gen..." Ze zijn hun barbaarse tocht in open driekwart tonners van Ermelo naar Bergen op Zoom vergeten. In die ijskoude nacht van Zater dag op Zondag bonden zij him. shawls om hun voeten om warm te blijven. Ze hebben gesjouwd en ge sleurd. Ze hebben gewerkt als karre- paarden met al hun jongens te za- men. Boerenjongens uit Noord-Hol land voor het overgrote deel. Sterk, gewoon aan de landarbeid en aan zware lasten. En nu acht uur in de avond zit ten zij behaaglijk rond de rood-glcei- ende kachel in de gelagkamer van hotel-café Havenzicht. Zij hebben de moed opgebracht zich te ver schonen anders dan de meesten van hun Belgische kornuiten die we zenloos voor zich uit zitten te sta ren en wier handen trillen van de moeheid. Daar zijn ook de Engel sen die er in hun wijde montgomery- coats uitzien als gentlemen. Morgen baggeren zij weer de dij ken op, de schoppen als een kara bijn geschouderd en aardappelzak- ken als stormhoeden op hun hoofd, om te vechten tegen het water, om te vechten voor Tholen. DE ENE ZAK zand na de andere heejt dat internationale ploegje op Tholen in het grote gat van de bin nendijk gevlijd, zóveel, dat ze er op het laatst de tel van kwijtraakten. Tienduizenden en tienduizenden.' Maar de dijk is dicht, en Tholen kan wat rustiger het tij van Zondag afwachten. Daar is dat huis, vlak tegen de dijk aan, waarvan de laatste restjes steen nauwelijks meer boven water uitsteken niet meer te redden, noch zijn bewoners, maar St Annaland en Vosmeer voelen zich ten minste voorlopig iets veiliger. Het werk in de noodgebieden vliegt vooruit. Dijkgaten worden gedicht, wegen hersteld, puin wordt geruimd, het laatste vee geëvacueerd. Pontonbruggen worden gelegd» verbindingen hersteld... en dit alles is Dinsdag gebeurd bij slagregens en harde sneeuwbuien. Ondanks het slechte weer, ondanks het feit dat de trucks als hulpeloze kinderen langs de moddervette, omwoelde wegen glibberden, ging men dóór. Zo gaan ivij ook door. Voor hen, daarginds Er zijn vrouwen, die de hele dag niet anders doen dan hete soep en koffie voor de dijkwerkers klaarmaken. Ze behoren tot de duizenden naamloze helpsters in de voorste linie. Wij zijn de duizenden naamlozen, die willen schenken. Geen soep of koffie, maar geld. Het broodnodige geld. Op 9 Februari was de stand f 39.745,20 Op 10 Februari bijgekomen 16.462,64 Totaal 56.207,84 Van de naamlozen willen wij er een paar toch bij name noemen. Bij de laatste gijten zat 15.640,80 van het gezamenlijk personeel van De Arbeiderspers en f2,50 van vier Groningse meisjes, die dit geld verdienden met sneeuwruimen. Zo gaat ook het werk van de inzameling voort. Het werk in de nood gebieden verloopt in ongekend tempo. Laat ook dit werk in ongekend tempo verder gaan! PIET PAK-AN (Vervolg van pag. 1) Zij voeren het zeegat uit, maar zij konden hun doel niet bereiken. Dat betekende echter niet, dat zij de strijd staakten. Zij gingen terug naar het Haringvliet om de volgen de dag voor het Volkerak een nieu we aanval te doen. In het Hellegat overviel hun de orkaan. Urenlang lagen zij met de kop op de torenhoge golven te beu ken. De wereld was wit van het schuim. Het lichte scheepje werd bedolven onder machtige waterber gen. De lonen van de werkloze hoofd arbeiders die in de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregelingen zijn opgenomen, zullen worden ver hoogd. Op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is de laat ste hand gelegd aan een nieuwe rege ling. Voor degenen, die op 2 Febru ari werkzaam waren op een object, zal de nieuwe regeling terugwerkende kracht hebben tot 30 Juni 1952. Voor de hoofdarbeiders, die op of na 29 December 1952 in de regeling waren opgenomen, doch niet meer op 2 Februari, geldt de terugwer kende kracht tot 29 December 1952. De hoofdarbeiders worden naar gelang van de aard der werkzaam heden ingedeeld in vier groepen. De laagste groep omvat werkzaamheden van eenvoudige aard; in de hoogste groep is de arbeid ondergebracht, waarvoor een grote mate van kennis en zelfstandigheid vereist is. De lonen variëren naar gelang van de gemeenteklasse in de eerste groep van 44.35 tot ƒ50.35 voor hen. die 32 jaar en ouder zijn. Voor de 23-jarigen bedragen de lonen 32.7036.50. In groep II bedraagt het loon ƒ55.50—63.20 voor 42-jarigen en ouderen: voor 23-jarigen ƒ35.05— 37.05. In groep III: 67,55 76.75 voor 42-Jarigen en ouderen; voor 23-jarigen 37.25ƒ41.05. In groep IV voor 42-jarigen en oude ren ƒ76 70—ƒ87.30 en voor 23-jari gen 39.10—45.50. Voor de leef tijden tussen 23 en 42 jaar geldt een opklimmende schaal. Het loon voor hoofdarbeiders van 22 jaar bedraagt 90 pet. van het loon, geldend voor 23-jarigen en ver volgens 10 pet. minder voor elk jaar, dat de betrokkene jonger is. Toeslagen In elke gemeente zal een Commis sie Sociale Werkvoorziening Hoofd arbeiders de betrokkenen indelen in een loongTocp. Wie jonger is dan 25 jaar of ouder dan 64, kan niet zon der toestemming van dc minister van Sociale Zaken worden tewerk gesteld. Voor bijzondere prestaties kan een toeslag van vijf procent worden ver leend en in sommige gevallen zelfs 10 pet., dit laatste alleen met minis teriële toestemming. Wanneer een hoofdarbeider de hem aangeboden functie niet kan aan vaarden doordat hij geen bruikbare kleding heeft, kan het gemeentebe stuur hem deze verstrekken, nadat de minister hiervoor toestemming heeft gegeven. De hoofdarbeiders hebben voor elke maand werk recht op één dag vacantie. Zij kunnen een beperkt deel van de werktijd verzuimen voor het volgen van cursussen, die tot ver groting van de plaatsingskansen in het normale bedrijfsleven kunnen leiden. De volgende morgen lagen zij voor Willemstad en zij zagen, dat het stadje verdronken was. De angst voor hun verwanten thuis in Stellendam nam him handen in een kille greep. Maar zij wendden de steven niet; zij gingen eerst, het onderspoelde haventje van Willemstad binnen. Er was immers een mogelijkheid, dat hun hulp nodig was. Daarna voeren zij zo snel moge lijk terug naar Stellendam. En on derweg zagen zij, dat Goeree en Overflakkee in de grauwe golven was verdronken. Hun angst werd vreselijke zekerheid. In de thuishaven vonden zij hun huizen, zoals zij het vernacht had den: diep onder het water, dat te gen de daklijsten klotste. Maar al hun familieleden waren veilig' Meteen waren zij weer paraat. Met roeiboten gingen zij het ver- Advertentie l.M. WEK DE GAL IN UW LEVER OP D zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal Ri uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft, U raakt verstopt, wordt humeurig op te wekken en uw spijsvertering stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LevernlUetles. dronken dorp in en zij redden men sen. Tientallen mensen. Er strand de een marinevaartuig met honderd vluchtelingen aan boord. De man nen van de „Koningin Wilhelmina" schoten te hulp. Alle schipbreuke lingen werden gered. Hoeveel mensen zij in het totaal hebben gered? Niemand weet het. Niemand zal het ooit weten, want toen die zes onbeschrijfelijke dagen achter de rug waren, zei de dodelijk vermoeide schipper tegen de inspec teur van de „Koninklijke Zuid-Hol landse Maatschappij ter redding van schipbreukelingen": „Het spijt mij, maar deze keer kan ik geen rap port opmaken Het staat vast, dat het er enige honderden zijn geweest. Zij hebben zieken vervoerd. Een vrouw stierf bij hen aan boord. Een moeder voed de haar kind in de machinekamer. Vijf dagen en zes nachten zijn zij in touw geweest. Hun kleren scheurden van hun lichamen. De laarzen sne den diepe wonden in hun liezen. Hun handen waren tot bloedens toe verwond. Maar zij vochten door. Vrijdagmiddag hebben zij hun boot in de Berghaven van Hoek van Holland gemeerd. Zij hadden hun strijd gestreden. Dodelijk vermoeid, bijna ge heel uitgeput, kwamen zij aan. Zij zijn in een slaap geval len die aan bewusteloosheid grensde. En toen kwam die kwaad aardige infectie in de verwaar loosde wonden van schipper De Jager. Eenzaam moet hij nu verder strijden. (Van een onzer verslaggevers) Geheel Nederland heeft zich Maandagavond beziggehouden met het lot van de 92-jarige Stellendammer J. Coenraads en diens hond Pluto. De oude man lag ernstig ziek in een nood ziekenhuis te Rijswijk en in zijn koorts sprak hij voortdu rend over Pluto, zijn trouwe kameraad, een vierjarige her dershond. De geneesheer besloot, dat als het enigszins mogelijk was, Pluto naar zijn baas zou moeten worden ge bracht en dus ging een bericht de aether in met het signalement van de hond: „Een vier jaar oude herder, een reu, zestig cm hoog. met witte punt op de staart en een dunne, witte kraag. Gesignaleerd aan boord van een marinevaartuig". Velen in actie Iedere luisteraar dacht van dit ogenblik af aan de oude man en zijn viervoeter. Ieder die geloofde te kun nen helpen, kwam in actie. De die renbescherming, de Regeringsvoor lichtingsdienst, Radio Scheveningen, de Marva... opdat het bericht op alle golflengten zou klinken. En opdat vooral de stoere helpers op de Zeeuw se en Zuidhollandse eilanden het zou den horen. Nederland zocht naar Pluto. In Haastrecht fietste een boer twee uur. omdat hij meende het dier te hebben gevonden. In Dordrecht kwa men alle gemeentelijke autoriteiten onder wie de loco-burgemeester er aan te pas: Pluto zou op een marine vaartuig in Numansdorp gezien zijn. Intussen sjouwde in Rotterdam een schipper over zijn boot, die cadavers vervoerde. Ook hij had het radiobe richt gehoord. Hij begon een inspec tie van ruim een uur. Dc cadavers op zijn schip kwamen van Goeree Over flakkee en daar ligt Stellendam. En hij meende... Zo vond schipper Van der Molen Pluto: dood. Negen uur Maandagavond kwam het sombere bericht te Rijswijk aan. Dinsdagmorgen toen Coenraads min der ziek was, heeft men hem de dood van zijn hond verteld. Toen stroom den reeds de aanbiedingen voor her dershonden bij het noodziekenhuis binnen. Coenraads nam het rustig op. De belofte van een „Pluto II" verzoende hem een ogenblik met zijn lot. De leiding van het noodziekenhuis is toen per auto er op uitgetrokken, om Pluto II te kiezen. Zo zal Coenraads uit Stellendam, die Zondag 93 jaar wordt, op zijn verjaardag een nieuwe vriend hebben. (Van een onzer verslaggevers) West-Brabant werkt in het verschrikkelijk slechte weer koortsachtig aan het dichten der gaten. Maar tevens moet en zal zo spoedig mogelijk het brakke water uit de polders rondom de geïsoleerde stadjes en dorpen. Autoverkeer kan weer zorgen voor versnelde aanvoer van ma terialen. zodat de duizenden geëvacueerden spoediger naar huis zullen kunnen gaan. Het beeld op de ravitaillerings- wegen is veranderder rijden minder wagens met zandzakken, maar aan zienlijk meer trucks met rijshout en paaltjes. De Kwartierse dijk bij het wel heel zwaar getroffen F ij n a a r t was het eerste aan de beurt. De dijk is nu dicht en voor alle eventualiteiten nog extra verzwaard. Het belangrijke ge maal De Eersteling is weer op gang gebracht en de polder wordt lang zaam leeggemalen. 73 doden Fijnaart heeft gisteren de droe vige balans opgemaakt. Burgemees ter Ter Haar heeft al 73 doden ge registreerd, 59 woningen en 15 boerderijen werden totaal vernield. Ongeveer 4500 mensen uit zijn ge meente moesten worden geëvacu eerd. 2000 stuks vee kwamen om. De schade wordt door de burge meester voor zijn gemeente op vijf millioen gulden geschat. Langs het Volkerak zijn nog slechts voorlopige barricaden gemaakt. Nog steeds stroomt het water bij vloed door de dijkgaten het land binnen. Maar bij het Fort de Hel, onder Willemstad, is de dijk dicht. Deze doorbraak is voor het omringende land wel bijzonder rampzalig ge weest. De oude Fijnaartpolder is ten min ste gered. Meer dan 100.000 zandzak ken moesten worden aangevoerd om de dijk tussen Zwingelspaan en Oudestoof te versterken. Militairen en vrijwilligers hebben tot ver in het gevaarlijk stromende water moeten staan om de reddende zak ken aan te brengen. Fijnaart leeft normaal, voorzover dat mogelijk is. Enkele huizen in de kom van het dorp worden nog be woond. Maar de bewoners zullen pas na de dag van het springtij mogen terugkeren. De belangrijke Tholense dijk noordwestelijk van Bergen op Zoom wordt nu ook met man en macht gedicht. Honderd meter breed en veertig meter diep is het gat in de zeedijk bij Ossendrecht. Men kan aan het dichten van het gat eenvoudig niet beginnen omdat de aanvoer- wegen door de polder dermate ge teisterd zijn, dat die eerst begaan baar moeten worden gemaakt. Het weer is nog steeds bijzonder slecht. Na de sneeuwbuien van gis teren kwamen er vandaag een harde regen en een kille wind, die het werk vertraagden en de aanvoer van ma teriaal over de modderig vette wegen zeer bemoeilijkten. Dinsdag zijn 17 buitenlandse huli>- vliegtuigen naar hun landen terug gekeerd. Het zijn 8 Britse helicop- tères en 6 Amerikaanse, een Deens, n twee Engelse gewone toestellen. Het vliegtuigpark bestaat nu nog uit 84 machines, waarvan elf heli- coptères, De luchtoperaties omvatten op het ogenblik droppings, verken ningsvluchten en personenvervoer. Het fotoboek „De Ramp", dat door de Vereniging ter bevordering van de Belangen des Boekhandels wordt samengesteld, wordt ge drukt in een oplage van drie honderdduizend exemplaren. Op het ogenblik is het aantal bestellingen reeds tweehonderd duizend gepasseerd. Koningin Juliana zet haar bezoeken aan het rampgebied voort. Maandag kwam ze in Hellevoetsluis aan; zij reisde daarna per sleepboot naar Den Bommel, op Goeree Over flakkee. Ze liep tot de uiterste punt van de dijk. waar mariniers aan het her stel bezig waren. Daarna reed de Koningin met een truck naar Nieuwe Tonge. waar ze lange tijd met de overgebleven inwo ners praatte. Ze vloog per helicoptère naar het zwaar getroffen Oude Tonge, waar ze door militairen en bur gerlijke autoriteiten van de toe stand op de hoogte werd ge bracht. Daarna vloog zij per helicoptère naar Willemstad. De Koningin vertrok vervolgens naar Moerdijk en keerde pas om half tien 's avonds op Soestdijk terug. De tocht moet onze Koningin uiterst zwaar zijn gevallen. Het be zoek aan Nieuwe en Oude Tonge was niet minder dan verschrikkelijk. Zij sprak met de achtergebleven dorpelingen die zich belast hebben met het bergen van dc doden en vroeg hun wat zij voor hen kon doen. En of er iets was wat zij spe ciaal nodig hadden. Auto's waarin nog mensen zaten, rezen langzaam boven het water uit. Tientallen dode koeien stonden in hun stallen, vastgebonden zoals zij er op die Zondagmorgen, een week geleden stonden. Dorpelingen vervoerden de slacht offers op een oude kar naar de kis ten, nadat ten overstaan van de ge meentesecretaris de identificatie en registratie was geschied. De kapitein der marechaussee Hans van der Vegte, die de leiding heeft bij deze droeve, maar nood zakelijke arbeid vertelde, dat hij nu met zes mannen werkt. Velen had den het moeten opgeven. Zij konden met langer, zij hadden de slachtof fers te eoed gekend Maar het zijn met het'oog op de identificatie juist alleen de dorpelingen, die het kun nen doen. Prins Bernhard vloog Maandag met slecht weer van Soesterberg naar Woensdrecht. en ging met een helicoptère verder. Hij bezocht Ril land- Bath, Hansweert, Baarland, Ellewoutsdijk en Wolphaartsdijk. Daarna stak hij over naar Noord- Beveland en bezocht hij Kortgene en Colijnsplaat. Ten slotte landde de Prins in Zie rikzee en op Sint Philipsland. Overal sprak hij met de bewoners en be zocht hij de plaatsen, waar aan het herstel wordt gewerkt. Verantwoording van bij De Arbei derspers binnengekomen bedragen: Gezamenlijk personeel Arbeiders-- pers: ƒ15.640,80. Diverse A.P.-kantoren: Th. v. D., Gi'oningen ƒ21,50: A. v. d. L. Groningen ƒ3.— A. E.. Gro ningen ƒ12.50: Vier Groningse meis jes ƒ2,50, verdiend met sneeuwrui men: Loterijclub. Arnhem ƒ4, Buurtvereniging Vriendenkring 75; leerlingen dansinstituut K.A.V.. Lun- teren ƒ41.84: M.. Arnhem ƒ1.—: derde textielafd. A.K.U., Arnhem 75.—; G. v. G„ Haarlem ƒ3,50: v. S. ƒ4,50; G. v. T. ƒ5,—; v. H., Rotter dam ƒ2,v. B., Leeuwarden ƒ3, mej. E„ Leeuwarden ƒ75,— B.. Zaan dam 10.—. Arbeiderspers Amsterdam, bij kas sier: v. d. B. ƒ10,—; L. de B. ƒ6,—; Klaverjasclub Onder Ons 25,—; G. S. 10,—. Gemeentegiro A.P.. Amsterdam: C. P. 25.—: N. B. 25.— J. S. ƒ10; D. M. ƒ10,— W. N. ƒ5,— W. B. ƒ10,—; A. H. ƒ10,—; S. K. ƒ10,—; J. H. ƒ10,—; C. D. 25.— J. V. ƒ,5; P. P. 15,— E. K. ƒ25.— A. R. ƒ10— A. S. ƒ25,— A. J. S. ƒ50.—. Voor-portier Arbeiderspers, Amster dam: A. M. C. H. ƒ6,50; W. K. ƒ2,—; Sigarenfabriek Joma 29,—; C. M. v. E. 25,—; M. G. R. ƒ6,50; N.N, ƒ50,—: J. D. ƒ10; J. de G. ƒ2,50; Wed. I. ƒ10,— T. V. ƒ1,—; T. C. v. C. ƒ10,—; E. v. D. ƒ10,—; J. G. ƒ20,—; H. H. M. ƒ3,50; Partij van de Arbeid, afdeling Oost ƒ78, Advertentie l.M. Een bonzend hoofd uan de die maar geen I einde neemt. Een snel maar I zeker werkend middel om I er in tien minuten af te f zijn: neem één of twee f AKKERTJES ...die helpen direct! J Het Ned. Rode Kruis kan in verbapd met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. HALSTEREN: Cornelia Paulus, 1952; Petrus Raats, 1884; Anna C. Verburgt, 1865, KORTGENE: Krijn Janse; S. Westerweelvan Boven; Adriana de Looffmevr. Jacobs—Keydenier; Comelis P. Nijsse; Elisabeth Weys, 1950. MIDDELHARNIS: Aanvullingen van personalia in 4e lijst. d.d. 7.2.'53. blz. 2 overleden d.d. 1.2.'53: Maria Kranse. 1896; F. Kranse— Vroegindcwey, 1872; N. van Koote—van der Sluis, 1881; Leendert Vis. 1905; H. Driesche—Breeman, 1868; Hendrikus Nette, 1914; Leendert Aren. 1889. NIEUWERKERK: Jebbigje Scholten, 1944; Hendrikus J. Scholten, 1948; Elisabeth C. Scholten, 1952. OUDELANDE: Te Goes geïdentificeerd: C. A. Mol—Jansens, 1875; Johannes Mol, 1875; Jan de Jager, 1876, ST PHILIPSLAND: Begraven: Willem Kunst, ongeveer 82 jaar. RILLAND-BATH: Dirk Dronkers. ongeveer 90 jaar; Johanna Dronkers, ongeveer 91 jaar; Foort Nijsse. ongeveer 18 jaar; Pieter- nella Nijsse, ongeveer 20 jaar; Catharina Nijsse, ongeveer 15 jaar; wed. A. Blok—Kriegermevr. De Bokx—Schriel'A. Cijsow; J. S. de Goffau (burgemeester); mevr. Van Zwienenv. d. Maas. STAVENISSE: Jacob Stoel. 1872: Cornelia A. Mol. 1936: Leendert Hage, 1907; Neeltje C. van Zuïen. 1939: Jacobus M. Moerland, 1896; wed. J. Hage—Luyk, 1867; Johanna P. Hage. 1929. STEENBERGEN: Geïdentificeerd en begraven: A. Dekkersde Groot. 1898; Adrianus Heijligers, 1894; Johanna M. Heijligers. 1923.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2