Tweede Kamer dringt aan op actie van regering Spel van communisten weerzinwekkend m Goochelen Voor alles aandacht schadevergoeding VALDA Federatie in Afrika VOORLOPIG DEBAT NATIONALE RAMP Domme demagogie VRIJE VOLK WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Uit de statistieken blijkt, dat het aantal kinderen per gezin in Ne derland gemiddeld ongeveer twee bedraagt. Houdt men geen rekening met de gezinnen zonder kinderen, dan is het 2,67. De K.V.P. die haar wat wankele stal bijeen tracht te houden heeft daartoe onder meer aangegrepen de ..gezinspolitiek" En daarbij be hoort naar het schijnt voor de K.VP de poging om het gemiddelde gezin in ons land zo groot mogelijk voor te stellen. In een artikel in het Katholiek Staatkundig Maandschrift van Ja nuari betoogt „Observer": „Wanneer we de kinderloze huwelijken uit sluiten dan blijkt, dat ruim 60 procent van de gezinnen vier of meer kinderen telt en bijna 40 procent zelfs zes of meer." Deze bewering steunt op een aantal berekeningen, die drs Th. J. Platenburg onlangs heeft gemaakt ten behoeve van de K.V.P.-rappor- ten over de middengroepen. Drs Platenburg betoogt, dat „de cijfers onomstotelijk aantonen, dat het grotere gezin van om en bij de vijf kinderen het normale Nederlandse gezin moet worden genoemd." Op deze cijfers wil de K.V.P. blijkens vele recente uitlatingen de sociale politiek, de woningbouwpolitiek enzovoort bouwen. In het Jongste nummer van Socialisme en Democratie hebben prof. -dr Sj. Groenman en dr W Steigenga, twee erkende deskundigen op dit ge bied duidelijk aangetoond, hoeveel gegoochel er nodig is geweest om tot deze hoge cijfers over de gezinsgrootte te komen. Het blijkt, dat drs Platenburg niet één. maar een hele reeks van wetenschappelijke fouten heeft gemaakt en dat vooral zijn veronder stellingen en conclusies zeer aanvechtbaar zijn en daarom een ver tekend beeld geven van de werkelijkheid. Deze conclusie is waarlijk niet verrassend. Opmerkelijk is alleen, dat de K.V.P., zoals ook nu weer blijkt, klakkeloos gaat bouwen op feiten, waarvan zelfs de leek de onwaarschijnlijkheid inziet. De wens is blijkbaar weer eens de vader van de gedachte geweest. Een wetenschappelijk man zei eens: „Voor feiten moet je je hoed afnemen". Het zou de K.V.P. niet misstaan, ook in dit geval deze bur gerlijke en wetenschappelijke beleefdheid beter in acht te nemen. De imponerende strook Brits grondgebied, die 'vroeger op de kaar ten van Afrika als de roze gekleurde baan van de vooruitgang door de oostelijke helft van het donkere werelddeel liep, is in weinige jaren een strook van onrust geworden. Egypte (met of zonder Faroek) wijst Britse eisen af, ook in de Soe dan. Kenya is het jachtterrein van en óp de Mau Mau, Betsjoeanaland heeft moeilijkheden bij de erfopvolging van de voornaamste stam, de Bamangwato's, Zuid-Afrika drijft steeds verder uit het Gemenebest. Het is gemakkelijk de Britten de mislukking van hun associatie- politiek in Afrika te verwijten. Maar voor men dit verwiit uit, is het goed een blik te slaan op de westelijke helft van Afrika. Inderdaad, daar hoort men niet van bevolkingsconflicten omdat noch in de Franse, noch in de Belgische. Spaanse of Portugese koloniën de Ne gers tot een peil van ontwikkeling zijn gebracht of de mate van be trekkelijke vrijheid genieten, waarin zij „lastig" gaan worden! Brits Oost-Afrika omvat meer dan de opgesomde landen. Wij sloe gen met opzet Noord- en Zuid-Rhodesia en Nyasaland over (en lieten Tanganjika voor de uitzondering die de regel moet bevestigen...) omdat deze drie het onderwerp zijn geweest van een conferentie, die vorige week in Londen besloten is. Vertegenwoordigers van de drie besturen, van de Britse kolonisten en van de Britse regering zelf, legden de laatste hand aan een plan. dat vorm geeft aan de oude droom van een Centraal-Afrikaans rijk, E*en federatie die straks als zelfstandig dominion lid zal worden van et Gemenebest. De droom is al oud, zo oud als Cecil Rhodes zelf. de .iper-imperialist-die Zuid-Afrika veroverde voor. koningin.Victoria en fZijn naam gaf aan de streek bij de-Zambesi-rlvler. Na de oorlog heeft de Arbeidersregèring getracht de voordelen van 'een dergelijke federatie aan vertegenwoordigers van de 5i millioen Negers duidelijk te maken. Maar zij vrezen en niet ten onrechte in de federatie een overheersing van de 150.000 blanke kolonisten, die nu al in elk der drie delen volledig de toon aangeven. In Noord-Rho desia en Nyasaland kan het ministerie van Koloniën in Londen nü de ergste „apartheid" voorkomen. Als deze ruggesteun uit Londen weg valt. wie garandeert de Negers dan dat de Zuidafrikaanse misère zich in de federatie niet herhaalt? (Van onze parlementsredacteur) „Voor alles verlangen wij actie van de regering." Dit was het uitgangspunt van de rede. waarmee mr Burger, de fractie voorzitter van de P.v.d.A.. gistermiddag in de Tweede Kamer het debat over de nationale ramp en haar consequenties opende. Een uitgangspunt, dat door vrijwel alle andere sprekers bleek te worden gedeeld. De eensgezindheid, waarmee ons volk op de gebeurtenissen gereageerd heeft, vond aldus haar weerklank in de Tweede Kamer. De Arbeidersregering heeft het plan er niet tegen de wil van de Negers willen doordrukken. Beter geen federatie dan een federa tie, die op drijfzand is gebouwd. Maar de conservatieve regering heeft minder scrupules. Zij is van mening, dat de Negers hun eigen belang niet kennen en heeft het plan doorgezet. Een Raad voor Afrikaanse Zaken, een vaste commissie uit het federale parlement (waarin de Negers zes van de 35 zetels zul len krijgen), kan een beroep doen op de Kroon om bepaalde wetten tegen te houden. Maar als de zes Neger-afgevaardigden al niet representatief kunnen zijn voor de 5i millioen Negers, wie moeten de drie Neger-afgevaardig den in de Raad voor Afrikaanse Zaken dan wel vertegenwoordigen? En bovendien zal de minister in Londen wel altijd een juist oordeel kunnen vellen? De Negers achten hun belangen in de toekomstige federatie niet gewaarborgd Maar de conservatieve meerderheid in het Britse La gerhuis zal het plan waarschijnlijk aannemen en de kolonisten in Zuid-Rhodesia (het enige van de drie landen met een gekozen „blank" parlement) eveneens, al vinden deze laatsten de Afrikaanse Raad te ver gaan. Formeel zal het plan voor tien jaar gelden. Maar al zal het de kolo nisten veel en de Negers wellicht ook wat economisch voordeel bren gen, het zal vergaan omdat het op te weinig heipalen gebouwd is. Nu de allerkrïtlekste uren voorbij zijn en geen mensen meer in direct levensgevaar verkeren, is het misschien goed nog even aan dacht te schenken aan de houding van de communistische leiders en aan het bijzonder afstotelijke geschrijf in De Waarheid. Het nationale Rampenfonds is in De Waarheid niet aanbevolen en slechts één enkele keer genoemd. Maandag werd van de regering ver langd, dat zij centraal zou hebben ingegrepen, wat in de eerste uren nog onmogelijk was. Bij het bekend worden van de ramp is er dadelijk van alle zijden spontaan hulp geboden en daarvan is dankbaar gebruik gemaakt. Zodra er echter lijn in het werk kwam en er inderdaad iete van organisatie uit de grond werd gestampt, kwam de C.P.N. met haar zielige comlteetjes voor volkshulp en haar jeugdbrigades om de eens gezinde en gecoördineerde hulp te doorkruisen. Toen duizenden nog in levensgevaar verkeerden, schreef De Waar heid over de hulpactie: „Amerikaanse soldaten zijn daarbij ongewenst. Men haalt ze onder fanfaregeschetter het land in en wie kan zeggen, wanneer ze zuilen verdwijnen?" Op Dinsdag, toen er reeds honderden tonnen goederen en millioenen guldens waren ingezameld, moesten er zo nodig comlté's voor volks hulp worden opgericht. Op Woensdag schreef De Waarheid: „Waarom moeten de Ameri kanen uit West-Duitsland komen, terwijl er Nederlanders met het be nodigde materiaal wachten?"... En op Zaterdag schreef Paul de Groot: „Ook de hellcoptères en ander materiaal, dat de Amerikaanse legerleiding uit het naburige Rijnland stuurde, zijn zeer welkom". Dit verhinderde de man echter niet in hetzelfde artikel te schrijven over „die Amerikaanse pest-gene- raals". Het toppunt van draaierij en domme demagogie bereikte deze opper- zulveraar echter, toen hij, nog steeds in hetzelfde artikel schreef, dat de Nederlanders niet beschikten over helicoptères en amphlbie-voer- tuigen, „want het gaat immers om de aanval tegen het Oosten"! Jaja en daarom konden wij die helicoptères en amphibie-voertuigen lenen van de Amerikanen! Paul de Groot en zijn trawanten zitten in het nauw Hun pogingen om een wig te drijven in de eenheid, die in de uren van nood was ont staan, hebben volkomen gefaald. De bisamratten hebben hun kans niet gekregen. De C.P.N. heeft weer overvloedig reden tot zelfcrltiek. En Paul de Groot zal de straffen uitdelen. Men verenigde zich in de bereid heid de regering te steunen bij wat zij gaat ondernemen. Daarbij werd uiteraard blijk gegeven van cntische belangstelling. Inlichtingen werden gevraagd, suggesties gedaan. Maar bij deze voorlopige dis cussie het tijdstip waarop het ge heel definitief kan worden overzien, is, zoals Burger opmerkte, nog lang niet aangebroken wilde men de regering niet ter verantwoordiging roepen. Alleen de communisten maakten op deze regel uiteraard een uitzondering. constructieve samenwerking tussen regering en volksvertegen woordiging zal stellig gebaat zij?i met de door mr Burger geopperde instelling van een speciale commissie uit de Tweede Kamer, die een nauw contact met de regering zal kunnen onderhouden. In dezelfde richting ging een sug gestie van de KVP-er mr Van den Heuveldeze verzocht de regering, de Kamer voortdurend verslag uit te brengen van de vordering van het herstel en de werking der te nemen maatregelen. Uiteraard was er geen spreker die niet uitging van het persoonlijk leed. dat zovelen getroffen heeft, „Maar ik onderdruk het begrijpelijke ver langen, daarover uit te weiden", zei Burger o,a. Hij sloot zich aan bij de sobere en indrukwekkende woorden, welke de Kamervoorzitter de vorige week reeds namens de gehele Kamer gesproken had. En bovendien, zo zei hij, is niemand gebaat met be klag: het gaat om wat ons te doen staat. Daarbij is de neigins minoren doof éni^e pólitiet. even verwerpelijk als de neiging, zbndeubokkéh te zoeken, Het is al te goedkoop, te doen of men achteraf gelijk heeft gekregen. Waardering Burger waardeerde met name het meeleven dat ons koninklijk huis der traditie getrouw getoond heeft. Hij prees ook de snelheid, waarmee de ministers Drees. Algera en Beel zich op de rampzondag naar de noodgebieden hadden begeven en de actieve belangstelling van de Kamer zelf. Over een en ander bestond even min verschil van mening als over de bewondering, welke alle personen die actief aan de redding en hulpverle ning hebben deelgenomen, toekomt. Het tempo waarin het militaire apparaat op gang werd gebracht, noemde Burger „verrassend". De jeugd verdient een afzonderlijk woord van lof. Ook blijkens de medewer king aan het Rampenfonds heeft ons olk op grootse wijze gereageerd. „De verslagenheid moge algemeen Lijn geweest, de veerkracht is nog sterker gebleken". De resultaten van het voorlopige herstel noemde Burger indrukwek kend. En de hulp van over de gren zen heeft ons bijna doen vergeten, dat ook België en Engeland door zware overstromingen zijn getroffen. (De KVP-er ir Van Meel zei in dit verband, dat de ramp een ware „in tegratie" van hulpverlening teweeg heeft gebracht.) /V ood verbanden Alle energie, zo zeide Burger, moet thans worden besteed aan het leg gen van noodverbanden, opdat ver dere voorjaarsstormen weerstaan kunnen worden. Voor de Waterstaat, die ongetwijfeld lering uit het ge beurde zal trekken, geldt, dat niet het winnen van nieuw land, maar de beveiliging van het bestaande de eerste taak is. Burger prees de „allerminst alar merende wijze", waarop de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir Mans. in deze dagen is opgetreden. De Waterstaat zal de nodige finan ciële armslag dienen te hebben, zo betoogde Burger. Mr Van den Heu vel (k.v.p.) was dat met hem eens. En de heer Weiter (k.n.p.) vroeg, of er bij het opmaken van de defen sie-plannen niet te veel aandacht is besteed aan i potentiële vijand in het oosten en te weinig aan het watergevaar. Burger zei evenwel ook, dat de Waterstaat allerminst een „onbe zorgd leven" heeft geleid. De dienst heeft voor de oorlog geworsteld met liet bezuinigingsbeleid, in de oorlog met het gebrek aan inzicht van de bezetter en nadien met het herstel Van dfe oorlogsschade. De dienst heeft na de oorlog aller minst stilgezeten. Dientengevolge heeft de duinenrij het gehouden de heer Weiter vroeg waarom men nu pas bunkers weghaalt en ook de nieuwe dijk tussen Rozenburg en Voorne is. zij het beschadigd, in stand gebleven. Zeegaten Dc aangekondigde bestudering van de mogelijkheid tot afsluiting der zeegaten was Burger zeer welkom. Studie is nodig, omdat niemand nu weet, of de gedachte uitvoerbaar is en welk nuttig effect een dergelijk plan zou hebben voor de rest van de kust. Burger drong er op aan, een tech nische commissie te benoemen van brede samenstelling, welke de rege ring over twee jaar een openbaar advies kan uitbrengen. Een herziening van de waterstaats wetgeving werd zowel door Burger als door de heer Van Meel aanbe volen Te vérgaande splitsing van waterschappen is een vraagstuk, dat om oplossing vraagt. Alarmsysteem Burger stelde o.m. de vraag, waar om de waterstaat de radio niet reeds Zaterdag gewaarschuwd heeft, zodat de hulpactie op Zondag vroeger zou hebben kunnen beginnen. De heer Van Meel vroeg zich af. waarom alle betrokkenen niet op een dringender wijze gewaarschuwd zijn. toen Zater dag de gegevens duidden op een zeer gevaarlijke vloed. Burger wees er op, dat het alarm systeem tijdens het weekeinde niet te best blijkt te werken, zoals reeds bij de ontsnapping van de zeven gevan genen uit Breda was gebleken De heer Weiter zei, dat het week eind in Nederland een „exces" dreigt te worden. Ir Van Meel betreurde het, dat op Zondag niet eerder hulp is geboden, met name voor wat de ergst getroffen gebieden betreft. Daartegenover stond de opvatting van zijn fractiegenoot Van den Heu vel, Deze meende, dat vrijwel alle slachtoffers in de eerste uren zijn gevallen, toen hulpverlening onmoge lijk was. Een critisch. geluid moest; Burger laten horen ten aanzien van het toe passen van de noodregeling oorlogs slachtoffers voor de slachtoffers van de ramp. Hij meende dat een een voudiger regeling waarbij aan alle getroffenen een gelijk bedrag zou worden uitgekeerd, zonder ingewik kelde berekeningen de voorkeur had verdiend. Sociale maatregelen In het algemeen betreurde hij het, dat het departement van Sociale Za ken niet is ingeschakeld in de ver schillende maatregelen voor de slachtoffers Hij achtlte het nodig, dat de maatregelen, welke thans in de sfeer van de maatschappelijke zorg vallen, zo spoedig mogelijk ciale maatregelen worden. Overleg met de Stichting van de Arbeid oordeelde Burger eveneens raadzaam. Op zijn beurt vroeg de heer Van Meel inschakeling van de georganiseerde landbouw bij de op agrarisch terrein te treffen maatre gelen. Burger heeft voorts geïnformeerd naar de plannen van "tie regering t.a.v de financiering van het herstel en de schadevergoeding. Heeft de regering reeds gekozen tussen de twee uitersten: een vermogenshef- fing ineens en een verschuiving van de lasten naar latere generaties? Tegen de laatste oplossing moest hij bezwaar maken, indien zij betrek king zou hebben op voorzieningen, die voor de toekomst niet van belang zijn. Met de regering was Burger het eens. dat het herstel een zaak van de hele gemeenschap dient te zijn. Hij oefende critiek op een uitspraak van minister Witte, gedaan in een interview, waarin een schaderegeling werd voorzien, die minder gunstig zou zijn, dan de regeling voor de materiële oorlogsschade. Zowel in geval van oorlog als in geval van watersnood, aldus Burger, bestaat een gelijke morele verplich ting, voor grote groepen de geleden schade zoveel mogelijk geheel te ver- Ad verten tie l.M. TEG EN HOEST PASTILLES goeden. Slechts een afweging van verschillende belangen kan daarin om practische redenen verandering brengen. Zulk een afweging moest na de oo. log plaats vinden omdat het land als geheel te zeer verarmd was. Maar nu zijn de omstandigheden anders en kan het royaler. De regering mag hier niet alleen economische motie ven laten gelden. „Maar de sociale motieven missen wi.i hier evenzeer als het departement van sociale zaken." De heer Van den Heuvel (k.v.p.) was over de regeringsmededelingen inzake de schadevergoeding evenmin erg enthousiast. De heer Weiter zei: materiële over wegingen mogen niet primair zijn. Er is een heel andere geest nodig dan die van de regeling voor de ma teriële oorlogsschade. En indien mocht blijken, dat onze waterkerin gen technisch niet in goeden staat ver keerden. is de verantwoordelijkheid op dit punt nog zwaarder dan in ge val van oorlog. Dat de mogelijkheden welke het rampenfonds biedt niet in de plaats mogen komen van de elementaire plichten van de staat, werd door Bur ger met klem betoogd. Mr Van den Heuvel vroeg inlich tingen over het fonds. Hij drong aan op volledige openbaarheid van zijn uitgaven. De heer Weiter stelde voor. voor de financiering van het herstel een afzonderlijke rekening in te stel len, los van de normale staatsbegro ting. Regeringsantwoord De regering zal vandaag om één uur antwoorden op de besprekingen in de Tweede Kamer over de waters nood. Dit. antwoord zal worden uit gezonden over beide zenders. De middaguitzending van nieuws is in verband hiermee van kwart voor één tot één uur. (Van onze parlementsredacteur) Het debat over de nationale ramp heeft gisteren ook tijdens de avond, vergadering van dc Tweede Kamer tal van vragen opgeleverd, waarop de regering hedenmiddag zou antwoorden. Gisteravond hebben voorts de communisten bewezen, dat zij er zelfs niet voor terugdeinzen, bij deze ge legenheid hun weerzinwekkend spel te spelen. Hun woordvoerder Gortzak heeft daarbij vrijwel alles overtroffen, wat wij tot dusverre van hen gewend zijn geweest. Advertentie l.M. Van „luchtjes" gesproken... niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of eigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyi neemt alle luchtjes weg. NEUS Getrouw aan het geschrijf in Waarheid" heeft Gortzak o.m. ver klaard, dat de ramp veroorzaakt is door... het Atlantisch Pact. Want als gevolg van onze bewapening, ter beveiliging tegen een alleen maar „denkbeeldig", gevaar., .waren, dijkeh verwaarloosd ën „rot'V Voorts heeft de regering, ongeveer alles watrzij voor de huipvertêriirig had moeten doen, volgens de com munisten niet gedaan. Zij heeft o.m. de hulp van de Nederlandse werkers versmaad, maar wel een be roep gedaan op hulp uit het buiten land En het Amerikaanse aandeel daar in was en is niet anders dan een poging tot inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Neder land. onder het mom van hulpverle ning. Ondanks deze thgorie wist de heer Gortzak ook te verkondlgen.dat de Amerikanen veel minder gedaan hebben, dan zij als rijk zouden heb ben kunnen doen. Neen. dan is het volgens hem met de hulp welke in de Sowjet-Unie en de volksdemocratische landen wordt „voorbereid" en waarvan wij in Nederland nog niets hebben mogen vernemen. Red. heel anders. Gemeenplaatsen De heer Gortzak had zijn eigen program voor wat de regering alsnog zal moeten gaan doen, omdat z.i. het komende springtij veel gevaar lijker zal zijn dan de regering wil toegeven. Zij moet bijv „de dijken dichten, die te dichten zijn" en „con troleren waar te controleren is" On danks de ernstige sfeer waarin het debat, zich voltrok, moest de Kamer om deze goedkope gemeenplaatsen lachen. De heren Oud (v.v.d.) en Tila- nus (c.h.u.) achtten het vanzelf sprekend, dat er bij deze ramp fouten zijn gemaakt De heer Tilanus zei: „Ze vallen weg bij het vele goede dat er gebeurd is". De heer Oud had zelf. tijdens zijn burgemeesterschap van Rotterdam in de Meidagen van 1940 ervaren, dat dergelijke fouten bij rampen onvermijdelijk zijn. Schouwen-Duiveland zolang buiten de belangstelling is gebleven. Hij vroeg aandacht voor de binnen waterkeringen en raadde aan. de be trokken gebieden van meer vaartui gen te voorzien „Men heeft er meer aan dan aan al die mooie auto's." -Daar de bruggen de ramp goed doorstaan hebben, achtte hij de noodzaak van het aanbrengen van brugverbindingen ten behoeve van de eilanden, waar mogelijk, geboden. Hij had ook grote belangstelling voor de afsluiting van de zeegaten. De heer Tilanus vroeg met ver schillende andere afgevaardigden verzwaring van de strafmaat plunderen, hij deed voorts onder meer de suggestie, de gemeenteraads verkiezingen voor het gehele land een jaar uit te stellen. Mr Oud voelde daar niet voor: er kan voor de getroffen gemeenten een noodregeling worden gemaakt; met uitstel van bijv. een half jaar. Snelheid gewenst** De heer Oud beschouwde het de bar nadrukkelijk als voorlopig. Hij achtte het in beginsel geboden, dat de geleden schade door het gehele volk wordt gedragen, maar de om standigheden kunnen de algehele doorvoering van dit beginsel belet ten. In ieder geval vond hij. even als de heer Tilanus. dat de vergoe dingen zo snel mogelijk moeten wor den uitgekeerd Een reorganisatie van de water- schapsindehng achtte hij het over wegen waard. Hij stelde dc vraag, of er op de Zaterdag voor de Zondag van de ramp wel afdoende gewaar schuwd is. Ds Zandt (s.g.p.) oordeelde het, met anderen, noodzakelijk, dat ons leger ook de beschikking krijgt over voldoende helicopteres. Hij zag de ramp als een goddelijke vermaning tot bekering en nam het de regering kwalijk, dat zij ons volk niet dien overeenkomstig tot verootmoediging heeft opgewekt. De tijd voor critiek achtte dr chouten (a.r.) nog niet aange broken. Ten eerste omdat het over zicht nog al te beperkt is. maar ook. omdat critiek n u van ondankbaar- De heer Tilanus betreurde het, dat I heid zou getuigen Jegens hen, die zich tot het uiterste hebben gegeven. Wel zal de legering t.z.t. zonder aanzien des persoons alle aandacht moeten schenken aan tekortkomingen en ge breken. W aarschmvingssysteem Dr Schouten juichte het toe, dat de regering het waarschuwings systeem zal gaan herzien. In navolging van de heer Van den Heuvel (k.v.p.). achtte de heer Schou ten het nodig, dat de lessen van dc ramp ook overwogen worden met het oog op de bescherming der burgerbe volking. Dat zelfde geldt voor de ma teriaalvoorziening van ons leger. Het plafond van de militaire uit gaven mag daarbij geen belemmering zijn. De juiste schatting van de scha de achtte de heer Schouten nog ge heel onmogelijk. Er moet een algeheel financieringsplan komen. De yergoed1ng.v5tn.de schade' zal zo "mogelijk integraal móéten ge schieden, maar men kan dat zeker niet zonder reserve toezeggen De re gelingen moeten snel werken en een voudig en duidelijk zijn Het herstel moet zo nodig voorrang hebben bij de woningbouw elders in het land. De regeringsplannen ter bevordering van de industrialisatie en de werk gelegenheid zullen door de ramp wel beïnvloed kunnen worden, maar vertraging dient zowel voor het een als voor het ander vermeden te wor den. Al bij al zullen de regeringsmaat regelen de morele energie, welke de ramp in ons land heeft gewekt, niet mogen doven. De eensgezindheid en de offervaardigheid van ons volk zullen van langer duur moeten zijn. Laat in de avond sprak nog mr Baron van der Feltz (c.h.u.). Deze Middelburgse afgevaardigde had een hele dag nodig gehad om Den Haag te bereiken. Hij schilderde de ernst van de gebeurtenissen, die hij evenwel niet persoonlijk had meegemaakt: op de rampzondag ver bleef hij toevallig in Den Haag De Zeeuwse bevolking, zo zei hij, is dankbaar voor de ondervonden hulp. Zij is bezield met grimmige ernst en Godsvertrouwen. De heer Van der Feltz drong aan op een gunstiger fiscale behandeling van de schadevergoedingen, dan die, welke op de oorlogsschade-uitkerin gen is toegepast. Tegen middernacht heeft dr Drees in enkele woorden dankbaar geconstateerd, dat de toon van het debat geheel in overeenstemming is geweest met de eensgezindheid welke ons volk in deze dagen heeft ge toond. Hedenmiddag zal hij de verschil lende sprekers beantwoorden. Gevangenisstraf Een Engels echtpaar, de 11- j.arige Albert Edward Buck- nill en zijn ook 41-jarige echtgenote Edith Alice zijn beiden veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens ernstige veronachtza ming van negen hunner kin deren. Toen een vrouwelijke poli- tïe-agent dezer dagen liet huis binnenkwam, waren bei den naar hun werk; er was geen eten voor de kinderen en toen zij brood roosterde, gingen de kinderen in de rij staan en smeekten om eten. zij waren uitgehongerd. De inkomsten van liet ge zin waren ruim 180 gulden per week. Er waren vijf bed- den voor de dertien gezins leden. en het huls was vuil A'acht op klippen De 16-jarige Jeffrey Heath uit Bournemouth in Zuid- Engeland had een fietstocht langs zee gemaakt en was bij Swanage een hol in een klip aan het onderzoeken, toen hij zijn toorts liet vallet; en m zee viel Hij siaagde er in het hoofd boven water te houden, ontdeed zich in tussen van wat bovenkleding en wist de klip weer te be reiken. Daar ging hij op een voor uitstekende richel zitten, want hij was te uitgeput om de klip te beklimmen Intus sen werd het donker en Jef frey bleef wachten. In de loop van de nacht deed hij een poging de top van de achttien meter hoge klip te bereiken, maar dit mislukte en Jeffrey viel weer in zee. Opnieuw redde hij zichzelf en bleef weer op de klip wachten op het ochtendlicht Pas toen slaagde hij er in de lop te bereiken, waar hij meer dood dan levend een villa binnenstruikelde. Kon niet rijden... erg De 22-jarige Joseph Eng- ;ish uit Leicester kon niet auto rijden, maar was niet temin achter het stuur gaan zitten van een politieauto ter waarde van 5000 gulden, die Wereldbevolkina voor het Dolitiebureau stond ,r erewuevoiiung Mist l De 26-jarigc John Baines was uit een gevangenis in 't Engelse graafschap Glou- cester shite ontsnapt. Maar hij kwam terecht in een af schuwelijke mist en dit ont moedigde hem zo, dat hij twee uur later en tien km verder zichzelf aangaf bij de politie en zei: Jk heb er schoon genoeg van Boefjes Drie jongens, een van veertien en twee van zestien, die eind December uit een opvoedingsgesticht te Leeds in Engeland waren ontsnapt, zijn opgepikt te Camberly in Surrey. Zij hebben in die tijd on geveer 30 inbraken gepleegd en voor ruim 5000 gulden ge stolen. Zij gaan nu naar een nog veel strenger opvoedings gesticht. Sch ad e vergoedin g Een Londense brandweer man. Victor Henry Bull uit Enfield, heeft een schade vergoeding van 45.000 gulden gekregen van de Londense provincieraad voor verwon dingen. die hij door de schuld van andere brand weerlieden heeft opgelopen bij het blussen van een brand. Hij was tien meter i.aar beneden gevallen en zijn lin kerarm is voorgoed onbruik- voor het politiebureau stond en die hij probeerde weg te rijden. Wegens poging toi diefstal is hij tot een maand gevangenisstraf veroordeeld English erkende, dat hij whisky g -dronken had er. zich van het gebeulde niets kon herinneren. Deskundigen van de V.N. verwachten, dat dc wereld in 1980 een bevolking zal hebben van drie a drie en een hall milliard mensen In 1950 had de aarde een be volking van twee milliard en 406 millioen zielen. Luie jongen Een Jongen van vijftien Jaar, die weigert te gaan werken of vóór vier uur 's middags uit bed te Komen, is voor de kinderrechter te Sheffield. In Engeland, ver schenen Er zal een medisch rapport over hem worden uit gebracht; voorlopig gaat hij naar een jeugdinrichting. Bof De lootjescolporteur Alber to Siller uit Monterrey in Mexico heeft 327.000 gulden gewonnen op lootjes, die hij had overgehouden. Hij had zc willen inleveren, maar was daar tien minuten te laat mee. Het „wonder" van de Nederlandse St. Elisabethsvloed, eeuwen geleden, heeft zich dit iaar in Engeland bij de grote overstromingen herhaald: de acht maanden oude Linda Foster heeft acht uur in haar wiegje rondgedreven, voor zij ergens aan wal spoelde. De ouders van het kind zijn om gekomen; het zal nu door de grootouders, die in leven bleven worden grootgebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2