Vier nationaliteiten zwoegen aan Tholens binnendijk ONTROERENDE BRIEVEN UIT BUITENLAND Europese markt werkelijkheid Duitsland stuurt technische hulp Bonn arresteert vier nazileiders Al de 31 millioen voorbij Op alles voorbereid Redder HOLLAND Spaghetti zal er zijn! Giften Fonds geheel vrij van loonbelasting Trein over grens: géén douane vecht nu voor eigen leven Belgen sturen Baileybrug Hulpvveigeraar gezwicht ,Ik breng er vijf mee Iets kouder In Tel Aviv 30 mensen in arrest Schenker tegen wil en dank 11 UITG. N.V. DE ARBEIDERSPERS. DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. Het VrjieVolk DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - Woensdag 11 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer 2370 DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL (Van een onzer verslaggevers) Koortsachtig werkt Tholen aan zijn herstel. Een internatio naal leger van honderden en honderden militairen zorgt voor hetgeen deze week verreweg het belangrijkste is: het versterken van de vrijwel noord-zuid lopende binnendijk. Met die opdracht zijn de mannen van het eiland en de hulptroepen aan het werk gegaan. Zij zijn niet bang- voor het springtij van komende Zondag. Maar zij willen op alles voorbereid zijn. Want het weer heb je niet in eigen hand. Door regen en storm trekken zij in de vroege ochtend de dijken op. Zij hebben hun schoppen als een geweer geschouderd. Aardappelzakken zijn hun zuidwesters en op baggerlaarzen plompen zij door de modder van de Voorstraat van Sint Anna- land. Laten wij zeggen: de voormalige Voorstraat. Alsof dagen lang honderden niets ontziende tanks over de bestrating reden, zo liet het stormwater na tien minuten kolken en razen het dorp achter. Daar gaan Jan de Vries en Piet Jansen, daar gaan Sjefke en Sjang, die vinden dat zij patatten genoeg krijgen maar minder vlees dan inden Belgique. Daar gaan de Franse ber gingstroepen en de Tholense brand weer, de D.U.W.-arbeiders en de En gelse marinemannen. Zij zijn opgetrommeld om de ga ten in de dijk te dichten niet alleen, maar om de dijken zelf te verstevi gen bovendien. Hoger moet die noord- zuidelijke binnendijk. Duizenden, tienduizenden zakken moeten vol klei geschept worden. Natte, modderige, loodzware klei. Uit het niet-overstroomde polder land scheppen honderd man elke minuut honderd zakken vol. Dan glijden honderd anderen langs de glibberige dijkberm naar beneden. Een zwaai en weer vijftig kilo hangt, op de gekromde rug van een soldaat. De hoeveelste tocht naar het dijklichaam vangt hij aan, uitglijdend over het vertrapte gras? Het interesseert hem niet. Hij is er voor gekomen om te helpen. Asaial Asma, in het gewone leven Industrie-arbeider in Nieuwe Rode in België, maar nu dienstplichtig in het achtste genie in Leopoldsburg Asaial Asma vindt het allemaal best. „Goed werk. weet ge", zegt hij. Hij slaat een modderplek van zijn overall, maar eigenlijk is dat een nutteloos gebaar want zijn overall is één grote modderplek. „Ze kunnen me d'r voor vatten", zegt hij. „Wat zou het. leger nuttiger kunnen doen nu alles hier is onder gelopen." ,,Voor haar te laat." Asaial Asma rukt eens aan zijn baret met het Jeanne d'Arc-embleem en staart over het water. Geen kilo meter verder rijst een torentje, een helder rood dak, een rijtje bomen op uit het water: Stavenisse. Hier in deze dijkhoek vonden ze Dinsdag nog een vrouw, verdronken als die drie honderd anderen van het rampzalige dorp. „We zijn te laat. gekomen voor die daar", zegt Asaial Asma, „maar dal was niet onze schuld. Niemand kon daar wat aan doen. Maar we kunnen misschien zorgen dat het Zondag niet net zo gaat met Sint Anna en Vosmeer en met die boerderijtjes daar." Zijn hand zwaait 180 graden om en wenkt vaag over het droge land Stofsneeuw ligt in de diep geploegde voren bijeengewaaid. Het land is somber en naargeestig. Het wacht op het voorjaar. Als de lente komt moe ten het jonge graan en het groen van uien en bieten er een tere glans over leggen en de zon moet er over schij nen en de boer moet er zich over buigen en werken aan een nieuwe oogst. „Het water moet gekeerd", zegt Asaial Asma. (Zie verder pagina 3) y^P het gemeentehuis van i Zevenbergen heeft Signor Carlo Malagamba, comman dant. van een brandiveercorps uit Italic, zijn entree gemaakt en hij is daar hartelijk door de burge meester begroet. Signor Carlo heeft 150 Italiaanse brandweerlieden bij zich, die niet volledige uitrusting met de trein uit Italië in de Nederlandse sneeuw en kou zijn gearriveerd. Ze gaan werken bij'het herstel van de grote dijk aan het Hol- landsch Diep, aan Brabantse zijde. Zij kwamen toegesneld, deze Italianen, gedachtig aan de spon tane hulp die Nederland destijds bood bi) de overstroming in de Povlakte. Maandagmiddag twee uur arriveerden ze en op het sta tion Roosendaal reeds werden ze onthaald op soep, koffie en... spaghetti. Het corps ging na de ontvangst onmiddellijk „naar z'n iverk". (Eigen nieuwsdienst) Voor werk nemers, die overwerk verrichten ten behoeve van het Rampenfonds wordt het bedrag dat met dit overwerk is verdiend, en afgestaan aan het fonds, geheel vrijgesteld van loonbelas ting en de gebruikelijk sociale lav ten. Dit is gedaan om allerlei admini stratieve beslommeringen overbodig te maken. Voor,werknemers, die geen overwerk kunricn verrichten, maar een bedrag ineens (bijv. een dag loon) aan het fonds afstaan, wordt deze gift vrijgesteld van de heffing van loonbelasting, maar de gebrui- keleijke sociale lasten worden gehe ven van het loon zonder aftrek van de gift. Dezelfde regeling geldt voor alle andere giften, die gedaan worden door werknemers met een loon tot 5000 en die deze giften dus via de loonadministratie van hun werkge ver voor belastingaftrek in aanmer king moeten laten nemen. Werknemers met loon hoger dan 5000 kunnen de giften aftrekken van hun inkomen bij het aangifte biljet voor de Inkomstenbelasting voor 19521953. Het was gebleken dat er onzeker heid bestaat bij de werkgevers over de wijze, waarop met deze belasting faciliteiten rekening moet worden gehouden. Zonder door de douane onderzocht te zijn is Dinsdag ochtend om half drie een trein met cokes uit het Roergebied voor Franse fabrieken de Frans-Duitse grens gepasseerd. Deze gebeurtenis luidde de totstandkoming in van de ge meenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen. (Van een speciale verslaggever) In het ziekenhuis van Vlaar- dingen strekt de dood zijn koude hand uit naar een sterke tegenstander, die hem tiental len keren een bijna zekere prooi op het laatste ogenblik ontrukte. De mensenredder Willem de Jager, de onver schrokken schipper van de Stellendamse reddingboot „Ko ningin Wilhelmina", is ernstig ziek. Zonder zichzelf te sparen hebben de mannen van de „Koningin Wil helmina" bijna zes dagen onafge broken met de dood geworsteld. Hon derden mensen mannen, vrouwen en kinderen hebben zij gered. De schipper heeft zijn mannen opge zweept tot onvergelijkbare daden. Hijzelf stond gewond aan het roer. Die wonden en de bijna totale uitputting hebben hem nu geveld. Een kwaadaardige ontsteking jaagt de hoge koorts door zijn krachtige lichaam. De toestand is ernstig, maar er is geen direct levensgevaar, zeggen de doktoren. Zijn verweer de kop rust op een helder wit kus sen, maar nog strijdt hij met de dood. Ditmaal voor zichzelf, zoals hij jarenlang vocht voor anderen. Honderden mensen die aan hem en zijn mannen hun leven danken zullen dit bericht met ontroering vernemen. Schipper De Jager, je kunt er zeker van zijn. dat de bes te wensen naar je uitgaan, dat je ook dit keer de kracht mag heb ben de dood te verslaan. Dat is de bede van allen, die zijn moed en zelfverloochening kennen. Zaterdagavond, toen de razende storm reeds zijn driftige voorboden zond, koos de „Koningin Wilhelmi na" zee. Er verkeerde voor de kop van Goeree een Fins vrachtschip in nood en wat malen dan de redders van-de-zee om storm? (Zie verder pag. 3) Te middernacht zijn namelijk krachtens een besluit van het Hoge Gezagsorgaan der Europese Kolen- en Staalgemeenschap alle douaneta rieven vervallen voor de handel in kolen, ijzererts en schroot tussen deze landen. Bovendien zijn met ingang van Dinsdag de in- en uitvoerbeperkingen, het in sommige landen toegepaste systeem van dubbele prijzen voor binnenlandse markt en voor uitvoer en alle transportdiscriminaties ver vallen. Op 10 April zullen soortgelijke maatregelen voor staal worden afge kondigd. Het Hoge Gezagsorgaan achtte het noodzakelijk dit twee maanden later te doen dan voor de grondstoffen waaruit staal wordt vervaardigd. Daardoor kan de prijsstructuur van staal worden bepaald door het prijs verloop op de gemeenschappelijke grondstoffenmarkt. Na stappen die zijn gedaan door de Nederlandse ambassade bij het minis terie van Landsverdediging te Brus sel zijn Dinsdagochtend Belgische uitrustingsstukken voor 50 meter Baileybrug uit Namen naar Neder land verzonden. Deze hrug zal wor den gebouwd door de 71ste compag nie van de versterkte genie. Eveneens zijn twee bulldozers en een motorpomp naai" Nederland ver zonden. Te Kapellenburg zal dit ge hele materieel door een ingenieur van de Nederlandse Waterstaat in ont vangst worden genomen, om in Zeeuwsch Vlaanderen te kunnen^ wor den gebruikt. Door het Belgische leger worden thans te Tilburg 10-000 strozakken af geleverd. Verder worden ln Nederland talrijke vervoersopdrachlen Uitge voerd door colonnes Belgische vracht wagens. De propaganda voor hulp aan het getroffen Nederland ivordt in Dene marken ondersteund door een sug gestieve reclameplaat- een grote golf die een molen dreigt te ver- zwelgen. (Eigen nieuwsdienst) De hulp weigeraar in de gemeente Vledder. die niet bereid was zakken af te staan voor de noodgebieden en daar na door de bevolking en de leveran ciers werd geboycot, heeft moeten zwichten voor de algemene verach ting. Hij heeft honderd zandzakken cn een geldbedrag gegeven en nu ko men de winkeliers weer bij hem aan de deur... Een radio-telefonisch gesprek van een dijkwerker uit Sliedrecht. die op Goeree-Overflakkee aan de dijken werkt, met zijn vrouw: „Ben jij daar Ali?" „Ja Bram." „Alles goed?" „Jawel." ..Ik kom thuis. Ik breng er vijf mee." „Wat vijf?" ..Vijf évacué's." „Goed hoor Bram. Hoe oud zijn ze?" ..Vijf jaar tot vH.I maanden" Zulke gezinnen heeft Neder land. De regering van West-DuitsLand heeft Dinsdag besloten aan Neder land technische hulp aan te bieden ter herstel van de door de waters nood ontstane schade. De hulp zal gegeven worden ln samenwerking met het Westduitse bedrijfsleven en de Bondsspoorwegen. Tot deze technische hulp zal o.a. be horen. het in bruikleen geven en het zorgen voor het vervoer, het huren voor kosten van de Duitse staat van honderd km smalspoor met de daar- De weersverwachting van het KNMI te De Bilt. geldig tot Woensdag avond luidt: Overwegend zwaar bewolkt met t' 1 delijk regen of sneeuw. Matige t«.. krachtige en voornamelijk langs de kust tijdelijk harde of stormachtige naar noord tot noordoost draaiende wind, maar in het uiterste zuidoos ten van ons land aanvankelijk nog zwakke tot matige wind tussen zuid oost en zuidwest. Iets kornler dan gisteren. Donderdag: zon op 8.02, onder 17.48: maan op 7.19, onder 15.41. bij behorende wissels, veertig smal- spoorlocomotieven, drieduizend kiep- wagens. honderd grote pompen, hon derd draglines, vijftig bulldozers, ruim honderd andere machines, meer dan vijfhonderd vrachtauto's en woonwagens benevens een grote hoe veelheid damwand. Deze hulp heeft een financiële waarde van verscheide ne millioenen guldens. Een zeer nuttig en sympathiek staaltje van practische hulp toonden de arbeiders van de Nordseewerke in de Oost friese stad Bremen. Zij vernamen dat Nederland in het overstroomde gebied behoefte had aan platte boten voor het. redden van mensen en het bereiken van nog steeds niet op andere wijze bereik bare boerderijen. De fabriek gaf de ijzeren platen, de constructeurs togen aan het werk, de arbeiders werkten dag en nacht door en binnen veertig uur waren achttien platte ijzeren boten gereed van zes meter lang en twee meter tien breed. Deze boten hebben zeer weinig diepgang en zijn gemakkelijk le ma noeuvreren. Omdat er haast bij was werden er voorlopig dollen voor roei riemen in gemaakt en daarmee wer den de boten verzonden, maar de buitenboordmotoren komen spoedig In Tel Aviv zijn dertig mensen ge arresteerd na de aanslag np de Rus sische legatie. Onder de arrestanten is Habih Sjibcr, leider van de anti communistische liga. De Russische legatie weigert elke informatie over de explosie, die min stens twee vertrekken vernield heeft. Onder de drie gewonden zou ook de echtgenote van de gezant, mevrouw Pawel Jersjof, zijn. De Israëlische regering heeft haar afkeuring over de aanslag uitge sproken. Ook de Israëlische bladen keuren de daad af. Premier Ben Goerion verklaarde, dat „schurken, die de vijand van Israël zijn en die Israels goede naam besmeuren" de aanslag gepleegd hebben. Israël had aangeboden de binnen plaats van het legatiegebouw te' laten bewaken, doch de Russen had den dit afgewezen. Daarom stonden er alleen agenten bij de voordeur. Na het Praagse proces tegen Slansky c,s. en de Russische beschul digingen tegen Moskouse artsen, van wie de meeste Joden zijn, zijn de anti-communistische gevoelens in Israël sterker geworden. Geëvacueerd kind verdrinkt in sloot De tienjarige P.. afkomstig uit Nieuwe Tonge en geëvacueerd te Kwintsheul, is Dinsdagmorgen ineen sloot gevallen en verdronken. MET LEGE ZAKKEN over hoofd kwamen de Belgen gisteren van de dijk op Tholen terug: het was onwerkzaam weer" aewee.'st. dat wil zeggen, zó bar slecht, dat ze het daarbuiten in regen, wind en sneeuw niet konden volhouden, 't Werd wachten op de volgende dag! Naar wij vernemen, heeft het Rode Kruis, dank zij de medewerking van de Nederlandse bevolking, aan de ge hete eerste aanvrage van matrassen en dekens voor vluchtelingen en voor de noodgebieden kunnen voldoen. f In een dorp in Noord-Holland was de pastorie in gebruik geno men als opslagplaats voor de ver zamelde goederen voor de ramp gebieden. Maandagavond was er echter een kerkeraadsvergadering. Na afloop kwam een der ouder lingen tot de ontdekking, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren verdwenen. Deze attributen waren namelijk niet aan de overvolle kapstok ge deponeerd doch daarnaast en dientengevolge als geschenk-ga ven aangemerkt. Met de overige goederen was de overkleding van de ouderling reeds onderweg naar het ramp gebied en redelijkerwijs niet meer te achterhalen. (Van onze correspondent, te Bonn, L. J. van Looi De Duitse regering heeft Dinsdag de rechts-radieale organisatie „Vrij korps Duitsland" verboden en alle Duitse deelstaten verzocht tegen de ze organisatie op te treden. Dit vrijkorps leidde een legaal en een illegaal bestaan. Naar buiten leek het een betrekkelijk onschuldige vereniging van oud-nazi's: illegaal werkte het aan een wederopstanding van het nazi-bewind. Beschermheer is de overste van de Luftwaffe Ru- del, die in Argentinië zit. Dinsdag zijn vier van de leiders van het vrijkorps gearresteerd, t.w. de Führer Lamb, de vroegere nazi- gauleiter Frauenfelder, Beek Brauch- sitter en Feybreka. Een vijfde arrestatiebevel kon niet worden uitgevoerd omdat de betrok kene, de vroegere nazi-studenten- führer Scheel behoort tot. de nazi's die enkele weken geleden al door de Engelse bezettingsautoriteiten zijn gearresteerd. Een woordvoerder van de regering verklaarde Dinsdagmiddag, dat van een samenhang met de Naumann- groep van het vrijkorps overigens niets gebleken was. Het vrijkorps was geheel op mili taire leest geschoeid en omvatte elf zgn. vrijscharen. die organisatorisch een militaire eenheid vormen. Het politieke program van de or ganisatie is het. oude program van Hitier. compleet met Führer. antise mitisme. anti-Jezuïtïsme en strijd te gen de Vrijmetselaars. Dp leden ver klaren zich gebonden te voelen aan de eed die ze indertijd op Hitier heb ben afgelegd. Zij beschouwen admi raal Dönitz die door Hitier als zijn opvolger was aangewezen, als de rechtmatige heerser over Duitsland. Het ledental wordt door de Justitie geschat op een- tot tweeduizend, doch er wordt bij verklaard, dat al deze leden stuk voor stuk een bepaal de betekenis hebben m.a.w. dat zij klaarblijkelijk oud-nazi-leiders zijn, die er op mogen rekenen, een be* paald aantal mensen achter zich te hebben. Bij het Nationaal Rampen fonds was tot Dinsdagavond in totaal ruim 31 millioen gulden binnengekomen. Maar ook nu is dit een voorlopig cijfer. Per uur wordt het hoger. (Zie verder pagina 3) (Van een onzer verslaggevers Op een groen kartonnetje van 20 bij 30 cm hebben Franse jongens door een hunner laten schrijven: „Les gargons de l'école Victor Hugo 17 rue d'Alsace a. Clichy France a leurs petits amis hollandais"of in het Nederlands: „De jongens van de Victor-Hugoschool aan hun Nederlandse vriendjes". Op een briefje bij een baby-uitzet schreef Frau Erna Beek uit Stgt. Wangen „Möge die kleine Spende einen kleinen Saug- ling über's Schlimmste weghelfen": moge de kleine gift een kleine zuigeling over het ergste heenhelpen. Briefjes van Franse jongetjes, briefjes van Duitse vrouwen, andere uit Zwitserland en zelfs uit Italië vallen uit de duizen den kledingpakketten, die torenhoog opgestapeld worden in de Fenixhal te Rotterdam, 7000 vierkante meter groot. Twintig studenten en het personeel •an Pakliuismeesteren zijn in deze ontvangst- en expeditie-centrale voor hulpgoederen uit het buitenland aan het Nederlandse Rode Kruis dag en nacht in de weer. Auto's, trucks, wa gons, binnenschepen en zeeschepen staan of liggen voor de kade aan de Rijnhaven te Rotterdam. Zij brengen goederen aan over de weg, langs de rail. over het water en van Schiphol uit de goederen, die per vliegtuig zijn aangevoerd Nederland heeft er niet om ge waagd. Spontaan en overweldigend brak de menselijke solidariteit over alle grenzen heen los. In New York liggen vijf zeeschepen klaar voor de afvaart, die duizenden tonnen goede ren, in Amerika ingezameld, naar Rotterdam zullen brengen. Klaar voor gebruik Men heeft ons van alle kanten het beste uit de eigen linnen- en kleer kasten gestuurd. Er liggen in deze enorme hal van Pakhuismeesteren bergen pakken, waarin een complete bedgarnering van kussenslopen en lakens, tot deken toe voor één- en tweepersoonsbedden is bijeengepakt Het kan zo worden uitgereikt. Frank rijk zond ze. Zweden zond vrachtwagens vol van het fijnste textiel en die Zweedse hulp doet opnieuw denken aan de hulp, die na de oorlog zo milddadig gegeven werd. Ontroerend zijn de schenkingen uit Oostenrijk: vaak gedragen kleding, keurig verpakt en zichtbaar vernieuwd, eer het werd afgezonden uit smalle voorraden van eenvoudige mensen. Zaterdag is die grote stroom uit het buitenland gekomen. Een spring vloed nu van hulp in goederen en levensmiddelen. Een springvloed van diepdoorleefde barmhartigheid. Industrieën hebben hun voorraden aangesproken. Hoogopgestapeld ligt een voorraad werkkleding, waarvan er hedenmiddag 5000 stuks naar het werkende dijkleger worden gezonden. Er gingen, toen we hier vanmorgen waren, tienduizend spiksplinternieu we lakens (graslinnen) naar de Zeeuwse noodgebieden. Vandaag wor den er 70.000 zandzakken naar be dreigde plaatsen afgezonden. Scheepsladingen Voor de Fenix-hal staan rijen vrachtwagens en wagons. De trucks, die Zweden, Denemarken en Frank rijk zonden, blijven voor het ver dere vervoer ter beschikking. Spoedig zullen ook scheepsladingen worden verzonden, zoals trouwens reeds is ge beurd, toen zestien lichters van Den Haag uit naar de getroffen gebieden gingen. Wat al hebben ze ons gestuurd: zaklantaarns, als stallantaarns zo groot, met beschermde lenzen, biscuit en cognac uit Frankrijk, bedstellen. gummipakken, 10.000 lieslaarzen uit Canada, aangevoerd per vrachtvlieg tuig op speciaal verzoek van de Canadese gezant, kruiwagens en schoppen, handschoenen enz

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1