Zwitsaletten JOURNAAL HET RODE KRUIS WAS PARAAT Geen reden voor ongerustheid over achtergebleven bezit Indonesische belangstelling voor getroffen gebieden KUNSTLEVEN IN AMSTERDAM SUEZK ANA AL OPNIEUW AAN DE ORDE BRUSSEL Nog geen besluit der V.S. over blokkade van China f 630.000 voor de Opera, f 80.000 voor Holland Festival D 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Van het hoofdkwartier moest remmend worden opgetreden om te grote toevloed naar het rampgebied te voorkomen (Van een onzer verslaggevers) Den Haag, 11 Februari HET Nederlandsche Roode Kruis beschikt in ons land over 220 noodcolonnes met zesduizend helpers en evenveel helpsters. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp op Zondag 1 Februari zijn zeker vijf tig colonnes uit de provincies Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Brabant, maar ook enige uit andere provincies (Utrecht en Gelderland) te hulp gesneld. Dit vertelde ons de wnd commandant van het Roode Kruis- korps en commandant van de helpers van het R.K.K., overste E. E. Meul- man. Het enthousiasme was zo groot, dat van Den Haag uit remmend ge werkt moest worden, om een te grote toevloed van mensen en materieel naar het rampgebied te voorkomen. De eerste taak van het Rode Kruis was deelneming aan de redding, waar aan inderdaad flink is meegeholpen. Daarna werden de noodcolonnes ingezet bij de evacuatie. O.a. werden noodzie kenhuizen ingericht in Brielle, Oost- Voorne, Rockanje, Rotterdam, Dor drecht, Bergen op Zoom. terwijl overal voor de terugtrekkende bevolking can- tines werden geopend en eerste hulp werd verleend. Op het ogenblik is bevel gegeven om zich terug te trekken uit die"gebieden, waar de colonnes niet strikt noodzake lijk zijn. Op tal van plaatsen worden echter nog diensten bewezen aan de dijkwerkers, bijv. door het openhouden van can tin es en het verlenen van eerste hulp. Het hoofd van de afdeling liggend zïekenvervoer en rampendepöts. kol. M. Vooren. vertelde ons, dat onmiddellijk na het bekend worden van de ramp van Den Haae uit drie ambulancewagen.c met verplegend personeel van de nood- colonne van het hoofdbestuur zijn ge zonden naar het gebied rondom Halste ren. Daar is voortreffelijk werk ver richt. Reeds op Zondagmorgen kwamen honderden bezitters van personenauto's, vrachtauto's, bestelwagens en andex- materieel hun diensten aanbieden bij het Rode Kruis. De ambulancewagens, die hierbij waren, werden onmiddellijk naar Dordrecht gedirigeerd. Op 4 Februari zijn twee ambulancewagens met perso neel uitgezonden naar Rockanje en naar Oost-Voorne, waar noodhospitalen wei den ingericht. Op 5 en 6 Februari wei den nog zes (particuliere) ambulance wagens ingezet, w.o. auto's uit Zaandam, Schagen, Eerbeek en Den Haag. Deze hebben meegewerkt aan de evacuatie va,n de Zeeuwse eilanden. In Alblasser- dam heeft een licht-aggregaat van het hoofdbestuur goede diensten bewezen des nachts bij het werk aan de dijken. Een keukenwagen is eerst naar Brielle gedirigeerd en daarna naar Hellevoet- sluis om evacué's van eten te voorzien. De cantinewagen trad plaatselijk op om de werkers in kledingmagazijnen enz. van koffie te voorzien. dlie zelfs ails huilp-noadzielcenhuizen werden gebezigd. Twee van die depots zijn opgesteld geweest op reddong- schepen. Naar aanleiding van berichten, dat op bepaalde plaatsen verplegend perso neel en artsen aankwamen, terwijl zij helemaal niet nodig waren, deelde kol. Vooren ons mede. dat dit mogelijk was, maar dait men tenslotte op alles voor bereid moest zjjn. Overigens heeft een arts alle bereikbare plaatsen op de Zuid-Hollandse eilanden bezocht en na overleg met de burgemeesters eventueel overtollig verplegend personeel van het. Rode Kruis mee teruggenomen. Tn Hellevoetsluis is op het ogenblik een groot depot van het Rod:e Kruis in gericht. Daar zijn magazijnen van de intendance en er is een keukenwagen voor de bevolking, die er is achterge bleven ook voor de dijkwerkers. Het Rode Kruis is zeer erkentelijk voor de grote medewerking, die ver kregen is van de autobezitters. Ten aan zien van de personenauto's heeft de K.N.A.C. een lijst van de bezitters aan gelegd en bewijst daarmee het Rode Kruis nu nog onschatbare diensten, wanneer dit bijv. een wagen nodig heeft om personeel in het rampgebied te gaan flossen. De eerste dagen kon het Rode Kruis ook onbeperkt beschikken over vracht auto's van de eigen vervoers-organisa- ;e, doch deze werden later door de "Rijksverkeersinspectie in een pool on dergebracht ten behoeve van de her- -telwerkzaamheden. Op het Malieveld s echter een vrachtwagendepot van heti Rode Kruis ingericht, waarin zijn ïn- --bracht alle buitenlandse vrachtauto's, he reliefgoederen naar ons land heb- -en gebracht. Hier staan o.m. vracht auto's uit Frankrijk, Zweden, Denemar- ■cen, Zwitserland en het Saargefoied en Snel recht en strenge straffen voor plunderaars (Van onze correspondent) Breda, 11 Februari, Evacué's behoeven zich beslist geen zorgen te maken over achtergebleven bezittingen, zo verklaarde de substituut officier van Justitie bij de rechtbank te Breda ons gisteren. Politie en Justitie zijn op dit terrein bijzonder waakzaam. Alle berichten over diefstal of plunde ring worden nauwkeurig onderzocht. Tot nu toe zijn in het noodgebied in het arrondissement van Breda één geval van diefstal en één van verduistering ge constateerd Het eerste betrof een DUW-arbeider uit Roosendaal die, werkzaam aan het herstel van dijken op St Philipsland, zes linnen zakjes heeft gestolen. De man. wiens gezin in zeer behoeftige om standigheden verkeert, verklaarde de zakjes te hebben weggenomen om er kleertjes voor zijn kinderen van te laten maken. De officier van Justitie eiste gisteren zes maanden gevangenisstraf tegen de man. De politierechter, reke ning houdende met de omstandigheden, legde drie maanden op en gelastte on middellijke gevangenneming. Een 28-jarige inwoner van Breda, die Zondag 1 Februari de hele dag met enige verkenners ingezamelde kleding en meubels had vervoerd, kreeg Zondag avond opdracht een baal suiker, een zak rijst en andere levensmiddelen weg te brengen. Bij deze rit had hij geen ge zelschap en nadat hij een gedeelte van de levensmiddelen naar zijn huis had gebracht, reed hij met de suiker en de rijst naar Limburg. waar hij ze aan een kruidenier trachtte te vérkopen. De politierechter, voor wie de man giste ren verscheen, achtte dit geval van ver duistering dermate ernstig, dat hij de zaak op verzoek van de officier van Justitie venvees naar de meervoudige >e politierechter in Den Bosch ver oordeelde gisteren een inwoner van Prinsenhage en één van St Willlbrord ieder tot een half jaar gevangenisstraf. De echtgenote van eerstgenoemde kreeg vier maanden gevangenisstraf. Het drie tal heeft zich uitgegeven voor slacht offers van de watersnood en bij enige boeren graan en geld weten los te krijgen. Joan Hammond zingt Aïda In verband met ziekte van Gré Rrou- wenstijn zal de titelrol in Verdi's opera Aïda, welke de Nederlandse Opera mor genavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam vertoont worden gezongen door Joan Hammond van de Covent Garden Opera te Londen. Deze zangeres zal eveneens Aïda zingen in de voorstel ling, welke 16 dezer te Utrecht wordt gegeven, Lohengrin gezongen door Jan Wicherd Schroeder De titelpartij in Wagners opera Lohengrin zal Zondag 15 Febr. a.s., tij dens de voorstelling van de Ned. Opera in de Amsterdamse Stadsschouwburg worden gezongen door Jan Wicherd Schroeder. Schilder H. G. Hulshoff Pol 70 jaar (Van onze correspondent) Hilversum, 11 Februari. Morgen wordt de Hllversumse kunst schilder H. G. Hulshoff Pol zeventig jaar. Bij prof. H. J. Wolter voltooide de jonge schilder zijn opleiding om spoedig daarna In gezelschap van zijn vriend Piet Mondriaan door het land te gaan zwerven, op zoek naar pittoreske Blekjes ALs landschapschilder kreeg [ulshoff Pol grote bekendheid. Minder bekend is, dat hij een serie portretten vervaardigde van professoren van de Amsterdamse Universiteit. In verschillende schilders-genootschap pen (Arti, Pulchri, St. Lucas) deed hij zijn intrede. Bauer en Breitner toonden grote belangstelling voor zijn werk, dat dn verschillende musea (o.m. in Boeda pest en ln het Sted. Museum te Amster dam) te vinden is. Door zijn collegialiteit Is H. G. Huls hof! Pol zeer gezien onder de leden van de Gooise schildersbent (hij is re jaren bestuurslid van de Gooise Sohil- dersvereniging)Naar wij vernemen, zal half Mei in de kunstzaal van Hamdorff een ere-tentoonstelllng van zijn werken worden geopend. Artur Hirschberg overleden (Van onze oorrespondent) N ij m e g e n. 10 Februari Op de leeftjjd van zestig jaar is gisteren te Sohwefe (Westfalen), waar hij op een korte vacantiereis vertoefde, de operazanger, -dramaturg en -regis seur Artur Hirschberg overleden. De heer Hirschberg, die voor ongeveer een half jaar de Nederlandse nationaliteit verwierf, genoot in ons land bekendheid als leider' van toneelgroepen in Apel doorn, Heerlen en Deventer en voorts als leraar aan de opera afdelingen van muziekscholen te Utrecht, Deventer en Nijmegen In Duitsland was hij zeer be kend als zanger; vooral zijn vertolkin gen van Beckmesser in de Meistersinger, van Rigoletto en van Alberioh in de PJng des Nlbelungen waren befaamd. Kort na het aan de macht komen van Hibler vluchtte hij naar ons land. zjjn onmiddellijk ter beschikking van het Rode Kruis ten behoeve van het vervoer van kleding en ander materiaal. Bovendien heeft de firma Hart Nib- brï'g en Greeve in Den Haag Maandag een nieuwe ambulancewagen aan het Rode Kruis aangeboden, die zo spoedig mogelijk, waar gewenst, zal worden in gezet. Inmiddels wordt Rode Kruis mate rieel en het personeel, nu de evacuatie voltooid is. waar nodig, gebruikt ten behoeve van de dijkwerkers en achter gebleven bevolking. Het Rode Kruis heeft met dit op treden een grote paraatheid aan de dag gelegd en het personeel heeft met veel élan en grote toewijding de slachtoffers bijgestaan. Bij de leden van de nood-' colonnes, die niet werden ingezet, be- j staat grote teleurstelling. Hamers en dweilenvo evacués Onder auspiciën van het plaatselijk watersnoodcomité is in Eindhoven een actie begonnen onder de titel „hamers en dweilen", ten behoeve van de slacht offers van de overstromingsramp. Deze actie beoogt de geëvacueerde gezinnen straks, wanneer zij naar hun- stad of dorp terugkeren, een pakket schoon maakartikelen en gereedschap mee te kunnen geven. Burgers bergen cadavers Tengevolge van een hoorfout bij ons telefonisch overgebrachte verslag van gisteren „Duizenden cadavers zijn reeds geborgen" meldden wij dat het ophalen van dieren op het ogenblik vooral ge schiedt door Urkers. Dit moet zijn: door burgers, in tegenstelling tot mili tairen, die aanvankelijk deze taak op zich hadden genomen Het dorp Bristen in de Maderaner Vallei boven Amsteg aan de St Gotthard- Iijn. bevindt zich in gevaar ten gevolge van neerstortende lawines. Het weste lijk deel van het dorp zal worden evacueerd. Nederlandse eensgezindheid trekt de aandacht (Van onze correspondent) Soeraba ja, 11 Februari DE ramp, die Nederland heeft getrof fen, maakt hier een diepe indruk, ook in Indonesische en Chinese kringen. De belangstelling bleef niet be perkt tot intellectuelen, ook de gewone man is er vol van. Vooral in de steden waar het nieuws wordt gepubliceerd. Arbeiders informeren belangstellend bij de Nederlanders naar berichten uit de getroffen gebieden. In sommige bedrij ven in Oost-Java hebben de arbeiders spontaan geld ingezameld. Dit geschied de ook door afdelingen van de S.O.B.S.I. Van Nederlandse zijde wordt hierop geen aandrang uitgeoefend. De bijdragen zijn echter uitermate welkom. De bandjir is in Indonesië een overal bekend verschijn sel, zodat iedere Indonesiër zich van een watersnood een voorstelling kan maken. Indonesische intellectuelen tonen volop sympathie. Zo zond de burgemeester van Soerabaja een brief aan de Nederlandse commissai-is, waarin hij zijn medeleven betuigt en waarin voorts wordt gezegd, dat het voorbeeld van H. M. de Koningin bii deze ramp allerwegen bewondering en respect afdwong. Tevoren was in enkele Indonesische bladen president Sukarno aangevallen, die tijdens zijn laatste tournée verklaar de: „Ofschoon ik constitutioneel presi dent hen, verschilt mjjn positie toch van die van koningin Juliana en koningin Elizabeth, aangezien er tussen mij en het volk een rechtstreekse band be staat." Zo schreef het dagblad Sumtaer, dat er inderdaad een verschil bestaat tussen president Sukamo en de twee vorstinnen. Deze maken geen ophef over de band. die tussen haar en haar volken bestaat, maar als haar volken door een ramp worden getroffen, staan zij temid den van haai' onderdanen. Het. blad oefende daarna critaek over het feit, dat president Sukamo niet naar Atjeh was gegaan, waar hevige bandjirs de bevolking teisterden. Tegenover de Indonesiërs, die sympa thie betuigen staan echter ook anderen die zich daaraan ergeren. Zo ontving een Indonesisch hoofdredacteur te Soerabaja een stapel brieven van verontwaardigde lezers, nadat hij in een hoofdartikel zijn medeleven met Nederland had betuigd. Er is dan ook geen enkele Indonesische actie ten bate van de overstroomde ge bieden in Nederland gaande. Wel hebben enkele vrouwenverenigingen haar mede werking bij de inzamelingsacties aange boden. Ook heeft de Indonesische dis trictscommissaris een oproep tot de pad vinders van alle landaarden doen uit- raan Op de lijsten van de twee te 'oerabaja verschijnende dagbladen ko men enkele Indonesische namen voor. Echter velen, die gelden bijdroegen en hun naam niet deden vermelden, zijn Indonesiërs. Er waren meer Chinezen, die onder eigen naam stortten en daar onder waren verschillende bijdx-agen van rp. 1000 en meer. Alles bijeengenomen, kan men zeggen, dat de uitgebreide inzamelingsacties, die door de Nederlandse samenleving in In donesië worden georganiseerd, toch in brede Indonesische kring sympathie ont moeten en da.t er hulp wordt geboden, maar dat eigen initiatieven ter zake niet te vex-wachten zijn. Echter de Ne derlandse eensgezindheid bij deze hulp acties wekken hier bewondering en vei-- schillende Indonesische bladen hebben hierop de aandacht gevestigd. Ten slotte is het opmerkelijk, dat de anti-Neder landse stemming na de ramp zich niet meer doet hoi-en en dit is van temeer betekenis Jn vex-band met de algemene politieke situatie die een stex-ke nationa listische toespitsing vertoont. (Ingez. med.-advertentie) KUNSTKRING U.S.O. onder Paul Hupperts Laurens Bogtman solist in Drei Gesange des Harfners van Wolf ZELDEN heeft Hugo Wolf met zoveel vreugde gecomponeerd, gelijk in de vier maanden van October 1888 tot Februai'i 1889, toen de een-en-vrjftig Goethe-liederen zijn ontstaan. Als altijd moest hij echter voor deze gelukzalige hoogspanning zwaar boeten: nadien was Wolf meer dan een half jaar niet in staat één noot te ci-eëren. Al zijn werken hebben het daglicht als een eruptieve lavastroom aanschouwd en steeds volg den hierop tijden, waai-in een wrak, levend in een waanzinnige angst om zijn toekomstig kunstenaax-schap, alles was, wat van deze geniale man restte. Wan hoopskreten- gelijk „der Himmel gibt einem ein ganzes oder gar kein Talent; die Holle hat mir meine halben gegeben" moesten zijn vrienden dagelijks aan horen. In zulke pex-ioden meestal was het dan om hem heen lente en zomer kon Wolf zich slechts doen gelden als vakman, doch niet als scheppend kunste naar. Zo heeft hij zich onder meer „onledig" gehouden met het instrumen teren van twintig' liederen uit zijn oeuvre. Twee jaar na het ontstaan van de oox-spronkelijke versie voor zang (bas) en piano, zijn de Drei Gesange des Haxf- ners geoi'kestreerd op een wijze, die een levendige belangstelling voor zijn arran gementen zou moeten wakker x-oepen. Deze teksten, die Schubert en Schumann óók componeerden, lagen Wolf zeer na aan het hart. Vaak heeft hij trots ver kondigd hoe de verzen uit Wilhelm Meis- ters Lehi-pjahre bij hem „so i-echt aus dem Roman heraus gestaltet sind". De aangx-ijpende weemoed van zijn muziek is hier gedompeld in een zeldzaam ver stild oi'kest-colox-iet. Wij staan bij dit opus wat langer stil, dan in een ï-ecensie gebx-uikelijk. doch de lxxttele minuten tijds. waarin Wolfs zelden gespeelde Harfner Gesange hebben geklonken, vormden de meest bewogen ogenblikken van de avond. Weliswaar is de Haydn- svmphonie La Chasse, waax-mee Paul Hupperts het concert voor de Kunstkring heeft geopend, opmex-kelijk geacheveerd ten gehox-e gebracht, maar hier bleek het gehalte van de muziek niet in staat de aandacht gaande te houden. In tientallen symphonieën toont Havdn zijn ver-bluf fend meesterschap; La Chasse blijft een areeloze aardigheid, meer niet. Na de pauze daalde het ax-tistieke peil van de uitvoeringen. Laurens Bogtman. die Wolf met voorname terughoudend heid in de juiste sfeer wist. te plaatsen, was niet geheel bij machte Don Quichotte h Dulcïnée de nodige nuancen te ver lenen en zodoende heeft de intelligente voordracht in Ravels zwanenzang goed moeten maken, wat er aan muzikale ex pressie ontbi-ak. Deze anticlimax werd voortgezet in de Tweede Daphnis et Chloé suite van Ravel. Met alle respect voor de prestaties van onze Utrechtse gasten hebben zjj met deze grandioze partituur, waarin het uiterste raffine ment van een ieder uit het ensemble ge vergd wordt, te hoog gegrepen. J. R. KLEINE ZAAL Henkemans en Bruins spelen voor Rampenfonds TEN 'bate van het Nationaal Rampen fonds speelden Dinsdagavond in de kleine zaal twee onzer meest be gaafde kunstenaars: de pianisten Han: (Henkemans en Theo Bx-uins. Henkemans had het programmadeel voor de pauze ,voor zijn rekening genomen en speelde jwexdcen van Mozart en Debussy; Bruins 'vertolkte enige stukken van Ravel. Het doel van het concert in aanmerking ge nomen hadden wij voor dit pi-ogramma. gespeeld door deze kunstenaars, een 'volle zaal verwacht. Voor velen zal de ^aanblik van de voor ongeveer twee derden gevulde zaal dan ook wellicht een teleurstelling zijn geweest. De twee kunstenaars hebben zich hierdoor ech ter allex-minst laten ontmoedigen. Inte gendeel, zij hebben het beste gegeven dat in hen is en het pulbliek in verruk king gebracht door hun meesterlijke vertolkingen. Het succes was voor Theo Bi-uins zo groot, dat hij zich genoodzaakt zag een toegift te geven: Pastoux-elle van Poulenc. Hans Henkemans deed de dramatische kracht van Mozax-ts Fantasie en Sonate in C. kl. t. volledig recht wedervaren; de Beix-euse héx-oique van Debussy (wel licht het enige stuk op het programma, waarvan men kon aannemen dat het in verband met de herdenking der slacht offers was gekozen) wex-d een indruk wekkende rouwzang. Ook de subtiele klankschakeringen van de Estampes kwamen krachtig tot hun recht. Theo Bruins was stellig niet minder op dreef in de composities van Ravel, welke hij speelde: zijn herscheppingen van Jeu d'eau, Alborada del Gi-azioso en Gaspard de la Nuit konden, èn technisch èn muzikaal, de vergelijking met de beste vextolkingen, die wij hier in de loop der jai'en hebben gehoord, door staan, AD INTERIM. Bonn verbiedt Freikorps van neo-nazis De Westduitse regering heeft de ontbinding bevolen van het Freikorps Deutschland ©n vier leiders daarvan gearresteerd, o.a. de vroegere Gauleiter Frauenfeld en de voorzitter van de „Bruderschaft" (een vereniging van oud-strijders) Beck-Broichsitter. Ook Ach en bach, voorzitter van de buiten landse commissie van de zogenaamde liberale Vrjj-democratische partij is ge vangen genomen. Het korps telde waar schijnlijk tweeduizend leden, was in 1951 opgericht en omvatte de leiders van vier neo-nazistische organisaties: de Broederschap, de Socialistische Rijks partij (die is verboden) de Bond voor waarheid en recht en het Noodverbond van de S.S. De leden van het Korps achtten zich gebonden aan de eed je gens Hitier en aan diens opvolger, die gevangen zit, admiraal Doenitz. Het program kwam overeen met dat van de vroegere nat.-soc. partij, schreef optreden voor tegen Joden, vrijmetse laars en Jezuïeten, opbouw van een leger, vorming van een schaduwkabinet en van een Senaat, die het parlement moest vervangen. van de kunst De Britse filmpionier Cecil Hepworth, die door de verfilming van de begrafe nis van koningin Victoria in 1901 cine- matogi-afische geschiedenis heeft ge maakt, is Maandagavond te Greenford in de ouderdom van 79 jaar overleden. Hepworth heeft in 1898 te Walton-on- Thames waar op het ogenblik de grootste studio's van het Britse rijk staan de eex-ste filmstudio ter wereld gebouwd, De winnaars van de door de stichting It Fx'yske Boek uitgeschreven prijsvx-aag bij gelegenheid van de Fi-iese boeken week zjjn: J. Weima te Sneek, H. Betze- ma-Mellema uit Metslawiei-, M. J. df Haan te Grouw, J. Wijngaarden te Boomzwaag, Sj. van der Veen te Norg, Y. M. Landstra uit Heei-enveen, J. A. Zantema te Stiens, Tj. Hendi-iks te Drachten, P. W. Cnossen te Jutrijp en Kogelman uit Amsterdam. Ingez. med.-advertentie) KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: .'n Z.W/TSAL preparaat.' Egyptische revolutie is „gelegaliseerd" Dictatuur onder de mantel der vrijheid De Egyptische premier, generaal Naguib, heeft meegedeeld dat de Raad van de Revolutie, die „geduren de de overgangsperiode" met de sou- vereiniteit zal worden bekleed, maat regelen zal nemen ter bescherming van de revolutie en het recht zal heb ben ministers te benoemen en te ont slaan. In een proclamatie worden de vol gende algemene principes uiteengezet: de natie is de bron van alle machit; alle Egyptenaren zijn voor de wet gelijk; persoonlijke vrijheid en vrijheid van meningsuiting worden binnen de gren zen van de wet gewaarborgd; de vrij heid van godsdienst is onbeperkt voor zover zij geen inbreuk maakt op de openbare orde en goede zeden. De „Raad van de Revolutie" zal voortaan „vergadering" of „Congres" heten. Leden zijn: de 13 militairen, die tezamen het Legercomité vormen, en de ministers, uiit hoofde van hun functie. De Raad zal gedurende drie jaar fun geren als lichaam, waaraan het kabinet verantwoording schuldig is voor zijn beleid. Daarna zal, volgens de woorden van generaal Naguib, „een volledig, democratisch bewind, dat zijn basis heeft in de Grondwet en er voor zal zorgen dat wij allen een vrij en mens waardig leven kxxnnen leiden, worden gevormd". Generaal Naguib, die zowel voorzit ter van het Legercomité als minister president zal zijn, zal de Egyptische souveredniteit uitoefenen. Egypte blijft officieel echter een koninkrijk, onder het jonge prinsje Foead II, met Prins Mohammed Abd el Moneim als regent. Door de proclamatie der regering is het bestaan en de bevoegdheid van het Legercomité, dat (Je staatsgreep uit voerde, waardoor Koning Faroek werd afgezet en generaal Naguib de macht overnam, in de Egyptische grondwet érkend. Egypte eist nogmaals terugtrekking van Britse troepen TpERWIJL de Brits-Egyptische besprekingen over de toekomst van de Soedan in haar slotstadium komen, heeft Egypte een begin gemaakt met de behandeling van zijn andere belangrijke eis, n.l. dat Engeland zijn troepen uit de zone van het Suez-kanaal terugtrekt. Het hoofdkwartier van het Egyptische leger heeft een nota gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat Engelands aanwezigheid aan het Suez-kanaal niet nodig is, dat het Egyptische leger in geval van oorlog, indien het over geschikte moderne wapens beschikt, de verdediging van het kanaal kan verzekeren en dat de defensie-inspanning van de westelijke mogendheden zich dient te concentreren op andere gebieden van het oostelijk bekken van de Middellandse Zee. In de nota wordt een uiteenzetting gegeven van de rol, die het Suez-kanaal heeft gespeeld tijdens de eerste en tweede wereldoorlog. De nadruk wordt gelegd op de volgede punten: 1. De strategische belangrijkheid van het Suez-kanaal hangt meer af van de vei ligheid van de scheepvaart in het oos telijk bekken van de Middellandse Zee dan van de veiligheid van de scheep vaart in het kanaal zelf; 2. Zoals werd bewezen tijdens de laatste oorlog, kun nen de Egyptische troepen, indien uit gerust met moderne wapens, alleen het Suez-kanaal verdedigen tegen aanvallen uit de 'lucht en onderzee en daardoor de scheepvaart door het kanaal verze keren; 3. De veiligheid van de Middel landse Zee is een geheel ander vraag stuk. Deze hangt a.f van de succesvolle verdediging door de Turken van de Dardanellen, succesvolle verdediging van Kreta en Griekenland, vernietiging van de Russische hxchtbases op de Bal kan en de verdediging van de landen in het noordoostelijk deel van de Mid dellandse Zee; 4. De westerse mogend heden moeten haar inspanning concen treren op de verdediging van Grieken land en de Dardanellen, ten einde een Russische overheersing ter zee en in de lucht van het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee te voorkomen; 5. De ge allieerde vloten van Griekenland, Turkije en Joegoslavië zouden af schrikkend kunnen werken op de Rus sische pogingen om tot expansie over te gaan door middel van het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Het i's duidelijk dat de verdediging van dit bekken een van de belangrijkste taken (Ingez. med.-advertentie) Een ongeloofelijke rust vindt U in HOTEL ATLANTA, in een uitgelezen en rust gevende omgeving. 1 pers. 190.- Fr., 2 pers. 325.- Fr., prima ontbijt inbegrepen. Engeland waarschuwde Tsjiang, handel met China niet te belemmeren GISTEREN heeft Óe Amerikaanse minister Dulles in de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkin gen verklaard, dat geen besluit was ge nomen ten aanzien van eventuele blok kade van de Chinese kust, en dat zulk een besluit voortijdig zou zijn. De chef van de staven, géneraal Bradley, blijkt eergisteren ln de Senaatscommissie voor de strijdkrachten te hebben gezegd, dat een blokkade van de Chinese havens Port-Arthur en Dairen, waar de Russen grote zeggenschap hebben, niet in strijd zou zijn met het internationale recht. Immers de souvereiniteit over deze havens berust bil Ohina, waartegen de blokkade zou zijn gericht als straf voor zijn agressie in Korea. Hij zeide, dat de levering van wapens aan Tsjiang Kai- sjek uitgebreid en versneld zou worden. In het Britse Hogerhuis heeft namens de regering Lord Reading verklaard, dat een voorstel tot blokkade van de Chinese kust te Londen met bezorgdheid zou worden ontvangen. Tsjiang Kai-sjek had reeds enige malen het verkeer van Britse schepen met Chinese havens ge hinderd, en telkens had Engeland pas sende maatregelen genomen, om zijn belangen te verdedigen. Tsjiang was gewaarschuwd tegen elke poging, de rechtmatige handel met Chxna te be lemmeren. De Chinese regering van Peking treedt nu streng op tegen al of niet vermeende spionnage ten gunste van Tsjiang. Te Kanton zjjn vijftien „ver raders" terechtgesteld. Gisteren was het ook weer onrxistig ln het krijgsge vangenenkamp op het eiland Koje. Be wakers werden uitgejouwd en met ste nen bekogeld. Toen zij zich met geweld en met traangas toegang verschaften tot de barakken, werd £en gevangene gedood en 38 hunner werden gewond. Keizer Haile Selassie van Ethiopië en de Keizerin zjjn na een reis door Ei-itrea, dat thans deel uitmaakt van het rjjk van de Negus, te Addis Abeba tei-uggekeerd. Ayyanger, de minister van defensie in India, is te New Delhi overleden. B. en W. van Amsterdam stellen voor Burgemeester en wethouders van Anxsterdam hebben de gemeente raad voorgesteld, voor het seizoen 1952'53 aan de Nederlandse Opera een subsidie te verlenen van 630.000. Dit is bijna de helft van het nadelig saldo op de exploitatie van de opera, dat 1.325.650 bedraagt. De rest van het tekort wordt gedekt door subsidies van Rijk, provincie Noord-Holland en de gemeenten Rotterdam, 's-Graven- hage en Utrecht. In hun voordracht menen B. en W., dat het niet verwon derlijk is dat de kosten van de opera, nog afgezien van de prijsstijgingen, ge stegen zijn, als men let op de wijze waarop zjj zich heeft ontplooid. De Nederlandse Opera is bezig een factor van de grootste betekenis in het cul turele leven van stad en land te wor den en het peil der uitvoeringen heeft allerwegen verheugenis en tevredenheid gewekt. Bij het beoordelen van de be langrijke bedragen, die met de instand houding van de opera, zijn gemoeid, moet men de grote waardering van publiek en pers voor de opera in het oog houden, Voorts stellen B. en W. voor, aan het Holland Festival 1953 een subsidie te verlenen van 80-000, te vermeerderen met 10.000 voor het geven van voor stellingen tegen lage prijzen. Ballet en Kunstmaand maanden zal duren, voor een even tueel Nederlands Ballet kan be ginnen te werken, menen B. en W„ dat men de bestaande balletgroepen niet in het midden van een seizoen in de steek kan laten. Zij stellen daarom voor, sub sidies van 10.000 elk te verlenen aan de groep Ballet Recital o.l.v. Sonla Gaskell en aan het Ballet der Lage Landen. De Stichting Kunstmaand Amster dam, die in 1951 en 1952 gedurende de maand Juni uitvoeringen tegen zeer lage prijzen heeft georganiseerd, heeft haar tekorten tot dusver bestreden uit garan tiefondsen, gevormd door particulieren. De Stichting acht het niet mogelijk, haar werkzaamheden in 1953 op déze min of meer philanthropische basii voort te zetten en zou haar werkzaam heden slechts kunnen voortzetten en uitbreiden, wanneer de gemeente Am sterdam in redelijke mate subsidie ver strekte. B- en W achten tot deze mede werking alle aanleiding aanwezig en stellen de raad voor, de Stichting Kunst maand Amsterdam een subsidie te ver lenen van 20.000. RUIMERE EMIGRATIE NAAR BRAZILIË „In 1952 heeft Brazilië 18.000 Immi granten toegelaten, in 1953 zullen het er 23.000 kunnen zijn", heeft de voor zitter van de Braziliaanse Raad voor Immigratie en Kolonisatie, Nilo Alva- renga, die tevens vice-voorzitter is van het Intergouvernementele Comité voor de Europese emigratie, te Rio de Janeiro verklaard. Hjj voegde hieraan toe dat in 1953 de meeste immigranten uit Italië, Neder land en West-Duitsland worden ver wacht. Zij zullen worden opgenomen in de staten Sao Paulo. Parana, Rio de Ja neiro en Mlnas Geaes. Alvarcnga sprak met name over het stichten van Italiaanse nederzettingen in de staten Sao Paulo Goasi en Santa Catarina en van Nederlandse volksplantingen in de staat Parana. van het Westen zal zijn ln geval een oorlog uitbreekt; 6. De toegang in oor logstijd tot het Suez-kanaal zal de ge allieerde mogendheden weinig baten. De aanvoer van munitie en oorlogsmate- rieel naar de strijdtonelen in hét Verre Oosten zou in hoofdzaaJk voor rekening komen van Amerika. Deze zouden kun nen worden gezonden langs heel wat praetisoher zeewegen dan het Suez- kanaal; 7. Het Westen zal niet ln staat zijn, in geval van oorlog, voort te gaan olie te ontvangen uit de Perzische Golf en uit andere landen van het Midden oosten. daar deze gebieden het eerste doel van een eventuele Russische inva sie zouden zijn. Start van Schuman-pool Bonn ontevreden over prijsbepaling Gisteren heeft de voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan voor steen kool en staal een radio-rede gehou den, waarin hij zeide, dat met het van kracht worden van het plan-Schuman nu massa-productie mogelijk was voor een markt van 155 millioen verbrui kers, en dat het „kleine Europa" zich in dezen kon meten met de V.S. en de Sowjet-Unie. De Bx-itse regering heeft Monnet suc ces gewenst. De oi-ganisatie van zeven landen, welke tot nu toe de toewijzingen regelde van de export-producten van het Ruhi-gebied, is ontbonden. In West- Duitsland heei'st echter ontevredenheid over het feit, dat de Schuman-oi-ga.nisa- tie niet heeft goedgevoriclen, in de kost prijs van steenkool en staal ook de om zet- en productiebelastingen te bereke nen. Deze maand gelden nog de oude prijzen, doch in de tweede helft van Februax-i zouden de nieuwe prijzen per bekken worden vastgesteld. Het Duitse lid van de Schuman-Assemblee, Preus- ker,vex-klaarde gisteren, dat Bonn wel ge noodzaakt zou zijn, een beroep te doen Jut „pool", op het Hof van Justitie van om „i-echt te kx-ijgerx". In negen gevallen zijn in de landen van de Schuman-pool gisteren de ver- voertarieven voor steenkool en ijzer erts gewijzigd en aangepast, ARRESTATIES NA AANSLAG TE TEL AVIV De politie te Tel Aviv heeft tot dus ver 25 personen aangehouden in vex-band met de in de Sowjet-Russische legatie gepleegde bomaanslag. Zes van hen be horen lot de oi-ganisatie der „Jonge He breeuwen", een groep van extreme Zio nisten. De president der Israëlische Republiek, Itznak Benzvi, heeft de Russische ge zant persoonlijk zijn leedwezen betuigd over de aanslag en de hoop geuit dat de gewonde echtgenote van de gezant, me vrouw Jersjow, spoedig hersteld zal zijn. Ernstig gewonden zjjn er niet; mevrouw Jersjow kon reeds uit het ziekenhuis naar haar woning tex-ugkex-en, evenals de lichtgewonde employé der legatie, Gordon Dean, voorzitter van de Amex-ikaanse Commissie voor de Atoom energie, is afgetreden. ER wordt in de V.S. nu veel gesproken over de mogelijkheid van een blok kade der Chinese kusten, waartegen de Britten terecht ernstig waarschuwen. De eerste mogelijkheid is, dait Tsjiang Kai-sjek zjjn latente bloickade hex vat, welke tijdelijk was geschorst (van 27 Juni 1950 tot 3 Februari 1953) door het besluit van Truman om Formosa te „neutraliseren". Die „schorsing" van Tsjiangs activiteit is betrekkelijk ge weest. Hjj beschikte niet over veel middelen, om de scheepvaart op de Chi nese havens (Kanton, Sjanghai, Tien tsin) te verhinderen, maar hij heeft enige tientallen kleinere schepen opge bracht en op Formosa hun lading ge licht. Gewoonlijk waren dat boten van in Hongkong gevestigde Chinezen, die ondea- Britse, Panamese of Griekse vilag voeren. Er zijn ook ernstiger Incidenten voorgekomen, en hexhaaldelijk heeft Engeland (dat Peking erkent en niet Tsjiang) geprotesteerd. Er was echter een veel belangrijker verkeer met grote scliepen, welke Tsjiang grotendeels on gemoeid moest laten: Britse, Noorse, Deense boten met kunstmest textiel, landbouwwerktuigen enz,, doch ook Russische tankschepen en Poolse vaar tuigen, die chemisché producten, staal en rubber vervoerden. (Poolse schepen verzorgen o.a. de ruil van rubber uit Ceylon tegen rijst uit Ohina.) Er is nu ook een Fins schip onderweg met vliegtuigbenzine voor rood China. Zou Tsjiang „rode" boten aanvallen, dan heeft hjj niet meer te doen met bond genoten der V.S., maar raakt recht streeks in conflict met Sowjetstaten. Laten die hun vaartuigen in convooi varen, begeleid door oorlogsschepen, dan zrjn de moeilijkheden niet te over zien. EEN andere mogelijkheid is, dat de Amerikaanse vloot zelf de Chinese kusten gaat blokkeren. De V.S. hebben dan zelf en rechtstreeks grotere conflicten onder ogen te zien. Volgen de chef van de staven, Bradlev üo. 1 ren blokkade van Port Arthur en Dairen (waar de Russen medezeggenschap heb ben op grond van de overeenkomst van Jalta) geen ernstige gevolgen hebben. Waarschijnlijk echter brengt x-eeds een blokkade van Kanton, Sjanghai en Tientsin gevaarlijke consequenties met zich. Natuurlijk volg-t een deel van het RussischChinese verkeer de land wegen, maar de spoorweg van Russisch Toex-kestan via Sinkiang naar Oost- China is pas over twee jaar gereed, en de zeeverbindingen (hoewel niet van be slissende betekenis) zijn toch nog van waarde, Het opbx-engen van „neutrale" schepen stelt tal van problemen. Als de V.N. de Amerikanen zouden aanwijzen als uitvoerders van haai- besluiten zou de zaak anders staan, maar zulke V.N.- beslissingen z«n niet te verwachten. Het blijkt wel, dat Eisenhower voox-zichtig is. Zijn diplomatieke advisexu-s zullen hem beter hebben voorgelicht dan som mige militaire leiders. Voorlopig zullen de V.S. zich dus, naai- men hoopt, be perken tot steun aan Tsjiang. Maar hoe deze zelfs dan in staat zal zijn, rood- China aan te vallen, is een raadsel. Vol- Dagelijk s commentaar gens een correspondent van de Monde op Formosa beschikt Tsjiang in wei-ke- lijkheid over 20 divisies van 12.000 man. De rest van zijn ti-oepen bestaat uit te oude veteranen, die hoogstens een reserve vormen, als zij wapens had den. Tsjiang heeft vrijwel geen artille rie (400 goede kanonnen uit de V.S.), zestig bombardementsvliegtuigen en honderd jagers, acht torpedoboten en een honderdtal kleinere bewapende schepen. De moderne uitrusting zelfs van 250.000 man en van duizend piloten zou de Amerikanen schatten kosten, Peking niet op de knieën brengen, en de Amerikaanse hulp aan West-Europa aan West-Europa tot een minimum verminderen. Het Koreaanse conflict uit te breiden zou vrij zeker zijn oplossing niet naderbij brengen. Het is moeilijk de wjjsheid in te zien van een politiek, welke zovele Republikeinen in de V.S. thans bepleiten. (Ingez. med.-advertentie) Voorradig ln Europa voor constructie en wederopbouw OPRUIM- EN OPBQUWMATERIAAL BULLDOZERS DRAGLINES SCHOPPEN SCRAPERS, enz. Voor volledige bijzonderheden be treffende alle soorten materiaal ge lieve men zich In verbinding te stellen met IMPERIAL S.A.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3