Was de baby van adel? KOORTS Gemeentelijke zorg(en) van Amsterdam Bejaarden uit Zierikzee in paleis Het Loo 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Een rapport van de plaatselijke afdeling der Partij van de Arbeid niet een uitvoerige lijst van gevraagde oplossingen F EN commissie vanwege de Federatie Amsterdam der Partij van de Arbeid heeft een rapport over de stand van de gemeentelijke zorg op allerlei gebie den uitgebracht; het heet ..Mens en Stad. Amsterdam vandaag en morgen", en is bij de Arbeiderspers te Amsterdam ver schenen. A.s. Zaterdagmiddag zal de Federatie in Bellevue ter bespreking van dit rapport vergaderen. De commis sie bestaat uit de heren B. C. Franke, voorzitter, J. M. den Uyl, doctorandus in de economie, wetenschappelijke secre taris, J.H. Boetje, organisatie-secretaris, mr R. v. d. Bergh, A. S. Herfst. A. B. van Heusden, B. Ram, mr A. de Roos, P. Simonis, mr J. J. v. d. Velde, dr W. H. Vermooten, mr H. Westermann en J. de Wit en mevr. C. de RoosOudegeest. Het geschrift telt 150 bladzijden en is in veertien hoofdstukken verdeeld: Am sterdam vandaag en morgen (over de voornaamste problemen en hun oplossing, zoals het gebrekkige function- neren van de democratie, de woning nood. de werkloosheid enz.i .Degrote stad als sociaal proble em (o.a. massificatie er. verzwakking van het verantwoordelijkheidsbesefals mid del daartegen vinden wij zelfwerkzaam heid en het in practijk brengen van de wijkgedachte genoemd)Het be stuur der gemeente Amster dam aanbevolen wordt een „functio nele decentralisatie" door middel van lichamen als Kunstraad en Sportraad met adviserende en evt. verordenende bevoegdheid), De gemeentehuis houding (o.m. over herziening van de financiële verhouding met het Ryk, investeringsplan, bedry fstaxieveniAr beidsverhoudingen gemeen- tepersoneel georganiseerd overleg e.d.), Werk er. Welvaart (bevor dering van vestiging en uitbreiding van industriële ondernemingen, ordening van het taxi-vervoer, bestrijding van de con junctuur-werkloosheid enz.i. Stads- sntwikkeling (uitbreidingsplannen en nieuwe openbare gebouwen, viaduc ten. tunnels). Woningnood en wo ningbouw (alle bekende desiderata worden hier genoemd). Gezond heidszorg (een uitvoerig program ma van wat er nog verder moet geschie den Maatschappelijke zorg (speciaal: gezinsverzorging door een ge subsidieerde verzekering, jeugdzorg, re validatie etc.), Stad en cultuur (de gemeente als groot-Maecenas), Onder- wys (o.m. scholenbouw, studietoelagen, nieuw gebouw voor de universiteit). Kunst (subsidies, aankoop van kunst voorwerpen, theaterbouw en een verdere reeks van activiteiten) en V r ij e-t ij d- besteding en Volksontwikke ling l grootscheepse uitbreiding der recreatiegelegenheid, verenigingslokalen, buurthuizen, leeszalen enz. enz.). dingen: ten ste, dat de zeer lange ljjst van de er in genoemde desiderata vrijwel bekend is uit de gemeenteraadsdiscussies, speciaal by de begrotingen, en ten tweede, dat vele eiwan algemeen zijn. dat wil zeg gen bij alle politieke partijen leven hetzelfde verschijnsel dat «ij steeds in politieke partijprogramma's opmerken; het geschrift is trouwens een uitgewerkt plaatselijk programma van dien aard. Anderzijds zijn er natuurlijkerwijze ver scheidene punten, die héél typisch socia listisch of socialiserend kunnen worden genoemd. In elk geval kan dit overzicht als handleiding zyn diensten bewijzen. Dat het grote, maar niet in een afzon derlijk hoofdstuk behandelde, vraagstuk van de financiën by de verlangde oplos singen op de voorgrond staat, behoeft geen betoog. By de gemeentelijke zorg komen ook gemeentelijke zorgen. Internationale Rijnscheepvaart voor grote beslissingen Ik sta sterk onder dc indruk, en be sprekingen op internationaal niveau in 1952 wijzen in deze richting, dat het jaar 1953, de internationale Rijnscheep vaart, en daardoor eveneens het Neder landse deel van deze tak van bedrijf, voor beslissingen van grote draagwijdte zal stellen, aldus gisteravond de heer L. J. M. Galavazi, directeur van de Nieuwe Rijnvaart My. in zyn beschou wing over de Rijnvaart voor de leden van de Sociëteit van Binnenvaartvrien- den, te Amsterdam. Wat het massale vervoer (erts, ko len, graan e.d.) betreft, had, aldus spr., Amsterdam tot aan het begin van de laatste wereldoorlog daarin een klein aandeel. Het AmsterdamRijnkanaal maakt het thans echter mogelyk, dat schepen, voor het massale vervoer ge schikt, zonder bezwaar de Amsterdam se haven kunnen bereiken. Rijnvaart en overslag zullen hand aan hand moeten gaan om het gewenste resultaat voor onze haven te kunnen bereiken. De verwachting is, dat Duits land in 1953 een ertshoeveelheid van 8,5 millioen ton zal importex'en. Op het gebied der Rynvrachten voor erts, kolen en graan bestaan inter nationale afspraken, waarby de Ryn vrachten voor Rotterdam, Antwerpen en Amsterdam pariteit hebben. Eit be tekent dus, dat het vrachtcijfer geen obstakel meer is om massalading via Amsterdam te leiden. De sectie stukgoederen wordt heerst door twee conventies, n.l. de Zwitserse en de Duisburgse conventie. Hoewel de afspraken voor het vast leggen der Rijnvrachten tussen de Ryn- vaartondernemingen onderling voor de volle 100 werden bereikt, is het te leurstellend, dat er geen resultaten wer den geboekt bij de besprekingen, welke de Rijnvaart, zowel met de Duitse Spoorwegen als met de vertegenwoordi gers van de Noordduitse zeehavens had. In een bespreking op 6 Februari, dus van zeer recente datum, in Bremen, heeft men nogmaals getracht tot een oplossing van de vraagstukken, welke met een bepaald spoonveguitzonderings- tarief samenhangen, te komen. Ook in deze vergadering, bleken do meningen der verschillende partijen zo sterk van elkander te verschillen, dat de bespre king zonder enig resultaat moest wor den afgebroken. Opmerkelijk was, dat men van Ham- burgso zyde, in tegenstelling met Bre men, de oprechte wens naar voren bracht om op basis van de Duisburger Frachtkonvention tot een regeling te komen. Spr. besloot zyn rede mot dc wens dat men moet blijven streven naar een accoord met de Deutsche Bundesbahn en met de Duitse havens, alhoewel spr. te dien opzichte niet te optimistisch is. Hierbij speelt vooral de houding van Bremen een grote rol. Masjoemi tegen ambassade te Moskou Regering stelt debat over motie uit Het dagblad Pedoman meldde, dat de ministers van de Masjoemi instructies van hun partij hadden ontvangen om ieder voorstel tot de opening van een ambassade in Moskou te verwerpen. De regering is van plan het debat over de parlementaire motie uit te stellen, daar zij geen conflict wil riskeren, gezien het feit dat de verschillende politieke partyen volkomen verschillende houdin gen aannemen ten aanzien van dit vraagstuk. Staatsraad Deckers wordt 70 jaar Op 14 Februari hoopt staatsraad mr dr L. N. Deckers zeventig jaar te wor. den. Er was een uitgebreid huldigings comité gevormd, waarvan dr L. G. Kor- tenhorst voorzitter was. In verband met de nationale ramp die Nederland heeft getroffen, is van elke huldiging afgezien en zullen de binnen gekomen gelden aan het Nationaal Rampenfonds worden afgedragen. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Bevallen: v. d. VeenNicolai. d., Haren (G.); Broek—Brëunis, z., 's-Gra venhage; Van GentDe Ridder, z., Schiedam: BakkerLakenman. 2 d., Lutjebroek. 's-Gravenhage; C. SteljnBurkunk. j., Bodegraven: M. den Breems, m. C>6 j., Vlaardingen: J. C. Molterus, m„ 82 j., Apeldoorn; J. Bier, m., 82 j., Moor drecht; A. Lindenburg, m. 62 j.. Rijs wijk (Z.-H.); U. van Erp. m. 68 j., Box meer. G. J. M. KlerkVan Avczaath, 74 j Beesd; J Tenge, m., 60 Amster dam: J. F. A. Bosch, m., 73 j„ idem; E. H. M. Brans, v. 67 j., idem; M. M. Eter man. v. 48 j.. Arnhem: S. Goedvolk, v. Schiedam; C. Punt- -Hamerpagt, 66 j. Delft; J. van Brero, m. 70 j.. Amster dam; G. Vedder-Oostenrijk, 75 j., Die- men. (Advertentie-lngez. med.) Advertentie-lngez. med.) Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pyn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. Pers in Zeeland werkt onder moeilijke omstandigheden De dag- en nieuwsbladen in Zeeland hebben uiteraard ook veel moeilijkheden ondervonden ten gevolge van de waters nood. Van de vier Zeeuwse dagbladen heeft de Zierlkzeesche Nieuwsbode de verschijning moeten staken in verband met de evacuatie van de gemeente. Het bedrijf van de Provinciale Zeeuwsche Courant te Vlissingen werd zwaar ge troffen: de machines hebben onder water gestaan. Met het herstel van het bedrijf zal geruime tyd gemoeid zijn. De krant vond een %roorTopig onder komen bij het Zeeuwsche dagblad te Goes, waar gedurende enkele dagen een gezamenlijke editie werd vervaardigd. Thans wordt de Provinciale Zeeuwsche Courant gedrukt by het Rotterdams Nieuwsblad te Rotterdam. Het Zeeuwsch dagblad te Goes en de Vrije Zeeuw te Terneuzen verschijnen normaal. Een aantal landelijke bladen verschijnt nor maal. zij het met enige vertraging, op de Zeeuwsche Eilanden. Van de groep nieuwsbladen heeft de Scheldebode te Kruiningen tijdelijk de verschijning moeten stopzetten. Op Goeree-Overflakkee verschynt Vrijdag weer een nieuwsblad; deze eerste editie na de ramp wordt gemeenschappelyk uitgegeven door de bladen Eilanden- nieuws en de Flakkeesche nieuwsbode. Ruimer handelsverkeer tussen West-Duitsland en Argentinië Regeringsambtenaren te Bonn heb ben medegedeeld, dat in de naaste toe komst de handel tussen West-Duitsland en Argentinië genormaliseerd zal wor den en belangrijk vergroot. De Argen tijnse regering heeft er in toegestemd het prijsonderscheid voor uitvoer naar West-Duitsland op te heffen en toe te staan, dat de handel op basis van de wereldmarktprijzen zal geschieden. Dit zou West-Duitsland niet alleen in staat stellen zyn invoer uit Argentinië aan zienlijk te vergroten, maar ook recht streeks uit dat land in te voeren, met •ermijdlng van het transitoverkeer door andere landen, aldus de ambtenaren, die •verwachten, dat de nieuwe bepalingen nog vóór het einde van deze maand van kracht zullen worden. CAFÉ IN GIETHOORN IN DE AS GELEGD Een der Giethoomse toeristencentra, café Watersport Centraal te Giethoorn- Noord is vanochtend, vermoedelijk ten gevolge van een uitslaande gasvlam, de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de be woners van het nevengebouw zich nachtgewaad moesten redden. De eigenaar van de zaak bevond zich op het ogenblik van de brand met de Giethoornse punterploeg' in het ramp gebied. Collecte Haarlemmermeer boven twee ton In ons blad van Vrijdag j.l. heeft ge. staan dat de collecte in de gemeente Haarlemmermeer een ton had opge bracht. Dit is onjuist. Voor het Rampen fonds ls tot dusver in deze gemeente 203,500 ingezameld. (Advertentie-lngez. med.) moehuiverig Misschien voorboden van een griep. Doe er Iets tegen: neem een "AKKERTJEV;- In korte tijd voelt U zich weer fit// akkertjes helpen direct.' Ex-koning Faroek heeft 3.000 of een half millioen lire afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Dit is een derde deel van de kosten, die de vroe gere monarch aan zijn verjaardag oj 11 Februari zou besteden. Zoals bekent is heeft hij de feesten afgelast. Derde Landdag voor Economen Op 7 Maart zal onder auspiciën van de contactcommissie van academisch gevormde economen de derde landdag voor economen worden gehouden in het restaurant Esplanade te Utrecht. Het onderwerp van deze dag is: Sociale ver zekering en economiscne draagkracht der Nederlandse volkshuishouding (Wat zijn de economische gevolgen van een uitgebreid plan van sociale verzekerin gen en in hoeverre kunnen deze worden opgevangen iAls sprekers zullen op treden prof. mr N. E. H. van Esveld, voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam en buitengewoon hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hoge school, drs D. Roemers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en oud-directeur van het wetenschappelijk bureau van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen en dr D. B. J. Schou ten, medewerker Centraal Plan Bureau en lector aan de Katholieke Economi sche Hogeschool. Als discussieleider zal optreden prof. mr W. C. L. van der Grin ten, hoogleraar aan de Kath. Economi sche Hogeschool. Amerikaanse commissie naar ons land Het bureau voor de wederzijdse veilig heid heeft gisteren de samenstelling be kendgemaakt van de commissie, die bin nenkort een onderzoek zullen Instellen naar de doelmatigheid van de hulp-pro gramma's welke thans in Europa en hot Verre Oosten ten uitvoer worden gelegd. Het onderzoek wordt geleid door Cla rence Francis; hij zal worden bijgestaan door vierenvyftig medewerkers, over wegend zakenlieden. De commissie, die Nederlanden België als terrein van onderzoek kreeg toegewezen, ls als volgt samengesteld: voorzitter Paul Boole McKee; leden: William T. Hamilton, vice-admiraal, Hubert J. Soher, Edgar Smith en Russell L. Wardburg. Nieuw bedrijf van Bruynzeel in Suriname Naar het blad De West meldt heeft de firma Bruynzeel besloten een parket- vloerenfabriek in Suriname op te rich ten. De ervaringen, die men heeft opge daan met de vervaardiging van Suri naams hout, zyn zeer gunstig geweest. Het is de bedoeling, dat de fabriek, die geheel modem zal worden Ingericht, nog dit jaar gereed zal zijn. De export zal grotendeels zyn gericht op de Verenigde Staten. Tevens azl de capaciteit van het machinaal drfogen van houdt worden vervijfvoudigd. KONING BOUDEWIJNS GEZONDHEID Een communique van het konlnklyk lalels te Brussel deelt mede, dat koning ïoudewijn op advies van zijn medicus zyn bezoeken aan de overstroomde ge bieden moet staken. HULP VAN CHILI Voor duwend emigranten kosteloze overtocht De katoen verenigingen in Engeland, Frankrijk. België. Duitsland, Italië en Zweden hebben een Europese verbin dingscommissie voor katoen gevormd, waartoe ongetwijfeld ook de verenigin gen van Zwitserland en Nederland zul len toetreden. De eerste bijeenkomst van deze com missie zal waarschijnlijk binnenkort te Parijs worden gehouden. Het doel van de commissie is het verzamelen en het ter beschikking van elke vereniging stellen van de gehele documentatie, welke dienstig kan zijn voor een betere voorlichting van de afnemers, met het doel de verkoop van door de industrie- en geproduceerde artikelen te vergroten. (Van onze correspondent) Apeldoorn. 11 Februari IN de oostelijke vleugel van Palels Het Loo zyn sedert Dinsdagavond evacué's gehuisvest: bejaarde inwoners uit Zierikzee in de leeftijd van 7082 jaar, De eerste ploeg kwam Dinsdag; vijftien bejaarde echtparen, door het .vater uit hun woningen verdreven, en vanmiddag om 2 uur arriveerde een groep van der. tig mannen en vrouwen uit een Zierik- zees tehuis voor ouden van dagen, dat onder water kwam te staan In het paleis zijn voor hen 34 slaap kamers in gereedheid gebracht, verwijl verder enige grote kamers zijn ingericht als conversatie- en recreatiezalen. Het materiaal van de paleiskeuken, die een capaciteit heeft voor als het moet 600 Eersonen, is aangevuld uit de koninklyke uishoudlng. Alle vertrekken, ook de voor de evacué's bestemde badkamers, zijn heerlijk verwarmd. De z.g. Bruine Kamer en de Kleine Eetzaal (met 17e eeuwse decoratie van Marot) waarin vele vooraanstaande personen uit de gehele wereld met de koninklijke fami lie de maaltijden hebben gebruikt, zyn ingericht als eetkamers, Prinses Wilhelmina heeft de konink lijke barak bij het Aardhuis, waarin vroeger Prinses Juliana kampeerde, ter beschikking gesteld van de Zeeuwse autoriteiten. Deze barak, een houten woning van 20 bij 5 meter, ingedeeld in diverse kamers, is hedenmorgen om 6 uur op twee treilers naar Zierikzee ge transporteerd, waar zjj zal dienen tot huisvesting van arbeiders, die aan de drooglegging werken. De afdeling Apeldoorn van het Neder- iandsche Roode Kruis heeft de verzor ging van de evacué's op zich genomen. Dagelijks feuilleton door HERBERT ADAMS KARSOTE RUB verk-oudhcidsxalf Werkt van twee kanten tegelijk Grote doos 75 ct. ROGER weerde deze hulde af. „Je mag nooit vergeten, welk belangrijk aan deel Ruth in de hele zaak heeft ge had. zy is toch maar op de inval geko men om aan dat oordeel van Salomo te denken!" ,,Ik ben het helemaal met mijn doch ter eens: jullie zjjn een stel reuze knappe mensen. Ik bon trots op onze vriend schap. Alleen is het misschien erg dom van me. maar ik begrijp nog altijd niet het verband tussen Bruce en die ont voering van het zoontje van Lady Cradon". verklaarde Amabel. „In zekere zin bestaat er ook géén enkel verband, alleen dat het dezelfde misdadige geest is geweest, die beide misdrijven heeft uitgedacht. De Strawns hebben zelf het verband gelegd, door Bruce weg te lokken naar Byng Place en daarbij gebruik te maken van de in uitzicht gestelde beloning in de ontvoeringszaak. Toen Warren hen met het stoffelijk overschot van de oude heer Pursey confronteerde en moord ten laste legde, hebben ze het maar beter gevonden alles te bekennen! „De vrouw Strawn hield er de hersens op na. Zij was bovendien grenzeloos eer zuchtig cn wilde haar twee dochters op de maatschappelijke ladder omhoog zien klimmen. Vooral ten aanzien van Vadny is zij voor niets teruggedeinsd. De oude heer Pursey moet op een nacht in zijn slaap zijn overleden. De doctoren hebben tenminstt geen andere doodsoorzaak kunnen 'ontdekken. Er waren geen sporen van geweldpleging, geen verwon ding door kogels of sporen van vergif. De vrouw van Strawn is in elk geval op het idee gekomen, dat Strawn. die lang geen gek acteur ls, de rol van Pursey op zich moest nemen. Doordat de oude heer de laatste jaren min of meer als een kluizenaar geleefd had, leverde deze persoonsverwisseling geen grote moeilijkheden op." Bruce zei: „In lengte en lichaamsbouw kwamen ze volkomen met elkaar over een. Alleen vond ik hem wel erg ver duurd." „Jouw komst heeft hun de stulpen op het lijf gejaagd. Ze hadden gedacht, dat een uiterst koele ontvangst je voorgoed de lust zou ontnemen terug te komen. Maar jij hield integendeel hardnekkig vol en bent telkens teruggekomen. Zij waren bang, dat je op die manier achter de waarheid zou komen. Was je eenmaal uit de weg geruimd, dan hadden zij de handen helemaal vrij. ,Mrs. Strawn heeft van het bestaan van dat huis op de Byng Place geweten. Strawn heeft de planken van de over loop doorgezaagd. Zijn vrouw was present om Bruce naar boven te roepen i de brand te stichten." „Wat een afschuwelijk mens!" zei Valerie huiverend. „Maar die tweede overval was toch mannenwerk." „Ja. met gehuurde krachten. Twee van de drie zijn reeds gepakt en Strawn zag in, dat ontkennen hier niet zou baten." „Maar wie zijn by de eigenlijke ont voering betrokken geweest wilde Amabel weten. „Dat is precies zo gegaan als we dachten", vertelde Roger. „Emmie Gil bert heeft zich voor het winkelmeisje uitgegeven, dat Florrie kwam vragen of ze nog even mee wilde gaan en mrs. Strawn is toen met de andere kinder wagen aangekomen en heeft die van de kleine Lionel weggereden. Jim Gilbert stond bij de garage klaar, waar Emmie zich bij hem gevoegd heeft." „Ik vind het maar erg, dat zulke dingen op klaarlichte dag kunnen ge beuren, zonder dat er een mens iets van merkt", bleef Amabel van mening. „Maar gelukkig is nu alles tot klaarheid gebracht!" „Alles behalve de beweegreden. Want in hoeverre Hedley Cradon er achter flngez. med.-advertentie) heeft gezeten, zullen we nooit te weten komen. Hy had een paar stomme brieven aan Vadny Peers geschreven en gezegd, dat hij een fortuin en een titel zou erven, als de kleine Lionel overleed. Vadny heeft die brieven aan haar moeder laten lezen en deze heeft toen het duivelse plan in elkaar gezet, ln de mening ook, dat ze met die brieven Hed ley zou kunnen dwingen met haar doch ter te trouwen. Toen Hedley mijn hulp ls komen inroepen, heeft hij me be zworen, dat er geen haar op zijn hoofd ooit aan misdrijf heeft geaacht; maar nu hy dood ls, kan hij zich niet meer verdedigen." Valerie verklaarde vol overtuiging: ,Tot zoiets was Hedley niet ln staat. Hij heeft trouwens uit zelfopoffering zijn dood gevonden!" „Je ziet wel vaker, dat een broer of een neef je in de weg staat by een be langrijke erfenis", merkte Amabel op. ..Maar al vind je dat spijtig, dan brengt je dat nog niet op moordideeën! Ik ken een geval van tweelingbroers, waarbij de oudste, die twintig minuten eerder ter wereld was gekomen, de titel en het vermogen van zijn vader erfde. Zyn broer kreeg niets!" ..Weet jc. dat Joe Gassctt ook. zonder het te weten, een reeks causaliteiten heeft veroorzaakt? Uit nieuwsgierig heid heeft hij Vadny opgebeld, die toen hevig gealarmeerd naar zuster Emmie Gilbert ls gereden, achtervolgd door Hedley. die daarbij de dood heeft gevon den." „Ik geloof", besloot Roger, „dat Peggv Wadhurst ons de juiste kyk op het géval gegeven heeft: dat Emmie Gil bert nooit anders heeft gedacht, dan dat het kind ontvoerd was om 't losgeld in handen te krijeen. Daarom heeft aan Peggv verteld, dat ze de baby van haar zuster te logeren kreeg. Eerst later heeft zij van Jim gehoord, dat de baby moest worden vermoord. Toen heeft ze Peggy proberen wijs te ma ken, dat de logeerpartij niet door was gegaan. „Maar het gekste van alles is. dat er dus eigenlyk geen mens is vermoord, de heer Pursey niet en de uit zee opge haalde babv niet! „De Gilberts en mrs. Strawn kunnen OLLE KAPOEN EN HET HART VAN GOUD 23 ~V7 GA dat marsepeinen hart van de eerste minister halen!" zei de Koning tegen de opperhofmaarschalk. „En laat de gevangene, Olie Kapoen, hier brengen! Ik wil wel eens zien, of dat hart weer van goud wordt!" De opperhofmaarschalk stapte de slaapkamer van de eerste minister binnen, die nog lag te slapen. Hij wekte hem en riep: „De koning heeft me bevolen het marsepeinen hart te halen!" „Moet®Ik daarom wakker worden gemaakt? Voor da ellendige hart? Daar ligt het! Als ik het maar weer terug krijg, want het is bewijs-materiaal tegen dat ellendig ventje met zyn toverkunsten!" Toen de opperhofmaarschalk weer by de koning terug kwam, werd juist op hetzelfde moment Olie, tussen twee lakeien ln, naar binnen geleld. „Zo", zei de koning. „Ik moet eens met jou spreken. Ik hoor daarnet van je vriend, dat je dat hart van goud van een elfje cadeau hebt gekregen. Waarom heb je dat niet eerder verteld en waarom kwam je er mee by mij?" „Omdat ik niet wist, dat ik het van haar had gehad, sire!" zei Olie. Hij vertelde hoe hij haar met het touw had geholpen en even daarna het hart op zijn stoep had ge vonden." „Alles goed en wel", zei de koning, „maar dan moet het dus weer van goud worden, wanneer jij het aanraakt. Ik heb het hier, dus probeer het maar eens!" De regering offers v van Chili heeft besloten in Nederland te helpen door de Nederlandse regering gratis overtocht naar Chili aan te bieden voor duizend landverhuizers uit het Nederlandse rampgebied. De regering besloot verder de regeringen van de andere Zuldameri- kaanse landen voor te stellen een ge- zamelyk „Help Nederland" fonds ln het leven te roepen. Ook in Nieuw Guinea steunpostzegels Ook ln Nieuw-Gulnea zijn steunpost zegels versohenen. De landsdrukkerij heeft in recordtijd overdrukken ver vaardigd. Binnen enkele dagen zijn deze zegels ln geheel Nleuw-Guinea verkrijg baar. PIUS XI HERDACHT Te Vaticaanstad ls Maandag een dienst gehouden in de Sixtijnse kapel ter her denking van paus Pius XI. die op 10 Februari 1939 is gestorven. Kardinaal Borgongini Duca zong het requiem, en dertien kardinalen, leden van de Ro meinse Curia, woonden, met leden van het diplomatieke corps, de mis bij. De Paus was niet aanwezig. Maandagavond liepen er geruchten, dat hij een instor ting had gehad, maar woordvoerders van het Vaticaan verklaarden, dat de toestand van de Paus bevredigend blijft en dat hy goed vooruitgaat, zodat hy zelfs enige tijd in zyn studeerkamer had gewerkt. Kunstenaars in dienst der hulpverlening Donderdag a,s. zal burgemeester d'Ailly 's middags half vijf in het Ste delijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling openen, georganiseerd door de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars. Op deze tentoonstel ling zullen zeshonderd inzendingen van tweehonderd beeldende kunstenaars en beoefenaars der toegepaste kunsten worden geëxposeerd. De gezamenlijke waarde bedraagt 80.000. De inzendin gen zullen worden verloot in een loterij van het Nationaal Rampenfonds, geor ganiseerd door de coördinatie-commis sie Kunstenaars Helpen. Ook buiten landse kunstenaars o.a. Chugull hebben hun medewerking aan deze ten toonstelling toegezegd De Bussumse Harmonie Crescendo geeft Zaterdagavond a.s. 8 uur in Con cordia haar jaarlijkse winteruitvoering. De opbrengst komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. De koorver eniging Arti et Religioni zal Maandag 16 Februari a.s. om 8 uur in Concordia een uitvoering geven. De opbrengst is voor hetzelfde doel. alleen wegens ontvoering terecht staan, De Strawns eveneens voor hun pogin gen om Bruce te vennoorden en de op zettelijke wederrechtelijke toeëigening van de eigendommen van de heer Pursey, gepleegde valsheid in geschi en dergelijke kleinigheden meer. Maar er kan tegen Hedley natuurlyk niets worden ondernomen. Dat betekent, dat ook Vadny buiten schot blijft. Het is trouwens ook niet gebleken, dat zy enige actieve rol in de hele affaire zou hebben gespeeld." Bij het afscheid nam Amabel nog even Roger ter zyde. „Als de kinderen de deur uit zijn, wilt urne dan nog even aanhoren, majoor? Dc heb u nog iets be langrijks te vragen." Valerie en Bruce gingen samen stra lend gelukkig heen. Het leed geen twy- fel, dat zy het samen volkomen eens zouden worden. Toen de deur achter hen dichtviel, begon Amabel: „U zoudt me een grote dienst kunnen bewyzen. Wilt u Eleanore Cradon laten weten, dat ik iedere aan spraak, die ik op titel en erfenis het gemaakt, intrek? Ik wil hoegenaamd niets van haar hebben!" Roger glimlachte. „Ik ben bly. dat dit van u zelf uitgaat. Maar acht ge dit wel voldoende?" „Hoe bedoelt u?" „Zou Lady Cradon zich gelukkig kun nen voelen, wanneer ze iets bezit, waar van haar gezegd is, dat het haar eigen lijk niet toekomt? Met de voortdu rende angst erbij, dat anderen het feit te weten kunnen komen en haar zoon zou kunnen worden onterfd." „Wat zou ik dan nog verder kunnen doen?" vroeg Amabe!. „Haar doodgewoon de waarheid ver tellen", gaf Roger bedaard ten ant woord. De actrice richtte zich op tot een houding, die op het toneel een vorste lijke indruk zou maken. „Wou u daarmede soms zeggen, dat ik niet getrouwd ben geweest met Lionel Cradon? Dat die huwelyksacte soms vals is?" „Volstrekt niet!" „Wat bedoelt u dan?" eiste zy op ge biedende toon. (Slot volgt.) Friesland heeft met zijn turf moeilijkheden In de jongste winterzitting van de Friese Staten ia opnieuw de aandacht gevestigd op de moeilijkheden, waarmee de veenderij ln De Deelen te kampen heeft ten gevolge van het feit. dat een zeer belangrijk deel van de productie van het afgelopen jaar tot nu toe niet kon worden verkocht Blijft deze turf onver koopbaar, dan zal dit tot inkrimping in het komende seizoen en dus tot werk loosheid in de streek leiden. Een afdoen de oplossing van de moeilijkheden kan naar het oordeel van het provinciaal bestuur van Friesland slechts met mede werking van het ryk worden vei en zal uiteraard tyd vergen. Ik moet zo spoedig mogelyk voor het begin van het veenseizoen de aanwezige turf zijn verkocht. Dat kan. zo zeggen Ge- iteerde Staten, alleen worden be- t. indien daar waar dit maar enigs- mogelyk ls tijdelijk tot gebruik van turf in plaats van andere brandstof wordt overgegaan. PogiDgen om dit te bevorderen werden in alle richtingen gedaan: de provincie heeft gemeend zelf niet te moeten achter blijven en heeft besloten tijdelijk ook voor het provin ciaal stoomgemaal turf als brandstof te gebruiken. Het college van gedeputeer den vragen dringend aan de gemeente besturen in het belang van het behoud van deze werkgelegenheid in Friesland te overwegen, of het niet mogelyk is van gemeentewege het gebruik van turf uit bedoeld gebied te bevorderen. Reeds meer dan vier ton te Hilversum Nu de resultaten van de kerkelijke collecten te Hilversum ook bekend zijn, kan worden vastgesteld, dat het plaat selijk totaal van de geldinzameling voor het Rampenfonds de 400.000,reeds heeft overschreden. De kelders van het hoofdpostkantoor zullen worden Inge richt als depot voor goederen en kle- J'~T. De besturen van de openbare en fessionele leeszalen en bibliotheken delen mede, dat evacué's kosteloos boeken kunnen verkrijgen. De betrok kenen moeten zich echter behoorlijk kunnen legitimeren. Tot het gemeente bestuur is het verzoek gericht om aan de evacué's legitlmatiekaarten te ver schaffen. NOGMAALS DE REEBRUG De raad van Nederhorst den Berg kwam gistei-en bijeen. Een voorstel het gemeentepersoneel in te delen in de ge wone loonklasse zal binnenkort worden ingediend. De gemeentebijdrage voor het lager onderwys werd vastgesteld op 30 per leerling. De heer Lam vestigde nogmaals de aandacht op de Reebrug. De heer Smit stelde voor. dat de gemeente op eigen kosten tot de werkzaamheden zal over gaan, ondanks het feit. dat de stad Utrecht de eigenax-es van de brug is. Dit voorstel zal zo spoedig mogelijk aan de stad Utrecht worden vooi-gelegd. Nederhoi-st den Berg zal zich eveneens bei'eid verklaren een leuning aan te brengen, om zodoende de veiligheid der inwoners te verzekei'en. Monteur stond onder stroom (Van onze correspondent) A 1 k m a a r, 11 Februari In de N.A.C.O.-garage te Alkmaar werd een monteur gevonden die, han- fend tegen een autobus, bewusteloos ileek te zijn. Toen men de man wilde helpen, bleek dat bij onder stroom stond. Hij had gewerkt met een loop lamp, waarvan het snoer tussen een portier van de bus was dichtgeknepen. Nadat kunstmatige ademhaling was toegepast, werd de monteur naar een ziekenhuis overgebracht. Roode Kruis Mogen allen die hielpen dankbaar zijn De afdeling Haarlem en omstreken in het Ned. Roode Kruis meld ons: Nu de inzameling van kleding en dek- king voor de slachtoffers van de waters nood zodanige resultaten heeft afge worpen, dat dc voorraden althans in de eerste behoefte voorzien, zal de afde ling Haarlem en omstreken lan het Ned. Roode Kruis haar bemoeiingen bij het ophcüen en verder doorzenden dier goe deren staken. De toevloed van goederen uit alle lagen der bevolking heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. Zonder de spontane medeioerkmg in de eerste plaats van de burgemeesters Haarlem, loemendaalHeemstede en Bennebroek en van de organisatie van de volijverige U.V.V. te Haarlem zou de afdeling Haarlem en omstreken van het Ned. Roode Kruis de haar bjjkans overstelpende taak niet hebben kunnen volbrengen. De aanvoer van de goederen vormde een probleem door de van spon- taan en oprecht medeleven getuigende stroom welke binnenkwam; hoeveel heden die alle verioachtingen overtrof fen. Dat dit probleem kon worden op gelost is te danken aan de vele vrien delijke handen die medewerking ver- leenden. De afvoer der goederen was een an dere moeilijkheid, welke kon worden overwonnen door de medewerking van tal van bedrijven die hun vrachtwagens met chauffeurs belangeloos ter beschik king stelden. Mogen allen, die hebben medegewerkt om de nood te helpen verlichten, ver vuld zijn van een gevoel van dankbaar heid, dat zjj in staat waren hulp, ln welke vorm dan ook, te kunnen ver lenen. De collecte in alle hervormde ker ken in 's-Gravenhage op Zondag jl. heeft, naar de Hervormde Diaconie mededeelt, in totaal 50.510.62 opge bracht. Onder auspiciën van de commis sie voor culturele vorming van schoolgaande jeugd wordt het derde jeugdconcert in dit seizoen gegeven op Donderdag 19 Februari ln de concert zaal te Haarlem. Zondag 22 Februari zal het accor deon-ensemble De Amigo's in Concoi-dia te Bussum een uitvoering geven ten bate van de slachtoffei's van de water snood. die om gezondheidsredenen zijn functie als stationschef van Naarden—Bussum moest neerleggen, is benoemd de heer A. J. C. Bouff uit Coevorden. Hij zal Maandag a.s. officieel in functie treden Een lokaal in het jeugdgebouw Eltheto van de Hervormde Kerk te Bussum is opengesteld voor de 102 evacué's, die in deze gemeente bij fa milie onderdak hebben gevonden. Van 10—12 en van 3—6 uur kunnen zij elkaar daar aantreffen. Iedere Vrydag- middag 4 uur zal er een predikant aan wezig zyn voor bijbellezing. AMSTERDAM UITGAAN Carré: Dagelijks om 8 uur Circus SfcrassburgerCentraal Theater: Van avond om 8 uur speelt de Ned. Comedie Via Lissabon, morgen om 8 uur U Spreekt met uw Moordenaar: Concertgebouw: Vanavond om 8.15 uur dirigeert Rafael Kubelïk een byzonder concert ten bate van het Ramp dMÉH speelt de viol gei aid door Felix de Nobe;, in de kleine zaal; Kleine Komedie: Dagelijks om B uur Potasch en Perlemoer: Leidsepleir Theater: Elke avond om 8 uur het ABC- cabaret in Bibelorvtë; Nieuwe de la Mar: Elke dag om 8 uur Wim- Sonnevelds cabaret in Het Meisje met de Grote Voeten: Stadsschouwburg: Vanavond om 8 uur speelt de Haagsche Comedie YermaDe Ned. Opera geeft morgen om 8 uur Aida. „La croisade des enfents" door Katholiek Haarlem De kronieken van Albert de Stade, Jacques de Voragine en Albéric des Croix Fontaines (anno 1212) vermelden het romantische en di'amatische vei-haal van de kinderkruistocht, waarbij twee schepen met kinderen, die naar het Hei lige Land trokken, een prooi der golven werden. Met groot talent heeft Pierné aan deze legende een muzikale gestalte gegeven. Hy gebruikte hiervoor een uit gebreid apparaat van uitvoerenden: ge mengd koor, kinderkoor, solisten en or kest in volledige bezetting. Het doelma tige effecti'rjke en logische gebruik hier van verraadt (om te beginnen) de vak man, die zijn metier in alle opzichten beheerst. Daarby komen de bijzondere gaven van de componist als melodieus en als schepper van muzikale sfeer, die zelfs als hij wydlopig is met goede smaak blyft musiceren. By de beoordeling van La Ci-oisade des Enfants zoals deze gis teren in de Haarlemse concertzaal is uitgevoerd, past om te beginnen een woord van lof voor de discipline en klankzuiverheid, waarmede het meisjes koor van de Mariaschool te Haarlem zijn omvangrijke en lang niet eenvoudige taak vervulde. De kinderlijke toon werd bewaard en werkte dikwijls ontroerend, vooral in de samenzang met het man nenkoor, waarin de vaders hun kinderen van hun reis naar het Heilige Land trachten terug te houden. Het gemengde koor viel op door de frisse koorklank, waar het mannengedeelte, hoewel klein van aantal, het zijne toe bijdroeg door sonoriteit. Byzonder goed deed de com ponist het verschil in karakter tussen de stemmen der volwassenen en die der kinderen uitkomen. Dit trof ons o.a. in de kinderkoren „Dans les jardins" en „Trois enfants", die de componist in de eenvoudige volkstoon heeft gehouden. In de „Hemelse stemmen" kwamen de sopranen en alten uitstekend tot haar recht. Het solistische gedeelte werd ver zorgd door twee sopranen Corry Bijster en Corry van Beckum, de tenor Willy van Hese en de bariton Jos de Klerk. Corn.' Bijster wist te ontroeren in haar „rol van de blinde knaap Alain, door innigheid en gloedvolle voordracht. Ook Corry van Bëckum maakte met haar fraaie goed dragende stem, die in de laagte neigt naar het timbre van een mezzo-sopraan, een zeer goede beurt in haar party van het meisje Allys, De tenor Willv van Hese, vertokte dè party van de verhaler. Zyn stemgeluid is niet groot maar heeft een timbre dat tot welluidendheid zou kunnen uitgroeien bij een juiste verdere ontwikkeling. Ze ker schuilen hier beloften in. wellicht het meest nog voor de vocale kamermu ziek. Zijn voordracht heeft nog weinig reliëf en is zelfs voor een verhaler nog te objectief. Wat volume betreft wint de bariton Jos de Klerk het van hem met sroot verschil. Hij droeg op sympa thieke wijze zijn „Histoire des étoiles" voor. Tegen het eind van het derde deel begon de curve der spanning enigszins te dalen doch dit bleek te zyn een re- ruler pour mieux sauter". want het slot deel steeg tot een visionnaire extase, voorafgegaan door een suggestieve klankschildering van de storm op de duistere zee als orchestrale inleiding. De dirigent. Albert de Klerk, had het geheel stevig in de hand en heeft een zuiver muzikaal instinct getoond voor deze door en door Franse muziek, waarin wrj reeds verschillende elementen van het impressionisme ontdekken. Vooral in de orkestepisodes heeft De Klerk gestreefd naar een zo doorzichtig mogelijke klank werking en hii slaagde hierin voor een helargryk deel. Ons respect voor het H.O.V -orkest, dat na luttele repetities mot een dergelllk resultnat voor de dag kwam. Albert de Klerk heeft door deze uitvoering een daad verricht van cultu rele betekenis, die beloond ls door de geboeide aandacht van een volle zaal. Onder de talrijke vertegenwoordigers der geestelijkheid zagen wij ZE. mgr A. Th. Herberts, bisschop van Haarlem. A. H. Jr.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2