Delft op weg naar de kwart millioen Aan de Delftse burgerij OP DE BRES „Voor komkommer geldt Plant is koning' 't meest" De kapotte motor en het Zondagse pak Pag. 2, Eerste blad DELFTSCHE COURANT Woensdag 11 Februari 1953 DELFTSCHE ïtt COUR ART Onafhankelijk dagblad Waakt sedert I841 over de belangen van Delft en Delfland Verwersdijk 6-8. Delft, telefoon 131 en 1360 Postgiro 578434 UITGAVE: DELFTSCHE COURANT N.V Druk: Firma W. Qaade, Delft DIRECTEUR: M. KOOT Nassaukade 61, Rijswijk Z.H-, ld. 181976 HOOFDREDACTEUR: G. G. KUNZ Esdoomlaan 18, Delft, telefoon 3020 Offeren of offers brengen? (Ingezonden) Onze pers verdient aller dank voor de wijze, waarop zij, voor- Echtend en steunend, ons volk dient in deze dagen. Niemand verdenkt ons van vleierij als wij het verschijnen van de Delftsche Courant op Maandagmorgen 2 Februari, niet alleen een jour nalistieke stunt noemen, maar ook het offer van een hele Zondag en volgende nacht van allen aan genoemd blad verbonden. In de omgangstaal slijten de beeldenaars ook van hogere be grippen af: men „wijdt" er een cafetaria „in" etc. Ook „offeren" viel die devalua tie ten offer, het daalde tot het gewone: geven, bijdragen. Thans is echter nodig, niet dat „offeren", maar offers brengen, hèt offer van het edelste en beste, dat wij bezitten. Wij betreuren daarom, dat de D. C., die zeide met critische op merkingen wel te willen wachten, op één punt daarvan afweek in het nr van 10 dezer. („Houdt bei de benen op de grond!"). Ge noemde critiek neemt onder de loupe het eerste werk van de ac tie „Beurzen open, dijken dicht", die geboren is uit een initiatief van het Nat. Rampenfonds. De koningin heeft bewogen ge sproken van hèt offer, van de „springvloed", die uit het hart stroomt. Dr Kortenhorst, minis ter-president Drees e.a. spraken in gelijke geest. Hoewel het een paradox is, worden wij door het offer rijker, „minder" is hier „meer". Boven dien worden wij met velen binnen en buiten de grenzen opgenomen in één rijk des geestes. Men zou haast een andere wonderspreuk durven uiten: nog een paar van die catastrophen en wij zijn, gees telijk, „dans le meilleur des mon- des possibles" (de beste der mo gelijke werelden). De sfeer van het offer nu is een geheel andere dan die van de kille zakelijkheid, de nuchtere feitelijk heid van de platvloerse „grond", waarop aangeraden wordt met „beide benen" te gaan staan. Voor een aantal mensen (niet de redac tie D.C.) is die „grond" verbon den met koude berekening, louter verstandelijkheid, behoudzucht. De ramp riep het offer en dit vernielt als een andere stortvloed de dijken en schotjes, die mens van mens en volk van volk ge scheiden houden. Het offer heeft zijn „gevoelige" tijd, zijn psychologisch ogenblik. Het is niet de vraag hoe we met „dubbeltjes" in kalmer tijd braaf verstandelijk verder kunnen! Het offer heeft zijn imperatief (ge bod) des harten Luid roept het: Do it now! Het argument der D.C,, dat de middenstand schade zou lijden, voert ons in het diepst van de ellendige nuttigheidsmoraal. On aangenaam is het bovendien, om dat genoemde groep (ook hier) spontaan en rijkelijk haar offers bracht. De huisvrouwen eveneens kun nen werkelijk (als steeds) won deren met geld verrichten. Ook de „2 actie" is, in het licht van het „offer", toe te juichen. Laten we met beide benen op de grond blijven staan". Het zij zo. maar heffen wij vooral hart, hoofd en hand tot de hoogte van onze zedelijke taak! S. J. S. SCHIPPER. (We geloven het in grote trek ken met de heer Schipper te kun nen eens zijn. Dat er een groot beroep wordt gedaan op de offer zin van de Nederlanders is van zelfsprekend en het is niets meer dan onze plicht om er voor te zor gen dat middels onze offers (die voor zeer, zeer velen inderdaad offers zijn!) de nood zoveel mo gelijk wordt gelenigd. Met de uitdrukking „met beide benen op de grond blijven staan" hebben wij niet bedoeld, dat men nu maar de hand op de portemon- naie moet houden, maar dat men de realiteit niet uit het oog ver liest. Als men een boog „over trekt" gaat de spanning er uit. En dit gevaar dreigt wanneer men, onder de begrijpelijke in druk van het ogenblik, meer wil doen dan men tegenover b.v. zijn gezin zou kunnen verantwoorden. Hoe meer hulp hoe beter. Maar lanceer daartoe geen onbekookte en practisch niet uitvoerbare voorstellen. Red.) „U SPREEKT MET CW MOORDENAAR" Voor de leden van „Kunst voor Allen" heeft de Neder landse Comedie gisteravond een voorstelling gegeven van „U spreekt met uw moordenaar", dat bij een vorige gelegenheid reeds door ons werd besproken. BEROEP AANGENOMEN Onze stadgenoot de heer F. N. M. Neyssen, vicaris hier ter ste de, heeft de toezending van een beroep naar Mijdrecht aange nomen. Zeven Zweedse wagons goederen aangekomen E jeugdige Engelsman, die correspondeert met een Delftse J) „penfriend" was nog slechts éénmaal in Nederland geweest. Doch symphatie voor ons land had hij blijkbaar in voldoen de mate opgevat. En dat er veel geld nodig is om het herstel van de schade door de watersnood krachtdadig aan te pakken wist hij óók heel goed: in de brief aan de Delftse kameraad sloot hij drie dollars, hetgeen in Hollands geld op zo'n twaalf gulden neer komt. Tezamen met de vier gulden en een kwartje, die drie Delftse knapen met het sneeuwvrij maken van de stoepen op haalden èn met de giften van verenigingen en bedrijven in onze stad, kon gisteren weer een vijf en een half duizend gulden aan het Delftse totaal worden toegevoegd, een totaal dat thans haast 220.000 bedraagt. SCHENKINGEN VAN JEUGD RODE KRUIS Wanneer er sprake van hulpverlening aan bedreigde volkeren of mensen dan wel van financiële of materiële steun dan we hebben het de vorige week weer kunnen mer ken gaat het Rode Kruis, na tionaal of internationaal, in het voorste gelid. Het Jeugd Rode Kruis neemt daarbij een eer volle plaats in. Het Amerikaan se Jeugd Rode Kruis zond 250 doosjes, die klasgewijs door Amerikaanse schoolkinderen werden samengesteld en waar in zich alles bevindt wat een kinderhart maar begeert: een stukje zeep (nou jaeen autotje, puntenslijper, potloden, een bal, stuf, prentenboekjes, een kam, tandpasta en bor stel. Ook voor Delft is een con tingent bestemd. En op een zich in die dozen bevindend blanco vel briefpapier kunnen de ontvangers dan terugschrij ven hoe ze zo'n geschenk wel vonden. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis stelde voorts doosjes sa men, waarin de „rijpere jeugd" veel van haar gading vindt, zoals: zakmes, zakkam in etui, scheerzeep, -mes en -apparaat, aangevuld met versnaperingen en vruchten. Ook voor de meis jes is iets dergelijks samenge steld. Een honderdtal van deze dozen gaan naar de Delftse evacué's en ook de ouders zul len binnenkort in de vreugde kunnen delen. Overigens gaat Zweden voor op wat de zendingen betreft. De totale waarde van wat deze Scandinaviërs reeds geschonken hebben beloopt ongeveer tien millioen kronen. Gisteren is een groot aantal wagons in ons land aangekomen met dekens, matrassen, lakens, schoenen, laarzen, echt Zweed se pantoffeltjes waaraan de sokken reeds vastzitten en le vensmiddelen. Zeven van deze wagons bereikten via Rotter dam Delft. (Ingezonden Mededeling) .DOELEN KINO. Donderdag a.s. 2.30 - 7 en 9 uur JEAN LOUIS BARRAULT in. zijn aangrijpende creatie als de blind gewórden beeldhouwer. DE ENGEL DER DUISTERNIS (L'Ange de la Nuït) Toegang 14 jaar De Zweden leven wel bijzon der mee met het lot van de slachtoffers van de watersnood ramp. Op de Zweedse scholen worden speciale herdenkings diensten gehouden, na afloop waarvan kinderen en onderwij zend personeel in een rij hun giften afdragen. We willen zo graag iets zen den, schreven Zweden aan Delftse kennissen. En omdat zij Zweeds schreven stond er in- plaats van „iets" „nogot". Maar nougat zal het toch niet worden. Wèl scharen, naaigarnituren, zakmessen enz. Geen adoptie van Middelharnis Zoals gemeld lag het in het voornemen van de gemeente Delft, behoudens goedkeuring van de gemeenteraad, Middel harnis te adopteren. Gisteren heeft het gemeente bestuur echter een telegram van Amersfoort ontvangen waarin wordt medegedeeld dat deze ge meente reeds op Zondag 1 Fe bruari Middelharnis adoptie heeft aangeboden hetgeen in overleg met de coördinatiecom missie van de Vereniging van Nederlandse gemeenten is aan vaard. Geadviseerd wordt daarom in overleg te treden met deze coör dinatiecommissie om tot een op lossing te komen. Wethouder Bühler zou zich daartoe vandaag naar Den Haag begeven om na te gaan welke gemeente nu voor adoptie kan worden toegewezen. „De dijk is dicht" voor Nationaal Rampenfonds Op Donderdag 19 Februari zullen in Doelen Kino drie voor stellingen om 2.30, 7 en 9 uur worden gegeven van de Ne derlandse speelfilm „De dijk is dicht". De totaal-opbrengst van deze voorstellingen stelt de di rectie beschikbaar voor het Na tionaal Rampenfonds. Praatmiddag van proefstation had veel belangstelling GEDURENDE vier jaar handelde de „praatmiddag" van het Proefstation voor de groenten- en fruitteelt te Naaldwijk over de tomaat. Gisteren echter wat het in Stads Doelen de komkommer, die in de grote foyer, geheel gevuld met tuinders uit Delfts wijde omgeving, in het volle licht der belangstelling werd geplaatst. En dit belangrijke Westlandse product verdient het. Want, zo zeide de directeur van het Proefstation ir J. M. Riemers in een korte samenvatting aan het eind van de middag, zo ergens dan geldt hier dat de plant koning is. De komkommer vond hij het mooiste gewas, omdat zij „zo goed luistert". Hij drong er derhalve bij de tuinders op aan bij de teelt naar langdurige houdbaarheid van dit gewilde export-artikel te streven en deze in zijn teelt zo zeer gevoelige plant steeds in de juiste omstandigheid te brengen, opdat geen schimmelaantasting voorkomt. Drie uiterst deskundige spre kers hebben deze middag facet ten en vraagstukken rond de platglaskomkommer belicht. Zij deden dit met behulp van een aantal lichtbeelden en voorts door een ruime gelegenheid tot het stéllen van vragen te geven. De heer J. H. Groenewegen ver diepte zich allereerst in het ras sen- en entingsprobleem en be sprak daarbij de ervaringen, opgedaan tijdens een recente proef met zes komkommerras sen op gronden van verschillen de samenstelling rond Rotterdam en Delft. De heer S. Vriend nam hier na het beperken en voorko men van een vruchtvuuraan- tasting onder de loupe en be sprak de teelt van de komkom mer, uitgaande van het stand punt dat bij plaatsen in ge lijkmatige temperaturen en een niet te hoge luchtvochtigheid schimmelaantasting niet zal voorkomen. De uitvoer naar Duitsland De heer W. H. Kemmers van het Centraal Bureau besprak in DE GROENE TAFEL EEN Amsterdamse student stond terecht, omdat hij met een personenauto het verkeer op de Van Leeu wenhoeksingel had gehinderd door aldaar te keren, waar door de fabrieksarbeider B. uit De Lier met zijn motor fiets tegen de auto van de student was opgebotst, waar door een schade van 250 aan de motor was veroorzaakt. Twee Delftse studenten, die in de auto van verdachte had ge zeten, kwamen hun getuigenis sen afleggen. Beiden verklaar den dat verdachte het verkeer niet belemmerd had en dat het keren vlot was geschied, in ca. 15 seconden. Dit kwam de amb tenaar wel wat erg snel voor en deze voegde verd. toe: „U bent zeker een auto-artist." Dit „nam" ie verdediger S&bklp' an verdachte achter niet. Hij sracht naar vo- AétëPLj&ïfo. "en> dat °P het moment dat verdsing ke" r\ ren er geen 'erkeer in zicht was; verd. heeft het verkeer niet gehinderd, er was ruimschoots gelegenheid om hem te passeren en uit de schade die aan de auto van ver dachte was aangebracht bleek ook duidelijk, dat de snelheid van B. groter moest zijn dan de door hem opgegeven 30 km. Bo vendien was hem uit proeven gebleken, dat het keren inder daad in deze korte tijd kon ge schieden. De ambtenaar was echter van mening, dat verd. op de van Leeuwenhoeksingel niet had mogen keren, omdat hij daardoor de vrijheid van het verkeer meer dan nodig had be lemmerd en vorderde een boete van 15,of 5 dagen. De kan tonrechter was het echter daar mede niet eens en sprak ver dachte, op grond van de door de verdediger aangevoerde argu menten, vrij. Ouderdom moet men eren De zaak van een veeknecht uit Zoeterwoude, die met zijn bromfiets de 70-jarige E. V. uit dezelfde plaats had aangereden, had nogal wat voeten in de aar de. V. had door de aanrijding nogal wat schade opgelopen. Hij had scheuren in zijn winter jas, colbert, pantalon en over hemd opgelopen, terwijl hij kor te tijd van de schok bewuste loos was geweest. Doordat de afwikkeling van de schade, naar getuige's oordeel, nogal lang duurde, was hij er ten slotte toe overgegaan de zaak aan te geven aan de politie. Verdachte was tegenover de kantonrechter één en al welwillendheid. „Ouder dom moet men eren", zo riep ny pathetisch uit en hij vertelde, dat hij direct naar de toestand van de oude baas was komen informeren en dat de schade regeling alleen was opgehouden, doordat het, in de week waarin hij had beloofd de zaak te ko men afmaken, erg glad op de weg was geweest. Gezien het feit, dat het pak van get. pas een jaar oud was en het er, al waren de scheuren dan her steld, toch niet meer helemaal „Zondags" uitzag, meende hij, dat een schadevergoeding van 50.wel op zijn plaats was. De ambtenaar vond dit ook rede lijk en eiste dan ook een boete van ƒ25.of 15 dagen voor het onvoorzichtig rijden van verd. en toewijzing van de civiele vor dering. De kantonrechter deed er 5.af en vonniste met 20— of 10 dagen met toewij zing van de civiele vordering. Nota aan de raad over hulpverlening Op Woensdag 25 Februari komt de Delftse gemeenteraad in vergadering bijeen. Het ge meentebestuur zal dan de raad o.m. een nota overleggen met een beknopt overzicht van het geen tot dusver is gedaan voor de hulpverlening aan het over stroomde gebied en tevens zal worden uiteengezet welke hulp in de toekomst nog zal worden geboden. B. en W. zijn van me ning dat er geen reden is om het verzoek vain de C.P.N.-raads fractie in te willigen waarin een raadsvergadering op korte ter mijn werd gevraagd. De kerkcollecten van Zondag In aansluiting op ons bericht over de opbrengst van de kerk collecten op de nationale ge denkdag deelt men ons nog mede dat de collecte bij de Doopsgezinde gemeente 135 heeft opgebracht. Zakennieuws „HET ELFJE" OPENDE ZIJN DEUREN Hedenmorgen om 11.11 uur heeft wethouder J. Bühler als eerste een geldstuk laten vallen in een van de automaten van het automatiekbedrijf „Het elfje" van de. heer J. A. Karlas, Binnenwatersloot 7. Daarmee was de opening van deze inrich ting een feit. De ruime hal waar de auto maten zijn bevestigd is met groene tegels bezet en is voor zien van vier tafels met inge bouwde "afvalbakjes. Rechts is het ijsbuffet. Achter de automa tenhal is de keuken waar ver scheidene moderne ovens en koelkasten zijn opgesteld voor het bereiden en bewaren van de artikelen die in de automaten verkrijgbaar zijn. Bij de officiële opening mocht de heer Karlas veel belangstel ling ondervinden van de Delftse middenstand en zakenrelaties, die hun goede wensen vergezeld deden gaan van een keur van bloemen. Bij de ingang stonden twee als elfjes verklede meisjes die collecteerden voor het Na tionaal Rampenfonds. Hedenmiddag om drie uur is de zaak voor het publiek open gesteld. NU de overstelpende drukte als gevolg van de ramp welke ons land heeft getroffen, althans hier ter stede enigszins is verminderd, is het mij een behoefte langs deze weg mijn warme dank te betuigen voor de wel buiten gewoon ruime en veelzijdige hulp, welke de Delftse bevol king in al haar geledingen in de achter ons liggende dagen ten behoeve van de zo zwaar getroffenen in het rampgebied heeft willen verlenen. Mijn dank gaat niet alleen uit naar hen die, hetzij door het geven van een geldelijke bijdrage, hetzij door het afstaan van kleding, schoeisel, dekens e.d. of door het verlenen van persoonlijke diensten, daadwerkelijk steun konden verlenen, doch evenzeer naar degenen, die zich tot het eventueel opne men van evacué's, het verrichten van persoonlijke diensten of het beschikbaar stellen van vervoermiddelen bereid ver klaarden, doch om redenen van organisatorische of andere aard niet bij de hulpverlening konden worden ingeschakeld; het aanbod hiervoor was zo groot, dat velen noodgedwongen moesten worden teleurgesteld. Er is in Delft ongetwijfeld met gulle hand gegeven, maar er is ter leniging van de nood nog veel, zeer veel nodig. In het volste vertrouwen doe ik daarom bij deze nogmaals een beroep op Uw aller offervaardigheid. Stort Uw bijdrage, hoe gering ook, op postrekening 9575 van het Nationaal Rampenfonds of deponeer haar in een der bussen, welke tot dit doel bij verschillende bankinstellingen en in vele winkels zijn geplaatst. Delft, 11 Februari 1953. De burgemeester van Delft, J. A. LAUSBERG, l.B. &ENDA (Ingezonden Mededeling) (Ingezonden Mededeling) een inleiding over de economi sche positie van de platglaskom- kommerteelt de waarde van de export naar Duitsland, waarbij hij opmerkte dat de overige ex portlanden zo goed als te ver waarlozen zijn. Het belang van deze uitvoer blijkt uit het feit dat het doordraaien practisch de gehele maand Augustus op de veling nog meer voorkomt wan neer de export naar Duitsland daalt dan indien het binnen lands verbruik afneemt. Middels een grafische voorstel ling toonde hij aan dat de uit voer vanuit Nederland de laatste jaren sterk is gestegen en de teelt van vollegrondkomkom- mers in Duitsland geen gevaar meer vormt. Hij sprak daarbij echter de wens uit dat men thans tot een zekere stabilisatie zou komen, aangezien een verdere uitbreiding een drukken van ons prijspeil zou gaan betekenen. Spr. concludeerde tenslotte dat de scheiding van Oost- en West- Duitsland van na de .oorlog, waardoor wij thans uitsluitend aan West-Duitsland leveren, onze positie wat betreft de productie in het beginseizoen zwakker, in het middenseizoen echter sterker heeft gemaakt. Techn Hogeschool BENOEMINGEN Bij K.B. is aan ir A. A. van Douwen opgedragen gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Augustus 1953 in de af deling der Weg- en Waterbouw kunde aan de T. H. onderwijs te geven in de staalconstructies. Bij beschikking van de minis ter van O., K. en W. is voor het jaar 1953 benoemd tot weten schappelijk ambtenaar eerste klasse bij de Metallographie aan de T. H. ir B. Pennekamp. ECHTELIJKE RUZIE MET GEVOLGEN Een tuindersknecht uit Delft kreeg op zekere dag ruzie met zijn vrouw. Hij verliet het huis, ging drinken en stal in Den Haag een motorfiets om weer naar huis te komen. Hij wilde dit niet aan zijn vrouw bekennen. Thans stond hij voor diefstal terecht voor de Haagse rechtbank. De officier van Justitie eiste zes maanden gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr C. A. Westerouen van Meeteren, schetste hoe verdachte met een kwade kop was weggelopen en de kluts was kwijt geweest. Kort tevoren had hij een contactsleu teltje gevonden en het ongeluk wilde dat dit sleuteltje precies paste op de motor. Kwalijk was natuurlijk dat verdachte later de nummerborden had voorzien van zijn eigen nummer. De raadsman bepleitte clementie. Uitspraak 24 Februari a.s. ONVOORZICHTIGHEID GESTRAFT In een onbedachtzaam moment had een Delftse chauffeur in de residentie het linker portier van zijn auto opengedaan zonder goed uit te kijken. Het gevolg was dat een loodgieter er tegen op reed. In eerste instantie was de chauffeur hiervoor beboet tot 20. In hoger beroep had de of ficier van Justitie 40 boete of acht dagen gevraagd. Uitspraak doende veroordeelde de Haagse rechtbank hem tot f 25 boete of 10 dagen. El ADA Donderdag a.s. 7 - 9.15 uur Een gevecht op leven en dood in een der beste spionnagefilms van FRITZ LANG. SPIONNEN AAN DE THEEMS -£&Y MILLAND - MARJARIE REYNOLDS - DAN DURYEA Toegang 14 jaar GEEN SOC. OUDEN VAN DAGEN Het Rode Kruis verzoekt ons mede te delen dat de sociëteit voor ouden van dagen tot nader order niet kan doorgaan. UIT HET JOURNAAL VAN HERMANDAD Wie zag dit? Gistermorgen om half elf is een carrier die bij de Koorn- beurs was neergezet in de Vol dersgracht gereden toen de be stuurder een klant bediende. Vermoedelijk is de bakfiets aan gereden. Getuigen wordt verzocht zich te melden aan het bureau van politie afdeling Verkeer. Verduistering Een jeugdige verkoopster al hier is gisteren gearresteerd na dat zij op heterdaad was betrapt op diefstal van geld uit de kassa van de zaak waar zij werk zaam was. Verscheidene malen pleegde zij dit feit reeds tot een bedrag van ongeveer honderd gulden. Liever aandelen dan minister Robert Sprague, die door pre sident Eisenhower was voorge dragen als onderminister voor de Luchtmacht, heeft deze post opgegeven. Hij noemde als reden het feit, dat hij niet bereid is zijn aandelen, die naar verluidt een waarde van vijf millioen dollar zouden hebben, te verko pen, zoals vereist ioas voor aan vaarding van het ambt. Morgen zal de afdeling Delft van de Vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel op de weekmarkt een collecte onder de marktkooplieden hou den ten bate van het Rampen fonds. - Het personeel van de Delft se theaters Doelen Kir.o en City zamelde ƒ200,in. De directie voegde daar f 500,aan toe. Verenigingsnieuws Reis- en Ontspanningsvereniging „De Vriendenschaar" Bespreking jaar lijkse reis hedenavond in zaal „Van Schie" aan de Beestenmarkt, aanvang acht uur precies. Daar op deze avond het tijdstip van de te houden reis en de bestemming zullen wórden bespro ken, dienen ieder lid aanwezig te zijn. Chr.W.S.V. „E.M.M."—Woensdagavond negen uur training voor de hoofdgroep in zaal Verwersdijk 3. Chr. Volleybalver. „Excelsior"' De dames en heren kunnen hedenavond weer trainen in de zaal aan de Poot- Tamboer- en Pijpercorps „Prins Willem I" Hedenavond repetities op de normale uren. Zaterdag a.s. ge zamenlijke repetitie. Mannenkoor der Delftsche Nijverheid A.s. Donderdag weer gewoon repetitie om acht uur in „De Tent". Aller opkomst dringend gewenst. Delftse Jeugd Beddings Brigade Alle jeugdleden, die Donderdagsavonds zwemmen worden erop atttent ge maakt, dat het oefenuur der ploegen een kwartier vervroegd is. Dus alle jongens en meisjes van de drie ploegen komen in het vervolg een kwartier eerder in het Sportfondsenbad. D.G.V. „Sparta" Wij verzoeken alle heren Donderdag in de zaal te komen, daar wij a.s. Zaterdag mede werking verlenen aan een Kring uitvoering in Den Haag. waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan het Nationaal Rampenfonds. Komt dus allen! Nederlandse Bond van Ouden van Dagen Bestuursvergadering op Vrijdag twee uur in „Ons Huis", Oude Delft 201. D.V.C. Kaarten Nederland—Dene marken op Zaterdag 7 Maart te Rotter dam, aanvragen bij het secretariaat: Nieuwe Langendijk 54. vóór 15Febr. - - D. F. C. „Delfïa" Op Zaterdag 1 Maart wordt gespeeld de interland wedstrijd HollandDenemarken, aan. vang kwart voor vijf. Zonder enige aftrek komen de" baten ten goede van het Nationaal Rampenfonds. Deze wedstrijd wordt gespeeld in Rotterdam, Feijenoord-stadion. Opgave met geld vóór Maandag 16 Februari bij de secretaris Westerstraat 148. De leden die zich fit willen houden kunnen Donderdagavond terecht op ons terrein; na afloop klaverjasen. S.V. „Wippolder" Aanvragen voor de interlandwedstrijd Nederland Denemarken op Zaterdag 7 Maart schriftelijk Nassaulaan 125. Gelden moeten gelijk voldaan worden. Opge merkt dient, dat de prijzen hoger zijn als normaal. Aanvragen uiterlijk 17 Februari binnen aan bovenstaand adres. Personeel en directie van Vroom en DreesmanDelft schonken een bedrag van 300. De fa Joh. Dekker zamelde 350,in. Het personeel en directie van de fa Van Dijk en Hoogste de brachten een bedrag van 220,bijeen. De buurtvereniging Doe lenstraat heeft ƒ100,overge maakt aan het Rampenfonds. Het gemeentepersoneel gaat een dagloon ter beschikking stellen van het Nationaal Ram penfonds. Een voortgezette actie on der het fabrieks- en kantoorper soneel van CalvéDelft heeft het ingezamelde bedrag thans op 8651.32 gebracht. De direc tie verdubbelde dit bedrag en heeft deze som harerzijds inclu sief toezeggingen elders tot 10.000 opgevoerd. Totaal zal dus van Calvé-zijde 18.651,32 aan het Rampenfonds worden overgemaakt. - De kaartclub van de K.A.B. bracht ƒ20,bijeen. De dameskegelclub „Enitre Nous" schonk een bedrag van 100,—. De voetbalvereniging „Har- menkoksboys" stelde een bedrag van ƒ43,50 beschikbaar. STAND WERVING VOOR DE B.B. Toen op 26 Januari j.l. de wer ving van vrijwilligers voor de bescherming bevolking in de provincies Noord-Brabant, Lim burg en Overijsel één week aan de gang was, kon worden ge meld, dat in deze drie provin cies zich in totaal 16.027 perso nen bereid hadden verklaard dienst te doen in de B.B. Dit aantal is sindsdien met ongeveer 7.000 gestegen, zodat in de genoemde drie provincies thans ruim 23.000 vrijwillgers beschikbaar zijn. Vooral in de provincie Overijsel zijn de resu' taten van de werving zeer gun stig. Kon bij de eerste opgave voor deze provincie gemeld worden, dat het aantal benodig de vrijwilligers in de A-gemeen ten voor 37% was bereikt, op het ogenblik bedraagt dit per centage reeds 64. Een week geleden, op 2 Febru ari, is de werving begonnen in Gelderland, Utrecht, 't Gooi en kring Gouda. Ook in deze gebieden zijn de resultaten verheugend. Woensdag 11 Februari CITY: The greatest show on earth, met Betty Hutton, Cor nel Wilde, Dorothy Lamour en James Stewart, 8 uur (14 j.) DELFIA: Zo zijn we niet ge trouwd (We're not married) met Ginger Rogers, Fred Allen, Paul Douglas e.v.a., 7 en 9 uur (18 j.) DOELEN KINO: The drum, met Sabu, 7 en 9 uur (18 j.) FLORA: De Frisco-lady (The San Franciscb-story) met Joel McCrea en Yvonne de Carlo, 7 en 9.15 uur (18 j.) ROXY: Paniek op straat, met Richard Widmark, Paul Dou glas en Barbara bel Geddes, 7 en 9 uur (18 j.) Donderdag 12 Februari CITY: The greatest show on earth, met Betty Hutton, Cor nel Wilde, Dorothy Lamour en James Stewart, 2.30 en 8 uur (14 j.) DELFIA: Zó zijn we niet ge trouwd (We're not married) met Ginger Rogers, Fred Allen, Paul Douglas e.v.a., 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) DOELEN KINO: De Engel der duisternis (L'ange de la nuit) met Jean Louis Barrault, 2.30, 7 en 9 uur (14 j.) FLORA: Spionnen van de Theems, met Ray Milland, 7 en 9.15 uur (14 j.) ROXY: Paniek op straat, met Richard Widmark, Paul Dou glas en Barbara bel Geddes, 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) MUSEA: „Hei Prinsenhof" en ,,Huis Lambert van Meerten", 105 uur en ..Paul Tetar van Elven" 11—4 uur: Perma nente tentoonstelling; Kunst handel W van Bokhoven, Wijnhaven 13. 96 uur: Aqua rellen van F J. Alkemade (Zondags gesloten). AGENDA DEN HAAG Vandaag ZEISS PLANETARIUM „Haag- sche Courant", 8 uur: „Een reis langs de planeten". KON SCHOUWBURG, 8 uur: „U spreekt met uw moorde naar" door Ned. Comedie. GEBOUW v. IC. en W., 8 uur: Concert Resid. Orkest o.l.v. W. v. Otterloo; sol. S. Gold berg, viool. KLEINE COMEDIE. 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia. Morgen ZEISS PLANETARIUM „Haag- sche Courant", 3.45 en 8 uur: „Een reis langs de planeten". DILIGENTIA, 8 uur: Betty Jean Hagen, viool, en Boris Rou- bakine, piano. KLEINE COMEDIE. 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Benoemd toi vicaris te Uithoorn H. C. Boer, vicaris te Eindhoven. Bedankt voor Oldebroek H. A. van Slooten te Wierden. BEROEPBAARSTELLING De heren P. D. de Bruin, Groene Zoom 33 te Rotterdam-Z., A.W. Kranen burg, Dprdrechtsestraatweg 922 te Rotterdam-Z. en I. J. Wisse, B 376 tè Kamperland (Z.), stellen zich beroep baar. M. C. Baart, Jan Vermeerstraat 4 a te Schiedam, P. D. de Bruin, Groene Zoom 33 te Rotterdam-Z., A.W. Kranen, burg, Dordrechtsestraatweg 922 te Rotterdam-Z., J.L.Maris, Beijerlandse- laan 139 te Rotterdam-Z.. S. Meijers, Willem Plantsoen 12 te Utrecht, mr A. A. A. E. A. Voerman, Geerte Bol werk te Utrecht. I. J. Wisse. B 376 te Kamperland (Z.'i, A. M. Lenderink, Beekstraat 44 te Almelo. B. J. J. Maessens, Van Nispenstraat 13 te Doetinchem. GEREF. KERKEN Bedankt voor Heerde M. J, Mulder te .Sprang. GEREF. KERKEN onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Middelstum H, W. Noord man, cand. te Kampen. Bedankt vóór Eindhoven J. Rijneveld te Bunschoten-Spakenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scheveningen W. de Wit te Moerkapelle. Bedankt voor 's-Gravenhage J. W. Kersten te Genemuiden. Ds D. BAX f In de ouderdom van ruim 37 jaar is te Maartensdijk overleden ds D. Bax, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. De overledene die 12 Mei 1865 te Lage Vuursche geboren werd studeer de te Utrecht en werd in 1896 predi kant te Hlerden. Hij diende<le gemeen ten van Asperen, Noorden, Oude Tonge, Puttershoek, Blauwkapel en ging in 1943 met emeritaat. De overledene stamde uit een bekend predikanten geslacht en behoorde tot de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. Zijn stoffelijk overschot wordt Donderdag middag te Groenekan teraardebesteld. BURGERLIJKE STAND Geboren: 9 Februari Lydia Adriana Elizabeth Leonie, d. v. L. Poot en P. Drijvers, Anthonie Heinsiusstraat 12. Reginald, z. v. W. L. Versteeg en H. C. Daamen, Brassers kade 130. Ondertrouwd: 6 Februari Wit, R. de, 23 j., chauffeur, en T. A. Trommel, 21 j., beiden Achterom 87. 10 Februari Kouters, P. A., 21 j., chauffeur, Schieweg 20, en M. Wouters, 18 j., Bagijnhof 66. Kleijwegit, H., 38 j., schipper, en G. A. Lupker, 16 j., beiden Zuidersteeg 25. Smits, F. F., 23 j., timmerman, Graswinckelstraat 3, en A. C. M. van Gent, 22 j., Stalpaert van de Wieleweg 4. Koeveringe, C. van, 24 j., fa brieksarbeider, Bankastraat 16, en D. Delfos, 21 j., Noord einde 18. Overleden: 9 Februari Maria Petronella de Visser, 75 j., weduwe van J. M. Nadorp, Hypolitusbuurt 20. Jan van Leeuwen, 83 j., weduw naar van H. Burger, Schiplui den, Dorpstraat 10. DELFTSE GROENTENVEILING (Notering van hedenmiddag 14.00 uur) Kropsla C 38, per 100 stuks; stoofsla 8691, andijvie 64I 87, boerekoo] 32. spruiten 3645, idem export 75, witlof 4142, alles per 100 kg. Een woning aan de weg van Halsteren naar Steenbergen is weer droog gekomen. De be woner is bezig weer wat orde te scheppen in de door het water aangerichte ravage. De matras sen gaan naar buiten om te drogen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2