ALGEMEEN HANDELSBLAD Schade zal, onder rond een müliard liggen 3Iicun>e Jlmsterfcamisd^c gourant r Britse helicopter strandde Nieuwe stormen in Engeland verwacht WATERSNOOD in ATJEH Tholen maakte angstige nacht door 31MILLIOEN Nederland aan een nieuwe storm ontkomen Koudere lucht uit Scandinavië ONGEVEER 30.000 ha VERDRONKEN LAND IN BRABANT 126e JAARGANG No. 41021 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent par week Giro Gera.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Minister Drees antwoordt in de Tweede Kamer Ramp heeft invloed op de plannen tot verlichting der belastingen Beroep op tegenwaarderekening zal worden gedaan VANMIDDAG kwam minister president Drees in de Tweede Kamer aan het woord om namens de regering te antwoorden op hetgeen gisteren van de zijde der Kamer naar aanleiding van de watersnood en de daaraan gewijde Nota der regering was opgemerkt. Dr Drees zei, dat een werkelijke raming van de schade nog niet is te geven, omdat men niet weet wat het dichten der dijken zal kosten en hoe lang het zal duren. Onder alle voor behoud kon spreker zeggen, dat de schade rond een milliard zal liggen. Alle uitgaven zullen op de Buiten gewone Dienst I worden geboekt. Er is nog geen financieringsplan. In elk geval zal een beroep worden gedaan op de tegenwaarderekening. Dat is echter geen nieuw beschikbaar ko mend bedrag. Om welk bedrag het zal gaan is nog niet bekend. Onver mijdelijk zal de ramp invloed hebben op de plannen, die de regering had ten opzichte van verlichting der be- belastingen. (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 11 Febr. GISTERAVOND had de minister-pre sident in enkele korte woorden reeds getuigd van zijn grote waardering voor de waardige geest, waarin het debat in de Kamer, in overeenstemming met het verschrikkelijk gebeuren, dal over ons land is gekomen, was gevoerd. Minister Drees stelde thans nog eens! vast. dat de Nota niet anders dan on volledig kon zijn en de Regering is gaarne bereid, de Kamer van tijd tot tijd nader in te lichten. Onvolledig was de Nota ook met be trekking tot de heldendaden van vele ongenoemden. Nogmaals memoreerde ook dr Drees met grote erkentelijkheid van het medeleven van het Koninklijk Huis. Het debat in de Kamer had van grote eensgezindheid getuigd, helaas weder met uitzondering van de communisten, dje zelfs dit gebeuren, hebben aangegre pen om politieke agitatie te voeren, in en buiten de kamer. Op het ogenblik, dat door de Amerikaanse hulpmiddelen honderden mensen konden worden ge red, werden de Amerikanen in De Waar heid nog gehoond. Had deze ramp kunnen worden voor komen Er is onder invloed van de defensie-uitgaven geen enkele wijziging gebracht in het beheer der dijken, zoals door de communisten was gesugge reerd. Bij de begroting van Verkeer en Waterstaat is door de communisten over alle mogelijke onderwerpen gesproken, maar juist alleen over dit punt niet, al dus dr Drees onder bijval in de Kamer. Zodra de eerste berichten over de ramp waren binnengekomen is een ogen blik overwogen een buitengewone minis terraad te beleggen, maar ten slotte achtten allen het beter geen tijd te laten verloren gaan en hebben verschillende ministers zich naar de getroffen ge bieden begeven. Minister-president Drees ontkende, dat de leidende ingenieurs te laat waren gewaarschuwd en ook de bevolking is in tal van plaatsen gealarmeerd. Vele belanghebbenden hebben echter waar schuwingen in de wind geslagen. Ook de eerste dag zijn reeds vele ver kenningsvluchten gemaakt; minister Drees gaf echter toe. dat niet onmiddel lijk was gebleken, dat Schouwen en Duiveland tot de meest getroffen ge bieden behoorden. De heer Gortzak had beweerd, dat veertig boten bp de Kon. Mil. Academie ongebruikt waren blijven liggen. De waarheid is. dat deze boten Zondags middags om 12 uur, volledig bemand met cadetten, zijn ingezet bij het red dingswerk in Klundert, Lage Zwaluwe en Fijnaart. Als de organisatie Bescherming Bur gerbevolking reeds geheel voltooid war geweest, zouden reeds een geheel com municatiesysteem en alarmsysteem in het land aanwezig zijn geweest. Zodra die organisatie geheel gereed is, zal deze dus in onverhoopte volgende ge vallen in werking komen. Het nut van helicopters is pas Korea het eerst gebleken. Naar de minister meende te weten was Amerika bereid ons een aantal blijvend af te staan. Voor evacué's hoeft geen woonruimte te worden gevorderd. Ook hier zijn de vrijwillige particuliere aanbiedingen overstelpend. TS een schatting van de totale schade A mogelijk? Een enigermate juiste raming van de kosten is niet moge lijk. maar als een aanduiding van de orde van grootte meende dr Drees het bedrag van één milliard te mogen noemen. Dit is een slag voor onze volks huishouding, maar dr Drees meende deze tooh niet onoverkomenlijk te mogen noemen. De kosten zullen voor lopig worden geboekt op de buiten gewone dienst I, maar een finan cieringsplan is er nog niet. Wel zal in elk geval een beroep moeten wor den gedaan op de tegenwaarde-reke ning, waarvoor dan de regering der V.S. nog haar toestemming zal mceten geven. Vorige week is de laatste hand ge legd aan het complex van plannen tot verlichting der belastingen. Daaraan zou des Woensdags de laatste hand in de ministerraad worden gelegd. Toen is de vergadering verdaagd tot heden, maar ook deze kon nu niet doorgaan. Zeker is het evenwel reeds, dat de ramp invloed zal hebben op de plan nen ten deze, hoewel er toch iets, o.m. voor het bedrijfsleven, zal moeten ge schieden, aldus de minister. De verhouding tussen het Rampen fonds en de overheidsuitkeringen moet nog; worden vastgesteld, maar minister Drees zag; er geen bezwaar in. wanneer het Rampenfonds bepaalde schaden (bijv. huisraad-schade) voor zijn reke ning zou nemen. Wanneer de gemeen schap iets doet. wil dat nog niet zeggen, dat dit altijd de staat moet zijn. naar de minister opmerkte. Dr Drees kon het verzet van de com munisten tegen het verstrekken van overwerkvergunningen in verband met de omstandigheden niet delen. Ook de EEN BRITS HEFSCHROEFVLIEG- TUIG, een Sikorsky, verongelukte bij Achthuizen op Overflakkee. Het liep echter nog goed af, er vielen gelukkig geen slachtoffers. E.V.C. is trouwens, bijvoorbeeld bij Werkspoor te Amsterdam, daarmee aanvankelijk accoord gegaan. De minister gaf nog een toelichting op de regeling der nooduitkeringen, waarbij met de grootte van het gezin en het basis-bedrag van het oorspronkelijke inkomen wordt rekening gehouden. Dit is echter een voorlopige regeling, welke eventueel door een gewgzigde nieuwe regeling zal worden vervangen. Ook ten aanzien van de schadevergoeding nadere overweging nog nodig zijn. Men zal echter moeten oppassen, dat Schenker tegen wil en dank JN een dorp in Noord-Holland was vorige week de pastorie in gebruik genomen als opslagplaats voor de verzamelde goederen voor de ramp gebieden. Maandagavond was er ech ter een kerkeraadsvergadering. Na afloop van deze vergadering kwam een der ouderlingen tot de onaange name ontdekking, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren ver dwenen. Deze attributen waren na melijk niet aan de overvolle kapstok gehangen doch daarnaast en dienten gevolge als geschenken beschouwd. Met de overige goederen was de over. kleding van de ouderling reeds onder weg tiaar het rampgebied en niet meer te achterhalen. De eigenaar heeft de zaak verder maar blau/w- blaww gelaten. er toch niet te groot verschil mag ko men met de materiële oorlogsschade- regeling, want dan zou ook deze wellicht opnieuw aan de orde moeten worden ge steld of op losse schroeven komen te staan. In ieder geval zal thans sneller worden gewerkt en lichte gevallen van schade zullen spoedig kunnen worden afgewerkt. Over herstel in de landbouw zal met de georganiseerde landbouw overleg worden gepleegd. De regering is zeer erkentelijk, dat ook Ambonnezen. zich spontaan voor hulp hebben aangeboden. Van de aan bieding uit ver weg gelegen woonoor den kon echter geen gebruik worden gemaakt. Wat de gemeenteraadsverkiezingen betreft zal slechts uitstel worden ge geven voor die getroffen gemeenten, waarvan dat noodzakelijk zal blijken. Het doen samenvallen ran Staten- en Raadsverkiezingen is een geheel andere zaak, welke niet hierbij thuishoort. Minister Drees zeide goede hoop te hebben, dat de gebeurtenissen geen in vloed zullen hebben op de uitvoering van het normale bouwprogramma- In zijn slotwoord stelde dr Drees vast, dat ondanks alles ons volk zijn taak aan kan, omdat wij een gezond volk zijn, ons volk zal de weg vooruit en omhoog kun nen voortzetten. HIERNA was het woord aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, die eerst het samenspel van .natuurkrachten, dat tot deze ramp had I geleid, schetste. Ongecorrigeerd. Arbeiders op de dijk waren paraat (Van onze correspondent) Roosendaal, 11 Febr. HET eiland Tholen heeft opnieuw een angstige nacht achter de rug. Het weerbericht van Dinsdagmiddag hield de mogelijkheid van storm volledig open en de windrichting was even ramp zalig als in de nacht van het springtij. Storm, dat is het laatste wat we hier op dit moment kunnen gebruiken", zegt ons de werkbaas bij een ploeg D.U.W.- arbeiders. ,,Het zal al heel mood zijn als we voor het volgend springtij op de 16e zover met het provisorisch herstel gevorderd zijn, dat er niet voor nieuwe overstromingen moet worden gevreesd." Zo verlieten wij Dinsdagmiddag het eiland Tholen met een benauwd hart. Maar hedennacht reeds, toen het water al over zijn hoogste stand heen was, vernamen wij telefonisch, dat nieuwe rampen gelukkig zijn uitgebleven. Tholen had zich intussen wel duchtig voorbereid. 450 D.TJ.W.-arbeiders, die aan de grootste en gevaarlijkste bres bij Strijen werken, hadden in de middag rij af gekregen. Zij werden tegen half „even opnieuw naar de dijk gebracht om er zo nodig een verbitterd gevecht te leveren met het water, dat bij nor male vloedstand reeds de kruin van de Naar aanleiding van ingekomen klachten van Britse plaatselijke autori teiten in de getroffen gebieden, dat zij door de vloedgolf waren overvallen en de waarschuwingen onvoldoende zijn. geweest, heeft ecu woordvoerder van de Meteorologische Dienst van het Ministerie van Luchtvaart, die de weer berichten verzorgt, verklaard dat er wel degelijk waarschuwingen zijn uit gezonden. „Wij hadden bemerkt dat er iets buitengewoons zou gaan gebeuren en hebben zeker 24 uur van tevoren gewaarschuwd, dat er storm op komst was. Daarna hebben wij nog tweemaal een waarschuwing laten horen dat er abnormaal hoge waterstanden konden worden verwacht. Deze waarschuwin gen zjjn doorgestuurd naar de politie en de plaatselijke autoriteiten. Wan neer deze waarschuwingen eenmaal zijn doorgegeven, hebben wij ons werk ge daan. Het Is niet onze taak te voor spellen welk onheil het hoge water waarschijnlijk zou kunnen aanrichten. Dit hangt af van factoren, die buiten ons gezichtsveld liggen." Het kabinet heeft intussen de laatste hand gelegd aan het plan voor een uiterst nauwe samenwerking tussen de Meteorologische Dienst en de politie. Volgens de weervoospellingen van heden zijn aan de geteisterde Oostkust nieuwe stormen te verwachten. Giste ren woedde reeds een sneeuwstorm, waardoor vele verbindingen met het noorden en westen des lands werden verbroken. Spoorweg naar Medan over 8 km vernield Door de enorme bandjir, die het Atjehse heeft geteisterd, zijn in het onderdistrict Wangen 65 doden te betreuren. Hier zijn ook 32 vermisten. In de onderdistricten Keloet Oetara en Samatiga worden respectievelijk dertien en vier doden gemeld. De schaarse berichtgeving over deze over stromingsramp en het tot op heden ontbreken van officiële rapporten vindt haar oorzaak in het vernielen van de verbindingen door de bandjirs. Volgens de heer Ralidy van het mi nisterie van Voorlichting te Djakarta is de overstroming voornamelijk te wij ten aan het wegkappen van de bossen in het gebergte tijdens de revolutie. Met het omhakken der bomen werd be gonnen tijdens de Japanse bezetting. De dienst van het boswezen staat hier machteloos tegenover. Het Indonesische Rode Kruis zond 1500 kledingstukken en 10.000 rupiah naar de getroffen gebieden in Atjeh. Uit Medan werden een Rode-Kruisplocg ge stuurd en vijf kisten met medicamenten. Volgens A. P. zijn de stad Koetaradja en het omliggende gebied overstroomd. De bevolking heeft de stad verlaten en is naar hoger gelegen gebieden gevlucht. De spoorweg naar Medan is over een afstand van ruim acht kilometer door het water vernield. De telefoon en tele- rraafverbindingen zijn bjjna allemaal Weersverwachting N.O.-W1ND De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Veel bewolking met plaatse lijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige en langs de Wadden- kust tijdelijk harde noord-oostelrjke wind. Temperaturen om het vries punt. (Opgemaakt te 10 u.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 2.3 °C., luchtdruk 979.1 milliharen of 734.4 mm., windrichting en -kracht O.-4, max. temp. gisteren 4.6, min. temp. 1.6, neerslag 10.6 mm. ©Zon morgen op 8.02, onder 17.48; Maan morgen op 7.19. onder 15.41. Nieuwe Maan 14 Febr. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station Oslo Stockh. Kopenh, Londen A'dam Brussel Fariis Bordeaux Nice Warsch. Berlijn Frankfort MUnohen Zürich Wenen regen regen regen gein. bew. KW. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. OZO 6 8 —17 0.6 7—8 0.5 2 1 0." 5 2 10 5 2 lil 7 2 15 9 3 4 12 5 25 8 5 14 6 9 0 3 0 3 - 0 0.1 A. windrichting: B. windsnelheid meter per sec C max. temp. gisteren; D. tem peratuur hedenochtend: neerslag afgel. 24 u. in mm («Alle gegevens voor Am sterdam opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 235 (+0.08), Trier 271 (+0.78). Koblenz 213 (—0.01). Keulen 197 (_o,05). Ruhrort 426 (—0.04). Lobith 1053 (—0.06). Nijmegen 835 0.07). Arn hem 833 (—0.05), Eefde 4C8 (-015), Deven ter 310 (+0.19). Namen 272 1 01). Borg haren 4300 +1.937). Belfeld 1320 (+1.00), Grave 553 (052), Vreeswijk 0S7 (—0.18), Lith 171 (+0.22). verbroken en alle wegen zijn onbegaan baar geworden. Volgens officiële schattingen bedraagt de schade reeds meer dan vijftien mil- lioen rupiah. Prins Bernhard naar Hoeksewaard en Putten OOK gisteren heeft Prins Bernhard een bezoek aan het geteisterde ge bied gebracht. Nadat hij op Gilze- Rijen was geland is hg overgestapt in een helicoptère, waarmee hij achtereen volgens is geland m Raamsdonk, Raamsdonkveer en Nieuwendijk (op de grens van Biesbosch en Land van Heus- dcm. Daarna vertrok de Prins over Sliedrecht naar Papendrecht. Vervol gens landde hij in Puttershoek. Per auto begaf hij zich naar het gemaal van de polder Bonaventura. waar vier grote dieselpompen honderden kubieke meters water in de Oude Maas uitstorten. Aan de directeur van de Coöperatieve Sui kerfabriek „Puttershoek" betuigde de Prins zijn waardering voor het perso neel, dat er met behulp van het door de fabriek ter beschikking- gestelde mate riaal in geslaagd js een groot deel van de gemeenten Puttershoek, Maasdam en Mijnsheerenland voor overstroming te vrijwaren Te ongeveer één uur steeg de Prins op voor een bezoek aan 's Gravendeel, Zuidiand (op Putten), Numamsdorp, Sbrgenisais, L&ge-Zwaluwe en Hooge- Zwajluwe. Vandaar ging hg naar Yipem- toung. Tijdiens zijn bezoek aan aJUe ge noemde plaatsen was (het de Prins opge vallen, dat hem dtiitmaaü geen lijsten met verzoeken om benodigdheden overhan digd werden, iets, wat bot dfusver nog wèl het geval is geweest. Van Ypeniburg vertrok de Prins naar Den Haag, waar hij een vergadering van het Nationaal Rampenfonds presideerde. Daarna sprak hij voor de B.B.C., de A.F.N. (American Forces Network) en de Deense Radio. door hen opgeworpen dam bereikt. Zou deze dam het niet houden, dan loopt de gemeentepolder vol en komt het stadje Tholen, dat nog altijd een paar honderd evacué's van Stavendsse en St. Philips- land herbergt, onmiddellgk in 'gevaar. Men heeft thans goede hoop voor de 16e de bressen bij Strijen voldoende te kunnen afschermen tegen de te ver wachten springvloed. Tegen die tijd wil men ook de dijk van St. Maartensdijk naar St. Annaland, bijna 8 km dwars over het eiland, anderhalve meter heb ben opgehoogd. Het was wederom de ploegbaas van de D.U.W., die ons dit mededeelde, toen hij met ons terugvoer naar de Brabantse walMen lean slechts gissen wat dit karwei betekent voor de honderden mannen, die nu al dagen lang op de dijken de koude wind trotseren en als maar zandzakken sjouwen, ter wijl een gestaag aarilioudende regen hen doorweekt tot op htm huid. MINDER DODEN IN STAVENISSE (Van een correspondent) Het gemeentebestuur van Stavenisse is teruggekomen van zijn eerste raming van het aantal slachtoffers. Begon-men de week met het bange vermoeden, dat 300 inwoners van het kleine dorp op de uiterste punt van het eiland Tholen de dood in de golven hadden gevonden, na enige dagen kreeg men de zekerheid, dat het dodenaantal de 200 niet zou overschrijden. Intussen, nu de registra tie op gang begint te komen, in een paar geleende zoldervertrekken van de secretarie van het stadje Tholen, kan men reeds vaststellen, dat zelfs 200 nog te hoog is geschat. Men heeft thans hoop dat de droevige balans uiteindelijk niet boven 175 doden zal stijgen. Rampenfonds Bij het Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond in totaal ruim 31 mil- lioen gulden binnengekomen. De besturen van de vijf centralen van overheidspersoneel, bevelen het personeel op basis van vrijwilligheid dringend-aan niet alleen over Februari, maar ook over Maart en April 1 procent van het sala ris ten behoeve van het Rampenfonds af te staan. Zodoende zou door het per soneel in dienst van de overheden een bedrag van ruim 2 Ys millioen gulden worden bijeengebracht. Overtollig Amerikaans graan naar ons land Wetsontwerp in Senaat ingediend Op grond van een wetsontwerp, dat door de republikeinse senatoren Taft en Thye aan de senaat -voorgelegd is, zou overtollig Amerikaans graan aan de rampgebieden in Europa geleverd moe ten worden. Volgens het wetsontwerp zou n.l. president Eisenhower gemach tigd worden de Commodity Credit Cor poration op te dragen overtollige land bouwproducten beschikbaar te stellen voor de hulpverlening aan de over stroomde gebieden in Groot-Brittannië, Nederland en de rest van West- Europa, aldus meldt A. P. Voor de kosteloze verstrekking van dit graan aan de overstroomde gebieden is een toewijzing van tien millioen dollar aangevraagd. J?EN diepe depressie die gisteren over Engeland trok, deed ook in ons land de barometers tot zeer lage standen dalen, zodat velen zich zullen hebben af gevraagd of er niet opnieuw een zware storm op komst was. Gewoonlijk gaan diepe depressies wel met flinke stormen gepaard, en ook deze depressie maakte op die regeling geen uitzondering, aldus deelt het K.N.M.I. mede. Boven het Engelse kanaal aan de Zuidflank van de depressie ontwikkelde ach namelijk een zware Westerstorm, terwijl boven het Noordelijk deel van de Noord zee een volle Oosterstorm woei. Dat ons land aan deze storm ontkwam was te danken aan het feit, dat de depressie recht op ons land afkoerste waardoor Nederland in een sector kwam te liggen waarin niet meer dan harde tot krachtige winden voor kwamen, Bij het centrum van de depressie, dat vanmorgen bij Zeeland lag, nam de wind tijdelijk zelfs tot matig af. Hoewel de depressiekern nu in Zuid-Westelijke richting wegtrekt en het stormveld aan de achterzijde ervan zich naar ons land beweegt is toch geen storm meer te verwachten. De depressie vult nu namelijk snél op en de winden nemen m het gehele depres sie gebied af, zodat in ons land niet meer dan krachtige en langs de kust tijdelijk harde winden zullen voorkomen uit richtingen tussen Noord en Noord-Oost. Door dat uit Scandinavië koudere lucht wordt aangevoerd is nu weer geleidelijke daling van temperatuur te verwachten. De eerstkomende uur zal echter niet meer dan lichte vorst voorkomen. WEST-DUITSLAND LEENT ZWAAR MATERIEEL De secretaris-generaal van het West- duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, prof. Hollsteln, heeft de Neder landse ambassadeur te Bonn. de heer A. Th. Lamping meegedeeld dat de bonds republiek bereid is. „voor zolang als nodig is", de volgende goederen aan Nederland te lenen: 100 dieselpompen, 100 kilometer rails, 40 diesellocomo tieven, 3000 kipkarren, 570 vrachtauto's, 50 vrachtauto's die gebruikt kunnen worden als werkplaatsen of onder komens voor arbeiders. 50 bulldozers. 100 kipauto's en 5000 kruiwagens. De Canadese regering heeft, ter tege moetkoming aan de slachtoffers van de watersnood in Nederland, nader beslo ten prioriteit te verlenen bij de emi gratie van alle agrariërs en niet-agra- riërs die door de ramp ernstig zijn ge troffen en die zich vóór 1 Februari j.l. reeds voor emigratie naar Canada had den aangemeld. Voorts bereidt zij een regeling voor om een aantal gedupeerde niet-agrariërs toe te laten, die thans voor het eerst de wens te kennen geven om naar Canada te emigreren en daar overigens de geschiktheid toe bezitten. Ten slotte overweegt de Canadese rege ling om een beperkt aantal zwaar ge troffen boeren uit het noodgebied te helpen aan een eigen boerderij Canada. Het Franse Staatsblad deelt mee, dat buitengewone uitvoerquota voor hout zijn beschikbaar gesteld, waarvan het. grootste deel is bestemd voor Neder land ten behoeve van het herstel dei- dijken aldaar. Speciaal ten behoeve van Nederland zijn de volgende uitvoerquota bekendgemaakt: 100.000 stuks dwars balken van dennenhout, 100.000 stuks dwarsbalken van beuken- en eikenhout. 15.000 kubieke meter solognedennen- balken, 42.000 stuks andere dwarsbalken en 1500 kubieke meter dennenhout. H.M. DE KONINGIN IN ST ANNALAND Hedenmiddag 12 uur werd H.M. de Koningin in de haven van St. Annaland verwacht. Burgemeester F. M. Boogaard, notaris Bierens. de dijkgraaf, de plaat selijke militaire commandant en de waterbouwkundige ambtenaar zullen H.M. over de toestand inlichten. Gemalen werken weer, polders lopen droog NADAT BURGERS EN MILITAIREN het gat in de dijk langs de Merwede by Papendrecht voorlopig hadden ge dicht, werken de vaklieden thans aan het definitieve herstel. Een zandzuiger voert het benodigde zand aan. (Van onze correspondent) 's-H ertogenbosch, 11 Februari VOLGENS officiële opgaven van de Provinciale Waterstaat van Noord- Brabant zijn ongeveer 30.000 ha inclusief de Brabantse Biesbosch bij de stormramp onder water gekomen. Enige gedeelten zoals de Biesbosch en dat ten Noorden van bet afwateringskanaal, gelegen tussen Geertruiden- berg en Waalwijk, hebben relatief de minste schade opgelopen, daar deze gebieden ook in normale omstandigheden met wateroverlast hebben te kampen. In de Brabantse Biesbosch, waar men op overstromingen min of meer is berekend, zijn geen slachtoffers te betreuren. Er is daar wel schade aangericht aan gebouwen en gewassen. Doordat het gat in de dgk bij de Kil len in het Land van Heusden en Altena. dat zestig meter lang en vier meter diep was, gistermorgen is gesloten, zijn thans alle gemalen en sluizen in dit gebied in werking om het water te spuien. De kracht, waarmee de vloed zijn weg zocht, bljjkt wel uit het feit, dat in de onge veer vier kilometer lange dijk van Kei- zersveer bjj Geertruidenberg naar Hank zeven g dijken i tena hi De verbinding dam kon worden hersteld. De voornaamste overstroomde gebie den in de provincie Noord-Brabant zijn die ten Oosten van de spoorlijn Breda - Moerdijk tussen de rivieren Amer en Mank, ten Westen van de lijn Station Lage Zwaluwe tot Zevenbergen en het gebied benoorden de rivieren Dintel en Mark tot aan het Volkerak, met uitzon dering van een gedeelte van de oude Fijnaarbpolder. De Volkerakpolders staan eveneens gedeeltelijk onder water. Vervolgens is het gebied ten Oosten van de lijn Sint Philipsland, Steenbergen, Halsteren en Bergen op Zoom tot aan de Eendracht overspoeld benevens enige polders of ge deelten daarvan ten Zuidoosten van de Brabantse Scheldestad. Inmiddels zijn enige polders weer drooggekojnen. zoals de Kruislandse polder bij Steenbergen, de Oude Heiningen tussen Fijnaart en Willemstad en de Mooie Keene tussen Klundert en Standdaarbuiten. De ge malen van de Zonzeelse polder en die van de binnennolder van Terheyden in West-Brabant konden vandaag in wer king worden -esteld. De zwaar beschadigde zuidelijke dijk van het Hollandsch Diep wordt hersteld door de Rijkswaterstaat, in samenwer king met de Provinciale Waterstaat. Men verwacht, dat over ongeveer ander halve maand het merendeel van de over spoelde Brabantse gronden droog zal zijn. Dit geldt echter niet voor de pol ders, welke langs liet buitenwater zijn Telegen, zoals bijvoorbeeld de Een- irachtspolders. Het water, dat is bin nengestroomd, is in hoofdzaak zout water. In de omgeving van Geertruiden berg is het water brak. zoet met zout water gemengd. Uit grondproeven is gebleken, dat het zoutgehalte van het water sterk wisselend is geweest. Verbinding Dordt-Gorcum uitgebreid Met ingang van Donderdag 12 Febru ari wordt de dienstregeling met treinen en autobussen tussen Dordrecht en Gorcum uitgebreid. Het aantal verbin dingen op werkdagen (behalve Zater dagen) wordt in beide richtingen ge bracht van acht op elf. Op Zaterdagen zullen er twaalf en op Zondagen tien verbindingen komen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1