Kwaliteitsverbetering, kenmerk van culturele dag te Nistelrode De boekhouding van de bevolking bevatte tal van kleine grapjes DE DIJK IS DICHT ASTA A.N.W.B. onderzoekt Nijmeegse verkeersproblemen Jonge boeren op cle voorgrond Eldorado voor dames: Nijmegen SCALA-THEATER Zweeds convooi door ARNHEM Anna en de Koning vanSiam Als de ramp zich herhalen zou Coördinatie op nationaal peil van hulpverlening en voorzorg Voor wat de zeedijk betreft: ijzer smeden als het heet is Curacao voelt zich in dagen van rampspoed een met Nederland Geest van eensgezindheid meer waard dan tien conferenties tien r 6 DE GELDERLANDER WOENSDAG 11 FERRUART 1953 DAGBLAD VOOR NIJMEGEN KAMER VAN KOOPHANDEL Kamer distancieerde zich van actie Molenstraatwinkeliers In de Maandagavond onder voor zitterschap van de heer W. Geurts gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Nijmegen en Omstreken heeft de voorzitter in treffende bewoordingen de slachtoffers van de watersnood ramp herdacht en een dringend beroep op de leden gedaan naar vermogen de nood te helpen lenigen. Als nieuwe leden werden door de voorzitter begroet de heren H. C. Brinkhoff en H. A. F. van Weelderen. De A.N.W.B. heeft op verzoek van de Kamer een onderzoek in gesteld naar verschillende ver keersproblemen in onze.stad. De A.N.W.B. zal zich hierover rechtstreeks tot het gemeente bestuur wenden. Medegedeeld werd. dat het niet juist is, dat de Kamer van Koophandel enigerlei wijze instemming zou hebben betuigd met het actie< comité Molenstraat inzake de verbeteringen van genoemde straat. De Kamer heeft zich ter stond van deze actie gedistan- cieerd. De leden van de commissie Vestingswet Kleinbedrijf, de Verkeerscommissie, de commissie Aangelegenheden Detailhandel en Ambacht alsmede die van de Makelaarscommissie werden her benoemd. Zoals bekend, krijgt ook Nij megen een logies-informatie- centrum. Blijkens een medede ling in de vergadering gedaan, is het personeel voor dit centrum reeds in opleiding. Besloten werd dat het be stuur van de Kamer stappen zal ondernemen bij de directie van het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf te Nijmegen inzake de Srijsverhogende maatregelen van et G. E. B. gebaseerd op art. 3 van het vastrechtcontract. Het bestuur is van mening dat de overgrote meerderheid van het klein- midden- en grootwinkel bedrijf welke met het G.E.B. een vastrechtcontract aangaat, dit doet in goed vertrouwen op het billijke beleid van dit overheids bedrijf, waarbij nog komt, dat slechts zeer weinigen van hen inzicht in en begrip hebben voor de ingewikkeldheid van deze materie, reden waarom de vast- i rechtcontracten in het algemeen zodanig geformuleerd dienen te zijn, dat grote en onbegrijpelijke afwijkingen van de gecontrac teerde prijzen niet mogelijk zijn. De veronderstelde bekendheid met de bepalingen van de elec- triciteitsverordening is onjuist. Deze aangelegenheid dient dui delijker geformuleerd te worden. Verschillende leden van de Kamer voerden over deze kwes tie het woord en konden weinig bewondering hebben voor de gestes in deze van het G.E.B.dat thans contracten opzegt. Van de kolenclausule in de industriële contracten wordt gebruik ge maakt om verschillende andere kosten te verwerken. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering gedane vraag naar de wenselijWieid om het bestuur uit te breiden, deelde de voorzitter mede, dat het be stuur besloten heeft niet tot uit breiding over te gaan. Schieteompetitie in Rijk van Nijmegen De uitslagen van de wedstrij den, gehouden voor de schiet eompetitie, zijn als volgt: Week van 25 t/m 31 Januari: Groesbeek HGroesbeek A. Ie Vijftal 0—2; 2e vijftal 0—2; 3e vijftal 02; 4e vijftal 02. Series Groesbeek H: le Vijftal 212; 2e vijftal 196; 3e vijftal 207; 4e vijftal 215. Series Groesbeek A: le Vijftal 219; 2e vijftal 211; 3e vijftal 212; 4e vijftal 225. Malden AHatert. le Vijftal 2—0; 2e vijftal 2—0; 3e vijftal 20. Series Malden A: le Vijftal 229; 2e vijftal 227; 3e vijftal 231. Series Hatert: le Vijftal 227; 2e vijftal 223; 3e vijftal 220. De stand van de competitie is thans als volgt: le vijftal: Heumen Malden A Malden Tr. Hatert Groesbeek A Politie Groesbeek H 7 6 0 1 12 1639 7 5 0 2 10 1621 5 4 0 1 8 1176 7 3 0 4 7 2 0 5 5 10 4 6 10 5 1582 4 1524 2 1092 2 1266 855.375 in Arnhem bereikt Op iveg naar het millioen Hedenmorgen was de stand van de in Arnhem voor het Nationaal Rampenfonds bijeengebrachte gelden f 855.375. Wij gaan gestaag in de richting van het millioen. De nog steeds binnenkomende toezeggingen wettigen de ver wachting, dat Gelre's hoofdstad met een millioen niet te hoog ge mikt heeft. Nauwelijks hadden wU boven genoemd eindbedrag van het plaatselijk comité doorgekregen of daar ratelde de telefoon. De meisjes van het lingerie-atelier Van Duren Co. (Ned. Indus trie) gaan overwerken ten behoe ve van het rampenfonds. Dit zal f 300 opleveren en dan fourneert de directie eenzelfde bedrag, zo dat op f600 mag worden gere kend. Het personeel van de motor- fabriek Kaptein heeft heden morgen aan burgemeester Mat- ser nog: f300 overhandigd, welk bedrag buiten de grote gift staat welke gisteren is vermeld. De Gelre Sangers, gisteravond in vergadering bijeen, brachten f 165,bij elkaar. De Arnhemse smeden en hun personeel kwamen hedenmorgen met een afdracht van f 1620, Deze laatste drie bedragen zijn uiteraard niet opgenomen in het bovengenoemde eindbedrag, zo dat optimisme t.a.v. het millioen zeker gerechtvaardigd is. NIEUWE UITGAVEN Onze wederzijdse vriend, door Charles Dickens. Uitg. Het Spec trum, UtrechtAntwerpen. De Prisma-boeken met de werken van Charles Dickens volgen el kaar met snelle i-egelmaat op. Thans is weer een nieuw boek verschenen: het eerste deel van „Our mutual friend", gedeeltelijk vertaald door Dr J. B. van Amerongen, gedeeltelijk door Hans van Haaren. Het boek, door Het Sprectrum in het handige Prisma formaat uitgegeven, is verlucht met de aardige, oor spronkelijke prenten. 2e Vijftal: Malden A 7 6 1 0 13 1597 Malden Tr. 5 3 I 1 7 1132 Groesbeek A 7 3 1 3 7 1488 Hatert 7 3 0 4 6 1571 Heumen 7 3 0 4 6 1555 Groesbeek H 6 1 0 5 2 1230 Politie 5 0 1 4 1 1079 3e Vijftal: Malden A 7 5 0 2 10 1509 Groesbeek H 6 4 0 2 8 1266 Malden Tr. 4 3 0 1 6 879 Heumen 6 3 0 3 6 1287 Groesbeek A 2 4 638 Hatert 6 0 0 6 0 1293 4e Vijftal: Groe.sbeek A 3 2 0 1 4 638 Heumen 2 1 0 1 2 390 Groesbeek H 3 1 0 2 2 610 INTER-KRINGDECLAMATIE DOOR JONGE N.C.B.-ERS De met zorg vastgestelde en uitgestippelde culturele dagen voor jonge N.C.B.'ers genieten een dusdanige belangstelling, dat men thans met reden mag zeggen, dat de boerenjeugd geen gelegenheid meer onbenut laat om het culturele peil te vormen of te ontwikkelen. Ook gisteren in Nistelrode, waar de Inter- Kringdeclamatie-wedstrijden werden gehouden, was de opkomst weer overweldigend. Het Patronaatsgebouw was zo afgeladen vol, dat meerderen zi.ch zelfs met een staanplaatsje tevreden moesten stellen. Deze bijeenkomst droeg een bijzonder karak ter, want hier immers had zich het „puikje" uit de kringen Cuyk, Maas en Waal, Nijmegen, Oss, Uden en Den Bosch verzameld, zowel jonge boeren als boeri.nnekes, waarbij in een geducht voorbereide strijd zou moeten worden uitgemaakt, wie zich voor dit seizoen de beste declamator of declamatri.ee mocht noemen. Dat tenslotte Antoon Robben uit Drunen en Lena van Zeelst 'uit Ammerzoden met deze eer gingen strijken is natuurlijk be langrijk; van groter waarde is evenwel het feit, dat het peil van de ontwikkeling een steeds stijgende tendenz vertoont, waarbij vooral de jonge boeren een belangrijke plaats innemen, zo zeer zelfs, dat thans de achterstand op de boerinnen volledig is ingelopen. Bevolkingsboekhouding noemt men dat onderdeel der Gemeente administratie. hetwelk tot taak heeft de bevolking ener Gemeente te registreren; van ieder inwoner de korte levensgeschiedenis bij te houden en hem in zijn omzwervingen in den lande, bij verandering van woonplaats, bij verhuizing binnen de Gemeente op de voet te V°DenNederlandse bevolkingsboekhouding heeft de perfectie bereikt. Het systeem van administratie is zó tot in de finesses uitgewerkt, dat er practisch geen onvolkomenheden in bestaan. Het is van groot belang, dat de Gemeente beschikt over een goede bevolkingsboekhouding. Aan zulke prachtige boekhouding kleven ook wel gevarenzo werden in de afgelopen oorlog aan de Duitsers gebaande wegen geboden in hun acties tegen personen en groepen. Doch terwille van buitengewone omstandigheden kunnen de nor male eisen der gemeente-administratie niet verwaarloosd worden In Nijmegen bestond vóór 1827 geen bevolkingsboekhouding. Wel hadden de huizen reeds een huisnummering, een eerste stap tot registratie der huizen en hun bewoners. HUISNUMMERS Op 12 Januari 1809 vaardigde het Stadsbestuur voorschriften uit betreffende het nummeren der huizen, hierdoor werden de inwo ners verplicht de wij kletter en het huisnummer op hun huizen te laten aanbrengen. In 1817 deed de Ontvanger der Belastingen een voorstel aan het Stadsbestuur. In die tijd waren de huizen voorzien van een dubbele nummering: één volgens de lijs ten der grondbelasting, welke zich op alle huizen bevond, en de andere volgens de inkwartie- ringslijsten. De Ontvanger stelde daarom voor, een enkele numme ring aan te houden en wel die der belastingen. De nummers in de belastingadministratie bedroegen voor wijk A 458, voor wijk B 707, voor wijk C 461 en voor wijk D 727. In totaal stonden in de stad 2353 belastbare eigendommen. Hees, Neerbosch en Hatert had den geen huisnummering, ofwel een zeer gebrekkige. Nog in 1832 klaagde de Ontvanger te Hees, dat de huisnummering in het Schependom zo onduidelijk was, dat de aanslagbiljetten niet zon der verwarring konden bezorgd worden!! Ook in de stad werd, ondanks de voorschriften door het stads bestuur gegeven, de volledige nummering van alle huizen nog niet bereikt. Bij een controle, door de Commissaris van Politie in 1843 gehouden, werden nog 53 huizen zonder nummer aange troffen. BEVOLKINGSREGISTERS Sinds 1816 was te .Nijmegen een soort bevolkingsboekhouding aan wezig; deze werd echter niet ge houden door de Gemeente-admi nistratie, doch door de Armbe sturen. Er waren vier wijkmees ters in functie, die de staat der bevolking bijhielden en er voor al voor moesten waken, dat zich in hun wijk geen personen ves tigden, dié niet voorzien waren van een acte van toelating of ver lof tot inwoning in de stad. Kwa men personen bij de Armbesturen om ondersteuning aan kloppen, die niet voorzien waren van een dusdanige acte, dan werden zij verwezen naar het Armbestuur van hun laatste wettige woon plaats. De wijkmeesters werden door de gezamenlijke Armenfond- sen aangesteld en bezoldigd. Rond 1827 werd aan deze be volkingsboekhouding een meer officieel karakter gegeven, door dat het Stadsbestuur vier nieuwe wijkmeesters benoemde. Zij moes ten hun functie beginnen met een algemens telling der bevolking. Deze arbeid werd op 21 April 1827 begonnen. Het Stadsbestuur druk te de ingezetenen op het hart: ..dat een ieder door een heusche en oprechte beantwoording dei- door de wijkmeesters in deze hunne betrekking te doene vra gen de bezwarende taak, die zij hebben mo.eten opnemen, zal trachten te verlichten". Ook deze wijkmeesters waren nog in dienst van de Armenfondsen. In 1839 kwam het Stadsbestuur tot de conclusie, dat een verande ring in het instituut der wijk meesters nodig was. De bestaande registers waren zeer onvolledig en onoverzichtelijk gehouden; er wa ren zoveel veranderingen in ge komen, dat er geen weg meer in te vinden was. Altijd dringender werd de noodzaak gevoeld een volledig overzicht van de bevol king te bezitten, niet alleen voor aangelegenheden van ondersteu ning uit de armenkassen, maar voor alle terreinen van het be stuur. Inplaats van de vier wijk meesters, die op de meest eer volle wijze ontslagen werden, be noemde het Stadsbestuur G. Heu vel tot wijkmeester voor de ge hele stad. Hij hield voortaan zit ting op het Stadhuis en trad op 1 Januari 1840 in functie. Dit is dus de stichtingsdatum van de Afdeling Bevolking der Secretarie. Reeds in 1818 had men de ge hele bevolking van Nijmegen opgenomen. De registers van deze telling zijn echter niet be waard gebleven. De registers, opgemaakt in 1827, zijn wel bewaard gebleven. Ge steld tegenover de nu gebruikte methoden van de bevolkingsad ministratie, moeten zij vrij pri mitief genoemd worden. Van elk persoon waren opgetekend: fa milienaam en voornamen, plaats van geboorte en ouderdom, gods dienst, tijdstip van vestiging binnen de Gemeente en beroep. ELDORADO Het vreemde in deze registers is, dat de ouderdom der perso nen ingeschreven werd, niet hun geboorte-datum! Wanneer perso nen ingeschreven waren en deze later naar een andere straat ver huisden, namen de wijkmeesters alle gegevens klakkeloos over van de eerste inschrijving. De ouderdom bleef dus steeds de zelfde al waren er enige jaren verlopen! De eerste registers bleven in gebruik vanaf 1827 tot 1839 en konden derhalve een jokkentje opleveren van 12 jaren. In dit opzicht heeft de huidige bevol kingsadministratie alle barmhar tigheid afgelegd. De vier wijken berustten op de sinds de middeleeuwen gebrui kelijke verdeling der stad in vier kwartieren. Van oudsher gaf het Kruis van Nijmegen deze vier kwartieren aan: dit kruis be stond uit de ene balk van Burchtstraat, Grote Markt en Hezelstraat en de andere van Grote Straat, Broerstraat en Mo lenstraat. Aan deze indeling in vier kwartieren is echter in de loop der tijden vrij veel veran derd, zodat de genoemde straten later niet meer de juiste gren zen tussen de kwartieren ge vormd hebben. In 1938 werd het huidige systeem op basis van de persoons kaart ingevoerd. De bevolkings administratie heeft derhalve een eeuw nodig gehad om tot volle bloei te geraken. A. DELAHAYE Als we dit aspect bezien, dan is het ook duidelijk, dat de R.K.J.B.- ers op deze geslaagde dag de bo ventoon gevoerd hebben. De jon ge boeren kwamen met zeer goede prestaties voor de dag, al kunnen we nog niet direct van topprestaties spreken. De kam pioen van verleden jaar, Gerard van Duynhoven uit Wanroy, on dervond stevige concurrentie. Zijn voordracht van Gabriël Smit „Het lied der gevallenen" dwong weer aller bewondering af, maar toch leverde het dit keer slechts een derde plaats op. Nu was het Antoon Robben uit Drunen, die met een verrassend goede decla matie van „De bonte Kraaie" (Guido Gezelle) de propvolle zaal stilte oplegde. Het begin was een tikje weifelend, maar in snelle overschakeling vloeiden de zinnen vervolgens naar een gretig gehoor, zinnen, die het ge dicht als het ware déden leven voor een ieders bereik. „De bal lade van de 18 doden" van Jan Campert hoorden we vier keer, maar ook vier malen verschillend. J. de Laat uit Lithoyen bundelde pitspraak, gebaar, begrip en ge voel het beste in zijn voordracht e:i hij greep dan ook verdiend naar de tweede plaats. Adr. Leen- derts uit Olland had met „Kinder gedachten" van Van Scheltemi een goede keus gedaan. Zijn mi miek en begrip in dit'alleraardig ste gedicht was te roemen, doch (Advertentie) NIJMEGEN - TELEF. 20030 Vertoont WOENSDAGAVOND aanvang 11.30 uur een Noch voorstelling van de Nederlandse film met KEES BRUSSE, KITTY KNAPPERT, JAN TEULINGS en HENNY ALMA De opbrengst is geheel ten bate van het NATIONAAL RAMPENFONDS U kunt de gehele dag plaats bespreken Verhoogde prijzen de uitspraak gooide roet in het eten, met gevolg een achtste plaats. Hadden de jonge boeren hun keus veelal in het zwaardere genre bepaald, de jonge boerin nen zochten hun heil meer in de lichtere kost. Opvallend was echter dat geen bijzondere pres taties geboekt werden. Natuurlijk werd er goed gedeclameerd. Lena van Zeelst zorgde voor een waar dige vertolking van het „Zonne kind", M. Roefs uit Ravenstein wist het „Ego Flos" van Gezelle tot een levendige voordracht te construeren en Tiny Willems uit Schayk gaf overduidelijk te ken nen, dat zij Bollenoord in „Vroeger en nu" begrepen had. Maar dit waren toch ook de hoogtepunten zonder meer. Over het algemeen werd te weinig aandacht besteed en dit geldt voor de jonge boeren aan het gebaar en het gevoel, factoren die van niet te onderschatten beteke nis bij declamatie zijn. Een ru moerige zaal werkt storend voor hen, die moeten optreden. Dit on dervonden helaas meerderen tij dens het declameren, hetgeen stellig remmend op de prestaties heeft gewerkt. Ondanks deze puntjes die nog bijgeschaafd moeten worden, on danks ook het te eenzijdige re pertoire bij de jonge boeren vier maal „De Achttien doden" en bij de jonge boerinnen dx'ie maal het „Zonnekind" mag men te vreden zijn met hetgeen reeds be reikt is. „Het peil stijgt sterk", aldus de heer E. van Eijndhoven, cultureel Adviseur van do N.C.B. die samen met. de heren W. Hoff man uit Berlicum en v. Neerven uit Helmond, de jury vormde, „het peil stijgt sterk"welaan is dit geen reden tot vreugde? Het geeft de geleidelijke vooruit gang kort, maar voor een ieder verstaanbaar aan. Het Reizend Volkstheater uit Antwerpen voerde na de decla matiewedstrijden twee blijspelen voor de aanwezigen op: „De stijfkop" en „Leentje uit het He melrijk", twee stukken die als model gebruikt werden voor de jonge NCB'ers om het blijspel als zodanig meer te leren kennen en te waarderen. Het Reizend Volkstheater is met deze opvoering hierin stellig geslaagd. Zowel mej. van Hoenselaar, Hoofdinspectrice van de NCB alsmede de heer L. de Bekker, algemeen voorzitter van de R.K.J.B. riepen tenslotte de jonge boerinnen en boeren op, om daad werkelijke hulp té gaan verlenen in het noodgebiea. Dat er be hoefte aaix sterke, frisse krachten is, vooral nu de opbouw in het geteisterde gebied moet gaan be ginnen, behoeft geen betoog. Hiervoor zijn ook jonge NCB-ers nodig. WEER INCIDENT OP HET EILAND KOJE TOKIO. 10 FeBr. (Rlr) Hrt hoofdkwartier van de V.N. deelt mede, dat gisteren op het eiland Koje wederom een opstand van gevangenen moest worden on derdrukt. Eén gevangene werd daarbij gedood en 38 gewond, van wie 13 ernstig. De V.N.-troepen maakten van granaten en vuurwapens gebruik. De gevangenen wilden met op houden met het zingen van een communistisch lied en hadden een hagel van stenen geworpen naar bewakingsmanschappen. Deze vonden later in de barakken hopen stenen, die voor gebruik gereed lagen. BONN, 10 Febr. (Rtr.j Ex- generaal Walter Kuntze, die door het gerechtshof van Neurenberg tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, is wegens zijn slechte gezondheid op erewoord vrijgelaten, zo is door de Ame rikaanse Hoge Commissie mede gedeeld. Kuntze werd veroordeeld in verband met de gijzelaarszaak. Tezamen met een aantal andere generaais werd hij ervan be schuldigd de executie te hebben gelast van gijzelaars tot een aan tal van vijftig voor iedere Duitser, die in de Balkan door verzets- Gistermiddag even over twaalf zijn zes grote trailers uit Zwe den met een voorraad goederen 28.000 kilo ter waarde van anderhalf millioen Zweedse kronen Arnhem gepasseerd waar zij een kwartier halt hebben gehouden op de Steenstraat. Dit waren giften, afgestaan door 500 afnemers van de „Junex-fabrie- ken" te Huskvarna en voor wel ker transport de Junex auto's en mensen ter beschikking had gesteld. De goederen waren voor 90 nieuw en bestonden uit rubber schoenen, dekens, costuums en regenjassen. Het convooi was Zaterdagmid dag om 1 uur uit Zweden vër- tx'okken en Maandagavond te Denekamp aan de Nederlandse grens gearriveerd. Toen wij de begeleiders spraken, hadden zij in die tijd precies zeven uur ge slapen. Zij vertelden ons, dat reeds de vorige week twee spe ciale vliegtuigen met tienduizend liter melkpoeder en verschillen de bontsoorten naar Neder land waren afgezonden. Deze inzameling was geheel spontaan en berustte op parti culier initiatief. De directeur heer John Hjelme-Lundberg is een groot vriend van Nederland en onderhoudt relaties met ons land, met de heer Oostvogel uit Nijmegen, die zijn concern voor Nederland vertegenwoordigt. Het convooi stond onder leiding van de heren Gunnar Hedin, chefx-edacteur van de Junex- periodiek en van Ir. Tore Lind- holm, directeur der cliché-fa brieken. De wagens droegen tot op schrift: „Junex för Holland" en waren getooid met de Zweedse en Nederlandse vlaggen FILM-CYCLUS DONDERDAG 12 FEBR. 2.30, 7 en 9.15 Rijkskeuring 14 jaar (Van onze verslaggever) NIJMEGEN, 9 Febr. Als straks de lucht geklaard is boven het gebied, waar wind en water rampspoed brachten, is het mogelijk volledig te overzien niet alleen hoe groot de schade is, die in die historische nacht van 31 Januari op 1 Februari werd aangericht, maar bovendien wat er ontbroken heeft aan de coördinatie der hulpverlening. Nog belangrijker is misschien dat uit deze ramp de les getrokken kan worden, dat bepaalde voorzorgen genomen zullen móéten worden, waardoor niet alleen de bewoners van het straks opnieuw droogvallende gebied een bepaalde garantie van veiligheid bezitten, maar waardoor vóór alles het altijd en immer dreigende gevaar van de zee en haar kuren, tot een minimum gereduceerd zal kunnen worden voor wat leven van mens en dier betreft. Engeland, Frankrijk, België en Nederland en de Scandinavi sche landen in mindere mate hebben vroeg of laat het geweld van de zee te duchten. Zij zouden Spontaner reactie niet denkbaar (Van onze West-Indische correspondent) WILLEMSTAD, Februari. Wie ooit mocht hebben getwijfeld aan het Nederlands zijn en het Nederlands voelen van Curasao, heeft thans kunnen meemaken, dat een oceaan van duizenden kilometers geen scheiding is tussen de twee rijksdelen, maar een binding, zó stevig en zó hecht, dat de berichten over de ramp in het moederland hier werden gevoeld, alsof zii ter plaatse was gebeurd. inkomen afgestaan, hetgeen neerkomt op het loon van vier werkdagen. N.V. Pletterij Neder- land-Curacao heeft een half uur na het bekend worden van de ramp een bedrag geschonken van 50.000 Ned. guldens. Zaken- ver kopen beddegoed ten bate van het rampenfonds tegen 10 pet. beneden de kostprijs. Iedereen wil helpen De bemanning van een Itali aans schip, dat in de haven lag, stond spontaan 250 dollar af. Amerikaanse toeristen, die de laatste tijd in overweldigend aan tal het eiland bezoeken, geven met royale hand aan de collectanten. De mariniers onder leiding van Ovex-ste Nass (een Nijmegenaar), hebben zich met enthousiasme in de vreedzame strijd tot leniging van de nood in Nederland ge worpen. Een gift van 20 gulden kwam bij het inzamelingscomité binnen met aantekening „in af spraak met de tandarts, die mij vandaag van mijn kiespijn af hielp".'Wij kunnen zo doorgaan Geen reactie had spontaner kunnen zijn dan het intensief meeleven van de gehele bevol king, waaronder impulsief een hulpactie ontstond als nooit tevo ren. De eerste berichten bereik ten ons die Zondag om ongeveer 12 uur 's middags en tegen 5 uur was de hulpactie reeds in volle gang met 70.000 Ned. guldens aan eerste giften. Bijna een week later was dit bedrag reeds geste gen tot anderhalf millioen. Dit is een gemiddelde van 15 gulden per hoofd. En nog is men niet klaar, want telkens wanneer een extra radiobericht meer ramp zalig nieuws brengt, beginnen de giften binnen te stromen. De be richtgeving van het A.N.P. is perfect en vaak is het ons opge vallen, dat wij nagenoeg op het zelfde uur als Nederland van het laatste nieuws werden voorzien. Om U een beeld te geven van de spontaneïteit, vermelden wij enkele voorbeelden. De ambtena ren en de personen, werkzaam in de oliebedrijven, hebben spontaan één procent van hun bruto-jaar- Reeds 2 millioen Onze West-Indische corres pondent vertelt over het spon tane medeleven van de men sen in de Antillen met de ramp, die Nederland heeft getroffen. Hij maakt gewag van een bedrag van anderhalf millioen gulden, dat de bevol king reeds bijeen heeft ge bracht voor hulpverlening. Sinds zijn brief per vliegtuig op reis ging, is de inzameling i echter voortgezet, en thans hebben de mensen in de West reeds twee millioen gulden bij elkaar. en vertellen van de jongen, van elf jaai", die met tranen in de ogen op school kwam en zijn hele spaarpot aan de onderwijzer gaf, van de honderden padvinders die en bloc huxi zaklantaarns afston den voor Nederland, van ver enigingen die al hun contributie- gelden offerdenDit alles is zeer treffend, maar roerender is werkelijk het één zijn met Ne derland, het zich één voelen met de getroffenen in een ver land, dat toch ook hun land is en onder dezelfde vlag leeft en strijdt. _De geest van eensgezindheid, die thans spreekt, is duidelijker dan de taal van tien Ronde Ta felconferenties. De liefde en aan hankelijkheid, die zich zo spon taan uiten, zijn meer waard dan duizend geschreven statuten. Een volk, dat zo spontaan mee leeft met Nederland, kan nooit denken over secessie en derge lijke dwaasheden. in een West-Europese perma nente rampencommissie dienen samen te werken teneinde al dat gene te doen wat de gevolgen van een watersnood, waar dan ook in de betrokken landen, tot een minimum te beperken. Dit zou in eerste instantie betekenen dat bij de vertegenwoordigers der onderscheiden landen in de commissie volledig bekend zou zijn waar en welk en hoeveel hulpmateriaal eventueel beschik baar is. Het zou verder de moge lijkheid in zich houden hulpac ties in andere, dan het getroffen land te coördineren. IN HET EIGEN LAND De vaste rampencommissie voortzetting van het nu met een gans andere doelstelling werken de vhste Rampencomité zou in het kader van de West-Euro- pese actie, in het eigen land een permanente, hoogst belangrijke taak te verrichten krijgen. Haar zou van overheidswege volledige volmacht gegeven moeten wor den in tijden van rampspoed. Zij zou deze taak slechts kunnen uit voeren indien zij een permanent karakter zou krijgen en niet langer een passief instituut zou zijn, dat slechts in actie komt zo dra een ramp heeft plaats ge vonden. Zij zou een volledig werkplan moeten samenstellen, waarin uiteraard de zaak der hulpverlening hoofdmotief zou dienen te zijn. Centraal zal be kend moeten zijn waar, welk en hoeveel materiaal voor hulpver lening aanwezig is. Belangrijker zou zijn in het kader van de preventieve hulp, dat de commis sie zelf op verschillende plaatsen in het altijd min of meer be dreigde gebied over dumps be schikte, waar te allen tijde een bepaalde hoeveelheid reddings materiaal aanwezig is. Geregis treerd zou dienen te worden waar en hoeveel materialen aan wezig zijn als zand, klei, zakken, dekkleden, rijshout, grind, keien etcetera. Geregistreerd zou ook dienen te worden wat er in ge val van nood beschikbaar is aan veerboten, landingsvaartuigen, motorboten, helicopters, dragli nes, scrapers, een en ander met bedienend personeel en bedrijfs middelen. In het kader van deze rampen commissie zou een veiligheids dienst in het leven moeten wor den geroepen met voor het over grote deel reserve-personeel, doch met een kleine kern van vast aangestelde mensen, die een waarschuwingsdienst zou kun nen betrekken in de betrokken gebieden. In dit verband mag ge wezen worden op het grote nut dat de amateurzender in Zierik- zee heeft opgeleverd; het zou wenselijk zijn maatregelen te nemen dat noodzenders aanwezig zijn in alle gebieden, waar de dreiging van het water bestaat. Regelmatig contact zou dienen te bestaan met de militaire- en par ticuliere luchtvaart teneinde hpt vei'kennings- en reddingswerk met de grootste spoed ter hand te kunnen nemen. OOK ALS DE ZEEDIJK ER IS.... Ook als de zeedijk, waarover wij dezer dagen een en ander publiceerden, er komen zal, zul len de thans verwoeste dijken degelijk herstel behoeven. Het is immers niet zo dat zonder meer op de veiligheid van een zeedijk vertrouwd mag worden. Ir Maris van de Rijkswaterstaat heeft er zijn vreugde over uitgesproken dat de afsluitdijk „het gehouden heeft". Hetgeen impliceert dat gevaar ook voor deze dijk aan wezig geweest Is. Nuttig zal het ook zijn bepaalde (slaper) dijken of ringkades extra te versterken om zgn. vluchtpolders te schep pen. Daarbij rijst de vraag of het niet wenselijk zou zii« vlvb*i*r- pen te creëren: deze zouden tegelijk als vluchtplaats en als landings- en droppingsterrein dienst kunnen doen. DE ZEEDIJK! Zal de zeedijk er komen? Dr. Ir. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in het eiland gebied is er voorstander van. Hij niet alleen. Maarhet ijzer zal gesmeed moeten worden nu het heet is. Met bekwame spoed zal daarom in het parlement een beginselbesluit genomen dienen te worden. In dat besluit zal een bedrag genoemd moeten worden, nodig voor de met spoed ter hand te nemen voorbereidende studie. Is er eenmaal zulk een beginselbesluit, dan moet het op dit ogenblik in de wereld moge lijk zijn (renteloze?) leningen op lange termijn aan te gaan, waaruit de bij benadering te ramen kosten te betalen zijn. Al het bovenstaande Is van verder strekkende betekenis dan het thans getroffen gebied alleen. Ook voor de polders in de voor malige Zuiderzee, de polders ln West Friesland, de Waddeneilan den en de kusten van Groningen en Friesland zijn tijdig voorzie ningen nodig. Het is mogelijk en bidden wij er God om dat de ramp, die ons volk trof, zich in eeuwen niet herhalen zal. Maar zekerheid heeft geen mens. En waakzaamheid is daarom vanaf dit ogenblik geboden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1